Rumunsko přidává obraně a kupuje protiraketové systémy Patriot

Americké systémy Patriot; větší foto / Public Domain 

Rumunsko projevilo vážný zájem o výkonné protiletadlové a protiraketové systémy Patriot a raketomety HIMARS (HIgh Mobility Artillery Rocket System). Nákup špičkových zbraňových systémů je možný díky razantnímu nárůstu rozpočtu rumunského ministerstva obrany.

Rumunsko během jediného roku zvedlo obranné výdaje z 1,4 % HDP na letošních 2 % HDP. Za povšimnutí stojí, že výkon rumunské a české ekonomiky je na zhruba stejné úrovni, ale Rumunsko vydává téměř dvakrát více peněz na obranu.

Premiantem střední a východní Evropy v obranných výdajích pro rok 2017 je Polsko (9,2 miliardy dolaru), následuje Rumunsko (3,08 miliardy dolarů), Ukrajina (2,4 miliardy dolarů), Česká republika (1,8 miliardy dolarů) a Maďarsko (1,1 miliardy dolaru).

Rumunsko navyšuje rozpočet armády především v reakci na ruskou anexi Krymu a na aktivity ruské armády v oblasti Černého moře. Rumunský ministr obrany Mihnea Motoc na konci minulého roku poukázal na to, že ruské vojenské kapacity v Černém moři "v posledních letech podstatně zesílily".

Rumunsko-ruské vztahy od anexe Krymu označil Motoc za "minimální". Motoc podle vlastních slov doufá ve zlepšení, ale zároveň dodal:"Musíme být realisté... V blízké době se situace zásadním způsobem nezmění.”

Rumunsko je rovněž politicky angažováno v Moldavsku, od kterého se de facto odtrhlo Podněstří. Rusko přitom Podněstří podporuje ekonomicky, politicky i vojensky. Například v roce 1992 ruská armáda vojensky podpořila podněsterskou armádu v boji proti moldavské armádě, podporovanou Rumunskem.

Otázkou samozřejmě je, zda Rumunsko všechny peníze dokáže smysluplně utratit. Plány rumunské armády v každém případě nejsou nikterak malé - Rumunsko chce “co nejrychleji” získat systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot a raketomety HIMARS. V obou případech se jedná o špičkové, ale nesmírně drahé zbraně.

Oba zbraňové systémy Washington neposkytuje "jen tak někomu". Rumunsko má však v ruce jeden trumf - na jeho území od minulého roku funguje americká základna s výkonným radarem protiraketové obrany systému Aegis Ashore.

Základna stojí v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice a v budoucnu se stane součástí budovaného protiraketového deštníku NATO. Od roku 2018 mají být v Rumunsku rozmístěny také antirakety SM-3.

Na žádost Rumunska odpověděla již americká firma Raytheon, která je mimo jiné výrobcem raket SM-3:”Rumunsko hodlá posílit své obranné kapacity prostřednictvím nákupu systémů Patriot. Raytheon udržuje dlouhodobé vztahy s Rumunskem a bude úzce spolupracovat s vládami USA a Rumunska, aby Rumunsko jako člen NATO dosáhlo svých obranných cílů.”

Přehlídka techniky rumunské armády.

V současné době je nejvýkonnějším rumunským systémem PVO ex-nizozemský komplet Hawk s dosahem cca 50 km. Původně chtělo Rumunsko modernizovat Hawky na standard “XXI”, ale díky většímu vojenskému rozpočtu dává přednost výrazně pokročilejším Patriotům.

Kromě kompletu Hawk ve výzbroji rumunského letectva najdeme ještě zastaralé systémy PVO S-75 Dvina a u pozemního vojska 9K33 Osa, 2K12 Kub a také značný počet kanónových prostředků PVO (ráže 30 mm a 35 mm) velmi krátkého dosahu - M1980/88, Oerlikon a Gepard.

Podle webu digi24.ro Rumunsko plánuje za nákup sedmi baterií Patriotů vydat 4 miliardy euro a za prostředky PVO krátkého dosahu 2 miliardy euro.

Pokud Rumunsko získá Patrioty, dostane se do elitního klubu aliančních zemí schopných ničit aerodynamické i balistické cíle. O špičkové komplety Patriot usiluje také Polsko, zatímco Česká republika poptává jednoduší komplety PVO krátkého/středního dosahu. Například Dánsko ale od budování pozemní PVO úplně upustilo.

Také nákup raketometů HIMARS výrazně posílí schopnosti rumunské armády ničit cíle mimo přímou viditelnost. V současné době pozemní vojsko provozuje 54 raketometů LAROM (ráže 122 mm / 160 mm) a APR 40 (122 mm; rumunská verze BM-21 Grad). LAROM s izraelskými raketami (160 mm) má dosah až 45 km. HIMARS však dokáže ničit cíle na vzdálenost až 84 km, případně s raketou MGM-140 ATACMS na vzdálenost až 300 km.

V Evropě přitom raketomety třídy HIMARS disponuje pouze Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Řecko, Turecko a Finsko. Bez náhrady byly výkonné raketomety (MLRS) vyřazeny z Dánska, Holandska a Norska.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

První rumunská stíhačka F-16 ve vzduchu

Na portugalské letecké základně Monte Real provedla svůj první let repasovaná stíhačka F-16 ...

Polsko směřuje k raketovému systému Patriot

V úterý polské ministerstvo obrany informovalo o podepsání memoranda o porozumění mezí polskou ...

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Americký raketový systém THAAD v Jižní Koreji

V březnu dopravní letouny C-17 Globemaster III přepravily do Jižní Koreje protiraketový systém THAAD ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kruan
  20:00 24.04.2017

  Dobře Rumuni...dobře děláte, že si nenecháte radit od kremrolí a sázíte na obranu.

  Dobře Rumuni...dobře děláte, že si nenecháte radit od kremrolí a sázíte na obranu.

 • Tecka
  14:31 24.04.2017

  No tak... Offset nas wykończy. Jeszcze mozna sie zgodzić co do produkcji dla SkyCeptor ale GaN nas wydrenuje . Jak napisałeś tutaj jankesi rozdają karty i decydują co kto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak... Offset nas wykończy. Jeszcze mozna sie zgodzić co do produkcji dla SkyCeptor ale GaN nas wydrenuje . Jak napisałeś tutaj jankesi rozdają karty i decydują co kto dostanie i po co.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:16 24.04.2017

  Tecka - i jeszcze 50% ma zrobić polski przemysł

  To oficjalne zapowiedzi - a wiemy jak "prawdomówny" jest Macierewicz

  Tu Amerykanie decydują - bo to oni pracują nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - i jeszcze 50% ma zrobić polski przemysł

  To oficjalne zapowiedzi - a wiemy jak "prawdomówny" jest Macierewicz

  Tu Amerykanie decydują - bo to oni pracują nad komponentami i to oni "udostępniają sojusznikom" technologie...

  Dla mnie całe polonizacja Wisły to błąd... Przepłacimy nie uzyskując nic realnego
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  13:27 24.04.2017

  Díky za informaci o SkyCeptor.

  Díky za informaci o SkyCeptor.

 • Tecka
  13:12 24.04.2017

  A dokładniej to tak: PAC-3 MSE + SkyCeptor, radar 360 st, i system IBCS
  Współpraca Raytheon, Rafael ,PGZ. transfer tech dla GaN i produkcja SkyCeptor.
  Dostawy 2+6 . Jak jankesom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A dokładniej to tak: PAC-3 MSE + SkyCeptor, radar 360 st, i system IBCS
  Współpraca Raytheon, Rafael ,PGZ. transfer tech dla GaN i produkcja SkyCeptor.
  Dostawy 2+6 . Jak jankesom test IBCS wypali jesienią to umowa końcem roku a jak nie to wiadomo...wczesniej czy pozniej zapłacimy jak za złoto ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:43 24.04.2017

  Zobaczymy ile z zapowiedzi będzie w praktyce (Rumuni dużo rzeczy już zapowiadali - podobnie jak Polska)

  Póki co jest problem bo IBCS nie jest gotowy - i trzeba czekać
  Podobnie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zobaczymy ile z zapowiedzi będzie w praktyce (Rumuni dużo rzeczy już zapowiadali - podobnie jak Polska)

  Póki co jest problem bo IBCS nie jest gotowy - i trzeba czekać
  Podobnie nowy radar...

  Ostatnio mówi się ze zamiast PAC-2GEM-T będzie SkyCeptor...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:23 24.04.2017

  Nesher: Proč nesmysl? Je známo, že domácí vlastník obvykle dividendu investuje nebo utratí v místě svého bydlení nebo podnikání a může být široce prospěšný pro region (viz. např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Proč nesmysl? Je známo, že domácí vlastník obvykle dividendu investuje nebo utratí v místě svého bydlení nebo podnikání a může být široce prospěšný pro region (viz. např. pánové z Jablotron a Juta), zatímco zahraniční vlastník přijede jednou ročně na kontrolu, jestli roboši makají a jinak jeho zahraniční matka funguje jako přepouštěcí ventil na sumu zde ke zdanění, když je malá připustí, když je velká nepustí. Aby nedošlo k omylu, samozřejmě to jsou jeho peníze a může si s nimi třeba zatopit, ale pokud se bavíme, co je vhodnější pro stát, tak určitě vyrovnanější mix domácího a zahraničního kapitálu. Příklad s vodárnami je navíc křiklavý, tam skutečně peníze tečou ven a ani se neinvestuje do zanedbané infrastruktury.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:03 24.04.2017

  JirkaM:
  Nenechajte sa toľko kŕmiť fantasmagóriami Žirinovskeho a spol., uženiete si problémy s trávením reality. :-D

  ----------------------------------------------

  Keď už, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM:
  Nenechajte sa toľko kŕmiť fantasmagóriami Žirinovskeho a spol., uženiete si problémy s trávením reality. :-D

  ----------------------------------------------

  Keď už, tak o Rumunoch treba vedieť jednu vec. Nikdy nejdu do ničoho na vlastnú päsť, ale pridajú sa na stranu niekoho, kto podľa nich zvíťazí a územie, ktoré ich potenciálne zaujíma im prisľúbi. Stačí čakať, kým niektorý sused urobí fatálnu chybu a začne sa angažovať na strane potencionálnych porazených (a Ukrajina je momentálne na strane EU a USA, ktoré v meraniach síl doteraz vždy zvíťazili).
  Inak, v ich nacionalistickej rétorike sa zvykne objavovať aj motív rieky Tisa, ako skutočnej hranice Rumunska s Maďarskom (posledne to vytiahol koncom minulého roka Basescu, keď bolo maďarským diplomatom v Rumunsku prikázané ignorovať rumunský národný sviatok).
  Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  07:03 24.04.2017

  JirkaM - nefantazíruj ! Rumuni si na nič nerobia nárok , na žiadne územie ! Pri vstupe do NATO prehlásili , že nemajú územné požiadavky u susedov. Tak ako každý iný člen!
  Rumuni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM - nefantazíruj ! Rumuni si na nič nerobia nárok , na žiadne územie ! Pri vstupe do NATO prehlásili , že nemajú územné požiadavky u susedov. Tak ako každý iný člen!
  Rumuni si pôjdu "zobrať" kus Ukrajiny , nedajbože by dostali na frak a zatiahnu NATO do vojny ? Tak si to myslel ?
  Rumuni mali dávnejšie Moldavsko /jeho časť/. A po ll. svetovej vojne ho darovali súdruhovi Stalinovi , tak ako ČSR dalo dar generelissimovi - Podkarptskú Rus.
  PS. Pôjdeme do vojny za Podkapatskú Rus ?
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:37 23.04.2017

  S tímhle si Rumuni ten kus Ukrajiny co si nárokují možná dokážou vzít zpátky.

  S tímhle si Rumuni ten kus Ukrajiny co si nárokují možná dokážou vzít zpátky.

 • KOLT
  21:30 23.04.2017

  V článku se píše, že mají Gepardy a M1980/88, čili něco na blízko mají. Ale asi by se hodilo k tomuto účelu pořídit ještě nějaký moderní systém typu C-RAM.

  V článku se píše, že mají Gepardy a M1980/88, čili něco na blízko mají. Ale asi by se hodilo k tomuto účelu pořídit ještě nějaký moderní systém typu C-RAM.

 • jadernazima
  19:32 23.04.2017

  jinými slovy, je reálné se plánovanými prostředky bránit takovým střelám jako je JAASM se stealth charakteristikami a předpokládám i manévrováním proti kanonům v závěrečně fázi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jinými slovy, je reálné se plánovanými prostředky bránit takovým střelám jako je JAASM se stealth charakteristikami a předpokládám i manévrováním proti kanonům v závěrečně fázi letu?
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  19:28 23.04.2017

  jo, ale ten výčet je kombinace PAC-2 a 3

  Budou mít na obranu baterií nějaký skutečně funkční systém krátkého dosahu, nebo si těch 7 baterií za obrovskou cenu s předpokládám 112 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo, ale ten výčet je kombinace PAC-2 a 3

  Budou mít na obranu baterií nějaký skutečně funkční systém krátkého dosahu, nebo si těch 7 baterií za obrovskou cenu s předpokládám 112 raketami nechají sežrat drony a pár raketami s plochou dráhou letu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  17:27 23.04.2017

  Petr M, oni zrejme mysleli elitne krajiny cisto v ponimani schopnosti nicit "aerodynamicke i balisticke ciele", nemyslim, ze za tym treba hladat cokolvek ine. Jedine, ze by si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M, oni zrejme mysleli elitne krajiny cisto v ponimani schopnosti nicit "aerodynamicke i balisticke ciele", nemyslim, ze za tym treba hladat cokolvek ine. Jedine, ze by si velmi chcel...
  Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  13:31 23.04.2017

  Petr M - k Patrioty majú štáty.....keď nie tieto štáty ,tak potom ktoré štáty sú elitné ? Rusko , ČR , SR ?

  Petr M - k Patrioty majú štáty.....keď nie tieto štáty ,tak potom ktoré štáty sú elitné ? Rusko , ČR , SR ?

 • Petr M
  12:49 23.04.2017

  "Oba zbraňové systémy Washington neposkytuje "jen tak někomu".
  "Pokud Rumunsko získá Patrioty, dostane se do elitního klubu aliančních zemí schopných ničit aerodynamické i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Oba zbraňové systémy Washington neposkytuje "jen tak někomu".
  "Pokud Rumunsko získá Patrioty, dostane se do elitního klubu aliančních zemí schopných ničit aerodynamické i balistické cíle."

  Patrioty mají státy
  Tchaj-wan, Egypt, Německo, Řecko, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Kuvajt, Nizozemsko, Saúdské Arábie, Spojené arabské emiráty a Španělsko.
  toto má být ten elitní klub...
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:36 23.04.2017

  a abych zas našemu MO moc nekřivdil, tak menších uspěchu realizovali celkem dost..at už jsou to nákladní auta, výstroj nebo zbraně či munice..to už reálně ve skladech je..žádne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a abych zas našemu MO moc nekřivdil, tak menších uspěchu realizovali celkem dost..at už jsou to nákladní auta, výstroj nebo zbraně či munice..to už reálně ve skladech je..žádne koupi, uvažuje ani plánuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:34 23.04.2017

  nebo to znárodnit vse jako ve Venezuele a je to..to je armádní velmoc :)

  Jinak stejne jako 90% zdejších článku je to jen teoreticke..kupuje neznamena že nakoupila..dokud nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nebo to znárodnit vse jako ve Venezuele a je to..to je armádní velmoc :)

  Jinak stejne jako 90% zdejších článku je to jen teoreticke..kupuje neznamena že nakoupila..dokud nebude dodanej alespoň jeden komplet tak je to porád spekulace..i podepsaná smlouva ještě nic nepotvrdi..to vidíme v Polsku.. Ve finále taky nemusi koupit vůbec nic.
  Jinak podle me Stropnicky křeslo na MO neudrží ani když vyhraje ANO volby..pujde na MZ a MO si zabere koalice..ODS nebo někdo jiný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  09:56 23.04.2017

  Trenér
  To je nesmysl, vážně si myslíte, že by ty peníze získal stát, pokud by ty podniky vlastnili Češi? Ne, čeští vlastníci by stejně jako zahraniční zaplatili daně a pak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trenér
  To je nesmysl, vážně si myslíte, že by ty peníze získal stát, pokud by ty podniky vlastnili Češi? Ne, čeští vlastníci by stejně jako zahraniční zaplatili daně a pak by výnosy použili dle svého uvážení, tj. i klidně vyvedli do zahraniční. To samé platí i pro ty vodárny, tuto infrastrukturu vlastní (vlastnily) nikoliv stát, tedy by opět stát dostal daně a to by bylo vše.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  08:39 23.04.2017

  Země, kde se člověk bojí, aby ho na parkovišti nepokousala smečka divokých psů, bude kupovat Patrioty. Pěkné. Napadá mě příměr s Ruskem.

  Země, kde se člověk bojí, aby ho na parkovišti nepokousala smečka divokých psů, bude kupovat Patrioty. Pěkné. Napadá mě příměr s Ruskem.

 • Trener
  08:13 23.04.2017

  Ono taky kdyby ročně až 289 miliard Kč neodteklo ze země na dividendách zahraničním vlastníkům, peníze zůstaly doma, to by se to zbrojilo. Např. něco přes 7 mil. lidí v zemi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono taky kdyby ročně až 289 miliard Kč neodteklo ze země na dividendách zahraničním vlastníkům, peníze zůstaly doma, to by se to zbrojilo. Např. něco přes 7 mil. lidí v zemi, většinou kvůli modrým ptákům platí za vodu zahraničním korporacím, které mají roční zisk přes 2 miliardy.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:08 23.04.2017

  jedinna relevantni informace je absolutní částka která se ročne vynaloží na armadu..v pripade stretu se ty armády taky nebudou nejak omezovat podle toho kolik HDP na hlavu ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jedinna relevantni informace je absolutní částka která se ročne vynaloží na armadu..v pripade stretu se ty armády taky nebudou nejak omezovat podle toho kolik HDP na hlavu ma jednotlivá země..proste poslou co mají. Cena techniky je vicemene stejná. Pokud mi dotáhneme ten nákup bvp tak to bude pořád ohromný posun bojeschopnosti a efektivity armády i kdyby se rozpocet nezvedl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  07:56 23.04.2017

  Podle voleních preferencí bude pravděpodobně u nás stejná vláda, tak asi nějaká velká změna ke koncepci armády nebude :-). Takže to je asi dobře, co se týče úředníků, kteří to mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle voleních preferencí bude pravděpodobně u nás stejná vláda, tak asi nějaká velká změna ke koncepci armády nebude :-). Takže to je asi dobře, co se týče úředníků, kteří to mají na starosti nákupy atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  23:31 22.04.2017

  A rumuni budou platit keš, soudruhu jene grohmanne?
  Co tak trošku je pomluvit, jenom trošičku!
  ŽE JE TO NAD RUMUNSKÉ POMĚRY, CO BY VŠECHNO MOHLI NAKOUPIT DO NEMOCNIC, DÁT DĚTEM, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A rumuni budou platit keš, soudruhu jene grohmanne?
  Co tak trošku je pomluvit, jenom trošičku!
  ŽE JE TO NAD RUMUNSKÉ POMĚRY, CO BY VŠECHNO MOHLI NAKOUPIT DO NEMOCNIC, DÁT DĚTEM, DŮCHODCŮM...No jen zkus, vždyť to pomlouvání rusáků ti jde báječně! chachachááááááááááá
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:07 22.04.2017

  Jura99: OSSR nikdy nemali taky vysoky rozpocet jako v roku 2017. Je sice pravda, ze vysoke percento rozoctu ide na rezijne naklady, hlavne je podstatne vyplacanie vojenských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: OSSR nikdy nemali taky vysoky rozpocet jako v roku 2017. Je sice pravda, ze vysoke percento rozoctu ide na rezijne naklady, hlavne je podstatne vyplacanie vojenských dochodkov, no situacia sa od roku 2016 pozitivne zmenila v prospech modenizacie a akvizicii. No ako som pisal. Za rok a pol sa neda dohnat to, co ostatní robia 10 rokov.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  20:13 22.04.2017

  rozpocet 2016 SR
  http://www.rozpocet.sk/app/hom...

  Danove prijmy celkovo 10 993 837 v tis Eur z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rozpocet 2016 SR
  http://www.rozpocet.sk/app/hom...

  Danove prijmy celkovo 10 993 837 v tis Eur z toho priame dane 3 010 410, nepriame dane 7 948 258 a z nepriamych dani DPH 5 647 430 a spotrebne dane 2 160 333.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:03 22.04.2017

  Koho by zajímalo, kolik dává ČR jednotlivým ministerstvům, plus příjmy, tak zde je dobrý článek.

  http://kupnisila.cz/statni-roz...

  Myslím, že polemizovat o tom, že HDP ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koho by zajímalo, kolik dává ČR jednotlivým ministerstvům, plus příjmy, tak zde je dobrý článek.

  http://kupnisila.cz/statni-roz...

  Myslím, že polemizovat o tom, že HDP je nepřesný údaj je zbytečné. Už ze samotného názvu plyne, že to je hrubý příjem.

  HDP evokuje ekonomický stav země, hlavně z dlouhodobého hlediska i když meziroční extrémní výkyvy nejsou běžné. Vlastně prakticky neexistují.

  Můžeme se bavit, že ve skutečnosti % z čistého příjmu je vyšší, ale na situaci to nic nemění. Realita je taková, že uvádění v % HDP má svůj smysl o ty 2% nevznikly jen tak od boku. Spíš bych řekl, že jsou výstižná.

  HDP ovlivní cena produktu, tam, kde je cena vyšší jsou zpravidla (zpravidla, ne automaticky) vyšší i příjmy a tím pádem i vyšší příjem z daní (plus mínus, záleží na daňové sazbě). Tudíž pokud jde o armádu, tak velká část výdajů na obranu jde na mzdy vojáků. Ty se liší stát od státu (tím mě napadá, že společná armáda EU, má další problém). Proto také NATO doporučuje 20% z armádního rozpočtu dávat na modernizaci armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:03 22.04.2017

  Jura99

  Ak firma úspešne podniká, tak vždy prináša profit i pre štát. Aj bez priameho platenia daní. Stačí ak zamestnáva xy-ľudí, ktorý platia dane, odvody ... a míňajú zarobené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Ak firma úspešne podniká, tak vždy prináša profit i pre štát. Aj bez priameho platenia daní. Stačí ak zamestnáva xy-ľudí, ktorý platia dane, odvody ... a míňajú zarobené peniaze... čiže platia DPH či spotrebné dane.
  A práve DPH a spotrebné dane sú základom rozpočtu našich štátov - nie zdanenie obyvateľstva či podnikateľov.
  Ale súhlasím, že DPH je dosť zavádzajúce číslo ... v podstate to je presný súčet nepresných čísel .... kde sa metodika stále mení.
  Ale človek nemusí byť finančný génius aby si všimol, že tie štáty ktoré dávajú malý podiel % na obranu sú na tom so schopnosťami podstatne horšie ako tie čo dávajú viac.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:57 22.04.2017

  alter01

  Systém offsetov je i medzi výnimkami v rámci pravidiel hospodárskej súťaže EÚ. V podstate sú štandartom pri každom väčšom nákupe v rámci EÚ. Ak je postavený dobre, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alter01

  Systém offsetov je i medzi výnimkami v rámci pravidiel hospodárskej súťaže EÚ. V podstate sú štandartom pri každom väčšom nákupe v rámci EÚ. Ak je postavený dobre, tak to môžu byť veľmi dobre minuté peniaze .... už je len na tom ktorom štáte ako túto možnosť využije.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:00 22.04.2017

  niko: nevyhoda rozpoctu OSSR je v tom, ze ma maly podil investicni kapitoly, penize se proste prozerou. Jinak rozpocet nebyval ani v minulosti maly, pred deseti lety okolo 1,7%. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: nevyhoda rozpoctu OSSR je v tom, ze ma maly podil investicni kapitoly, penize se proste prozerou. Jinak rozpocet nebyval ani v minulosti maly, pred deseti lety okolo 1,7%. Jinak HDP je celkem zavadejici cislo, protoze v kazdem state se jinak promitne do skutecnych prijmu statniho rozpoctu, takze nektere staty jsou nuceny k vydajum na obranu, na ktere fyzicky nemaji, i kdyz by podle HDP mit udajne mely. Staty maji ruzne dane a v montaznickych statech maji majitele montoven obvykle pobidky nebo danove prazdniny, takze HDP sice tvori, ale statu dane neplati.
  Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  17:59 22.04.2017

  leviathan - v podstate máš pravdu , ale zatial sa nič lepšie ako ekvivalent HDP nevymyslelo. HDP ukazuje možnosti štátu , ŠR to nie je , ako dať dohromady peniaze napr. na obranu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan - v podstate máš pravdu , ale zatial sa nič lepšie ako ekvivalent HDP nevymyslelo. HDP ukazuje možnosti štátu , ŠR to nie je , ako dať dohromady peniaze napr. na obranu , bez toho aby to bolelo !
  Osobne si myslím , že sme pri vstupe potom nemali sľubovať solidaritu s NATO a 2% z HDP na obranu. Mali sme hneď povedať , my sa iba povezieme ...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:57 22.04.2017

  leviathan: slovenske cisla su nizsie, kedže mame o polovicu mensi počet obyvatelstva. Inak nemam pocit, ze by makroekonomicke cisla Sovenska boli nejako vyrazne horsie ako u Ceska. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: slovenske cisla su nizsie, kedže mame o polovicu mensi počet obyvatelstva. Inak nemam pocit, ze by makroekonomicke cisla Sovenska boli nejako vyrazne horsie ako u Ceska. Tiez treba spomenut, ze Slovensko vydava na obranu 1,1 mld. dolarov, teda tolko, kolko dva krat vacsie Madarsko. Nevyhoda Slovenska je len v tom, ze sme stále na startovacej ciare, zatial co ostatne krajiny modernizuju uz aspoň 10 rokov. My este len začínáme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  16:37 22.04.2017

  Este par rokov a aj Rumunsko nas predbehne. Ale zasluzia si to. U nas stale sladky spanok.

  Este par rokov a aj Rumunsko nas predbehne. Ale zasluzia si to. U nas stale sladky spanok.

 • ruleta
  14:30 22.04.2017

  Doporucuji se podivat na Parkanovou a tim neobhajuji nakup tech letadel, ale tady se pomalu bojej neco koupit, protoze se toho chytne nejaky aktivni statni zastupce a bude resit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doporucuji se podivat na Parkanovou a tim neobhajuji nakup tech letadel, ale tady se pomalu bojej neco koupit, protoze se toho chytne nejaky aktivni statni zastupce a bude resit jen a jen cenu bez kontextu.

  Samozrejme neni to jenom o tomto, je to take o lobbingu napric politickymi stranami a nesmyslneho prosazovani modernizaci - ktere jsou zastarale v dobe kdy konkretni modernizace jeste neni schvalena - viz houfnice Dana a dalsi (vyvoje brenu, padaky, pandury, casa letadla defacto cokoliv)

  Podobne to dopadne s vrtulniky, tanky...podobni lide, stejny system, stejni zbrojari.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  14:25 22.04.2017

  Ondrej K : HDP, to je v podstate pomyselna kopa uplne vsetkeho, co sa v state za rok vyrobi, resp. preda. ak je HDP Rumunska a Ceska rovnake, teda maju rovanku kopu, tak % z tohoto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ondrej K : HDP, to je v podstate pomyselna kopa uplne vsetkeho, co sa v state za rok vyrobi, resp. preda. ak je HDP Rumunska a Ceska rovnake, teda maju rovanku kopu, tak % z tohoto HDP musi byt rovnake. --- Zivotna uroven Ceska je smzrjm. vyssia, ako v Rumunsku, pretoze toto "rovnake" HDP, tato rovnaka kopa, sa deli v Cesku medzi 10 mil. obcanov a v Rumunsku medzi 20 mil. obcanov. --- Vela ludi si myli HDP so statnym rozpoctom. Statny rozpocet je ta cast HDP, ktoru vlada vyberie z tej pomyselnej kopy na daniach (a inych prijmoch) a takmer okamzite ho vlada do tej kopy vrati v podobe vydavkov. Vydavky na obranu su sucastou statneho rozpoctu . Ak vlada teda na daniach vyberie napr. 25% HDP (co je bezne cislo), tak vydavky na obranu sa pocitaju z tohoto cisla. Ergo ak je HDP Ceska a Rumunska napr. 180 mld Eur, statny rozpocet tvori cca 25% z toho, teda cca 45 mld Eur - tak vydavky Rumunska vo vyske 3 mld Eur (podla clanku) tvoria cca 7% z rozpoctu a zaroven 1,7% z HDP Rumunska. Vydavky na obranu Ceska vo vyske 1,8 mld Eur tvoria 4% z rozpoctu a teda logicky len 1% z HDP. --- z tychto cisel je chut Rumunska naozaj platit za svoju obranu uplne zjavna a je radovo vacsia ako v Cesku (Slovenske cisla su este katastrofalnejsie).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:43 22.04.2017

  Je to logický krok, pokud tam mají radar PRO, tak jim sami amíci rádi vypomohou s tím, aby tento radar byl co nejlépe chráněn, třeba právě další vrstvou PVO pomocí systému Patriot. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to logický krok, pokud tam mají radar PRO, tak jim sami amíci rádi vypomohou s tím, aby tento radar byl co nejlépe chráněn, třeba právě další vrstvou PVO pomocí systému Patriot.
  Rumuni mají na co navazovat, nahradí starší systémy, v ČR se systémy Volchov, Něva, Vega zrušily bez náhrady, zůstalo jen torzo systémů PVO pozemních vojsk. Zrušením bez náhrady jsme přišli o velký počet kvalitního technického a operačního personálu. Ještě ten kontrakt nepodepsali, Poláci taky chtěli Patrioty co nejrychleji a stále je nemají, přišlo období, kdy se začali dívat i jinam na techniku.

  Takeda: současné osazenstvo na MO musí být opatrné, protože ví jak lehce se mohou dostat do problémů, situace je teď taková, že to dostanou "sežrat" buď za to, že nakoupí špatně a nebo že nenakoupí nic. Je před volbami a tak ani strany, které byly namočeny v korupci na MO až po uši, se nestydí kritizovat a to mají na krku Casy, Pandury, Iveca. Legislativa není dobře postavena na to, aby se nákupy daly urychlit a nedostat se přitom do právní nouze.
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  13:24 22.04.2017

  Nejsem tedy ekonom, ale myslím že ono tohle HDP porovnávání výdajů na obranu jednotlivých zemí je trochu zavádějící. Možná by to někdo uměl přesně spočítat, ale neznamená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem tedy ekonom, ale myslím že ono tohle HDP porovnávání výdajů na obranu jednotlivých zemí je trochu zavádějící. Možná by to někdo uměl přesně spočítat, ale neznamená automaticky, že když Rumuni dávají 1,4 tak že to je více peněz než když Česká republika dává 1%. Nejsem si jist, ale možná už to tady někdo nedávno počítal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:14 22.04.2017

  semtam, takeda
  On taky může být záměr, to víte Anofert ve zbrojním průmyslu nepodniká: http://www.euro.cz/blogy/paky-...

  semtam, takeda
  On taky může být záměr, to víte Anofert ve zbrojním průmyslu nepodniká: http://www.euro.cz/blogy/paky-...

 • alter01
  13:06 22.04.2017

  Myslím , že už by bolo na čase aby si naše vlády uvedomili a národy s nimi , že parazitovanie na niekom nie je pekné vysvedčenie. Peniaze vyhodené na priamy nákup zbraní sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím , že už by bolo na čase aby si naše vlády uvedomili a národy s nimi , že parazitovanie na niekom nie je pekné vysvedčenie. Peniaze vyhodené na priamy nákup zbraní sú vyhodené von oknom , ale čo bráni štátu nakukovať jedine cez off.sety? Nič. jedine nebudú alobalové tehly 500€rovie. Stále flekovať staré 40-50 ročné mrochty je niekedy drahšie ako kúpiť nové tanky , lietadlá ....je naozaj smiešne keď sa povie , že to je 5. modernizácia T 72 .
  Závidím iba poliakom a aj rumunom . Robili sme si z nich posmešky a dnes sme na smiech my....
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  12:56 22.04.2017

  Mě přijde, že není co dodat. Takovouhle vládu jsme si zvolili, tohle pro nás dělá, tak jak asi většina chtěla. A ač jsou tady zastoupeni diskutéři s lecjakými politickými názory, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde, že není co dodat. Takovouhle vládu jsme si zvolili, tohle pro nás dělá, tak jak asi většina chtěla. A ač jsou tady zastoupeni diskutéři s lecjakými politickými názory, tak na 2% na zbrojení se asi schodnou... takže nezbývá než kroutit hlavou, jak je to možný.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:34 22.04.2017

  Je zajímavé, že se pod tímto článkem dosud nepohnul ani list...

  ČR je se současným 1% z HDP na chvostu zemí NATO. Při současné ochotě navyšovat armádní rozpočet mi 1.4% v roce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zajímavé, že se pod tímto článkem dosud nepohnul ani list...

  ČR je se současným 1% z HDP na chvostu zemí NATO. Při současné ochotě navyšovat armádní rozpočet mi 1.4% v roce 2020 přijdou jako málo pravděpodobná. Trapné je, že ani s 1% nedokáže MO ČR finance utratit.
  Skrýt celý příspěvek