Výcvik Aktivní zálohy: pár odpovědí

Pandur Aktivní záloha
Foto: Z výcviku Aktivní zálohy / Archív autora

Pod předešlými texty se objevilo mnoho otázek, dohadů i obvinění a proto tento týden malá vsuvka. Předně bych chtěl poděkovat instruktoru Kečupovi (i za to, že v diskuzích vystupuje pod svým pravým jménem) za jeho doplnění a poznámky, moc si toho vážím a jsem za ně vděčný.

 

Seriál o Aktivní záloze nekončí

Dnes chci nastínit, jak bude „vyprávění o AZ“ pokračovat, to abych předešel novým bludným úvahám a nepodloženým dedukcím. Další dva texty budou ležet ještě na mých bedrech, tedy toho, kdo výcvik nedokončil. Poté se seriál promění v rozhovory s dvěma vojíny, kteří sice výcvikem prošli, ale nezvládli závěreční testy.

 

Celý cyklus zakončíme povídáním s vojínem, který prodělal výcvik, udělal testy a nyní je již platným členem Aktivní zálohy AČR. Pokud bude závěrem čas a chuť pokračovat, rád bych vše uzavřel ještě nějakým zhodnocením, poznámkami a komentáři od čtenářů.

 

Reakce na diskuzi

Vcelku by mě zajímalo, co všechno ještě obnáší zdravotní prohlídka ve Vyškově, není to další „sejto“ jako UVN?

Ne, to rozhodně není. Přišlo mi, že se jedná spíše o formalitu a jediným důležitým přezkoušením byl test na drogy a další návykové látky.

 

Co se vlastně děje o víkendu?

My měli od pátku půl druhé odpoledne do pondělí šesti ráno volno. Většina lidí odjela domů, zbytek se regeneroval ve Vyškově. Tedy nějaké to pivko, nákup proviantu na další týden, sobotní běhání na okruhu a tak. Možností je celkem dost.

 

První rok je výcvik šest týdnů v kuse a zbylé roky čtyři týdny, které se ale v kuse odkroutit nemusí?

První rok to je šest týdnů výcviku ve Vyškově, ale k tomu se mohou ještě přidat další cvičení „domovské“ roty AZ. Hodně záleží na tom, kdy vojín na kurz nastoupí a jak to má nastavené jeho KVV. Od kluků vím, že někdy jedou ročně třeba jenom na týden, jelikož nejsou finance. I když ale peníze na více týdnů mají, jede se vždy pouze na jeden a poté třeba za půl roku na další. Ovšem nejlepší je zeptat se na příslušném KVV.

 

Jak tedy vlastně měli podle instruktorů ty kliky vypadat, když je někdo až takovýmhle způsobem nedával. A v jaké ústroji se tyto testy dělají? Snad ne ve vz. 95?

Na sportovní aktivity vyfasuje každý vojín odpovídající výstroj, která je, musím říct, dostatečně kvalitní, takže v tomhle ohledu žádný strach. Cviky se dělají v běžeckých botách, teplákovce a tričku.

 

Co se kliků týká, popíšu to na sobě. Když dělám kliky (zřejmě špatně), tak se země dotýkám břichem, tak jsem naučený. Ve Vyškově jsem se musel dotknout hrudníkem, pod kterým měl instruktor ruku, a pokud se tak nestalo, klik se nepočítal. Takhle mi uteklo prvních pět cviků a potom jsem musel hrudníkem opravdu mlátit o zem, abych přebil naučený pohyb. Proto mi přezkoušení uteklo o dva kliky, udělal jsem jich dvacet, místo dvaceti dvou.

 

Lze se nějak připravit, a tím myslím připravit kvalitně, tak aby byl člověk schopen překonat základní výcvik víceméně ''bez problémů''?

Fyzicky určitě. Kliky, lehy-sedy a běhání jsou dobrý základ. K tomu výcvik zvládnout, toho nemusí být moc, ale aspoň trochu se připravit na to, co přijde, je důležité. Jde hlavně o zdraví. Pokud tělo není zvyklé na velkou fyzickou zátěž, může se s ním jednoduše něco stát a natažený či natržený sval znamená většinou ukončení výcviku. Po stránce učební by asi bylo nejlepší kontaktovat Vyškov, někoho na KVV a nebo někoho od AZ. Možná by mohli poskytnout i příručku, která obsahuje prakticky vše potřebné.

 

Mám otázku ohledně výstroje, na fotografiích je evidentní, že jste nevyfasovali „skladovky“, co se tam válí x let. Docela mě zarazilo, že už ve výcviku vás vybavili taktickými vestami, chrániči kolen, dokonce i helmy máte, počítám, kevlarové. Docela se tomu divím, protože co se takhle bavím se známými z armády, tak si tyto věci museli pořídit sami, protože zkrátka armáda na to nemá. Jak to tedy je, to jste si každý tuto výstroj pořizoval sám?

Vybavení a výstroj je nutné rozdělit do dvou kategorií, tu zapůjčenou a vyfasovanou. Dostali jsme celkem dost věcí, co se týká oblečení vz. 95, tak kompletně celé plus další drobnosti, jako je ešus atd. Stejně tak oblečení a boty na sportovní přípravu se fasovaly. Taktické vesty, přilby, spacáky, plynové masky jsou ale erární z Vyškova a po ukončení kurzu se musely zase vracet. Ale nebojte, Armáda Vás vybaví.

 

Základní výcvik je pro všechny stejný, že?

Spíše podobný, stejně jako jsou podobné závěrečné testy. Myslím si ale, že pro AZ je celý proces náročnější, jelikož musí zvládnout dvakrát tolik během polovinu času, ale to je čistě můj subjektivní názor. Objektivně bych řekl, že celkově vzato mezi kurzy zase tak velký rozdíl nebude.

 

Pokud máte další otázky, pište je do komentářů pod textem, určitě na ně bude prostor.

 

Voják, disciplína a odvaha

Před týdnem v diskuzi padlo také několik obvinění proti mé osobě. V diskuzi pod textem jsem se nechtěl ke komentářům vyjadřovat, svůj pohled rád vysvětlím nyní. Někteří diskutující dokonce zpochybnili jisté součásti mé povahy. Samozřejmě na to mají plné právo, i když urážek není v diskuzi třeba.

 

Možná je vhodné si o mně nejdříve něco zjistit a teprve poté začít kritizovat. Začnu tím, co napsala uživatelka Pavlína, a to proto, že ji znám osobně a do dneška nevím, čím jsem ji tak proti sobě poštval.

 

„Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil. Ti, co nás během kurzu postupně opustili, odešli ze zdravotních důvodů, kvůli škole a zaměstnání. Jen jeden jedinej odešel kvůli tomu, že to tam nedával, jak po fyzické stránce, tak po té psychické - a hádejte kdo? Sám autor článků,“ napsala v komentářích. Tak se na to mrkneme.

 

Ve Vyškově jsem nebyl poprvé. Mám za sebou speciální armádní kurz, který je zaměřený na přežití v extrémních podmínkách, jakými mohou být válečné zóny, nehostinná místa naší planety, anebo i únos či zatčení. Tento výcvik připravují vyškovští instruktoři ve spolupráci s dalšími jednotami AČR pro novináře a humanitární pracovníky.

 

Jde o trochu fyzicky a psychicky náročnější podnik, než je základní výcvik AZ. Dále mám za sebou například přechod Negevské pouště, kdy jsem během pěti dní sám ušel více než 120 kilometrů přes písek a kamení středního Izraele. Pravidelně běhám, lezu po skalách a v nynější době trénuji na půl maraton.

 

Co se zbabělosti týče? Některé mé fotografie, vytvořené během střetů mezi izraelskou armádou a palestinskými bojovníky, vyprávějí dostačující příběh o mé osobě, stejně tak reportáže z působení v Gaze mezi militanty Hamásu. Toliko k psychickému a fyzickému „nedávání.“

 

Každý není vojákem...

Ukončení výcviku AZ je pro mě vzpomínka, která netěší a rozhodně není příjemná. Ovšem můj odchod nebyl způsoben nemocnou maminkou a povinností se o ní starat, nezaplaceným účtem, který je nutno okamžitě v bance osobně uhradit, nevypnutím žehličky v bytě těsně před odjezdem, anebo nějakou jinou nepředvídatelnou událostí.

 

Předstoupil jsem před Kečupa, Doktora i ostatní instruktory a nakonec i před pana plukovníka Klínovského (muže, jehož si nesmírně vážím) a na jejich otázku: „Proč končíte?“ mi ze rtů vypadalo prosté: „Nejsem voják.“

 

Pokud to někdo považuje za zbabělost, prosím, nikomu nebudu upírat jeho názor. Když jsem ale stál uprostřed vyškovské akademie plné mužů, kteří mají již něco za sebou, jichž si velice vážím, stejně jako jejich práce, tak mi to tak rozhodně zbabělé nepřipadalo. Ale nevadí, ať si každý myslí, co chce. Já vím, že voják nejsem, ale alespoň jsem to zkusil.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo

Armádní výcvik Aktivní zálohy (AZ) Armády České republiky je pro mnohé lidi velkou neznámou. Budeme ...

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo II

V komentářích pod první reportáží zabývající se výcvikem Aktivní zálohy Armády ČR se vyskytlo ...

Výcvik Aktivní zálohy: tři dny na zahřátí

První týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově, ještě nebyl tak plný křiku, nadávek a trestů, i ...

Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kratas
  16:48 20.07.2015

  Ahoj všem, díky moc za všechny informace, i ty mě pomohly se rozhodnout a 1/7 jsem si podal přihlášku:-D Chi se zeptat na ty kliky, dotek hrudi je jasný to jsem pochopil, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj všem,

  díky moc za všechny informace, i ty mě pomohly se rozhodnout a 1/7 jsem si podal přihlášku:-D

  Chi se zeptat na ty kliky, dotek hrudi je jasný to jsem pochopil, ale zajímá mě jak jsou rozložené ruce? Jsem zvyklý je dělat hodně zeširoka, ale někde jsem četl že dlaně mají být na zemi v šíři ramen. Můžeš mi říct jak to je? abych je trénoval správně. Díky

  Jinka teoretická příručka pro výcvik je ke stažení zde:
  http://uloz.to/hledej?q=P%C5%9... Skrýt celý příspěvek

 • Rostak
  22:12 08.09.2013

  4 Jala: Prohlidka je dost trvda, ale nejsem doktor a ani neznam podminky, co je v poradku a co ne...... Doporucuji ji projit, clovek za to nic neda, krom sveho casu a dne ...Zobrazit celý příspěvek

  4 Jala: Prohlidka je dost trvda, ale nejsem doktor a ani neznam podminky, co je v poradku a co ne...... Doporucuji ji projit, clovek za to nic neda, krom sveho casu a dne straveneho v nemocnici.
  U vystroje, zalezi, co nafasujes, lisi se to dle toho, co ma jednotka k dispozici.... A co je na skladech, jinak zaklad dostanes urcite....
  A dokupujes si jen veci, ktere si myslis ze ti muzou bejt prospesne a zlepsi tvuj konfort, aby jsi mohl/a fungovat dele a lip....
  Staci se kouknout treba na http://www.az72mpr.estranky.cz...
  Jedna se o cetu AZ u 72.mpr. Vestsina vystroje je dokupovana, ale neni to podminkou, nebo narizenim. JInak, pokud mas zajem muzes napsat na: Četa Aktivních záloh 72. mechanizovaného praporu Přáslavice (Facebook) a admin, nebo kterykoliv prislusnik cety ti rad zodpovi dalsi dotaz :)Skrýt celý příspěvek

 • Jala
  19:19 08.09.2013

  Měl bych ještě pár dotazů - Na různých fórech a diskuzích jsem četl, že si dost vybavení musí záložáci dokupovat sami a výdaje jsou někdy i v řádech desetitisíců, je to pravda? A ...Zobrazit celý příspěvek

  Měl bych ještě pár dotazů - Na různých fórech a diskuzích jsem četl, že si dost vybavení musí záložáci dokupovat sami a výdaje jsou někdy i v řádech desetitisíců, je to pravda? A pak by mě zajímalo, jak je to se zdravotní prohlídkou - kdo je schopen a kdo ne (zrak, alergie, astma, šelest na srdci,...). díky moc za odpověď :))Skrýt celý příspěvek

 • Rostak
  17:36 02.09.2013

  4 Jala: Jiste, jedna se o fazove testy.... Jestli je to zbytecnost nebo ne.... taky je tam TOPO, spojovaci, OPZHN, signaly a x dalsich veci :)

  4 Jala: Jiste, jedna se o fazove testy.... Jestli je to zbytecnost nebo ne.... taky je tam TOPO, spojovaci, OPZHN, signaly a x dalsich veci :)

 • Jala
  14:30 02.09.2013

  Zdravím, jak je to s těmi teoretickými znalostmi? Píše se na konci nějaký test a co by obsahoval? ...Mám právě známou na výcviku UO ve Vyškově a říkala, že se musí učit hmotnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, jak je to s těmi teoretickými znalostmi? Píše se na konci nějaký test a co by obsahoval? ...Mám právě známou na výcviku UO ve Vyškově a říkala, že se musí učit hmotnosti zbraní se zásobníkem/bez, délky zbraní s bajonetem/bez a další (z mého laického pohledu) docela "zbytečnosti". Je u AZ něco podobného? děkujiSkrýt celý příspěvek

 • Ladislav Fíla
  16:24 25.03.2013

  I tak díky:) ja taky tolik diop. nemam, akorat lehky astigmatismus k tomu.Bohuzel, zatim je riskantni to operovat.

  I tak díky:) ja taky tolik diop. nemam, akorat lehky astigmatismus k tomu.Bohuzel, zatim je riskantni to operovat.

 • Jiří Kalát
  20:28 24.03.2013

  Popravdě nevím, já mám brýle, i když slabé a prošel jsem.

  Popravdě nevím, já mám brýle, i když slabé a prošel jsem.

 • Ladislav Fíla
  16:16 24.03.2013

  Zdravím! Můžu mít jeden dotaz? Zajímalo by mě, jestli bych na zdarvotní prohlídce prošel s kontaktníma čočkama!? díky..

  Zdravím! Můžu mít jeden dotaz? Zajímalo by mě, jestli bych na zdarvotní prohlídce prošel s kontaktníma čočkama!? díky..

 • Pavell
  17:45 12.03.2013

  zdravim AZ mel bych par dotazu jak probiha zaverecny test aktivnich zaloh sklada se i z nejakych pisemnych testu? A jak je to tedy s prijimace do Vyskova jaky pocet kliku a sedu ...Zobrazit celý příspěvek

  zdravim AZ mel bych par dotazu jak probiha zaverecny test aktivnich zaloh sklada se i z nejakych pisemnych testu? A jak je to tedy s prijimace do Vyskova jaky pocet kliku a sedu lehu +beh se musi splnit? Diky za odpovediSkrýt celý příspěvek

 • Jaromír Gadula
  21:21 08.03.2013

  Ještě jedna věc bylo nás na prohlídce 5 a myslím že jen 2 prošli :-( docela se divím jak rychle se to redukuje hned od začátku :-( muj mail je teda gadis@seznam.cz

  Ještě jedna věc bylo nás na prohlídce 5 a myslím že jen 2 prošli :-( docela se divím jak rychle se to redukuje hned od začátku :-( muj mail je teda gadis@seznam.cz

 • Jaromír Gadula
  21:18 08.03.2013

  Já jsem se přihlásil na kvv Ostrava v listopadu a v lednu jsem šel na lékařské vyšetření do Olomouce a teď 2.4 nastupuji do Vyškova takže u mě to jde vše rychle jen doufám že taky ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem se přihlásil na kvv Ostrava v listopadu a v lednu jsem šel na lékařské vyšetření do Olomouce a teď 2.4 nastupuji do Vyškova takže u mě to jde vše rychle jen doufám že taky tak rychle pro mě neskončí cvičení :-D kdo jde taky teď v dubnu? Kámoš mi odpadl tak bych se rád s někým spojil ať tam nejedu z Ostravy sám :-D když tak mail...Skrýt celý příspěvek

 • Walter
  23:57 07.03.2013

  Left: Neříkám, že jsou na rok dopředu plné všechny, jak jsou na tom ostatní 3 nevím, ale ten letní už je. Ondřej Kováč: Taky nemám všechno, zapoměl jsem si vzít výpis ze zdr. ...Zobrazit celý příspěvek

  Left:
  Neříkám, že jsou na rok dopředu plné všechny, jak jsou na tom ostatní 3 nevím, ale ten letní už je.

  Ondřej Kováč:
  Taky nemám všechno, zapoměl jsem si vzít výpis ze zdr. dokumentace, takže mám jen část, doběhám to v úterý :) (Pokud tedy nebudu mít bilirubin jako posledně, kdy jsem kvůli němu neprošel, nemáte někdo nějaké rady či nápady jak ho, alespoň na chvilkuě, snížit? Děkuji)Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:06 06.03.2013

  MO chce nabrat víc lidí do AZ a už při tomto malém zájmu jsou plné termíny na rok dopředu :D
  Dobrý...

  MO chce nabrat víc lidí do AZ a už při tomto malém zájmu jsou plné termíny na rok dopředu :D
  Dobrý...

 • Ondřej Kováč
  22:18 05.03.2013

  4walter:já byl 4.3. v Brně na testech ale ještě nemám vyjádření protože než jsem stihl všecko oběhat tak předseda posudkové komise odešel domů takže vyjádření budu mět během pár ...Zobrazit celý příspěvek

  4walter:já byl 4.3. v Brně na testech ale ještě nemám vyjádření protože než jsem stihl všecko oběhat tak předseda posudkové komise odešel domů takže vyjádření budu mět během pár dní a pak s tím budu upalovat na KVV. Taže říkáš že všechny termíny KZP jsou plné a nejdříve teda květen 2014? tož to sem sám zvědavý....to je celkem mazec..dám pak vědět jak jsem dopadl jáSkrýt celý příspěvek

 • Walter
  19:45 05.03.2013

  Jiří Houžvička: Ne, vyšetření ve VN a datum nástupu na výcvik ve Vyškově spolu nesouvisí, jen se musíš přihlásit u KVV do roka od doby, co jsi byl naposledy vyšetřen v nemocnici. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jiří Houžvička:
  Ne, vyšetření ve VN a datum nástupu na výcvik ve Vyškově spolu nesouvisí, jen se musíš přihlásit u KVV do roka od doby, co jsi byl naposledy vyšetřen v nemocnici. Já byl třeba na vyšetření dneska, ale na výcvik jdu až v květnu 2014, protože letošní byl plný, musím si jen stihnout podat přihlášku u KVV do 5.3.2014, aby mi nepropadl rok platnosti vyšetření.
  Snad se to z toho, co jsem napsal, dá nějak pochopit :D Nicméně podrobně ti to jistě rádi vysvětlí na jakémkoliv KVV.Skrýt celý příspěvek

 • Jiří Houžvička
  12:46 05.03.2013

  Mě by zajímalo, zda mohu třeba teď se přihlásit na KVV a hlavně prodělat ÚVN a na výcvik do Vyškova jít až začátkem příštího roku? Nebo to je daný, že pokud projdu, tak jdu hned na ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě by zajímalo, zda mohu třeba teď se přihlásit na KVV a hlavně prodělat ÚVN a na výcvik do Vyškova jít až začátkem příštího roku? Nebo to je daný, že pokud projdu, tak jdu hned na první, případně druhý termín výcviku?Skrýt celý příspěvek

 • mario
  23:20 04.03.2013

  Líbí se mi seriál o AZ. Bylo by pěkné udělat něco podobného o studiu na Univerzitě obrany. Chystám se na ní ale bojím se. Přeci jen od opravdového studenta je povzbuzení lepší …

  Líbí se mi seriál o AZ. Bylo by pěkné udělat něco podobného o studiu na Univerzitě obrany. Chystám se na ní ale bojím se. Přeci jen od opravdového studenta je povzbuzení lepší …

 • Karel Násada
  21:51 04.03.2013

  Anti2t: Gott in himmel, kde jste nechal tvrdé y?

  Anti2t: Gott in himmel, kde jste nechal tvrdé y?

 • Walter
  19:33 04.03.2013

  Iva: Je to jak píše Rostak, když na KVV řekneš, že jsi studentka a nemůžeš jindy než o prázdninách, pokusí se Tě tam nacpat (od toho prý ten letní termín je). Stejně je to teď u ...Zobrazit celý příspěvek

  Iva:
  Je to jak píše Rostak, když na KVV řekneš, že jsi studentka a nemůžeš jindy než o prázdninách, pokusí se Tě tam nacpat (od toho prý ten letní termín je). Stejně je to teď u mě, letošní termín už byl plný, takže čekám na příští.Skrýt celý příspěvek

 • Rostak
  17:19 04.03.2013

  Ahoj Ivo,
  S termínem mohou být problémy, ale většinou se KVV snaží umístit studenty do letního kurzu.
  Držím palce
  Rostak

  Ahoj Ivo,
  S termínem mohou být problémy, ale většinou se KVV snaží umístit studenty do letního kurzu.
  Držím palce
  Rostak

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2