Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo II

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo / Jiří Kalát

V komentářích pod první reportáží zabývající se výcvikem Aktivní zálohy Armády ČR se vyskytlo několik základních otázek a bylo by tedy vhodné je zodpovědět. Pokud bude cokoliv nejasné anebo Vás napadnou další dotazy či doplnění, v komentářích je místa dost.

Předně musím upozornit na to, že se výcvik od výcviku liší a zvláště některé debaty mohou být pak zavádějící, stejně jako mnohdy nepřesné informace z KVV (krajských vojenských velitelství). Vždy je dobré se předem co nejvíce informovat, klidně se pokusit zavolat i přímo do Vyškova. Já osobně mohu mluvit jen za výcvik, který začal 2. ledna 2013 a to vlastně pouze za jeho část. Jak bude probíhat další cvičení, je otázka, jež bude teprve zodpovězena.

Co se podepisovalo na KVV?

Ve chvíli nástupu, tedy ještě na krajském velitelství v Jihlavě, jsem podepisoval „Dohodu o zařazení do Aktivních záloh“ na dobu tří let na pozici střelce a „Smlouvu o výpůjčce vojenské výstroje“. Pak tam bylo ještě několik dalších dokumentů typu čestného prohlášení atd.

Jak je to s volnem v práci a s finančními prostředky?

Přestože peníze mohou být pro některé adepty opravdu opodstatněný důvod, proč nevstoupit do Aktivní zálohy, pro mnohé slouží pouze jako praktická omluva. Chápu, že pokud někdo živí rodinu, platí splátky anebo hypotéku, je pro něj těžké přijít o příjem. Je však nutné si uvědomit, že se nejedná o plat celý, jelikož armáda vyplácí náhrady (mělo by to být 60 procent, ale čísla se mění a tak je vždy lepší se informovat na KVV).

Stejně tak se po dobu výcviku ušetří na jídle, jelikož ve Vyškově je zajištěno během pracovního týdne stravování v jídelně a o víkendu se jídlo proplácí. Tedy nikdo se nemusí bát, že by umřel během toho měsíce a půl hlady. Všechno se dá naplánovat, i našetřit si na splátky toho měsíce atd. Nebojím se říci, že větší polovina lidí si dokáže finanční záležitosti uspořádat tak, aby těch šest týdnů nějak zvládla.    

Video: Uvolňování příslušníků aktivní zálohy na vojenská cvičení / YouTube

Volno je opravdu problém, pro každého není jednoduché ho získat anebo odjet na takovou dobu od rozdělané práce. Nejlepší je se zaměstnavatelem domluvit. Já osobně jsem to měl původně připravené tak, že se vezmu tři týdny dovolené placené a tři neplacené. Jelikož armáda vyplácí náhrady za ušlou mzdu, není problém si vzít neplacenou dovolenou na šest týdnů.

„Základní povinností zaměstnavatele v souvislosti se službou svého zaměstnance v ozbrojených silách je omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci v nezbytně nutném rozsahu po dobu výkonu vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení v souladu s § 204 odst. 2 Zákoníku práce,“ píše se na webu Armády ČR. Tedy ze zákona máte právo dostat na dobu výcviku volno, jenže realita je bohužel trochu jiná.

Pokud nebude zaměstnavatel s Vaší aktivitou souhlasit, můžete být propuštěni z jiného důvodu, který se prakticky vždy někde najde. Na druhou stranu už myslím proběhly i žaloby, ve kterých „záložky“ vyhrály.

Otázkou je, jestli to někomu stojí za ztrátu zaměstnání a následné soudní tahanice. Je to ale na každém, jak se rozhodne a jak si to zařídí. Já osobně bych na zákon moc nespoléhal a raději si pokusil dohodnout. Pokud je člověk nezaměstnaný, stačí odjezd na cvičení ohlásit na příslušném úřadu práce, ten mu bude i nadále vyplácet podporu a poskytovat další služby. 

Co všechno lékařská prohlídka obnáší?

Já prodělal prohlídku v Praze, ale byla mi nabídnuta i Olomouc, záleží na tom, co komu vyhovuje. Jelikož se všechny testy dělaly v jeden den, shrnul jsem je pod slovem „zdravotní“. Jednalo se o klasické kolečko, které zahrnovalo testy krve i moči, vyšetření uší, očí, zubů, kožních onemocnění, sluchu, pohyblivosti, sezení s psychiatrem a několikahodinové psychologické testy atd. Podobné, přestože zvláště u psychotestů trochu jiné, měli i profesionální vojáci.

Hned na počátku výcviku ve Vyškově pak čeká nováčky další vyšetření a to na drogy i jiné nepřípustné látky, pohovor s několika lékaři a další prohlídky.      

  

Co si sebou do Vyškova vzít?

Veškeré vybavení potřebné ke zvládnutí kurzu vyfasují vojíni během prvních dnů, tedy v tomto ohledu není prakticky nutné si nic brát sebou. Vždy se samozřejmě hodí nějaké funkční prádlo, stejně jako teplé spodní oblečení.

Jelikož v areálu akademie platí zásada „jednotnosti“, všichni musí vypadat stejně, není proto možné mít například svoji šálu nebo rukavice. Tedy vše co není vidět je povoleno (podvlíkačky, termoprádlo, ponožky), co by přesahovalo přes uniformu, se nosit nesmí.

Na výcviku ve vojenském prostoru je to však malinko jiné, zde záleží na instruktorovi, co povolí a co nikoliv. U nás tak bylo například možné si na výcvik v prostoru brát své rukavice, jelikož ty fasované nebyly zrovna ideální.

Z dalších drobností se určitě hodí zásoby jídla, kávy a čaje. Během výcviku, tedy od pondělí od rána do pátku odpoledne, není možné opustit kasárna a s největší pravděpodobností se kadet nedostane ani do „army“ si něco koupit, proto je dobré se předzásobit. Výborně se také hodí termosky na čaj a kávu, ty jsou během dlouhých výcvikových hodin k nezaplacení. Na ubytovně je kuchyňka s varnou konvicí, mikrovlnkou a sporákem. 

Jaký byl přístup profesionálních vojáků?

O chování instruktorů i ostatních příslušníků armády se budu více zmiňovat na příštích textech. Objeví se tak celé spektrum přístupů jednotlivých instruktorů i vojínů k Aktivním zálohám i Armádě ČR.

Tedy další reportáž zase za týden.

 

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Koncepce Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky - část. 1

Aktivní záloha (AZ) funguje v rámci Armády České republiky již deset let. Je však obecně známo, že ...

Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 2

Minulý týden jsme si představili historii i současný stav české Aktivní zálohy. Nyní se podíváme ...

Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 3

Předminulý týden jsme si představili nejdůležitější změny a body v chystané koncepci Aktivní zálohy. ...

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo

Armádní výcvik Aktivní zálohy (AZ) Armády České republiky je pro mnohé lidi velkou neznámou. Budeme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • ivan
  23:49 15.02.2013

  Mozna blby dotaz: Predpokladam, ze o vikendu je mozne kasarna normalne opustit a jet domu, zejo :) Diky

  Mozna blby dotaz: Predpokladam, ze o vikendu je mozne kasarna normalne opustit a jet domu, zejo :) Diky

 • Kurts
  21:45 13.02.2013

  ÚVN Praha jsem absolvoval dvakrát, poprvé na studium na UNOBku a bez problémů, hodně záleží na tom jakého potkáte doktora, jestli zrovna mají přestávku na oběd, nebo hodně ...Zobrazit celý příspěvek

  ÚVN Praha jsem absolvoval dvakrát, poprvé na studium na UNOBku a bez problémů,
  hodně záleží na tom jakého potkáte doktora, jestli zrovna mají přestávku na oběd, nebo hodně pacientů tak se s tím nemažou..(kromě krve,moči, RTG, oční,..) dají razítko a jdete dál...ale jsou vyšetření jako psycho, kde hodně záleží na tom, koho máte u pohovoru. Já jsem to na poprvé dal bez problémů a o dva měsíce později na rozšiřujícím psycho. pohovoru mě doktorka vyhodila.....a to nás tam vyhodila asi 6...
  Takže štěstí sebou ;)Skrýt celý příspěvek

 • Vočko
  18:01 13.02.2013

  Jindra: Co se týče zdravotních testů, celkem podrobně jsem návštěvu v VN Brno popsal na http://www.specnaz.cz/forum/vi... , případně tam je popsaných i mnoho dalších ...Zobrazit celý příspěvek

  Jindra: Co se týče zdravotních testů, celkem podrobně jsem návštěvu v VN Brno popsal na http://www.specnaz.cz/forum/vi... , případně tam je popsaných i mnoho dalších zkušeností od jiných. Jak už se tu někdo zmiňoval, nejvíc asi záleží na tom, jakého doktora potkáte.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  14:44 13.02.2013

  vycvik je od rana do vecera myslim ze od pul 7 do kolika chtej... oficialne asi do půl 10. Ano nesmis vychazet z kasaren jelikoz probiha NVV. Jinak nechapu kam by jsi chtel chodit ...Zobrazit celý příspěvek

  vycvik je od rana do vecera myslim ze od pul 7 do kolika chtej... oficialne asi do půl 10. Ano nesmis vychazet z kasaren jelikoz probiha NVV. Jinak nechapu kam by jsi chtel chodit a kdy. NVV je od pondeli rano do patka po obede. Recruti VZP jezdi domu uz ve ctvrtek. Po vecerech vetsinou spis. Nebo pises dmntni tresty od rtm. V :)

  Doby kdy se AZetka nudili ve vyskove jsou nenavratne pryc...Skrýt celý příspěvek

 • HU
  12:36 13.02.2013

  K vojenské medicíně se dá dostat i později...s pěkným náborovým příplatkem :-)

  K vojenské medicíně se dá dostat i později...s pěkným náborovým příplatkem :-)

 • anakin
  12:32 13.02.2013

  Zdravim, od kolika do kolika probiha vycvik? Pokud je v tydnu zakaz vychazeni z kasaren, co tam po vecerech delate? Anebo je vycvik nonstop? Bylo by mozne popsat treba jeden ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravim,

  od kolika do kolika probiha vycvik? Pokud je v tydnu zakaz vychazeni z kasaren, co tam po vecerech delate? Anebo je vycvik nonstop?

  Bylo by mozne popsat treba jeden vycvikovy den?

  Dikec moc za reportaz!Skrýt celý příspěvek

 • Jindra
  12:32 13.02.2013

  Bude tu něco o fyzickým přijimači? A nárocích? Jaký všechny se vlastně dělaj testy u těch doktorů?

  Bude tu něco o fyzickým přijimači? A nárocích? Jaký všechny se vlastně dělaj testy u těch doktorů?

 • Greidy
  23:41 12.02.2013

  liberal shark :
  Mohl bych se zeptat proč vám dali ne jako výsadkář ? Můj ortoped právě říkal že s tím jde vpohodě i skákat.

  liberal shark :
  Mohl bych se zeptat proč vám dali ne jako výsadkář ? Můj ortoped právě říkal že s tím jde vpohodě i skákat.

 • Samo
  17:25 12.02.2013

  ne ne, to já jsem nevolal, to volal komisní lékař ze své pracovny předemnou primáři ORL ve VN. Navíc na odvolání jsem už nějak neměl čas, měl jsem těsně před maturitou a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

  ne ne, to já jsem nevolal, to volal komisní lékař ze své pracovny předemnou primáři ORL ve VN. Navíc na odvolání jsem už nějak neměl čas, měl jsem těsně před maturitou a hlavně přijímačkami na ostatní fakulty, takže jsem to z časový vytíženosti vzdal, navíc bych se asi stejnak na vojenskou medicínu nedostal.. A jsem spokojený nakonec tam, kde právě jsem :)Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  16:56 12.02.2013

  to: greidy
  S plochýma nohama jsem svého času absolvoval VKVŠ a ZVS a nikoho to nezajímalo. Akorát jsem dostal poznámku do VK - ne výsadkář :-).

  to: greidy
  S plochýma nohama jsem svého času absolvoval VKVŠ a ZVS a nikoho to nezajímalo. Akorát jsem dostal poznámku do VK - ne výsadkář :-).

 • asdf
  13:10 12.02.2013

  Samo : nemel si nikomu volat... ale zajit si na ORL svoje nekam kde ti napisou ze zadny omezeni stim nemas atd. a oficialne se odvolat a proslo by ti to :)

  Samo : nemel si nikomu volat... ale zajit si na ORL svoje nekam kde ti napisou ze zadny omezeni stim nemas atd. a oficialne se odvolat a proslo by ti to :)

 • Samo
  12:21 12.02.2013

  Já byl vloni ve VN v Praze, běhal jsem po všech možných odděleních dohromady 10 hodin (hlásil jsem se na vojenskou medicínu). Mám také ploché nohy. Když jsme ve třech přišli k ...Zobrazit celý příspěvek

  Já byl vloni ve VN v Praze, běhal jsem po všech možných odděleních dohromady 10 hodin (hlásil jsem se na vojenskou medicínu). Mám také ploché nohy. Když jsme ve třech přišli k ortopedovi, ten nám nařídil pouze asi 5 vteřin všem najednou pochodovat na místě aby si zkontroloval, jestli máme v pořádku páteře. Ani boty jsme si nesundavali a ani se nekoukl do papírů, kam to vůbec do army chceme, dal nám razítko a odešli jsme. Takže to dost záleží na doktorech a taky na tom jak se ten den vyspí. Jinak po deseti hodinovém běhání po odděleních, kde jsem všude dostal schopen, mě nakonec vyhodil komisní lékař (nebo jak se jmenuje ta funkce), který si kontroloval nakonec naše papíry. Kdysi jsem prodělal operaci nosní přepážky, bohužel v ní mám perforaci (nijak mne neomezuje, dýchá se mi lépe než před operací). Pán doktor mi oznámil, že se domnívá, že by mě to mohlo při výkonu služby omezovat, když jsem argumentoval, že mi to do teď nijak nevadilo ani v zhoršených klimatických podmínkách ani v prašném prostředí, tak on to vůbec neakceptoval a řekl mi, že sice neví jak přesně by mě to mohlo omezovat, ale že se domnívá, že určitě bude. Nakonec ještě volal primářovi ORL, dle rozhovoru jsem usoudil, že primář ORL by mě nechal projít, ale pan zkušební lékař si prostě jel svou a dal mi neschopen. Tím dlouhým textem chci říci, že hoooodně záleží na jakého doktora natrefíte.Skrýt celý příspěvek

 • WalterCZ
  22:52 11.02.2013

  Ploché nohy řešili u kolegy, se kterým jsme se hlásili na OU, ale probíhalo to asi tímto způsobem: "Jéjda, vy máte ploché nohy, jaký obor chcete studovat?" "Mám, já vím. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ploché nohy řešili u kolegy, se kterým jsme se hlásili na OU, ale probíhalo to asi tímto způsobem:
  "Jéjda, vy máte ploché nohy, jaký obor chcete studovat?"
  "Mám, já vím. Přihlášku jsem podával na ženijní technologie"
  "Takže ne na pilota? V tom případě jste v pořádku a píšu schopen"

  S jaterními testy je to horší, dost se tam s tím piplaj a pokud s nimi máš něco v nepořádku, nevím nevím... Každopádně za zkoušku nic nedáš (kromě toho "zabitého" dne).Skrýt celý příspěvek

 • Greidy
  20:11 11.02.2013

  Mohl bych se zeptat co jsou pohybové testy ? A zajímal se někdo o to jestli máte ploché nohy ? A jak to vypadalo s jateními testy ? Děkuji

  Mohl bych se zeptat co jsou pohybové testy ? A zajímal se někdo o to jestli máte ploché nohy ? A jak to vypadalo s jateními testy ? Děkuji

Načítám diskuzi...