Výběrové řízení k průzkumným týmům 4. brn pokračuje

Adepti museli prokázat své střelecké schopnosti. / Roman Rostás

Ve výběrovém řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) zůstává 13 adeptů. Kdo z nich zůstane na konci?

„Vzduch v lese prořízly tři dlouhé hvizdy píšťalky a řev instruktorů. Přístřešky se začaly hýbat, když 14 párů zkřehlých rukou začíná balit batohy. V tvářích uchazečů je znát únava a nedostatek spánku, ale také odhodlání to nevzdávat. Blíží se k polovině výběrového řízení, mají za sebou stovky kliků, noční přesun a přibližně tři hodiny spánku. Rozcvička do půl těla je ale nezlomila, rozhýbávají se kliky a během. Svítá, je tedy druhý den výběrového řízení. Po rozcvičce pár soust a napít se studené vody. Od rybníka jde chlad. Očima těkají po ostatních, jako by se ptali: 'Zvládne to tenhle? Dokončím já?' Čas na snídani skončil, 14 uchazečů se dává na pochod. Začíná hustě pršet, za pár minut jsou promoklí na kost. Další série kliků útočí na jejich sílu i morálku. Pokračují ale dál.“

Výběrové řízení pokračovalo po nočním přesunu ve středu ráno střelbami. Během nočního pochodu ukončila svůj boj trojice účastníků, zbylí plnili střelecké úlohy z pušky i pistole na krátké vzdálenosti. Jako terče byly použity kovové poppery různých typů, které umožňují instruktorům okamžitě vyhodnocovat zásahy.

Střelci byli hodnoceni z přesnosti, rychlosti a manipulace se zbraní. Právě manipulace byla největším kamenem úrazu. Vinou menší zkušenosti čerstvých příslušníků AČR ještě odstraňování závad, zaujímání poloh a úchopy zbraně nebyly dokonalé.

Celkově ale byla hodnocení dobrá a uchazeči tak sbírali další body na cestě k minimální bodové hranici pro přijetí.

Po ošetření zbraní prošli všichni paměťovým testem zaměřeným na pozornost, přezkoušením schopností v ovládání vysílačky RF1305 a testem schopností pracovat s vojenskou mapou. I v těch dosahovali slušných výsledků.

Počínání adeptů při střelbě pečlivě sledovali instruktoři. / Roman Rostás

Psychologové se zaměřili na sociální schopnosti, vnímání ostatních a týmovou spolupráci. Poté následovala opět zahřívačka v podobě běhu, kliků, dřepů, cviků se zbraní. Účastníci tak byli připraveni na noční přesun.

Ve výcvikovém prostoru se nepříjemně ochladilo, když se 14 účastníků vydalo na druhý 25 km dlouhý přesun. Oproti prvnímu, který byl zaměřen na týmovou spolupráci a schopnost plnit úkol v nesourodé skupině různě fyzicky výkonných vojáků, je druhý přesun individuální.

Každý za sebe se snaží být co nejrychlejší na trase úmyslně zvolené tak, aby se úseky opakovaly a aby účastníci nevěděli, kolik ještě zbývá a kam půjdou. Opakování táhlých rovných úseků, které jsou v odrazu Měsíce dobře vidět, je velká zátěž na mysl, která se snaží hnát vpřed unavené tělo.

Adepti museli překonát vodní překážku s vodou o teplotě 5°C. / Roman Rostás

Po dvou hodinách přesun vzdává další účastník, a to kvůli bolesti v koleně. Zbývá tedy 13 uchazečů, kteří usilují o co nejlepší čas. Čím dříve dokončí přesun, tím déle budou spát.

Za rozbřesku třetího dne je čeká velká zkouška morálky. Překonání vodní překážky. Pocitová teplota je 5°C a voda nemá o moc víc. Uplavat několik desítek metrů bude chtít hodně sil a vůle. Zítra v podvečer bude výběrové řízení vrcholit posledními hodnocenými oblastmi a pohovory s psychology.

Na závěr si všichni, kdo dokončí, vyslechnou stanovisko komise – doporučuji nebo nedoporučuji zařadit na průzkumný tým. Uvidíme, kolik z původních jednadvaceti adeptů si vyslechne kladné rozhodnutí.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?

Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní ...

Výstava Future Forces 2016 ukáže nejnovější vojenské a bezpečnostní technologie

Špičkové technologie a novinky, které umožňují vojákům v poli získat výhodu nad nepřítelem nebo ...

České Gripeny "útočily" na námořní lodě

Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim ...

U 4. brn začal výběr nových příslušníků průzkumných týmů

V pondělí bylo zahájeno výběrové řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
  • Pavel75
    16:34 20.10.2016

    Klobouk dolů chlapi.