Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů
Foto: Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů. /71. mpr

Nedílnou součástí výcviku velitelů všech stupňů i osádek bojových vozidel se staly počítačové technologie, které dokáží plnohodnotně simulovat řízení boje. K nesporným výhodám takového výcviku patří vedle jednoduchého metodického procvičování také podstatné snížení finančních nákladů.

Poslední lednový týden se výcviku v Centru simulačních a trenažérových technologií ve Vyškově zúčastnily osádky všech tří mechanizovaných čet 2. mechanizované roty. Jejich výcvik byl zahájen na stupni četa, v závěru cvičení už plnily úkoly společně, tedy na stupni rota.

Po úvodním seznámení s trenažéry se první den uskutečnilo „minicvičení“, sloužící k prověření schopností práce s těmito simulátory. Poté byl velitelům čet vydán bojový rozkaz, na jehož základě zpracovali rozkazy vlastní, které vydali svým podřízeným velitelům družstev. Velitelé družstev následně provedli totéž, čímž byl procvičen plánovací proces u roty. Tento časově náročný proces probíhal každý den až do pozdních hodin, dle upřesnění úkolů od zástupce velitele roty a dle vývoje situace na virtuálním bojišti.

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů Foto: Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů. / 71. mpr

Procvičovány byly zejména přesuny, obrana a útok. Velitelům byly simulovány různé situace, se kterými se mohou setkat při plnění úkolů, aby byli nuceni samostatně se rozhodovat a podávat hlášení dle stálých operačních postupů. Osádky pak rozhodnutí velitelů realizovaly a pružně reagovaly na vzniklé situace. Následně byly jejich reakce rozebírány a vyhodnocovány zastupujícím velitelem roty a vedoucím praporčíkem.

„Výcvik v CSTT je pro vojáky bezesporu přínosem,“ hodnotí velitel útvaru podplukovník Jan Zezula, který společně se svým zástupcem přijel cvičení zkontrolovat. „Zde si mohou relativně v klidu procvičit situace, které je potkají při únorovém rotním taktickém cvičení na simulátorech, tentokrát ovšem již za řízení štábu praporu,“ dodal velitel.

 

Zdroj: 71. mpr Hranice

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český letoun L 410 dobývá Mount Everest

Česká letecká společnost Aircraft Industries boduje. Do Nepálu firma letos dodá dva letouny L 410 ...

Tankový biatlon 2014

V minulém roce se v Rusku uskutečnil první tankový biatlon. Letošní klání proběhne od 26. června do ...

Vrcholí příprava 3.ÚU AČR EUTM Mali

V období od 13. do 24. ledna absolvovalo 3. úkolové uskupení AČR EUTM Mali náročný výcvik ve ...

ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR

Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Hrobař
    12:00 10.02.2014

    Na veletrhu IDET jsem si prohlédl, jednou i vyzkoušel, moderní simulátory a musím říct že je to úžasná technologie. Jen když jsem stál u 3D taktické mapy bojiště která ukazovala ...Zobrazit celý příspěvek

    Na veletrhu IDET jsem si prohlédl, jednou i vyzkoušel, moderní simulátory a musím říct že je to úžasná technologie. Jen když jsem stál u 3D taktické mapy bojiště která ukazovala jednotky opatřené zeleným proužkem zaznamenávajícím počet mužů (který se v případě ztrát zkracoval) tak mi to až zvrhle připomínalo nějakou videohru s tím rozdílem že ten proužek jsou skuteční lidé. Ale jinak super, určitě to má ve výcviku i praxi svoje místo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...