Výcvik Aktivní zálohy: nezapomenutelné končí

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy, ilustrační foto / Flickr AČR

Poslední týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově mají už všichni kadeti za sebou. Z původních sedmnácti adeptů si jich šest vyzvedlo certifikát o ukončení kurzu. Ostatní se musejí snažit trochu více, aby jej v budoucnu získali také. Jak tedy probíhaly poslední dny výcviku? To nám popíší Šedivec a San.

Co vám instruktoři přichystali na poslední týden?

Šedivec: No, už to bylo hodně v pohodě. Instruktoři polevili, jenom občas nás museli usměrňovat, protože s blížícím se koncem jsme se  snažili o trochu méně a uvolnily se mravy, jinak v klidu. Měli jsme s Kečupem strážní službu a byla u toho docela sranda. Z hecu jsme se při ní pokusili sníst i žížalu. Kečup nás vyprovokoval slibem, že nebudeme dělat jeden test (z celé látky pro uzavření kurzu – pozn. redakce).

Něco jsme si ale "pos…". Rozdával takové dotazníčky, co se komu líbilo a nelíbilo, no a my napsali, že bylo málo těláku a fyzické přípravy. A tak nám to ve volných chvílích, kterých bylo poslední týden docela dost, dával trochu sežrat.

Jinak se poslední dny hrozně vlekly, člověk se těšil na konec, ale navíc musel xkrát odpovídat různým šaržím, jaký byl výcvik, co se nám líbilo, proč jsme šli do záloh a bla bla bla pořád dokola.

San: Poslední týden byl až na dvě věci naprosto nudný. Byli jsme pořád v učebně, učili se strážní činnost: jak probíhá střežení objektu, jaké má strážný povinnosti – kdy (ne)použít zbraň a jak se střídají stráže aj. Strašný "vopruz". Musel ses učit hromadu věcí nazpaměť.

Zajímavé bylo naopak praktické nacvičování činností. Ve Vyškově mají takovou malou oplocenou "oblast", která je uzpůsobena k tréninku. Takže jsme se učili, jak máme někoho zajmout, zpacifikovat, prohledat atd. To jsem si fakt užil.

No a poslední věc, která se mi líbila: Kečup, který se s námi asi chtěl správně rozloučit, nám dával denně 150 kliků a 200 sedů-lehů, skoro ideální.

Jak probíhaly závěrečné testy?

Šedivec: Měli jsme teorii plus praxi se samopalem a pistolí, něco málo s plynovou maskou. Nepřipadalo mi to tak těžké. Dva lidi neudělali teorii s praxí, takže museli za dva dny opravovat, ale v pohodě to pak dali také.

San: Každý z instruktorů si vzal některé téma: Doktor zdravovědu, Kečup pistole, Playboy vstupování do místnosti a zdravení, samopal a přípravu k boji, Frkál OPZHN a pořadovku, Myšák teoretický test. Nejdříve se psal test, který obsahoval všechnu teorii  –  TTD, zdravovědu, hodnosti, topografii, článek 26 a 35, signály apod. Potom jsme se rozdělili do čtyř skupin a ty se pak střídaly u jednotlivých instruktorů, dokud nebyly všechny hotové. Fyzické testy probíhaly asi hodinu – běh, kliky, sedy-lehy.

Kolik lidí to dalo? Co bylo nejtěžší?

Šedivec: Ze zbývajících jedenácti zakončilo šest. Já jsem splnil všechno kromě kliků, takže mě také čeká reparát. Zároveň je to i odpověď na to, co bylo nejtěžší – pro mě samozřejmě fyzické výstupní testy.

San: Já nedal fyzické, mám pochroumanou nohu, takže jsem nemohl běžet. Nejtěžší byl praktický test s Playboyem, to vstupování do místnosti se zdravením a bojová situace. Jinak to ale celkem šlo.

Jaký byl závěrečný ceremoniál?

Šedivec: Já jsem pociťoval trochu zatrpklost, že nemám ten papír, že to budu muset dohnat později. Doufám, že to dokončím a budu moct k zálohám. Ty kliky bych chtěl pochopitelně dohnat – ideálně do tří měsíců, ještě před naším prvním cvičením.

San: Posledním ceremoniálem bylo slavnostní vyřazení a byla to taková skromnější verze přísahy. Těch šest lidí, co to dalo, dostalo certifikát, plukovník (jméno si už nepamatuji) měl "rychloprojev" – a tím to skončilo. Suma sumárum 15 minut.

Ten ceremoniál byl bezvýznamný, ale v tu chvíli má člověk strašně hezký pocit, protože ví, že to udělal, dokončil, přežil. A já osobně jsem to u sebe nečekal. Ten pocit jsem měl ale celý poslední den, bez ohledu na ceremoniál.

Dál mě čeká civilní zaměstnání, budu se aktivně podílet na různých akcích pořádaných AČR – a to je všechno. Teď si sháním vycházkovou uniformu (mám to od KVV povolený). Je to docela unikum ji sehnat, ale snad se mi to podaří. Chci v ní chodit do divadla, na koncerty, plesy, prostě reprezentovat AZ, ukazovat, že jsem hrdý Čech.

Co vám nejvíce utkvělo v paměti z tohoto výcviku?

Šedivec: Ta parta lidí, i přese všechny potíže jsme byli ve druhé půlce v úplné pohodě. A vzpomínat budu na všechno, na celých těch šest týdnů, nelze nic vyloženě vypíchnout, úžasné dobrodružství, zážitek, překonávání se.

San: Lidi, se kterými jsem to prožil, nadrotmistr Frkál a jeho zvláštní smysl pro humor, v jídelně univerzální omáčka s těstovinami a potom momenty, kdy jsem si sáhl na dno, zvládl jsem to a posunulo mě to dál.

Která situace byla pro vás nejlepší a která nejhorší? Které situace vás motivovaly?

Šedivec: Motivovali mě známí mimo výcvik a přítelkyně, abych před nimi nevypadal jako trubka, že jsem to nedotáhl do konce. Už tak mám máslo na hlavě kvůli těm klikům.

Nejhorší situace? Každé pondělí až do půlky úterý, kdy jsem právě přijel od přítelkyně a hrozně se mi stýskalo. Jinak začátek výcviku, než jsem si zvykl na to tempo. Nejvíc mě potěšila pochvala od Kečupa za činnost v taktice při plížení, na ni si vyšetřil čas a bokem mě pochválil. Co na tom, že to nebylo před nastoupenou jednotkou, ale potěšilo to moc.

San: Nejlepší situaci nemůžu popsat, bylo jich totiž hodně a v malém měřítku. Ta synergie byla super. Různé vtipy během dne, faux pas instruktorů atd. Pro mě to byl asi pocit z toho, jak na mě koukali lidi, když jsem jel poprvé domů v uniformě. Byl z nich cítit respekt a jakási úcta, to v civilu nezažiješ.

Nejhorší byl případ Vokurek. Kromě toho asi rychlý přesun po "komplexáku" s Doktorem, cca devět kilometrů přes hory, lesy, háje, tam jsem si sáhl opravdu na dno. Zpětně na to vzpomínám s úsměvem, jenže v tu chvíli jsem tam málem chcípl.

Ale vždycky, když už jsem nemohl, tak mě motivovali tým, lidi a moje vůle, páč jsem si řekl, že to nesmím vzdát a musím výcvik dokončit. Možná mužská ješitnost plus instruktoři – ti dokázali taky motivovat. především tím, že na tebe řvali, ať to vzdáš.

Náš malý seriál o výcviku v Aktivní záloze končí. Nemohli jsme samozřejmě pospat a ukázat vše, co výcvik Aktivní zálohy přináší. Doufejme jen, že jsme alespoň některým zájemcům umožnili nahlédnout do výcviku Aktivní zálohy – a třeba jim i osvětlili jak, co funguje a na co si dát pozor. Takže… Kdo jde do Aktivní zálohy?

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výcvik Aktivních záloh: Peklo začíná II

Druhý týden výcviku Aktivních záloh AČR ve Vyškově byl zároveň mým posledním. Proč? Co mne – a nebyl ...

Výcvik Aktivní zálohy: Proč jsem vlastně skončil?

Mám pocit, že bych měl vysvětlit pohnutky vedoucí k mému odchodu z výcviku Aktivní zálohy. Není to ...

Výcvik Aktivní zálohy: Zrno zůstalo

Čtvrtý týden. Jak jsem již uvedl, s pohostinstvím vyškovské akademie jsem se rozloučil. Nezbývá mi ...

Výcvik Aktivní zálohy: Konečně přísaha!

Pátý týden výcviku AZ je "za námi". Po všech těch útrapách, snažení a učení čekala na jeho konci ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • asdf
  02:32 10.04.2013

  mluvim to ze je uplne jedno jestli jsi ze vseho prosel a ses schopen... dokad nedostanes vyjadreni od komise je to uplne jedno... ja mel taky na vsem schopen a prislo mi od komise ...Zobrazit celý příspěvek

  mluvim to ze je uplne jedno jestli jsi ze vseho prosel a ses schopen... dokad nedostanes vyjadreni od komise je to uplne jedno... ja mel taky na vsem schopen a prislo mi od komise neschopen. Pote se staci odvolat vuci rozsudku a prilozit jinou lekarskou zpravu kde si pise opak a mas vyhrano.. nejspis...

  rikam to ze nezalezi na tom jestli mas vsude schopen ale na komisi.. samozrejme kdyz nejsi schopen u jednoho tak je to jasny. jenom to neni vyhrano i kdyz to tak vypada...Skrýt celý příspěvek

 • Nokia
  19:16 09.04.2013

  asdf? Co to mluvis? Ja rikam ze jsem mel vse dobre a pocitam stim ze projdu (jiste to nevim).
  Ve ctvrtek bych to snad mel vedet.

  asdf? Co to mluvis? Ja rikam ze jsem mel vse dobre a pocitam stim ze projdu (jiste to nevim).
  Ve ctvrtek bych to snad mel vedet.

 • Hah
  18:18 09.04.2013

  Koukám, že s autorem článků přestal spolupracovat každý člen oné 11ky. Texty cucá ještě z dob výcviku, kdy ani jeden z té 11 nevěděl co to bude za ...... sérii. To samo o sobě o ...Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že s autorem článků přestal spolupracovat každý člen oné 11ky.
  Texty cucá ještě z dob výcviku, kdy ani jeden z té 11 nevěděl co to bude za ...... sérii.
  To samo o sobě o něčem svědčí...Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:25 09.04.2013

  Nokia: jestli si nedostal jeste vyhodnoceni tak je jedno ze jsi mel vsechno schopen :D ja to mel taky a nakonec neschopen ;)

  Nokia: jestli si nedostal jeste vyhodnoceni tak je jedno ze jsi mel vsechno schopen :D ja to mel taky a nakonec neschopen ;)

 • Nokia
  07:21 09.04.2013

  Ja mymslel zdrav. prohlidku ve Vyskove. Prohlidku v UVN uz mam za sebou, ted pouze cekam na verdikt. Ale veskere hodnoty jsem mel v normalu, akorad problem s nosem (vyhnutej do ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja mymslel zdrav. prohlidku ve Vyskove. Prohlidku v UVN uz mam za sebou, ted pouze cekam na verdikt. Ale veskere hodnoty jsem mel v normalu, akorad problem s nosem (vyhnutej do prava), ovsem dostal sem razitko SCHOPEN. U te Artroskopii mi jde o to ze me poboliva koleno a jedine jak prijit na to co to je = ARTROSKOPIE.Skrýt celý příspěvek

 • Jirka
  22:23 08.04.2013

  Jak je to s těmi co nezvládli ty konečné testy? to pak musí zase do Vyškova? nebo to stačí na jejich velitelství? a jak je to snima potom dál? a nepsali jste že bude rozhovor ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak je to s těmi co nezvládli ty konečné testy? to pak musí zase do Vyškova? nebo to stačí na jejich velitelství? a jak je to snima potom dál?
  a nepsali jste že bude rozhovor jak s těmi co prošli a s těmi co neprošli?Skrýt celý příspěvek

 • anomyus
  21:20 08.04.2013

  Nokia: Ještě jsem zapomněl zmínit na co si dát velký pozor. Na odběr krve přijít na lačno a hlavně nepít nic sladkého jako já. Já blbec se ráno před odběrem napil šťávy s vodou a ...Zobrazit celý příspěvek

  Nokia:
  Ještě jsem zapomněl zmínit na co si dát velký pozor. Na odběr krve přijít na lačno a hlavně nepít nic sladkého jako já. Já blbec se ráno před odběrem napil šťávy s vodou a proto jsem měl moc cukru v krvi. Nebyl jsem sám, takových případů řešili několik. Druhý odběr asi o měsíc později na glykemický test však už dopadl dobře a prospěl jsem za "A".Skrýt celý příspěvek

 • anomyus
  20:57 08.04.2013

  Nokia: Při zdravotní prohlídce problém s těmi jizvami nevidím, já sám jsem prošel ikdyž mám ploché nohy a to mi nedávno říkal ortoped u kterého jsem byl objednaný na kontrolu, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Nokia:
  Při zdravotní prohlídce problém s těmi jizvami nevidím, já sám jsem prošel ikdyž mám ploché nohy a to mi nedávno říkal ortoped u kterého jsem byl objednaný na kontrolu, že kdybych byl u odvodu před 8 lety, tak by mě prý kvůli nohám nevzali na vojnu a dostal bych modrou. Prostě není se čeho bát..

  Víte jak probíhalo vyšetření na ušní, krční a nosní ambulanci? Doktor: "Dobrý den, slyšíte mě?" JÁ: "Ano slyším". Hotovo, dostal jsem razítko a šel jsem...celé vyšetření netrvalo víc jak minutu.. Prostě bordel, když jsem to udělal já, tak musí projít každý.. A podobné to bylo u zubaře (asi 2 minuty, jen spočítala zuby), na kožní ambulanci a u chirurga.

  Jen pro zajímavost, v A-reportu z letošního roku jsem se dočetl, že 53% mužů a 50% žen neprošlo za rok 2012 zdravotní prohlídkou k AZ.Skrýt celý příspěvek

 • Majek
  18:31 08.04.2013

  to Nokia: O žádné operaci se nezmiňuj a doktorovi řekni ať ti tam nic nepíše. Když budou rejpat, tak jim řekni že je to z pádu z mládí. Mám operované koleno, samou jizvu a na nic ...Zobrazit celý příspěvek

  to Nokia:
  O žádné operaci se nezmiňuj a doktorovi řekni ať ti tam nic nepíše. Když budou rejpat, tak jim řekni že je to z pádu z mládí. Mám operované koleno, samou jizvu a na nic se neptali. Jen chtěli at udělám hluboký dřep.Skrýt celý příspěvek

 • Milan
  16:45 08.04.2013

  Velice gratuluji všem, kteří výcvik dokončili, ať už s certifikátem nebo bez něj. Na KZVP mám nastoupit v měsíci říjnu a rád bych se vás zeptal, jak to u konce bylo s fyzickými ...Zobrazit celý příspěvek

  Velice gratuluji všem, kteří výcvik dokončili, ať už s certifikátem nebo bez něj. Na KZVP mám nastoupit v měsíci říjnu a rád bych se vás zeptal, jak to u konce bylo s fyzickými zkouškami, konkrétně běh, když v jednom z předchozích článků bylo uvedeno, že všichni měli u konce nějaké zranění, nejčastěji nohou. Copak se dá limit běhu splnit i když člověk má např. zraněné koleno, natažený sval nebo rozedranou patu?

  V jednom z prvních článků o tomto kurzu bylo uvedeno, že na začátku druhého týdne se konaly nějaké před-prověrky, které byly úplně stejné jako prověrky na konci kurzu (běh, sedy-lehy, kliky) a pokud by byl někdo u konce zraněn a nebyl by schopen uběhnout 2.6 km v limitu, tak se mu počítal výsledek právě z těchto před-prověrek. Bylo tomu tak nebo na to nebyl brán vůbec žádný zřetel? Díky za informaci.Skrýt celý příspěvek

 • mario
  15:23 08.04.2013

  Udělejte něco podobného o profesionálech. Jinak pěkné

  Udělejte něco podobného o profesionálech. Jinak pěkné

 • mario
  15:22 08.04.2013

  Udělejte něco podobného o profesionálech. Jinak pěkné

  Udělejte něco podobného o profesionálech. Jinak pěkné

 • Ultramarinus
  15:19 08.04.2013

  Obcan:
  Verim, ze si nemyslite, ze CR za rok cvici 17 zalozaku a z nich to necha dodelat 6... :D. V cr jsou takova cisla jeste celkem dobra...

  Obcan:
  Verim, ze si nemyslite, ze CR za rok cvici 17 zalozaku a z nich to necha dodelat 6... :D. V cr jsou takova cisla jeste celkem dobra...

 • Nokia
  15:13 08.04.2013

  Zdravim, chci se zeptat bude problem pri zdrav. prohlidce, pokud na koleni uvidi jizvicky od artroskopie? Diky

  Zdravim, chci se zeptat bude problem pri zdrav. prohlidce, pokud na koleni uvidi jizvicky od artroskopie? Diky

 • obcan
  13:57 08.04.2013

  Kolko ze "vojakov" ukoncilo vycvik? ... maju vobec zmysel tie zalohy ak ich neni ani par tisic? Mne to pride skor ako blud pre chlapcov z airsoftovych a vojenskych klubov ako sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolko ze "vojakov" ukoncilo vycvik? ... maju vobec zmysel tie zalohy ak ich neni ani par tisic? Mne to pride skor ako blud pre chlapcov z airsoftovych a vojenskych klubov ako sa realizovatSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...