Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty

Velitel družstva, mladší střelec, mladší medik a mladší radista modelového družstva polské lehké pěchoty.

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a vybavení pro družstvo lehké pěchoty budovaných jednotek polské teritoriální obrany. Většina výzbroje a výstroje je polské výroby.

Polsko intenzivně buduje novou složku svých ozbrojených sil - vojska teritoriální obrany WOT (Wojska Obrony Terytorialnej). Vedle pozemních sil, letectva, námořnictva a speciálních sil půjde o pátou složku Ozbrojených sil Polské republiky.

Celkově má ve WOT do roku 2019 sloužit 53 000 vojáků, z toho 5300 profesionálních vojáků. Náklady na vybudování WOT do roku 2019 se odhadují na 3,5 miliardy zlotých (21,9 miliardy Kč), z toho ⅔ padnou na pořízení výzbroje, výstroje, vybavení a dopravních prostředků.

Jedním z hlavních vojenských úkolů vojáků WOT je vést akce proti diverzním a výsadkovým akcím protivníka na území Polska i boj proti plovojenským jednotkám. Vznik WOT iniciovaly ruské diverzní akce na Krymu a na východní Ukrajině, kdy neoznačení ruští vojáci (tzv. zelení mužíci) v duchu hybridní války podporovali místní separatisty.

Obecně hlavním úkolem WOT je chránit lidi a infrastrukturu na území Polska před vojenskými, polovojenskými i nevojenskými hrozbami (přírodní/průmyslové katastrofy).

Jednotky WOT budou organizovány a vyzbrojeny jako lehká pěchota. Základním stavebním prvkem se stane dvanáctičlenné družstvo vyzbrojené ručními palnými zbraněmi - od útočných pušek, přes granátomety až po střední kulomety. Družstva lehké pěchoty v boji podpoří čety s minomety ráže 60 mm a odstřelovacími puškami ráže 8,6 mm a 12,7 mm.

Vojáci WOT získají také lehké protitankové řízené střely (PTŘS) a na úrovní brigády najdeme také jednotky s PTŘS Spike, drony (včetně kamikadze dronů) a člověkem přenositelné protiletadlové řízené střely (systémy Grom) - tyto jednotky bude velení brigády WOT vyčleňovat flexibilně podle potřeby. 


Modelové družstvo lehké pěchoty jednotek teritoriální obrany podle firmy PGZ.

Pro dopravu jednotek WOT poslouží především 882 militarizovaných automobilů Ford Ranger - z toho 841 nepancéřovaných (pro osm osob) a 41 pancéřovaných (pro 5 osob). V květnu letošního roku byla rovněž podepsána dohoda na dodávku 500 polských středních nákladních automobilů Jelcz 442.32.

V družstvu WOT najdeme velitele, zástupce velitele, staršího zdravotníka, mladšího zdravotníka, staršího ženistu, mladšího ženistu, staršího střelce, mladšího střelce, ostrostřelece, průzkumníka, staršího radistu a mladšího radistu. Družstvo půjde organicky rozdělit na dva šestičlenné týmy, kde budou zastoupeni všichni specialisté.

V každém družstvu jsou dva vojáci stejných odborností, kdy jeden z nich (starší) bude předávat zkušenosti mladšímu - ten pak posléze převezme roli staršího vojáka.

Dvanáctičlenné družstvo lehké pěchoty jednotek WOT. / Defence24

Samotná výzbroj družstva je v Polsku předmětem velkých diskuzí. S velkou jistotou lze říct, že drtivou většinu výstroje a výzbroje dodá polský zbrojní gigant PGZ

PGZ pro dvanáctičlenné družstvo jednotek WOT navrhuje následující základní výzbroj a senzorové vybavení:

Vůdce družstva (čas 0:08 u přiloženého videa) získá útočnou pušku MSBS v ráži 5,56×45 mm a pistoli PR-15 Ragun (9 mm) - obě zbraně jsou výrobkem polské firmy Fabryka Broni. Velitel je vybaven dalekohledem pro noční vidění a noktovizorem MU-3M Koliber - vše od polské firmy PCO.

.
Bubnový granátomet RGP-40 ráže 40 mm.

Mladší střelec (0:26) je vybaven polským granátometem RPG-40, který najdeme jak u polských pozemních sil, tak i u polské policie. Mladší střelec získá stejnou pistolí i noktovizor.

Mladší medik (0:42) využívá pušku MSBS s denním-nočním zaměřovačem Bazalt (PCO) a noktovizor MU-3M. Mladší radista (0:52) je vyzbrojen MSBS s holografickým kolimátorem, noktovizorem a na zádech má polskou rádiovou stanicí RKP-8100.

Zástupce velitele (1:13) má na své pušce MSBS denní zaměřovač Szafir - další výzbroj tvoří pistole PR-15 Ragun a lehký protitankový granátomet M72 LAW (ráže 66 mm). Granátomet M72 je nabízen PGZ ve spolupráci s norskou společnosti Nammo. Samozřejmostí je noktovizor MU-3M.

Polská útočná puška MSBS s denním-nočním zaměřovačem Bazalt.

Ostrostřelec (1:31) je vyzbrojen MSBS (v ráži 7,62×51 mm) a denním-nočním zaměřovačem Bazalt. Starší střelec (1:44) ovládá kulomet UKM-2000 ráže 7,62×51 mm od polské firmy ZM Tarnów. Na kulometu je umístěn termovizní zaměřovač Rubin od PCO. Dodejme, že UKM-2000 je hloubkově modernizovaný sovětský kulomet PK.

Mladší ženista (1:54) je vyzbrojen MSBS s holografickým kolimátorem. Samozřejmostí je noktovizor MU-3M. Průzkumník (2:05) má na své MSBS umístěn termovizní zaměřovač Rubin a disponuje také dalšími prostředky optického průzkumu. Průzkumník využívá termovizi a dvojokulárový noktovizor NPL-2 Kruk (vše od PCO).

Ostrostřelec s noktovizorem MU-3M Koliber.

Starší radista (2:22) je vybaven MSBS, noktovizorem a rádiovou stanicí. Starší medik (2:36) je vybaven MSBS a noktovizorem, starší ženista (2:44) má na MSBS umístěn denní zaměřovač Szafir a využívá noktovizor MU-3M.

V případě potřeby a dostatku financí je možné i další vojáky družstva vybavit termovizními/nočními zaměřovači a pozorovacími přístroji. Uvažuje se také o zaměřovacích systémech pro navádění palby dělostřelectva a letectva - jeden člen družstva (pravděpodobně ale pouze vybraných družstev) tak bude plnit funkci dělostřeleckého/leteckého návodčího.

Dodejme, že kulomet UKM-2000 a noktovizor MU-3M je již zaveden v polských ozbrojených silách. Naproti tomu pušky MSBS a pistole Ragun ještě ve výzbroji zavedené nejsou.  

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko odmítlo starší F-16 a touží po stíhačkách F-35

Na začátku letošního roku polské ministerstvo obrany zvažovalo nákup až 96 stíhaček F-16A/B. Tato ...

Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany

Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z ...

Nové vrtulníky pro polské speciální jednotky

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni spustil výběrové řízení na nákup osmi vrtulníků v úpravě pro ...

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukas
  06:47 16.06.2017

  Nie Volvo tylko Scania - Scania CB 8x8 Dla mnie to wilkie nieporozumienie... Ale niestety tak często wyglądają otwarte przetargi - wygrała cena - nieznacznie niższa niż oferty ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie Volvo tylko Scania - Scania CB 8x8

  Dla mnie to wilkie nieporozumienie...
  Ale niestety tak często wyglądają otwarte przetargi - wygrała cena - nieznacznie niższa niż oferty Szczęśniaka. (Co z tego że nie widzę tej Scanii wiosną na podmokłym polu)Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  22:33 15.06.2017

  tomas.kotnour
  Tak,volvo...i szkoda ,ze nie Tatra

  tomas.kotnour
  Tak,volvo...i szkoda ,ze nie Tatra

 • tomas.kotnour
  22:29 15.06.2017

  A výrobce a model je už znám?

  A výrobce a model je už znám?

 • Tecka
  22:20 15.06.2017

  tomas.kotnour
  W tym roku (podobno) ma byc dostarczonych 17 sztuk

  tomas.kotnour
  W tym roku (podobno) ma byc dostarczonych 17 sztuk

 • Tecka
  22:16 15.06.2017

  Pocieszające jest to,ze Kaczyński tez nie za bardzo lubi Maciarewicza...generalnie to on mało kogo lubi. Gorsza sprawą to jest to co sie dzieje teraz w Berlinie , Niemcy sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Pocieszające jest to,ze Kaczyński tez nie za bardzo lubi Maciarewicza...generalnie to on mało kogo lubi.
  Gorsza sprawą to jest to co sie dzieje teraz w Berlinie , Niemcy sa gotowi rozwalić Unie byle nie stracić grosza na własnym interesie,jest to kraj ktory od wieków nie uczy sie na własnych błędach i mowię to z pełna odpowiedzialnością za słowaSkrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  22:11 15.06.2017

  Lukas: Děkuji za info, a když Vás tady takhle mám, jsou nějaké nové zprávy ohledně výběru vyprošťovacích vozidel pro Rosomáky?

  Lukas: Děkuji za info, a když Vás tady takhle mám, jsou nějaké nové zprávy ohledně výběru vyprošťovacích vozidel pro Rosomáky?

 • Lukas
  20:07 15.06.2017

  To nie tak Ja też nie popieram PiSu. Ja też uważam ze Macierewicz nie powinien być ministrem obrony. Wiem ze robi dużo błędów i że jest niekompetentny (jak poprzednicy) Ale media ...Zobrazit celý příspěvek

  To nie tak
  Ja też nie popieram PiSu. Ja też uważam ze Macierewicz nie powinien być ministrem obrony. Wiem ze robi dużo błędów i że jest niekompetentny (jak poprzednicy)
  Ale media (które w większości należą do niemieckich koncernów prasowych - więc popierają reprezentujące pro-niemieckie lobby PO) wyolbrzymiają "zło" PiSu - i fałszywie przedstawiają Kaczyńskiego jako drugiego Łukaszenkę..

  Z resztą - tak po prawdzie czy dla Czecha jest ważne kto rządzi w Warszawie, albo w Budapeszcie?

  Ani PL nie jest zagrożeniem dla Czech, ani Węgry dla Słowacji...
  Możemy się w wielu kwestiach różnić - możemy się nie zgadzać - ale faktycznie nie jesteśmy dla siebie zagrożeniem.

  Co innego Niemcy czy Rosja - który faktycznie maja zapędy do ustawiania sobie tej części świata według swoich wyobrażeń...Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  14:38 15.06.2017

  Díky Lukaš: podobné nesmyslné články očerňující naše sousedy z V4 jsou programově řízené přesně v duchu "Divide et Impera". Až by začaly státy V4 a případně i další zájemci jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky Lukaš: podobné nesmyslné články očerňující naše sousedy z V4 jsou programově řízené přesně v duchu "Divide et Impera". Až by začaly státy V4 a případně i další zájemci jako Slovinsko, Rumunsko, ... konečně blíže ekonomicky i vojensky spolupracovat na prosazování společných zájmů v EU, tak by členské země z původní EU začali prskat jak křečci, když se jim sáhne na zásoby zrní.

  Je více než potřebné začít více spolupracovat v rámci V4 a dalších států střední a východní Evropy bez ohledu na názory Německa či Francie, protože jejich vzájemná spolupráce je oficiálně vítána, zatímco sbližování V4 je považováno za špatné. Cui bono?

  Že by jsme se tak dostali více do područí Ruska je nesmysl. Všechny bývalé regiony sovětského impéria si ještě dobře pamatují "bačování" z Moskvy a právě trendy vývoje bruselské byrokracie se začínají naší relativně nedávné historické zkušenosti dost podobat. Proto tolik přibývá euroskeptiků a ovšem ani nikdo soudný netouží zase po "béfelech" z Moskvy.

  Jedině společný tlak států V4 či Vx má šanci na reformu současné EU, která je potřeba zcela zřetelně. Osobně v to moc nevěřím, ale právě proto nemůže v případě kolapsu EU zde zůstat mocenské a politické vakuum - ekonomické a sociální dopady by byly strašlivé, pokud by neexistoval nějaký záložní plán pro tyto situace.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:24 15.06.2017

  Pro tomas.kotnour - czytaj takie "news" to w zimę będziesz na bosaka chodził - na śniegu Prawda jest taka artykuł to przedruk z polskiego GW - a GW jeszcze w 2014 pisało że mamy ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro tomas.kotnour - czytaj takie "news" to w zimę będziesz na bosaka chodził - na śniegu

  Prawda jest taka artykuł to przedruk z polskiego GW - a GW jeszcze w 2014 pisało że mamy za dużo generałów.
  I taka jest medialna prawda - jak chce się

  Stanowiska w Sztabie Generalnym są stanowiskami kadencyjnym - generałowie zmieniają się co 2 -4 lata
  Dodatkowo generałowie po 60 roku życia obowiązkowo przechodzą na emeryturę
  (tylko minister może przedłużyć czas służby)

  Ta cała afera to zbieg kilu okoliczności
  - wymiany "generacyjnej"
  - kończenia się kadencji
  - nowego prezydenta (który w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ma swoich doradców - wojskowych)

  Oczywiście media - jak to media robią sensacja tam gdzie jej nie ma.
  I zrobiły burze o rzekomych czystkach...
  Tak - a dziwnie nie chcą nic powiedzieć o "sukcesach' owych generałów (kto zna realia WP wie że wielu z nich już dawno powinno być poza armią...)Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  21:20 14.06.2017

  Jste nezaregistroval ty velké čistky, které proběhly ve vedení polské armády na přelomu let 2016 a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jste nezaregistroval ty velké čistky, které proběhly ve vedení polské armády na přelomu let 2016 a 2017?
  http://zpravy.idnes.cz/maciere... Skrýt celý příspěvek

 • Migi
  20:31 14.06.2017

  To vymyslel někdo, kdo má akorát tak odehráno x hodin v Call of Duty ne? :) Pokud je to skutečně oficiální a platná verze, tak v Polsku na gen. štábu berou docela silný drogy :)

  To vymyslel někdo, kdo má akorát tak odehráno x hodin v Call of Duty ne? :) Pokud je to skutečně oficiální a platná verze, tak v Polsku na gen. štábu berou docela silný drogy :)

 • KOLT
  13:37 14.06.2017

  royal, ano. Jenže vysvětlujte tohle někomu, kdo má SVÉ vidění světa...

  royal, ano. Jenže vysvětlujte tohle někomu, kdo má SVÉ vidění světa...

 • royal
  09:56 14.06.2017

  1. poláci se chtějí stát mocností, proto např. ty ponorky
  2. bojí se ruska, proto např. pvo a spoustu tanků

  1. poláci se chtějí stát mocností, proto např. ty ponorky
  2. bojí se ruska, proto např. pvo a spoustu tanků

 • Zdenoušek
  06:44 14.06.2017

  Cejkis,
  Jo a zrovna Poláci jdou příkladem?! Nenechte se vysmát...

  Cejkis,
  Jo a zrovna Poláci jdou příkladem?! Nenechte se vysmát...

 • cejkis
  22:57 13.06.2017

  KOLT Nejspíše jste nepochopil tlak na EU, aby investovala do obrany. Strašák jménem Rusko je jen záminkou. Ve skutečnosti jde o vytvoření EU armády, kterou budou řídit loutky ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Nejspíše jste nepochopil tlak na EU, aby investovala do obrany. Strašák jménem Rusko je jen záminkou. Ve skutečnosti jde o vytvoření EU armády, kterou budou řídit loutky globalistů v Bruselu.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:50 13.06.2017

  Polsko staví síly v celé šíři. Zatímco v Dejvicích čumí jako telátka.

  Polsko staví síly v celé šíři. Zatímco v Dejvicích čumí jako telátka.

 • KOLT
  22:45 13.06.2017

  Jj, a proto Polsko tak vehementně zbrojí v kategoriích jako střednědosahová PVO, ponorky, stíhací letectvo... cejkis, že nevnímáte realitu a ohýbáte si ji dle vašich utkvělých ...Zobrazit celý příspěvek

  Jj, a proto Polsko tak vehementně zbrojí v kategoriích jako střednědosahová PVO, ponorky, stíhací letectvo... cejkis, že nevnímáte realitu a ohýbáte si ji dle vašich utkvělých představ jsme si už zvykli, netřeba to stále znovu dokazovat ;-)Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:35 13.06.2017

  Alespoň v Polsku pochopili, kde jsou prioritní hrozby. Nejsou to zelení mužíčci, ale černí Eritrejci.

  Alespoň v Polsku pochopili, kde jsou prioritní hrozby. Nejsou to zelení mužíčci, ale černí Eritrejci.

 • Tecka
  20:26 13.06.2017

  ;))
  A to dobre! Dzieki

  ;))
  A to dobre! Dzieki

 • Rase
  20:11 13.06.2017

  Tecka:
  vypadá hodně dobře... akorát tahle fotka je fotomontáž, originál:
  http://popgun.ru/files/g/92/or...

  Tecka:
  vypadá hodně dobře... akorát tahle fotka je fotomontáž, originál:
  http://popgun.ru/files/g/92/or...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2