Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs.  UH-1Y Venom / AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / USMC (Zvětšit)

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black Hawk (včetně ozbrojené verze) nebo kombinace víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom a bitevního AH-1Z Viper. Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), již schválila potenciální prodej všech třech typů.

UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Podle Ministerstva obrany České republiky (MO ČR), což potvrdil i český premiér Andrej Babiš, čeští vojáci získají americké vrtulníky. Jak bylo uvedeno výše, proti sobě stojí UH-60M Black Hawk a tandem UH-1Y Venom / AH-1Z Viper.

DSCA schválila prodej Venomů již v listopadu 2017. Za 12 Venomů, samozřejmě včetně provozního / podpůrného zázemí, Američané požadují 575 milionů dolarů, tj. 13,2 miliardy Kč podle současného kurzu. Součástí ceny jsou palné zbraně. Chybí však raketová výzbroj.

Nyní Američané rozšířili nabídku o čtyři bitevní vrtulníky Viper za 205 milionů dolarů, tedy 4,7 miliardy Kč. MO ČR tedy na nákup 12 víceúčelových Venomů a čtyř bitevních Viperů vyčlení maximálně 17,9 miliardy Kč, i když výsledná cena bude nepochybně nižší.

Samozřejmě z počátku lze zvolit nákup jen Venomů a Vipery dokoupit později. V každém případě, při zvolení této kombinace je nákup bitevních Viperů nutností, protože Venomy nejsou certifikovány pro používání protitankových řízených střel (PTŘS) vzduch-země, jak požaduje Armáda ČR. Případnou složitou a časově náročnou certifikaci by muselo zaplatit MO ČR.


UH-1Y Venom

Zájem o Vipery je překvapivý, protože ač česká armáda nákup bitevních vrtulníků nevyloučila, k rozhodnutí o nákupu mělo dojít až po roce 2024. V každém případě nabízený počet čtyř Viperů je pouze začátkem případného přezbrojení. V současné době 221. vrtulníková letka v Náměšti nad Oslavou papírově provozuje 16 bitevních vrtulníků Mi-24 Hindy a u deseti z nich počítá s generální opravou, která umožní provozovat Hindy do let 2025 až 2027.

Zdá se tedy, že Armáda ČR si pohrává s myšlenkou počátečního nákupu Viperů, který umožní posádkám a pozemnímu personálu začít s přeškolováním na nový typ vrtulníku. Později ale bude nutné dokoupit další Vipery jako náhradu za dosluhující Hindy. Nákup dalších Viperů, včetně dostatečného počtu řízených střel Hellfire (viz níže), si v dalších letech vyžádá další miliardy korun.

Nejnovější nabídka kromě čtveřice Viperů s celkově osmi motory T700-GE-701D, zahrnuje mimo jiné osm navigačních souprav Embedded GPS/INS od společnosti Honeywell nebo 14 střel AGM-114 Hellfire. Součástí ceny je i komunikační, navigační a elektronická výzbroj, rotační 20mm kanóny M197, podpůrná zařízení, kontejnery s náhradními díly pro vrtulníky a motory, nářadí, testovací přístroje, výcvikové pomůcky a technická / logistická podpora.

Velkou výhodou výše uvedené kombinace je zjednodušená logistika. Viper a Venom mají totiž 85 % stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.


AH-1Z Viper

UH-60M Black Hawk

Proti této nabídce stojí víceúčelový vrtulník UH-60M Black Hawk, který je certifikován k používání PTŘS ‒ Armáda ČR při zvolení Black Hawků tak nutně nemusí kupovat čistokrevné bitevní vrtulníky.

DSCA nabízí 12 vrtulníků Black Hawk, 28 motorů T700-GE-701D (čtyři náhradní) a 29 navigačních souprav Embedded GPS/INS (čtyři náhradní). Mezi klíčové položky patří také 15 protiraketových výstražných přijímačů AN/AAR-57(V)3, stejný počet přijímačů laserového AN/APR-39C(V)l/4 a radiolokačního ozáření AN/APR-39C(V)l/4. Pro boj s protiletadlovými raketami lze nasadit prostředky elektronického boje, 400 flér M206 a 300 koutových odražečů M839.

Pro posádky je k dispozici 60 brýlí pro noční vidění AN/AVS-6 a 12 náhlavních průhledových displejů AN/AVS-7. Samozřejmostí jsou robustní komunikační (každý vrtulník má několik rádií) a navigační systémy (včetně náhradních přístrojů). 

Bohatá je nabídka výzbroje, konkrétně jde o 24 kulometů M240H (7,62 mm), 24 rotačních kulometů M134D (7,62 mm), 12 rotačních kulometů GAU-19B (12,7 mm), včetně montážních prvků, energetických napájecích systémů (pro rotační zbraně) a náhradních hlavní. Kulometná výzbroj je početně předimenzovaná, takže jde spíše o výčet možností, co si může MO ČR zamluvit.

Ke kulometné výzbroji DSCA nabízí tisíce kusů cvičné munice, 600 000 kusů munice ráže 7,62 mm a 30 000 kusů munice ráže 12,7 mm, včetně protipancéřové.

Co se týče raketové výzbroje, součástí nabídky nejsou PTŘS Hellfire, ale „jen“ 114 laserem naváděných střel APKWS ráže 70 mm a 12 odpalovacích kontejnerů M261 Rocket Launchers (každý pro 19 raket ráže 70 mm). Ke střelám patří několik stovek bojových hlavic a raketových motorů. K průzkumu a k navedení palných a raketových zbraní poslouží 13 senzorových pouzder MX-10D EO/IR (jedno náhradní).

Samozřejmě cena zahrnuje komplexní provozní, servisní a výcvikové příslušenství. Prodejní cena za výše uvedený kompletní seznam dosahuje 800 milionů dolarů, ale po určení toho, které systémy (a jaký počet) Armáda ČR potřebuje, výsledná prodejní částka výrazně poklesne.


Aeromobilní výcvik za pomocí vrtulníků UH-60M Black Hawk

Začátek dlouhé cesty

Armáda ČR tedy zvažuje dvě cesty:

  1. Nakoupit 12 víceúčelových Black Hawků a pravděpodobně rezignovat na bitevní vrtulníky. Armáda ČR požaduje také nákup PTŘS, takže v budoucnu budou nutné další investice do posílení výzbroje.
  2. Nakoupit až 12 menších Venomů a první čtyři bitevní Vipery. V budoucnu musí nepochybně dojít k nákupu dalších Viperů a výzbroje, což si vyžádá další miliardové náklady.

Nesmíme přitom zapomenout, že původním smyslem nákupu 12 víceúčelových vrtulníků bylo za přijatelnou cenu zachovat (po vyřazení Mi-24) schopnost českých vrtulníků provádět údery na pozemní cíle.

V budoucnu však odejdou z aktivní služby vrtulníky Mi-17/171š a W-3A Sokol. Tyto stroje je nutné nahradit novým typem. Výše uvedený nákup je proto teprve začátkem přezbrojení celého českého vrtulníkového letectva.

Zdroj: DSCA, DSCA

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nákup UH-60 Black Hawk pre Vzdušné sily OS SR

19. februára 2015 bola na stánkách americkej Agentúry pre obrannú a bezpečnostnú spoluprácu (Defence ...

ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR

Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...

Ozbrojený vrtulník Black Hawk. Volba pro Armádu ČR?

Na vojenském cvičení Anakonda 2016 si v Polsku odbyla světovou premiéru ozbrojená verze vrtulníku ...

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Luky
    11:18 10.05.2019

    Kolem AH-64 se vytvořila spousta mýtů a je to vidět i v diskuzi, ale historie až tak slavná nebyla. Ten stroj pronásledovala celá řada obtíží, ale nasazení na střelnici zvané ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolem AH-64 se vytvořila spousta mýtů a je to vidět i v diskuzi, ale historie až tak slavná nebyla. Ten stroj pronásledovala celá řada obtíží, ale nasazení na střelnici zvané "Pouštní Bouře" mu stejně jako A-10sítce hodně vylepšilo/zachránilo reputaci. A na tom pak už šlo mediálně stavět a psát oslavné monografie do unavení všech pochybovačů.
    Není to žádná Wunderwaffe, jen už slušně odladěný a upgradovaný vrtulník.
    Srandovní je, že když Amík vyvíjí STALTH kompozitní vrtulník nové koncepce (RAH-66), ale není schopen vývoj dokončit, je to zázrak.
    Když vrtulník podobné koncepce vyvine a dokončí Evropa, označujete to za "papírák". Přitom Tiger má taky tu slavnou 23mm odolnost, zálohované systémy, výborné vlastnosti při nouzovém sednutí a dostupnost měli Frantíci v Afgánu 90%. Dříve jsem tu postoval i nejpokročilejší modulární pancíře z poslední doby.

    Ale je fakt, že typu chybí zbabělá FLIR videa kropení novinářů, která by uspokojila některé krvelačné zrůdy.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      11:45 10.05.2019

      "Není to žádná Wunderwaffe, jen už slušně odladěný a upgradovaný vrtulník."

      Což je to co by zrovna ACR potřebovala. Experimentu a extra nákladů už bylo dost.

      "Není to žádná Wunderwaffe, jen už slušně odladěný a upgradovaný vrtulník."

      Což je to co by zrovna ACR potřebovala. Experimentu a extra nákladů už bylo dost.

    • skelet
      11:53 10.05.2019

      RAH-66 nebylo o tom, že by ho nebyli schopni dokončit, ale že chytré hlavy rozhodly, že jej nebude třeba, neb velké konflikty nehrozí. Stejně inteligentní chytré hlavy mají u nás ...Zobrazit celý příspěvek

      RAH-66 nebylo o tom, že by ho nebyli schopni dokončit, ale že chytré hlavy rozhodly, že jej nebude třeba, neb velké konflikty nehrozí. Stejně inteligentní chytré hlavy mají u nás za následek decimaci armády jako celku.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    09:32 10.05.2019

    BALM mohl bys nám tady laskave specifikovat jaká skladba pancíře u Ka-52 by podle tebe byla hi-tech? Protože žádný takový ekvivalent se na AH-64 nebo AH-1 vůbec nevyskytuje. Oba ...Zobrazit celý příspěvek

    BALM

    mohl bys nám tady laskave specifikovat jaká skladba pancíře u Ka-52 by podle tebe byla hi-tech? Protože žádný takový ekvivalent se na AH-64 nebo AH-1 vůbec nevyskytuje. Oba stroje si musí vystačit s pancéřovými sedačkami. Schopnost přežití zásahu běžnou puškovou ráží (7.62x39 ) je diskutabilní, spíše nízká.
    Blámáž jakou si utrhl AH-64 nad Srbskem v 99 kdy jeden stroj při tréninku nízkého letu narazil do drátu el vedení a šel k zemi s fatálními následky pro osádku a druhého sestřelil dědek s loveckou kulovnicí "Brno" v důsledku vedlo k tomu, že velení raději AH-64 vůbec nenasadily. Oficiální zdůvodnění bylo že na silně bráněném bojišti s terénním reliéfem v Srbsku/Kosovu tedy hornaté, zalesněné krajině je riziko zvýšených ztrát.

    Stejně tak v Iráku a Afghanistánu AH-64 tedy skutečně neoslnily. A to nemluvím o EC Tiger který ač vyroben z 80% z tvých milovaných kompozitů z karbonových vláken a kevlaru je zcela prost jakéhokoliv pancíře a musel být dokonce stažen z bojových operací z důvodu naprosté nepoužitelnosti senzorového kulového pouzdra z důvodů neodstranitelných vibrací . Později byl používán výhradně na průzkumné mise.

    Celkově je velkou otázkou vůbec způsob nasazení bitevních vrtulníků na moderním bojišti. Podotýkám, že idea specializovaných bitevních protitankových vrtulníků vznikla na západě v 60-70. letech jako jedna z mála možností jak zastavit v konvenční válce lavinu 40 tis tanků Varšavské smlouvy ( z toho 5-6 tis moderních ) proti níž mohl západ nasadit max 6-8 tis tanků.
    Z toho vyplývá i konstrukční řešení - tandemové uspořádání, minimalizovaný čelní průřez z důvodu zmenšení ohrožení protiletadlovými kanony - dnes zcela archaická podmínka.
    Proto se v budoucnu uvažuje o bitevním vrtulníku na bázi Valor/Defiant s běžným uspořádáním sedaček vedle sebe tzn tak jak má Ka-52Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      10:26 10.05.2019

      Ale no tak. Apache fakt nesestřelíš loveckou kulovnicí. Důvod, proč nebyly nasazeny v Kosovu byl čistě politický, plánovačům v Pentagonu přišlo bezpečnější použití vysoko ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak. Apache fakt nesestřelíš loveckou kulovnicí. Důvod, proč nebyly nasazeny v Kosovu byl čistě politický, plánovačům v Pentagonu přišlo bezpečnější použití vysoko létajících stíhaček než bitevních vrtulníků, panicky se báli jakýchkoliv ztrát a ty dvě nehody je v jejich strachu jen utvrdily. Sami piloti s nasazením neměli problém, AH-64 měly být nasazeny v noci, bez osvětlení, nepřítel by o nich vůbec nevěděl.

      Ovšem taktika nasazení bitevních vrtulníků se změnila, proto vznikla verze Long Bow. Jeden vrtulník vyhledává cíle a druhý provede útok a zničí je. Údajně se tím zvedla pravděpodobnost úspěšného útoku téměř dvojnásobně a riziko, že budou omylem ostřelovány vlastní jednotky klesla skoro na nulu. Už nejde jen o samotný vrtulník, je to součást systému, pořídit si jen kus sytému bez ostatních součástí je v současné době mrhání prostředky.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
      10:27 10.05.2019

      AH-1Z odolava strelbe z ...Zobrazit celý příspěvek

      AH-1Z odolava strelbe z 12,7mm

      https://www.google.com/url?sa=... Skrýt celý příspěvek

      • strikehawk
        10:49 10.05.2019

        :-)) Jak potom vysvětlíš, že i AH-64 byli v Iráku opakovaně sestřeleny DŠK? Strukturální odolnost proti zásahu 12,7 mm neznamená že je nesestřelitelný ale pouze to, že se drak ...Zobrazit celý příspěvek

        :-)) Jak potom vysvětlíš, že i AH-64 byli v Iráku opakovaně sestřeleny DŠK?
        Strukturální odolnost proti zásahu 12,7 mm neznamená že je nesestřelitelný ale pouze to, že se drak letadla nerozpadne.Skrýt celý příspěvek

        • Gibon
          11:17 10.05.2019

          Treba zistit co trafili. Ak trafili cez okna pilota, tak sa necudujem. Chces mi tvrdit ze okna na Ka odolaju 12,7mm? :) V kazdom pripade, tak ako je v reporte napisane, kriticke ...Zobrazit celý příspěvek

          Treba zistit co trafili.
          Ak trafili cez okna pilota, tak sa necudujem.
          Chces mi tvrdit ze okna na Ka odolaju 12,7mm? :)
          V kazdom pripade, tak ako je v reporte napisane, kriticke casti a drak odolavaju 12,7mm. Odskusane postrelivanim.Skrýt celý příspěvek

          • infi
            14:25 10.05.2019

            Gibon: Ano skla na Kamovu jsou odolná 12,7mm. Nebo aspoň to měla jednomístná verze (KA-50), pochybují, že by u novější verze šli dolů. Myslím, že odolnost vůči 12,7mm už měly i ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon:
            Ano skla na Kamovu jsou odolná 12,7mm. Nebo aspoň to měla jednomístná verze (KA-50), pochybují, že by u novější verze šli dolů.

            Myslím, že odolnost vůči 12,7mm už měly i Mi24/35 (nevím které verze)

            Rusove nemaji helikoptery, ale letajici BVP. Takze kriticka mista odolnost 12,7mm, zbytek 23mm.

            Tady jsou nejake ukázky na Mi-28: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            20:10 10.05.2019

            Infi: mohol by som ta poprosit o relevantny zdroj k tym sklam s odolnostou 12,7mm. len technicka : Odolnost viazuca sa k 23mm, nie je odolnost voci strele raze 23mm, ale proti ...Zobrazit celý příspěvek

            Infi: mohol by som ta poprosit o relevantny zdroj k tym sklam s odolnostou 12,7mm.

            len technicka : Odolnost viazuca sa k 23mm, nie je odolnost voci strele raze 23mm, ale proti crepinam 23mm striel.Skrýt celý příspěvek

        • ruleta
          11:15 11.05.2019

          Muzes prosi dodat data pro tve tvrzeni, ze v Iraku byly opakovane sestreleny AH-64 DSK? Pripadne specifikovat incidenty viz traba Karbala. Jenom pro informaci vetsina incidentu je ...Zobrazit celý příspěvek

          Muzes prosi dodat data pro tve tvrzeni, ze v Iraku byly opakovane sestreleny AH-64 DSK? Pripadne specifikovat incidenty viz traba Karbala.

          Jenom pro informaci vetsina incidentu je kombinace RPGs, MANPADs a AA zbrane respektive palne zbrane.Skrýt celý příspěvek

        • petr.martykan
          16:19 02.06.2019

          Máte nějaký zdroj, potvrzující sestřelení AH64 DšK jak v Iráku, tak v Afgoši? Pokud vím, několik se jich podařilo poškodit, ale žádný nešel k zemi, všechny bezpečně přistáli. Z ...Zobrazit celý příspěvek

          Máte nějaký zdroj, potvrzující sestřelení AH64 DšK jak v Iráku, tak v Afgoši? Pokud vím, několik se jich podařilo poškodit, ale žádný nešel k zemi, všechny bezpečně přistáli. Z afgoše vím o dvou případech, kdy Apač dostal zásah z Dišky a vždy se vrátil a přistál na základně. Šlo spíše o prevenci, než o to, že by byl vrtulník tak poškozen, že by nemohl pokračovat v misi. Jen tak mimochodem předal pozici dišky kolegům a ta si vystřelila naposled, helfire ji umlčel. ;-)Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      10:39 10.05.2019

      "Blámáž jakou si utrhl AH-64 nad Srbskem v 99 kdy jeden stroj při tréninku nízkého letu narazil do drátu el vedení a šel k zemi s fatálními následky pro osádku" I u nás se takové ...Zobrazit celý příspěvek

      "Blámáž jakou si utrhl AH-64 nad Srbskem v 99 kdy jeden stroj při tréninku nízkého letu narazil do drátu el vedení a šel k zemi s fatálními následky pro osádku"

      I u nás se takové věcí stávají "bitevním" vrtulníkům:
      http://www.leteckabadatelna.cz... Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:20 10.05.2019

      bitevní vrtulníky nevznikly jako odpověď na lavinu tanků VŠ. Bitevní vrtulníky vznikly jako odpověď na velké ztráty transportních vrtulníků určených pro palebnou podporu, ...Zobrazit celý příspěvek

      bitevní vrtulníky nevznikly jako odpověď na lavinu tanků VŠ. Bitevní vrtulníky vznikly jako odpověď na velké ztráty transportních vrtulníků určených pro palebnou podporu, tzv.gunships.
      Tedy menší, obratnější, lépe chráněné, při stejné nebo lepší výzbroji, než měly "gunships"Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        12:30 10.05.2019

        za a) i za b) je správně...

        za a) i za b) je správně...

        • skelet
          16:19 10.05.2019

          Dovolim si nesouhlasit. Bitevni vrtulnik vyzbrojeny PTRS vzletl sest let po zarazeni bitevniho vrtulniku do sluzby. A deset let po te co jej obdrzely Allouette II a pet let po te ...Zobrazit celý příspěvek

          Dovolim si nesouhlasit. Bitevni vrtulnik vyzbrojeny PTRS vzletl sest let po zarazeni bitevniho vrtulniku do sluzby. A deset let po te co jej obdrzely Allouette II a pet let po te co je Izrale pouzil proti svym sousedum.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            00:18 12.05.2019

            Trochu vám nerozumím. Z pohledu UH a AH, bitevní UH létaly ve Vietnamu, kde se postupně...kvůli jejich velkým ztrátám...došlo vývojem až ke Cobra. Bitevní vrtulník ...Zobrazit celý příspěvek

            Trochu vám nerozumím. Z pohledu UH a AH, bitevní UH létaly ve Vietnamu, kde se postupně...kvůli jejich velkým ztrátám...došlo vývojem až ke Cobra. Bitevní vrtulník nepotřebuje...aby tak byl označen...PTŘS.

            V rámci NATO byly bitevní vrtulníky určeny jako nosiče PTŘS a měly bojovat s přesilou tanků východního bloku. NATO všeobecně na PTŘS kladlo velký důraz i na zemi.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            09:12 13.05.2019

            reagoval jsem na to, že bitevní vrtulník vznikl v reakci na tanky VS. Což není pravda. Boj s tanky dostaly bitevní vrtulníky až v průběhu svého vývoje. Což jde vysledovat u prvního ...Zobrazit celý příspěvek

            reagoval jsem na to, že bitevní vrtulník vznikl v reakci na tanky VS. Což není pravda. Boj s tanky dostaly bitevní vrtulníky až v průběhu svého vývoje.
            Což jde vysledovat u prvního a dlouhou dobu jediného bitevního vrtulníku - AH-1G (rok 1967), který dostal do vínku boj s tanky až v roce 1973 (AH-1Q).
            Tedy deset let po zavedení protitankové úlohy vrtulníků v NATO.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
      11:44 10.05.2019

      AH64 armor sybolicky https://qph.fs.quoracdn.net/ma... Rychlost AH64 nad bojištěm, losí let, kevlar kolem osádky, pancéřovaná okna a ...Zobrazit celý příspěvek

      AH64 armor sybolicky
      https://qph.fs.quoracdn.net/ma...

      Rychlost AH64 nad bojištěm, losí let, kevlar kolem osádky, pancéřovaná okna a samosvorné nádrže. Více v tom nehledejte.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        11:50 10.05.2019

        Nejlepší obrana vždy byla možnost identifikace, zničení nepřítele z místa kde o tobě neví, nebo kam nedosáhne.

        Nejlepší obrana vždy byla možnost identifikace, zničení nepřítele z místa kde o tobě neví, nebo kam nedosáhne.

      • Jirosi
        11:51 10.05.2019

        Ruské stroje preferují, taktiku pěstního souboje. Ale tam prostě vždy riskuješ, že ji taky chytíš.

        Ruské stroje preferují, taktiku pěstního souboje. Ale tam prostě vždy riskuješ, že ji taky chytíš.

        • Luky
          12:23 10.05.2019

          Doktrinálně to bylo myslím spíš obráceně - US stroje měly podnikat nájezdy na nepřítele i hlouběji do jeho obrany, rusáci podporovat postup ze svého prostoru. V důsledku ale ...Zobrazit celý příspěvek

          Doktrinálně to bylo myslím spíš obráceně - US stroje měly podnikat nájezdy na nepřítele i hlouběji do jeho obrany, rusáci podporovat postup ze svého prostoru.
          V důsledku ale samozřejmě i americké stroje v defenzivě měly bezpečnější a statičtější taktiku výskoků spoza kopců a Hindy se zase při rychlých náletech dostávaly nepříjemně blízko protivníkovi. Riskantní je to ve výsledku na obou stranách a co funguje třeba dobře v poušti je v Evropě problematické (i když vegetační kryt pomahá i vrtulníku).
          Dnes je sice všude spíš míň zbraní, ale zase jsou účinnější.

          Ruské tanky mají standartně ve výzbroji šrapnelovou munici + 12,7mm, Bevka pálí rychlopalně, k tomu Shorad + Manpad. Cokoli v dostřelu je ohroženo a vrtulník, který musí vyskočit na přímou viditelnost cíle je pro protivníka prioritní cíl.....nejvíc zpomaluje vyhledávání cílů proti zemi, kdežto mixér nad horizontem najdou rychle.
          Proto Kiowa + AH-64 combo (dnes AH-64E + dron)...nebo stand-off munice.
          Pro mise v Africe a Azii je určitě důležitou zbraní, tady dle mě za ty prachy nahraditelnou.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        11:59 10.05.2019

        Neměl by to být vosí let?
        Los neumí lítat.

        Neměl by to být vosí let?
        Los neumí lítat.

    • balm
      12:24 10.05.2019

      Proč bych měl ztrácet čas s někým, kdo o informace nestojí a po zásahu do černého jen vymýšlí alternativní únikové manévry. Samozřejmě, že AH-64 Apache je dobře pancéřovaný ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč bych měl ztrácet čas s někým, kdo o informace nestojí a po zásahu do černého jen vymýšlí alternativní únikové manévry. Samozřejmě, že AH-64 Apache je dobře pancéřovaný ve třech vrstvách. První vrstva byla navržena pro strukturální poškození projektilu, druhá vrstva snižuje kinetickou energii a ve třetí vrstvě se projektil zachytí.

      Vidíte? Vaše reakce za ztrátu času a poskytnutí informací nestojí.Skrýt celý příspěvek

      • balm
        12:27 10.05.2019

        P.S.: Jednodušší čtivo Bojová Letadla AH-64 Apache (Naše Vojsko ISBN: 80-206-0172-4)

        P.S.: Jednodušší čtivo Bojová Letadla AH-64 Apache (Naše Vojsko ISBN: 80-206-0172-4)

        • strikehawk
          14:52 10.05.2019

          Uvedené jednodušší čtivo se naštěstí nalézá v mé knihovně takže o tvém složeném pancíři nylon/karbid boronu/kevlar jsem informován. Před čtyřiceti lety, tedy v době vzniku AH-64, ...Zobrazit celý příspěvek

          Uvedené jednodušší čtivo se naštěstí nalézá v mé knihovně takže o tvém složeném pancíři nylon/karbid boronu/kevlar jsem informován. Před čtyřiceti lety, tedy v době vzniku AH-64, super inovace. Dnes nic moc obzvláště když praxe prokázala nedostatečnost a zranitelnost i proti 7,62 x 39 mm o 12,7 x 108 mm nemluvě.

          Neztrácej se mnou čas a raději si najdi výčet bojových ztrát z důvodu působení nepřítele v posledních 20 letech.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            16:12 10.05.2019

            Chvályhodné, ačkoliv byste si jí měl nejprve přečíst a zkusit pochopit, protože bez základních znalostí konstrukce (tedy i řešení pancéřování), nelze navázat epochu modernizací od ...Zobrazit celý příspěvek

            Chvályhodné, ačkoliv byste si jí měl nejprve přečíst a zkusit pochopit, protože bez základních znalostí konstrukce (tedy i řešení pancéřování), nelze navázat epochu modernizací od vlastního vzniku, až do současnosti.

            Jediné co se prokázalo jsou Vaše tristní znalosti a neochota akceptovat 40 let zdokonalování stroje. Jen tak mezi řečí, základem dnešního pancéřování jsou titanové slitiny s keramickými pryskyřicemi, polymery, ... no nemá cenu ztrácet čas.Skrýt celý příspěvek

          • strikehawk
            20:06 10.05.2019

            Titanovou vanu má v kokpitu A-10 stejne jako Su-25 ze začátku 80. let. Prázdná hmotnost Ka-52 oproti AH -64 je téměř o 2 tuny vyšší což jde z převážne většiny na vrub pancerové ...Zobrazit celý příspěvek

            Titanovou vanu má v kokpitu A-10 stejne jako Su-25 ze začátku 80. let.
            Prázdná hmotnost Ka-52 oproti AH -64 je téměř o 2 tuny vyšší což jde z převážne většiny na vrub pancerové ochrany, která je vsesmerova a mnohem komplexnější .
            Balistické odolnost u ruských vrtulníku Ka-50/52 a Mi-28 je všeobecně pokládána za vyšší než u AH - 64.
            Tady prostě se svou ideologií o technologické nadřazenosti západu neuspejesSkrýt celý příspěvek

          • Gibon
            16:19 11.05.2019

            Strikehawk: Vsetko z Ruska je minimalne o 20% tazsie ako rovnaka konkurencia zo zapadu. Miniaturizacia a lahke materialy "sovietskemu" Rusku nikdy nesli. Takze dvoma tonami navyse ...Zobrazit celý příspěvek

            Strikehawk:
            Vsetko z Ruska je minimalne o 20% tazsie ako rovnaka konkurencia zo zapadu.
            Miniaturizacia a lahke materialy "sovietskemu" Rusku nikdy nesli.
            Takze dvoma tonami navyse v prospech balistickej ochrany by som moc neargumentoval.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      10:39 11.05.2019

      Tak spojit farmarskeho dedka se zbrani "Brno" v Iraku v roce 2003 s Kosovem 1999 a delat z toho zaver, ze "velení raději AH-64 vůbec nenasadily." je hodne silne kakao. "I didn't ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak spojit farmarskeho dedka se zbrani "Brno" v Iraku v roce 2003 s Kosovem 1999 a delat z toho zaver, ze "velení raději AH-64 vůbec nenasadily." je hodne silne kakao.

      "I didn't shoot down an Apache or anything else. All that happened was that I went to the field, as I usually do early in the morning, and was surprised to find some bodies on the ground."

      "The geniality obviously extends to jokes about his "feat. One runs that the US decided to withdraw its fleet from the Gulf once it learned that Minqash (jmeno farmare s Brnem) planned to go fishing there."

      http://news.bbc.co.uk/2/hi/mid... Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    09:21 10.05.2019

    Hmm. To je posun. Už to bude můj odhad. O UH1Y už bylo asi téměř rozhodnuto...připojení 4 ks AH1 reaguje na náš požadavek s PTŘS a nemožností nést jej na UH1Y. Vzhledem k téměř ...Zobrazit celý příspěvek

    Hmm. To je posun.
    Už to bude můj odhad. O UH1Y už bylo asi téměř rozhodnuto...připojení 4 ks AH1 reaguje na náš požadavek s PTŘS a nemožností nést jej na UH1Y. Vzhledem k téměř identickým náhradním dílům se jedná téměř o stejný stroj, takže 4x AH nebude takový rozdíl a splní to náš požadavek na UDRŽENÍ SCHOPNOSTI ničení tanků. (schopnost=taktika, výcvik, zbraně) Vše do doby, než se rozhodne o náhradě bitevního vrtulníku. Tímto krokem by ani nevadilo provozování dvou různých vrtulníků jedné kategorie.Skrýt celý příspěvek

    • infi
      09:30 10.05.2019

      Pokud bude nahrada za bitevni vrtulniky, tak jak asi dopadne, kdyz budeme mit 4x AH1Z? :-)

      Pokud bude nahrada za bitevni vrtulniky, tak jak asi dopadne, kdyz budeme mit 4x AH1Z? :-)

      • Laci
        10:51 10.05.2019

        Pořízení 4 kusů AH-1Z by nebylo vyřešení bitevních vrtulníků v plném rozsahu, ale zatím by sloužily hlavně k vyškolení a přípravě personálu a základen na případnej další nákup ...Zobrazit celý příspěvek

        Pořízení 4 kusů AH-1Z by nebylo vyřešení bitevních vrtulníků v plném rozsahu, ale zatím by sloužily hlavně k vyškolení a přípravě personálu a základen na případnej další nákup bitevních vrtulníků do normálního počtu.Skrýt celý příspěvek

        • kazd
          11:44 10.05.2019

          - Každý s IQ alepoń na úrovni příčetnosti podmíní nákup 4x Viper opcí na další kusy do. r.30. Bell kromě nabízení a všechny strany nic nedokázal prodat. Až naše MO v r. 2025 ...Zobrazit celý příspěvek

          - Každý s IQ alepoń na úrovni příčetnosti podmíní nákup 4x Viper opcí na další kusy do. r.30. Bell kromě nabízení a všechny strany nic nedokázal prodat. Až naše MO v r. 2025 konečně rozhodne o bitevních vrtulnících tak žádné nové Vipery nemusí existovat.
          - udržení schopností je cíl na pár let. Vrtulník tu bude 30 let. Udržovat schopnosti 30 let je nesmysl. Doufám že NGŠ to natolil chápe, že nekoupí 4 ks aniž by věděl co bude za 5 let.
          - to že AČR požaduje již prokazatelně PTŘS je to jediné důležité, co z celého posledního vývoje má nějakou informační hodnotu. Vrtule se zde na fóru diskutují 5 let a byly doby, kdy převládal nesmyslný názor, že PTŘS nejsou potřeba a stačí APKWS

          BTW - udržení schopností je krycí název pro udržení zaměstnání. Osádky vrtulí stejně budou nové s výcvikem v USA - stejně jak u slovenských F16, stejně jako u našich gripenů. Nové vrtule vnesou úpně jiný standard a není to porovatelné ani se slovenskými black hawky.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            12:37 10.05.2019

            ...dnešní hypotetické 4 ks Viper pomohou udržet schopnost do regulérního výběru bitevníku. Vzhledem ke stejné, téměř, technické výbavě a ND mohou být provozovány i poté. Nebude to ...Zobrazit celý příspěvek

            ...dnešní hypotetické 4 ks Viper pomohou udržet schopnost do regulérního výběru bitevníku. Vzhledem ke stejné, téměř, technické výbavě a ND mohou být provozovány i poté. Nebude to taková zátěž...a 4x Viper pak může přejít třeba k SOF. Neměl bych strach o uplatnění.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            12:39 10.05.2019

            Osádky vrtulí budou ty samé co létají dnes. Absolvují přeškolovací lety a budou lítat dál jako na Hindech. Mladíci půjdou už na nové...

            Osádky vrtulí budou ty samé co létají dnes. Absolvují přeškolovací lety a budou lítat dál jako na Hindech. Mladíci půjdou už na nové...

        • Jirosi
          11:55 10.05.2019

          Kazd: V roce 2025, se nebude rozhodovat o "bitevních" vrtulnících, to se jen vyřadí poslední Mi-24.
          Nové stroje, co se koupí by měli být už operační.

          Kazd: V roce 2025, se nebude rozhodovat o "bitevních" vrtulnících, to se jen vyřadí poslední Mi-24.
          Nové stroje, co se koupí by měli být už operační.

          • kazd
            12:07 10.05.2019

            KVAČR "Navíc bude nutno do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků vzhledem k jejich nezastupitelné úloze při podpoře pozemních sil."

            KVAČR "Navíc bude nutno do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků vzhledem k jejich nezastupitelné úloze při podpoře pozemních sil."

          • Jirosi
            12:14 10.05.2019

            Byl bych pro, ale stejně nezastupitelnou roli mají třeba "Raketomety"... vyřazeno bez náhrady.

            Byl bych pro, ale stejně nezastupitelnou roli mají třeba "Raketomety"... vyřazeno bez náhrady.

      • TF_HU
        12:35 10.05.2019

        Může všelijak...udržet si 4 ks Viper by teoreticky šlo...protože to nebude nákladné navíc, výhodou je ta 85% zaměnitelnost dílů. Vlastně tak můžete říci, že máme 14 UH1Y a čtyři z ...Zobrazit celý příspěvek

        Může všelijak...udržet si 4 ks Viper by teoreticky šlo...protože to nebude nákladné navíc, výhodou je ta 85% zaměnitelnost dílů. Vlastně tak můžete říci, že máme 14 UH1Y a čtyři z nich nemohou nosit výsadek.

        V roce 2030 můžeme rozhodnout o úplně novém bitevním typu. Ať AH1 nebo AH90 :-)Skrýt celý příspěvek

        • Gibon
          20:23 10.05.2019

          Opat len technicka. Tych 85% zhoda sa tyka len "vnutornosti" Ah1/Uh1. Spolu s drakom je ta zamenitelnost dielov samozrejme percentualne nizsia. Aj ked stale vyznamna.

          Opat len technicka. Tych 85% zhoda sa tyka len "vnutornosti" Ah1/Uh1. Spolu s drakom je ta zamenitelnost dielov samozrejme percentualne nizsia. Aj ked stale vyznamna.

    • Jirosi
      11:04 10.05.2019

      Dopadne to tak, že armáda do teď neměla čistě bitevní typ. A nově zavede tip univerzální, vzhledem k úkolům co požaduje, karavana pojede dál a nic dalšího se kupovat nebude.

      Dopadne to tak, že armáda do teď neměla čistě bitevní typ. A nově zavede tip univerzální, vzhledem k úkolům co požaduje, karavana pojede dál a nic dalšího se kupovat nebude.

  • m.shook
    08:37 10.05.2019

    Nechápu proč nám není nabídnut AH-64 když se má za 1. ve značné míře vyrábět v polsku a za 2. polsko zaplatí za vrtulník AH-64 jednotkovou cenu 1,54 miliard Kč když za Viper který ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu proč nám není nabídnut AH-64 když se má za 1. ve značné míře vyrábět v polsku a za 2. polsko zaplatí za vrtulník AH-64 jednotkovou cenu 1,54 miliard Kč když za Viper který umí daleko míň (má řádově nižší bojovou hodnotu) zaplatíme 1,175 miliard Kč. Případně by se dalo připojit k polskému programu Kruk a jednotkovou cenu tak ještě snížit.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      08:56 10.05.2019

      No ono pokud jsem to dobře pochopil, tak AČR nehledá čistý bitevník. Hledá malý víceúčelový vrtulník, který by byl schopen i střelbou PTŘS. To měl teoreticky splňovat UH-1. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

      No ono pokud jsem to dobře pochopil, tak AČR nehledá čistý bitevník. Hledá malý víceúčelový vrtulník, který by byl schopen i střelbou PTŘS. To měl teoreticky splňovat UH-1. Ovšem ten nedokáže používat právě PTŘS. Proto Bell nabídl kompromis v podobě dodání 8ks UH-1 + 4 ks AH-1.
      Pak je ovšem na výběr ještě pořídit víceúčelový UH-60, který splňuje všechny požadavky na výzbroj i provoz. Akorát je prostě o něco větší a těžší.
      Proto nám není nabízená AH-64, protože jí jednoduše nepoptáváme.Skrýt celý příspěvek

      • m.shook
        09:31 10.05.2019

        a co naše 221.TIGER Squadron ? jaké bude mít pak mezinárodní renomé když bude létat na víceúčelovém vrtulníku ? Všichni zapomínají na FearFactor a ten má Viper Venom i UH-60 ...Zobrazit celý příspěvek

        a co naše 221.TIGER Squadron ? jaké bude mít pak mezinárodní renomé když bude létat na víceúčelovém vrtulníku ? Všichni zapomínají na FearFactor a ten má Viper Venom i UH-60 oproti Hindu nulový.Skrýt celý příspěvek

        • Gibon
          10:36 10.05.2019

          FearFactor hindu :-D
          Zijete v 80tych rokoch?
          Ved toho sa prestali bat uz Afganci so stingerom v ruke...

          FearFactor hindu :-D
          Zijete v 80tych rokoch?
          Ved toho sa prestali bat uz Afganci so stingerom v ruke...

          • otecko
            09:13 13.05.2019

            Směšný argument, právě na základě zkušeností z Afganistánu, Syrie je neustále MI 24 modernizován. Asi máte pocit, že modernizace provádí jen američané, že?

            Směšný argument, právě na základě zkušeností z Afganistánu, Syrie je neustále MI 24 modernizován. Asi máte pocit, že modernizace provádí jen američané, že?

          • TF_HU
            22:22 13.05.2019

            Přesně... :-) (Nic prot Hindu)

            Přesně... :-) (Nic prot Hindu)

        • Laci
          10:54 10.05.2019

          "FearFactor"? :D FearFactor maj hlavně v dnešní době osádky Mi-24, ty FírFaktore :D

          "FearFactor"? :D FearFactor maj hlavně v dnešní době osádky Mi-24, ty FírFaktore :D

        • TF_HU
          22:27 13.05.2019

          Zkuste si něco i přečíst. Věděl byste, že je více jednotek TIGER které jsou vybaveny UH kategoriemi vrtulníků. FearFactor v tom nehraje ...Zobrazit celý příspěvek

          Zkuste si něco i přečíst. Věděl byste, že je více jednotek TIGER které jsou vybaveny UH kategoriemi vrtulníků. FearFactor v tom nehraje roli.

          https://www.natotigers.org/tig... Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        10:06 10.05.2019

        m.shook: Fear faktor je jen do doby, než ti ty vrtulníky pošle nepřítel při první akci k zemi. Případně díky zastaralému systému palby to nasypou do vlastních.

        m.shook: Fear faktor je jen do doby, než ti ty vrtulníky pošle nepřítel při první akci k zemi. Případně díky zastaralému systému palby to nasypou do vlastních.

      • cejkis
        11:46 10.05.2019

        AH64 nepoptáváme, protože existuje zažitá mantra, že na tento typ nemáme peníze. Ovšem cena z US za poptáváné typy je tak výhodná, že si můžeme AH64 koupit :-)

        AH64 nepoptáváme, protože existuje zažitá mantra, že na tento typ nemáme peníze. Ovšem cena z US za poptáváné typy je tak výhodná, že si můžeme AH64 koupit :-)

        • Jirosi
          11:58 10.05.2019

          Peníze na stroj vs peníze na stroj a vybavení...

          Peníze na stroj vs peníze na stroj a vybavení...

        • Klimesov
          12:17 10.05.2019

          Což o to. Peníze na koupi ty se vždy najdou. Toho bych se nebál. Horší už je to s penězi za provoz, údržbu atd. A tady bych se obával toho, že v dalším období krize by to byl právě ...Zobrazit celý příspěvek

          Což o to. Peníze na koupi ty se vždy najdou. Toho bych se nebál. Horší už je to s penězi za provoz, údržbu atd. A tady bych se obával toho, že v dalším období krize by to byl právě provoz AH-64 kde by se rapidně mohl škrtat. Ale tady už silně odhaduji.

          Bylo by ale docela zajímavé zjistit a porovnat provozní náklady AH-64 + UH-60 vz. AH-1 + UH-1. Samozřejmě čistě teoreticky.
          Dají se někde sehnat relevantní data?Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      09:17 10.05.2019

      Pokud vím tak Poláci se ještě nerozhodli jaký bitevní vrtulník budou pořizovat. Zajímají se také o AH-1Z. Pro kombinaci UH1-Y a AH-1Z hovoří sdílené zázemí a tím pádem menší ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud vím tak Poláci se ještě nerozhodli jaký bitevní vrtulník budou pořizovat. Zajímají se také o AH-1Z.
      Pro kombinaci UH1-Y a AH-1Z hovoří sdílené zázemí a tím pádem menší provozní náklady. Kombinace UH1-Y/AH-1Z se dá do značné míry chápat jako provoz jednoho typu.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      09:59 10.05.2019

      Armáda chce přepravní kapacitu. Ah-64 = 0. Už se nad tím sakra zamyslete.

      Armáda chce přepravní kapacitu. Ah-64 = 0. Už se nad tím sakra zamyslete.

  • Rase
    00:57 10.05.2019

    Vždycky si říkám, jak ten RAH-66 Comanche neskutečně předběhl svou dobu, v podstatě až u nové generace vrtulníků, jeho vývoj američané hlouběji zužitkují (občas se zmiňuje ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Vždycky si říkám, jak ten RAH-66 Comanche neskutečně předběhl svou dobu, v podstatě až u nové generace vrtulníků, jeho vývoj američané hlouběji zužitkují (občas se zmiňuje ve spojitosti s bitevní verzí nové mašiny). Co si budem povídat, on i ten AH-64(E) je jediný pořádný bitevní vrtulník, všechno ostatní (minimálně na Západě) jsou jen vypouštěče střel - nic proti tomu, takový Tiger byl tak i konstruovaný a je hodně fajn. V reálu Apache vypadá fakt jako pořádný macek - cena je vysoká, ale i výkon je někde úplně jinde. Jak se ale dá tušit, kdybych vybíral bitevní mašinu, už bych asi chtěl něco víc - už s prvky stealth a podobně. Tedy bedlivě sledovat co vyberou v USA jako nové mašiny. To z čeho vybíráme my je už bohužel pomalu zastaralé :( a nové daleko / v nedohlednu. Pokud bysme měli jistotu, že cca za 8 let budeme moct pořídit mašiny jako američané, tak bych asi dál provozoval Mily co už máme, ale tu jistotu nemáme...Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      07:09 10.05.2019

      prosím o napsání bitevního vrtulníku s prvky stealth.
      A než to napíšeš, tak se usadím, dám si popcorn a budu čekat.

      prosím o napsání bitevního vrtulníku s prvky stealth.
      A než to napíšeš, tak se usadím, dám si popcorn a budu čekat.

      • alexa123
        07:44 10.05.2019

        Predsa to napísal - RAH-66 Comanche.

        Predsa to napísal - RAH-66 Comanche.

        • skelet
          11:23 10.05.2019

          on napísal "kdybych vybíral bitevní mašinu".
          RAH-66 je někde nabízena, že si ji někdo může vybrat?

          on napísal "kdybych vybíral bitevní mašinu".
          RAH-66 je někde nabízena, že si ji někdo může vybrat?

          • Rase
            12:08 10.05.2019

            byla to jen úvaha, stejně tak jako úvahy o Leopardu 3 pro AČR a podobně. MO má zvláštní schopnost nekupovat nic, tak se stejně nepořídí žádný nový vrtulník.

            byla to jen úvaha, stejně tak jako úvahy o Leopardu 3 pro AČR a podobně. MO má zvláštní schopnost nekupovat nic, tak se stejně nepořídí žádný nový vrtulník.

      • GlobeElement
        08:50 10.05.2019

        STEALTH verzi má i Black Hawk, když zaútočili na Bin Ladina, jedna se jim nabourala do zdi a zůstala na místě, do té doby to byl tajný projekt.

        STEALTH verzi má i Black Hawk, když zaútočili na Bin Ladina, jedna se jim nabourala do zdi a zůstala na místě, do té doby to byl tajný projekt.

        • skelet
          11:24 10.05.2019

          a už ji uvolnili i pro jiné, než nejspeciálnější jednotky z těch speciálních? Na tož pro export? :)

          a už ji uvolnili i pro jiné, než nejspeciálnější jednotky z těch speciálních? Na tož pro export? :)

    • Jirosi
      09:00 10.05.2019

      Rase: Je jedno kolik letu budeš čekat. CR prostě nemůže zavádět nové systémy jako USA. I když se USA rozhodnou pro nové typy vrtulníků. Tak než koupí poslední, ty naše dávno ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase: Je jedno kolik letu budeš čekat. CR prostě nemůže zavádět nové systémy jako USA. I když se USA rozhodnou pro nové typy vrtulníků. Tak než koupí poslední, ty naše dávno dolétají.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
      11:50 10.05.2019

      Vzhledem ke snaze zrychlovat vrtulníky pomocí tlačné vrtule či překlopných rotorů vyvstane otázka rozdílu v rychlostech nových transportních srojů a bitevního AH64. V tomto duchu ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem ke snaze zrychlovat vrtulníky pomocí tlačné vrtule či překlopných rotorů vyvstane otázka rozdílu v rychlostech nových transportních srojů a bitevního AH64. V tomto duchu se nelze divit myšlence ozbrojeného Defiantu a nebo AH64 s tlačnou vrulí.

      Každopádě tyto myšlenky v ČR můžeme opustit. Nyní se rozhoduje zda si tato země koupí koncepci z 50. let a nebo ze 70.let :-)Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      12:09 10.05.2019

      tady je pěkně vidět bitevní verze Defiantu od Sikorsky-Boeing (vpravo)

      https://media.moddb.com/images...

      tady je pěkně vidět bitevní verze Defiantu od Sikorsky-Boeing (vpravo)

      https://media.moddb.com/images...

  • cejkis
    22:50 09.05.2019

    Na okraj k výzbroji. Bylo by vhodné sjednotit výzbroj vrtulníků, L-159 a Gripenů. Střela Brimstone je ideální kandidát, dále CRV-7 a pouzdra Plamen. Jen to musí být v ...Zobrazit celý příspěvek

    Na okraj k výzbroji.

    Bylo by vhodné sjednotit výzbroj vrtulníků, L-159 a Gripenů.

    Střela Brimstone je ideální kandidát, dále CRV-7 a pouzdra Plamen.

    Jen to musí být v množství větším než malém.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      09:06 10.05.2019

      A kde v tom je to sjednocení?

      A kde v tom je to sjednocení?

      • cejkis
        11:19 10.05.2019

        Brimstone je využíván jak na letounech tak na vrtulnících. Stačí to jen napsat do požadavku na integraci v sw. CRV-7 je lze užít v L159A a je nabízen i v balíku zbraní v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

        Brimstone je využíván jak na letounech tak na vrtulnících. Stačí to jen napsat do požadavku na integraci v sw. CRV-7 je lze užít v L159A a je nabízen i v balíku zbraní v rámci akvizice od Bellu. Plamen bych rovněž rád viděl v požadavku na integraci v nových vrtulnících. Nebude to nic složitého.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      13:19 10.05.2019

      Je taky zajímavé že pokud vyhraje AH-1Z stane se potencionálním nosičem nejmodernější PLRS v našem letectvu a to AIM-9X Sidewinder.

      Je taky zajímavé že pokud vyhraje AH-1Z stane se potencionálním nosičem nejmodernější PLRS v našem letectvu a to AIM-9X Sidewinder.

  • semtam
    20:10 09.05.2019

    Jirosi MI-24 není a nikdy nebyl univerzální vrtulník. MI-24 je bitevní vrtulník. Hotovo tečka. http://www.acr.army.cz/technik... Pokud tvá ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi

    MI-24 není a nikdy nebyl univerzální vrtulník. MI-24 je bitevní vrtulník. Hotovo tečka.
    http://www.acr.army.cz/technik...

    Pokud tvá zmatená mysl označuje MI-24 jako víceúčelový vrtulník tak se na mě nezlob, ale to nemá hlavu ani patu.

    U MI-24 se maximálně můžeš setkat s označením bitevně-transportní vrtulník. Ale nikdy ne s označením víceúčelový vrtulník min. v odborných kruzích. V areálu psychiatrické kliniky je to možné. To uznávám.

    Nakonec tě poprosím, aby jsi svoje pošahané kategorie nechal na doma a netroubil svoji hloupost do světa. Je to pro tvé dobro.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
      22:36 09.05.2019

      Analogicky bychom asi tank Merkava neměli nazývat obrněným transportérem.

      Analogicky bychom asi tank Merkava neměli nazývat obrněným transportérem.

      • Laci
        11:02 10.05.2019

        To těžko, když tank je silně obrněné pásové vozidlo s otočnou věží a kanónem pro boj proti tankům a obrněný transportér je středně obrněné kolové či pásové vozidlo s maximálně ...Zobrazit celý příspěvek

        To těžko, když tank je silně obrněné pásové vozidlo s otočnou věží a kanónem pro boj proti tankům a obrněný transportér je středně obrněné kolové či pásové vozidlo s maximálně kulometnou výzbrojí určené k transportu vojáků na bojiště. Nějak mi teda u Merkavy překáží ta tanková věž, tankový kanón a bojové určení aby mohla bejt OT...Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        11:22 10.05.2019

        Laci: To byl sarkasmu...

        Laci: To byl sarkasmu...

    • Jirosi
      23:07 09.05.2019

      "Mil Mi-24 je dvoumotorový bitevní vrtulník, určený pro přímou podporu pozemních jednotek, ničení obrněných cílů a přepravu osob, případně nákladu s přepravními možnostmi." Mi-24 ...Zobrazit celý příspěvek

      "Mil Mi-24 je dvoumotorový bitevní vrtulník, určený pro přímou podporu pozemních jednotek, ničení obrněných cílů a přepravu osob, případně nákladu s přepravními možnostmi."

      Mi-24 Bitevní, transportní osobní, transportní nákladní = univerzální.
      Uh-60 Transportní osobní, transportní nákladní, ozbrojený = univerzální
      UH-1 Transportní osobní, transportní nákladní, ozbrojený = univerzální

      AH-1Z Bitevní
      Ah-64 Bitevní
      Mi-28 Bitevní
      atd...Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        05:59 10.05.2019

        Uveď jediný relevantní zdroj pro tvé tvrzení. Ale abych tě jen tak neodbyl, tak tvé definice nemají logiku. MI-28 má také možnost sice nouzovou, ale má možnost v trupu přepravit ...Zobrazit celý příspěvek

        Uveď jediný relevantní zdroj pro tvé tvrzení.

        Ale abych tě jen tak neodbyl, tak tvé definice nemají logiku. MI-28 má také možnost sice nouzovou, ale má možnost v trupu přepravit min. jednu osobu či případně náklad a ty ho dáváš do kategorie bitevního vrtulníku...
        Máme tu rozdíl mezi bitevním a bojovým vrtulníkem, který jsem již popisoval v diskuzi níže.
        To, že některé bitevní vrtulníky mohou mít ještě i přepravní schopnosti, jako jsou typy MI-24, MI-28, WZ-10 (v podvěsu) je z kategorie bitevních nevyřazuje, protože jejich konstrukce je primárně určená jako bitevní vrtulník, to, že dokáží ještě přepravit osoby či náklad ve svém trupu či v podvěsu je jen a pouze bonus navíc a nevyřazuje je z této kategorie, stejně jako víceúčelový ozbrojený vrtulník (bojový) se nestává bitevním vrtulníkem.

        Víceúčelový vrtulník je de-facto transportní vrtulník s tím, že některé typy lze osadit výzbrojí a tím pádem mají schopnost plnit omezenou palebnou podporu.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        07:09 10.05.2019

        neplést si univerzálnost s možností přepravy

        neplést si univerzálnost s možností přepravy

      • Jirosi
        09:32 10.05.2019

        Semtam: Ten zdroj si poslal ty. Ne, musíš číst všechno. Věta opravdu nekončí "," ta jen odděluje funkce. Běžně se funkce uvádí za sebe a oddělují čárkou. Když má věc kombinuje ...Zobrazit celý příspěvek

        Semtam: Ten zdroj si poslal ty.
        Ne, musíš číst všechno. Věta opravdu nekončí "," ta jen odděluje funkce. Běžně se funkce uvádí za sebe a oddělují čárkou. Když má věc kombinuje více funkcí, nazývá se univerzální. Vždy existují primární a sekundární funkce.
        Mi-24 má primární bitvevní, ale to nic nemění na tom, že má i ty další. Stejně, tak Uh-60 má základní transport. Ale přesto může nést výzbroj, atd.
        Naše armáda klade větší důraz na ty "další" funkce, pak logicky nehledá "bitevní". Ale stroj co tyhle funkce kombinuje. Vybavení pro "převoz vojáků" se pro AH-1Z, Ah-64, Mi-28, atd nedělá proč asi... Ono se nedělá ani pro tu Mi-24, má ho v základu. Je na skoro každém letecké dni. Když nevěříš internetu.

        "MI-28 má také možnost sice nouzovou"

        Ano, všechno jsou to stroje z nosností. Tedy teoreticky na každý se dá něco navěsit, fyzika platí pro všechny stejně.

        Skelet: Univerzálnost: Se používá pro techniku ve spojením, že umožňuje schopnost plnit rozličné mise, pro které se vyrábí samostatná technika dané kategorie.

        Vypadá to jako kachna, kváká to jako kachna, chodí to jako kachna, ale v manuálu píší bitevní vrtulník! Ok, až se nám rozbije koupíme si nový bitevní vrtulník.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          10:51 10.05.2019

          "Karla Šlechtová je podle svých slov ráda, že pomalu vychází najevo správnost jejího prověřování zakázek na ministerstvu obrany. „Přijde mi až směšné, že se přes čtyři roky řešil ...Zobrazit celý příspěvek

          "Karla Šlechtová je podle svých slov ráda, že pomalu vychází najevo správnost jejího prověřování zakázek na ministerstvu obrany. „Přijde mi až směšné, že se přes čtyři roky řešil nákup tzv. „víceúčelových“, tedy bitevních, civilních i zdravotních vrtulníků s detailní specifikací. A nyní ministerstvo obrany ustupuje ze svých požadavků. Původní požadavek ministerstva byl na 12 vrtulníků"

          https://www.blesk.cz/clanek/zp...

          Zdroje sice... Ale myslím, že to přesně dokládá vaši zaslepenost. Ano, i tu se mluví o "bitevních"....Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          11:26 10.05.2019

          Jirosi: to , že si dám do sporťáku i týdenní nákup z Kauflandu neznamená, že je to rodinný vůz.

          Jirosi: to , že si dám do sporťáku i týdenní nákup z Kauflandu neznamená, že je to rodinný vůz.

          • Jirosi
            12:34 10.05.2019

            Sporťákem jezdíš jen dokud ho máš. Pokud ho budeš měnit... za nový kam nákup nedáš, tak budeš chodit pěšky. MO, pěšky chodit nechce. Protože, funkce nákupní tašky(rodiného vozu) je ...Zobrazit celý příspěvek

            Sporťákem jezdíš jen dokud ho máš. Pokud ho budeš měnit... za nový kam nákup nedáš, tak budeš chodit pěšky.
            MO, pěšky chodit nechce. Protože, funkce nákupní tašky(rodiného vozu) je pro něj důležitější, než "sportovní"...

            Ale vy stále slintáte v autosalonu na sklo...Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            12:58 10.05.2019

            Jirosi zase mluvíš k něčemu o čem se nikdo nebaví :D

            Jirosi zase mluvíš k něčemu o čem se nikdo nebaví :D

    • TF_HU
      09:24 10.05.2019

      Tentokrát s vámi musím souhlasit :-) Přesně jak říkáte, náš Mi24 by v v kódu USA nesl označení AH, tedy attack helicopter...ne UH, nebo MH.

      Tentokrát s vámi musím souhlasit :-) Přesně jak říkáte, náš Mi24 by v v kódu USA nesl označení AH, tedy attack helicopter...ne UH, nebo MH.

      • Jirosi
        10:46 10.05.2019

        Jenže ta debata neměla být o označení "Mi-24", ale o účelu toho stroje v ACR. Tedy jakou funkci plní, a jakou funkci má náhrada. Bohužel, to nikoho nezajímá. Naprosto rozhodující ...Zobrazit celý příspěvek

        Jenže ta debata neměla být o označení "Mi-24", ale o účelu toho stroje v ACR. Tedy jakou funkci plní, a jakou funkci má náhrada.
        Bohužel, to nikoho nezajímá. Naprosto rozhodující je "bitevní" klapky na oči a hurá na nepřítele.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          11:30 10.05.2019

          Mi-24 plní v AČR funkci bitevního vrtulníku Náhrada nemá žádnou funkci, neb Mi-24 se měl (má) rušit bez náhrady a na místo něj se má zavést transportní vrtulník se schopností ...Zobrazit celý příspěvek

          Mi-24 plní v AČR funkci bitevního vrtulníku
          Náhrada nemá žádnou funkci, neb Mi-24 se měl (má) rušit bez náhrady a na místo něj se má zavést transportní vrtulník se schopností vedení boje.

          Je to to samé, jako když se letka Hurricane přezbrojila na Beaufighter.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          12:27 10.05.2019

          On, neplní jen tu funkci. Proto se hledá vrtulník i pro ty další funkce.
          Ale kdo nechce, nevidí.

          On, neplní jen tu funkci. Proto se hledá vrtulník i pro ty další funkce.
          Ale kdo nechce, nevidí.

          • TF_HU
            12:42 10.05.2019

            Které další funkce? Dle standardu NATO se jedná o AH, v AČR jej používáme jako AH. Ta schopnost nést výsadek se datuje do doby Vietnamu. Od té doby se od toho upustilo a my jste to ...Zobrazit celý příspěvek

            Které další funkce? Dle standardu NATO se jedná o AH, v AČR jej používáme jako AH. Ta schopnost nést výsadek se datuje do doby Vietnamu. Od té doby se od toho upustilo a my jste to nikdy nepraktikovali. (myšleno koncepčně)Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          12:40 10.05.2019

          V armádě se využívá primárně jako bitevní...

          V armádě se využívá primárně jako bitevní...

    • RiMr71
      14:41 10.05.2019

      Souhlasím s tím co říkáš, ale ne s tou formou, ta je buranská a primitivní, můžeš to skrývat za rozhořčení jakkoliv velké...

      Souhlasím s tím co říkáš, ale ne s tou formou, ta je buranská a primitivní, můžeš to skrývat za rozhořčení jakkoliv velké...

    • Marcus
      15:22 10.05.2019

      Semtam: Někdy Jirosi píše rozumně, ale většinou je s Jirosim těžké argumentovat. Za každý nesmyslný argument který mu vyvrátíš ti napíše další stejně nesmyslný a nepočítej že by ti ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Někdy Jirosi píše rozumně, ale většinou je s Jirosim těžké argumentovat. Za každý nesmyslný argument který mu vyvrátíš ti napíše další stejně nesmyslný a nepočítej že by ti smysluplně reagoval na tvé dotazy nebo argumenty! Je to marný, je to marný, je to marný...!Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:57 09.05.2019

    ...mě se nejvíc v této výživné debaty líbí nápady "mixéry jsou zastaralé, počkejme (nebo rovnou kupme!) bitevní drony..

    ...mě se nejvíc v této výživné debaty líbí nápady "mixéry jsou zastaralé, počkejme (nebo rovnou kupme!) bitevní drony..

    • cejkis
      22:37 09.05.2019

      AH64E se schopností komunikace s drony :-)

      AH64E se schopností komunikace s drony :-)

      • RiMr71
        14:39 10.05.2019

        TO jo, ale takovou techniku nakupujeme v paralelním vesmíru kde máme moderní houfnice, tanky, F-35, AH-64... A ne v tom našem, kde "modernizujeme" Dany, lítáme cizí pronajmuté ...Zobrazit celý příspěvek

        TO jo, ale takovou techniku nakupujeme v paralelním vesmíru kde máme moderní houfnice, tanky, F-35, AH-64...
        A ne v tom našem, kde "modernizujeme" Dany, lítáme cizí pronajmuté Gripeny a uvažujeme o repasi Hindů, nebo o prostě zrušení této způsobilosti....Skrýt celý příspěvek

  • infi
    14:14 09.05.2019

    Ještě dotaz pro diskutující: Jak vnímáte Venoma a Vipera ? Pro mě jako pro laika jsou to přežitky z války ve Vietnamu, i kdyby tam bylo 100% nových dílů, vidím to jako 50 let ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě dotaz pro diskutující: Jak vnímáte Venoma a Vipera ? Pro mě jako pro laika jsou to přežitky z války ve Vietnamu, i kdyby tam bylo 100% nových dílů, vidím to jako 50 let starou AH1 & UH1. Nabízí se teda otázka jestli je správné provozovat tuto konstrukcí strojů dalších 30+ let? Na druhou stranu chápu, že mezi vrtulníky se konstrukčně toho za posledních X desítek letek tolik nestálo (snad s vyjímkou KA-50/52)Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      14:38 09.05.2019

      A jak vnímáš Uh-60 co má "40" let. Ale obě urazily od prvního záletu značnou cestu.

      A jak vnímáš Uh-60 co má "40" let. Ale obě urazily od prvního záletu značnou cestu.

    • Klimesov
      15:11 09.05.2019

      Nebo se na to dá koukat ve směru vnímání, že prakticky tyto stroje udaly na samém začátku trend jak budou vrtulníky dál vypadat. Hlavně teda AH-1. Každopádně takhle vnímat ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebo se na to dá koukat ve směru vnímání, že prakticky tyto stroje udaly na samém začátku trend jak budou vrtulníky dál vypadat. Hlavně teda AH-1.
      Každopádně takhle vnímat vojenskou techniku je ošemetné a lehce to člověka zavede do nesprávných vod.
      On třeba takový kulomet je taky konstrukce z přelomu 19 - 20 století, pokud budeme přesnější tak začátky najdeme už někdy v 18 století, přesto se při výběru těchto zbrani tahle otázka neřeší. Konstrukce tanků tak jak jí známe dnes bude mít taky za chvilku za sebou 100 let, přesto to nikdo neřeší. Tak proč to řešit u vrtulníků?
      Ono když se to veme kolem a kolem, do doby než nastane další technická revoluce, nějaké antigravitační pohony nebo tak něco, tak se budeme pořád dokola a dokola točit kolem té samé konstrukce a pouze jí buď vylepšovat, zdokonalovat nebo modernizovat.
      Za mně je daleko důležitější třeba to aby daný stroj splňoval požadavky a vyhovoval naší armádě. A pokud to bude splňovat UH-60 tak proč jí nepořídit. Pokud to bude splňovat kombinace AH-1 + UH-1 tak proč ne. Všechno jsou to vynikající stroje, které když dobře nasadíte v boji dokáži i v malém počtu napáchat nepříteli těžké ztráty.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        22:34 09.05.2019

        Modernizované UH1 a AH1 vznikly s jedním jediným účelem. USMC mělo po Vietnamu tolik ks v mnoha verzích, že se místo přechodu na Blackhawk a Apache rozhodli pro ekonomičtější ...Zobrazit celý příspěvek

        Modernizované UH1 a AH1 vznikly s jedním jediným účelem. USMC mělo po Vietnamu tolik ks v mnoha verzích, že se místo přechodu na Blackhawk a Apache rozhodli pro ekonomičtější projekt Bellu, který spočíval v modernizaci na poslední verzi s využitím původních draků. Ani v 80.letech nedovolil Kongres nakoupit AH64 pro USMC a tak vznikla další modernizace.

        Tedy projekt Venomu a SuperCobry jsou specifické projekty pro USMC, kterým nebylo dovoleno nakoupit AH64 a UH60.

        Pro ČR je to nesmysl.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          23:48 09.05.2019

          Všechny UH-1Y jsou čistě novovýroby. Část budoucí flotily AH-1Z bude tvořit modernizace AH-1W a část novovýroba. Při návrhu UH-1Y zjistily že z původního draku UH-1N by nic ...Zobrazit celý příspěvek

          Všechny UH-1Y jsou čistě novovýroby. Část budoucí flotily AH-1Z bude tvořit modernizace AH-1W a část novovýroba.
          Při návrhu UH-1Y zjistily že z původního draku UH-1N by nic nezůstalo a tak byla modernizace zavrhnutá.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          07:47 10.05.2019

          cejkis: Jak už napsal Scotty. Oba stroje se dají pořídit z novo výroby. Takže tady jednoduše problém není. Navíc dost měn iritují ty nesmyslné kecy, které se vyčítají AH-1 a UH-1 a ...Zobrazit celý příspěvek

          cejkis: Jak už napsal Scotty. Oba stroje se dají pořídit z novo výroby. Takže tady jednoduše problém není.
          Navíc dost měn iritují ty nesmyslné kecy, které se vyčítají AH-1 a UH-1 a přitom se vesele přehlížejí u jiných typů vrtulníku. Ty neustále nesmysli ohledně staré konstrukce nebo že se jedná o modernizaci. Víte ve světle některých příspěvků, které by i nadále nejraději provozovali dále Mi-24 a Mi-17, mi tato argumentace připadá opravdu nesmyslná.
          Za další. Proč by to měl být automatický nesmysl? Protože si to vy myslíte? Nebo protože se vám líbí jiný vrtulník? Naštěstí takhle se technika do armády nevybírá.
          Pokud, a podotýkám pokud, by kombinace AH-1 + UH-1 splňovaly veškeré požadavky na provoz a funkčnost, které má AČR ,tak jejich provoz není nesmysl, ale naopak správná volba. Nesmysl, je to pouze v hlavách laiků, kteří si naivně myslí, že zrovna jejich favorit, a jejich vize je jediná správná.
          Navíc já osobně nikterak nejsem pro používání kombinace AH-64 + UH-60, nebo pro používání většího množství UH-60 jako víceúčelového stroje, popřípadě pro kombinaci A-129 s nějakým vhodným dopravním vrtulníkem evropské konstrukce, pokud to bude splňovat armádní podmínky a zvýší to efektivitu naší armády.
          Netrpím představou, že zrovna já se vyznám líp jak lidé na MO nebo Generální štábu.
          Ani z jedním těch vrtulníků jsem neletěl, ani jeden jsem nepilotoval, ani s jedním jsem nespolupracoval v rámci nějaké vojenské operace, ani jeden z těch strojů mi nevytvářel bojovou podporu, stejně jako valné většině zde pišících.
          Tudíž nejsem člověk, který vše automaticky zahrnuje slovem nesmysl, jen proto, že má v oblibě jiný stroj :-)Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            07:49 10.05.2019

            oprava u pro používaní měla být věta: Nejsem proti používání Ah-64 atd...

            oprava u pro používaní měla být věta: Nejsem proti používání Ah-64 atd...

          • cejkis
            11:30 10.05.2019

            @Klimesov @Scotty Nerozumíme si. Nepíšu, že pro ČR jde o modernizace. Jsou to nové stroje, bez debat. Psal jsem o projektu AH1Z, který vzešel z W, který vzešel z projektu H1 viz ...Zobrazit celý příspěvek

            @Klimesov @Scotty

            Nerozumíme si. Nepíšu, že pro ČR jde o modernizace. Jsou to nové stroje, bez debat. Psal jsem o projektu AH1Z, který vzešel z W, který vzešel z projektu H1 viz můj příspěvek. Celé to bylo k otázce, zda jsou tyto stroje zastaralé či nikoliv.

            Je nutné si uvědomit, že nástupcem UH1 byl Blackhawk, jen USMC se rozhodlo pro modernizaci původní flotily z ekonomických důvodů. Všechy ostatní složky přešly na Blackhawk. V 90.letech rovněž nebylo ze strany Kongersu umožněno nakoupit pro USMC stroje Blackhawk a jelikož chtěli integraci střel Hellfire a obecně moderních zbraní, vznikl projek Venom a Z verze Cobry.

            Proto můj závěr, že AČR není v situaci, aby zachovávala historický typ a měla by přejít na modernější konstrukci BH. Obzvláště v době, kdy v US běží projekt náhrady BW.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            12:07 10.05.2019

            cejkis: Jo takhle. Ano v základě máte pravdu a souhlasím. Osobně si taky myslím že pořízení UH-60 by bylo z daných variant asi lepší. Ale na druhou stranu nejsem zastáncem toho, že ...Zobrazit celý příspěvek

            cejkis: Jo takhle.
            Ano v základě máte pravdu a souhlasím. Osobně si taky myslím že pořízení UH-60 by bylo z daných variant asi lepší. Ale na druhou stranu nejsem zastáncem toho, že kombinace AH-1 + UH-1 je nesmysl. Ty stroje jsou modernizovány a přizpůsobovány pro použití na moderním bojišti. Prošli si nějakou tou evolucí, a z původní konstrukce už toho moc nezbylo. Navíc tím, že oba typy sdílí cca 85% stejných součástek tak to může být pro tak malou armádu jako je AČR dost podstatná výhoda, a dále pokud by se tato varianta vybrala nyní dávalo by to jakž takž naději na to, že by v AČR byly zachovány bitevní vrtulníky.
            Každopádně 100% zastáncem toho nejsem. Obě nabídky považuji za dobré.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            13:01 10.05.2019

            Pozor! USMC bylo v jiné situaci, než US Army.
            USMC primárně provozovalo CH-46 a CH-53, jako doplněk měli UH-1, což byl nejmenší a nejlehčí typ. Nelze to vzájemně porovnávat.

            Pozor! USMC bylo v jiné situaci, než US Army.
            USMC primárně provozovalo CH-46 a CH-53, jako doplněk měli UH-1, což byl nejmenší a nejlehčí typ. Nelze to vzájemně porovnávat.

          • Scotty
            13:30 10.05.2019

            cejkis Co se ti zdá na UH-1Y/AH-1Z zastaralé? Jsou to oba robustní vrtulníky s moderní avionikou a pokročilými systémy vlastní ochrany. Mají integrovány celou řadu moderních ...Zobrazit celý příspěvek

            cejkis
            Co se ti zdá na UH-1Y/AH-1Z zastaralé? Jsou to oba robustní vrtulníky s moderní avionikou a pokročilými systémy vlastní ochrany. Mají integrovány celou řadu moderních zbraní.
            Co by měla nebo naopak neměla mít UH-1Y aby jste jí považoval za moderní vrtulník?Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          09:26 10.05.2019

          Objektivně souhlas, ale nemyslím si, že by to pro nás byl až takový nesmysl.

          Objektivně souhlas, ale nemyslím si, že by to pro nás byl až takový nesmysl.

    • Karolam
      15:55 09.05.2019

      Pane infi to je jistě dilema, ale šetří se po celým světě, včetně ameriky. Venom a Viper mají výhody, že dost dílů společných a pak servis logisticky přijatelný. Proces navrhování ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane infi to je jistě dilema, ale šetří se po celým světě, včetně ameriky. Venom a Viper mají výhody, že dost dílů společných a pak servis logisticky přijatelný. Proces navrhování a výroby nového typu stojí nemalé úsilí a finance. Sikorsky navrhl Blackhawk v době studené války a v době kdy musel na trhu nabídnout americké armádě něco nového, jinak by firma asi zbankrotovala. Z tohoho hlediska je BH modernější než konstrukce HUEYeho.

      Po Vietnamu se HUEY používal hlavně nad mořem a to jeho dvoumotorová varianta, kvůli menšímu riziku selhání než u jednomotorové varianty, a také kvůli lepšímu výkonu. Z vrtulníku byl dobrý výhled, později pro tyto účely Seahawk. UH Typ Y je z nouze cnost, neb levnou alternativu amíci nemají. KA-50/52 je super, ale problém je ruský :) Je to konkurence Apache, což jsou skutečné bitevní vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

      • balm
        17:08 09.05.2019

        Nikdy jsem nepochopil, co je tak strašně "super" na Kamov KA-50/52 a nemyslím si, že jde o přímou konkurenci pro stroje AH-64 Apache. Jedinou předností zůstává systém katapultáže, ...Zobrazit celý příspěvek

        Nikdy jsem nepochopil, co je tak strašně "super" na Kamov KA-50/52 a nemyslím si, že jde o přímou konkurenci pro stroje AH-64 Apache.

        Jedinou předností zůstává systém katapultáže, ve všech hlavním bojových parametrech zaostává za západní konkurencí.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          18:01 09.05.2019

          Ještě by se našlo pár drobností, mnohem levnější výzbroj a provoz. Radar na sledování terénu a detekci cílů ve standardu a účinnější kanon. Výhodou je i odzkoušený systém ochrany ...Zobrazit celý příspěvek

          Ještě by se našlo pár drobností, mnohem levnější výzbroj a provoz. Radar na sledování terénu a detekci cílů ve standardu a účinnější kanon. Výhodou je i odzkoušený systém ochrany Vitebsk a dobrá balistická odolnost. Samozřejmě, avionika, optické prostředky průzkumu jsou horší než v případě západních ekvivalentů.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            18:49 09.05.2019

            Zcela impotentní kanón s min. náměrem i odměrem ... alias míření celým strojem. Obzvláště praktické a mimořádně užitečné proti západním zbraňovým systémům (30mm 6P/3P munice ...Zobrazit celý příspěvek

            Zcela impotentní kanón s min. náměrem i odměrem ... alias míření celým strojem. Obzvláště praktické a mimořádně užitečné proti západním zbraňovým systémům (30mm 6P/3P munice BAE/Leonardo s delším dostřelem). Aktivní radar aktivně upozorňuje na přítomnost a balistická odolnost zase není na takové úrovni, aby vydržela "všechno". Diskutabilní provozní náklady, servisní a logistická podpora s levnější, ale také méně účinnou municí. Jo, to dělá z Ka-50/52 zcela nepřekonatelný stroj. Jen se divím, že když jde o naprostou bombu, proč ty vrtulníky nikdo nechce?

            P.S.: Když Rusko nevědělo jak reagovat na špičkové elektrooptické systémy pro sledování a zaměření, tak do Mi-28 naroubovalo trubku s dalekohledem.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:25 09.05.2019

            A pro velký úspěch dodávané ve 3. variantách interiéru( 1, 2, 2 tandem).

            A pro velký úspěch dodávané ve 3. variantách interiéru( 1, 2, 2 tandem).

          • flanker.jirka
            20:24 09.05.2019

            @balm Nikdo Vám KA 52 nevnucuje, ale schopnosti prokázal v Sýrii. BAE má dobrou munici, ale musíte počítat s tím, že každý kus je dražší než nová raketa S -8OFP a 80 mm raketa ...Zobrazit celý příspěvek

            @balm
            Nikdo Vám KA 52 nevnucuje, ale schopnosti prokázal v Sýrii. BAE má dobrou munici, ale musíte počítat s tím, že každý kus je dražší než nová raketa S -8OFP a 80 mm raketa nadělá jinou paseku než 20 mm granát. S efektivním dostřelem Oto Melara TM 197B (lepší zástavbu má AH 1Z, který má oproti AW 249 750 nábojů) je to na stejné úrovni jako u Kamovu. To že postavili kanon skoro napevno je záhadou, ale asi jim to evidentně stačí, když si to z nasazených vrtulníků hodně pochvalují z nasazení v Sýrii. Aktivní radar prozrazuje polohu všude, ale podívejte se i na ostatní techniku, dnes tyto aktivní "svítící" žárovky budou skoro na všem, i na obrněných vozidlech s APS. Radar se osvědčuje hlavně v případě zhoršených meteorologických podmínek, kde má termovize problém.Skrýt celý příspěvek

          • darkarrow
            21:07 09.05.2019

            Balm: kanon ma uplne dostatocny namer a odmer. Oblast ktoru kanon pokryva je skoro cely HUD, cize v podstate staci aby sa ciel nachadzal v priestore Head Up Displeja a je zamerany, ...Zobrazit celý příspěvek

            Balm:
            kanon ma uplne dostatocny namer a odmer. Oblast ktoru kanon pokryva je skoro cely HUD, cize v podstate staci aby sa ciel nachadzal v priestore Head Up Displeja a je zamerany, absolutne sa to neda porovnavat s pevnou instalaciou kanona. Navyse je tam rezim autopilota, ktory automaticky natoci vrtulnik do pozicie vhodnej pre palbu (t.j. zamerate cez Skval pohyblivy ciel a cely vrtulnik ho dokaze automaticky sledovat tak aby bol v priestore HUD o zvysok sa uz postara riadiaci system kanona, ktory na nho vie palit s prislusnymi korekciami na pohyb a vzdialenost) - toto je neporovnatelne s pevnou instalaciou nakona. Vyhodou sposobu instalacie kanona v takejto ciastnocne pohyblivej konfiguracii su mensie razy pri strelbe a vyssia presnost oproti plne pohyblivym vezovym zastavbam.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            21:17 09.05.2019

            @flanker.jirka 20:24 09.05.2019 Záhadou? Důvodem pro lafetaci kanónu 2A42 do pravého boku bylo zabránění kymácení vrtulníku během vlastní střely, neschopnost vyrobit spolehlivou ...Zobrazit celý příspěvek

            @flanker.jirka 20:24 09.05.2019

            Záhadou? Důvodem pro lafetaci kanónu 2A42 do pravého boku bylo zabránění kymácení vrtulníku během vlastní střely, neschopnost vyrobit spolehlivou stabilizaci pohyblivého nosníku s elektronickým řízením a střeleckým systémem. Proto také účinnost a schopnost střelby nejsou v letu nikterak zázračné, nota bene ještě se Škvalem (modernizovaná verze dostala Thomson Victor, ale to jsme pořád u 240x240p ... trochu zoufalství, nemluvě o reakčních časech systémů). Systému je tam vícero, ale tak či onak, jedná se o zastaralý import ze západu. K reakčním časům se pojí i schopnost vystřelit dříve, než nepřítel ... a to je jeden z kamenů úrazu.

            Pancéřování není zase tak extra, protože jde o relativně primitivní 2 vrstvy ocelového pancéřování, respektive 1. vrstvy z měkkých ocelových slitin za účelem zbrzdění projektilu a 2. vrstvy odolné pancéřové oceli pro její zachycení. Dále pak pancéřovým sklem s tloušťkou 50mm s odolností vůči standardní munici ráže 12.7mm. Pancéřování torzního trupu tvoří (od 4.80 - 75mm tloušťky) 5 vrstev - 1 - 3. uhlíkaté epoxidy, 2 - 4. kevlarem a poslední 5. vrstva je tvořena Nomexem (Organit) s celkovým podílem 35% hmotnosti. Primitivní, protože zkrátka nic lepšího vyvinout a vyrábět nedokázali, pravda relativně levné, ale také velice vrtošivé a životnost není nic extra. Vrtulník je doslova "těžký jako kráva" s poloviční výdrží AH-64 (otáčené okolo osy zvládne AH-64 100°/s).

            Kamov KA-50/52 a jeho "modernizované = import všeho, co západ prodá" verze, sloužili pro Sovětské/Ruské vojenské myšlení .... zteč proti obrněné technice a ještě rychleji zmizet. Jenže nikdy nebyl tím skrytým lovcem kryjícím se za terénem schopným nepozorovaně udeřit, nebo provádět další operace (podpora, eskort, patrola). AH-64 Apache tohle všechno umí, KA-50/52 prostě ne.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:32 09.05.2019

            @balm Ano, to co popisujete jsou fakta, ale berte to tak, že na víc nemají. Pak se ale podívejte na českou leteckou základnu a budete v minulém století. Máme přístup k nejlepším ...Zobrazit celý příspěvek

            @balm
            Ano, to co popisujete jsou fakta, ale berte to tak, že na víc nemají. Pak se ale podívejte na českou leteckou základnu a budete v minulém století.
            Máme přístup k nejlepším technologiím, ale máme na ně? AW 249 by mohlo být řešení, ale z Washnigtonu přišly jiné rozkazy, tak se Evropa škrtá už teď.
            https://www.e15.cz/domaci/na-v... Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:06 09.05.2019

            flanker.jirka Ten článek to naprosto přesně vystihuje, Američani nabídli maximální možnou variantu, v nabídce na UH-60 je například i 114 střel APKWS. Co MO reálně pořídí je už ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            Ten článek to naprosto přesně vystihuje, Američani nabídli maximální možnou variantu, v nabídce na UH-60 je například i 114 střel APKWS. Co MO reálně pořídí je už věc jiná. Pořád platí že na vrtulníky je vyčleněno 12,5 miliardy.

            Naše vrtulníková technika mimo pár modernizovaných Mi-171 není opravdu žádný zázrak a tenhle nákup armádu v každém případě posune dál. Nechápu tedy proč je proti němu takový odpor.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            09:34 10.05.2019

            ...už jen koncept jednoho pilota moc nezabral...proto 52. Ale to je jiná... ...běžte do zádele s tím, že nám USA něco diktuje. Vaše "Máme přístup k nejlepším technologiím, ale ...Zobrazit celý příspěvek

            ...už jen koncept jednoho pilota moc nezabral...proto 52. Ale to je jiná...

            ...běžte do zádele s tím, že nám USA něco diktuje. Vaše "Máme přístup k nejlepším technologiím, ale máme na ně? AW 249 by mohlo být řešení, ale z Washnigtonu přišly jiné rozkazy, tak se Evropa škrtá už teď." je dost trapné. Kdy bude AW249 dokončen? Nabídku jsme omezili sami výší rozpočtu na nákup. Není čemu se divit.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            09:44 10.05.2019

            darkarrow Vyhodou sposobu instalacie kanona v takejto ciastnocne pohyblivej konfiguracii su mensie razy pri strelbe a vyssia presnost oproti plne pohyblivym vezovym zastavbam. ...Zobrazit celý příspěvek

            darkarrow

            Vyhodou sposobu instalacie kanona v takejto ciastnocne pohyblivej konfiguracii su mensie razy pri strelbe a vyssia presnost oproti plne pohyblivym vezovym zastavbam. Přesně jak píšete, ale jen tam, kde nemají technologii k tomu aby udělali kvalitní kanón na kvalitní otočné platformě.

            Jinak je rychlejší mířit kanonem v přilbovém HUD, než otáčet celou mašinu čelem na cíl, tak aby se cíl dostal do osy zbraně, vrtulníku.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:46 10.05.2019

            Scotty: Protože, bitevní vrtulníky se dokáží nepozorovaně přikrást, a rozpoutat velice nepříjemné peklo na bojišti. Bohužel v kolonce Mi-24 je "bitevní", tudíž se všichni ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty: Protože, bitevní vrtulníky se dokáží nepozorovaně přikrást, a rozpoutat velice nepříjemné peklo na bojišti. Bohužel v kolonce Mi-24 je "bitevní", tudíž se všichni automaticky díváme na bitevní vrtulníky.
            Jenže armáda to vidí jinak, praktičtěji. Pro ni jsou to jen přepravní muly co dokáží dostat výsadek na místo, a tam mu poskytnout podpůrnou palbu se zálohy.
            Ale mi máme před očima stále tohle:
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

        • infi
          10:11 10.05.2019

          Balm: Nechtěl jsem, aby se tady debata zvrtla v diskuzi o tom, jestli je KA52 dobry ci ne, napsal jsem, ze je to konstrukcne trochu pokrocilejsi vrtulnik, nez ostatni (mi28, ah1, ...Zobrazit celý příspěvek

          Balm: Nechtěl jsem, aby se tady debata zvrtla v diskuzi o tom, jestli je KA52 dobry ci ne, napsal jsem, ze je to konstrukcne trochu pokrocilejsi vrtulnik, nez ostatni (mi28, ah1, rooivalk, tiger...kteri jsou jak tady nekdo napsal, spise jenom nosicem), opakuji konstrukcne, ne zbranovou, ci jinou vybavou.

          S AH64 bych to nesrovnaval...a to z duvodu, ze USA a Rusko ma naprosto odlisny zpusob nasazeni vrtulniku a hlavne KA52 je urceny pro specialni typ operaci (pruzkum, oznacovani cilu, vedeni vrtulnikovych skupin Mi-24-28-35), podpora pro specialni jednotky atp.), V zadnem pripade to neni to hlavni bojovy vrtulnik (jako ah64 v americke armade), tu roli v Rusku ma zastavat Mi-28 - proto si nejspise muze KA52 dovolit "fixni" kanon...je to jejich vec. Proc nejde na odbyt?...no kdo v dnesni dobe da palku za vrtulniky pro specialni nasazeni/veleni vrtulnikovych skupin (musi byt k tomu opet Ruske)? A kdo z nich kamaradi s Ruskem? Proc nejdou ruske PVO na odbyt, kdyz za pulku ceny dokazou minimalne to, co zapadni ekvivalenty?

          Pro nas je nedostupny, stejne jako AH64 oba z ruznych duvodu. RH-66 Comanche byl Raptorem sve doby, ale kvuli neskutecnym nakladum byl drahy i pro Amiky. Navic jak to tak vypada, tak bojove vrtulniky nemaji tak obrovsky strategicky vyznam (jako treba bojova letadla) aby se do vyvoje cpaly miliardy USD...je dost mozne, ze diky dronum taky v brzke dobe (50+ let) zmizi jejich uplatneni v modernich armadach.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:15 10.05.2019

            Západní tipy si vystačí z jediným vrtulníkem, nepotřebují "návodný vrtulník", jiného tipu a výrobce. Ve skutečnosti je to spíše "Ka-52" co by měl dělat ty steče. Bohužel ta ...Zobrazit celý příspěvek

            Západní tipy si vystačí z jediným vrtulníkem, nepotřebují "návodný vrtulník", jiného tipu a výrobce. Ve skutečnosti je to spíše "Ka-52" co by měl dělat ty steče. Bohužel ta Mi-24/35 je horší kráva, tak to funguje obráceně.

            Nikdo jiný směrem "Ka" nepokračuje, i přestože v USA vzniká nové generace této techniky. Tohle byla slepá větev. Děkujeme Rusům, že nám zase ukázali kudy né. Teď jen počkáme, kdy představí novou generaci svých vrtulníku po vzoru té z "USA", ale klasicky o 50% lepších.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:13 09.05.2019

        Balm: "Je Ruský", nic víc není třeba.
        A také si myslím, že Ah-64, atd. mají jinou taktiku nasazení.

        Balm: "Je Ruský", nic víc není třeba.
        A také si myslím, že Ah-64, atd. mají jinou taktiku nasazení.

        • balm
          18:22 09.05.2019

          @Jirosi 17:13 09.05.2019 S ohledem na historii nasazení AČR za poslední 20 let a vlastně i v blízké budoucnosti, se neubráním pocitu, že bychom měli brát v úvahu vyvíjený stroj ...Zobrazit celý příspěvek

          @Jirosi 17:13 09.05.2019

          S ohledem na historii nasazení AČR za poslední 20 let a vlastně i v blízké budoucnosti, se neubráním pocitu, že bychom měli brát v úvahu vyvíjený stroj Augusta Westland AW249, protože se jeví jako ideální kandidát s vynikajícími předpoklady pro hlídkové úkoly, přímou leteckou podporu, ochranu výsadků a ozbrojenou eskortu. Takřka ideální stroj s prodlouženou životností draku a servisních intervalů, včetně toho nejmodernějšího v oblasti zbraní. Osvědčená rodina Spike z Izraele a střelecký systém Oto Melara/Selex pro 20mm hlavňovou zbraň s programovatelnou municí. Bohužel, vývoj nebyl dokončen (i když pravděpodobně bude na trhu dříve, než se byrokracie a korupce ČR rozhoupe a rozšoupne) a cena prvních sérií s minimálním odběrem nebude lidová.


          Ruské stroje jsou primárně navržené pro svéráz Ruska. Odolné, odolnější, a ještě odolnější, ovšem technologicky zaostávají za západními systémy a představa, jak AČR provádí útok na obrněnou techniku působí ... dost nereálně. Hrubá technika pro hrubé podmínky. Pro operační nasazení AČR a zbytek světa dost nevhodné stroje s politickou neprůchodností. I když bych se nedivil, kdyby sebranka z Hradu podporovala nákup Z-10 (Čína). Dokonale prověřený Mynář ... se zbytkem té sebranky. Může to být ještě slušná kovbojka. Na druhou stranu se lze spolehnout na neschopnost MO, takže panika se odkládá.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          19:02 09.05.2019

          Spíše bych se spolehnul na to MO. Tohle nebude poslední kolo výběru.

          Spíše bych se spolehnul na to MO. Tohle nebude poslední kolo výběru.

      • skelet
        18:24 09.05.2019

        Karolam: Seahawk nenahrazoval UH-1, ale vrtulníky H-3 Sea King ;)

        Karolam: Seahawk nenahrazoval UH-1, ale vrtulníky H-3 Sea King ;)

  • Aja1984
    12:21 09.05.2019

    Pár let zpátky jsem slyšel moudru, že jakákoli přestřelka patroly s protivníkem končí ve chvíli kdy se na scéně objeví bitevní vrtulník s organickým kanónem (otočným). Z toho ...Zobrazit celý příspěvek

    Pár let zpátky jsem slyšel moudru, že jakákoli přestřelka patroly s protivníkem končí ve chvíli kdy se na scéně objeví bitevní vrtulník s organickým kanónem (otočným). Z toho pohledu se bojím, že pokud se zvolí Black Hawky, už nikdy se nenajde vůle později k nim dokoupit Battle-Hawk balíček a dovybavit je auto kanónem. Na druhou stranu je pěkný, že je snaha o sjednocení vrtulníkového vojska, ale pokud ve vzduchu stále visí nejistá podmínka nutnosti provozovat záložní záchranou službu, asi se nutnosti provozovat 3 druhy strojů v budoucnu nevyhneme.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      13:16 09.05.2019

      O tom že LZS budou provozovat soukromé firmy je už rozhodnuto a to minimálně do roku 2029. Od roku 2021 bude armáda a policie zase provozovat po jednom stanovišti.

      O tom že LZS budou provozovat soukromé firmy je už rozhodnuto a to minimálně do roku 2029. Od roku 2021 bude armáda a policie zase provozovat po jednom stanovišti.

      • cejkis
        13:22 09.05.2019

        Opět nekoncepční, ale nic jiného jsem ani nečekal.

        Opět nekoncepční, ale nic jiného jsem ani nečekal.

        • Scotty
          13:44 09.05.2019

          Co je na tom nekoncepčního? Je to jen návrat k systému který tu dlouhou dobu úspěšně fungoval.

          Co je na tom nekoncepčního? Je to jen návrat k systému který tu dlouhou dobu úspěšně fungoval.

    • Jirosi
      13:17 09.05.2019

      Přestřelka končí ve chvíli kdy na nepřítele dopadnou první "rakety". V tu chvíli nepřítel ˇbuď zmizí, nebo je "zmizen".

      Přestřelka končí ve chvíli kdy na nepřítele dopadnou první "rakety". V tu chvíli nepřítel ˇbuď zmizí, nebo je "zmizen".

    • danny
      14:00 09.05.2019

      Pro LZS se nehodí ani jeden z možných strojů, takže další typ je nevyhnutelný. K tomu se nějakou dobu bude překrývat i provozování stávajících strojů, takže to už se jeden typ ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro LZS se nehodí ani jeden z možných strojů, takže další typ je nevyhnutelný. K tomu se nějakou dobu bude překrývat i provozování stávajících strojů, takže to už se jeden typ navíc ztratí. Každopádně používat pro potřeby LZS cokoli z vojenských speciálů, místo typů k tomu předurčených, jako EC 135 a pod., je stejně hodně drahá legrace.Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        09:49 10.05.2019

        LZS je civilní služba a civilní termín. V armádě se řeší MEDEVAC a CSAR, což je trochu a pak úplně něco jiného. Ať si civilní LZS létá třeba s Ultralightem...vojenský MEDEVAC ...Zobrazit celý příspěvek

        LZS je civilní služba a civilní termín. V armádě se řeší MEDEVAC a CSAR, což je trochu a pak úplně něco jiného. Ať si civilní LZS létá třeba s Ultralightem...vojenský MEDEVAC potřebuje vojenský stroj a CSAR už tuplem. Tím nej řešením by byl nákup UH72 v MEDEVAC verzi...která by splňovala to civilní bečení o váze stroje. Ale to by bylo čistě jen pro MEDEVAC.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          10:00 10.05.2019

          TF_HU: naprostý souhlas, včetně tebou preferovaného typu. Ono to bečení není jen o váze (což se dá docela pochopit, když s tím přistáváš na střeše traumatologie), ale celkové ...Zobrazit celý příspěvek

          TF_HU: naprostý souhlas, včetně tebou preferovaného typu.
          Ono to bečení není jen o váze (což se dá docela pochopit, když s tím přistáváš na střeše traumatologie), ale celkové rozměry. Už jsem viděl záchranku přistávat u nehod v hodně krkolomných podmínek a vejít se občas mezi barák, dráty atd... tam se každý metr hodí.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          10:47 10.05.2019

          TF_HU MEDEVAC a CSAR by mohli létat i UH-1Y nebo UH-60M pokud se k nim koupí potřebné vybavení, ne? Možná je LZS civilní termín, ale armáda ji v podstatě létá a pokud vím tak ...Zobrazit celý příspěvek

          TF_HU
          MEDEVAC a CSAR by mohli létat i UH-1Y nebo UH-60M pokud se k nim koupí potřebné vybavení, ne?
          Možná je LZS civilní termín, ale armáda ji v podstatě létá a pokud vím tak podle civilních předpisů pro HEMS. Dnes na dvou stanovištích a v budoucnu znovu jen na jednom. Opravdu se kvůli tomu vyplatí zavádět další typ vrtulníku?Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            12:46 10.05.2019

            Z pohledu ROE sanitku použijete jenom jako sanitku...na UH byste musel malovat červený kříž, pak jej zase mazat. Je jedno jakým typem budete plnit CSAR, nebo MEDEVAC, ale jde o ...Zobrazit celý příspěvek

            Z pohledu ROE sanitku použijete jenom jako sanitku...na UH byste musel malovat červený kříž, pak jej zase mazat.

            Je jedno jakým typem budete plnit CSAR, nebo MEDEVAC, ale jde o to, že když vyčleníte mašinu na MEDEVAC, chybí vám mašina na taktické výsadky atd. Je lepší mít letku takovou, letku takovou a takovou. Každou se svými úkoly a úlohou. Jestli s jedním typem, nebo třemi typy je pak o penězích.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:10 09.05.2019

    Myslím, že hodnotit tento nákup z pohledu smysluplnosti nebo koncepčnosti, funkcí, ceny atd... je nesmysl. Tady nebylo o čem diskutovat. Babiš při návštěvě v Langley určitě dostal ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že hodnotit tento nákup z pohledu smysluplnosti nebo koncepčnosti, funkcí, ceny atd... je nesmysl. Tady nebylo o čem diskutovat. Babiš při návštěvě v Langley určitě dostal velmi přesvědčivou prezentaci toho, co se bude dít, když nákup neprosadí.
    Je super, že jsme dostali na výběr ze dvou variant, ale částka a termín jsou jasně dané. Trump si odškrtne další body do volební kampaně, my plnění zvýšených výdajů na obranu a ono se to nakonec nějak vyvine.
    To zároveň velmi zjednodušuje vyhodnocování, člověk se může fakt soustředit jen na tyhle konkrétní tři typy v nějaké konfiguraci a nemusí se rozptylovat souvislostmi.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      12:21 09.05.2019

      Pokud armáda neplánuje z důvodů financí pořizovat něco co ještě neměla. Tedy bitevní vrtulník(AH-64, Mi-28, atd). Pak dává smysl přejít na Uh-60. Jak v ozbrojené verzi pro náhradu ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud armáda neplánuje z důvodů financí pořizovat něco co ještě neměla. Tedy bitevní vrtulník(AH-64, Mi-28, atd). Pak dává smysl přejít na Uh-60. Jak v ozbrojené verzi pro náhradu Mi-24, tak neozbrojené pro transportní účely.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        13:54 09.05.2019

        Vidím to podobně. z těch dvou možností mi to dává větší smysl.

        Vidím to podobně. z těch dvou možností mi to dává větší smysl.

    • TF_HU
      09:51 10.05.2019

      Nákup omezujeme sami vyčleněnou výši finančních prostředků. Pak je potřeba se držet opravdu toho jak zní projet akvizice...on se mediálně už několikrát zkreslil, vždy podle toho co ...Zobrazit celý příspěvek

      Nákup omezujeme sami vyčleněnou výši finančních prostředků. Pak je potřeba se držet opravdu toho jak zní projet akvizice...on se mediálně už několikrát zkreslil, vždy podle toho co se diskutuje...ale primárně jde o pořízené víceúčelového stroje.Skrýt celý příspěvek

  • infi
    10:35 09.05.2019

    Osobni si myslim, ze uz Babis s Trumpem vse dohodnul, ale moc nechapu, proc nemuze byt varianta UH60+AH64.

    Mohli by ted koupit UH60ky a po vyrazeni Hindu pak par Apachu :-)

    Osobni si myslim, ze uz Babis s Trumpem vse dohodnul, ale moc nechapu, proc nemuze byt varianta UH60+AH64.

    Mohli by ted koupit UH60ky a po vyrazeni Hindu pak par Apachu :-)

    • PavolR
      11:17 09.05.2019

      To by nešlo, lebo technicky by Mi-24 mali nahrádzať práve tieto vrtuľníky (treba si uvedomiť, že dodávky začnú až niekedy v rokoch 2022-2023), čiže po ich vyradení by už na iný typ ...Zobrazit celý příspěvek

      To by nešlo, lebo technicky by Mi-24 mali nahrádzať práve tieto vrtuľníky (treba si uvedomiť, že dodávky začnú až niekedy v rokoch 2022-2023), čiže po ich vyradení by už na iný typ nikto peniaze nedal.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      11:40 09.05.2019

      Hlavní problém bude že na nákup a provoz AH-64 prostě nebudou peníze.

      Hlavní problém bude že na nákup a provoz AH-64 prostě nebudou peníze.

      • Jirosi
        12:13 09.05.2019

        Všichni víme co by bylo nejlepší. Ale ten "Ah-64" má přepravní kapacitu 0.
        A ACR prostě chce stejný stroj jako mělo, tedy z přepravní kapacitou.

        Všichni víme co by bylo nejlepší. Ale ten "Ah-64" má přepravní kapacitu 0.
        A ACR prostě chce stejný stroj jako mělo, tedy z přepravní kapacitou.

        • cejkis
          12:29 09.05.2019

          AČR chce malý vrtulník a pak chce bitevní. Velký má a na dost dlouho :-)

          AČR chce malý vrtulník a pak chce bitevní. Velký má a na dost dlouho :-)

        • Jirosi
          13:10 09.05.2019

          "Vzdušné síly AČR provozovaly ještě koncem roku 2010 přibližně 17 kusů Mi-24. V roce 2011 byl přijat dokument všeobecně známý jako Bílá kniha, který počítal s postupným útlumem ...Zobrazit celý příspěvek

          "Vzdušné síly AČR provozovaly ještě koncem roku 2010 přibližně 17 kusů Mi-24. V roce 2011 byl přijat dokument všeobecně známý jako Bílá kniha, který počítal s postupným útlumem provozu vrtulníků Mi-24 a jejich definitivním vyřazením okolo roku 2015/16, kdy měla bitevní Čtyřiadvacítky nahradit úplně nová kategorie hmotnostně a rozměrově menších víceúčelových vrtulníků"

          Dnes je rok 2019, a nemáme ani vybráno. Jak tu stále opakuje "Semtam" Mi-24 opět dolétají mezi roky 2022-2025.Skrýt celý příspěvek

          • cejkis
            13:24 09.05.2019

            Vondrova Bílá kniha přestala platit rok po vydání. To sem vůbec netahejte. Byl to paskvil již od svého počátku.

            Vondrova Bílá kniha přestala platit rok po vydání. To sem vůbec netahejte. Byl to paskvil již od svého počátku.

          • Jirosi
            13:55 09.05.2019

            Ano. Ale přesto je rok 2019, a opět se tu řeší to samé.
            Hledáme nový vrtulník za Mi-24, odklad byl jen o ty roky navýšení životnosti po GO. GO dostali protože se nic nevybralo.

            Ano. Ale přesto je rok 2019, a opět se tu řeší to samé.
            Hledáme nový vrtulník za Mi-24, odklad byl jen o ty roky navýšení životnosti po GO. GO dostali protože se nic nevybralo.

        • infi
          13:40 09.05.2019

          Nemůžu posoudit, ale nemyslím si, že cena AH1-Z Viperu a AH64 (D/E?) bude tak moc rozdílná (wiki uvádí 31mil vs 35mil usd, ale jak někdo psal, je to třeba vynásobit dvouma :) ). ...Zobrazit celý příspěvek

          Nemůžu posoudit, ale nemyslím si, že cena AH1-Z Viperu a AH64 (D/E?) bude tak moc rozdílná (wiki uvádí 31mil vs 35mil usd, ale jak někdo psal, je to třeba vynásobit dvouma :) ).

          Apache má v inventáři i Izreal (a asi dalších 10-15 států), takže myslím, že provoz a modernizační potenciál je do dalších X desítek let mnohem větší, než u Viperu, se kterým lítají jen US Marines v počtu pár desítek kusů. Navíc to nevypadá, že by někdo silně pracoval na nástupci, který by byl výrazně lepší.

          Já chápu, že pro nás všechny je téměř nemožné se vyznat v tom, co MO požaduje, ale myslím, že se přemýšlí nad provozem 3 typů, tak jako do teď:

          - Malý transport (Teď Sokol, potom Venom?)
          - Bitevní (Teď Mi24, potom Viper?)
          - Velký transport (teď Mi-171, potom ???)

          Takže bohužel v této kombinaci není pro AH64 místo.Skrýt celý příspěvek

          • infi
            13:51 09.05.2019

            Samozřejmě se přikláním k názoru, že řešit nový bitevní vrtulníky, když se naše PVO skládá z pár KUBů a pár kusů manpadů není asi nejlepší řešení.

            Samozřejmě se přikláním k názoru, že řešit nový bitevní vrtulníky, když se naše PVO skládá z pár KUBů a pár kusů manpadů není asi nejlepší řešení.

          • Jirosi
            14:30 09.05.2019

            - Malý transport
            - Univerzální
            - Velký transport

            - Malý transport
            - Univerzální
            - Velký transport

          • Poly
            20:26 09.05.2019

            Na AH-1Z potencionální zájemci jsou a není jich málo - Emiráty, Austrálie, Brazílie, Chorvatsko, Japonsko, Malajsie, Polso, Thajsko,... A Rumunsko má zájem 24 Viperů i o 21 Venomů. ...Zobrazit celý příspěvek

            Na AH-1Z potencionální zájemci jsou a není jich málo - Emiráty, Austrálie, Brazílie, Chorvatsko, Japonsko, Malajsie, Polso, Thajsko,... A Rumunsko má zájem 24 Viperů i o 21 Venomů. Každopádně Viper se může stát docela žádaným bitevním vrtulníkem u těch, kteří provozují všemožné staré varianty AH-1xyz. Jen to Japonsko uvažuje o 70 kusech. Rozhodně bych se nebál dalších možností modernizace. Pokud to neudělá Bell, tak se najdou alternativní možnosti upgrade.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:47 09.05.2019

            infi /Apache má v inventáři i Izreal (a asi dalších 10-15 států), takže myslím, že provoz a modernizační potenciál je do dalších X desítek let mnohem větší, než u Viperu, se ...Zobrazit celý příspěvek

            infi /Apache má v inventáři i Izreal (a asi dalších 10-15 států), takže myslím, že provoz a modernizační potenciál je do dalších X desítek let mnohem větší, než u Viperu, se kterým lítají jen US Marines v počtu pár desítek kusů/

            Pro USMC je dodáno 160 kusů UH-1Y a objednáno je 189 AH-1Z čili je to trochu víc než pár desítek.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            10:02 10.05.2019

            Máte v tom chybu...abyste chápal situaci, musel byste znát výchozí stav v roce 2014 :-) Ve 2014: W3A dopravní letectvo...LZS, MEDEVAC a sem ta nějaký transport VP či VIP. Mi17 ...Zobrazit celý příspěvek

            Máte v tom chybu...abyste chápal situaci, musel byste znát výchozí stav v roce 2014 :-)

            Ve 2014:
            W3A dopravní letectvo...LZS, MEDEVAC a sem ta nějaký transport VP či VIP.
            Mi17 dopravní letectvo...VIP transport, semtam nějaký výsadek.
            Mi8 dopravní letectvo...VIP transport

            Mi24 vrtulníkové letectvo...bitevní úkoly, CAS, průzkum atd.
            Mi171 vrtulníkové letectvo...taktické výsadky, SAR, CSAR, SOF, CARGO, Průzkum atd.
            chyběl malý stroj...proto nákup LUH za cca 5 mld...

            Jak šel čas, připojili k tomu náhradu sokola, náhradu bitevníku a navýšili cenu na 12 mld. Je to jak na trhu...protože bychom neobhájili tři individuální projekty...jeden na MEDEVAC, jeden na bitevník a jeden na víceúčelový stroj. Dohromady...řekněme za cca 50 mld :-)

            To nemluvíme o speciálu na náklad a pro speciální síly :-)Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        12:28 09.05.2019

        To je právě všeobecná a špatná matra. cena AH64E byla v roce 2014 35m USD, když to vynásobíte dvěma a budete uvažovat 70mil USD za kus, můžete objednat 10ks AH64E. A bude to ...Zobrazit celý příspěvek

        To je právě všeobecná a špatná matra.

        cena AH64E byla v roce 2014 35m USD, když to vynásobíte dvěma a budete uvažovat 70mil USD za kus, můžete objednat 10ks AH64E.

        A bude to nejlepší řešení a možná ještě něco z 800mil budgetu zbyde.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          13:28 09.05.2019

          Ještě je ovšem potřeba k ceně AH-64 připočíst cenu zbraní a dílů které obsahuje nabídka na UH-60 nebo UH1Y/AH-1Z. Navíc teď se nepoptává bitevní vrtulník, ale univerzální ten Viper ...Zobrazit celý příspěvek

          Ještě je ovšem potřeba k ceně AH-64 připočíst cenu zbraní a dílů které obsahuje nabídka na UH-60 nebo UH1Y/AH-1Z. Navíc teď se nepoptává bitevní vrtulník, ale univerzální ten Viper se tam vyskytl trochu navíc.
          Ministr obrany před nedávnem znovu řekl že na pořízení vrtulníků je vyčleněno maximálně 12,5 miliardy.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            14:41 09.05.2019

            "Zbraní" jeden vrtulníky jich unese 8? a celkem jich bude 14!

            "Zbraní" jeden vrtulníky jich unese 8? a celkem jich bude 14!

    • TF_HU
      09:53 10.05.2019

      Když máte 2 Kč a chcete koupit koblih za 10 Kč, budete rád, když si koupíte rohlík za 2 Kč.

      Když máte 2 Kč a chcete koupit koblih za 10 Kč, budete rád, když si koupíte rohlík za 2 Kč.

  • Karolam
    10:05 09.05.2019

    Westernizace? a jejje,počkat platil Pentagon, asi ne vše třeba meteorologický dopplerovský radar Rockwell Collins TWR-850 zaplatila česká strana. Koukám modernizace Mi-17 měla ...Zobrazit celý příspěvek

    Westernizace? a jejje,počkat platil Pentagon, asi ne vše třeba meteorologický dopplerovský radar Rockwell Collins TWR-850 zaplatila česká strana. Koukám modernizace Mi-17 měla několik částí zahrnující mimo jiné zvýšení balistické ochrany a instalaci FLIR. Ruská strana se podílela na projektové dokumentaci a účasti specialistů. Protiprachové zařízení Centrisep EAPS před vstupy do motorů bylo instalováno během druhé etapy modernizace. Ruská strana certifikovala používání tohoto zařízení pouze během letního provozu, ale ne pro zimní období.

    Podnik LOM uvádí: První část se týkala ochrany posádky, druhá část se týkala komunikace, navigace /a to už ve standardu NATO, že by to přeci jen šlo? když se chce,hodní američané:) A poté ještě byla dodána výzbroj v podobě rotačních kulometů minigun.
    Dále čtu roce 2014 zmodernizováno sedm Mi-171Š na třetí úroveň. Firma BIRD Protections zabezpečila ochranu před protileteckými raketami AMPS. Na vrtulnících jsou čidla varující před protiletadlovými střelami, výmetnice klamných cílů a další vybavení, OK.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:35 09.05.2019

      takže najednou už Mi-171 se nemodernizoval jen díky Rusku? :)

      mimochodem on někdo tvrdil, že to nejde?

      takže najednou už Mi-171 se nemodernizoval jen díky Rusku? :)

      mimochodem on někdo tvrdil, že to nejde?

  • cejkis
    22:30 08.05.2019

    Výroba AH1 pro USMC je naplánována do 2022, pak 12strojů pro Bahrajn.

    Koupit 4ks a pak zjistit, že nemám do roku 22 peníze na další, bude poslední kapkou této letargie.

    Výroba AH1 pro USMC je naplánována do 2022, pak 12strojů pro Bahrajn.

    Koupit 4ks a pak zjistit, že nemám do roku 22 peníze na další, bude poslední kapkou této letargie.

    • PavolR
      08:25 09.05.2019

      O prenos výroby usilujú Poliaci aj Rumuni (tí sa dokonca zaujímajú o nákup): ...Zobrazit celý příspěvek

      O prenos výroby usilujú Poliaci aj Rumuni (tí sa dokonca zaujímajú o nákup): https://www.thedrive.com/the-w... Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        12:26 09.05.2019

        Poláci vyrábějící S70 si jistě koupí Venom :-) Tyhle praktiky českého MO v Polsku nehledejte.

        Poláci vyrábějící S70 si jistě koupí Venom :-) Tyhle praktiky českého MO v Polsku nehledejte.

    • TF_HU
      10:10 10.05.2019

      ...považujte ty 4ks jako UH1Y...na konci období stanoveného v KVAČR může být za bitevník vybrán třeba úplně jiný typ vrtulníku. Jak já to vidím, vzhledem k téměř identickým dílům, ...Zobrazit celý příspěvek

      ...považujte ty 4ks jako UH1Y...na konci období stanoveného v KVAČR může být za bitevník vybrán třeba úplně jiný typ vrtulníku. Jak já to vidím, vzhledem k téměř identickým dílům, ty 4ks Vipera mají jen udržet schopnost výcviku a působení s PTŘS do doby než se rozhodne. Stejně jako dnešní naše MI24.Skrýt celý příspěvek

  • flash666
    17:48 08.05.2019

    Predschvaleny od USA jsou BlackHawky a Vipery ;) ...Zobrazit celý příspěvek

    Predschvaleny od USA jsou BlackHawky a Vipery ;)

    https://www.dsca.mil/major-arm...

    https://www.dsca.mil/major-arm...

    Venomy nikde...Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    14:49 08.05.2019

    Za mně je nejlepší varianta postupné přezbrojení 221. letky na 8x UH-1Y + 4x AH-1Z. Vipery zajistí alespoň v minimálním rozsahu zachování schopnosti bitevních vrtulníků a Venony ...Zobrazit celý příspěvek

    Za mně je nejlepší varianta postupné přezbrojení 221. letky na 8x UH-1Y + 4x AH-1Z.

    Vipery zajistí alespoň v minimálním rozsahu zachování schopnosti bitevních vrtulníků a Venony budou plnit úkoly, na které je transportní vrtulnik zbytečně velký.

    Tohle kombinované řešení přináší mnoho synergií - výcvik, provoz, údržba, bojové nasazení...Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      10:11 10.05.2019

      ...asi tak...přesně.

      ...asi tak...přesně.

  • semtam
    14:22 08.05.2019

    Diskuze ohledně toho, která varianta se zvolí lze zjistit z vyjádření NGŠ Opaty a genmjr. Střechy. AČR požadavky na vrtulníky nezměnila a také trvá na počtu 12 kusů. Jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Diskuze ohledně toho, která varianta se zvolí lze zjistit z vyjádření NGŠ Opaty a genmjr. Střechy.
    AČR požadavky na vrtulníky nezměnila a také trvá na počtu 12 kusů.
    Jako důležité si můžeme vzít vodítko, že AČR požaduje od víceúčelových vrtulníků schopnost nést ATGM, co NGŠ Opata znovu zopakoval a připomněl. Z dvojice UH-1Y a UH-60M tuto schopnost ovládá pouze UH-60M.
    Navíc na tiskovce se oba generálové Opata i Střecha dušovali, že AČR své požadavky nezměnila a tak máme vystaráno. Navíc NGŠ Opata výslovně zmínil také to, že nové víceúčelové vrtulníky (UH-60M) nahradí MI-24.
    Tím pádem bitevní vrtulníky v AČR končí.
    Pokud by někoho zajímal rok 2024, který se uvádí jako rozhodující rok, zda si bitevníky ponecháme či nikoliv, tak ten se objevil jen díky generálním opravám MI-24 a posunutí jejich životnosti k roku 2025-2027 a hlavně, že akvizice 12 víceúčelových vrtulníků byla stále v nedohlednu.

    Pár technických poznámek, MI-24 má životnost více jak 30 let. MI-24 sloužící v AČR byl dodán v roce 2003. Jeho životnost tím pádem končí kolem roku 2035, vše záleží na technickém stavu a míře opotřebení.

    http://czechairforce.com/news/...

    MI-24 jsou kritizovány za údajnou závislost na RF a je proto za ně požadována náhrada.
    Tato myšlenka i když na první pohled může vypadat logicky má své dost velké ale.
    Prvním z nich je to, že MI-171Š jakožto nosný a klíčový typ vrtulníku se nějakým záhadným způsobem závislosti na dílech z RF vyhýbá. Protože AČR nemá v plánu předčasně ukončovat jeho provoz jako u MI-24.
    Tajemství oné "nezávislosti" na RF pro stroje MIL MI spočívá v množství a uživatelých těchto strojů. MI-24 se vyrobilo přes 2500 kusů a slouží ve více než 50 zemí (zhruba) MI-8/17 se vyrobilo více jak 17 000 strojů a slouží v zhruba 80 zemí. Z toho plyne, že na stroje MIL MI seženete díly "kdekoliv a odkohokoliv" na řadu verzí.
    V praxi to krásně dokresluje skutečnost, že mnohé opravy a modernizace strojů jsou prováděny firmami, které nemají certifikaci pro tyto stroje a výrobce MIL MI, potažmo RF je na to krátká a nedokáže tomu zabránit. Samozřejmě takovéto modernizace a opravy RF a výrobce MIL napadá, protože přichází o peníze a navíc jsou často na těchto strojích prováděny úpravy, které neschválil výrobce a mohou ohrozit bezpečnost či spolehlivost stroje.
    Viz. opravy afghánských strojů MIL na Slovensku.

    A další důkaz je provoz MI-8 a MI-24 v Gruzii, jaká má s RF od roku 2008 ne moc přátelské vztahy a tyto stroje dokáže nadále provozovat.
    Jednoduše vzato MI-24 a MI-8/17/171 nejsou závislé na RF.

    Tento fakt je myslím také jedním z důvodů, proč jednání o vrtulnících je na úrovni vláda-vláda a tím se porušuje Bílá kniha, kde se píše: „Preferovat přímé nákupy hotových výrobků v otevřeném výběrovém řízení. Provádět průzkum trhu bez prostředníků, přímo u výrobců. Brát vždy v úvahu náklady na celý životní cyklus výrobku. Kontrolovat proces nezávislým, technickým a právním dohledem.“

    Protože PS ČR by mohla celý nákup dost poškodit už z důvodů, že se nahrazují stroje, které jsou v polovině své celkové životnosti a navíc čerstvě po GO, dále, že kontrakt tak jak je nastaven nepodléhá nezávislému, technickému a právní dohledu.

    P.S: Babíš je stejně koumák, někoho si koupí za koblihu, druhého za vrtulníčky. To, že pokud nákup klapne, tak to znamená konec bitevních vrtulníků v ČR, samozřejmě zastánce nákupu vrtulníků nezajímá. Těm je z diskuze očividně jedno, jaký typ se koupí, hlavně ať je vrtulník z USA, to, že to neodpovídá koncepci, to, že se zruší další zbraň, je jim jedno. Že to neodpovídá Bílé knize, je jim také jedno. Nevidí napravo nalevo, hřeje je na srdíčku jen to, že se kupuje USA vrtulník a dusí je cukr koblih v krku.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      15:00 08.05.2019

      Bílá kniha je již pár let mrtvá .. navíc dle Bílé knihy se měly vyřadit Mi-35, W-3 a Mi-8/17. Jak to dopadlo víme všichni. Hlavní problémem Mi-24 je především jejich archaičnost. ...Zobrazit celý příspěvek

      Bílá kniha je již pár let mrtvá .. navíc dle Bílé knihy se měly vyřadit Mi-35, W-3 a Mi-8/17. Jak to dopadlo víme všichni.
      Hlavní problémem Mi-24 je především jejich archaičnost. Pro další působení je nutná jejich modernizace, a to v dost velkém rozsahu (avionika minimálně po způsobu Mi-171š, ale co výzbroj?).

      Mám Mi-24 rád, a vidím v nich potenciál (přesněji viděl jsem), ale začít uvažovat v roce 2019 o jejich modernizaci je nesmysl. Než se udělá projekt a zalétá se, tak je rok 2024.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        15:19 08.05.2019

        skelet Ano, Bílá kniha je mrtvá a vlastně vždy měla jepičí život. Ovšem ty zásady, které z Bílé knihy zmiňuji by měl dělat každý právní stát a obzvlášť ten stát, který má ...Zobrazit celý příspěvek

        skelet

        Ano, Bílá kniha je mrtvá a vlastně vždy měla jepičí život. Ovšem ty zásady, které z Bílé knihy zmiňuji by měl dělat každý právní stát a obzvlášť ten stát, který má našponovaný armádní rozpočet. Zásady jako otevřené výběrové řízení posuzované nezávislým technickým a právním dohledem přece nemůžeme jen tak shodit ze stolu a odůvodnit to tím, že Bílá kniha je mrtvá a tím potažmo i právní stát???

        Otázka modernizace MI-24 pokud by měli sloužit do konce své celkové životnosti by určitě byla na stole. Dokonce byli i takovéto plány při jejich pořizování.
        Vše záleží na požadavcích a na uvolněných financích pro modernizaci. Nikde není psáno, že modernizace se musí dělat hluboká, ale možná by stačila jen dílčí.

        Dále jejich provoz může zachránit bitevní vrtulníky v AČR i po roce 2035 a tím si udržet tuto schopnost.
        Bojový vrtulník v podobě ozbrojeného transportního typu se z důvodů pancéřování a letových vlastností nemůže nikdy měřit s bitevním vrtulníkem. Otázka avioniky je v dnešní době již jen na úvaze uživatele.Skrýt celý příspěvek

        • Karolam
          17:52 08.05.2019

          Semtam máš trošku pravdu, Bílá kniha je sice paskvil, ale aspoň co se týkalo ujednání o výběrových řízeních na nákup vojenského materiálu či techniky a posuzování nezávislou ...Zobrazit celý příspěvek

          Semtam máš trošku pravdu, Bílá kniha je sice paskvil, ale aspoň co se týkalo ujednání o výběrových řízeních na nákup vojenského materiálu či techniky a posuzování nezávislou odbornou komisí, tak to byla snaha odstranit nešvary armádních cinknutých zakázek z minulých let. Jak vidno se to ale moc nepovedlo realizovat.

          Avšak aspoň tedy byl vyhlášen tendr na nové vrtulníky, vše se sice o několik let posunulo, i kvůli neradostné ekonomické situaci po krizi. Ovšem samotný tendr byl ovlivněn politickým tlakem, takže se do něj vůbec nějaké vhodné vrtulníky nedostaly. Aby se neřeklo, tak tam prdli americký vrtulník, k tomu evropský AugustaWestland, a do třetice spíše jen do počtu jihokorejský typ (z hlediska servisu a jiné úsměvné).

          Šlechtová když tam nastoupila, protože měla zkušenosti z veřejnými zakázkami, tak odhalila, že není něco košér a celý tendr zrušila. Nakonec vykopli i jí. Člověk by očekával, že se tedy vypíše tendr nový, a šanci se dostat do něj dostanou i ostatní evropští výrobci, jako Airbus nebo Sikorsky.
          Leč se tak nestalo, a nyní se uvažuje pouze o americké variantě. Salámová metoda, jak má bejt.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          19:11 08.05.2019

          v rámci výběrového řízení se musíš držet zákonem. A tam je rozhodující cena, nikoliv kvalita. Takže to většinou vyhrává někdo (něco) z čeho si kupující rve na hlavě. Tedy pokud ...Zobrazit celý příspěvek

          v rámci výběrového řízení se musíš držet zákonem. A tam je rozhodující cena, nikoliv kvalita. Takže to většinou vyhrává někdo (něco) z čeho si kupující rve na hlavě. Tedy pokud kupující nemá odvahu a nezačne vypisovat výběrku na míru, ale to sedí jednou nohou v kriminále. Armáda má tu (ne)výhodu, že toto jim umožňuje zákon obejít. Výhoda je to v tom, že teoreticky mohou koupit to co armáda chce. Nevýhodou je to v tom, že armáda dostane to co nechce.

          Co je to dílčí modernizace Mi-24? Avioniku musíš vyhodit, respektive tam potřebuješ zakomponovat FLIR, moderní navigaci, moderní komunikaci. To se dá pořídit za pakatel, ale u bitevního vrtulníku potřebuješ integrovat nové PTŘS a ideálně celou výzbroj. A to už za pakatel není. A pokud to nechceš jen pro výcvik a letecké přehlídky tak potřebuješ i různé detektory, rušiče, výmetnice apod. A to už rozhodně není za pakatel.
          Oplatí se to? Neoplatí se to? Je to na úvaze každého .. já si modernizovanou Mi-24 dokážu představit, včetně toho, že v kabině pro výsadek by byl operátor bezpilotních prostředků.
          Za další letové vlastnosti Mi-24 jsou spíše na úrovni toho bojového transportního vrtulníku. Určitě nejsou poměřitelné s AH-64, Mi-28, Mangustou, Tigrem, Ka-52 nebo AH-1. Je to prostě dáno jeho koncepcí a datem vzniku. Nejsem z těch co by si o Mi-24 myslel, že je neobratná (to není), ale má svá omezení. To je třeba si přiznat.
          Pancéřování bude mít místy určitě lepší, než UH-60 a UH-1y (kabina), ale místy to vyjde na stejno. A je otázkou jestli na tom nebudou UH-60 a UH-1Y lépe v rámci nouzových přistávání.
          A za poslední, pokud chceš tento vrtulník provozovat aspoň trochu legálně, tak k tomu potřebuješ souhlas Milu. Jinak v tom jedeš na vlastní pěst, což znamená určitá omezení v rámci provozu.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:14 08.05.2019

            Možná se už konečně z podobných akcí armáda vyléčila.

            Možná se už konečně z podobných akcí armáda vyléčila.

          • semtam
            21:46 08.05.2019

            skelet Záleží, jak máš ve výběrku nastaveny parametry. To, že výběrové řízení je nastaveno jen na cenu je hloupost. Viz Pandury a třeba cena věží, kdy izraelské byli dražší než ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet

            Záleží, jak máš ve výběrku nastaveny parametry. To, že výběrové řízení je nastaveno jen na cenu je hloupost.
            Viz Pandury a třeba cena věží, kdy izraelské byli dražší než italské.

            Dílčí modernizace znamená částečná (synonyma). Zde již záleží na požadavcích zákazníka. Možností je mnoho.

            UH-60 se v oblasti pancéřování nelze srovnávat s typem MI-24. To už rovnou můžeš říct, že UH-60 se rovná v oblasti ochrany s AH-64.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            11:30 09.05.2019

            každý kdo se potýkal s výběrovkami dle zákona tvrdí jedno a to samé. Vyber něco co není nejlevnější a máš problém. A čím větší částka, tím je ten problém větší. možností na ...Zobrazit celý příspěvek

            každý kdo se potýkal s výběrovkami dle zákona tvrdí jedno a to samé. Vyber něco co není nejlevnější a máš problém. A čím větší částka, tím je ten problém větší.

            možností na modernizaci je pochopitelně mnoho. Problém je, že u Mi-24 musíš vyměnit to zastaralé, tedy avioniku, výzbroj a prostředky ochrany. Jinak to nemá smysl.

            Vsadím se, že UH-60 bude mít dost částí (včetně rotoru, motoru apod.) chráněno stejně jako Mi-24. Kabinu pochopitelně ne (což jsem i psal).,Skrýt celý příspěvek

          • cejkis
            13:26 09.05.2019

            Výběrové řízení na cenu je oblíbené, protože je jednoduché. Pokud nebude zadavatel státní lajdák, tak napíše taková kritéria, že vybere i kvalitu.

            Výběrové řízení na cenu je oblíbené, protože je jednoduché. Pokud nebude zadavatel státní lajdák, tak napíše taková kritéria, že vybere i kvalitu.

          • GlobeElement
            13:47 09.05.2019

            čejkis - ne, udělat výběrové řízení na kvalitu dost dobře nejde. Už jsem se u nějakých vyskytl a je to fakt maso. Protože musíš předem říct, co přesně budeš hodnotit a jak, v ...Zobrazit celý příspěvek

            čejkis - ne, udělat výběrové řízení na kvalitu dost dobře nejde. Už jsem se u nějakých vyskytl a je to fakt maso. Protože musíš předem říct, co přesně budeš hodnotit a jak, v konečném součtu se to pak musí projevit body. Na konci musíš mít vzorec: X = axA+bxB,+cxC, kde a, b c jsou procenta a A B C jsou kritéria. A musí mezi nimi být cena.

            Kdybys takto chtěl srovnávat jen Škodu Superb a Mercedes E, - jak bys to udělal?

            Proto veřejné zakázky končí tak, že se předem vybere požadované, velice detailní řešení, udělá se mustr položkového rozpočtu a ten se pošle uchazečům k vyplnění. Ale to u armádní techniky nelze, protože každý dodavatel vyrábí odlišný typ a do položkového rozpočtu se to nedá narvat.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        17:41 08.05.2019

        výzbroj i avioniku nám mohou dobře obstarat izraelské nebo francouzské firmy, izraelci dokáží z takové platformy pomocí svých systémů udělat mašinu lepší než Apač. A francouzský H ...Zobrazit celý příspěvek

        výzbroj i avioniku nám mohou dobře obstarat izraelské nebo francouzské firmy, izraelci dokáží z takové platformy pomocí svých systémů udělat mašinu lepší než Apač. A francouzský H Force systém je modulární na tolik, že není problém jej doinstalovat jak na MI 24, tak Mi 171. Jenom by se muselo chtít.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          19:12 08.05.2019

          money, money, money

          money, money, money

        • Karolam
          19:22 08.05.2019

          Flanker, ano muselo by se chtít, ale nechce :) Ale ani všichni v AČR si podle interních dokumentů nemyslí, že dostanou výrazně kvalitnější stroj. Nepodařilo se mi najít co si ...Zobrazit celý příspěvek

          Flanker, ano muselo by se chtít, ale nechce :) Ale ani všichni v AČR si podle interních dokumentů nemyslí, že dostanou výrazně kvalitnější stroj. Nepodařilo se mi najít co si myslí, o případné modernizaci M-35, to se ostatně ani neřešilo, tedy krom jaksi „tvrdých schopností“ vrtulníků.
          Armádní Projektový tým zhodnotil, že UH-1Y je nejméně ekonomickou variantou. Tehdy ještě nebyly ve výběru BH, ale zle předpokládat, že jsou také z hlediska servisu a provozních nákladů drahé.

          Ale tým nehodnotil jen ekonomickou stránku, ale podle specialistů ... UH-1Y nepřevyšuje schopnosti již zavedených vrtulníků (Mi-17, Mi-24/35). Jako velký problém bylo dále zmíněno, že stroj od americké společnosti Bell neumožňuje působit za podmínek vzniku námrazy, což patří mezi základní (diskriminační) požadavky na budoucí víceúčelový vrtulník, zejména při zámyslu působit na letecké základně Náměšť nad Oslavou.

          Jinak co vím, tak u Mi 171 byla provedena modernizace vrtulníku před vysláním do mise v Afghánistánu, tento pak používá označení Mi-171Š někdy i Mi-171Šm. Podle mých informací je na nich systém pro vymetání klamných cílů a infračervená rušička. Byla snížena infra stopa, díky ochlazování výstupních motorových plynů. Dále to je vybavení pro noční vidění, atd. Toto provedl státní podnik LOM PRAHA.

          Co je však problém, toto bylo provedeno ve spolupráci s ruským výrobcem, a to se teď už nenosí :) Pokud by měla být provedena kooperace se západními firmami, nebudou asi o moc lepší než ruské, budou dražší, ale politicky průchodnější, tak zase to asi může trvat než se něco vyvine, a získá "certifikaci NATO" :) To jsou nyní mantry, kterými se mnozí zaklínají, a těžko jim tento argument vymluvit.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            19:52 08.05.2019

            /Ale tým nehodnotil jen ekonomickou stránku, ale podle specialistů ... UH-1Y nepřevyšuje schopnosti již zavedených vrtulníků (Mi-17, Mi-24/35)./ Zajímalo by mě jaký odborník tohle ...Zobrazit celý příspěvek

            /Ale tým nehodnotil jen ekonomickou stránku, ale podle specialistů ... UH-1Y nepřevyšuje schopnosti již zavedených vrtulníků (Mi-17, Mi-24/35)./
            Zajímalo by mě jaký odborník tohle vyplodil. Zní to spíš jako špatný vtip.
            Co se týče námrazy tak Bell deklaruje funkčnost za všech klimatických podmínek.

            Pokud vím tak na modernizaci Mi-171Šm se ruský výrobce nijak výrazně nepodílel. Naopak se na ní finančně i materiálně podíleli Američani právě s cílem Mi-171 westernizovat, což se celkem povedlo. Takže představa že nás zlí Američan nutí vyřazovat Mi-171 je nesmyslná.Skrýt celý příspěvek

          • ruleta
            20:04 08.05.2019

            Je to z tohohle ...Zobrazit celý příspěvek

            Je to z tohohle clanku.

            https://ekonomicky-denik.cz/sk...

            Ohledne anti-ice systemu/ice protection systemu na UH-Y se moc neda najit, krome clanku Eura z 2016, pripadne UH-1Y emergency procedures kde se pise "With an improperly operating engine inlet anti−ice system, higher than anticipated turbine temperatures will be experienced (...), Bleed air (Heater, ENGINE ANTI−ICE) ".Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            20:49 08.05.2019

            Karolam: modernizaci Mi-171 platil americký Pentagon a byly provedeny pomocí amerických komponentů. Ruská strana se na něm nepodílela. UH-1Y logicky nijak nepřevyšuje schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

            Karolam: modernizaci Mi-171 platil americký Pentagon a byly provedeny pomocí amerických komponentů. Ruská strana se na něm nepodílela.
            UH-1Y logicky nijak nepřevyšuje schopnosti Mi-17a MI-24. Je to vrtulník jiné kategorie.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            10:22 10.05.2019

            Jste dost vedle...hodně vedle. Spolupráce ruského výrobce je jen v certifikaci, kdy se zasahovalo do konstrukce stroje...tedy jednalo o certifikaci. Svolení se zásahem do ...Zobrazit celý příspěvek

            Jste dost vedle...hodně vedle.
            Spolupráce ruského výrobce je jen v certifikaci, kdy se zasahovalo do konstrukce stroje...tedy jednalo o certifikaci. Svolení se zásahem do konstrukce.

            Systémy které modernizovaly ruské stroje jsou moderní, třena NVG jsme měli lepší jak samotní piloti USA. O generace lepší NVG než co bylo součástí dodávky z Ruska.

            Žádná mantra...technologie.Skrýt celý příspěvek

        • ruleta
          19:22 08.05.2019

          A tohle budou delat od kolika ks, ktere budeme muset odebrat? Anebo rozjedeme neco megalomanskeho jako stredoevropske prezbrojovani? jo, uz to vidim spoluprace ...Zobrazit celý příspěvek

          A tohle budou delat od kolika ks, ktere budeme muset odebrat? Anebo rozjedeme neco megalomanskeho jako stredoevropske prezbrojovani? jo, uz to vidim spoluprace CR-Polska-Madarska-Ukrajiny, budeme mit lepsi "masinu" nez apac. :DSkrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:20 08.05.2019

            Stejně jako se to už povedlo u Tanků, BPV, KVBP, houfnic, raketometů, PVO, stíhaček, atd.

            Stejně jako se to už povedlo u Tanků, BPV, KVBP, houfnic, raketometů, PVO, stíhaček, atd.

    • ruleta
      16:40 08.05.2019

      "Vrtulníkové letectvo bude nenahraditelnou součástí AČR a  klíčovým příspěvkem pro zahraniční mise. Vrtulníkové letectvo bude rozvíjeno k plnění širokého spektra operačních úkolů ...Zobrazit celý příspěvek

      "Vrtulníkové letectvo bude nenahraditelnou součástí AČR a  klíčovým příspěvkem pro zahraniční mise. Vrtulníkové letectvo bude rozvíjeno k plnění širokého spektra operačních úkolů včetně úkolů ve  prospěch speciálních sil a  integrovaného záchranného systému. Hlavní část bude tvořena středními transportními vrtulníky a  víceúčelovými vrtulníky. Bude rozvíjena výcviková a  opravárensko-modernizační schopnost pro potřeby AČR a  Aliance. Prioritou bude činnost Mnohonárodního střediska leteckého výcviku (Multinational Aviation Training Centre – MATC), zaměřeného na standardizaci a zefektivnění výcviku osádek vrtulníků a specialistů technické obsluhy" ... "Bitevní vrtulníky Mi-24/35 budou
      nahrazeny víceúčelovými vrtulníky s(...)" Dle techto dokumentu je jednani ministerstva obrany potazmo armady CR plne konzistentni s rozvojovymi dokumenty.

      http://www.acr.army.cz/assets/...

      Ohledne zavislosti na RF. Je zrejme, ze soucasna RF je souper NATO, ostatne RF toto ve svych strategickych dokumentech sama pojmenovava. Takze nizsi zavislost je vicemene nutnost - vase alternativa v podobe nejakych necertifikovanych vyrobcu je v poradku v pripade, ze nemate alternativu - v nasem kontextu CR tato alternativa existuje. Evropske/americke zbrane...coz se momentalne deje.Skrýt celý příspěvek

      • ruleta
        16:47 08.05.2019

        Mimochodem z toho posledne odkazovaneho dokumentu vyplyva, ze se T72M4CZ bude modernizovat.

        Mimochodem z toho posledne odkazovaneho dokumentu vyplyva, ze se T72M4CZ bude modernizovat.

      • semtam
        17:18 08.05.2019

        Samozřejmě, že v plánech se musí nákup víceúčelových vrtulníků správně okecat a dokonce mlžit o tom, že tím přicházíme o schopnost bitevního vrtulníku. Dále jsem již doložil, že ...Zobrazit celý příspěvek

        Samozřejmě, že v plánech se musí nákup víceúčelových vrtulníků správně okecat a dokonce mlžit o tom, že tím přicházíme o schopnost bitevního vrtulníku.

        Dále jsem již doložil, že závislost na Rusku je v podstatě imaginární a tento argument se používá jen a pouze jako politický nátlak, nikoliv věcný argument. Pokud by to byla pravda, tak AČR shání urgentně náhradu za MI-171Š. Realita je taková, že s MI-171Š se nadále počítá.

        To, že z nějakého důvodu se někomu nelíbí MI-24 v AČR a snaží se již 6 let ho nahradit víceúčelovým strojem nemění na faktu to, že MI-24 může sloužit na pohodu k roku 2035 i možná dále.

        Vrtulníkové letectvo je vzhledem k ostatním významnějším složkám na tom docela dobře i když samozřejmě vše není ideální.

        Cena za víceúčelové vrtulníky může v klidu přesáhnout 500 mil. USD. Za tyto peníze si dokážu představit vybavit obě brigády systémy PVO (MANPAD) a také prostředky dělostřelecké podpory (děla či MLRS). Málo kdo si to uvědomuje, ale tyto brigády i když budou mít v budoucnu nové BVP, stávající KBVP a moderní tanky, tak bez významné dělostřelecké podpory a ochrany PVO jsou jen a pouze kanonfutr.
        Vybavit obě dvě brigády těmito prostředky se naprosto ignoruje a jediné s čím se počítá jsou samohybné minomety.

        Aby nedošlo k omylu, AČR má sice v plánu pořízení 52 samohybných děl. Ty ovšem budou sloužit v 13.dp a 13dp. bude poskytovat palebnou podporu obou dvou brigádám. Dělostřelecké prostředky (děla či MLRS) by měla mít i brigáda ve svém celku. Nikoliv pouze v samostatném pluku.Skrýt celý příspěvek

        • ruleta
          17:29 08.05.2019

          Nic jsi nedolozil. A jenom ilustraci, jak k tomu pristupuje RF, vtipne, ze je to zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

          Nic jsi nedolozil. A jenom ilustraci, jak k tomu pristupuje RF, vtipne, ze je to zrovna sputnik:

          https://cz.sputniknews.com/slo...

          Pripadne v ramci ukrajinske krize:

          https://www.e15.cz/byznys/prum... Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            17:49 08.05.2019

            ruleta Tak jak to tedy je? Rusko tedy není schopno zamezit necertifikované firmě oprav u vrtulníků, ale certifikované ano?! Mimochodem deník E15 s LOM Praha docela kecal. LOM ...Zobrazit celý příspěvek

            ruleta

            Tak jak to tedy je? Rusko tedy není schopno zamezit necertifikované firmě oprav u vrtulníků, ale certifikované ano?!

            Mimochodem deník E15 s LOM Praha docela kecal. LOM Praha měl i v období krize výdělek, takže neprodělával.
            https://www.e15.cz/byznys/prum...

            Asi nemá cenu co sesmolí jeden novinář, ale důležitá je praxe. AČR MI-171Š nehodlá předčasně vyřadit a o náhradě MI-24 se uvažovalo již před ukr. krizí. Navíc dokonce Polsko chce prodloužit život svým MI-24 a podobný krok udělalo Maďarsko a to obě země mají o hodně starší stroje než máme my.
            Gruzie také provozuje stroje MIL a to má s RF napjaté vztahy.

            Taková je praxe.Skrýt celý příspěvek

          • ruleta
            18:51 08.05.2019

            Ano, certifikovanym je schopna zabranit, protoze je podminena odebiranim nahradnich dilu a prislusnym kontrolam z konstrukcnich kancelari. Ostatne LOM Praha ve svych vyrocnich ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, certifikovanym je schopna zabranit, protoze je podminena odebiranim nahradnich dilu a prislusnym kontrolam z konstrukcnich kancelari. Ostatne LOM Praha ve svych vyrocnich zpravach konstatuje svoji zavislost na ruskych dodavatelich.
            Ohledne necertifokovanych vyrobcu odkazuji na svuj puvodni prispevek "Takze nizsi zavislost je vicemene nutnost - vase alternativa v podobe nejakych necertifikovanych vyrobcu je v poradku v pripade, ze nemate alternativu - v nasem kontextu CR tato alternativa existuje. Evropske/americke zbrane...coz se momentalne deje."Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            22:09 08.05.2019

            ruleta

            Tradičně vedle jak ta jedle, MI-171Š se nenahrazují víceúčelovými vrtulníky. Tudíž jejich výměna se neděje a o náhradě MI-24 se již mluvilo před ukr. krizí.

            ruleta

            Tradičně vedle jak ta jedle, MI-171Š se nenahrazují víceúčelovými vrtulníky. Tudíž jejich výměna se neděje a o náhradě MI-24 se již mluvilo před ukr. krizí.

          • ruleta
            00:03 09.05.2019

            "Tradičně vedle jak ta jedle, MI-171Š se nenahrazují víceúčelovými vrtulníky. Tudíž jejich výměna se neděje a o náhradě MI-24 se již mluvilo před ukr. krizí." To, ze se ...Zobrazit celý příspěvek

            "Tradičně vedle jak ta jedle, MI-171Š se nenahrazují víceúčelovými vrtulníky. Tudíž jejich výměna se neděje a o náhradě MI-24 se již mluvilo před ukr. krizí."

            To, ze se nenahrazuje vse ruske hned a najednou neznamena, ze nekdo je vedle jako jedle, tak jako nezanamena, ze dejiny nespolehlivosti Ruske Federace zacaly v roce 2014.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
      17:02 08.05.2019

      Mil-u na slovenskych opravach vadilo jedine. LOTN ND kupovali z Ukrajiny, ktory by dokonca mali mat plnu licenciu. Opravy afganskych Mi17 priebiehaju nadalej a NATO je s kvalitou ...Zobrazit celý příspěvek

      Mil-u na slovenskych opravach vadilo jedine. LOTN ND kupovali z Ukrajiny, ktory by dokonca mali mat plnu licenciu.
      Opravy afganskych Mi17 priebiehaju nadalej a NATO je s kvalitou prac nadmieru spokojna.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        17:25 08.05.2019

        Gibon Jediná firma, která má příslušnou ceritifikaci na opravu a modernizaci vrtulníků rodiny MIL v Evropě mimo Rusko je LOM Praha. Ostatní co tyto opravy provádí je provádí bez ...Zobrazit celý příspěvek

        Gibon

        Jediná firma, která má příslušnou ceritifikaci na opravu a modernizaci vrtulníků rodiny MIL v Evropě mimo Rusko je LOM Praha. Ostatní co tyto opravy provádí je provádí bez příslušné certifikace.
        Samozřejmě to potvrzuje o čem píšu a to, že vrtulníky řady MI-8/17/171/24 jsou v praxi nezávislé na výrobci, když výrobce si nedokáže ani uhlídat necertifikovaný servis, který je rozšířenější, než certifikovaný...Skrýt celý příspěvek

        • Gibon
          18:52 08.05.2019

          To co tvrdis jednoducho nebude pravda, resp. rovno otvorene klames. Tu si pozri certifikaty LOTN. http://www.lotn.sk/certifikaty... tam aj tie Ruske. Opravy vrtulnikov Mil robi kde ...Zobrazit celý příspěvek

          To co tvrdis jednoducho nebude pravda, resp. rovno otvorene klames.
          Tu si pozri certifikaty LOTN.
          http://www.lotn.sk/certifikaty... tam aj tie Ruske.
          Opravy vrtulnikov Mil robi kde kto, nie je to ziadma vynimocnost LOM Praha.

          Opravy Mi17 pre AFG boli obstarane agenturou NSPA v otvorenom vyberovom procese a uspesny bol LOTN a nie LOM. Ci chces tvrdit ze v NSPA su idioti a objednali si sluzby u necertifikovanej spolocnosti?Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            20:02 08.05.2019

            Můžeš mít pravdu, ale i nemusíš, na tvém odkazu jediný ruský certifikát je MAK, ruský letecký úřad. Na stránkách LOM mají certifikát přímo od Mil s informací, že jde o "osvědčení ...Zobrazit celý příspěvek

            Můžeš mít pravdu, ale i nemusíš, na tvém odkazu jediný ruský certifikát je MAK, ruský letecký úřad. Na stránkách LOM mají certifikát přímo od Mil s informací, že jde o "osvědčení způsobilosti opravárenské organizace k provádění generálních oprav vrtulníků Mi-8/17 vojenského určení a LOM PRAHA s.p. je celosvětově druhou organizací, která splnila podmínky pro získání tohoto unikátního osvědčení." Že by tou celosvětově první organizací byl LOTN ? :-). To nejspíš nikoliv :-).Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            22:02 08.05.2019

            Gibon Podíval jsem se na certifikáty a LOTN má pouze civilní certifikát AR MAG Naproti tomu LOM Praha má certifikáty kromě AR MAG, má certifikáty konstrukčních kanceláří MVZ Mil ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon

            Podíval jsem se na certifikáty a LOTN má pouze civilní certifikát AR MAG

            Naproti tomu LOM Praha má certifikáty kromě AR MAG, má certifikáty konstrukčních kanceláří MVZ Mil a Klimov. Což LOTN nemá.

            Očekávám omluvu, že jsi o mě tvrdil, že otevřeně lžu. Jediný kdo z nás dvou lže jsi ty.Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            19:11 09.05.2019

            Semtam:
            Takze stale tvrdis, ze NSPA objednala opravy Mi17 u necertifikovanej spolocnosti?

            Semtam:
            Takze stale tvrdis, ze NSPA objednala opravy Mi17 u necertifikovanej spolocnosti?

          • Jura99
            22:32 09.05.2019

            Gibon: mysli si to Rusove a ti by to asi meli vedet nejlip.

            Gibon: mysli si to Rusove a ti by to asi meli vedet nejlip.

    • Jirosi
      19:52 08.05.2019

      Rozumím o co ti jde. Ale pokud sem dáváš link na článek, tak je poněkud trapné s něj ani neumět opsat údaje. "Poslední let Hindu 7353 před GO byl proveden z Náměšti dne 27. května ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozumím o co ti jde. Ale pokud sem dáváš link na článek, tak je poněkud trapné s něj ani neumět opsat údaje.
      "Poslední let Hindu 7353 před GO byl proveden z Náměšti dne 27. května 2015....
      ...Sám výrobce stanovuje základní dobovou životnost na 26 let, kterou je možné při dobrém technickém stavu ještě prodloužit až na hranici 30 let. Tím by bylo možné provozovat Čtyřiadvacítky minimálně do rozmezí let 2030 až 2032..."

      Mi-24 = víceučelový vrtulník
      Uh-60 = víceučelový vrtulník
      Prostě funkci "bitevního" vrtulníku bude zastávat univerzál, jako ji zastával do teď.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        22:06 08.05.2019

        Jirosi Znám tě, jsi trol. MI-24 není víceúčelový vrtulník. To je možná ve tvém podřadném světě, ale ve všeobecně uznávané realitě a terminologii se jedná o bitevní stroj. Znáš ...Zobrazit celý příspěvek

        Jirosi

        Znám tě, jsi trol. MI-24 není víceúčelový vrtulník. To je možná ve tvém podřadném světě, ale ve všeobecně uznávané realitě a terminologii se jedná o bitevní stroj.

        Znáš význam slova minimální? Asi ne, poté by jsi nepsal takovéto hlouposti, ohledně konce životnosti.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          22:41 08.05.2019

          Děláš tu ze sebe znalce, ale dokud je pro tebe názvosloví důležitější než realita, tak ze sebe děláš jen hlupáka. Mi-24/35- má schopnost nést výsadek, to ji řadí mezi univerzální ...Zobrazit celý příspěvek

          Děláš tu ze sebe znalce, ale dokud je pro tebe názvosloví důležitější než realita, tak ze sebe děláš jen hlupáka.
          Mi-24/35- má schopnost nést výsadek, to ji řadí mezi univerzální vrtulníky.
          ACR se rozhodla, že tuhle schopnost chce zachovat. Pak se dívá na po vrtulníku co jí má, zároveň nese výzbroj, což je kategorie "univerzálních vrtulníků".Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          22:47 08.05.2019

          Význam minimální znám, ale ty ne. 2003+26= 2029 to je minimum. 2030-32 je optimistický odhad při dobré údržbě. "že MI-24 může sloužit na pohodu k roku 2035 i možná dále" To, je ...Zobrazit celý příspěvek

          Význam minimální znám, ale ty ne. 2003+26= 2029 to je minimum. 2030-32 je optimistický odhad při dobré údržbě.

          "že MI-24 může sloužit na pohodu k roku 2035 i možná dále"

          To, je jen zkreslování reality. Aby ti to vyšlo.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      10:16 10.05.2019

      Teoreticky jste to napsal dobře. Znáte praxi? Co se týče Gruzie...nebo třeba Ukrajiny. Provozovat je můžete samozřejmě...ale že vám pak RF stopne díly je fakt. Je taky třeba se ...Zobrazit celý příspěvek

      Teoreticky jste to napsal dobře. Znáte praxi?

      Co se týče Gruzie...nebo třeba Ukrajiny. Provozovat je můžete samozřejmě...ale že vám pak RF stopne díly je fakt. Je taky třeba se dívat jak je provozujete. Váš provoz nemůže být závislý na tom, zda se někdo rozhodne a nedodá vám díl protože nesouhlasí s tím jak je používáte.

      Problémy jsou už dnes...praktické problémy.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    14:02 08.05.2019

    Je kravina pořizovat stroj, kterým disponuje jediná armáda na světě a i u ní jde o stroj celkem raritní. Chápu, že jde o stroj čistě vojenský, ale zároveň jde o stroj konstrukčně ...Zobrazit celý příspěvek

    Je kravina pořizovat stroj, kterým disponuje jediná armáda na světě a i u ní jde o stroj celkem raritní. Chápu, že jde o stroj čistě vojenský, ale zároveň jde o stroj konstrukčně překonaný. Stačí se podívat na videa z testování BH a pádové zkoušky obou strojů. Zatímco UH se rozlomil, tak BH zůstal vcelku. A i když jde o starší generaci, která bude mít menší odolnost, tak jde pořád o stroj stejné základní konstrukce.
    Navíc by jsme měli stejně jako v případě dalších základních vozidel a letounů pořídit něco co mají armády okolních států a ideálně od výrobce v rámci EU. Nač podporovat dodavatele z USA, který nám za celkem šílenou cenu nabízí oholené Venomy bez výcviku posádek a adekvátní výzbroje.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      14:22 08.05.2019

      Presne. Nase armadni nakupy jsou od zacatku fraska - armada CR repsektive Ministerstvo Obrany a Vlada by toto melo vzit v podtaz a proste nakoupit BH - timto vrtulnikem proste nic ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne. Nase armadni nakupy jsou od zacatku fraska - armada CR repsektive Ministerstvo Obrany a Vlada by toto melo vzit v podtaz a proste nakoupit BH - timto vrtulnikem proste nic nezkazi, najde si misto v jakekoliv koncepci. Je to tazny kun a v pripade potreby muze plnit i kdyz omezene podporu pozemnich jednotek.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        16:55 08.05.2019

        Vyjádření, že BH se nic nezkazí a najde si místo v jakékoliv koncepci je poněkud nešťastné. Říct třeba Maďarsku, ať k již objednaným H225M a H145M a modernizovaným MI-24 přikoupí ...Zobrazit celý příspěvek

        Vyjádření, že BH se nic nezkazí a najde si místo v jakékoliv koncepci je poněkud nešťastné. Říct třeba Maďarsku, ať k již objednaným H225M a H145M a modernizovaným MI-24 přikoupí ještě UH-60, protože se přece hodí do každé koncepce, tak si budou ťukat na čelo.Skrýt celý příspěvek

        • ruleta
          17:08 08.05.2019

          Z meho prispevku je zjevne, ze se bavime o kontextu CR. Ostatne i clanek je o CR a ne o Madarsku.

          Z meho prispevku je zjevne, ze se bavime o kontextu CR. Ostatne i clanek je o CR a ne o Madarsku.

          • semtam
            18:30 08.05.2019

            ruleta

            to nemá hlavu ani patu

            ruleta

            to nemá hlavu ani patu

          • ruleta
            18:57 08.05.2019

            Ano, Tve rekace nemaji hlavu ani patu. My nejsme v situaci Madarska, ktere udelalo objednavky. My jsme v situaci kdy se postupne bude vyrazovat veskera ruska technika a nova ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, Tve rekace nemaji hlavu ani patu.

            My nejsme v situaci Madarska, ktere udelalo objednavky. My jsme v situaci kdy se postupne bude vyrazovat veskera ruska technika a nova technika se zatim nekoupila zadna.

            Muj prvni prispevek rikal, ze v pripade zakoupeni komba Venom, Viper je jasne rozhodnute kam budeme dale smerovat dalsi vydaje -> Viper. V pripade BH je varianta bitevniku stale otevrena a CR dostane univerzalnejsi vrtulnik schopny plnit to co MO pozaduje. Kdezto u Venomu to bude s obtizemi a dalsimi naklady.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            22:12 08.05.2019

            ruleta Jo aha, takže na základě BH budeme podle tebe stavět koncepci. Dobrá blbost. Kde bereš, že v případě nákupu BH je situace kolem bitevníků je stále otevřená? To si jako ...Zobrazit celý příspěvek

            ruleta

            Jo aha, takže na základě BH budeme podle tebe stavět koncepci. Dobrá blbost.

            Kde bereš, že v případě nákupu BH je situace kolem bitevníků je stále otevřená? To si jako představuješ, že letectvo je nafukovací???Skrýt celý příspěvek

          • ruleta
            00:14 09.05.2019

            semtame prosim nauc se cist a precti si vlakno jeste jednou. Je zjevne, ze evropska konkurence je passe - je to politicke rozhodnuti. Ze dvou variant, ktere zbyvaji je dle meho BH ...Zobrazit celý příspěvek

            semtame prosim nauc se cist a precti si vlakno jeste jednou. Je zjevne, ze evropska konkurence je passe - je to politicke rozhodnuti. Ze dvou variant, ktere zbyvaji je dle meho BH lepsi varianta. viz me komentare.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          17:29 08.05.2019

          Po takomto vyjadrení neostáva než sa modliť, aby v pondelok Orbán neodišiel od Trumpa s objednávkou na vrtuľníky (nakoniec s Airbusom a jeho H225M už podobne vyčúrali aj Poliaci). ...Zobrazit celý příspěvek

          Po takomto vyjadrení neostáva než sa modliť, aby v pondelok Orbán neodišiel od Trumpa s objednávkou na vrtuľníky (nakoniec s Airbusom a jeho H225M už podobne vyčúrali aj Poliaci). :-)Skrýt celý příspěvek

    • Karolam
      14:24 08.05.2019

      CerVus prosím dej sem link na ty videa, jak se UH rozlomil, ani se tomu nedivím, přeci jen, na draku toho asi moc nezměnili, kromě pár výztuh. Koncepčně je to už stará konstrukce, ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus prosím dej sem link na ty videa, jak se UH rozlomil, ani se tomu nedivím, přeci jen, na draku toho asi moc nezměnili, kromě pár výztuh. Koncepčně je to už stará konstrukce, provedená bez nějaké optimalizace, jak umíme technologicky dnes. Black Hawk je novější konstrukce, ale výkonově to taky není žádná hitparáda.
      A proč americké ? Babiš to už sice v Oválné pracovně slíbil, ale ten už toho slíbil :) !Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        15:31 08.05.2019

        Na tento Babišov povahový rys by som sa neupínal. Český volič predsa len nie je totožná váhová kategória ako americký (alebo čínsky) prezident.

        Na tento Babišov povahový rys by som sa neupínal. Český volič predsa len nie je totožná váhová kategória ako americký (alebo čínsky) prezident.

        • Karolam
          16:01 08.05.2019

          Taky se trošku obávám toho, že tohle asi skutečně vyjde :( Hlavně, že řídí stát jako firmu, já být ředitelem firmy, tak do takové nabídky nejdu.

          Taky se trošku obávám toho, že tohle asi skutečně vyjde :( Hlavně, že řídí stát jako firmu, já být ředitelem firmy, tak do takové nabídky nejdu.

          • RiMr71
            16:33 09.05.2019

            ...ale je znát, že nejsi...

            ...ale je znát, že nejsi...

    • skelet
      15:06 08.05.2019

      ty myslít to video z roku 1971? Vskutku vypovídající..

      ty myslít to video z roku 1971? Vskutku vypovídající..

      • CerVus
        15:35 08.05.2019

        Jo, tohle ( https://www.youtube.com/watch?... ). V 71 to BH zvádl bez ztráty kytičky. Venom už bude určitě odolnější jenže ani teď nebude ve stejném testu na totožné ...Zobrazit celý příspěvek

        Jo, tohle ( https://www.youtube.com/watch?... ).
        V 71 to BH zvádl bez ztráty kytičky. Venom už bude určitě odolnější jenže ani teď nebude ve stejném testu na totožné úrovní jako BH tehdy. A ano ten test je v podstatě irelevantní. Jak často taky takhle vrtulníky přistávají.
        Ono je to jedno. U nákupů AČR se nerozhoduje na základě požadavků na stroj, který odpovídá podmínkám reálného použití, ale zákulisních dohod a obálek s čísly účtů. Podmínky se vždy upraví tak aby vyhrál ten správný. Jako tomu bylo v případě Pandurů, Brenů, Phantomů, LR a vlastně drtivé většině všeho co máme ve výzbroji a výstroji. Vždy nakupujeme něco, co buď plně nevyužijeme nebo má to pochybnou bojovou hodnotu jen to stojí víc než konkurence.
        Upřímně já chápu, že ten kdo na tom bude létat nebo servisovat, tak je příznivcem amerických strojů. Ideálně BH, ale mě osobně se to nelíbí (což je moje věc). Státy EU mají držet při sobě a snažit se mít techniku, kterou dokáží bez problému opravit u sousedů. AČR bude těžko bojovat tam, kde bude nasazená Námořní pěchota.Skrýt celý příspěvek

  • Karolam
    14:00 08.05.2019

    Docela se mi líbí úvahy, proč zase Black Hawk, nebo Super Huey a Viper. Ale chápu to, „racionálně vzato“ jsou nyní na stole dvě americké nabídky. Sama AČR nyní říká, že bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela se mi líbí úvahy, proč zase Black Hawk, nebo Super Huey a Viper. Ale chápu to, „racionálně vzato“ jsou nyní na stole dvě americké nabídky. Sama AČR nyní říká, že bude zvažovat, co je lepší. Já být na jejím místě, tak to shodím ze stolu, ale zkusme to tedy ještě zvážit, ...

    UH-60 je podle mého soudu už relativně velký vrtulník pro naše potřeby. Spíš mi to přijde, jako kdyby jsme měli, spolu se Slováky, dělat logistickou podporu americké armádě při postupu na Východ :) Pak padne i ta poslední možnost, jak udržovat dosluhující ruské typy.

    Je sice pravda, že by mohly BH nahradit také Mi-171Š, ale v tento čas, je to poněkud předčasná myšlenka (i když viz výše :), nedávno byly Mily modernizované. A pak tuto roli by dokázal splnit i levnější AW136M, který nám už rovnou nabízeli s PTŘS, protože na této schopnosti Generální štáb AČR trval. Tedy jakási vize „víceúčelového vrtulníku“.

    Podle mně je ale transportní vrtulník typu Black Hawk z takovou výzbrojí pro nás nesmyslný. Buď přepravuji mužstvo, materiál, nebo se honím s krávou v bitevní zóně za tanky ?

    Nicméně to vše spíše ukazuje, jak jsou armádní zakázky netransparentní, jak se skoro celou dobu mlžilo. A že možná nejde o to vůbec vybrat nejlepší a cenově přijatelnou nabídku, ale o něco trošku jiného.

    Ostatní evropské firmy se docela předháněly, ať už šlo o Italy a Poláky, ale tak nějak dopředu bylo téměř rozhodnuto, že to dáme Američanům. Bylo možné uvažovat i o Němcích a jejich Eurocopteru H145M, ale ty jsme snad ani neoslovili. Takže se pak najednou na úrovni vlády začalo „exkluzivně“ jednat s americkou stranou. A tak jsme exluzivně obdrželi cenově neodolatelné nabídky :) Zkrátka výběrko, jak má být.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      14:05 08.05.2019

      Tak u Airbusu byli celkem překvapeni, když je požádali o stroj určité váhové kategorie za předem danou cenu a ukázalo se, že hlavním kandidátem je stroj mnohem těžší, za ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak u Airbusu byli celkem překvapeni, když je požádali o stroj určité váhové kategorie za předem danou cenu a ukázalo se, že hlavním kandidátem je stroj mnohem těžší, za dvojnásobnou cenu, který ani nesplňoval požadavky.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      14:18 08.05.2019

      "UH-60 je podle mého soudu už relativně velký vrtulník pro naše potřeby." Mi-24 versus UH-60, hmotnost prazdny: 8450kg - 4819kg, max. vzletova hmotnost: 11500kg - 10660kg, delka ...Zobrazit celý příspěvek

      "UH-60 je podle mého soudu už relativně velký vrtulník pro naše potřeby."

      Mi-24 versus UH-60, hmotnost prazdny: 8450kg - 4819kg, max. vzletova hmotnost: 11500kg - 10660kg, delka trupu: 17,51 m - 15,27m, prumer rotoru: 17,3m - 16,3m.Skrýt celý příspěvek

      • Karolam
        14:35 08.05.2019

        Tak u Mi-24/35 připadá také značná váha na pancéřování kabiny, a jinak to hmotnostně porovnáváš bitevní a transportní vrtulník. Jistě za pěkné peníze by bylo možné modernizovat ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak u Mi-24/35 připadá také značná váha na pancéřování kabiny, a jinak to hmotnostně porovnáváš bitevní a transportní vrtulník. Jistě za pěkné peníze by bylo možné modernizovat Mi-35 i proti protivzdušným střelám, což americké vrtulníky už mají mít, ale z hlediska palby ze země z nich kulomet udělá cedník.

        Proti méně vyspělému a vyzbrojenému protivníkovi, to možná ještě nějakou parádu udělá, viz Afghánistán, ale proti regulérní armádě to bude stejně všechno padat jak shnilé hrušky. Proto se právě do budoucna uvažuje spíše o dronech, aby se aspoň neriskovaly osádky vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

        • ruleta
          16:27 08.05.2019

          No jo, ale tohle tedy, ze to bude cednik - ja vubec nerozporuji. Rozporuji Vas prispevek "Buď přepravuji mužstvo, materiál, nebo se honím s krávou v bitevní zóně za tanky" ... ...Zobrazit celý příspěvek

          No jo, ale tohle tedy, ze to bude cednik - ja vubec nerozporuji. Rozporuji Vas prispevek "Buď přepravuji mužstvo, materiál, nebo se honím s krávou v bitevní zóně za tanky" ... rikam, ze je to stejna krava jako Mi-24 respektive je to jenom tele, protoze je ve vetsine parametru mensi.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          20:11 08.05.2019

          Uvažovat můžeš o čem chceš. Realita na tebe, ale čekat nebude. Je takový dron k dispozici? Kdo ho bude řídit, a odkud? Kdo ho bude dopravovat, servisovat? Mi-24/35 - umožňuje také ...Zobrazit celý příspěvek

          Uvažovat můžeš o čem chceš. Realita na tebe, ale čekat nebude.
          Je takový dron k dispozici?
          Kdo ho bude řídit, a odkud?
          Kdo ho bude dopravovat, servisovat?

          Mi-24/35 - umožňuje také provádět transport.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5