Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji osobu, a nebyl jsem ten týden jediný, vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ, pohroužení se do pozice vyděděnce a odpadlíka? O tom více v tomto textu.

(V reportáži bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

Den, kdy testy promluvily

Každý z nás věděl, že ho čekají zkoušky. Přestože některá KVV informovala své brance o tom, že k jejich výsledkům nebude přihlížet, naši instruktoři nás nabádali k tomu, abychom na to příliš nespoléhali. Bez projití testů nedostaneme osvědčení, a tím pádem by nám nemělo být dovoleno sloužit u Aktivní zálohy.

Dnes (pondělí) jsou jakési „předtesty“, tedy slouží k zjištění, jestli máme na splnění daných limitů, anebo nikoliv. Z toho pak budeme moc vyvodit patřičné důsledky, či upravit svůj tréninkový program. Dobrou motivací byl i fakt, že pokud dnešní přezkoušení splníme, nemusíme si dělat starosti s tím konečným. V některých případech (například při úrazu či nemoci), by nám totiž byly započteny dnešní výsledky.

Když přicházíme na plochu, nikdo zde není. Čekal bych nějaké oficiality, ale pletu se. Jen stopky, důvěra a naši dva instruktoři. Tartanem pokrytý okruh má na sobě několika centimetrovou vrstvu sněhu. Okolní teplota se pohybuje kolem nuly, možná mírně pod ní. Holt leden je leden a není se tak čemu divit. Nejsou to zrovna ideální podmínky pro běhání, ale na druhou stranu, co je v životě vojáka ideální. Zřejmě nic. První částí testů je běh na 12 minut. Za tuto dobu musí rekrut uběhnout minimálně 2600 metrů.

Když se ozval povel, vyrážím. Celkem často chodím běhat, ale i tak tuším, že budu muset trochu zabrat. Ono to přeci jenom není jen tak. Pomalu obkružujeme stadion, jedno, druhé, třetí i čtvrté kolo držím stálé tempo. V šestém už zrychluji a v sedmém dobíhám naplno. Výsledek: 2640 metrů. O fous, ale dal, doběhl jsem čtvrtý.

Následoval přesun do posilovny, kde nás čekaly další dvě disciplíny. Nejdříve lehy-sedy s děsivým limitem čtyřiceti dvou za minutu. Lehám si na žíněnku a zkouším se soustředit. „Takže hlavu ke kolenům a dole až na zem, jinak nepočítám,“ vysvětluje mi Kečup. Přikývnu a čekám na pokyn. Když zazní, jenom jedu. Snažím se, co to jde. Soptím a ztrácím pojem o tom, kolik jsem toho dal. Hvizd a konec. „Kalát, 54,“ říká Kečup zapisovateli.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Nevěřím, to není možné, nejlepší výsledek dne. Ostatní to zrovna moc nezvládají. Perlí ale naše dvě ženy, zvládly běh i lehy-sedy v limitu. U kluků už to taková sláva není a to nás čekají ještě kliky. Ty se staly asi největším kamenem úrazu. Už vlastní provedení je pro většinu z nás novinkou a počítání některých instruktorů mi přijde dost nefér. Tak se stává, že za třicetivteřinový limit Šedivák dal jen tři. Já zvládl dvacet, ale do limitu mi chyběly další dva. Tohle byla pohroma. 

Zbytek výuky se již odehrává v tradiční směsici povelů, pořadovky, první pomoci v boji, střelecké přípravě a tak dále. Vše se slévá a míchá dohromady. Mozek vypadá stejně jako můj poznámkový sešit, spousty informací nasázených vedle sebe, bez ladu a skladu i známky nějakého systému. Dnes jsme poprvé dostali „osobní studijní volno“, což znamenalo nehnout se z pokoje až do 23:00 v noci. Aspoň chvíle času na „uklizení“ šedé kůry mozkové.  

      

Na to prostě nemáte!

 „Tak to si raději zavoláme na pomoc balon plný Šmoulů,“ reagoval na náš dotaz ohledně bojového nasazení Aktivní zálohy Doktor (úterý), jeden ze dvou nových instruktorů. Tenhle chlap nám dává zabrat, především morálně a psychicky. Zálohy tady moc v oblibě nemají, jsme pro profesionální vojáky póvl a sebranka. Tak to je a většina z nás s tím tak nějak byla smířena. Podobný názor má třeba i Playboy.

Jenže on to vidí jinak než Doktor a řekl to už první den: „Aktivní zálohu rád nemám, ale vás si vážím. Jste tu dobrovolně, jako vlastenci.“ A podle toho se k nám vždy chová. Sice jsme byli nýmandi, ale on se z nás pokoušel udělat vojáky, určitě ne profesionály, ale použitelné vojáky. Doktor námi pohrdá, pro něj jsme „hovna byli a vždy budeme“ na tom se podle něj nedalo nic změnit. Demotivující a deprimující.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Po obědě, přišel Velitel a přinesl výsledků testů: „Osm set metrů za šest týdnů nenaženete, stejně jako ze tří kliků dvacet dva nepůjde udělat.“ Další „motivační proslov“ jednoho z našich instruktorů, který vzal velkou část motivace z té, která nám ještě zbývala. Jako by nestačilo, že jsme nevyspalí, unavení a zničení. Jako by nestačily ty tuny učení v krátkém čase, prakticky bez možnosti odpočinku.

Další kolečko výuky, která se mění v šedou šmouhu polovnímaných informací a tváří, které se kolem míhají. Uvědomuji se jen velmi malou část výkladu, zvláště pak po večeři. K tomu všemu „osobní studijní volno““ až do půl dvanácté. Prostě den, kdy se posere vše, co jde a to ještě není konec.       

Učíme se na pokoji, když pár minut před půl dvanáctou zaklepá a vejde Kečup. „Takže všichni ven,“ křikne do prostoru a vypadá naštvaný. Nevíme proč, když přišel, tak jsme šprtali a to už jenom z toho důvodu, že to bylo potřeba - je toho opravdu moc. Vybíháme ven na mráz, kde nás Kečup zkouší. Naštěstí umíme a tak vše trvá jen pár minut. Dozvíme se také, kvůli čemu nás vyhnal ven. Neseděli jsme totiž za stolem na židlích, ale „váleli“ se při učení na postelích.

Tak tohle už je absurdní. Sedíme na pokoji, učíme se, nevycházíme ven a děláme vše, co nám bylo řečeno a pak tohle. O tom, že máme sedět na židli za stolem, nikdo ni neřekl. „Jak mám plnit rozkazy, které neznám, anebo o nich nevím,“ ptám se sám sebe. Jelikož nás na postelích bylo hodně, Kečupovi to zřejmě došlo a i z tohoto důvodu venkovní „cvičení“ trvalo jen pár minut.    

Pokračování opět za týden.

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • tom
  16:00 19.04.2013

  To celý je jen hra, a vše má svůj význam, to je prostě základák. Ten kluk tu realitu hrozně zkresluje , ale je to jeho subjektivní výklad reality, to mu neberu. Ale člověk toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To celý je jen hra, a vše má svůj význam, to je prostě základák. Ten kluk tu realitu hrozně zkresluje , ale je to jeho subjektivní výklad reality, to mu neberu. Ale člověk toho typu nemá co v armádě co dělat ,může si jít hrát airsot :D labilní jedinec to popíše takhle, a způsobilí službu to vše popíše s humorem ...
  Skrýt celý příspěvek

 • TR-44.Lmopr
  10:42 04.03.2013

  No docela jsem se u tohoto článku pobavil. Přesně jak napsal "donedávna instruktor" Peklo vypadá jinak... Když jsem byl na KZP já (leden 2012) tak AZ to měli spíš jak skautský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No docela jsem se u tohoto článku pobavil. Přesně jak napsal "donedávna instruktor" Peklo vypadá jinak... Když jsem byl na KZP já (leden 2012) tak AZ to měli spíš jak skautský tábor, v 18:00 když jsme byli na večeři tak chodily už všichni oblečení v civilu a skoro každý týden byli na ubykacích vykalení tak že jeden od nich poblil kolegu od nás z čety... Nechci tu AZ nijak urážet a ani řikat že jsou nějak špatní, to vůbec ne, ale KZP pro prof. voj. je mnohem náročnější ale oproti tomu co vás čeká dál na útvarech (mluvím ze své zkušenosti na bojovce) je to procházka růžovím sadem.
  Skrýt celý příspěvek

 • donedávna instruktor
  23:29 03.03.2013

  A ještě jednu věc. Omlouvám se všem, koho tím možná urazím.....ALE POKUD TOHLE, CO TADY POPISUJETE JE PEKLO, PAK SE NEHLASTE DO AZ A UŽ VŮBEC NE DO ARMÁDY. PEKLO TOTIŽ VYPADÁ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ještě jednu věc. Omlouvám se všem, koho tím možná urazím.....ALE POKUD TOHLE, CO TADY POPISUJETE JE PEKLO, PAK SE NEHLASTE DO AZ A UŽ VŮBEC NE DO ARMÁDY. PEKLO TOTIŽ VYPADÁ JINAK.
  Skrýt celý příspěvek

 • donedávna instruktor
  23:25 03.03.2013

  jen jsem chtěl říct, že výcvik AZ není zdaleka tak náročný oproti např. běžnému 3.měsíčnímu KZP, jak tady jeden z vás píše. A to ani ten není těžké zvládnout. Základním problémem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jen jsem chtěl říct, že výcvik AZ není zdaleka tak náročný oproti např. běžnému 3.měsíčnímu KZP, jak tady jeden z vás píše. A to ani ten není těžké zvládnout. Základním problémem většiny z vás je smířit se s tím, že jste přišli někam, kde se po vás budou chtít výsledky v poměrně krátkém čase, vyčisit si hlavu, soustředit se a nemyslet na nepohodlí.... Limity pro splnění tělesné přípravy jsou více než směšné. Stačí se informovat o limitech běžně a nutně splnitelných u bojových útvarů. To dá přece rozum, že člověk, který sotva zaběhne 2600 m za 12 minut je vyděšený, když před nástupem neuběhl ani kilometr. Dále si musíte uvědomit, že jste někde, kde po vás nikdo nechce abyste přemýšleli. Proč, nešlo by to jinak, udělal bych to lépe a pod. Na to budete mít do budoucna času dost. Když alespoň tohle v hlavě urovnáte, máte napůl vyhráno. Když ne, budete mít tendence flákat výcvik, být na oš pečený-vařený a pravděpodobně ukončíte předčasně....Ženy nebojte se! Já jich tam pár měl a zvládly to. Přeju všem hodně štěstí...HP
  Skrýt celý příspěvek

 • Jana Vavříková
  19:26 03.03.2013

  Lípa Daniel: Moc děkuji :-)

  Lípa Daniel: Moc děkuji :-)

 • Lípa Daniel
  19:00 03.03.2013

  Pro Jana Vavříková: Nechtěl jsem už nic psát,ale na otázku Vám slušně odpovím minimum u žen je : 35leh sedů za minutu ( ležíte na žíněnce na zádech,nohy máte pokrčené a drží vám je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Jana Vavříková: Nechtěl jsem už nic psát,ale na otázku Vám slušně odpovím minimum u žen je : 35leh sedů za minutu ( ležíte na žíněnce na zádech,nohy máte pokrčené a drží vám je kolega,prsty rukou jsou spojeny za hlavou a na povel startujete přičemž se musíte lokty dotknout stehen či kolen a poté prsty rukou žíněnky a neustále je mít spojené za hlavou)
  Dále minimum na 12minutovém běhu je uběhnout 2100metrů.
  Toto je ale hodnocení pro 1.věkovou kategorii,nad 30let je 2.kategorie a tam je o něco menší požadavek.
  Snad Vám tato odpověď stačí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Soulless
  18:45 02.03.2013

  Když tak pročítám autorův počin (velmi kvalitně zpracován) a následující reakce, musím se pouze utvrdit v tom, že má skupina AZ (duben-květen 2012) byla prostě vynikající. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když tak pročítám autorův počin (velmi kvalitně zpracován) a následující reakce, musím se pouze utvrdit v tom, že má skupina AZ (duben-květen 2012) byla prostě vynikající.
  Určitě bych však kurz nepovažoval za přehnaně náročný, co se týče výuky přeobsáhlý, jelikož omalovánka, jinak známo jako Přiručka zabijáka, se dá sfouknout za večer u piva a trest 20 kliků vůbec nestojí za zmínku... ale proti gustu žádný dišputát.
  Holt si pod službou v AČR představuje každý něco jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jana Vavříková
  11:35 02.03.2013

  tak jsem se dočetla že od Vás už žádné odpovědi asi nebudou, tak jestli to tu ví někdo jiný??

  tak jsem se dočetla že od Vás už žádné odpovědi asi nebudou, tak jestli to tu ví někdo jiný??

 • Jana Vavříková
  11:20 02.03.2013

  Zdravím, od dubna mě čeká základní výcvik do AZ, docela mi článek vyděsil, ale tak nějak zdravě, fyzicky se připravuji a tohle mě donutí máknout ještě víc, líbila se mi reakce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, od dubna mě čeká základní výcvik do AZ, docela mi článek vyděsil, ale tak nějak zdravě, fyzicky se připravuji a tohle mě donutí máknout ještě víc, líbila se mi reakce instruktora pana Lípy a měla bych na něj dotaz, zda ty fyzické testy co popisuje autor článku dělají úplně stejné i ženy, díky moc za případnou odpověď.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  12:08 28.02.2013

  Ano, Jarku, přiznávám, že tuto variantu jsem zatím neznal, ale děkuji na upozornění, že existuje. Velmi pravděpodobně to ale bude velmi málo využíváno, že jsem se nejspíš nespletl, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, Jarku, přiznávám, že tuto variantu jsem zatím neznal, ale děkuji na upozornění, že existuje. Velmi pravděpodobně to ale bude velmi málo využíváno, že jsem se nejspíš nespletl, když jsem předpokládádal, že nikdo z frekventantů popisovaného běhu nevstoupil do výcviku později.

  Mám ale připomínku: I kdyby to snad bylo u dívek, jak popisujete, tak gentleman mlčí. Navíc mám osobní zkušenost s ženou v rotě AZ a mohu zodpovědně říct, že funguje stejně a se stejnými nároky, jako její mužští kolegové a plnění úkolů se od ní očekává a vyžaduje ve stejném rozsahu. Dokonce bych řekl, že po stránce fyzických výkonů je na tom i lépe, než někteří její kolegové.
  Skrýt celý příspěvek

 • pawlina
  16:15 27.02.2013

  :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 • jarek
  14:24 27.02.2013

  pro velitele- do kurzu kzp az lze vstoupit po předchozím neúspěšném absolvování se souhlasem KVV později. Tedy- pokud to po 4 týdnech vzdám tak KVV může tyto týdny započíst a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro velitele- do kurzu kzp az lze vstoupit po předchozím neúspěšném absolvování se souhlasem KVV později. Tedy- pokud to po 4 týdnech vzdám tak KVV může tyto týdny započíst a poslat mě tam jen na týdny 2. Stejně tak tomu bylo i v níže citovaném případě. Toto si na každém KVV můžete ověřit. Jinak by bylo dobré ještě říci, že některé dámy ohánějící se autorovou neschopností by si mohli nejdříve zamést před vlastním prahem a přiznat si, že bez mazlivého přístupu k instruktorovi by tento výcvik pravděpodobně nedokončily- hlavně pro Pawlinu. Myslím, že ta by si měla hlavně ve skrytu duše přiznat jestli je toto začátek té správné kariery.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lípa Daniel
  23:42 26.02.2013

  Pro maca: Je to poslední mojhe vyjádření tady,nechtěl už jsem psát,ale u vás to Marcelo musím udělat. S váma to nemá vůbec ale vůbec nic společného,nejste plevel,aspon jsem si to o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro maca: Je to poslední mojhe vyjádření tady,nechtěl už jsem psát,ale u vás to Marcelo musím udělat. S váma to nemá vůbec ale vůbec nic společného,nejste plevel,aspon jsem si to o vás nikdy nemyslel....nevztahujte si to tudíž na sebe. Myslím,že jsem vám to vysvětlil jasně a v klidu ,když jsem vám na váš dotaz co dál,že máte v nepořádku koleno a ještě něco,řekl at raději přerušíte výcvik a pořádně se vyléčíte protože na kurz můžete nastoupit jindy a zdravá,ale zdraví máte jen jedno a nemá cenu si ho za každou cenu zničit.....Tohle myslím ukazuje na to,že plevel nejste ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirka
  21:35 26.02.2013

  Zdravím!
  Co nevidět se tu dočkáme toho, že budou zájemci o vstup do armády brečet, že musí nosit uniformu! Každý kdo o tuto činnost má zájem má dnes možnost najít si informace o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím!
  Co nevidět se tu dočkáme toho, že budou zájemci o vstup do armády brečet, že musí nosit uniformu! Každý kdo o tuto činnost má zájem má dnes možnost najít si informace o podmínkách služby v armádě a jistě pro něj nebude problém, pokud nesportuje pravidelně, se sám hecnout, nazout tenisky a dát si 20 minut treninku. Jako vojáci základní vojenské služby jsme za tu dobu stíhali při rozcvičce dát 2500 metrů běhu a navrch rozcvičku s kliky. Takové rozcvičky probíhali v každý pracovní den a byl to jen začátek před snídaní. Když tu vidím "adeptku macu" jaké slovo tu používá na adresu své nohy, tak za takové výrazy se za odměnu vykonávalo 20 kliků - výchovných a nikdo to nebral jako šikanu.
  Každý kdo je průměrně fyzický zdráv má na to ty testý dát, je to jen o hlavě a vůli.
  .....no time for losers
  Těm co to vydrží a nevzdají přeji sucho v botech a plný ešus!
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin
  21:06 26.02.2013

  Pane Lípa, jako instruktor jste opravdu správnej, stejně tak i ostatní. Nikdy jsem se během kurzu nesetkal s žádnýma podrazama nebo ponižováním nikoho. A to že sem píšou i lidi co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Lípa, jako instruktor jste opravdu správnej, stejně tak i ostatní. Nikdy jsem se během kurzu nesetkal s žádnýma podrazama nebo ponižováním nikoho. A to že sem píšou i lidi co tomu vůbec nerozumí, hold s tim nikdo nic neudělá. Ať se raději koukaj na Stelona :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PJK
  18:30 26.02.2013

  Po přečtení článku mi nepřipadá na nárocích instruktorů a celkové zátěži nic moc nepřiměřeného. Jedná se o základní výcvik, ze kterého má po velmi krátké době vypadnout voják ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po přečtení článku mi nepřipadá na nárocích instruktorů a celkové zátěži nic moc nepřiměřeného. Jedná se o základní výcvik, ze kterého má po velmi krátké době vypadnout voják (lhostejno zda AZ či VZP), který má nastoupit ke své mateřské jednotce a začít rovnou plnit úkoly dané jednotky. Ta jeho jednotka čeká, že člověk co jí přijde (je jedno jestli úplný nováček nebo se jedná o přestup z jiné jednotky po předchozí službě), se bude chovat jako voják, že bude zvládat základní věci z hlediska všeobecné vojenské odbornosti (kdy oni si ho dále "jen" dopřipraví podle potřebných standardů útvaru) a bude minimálně i schopen fungovat pod psychickou a fyzickou zátěží. Ano, někdy instruktor používá metody psychologického rozkladu a sražení ega jedinců, kdy si i buduje před nimi svou pozici a autoritu, která někdy je i vynucená. Je to armáda. V tom je řečeno vše pro ty, co to chápou. Ano, používá někdy ostřejší a tvrdší slova, možná i metody. To je vše ale NORMÁLNÍ a má to svůj důvod.
  Možná už "za čárou" mi připadají ty formulace uváděné v této sérii článků, kde už jde myslím o zbytečné urážení - typu, že AZ jsou hovna apod. Znám celkem dost AZ ( i z naší jednotky), kteří by po fyzické i odbornostní stránce leckterého VZP na stejné funkci strčili do kapsy (a i to v minulosti dokázali - např. kluk z naší jednotky byl 4tý na sportovním dnu celé brigády na překážkové dráze, kam jednotlivé prapory poslali svoje nejlepší favority VZP). Takže to je asi jediné, k čemu bych po přečtení měl kritické připomínky. Dobrovolná služba je ve všech armádách světa vnímána vesměs jako služba čestná a dobrovolníci jsou vážení. Tím nemyslím, že se s nimi zachází v rukavičkách nebo se jim slevuje v nárocích výcviku, ale rozhodně se neurážejí. Navíc nejsou všichni příslušníci AZ stejní, stejně jako nejsou všichni VZP stejní. Viděl jsem jednou jednoho VZP s tělesnými rozměry koule, který neudělal ani ty tři kliky, u dřepů se skutálel dozadu, sedy/lehy nebyl schopen dělat a po asi 200 metrech běhu se zastavil celý rudý s funěním, že už nemůže. No - taky VZP... Kdybych byl primitiv, tak bych si po takovém zážitku mohl myslet o všech VZP totéž. Nemyslím si to - znám řadu VZP, kteří jsou skvělí vojáci a skvělí chlapi a vážím si jich. Takže není VZP jako VZP a není AZ jako AZ. Vždy je to o lidech a daném konkrétním jedinci. Na tomto příkladu jen chci demonstrovat absurditu jakékoliv paušalizace a její nebezpečnost a dvojsečnost. Spíše, než na rozdílnost, že někdo je AZ a někdo je VZP, by bylo dobré se zaměřovat, že všechny dohromady spojuje společná služba a plnění úkolů.
  Jinak i u některých jednotek AZ se nováček po absolvování kurzu setká často s velmi podobnou zátěží. Minimálně tou fyzickou. Když ale k této fyzické zátěži při plnění náročných úkolů ve stresu a spěchu pod tlakem není daný jedinec ještě vyspinkaný, najedený, napitý, tak se z toho stává i citelná zátěž psychická. Proto i ta psychická odolnost je nezbytná. Nemůže se prostě jednotce stát, že uprostřed plnění úkolu se jim někdo zhroutí, protože "už nemůže" nebo "nechce". To ovlivní plnění úkolu celé jednotky. A úkol MUSÍ být VŽDY splněn ;-)
  Držím všem nováčkům palce - každého si vážím, že do toho jde.

  Pavel, četa AZ41.mpr, 10 let služby
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  18:21 26.02.2013

  Přátelé, prosím bez vulgarismů... Jsme lidé a ne zemědělská zvířata

  Přátelé, prosím bez vulgarismů... Jsme lidé a ne zemědělská zvířata

 • maca
  17:35 26.02.2013

  Pro Dana Lípu,zdravím, ke všemu jsem se již vyjádřila v minulé diskuzi a tak to tady jen s úsměvem čtu... Četla jsem i ty komentáře na dalších stránkách až tam byl ten o odděleném ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Dana Lípu,zdravím, ke všemu jsem se již vyjádřila v minulé diskuzi a tak to tady jen s úsměvem čtu... Četla jsem i ty komentáře na dalších stránkách až tam byl ten o odděleném zrnu od plev... Chci se jen zeptat, to, že jsem si domrdala nohu a přitom jsem nechtěla za nic na světě odejít, protože jak víte, mě to fakt bavilo, to jsem jako ten plevel....
  Skrýt celý příspěvek

 • Chrochtmann
  16:53 26.02.2013

  Řekl bych, že by se Kalát posral až za ušima, kdyby musel před listopadem 1989 absolvovat přijímač v socialistické armádě :-)))

  Řekl bych, že by se Kalát posral až za ušima, kdyby musel před listopadem 1989 absolvovat přijímač v socialistické armádě :-)))

 • Lípa Daniel
  16:11 26.02.2013

  No jít večer po výuce s kurzantem na pivo a hezky si popovídat v kamarádském duchu??? Dost zajímavé a nereálné,protože pracovní doba je od pondělí do pátku-nepřetržitý výcvik-tudíž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jít večer po výuce s kurzantem na pivo a hezky si popovídat v kamarádském duchu??? Dost zajímavé a nereálné,protože pracovní doba je od pondělí do pátku-nepřetržitý výcvik-tudíž se mimo kasárna a už vůbec pít alkoholické nápoje nemohou.Ke všemu kdyby šel instruktor s každým komu se přes den nechtělo makat,či v něčem nedařilo tak by to asi nestíhal a hlavně tohle jste viděl a zažil kde?????
  Jinak kontakt na mě klidně dám,ale na popisu kurzu nebo na spolupráci na nějákém článku nemůže být řeč,v armádě není demokracie a já nejsem kompetentní osoba ....abych dával informace. Sem jsem napsal jen na obhajobu výcviku,že není tak tvrdý a ze zkušeností vím,že drtivá většina Az co mi prošla pod rukama až do konce jsou spokojeni.Taky si troufám tvrdit to,že žádný instruktor lidem do hoven nenadával,tohle nedělám já a myslím že ani ostatní. Jinak Pawlína do kurzu nastoupila od prvního dne jako ostatní účastníci kurzu a úspěšně ho zvládla dokončit,tudíž nevím kde na to dotyčný přišel ,že by nastoupila později.
  Už se tu nebudu k ničemu vyjadřovat,jelikož my instruktoři jsme asi ti nejhorší a strašně ošklivý,nečteme lidem pohádky neprosíme je o něco a chceme po nich aby se něco učili. Instruktor nemá být kamarád,má naučit a být i tvrdý,i když nepopírám s lidským přístupem a měl by vědět o problémech podřízených a takhle to bylo.....těším se na další článek autora,ať bude jakýkoliv ,tak můj komentář zde už nebude......Jen se asi pobavím nad článkem a dalšíma komentářema.
  Skrýt celý příspěvek

 • stryx
  14:23 26.02.2013

  Tento příspěvek byl vymazán, protože porušoval zásady dobrého vychování a slušné diskuze. Admin

  Tento příspěvek byl vymazán, protože porušoval zásady dobrého vychování a slušné diskuze. Admin

 • Michal Voska
  13:17 26.02.2013

  ...totez co Velitele si dovolim poprosit i "Kecupa"

  ...totez co Velitele si dovolim poprosit i "Kecupa"

 • Michal Voska
  13:14 26.02.2013

  Velitel - mohu poprosit o kontakt na Vas, ci muzete mne kontaktovat na voska@armadninoviny.cz ? Dekuji moc, rad bych dal celemu "pribehu" i druhou stranu mince.

  Dekuji

  Michal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velitel - mohu poprosit o kontakt na Vas, ci muzete mne kontaktovat na voska@armadninoviny.cz ? Dekuji moc, rad bych dal celemu "pribehu" i druhou stranu mince.

  Dekuji

  Michal Voska
  Zástupce šéfredaktora
  Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  13:10 26.02.2013

  pro "t": Pane, evidentně nemáte tušení, oč se jedná, tudíž je váš příspěvek naprosto mimo mísu. Do započatého výcviku nelze vstoupit později. A ačkoliv má všechno své meze, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro "t": Pane, evidentně nemáte tušení, oč se jedná, tudíž je váš příspěvek naprosto mimo mísu. Do započatého výcviku nelze vstoupit později. A ačkoliv má všechno své meze, tak dovedu docela dobře pochopit, že v některých vypjatých situacích může jedinec reagovat přecitlivěle a to, co by normálně považoval za mírnou nadsázku, najednou vnímá jako takřka urážku. Jelikož jsem několik výcviků ve Vyškově zažil také a nejen tam, tam tuším, co se asi tak mohlo skutečně dít. A jsem na 100% přesvědčen, že nešlo o nic jiného než o stále velmi mírný test psychické odolnosti. Na druhou stranu si určitě sám pamatujete, že v armádě se nikdy nešlo pro vulgarismus daleko a to platí i dnes. Prostě nic pro slečinky z klášterní školy. Pokud jde o šikanu, s tím se ve výcviku nesetkáte. Naštěstí. Nevím jak u útvarů, ale ve výcviku to nemá logiku a instruktorům by šikana v ničem nepomohla.
  Skrýt celý příspěvek

 • t
  11:27 26.02.2013

  Milá slečno Pawlino, není to náhodou tak, že jste nastoupila na tento kurz když p.Kalát končil a tudíž jste toto nemohla zažít?? Jinak jsou taky dána práva vojáků na zachování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milá slečno Pawlino, není to náhodou tak, že jste nastoupila na tento kurz když p.Kalát končil a tudíž jste toto nemohla zažít?? Jinak jsou taky dána práva vojáků na zachování jejich lidské důstojnosti , osobní cti,dobré pověsti a ochrany jména.Jinak když mě bude někdo,třeba instruktor , místo vojíne nazývat nějak jinak anebo urážet a zesměšňovat tak to standártní chování není a zaslouží si pořádnou porci odměn.Kdysi dávno vdobách poviných záklaďáků k tomu byla vydaná příručka s nazvem Šikaně stop.Ono kdyby měl s jedním druružstvem absolvovat jeden instruktor jak byli u ZVS VD tak by ho ty nácviky pozdě do noci taky přešly, protože ráno by padal na hubu sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  10:23 26.02.2013

  Pro Dana Lípu: Bohužel jsem si teprve zpětně přečetl starší příspěvky a jsem docela zklamán, že jste sem napsal. Nemáte se totiž proč obhajovat. Jen skuteční pitomci odkojení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Dana Lípu: Bohužel jsem si teprve zpětně přečetl starší příspěvky a jsem docela zklamán, že jste sem napsal. Nemáte se totiž proč obhajovat. Jen skuteční pitomci odkojení americkými filmy o vojenském výcviku si mohou myslet, že je vaší jedinou metou lidi ponížit, zdeptat a zničit bez ohledu na výsledek. Ti ostatní vědí, že je to nedílná součást testů. Na druhou stranu je ale dobré ponechat alespoň stín pochybnosti, zda tomu tak opravdu není.
  No a že autor tomu něco přidal? Nic tragického. Beletrie je plná barvitých popisů, které se ovšem šedé skutečnosti ani zdaleka nepodobají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr P.
  10:11 26.02.2013

  Zdravím,
  chtěl bych se jen zeptat, jak je to s tou výstrojí? nějak se mi nezdá, že by se A.Z. fasovali ty taktické vesty a ty nové maskáče. Na výcvik jdu v říjnu, tak bych se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  chtěl bych se jen zeptat, jak je to s tou výstrojí? nějak se mi nezdá, že by se A.Z. fasovali ty taktické vesty a ty nové maskáče. Na výcvik jdu v říjnu, tak bych se chtěl jen informovat.
  díky :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  09:52 26.02.2013

  Ještě přidám svůj názor slečně Pawlíně: Ačkoliv autor nezvládl výcvik, rozhodně není vhodné ho zatracovat jako někoho, kdo by neměl mít právo zpracovat to touto velmi beletrickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě přidám svůj názor slečně Pawlíně: Ačkoliv autor nezvládl výcvik, rozhodně není vhodné ho zatracovat jako někoho, kdo by neměl mít právo zpracovat to touto velmi beletrickou formou. Je ro čtivé a i v tomto zdánlivě reportážním podání má autor určitě právo na určitou autorskou licenci, která nemusí vždy být v naprostém souladu s fakty. Na druhou stranu, pokud se na to budete cítit, určitě by bylo zajímavé přečíst si i popis totožných situací z pohledu vás, jako úspěšné frekventatky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tom
  08:56 26.02.2013

  Když někam lezu dobrovolně tak musím počítat i stou horší variantou. Ono se někdy instruktorům nezle divit s tou oblibou AZ, vidět ty fotky náš bývalí velitel tak to okomentuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když někam lezu dobrovolně tak musím počítat i stou horší variantou. Ono se někdy instruktorům nezle divit s tou oblibou AZ, vidět ty fotky náš bývalí velitel tak to okomentuje slovy: co je to bandu vymrd:-)ch trempů? Spíš mi Tvůj článek připomíná jako by to tu psal "Kyslík" a ne někdo kdo má o tuhle práci zájem. Ať se na mě nikdo nezlobí ale když si psal něco o začátku a třech klikách tak jsem si říkal ten chlap chce být v záloze snad u kuchařů. Tady je třeba zabrat ještě před tím než jsem jdeš, tady z Vás Ramby neudělají a už vůbec ne v tak krátké době. Kolikrát sis byl třeba předtím zaběhat apod.?
  Ale rozhodně si vážím že do toho jako civilové jdete a věz, že výsledek přes veškeré útrapy a demotivující "prkotiny" je daleko cennější než procházka růžovým sadem, protože o tom je výcvik a to je to překonávání hranic. Buď v klidu, za ty roky v armádě jsem si na Vyškovské ""instruktory"" udělal svůj názor taky.
  Přeji mnoho zdarů, ať se daří a hlavně "zatni zuby a makej Kyslík". Zdravým z Ačka
  Skrýt celý příspěvek

 • Vočko
  23:33 25.02.2013

  pawlína:
  Prvním odpadlíkem jsem se tu tak trochu oháněl já. V minulém článku bylo psáno "Náš velký kolega to nakonec večer vzdal a odjel domů." O zdravotních komplikacích nic, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pawlína:
  Prvním odpadlíkem jsem se tu tak trochu oháněl já. V minulém článku bylo psáno "Náš velký kolega to nakonec večer vzdal a odjel domů." O zdravotních komplikacích nic, nevím, jak jinak si vyložit slovo "vzdal" než jako že se na to prostě vykašlal. Všem dotčeným se omlouvám ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  23:15 25.02.2013

  Já jsem tušil, že se tu nesetkám zrovna ze souhlasem a podporou :)

  Vočko: Částečně souhlasím.
  "Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem tušil, že se tu nesetkám zrovna ze souhlasem a podporou :)

  Vočko: Částečně souhlasím.
  "Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti pro armádu až na nějaké pokračovacím cvičení?" Budete se divit, ale tak nějak jsem to myslel. Vynechal bych veškeré urážky a fyzické tresty atd. Kdyby ale instruktoři pozorovali na nějakém zájemci o službu v AZ během dne, že nepodával úplně dostatečné výkony, tak by si s ním prostě měli na pár minut večer sednout (třeba k pivku:) a probrat to s ním - narovinu. Požádat ho/ji, aby jim vysvětlil/a, co stojí za slabšími výkony a jestli se na pokračování výcviku vůbec cítí. Buď by uznal, že na to nemá anebo by slíbil, že do toho již bude dávat opravdu vše, kdyby to další dny výcviku nesplnil, tak by se mu oznámilo, že ať chce nebo ne, končí. Komunikace nadevše.

  D. Lípa: Když si to tak čtu, tak to působí docela komicky, ale možná tak nějak by mi to vyhovovalo :D. (To nemyslím zcela vážně, ale nějaký kompromis mezi tím, co píšete a tím, co je realita, by nemusel být od věci)

  Ontos: Myslí-li to instruktoři vážně, tak jediné, co to naznačuje, že to jsou blbci.

  Pawlína: "Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil" - Nic takového jsem nikdy ani nezmínil.
  "Myslím si, že tohle to všechno "psaní" nepřísluší někomu, kdo tam byl týden i s cestou." - Naštěstí žijeme v demokratickém státě, takže má každý právo na svůj názor a na jeho prezentaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  23:04 25.02.2013

  Je to docela zvláštní, jaké mají lidé hlavně díky filmům podivné představy o armádě. A přitom je to tak jednoduché. I když jde hlavně o dobrovolníky i oni musejí chovat naprosto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to docela zvláštní, jaké mají lidé hlavně díky filmům podivné představy o armádě. A přitom je to tak jednoduché. I když jde hlavně o dobrovolníky i oni musejí chovat naprosto stejně jako kdyby byli povoláni. Jde totiž o to být připravem plnit rozkazy. Všechny. A velitelé zase musejí vědět, že o jejich rozkaz bude splněn bez odkladu a přesně. Všichni doufáme, že to nezažijeme, ale i tak se musíme chovat jako že by mohla nastat situace, kdy na splnění konkrétního a to i život ohrožujícího rozkazu jedinci může zachránit život celé jednotce. No a ten, kdo není schopen zvládnout účelový tlak a různé typy deprivací, ten není prostě vhodným adeptem.
  Skrýt celý příspěvek

 • berry
  22:01 25.02.2013

  jste banda sebemrskačů P.S. nenávidím AZ

  jste banda sebemrskačů P.S. nenávidím AZ

 • berry
  21:56 25.02.2013

  to si děláš prdel ty ...................

  to si děláš prdel ty ...................

 • Tomáš
  21:46 25.02.2013

  Jste to tady popsali jako by to byl příjmač k brnce. A kdyby tohle absolvovali všichni kluci tak tady nemám plno šampónů a slečinek, lidi by se zase naučily uznávat autority a jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jste to tady popsali jako by to byl příjmač k brnce. A kdyby tohle absolvovali všichni kluci tak tady nemám plno šampónů a slečinek, lidi by se zase naučily uznávat autority a jak se k nim chovat. A k tomu "absurdnímu" chování, není nic lepšího než když vás instruktor pochválí, protože víte že jste si to sakra zasloužil a když to poděláte tak je jasný, že vám dá záděr, tak se to nejrychleji naučíte. U tohohle povolání musíte prostě umět zatnout zuby a dát tomu všechno. A lidi o nás stejně budou psát že jsme žoldáci, zvěř co vypadla z lesa, nic neděláme a že jsme za to placení z jejich daní.
  Skrýt celý příspěvek

 • pawlína
  21:26 25.02.2013

  pane Left, nevím, kde jste byl na tom, že by někdo z intrutorů někoho ponižoval, nebo si na někom z nás vyléval zlost?? Byla jsem v tomto kurzu od jeho začátku až do konce a s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pane Left, nevím, kde jste byl na tom, že by někdo z intrutorů někoho ponižoval, nebo si na někom z nás vyléval zlost?? Byla jsem v tomto kurzu od jeho začátku až do konce a s ničím takovým jsem se tam nesetkala. Přístup všech našich instruktorů byl profesionální, urážky tu vážně nejsou na místě. A jestli na nás některý křičel víc nebo míň?? Vždyť je to k smíchu. Uvědomte si, že tam všichni šli zcela dobrovolně a nikdo je tam nedržel. Každej normální člověk musel počítat s tím, že se tam s ním nikdo mazlit nebude, a když jsou schopny celý kurz zvládnout i ženy (a to nikdo nemá žádné úlevy ani privilegia a měří se tam stejným metrem), tak to takové "peklo" zase nebude. Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil... Ti, co nás během kurzu postupně opustili, odešli ze zdravotních důvodů, kvůli škole a zaměstnání. Jen jeden jedinej odešel kvůli tomu, že to tam nedával jak po fyzické stránce, tak po té psychické - a hádejte kdo? Sám autor článků... Myslím si, že tohle to všechno "psaní" nepřísluší někomu, kdo tam byl týden i s cestou. Já osobně bych se tam vrátila bez mrknutí oka a stejně tak by to udělal i zbytek naší bandy. Ale kdo sám nezkusil - neví. Myslím si, že na těch místech sedí správní lidé a odvádějí skvělou práci. A pokud se někdo někomu líbil míň nebo víc - víte, i instruktoři jsou jenom lidé.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin
  21:20 25.02.2013

  Je to tak jak píše Vočko a pan Lípa. Kurz jsem nedavno absolvoval a velice rád na něj vzpomínám. Všichni instruktoři jsou profesionálové na svém místě a vážím si jejich výcviku i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to tak jak píše Vočko a pan Lípa. Kurz jsem nedavno absolvoval a velice rád na něj vzpomínám. Všichni instruktoři jsou profesionálové na svém místě a vážím si jejich výcviku i přístupu. Kurz ve Vyškově mi dal hodně hlavně díky nim. A jestli má někdo výhrady k přístupu, proboha, voják musí být i psychicky odolnej a to podle mě rekruti co jdou k profikum maj o dost těžší. A ten kdo na to psychicky nemá, ať se raději kouká na vojenský filmy protože si neumim představit co by ti psychicky slabí udělali se zbraní v ruce v nějaký stresový situaci. Armáda hold není letní tábor, stejně tak kurz AZ, ale zvládnout se dá.
  Na závěr bych chtěl ještě poděkovat pánům instruktorům za výcvik.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ontos
  21:13 25.02.2013

  pro Churchill - Protože když ti někdo neustále nadává do hoven, tak pozná jestli se přesto dokážeš přenést, nebo jestli na to nemáš. Nic víc v tom neni.

  pro Churchill - Protože když ti někdo neustále nadává do hoven, tak pozná jestli se přesto dokážeš přenést, nebo jestli na to nemáš. Nic víc v tom neni.

 • liberal shark
  21:09 25.02.2013

  Nestačím se divit. Jak chcete být vojákem bez minimální psychické odolnosti ? Jak chcete vydržet boj, únavu, počasí, nedostatek, zranění a smrt lidí kolem, když vás rozhodí trocha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nestačím se divit. Jak chcete být vojákem bez minimální psychické odolnosti ? Jak chcete vydržet boj, únavu, počasí, nedostatek, zranění a smrt lidí kolem, když vás rozhodí trocha buzerace a pár nadávek ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Churchill
  21:02 25.02.2013

  To je sice krásný, ale pořád se nikdo neráčil ozřejmit, k čemu je dobré nadávaní do hoven. Chápu a naprosto beru tvrdost testů a celkovou náročnost, ale jak jim pomůže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je sice krásný, ale pořád se nikdo neráčil ozřejmit, k čemu je dobré nadávaní do hoven. Chápu a naprosto beru tvrdost testů a celkovou náročnost, ale jak jim pomůže nadávání?
  Až tam budou chodit z důvodu toho, že je to super zašívárna za luxusní prachy, pak bych to možná chápal.
  Chtěl bych vidět, jak velké procento těch profíků - nehoven - by tam šlo jako záložáci. Je snadný profík na full-time
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Privratsky
  20:58 25.02.2013

  Nemuzu si pomoct, ale musim souhlasit s panem Instruktorem... Byt clen armady, znamena v prvni rade disciplinu a dale projevit ostatni schopnosti. Nechodi se tam proto, aby se o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemuzu si pomoct, ale musim souhlasit s panem Instruktorem... Byt clen armady, znamena v prvni rade disciplinu a dale projevit ostatni schopnosti. Nechodi se tam proto, aby se o vas 6 tydnu starala armada a vy jste se o vikendech jako borci producirovali v maskacich po Vyskove. Proste psychicky a fyzicky pres na cloveka, schopnost zachovat si chladnou hlavu a v takovych podminkach pracovat, to se naucite tak, ze ve stresujicim prostredi budete ty ukony vykonavat a ne ze si reknete, kluciii, hlavne klid a bude to dobry a priste si ty rukavice vemte vsichni atd... Me je opravdu moc lito, ze me podobna zkusenost pri KZP nepotkala... Je jedine dobre, ze se pristup takto meni, jen tak dal!
  Skrýt celý příspěvek

 • Cyberpunx
  20:46 25.02.2013

  Pánové a dámy,

  letos odcházím po 16 letech z činné služby v AČR. Řeknu vám jen toto - pokud chcete do mateřské školky, tak se do ni vraťte. Pokud chcete do armády - tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové a dámy,

  letos odcházím po 16 letech z činné služby v AČR. Řeknu vám jen toto - pokud chcete do mateřské školky, tak se do ni vraťte. Pokud chcete do armády - tak to dokažte. Toto vyprávění zneuznalého vojína mi připomíná brebentění "zákaďáků" nad pivem při první vycházce o tom, jakou měli v "příjmači" hroznou "pakárnu". Pokud to dobrovolně chcete dělat, tak se vzchopte a makejte no a pokud ne, tak si hrajte airsoft, protože tam na vás žádný instruktor křičet nebude...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lípa Daniel
  20:28 25.02.2013

  pane Left nevíte vůbec co píšete,ale to je jedno. Rád bych byl divákem na kurzu ,který povedete,až např. xkrát budete říkat : Prosím vás zapněte si kapsu,prosím vás můžete zítra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pane Left nevíte vůbec co píšete,ale to je jedno. Rád bych byl divákem na kurzu ,který povedete,až např. xkrát budete říkat : Prosím vás zapněte si kapsu,prosím vás můžete zítra přijít na nástup s čistýma botama,ted se prosím vás budete muset plazit ,já vím je sníh a je mokro a zima,ale prosím vás dejte tomu maximum a nějak to půjde.........To by byl asi dle vás dokonalý instruktor. Dál to nebudu popisovat.
  A ano,od všech co dokončili jsem slyšel z převážné většiny kladné ohlasy na celý kurz
  Skrýt celý příspěvek

 • tom
  20:17 25.02.2013

  To je mega uplakanej článek...tak tam nelez, když máš strach ze 42 sedlehu / min...

  To je mega uplakanej článek...tak tam nelez, když máš strach ze 42 sedlehu / min...

 • Vočko
  19:47 25.02.2013

  Left:
  Prostě nemůžu souhlasit. Zrno od plev je třeba oddělit už na začátku. Pokud podle Vás jsou ochotni dát to služby maximum, proč to maximum nepředvedou už při výcviku? V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Left:
  Prostě nemůžu souhlasit. Zrno od plev je třeba oddělit už na začátku. Pokud podle Vás jsou ochotni dát to služby maximum, proč to maximum nepředvedou už při výcviku? V jednom z minulých článků autor psal, že jeden záložák odstoupil už první den. Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti pro armádu až na nějaké pokračovacím cvičení?
  Co se týče ponižování, někdo to může myslet vážně, ostatní to ale myslím používají jako zkoušku. Pan Lípa níže psal, že těch 11 co dokončili budou pro armádu přínosem. To mi nepřipadá jako od člověka, co si honí ego na nováčcích nádávkami. Je myslím běžná praxe, že počáteční nápor je opravdu jen na oddělení slabých a následně se přístup instruktorů mění a někteří se opravdu hodně snaží něco z nováčků udělat, protože už se nemusí babrat s těmi, co na to prostě nejsou. Konec konců, neslyšel jsem od žádného člověka, co by výcvik dokončil, nějaké zlé soudy. I když jim buzerace příjemná nebyla, týdny strávené ve Vyškově berou jako dobrou zkušenost a rádi na něj vzpomínají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  19:17 25.02.2013

  Pane Kaláte, vážím si Vás a děkuji za článek.

  To je jak za minulého režimu :(
  Dělat z lidí objekty, na které si jen velitelé vylévají nervy, vynahrazují nějaké mindráky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Kaláte, vážím si Vás a děkuji za článek.

  To je jak za minulého režimu :(
  Dělat z lidí objekty, na které si jen velitelé vylévají nervy, vynahrazují nějaké mindráky, ponižují je a nebo si dokonce myslí, že tím jim v něčem pomůžou, je blbost. Nějaké peskování kvůli špatně zapnutému pásku je opravdu moc. Nefunguje to! Samozřejmě ale chápu, že laxní přístup je také špatný.
  Musíme si totiž uvědomit jednu věc. Lidé, kteří do AZ chtějí vstoupit, tam nejdou kvůli nějakým benfitům či finanční motivaci. Tito lidí jsou ochotni dát do toho maximum i bez nějakých nadávek a ponižování. (mluvím o většině, vyjímky samozřejmě existují vždy a všude). Nejdůležitější je komunikace a důvěra - mezi členy jednotky a velením - instrunktory v tomto případě. Právě instruktor by vždy měl být shopen vysvětlil smysl nějakého úkolu a jednat s "podřízenými" jako sobě rovnými - nemám na mysli karierně rovnými, ale morálně rovnými - jako člověk s člověkem. Když toto bude splněno a intruktor/velitel bude mít nějakou míru přírozené autority, tak vše bude fungovat.
  Toto vše je již, hlavně v poslední době, mnohokrát prokázané! Nikdo nemůže popřít, že by se snad někdo flákal. Někdo ale může namítat, že nezvládnutý stres, který může být v nějaké bojové akci příčinou katastrofy, by byl větším rizikem. S tím bych také nesouhlasil, protože kurz základní přípravy by měl být v první fázi teorie následovaná zkoušením si teoretických znalostí v "polopraxi" - každý jednotlivec, aby věděl, co a jak řešit, co a jak ovládat - ne jenom věděl, ale i to sám osobně uměl. Další částí - ne již KZP - by měla být cvičení, která by se simulovala reálné situace a celá jednotka by si vše jako celek vyzkoušela již v "plnopraxi" - do toho by se dal zakomponovat prvek stresu efektivněji.

  Dle mého názoru je potřeba změnit celou mentalitu a hlavně organizaci výcviku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  19:13 25.02.2013

  Autor: Pepa | Přidán: 25.02.2013 13:06
  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autor: Pepa | Přidán: 25.02.2013 13:06
  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, Militaryboxu a možná dalších serverů.


  Pepo, děkujeme za upozornění. Bohužel, často se stává, že náš obsah někdo kopíruje. Za jakékoliv upozornění jsme vděčni, jelikož i když net procházíme, ne vše odhalíme.

  Pěkný den a děkujeme
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  19:08 25.02.2013

  "To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem."

  S tímhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem."

  S tímhle bych naprosto souhlasil. Situace je ovšem taková, že pro limity stanovené u aktivních záloh žádné vlohy pro fyzické výkony nepotřebujete. Tohle by měl být schopen splnit každý počítačový génius bez větší přípravy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Banán
  18:32 25.02.2013

  No, články o výcviku AZ jsou zajímavé, ale... Jelikož jsem si takovým kurzem zdárně (a relativně nedávno) prošel - dovolil bych si srovnání. Kurz jsem měl na podzim a počasí taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, články o výcviku AZ jsou zajímavé, ale... Jelikož jsem si takovým kurzem zdárně (a relativně nedávno) prošel - dovolil bych si srovnání. Kurz jsem měl na podzim a počasí taky nic extra nebylo, ale uznávám, teď je to horší. A i když některé věci jsme taky neměli lehké, rozhodně to nemůžu označit za peklo a klidně bych se mohl podepsat za to, co napsal jeden z instruktorů podemnou (neznám ho). Také jsme měli tohle fyz. přezkoušení a cviky nám instruktoři nejdříve předvedli a pak se jelo. A je to opravdu lokty-kolena a ne hlava-kolena, to si autor článku trochu přibarvil. Jinak limity nejsou nic extrémního a dají se splnit s přehledem. Ale musí se chtít, kdo na to kašle, ať se nediví. Jako aby někdo uběhl 1800m za 12 minut, co to proboha je (uvedeno v článku)? To cvičení za to, že se učili na pokojích v maskáčích mi ,pravda, přijde bezdůvodné - ale instuktruktor je jednou instruktorem a má na to pravomoce. To samé s těmi "hovny". Dobře, není to zrovna lichotivé, ale s tím přece museli počítat, že nejedou na prázdniny. Možná to byla nepochopená pobídka k vyšším výkonům a když by instruktor viděl snahu, třeba by taky pak změnil názor... Ale to už jsou domněnky. Takže závěrem, jak to vidím já: určité změny ve výcviku jsou (hlavně delší pracovní doba - což je dvousečná zbraň - oni si toho víc "vyžrali", ale my s kratším výcvikem se museli stejné věci naučit za kratší dobu, dál nová výstroj - to jsme rozhodně neměli), většina ale zůstala (klikové tresty, teorie na učebnách, sjednocenost ústroje, fyz. přezkoušení atd.). Takže si myslím, že KZP splnilo přesně to, co mělo - dokončili jen ti, co se kousli a řekli si, že chtějí dokončit. Jde to.
  Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  18:04 25.02.2013

  Taky mě čeká KZP do AZ, ale jdu až v říjnu takže mám nějaký čas abych na sobě ještě zapracoval. Zázrak byl, že jsem s plochýma nohama a špatným zrakem prošel ve vojenské nemocnici. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky mě čeká KZP do AZ, ale jdu až v říjnu takže mám nějaký čas abych na sobě ještě zapracoval. Zázrak byl, že jsem s plochýma nohama a špatným zrakem prošel ve vojenské nemocnici. Ale tak počítám s tím, že KZP neudělám a jsem s tím smířený, takže můžu jenom sám sebe překvapit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  17:25 25.02.2013

  To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem.

  To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem.

 • Radek B.
  16:32 25.02.2013

  Hezký článek, není to tak dlou, co jsem si tímto prošel taky. Ano i základní výcvik může být pro někoho tvrdý a dokonce i člověk, který sportuje si může sáhnout na dno. Cílem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hezký článek, není to tak dlou, co jsem si tímto prošel taky. Ano i základní výcvik může být pro někoho tvrdý a dokonce i člověk, který sportuje si může sáhnout na dno. Cílem základního výcviku je dle mého názoru hlavně proveřit fungování lidí ve stresových situací. Nedostatek spánku, času na učení, fizická zátěž, záděr za úplný maličkosti, který si instruktor vždycky najde, to všechno má prověřit člověka, zda je schopný vydržet v takto vypjatých situacích. Kdyby byl nějaký konflikt, tak by to nebylo lehčí.... právě naopak.

  jinak...Pan Kozelsky zjevně nemá přehled o dnešním konceptu armády a o dění ve světě vůbec. Jinak by možná lecos pochopil. Jestli si titož myslí, že dříve byla armáda k něčemu motivovaná, tak se velice plete. Musíte dobře vědět, že páteř naší armády tvořili vojáci základní služby a řekněte mi kolik z nich na vojnu chtělo, opravdu si myslíte že měli oproti dnešní armádě větší motivaci? A co myslíte bývalý Sovětský svaz? Myslíte,že to byly nějací spojenci? Pokud se o to trošku budete zajímat zjistíte, že v případě války jsme sloužili pouze něco jako první obranná linie před západem, kterou by sověti bez mrknutí oka obětovali. Ano, dnešní armáda neni tak početná, ale vojáci, kteří v ní slouží tam jsou dobrovolně, to už samo o sobě přece o něčem vypovídá. Většina z nich by vám také do očí řekla, že kdyby šla pracovat jinam, tak si vydělají zhruba stejně jako v armádě... někdy i víc... takže o penězích to asi taky zrovna nebude....

  Omlouvám se za dlouhý komentář a za všechny chyby v něm.

  Přeji celé redakci mnoho dalších zajímavých článků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lípa Daniel
  16:05 25.02.2013

  Zdraví vás kečup :)
  Předně nadpis Peklo začíná....jaké peklo ptám se autora,když zažil na výcviku v terénu v zimních nebahých podmínkách pouhých pár hodin,myslím tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdraví vás kečup :)
  Předně nadpis Peklo začíná....jaké peklo ptám se autora,když zažil na výcviku v terénu v zimních nebahých podmínkách pouhých pár hodin,myslím tak 2-3hodiny,poté kurz na vlastní žádost ukončil,s tvrzením že vojenský život není pro něj.....Pokud si opravdu myslíte,že toto bylo peklo,to co jste vy zažil za dva týdny,tak se nedivím vašim zkreslujícím článkům ohledně kurzu pro AZ.
  Další u čeho bych se rád zastavil a co jsem nepochopil je slovo oficiality a prázdná plocha při tělesném přezkoušení.....Asi měla dojet kapela a hrát vám...nebo nevím. Jinak provádění jednotlivých cviků jsou všem cvičícím vždy předvedeny a popsány,tudíž když je neprovede cvičící jak má nemohou mu být započítány,takhle je to všude. Leh sedy se mimochodem provádí jinak než píše autor článku,nemusíte se dotýkat hlavou kolen ale pouze lokty ......Takže jsem já kečup neřekl hlavu ke kolenům jinak nepočítám,ale pouze prsty rukou spojené za hlavou a lokty na stehna/kolena jinak nepočítám. No děsivý limit 42leh sedů za minutu není dle mě děsivý,ve svém věku 33let jich dám bez přípravy 50 i výše....pokud budu 6týdnů trenovat tak i 60 za minutu-účastníci kurzu mohou trénovat těch 6týdnů a zlepšovat se ve svém volnu.
  No a v poslední řadě mi nepřijde při samostudiu na pokoji vhodné,aby voják v oděvu vz.95 (pracovní oděv vojáka) ležel na posteli.....proto následovalo co následovalo.
  Vím že můj názor vyvolá řadu negativních ohlasů,ale s tím počítám a rád vám všem odpovím,ale já se za anonym neskrývám......totéž očekávám od inteligentního člověka.
  Jsem rád za tu skupinu co kurz dokončila,zdravé jádro a všech 11 bude určitě přínosem pro AZ,ale jsem rád že plevel se oddělil již na počátku....:)
  Prosím uvědomte si někteří co píšete a tvrdíte,jedni brečíte nad tvrdým kurzem pro AZ a druhá část by chtěla tvrdší a namáhavější výcvik.....uvědomte si ,že musíme pracovat se všemi jako kolektivem a ne s jedinci ( každý nastoupí do kurzu jinak vybaven,at už fyzicky či psychicky) a my z něj prostě za pár týdnů musíme vytvořit prospěšného vojáka pro AZ......
  Skrýt celý příspěvek

 • Keldeo
  13:52 25.02.2013

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se přihlásil k aktivním zálohám. Už od prvního cvičení můžu zodpovědně říct, že přestože se na AZ dívají profesionálové většinou s despektem, byl jsem doslova omráčen kvalitami našich záložáků. Jistě, prostě toho neumí a nikdy nebudou umět tolik jako někdo kdo má maskáče jako montérky a cvičí taktiku a fyzičku každý den, ale jinak jsou velice dobří střelci například. Navíc - každý je v zálohách dobrovolně, ať už ho k tomu vede vlastenectví nebo třeba motivace naučit se a procvičovat si něco nového (nebo taky obyčejná nostalgie - poměrně častý případ).
  Mnohem větším problémem než to, že záložáci nedotahují ve svých výkonech zelené barety nebo sas je podle mě právě přístup takových instruktorů, kteří jim denně budou omílat že jsou záložácká "hovna" které nic neumí a nikdy umět nebudou. Na to, aby hlídali muničák, když se vyostří bezpečnostní situace tak jsou připraveni adekvátně, a v případě povodní, nebo jiných živelných katastrof mnohdy dokonce i lépe. Pokud můžu zmínit naši rotu aktivních záloh, instruktoři zdravovědy které jsme měli přidělené na cvičení byli překvapení tím, kolik toho umíme - možná proto, že máme v jednotce dva profesionální záchranáře. A to je to - záložáci jsou lidé různých profesí a odborností, které v armádě nenajdeme, jsou to polocivilisté, kteří mají zájem překračující datum příští výplaty.
  Než se někdo začne na záložáky dívat skrz prsty, měl by především začít nejdříve u sebe. Jistě, určitě je spousta hloupých, líných a neschopných záložáků, ale proto by neměl nikdo odsuzovat všechny ostatní, protože se mezi nimi najde i spousta skvělých a připravených kluků. Tak jako není každý záložák ideální voják, ani v profi armádě není každý mistr světa. Například ti znamenití instruktoři z vyškova, zvláště na kzp - na každého schopného a zodpovědného učitele připadá minimálně jeden lempl, který by na bojovém útvaru nevydržel ani pět minut.
  Skrýt celý příspěvek

 • Keldeo
  13:52 25.02.2013

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se přihlásil k aktivním zálohám. Už od prvního cvičení můžu zodpovědně říct, že přestože se na AZ dívají profesionálové většinou s despektem, byl jsem doslova omráčen kvalitami našich záložáků. Jistě, prostě toho neumí a nikdy nebudou umět tolik jako někdo kdo má maskáče jako montérky a cvičí taktiku a fyzičku každý den, ale jinak jsou velice dobří střelci například. Navíc - každý je v zálohách dobrovolně, ať už ho k tomu vede vlastenectví nebo třeba motivace naučit se a procvičovat si něco nového (nebo taky obyčejná nostalgie - poměrně častý případ).
  Mnohem větším problémem než to, že záložáci nedotahují ve svých výkonech zelené barety nebo sas je podle mě právě přístup takových instruktorů, kteří jim denně budou omílat že jsou záložácká "hovna" které nic neumí a nikdy umět nebudou. Na to, aby hlídali muničák, když se vyostří bezpečnostní situace tak jsou připraveni adekvátně, a v případě povodní, nebo jiných živelných katastrof mnohdy dokonce i lépe. Pokud můžu zmínit naši rotu aktivních záloh, instruktoři zdravovědy které jsme měli přidělené na cvičení byli překvapení tím, kolik toho umíme - možná proto, že máme v jednotce dva profesionální záchranáře. A to je to - záložáci jsou lidé různých profesí a odborností, které v armádě nenajdeme, jsou to polocivilisté, kteří mají zájem překračující datum příští výplaty.
  Než se někdo začne na záložáky dívat skrz prsty, měl by především začít nejdříve u sebe. Jistě, určitě je spousta hloupých, líných a neschopných záložáků, ale proto by neměl nikdo odsuzovat všechny ostatní, protože se mezi nimi najde i spousta skvělých a připravených kluků. Tak jako není každý záložák ideální voják, ani v profi armádě není každý mistr světa. Například ti znamenití instruktoři z vyškova, zvláště na kzp - na každého schopného a zodpovědného učitele připadá minimálně jeden lempl, který by na bojovém útvaru nevydržel ani pět minut.
  Skrýt celý příspěvek

 • Saša
  13:29 25.02.2013

  Ve Vyškově je spousta instruktorů kteří berou AZ jako hovna o tom jsem se osobně přesvědčil na podzim 2010.Ovšem vše má svůj důvod!Pokud si stanovíte cíl uspět tak vás tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ve Vyškově je spousta instruktorů kteří berou AZ jako hovna o tom jsem se osobně přesvědčil na podzim 2010.Ovšem vše má svůj důvod!Pokud si stanovíte cíl uspět tak vás tyto nemístné pindy chlapíků ve směšných kšiltovkách musí jen utvrdit ve vaší snaze.Jsou zde i instruktoři kteří berou vše laxně jen aby od vás měli pokoj a mohli jet domů.Ti sou pro vás více nebezpeční!Armáda není o tom jak běháš a střílíš.Především o psychice a spolupráci.Jste vlastenci a chcete bránit vlast?! Potom k AZ vstupte ale nečekejte že si vás tam budou hýčkat jako národní klenot.Tím se stanete až činy.Vzdát se a jít domů je nejjednodušší ale ta ostuda ve vás bude napořád! VLASTI ZDAR!

  S pozdravem voj.Jaroslav Alexandr Dvořák 191.company Vysočina
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Privratsky
  13:21 25.02.2013

  Tak jak koukam, je to vycvik od vycviku strasne jine, studuji medicinu a na AZ jsem se prihlasil s tim, ze si splnim sen o priprave vojenskeho typu a doufal jsem, ze to bude mit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak koukam, je to vycvik od vycviku strasne jine, studuji medicinu a na AZ jsem se prihlasil s tim, ze si splnim sen o priprave vojenskeho typu a doufal jsem, ze to bude mit uroven... Nase letni priprava byla jednim slovem zoufala, ze skoly mam o uceni asi jinou predstavu nez vetsina lidi, ale teorie bylo minimum, zakony, zdravotni priprava, povely, teorie strelby atd... nijak tezke, ale po fyzicke strance to bylo 2/3 casu na ucebnach, nic se nedelo. Teorii zbrani jsem se behem tydne dockal jen sa58, kde jsme teoreticky probirali tuto zbran skoro 14hodin a nedostali jsme se ani k rozborce, o kulometu se zminovat ani nebudu, jedina zajimavost byla rozebrani brenu(to uz jsem tam nebyl). Fyzicke testy, tedy beh a cviceni, i pres to, ze kvuli skole jsem temer vsech sportu nechal, mi prislo jako vysmech, kdy skutecne drtiva vetsina nebyla schopna projit vsechny tri discipliny(a to si ani nedovoluji srovnavat s narocnosti, kterou mela hokejova priprava, kterou jsem diky opusteni vycviku AZ stihl doma) Popravde moje predstava byla asi takova, jak se zde popisuje-psychicky a fyzicky drill, stres, neustaly dohled, mozna bych vycvik taky nedokoncil, ale vsichni, co maj tuto zkusenost, at jsou za to radi, protoze aspon dostali zabrat a jdou od armady s tim, ze je to zaber a ne jako ja, ktery opustil vycvik s tim, ze ze 7 tydnu prazdnin nehodla dat 6 tydnu takove lemplarne, kde, jak my kamaradi po skonceni popsali, byl jen jednodenni nepretrzity vycvik a dal v podstate nic...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  13:06 25.02.2013

  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, Militaryboxu a možná dalších serverů.

  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, Militaryboxu a možná dalších serverů.

 • Vasek
  13:04 25.02.2013

  Vážený Jirko,
  na fyzické testy jste se měli připravit ve svém vlastním zájmu. O tom,že Vás instruktoři mají za hovna,tak to s Vámi nemyslí ve zlém,ale naopak v dobrém,aby Vás k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážený Jirko,
  na fyzické testy jste se měli připravit ve svém vlastním zájmu. O tom,že Vás instruktoři mají za hovna,tak to s Vámi nemyslí ve zlém,ale naopak v dobrém,aby Vás k něčemu vyhecovali a měli jste kvalitní výkony. Sám sem absolvoval výcvik AZ ve Vyškově a musím říct,že jsme měli velice dobré instruktory, kteří se z nás snažili vychovat dobré vojáky. Zamyslete se nad sebou proč jste odpadl. Na vojně nesmíte dát najevo, že na to nemáte. Podle mého názoru, kdo dá do všeho maximální úsilí i když na to nemá, tak se mu všichni snaží pomoc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel Mitáš
  12:39 25.02.2013

  Osobně jsem sloužil u průzkumných jednotek a dobře si pamatuji, když po 10 Km dopoledním běhu a následném dvouhodinovém drilu před přísahou ještě s vojáky základní služby ( vše v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně jsem sloužil u průzkumných jednotek a dobře si pamatuji, když po 10 Km dopoledním běhu a následném dvouhodinovém drilu před přísahou ještě s vojáky základní služby ( vše v poměrně silné chumelenici ), přišel člověk ze štábu z tepla kanceláře jen tak v košili a všechny zbuzeroval, že jsou blbci a tak hrozný pochod ještě nezažil a nařídil výcvik opakovat v sobotu. Onoho důstojníka jsem znal a vím, že nebyl schopen doběhnout ani do hospody 200 m od kasáren, kde trávil prakticky veškerý volný čas. Časem jsem zjistil, že takový důstojník není jeden, ale je jich víc, vlastně víc než dost a ty co to chtějí brát vážně, berou nejen nevážně, ale určují vám výši platu, osobní, odměny atd. Tito lidé s heslem kdo nic nedělá, nic nezkazí mě odradili od dalšího působení v armádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  12:30 25.02.2013

  Pane Kalát, pěkný článek. Omlouvám se za možnou neznalost - základní výcvik je pro všechny stejný, že? Tedy pro AZ i pro profesionální armádu. Lze se nějak připravit, a tím myslím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Kalát, pěkný článek. Omlouvám se za možnou neznalost - základní výcvik je pro všechny stejný, že? Tedy pro AZ i pro profesionální armádu. Lze se nějak připravit, a tím myslím připravit kvalitně, tak aby byl člověk schopen překonat základní výcvik víceméně ''bez problémů''? Dávám to do uvozovek, protože počítám s tím, že když mě instruktor uvidí, že nejsem unaven, asi mi přidá, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:02 25.02.2013

  Dobrý den pane Kozelsky. Bohužel se dopouštíte klasického neduhu většiny diskuzí - "nálepkování". Je mi jasné, že současný stav armády či státu ve Vás vyvolává silné negativní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pane Kozelsky. Bohužel se dopouštíte klasického neduhu většiny diskuzí - "nálepkování". Je mi jasné, že současný stav armády či státu ve Vás vyvolává silné negativní emoce a své pocity potřebujete nějak pojmenovat. Bohužel, emoce nemají moc s realitou nic společného.
  Vaše pojmenováni "žoldnéři", "rozkradený stát" pramení právě z toho, že chcete své nepříjemné a negativní emoce nějak jednoduše pojmenovat, případně je ventilovat stylem "teď jsem jim to nandal".

  Víte, nadávat a kritizovat umí každý, ale jen málokdo umí na sebe vzít zodpovědnost a říct, jak to napravit.

  Nelíbí se Vám profesionální armáda? Popište bezpečnostní situaci v Evropě na dalších dvacet let, navrhněte koncept armády, navrhněte financování, navrhněte jak za jeden rok naučíte bránce ovládat komplikované vojenské systémy jako Pandur, atd. Uvidíme, zda přijdete na něco lepšího.
  Skrýt celý příspěvek

 • Freimann
  11:00 25.02.2013

  @stroup: Nemyslím, mé tvrzení máM ověřené na vlastní kůži a stejně by Vám povědělo mnoho mých kamarádů či jiných sloužících. Tvrzení, že na členy AZ by neměly být kladeny stejné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @stroup: Nemyslím, mé tvrzení máM ověřené na vlastní kůži a stejně by Vám povědělo mnoho mých kamarádů či jiných sloužících. Tvrzení, že na členy AZ by neměly být kladeny stejné nebo podobné nároky jako na členy profesionálního vojska, považuji též za nevhodné. Členové AZ mohou být vystaveni podobné či stejné situaci jako profesionálové a není tedy důvodu je na to nepřipravit - v extrému, kdy může jít o zdraví či život, pak nezkušený a panikařící člen AZ může nadělat nesmírné škody. Nejen sobě ale hlavně ostatním.

  @KozelskyP: Nerad se uchyluji k nadávkám ale tyhle cinty jsou opravdu znakem tristního hovada, absolutně nechápajícího a neznajícího téma. Čím blbější jsem, tím více mám názorů, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Věra Diblíková
  10:51 25.02.2013

  Tak nevím, ale v AZ několik let je moje líbezná drobná vnučka, kterou to moc baví. Přesto mám dojem, že tramping a vojna dnes mladým mužům zoufale chybí, virtuální realita je, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nevím, ale v AZ několik let je moje líbezná drobná vnučka, kterou to moc baví. Přesto mám dojem, že tramping a vojna dnes mladým mužům zoufale chybí, virtuální realita je, bohužel, jiná než skutečná a svaly z posilovny vás na tvrdost života nepřipraví. Ono jde spíš o rozhodnutí se nepo..., než o svaly. Zkuste si představit, co úsilí stálo dřív obyčejné lidi na venkově trvale jen holé přežití, a to i lidi staré, ženy i děti. O vojácích ve válce nemluvě - ti nemohli zahodit kvér a jít domů ke kompu. Holt to chce nebejt měkkej.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  10:21 25.02.2013

  KozelskyP: Bóže jak já tyhle "komentáře" (spíš ubohý slinty k zasmání či k pláči) miluju.. :)

  Takže pane generále (soudím podle Vaší dokonalé informovanosti o stavu AČR), moc se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KozelskyP: Bóže jak já tyhle "komentáře" (spíš ubohý slinty k zasmání či k pláči) miluju.. :)

  Takže pane generále (soudím podle Vaší dokonalé informovanosti o stavu AČR), moc se mi líbí, jak si myslíte že civilista se zbraní a naučenou rozborkou a sborkou dokáže ubránit zemi skoro stejně dobře, jako "zbytečný" profesionální voják. Je to vážně pobavující myšlenka.. Velice bych si přál, aby jste si někdy zažil bojovat jako nezkušený civilista se zbraní proti profesionální armádě ;) Vážně moc bych Vám to přál.


  Pár zbytečných informací, které asi stejně přes Vaši šedou kůru mozkovou neprojdou ;)

  "Žoldák / žoldnéř je bojovník, který se nechává za finanční odměnu (žold) najímat cizí armádou. Žoldnéři jsou do konfliktu zapojeni různou měrou a jsou motivováni k účasti v bojích především z touhy o vlastní obohacení a je jim přislíbena materiální kompenzace výrazně převyšující plat osob majících odpovídající hodnost a zaměření v armádě. (Doplňující Protokol 1 k 3. ženevské konvenci ze srpna 1949). Profesionální vojáci, kteří jsou příslušníky pravidelné armády jako dobrovolníci, nikoliv branci, a pobírají za svou službu plat, nejsou považováni za žoldnéře."
  Skrýt celý příspěvek

 • KozelskyP
  09:38 25.02.2013

  Armáda je totiž dnes pouze armádou nájemných žoldáků. Omlouvám se těm, kteří to dělají jako vlastenci. Těch však bude pouze zlomek v AČR.
  Aktivní zálohy byly do konce 90 let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armáda je totiž dnes pouze armádou nájemných žoldáků. Omlouvám se těm, kteří to dělají jako vlastenci. Těch však bude pouze zlomek v AČR.
  Aktivní zálohy byly do konce 90 let povinné. Ano armáda byla v úrovni výcviku někde níže než dnešní profíci, ale nebyl problém svolat milion branců , dozbrojit je a vyslat do boje.
  Dnes, profíků je pár desítek tisíc, ti tak ubrání Cheb, nebo Plzeň. Zbytek republiky zatím nepřítel s přehledem zabere. Svolání, vyškolení a výcvik početně dostatečné a motivované armády, která by bránila ... . Co vlastně. Rozkradený stát. To je fak fata morgána.
  Jinak jako článek dobré a rozkrývající pozadí morálního úpadku doby tentokrát v AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Viktor S.
  08:52 25.02.2013

  Skvělý článek! O účasti v AZ jsem uvažoval, ale teď mám jasno, že voják prostě nejsem.

  Skvělý článek! O účasti v AZ jsem uvažoval, ale teď mám jasno, že voják prostě nejsem.

 • stroup
  08:51 25.02.2013

  to Freimann: Když myslíte.. Podle mého sice jsou AZ jinou kategorií a neměly by na ně být kladeny takové požadavky jako na řadového vojáka, který je v armádě povětšinou stejně jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Freimann: Když myslíte.. Podle mého sice jsou AZ jinou kategorií a neměly by na ně být kladeny takové požadavky jako na řadového vojáka, který je v armádě povětšinou stejně jen pro peníze, v čemž zároveň vidím základní rozdíl mezi profesionálním vojákem a členem AZ.. A ano znám vojáky, neznám ovšem jediného kterého by drželo v armádě to co tam naopak žene členy AZ
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukáš Karlík
  08:48 25.02.2013

  Velice děkuji za článek, konec konců, každý si z toho musíme odnést to podstatné pro nás, proto lze vaše zážitky brát, jako ponaučení a nědělat chyby, kterých se mnozí, jak píšete, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velice děkuji za článek, konec konců, každý si z toho musíme odnést to podstatné pro nás, proto lze vaše zážitky brát, jako ponaučení a nědělat chyby, kterých se mnozí, jak píšete, dopouštějí.

  Mám otázku ohledně výstroje, na fotografiích je evidentní, že jste nevyfasovali nějaké skladovky, co se tam válí x let. Docela mě zarazilo, že už ve výcviku vás vybavili taktickými vestami, chrániči kolen, dokonce i helmy máte, počítám, kevlarové. Docela se tomu divím, protože co se takhle bavím se námými z armády, tak si tyto věci museli pořídit sami, protože zkrátka armáda na to nemá. Jak to tedy je, to jste si každý tuto výstroj pořizoval sám? Ptám se na to právě proto, že mě překvapilo, že by voják AZ dostal takové vybavení, když mnohdy vidím fotky z různých cvičení AZ, tak bych neřekl, že se jim dostává takového komfortu...

  Ohledeně testů a zkoušek, pokuste se trochu konkretizovat náplň výuky, protože spousta věcí se dá dohledat i v civilu a jako příprava je lepší mít přehled, než potom na tu haldu učení koukat jak vyvoraná myš. Takže prosím, konkretizujte alespoň témata výuky.

  Jak jsem z Vašich článků pochopil, nastupovat do zimního výcviku není pro každého. Před tím, než jste začal psát tyto články, jsem dost dobře nechápal, proč mi konzultantka na KVV doporučuje nástup na letní výcvik. Nyní mám jistou představu, proč mě na to upozorňovala.

  V praxi jsem se již setkal s tím, že kritický přístup k armádě není zrovna vhodná taktika, protože člověk svým přístupem především demotivuje sám sebe a naopak motivuje velícího, aby mu ukázal, že kriticky přemýšlet se v armádě nevyplácí... Možná, že právě tohle je kámen úrazu mnohých rekrutů...
  Skrýt celý příspěvek

 • Freimann
  08:40 25.02.2013

  @stroup: Víceméně to zde již popsal Jan Struk. Konkrétně ten první odstavec. Je to vše zkouška, neměnná a stejná pro príslušníky ozbrojených sil, tedy i AZ.

  Pokud nedejbože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @stroup: Víceméně to zde již popsal Jan Struk. Konkrétně ten první odstavec. Je to vše zkouška, neměnná a stejná pro príslušníky ozbrojených sil, tedy i AZ.

  Pokud nedejbože později dojde k vyhrocené situaci, těch pár týdnů až měsíců stresu, buzerace a absurdit k uvztekání se prokáží jako velmi cenná zkušenost a zabrání daleko horším věcem, které se pod náporem mohou stát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Struk
  08:30 25.02.2013

  Dost demotivující článek pro případné zájemce o službu ;)
  Je to o tom, že člověk musí přepnout mozek na zelenou, myslet jako voják a né jako civil.
  Nesmíte zapomenout, že tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dost demotivující článek pro případné zájemce o službu ;)
  Je to o tom, že člověk musí přepnout mozek na zelenou, myslet jako voják a né jako civil.
  Nesmíte zapomenout, že tohle je příjmač, že tady se Váš budou pokoušet zlomit a zničit. Ale na konci pokud to zvládnete vylezete jako nový člověk.

  Ale je otázka, zda i takový "tvrdý" ( píšu záměrně uvozovky , jelikož je to jenom přeci KZP) výcvik mají absolvovat i AZ...jelikož přeci jenom jsou to vojáci- civilové. A nemají takovou motivaci jako profíci, kteří si řeknou, že to musí zvládnout, že za to budou také na konci dostavnou fin. ohodnoceni. Přeci jenom je tam AZ kvůli přesvědčení, a pokud poslouchá celý den, že AZ jsou na hov** tak mu to psychicky moc nepomůže...
  Skrýt celý příspěvek

 • Henry
  08:21 25.02.2013

  Chtěl bych se zeptat autora jak tedy vlastně meli podle instruktorů ty kliky vypadat když je někdo až takovýmhle způsobem nedával. A v jaké ústroji se tyto testy dělají ? Snad ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chtěl bych se zeptat autora jak tedy vlastně meli podle instruktorů ty kliky vypadat když je někdo až takovýmhle způsobem nedával. A v jaké ústroji se tyto testy dělají ? Snad ne ve vz.95 ne ?
  Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  08:13 25.02.2013

  to Freimann: jistě nám i popíšete v čem tyto kritizované činnosti jsou přínosné...neb obyčejný civil (tedy vlastně hovno), o tom nemá ani ponětí...

  to Freimann: jistě nám i popíšete v čem tyto kritizované činnosti jsou přínosné...neb obyčejný civil (tedy vlastně hovno), o tom nemá ani ponětí...

 • Freimann
  07:46 25.02.2013

  Jiří, nebylo by špatné se zamyslet nad tím, proč vlastně Vás má většina instruktorů za hovna. Jestli to není právě tím, že nesnesete právě ten armádní buzerák, absurditu a nápor - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jiří, nebylo by špatné se zamyslet nad tím, proč vlastně Vás má většina instruktorů za hovna. Jestli to není právě tím, že nesnesete právě ten armádní buzerák, absurditu a nápor - což jste tímto textem dokázal. V civilním životě to z Vás nedělá nikoho horšího, ve službě však platí pravidla poněkud jiná.

  Ergo, jakkoliv se Vám mohli tehdy veškeré činnosti zdát absurdní (a do určité míry také absurdní byly, jsou a budou) tak mají svůj smysl.
  Skrýt celý příspěvek