VULCANO 127mm BER - nová munice pro námořní kanóny

VULCANO 127 mm Ballistic Extended Range (BER)
Foto: VULCANO 127mm / OTO Melara

Italské námořnictvo vyzkoušelo novou munici pro své 127mm námořní kanóny OTO Melara. Testovaná munice VULCANO 127mm Ballistic Extended Range (BER) úspěšně zasáhla cíl na vzdálenost 38 kilometrů. Možný dostřel munice VULCANO 127mm je však mnohem větší.

Ostrý test munice VULCANO 127mm BER se uskutečnil 6. března na italské fregatě Bersagliere. Z bezpečnostních důvodů byl dostřel munice omezen na 40 kilometrů.

Munice použitá při testu je součásti předvýrobní šarže. Vojenské střelecké zkoušky jsou nezbytným předpokladem k získání certifikace a k rozjetí sériové výroby.

Po úspěšném testu představitelé firmy OTO Melara potvrdili připravenost dodávat munici námořnictvu. VULCANO 127mm BER lze použít ve starších námořních dělech 127/54 C a také v nejnovějších 127/64 LW OTO Melara .

Námořní dělo 127/64 LW OTO Melara dokáže používat najednou až čtyři druhy munice, které jsou okamžitě k dispozici ke střelbě . Kadence   děla je max. 35 výstřelů za minutu.

Video: 127/64 LW OTO Melara  / YouTube

VULCANO je název celé rodiny dělostřelecké munice od italské firmy OTO Melara. Munice je k dispozici v rážích 76, 127 a 155 mm. Munice VULCANO v ráži 155 mm je určená pro pozemní dělostřelecké s y stém y.

Zákazníci si mohou vybrat (pouze u munice ráže 127 a 155 mm) mezi neřízenou a naváděnou municí. Neřízená munice je označována právě zkratkou BER, naváděná pak jako GLR ( Guided Long Range ). Stojí jistě za připomenutí, že VULCANO 127mm BER lze použít i proti vzdušným cílům.

Naváděná munice VULCANO 127mm GLR je k dispozici ve dvou verzích – s infračerveným (pro boj s hladinovými plavidl y ) nebo s GPS/IMU seznorem  (pro útok y na pozemní cíle) . Granát s GPS/IMU naváděním lze také dovybavit čidlem laserového ozáření  (např. pro blízkou palebnou podporu) . Granáty jsou pak do prostoru cíle směrovány pomoci GPS/IMU, konečné navedení se děje pomocí laserového paprsku.

Námořní munice VULCANO 127mm patří mezi nejvýkonnější námořní munici vůbec. V neřízené verzi EBR je dostřel 60 kilometrů. VULCANO 127mm GLR s infračerveným čidlem dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost 80 kilometrů a verze s GPS/IMU/laser pak až na vzdálenost větší než 100 kilometrů.

Zdroj: OTO Melara, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stavba letadlové lodě Queen Elizabeth zdárně pokračuje

Pouze 100 dní zbývá do dne, kdy královna Alžběta II. pokřtí novou chloubu Královského námořnictva – ...

USNS Spearhead: Trysková dopravní loď

Již řadu měsíců americké námořnictvo provozuje katamaran USNS Spearhead. Jedná se o první loď zbrusu ...

Námořní testy elektromagnetických zbraní v roce 2016

Americké námořnictvo US Navy v roce 2016 vstoupí doslova a do písmene do nové éry námořního válčení. ...

USS Zumwalt pokřtěn

Tuto sobotu došlo ke slavnostnímu pokřtění torpédoborce USS Zumwalt (DDG-1000). USS Zumwalt je ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Caminante
    14:20 13.08.2014

    Gratulace Italští zbrojíři opakovaně povrdili staré pravidlo ohledně zvyšování výkonnosti kanónových zbraňových systémů - vylepši munici a lauf pouze vylešti. Gratuluji jim k ...Zobrazit celý příspěvek

    Gratulace
    Italští zbrojíři opakovaně povrdili staré pravidlo ohledně zvyšování výkonnosti kanónových zbraňových systémů - vylepši munici a lauf pouze vylešti. Gratuluji jim k významnému úspěchu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...