Vrtulník UH-1N: Strážce amerických jaderných zbraní končí

Foto: UH-1N slouží k přepravě speciálních komand zajišťující ochranu amerických jaderných zbraní; větší foto Public Domain
UH-1N slouží k přepravě speciálních komand chránící americké jaderné zbraně; větší foto  Public Domain

Dva týdny nazpět americké letectvo (US Air Force) vyvěsilo na webových stránkách žádost o informaci RFI (Request for Information) o možnostech výměny vrtulníků UH-1N "Huey". Letectvo legendární vietnamské vrtulníky Huey používá především k ochraně jaderných zbraní na americkém území.

V americké letectvu slouží 59 vrtulníků UH-1N. Vrtulníky jsou v podřízenosti velitelství letectva pro globální útoky AFGSC (Air Force Global Strike Command).

Posláním AFGSC je zajišťovat nukleární odstrašováni a provádět (i nejaderné) globální údery. AFGSC v má mimo jiné v podřízenosti strategické bombardéry B-2 a B-52, a mezikontinentální jaderné střely (ICBM) Minuteman III.

Podle oficiálních stránek AFGSC má UH-1N klasicky tříčlennou posádku - pilot, druhý pilot a letový inženýr. V konfiguraci pro přepravu pasažérů UH-1N přepraví teoreticky až 13 osob (včetně posádky).

Počet osob na palubě se ale odvíjí od množství paliva (požadovaný dolet) a atmosferických podmínkách (teplota, nadmořská výška).

Samotné vrtulníky UH-1N najdeme na třech základnách a jsou určeny pro několik úkolů na území Spojených států. 25 vrtulníků UH-1N letectvo vyhradilo k monitorováni a zajištění bezpečnosti základen s ICBM raketami Minuteman III a 19 vrtulníků slouží k evakuaci čelních představitelů americké vlády ve Washingtonu. Pro výcvik a testování je vyhrazeno 15 strojů.

Vrtulníky UH-1N společně se speciálním jednotkami na palubě zajišťují také vzdušné krytí při přepravě jaderných zbraní a jaderného materiálu.

Většina vrtulníků UH-1N byla pořízena v roce 1969. Americké letectvo proto v rámci programu CVLSP (Common Vertical Lift Support Platform) plánuje pro potřeby zajištění svého jaderného arzenálu nakoupit nové vrtulníkyMezi možnými kandidáty jsou stroje AW149, UH-Y Venom nebo UH-60 Black Hawk.

Americké letectvo plánuje nahradit stroje UH-1N už od 90. let minulého století, ale až nyní se na program našly finanční prostředky. Díky zveřejnění RFI nyní vedení letectva získá představu, jaké vrtulníky a schopnosti jsou na trhu k dispozici.

Dokument o jednotkách zajišťující bezpečnost amerických ICBM.

Na základě informací od výrobců AFGSC vypracuje oficiální požadavky a spustí výběrové řízení. Před několika dny například AFGSC v tiskové zprávě uvedlo, že vrtulník programu CVLSP musí “unést více lidí, létat dále a rychleji.”

Pokud bude letectvo trvat na přepravě většího počtu vojáků a pasažérů, nabízí se prakticky pouze Sikorsky UH-60 Black Hawk, případně evropský AW149. Vzhledem k unifikaci techniky a lobbistickým možnostem firmy Lockheed Martin (Sikorsky patří od minulého roku pod křídla Lockheedu) je však výhra evropského stroje velmi nepravděpodobná.

Americké letectvo také studuje možnost nevyhlašovat klasické výběrové řízení, ale nakoupit vrtulníky UH-60 Black Hawk přímo od americké armády (US Army).

Podle zákonu o hospodárnosti (Economy Act of 1932) může jedna federální agentura (tedy americké letectvo) nakoupit zboží od jiné federální agentury (americké armády), pokud je to “v nejlepším zájmu” a nákup “nelze výhodně nebo ekonomicky zadat soukromému subjektu.”

Letectvo plánuje nakoupit 84 nových vrtulníků. O vítězi se rozhodne v roce 2018, dodávky začnou o rok později a celá flotila UH-1N projde obměnou do roku 2021.

Zdroj: AFGSCDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jaderné zbraně: Riziko masového zabíjení vytváří mír

Jaderné zbraně jsou nástrojem masového zabíjení. Většina lidí jaderné zbraně nenávidí a snaží se je ...

Nová americká taktická jaderná puma B61-12

Americké letectvo v rámci širokého programu modernizace amerického jaderného arzenálu představilo ...

Tanker KC-46A Pegasus vstupuje do výroby

Americké letectvo je “konečně” spokojeno s technickou vyzrálosti nového vzdušného tankeru KC-46A ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  20:52 24.09.2016

  resp. to bliká na motorové gondole a je to krásně vidět po té kanonové zteči v 50:30..

  resp. to bliká na motorové gondole a je to krásně vidět po té kanonové zteči v 50:30..

 • Luky
  20:48 24.09.2016

  ...bude to majáček na konci pravého křídla tady je vidět, jak jim krásně blikají- doporučuji shlédnout živé odpaly Hellfajrů a hyder po ...Zobrazit celý příspěvek

  ...bude to majáček na konci pravého křídla

  tady je vidět, jak jim krásně blikají- doporučuji shlédnout živé odpaly Hellfajrů a hyder po 44:20:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:18 23.09.2016

  ten záblesk je asi jen prase tohle nevypadá jako selhání motoru, spíš to pilot přehnal s potlačením...oba stroje předvádí to samý a tamten to přepísk - podobně jak tenkrát ten ...Zobrazit celý příspěvek

  ten záblesk je asi jen prase
  tohle nevypadá jako selhání motoru, spíš to pilot přehnal s potlačením...oba stroje předvádí to samý a tamten to přepísk - podobně jak tenkrát ten Apache v horách, jak chtěl pobavit vojáky a místo toho se rozšlehal ve sněhu (byl tam řídký vzduch)Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:52 21.09.2016

  mne to ako fake nepripada, fotky na reportazach su v ovela vyssej kvalite, nez video a miestu zodpovedaju. v 0:06 je vidiet zablesk z motora, spravy hovoria o engine failure, ...Zobrazit celý příspěvek

  mne to ako fake nepripada, fotky na reportazach su v ovela vyssej kvalite, nez video a miestu zodpovedaju.

  v 0:06 je vidiet zablesk z motora, spravy hovoria o engine failure, otazka je, ci o tom piloti vedeli ("stihli vediet") a ak ano, preco sa rozhodli o takyto manever.

  http://imgur.com/3tXAuaj... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:37 21.09.2016

  je tam jeste druhy stroj, takze nejspis koukali na nej

  je tam jeste druhy stroj, takze nejspis koukali na nej

 • Todomatch
  14:05 21.09.2016

  To bude fake, proto koukaj jinam, nejspíš poskládaný ze dvou videí.

  To bude fake, proto koukaj jinam, nejspíš poskládaný ze dvou videí.

 • RiMr71
  13:24 21.09.2016

  ...mě fascinuje, jak před havárií i po ní se lidi na pláži koukají někam bokem... :)

  ...mě fascinuje, jak před havárií i po ní se lidi na pláži koukají někam bokem... :)

 • Shania
  10:42 21.09.2016

  OT: nehoda AH-64D, oba piloti přežili

  https://www.youtube.com/watch?...

  OT: nehoda AH-64D, oba piloti přežili

  https://www.youtube.com/watch?...

 • RiMr71
  17:40 20.09.2016

  ...a co V-22? Moc velký? Moc drahý?

  ...a co V-22? Moc velký? Moc drahý?

 • pks_
  12:34 20.09.2016

  Za kolik je asi budou odprodávat? Stropnický by už měl požádat šéfa, aby zase našel pár miliard. Tento nákup by perfektně zapadal do koncepce rozvoje našich ozbrojených sil :-)

  Za kolik je asi budou odprodávat? Stropnický by už měl požádat šéfa, aby zase našel pár miliard. Tento nákup by perfektně zapadal do koncepce rozvoje našich ozbrojených sil :-)

Načítám diskuzi...