Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji osobu, a nebyl jsem ten týden jediný, vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ, pohroužení se do pozice vyděděnce a odpadlíka? O tom více v tomto textu.

(V reportáži bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

Den, kdy testy promluvily

Každý z nás věděl, že ho čekají zkoušky. Přestože některá KVV informovala své brance o tom, že k jejich výsledkům nebude přihlížet, naši instruktoři nás nabádali k tomu, abychom na to příliš nespoléhali. Bez projití testů nedostaneme osvědčení, a tím pádem by nám nemělo být dovoleno sloužit u Aktivní zálohy.

Dnes (pondělí) jsou jakési „předtesty“, tedy slouží k zjištění, jestli máme na splnění daných limitů, anebo nikoliv. Z toho pak budeme moc vyvodit patřičné důsledky, či upravit svůj tréninkový program. Dobrou motivací byl i fakt, že pokud dnešní přezkoušení splníme, nemusíme si dělat starosti s tím konečným. V některých případech (například při úrazu či nemoci), by nám totiž byly započteny dnešní výsledky.

Když přicházíme na plochu, nikdo zde není. Čekal bych nějaké oficiality, ale pletu se. Jen stopky, důvěra a naši dva instruktoři. Tartanem pokrytý okruh má na sobě několika centimetrovou vrstvu sněhu. Okolní teplota se pohybuje kolem nuly, možná mírně pod ní. Holt leden je leden a není se tak čemu divit. Nejsou to zrovna ideální podmínky pro běhání, ale na druhou stranu, co je v životě vojáka ideální. Zřejmě nic. První částí testů je běh na 12 minut. Za tuto dobu musí rekrut uběhnout minimálně 2600 metrů.

Když se ozval povel, vyrážím. Celkem často chodím běhat, ale i tak tuším, že budu muset trochu zabrat. Ono to přeci jenom není jen tak. Pomalu obkružujeme stadion, jedno, druhé, třetí i čtvrté kolo držím stálé tempo. V šestém už zrychluji a v sedmém dobíhám naplno. Výsledek: 2640 metrů. O fous, ale dal, doběhl jsem čtvrtý.

Následoval přesun do posilovny, kde nás čekaly další dvě disciplíny. Nejdříve lehy-sedy s děsivým limitem čtyřiceti dvou za minutu. Lehám si na žíněnku a zkouším se soustředit. „Takže hlavu ke kolenům a dole až na zem, jinak nepočítám,“ vysvětluje mi Kečup. Přikývnu a čekám na pokyn. Když zazní, jenom jedu. Snažím se, co to jde. Soptím a ztrácím pojem o tom, kolik jsem toho dal. Hvizd a konec. „Kalát, 54,“ říká Kečup zapisovateli.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Nevěřím, to není možné, nejlepší výsledek dne. Ostatní to zrovna moc nezvládají. Perlí ale naše dvě ženy, zvládly běh i lehy-sedy v limitu. U kluků už to taková sláva není a to nás čekají ještě kliky. Ty se staly asi největším kamenem úrazu. Už vlastní provedení je pro většinu z nás novinkou a počítání některých instruktorů mi přijde dost nefér. Tak se stává, že za třicetivteřinový limit Šedivák dal jen tři. Já zvládl dvacet, ale do limitu mi chyběly další dva. Tohle byla pohroma. 

Zbytek výuky se již odehrává v tradiční směsici povelů, pořadovky, první pomoci v boji, střelecké přípravě a tak dále. Vše se slévá a míchá dohromady. Mozek vypadá stejně jako můj poznámkový sešit, spousty informací nasázených vedle sebe, bez ladu a skladu i známky nějakého systému. Dnes jsme poprvé dostali „osobní studijní volno“, což znamenalo nehnout se z pokoje až do 23:00 v noci. Aspoň chvíle času na „uklizení“ šedé kůry mozkové.  

      

Na to prostě nemáte!

 „Tak to si raději zavoláme na pomoc balon plný Šmoulů,“ reagoval na náš dotaz ohledně bojového nasazení Aktivní zálohy Doktor (úterý), jeden ze dvou nových instruktorů. Tenhle chlap nám dává zabrat, především morálně a psychicky. Zálohy tady moc v oblibě nemají, jsme pro profesionální vojáky póvl a sebranka. Tak to je a většina z nás s tím tak nějak byla smířena. Podobný názor má třeba i Playboy.

Jenže on to vidí jinak než Doktor a řekl to už první den: „Aktivní zálohu rád nemám, ale vás si vážím. Jste tu dobrovolně, jako vlastenci.“ A podle toho se k nám vždy chová. Sice jsme byli nýmandi, ale on se z nás pokoušel udělat vojáky, určitě ne profesionály, ale použitelné vojáky. Doktor námi pohrdá, pro něj jsme „hovna byli a vždy budeme“ na tom se podle něj nedalo nic změnit. Demotivující a deprimující.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Po obědě, přišel Velitel a přinesl výsledků testů: „Osm set metrů za šest týdnů nenaženete, stejně jako ze tří kliků dvacet dva nepůjde udělat.“ Další „motivační proslov“ jednoho z našich instruktorů, který vzal velkou část motivace z té, která nám ještě zbývala. Jako by nestačilo, že jsme nevyspalí, unavení a zničení. Jako by nestačily ty tuny učení v krátkém čase, prakticky bez možnosti odpočinku.

Další kolečko výuky, která se mění v šedou šmouhu polovnímaných informací a tváří, které se kolem míhají. Uvědomuji se jen velmi malou část výkladu, zvláště pak po večeři. K tomu všemu „osobní studijní volno““ až do půl dvanácté. Prostě den, kdy se posere vše, co jde a to ještě není konec.       

Učíme se na pokoji, když pár minut před půl dvanáctou zaklepá a vejde Kečup. „Takže všichni ven,“ křikne do prostoru a vypadá naštvaný. Nevíme proč, když přišel, tak jsme šprtali a to už jenom z toho důvodu, že to bylo potřeba - je toho opravdu moc. Vybíháme ven na mráz, kde nás Kečup zkouší. Naštěstí umíme a tak vše trvá jen pár minut. Dozvíme se také, kvůli čemu nás vyhnal ven. Neseděli jsme totiž za stolem na židlích, ale „váleli“ se při učení na postelích.

Tak tohle už je absurdní. Sedíme na pokoji, učíme se, nevycházíme ven a děláme vše, co nám bylo řečeno a pak tohle. O tom, že máme sedět na židli za stolem, nikdo ni neřekl. „Jak mám plnit rozkazy, které neznám, anebo o nich nevím,“ ptám se sám sebe. Jelikož nás na postelích bylo hodně, Kečupovi to zřejmě došlo a i z tohoto důvodu venkovní „cvičení“ trvalo jen pár minut.    

Pokračování opět za týden.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • tom
  16:00 19.04.2013

  To celý je jen hra, a vše má svůj význam, to je prostě základák. Ten kluk tu realitu hrozně zkresluje , ale je to jeho subjektivní výklad reality, to mu neberu. Ale člověk toho typu nemá co v armádě co dělat ,může si jít hrát airsot :D labilní jedinec to popíše takhle, a způsobilí službu to vše popíše s humorem ...

 • TR-44.Lmopr
  10:42 04.03.2013

  No docela jsem se u tohoto článku pobavil. Přesně jak napsal "donedávna instruktor" Peklo vypadá jinak... Když jsem byl na KZP já (leden 2012) tak AZ to měli spíš jak skautský tábor, v 18:00 když jsme byli na večeři tak chodily už všichni oblečení v civilu a skoro každý týden byli na ubykacích vykalení tak že jeden od nich poblil kolegu od nás z čety... Nechci tu AZ nijak urážet a ani řikat že jsou nějak špatní, to vůbec ne, ale KZP pro prof. voj. je mnohem náročnější ale oproti tomu co vás čeká dál na útvarech (mluvím ze své zkušenosti na bojovce) je to procházka růžovím sadem.

 • donedávna instruktor
  23:29 03.03.2013

  A ještě jednu věc. Omlouvám se všem, koho tím možná urazím.....ALE POKUD TOHLE, CO TADY POPISUJETE JE PEKLO, PAK SE NEHLASTE DO AZ A UŽ VŮBEC NE DO ARMÁDY. PEKLO TOTIŽ VYPADÁ JINAK.

 • donedávna instruktor
  23:25 03.03.2013

  jen jsem chtěl říct, že výcvik AZ není zdaleka tak náročný oproti např. běžnému 3.měsíčnímu KZP, jak tady jeden z vás píše. A to ani ten není těžké zvládnout. Základním problémem většiny z vás je smířit se s tím, že jste přišli někam, kde se po vás budou chtít výsledky v poměrně krátkém čase, vyčisit si hlavu, soustředit se a nemyslet na nepohodlí.... Limity pro splnění tělesné přípravy jsou více než směšné. Stačí se informovat o limitech běžně a nutně splnitelných u bojových útvarů. To dá přece rozum, že člověk, který sotva zaběhne 2600 m za 12 minut je vyděšený, když před nástupem neuběhl ani kilometr. Dále si musíte uvědomit, že jste někde, kde po vás nikdo nechce abyste přemýšleli. Proč, nešlo by to jinak, udělal bych to lépe a pod. Na to budete mít do budoucna času dost. Když alespoň tohle v hlavě urovnáte, máte napůl vyhráno. Když ne, budete mít tendence flákat výcvik, být na oš pečený-vařený a pravděpodobně ukončíte předčasně....Ženy nebojte se! Já jich tam pár měl a zvládly to. Přeju všem hodně štěstí...HP

 • Jana Vavříková
  19:26 03.03.2013

  Lípa Daniel: Moc děkuji :-)

 • Lípa Daniel
  19:00 03.03.2013

  Pro Jana Vavříková: Nechtěl jsem už nic psát,ale na otázku Vám slušně odpovím minimum u žen je : 35leh sedů za minutu ( ležíte na žíněnce na zádech,nohy máte pokrčené a drží vám je kolega,prsty rukou jsou spojeny za hlavou a na povel startujete přičemž se musíte lokty dotknout stehen či kolen a poté prsty rukou žíněnky a neustále je mít spojené za hlavou)
  Dále minimum na 12minutovém běhu je uběhnout 2100metrů.
  Toto je ale hodnocení pro 1.věkovou kategorii,nad 30let je 2.kategorie a tam je o něco menší požadavek.
  Snad Vám tato odpověď stačí.

 • Soulless
  18:45 02.03.2013

  Když tak pročítám autorův počin (velmi kvalitně zpracován) a následující reakce, musím se pouze utvrdit v tom, že má skupina AZ (duben-květen 2012) byla prostě vynikající.
  Určitě bych však kurz nepovažoval za přehnaně náročný, co se týče výuky přeobsáhlý, jelikož omalovánka, jinak známo jako Přiručka zabijáka, se dá sfouknout za večer u piva a trest 20 kliků vůbec nestojí za zmínku... ale proti gustu žádný dišputát.
  Holt si pod službou v AČR představuje každý něco jiného.

 • Jana Vavříková
  11:35 02.03.2013

  tak jsem se dočetla že od Vás už žádné odpovědi asi nebudou, tak jestli to tu ví někdo jiný??

 • Jana Vavříková
  11:20 02.03.2013

  Zdravím, od dubna mě čeká základní výcvik do AZ, docela mi článek vyděsil, ale tak nějak zdravě, fyzicky se připravuji a tohle mě donutí máknout ještě víc, líbila se mi reakce instruktora pana Lípy a měla bych na něj dotaz, zda ty fyzické testy co popisuje autor článku dělají úplně stejné i ženy, díky moc za případnou odpověď.....

 • Velitel
  12:08 28.02.2013

  Ano, Jarku, přiznávám, že tuto variantu jsem zatím neznal, ale děkuji na upozornění, že existuje. Velmi pravděpodobně to ale bude velmi málo využíváno, že jsem se nejspíš nespletl, když jsem předpokládádal, že nikdo z frekventantů popisovaného běhu nevstoupil do výcviku později.

  Mám ale připomínku: I kdyby to snad bylo u dívek, jak popisujete, tak gentleman mlčí. Navíc mám osobní zkušenost s ženou v rotě AZ a mohu zodpovědně říct, že funguje stejně a se stejnými nároky, jako její mužští kolegové a plnění úkolů se od ní očekává a vyžaduje ve stejném rozsahu. Dokonce bych řekl, že po stránce fyzických výkonů je na tom i lépe, než někteří její kolegové.

 • pawlina
  16:15 27.02.2013

  :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 • jarek
  14:24 27.02.2013

  pro velitele- do kurzu kzp az lze vstoupit po předchozím neúspěšném absolvování se souhlasem KVV později. Tedy- pokud to po 4 týdnech vzdám tak KVV může tyto týdny započíst a poslat mě tam jen na týdny 2. Stejně tak tomu bylo i v níže citovaném případě. Toto si na každém KVV můžete ověřit. Jinak by bylo dobré ještě říci, že některé dámy ohánějící se autorovou neschopností by si mohli nejdříve zamést před vlastním prahem a přiznat si, že bez mazlivého přístupu k instruktorovi by tento výcvik pravděpodobně nedokončily- hlavně pro Pawlinu. Myslím, že ta by si měla hlavně ve skrytu duše přiznat jestli je toto začátek té správné kariery.

 • Lípa Daniel
  23:42 26.02.2013

  Pro maca: Je to poslední mojhe vyjádření tady,nechtěl už jsem psát,ale u vás to Marcelo musím udělat. S váma to nemá vůbec ale vůbec nic společného,nejste plevel,aspon jsem si to o vás nikdy nemyslel....nevztahujte si to tudíž na sebe. Myslím,že jsem vám to vysvětlil jasně a v klidu ,když jsem vám na váš dotaz co dál,že máte v nepořádku koleno a ještě něco,řekl at raději přerušíte výcvik a pořádně se vyléčíte protože na kurz můžete nastoupit jindy a zdravá,ale zdraví máte jen jedno a nemá cenu si ho za každou cenu zničit.....Tohle myslím ukazuje na to,že plevel nejste ....

 • Jirka
  21:35 26.02.2013

  Zdravím!
  Co nevidět se tu dočkáme toho, že budou zájemci o vstup do armády brečet, že musí nosit uniformu! Každý kdo o tuto činnost má zájem má dnes možnost najít si informace o podmínkách služby v armádě a jistě pro něj nebude problém, pokud nesportuje pravidelně, se sám hecnout, nazout tenisky a dát si 20 minut treninku. Jako vojáci základní vojenské služby jsme za tu dobu stíhali při rozcvičce dát 2500 metrů běhu a navrch rozcvičku s kliky. Takové rozcvičky probíhali v každý pracovní den a byl to jen začátek před snídaní. Když tu vidím "adeptku macu" jaké slovo tu používá na adresu své nohy, tak za takové výrazy se za odměnu vykonávalo 20 kliků - výchovných a nikdo to nebral jako šikanu.
  Každý kdo je průměrně fyzický zdráv má na to ty testý dát, je to jen o hlavě a vůli.
  .....no time for losers
  Těm co to vydrží a nevzdají přeji sucho v botech a plný ešus!

 • Martin
  21:06 26.02.2013

  Pane Lípa, jako instruktor jste opravdu správnej, stejně tak i ostatní. Nikdy jsem se během kurzu nesetkal s žádnýma podrazama nebo ponižováním nikoho. A to že sem píšou i lidi co tomu vůbec nerozumí, hold s tim nikdo nic neudělá. Ať se raději koukaj na Stelona :-)

 • PJK
  18:30 26.02.2013

  Po přečtení článku mi nepřipadá na nárocích instruktorů a celkové zátěži nic moc nepřiměřeného. Jedná se o základní výcvik, ze kterého má po velmi krátké době vypadnout voják (lhostejno zda AZ či VZP), který má nastoupit ke své mateřské jednotce a začít rovnou plnit úkoly dané jednotky. Ta jeho jednotka čeká, že člověk co jí přijde (je jedno jestli úplný nováček nebo se jedná o přestup z jiné jednotky po předchozí službě), se bude chovat jako voják, že bude zvládat základní věci z hlediska všeobecné vojenské odbornosti (kdy oni si ho dále "jen" dopřipraví podle potřebných standardů útvaru) a bude minimálně i schopen fungovat pod psychickou a fyzickou zátěží. Ano, někdy instruktor používá metody psychologického rozkladu a sražení ega jedinců, kdy si i buduje před nimi svou pozici a autoritu, která někdy je i vynucená. Je to armáda. V tom je řečeno vše pro ty, co to chápou. Ano, používá někdy ostřejší a tvrdší slova, možná i metody. To je vše ale NORMÁLNÍ a má to svůj důvod.
  Možná už "za čárou" mi připadají ty formulace uváděné v této sérii článků, kde už jde myslím o zbytečné urážení - typu, že AZ jsou hovna apod. Znám celkem dost AZ ( i z naší jednotky), kteří by po fyzické i odbornostní stránce leckterého VZP na stejné funkci strčili do kapsy (a i to v minulosti dokázali - např. kluk z naší jednotky byl 4tý na sportovním dnu celé brigády na překážkové dráze, kam jednotlivé prapory poslali svoje nejlepší favority VZP). Takže to je asi jediné, k čemu bych po přečtení měl kritické připomínky. Dobrovolná služba je ve všech armádách světa vnímána vesměs jako služba čestná a dobrovolníci jsou vážení. Tím nemyslím, že se s nimi zachází v rukavičkách nebo se jim slevuje v nárocích výcviku, ale rozhodně se neurážejí. Navíc nejsou všichni příslušníci AZ stejní, stejně jako nejsou všichni VZP stejní. Viděl jsem jednou jednoho VZP s tělesnými rozměry koule, který neudělal ani ty tři kliky, u dřepů se skutálel dozadu, sedy/lehy nebyl schopen dělat a po asi 200 metrech běhu se zastavil celý rudý s funěním, že už nemůže. No - taky VZP... Kdybych byl primitiv, tak bych si po takovém zážitku mohl myslet o všech VZP totéž. Nemyslím si to - znám řadu VZP, kteří jsou skvělí vojáci a skvělí chlapi a vážím si jich. Takže není VZP jako VZP a není AZ jako AZ. Vždy je to o lidech a daném konkrétním jedinci. Na tomto příkladu jen chci demonstrovat absurditu jakékoliv paušalizace a její nebezpečnost a dvojsečnost. Spíše, než na rozdílnost, že někdo je AZ a někdo je VZP, by bylo dobré se zaměřovat, že všechny dohromady spojuje společná služba a plnění úkolů.
  Jinak i u některých jednotek AZ se nováček po absolvování kurzu setká často s velmi podobnou zátěží. Minimálně tou fyzickou. Když ale k této fyzické zátěži při plnění náročných úkolů ve stresu a spěchu pod tlakem není daný jedinec ještě vyspinkaný, najedený, napitý, tak se z toho stává i citelná zátěž psychická. Proto i ta psychická odolnost je nezbytná. Nemůže se prostě jednotce stát, že uprostřed plnění úkolu se jim někdo zhroutí, protože "už nemůže" nebo "nechce". To ovlivní plnění úkolu celé jednotky. A úkol MUSÍ být VŽDY splněn ;-)
  Držím všem nováčkům palce - každého si vážím, že do toho jde.

  Pavel, četa AZ41.mpr, 10 let služby

 • Michal Voska
  18:21 26.02.2013

  Přátelé, prosím bez vulgarismů... Jsme lidé a ne zemědělská zvířata

 • maca
  17:35 26.02.2013

  Pro Dana Lípu,zdravím, ke všemu jsem se již vyjádřila v minulé diskuzi a tak to tady jen s úsměvem čtu... Četla jsem i ty komentáře na dalších stránkách až tam byl ten o odděleném zrnu od plev... Chci se jen zeptat, to, že jsem si domrdala nohu a přitom jsem nechtěla za nic na světě odejít, protože jak víte, mě to fakt bavilo, to jsem jako ten plevel....

 • Chrochtmann
  16:53 26.02.2013

  Řekl bych, že by se Kalát posral až za ušima, kdyby musel před listopadem 1989 absolvovat přijímač v socialistické armádě :-)))

 • Lípa Daniel
  16:11 26.02.2013

  No jít večer po výuce s kurzantem na pivo a hezky si popovídat v kamarádském duchu??? Dost zajímavé a nereálné,protože pracovní doba je od pondělí do pátku-nepřetržitý výcvik-tudíž se mimo kasárna a už vůbec pít alkoholické nápoje nemohou.Ke všemu kdyby šel instruktor s každým komu se přes den nechtělo makat,či v něčem nedařilo tak by to asi nestíhal a hlavně tohle jste viděl a zažil kde?????
  Jinak kontakt na mě klidně dám,ale na popisu kurzu nebo na spolupráci na nějákém článku nemůže být řeč,v armádě není demokracie a já nejsem kompetentní osoba ....abych dával informace. Sem jsem napsal jen na obhajobu výcviku,že není tak tvrdý a ze zkušeností vím,že drtivá většina Az co mi prošla pod rukama až do konce jsou spokojeni.Taky si troufám tvrdit to,že žádný instruktor lidem do hoven nenadával,tohle nedělám já a myslím že ani ostatní. Jinak Pawlína do kurzu nastoupila od prvního dne jako ostatní účastníci kurzu a úspěšně ho zvládla dokončit,tudíž nevím kde na to dotyčný přišel ,že by nastoupila později.
  Už se tu nebudu k ničemu vyjadřovat,jelikož my instruktoři jsme asi ti nejhorší a strašně ošklivý,nečteme lidem pohádky neprosíme je o něco a chceme po nich aby se něco učili. Instruktor nemá být kamarád,má naučit a být i tvrdý,i když nepopírám s lidským přístupem a měl by vědět o problémech podřízených a takhle to bylo.....těším se na další článek autora,ať bude jakýkoliv ,tak můj komentář zde už nebude......Jen se asi pobavím nad článkem a dalšíma komentářema.

 • stryx
  14:23 26.02.2013

  Tento příspěvek byl vymazán, protože porušoval zásady dobrého vychování a slušné diskuze. Admin

 • Michal Voska
  13:17 26.02.2013

  ...totez co Velitele si dovolim poprosit i "Kecupa"

 • Michal Voska
  13:14 26.02.2013

  Velitel - mohu poprosit o kontakt na Vas, ci muzete mne kontaktovat na voska@armadninoviny.cz ? Dekuji moc, rad bych dal celemu "pribehu" i druhou stranu mince.

  Dekuji

  Michal Voska
  Zástupce šéfredaktora

 • Velitel
  13:10 26.02.2013

  pro "t": Pane, evidentně nemáte tušení, oč se jedná, tudíž je váš příspěvek naprosto mimo mísu. Do započatého výcviku nelze vstoupit později. A ačkoliv má všechno své meze, tak dovedu docela dobře pochopit, že v některých vypjatých situacích může jedinec reagovat přecitlivěle a to, co by normálně považoval za mírnou nadsázku, najednou vnímá jako takřka urážku. Jelikož jsem několik výcviků ve Vyškově zažil také a nejen tam, tam tuším, co se asi tak mohlo skutečně dít. A jsem na 100% přesvědčen, že nešlo o nic jiného než o stále velmi mírný test psychické odolnosti. Na druhou stranu si určitě sám pamatujete, že v armádě se nikdy nešlo pro vulgarismus daleko a to platí i dnes. Prostě nic pro slečinky z klášterní školy. Pokud jde o šikanu, s tím se ve výcviku nesetkáte. Naštěstí. Nevím jak u útvarů, ale ve výcviku to nemá logiku a instruktorům by šikana v ničem nepomohla.

 • t
  11:27 26.02.2013

  Milá slečno Pawlino, není to náhodou tak, že jste nastoupila na tento kurz když p.Kalát končil a tudíž jste toto nemohla zažít?? Jinak jsou taky dána práva vojáků na zachování jejich lidské důstojnosti , osobní cti,dobré pověsti a ochrany jména.Jinak když mě bude někdo,třeba instruktor , místo vojíne nazývat nějak jinak anebo urážet a zesměšňovat tak to standártní chování není a zaslouží si pořádnou porci odměn.Kdysi dávno vdobách poviných záklaďáků k tomu byla vydaná příručka s nazvem Šikaně stop.Ono kdyby měl s jedním druružstvem absolvovat jeden instruktor jak byli u ZVS VD tak by ho ty nácviky pozdě do noci taky přešly, protože ráno by padal na hubu sám.

 • Velitel
  10:23 26.02.2013

  Pro Dana Lípu: Bohužel jsem si teprve zpětně přečetl starší příspěvky a jsem docela zklamán, že jste sem napsal. Nemáte se totiž proč obhajovat. Jen skuteční pitomci odkojení americkými filmy o vojenském výcviku si mohou myslet, že je vaší jedinou metou lidi ponížit, zdeptat a zničit bez ohledu na výsledek. Ti ostatní vědí, že je to nedílná součást testů. Na druhou stranu je ale dobré ponechat alespoň stín pochybnosti, zda tomu tak opravdu není.
  No a že autor tomu něco přidal? Nic tragického. Beletrie je plná barvitých popisů, které se ovšem šedé skutečnosti ani zdaleka nepodobají.

 • Petr P.
  10:11 26.02.2013

  Zdravím,
  chtěl bych se jen zeptat, jak je to s tou výstrojí? nějak se mi nezdá, že by se A.Z. fasovali ty taktické vesty a ty nové maskáče. Na výcvik jdu v říjnu, tak bych se chtěl jen informovat.
  díky :)

 • Velitel
  09:52 26.02.2013

  Ještě přidám svůj názor slečně Pawlíně: Ačkoliv autor nezvládl výcvik, rozhodně není vhodné ho zatracovat jako někoho, kdo by neměl mít právo zpracovat to touto velmi beletrickou formou. Je ro čtivé a i v tomto zdánlivě reportážním podání má autor určitě právo na určitou autorskou licenci, která nemusí vždy být v naprostém souladu s fakty. Na druhou stranu, pokud se na to budete cítit, určitě by bylo zajímavé přečíst si i popis totožných situací z pohledu vás, jako úspěšné frekventatky.

 • Tom
  08:56 26.02.2013

  Když někam lezu dobrovolně tak musím počítat i stou horší variantou. Ono se někdy instruktorům nezle divit s tou oblibou AZ, vidět ty fotky náš bývalí velitel tak to okomentuje slovy: co je to bandu vymrd:-)ch trempů? Spíš mi Tvůj článek připomíná jako by to tu psal "Kyslík" a ne někdo kdo má o tuhle práci zájem. Ať se na mě nikdo nezlobí ale když si psal něco o začátku a třech klikách tak jsem si říkal ten chlap chce být v záloze snad u kuchařů. Tady je třeba zabrat ještě před tím než jsem jdeš, tady z Vás Ramby neudělají a už vůbec ne v tak krátké době. Kolikrát sis byl třeba předtím zaběhat apod.?
  Ale rozhodně si vážím že do toho jako civilové jdete a věz, že výsledek přes veškeré útrapy a demotivující "prkotiny" je daleko cennější než procházka růžovým sadem, protože o tom je výcvik a to je to překonávání hranic. Buď v klidu, za ty roky v armádě jsem si na Vyškovské ""instruktory"" udělal svůj názor taky.
  Přeji mnoho zdarů, ať se daří a hlavně "zatni zuby a makej Kyslík". Zdravým z Ačka

 • Vočko
  23:33 25.02.2013

  pawlína:
  Prvním odpadlíkem jsem se tu tak trochu oháněl já. V minulém článku bylo psáno "Náš velký kolega to nakonec večer vzdal a odjel domů." O zdravotních komplikacích nic, nevím, jak jinak si vyložit slovo "vzdal" než jako že se na to prostě vykašlal. Všem dotčeným se omlouvám ;)

 • Left
  23:15 25.02.2013

  Já jsem tušil, že se tu nesetkám zrovna ze souhlasem a podporou :)

  Vočko: Částečně souhlasím.
  "Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti pro armádu až na nějaké pokračovacím cvičení?" Budete se divit, ale tak nějak jsem to myslel. Vynechal bych veškeré urážky a fyzické tresty atd. Kdyby ale instruktoři pozorovali na nějakém zájemci o službu v AZ během dne, že nepodával úplně dostatečné výkony, tak by si s ním prostě měli na pár minut večer sednout (třeba k pivku:) a probrat to s ním - narovinu. Požádat ho/ji, aby jim vysvětlil/a, co stojí za slabšími výkony a jestli se na pokračování výcviku vůbec cítí. Buď by uznal, že na to nemá anebo by slíbil, že do toho již bude dávat opravdu vše, kdyby to další dny výcviku nesplnil, tak by se mu oznámilo, že ať chce nebo ne, končí. Komunikace nadevše.

  D. Lípa: Když si to tak čtu, tak to působí docela komicky, ale možná tak nějak by mi to vyhovovalo :D. (To nemyslím zcela vážně, ale nějaký kompromis mezi tím, co píšete a tím, co je realita, by nemusel být od věci)

  Ontos: Myslí-li to instruktoři vážně, tak jediné, co to naznačuje, že to jsou blbci.

  Pawlína: "Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil" - Nic takového jsem nikdy ani nezmínil.
  "Myslím si, že tohle to všechno "psaní" nepřísluší někomu, kdo tam byl týden i s cestou." - Naštěstí žijeme v demokratickém státě, takže má každý právo na svůj názor a na jeho prezentaci.

 • Velitel
  23:04 25.02.2013

  Je to docela zvláštní, jaké mají lidé hlavně díky filmům podivné představy o armádě. A přitom je to tak jednoduché. I když jde hlavně o dobrovolníky i oni musejí chovat naprosto stejně jako kdyby byli povoláni. Jde totiž o to být připravem plnit rozkazy. Všechny. A velitelé zase musejí vědět, že o jejich rozkaz bude splněn bez odkladu a přesně. Všichni doufáme, že to nezažijeme, ale i tak se musíme chovat jako že by mohla nastat situace, kdy na splnění konkrétního a to i život ohrožujícího rozkazu jedinci může zachránit život celé jednotce. No a ten, kdo není schopen zvládnout účelový tlak a různé typy deprivací, ten není prostě vhodným adeptem.

 • berry
  22:01 25.02.2013

  jste banda sebemrskačů P.S. nenávidím AZ

 • berry
  21:56 25.02.2013

  to si děláš prdel ty ...................

 • Tomáš
  21:46 25.02.2013

  Jste to tady popsali jako by to byl příjmač k brnce. A kdyby tohle absolvovali všichni kluci tak tady nemám plno šampónů a slečinek, lidi by se zase naučily uznávat autority a jak se k nim chovat. A k tomu "absurdnímu" chování, není nic lepšího než když vás instruktor pochválí, protože víte že jste si to sakra zasloužil a když to poděláte tak je jasný, že vám dá záděr, tak se to nejrychleji naučíte. U tohohle povolání musíte prostě umět zatnout zuby a dát tomu všechno. A lidi o nás stejně budou psát že jsme žoldáci, zvěř co vypadla z lesa, nic neděláme a že jsme za to placení z jejich daní.

 • pawlína
  21:26 25.02.2013

  pane Left, nevím, kde jste byl na tom, že by někdo z intrutorů někoho ponižoval, nebo si na někom z nás vyléval zlost?? Byla jsem v tomto kurzu od jeho začátku až do konce a s ničím takovým jsem se tam nesetkala. Přístup všech našich instruktorů byl profesionální, urážky tu vážně nejsou na místě. A jestli na nás některý křičel víc nebo míň?? Vždyť je to k smíchu. Uvědomte si, že tam všichni šli zcela dobrovolně a nikdo je tam nedržel. Každej normální člověk musel počítat s tím, že se tam s ním nikdo mazlit nebude, a když jsou schopny celý kurz zvládnout i ženy (a to nikdo nemá žádné úlevy ani privilegia a měří se tam stejným metrem), tak to takové "peklo" zase nebude. Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil... Ti, co nás během kurzu postupně opustili, odešli ze zdravotních důvodů, kvůli škole a zaměstnání. Jen jeden jedinej odešel kvůli tomu, že to tam nedával jak po fyzické stránce, tak po té psychické - a hádejte kdo? Sám autor článků... Myslím si, že tohle to všechno "psaní" nepřísluší někomu, kdo tam byl týden i s cestou. Já osobně bych se tam vrátila bez mrknutí oka a stejně tak by to udělal i zbytek naší bandy. Ale kdo sám nezkusil - neví. Myslím si, že na těch místech sedí správní lidé a odvádějí skvělou práci. A pokud se někdo někomu líbil míň nebo víc - víte, i instruktoři jsou jenom lidé.....

 • Martin
  21:20 25.02.2013

  Je to tak jak píše Vočko a pan Lípa. Kurz jsem nedavno absolvoval a velice rád na něj vzpomínám. Všichni instruktoři jsou profesionálové na svém místě a vážím si jejich výcviku i přístupu. Kurz ve Vyškově mi dal hodně hlavně díky nim. A jestli má někdo výhrady k přístupu, proboha, voják musí být i psychicky odolnej a to podle mě rekruti co jdou k profikum maj o dost těžší. A ten kdo na to psychicky nemá, ať se raději kouká na vojenský filmy protože si neumim představit co by ti psychicky slabí udělali se zbraní v ruce v nějaký stresový situaci. Armáda hold není letní tábor, stejně tak kurz AZ, ale zvládnout se dá.
  Na závěr bych chtěl ještě poděkovat pánům instruktorům za výcvik.

 • Ontos
  21:13 25.02.2013

  pro Churchill - Protože když ti někdo neustále nadává do hoven, tak pozná jestli se přesto dokážeš přenést, nebo jestli na to nemáš. Nic víc v tom neni.

 • liberal shark
  21:09 25.02.2013

  Nestačím se divit. Jak chcete být vojákem bez minimální psychické odolnosti ? Jak chcete vydržet boj, únavu, počasí, nedostatek, zranění a smrt lidí kolem, když vás rozhodí trocha buzerace a pár nadávek ?

 • Churchill
  21:02 25.02.2013

  To je sice krásný, ale pořád se nikdo neráčil ozřejmit, k čemu je dobré nadávaní do hoven. Chápu a naprosto beru tvrdost testů a celkovou náročnost, ale jak jim pomůže nadávání?
  Až tam budou chodit z důvodu toho, že je to super zašívárna za luxusní prachy, pak bych to možná chápal.
  Chtěl bych vidět, jak velké procento těch profíků - nehoven - by tam šlo jako záložáci. Je snadný profík na full-time

 • Jan Privratsky
  20:58 25.02.2013

  Nemuzu si pomoct, ale musim souhlasit s panem Instruktorem... Byt clen armady, znamena v prvni rade disciplinu a dale projevit ostatni schopnosti. Nechodi se tam proto, aby se o vas 6 tydnu starala armada a vy jste se o vikendech jako borci producirovali v maskacich po Vyskove. Proste psychicky a fyzicky pres na cloveka, schopnost zachovat si chladnou hlavu a v takovych podminkach pracovat, to se naucite tak, ze ve stresujicim prostredi budete ty ukony vykonavat a ne ze si reknete, kluciii, hlavne klid a bude to dobry a priste si ty rukavice vemte vsichni atd... Me je opravdu moc lito, ze me podobna zkusenost pri KZP nepotkala... Je jedine dobre, ze se pristup takto meni, jen tak dal!

 • Cyberpunx
  20:46 25.02.2013

  Pánové a dámy,

  letos odcházím po 16 letech z činné služby v AČR. Řeknu vám jen toto - pokud chcete do mateřské školky, tak se do ni vraťte. Pokud chcete do armády - tak to dokažte. Toto vyprávění zneuznalého vojína mi připomíná brebentění "zákaďáků" nad pivem při první vycházce o tom, jakou měli v "příjmači" hroznou "pakárnu". Pokud to dobrovolně chcete dělat, tak se vzchopte a makejte no a pokud ne, tak si hrajte airsoft, protože tam na vás žádný instruktor křičet nebude...

 • Lípa Daniel
  20:28 25.02.2013

  pane Left nevíte vůbec co píšete,ale to je jedno. Rád bych byl divákem na kurzu ,který povedete,až např. xkrát budete říkat : Prosím vás zapněte si kapsu,prosím vás můžete zítra přijít na nástup s čistýma botama,ted se prosím vás budete muset plazit ,já vím je sníh a je mokro a zima,ale prosím vás dejte tomu maximum a nějak to půjde.........To by byl asi dle vás dokonalý instruktor. Dál to nebudu popisovat.
  A ano,od všech co dokončili jsem slyšel z převážné většiny kladné ohlasy na celý kurz

 • tom
  20:17 25.02.2013

  To je mega uplakanej článek...tak tam nelez, když máš strach ze 42 sedlehu / min...

 • Vočko
  19:47 25.02.2013

  Left:
  Prostě nemůžu souhlasit. Zrno od plev je třeba oddělit už na začátku. Pokud podle Vás jsou ochotni dát to služby maximum, proč to maximum nepředvedou už při výcviku? V jednom z minulých článků autor psal, že jeden záložák odstoupil už první den. Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti pro armádu až na nějaké pokračovacím cvičení?
  Co se týče ponižování, někdo to může myslet vážně, ostatní to ale myslím používají jako zkoušku. Pan Lípa níže psal, že těch 11 co dokončili budou pro armádu přínosem. To mi nepřipadá jako od člověka, co si honí ego na nováčcích nádávkami. Je myslím běžná praxe, že počáteční nápor je opravdu jen na oddělení slabých a následně se přístup instruktorů mění a někteří se opravdu hodně snaží něco z nováčků udělat, protože už se nemusí babrat s těmi, co na to prostě nejsou. Konec konců, neslyšel jsem od žádného člověka, co by výcvik dokončil, nějaké zlé soudy. I když jim buzerace příjemná nebyla, týdny strávené ve Vyškově berou jako dobrou zkušenost a rádi na něj vzpomínají.

 • Left
  19:17 25.02.2013

  Pane Kaláte, vážím si Vás a děkuji za článek.

  To je jak za minulého režimu :(
  Dělat z lidí objekty, na které si jen velitelé vylévají nervy, vynahrazují nějaké mindráky, ponižují je a nebo si dokonce myslí, že tím jim v něčem pomůžou, je blbost. Nějaké peskování kvůli špatně zapnutému pásku je opravdu moc. Nefunguje to! Samozřejmě ale chápu, že laxní přístup je také špatný.
  Musíme si totiž uvědomit jednu věc. Lidé, kteří do AZ chtějí vstoupit, tam nejdou kvůli nějakým benfitům či finanční motivaci. Tito lidí jsou ochotni dát do toho maximum i bez nějakých nadávek a ponižování. (mluvím o většině, vyjímky samozřejmě existují vždy a všude). Nejdůležitější je komunikace a důvěra - mezi členy jednotky a velením - instrunktory v tomto případě. Právě instruktor by vždy měl být shopen vysvětlil smysl nějakého úkolu a jednat s "podřízenými" jako sobě rovnými - nemám na mysli karierně rovnými, ale morálně rovnými - jako člověk s člověkem. Když toto bude splněno a intruktor/velitel bude mít nějakou míru přírozené autority, tak vše bude fungovat.
  Toto vše je již, hlavně v poslední době, mnohokrát prokázané! Nikdo nemůže popřít, že by se snad někdo flákal. Někdo ale může namítat, že nezvládnutý stres, který může být v nějaké bojové akci příčinou katastrofy, by byl větším rizikem. S tím bych také nesouhlasil, protože kurz základní přípravy by měl být v první fázi teorie následovaná zkoušením si teoretických znalostí v "polopraxi" - každý jednotlivec, aby věděl, co a jak řešit, co a jak ovládat - ne jenom věděl, ale i to sám osobně uměl. Další částí - ne již KZP - by měla být cvičení, která by se simulovala reálné situace a celá jednotka by si vše jako celek vyzkoušela již v "plnopraxi" - do toho by se dal zakomponovat prvek stresu efektivněji.

  Dle mého názoru je potřeba změnit celou mentalitu a hlavně organizaci výcviku.

 • Michal Voska
  19:13 25.02.2013

  Autor: Pepa | Přidán: 25.02.2013 13:06
  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, Militaryboxu a možná dalších serverů.


  Pepo, děkujeme za upozornění. Bohužel, často se stává, že náš obsah někdo kopíruje. Za jakékoliv upozornění jsme vděčni, jelikož i když net procházíme, ne vše odhalíme.

  Pěkný den a děkujeme

 • Josef
  19:08 25.02.2013

  "To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem."

  S tímhle bych naprosto souhlasil. Situace je ovšem taková, že pro limity stanovené u aktivních záloh žádné vlohy pro fyzické výkony nepotřebujete. Tohle by měl být schopen splnit každý počítačový génius bez větší přípravy.

 • Banán
  18:32 25.02.2013

  No, články o výcviku AZ jsou zajímavé, ale... Jelikož jsem si takovým kurzem zdárně (a relativně nedávno) prošel - dovolil bych si srovnání. Kurz jsem měl na podzim a počasí taky nic extra nebylo, ale uznávám, teď je to horší. A i když některé věci jsme taky neměli lehké, rozhodně to nemůžu označit za peklo a klidně bych se mohl podepsat za to, co napsal jeden z instruktorů podemnou (neznám ho). Také jsme měli tohle fyz. přezkoušení a cviky nám instruktoři nejdříve předvedli a pak se jelo. A je to opravdu lokty-kolena a ne hlava-kolena, to si autor článku trochu přibarvil. Jinak limity nejsou nic extrémního a dají se splnit s přehledem. Ale musí se chtít, kdo na to kašle, ať se nediví. Jako aby někdo uběhl 1800m za 12 minut, co to proboha je (uvedeno v článku)? To cvičení za to, že se učili na pokojích v maskáčích mi ,pravda, přijde bezdůvodné - ale instuktruktor je jednou instruktorem a má na to pravomoce. To samé s těmi "hovny". Dobře, není to zrovna lichotivé, ale s tím přece museli počítat, že nejedou na prázdniny. Možná to byla nepochopená pobídka k vyšším výkonům a když by instruktor viděl snahu, třeba by taky pak změnil názor... Ale to už jsou domněnky. Takže závěrem, jak to vidím já: určité změny ve výcviku jsou (hlavně delší pracovní doba - což je dvousečná zbraň - oni si toho víc "vyžrali", ale my s kratším výcvikem se museli stejné věci naučit za kratší dobu, dál nová výstroj - to jsme rozhodně neměli), většina ale zůstala (klikové tresty, teorie na učebnách, sjednocenost ústroje, fyz. přezkoušení atd.). Takže si myslím, že KZP splnilo přesně to, co mělo - dokončili jen ti, co se kousli a řekli si, že chtějí dokončit. Jde to.

 • Padousek
  18:04 25.02.2013

  Taky mě čeká KZP do AZ, ale jdu až v říjnu takže mám nějaký čas abych na sobě ještě zapracoval. Zázrak byl, že jsem s plochýma nohama a špatným zrakem prošel ve vojenské nemocnici. Ale tak počítám s tím, že KZP neudělám a jsem s tím smířený, takže můžu jenom sám sebe překvapit.

Stránka 1 z 2