Vrtulníky Mi-8 pro bojové operace v Arktidě

Mil Mi-8MTV-5
Foto: Nejnovější varianta Mil Mi-8MTV-5 / Alex Beltyukov

Na vojenské operace v arktické oblasti se již připravují i výrobci vojenské techniky. Ruská firma Ulan-Ude oznámila vývoj specializované verze transportního vrtulníku Mi-8. Upravený stroj má být schopen působit v drsných podmínkách Arktidy.

Nejvýraznější změnou „arktické“ Mi-8 je silnější motor, pomocná energetická jednotka, systém ochrany proti ledu a podvozek s ližinami. Vrtulník dostane také výkonné topení. "Topení helikoptéry bude založeno na technologiích používaných na kosmické lodi," říká Sergej Solomin, hlavní inženýr firmy v Ulan-Ude.

Nehledě na iniciativu výrobce plánuje ruská armáda modernizovat 400 vrtulníků Mi-8 do roku 2020. Prvních 50 kusů Mi-8 prošlo modernizací již v roce 2012.

Připomeňme, že první vrtulník Mi-8 vzlétl před více než 50 lety v roce 1961. Za více než 50 let bylo vyrobeno 17 000 kusů vrtulníků Mi-8, které létaly a létají ve více než 80 státech světa. Jenom v ruské armádě dnes slouží 500 strojů nejrůznějších verzí.

Video: Nové vrtulníky pro ruskou armádu. / YouTube

Modernizace Mi-8 pro operace v Arktidě zapadá do ruského plánu „rozvinout“ do roku 2020 kombinované vojenské jednotky v Arktidě. Cílem ruské vojenské přítomnosti v Arkitě je ochrana ruských politických a ekonomických (zdroje surovin) zájmů v oblasti.

V nejbližších letech Rusové rozmístí v Arktidě dvě brigády. Ruská armáda plánuje také  návrat na své opuštěné vojenské základny a letiště. Na operace v Arktidě se připravuje rovněž ruské námořnictvo, které chce mít pod kontrolou strategickou Severní mořskou cestu.

Arktida je díky taní ledu potenciálně obrovským zdrojem nerostných surovin a také strategickou dopravní cestou spojující Evropu a východní Asii. O bohatství Arktidy mezi sebou „bojují“ Dánsko, Norsko, Kanada, Spojené státy a Rusko.

Zdroj: RIA NovostiNahlásit chybu v článku


Související články

USA nenakoupí žádné další ruské vrtulníky

Pentagon odstoupil od plánu nakoupit dodatečné ruské vrtulníky Mi-171V pro afghánskou armádu. ...

Americké námořnictvo se připravuje na operace v Arktidě

US Navy se rozhodlo akcelerovat výzkum a vývoj nových technologií pro operace v Arktidě. Taní ledu ...

Rusové vyvíjejí nástupce MiGu-29

Ruský obranný průmysl začíná pracovat na nové lehké stíhačce 5. generace, nástupci stíhaček MiG-29. ...

Ruské rakety Iskander-M u hranic států NATO

Rusko rozmístilo v kaliningradské oblasti taktické rakety Iskander-M. Ač je umístění Iskanderů v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...