Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty

Velitel družstva, mladší střelec, mladší medik a mladší radista modelového družstva polské lehké pěchoty.

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a vybavení pro družstvo lehké pěchoty budovaných jednotek polské teritoriální obrany. Většina výzbroje a výstroje je polské výroby.

Polsko intenzivně buduje novou složku svých ozbrojených sil - vojska teritoriální obrany WOT (Wojska Obrony Terytorialnej). Vedle pozemních sil, letectva, námořnictva a speciálních sil půjde o pátou složku Ozbrojených sil Polské republiky.

Celkově má ve WOT do roku 2019 sloužit 53 000 vojáků, z toho 5300 profesionálních vojáků. Náklady na vybudování WOT do roku 2019 se odhadují na 3,5 miliardy zlotých (21,9 miliardy Kč), z toho ⅔ padnou na pořízení výzbroje, výstroje, vybavení a dopravních prostředků.

Jedním z hlavních vojenských úkolů vojáků WOT je vést akce proti diverzním a výsadkovým akcím protivníka na území Polska i boj proti plovojenským jednotkám. Vznik WOT iniciovaly ruské diverzní akce na Krymu a na východní Ukrajině, kdy neoznačení ruští vojáci (tzv. zelení mužíci) v duchu hybridní války podporovali místní separatisty.

Obecně hlavním úkolem WOT je chránit lidi a infrastrukturu na území Polska před vojenskými, polovojenskými i nevojenskými hrozbami (přírodní/průmyslové katastrofy).

Jednotky WOT budou organizovány a vyzbrojeny jako lehká pěchota. Základním stavebním prvkem se stane dvanáctičlenné družstvo vyzbrojené ručními palnými zbraněmi - od útočných pušek, přes granátomety až po střední kulomety. Družstva lehké pěchoty v boji podpoří čety s minomety ráže 60 mm a odstřelovacími puškami ráže 8,6 mm a 12,7 mm.

Vojáci WOT získají také lehké protitankové řízené střely (PTŘS) a na úrovní brigády najdeme také jednotky s PTŘS Spike, drony (včetně kamikadze dronů) a člověkem přenositelné protiletadlové řízené střely (systémy Grom) - tyto jednotky bude velení brigády WOT vyčleňovat flexibilně podle potřeby. 


Modelové družstvo lehké pěchoty jednotek teritoriální obrany podle firmy PGZ.

Pro dopravu jednotek WOT poslouží především 882 militarizovaných automobilů Ford Ranger - z toho 841 nepancéřovaných (pro osm osob) a 41 pancéřovaných (pro 5 osob). V květnu letošního roku byla rovněž podepsána dohoda na dodávku 500 polských středních nákladních automobilů Jelcz 442.32.

V družstvu WOT najdeme velitele, zástupce velitele, staršího zdravotníka, mladšího zdravotníka, staršího ženistu, mladšího ženistu, staršího střelce, mladšího střelce, ostrostřelece, průzkumníka, staršího radistu a mladšího radistu. Družstvo půjde organicky rozdělit na dva šestičlenné týmy, kde budou zastoupeni všichni specialisté.

V každém družstvu jsou dva vojáci stejných odborností, kdy jeden z nich (starší) bude předávat zkušenosti mladšímu - ten pak posléze převezme roli staršího vojáka.

Dvanáctičlenné družstvo lehké pěchoty jednotek WOT. / Defence24

Samotná výzbroj družstva je v Polsku předmětem velkých diskuzí. S velkou jistotou lze říct, že drtivou většinu výstroje a výzbroje dodá polský zbrojní gigant PGZ

PGZ pro dvanáctičlenné družstvo jednotek WOT navrhuje následující základní výzbroj a senzorové vybavení:

Vůdce družstva (čas 0:08 u přiloženého videa) získá útočnou pušku MSBS v ráži 5,56×45 mm a pistoli PR-15 Ragun (9 mm) - obě zbraně jsou výrobkem polské firmy Fabryka Broni. Velitel je vybaven dalekohledem pro noční vidění a noktovizorem MU-3M Koliber - vše od polské firmy PCO.

.
Bubnový granátomet RGP-40 ráže 40 mm.

Mladší střelec (0:26) je vybaven polským granátometem RPG-40, který najdeme jak u polských pozemních sil, tak i u polské policie. Mladší střelec získá stejnou pistolí i noktovizor.

Mladší medik (0:42) využívá pušku MSBS s denním-nočním zaměřovačem Bazalt (PCO) a noktovizor MU-3M. Mladší radista (0:52) je vyzbrojen MSBS s holografickým kolimátorem, noktovizorem a na zádech má polskou rádiovou stanicí RKP-8100.

Zástupce velitele (1:13) má na své pušce MSBS denní zaměřovač Szafir - další výzbroj tvoří pistole PR-15 Ragun a lehký protitankový granátomet M72 LAW (ráže 66 mm). Granátomet M72 je nabízen PGZ ve spolupráci s norskou společnosti Nammo. Samozřejmostí je noktovizor MU-3M.

Polská útočná puška MSBS s denním-nočním zaměřovačem Bazalt.

Ostrostřelec (1:31) je vyzbrojen MSBS (v ráži 7,62×51 mm) a denním-nočním zaměřovačem Bazalt. Starší střelec (1:44) ovládá kulomet UKM-2000 ráže 7,62×51 mm od polské firmy ZM Tarnów. Na kulometu je umístěn termovizní zaměřovač Rubin od PCO. Dodejme, že UKM-2000 je hloubkově modernizovaný sovětský kulomet PK.

Mladší ženista (1:54) je vyzbrojen MSBS s holografickým kolimátorem. Samozřejmostí je noktovizor MU-3M. Průzkumník (2:05) má na své MSBS umístěn termovizní zaměřovač Rubin a disponuje také dalšími prostředky optického průzkumu. Průzkumník využívá termovizi a dvojokulárový noktovizor NPL-2 Kruk (vše od PCO).

Ostrostřelec s noktovizorem MU-3M Koliber.

Starší radista (2:22) je vybaven MSBS, noktovizorem a rádiovou stanicí. Starší medik (2:36) je vybaven MSBS a noktovizorem, starší ženista (2:44) má na MSBS umístěn denní zaměřovač Szafir a využívá noktovizor MU-3M.

V případě potřeby a dostatku financí je možné i další vojáky družstva vybavit termovizními/nočními zaměřovači a pozorovacími přístroji. Uvažuje se také o zaměřovacích systémech pro navádění palby dělostřelectva a letectva - jeden člen družstva (pravděpodobně ale pouze vybraných družstev) tak bude plnit funkci dělostřeleckého/leteckého návodčího.

Dodejme, že kulomet UKM-2000 a noktovizor MU-3M je již zaveden v polských ozbrojených silách. Naproti tomu pušky MSBS a pistole Ragun ještě ve výzbroji zavedené nejsou.  

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko odmítlo starší F-16 a touží po stíhačkách F-35

Na začátku letošního roku polské ministerstvo obrany zvažovalo nákup až 96 stíhaček F-16A/B. Tato ...

Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany

Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z ...

Nové vrtulníky pro polské speciální jednotky

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni spustil výběrové řízení na nákup osmi vrtulníků v úpravě pro ...

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tecka
  19:57 13.06.2017

  Wyglada na to,ze nowy wzór(MAPA) trafił na testy do Afganistanu ,na starym mundurze wz93
  http://3.s.dziennik.pl/pliki/5...

  Wyglada na to,ze nowy wzór(MAPA) trafił na testy do Afganistanu ,na starym mundurze wz93
  http://3.s.dziennik.pl/pliki/5...

 • Rase
  18:42 13.06.2017

  mu7705: diky, jen mi šlo o to, zda se to nějak výrazněji projeví na ceně. Netušíte někdo, jak to vypadá s vývojem nové uniformy a maskovacího vzoru pro AČR? Tak nějak jsem už ...Zobrazit celý příspěvek

  mu7705:
  diky, jen mi šlo o to, zda se to nějak výrazněji projeví na ceně.
  Netušíte někdo, jak to vypadá s vývojem nové uniformy a maskovacího vzoru pro AČR? Tak nějak jsem už něco čekal na letošním IDETu, ale tam byl jen MIMIK od CZUB. Přeci jen první zkušební kusy nového polního stejnokroje mají přijít na konci roku 2017 a pozemní síly by měly být kompletně vybaveny do roku 2020. Času už moc není .)
  Ten Ford Ranger nevypadá vůbec zle, myslím, že AČR nebyl ani představen (ve Vyškově).Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  18:09 13.06.2017

  To: Rase - počet barev na maskovacím vzoru má vliv na cenu. Potřebujete stejný kus látky prohnat tiskárnou tolikrát, kolik máte barev. Jednobarevná uniforma má řadu pozitivních ...Zobrazit celý příspěvek

  To: Rase - počet barev na maskovacím vzoru má vliv na cenu. Potřebujete stejný kus látky prohnat tiskárnou tolikrát, kolik máte barev. Jednobarevná uniforma má řadu pozitivních prvků - dá se barvit už ve vláknu, takže barevně hotovou látku máte už při tkaní. Pokud je látka barevná ve vláknu, tak má barva větší životnost než když se jedná jen o potisk vláken na jedné straně. Záleží však na správné volbě odstínu. Vzhledem k tomu, že pozorování dnes probíhá nejen ve viditelném a blízkém infračerveném spektru (přístoje nočního vidění), ale i v infračerveném spektru, tak současné uniformy toho už moc nabídnout nemohou. Posádkám řady vozidel nebo pozorovacích modulů a přístrojů stačí přepnout, použít, možnost termokamery a je po maskování. Zamaskovat běžného vojáka i v tomto spektru je nad možnosti ozbrojených sil.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:47 13.06.2017

  Tecka
  OK, i tak děkuji. U nás to není lepší, např. tendr na vrtulníky (původně měl být vítěz znám letos) bude řešit asi až nová vláda.

  Tecka
  OK, i tak děkuji. U nás to není lepší, např. tendr na vrtulníky (původně měl být vítěz znám letos) bude řešit asi až nová vláda.

 • Tecka
  15:30 13.06.2017

  Nesher Jak sam wiesz,mamy teraz taki informacyjny kalejdoskop,ze ktoś z solidnym błędnikiem może mieć problemy... :)) Poza tym poziom utajniania info społeczeństwo via MON, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  Jak sam wiesz,mamy teraz taki informacyjny kalejdoskop,ze ktoś z solidnym błędnikiem może mieć problemy... :)) Poza tym poziom utajniania info społeczeństwo via MON, osiągnęło nowy wymiar.
  Rase
  Taka ciekawostka,projekt MAPA
  https://dl.dropboxusercontent....
  Podobno mundury z tym wzorem trafiły na testy ale nie jestem pewienSkrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:00 13.06.2017

  Tak jednobarevné maskáče mají celkem výhodu při policejních úkolech, což se u TO asi bude dát očekávat. Vojáci v pestrém maskovacím vzoru vypadají třeba v metru dost nepatřičně.

  Tak jednobarevné maskáče mají celkem výhodu při policejních úkolech, což se u TO asi bude dát očekávat. Vojáci v pestrém maskovacím vzoru vypadají třeba v metru dost nepatřičně.

 • Nesher
  14:53 13.06.2017

  Lukas, Tecka Já jsem si říkal, že informace od polských kolegů byly trochu přehnané, díky za upřesnění. Je fakt, že mezi mými kolegy v PL se PiS netěší velké popularitě. Však ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas, Tecka
  Já jsem si říkal, že informace od polských kolegů byly trochu přehnané, díky za upřesnění. Je fakt, že mezi mými kolegy v PL se PiS netěší velké popularitě. Však jsem také upozorňoval, že to může být informace "jedna paní povídala".
  Jinak se chci zeptat, jak to vypadá s MSB? Někde jsem zachytil informaci, že měl podepsat kontrakt mezi MON a PZG na letošních MSPO.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:56 13.06.2017

  Mám ještě technickou otázku, je v dnešní době a s ohledem na moderní výrobní technologie, nějaká úspora, mít maskáče jednobarevné, nebo to vychází stejně s maskovacím vzorem? Přeci ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám ještě technickou otázku, je v dnešní době a s ohledem na moderní výrobní technologie, nějaká úspora, mít maskáče jednobarevné, nebo to vychází stejně s maskovacím vzorem? Přeci jen většinu ceny stejně bude stát samotná látka, její úprava (maskování v IR, snížení hořlavosti atd.) základní barva a samotné ušití.
  ps. nepočítám poplatek za autorská práva na maskovací vzor, předpokládám, že by byl ve vlastnictví MO a nebyl by pouze v pronájmu (tedy poplatek za každou vyrobenou součást uniformy).
  Ono zelená je nadčasová a hodí se k ní cokoliv, ale nemyslím, že je vhodné opouštět maskovací vzory a to i v případě TO.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  13:08 13.06.2017

  Ps. Przepraszam...troche równolegle napisalem to co Lukas

  Ps. Przepraszam...troche równolegle napisalem to co Lukas

 • Tecka
  12:48 13.06.2017

  Nie przywiązywał bym większej wagi do kolorystyki umundurowania bo to raczej prezentacja PGZ. Co do wyposażenia to nie do konca jest tak jak pisze Nesher, faktem jest,ze WOT to ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie przywiązywał bym większej wagi do kolorystyki umundurowania bo to raczej prezentacja PGZ.
  Co do wyposażenia to nie do konca jest tak jak pisze Nesher, faktem jest,ze WOT to oczko w głowie obecnego ministra i maszynka propagandowa ubarwiona jego charkterystyczną retoryką .
  Troche wyjaśnienia na ten temat mozna znalesc na stronie Remova http://www.milmag.pl/news/view... Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:47 13.06.2017

  PavolR - nie demonizuj... PiS to przede wszystkim populiści - oni szukają prostych haseł do utrzymania poparcia. A wiadomo ze przeciętny kowalski na wojsku nie sie zna - to ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - nie demonizuj...

  PiS to przede wszystkim populiści - oni szukają prostych haseł do utrzymania poparcia.
  A wiadomo ze przeciętny kowalski na wojsku nie sie zna - to wizja 200 tysięcznego Wojska Polskiego wydaje się atrakcyjna.

  A to że 2/3 tego wojska to weekendów- wojacy - tym nie interesuje się wyborca.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:43 13.06.2017
 • PavolR
  12:42 13.06.2017

  Nesher: Vzhľadom na čistky, čo vykonali v dôstojníckom zbore, môže byť dosť dobre možné PiS sú takí komunisti ideologicky obrátení naruby. V akom režime sa socializovali ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Vzhľadom na čistky, čo vykonali v dôstojníckom zbore, môže byť dosť dobre možné PiS sú takí komunisti ideologicky obrátení naruby. V akom režime sa socializovali ...

  Pravdu povediac si neviem dosť dobre predstaviť ten nábor, či už je na tých tvrdeniach niečo pravda, alebo nie. Osobitou výzvou bude vyfiltrovať kadejakých "domobrancov", ktorých im už teraz behá po lesoch a cvičí (proti Rusku) niekoľko desiatok tisíc a väčšina by iste rada vstúpila do TO, no povedal by som, že mnohí z nich budú iste extrémisti.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:42 13.06.2017

  Spokojnie - to tylko marketing... Z jednej strony pokazanie oferty przemysłu Z drugiej - zachęta do wstąpienia do WOT. W praktyce - o ile pierwsze kompanie WOT - "na pokaz" ...Zobrazit celý příspěvek

  Spokojnie - to tylko marketing...
  Z jednej strony pokazanie oferty przemysłu
  Z drugiej - zachęta do wstąpienia do WOT.

  W praktyce - o ile pierwsze kompanie WOT - "na pokaz" dostaną nowy, lepszy sprzęt. (by ładnie w TV wyglądali) to reszta dostanie standard...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:15 13.06.2017

  Nesher: vypadá to opravdu zvláštně, ale myslím, že hodně z té výstroje je spíš jen taková reklama a přání, co by všechno mohlo být. Přeci jen MSBS ještě nejsou a hned tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  vypadá to opravdu zvláštně, ale myslím, že hodně z té výstroje je spíš jen taková reklama a přání, co by všechno mohlo být. Přeci jen MSBS ještě nejsou a hned tak nebudou. To samé i cena, která mi přijde nízká, za tolik vybavení a všeho kolem.

  Koncept polské TO vypadá hodně dobře a je docela dobrý nápad, že zůstali u univerzální zelené. Zbytek se dá domaskovat vegetací nebo by šlo použít měskovací přehoz ve stylu Compact Assault Ghillie od Crye Precision, nebo bytelnější LWAG (Light Weight Assault Ghille). Pokud někdy vznikne TO i v ČR, tak si myslím, že něco podobného by zvládl i B.O.I.S. když vyrábí multispektrální maskovací sítě.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:59 13.06.2017

  Kolt Nejen naši výsadkáři, ale i lépe než pravidelná polská armáda (výsadkáře nevyjímaje). Což je trochu zvláštní. Bavil jsem se o tom s polskými kolegy a ti mi říkali (bohužel ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Nejen naši výsadkáři, ale i lépe než pravidelná polská armáda (výsadkáře nevyjímaje). Což je trochu zvláštní.
  Bavil jsem se o tom s polskými kolegy a ti mi říkali (bohužel netuším jak reálné ty informace jsou), že při náboru mají přednost lidé nějakým způsobem spojení s momentálně vládnoucí stranou PiS a panuje obava zda skutečným důvodem není ani tak obava z invaze zelených mužíků, ale spíše vytvoření partajní milice (což polské zákony jednoznačně zapovídají.) Ale jak říkám, může to klidně být JPP.
  Nicméně není úplně obvykle, aby nejmodernější výbavu (např. útočné pušky MSBS) dostali jako první víkendoví vojáci, zatímco pravidelná profesionální armáda bude dál běhat s Berylem (polská varianta AK).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:49 13.06.2017

  Pokud by skutečně dostali takovouto výzbroj, tak jsou na tom lépe než naši výsadkáři :-/

  Pokud by skutečně dostali takovouto výzbroj, tak jsou na tom lépe než naši výsadkáři :-/

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2