Výběrové řízení: Útvar podpory speciálních operací

601. skss
Operátoři při výsadku z MV-22 Osprey. / 601.skss

Armáda České republiky buduje prostřednictvím ředitelství speciálních sil ministerstva obrany novou jednotku - Útvar podpory speciálních operací (ÚPSO).

Charakteristické bude pro jednotku ÚPSO plnění úkolů společně a ve prospěch 601. skupiny speciálních sil. Účelem jednotky bude zajistit pro 601.skss bojovou podporu, a to například formou zajištění vnějšího kordonu, palebné podpory, zajištění konvoje při infiltraci nebo exfiltraci, nebo v případě potřeby poskytnutí QRF.

Jako takový bude tedy ÚPSO strukturován, vybavován, a jeho příslušníci vybíráni a cvičeni s cílem dosáhnout optimálních výsledků při společném plnění bojových úkolů s 601.skss.

Útvar podpory speciálních operací bude přímo podřízen Ředitelství speciálních sil MO, které také odpovídá za jeho výstavbu. Naplňování útvaru silami a prostředky bude postupné a bude mít podobu dlouhodobějšího charakteru. ÚPSO, s místem dislokace v posádce Olomouc, svým vznikem zabezpečí rozšíření schopností a kapacit speciálních sil (SpecS) a AČR.

Výstavba a naplňování jednotky

V prvních kolech výběrových řízení, dojde k selekci příslušníků pro zařazení do bojové části ÚPSO. Bojová část se bude skládat z několika čet lehké pěchoty a čety palebné podpory.

Působnost příslušníků uvedených čet bude postavena na uplatňování úkolů přímé bojové, nebo palebné podpory při plnění úkolů spojených s podporou speciálních operací.

U příslušníků, kteří uspějí ve výběrových řízeních se očekává, že budou ve velmi krátké době zařazeni do přípravy k operačnímu nasazení společně s příslušníky 601.skss.

V dalších měsících roku 2015 budou organizována následující, dílčí kola výběrových řízení, v jejichž průběhu dojde k náboru příslušníků ÚPSO i pro další požadované odbornosti, mimo jiné i na funkce zabezpečovací. Informace o podrobnostech příštích výběrových řízení budou distribuovány v dostatečném předstihu.

KONTAKT: personalni@601skss.cz, +420 973 411 595

PRŮBĚH VÝBĚRU

601. skss
 

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Josef
  19:49 07.05.2015

  Samozřejmě že pozice pod VZ nabízela CZE SF rozšířené možnosti, ale nic není dál od pravdy než tvrzení "což z ní dělalo jedinečnou jednotku s téměř neomezeným přístupem na nákup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě že pozice pod VZ nabízela CZE SF rozšířené možnosti, ale nic není dál od pravdy než tvrzení "což z ní dělalo jedinečnou jednotku s téměř neomezeným přístupem na nákup jakéhokoliv vybavení". Ono se i VZ v drtivé většině případů musí držet platné legislativy, kde vy si nesmíte říct, co přesně chcete. Když si u fotek 601 odmyslím vše, co si operátoři nakupují za své, tak toho moc ke spokojenosti nezbývá. Těch pár zbývajících "cool" věcí se povětšinou nakoupilo zcela standardním způsobem.

  Pokud by se pod ŘSS převelel chrudimský prapor, tak armáda přijde o jedinou ryze výsadkovou jednotku a tedy schopnost. Dělení této schopnosti mezi ŘSS a AČR (omlouvám se za to rozdělení) není možné. 601 potřebuje podporu celoročně tak, aby mohla pokrýt čím dál tím víc úkolů na ni kladených. Rovněž výstavba této jednotky podpory nějakou dobu zabere. Asi to nebude otázka jednoho roku.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:28 04.05.2015

  Fran: Co dodat...? Snad je, že USSOCOM je vlastně zastřešující instituce, pod kterou spadají jednotky, které jsou organizečně ukotvené v různých částech US Armed Forces. Podobně to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fran: Co dodat...? Snad je, že USSOCOM je vlastně zastřešující instituce, pod kterou spadají jednotky, které jsou organizečně ukotvené v různých částech US Armed Forces. Podobně to teoreticky mohlo být uděláno i u nás – ŘSS mohlo mít pod sebou přímo jen 601. skss, přičemž by zajišťovalo jak její využití pro potřeby zbytku AČR, tak využití ostatních složek AČR pro potřeby 601. Další možností by bylo převedení 43. vpr pod ŘSS, čímž by vznikla klasická dvojice SF/SOF.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fran
  10:15 03.05.2015

  Nepopírám kvality 601., obzvláště bojové části.

  Níže komentuji komedii co se točí kolem nového velitelství a nového útvaru.

  Nepopírám kvality 601., obzvláště bojové části.

  Níže komentuji komedii co se točí kolem nového velitelství a nového útvaru.

 • Fran
  10:12 03.05.2015

  Tak pro upřesnění. 601.ka nikdy nebyla pod armádou, ale byla přímo podřízena vojenskému zpravodajství, což z ní dělalo jedinečnou jednotku s téměř neomezeným přístupem na nákup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pro upřesnění. 601.ka nikdy nebyla pod armádou, ale byla přímo podřízena vojenskému zpravodajství, což z ní dělalo jedinečnou jednotku s téměř neomezeným přístupem na nákup jakéhokoliv vybavení.
  Pak někdo rozhodl, že bude zařazena do normálních vojenských sil, do podřízenosti pozemních sil a to byl šok!!! přece takovým speciálům nebudou velet tankáni.
  No a tak někoho napadlo vytvořit dle USA vzoru, velitelství speciálních operací, přidat si 601. jako podřízený útvar a unikátnost byla zachována.
  Tak a k čemu je jedno velitelství s jedním útvarem, ........ Tak někdo přemýšlel a řekl si to nám nikdo nesežere, musíme mít více útvarů (praporů) abychom obhájily vznik velitelství = vytvoříme nový další útvar a budeme mít podřízené dva, hurá jsme zachráněni.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  22:43 02.05.2015

  Za silně demotivační považuju snižující se úroveň výcviku, méně specializačních kurzů, méně cvičení jako takových... (srovnávám stav "teď" a před několika lety). Dál mně osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za silně demotivační považuju snižující se úroveň výcviku, méně specializačních kurzů, méně cvičení jako takových... (srovnávám stav "teď" a před několika lety). Dál mně osobně odrazuje úroveň výzbroje a výstroje (když nejsou naskladněný skoro ani "maskáče", jak mám očekávat, že dostanu kvalitní výstroj a vybavení?). V pátek jsem se byl podívat mj na statické ukázce techniky AČR v Plzni k příležitosti Slavností svobody... vstup do areálu s technikou byl jak návrat o několik desetiletí nazpět, zejména při pohledu na PVO...
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  17:08 02.05.2015

  To Jura99:
  Tím, že "peníze na armádu jsou na cestě a tentokrát je to určitě myšleno vážně" si vůbec nejsem jistý. Spíš jsem přesvědčen, že se tak nestane, jelikož fakta mluví ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99:
  Tím, že "peníze na armádu jsou na cestě a tentokrát je to určitě myšleno vážně" si vůbec nejsem jistý. Spíš jsem přesvědčen, že se tak nestane, jelikož fakta mluví proti. Nebo se tak nestane v proklamované výši.

  V nějakém komentáři jsem to tu už jednou rozebíral...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:33 02.05.2015

  KOLT: peníze na armádu jsou na cestě a tentokrát je to určitě myšleno vážně, s ohledem na mezinárodní situaci. Dále je řečeno, že počty AČR se zvýší.
  To jsou dva základní vstupní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: peníze na armádu jsou na cestě a tentokrát je to určitě myšleno vážně, s ohledem na mezinárodní situaci. Dále je řečeno, že počty AČR se zvýší.
  To jsou dva základní vstupní parametry a teď už záleží jen na provedení. Pokud je vojáků málo, asi cosi bude chybět např. v oblasti motivace branců, že se "nikdo" nehlásí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:42 01.05.2015

  Problém má dle mě především tři roviny:
  1) Finanční
  Ta je asi nejméně problematická z pohledu dané jednotky, předpokládám totiž, že její financování je zajištěné. Problém ovšem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém má dle mě především tři roviny:
  1) Finanční
  Ta je asi nejméně problematická z pohledu dané jednotky, předpokládám totiž, že její financování je zajištěné. Problém ovšem má celý zbytek Armády, který je trvale podfinancovaný s ohromným vnitřním dluhem. Proto si myslím, že by bylo lepší nejprve umořit velkou část tohoto dluhu, a teprve pak se bavit o tom, zda máme dost peněz na další jednotky. Už jenom proto, že není vyloučené, že přijde další ekonomická krizička a naše politická elita opět dá na armádu 1.04 místo slibovaných 1.4 % HDP...

  2) Personální
  Dle mého zcela zásadní. V tuto chvíli nemůže daná jednotka vzniknout jinak než kanibalizací 43. vpr, 102. prpr. a nejschopnějších lidí z dalších jednotek. Armáda má dlouhodobý podstav, pokud se skutečně podaří počty v brzké době doplňovat (což s ohledem na nová služební zákon není až tak jisté), měly by primárně být využity na zalátání největších děr v personálu, poté je třeba nové vojáky dobře vycvičit (a materiálně zabezpečit), teprve pak je možné budovat nové jednotky. Jestliže máme personální krizi v běžných jednotkách, je budování nové SOF jednotky hodně riskantní krok.

  3) Doktrinální
  Většinově je v armádách používán model, kdy jsou jednotky speciálních sil (SF) podporovány jednotkami pro speciální operace (SOF). Terminologie není ustálená, ale tahle je asi nejpoužívanější. SOF jednotky přitom nemají schopnost plnit úkoly SF jednotek (na rozdíl od SOC - special operation capable - jednotek). Úkoly SOF jednotek jsou: a) podporovat SF jednotky, pokud to tyto potřebují; b) provádět vlastní operace, kdy se zpravidla jedná o specifické, nicméně "konvenční" vojenské úkoly; c) provádět standardní operace jako běžné jednotky ve chvíli, kdy tyto nejsou dostupné nebo (především) kdy jsou očekávány problémy, takže je záhodno použít kvalitněji vycvičenou a vybavenou jednotku.
  ad a) Typický příklad je možné shlédnout ve filmu Black Hawk Down – SF jednotka provádí tzv. přímou akci a potřebuje zajistit perimetr, k čemuž je použita SOF jednotka.
  ad b) Jedná se o "core business" SOF jednotky. Kupříkladu v případě jednotek "typu rangers" (jako je náš 43. vpr.) se jedná především o obsazování či pouhou likvidaci cílů v týlu nepřítele ap. (obsazení letiště při nedávném útoku francouzských sil v Mali).
  ad c) Je-li kupříkladu při útoku na postavení nepřítele očekáván tuhý odpor, přičemž je velmi důležité jej přemoci, je k tomuto útoku často vybrána jednotka SOF, jelikož její příslušníci jsou zpravidla lépe vycvičeni a často i vybaveni.

  Jednotku SOF, která se přímo nabízí k podpoře operací SF, máme – 43. vpr. Proto mi není jasné, proč ji nevyužijeme. Pokud by měl někdo dojem, že má prapor nedostatečnou kapacitu k plnění připravovaných úkolů a k podpoře SF, bylo by mnohem jednodušší přidat mu čtvrtou bojovou rotu (pátou, počítám-li i rotu zbraní), která by mohla být i primárně určena k podpoře SF.
  Naproti tomu zřizovat speciální jednotku, která bude mít za úkol pouze podporu SF, mi přijde doktrinálně podivné. Co bude jednotka dělat ve chvíli, kdy nebudou její služby pro SF potřebné? U klasických jednotek SOF je to jasné, ty mohou operovat samostatně, ale bude toho UPSO schopen? Bude mít potřebné nebojové kapacity k tomu potřebné? Jeho velikost navíc bude poměrně malá, víc jak jedna bojová rota to nebude, čili pro samostatné operace výrazně omezená použitelnost. A těch otázek je mnoho.

  Nepochybuji, že se těmito otázkami zodpovědní důstojníci zabývali. Jen se prostě obávám, zda nepřevážily osobní zájmy, případně nedůvěra či dokonce antagonismy nad potřebami AČR. Protože zrovna typické a vyzkoušené řešení to není.
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  09:18 30.04.2015

  Problém má určitě víc rovin, než je nenaplněnost stavů jednotek. Počet nic neřeší, dokud nemá jednotka k dispozici moderní výzbroj. Nabrat dnes profesionální vojáky, kteří dostanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém má určitě víc rovin, než je nenaplněnost stavů jednotek. Počet nic neřeší, dokud nemá jednotka k dispozici moderní výzbroj. Nabrat dnes profesionální vojáky, kteří dostanou zastaralou vojenskou výzbroj a techniku je doslova k ničemu. Vše musí jít ruku v ruce. A to i s penězi do výzbroje. Podle toho co vidím, tak nám okolní svět ujíždí. Jsme v NATO, nemá cenu experimentovat a je nutné zvolit strategického partnera pro modernizaci výzbroje a to osvědčenou technikou. Zatím se mi zdá, že se tady lítá od čerta k ďáblu. Přitom před r. 1989 byla doktrína jasná.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  20:31 29.04.2015

  Takže by bylo logické, že nejdříve se ten podstav doplní (jedná se tuším o cca 5 tis. vojáků, což není zrovna malý počet, vzhledem k (ne)ochotě populace stát se profesionálním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže by bylo logické, že nejdříve se ten podstav doplní (jedná se tuším o cca 5 tis. vojáků, což není zrovna malý počet, vzhledem k (ne)ochotě populace stát se profesionálním vojákem a podílu, kterým vstupním sítem neprojde), zvláště když armáda již nyní má jednotky, které tou schopností SOF disponují. Až pak bychom měli vytvářet nové jednotky (což nevylučuji, pouze si myslím, že je nějaké logické pořadí kroků).
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  20:17 29.04.2015

  Nemá smysl tuto polemiku vést. Bohužel jsem realista. Zatím nevím, že by se armáda zvětšovala, pouze se naplní nezaplněná tabulková místa, protože je cca na 70% PLÁNOVANÝCH ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemá smysl tuto polemiku vést. Bohužel jsem realista. Zatím nevím, že by se armáda zvětšovala, pouze se naplní nezaplněná tabulková místa, protože je cca na 70% PLÁNOVANÝCH stavech, což neberu jako zvětšování armády, ale jako nezbytnost, protože při troše zodpovědnosti naších politiků k takovému podstavu vůbec nemělo dojít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:22 29.04.2015

  petres: v podstatě se bavíme o ničem. Pokud přistupujete k věci tak, že kvalitní jednotka nevznikne za rok a že příslib peněz je pouze negarantovaný, pak lidé Vašeho uvažování se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres: v podstatě se bavíme o ničem. Pokud přistupujete k věci tak, že kvalitní jednotka nevznikne za rok a že příslib peněz je pouze negarantovaný, pak lidé Vašeho uvažování se nikdy do ničeho nepustí, protože už dopředu vědí, že "to stejně nemá cenu". Kvalitní jednotka opravdu za rok nevznikne, podobně jako dálnice se za rok nepostaví, ale pokud např. ke stavbě dálnic budeme přistupovat stejně, že "nemá cenu" se do stavby vůbec pouštět, když to trvá tak dlouho, tak se nikdy po dálnici nesvezeme. Prostě politikové řekli, že peníze dají a že armáda se zvětší o cca 1/3. Pokud má být AČR početně větší, asi je logický krok, že nové jednotky, mj. tato ÚPSO vzniknou.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:00 29.04.2015

  Dle mého je 601. až přiliš sólový hráč (což částečně vyplývá z jejich úkolů). Právě, že jde o společný zájem, měli by být více týmovým hráčem a využívat kapacity již v rámci armády ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého je 601. až přiliš sólový hráč (což částečně vyplývá z jejich úkolů). Právě, že jde o společný zájem, měli by být více týmovým hráčem a využívat kapacity již v rámci armády vybudované (které se jim sami nabízejí viz 43. vpr a jsou to léta tvrdé práce, kvalitní jednotka nevznikne za 1 rok) nehrát si pouze na vlastním písečku a prostředky dát na to, některé schopnosti v rámci armády neztratit. Slovo řevnivost bych použil zejména v případě 601. které byl třeba SOG trnem v oku (viz můj první komentář). Nevím, jak jste dospěl k závěru, že peníze na armádu "jsou a budou". Pokud se kouknu na plán navyšování výdajů na armádu ve volebním období současné vlády, nárůst není nijak raketový s bídou v úrovni zachování schopnosti, natož rozvoj (pokud nepůjdou peníze přímo ze státního rozpočtu a ne přes MO v případě největších zakázek) a to navýšení, které plánují pro další vlády po skončení svého funkčního období, je ve stylu "slibem nezarmoutíš". Sliby se slibuji...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:45 29.04.2015

  petres: potřebu kapacit SOF neurčují vojáci, ale politikové. Voják je kompetentní pouze říct, jestli předpokládaný úkol od politiků s danou kapacitou splní nebo ne. Jinými slovy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres: potřebu kapacit SOF neurčují vojáci, ale politikové. Voják je kompetentní pouze říct, jestli předpokládaný úkol od politiků s danou kapacitou splní nebo ne. Jinými slovy, pokud před 5lety politikové definovali za nepřítele např. Taliban v Afghánistánu a řekli, že ve střední Evropě konflikt nehrozí, asi se voják mohl vyjádřit, že našich X vojáků na úkol stačí. Rusko tehdy nikoho ani ve snu nenapadlo. Dnes je situace ze dne na den jiná a pokud je Rusko možným nepřítelem, asi i laik pozná, že "reálná potřeba SOF komunity" diametrálně narostla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:36 29.04.2015

  petres, KOLT: tedy máte dojem, že potenciál obyvatelstva ČR nabídnout osoby pro zvláštní určení je zcela vyčerpán a víc vojáků, než stávajících pár stovek z této republiky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres, KOLT: tedy máte dojem, že potenciál obyvatelstva ČR nabídnout osoby pro zvláštní určení je zcela vyčerpán a víc vojáků, než stávajících pár stovek z této republiky nevypadne? Tak to bychom mohli rovnou zabalit.... S ohledem na mezinárodní situaci je politický požadavek na radikální zvýšení počtů AČR, s poznámkou, že finance "jsou a budou". Nikdo neříká, že ty zvýšené počty se zvládnou do zítra, ale někdy se začít musí. Takže pokud se vytvoří rámce nových jednotek a začne nábor (třeba "kanibalizací" stávajících jednotek, které zas rekrutují nové brance) je to krok správným směrem.
  Vaše názory by spíš svědčily o řevnivosti či žárlivosti mezi jednotkami speciálního určení, ovšem tady jde o obranu státu, nikoliv o to, kdo předběhne tu kterou jednotku v tom kterém úkolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  08:59 29.04.2015

  Jura99 Nezdílím Vaši logiku, že pokud se armádní rozpočet navyšuje, musí nutně vzniknout nové jednotky, pokud kapacita těch současných postačuje. Dám citací od jednoho z velitelů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 Nezdílím Vaši logiku, že pokud se armádní rozpočet navyšuje, musí nutně vzniknout nové jednotky, pokud kapacita těch současných postačuje. Dám citací od jednoho z velitelů 43. vpr " Reálná potřeba SOF komunity je diametrálně menší než je 43. vpr schopen poskytnout". U tohoto člověka je předpoklad, že je dostatek kompetentní k tomuto vyjádření. Ale třeba máme nedostatek informací, nevím.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:35 29.04.2015

  Jura99: A kde chcete vzít lidi? To je hlavní problém, ne finance. Ačkoliv ty také, zatím se ten rozpočet moc nezvedl a Armáda má navíc obrovský vnitřní dluh, který je třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: A kde chcete vzít lidi? To je hlavní problém, ne finance. Ačkoliv ty také, zatím se ten rozpočet moc nezvedl a Armáda má navíc obrovský vnitřní dluh, který je třeba nejdříve splatit. Jenže lidi není odkud brát, většina útvarů má podstav. A ačkoliv třeba 43. vpr je na tom asi lépe než ostatní, tohle nebude nic jiného než vykrádání personálu 43. a 102. pr. :-( Podobná jednotka by klidně mohla vzniknout, ale až bude nabrán ten nový personál, který vláda slibuje. Nicméně i tak si myslím, že by bylo logičtější postupovat osvědčeným způsobem, kdy jsou pro účely podpory SF vyčleněny jednotky SOF (Rangers, Parachute Regiment ap.), tedy u nás logicky 43. vpr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:06 29.04.2015

  Určitě krok správným směrem. Nechápu úvahy typu, že úkol nově vznikající ÚPSO by zajistily už stávající jednotky. To nedává logiku, armádní rozpočet se navyšuje, navyšovat se mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určitě krok správným směrem. Nechápu úvahy typu, že úkol nově vznikající ÚPSO by zajistily už stávající jednotky. To nedává logiku, armádní rozpočet se navyšuje, navyšovat se mají počty i technika, tedy musí vzniknout nové jednotky.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  07:39 29.04.2015

  Jen další rozmělňování už tak mála peněz. Jen se vytvoří další kancelářský místečka pro kamarádíčky. Udělá se nějaká šmelina kolem vybavení, s tím mají kámoši Armádního generála ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen další rozmělňování už tak mála peněz. Jen se vytvoří další kancelářský místečka pro kamarádíčky. Udělá se nějaká šmelina kolem vybavení, s tím mají kámoši Armádního generála Ing. Petra Pavla, M. A., bohaté zkušenosti.

  To zas někoho nafrčkujou , protože na nejvyšší post bude potřeba dát dalšího generála s pořádným tuzerem. Bude mít nejmíň dvě sekretářky a deset pobočníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:03 29.04.2015

  Myslím, že lidí, co jim tohle hlava nebere, je víc. Stejně jako petres doporučuji kouknout na On War. Při zřízení Velitelství speciálních sil jsem doufal, že se v této oblasti něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že lidí, co jim tohle hlava nebere, je víc. Stejně jako petres doporučuji kouknout na On War. Při zřízení Velitelství speciálních sil jsem doufal, že se v této oblasti něco pohne kupředu. Jenže tohle mi připomíná spíš úkrok stranou.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  21:15 28.04.2015

  Také by mne zajímalo, jaké systémové důvody vedly k vytvoření nové ÚPSO a nevyužily se jednotky existující. Že se něco bude dít kolem posílení 601. skss naznačovala koncem roku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také by mne zajímalo, jaké systémové důvody vedly k vytvoření nové ÚPSO a nevyužily se jednotky existující. Že se něco bude dít kolem posílení 601. skss naznačovala koncem roku 2014 např. tato zpráva: http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Tohle vytvoření nové jednotky v době, kdy armáda nemá personální ani finanční zdroje a jsou k dispozici kvalitní jednotky, které toto mohou nabídnout, ale budí rozpaky. Např. 43. vpr se pro tento úkol nabízel. V případě potřeby jedné roty ji například stačilo vyčlenit pro SF, tedy něco podobného jako ve větším měřítku funguje u britského Parachute Regiment, kde 1. prapor PARA je určen pro spolupráci s SF a 2. a 3. prapor PARA jsou vyčleněny pro 16. Air Assault Brigade.
  Nezklamal mne jako zdroj informací On War, kde v oživené starší debatě, se k tomu vyjadřuje povolaný člověk a potvrzuje nepěkný dojem, který z toho mám. Nevím, proč, ale nějak jsem si vzpomněl na jednu zrušenou jednotku, protože byla "nesystémová" a "nespolehlivá" a události, které kolem toho byly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fran
  16:28 28.04.2015

  CerVus: přečti si pořádně leták a v závorce máš (nematuritní). No a dle nového zákona, který začne platit od 1.7. tak do hodnosti četař není potřeba míti maturitu. A ještě dle mých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: přečti si pořádně leták a v závorce máš (nematuritní). No a dle nového zákona, který začne platit od 1.7. tak do hodnosti četař není potřeba míti maturitu. A ještě dle mých informací tento nově vznikající útvar budou obsazovat prioritně současní členové 601. a to hlavně všechna velitelská a jinak důležitá místa, protože jim vycvičení lidé útíkají neb se nemají kam posunout, nebo skrz úraz nemůžou býti výsadkový.
  K nově vytvořenému útvaru: tuto službu by jim mohl udělat leckterý současný útvar, třeba 102. nebo Chrudim, ale nově vytvořené velitelství s jedním útvarem prostě vypadá blbě, tak si vytvoří druhý útvar.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  16:24 28.04.2015

  U této jednotky snad ne. Přeci jenom to nebudou standardní bigoši.

  U této jednotky snad ne. Přeci jenom to nebudou standardní bigoši.

 • CerVus
  15:51 28.04.2015

  Jako chtít na desátníka maturitu, tak to už je s ohledem na ten nový pro nižší hodnosti příšerně napsaný zákon celkem drzost.

  Jako chtít na desátníka maturitu, tak to už je s ohledem na ten nový pro nižší hodnosti příšerně napsaný zákon celkem drzost.