Výcvik Aktivní zálohy: pár odpovědí

Pandur Aktivní záloha
Foto: Z výcviku Aktivní zálohy / Archív autora

Pod předešlými texty se objevilo mnoho otázek, dohadů i obvinění a proto tento týden malá vsuvka. Předně bych chtěl poděkovat instruktoru Kečupovi (i za to, že v diskuzích vystupuje pod svým pravým jménem) za jeho doplnění a poznámky, moc si toho vážím a jsem za ně vděčný.

 

Seriál o Aktivní záloze nekončí

Dnes chci nastínit, jak bude „vyprávění o AZ“ pokračovat, to abych předešel novým bludným úvahám a nepodloženým dedukcím. Další dva texty budou ležet ještě na mých bedrech, tedy toho, kdo výcvik nedokončil. Poté se seriál promění v rozhovory s dvěma vojíny, kteří sice výcvikem prošli, ale nezvládli závěreční testy.

 

Celý cyklus zakončíme povídáním s vojínem, který prodělal výcvik, udělal testy a nyní je již platným členem Aktivní zálohy AČR. Pokud bude závěrem čas a chuť pokračovat, rád bych vše uzavřel ještě nějakým zhodnocením, poznámkami a komentáři od čtenářů.

 

Reakce na diskuzi

Vcelku by mě zajímalo, co všechno ještě obnáší zdravotní prohlídka ve Vyškově, není to další „sejto“ jako UVN?

Ne, to rozhodně není. Přišlo mi, že se jedná spíše o formalitu a jediným důležitým přezkoušením byl test na drogy a další návykové látky.

 

Co se vlastně děje o víkendu?

My měli od pátku půl druhé odpoledne do pondělí šesti ráno volno. Většina lidí odjela domů, zbytek se regeneroval ve Vyškově. Tedy nějaké to pivko, nákup proviantu na další týden, sobotní běhání na okruhu a tak. Možností je celkem dost.

 

První rok je výcvik šest týdnů v kuse a zbylé roky čtyři týdny, které se ale v kuse odkroutit nemusí?

První rok to je šest týdnů výcviku ve Vyškově, ale k tomu se mohou ještě přidat další cvičení „domovské“ roty AZ. Hodně záleží na tom, kdy vojín na kurz nastoupí a jak to má nastavené jeho KVV. Od kluků vím, že někdy jedou ročně třeba jenom na týden, jelikož nejsou finance. I když ale peníze na více týdnů mají, jede se vždy pouze na jeden a poté třeba za půl roku na další. Ovšem nejlepší je zeptat se na příslušném KVV.

 

Jak tedy vlastně měli podle instruktorů ty kliky vypadat, když je někdo až takovýmhle způsobem nedával. A v jaké ústroji se tyto testy dělají? Snad ne ve vz. 95?

Na sportovní aktivity vyfasuje každý vojín odpovídající výstroj, která je, musím říct, dostatečně kvalitní, takže v tomhle ohledu žádný strach. Cviky se dělají v běžeckých botách, teplákovce a tričku.

 

Co se kliků týká, popíšu to na sobě. Když dělám kliky (zřejmě špatně), tak se země dotýkám břichem, tak jsem naučený. Ve Vyškově jsem se musel dotknout hrudníkem, pod kterým měl instruktor ruku, a pokud se tak nestalo, klik se nepočítal. Takhle mi uteklo prvních pět cviků a potom jsem musel hrudníkem opravdu mlátit o zem, abych přebil naučený pohyb. Proto mi přezkoušení uteklo o dva kliky, udělal jsem jich dvacet, místo dvaceti dvou.

 

Lze se nějak připravit, a tím myslím připravit kvalitně, tak aby byl člověk schopen překonat základní výcvik víceméně ''bez problémů''?

Fyzicky určitě. Kliky, lehy-sedy a běhání jsou dobrý základ. K tomu výcvik zvládnout, toho nemusí být moc, ale aspoň trochu se připravit na to, co přijde, je důležité. Jde hlavně o zdraví. Pokud tělo není zvyklé na velkou fyzickou zátěž, může se s ním jednoduše něco stát a natažený či natržený sval znamená většinou ukončení výcviku. Po stránce učební by asi bylo nejlepší kontaktovat Vyškov, někoho na KVV a nebo někoho od AZ. Možná by mohli poskytnout i příručku, která obsahuje prakticky vše potřebné.

 

Mám otázku ohledně výstroje, na fotografiích je evidentní, že jste nevyfasovali „skladovky“, co se tam válí x let. Docela mě zarazilo, že už ve výcviku vás vybavili taktickými vestami, chrániči kolen, dokonce i helmy máte, počítám, kevlarové. Docela se tomu divím, protože co se takhle bavím se známými z armády, tak si tyto věci museli pořídit sami, protože zkrátka armáda na to nemá. Jak to tedy je, to jste si každý tuto výstroj pořizoval sám?

Vybavení a výstroj je nutné rozdělit do dvou kategorií, tu zapůjčenou a vyfasovanou. Dostali jsme celkem dost věcí, co se týká oblečení vz. 95, tak kompletně celé plus další drobnosti, jako je ešus atd. Stejně tak oblečení a boty na sportovní přípravu se fasovaly. Taktické vesty, přilby, spacáky, plynové masky jsou ale erární z Vyškova a po ukončení kurzu se musely zase vracet. Ale nebojte, Armáda Vás vybaví.

 

Základní výcvik je pro všechny stejný, že?

Spíše podobný, stejně jako jsou podobné závěrečné testy. Myslím si ale, že pro AZ je celý proces náročnější, jelikož musí zvládnout dvakrát tolik během polovinu času, ale to je čistě můj subjektivní názor. Objektivně bych řekl, že celkově vzato mezi kurzy zase tak velký rozdíl nebude.

 

Pokud máte další otázky, pište je do komentářů pod textem, určitě na ně bude prostor.

 

Voják, disciplína a odvaha

Před týdnem v diskuzi padlo také několik obvinění proti mé osobě. V diskuzi pod textem jsem se nechtěl ke komentářům vyjadřovat, svůj pohled rád vysvětlím nyní. Někteří diskutující dokonce zpochybnili jisté součásti mé povahy. Samozřejmě na to mají plné právo, i když urážek není v diskuzi třeba.

 

Možná je vhodné si o mně nejdříve něco zjistit a teprve poté začít kritizovat. Začnu tím, co napsala uživatelka Pavlína, a to proto, že ji znám osobně a do dneška nevím, čím jsem ji tak proti sobě poštval.

 

„Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil. Ti, co nás během kurzu postupně opustili, odešli ze zdravotních důvodů, kvůli škole a zaměstnání. Jen jeden jedinej odešel kvůli tomu, že to tam nedával, jak po fyzické stránce, tak po té psychické - a hádejte kdo? Sám autor článků,“ napsala v komentářích. Tak se na to mrkneme.

 

Ve Vyškově jsem nebyl poprvé. Mám za sebou speciální armádní kurz, který je zaměřený na přežití v extrémních podmínkách, jakými mohou být válečné zóny, nehostinná místa naší planety, anebo i únos či zatčení. Tento výcvik připravují vyškovští instruktoři ve spolupráci s dalšími jednotami AČR pro novináře a humanitární pracovníky.

 

Jde o trochu fyzicky a psychicky náročnější podnik, než je základní výcvik AZ. Dále mám za sebou například přechod Negevské pouště, kdy jsem během pěti dní sám ušel více než 120 kilometrů přes písek a kamení středního Izraele. Pravidelně běhám, lezu po skalách a v nynější době trénuji na půl maraton.

 

Co se zbabělosti týče? Některé mé fotografie, vytvořené během střetů mezi izraelskou armádou a palestinskými bojovníky, vyprávějí dostačující příběh o mé osobě, stejně tak reportáže z působení v Gaze mezi militanty Hamásu. Toliko k psychickému a fyzickému „nedávání.“

 

Každý není vojákem...

Ukončení výcviku AZ je pro mě vzpomínka, která netěší a rozhodně není příjemná. Ovšem můj odchod nebyl způsoben nemocnou maminkou a povinností se o ní starat, nezaplaceným účtem, který je nutno okamžitě v bance osobně uhradit, nevypnutím žehličky v bytě těsně před odjezdem, anebo nějakou jinou nepředvídatelnou událostí.

 

Předstoupil jsem před Kečupa, Doktora i ostatní instruktory a nakonec i před pana plukovníka Klínovského (muže, jehož si nesmírně vážím) a na jejich otázku: „Proč končíte?“ mi ze rtů vypadalo prosté: „Nejsem voják.“

 

Pokud to někdo považuje za zbabělost, prosím, nikomu nebudu upírat jeho názor. Když jsem ale stál uprostřed vyškovské akademie plné mužů, kteří mají již něco za sebou, jichž si velice vážím, stejně jako jejich práce, tak mi to tak rozhodně zbabělé nepřipadalo. Ale nevadí, ať si každý myslí, co chce. Já vím, že voják nejsem, ale alespoň jsem to zkusil.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo

Armádní výcvik Aktivní zálohy (AZ) Armády České republiky je pro mnohé lidi velkou neznámou. Budeme ...

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo II

V komentářích pod první reportáží zabývající se výcvikem Aktivní zálohy Armády ČR se vyskytlo ...

Výcvik Aktivní zálohy: tři dny na zahřátí

První týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově, ještě nebyl tak plný křiku, nadávek a trestů, i ...

Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Iva
  16:11 04.03.2013

  Dobrý den, děkuji autorovi za pěkné reportáže a všem za zajímavé komentáře, konečně mám nějakou představu o výcviku AZ :) Chtěla bych se zeptat, jestli je termín prvního výcviku ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, děkuji autorovi za pěkné reportáže a všem za zajímavé komentáře, konečně mám nějakou představu o výcviku AZ :) Chtěla bych se zeptat, jestli je termín prvního výcviku ve Vyškově pevně stanoven, nebo si může každý vybrat termín nástupu sám. (např jako studentka bych mohla 6 týdnů v kuse jedině o letních prázdninách).. Krásný den všem! ;)Skrýt celý příspěvek

 • Lípa Daniel
  15:38 04.03.2013

  Dobrý článek,povedl se. Až na jednu nesrovnalost ,ale to bych s autorem raději řešil osobně.V klidu jako rozumný člověk-ne ručně,aby to nevyznělo špatně :) Kdyby autor chtěl a ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý článek,povedl se. Až na jednu nesrovnalost ,ale to bych s autorem raději řešil osobně.V klidu jako rozumný člověk-ne ručně,aby to nevyznělo špatně :)
  Kdyby autor chtěl a byl bych rád ,tak na sociální síti fcb jsem :)Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:30 04.03.2013

  Pěkný článek. Být vojákem je především stav mysli, fyzička a technické znalosti se dají získat.

  Pěkný článek. Být vojákem je především stav mysli, fyzička a technické znalosti se dají získat.

 • radmik
  12:23 04.03.2013

  palo: Nevím tedy, jak to chodí v armádě na Slovensku, ale u nás v AČR o nějakém bezmezném sloužení nadřízenému nemůže být řeč. Po přečtení článků o výcviku AZ spíš uvažuju, ...Zobrazit celý příspěvek

  palo: Nevím tedy, jak to chodí v armádě na Slovensku, ale u nás v AČR o nějakém bezmezném sloužení nadřízenému nemůže být řeč.

  Po přečtení článků o výcviku AZ spíš uvažuju, jestli autor opravdu chtěl být členem AZ, nebo si to jen chtěl jako novinář vyzkoušet, napsat o tom pár článků a případně i najít nějakou menší čí větší senzaci.Skrýt celý příspěvek

 • Anti2t
  11:58 04.03.2013

  to Velitel předpokládal bych totiž u člověka co prošel tím co píše že vícvik AZ (či VZP) někteří lidé měli obě spojeno)bude pro něj procházka růžovým sadem. Já ač poměrně změklí ...Zobrazit celý příspěvek

  to Velitel předpokládal bych totiž u člověka co prošel tím co píše že vícvik AZ (či VZP) někteří lidé měli obě spojeno)bude pro něj procházka růžovým sadem. Já ač poměrně změklí svým povoláním jsem Vyškovem prošel a netvrdím nějaké to kilo jsem tam nechal (žena řiká že bych se tam moch kvůli fizičce sem tam vrátit:-) )tak mě nenapadlo to vzdát asi jsem neměl tu "odvahu" to vzdát .Jinak souhlasim dost AZ jsou chlapi v letech co už by žádný testy nedokázali udělat ale vojáci to sou a nevzdávají když se do něčeho jde (znám případ kdy se kolega na starý kolena naučil i plavat učili ho potupně jeho děti:-) ale sklidil potlesk když se s tím poté vytasil ).....Chápu že vícvik ve Vyškově je náročný ale když se tomu obětuje volno (často i práce rodina a podobně )tak už by to člověk neměl vzdávat no možná je to o postojích nechci urážet autora článku to vůbec ne ale nějak to u záložáka s tím co se tu píše co vše prodělal tak nějak nechápu:-(Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  11:37 04.03.2013

  Dobrý článek. Je škoda, že do něho nešlo vsadit více té autorské nadsázky, ale to lze bez problémů pochopit. Jinak pro diskutujícího Anti2t: Znám pár lidí, kteří sice fyzicky ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý článek. Je škoda, že do něho nešlo vsadit více té autorské nadsázky, ale to lze bez problémů pochopit.

  Jinak pro diskutujícího Anti2t: Znám pár lidí, kteří sice fyzicky už by neměli na to projít Vyškovem, ale v AZ jsou dost dlouho. Součaně jsou to ovšem lidi, o kterých se dá říct, že "jsou vojáci". (Bohužel by se to dalo říct o jiných i obráceně). Být vojákem totiž neznamená jen fyzické schopnosti. Opravdu je to spíše o kombinaci předpokladů, který se sice dá naučit, ale velmi často musí být v přirozeném naturelu člověka. Těžko to definovat. Ano, může to být i schopnost nepo... se, když na mě někdo řve a současně nestartovat hned po prvním "šlápnutí na kuří oko". Ale spíše je to schopnost pracovat pro kolektiv a chovat se ... no ... asi by tomu bylo nejblíže - jako mravenec, nebo jako vlk. Jestli jste bez problémů schopen se chovat jako člen vyššího společenství a ne jako osamělý lovec - střevlík (ať zůstanu u hmyzu) nebo jako liška (to zase z těch psovitých šelem), potom máte k armádě určitě blíž. Ale jde samozřejmě jen o ilustrativní příklady. Nejsme přecejen ani mravenci, ani střevlíci, ani vlci a ani rysi.Skrýt celý příspěvek

 • palo
  11:23 04.03.2013

  Anti2t: no tak je rozdiel mat znalosti a schopnosti a mat chut a ochotu bezmedzne sluzit nadriadenemu :)

  Anti2t: no tak je rozdiel mat znalosti a schopnosti a mat chut a ochotu bezmedzne sluzit nadriadenemu :)

 • Veronika
  11:01 04.03.2013

  Tak tenhle článek nemá chybu. Líbí se mi jak se sám autor k výcviku postavil ..... a to že sám dokázal přiznat "nejsem voják" klobou dolů. Tohle moc lidí nedokáže kuli svému egu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tenhle článek nemá chybu. Líbí se mi jak se sám autor k výcviku postavil ..... a to že sám dokázal přiznat "nejsem voják" klobou dolů. Tohle moc lidí nedokáže kuli svému egu a hrdosti ;-) Sama jsem měla hodně chvilek při výcviku s tím praštit, ale bohužel spíše kuli kolektivu. Zaťala zuby a vydržela :-) Dnes patřím do té nejlepší roty co znám :-) A Vyškovu budu do konce života vděčná za to co jsem tam zažila a jaké lidi jsem díky tomu potkala a poznala!!!Skrýt celý příspěvek

 • Anti2t
  10:44 04.03.2013

  Tak nějak by mě zajímalo (bez urážky)jak vysvětlit to rčení nejsem voják a přitom mít za sebou speciální armádní kurz, který je zaměřený na přežití v extrémních podmínkách, jakými ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak by mě zajímalo (bez urážky)jak vysvětlit to rčení nejsem voják a přitom mít za sebou speciální armádní kurz, který je zaměřený na přežití v extrémních podmínkách, jakými mohou být válečné zóny, nehostinná místa naší planety, anebo i únos či zatčení. Tento výcvik připravují vyškovští instruktoři ve spolupráci s dalšími jednotami AČR pro novináře a humanitární pracovníky.přechod Negevské pouště, kdy jsem během pěti dní sám ušel více než 120 kilometrů přes písek a kamení středního Izraele. Pravidelně běhám, lezu po skalách a v nynější době trénuji na půl maraton..........pokud jste novinář který chtěl projít výcvikem a zjistit něco o AZ tak tohle je více než dobrá kvalifikace abyste dotáhl vícvik do konce již jen kvůli článku ..pokud jste jen (v uvozovkách) člověk z civilu co to jen chtěl zkusit a nesedlo vám to řvaní a podobně tak to se možná ani nedivím...Pro všechny berte řvaní jako divadýlko který vás má zocelit psychycky ti instruktoři sou placený za řvaní ,nechte je vyřvat udělejte co chtěj a jede se dál, sou to jen lidi nad kterejma jsou další lidi co taky řvou ,ona armáda je postavená na řvaní páč při střelbách se holt řvát musí jinak vás nikdo neslyší na to si zvykněte sami pak budete řvát ani vám to nepříjde :-) teda pak v práci a doma po příjezdu ze cvičení vás chvilku budou mít plný zuby :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2