Rumunsko přidává obraně a kupuje protiraketové systémy Patriot

Americké systémy Patriot; větší foto / Public Domain 

Rumunsko projevilo vážný zájem o výkonné protiletadlové a protiraketové systémy Patriot a raketomety HIMARS (HIgh Mobility Artillery Rocket System). Nákup špičkových zbraňových systémů je možný díky razantnímu nárůstu rozpočtu rumunského ministerstva obrany.

Rumunsko během jediného roku zvedlo obranné výdaje z 1,4 % HDP na letošních 2 % HDP. Za povšimnutí stojí, že výkon rumunské a české ekonomiky je na zhruba stejné úrovni, ale Rumunsko vydává téměř dvakrát více peněz na obranu.

Premiantem střední a východní Evropy v obranných výdajích pro rok 2017 je Polsko (9,2 miliardy dolaru), následuje Rumunsko (3,08 miliardy dolarů), Ukrajina (2,4 miliardy dolarů), Česká republika (1,8 miliardy dolarů) a Maďarsko (1,1 miliardy dolaru).

Rumunsko navyšuje rozpočet armády především v reakci na ruskou anexi Krymu a na aktivity ruské armády v oblasti Černého moře. Rumunský ministr obrany Mihnea Motoc na konci minulého roku poukázal na to, že ruské vojenské kapacity v Černém moři "v posledních letech podstatně zesílily".

Rumunsko-ruské vztahy od anexe Krymu označil Motoc za "minimální". Motoc podle vlastních slov doufá ve zlepšení, ale zároveň dodal:"Musíme být realisté... V blízké době se situace zásadním způsobem nezmění.”

Rumunsko je rovněž politicky angažováno v Moldavsku, od kterého se de facto odtrhlo Podněstří. Rusko přitom Podněstří podporuje ekonomicky, politicky i vojensky. Například v roce 1992 ruská armáda vojensky podpořila podněsterskou armádu v boji proti moldavské armádě, podporovanou Rumunskem.

Otázkou samozřejmě je, zda Rumunsko všechny peníze dokáže smysluplně utratit. Plány rumunské armády v každém případě nejsou nikterak malé - Rumunsko chce “co nejrychleji” získat systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot a raketomety HIMARS. V obou případech se jedná o špičkové, ale nesmírně drahé zbraně.

Oba zbraňové systémy Washington neposkytuje "jen tak někomu". Rumunsko má však v ruce jeden trumf - na jeho území od minulého roku funguje americká základna s výkonným radarem protiraketové obrany systému Aegis Ashore.

Základna stojí v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice a v budoucnu se stane součástí budovaného protiraketového deštníku NATO. Od roku 2018 mají být v Rumunsku rozmístěny také antirakety SM-3.

Na žádost Rumunska odpověděla již americká firma Raytheon, která je mimo jiné výrobcem raket SM-3:”Rumunsko hodlá posílit své obranné kapacity prostřednictvím nákupu systémů Patriot. Raytheon udržuje dlouhodobé vztahy s Rumunskem a bude úzce spolupracovat s vládami USA a Rumunska, aby Rumunsko jako člen NATO dosáhlo svých obranných cílů.”

Přehlídka techniky rumunské armády.

V současné době je nejvýkonnějším rumunským systémem PVO ex-nizozemský komplet Hawk s dosahem cca 50 km. Původně chtělo Rumunsko modernizovat Hawky na standard “XXI”, ale díky většímu vojenskému rozpočtu dává přednost výrazně pokročilejším Patriotům.

Kromě kompletu Hawk ve výzbroji rumunského letectva najdeme ještě zastaralé systémy PVO S-75 Dvina a u pozemního vojska 9K33 Osa, 2K12 Kub a také značný počet kanónových prostředků PVO (ráže 30 mm a 35 mm) velmi krátkého dosahu - M1980/88, Oerlikon a Gepard.

Podle webu digi24.ro Rumunsko plánuje za nákup sedmi baterií Patriotů vydat 4 miliardy euro a za prostředky PVO krátkého dosahu 2 miliardy euro.

Pokud Rumunsko získá Patrioty, dostane se do elitního klubu aliančních zemí schopných ničit aerodynamické i balistické cíle. O špičkové komplety Patriot usiluje také Polsko, zatímco Česká republika poptává jednoduší komplety PVO krátkého/středního dosahu. Například Dánsko ale od budování pozemní PVO úplně upustilo.

Také nákup raketometů HIMARS výrazně posílí schopnosti rumunské armády ničit cíle mimo přímou viditelnost. V současné době pozemní vojsko provozuje 54 raketometů LAROM (ráže 122 mm / 160 mm) a APR 40 (122 mm; rumunská verze BM-21 Grad). LAROM s izraelskými raketami (160 mm) má dosah až 45 km. HIMARS však dokáže ničit cíle na vzdálenost až 84 km, případně s raketou MGM-140 ATACMS na vzdálenost až 300 km.

V Evropě přitom raketomety třídy HIMARS disponuje pouze Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Řecko, Turecko a Finsko. Bez náhrady byly výkonné raketomety (MLRS) vyřazeny z Dánska, Holandska a Norska.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

První rumunská stíhačka F-16 ve vzduchu

Na portugalské letecké základně Monte Real provedla svůj první let repasovaná stíhačka F-16 ...

Polsko směřuje k raketovému systému Patriot

V úterý polské ministerstvo obrany informovalo o podepsání memoranda o porozumění mezí polskou ...

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Americký raketový systém THAAD v Jižní Koreji

V březnu dopravní letouny C-17 Globemaster III přepravily do Jižní Koreje protiraketový systém THAAD ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kruan
  20:00 24.04.2017

  Dobře Rumuni...dobře děláte, že si nenecháte radit od kremrolí a sázíte na obranu.

  Dobře Rumuni...dobře děláte, že si nenecháte radit od kremrolí a sázíte na obranu.

 • Tecka
  14:31 24.04.2017

  No tak... Offset nas wykończy. Jeszcze mozna sie zgodzić co do produkcji dla SkyCeptor ale GaN nas wydrenuje . Jak napisałeś tutaj jankesi rozdają karty i decydują co kto ...Zobrazit celý příspěvek

  No tak... Offset nas wykończy. Jeszcze mozna sie zgodzić co do produkcji dla SkyCeptor ale GaN nas wydrenuje . Jak napisałeś tutaj jankesi rozdają karty i decydują co kto dostanie i po co.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:16 24.04.2017

  Tecka - i jeszcze 50% ma zrobić polski przemysł To oficjalne zapowiedzi - a wiemy jak "prawdomówny" jest Macierewicz Tu Amerykanie decydują - bo to oni pracują nad ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - i jeszcze 50% ma zrobić polski przemysł

  To oficjalne zapowiedzi - a wiemy jak "prawdomówny" jest Macierewicz

  Tu Amerykanie decydują - bo to oni pracują nad komponentami i to oni "udostępniają sojusznikom" technologie...

  Dla mnie całe polonizacja Wisły to błąd... Przepłacimy nie uzyskując nic realnegoSkrýt celý příspěvek

 • petres
  13:27 24.04.2017

  Díky za informaci o SkyCeptor.

  Díky za informaci o SkyCeptor.

 • Tecka
  13:12 24.04.2017

  A dokładniej to tak: PAC-3 MSE + SkyCeptor, radar 360 st, i system IBCS Współpraca Raytheon, Rafael ,PGZ. transfer tech dla GaN i produkcja SkyCeptor. Dostawy 2+6 . Jak jankesom ...Zobrazit celý příspěvek

  A dokładniej to tak: PAC-3 MSE + SkyCeptor, radar 360 st, i system IBCS
  Współpraca Raytheon, Rafael ,PGZ. transfer tech dla GaN i produkcja SkyCeptor.
  Dostawy 2+6 . Jak jankesom test IBCS wypali jesienią to umowa końcem roku a jak nie to wiadomo...wczesniej czy pozniej zapłacimy jak za złoto ;)Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:43 24.04.2017

  Zobaczymy ile z zapowiedzi będzie w praktyce (Rumuni dużo rzeczy już zapowiadali - podobnie jak Polska) Póki co jest problem bo IBCS nie jest gotowy - i trzeba czekać Podobnie ...Zobrazit celý příspěvek

  Zobaczymy ile z zapowiedzi będzie w praktyce (Rumuni dużo rzeczy już zapowiadali - podobnie jak Polska)

  Póki co jest problem bo IBCS nie jest gotowy - i trzeba czekać
  Podobnie nowy radar...

  Ostatnio mówi się ze zamiast PAC-2GEM-T będzie SkyCeptor...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:23 24.04.2017

  Nesher: Proč nesmysl? Je známo, že domácí vlastník obvykle dividendu investuje nebo utratí v místě svého bydlení nebo podnikání a může být široce prospěšný pro region (viz. např. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Proč nesmysl? Je známo, že domácí vlastník obvykle dividendu investuje nebo utratí v místě svého bydlení nebo podnikání a může být široce prospěšný pro region (viz. např. pánové z Jablotron a Juta), zatímco zahraniční vlastník přijede jednou ročně na kontrolu, jestli roboši makají a jinak jeho zahraniční matka funguje jako přepouštěcí ventil na sumu zde ke zdanění, když je malá připustí, když je velká nepustí. Aby nedošlo k omylu, samozřejmě to jsou jeho peníze a může si s nimi třeba zatopit, ale pokud se bavíme, co je vhodnější pro stát, tak určitě vyrovnanější mix domácího a zahraničního kapitálu. Příklad s vodárnami je navíc křiklavý, tam skutečně peníze tečou ven a ani se neinvestuje do zanedbané infrastruktury.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:03 24.04.2017

  JirkaM: Nenechajte sa toľko kŕmiť fantasmagóriami Žirinovskeho a spol., uženiete si problémy s trávením reality. :-D ---------------------------------------------- Keď už, ...Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM:
  Nenechajte sa toľko kŕmiť fantasmagóriami Žirinovskeho a spol., uženiete si problémy s trávením reality. :-D

  ----------------------------------------------

  Keď už, tak o Rumunoch treba vedieť jednu vec. Nikdy nejdu do ničoho na vlastnú päsť, ale pridajú sa na stranu niekoho, kto podľa nich zvíťazí a územie, ktoré ich potenciálne zaujíma im prisľúbi. Stačí čakať, kým niektorý sused urobí fatálnu chybu a začne sa angažovať na strane potencionálnych porazených (a Ukrajina je momentálne na strane EU a USA, ktoré v meraniach síl doteraz vždy zvíťazili).
  Inak, v ich nacionalistickej rétorike sa zvykne objavovať aj motív rieky Tisa, ako skutočnej hranice Rumunska s Maďarskom (posledne to vytiahol koncom minulého roka Basescu, keď bolo maďarským diplomatom v Rumunsku prikázané ignorovať rumunský národný sviatok).Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  07:03 24.04.2017

  JirkaM - nefantazíruj ! Rumuni si na nič nerobia nárok , na žiadne územie ! Pri vstupe do NATO prehlásili , že nemajú územné požiadavky u susedov. Tak ako každý iný člen! Rumuni ...Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM - nefantazíruj ! Rumuni si na nič nerobia nárok , na žiadne územie ! Pri vstupe do NATO prehlásili , že nemajú územné požiadavky u susedov. Tak ako každý iný člen!
  Rumuni si pôjdu "zobrať" kus Ukrajiny , nedajbože by dostali na frak a zatiahnu NATO do vojny ? Tak si to myslel ?
  Rumuni mali dávnejšie Moldavsko /jeho časť/. A po ll. svetovej vojne ho darovali súdruhovi Stalinovi , tak ako ČSR dalo dar generelissimovi - Podkarptskú Rus.
  PS. Pôjdeme do vojny za Podkapatskú Rus ?Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:37 23.04.2017

  S tímhle si Rumuni ten kus Ukrajiny co si nárokují možná dokážou vzít zpátky.

  S tímhle si Rumuni ten kus Ukrajiny co si nárokují možná dokážou vzít zpátky.

 • KOLT
  21:30 23.04.2017

  V článku se píše, že mají Gepardy a M1980/88, čili něco na blízko mají. Ale asi by se hodilo k tomuto účelu pořídit ještě nějaký moderní systém typu C-RAM.

  V článku se píše, že mají Gepardy a M1980/88, čili něco na blízko mají. Ale asi by se hodilo k tomuto účelu pořídit ještě nějaký moderní systém typu C-RAM.

 • jadernazima
  19:32 23.04.2017

  jinými slovy, je reálné se plánovanými prostředky bránit takovým střelám jako je JAASM se stealth charakteristikami a předpokládám i manévrováním proti kanonům v závěrečně fázi ...Zobrazit celý příspěvek

  jinými slovy, je reálné se plánovanými prostředky bránit takovým střelám jako je JAASM se stealth charakteristikami a předpokládám i manévrováním proti kanonům v závěrečně fázi letu?Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  19:28 23.04.2017

  jo, ale ten výčet je kombinace PAC-2 a 3 Budou mít na obranu baterií nějaký skutečně funkční systém krátkého dosahu, nebo si těch 7 baterií za obrovskou cenu s předpokládám 112 ...Zobrazit celý příspěvek

  jo, ale ten výčet je kombinace PAC-2 a 3

  Budou mít na obranu baterií nějaký skutečně funkční systém krátkého dosahu, nebo si těch 7 baterií za obrovskou cenu s předpokládám 112 raketami nechají sežrat drony a pár raketami s plochou dráhou letu?Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  17:27 23.04.2017

  Petr M, oni zrejme mysleli elitne krajiny cisto v ponimani schopnosti nicit "aerodynamicke i balisticke ciele", nemyslim, ze za tym treba hladat cokolvek ine. Jedine, ze by si ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr M, oni zrejme mysleli elitne krajiny cisto v ponimani schopnosti nicit "aerodynamicke i balisticke ciele", nemyslim, ze za tym treba hladat cokolvek ine. Jedine, ze by si velmi chcel...Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  13:31 23.04.2017

  Petr M - k Patrioty majú štáty.....keď nie tieto štáty ,tak potom ktoré štáty sú elitné ? Rusko , ČR , SR ?

  Petr M - k Patrioty majú štáty.....keď nie tieto štáty ,tak potom ktoré štáty sú elitné ? Rusko , ČR , SR ?

 • Petr M
  12:49 23.04.2017

  "Oba zbraňové systémy Washington neposkytuje "jen tak někomu". "Pokud Rumunsko získá Patrioty, dostane se do elitního klubu aliančních zemí schopných ničit aerodynamické i ...Zobrazit celý příspěvek

  "Oba zbraňové systémy Washington neposkytuje "jen tak někomu".
  "Pokud Rumunsko získá Patrioty, dostane se do elitního klubu aliančních zemí schopných ničit aerodynamické i balistické cíle."

  Patrioty mají státy
  Tchaj-wan, Egypt, Německo, Řecko, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Kuvajt, Nizozemsko, Saúdské Arábie, Spojené arabské emiráty a Španělsko.
  toto má být ten elitní klub...Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:36 23.04.2017

  a abych zas našemu MO moc nekřivdil, tak menších uspěchu realizovali celkem dost..at už jsou to nákladní auta, výstroj nebo zbraně či munice..to už reálně ve skladech je..žádne ...Zobrazit celý příspěvek

  a abych zas našemu MO moc nekřivdil, tak menších uspěchu realizovali celkem dost..at už jsou to nákladní auta, výstroj nebo zbraně či munice..to už reálně ve skladech je..žádne koupi, uvažuje ani plánuje.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:34 23.04.2017

  nebo to znárodnit vse jako ve Venezuele a je to..to je armádní velmoc :) Jinak stejne jako 90% zdejších článku je to jen teoreticke..kupuje neznamena že nakoupila..dokud nebude ...Zobrazit celý příspěvek

  nebo to znárodnit vse jako ve Venezuele a je to..to je armádní velmoc :)

  Jinak stejne jako 90% zdejších článku je to jen teoreticke..kupuje neznamena že nakoupila..dokud nebude dodanej alespoň jeden komplet tak je to porád spekulace..i podepsaná smlouva ještě nic nepotvrdi..to vidíme v Polsku.. Ve finále taky nemusi koupit vůbec nic.
  Jinak podle me Stropnicky křeslo na MO neudrží ani když vyhraje ANO volby..pujde na MZ a MO si zabere koalice..ODS nebo někdo jiný.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  09:56 23.04.2017

  Trenér To je nesmysl, vážně si myslíte, že by ty peníze získal stát, pokud by ty podniky vlastnili Češi? Ne, čeští vlastníci by stejně jako zahraniční zaplatili daně a pak by ...Zobrazit celý příspěvek

  Trenér
  To je nesmysl, vážně si myslíte, že by ty peníze získal stát, pokud by ty podniky vlastnili Češi? Ne, čeští vlastníci by stejně jako zahraniční zaplatili daně a pak by výnosy použili dle svého uvážení, tj. i klidně vyvedli do zahraniční. To samé platí i pro ty vodárny, tuto infrastrukturu vlastní (vlastnily) nikoliv stát, tedy by opět stát dostal daně a to by bylo vše.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  08:39 23.04.2017

  Země, kde se člověk bojí, aby ho na parkovišti nepokousala smečka divokých psů, bude kupovat Patrioty. Pěkné. Napadá mě příměr s Ruskem.

  Země, kde se člověk bojí, aby ho na parkovišti nepokousala smečka divokých psů, bude kupovat Patrioty. Pěkné. Napadá mě příměr s Ruskem.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3