Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / USMC (Zvětšit)

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black Hawk (včetně ozbrojené verze) nebo kombinace víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom a bitevního AH-1Z Viper. Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), již schválila potenciální prodej všech třech typů.

UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Podle Ministerstva obrany České republiky (MO ČR), což potvrdil i český premiér Andrej Babiš, čeští vojáci získají americké vrtulníky. Jak bylo uvedeno výše, proti sobě stojí UH-60M Black Hawk a tandem UH-1Y Venom / AH-1Z Viper.

DSCA schválila prodej Venomů již v listopadu 2017. Za 12 Venomů, samozřejmě včetně provozního / podpůrného zázemí, Američané požadují 575 milionů dolarů, tj. 13,2 miliardy Kč podle současného kurzu. Součástí ceny jsou palné zbraně. Chybí však raketová výzbroj.

Nyní Američané rozšířili nabídku o čtyři bitevní vrtulníky Viper za 205 milionů dolarů, tedy 4,7 miliardy Kč. MO ČR tedy na nákup 12 víceúčelových Venomů a čtyř bitevních Viperů vyčlení maximálně 17,9 miliardy Kč, i když výsledná cena bude nepochybně nižší.

Samozřejmě z počátku lze zvolit nákup jen Venomů a Vipery dokoupit později. V každém případě, při zvolení této kombinace je nákup bitevních Viperů nutností, protože Venomy nejsou certifikovány pro používání protitankových řízených střel (PTŘS) vzduch-země, jak požaduje Armáda ČR. Případnou složitou a časově náročnou certifikaci by muselo zaplatit MO ČR.


UH-1Y Venom

Zájem o Vipery je překvapivý, protože ač česká armáda nákup bitevních vrtulníků nevyloučila, k rozhodnutí o nákupu mělo dojít až po roce 2024. V každém případě nabízený počet čtyř Viperů je pouze začátkem případného přezbrojení. V současné době 221. vrtulníková letka v Náměšti nad Oslavou papírově provozuje 16 bitevních vrtulníků Mi-24 Hindy a u deseti z nich počítá s generální opravou, která umožní provozovat Hindy do let 2025 až 2027.

Zdá se tedy, že Armáda ČR si pohrává s myšlenkou počátečního nákupu Viperů, který umožní posádkám a pozemnímu personálu začít s přeškolováním na nový typ vrtulníku. Později ale bude nutné dokoupit další Vipery jako náhradu za dosluhující Hindy. Nákup dalších Viperů, včetně dostatečného počtu řízených střel Hellfire (viz níže), si v dalších letech vyžádá další miliardy korun.

Nejnovější nabídka kromě čtveřice Viperů s celkově osmi motory T700-GE-701D, zahrnuje mimo jiné osm navigačních souprav Embedded GPS/INS od společnosti Honeywell nebo 14 střel AGM-114 Hellfire. Součástí ceny je i komunikační, navigační a elektronická výzbroj, rotační 20mm kanóny M197, podpůrná zařízení, kontejnery s náhradními díly pro vrtulníky a motory, nářadí, testovací přístroje, výcvikové pomůcky a technická / logistická podpora.

Velkou výhodou výše uvedené kombinace je zjednodušená logistika. Viper a Venom mají totiž 85 % stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.


AH-1Z Viper

UH-60M Black Hawk

Proti této nabídce stojí víceúčelový vrtulník UH-60M Black Hawk, který je certifikován k používání PTŘS ‒ Armáda ČR při zvolení Black Hawků tak nutně nemusí kupovat čistokrevné bitevní vrtulníky.

DSCA nabízí 12 vrtulníků Black Hawk, 28 motorů T700-GE-701D (čtyři náhradní) a 29 navigačních souprav Embedded GPS/INS (čtyři náhradní). Mezi klíčové položky patří také 15 protiraketových výstražných přijímačů AN/AAR-57(V)3, stejný počet přijímačů laserového AN/APR-39C(V)l/4 a radiolokačního ozáření AN/APR-39C(V)l/4. Pro boj s protiletadlovými raketami lze nasadit prostředky elektronického boje, 400 flér M206 a 300 koutových odražečů M839.

Pro posádky je k dispozici 60 brýlí pro noční vidění AN/AVS-6 a 12 náhlavních průhledových displejů AN/AVS-7. Samozřejmostí jsou robustní komunikační (každý vrtulník má několik rádií) a navigační systémy (včetně náhradních přístrojů). 

Bohatá je nabídka výzbroje, konkrétně jde o 24 kulometů M240H (7,62 mm), 24 rotačních kulometů M134D (7,62 mm), 12 rotačních kulometů GAU-19B (12,7 mm), včetně montážních prvků, energetických napájecích systémů (pro rotační zbraně) a náhradních hlavní. Kulometná výzbroj je početně předimenzovaná, takže jde spíše o výčet možností, co si může MO ČR zamluvit.

Ke kulometné výzbroji DSCA nabízí tisíce kusů cvičné munice, 600 000 kusů munice ráže 7,62 mm a 30 000 kusů munice ráže 12,7 mm, včetně protipancéřové.

Co se týče raketové výzbroje, součástí nabídky nejsou PTŘS Hellfire, ale „jen“ 114 laserem naváděných střel APKWS ráže 70 mm a 12 odpalovacích kontejnerů M261 Rocket Launchers (každý pro 19 raket ráže 70 mm). Ke střelám patří několik stovek bojových hlavic a raketových motorů. K průzkumu a k navedení palných a raketových zbraní poslouží 13 senzorových pouzder MX-10D EO/IR (jedno náhradní).

Samozřejmě cena zahrnuje komplexní provozní, servisní a výcvikové příslušenství. Prodejní cena za výše uvedený kompletní seznam dosahuje 800 milionů dolarů, ale po určení toho, které systémy (a jaký počet) Armáda ČR potřebuje, výsledná prodejní částka výrazně poklesne.


Aeromobilní výcvik za pomocí vrtulníků UH-60M Black Hawk

Začátek dlouhé cesty

Armáda ČR tedy zvažuje dvě cesty:

 1. Nakoupit 12 víceúčelových Black Hawků a pravděpodobně rezignovat na bitevní vrtulníky. Armáda ČR požaduje také nákup PTŘS, takže v budoucnu budou nutné další investice do posílení výzbroje.
 2. Nakoupit až 12 menších Venomů a první čtyři bitevní Vipery. V budoucnu musí nepochybně dojít k nákupu dalších Viperů a výzbroje, což si vyžádá další miliardové náklady.

Nesmíme přitom zapomenout, že původním smyslem nákupu 12 víceúčelových vrtulníků bylo za přijatelnou cenu zachovat (po vyřazení Mi-24) schopnost českých vrtulníků provádět údery na pozemní cíle.

V budoucnu však odejdou z aktivní služby vrtulníky Mi-17/171š a W-3A Sokol. Tyto stroje je nutné nahradit novým typem. Výše uvedený nákup je proto teprve začátkem přezbrojení celého českého vrtulníkového letectva.

Zdroj: DSCA, DSCA

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nákup UH-60 Black Hawk pre Vzdušné sily OS SR

19. februára 2015 bola na stánkách americkej Agentúry pre obrannú a bezpečnostnú spoluprácu (Defence ...

ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR

Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...

Ozbrojený vrtulník Black Hawk. Volba pro Armádu ČR?

Na vojenském cvičení Anakonda 2016 si v Polsku odbyla světovou premiéru ozbrojená verze vrtulníku ...

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Larry
  22:36 07.05.2019

  Nákup vrtulníků po česku! "nestandartní postupy a jednání" ...Zobrazit celý příspěvek

  Nákup vrtulníků po česku!
  "nestandartní postupy a jednání"
  https://ekonomicky-denik.cz/sk...

  Závěr si pro sebe po přečtení každý soudný člověk udělá....Skrýt celý příspěvek

  • IS-3
   00:21 08.05.2019

   Pak má nějak spolupráce v rámci V4 vypadat.. holt jsou jiný zájmy, bohužel.

   Pak má nějak spolupráce v rámci V4 vypadat.. holt jsou jiný zájmy, bohužel.

   • Jirosi
    08:02 08.05.2019

    V4...

    V4...

 • semtam
  21:04 07.05.2019

  Opravdu, situace AČR je k politování. Popravdě to, že vojenské zakázky jsou často propleteny s politickým tlakem je známo a musí se s tím počítat. Ale aby politický tlak zmršil ...Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu, situace AČR je k politování.
  Popravdě to, že vojenské zakázky jsou často propleteny s politickým tlakem je známo a musí se s tím počítat. Ale aby politický tlak zmršil vrtulníkové letectvo tak to nebylo ani za dob VS.

  Samozřejmě těm lidem co mají v genetické výbavě to, že jejich předchůdci mávali Hitlerovi, poté s SSSR na věčné časy a nyní USA ochránce naší svobody a slepě vítat jakékoliv jejich uprdnutí a obelhávat sami sebe, jak je vše v pořádku, tak s těmito lidmi je diskuze ohledně koncepce a potřeb AČR už od začátku v pasti.

  Ani nemá cenu připomínat, že ČR má s USA ekonomický obrat naprosto minimální, dokonce srovnatelný s RF.

  Pokud nyní, když typy vrtulníků které měli nové víceúčelové vrtulníky nahrazovat podstoupili generální opravu a jejich provoz tím pádem se prodlužuje o 7 let, tak vrtulníkové letectvo nemá potřebu, natož urgentní kupovat či nahrazovat jakýkoliv vrtulník.

  AČR má daleko hlubší problémy, o kterých není slyšet či dokonce se ignorují. Pokud se podíváme na hlavní sílu naší armády a tou je 7.mb a 4.brn, tak oba tyto celky trpí absencí dělostřelecké podpory (či pouze v minimalistických počtech) a také absencí PVO.
  Dále náš 25.plrp je bez urážky k němu samotnému či k jeho příslušníkům vhodný akorát tak na ukázkové střelby a na přehlídky.

  25.plrp a jeho cca 500 příslušníků nedokáže v době krize či války ochránit AČR či další důležitá místa. V jeho síle je max. ochrana Temelína a Dukovan 16 prostředky RBS-70 a ochrana Prahy prostředkem 2K12 KUB a při troše štěstí by se ještě našla nějaká S-10 na ochranu míst velení brigády.
  Palebná podpora jak již zmiňuji u brigád absentuje a brigády jsou tím pádem odkázané na 13.dp s rozpadající se mi houfnicemi DANA ráže 152mm.

  Ale co už, radši koupíme vrtulníky, které nás tolik nepálí, ale jen z důvodů, že musíme kupovat v USA. Díky USA máme přece ekonomický růst (to je hlavně díky EU, vlastně hlavně jen díky D, ale to je jedno), můžeme se volně pohybovat po Evropě (s tím USA také nemá prakticky nic společného, ale napsat to mohu) a abych nezapomněl, také díky USA můžeme dýchat a zítra díky USA opět vyjde slunce. Tak aspoň od nich koupíme ty vrtulníčky, když už nám dávají takové dary.
  No, radši bych od polobohů koupil něco smysluplnějšího, třeba C-130 či Stinger i když takový Grom by se mi líbil víc. A nemršil vrtulníkové letectvo.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   21:27 07.05.2019

   Frustraci z této akvizice rozumím. Je opravdu otřesná. Nicméně, důvodem proč se Babiš dostal do Bílého domu je právě tato akvizice a dále jádro. Pokud už to slíbil, těžko bude ...Zobrazit celý příspěvek

   Frustraci z této akvizice rozumím. Je opravdu otřesná.
   Nicméně, důvodem proč se Babiš dostal do Bílého domu je právě tato akvizice a dále jádro. Pokud už to slíbil, těžko bude couvat. Jediné řešení je nakoupit něco jiného amerického. Moc dobře ví, jak končí premiéři, kteří nechtějí dát do Bílého domu bianko šek. Obzvláště, když mu v úřadech sedí američtí krtci.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:47 07.05.2019

    Smutné na této věci je to, že široká veřejnost nezná stav naší armády, natož stav vrtulníkového letectva. Navíc v české společnosti je dost lidí (jak již zmiňuji), kteří rádi ...Zobrazit celý příspěvek

    Smutné na této věci je to, že široká veřejnost nezná stav naší armády, natož stav vrtulníkového letectva. Navíc v české společnosti je dost lidí (jak již zmiňuji), kteří rádi mávají a poklonkují mocnostem, které jsou právě u moci, bez ohledu na naše potřeby či možnosti.
    To bylo i vidět, když poprvé jeli zemí Strykery jak Češi zaplnili silnice a dálnice aby mohli mávat. To se v Pobaltí neuvidí a přitom americká armáda tam hraje důležitou roli.

    Otázka je, kdo tento nákup v PS odmává. Tipuju ANO, ČSSD a podporu dostane od TOP09, STAN a možná i od KDU. ODS je otázka.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     21:55 07.05.2019

     Do PS to nepůjde. Půjde to na vládu a tam to ANO s ČSSD schválí, stejně jako vyjdou Hamáčkovi 2ks S92.

     Do PS to nepůjde. Půjde to na vládu a tam to ANO s ČSSD schválí, stejně jako vyjdou Hamáčkovi 2ks S92.

     • semtam
      22:07 07.05.2019

      Tak maj vlastně kliku (či záměr), že Šlechtová výběrko na vrtulníky zrušila. Jinak by museli americké stroje se utkat s konkurencí a navíc by to šlo do PS. Jsem zvědav, když už ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak maj vlastně kliku (či záměr), že Šlechtová výběrko na vrtulníky zrušila. Jinak by museli americké stroje se utkat s konkurencí a navíc by to šlo do PS.

      Jsem zvědav, když už jsou v posledních dnech tak populární demonstrace za právní a demokratický stát, zda také se uspořádá demoška za spravedlivé výběrové řízení, když v tom mají prachy daňoví poplatníci a jedná se o bezpečnost naší země.
      Obávám se, že tyto věci jsou lhostejné a raději se řeší marginálie a pořádají hony na čarodějnice.Skrýt celý příspěvek

  • Snownomad
   21:31 07.05.2019

   Prohráli jsme studenou válku. Jsme jen kořist, kolonie, o nic jiného nejde.

   Prohráli jsme studenou válku. Jsme jen kořist, kolonie, o nic jiného nejde.

   • Scotty
    22:22 07.05.2019

    Ano, vy a vám podobní jste studenou válka opravdu prohráli.

    Ano, vy a vám podobní jste studenou válka opravdu prohráli.

    • Snownomad
     00:03 08.05.2019

     ČSSR byla na straně, která prohrála studenou válku. V roce 1989 mi bylo 16 let vy troubo. Jinak jestli vám přijde, že se západoevropské nebo severoamerické země chovají k Česku ...Zobrazit celý příspěvek

     ČSSR byla na straně, která prohrála studenou válku. V roce 1989 mi bylo 16 let vy troubo.

     Jinak jestli vám přijde, že se západoevropské nebo severoamerické země chovají k Česku jako k sobě rovným, tak jste naivní jak dítě.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:34 08.05.2019

      Chovají se, přesně tak jak jim to Čeští politici dovolí.

      Chovají se, přesně tak jak jim to Čeští politici dovolí.

     • PavolR
      08:16 08.05.2019

      ... a Monarchia bola na strane ktorá prehrala, prvú svetovú, ... a Protektorát, či Slovenský štát boli na strane, ktorá prehrala druhú svetovú. Sovietske vojská sa boli z našej ...Zobrazit celý příspěvek

      ... a Monarchia bola na strane ktorá prehrala, prvú svetovú, ... a Protektorát, či Slovenský štát boli na strane, ktorá prehrala druhú svetovú. Sovietske vojská sa boli z našej krajiny nútené stiahnuť až po páde komunistického, čiže sme Studenú vojnu vyhrali, keďže sme ešte pred jej definitívnym koncom prešli na stranu víťaza.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:28 08.05.2019

      PavolR: Protektorat nebyl na zadne strane, bylo to okupovane uzemi s dosazenou loutkovou vladou bez pravomoci, ac paradoxne jeji predseda byl vlastenec, odbojar a jediny popraveny ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: Protektorat nebyl na zadne strane, bylo to okupovane uzemi s dosazenou loutkovou vladou bez pravomoci, ac paradoxne jeji predseda byl vlastenec, odbojar a jediny popraveny premier za valky. Obyvatele protektoratu se s nim neztotoznili, zatimco Slovensky stat mel silnou podporu svych obyvatel a dodnes mnozi nevidi problem, ze velmi aktivne poslal na smrt 60tis vlastnich zidovskych obyvatel.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      13:18 08.05.2019

      Spravodlivy medzi narodmi Ukrajina cca 2500 ocenených SR cca 600 ocenených CR cca 120 ocenených ČR je snad jedina krajina, kde neprebehlo ozbrojene povstanie proti nacistom, za ...Zobrazit celý příspěvek

      Spravodlivy medzi narodmi
      Ukrajina cca 2500 ocenených
      SR cca 600 ocenených
      CR cca 120 ocenených

      ČR je snad jedina krajina, kde neprebehlo ozbrojene povstanie proti nacistom, za zivota Hitlera.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:46 08.05.2019

      Gibon: divím se, že SR má pouze 600 oceněných, protože za odbojovou činnost nebyl až do SNP nikdo na Slovensku popraven, přesto byla odbojová činnost v Sš kupodivu téměř žádná. V ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: divím se, že SR má pouze 600 oceněných, protože za odbojovou činnost nebyl až do SNP nikdo na Slovensku popraven, přesto byla odbojová činnost v Sš kupodivu téměř žádná. V Protektorátě postavili člověka ke zdi za to, že skopčákovi včas neuhnul v tramvaji a ještě k té zdi přistavili nezúčastněného kamaráda a četníka, který takový "zločin" laxně vyšetřoval (skutečný případ z 17.11.39). V protekotrátě šlo vždy doslova o krk.
      S tím povstáním nevím, co to je za nesmyslné měřítko, každé povstání začalo vždy, když byli Spojenci nablízku, to platí i pro SNP. Hitler už nežil, ale v Terezíně ještě 2.5. proběhla poprava 50 převážně mladých lidí za odbojovou činnost a když bylo osvobozeno Brno, na Pankráci ještě usekli hlavu lidem při poslední popravě. Za podobná zvěrstva se Němci nemohli divit žádné odplatě. Zrovna Pražané mají být na co hrdí, Pražské povstání byl projev hněvu 6let ponižovaného národa, bylo bezvadně řízeno a povstalci bojovali velmi dobře, Němcům se prakticky nepodařilo projít na žádném směru. Povstalici nedostali od spojenců ani patronu, každou zbraň museli nejdřív sebrat Němcům. Rusové přišli, až když Praha byla už osvobozená, osvobodili ji sami povstalci.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:57 08.05.2019

      Jura99: Jasné, jasné, sami ... po tom, čo im dva dni pomáhala Ruská oslobodzovacia armáda so svojou ťažkou technikou... ;-)

      Jura99: Jasné, jasné, sami ... po tom, čo im dva dni pomáhala Ruská oslobodzovacia armáda so svojou ťažkou technikou... ;-)

     • Jirosi
      20:42 08.05.2019

      Gibon: Pleteš si pojmy. "Spravodliví medzi národmi (hebr. חסיד אומות העולם‎ – Chasid umot ha-olam) je ocenenie, ktoré sa každoročne udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktorí ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: Pleteš si pojmy.
      "Spravodliví medzi národmi (hebr. חסיד אומות העולם‎ – Chasid umot ha-olam) je ocenenie, ktoré sa každoročne udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov pred holokaustom."

      Tohle nemá nic společného z povstáním proti Hitlerovy!Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:59 09.05.2019

      PavolR: V Praze stálo asi 2200 barikád, přes ně neprošla žádná těžká technika, ani ta Vlasovců. Tvrdit, že Vlasovci pomáhali s těžkou technikou je nepochopení způsobu boje v ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: V Praze stálo asi 2200 barikád, přes ně neprošla žádná těžká technika, ani ta Vlasovců. Tvrdit, že Vlasovci pomáhali s těžkou technikou je nepochopení způsobu boje v povstání. Vlasovci měli dělostřelectvo a podle fotografií nejméně jeden T-34/76, ale děla použili na levém břehu v oblasti Ruzyně a o tanku(cích) nic nevím. Tím, že se o Vlasovcích 40let nemluvilo, tak se bohužel před pár lety z nich pro změnu udělal jeden z hlavních faktorů na straně povstalců, což samozřejmě také není pravda a dnes už se to pomalu vrací k realitě. Vlasovci pomohli předvším na levém břehu, na známých místech bojů (Staroměstké nám., Pankrác, Trojský most, Uhelný trh..) nebyli Vlasovci buď vůbec žádní nebo pár jednotlivců. Pokud povstalcům něco výrazně pomohlo, tak to byl ukořistěný vlak pancéřových pěstí.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      13:00 10.05.2019

      Nemelte chujoviny...ano, my jsme byli na straně východu. Ale vznikali jsme jako demokracie na západě, než nás komunisté zatáhli na východ.

      Dnes jsme rovnoprávnými partnery.

      Nemelte chujoviny...ano, my jsme byli na straně východu. Ale vznikali jsme jako demokracie na západě, než nás komunisté zatáhli na východ.

      Dnes jsme rovnoprávnými partnery.

    • Snownomad
     00:33 08.05.2019

     Dále doporučuju zopakovat si novodobé dějiny. Estébáky zinscenovanou "revoluci" nepovažuju za nějaké vítězství nebo osvobození. Navíc nevím jestli to tušíte, ale ti chytřejší ...Zobrazit celý příspěvek

     Dále doporučuju zopakovat si novodobé dějiny.
     Estébáky zinscenovanou "revoluci" nepovažuju za nějaké vítězství nebo osvobození.
     Navíc nevím jestli to tušíte, ale ti chytřejší komunisti a estébáci zůstali u moci dodnes.
     Dokonce jejich komoušství nevadilo ani symbolům kapitalismu - obřím bankám - které některé komouše vesele zaměstnaly. Jeden z těch převlékačů byl dokonce z Goldman Sachs vyslán kandidovat na prezidenta ČR. Spousta těchto lidí, kteří za komunismu vesele cestovali po SSSR a podávali zprávy o sjezdech SSM, KSSS a úspěších budování komunismu se po "revoluci" stali největšími komunistobijci a "bojovníky za svobodu a demokracii".Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:46 07.05.2019

   Pánové vaše zoufalství z toho že se nakoupí technika od vrahů z Wall Streetu je víc než zábavná. Kdyby pro nic, tak za to kolika lidem to pohne žlučí to stálo. Pokud by měl někdo ...Zobrazit celý příspěvek

   Pánové vaše zoufalství z toho že se nakoupí technika od vrahů z Wall Streetu je víc než zábavná. Kdyby pro nic, tak za to kolika lidem to pohne žlučí to stálo.
   Pokud by měl někdo zájem o informace přímo od zdroje doporučuji vyjádření NGŠ Opaty. https://www.ceskatelevize.cz/i... Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    23:02 07.05.2019

    Scotty Již z minulých diskuzí vím, že tato problematika je pro vás těžce uchopitelná. Přesto bych vás poprosil, aby jste mi sdělil jak chápete, že ty kritici vrahů z Wall Streetu ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    Již z minulých diskuzí vím, že tato problematika je pro vás těžce uchopitelná. Přesto bych vás poprosil, aby jste mi sdělil jak chápete, že ty kritici vrahů z Wall Streetu chtějí od těchto vrahů AH-64 a nikoliv náhražky v podobě bojových vrtulníků (neplést s bitevním, vím, že názvosloví není vaše silná stránka).
    Dále kritici vrahů by radši když už musíme nakupovat z USA koupili třeba jiné druhy zbraní.

    Docela by mě zajímali vaše myšlenkové pochody.
    Ještě vám napovím, že kritika nemíří ani na zemi původu i když je spouštěčem, ale na nekoncepčnost a mrhání prostředky.

    Co mě ale zaráží je to, že mnohým stačí to, že vrtulník je z USA a je jím jedno, jakou cestou a jaké potřeby AČR skutečně má. O genetické výbavě vlastně "páté kolony", která staví na první místo zájmy cizí než vlastní jsem již psal a máme s tím již bohatou historickou zkušenost.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:58 07.05.2019

     Pardon nechtěl jsem urazit našeho největšího odborníka na obranu a vojenské vrtulníky jako je semtam. Ovšem z našich předešlých diskuzí jsem pochopil že za ultimátní armádní ...Zobrazit celý příspěvek

     Pardon nechtěl jsem urazit našeho největšího odborníka na obranu a vojenské vrtulníky jako je semtam. Ovšem z našich předešlých diskuzí jsem pochopil že za ultimátní armádní vrtulník považujete H145M protože dokáže přistávat na heliportech LZS. O nákupu AH-64 nepadlo slovo a považuji to v reáliích AČR za sci-fi.

     Zajímalo by mě co chápete pod pojmem bojový vrtulník. Znám různé kategorie jako lehký, víceúčelový, bitevní,transportní, ale bojový to opravdu slyším poprvé. No je zjevné že na pravého odborníka jako vy se prostě nechytám.
     Já tedy AH-1Z za náhražku nepovažuji a pokud vy ano tak máte nastavenou laťku hodně vysoko.

     Říct že by jsme měli nakoupit jiné zbraně z Ameriky je takové hodně laciné. Když se podíváme na plánované akvizice tak u BVP nemají Američani co nabídnout, u dělostřelectva nenají co nabídnou, jedině snad u SHORAD systému kde ale zatím naznáme ani nabídky.
     Akvizice středního transportního letadla zatím ani nezačala a v střednědobém výhledu se s ní nepočítá. Tolik k té vámi propagované C-130.

     Samozřejmě že u vás nejde o kritiku techniky na základě původu. Je ovšem zajímavé že vaše kritické komentáře jsou vždy u techniky americké. Opravdu zajímavé, asi náhoda.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      00:26 08.05.2019

      Scotty Pokud by jste četl diskuzi, tak by jste zjistil, že o AH-64 píši hned v prvním příspěvku a dokonce jsem o něm psal v diskuzích, kterých jste se také účastnil. Další ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Pokud by jste četl diskuzi, tak by jste zjistil, že o AH-64 píši hned v prvním příspěvku a dokonce jsem o něm psal v diskuzích, kterých jste se také účastnil.
      Další přispěvatelé také uvedli typ AH-64.
      Ale chápu, že když jste diskuzi nečetl, tak pro vás o AH-64 z logiky věci nepadlo ani slovo.

      Opět jsme u vašeho problému, že neznáte kategorie vrtulníků a bohužel ani nevíte, co se pod pojmem třeba transportní vrtulník skrývá. Minule jste tam zkoušel narvat i MI-24.
      Z toho důvodů se ani nedivím, že neznáte rozdíl mezi bitevním a bojovým vrtulníkem. Dám vám odkaz, kde můžete nastudovat, ale obávám se, že to stejně nepomůže.
      http://www.natoaktual.cz/bitev...

      Zde nestojíme před problémem cituji: Říct že by jsme měli nakoupit jiné zbraně z Ameriky je takové hodně laciné.

      Tohle zde nikdo neřekl, problém je opačného rázu, že musíme koupit zbraně z USA a navíc je to korunováno tím, že to naráží na koncepci AČR, co nikdy v minulosti nebylo.
      A nyní jsme dospěli až do fáze, kdy popíráme Bílou knihu (tradičně) a celý kontrakt jsme vmanévrovali do fáze, kdy jednáme jen a pouze s USA.

      Dále mi křivdíte, že kritizuji jen a pouze techniku USA. To není pravda, má kritika padla na BVP Puma a také třeba kritizuji výlučný požadavek podvozku Tatra na nové houfnice.

      A pokud tu padají zmínky, co by se místo vrtulníků z USA mělo koupit, tak je to jen z důvodu lepšího využití výpalného. A ano máte pravdu v ostatních plánovaných kontraktech nemají USA co nabídnout (možná jen v podobě PVO).Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:27 07.05.2019

    Scotty
    Tu tiskovku měli asi původně vysílat na Déčku hned po Teletubies :-D Ája udělá cokoliv proto, aby mu politici splnili sen v podobě výsadkového pluku.

    Scotty
    Tu tiskovku měli asi původně vysílat na Déčku hned po Teletubies :-D Ája udělá cokoliv proto, aby mu politici splnili sen v podobě výsadkového pluku.

    • Scotty
     00:13 08.05.2019

     Když myslíte. Je zjevné že skoro každý diskutující na AN má v torně maršálskou hůl a mol by jít s fleku dělat NGŠ.

     Když myslíte. Je zjevné že skoro každý diskutující na AN má v torně maršálskou hůl a mol by jít s fleku dělat NGŠ.

     • flanker.jirka
      07:23 08.05.2019

      takové tiskovky kde se dozvíme jací jsou všichni pašáci a vše funguje, sklady přetékají výstrojí a náhradními díly, ...no tak na ty opravdu mohou slyšet pouze lidé, kteří skutečný ...Zobrazit celý příspěvek

      takové tiskovky kde se dozvíme jací jsou všichni pašáci a vše funguje, sklady přetékají výstrojí a náhradními díly, ...no tak na ty opravdu mohou slyšet pouze lidé, kteří skutečný stav neznají. Na dotaz o vrtulnících novinářům opakovaně mohl pouze konstatovat stav za AČR, protože si je vědom, že výběr strojů si upekli politici sami s úředníky MO, bez vlivu vojáků.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:23 08.05.2019

      Pořád nechápu kde je problém. NGŠ řekl co se za jeho první rok podařilo dotáhnout do konce a na čem pracují. Co by jste si představoval že bude říkat na bilanční tiskovce ke svému ...Zobrazit celý příspěvek

      Pořád nechápu kde je problém. NGŠ řekl co se za jeho první rok podařilo dotáhnout do konce a na čem pracují. Co by jste si představoval že bude říkat na bilanční tiskovce ke svému prvnímu roku ve funkci. Nebo vy snad víte že v něčem lhal?
      Jediné co konstatoval je že požadavky na vrtulníky se za armádu nezměnily a že vyjednávání je na začátku. Zjevně jako vojáci ještě žádnou oficiální nabídku nedostali. Takže na nějaké hodnocení co kdo s kým upekl je značně předčasné.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:15 08.05.2019

      Scotty Nechápeš kde je problém? Problém je v tom, že se porušuje Bílá kniha. Cituji: „Preferovat přímé nákupy hotových výrobků v otevřeném výběrovém řízení. Provádět průzkum ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Nechápeš kde je problém?
      Problém je v tom, že se porušuje Bílá kniha. Cituji: „Preferovat přímé nákupy hotových výrobků v otevřeném výběrovém řízení. Provádět průzkum trhu bez prostředníků, přímo u výrobců. Brát vždy v úvahu náklady na celý životní cyklus výrobku. Kontrolovat proces nezávislým, technickým a právním dohledem.“

      Děje se pravý opakSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:58 08.05.2019

      Bílá kniha, bílá kniha... to je ten dokument který dnes už nemá cenu ani toho papíru na krém je vytištěný? Navíc jsme se bavili o tiskovce gen.Opaty na které o bílé knize nepadlo ...Zobrazit celý příspěvek

      Bílá kniha, bílá kniha... to je ten dokument který dnes už nemá cenu ani toho papíru na krém je vytištěný?
      Navíc jsme se bavili o tiskovce gen.Opaty na které o bílé knize nepadlo ani slovo. Jediné co řekl bylo že požadavky armády na vrtulník se nezměnily. O přímém nákupu z USA rozhodli politici.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      18:21 08.05.2019

      Scotty Pointa je v tom, že Bílá kniha konstatovala to, jak se má právní stát chovat. To, že pohrdáš průhledným výběrovým řízením, to, že pohrdáš nezávislou právní a technickou ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Pointa je v tom, že Bílá kniha konstatovala to, jak se má právní stát chovat. To, že pohrdáš průhledným výběrovým řízením, to, že pohrdáš nezávislou právní a technickou komisí je jen důsledek komunistické výchovy, kterou tato společnost podstoupila.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:07 08.05.2019

      Já ničím nepohrdám, ale chápu že nákupem zbraní se dá taky dělat zahraniční politika. Naše vláda rozhodla o tom že je výhodné podpořit vztahy s USA nákupem jejich vrtulníkové ...Zobrazit celý příspěvek

      Já ničím nepohrdám, ale chápu že nákupem zbraní se dá taky dělat zahraniční politika. Naše vláda rozhodla o tom že je výhodné podpořit vztahy s USA nákupem jejich vrtulníkové techniky která je bezesporu kvalitní. Rozhodně jsou pro nás USA důležitější spojenec než bude kdy Itálie.

      Doufám že jste stejně hlasitě protestoval když se pořizovali ruské vrtulníky v rámci deblokace jejich dluhu. Ty se také pořídili bez výběrového řízení a posudků jakékoli komise.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:20 07.05.2019

   Přesné, byly doby, kdy jsme neměli na výběr co si od koho koupíme, teď když jsme svobodní, na výběr máme, ale vrchnost se toho dobrovolně zřekne, od toho je tam nepotřebujeme, ať ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesné, byly doby, kdy jsme neměli na výběr co si od koho koupíme, teď když jsme svobodní, na výběr máme, ale vrchnost se toho dobrovolně zřekne, od toho je tam nepotřebujeme, ať ukáží, že si své platy zaslouží a začnou hájit skutečně zájmy ČR.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:52 07.05.2019

  Jak šel čas... 1) potřebujeme nahradit Mi24 2) na náhradu Mi24 nemáme peníze 3) bitevní vrtulníky vyřadíme nez náhrady --Vondra odešel do US neziskovky 4) potřebujeme ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak šel čas...

  1) potřebujeme nahradit Mi24
  2) na náhradu Mi24 nemáme peníze
  3) bitevní vrtulníky vyřadíme nez náhrady
  --Vondra odešel do US neziskovky
  4) potřebujeme nahradit Mi24
  5) na náhradu Mi24 nemáme peníze
  6) kupíme víceučelové na všechno a popřeme všechny stávajícíinvestice
  7) musí to být americké
  8) koupíme Venom, protože to chtějí všichni a kluci mají dobré lobbisty
  -- Stropnický už zase hraje divadlo
  9) když koupíme Venom, mohli bychom koupit i Viper a tím popřít předchozí prohlášení
  10) koupíme univerzální
  11) univerzální neexistuje
  12) univerzální existuje
  13) máme univerzální UH1 a AZ1 :-)
  -- Už zase venčím svého psíka
  14) je to moc drahý
  15) zkuste blackhawk
  16) probíhá prodlužování životnosti Mi24
  17) nevadí, potřebujeme se dostat do Bílého domu, musí to být americké.
  18) koupíme drahé, které nepotřebujeme
  -- Metnar plní zadání oligarchy  MO nezklamalo, paskvil jako vždy. Mohu se tomu jen smát. Řešení situace je jen jedno. Nakoupit 10 AH64.

  AH-64E: US$35.5M (FY2014)
  https://comptroller.defense.go...

  Cenu vynásobte dvěma, jak je zvykem a jste na 70M USD/ks. V tomto porovnání přes palec to vychází cca na podobné peníze.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:30 07.05.2019

   Když se to takhle sepíše pod sebe, tak je to opravdu "koncepce" :-D

   Když se to takhle sepíše pod sebe, tak je to opravdu "koncepce" :-D

   • TF_HU
    09:23 18.05.2019

    Zrovna tu koncepci neznáte, jinak by kolega nepsal takové nesmysly. Informace máte pouze z médií. Proto vám nikdy nedojde rozdíl, mezi politickým zadáním, armádním řešením a ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna tu koncepci neznáte, jinak by kolega nepsal takové nesmysly. Informace máte pouze z médií. Proto vám nikdy nedojde rozdíl, mezi politickým zadáním, armádním řešením a politickým provedením.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   09:18 18.05.2019

   Takhle to rozhodně nebylo...motáte nesmysly dohromady.
   Jste vedle jak jedle a už chápu, kde se berou tyhle nesmysly.

   Takhle to rozhodně nebylo...motáte nesmysly dohromady.
   Jste vedle jak jedle a už chápu, kde se berou tyhle nesmysly.

 • xstandis
  20:49 07.05.2019

  Jen uvazuju teoreticky-kdyby se za ty penize zmodernizovaly stavajici mi-24 a mi-17 a nejake dalsi dokoupily + dokoupila moderni vyzbroj pro ne, tak narust operacnich moznosti nasi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen uvazuju teoreticky-kdyby se za ty penize zmodernizovaly stavajici mi-24 a mi-17 a nejake dalsi dokoupily + dokoupila moderni vyzbroj pro ne, tak narust operacnich moznosti nasi armady bude neporovnatelny s tim, ze se za to nakoupi nekolik vrtulniku z USA. Koneckoncu nejvetsi tihu operaci proti ISIL mely na svych bedrech mi-24. V dobrych rukou odvedou ty masiny potrebnou praci na bojisti, nic vic.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   20:57 07.05.2019

   to není americký

   to není americký

 • Arthur
  20:11 07.05.2019

  Len nespravte podobný deal ako MOSR (OSSR) keď si akože objednalo vojenské viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk vo vojenskej výbave jednoducho HOLÉ pričom dodnes ani slovenský ...Zobrazit celý příspěvek

  Len nespravte podobný deal ako MOSR (OSSR) keď si akože objednalo vojenské viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk vo vojenskej výbave jednoducho HOLÉ pričom dodnes ani slovenský daňový poplatník z nich nemal osoh ani pri hasení lesných požiarov.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   21:15 07.05.2019

   To není podstatné, důležité je, aby se utratilo v USA. Vím, že na Slovensku s tím již máte zkušenosti. Možná vás trumfnem a koupíme UH-60 v námořní verzi.

   To není podstatné, důležité je, aby se utratilo v USA. Vím, že na Slovensku s tím již máte zkušenosti. Možná vás trumfnem a koupíme UH-60 v námořní verzi.

 • juhelak
  19:20 07.05.2019

  zrejme asi neexistuje varianta na které by se shodli piloti i místní diskutéři a kterou by zároveň Šlechtová nepomluvila. Tak je to asi jedno. Mě by se ten 8+4 format celkem zdal ...Zobrazit celý příspěvek

  zrejme asi neexistuje varianta na které by se shodli piloti i místní diskutéři a kterou by zároveň Šlechtová nepomluvila. Tak je to asi jedno. Mě by se ten 8+4 format celkem zdal ok. Bell má servisní centrum v ČR.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   19:31 07.05.2019

   Tak na mise super...nemuseli by žebrat o podporu.
   Akorát jsem myslel, že už se díváme dál.

   Tak na mise super...nemuseli by žebrat o podporu.
   Akorát jsem myslel, že už se díváme dál.

 • Miroslav
  18:22 07.05.2019

  Večná škoda, že sa nedotiahol do konca projekt Euromilu. Transportný vrtuľník s nakladacou rampou je na trhu nedostatkový tovar alebo za šialené ceny. Potom sa musia robiť ...Zobrazit celý příspěvek

  Večná škoda, že sa nedotiahol do konca projekt Euromilu. Transportný vrtuľník s nakladacou rampou je na trhu nedostatkový tovar alebo za šialené ceny. Potom sa musia robiť kompromisy v štýle ,,Ani ryba, ani rak". Naše letectvá v našich podmienkach potrebujú nákladné vrtuľníky doplnené o menšie viacúčelové stroje ktoré sa dajú využiť hlavne v podmienkách prírodných katastrof. Čistokrvné bojové stroje nie sú nevyhnutnou prioritnou.Skrýt celý příspěvek

  • Charfi
   18:51 07.05.2019

   Tak potom asi AW139M a AW101...

   Tak potom asi AW139M a AW101...

 • Cenzor
  18:18 07.05.2019

  Tady je taky pár informací k výběru ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je taky pár informací k výběru vrtulníků:

  https://ekonomicky-denik.cz/sk...

  Názor ať si na to udělá každý sám...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:49 07.05.2019

  Jsem pro kupovat co nejvíc zbraní z USA, ale zrovna v těch vrtulnících si nemůžu vybrat. Ať z těch dvou vyberou jakýkoliv, stále bude chybět LUH, něco jako H-145M, na takové to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem pro kupovat co nejvíc zbraní z USA, ale zrovna v těch vrtulnících si nemůžu vybrat. Ať z těch dvou vyberou jakýkoliv, stále bude chybět LUH, něco jako H-145M, na takové to malé poletování. UH-60 je poměrně rozšířený, ale zvláštní je, že v Evropě jej z členů NATO má pouze HR, SR, AL, PL a ještě v symbolických počtech. Vybrat UH-60M je zčásti suplovat některé schopnosti Mi-17, to asi není nejmíň 15let nutné, takže bych to viděl na UH-1Y + AH-1Z, ovšem ta děsivá cena :-/.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   18:07 07.05.2019

   Jura99

   Protože to je nekoncepční blbost.
   Bylo by mi milejší koupit 12-16 AH-64 v horizontu klidně 7 let a tomu by odpovídali i platby. než paskvil co se chystá.

   Jura99

   Protože to je nekoncepční blbost.
   Bylo by mi milejší koupit 12-16 AH-64 v horizontu klidně 7 let a tomu by odpovídali i platby. než paskvil co se chystá.

   • Riiiederner
    19:29 07.05.2019

    Že se nekoupí AH a k tomu když bude potřeba nahradit 17 koupit black hawky nebo připadně to co koupí usa z těch dvou projektů je asi škoda.

    Že se nekoupí AH a k tomu když bude potřeba nahradit 17 koupit black hawky nebo připadně to co koupí usa z těch dvou projektů je asi škoda.

 • Charfi
  17:37 07.05.2019

  A co takhle teď 12 Blackhawku a do budoucna h145m za Sokoly a AW-101 za Mi 17/171š (a popřípadě přikoupení dalších BH, aby se těch 101 nekupovalo tolik)? Tohle trio už by docela ...Zobrazit celý příspěvek

  A co takhle teď 12 Blackhawku a do budoucna h145m za Sokoly a AW-101 za Mi 17/171š (a popřípadě přikoupení dalších BH, aby se těch 101 nekupovalo tolik)? Tohle trio už by docela dávalo smysl, v rozdělení si a pokrytí celýho spektra úkolů. Jen taková myšlenkaSkrýt celý příspěvek

  • semtam
   18:08 07.05.2019

   JJ a malá armáda bude mít 3 typy transportních vrtulníků. Pohoda a pokud zůstranou i bitevní, tak bude mít 4 typy vrtulníků a každý typ v nízkých počtech. Pohoda

   JJ a malá armáda bude mít 3 typy transportních vrtulníků. Pohoda a pokud zůstranou i bitevní, tak bude mít 4 typy vrtulníků a každý typ v nízkých počtech. Pohoda

   • Charfi
    18:47 07.05.2019

    Já myslím, že ty rozdíly mezi touhle trojicí jsou naprosto evidentní. Nikdo tu vedle sebe nestaví třeba H225m, NH90 a BH. Každej z těch vrtulníků je jiná váhová kategorie a pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    Já myslím, že ty rozdíly mezi touhle trojicí jsou naprosto evidentní. Nikdo tu vedle sebe nestaví třeba H225m, NH90 a BH. Každej z těch vrtulníků je jiná váhová kategorie a pokud se mluví o užitečnosti LUH, tak h145m vypadá jako dobrá volba. Dál se mluví o zadní rampě a těžkym/težším stroji. Já myslím, že AW101 je dostatečně vzdálená od střední kategorie, zároveň to nesežere naše letectvo a rozpočet zaživa. Tím by jsme samozřejmě mohli skončit a žádný BH nekupovat, ale ta mezera je obrovská... Nebo místo AW101 vzít NH90, s tím, že jsou menší, v tuhle chvíli poruchovější a pravděpodobně podobně drahý? A nebo se vzdát zadní rampy a prostoru, s tím i některých užitečných schopností. Není lepší mít, i v souvislosti s budujícím se výsadkovým plukem, větší transportní kapacitu, než na úkor toho pár kusů bitevních strojů? Tím nezpochybňuju důležitost bitevníků, ale...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:56 07.05.2019

     Až bude existovat "transportní" vrtulník co dokáže v bojové zˇoně přistát, bez krytí bitevními vrtulníky. Pak ano, do té doby je to nesmysl! Transportní vrtulník z výzbrojí je ...Zobrazit celý příspěvek

     Až bude existovat "transportní" vrtulník co dokáže v bojové zˇoně přistát, bez krytí bitevními vrtulníky. Pak ano, do té doby je to nesmysl!

     Transportní vrtulník z výzbrojí je hloupost, protože pak nenese výsadek.
     Transportní vrtulník nesoucí drahé průzkumné a zaměřovací prostředky při transportu, je také zbytečná záležitost.Skrýt celý příspěvek

     • Charfi
      22:55 07.05.2019

      Napiš to Švédům, Finům, Belgičanům, Portugalcům, Dánům, Rakušanům, Norům a já nevím komu ještě v západní Evropě. Mimochodem, většina je ekonomicky silnější než ČR, a přesto se asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Napiš to Švédům, Finům, Belgičanům, Portugalcům, Dánům, Rakušanům, Norům a já nevím komu ještě v západní Evropě. Mimochodem, většina je ekonomicky silnější než ČR, a přesto se asi rozhodli ty peníze investovat do nějakých jiných akvizic a provozují "pouze" transportní vrtulníky. Nechtěl bych, aby Čech skákal z okna, protože Olaf z Norska skočil, ale tohle je minimálně na zamyšlení.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:46 08.05.2019

      Ale tady nejsme v rozporu.
      Můžeme jít po jejich vzoru, a budovat jen logistické letectvo.
      Ale pokud chceme vysazovat vojáky v boji, pak ne.

      Ale tady nejsme v rozporu.
      Můžeme jít po jejich vzoru, a budovat jen logistické letectvo.
      Ale pokud chceme vysazovat vojáky v boji, pak ne.

  • Charfi
   18:17 07.05.2019

   A ještě dodám, že k těm h145m by se rovnou mohl pořídit HForce a tím částečně zalepit díru po bitevních vrtulnících (opravdu jenom částečně!). V tu chvíli by byla otázka, jak moc ...Zobrazit celý příspěvek

   A ještě dodám, že k těm h145m by se rovnou mohl pořídit HForce a tím částečně zalepit díru po bitevních vrtulnících (opravdu jenom částečně!). V tu chvíli by byla otázka, jak moc by bylo potřeba investovat do řízených střel i na BH...Skrýt celý příspěvek

 • Zvedavec
  17:34 07.05.2019

  Předně díky za promyšlený článek. Po tom mediálním mainstreamu docela balzám na šedou kůru mozkovou. Pár podoteků ke komentářům: 1. Dnes na tiskové konferenci NGŠ generál Opata ...Zobrazit celý příspěvek

  Předně díky za promyšlený článek. Po tom mediálním mainstreamu docela balzám na šedou kůru mozkovou. Pár podoteků ke komentářům:

  1. Dnes na tiskové konferenci NGŠ generál Opata jasně řekl, že co se vrtulníků týče, tak je to o kombinaci UH/AH-1 nebo UH-60. Kombinaci UH-60 s AH-1 explicitně vyloučil. Nemá smysl o tom dál spekulovat.

  2. Nemá smysl dál fantazírovat o "evropském řešení". Taková nabídka vůbec není na stole. ČR se rozhodla využít nabídku americké strany na prodej bojem prověřených vrtulníků. Jedná se o konkrétní podobě kontraktu (typy, výzbroj, cena), zbytek je jasný. Byť to může skončit "nulovou variantou".

  3. Nedělejme ze zkušených vrtulníkových pilotů, kteří připravovali specifikace na požadované vrtulníky, hlupáky. Oni si samozřejmě uvědomují nezbytnost zmenšení počtu provozovaných typů, doběh některých typů v čase atp.

  4. Několikrát se tady objevil argument, že po generální opravě bitevních vrtulníků Mi-24 a lehkých vrtulníků W3-A Sokol je celý kontrakt zbytečný. Skutečně? A vy víte na jaký standard byly generální opravy provedeny? Na jaké komunikační či navigační úrovni ty vrtulníky jsou? Jaká je jejich kompatibilita se spojenci či jen létání mimo území ČR? A co výzbroj Mi-24/Mi-35? Myslíte, že je identická se standardem armády RF nebo je jinde? Co dostupnost náhradních dílů či munice?

  Sečteno a podtrženo - ti co dávali dohromady podmínky té zakázky, zejména ti v modrém, nebyli žádní hlupáci a tohle všechno 100x zvažovali. Ideální řešení neexistují - zejména, když se tak dlouho do ničeho neinvestovalo...Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   18:02 07.05.2019

   Ono záleží, jaké úkoly a jaký typ má nový vrtulník nahrazovat. Celá filozofie nákupu je daná tím, že se měli nahrazovat MI-24. Každý voják vám řekne, že náhradu za MI-24 vidí opět ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono záleží, jaké úkoly a jaký typ má nový vrtulník nahrazovat.
   Celá filozofie nákupu je daná tím, že se měli nahrazovat MI-24. Každý voják vám řekne, že náhradu za MI-24 vidí opět v bitevním vrtulníku. Problém je ten, že na něj nyní nejsou prostředky a tak se šlo poněkud zmatečnou cestou ozbrojeného víceúčelového vrtulníku s možností odpalu ATGM.
   UH-1Y a UH-60 není a nebude plnohodnotnou náhradou za MI-24. To, že MI-24 by potřebval alespoň dílčí modernizaci je věc druhá. Modernizaci potřebuje každá technika v průběhu času.

   A ona zbytečnost pořízení nových 12 vrtulníků spočívá v tom, že typ(y), které měl nahrazovat budou nadále sloužit. A dle všeho armáda nadále počítá s provozem MI-24 do roku 2027 obdobně i Sokolu. Kde vezme AČR kapacitu na nových 12 vrtulníků a navíc se jedná o nový typ je otázka.

   Nyní jsme se dostali do situace, kdy musíme nakoupit vrtulníky z USA (nikoliv, že si to přeje AČR), to by jsme udělali normální výběrko.
   Problém je ovšem toho rázu, že tento vrtulník nemá koho nahradit. Otázka bitevních vrtulníků má být na stole kolem roku 2024. Sokoly se taktéž generálkují a budou se nadále provozovat. S vyřazováním MI-171Š se nepočítá.
   Otázka vlastně je z jakého důvodu rozšiřujeme nyní schopnosti vrtulníkového letectva, když výhledově je opět smrkneme.

   Aby bylo jasno, zapomeňme na koncepci či potřeby AČR. Nákup nových vrtulníků je jen a pouze politické hledisko. Nyní musíme vybrat to nejmenší zlo, aby v budoucnu jsme nemuseli utrácet za další a další typy vrtulníků i když se tomu asi již nevyhnem, ale ať to bolí co nejmíň.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    11:49 08.05.2019

    Ved dokym vysutazite, podpisete zmluvu a dojde k dodaniu a zaplateniu novych vrtulnikov tak moze byt kludne 27..

    Ved dokym vysutazite, podpisete zmluvu a dojde k dodaniu a zaplateniu novych vrtulnikov tak moze byt kludne 27..

   • TF_HU
    13:06 10.05.2019

    NE. Výběr měl být na malý vrtulník, odhadovaná cena měla být 5 mld. To tohoto procesu POTÉ vstoupil požadavek na PTŘS...tedy jakási náhrada za Mi24. Nakonec se přemýšlelo i o ...Zobrazit celý příspěvek

    NE. Výběr měl být na malý vrtulník, odhadovaná cena měla být 5 mld. To tohoto procesu POTÉ vstoupil požadavek na PTŘS...tedy jakási náhrada za Mi24. Nakonec se přemýšlelo i o přiobjednání ks jako náhrada za Sokola. To když ministr zjistil, že další 4 mld zbudou v rozpočtu. Tohle zamíchalo s celým projektem...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:50 07.05.2019

   @zvedavec ad 1) když už z USA nyní, tak z toho co nabízí pouze UH 60, zbytek jsou vrtulníky, které prakticky končí s výrobou, provozuje je USMC a Pakistán, to je nevýhodné a už ...Zobrazit celý příspěvek

   @zvedavec
   ad 1) když už z USA nyní, tak z toho co nabízí pouze UH 60, zbytek jsou vrtulníky, které prakticky končí s výrobou, provozuje je USMC a Pakistán, to je nevýhodné a už vůbec ne skoro za cenu stíhače (žádný z nás si nepůjde koupit auto tím způsobem, že si nechá od někoho nadiktovat co si má koupit, ale projde si těch salonů více a vyzkouší si co se dá)

   ad2) úvaha nad evropským řešení není fantazírování, podívejte se co si vybralo za kombinaci Maďarsko, podívejte se jaké vrtulníky si původně vybralo Polsko, než na ně byl činěn nátlak, jsme v EU, proč nenakoupit v této ekonomické zóně. Ale až po zralém rozhodování při porovnání více nabídek, MO ČR se dobrovolně vzdává případných slev díky soutěži ve více řešeních.

   ad3) piloti musí sklapnout podpatky a poslouchat, už se o tom poučili v případu jejich kolegy Daňhela. Zapomeňte na to, že nějaký pilot bude mít poslední slovo o tom co se koupí bez soutěže! Piloti moc dobře vědí, že požadavky MO na víceúčelový typ, který by zastal i regulerní bojové nasazení je proti technologickému nepříteli pouze potencionální konzerva kečupu, protože nikdy nebude mít takovou balistickou ochranu jako bitevník. Ale rozhodují o tom lidé v zeleném vděční za své frčky politikům, podívejte se jak v případě Casy obrátil Picek o 180°.

   ad4) naprostý souhlas, GO jen prodlouží životnost stávající techniky, ale zrovna navigační a komunikační prostředky se dají ve vrtulnících vyměnit nejsnadněji, samotní ruští výrobci nabízí avioniku a přípravu pro komunikační prostředky od všech výrobců, ne pouze ruské,

   ...zdá se vám při to součtu správné pořídit 16 strojů za 23 miliard korun, když se začínalo s tím, že se pořídí 12 strojů za 6 miliard? A opravdu nestojí za to se zabývat nabídkou firmy Leonardo, když jsou cenově na 7,5 miliardách za 12 strojů, údajně s požadovanou výbavou pro zbraně a průzkum?
   Je vidět, že jsme češi, loni vzali amíci zakázku pro Aero vodochody a my od nich pořídíme stroje bez jakého koliv vyjednávání, například o průmyslové spolupráci, tak jak to vyžadujeme v případě nových radarů nebo BVP. To moc nevypadá na to, že politici hájí naše barvy.
   (neříkám striktně, že z USA to nebrat, ale ne bez řádného testování a porovnání nabídek, ... pokud už tak drahé stroje, tak počkat a využít stávající techniku po GO a pořídit Valor nebo Defiant, to je už pokrok vpřed)Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    19:01 07.05.2019

    Nikdo nechce kupovat 16 strojů, ale jen 12. Mi 24 je mimo, ten stroj byl svoji koncepcí od počátku omyl a nějaká modernizace od Rusů (byť s neruskými komponenty) je nesmysl ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo nechce kupovat 16 strojů, ale jen 12.
    Mi 24 je mimo, ten stroj byl svoji koncepcí od počátku omyl a nějaká modernizace od Rusů (byť s neruskými komponenty) je nesmysl politicky i technicky.
    A evropské řešení není, Maďaři řešili primárně náhradu Mi 17, ty malé Airbusy nemají na boj, ale spíš na hlídkování u hranic. Navíc to bylo primárně o politice.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     19:19 07.05.2019

     Mi-24 teď také považuji za ztrátu energie a peněz, ale rozhodně bych ji historicky nezatracoval. Nazývat ten stroj omylem je ale dost neuctivé. Říci, že malý Airbus není na boj je ...Zobrazit celý příspěvek

     Mi-24 teď také považuji za ztrátu energie a peněz, ale rozhodně bych ji historicky nezatracoval. Nazývat ten stroj omylem je ale dost neuctivé.

     Říci, že malý Airbus není na boj je celkem zavádějící. Osobně se domnívám, že kategorie velmi lehkých ozbrojených typů jako AH-6, Gazelle, Bo-105 (H-145M+H-Force) je konzervativním a praxí osvědčeným řešením vedle specializovaných bitevních typů.
     To ty střední ozbrojené vrtulníky jsou mnohem více "hybridy" ve smyslu místně užívaného pejorativního významu. Ve skutečnosti je to ale o technologii - A/UH-60 se Spike N-LOS, zásobená informacemi bude v PT méně zranitelná, než AH-1 s tradičními Hellfire ( i kdyby pilot trénoval výskoky a schovávačku mezi stromy do zblbnutí).Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     23:07 07.05.2019

     Mi 24 není koncepčně omyl, to že je politicky neúnosný je věc druhá. Iráčané mají zajímavé zkušeností z posledních let, kde raději jdou do akce s Mi 35 než s Apači, už jen protože, ...Zobrazit celý příspěvek

     Mi 24 není koncepčně omyl, to že je politicky neúnosný je věc druhá. Iráčané mají zajímavé zkušeností z posledních let, kde raději jdou do akce s Mi 35 než s Apači, už jen protože, jedna 80 mm neřízená raketa je levnější než náboj do kanonu Apače. A vodou chlazený dvojkanon na Mi 35 mají také v oblibě, protože "řeší" většinu použití.
     Ano Maďarsko řeší náhradu Mi 17, ale podívejte se proč už nezkusit náhradu v této kategorii, Caracal z Hforce, i když je větší, tak vyjde levněji než UH 60.
     Problémem MO ČR je to, že ať se mělo vybrat co se mělo vybrat, i kdyby to měl být kočkopes, tak to musí být z USA, to je jediná podmínka :-) https://ekonomicky-denik.cz/sk... Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      23:47 07.05.2019

      Ta podmínka je ale naprosto příšerná a nepřijatelná. Je jedno, kolikrát se ta blbost o "kupování si přízně" veřejně zopakuje, na její skandálnosti to nic nezmění. Není potřeba si ...Zobrazit celý příspěvek

      Ta podmínka je ale naprosto příšerná a nepřijatelná. Je jedno, kolikrát se ta blbost o "kupování si přízně" veřejně zopakuje, na její skandálnosti to nic nezmění. Není potřeba si od kohokoli kupovat přízeň!
      A legendy o papírových strojích z Evropy a chlapáckých z Emeriky jsou naprosto směšné. To jsou argumenty jak při nákupu žvýkaček ve vietnamský tržnici.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    22:26 07.05.2019

    "Je vidět, že jsme češi, loni vzali amíci zakázku pro Aero vodochody" Aero od zakázky samo odstoupilo, a nebylo to loni. Takové věci mají jistý přesah. Spoléhali na vlastní stroj, ...Zobrazit celý příspěvek

    "Je vidět, že jsme češi, loni vzali amíci zakázku pro Aero vodochody"

    Aero od zakázky samo odstoupilo, a nebylo to loni. Takové věci mají jistý přesah. Spoléhali na vlastní stroj, ale má skluz. Ale proc si nezanadávat, když je možnost.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     23:09 07.05.2019

     Opravdu samo odstoupilo? :-D Proto lidi propustili místo, aby si specialisty podrželi pro sebe? Nejde o nadávku, jde o to, že se MO ČR dobrovolně dostává do situace, kde nemůže ...Zobrazit celý příspěvek

     Opravdu samo odstoupilo? :-D Proto lidi propustili místo, aby si specialisty podrželi pro sebe? Nejde o nadávku, jde o to, že se MO ČR dobrovolně dostává do situace, kde nemůže vyjednávat. ...ale ono možná ani nechce, záleží na vrchnostiSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     00:54 08.05.2019

     "Podle mluvčího Aera Tobiáše Tvrdíka souvisí propouštění s celkovou proměnou orientace výroby, která se pod italským managementem už třetím rokem zaměřuje na vlastní výrobu ...Zobrazit celý příspěvek

     "Podle mluvčího Aera Tobiáše Tvrdíka souvisí propouštění s celkovou proměnou orientace výroby, která se pod italským managementem už třetím rokem zaměřuje na vlastní výrobu letadel, hlavně nového cvičného letounu L-39NG, a odklání se od subdodávek a civilní výroby."

     Více na https://www.e15.cz/domaci/aero... Skrýt celý příspěvek

 • apache
  17:20 07.05.2019

  Ta zpráva mi hodně zlepšila den a vrátila víru v naději, že z našeho vrtulníkového letectva bude plnohodnotná bojová síla. Jsem rád, že jsme upustili od evropského řešení, které by ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta zpráva mi hodně zlepšila den a vrátila víru v naději, že z našeho vrtulníkového letectva bude plnohodnotná bojová síla. Jsem rád, že jsme upustili od evropského řešení, které by degradovalo naše vojáky na securiťáky v o trošku lepších civilních strojích. Od chvíle, co se před lety začalo uvažovat o UH-1Y jsem si přesně přál, aby byl společně s ním pořízen i AH-1Z alespoň v tom minimálním počtu čtyř kusů. To umožňuje cvičit piloty i v ryze bitevních scénářích a udržet si tak drahocenné schopnosti. Jsem si naprosto jist, že AH-1Z je poslední nadějí naší armády na čistokrevný bitevní vrtulník, protože pokud budou vyřazeny Mi-24 a nebudou ihned nahrazeny AH-1Z, ta schopnost se ztratí a už nikdy nebude obnovena. Kombinace UH-1Y a AH-1Z jako v USMC mi dává smysl, i přes vyšší cenu než flotila papírových strojů, které jakmile se začne střílet dostanou zákaz vzlétnout.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   17:53 07.05.2019

   Když to je právě ono - zachování schopností by mělo dávat smysl. Jsme tu military fandové a asi by se nám líbilo zachování schopností úderu SS těžkými střelami (budeme tedy ...Zobrazit celý příspěvek

   Když to je právě ono - zachování schopností by mělo dávat smysl.
   Jsme tu military fandové a asi by se nám líbilo zachování schopností úderu SS těžkými střelami (budeme tedy provozovat dvě), zachování schopností úderu ARM (pořídíme 24 Harmů), zachování schopností tankového vojska (šup sem s jedním praporem), zachování schopností specializovaného bitevního vrtulníku (pořiďme čtyři a k tomu 16 sidewinderů a čtyři palebné průměry Hellfire).....ve výsledku za strašný prachy velmi málo, rádoby hezké muziky - netvrdím ale, že to tak dopadne.
   --------------
   Mimochodem Evropa dokončuje vývoj náhrady EuroSpike.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:56 07.05.2019

  Po pěti letech keců, že potřebují LUH za cca 6 milidard si Babiš zajede do států, potvrdí se Šedivácká lobby a "změkčí" se to Blackhawkem. Není vyjádření, že "vrtulník prostě ...Zobrazit celý příspěvek

  Po pěti letech keců, že potřebují LUH za cca 6 milidard si Babiš zajede do států, potvrdí se Šedivácká lobby a "změkčí" se to Blackhawkem.

  Není vyjádření, že "vrtulník prostě bude z USA" tak nějak za hranou?

  Viper je sice jedním z mých nejoblíbenějších strojů, ale pokud by se muselo (NECHÁPU!!!) vybírat jen mezi těmito dvěma US přístupy, tak určitě raději Blackhawk...a ten LUH pak někdy řešit znovu s tisícem keců jak je potřeba...a pak třeba koupit motorový čluny nebo polní kuchyně s větrákem.Skrýt celý příspěvek

  • honzasenkyr
   18:45 07.05.2019

   Nevím, kde jste četl o LUH, ale v oficiálních dokumentech jsem nic takového neviděl. Jestli takový máte sem s ním. Všude píší jen jako víceúčelový. O LUH jsme četli asi jen v ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, kde jste četl o LUH, ale v oficiálních dokumentech jsem nic takového neviděl. Jestli takový máte sem s ním. Všude píší jen jako víceúčelový. O LUH jsme četli asi jen v diskuzích. Takže stávající výběr je v pořádku.Skrýt celý příspěvek

   • KOLT
    19:57 07.05.2019

    Protože úplně na začátku byl požadavek na LUH ;-) Jen jsme se postupně změnou koncepce dopracovali k úplně jiné potřebě, tedy i k jiným strojům (a jiné ceně...).

    Protože úplně na začátku byl požadavek na LUH ;-) Jen jsme se postupně změnou koncepce dopracovali k úplně jiné potřebě, tedy i k jiným strojům (a jiné ceně...).

    • semtam
     20:17 07.05.2019

     KOLT Mohu se zeptat, kdy a jak se změnila koncepce vrtulníkového letectva a požadavky na víceúčelové vrtulníky? Jestli se nepletu, tak požadavky jsou stále stejné. Jediná věc, ...Zobrazit celý příspěvek

     KOLT

     Mohu se zeptat, kdy a jak se změnila koncepce vrtulníkového letectva a požadavky na víceúčelové vrtulníky?
     Jestli se nepletu, tak požadavky jsou stále stejné. Jediná věc, která se změnila je ta, že se pouze určilo z které země mají vrtulníky pocházet. Nic víc nic míň.Skrýt celý příspěvek

    • honzasenkyr
     21:11 07.05.2019

     Ani v jednom dokumentu MO, jsem nenasel LUH, vzdy totiz jen viceucelovy vrtulnik. Koncepce je min. od roku 2015 stejna, dal jsem nesel. LUH je totiz jen v mediich a na forech.

     Ani v jednom dokumentu MO, jsem nenasel LUH, vzdy totiz jen viceucelovy vrtulnik. Koncepce je min. od roku 2015 stejna, dal jsem nesel. LUH je totiz jen v mediich a na forech.

 • Jara
  16:47 07.05.2019

  Tažný kůň vrtulníkového letectva Venom, bitevní Viper plus větší typ s rampou jako náhrada za MI 171 to nakonec jako koncepce vypadá, že bych MO křivdil? P.S. Na potřeby vzdušné ...Zobrazit celý příspěvek

  Tažný kůň vrtulníkového letectva Venom, bitevní Viper plus větší typ s rampou jako náhrada za MI 171 to nakonec jako koncepce vypadá, že bych MO křivdil?
  P.S. Na potřeby vzdušné záchranky zapomeňte v budoucnu jí armáda potřebovat nebude!Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   18:42 07.05.2019

   Koncepce evidentně je, ale trochu jiná: 12 UH 60M, nebo 12 UH 1Y nebo 8 UH 1Y + 4 AH 1Z dočasně 10 Mi 35 (respektive Mi 24V), které projdou předepsanou opravou v LOM aniž by došlo ...Zobrazit celý příspěvek

   Koncepce evidentně je, ale trochu jiná:
   12 UH 60M, nebo 12 UH 1Y nebo 8 UH 1Y + 4 AH 1Z
   dočasně 10 Mi 35 (respektive Mi 24V), které projdou předepsanou opravou v LOM aniž by došlo ke změně konfigurace či modernizaci systémů, výzbroje atd., což umožní po nějakou dobu udržet schopnosti aniž by se musely do neperspektivního typu cpát peníze na zásadní modernizaci
   15 Mi 171š přičemž ty bez rampy budou počínaje příštím rokem modernizovány na podobný standard jako ty s rampou (s výjimkou speciálního vybavení pro jednotku SOATU)
   kolem roku 2025 min. 4 velké transportní vrtulníkySkrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:30 07.05.2019

  Celá ta věc má více rovin - politickou, technickou a racionální. Z politického hlediska jde o to udržet si zájem USA a něco dostatečně drahého koupit. Odpovídá to Trumpovu ...Zobrazit celý příspěvek

  Celá ta věc má více rovin - politickou, technickou a racionální.

  Z politického hlediska jde o to udržet si zájem USA a něco dostatečně drahého koupit. Odpovídá to Trumpovu přístupu a faktu, že 30 let po plyšákovi jsme od USA nic pro armádu pořádně nenakoupili. Přitom právě USA jsou garantem NATO. A nemysleme si, že spojenectví je nějaký dobročinný spolek. Není, je to jen otázka ceny a výhodnosti.

  Technicky nabídka USA armádu výrazně neposune ve svých dovednostech. Určitě ne v přepravních. V bojových by muselo být viperů více, a hlavně by musely být s dostatkem výzbroje.

  Recionálně - Evropská nabídka mi přijde technicky mnohem lepší a levnější. Lepší je tedy poměr cena / výkon. Za nejlepší bych ale považoval zatím provozovat a modernizovat Mi, protože priority jsou nyní jinde. Nicméně rozumím argumentu, že rozpad EU, nebo tlaky a vydírání Německa a Francie na východní státy budou po nákupu USA vybavení menší.

  Takže kdyby bylo na mě, řeším, co nejlepšího z USA nakoupit a podpořit tak spojenectví. A nemusí to být jenom z oblasti obrany. Určitě bych ale nebral reaktor, protože tady zaspali dobu. Proč, když nakupovat, nevzít třeba 3 Herkulesy?Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   16:42 07.05.2019

   ...a od koho chcete ten reaktor vzít?

   ...a od koho chcete ten reaktor vzít?

   • Snownomad
    16:52 07.05.2019

    třeba od Korejců

    třeba od Korejců

  • PavolR
   17:06 07.05.2019

   Z politického hľadiska nám trvalejší záujem USA aktuálne zabezpečuje prenikanie Číny do nášho priestoru - viď zvýšená aktivita americkej diplomacie v rámci V4. Nákup US vojenskej ...Zobrazit celý příspěvek

   Z politického hľadiska nám trvalejší záujem USA aktuálne zabezpečuje prenikanie Číny do nášho priestoru - viď zvýšená aktivita americkej diplomacie v rámci V4. Nákup US vojenskej techniky nie je nevyhnutný, je to vlastne iba daň za to, že politici nie sú ochotní urobiť krok v inej pre US podobne dôležitej oblasti, napr. odpálkovať Huawei.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   17:17 07.05.2019

   V čem konkrétně zaspaly US reaktory dobu ?

   V čem konkrétně zaspaly US reaktory dobu ?

  • KOLT
   19:54 07.05.2019

   Kapacitně nás to posune o třídu výš, což je přesně to, oč běží. Mmchd, v noci bych nad bojištěm asi raději létal v ozbrojeném BH než v Mi-35 v podobě, v jaké ho máme... Reaktory ...Zobrazit celý příspěvek

   Kapacitně nás to posune o třídu výš, což je přesně to, oč běží. Mmchd, v noci bych nad bojištěm asi raději létal v ozbrojeném BH než v Mi-35 v podobě, v jaké ho máme...

   Reaktory je vůbec otázka, jestli budeme kupovat...Skrýt celý příspěvek

 • syncro
  16:27 07.05.2019

  Tož nákup bohatě stačí /12+4/, budoucnost vidím v nákupu bezpilotních bitevních vrtulníků .

  Tož nákup bohatě stačí /12+4/, budoucnost vidím v nákupu bezpilotních bitevních vrtulníků .

  • RiMr71
   16:36 07.05.2019

   Nebude lepší počkat rovnou na X-Wingy?

   Nebude lepší počkat rovnou na X-Wingy?

 • flanker.jirka
  16:00 07.05.2019

  Ať je "bojová" hodnota UH 60, nebo UH1 jaká koliv, pořád bych čekal, to že peníze daňových poplatníků budou vynaloženy po řádném vyzkoušení si více vrtulníků. V případě kontraktu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ať je "bojová" hodnota UH 60, nebo UH1 jaká koliv, pořád bych čekal, to že peníze daňových poplatníků budou vynaloženy po řádném vyzkoušení si více vrtulníků.
  V případě kontraktu na UH 60 a AH 1 Z by provozování vrtulníků v rámci AČR stalo logistickým oříškem, výčet Mi 8, 17, 171, 24/35; W3A Sokol, k tomu výcvikový mixer u CLV a ještě další dva nové typy. To je holý nesmysl.
  To už za tu cenu raději 24 AW 139M.

  Pokud se koupí pouze 4 kusy AH 1Z, "s vizí budoucího nákupu dalších strojů" protože pouze 4 kusy nic nevyřeší. Tak to na 99% dopadne jako s Land rovery, než se s nimi nahradily UAZy, tak se Land rover přestal vyrábět, již nyní je problém s výrobou Venomů.

  Tak že, pokud už dostali nasypáno v USA do palic, tak jedině co bych z USA pořídil 16 ks UH 60M, když už tak jeden typ, který je v rámci NATO rozšířen, Vipery a Venomy nemá nikdo než USA a Pakistán.

  .... k reálné potřebě armády by bylo nutné nahrnout osazenstvo MO ČR do Vltavy a začít od nuly, pomníky pana Koštovala nemá smysl jinak dále řešitSkrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   16:13 07.05.2019

   Neekologické. To by vám Zelení dali.

   Neekologické. To by vám Zelení dali.

   • flanker.jirka
    23:13 07.05.2019

    jiní "zelení" by měli radost, že nebudou muset číst to co to osazenstvo vyplodí

    jiní "zelení" by měli radost, že nebudou muset číst to co to osazenstvo vyplodí

 • honzasenkyr
  15:59 07.05.2019

  Vyhled pro obranu 2035: - viceucelove vrtulniky - stredni transportni vrtulniky - do 2024 porizeni bitevnich vrtulniku ci nahrazeni drony s odpovidajicimi prostredky Od planu v ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyhled pro obranu 2035:
  - viceucelove vrtulniky
  - stredni transportni vrtulniky
  - do 2024 porizeni bitevnich vrtulniku ci nahrazeni drony s odpovidajicimi prostredky
  Od planu v r. 2015, nikde nebylo napsano, ze dojde ke zruseni bitevnich vrtulniku. Vzdy se pise o jejich ..."nezastupitelne uloze"...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:54 07.05.2019

  Tento nákup de facto rozhodne o vývoji vrtulníkového letectva u nás. Pokud se koupí UH-1Y, tak za Mi-171 se koupí obdobně velký "autobus". Pokud se koupí UH-60, tak za Mi-171 se ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento nákup de facto rozhodne o vývoji vrtulníkového letectva u nás.
  Pokud se koupí UH-1Y, tak za Mi-171 se koupí obdobně velký "autobus".
  Pokud se koupí UH-60, tak za Mi-171 se nakoupí další UH-60 a "autobusy" v armádě zaniknou.
  Jiné varianty jsou prostě hloupé.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   17:21 07.05.2019

   Popravdě se mi nechce po sté opakovat ty staré řeči, ale co je na takové trojici hloupé (kromě posledních dvou :)? LUH - H145 MUH - UH-60M HUH - autobus (např. AW101, CH-47, V-22, ...Zobrazit celý příspěvek

   Popravdě se mi nechce po sté opakovat ty staré řeči, ale co je na takové trojici hloupé (kromě posledních dvou :)?
   LUH - H145
   MUH - UH-60M
   HUH - autobus (např. AW101, CH-47, V-22, Mi-38, Mi-6 :)Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    17:32 07.05.2019

    Prinejmensim kvuli politice. UH-60 toho v podvesu utahne stejne jako Mi-171. Myslis, ze by politik nesel radeji cestou rozsirovani stavajiciho typu, nez zavadeni noveho? Pricemz ...Zobrazit celý příspěvek

    Prinejmensim kvuli politice.
    UH-60 toho v podvesu utahne stejne jako Mi-171. Myslis, ze by politik nesel radeji cestou rozsirovani stavajiciho typu, nez zavadeni noveho? Pricemz ten novy typ by byl bourliveji sledovany medii? Za stavajici typ by byla vlada poplacana po ramenou.
    A za dalsi, v pripade nakupu UH-60, kolik by se nakoupilo tezkych vrtulniku? 4? Zbytek by ficel na LUH a UH-60.
    Pri nakupu UH-1y by se musely kupovat vic ty autobusy.
    Ale je to jen o tom, ktera koncepce ti je blizsi.Skrýt celý příspěvek

    • KOLT
     19:51 07.05.2019

     Riziko toho, že se nekoupí CH (nebo HUH, jak píše Luky, to označení se mi líbí :-) ), je pro mě asi jediný argument proti UH-60. Jinak bych šel určitě touhle cestou (rozšíření; jen ...Zobrazit celý příspěvek

     Riziko toho, že se nekoupí CH (nebo HUH, jak píše Luky, to označení se mi líbí :-) ), je pro mě asi jediný argument proti UH-60. Jinak bych šel určitě touhle cestou (rozšíření; jen o málo větší cena, zato o poznání větší schopnosti). Bitevní vrtulníky bych pak řešil podle finanční situace, možností je víc (Apache; Tiger; rozdělit jejich roli mezi bitevní drony, proudová letadla a ozbrojené UH...).Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   19:50 07.05.2019

   Také jsem si myslel, že v budoucnu bude u nás největší vrtulník UH-60,nicmene před pár dny jsem někde četl, že se bude řešit náhrada kbelskych Mi-17 a že zde půjde o min.ctyri ...Zobrazit celý příspěvek

   Také jsem si myslel, že v budoucnu bude u nás největší vrtulník UH-60,nicmene před pár dny jsem někde četl, že se bude řešit náhrada kbelskych Mi-17 a že zde půjde o min.ctyri velké vrtulníky.
   Me osobne tady stejně bude chybět nějaký lehčí stroj, ideální by byl vyvíjený H-160M,ktery by zastal roli podpurneho, záchranářské a současně i dopravního VIP.Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  15:41 07.05.2019

  UH-1Y je velmi spatna volba. Konstrukce s reduktorem zasahujicim do prostoru vysadku (proto ten sloup rozdelujici nakladovy prostor) je dlouho prekonane reseni dlouhou ...Zobrazit celý příspěvek

  UH-1Y je velmi spatna volba. Konstrukce s reduktorem zasahujicim do prostoru vysadku (proto ten sloup rozdelujici nakladovy prostor) je dlouho prekonane reseni dlouhou dobu....proto taky vznikl UH-60 ze.
  Pro USMC s.jejich synergiema s UH-1Z na vysadkovych lodich to jeste dava smysl i kdyz to je terčem kritiky v USA ale pro ACR naprosty nesmysl.
  Pro USMC je navic UH-1Y dočasným resenim a marginalnim typem ktery muze rychle vyradit ale ACR by se s nim trapila velmi dlouhoSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5