Výběrové řízení k 601.skss, 18. – 24. 5.

Výběrové řízení k 601.skss. / Print Screen YouTube

Jediný představitel Speciálních sil Armády České republiky vyzývá všechny zájemce o službu u této elitní jednotky. Ve dnech 18. – 24. 5. bude probíhat letošní první termín výběru osob k 601. skupině speciálních sil. 

Jednotka s dlouhou a bohatou tradicí prošla za dobu své existence mnoha změnami a reorganizacemi. Tyto změny se týkaly nejen odkrytých názvů jednotky, ale často znamenaly i změny struktury, koncepcí výcviku a rozvoj nejen ve vybavení jednotky. Cílem těchto změn bylo navýšení schopnosti okamžitě reagovat k obraně vlasti a účastnit se bojového nasazení v zahraničních operacích.

Výrazné osobnosti útvaru pak často ve své další kariéře zastávaly klíčové pozice v rámci ozbrojených sil, ať již v čele Vojenského zpravodajství, nebo v čele armády.

Jednotka historicky přímo navazuje na československé parašutisty vysazované během druhé světové války na okupované území Československa. Je také pokračovatelem prvních výsadkových jednotek, které vznikly po druhé světové válce a to pěšího (výsadkového) praporu 71., ale především 22. výsadkové brigády, jejímž převelením přišli výsadkáři v roce 1960 do Prostějova.

V současnosti nese 601. skupina speciálních sil čestný název „generála Moravce", který byl šéfem předválečné exilové vojenské zpravodajské služby a mimo jiné organizoval výsadky na území ČR během okupace.

Reportáž Armádních novin o výběrovém řízení k 601. skss

Pokud chcete patřit k elitě, dejte do přípravy maximum. Nespoléhejte na to, že vám cokoli, kdokoli odpustí. Zvládnete jen tak tak 15 shybů? Tak to asi neuspějete. Zaběhnete za dvanáct minut 3000 metrů málem s infarktem? Tak asi neuspějete. Po půl dni bez dobrého jídla si myslíte, že omdlíte? Tak asi neuspějete.

Příslušníci vojenského útvaru se na přelomu let 1990-1991 zúčastnili války v Perském zálivu, zapojili se do mírových operací na Balkáně a na základě svých úspěchů, byla právě prostějovská Rota speciálních sil v březnu 1999 vyčleněna jako první jednotka AČR pro potřeby sil rychlé reakce NATO. V červnu 1999 byla tato rota, pod vlajkou NATO, nasazena v Kosovu.

Dále byli vojáci této elitní jednotky nasazeni v roce 2002 v Afghánistánu a o rok později v Kuvajtu a Iráku. Nejznámějším nasazením dnešní 601. skupiny speciálních sil generála Moravce je účast v bojové operaci Enduring Freedom v letech 2004, 2006, 2008-2009 na území Afghánistánu a její zatím poslední velké nasazení v Afghánistánu v ISAF SOF 2011-2012. Od roku 2008 je pak s několikatýdenní přestávkou jednotka nasazena nepřetržitě.

Poslední tři roky, plní jednotka úkoly na několika místech na světě...

Pokud si myslíte, že máte navíc, pokud se na své současné pozici cítíte nedoceněni, pokud chcete dále rozvíjet své dovednosti, zvyšovat svoji kvalifikaci nebo pokud si jen chcete dokázat, že na to máte - tak přijďte ukázat co ve vás je.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cobra-13 – 601.skss a 5. pšu ve Freedonii

Největšího cvičení sil pro speciální operace, Cobra-13, které skončilo minulý týden, se účastnily i ...

Výběrové řízení 601. skupiny speciálních sil není procházka růžovou zahradou

Výběrové řízení, to je, oč tu běží. Speciální skupina Armády ČR? V České republice je to 601. ...

MC-130H podporuje výcvik 601. skss

Je středa 20. srpna 2014 a příslušníci 7. letky speciálních operací amerického letectva mě vítají u ...

Cvičení JACKAL STONE 2014

V průběhu měsíce září proběhlo pod vedením Special Operations Command Europe (SOCEUR) letošní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Josef
  20:36 04.04.2015

  To Fran: nejde jen o to, že je ta práce baví a že zůstávají jen ti, kteří se pro to narodili. Zpravidla se jedná o fyzické opotřebení, kdy operátoři již čelí různým druhům ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Fran: nejde jen o to, že je ta práce baví a že zůstávají jen ti, kteří se pro to narodili. Zpravidla se jedná o fyzické opotřebení, kdy operátoři již čelí různým druhům zdravotních problémů a systém pro ně nemá následující uplatnění. Jedná se zejména o jejich hodnosti, kdy je tabulky armády již nejsou schopny absorbovat. Také po pilotáži armádní "formule 1" se nelehce přechází na řízení motokár.

  Rovněž pokud otočíte několik operací s ostrým bojem na časté bázi, občas dojde i k takovéto únavě.

  Souhlasím s občasným vyhořením, kdy zejména legislativní překážky v oblasti nákupů a jiných nepružných záležitostí často vedou k totální frustraci. Tito lidé věnují nadstandardní úsilí, které se často neshledává s očekávaným výsledkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fran
  10:45 04.04.2015

  Tak lehce podrobněji, 601. nedoplňují jen vojáci od výsadkového nebo průzkumného praporu, ale ze všech složek, stačí být fyzicky na výborné kondici, psychicky odolný a hlavně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak lehce podrobněji, 601. nedoplňují jen vojáci od výsadkového nebo průzkumného praporu, ale ze všech složek, stačí být fyzicky na výborné kondici, psychicky odolný a hlavně minimálně průměrně inteligentní, no a samozřejmě musí hodně chtít tam sloužit. Věc o které se moc nemluví proč mají každý rok výběrovky a berou nové a nové uchazeče? Jednoduše, spousta jich nedá tzv.přeškolovací výcvik v prvním roce a pak odchází ti co už toho mají plný kecky a pak ti vyhořelý a jen ti co se pro takovou práci "narodily" zůstanou, protože i po několika letech je ta práce stále baví.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  10:28 03.04.2015

  Kazdopadne Slovensku chyba prave ta zakladna pre doplnovanie specialov, ktoru Cesi maju v podobe vysadkoveho praporu. Vedel by som si predstavit v Ziline aj duhu cast 5. pluku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazdopadne Slovensku chyba prave ta zakladna pre doplnovanie specialov, ktoru Cesi maju v podobe vysadkoveho praporu. Vedel by som si predstavit v Ziline aj duhu cast 5. pluku, ktorou by bol prave klasicky vysadkovy prapor - miesta v kasarnach je tam dost. Nuz ale penazi na zvys nie je, no.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  10:25 03.04.2015

  Jura 99: podla mojich info - nemusia byt nutne spravne - ma 5.psu 4 skupiny po 4 druzstva po 10 clenov. Jedno zo 4 druzstiev v skupine je vzdy podporne. Cely 5.psu ma teda odhadom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99: podla mojich info - nemusia byt nutne spravne - ma 5.psu 4 skupiny po 4 druzstva po 10 clenov. Jedno zo 4 druzstiev v skupine je vzdy podporne. Cely 5.psu ma teda odhadom 160 muzov bojovej casti plus podporne zlozky - cize cca 400-500 muzov - cize priblizne sila praporu. Predpokladam ze u Cehcov to bude podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  09:03 03.04.2015

  Co se týká početního stavu, je to jen hraní s čísly a hrubé odhady. Také bych odhadoval (s podobnou dedukcí jako Jura99) kolem 300 - 350. Nemyslím si ale, že by struktura byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká početního stavu, je to jen hraní s čísly a hrubé odhady. Také bych odhadoval (s podobnou dedukcí jako Jura99) kolem 300 - 350. Nemyslím si ale, že by struktura byla úplně obdobná jako u 5.pšu. Základní struktura je přímo na stránkách 601. skss. Nyní celkem 5 středisek. U těch bojových si trochu v odhadu počtu pomůžu u obdobných jiných zahraničních jednotek a zaspekuluji si, že se dále členní na oddíly po 16 lidech (4x4 skupiny, 2 odřady po 8 lidech, dvou skupinách). Rota speciálních sil bude potom mít okolo 4 oddílů. Vztah (počet) středisko - rota si netroufnu odhadnout.
  Ještě jedna zajímavá zpráva z loňského prosince: http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Moji úvahu berte to čistě jako logické cvičení, která nemusí (a dost možná nemá) mít s realitou nic společného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:38 03.04.2015

  Fran: ta schopnost je obvykle závislá mj. i na počtu členů, mě by ta informace zajímala také.
  Informace o počtu se asi jen tak nezveřejňuje. Na webu je informace o počtu ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fran: ta schopnost je obvykle závislá mj. i na počtu členů, mě by ta informace zajímala také.
  Informace o počtu se asi jen tak nezveřejňuje. Na webu je informace o počtu ve slovenském 5.pšu, že bojová složka má 4 družstva po 8-10 operátorech, tj. celkem cca 40 členů bojové části. Slovy Švejka, Česko je dvakrát větší a bohatší, takže 601.skss bude mít tímto "kvalifikovaným" odhadem dvakrát víc :). No, do Afghánistánu obvykle odjíždělo 150 vojáků 601.skss (nejspíš součet všech, tj. operátorů i týlu), ale nejspíš někdo zůstal i v ČR, takže celkem cca 300 ??? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  01:56 03.04.2015

  Když už to tu Fran nahodil, docela by mě zajímalo, z jakých jednotek se nejčastěji hlásí vojáci do výběrového řízení, případně z jakých mateřských jednotek tak nejčastěji pocházejí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už to tu Fran nahodil, docela by mě zajímalo, z jakých jednotek se nejčastěji hlásí vojáci do výběrového řízení, případně z jakých mateřských jednotek tak nejčastěji pocházejí operátoři 601. skss.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fran
  16:18 02.04.2015

  vvlk - netuším proč tak horentně chceš vědět počty, když je to nezajímavá informace, zajímavá je spíš informace co dokážou ne? No a srovnávat je s 43. výsadkovým, který je hlavně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vvlk - netuším proč tak horentně chceš vědět počty, když je to nezajímavá informace, zajímavá je spíš informace co dokážou ne? No a srovnávat je s 43. výsadkovým, který je hlavně mediálně proslavený, nesmysl. No a hádej z kterého praporu mají největší zájem sloužit u 601 a kolik z nich uspěje na výběrovce.
  Skrýt celý příspěvek

 • 601.skss
  15:47 02.04.2015

  Pro Trick: 190cm neni problém. Více info na: personalni@601skss.cz

  Pro Trick: 190cm neni problém. Více info na: personalni@601skss.cz

 • Trick
  15:04 02.04.2015

  Myslím jako jestli mě vezmou když měřím 190 cm , někde jsem toťiž slyšel že berou do 185 cm ....anebo na tom nezáleží?

  Myslím jako jestli mě vezmou když měřím 190 cm , někde jsem toťiž slyšel že berou do 185 cm ....anebo na tom nezáleží?

 • vvlk
  14:26 02.04.2015

  né, já se tam hlásit nechci, bych neměl šanci:)
  Jen vůbec netuším, kolik jich je, a zajímalo by mě to; je třeba hezký, že mají Javeliny, ale mají jich 2 nebo 10? "Základních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  né, já se tam hlásit nechci, bych neměl šanci:)
  Jen vůbec netuším, kolik jich je, a zajímalo by mě to; je třeba hezký, že mají Javeliny, ale mají jich 2 nebo 10? "Základních pěších" operátorů je 20 nebo třeba 80? Určitě nebudou větší než 43. výsadkový, ale to je tak jediný odhad, který si troufnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  13:49 02.04.2015

  konečně 2. rok a možnost se účastnit..
  vvlk - není to úplně jedno? :)

  konečně 2. rok a možnost se účastnit..
  vvlk - není to úplně jedno? :)

 • Trick
  10:12 02.04.2015

  Je nějaká omezená výška cm?

  Je nějaká omezená výška cm?

 • vvlk
  09:40 02.04.2015

  Ví někdo, jak je vlastně jednotka velká? Kolik lidí v bojové složce a kolik v podpoře? Nebo je to tak utajené, že nikdo ani netuší?

  Ví někdo, jak je vlastně jednotka velká? Kolik lidí v bojové složce a kolik v podpoře? Nebo je to tak utajené, že nikdo ani netuší?

 • Adanedhel
  08:19 02.04.2015

  Doufám že naleznou co největší počet schopných vojáků. Čest naší armádě.

  Doufám že naleznou co největší počet schopných vojáků. Čest naší armádě.