Vrtulníky AH-64 Apache favoritem polského programu Kruk

-
25. 4. 2016
-
47 komentářů
-
Jan Grohmann
Do konce června polské ministerstvo obrany rozhodne o vítězi programu Kruk. V rámci programu Kruk Polsko plánuje získat 24 bitevních vrtulníků západní výroby. Podle polského deníku Gazeta Prawna je jasným favoritem americký bitevní vrtulník AH-64 Apache.
Nový polský bitevní vrtulník do července
Polská armáda v současné době provozuje 29 bitevních vrtulníků Mi-24. Již v roce 2017 (2018) začnou Mi-24 nahrazovat nové bitevní vrtulníky. Polsko plánuje za 24 nových vrtulníků vydat až 6 miliard zlotých (37 miliard Kč).
Bitevní stroje polská armáda dostane dříve než předpokládala. V roce 2012 tehdejší náčelník polského generálního štábu oznámil zahájení výběrového řízení v roce 2018. První vrtulníky chtěli Poláci získat až v roce 2020. Krize na Ukrajině však urychlila celkovou modernizaci polské armády.
„Program Kruk je jedním z nejdůležitějších položek technického modernizačního plánu. Zrychlení tohoto programu je do značné míry způsobeno zhoršením bezpečnostní situace v našem regionu. Rozhodli jsme se dát přednost programům zvyšující náš zastrašující potenciál," řekl v roce 2014 Czesław Mroczek, tehdejší státní tajemník polského ministerstva obrany.
O vítězi programu Kruk se rozhodne před červencovým summitem NATO ve Varšavě (8. až 9. července). Podle deníku Gazeta Prawna, který se odvolává na dva nezávislé zdroje (civilní a vojenský), polské ministerstvo zvolí americký typ AH-64 Apache od firmy Boeing. Informaci od deníku Gazeta Prawna převzala nejen polská média, ale i zahraniční (Defense News).
Třetina vrtulníků podle deníku dodá přímo Boeing, zbytek vznikne v polských leteckých závodech v Lodži WZL-1 (Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1). WZL-1 vlastní obří Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa), která sdružuje 60 společností a zaměstnává 17 500 lidí.
"Bylo dokončeno vypracování taktických a technických požadavků a do konce června bude rozhodnuto o způsobu získání vrtulníků. Pokud se konají takové jednání (o dodávce AH-64 Apache a jeho výrobě v Polsku - pozn. red.), konají se bez účasti ministerstva obrany. Tato otázka má být směřována na PGZ, která jedná s Boeingem o spolupráci," vysvětluje na dotaz deníku Bartholomew Misiewicz, mluvčí ministerstva obrany.
PGZ na dotaz nereagovala a Boeing odmítl přímo komentovat výběrové řízení před podpisem dohody. "Máme ale velký zájem o program Kruk. Chceme zvýšit možnosti polské obrany, posílit polsko-americké vzájemné vztahy a dále rozvíjet naší spolupráci s polským obranným průmyslem," uvedl v reakci Stanley Prusinski, ředitel Boeingu pro střední a východní Evropu.
AH-64 v akci v Afghánistánu.
Apache nejdražší, ale...
O polský program Kruk projevují zájem čtyři firmy - Boeing nabízí typ AH-64 Apache, americký Bell AH-1Z Viper, francouzský Airbus typ Tiger a turecký TAI typ T 129 Atak (derivát italské Mangusty). Všechny čtyři firmy slibují široké zapojení polského průmyslu a montáž vrtulníků v Polsku.
Samozřejmě velkou roli hrají náklady, nejen za nákup samotných vrtulníků, ale také za provoz (údržba, opravy), náklady na vybudování veškerého pozemního zabezpečení (servisní, provozní, školicí, atd.), nákup obslužné techniky, vybavení pro piloty a samozřejmě zbraně.
Například jednotková cena nového AH-64E Guardian pro americkou armádu dosahuje 35 milionů dolarů. Avšak v této ceně není balíček logistiky, neboť americká armáda má již veškeré zázemí pro provoz vrtulníků AH-64 k dispozici.
Pro porovnání, před časem Indie podepsala smlouvu na nákup 22 vrtulníků Apache a 15 těžkých dopravních strojů Chinook. Hodnota obchodu dosáhla 2,5 miliardy dolarů (9,5 miliardy zlotých).
Vrtulníky Apache jsou pro Polsko nejdražším řešením. Na druhou stranu Apache (AH-64E) jsou nejpokročilejší bitevní vrtulníky na trhu a jsou navíc otestovány ve stovkách bojových misí po celém světě, ve všech klimatických podmínkách.
"Apache je nejdražší produkt z čtveřice vrtulníků, které jsou nám nabízeny. Ale je to osvědčený a zralý produkt - má již několik generací. Zajímavým způsobem ho kupovali Indové od Američanů. Část získali díky mezivládnímu programu Foreign Military Sales (americký vládní program podpory spojeneckým zemím - pozn .red.) a část přímo od firmy Boeing. Díky tomu získali značné ekonomické výhody, které vyjednali přímo s výrobcem," říká Mariusz Cielma z DziennikZbrojny.pl
Paralelně s nákupem bitevních vrtulníků v Polsku běží program nákupu víceúčelových vrtulníků. Před časem polské ministerstvo obrany vycouvalo (alespoň mediálně) z nákupu vrtulníků H225M Caracal od firmy Airbus.
Další postup je těžké určit, protože polské ministerstvo obrany v této oblasti často mění koncepce i další kroky. Podle deníku Gazeta Prawna je však nyní pravděpodobné, že polské ministerstvo obrany nakonec nakoupí více typů vrtulníků - pravděpodobně H225M Caracal, ale také UH-60 Blackhawk nebo domácí typ W-3PL Głuszec.
Zdroj: Gazeta Prawna
Související články
Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou
Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...
-
21.02.2016
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
Průlom v polsko-českém projektu bojového vozidla pěchoty?
Podle polského vojenského magazínu Defence24 polské ministerstvo obrany vážně zvažuje nákup ...
-
10.03.2016
-
80 komentářů
-
Jan Grohmann
Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022
Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do ...
-
11.04.2016
-
104 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko kupuje samohybné minomety Rak
Podle deníku IHS Janes, s odkazem na zdroje z polského průmyslu, ministerstvo obrany našich ...
-
14.04.2016
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Ona jediná alternativa k Apachi byla ta Cobra, a nejsem si jist, jak sou na tom její posledníverze s cenou, takže je to volba veskrze logická. Ty evropské "bitevníky light" vůbec ...Zobrazit celý příspěvek
Ona jediná alternativa k Apachi byla ta Cobra, a nejsem si jist, jak sou na tom její posledníverze s cenou, takže je to volba veskrze logická. Ty evropské "bitevníky light" vůbec mezi bitevníky počítaný být nikdy neměly být.
Teď mě tak napadá - co od Rusáků nakupovat holý draky a cpát si do ní svoje systémy (pohony, avionika, zbraně...)?Skrýt celý příspěvekTi kdo píšete o "dobré volbě", tak nechvalte dne před večerem. Žádná volba se ještě neuskutečnila a i pokud se uskuteční, tak na příkladu Caracalu víme, že to jen málo znamená :). ...Zobrazit celý příspěvek
Ti kdo píšete o "dobré volbě", tak nechvalte dne před večerem. Žádná volba se ještě neuskutečnila a i pokud se uskuteční, tak na příkladu Caracalu víme, že to jen málo znamená :). Polsko hýří vojenskými projekty, ale málo z nich se objeví ve skutečné výzbroji.Skrýt celý příspěvek
Ak odmyslime cenu, tak AH 64 E nie je absolutne co vycitat. Mna skor zaujalo, ze uz aj Polsko uvazuje nad UH 60. Myslim, ze by to bola dobra sprava pre Slovensko a pre momentalne ...Zobrazit celý příspěvek
Ak odmyslime cenu, tak AH 64 E nie je absolutne co vycitat.
Mna skor zaujalo, ze uz aj Polsko uvazuje nad UH 60. Myslim, ze by to bola dobra sprava pre Slovensko a pre momentalne budovane vycvykove kapacity v Presove.Skrýt celý příspěvekApache je dobra volba. skvely stroj, v poslednej verzii moderna elektronika, nove motory atd atd.. Poliaci to s armadou myslia smrtelne vazne. a to je dobre
Apache je dobra volba. skvely stroj, v poslednej verzii moderna elektronika, nove motory atd atd.. Poliaci to s armadou myslia smrtelne vazne. a to je dobre
Načítám diskuzi...