Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji osobu, a nebyl jsem ten týden jediný, vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ, pohroužení se do pozice vyděděnce a odpadlíka? O tom více v tomto textu.

(V reportáži bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

Den, kdy testy promluvily

Každý z nás věděl, že ho čekají zkoušky. Přestože některá KVV informovala své brance o tom, že k jejich výsledkům nebude přihlížet, naši instruktoři nás nabádali k tomu, abychom na to příliš nespoléhali. Bez projití testů nedostaneme osvědčení, a tím pádem by nám nemělo být dovoleno sloužit u Aktivní zálohy.

Dnes (pondělí) jsou jakési „předtesty“, tedy slouží k zjištění, jestli máme na splnění daných limitů, anebo nikoliv. Z toho pak budeme moc vyvodit patřičné důsledky, či upravit svůj tréninkový program. Dobrou motivací byl i fakt, že pokud dnešní přezkoušení splníme, nemusíme si dělat starosti s tím konečným. V některých případech (například při úrazu či nemoci), by nám totiž byly započteny dnešní výsledky.

Když přicházíme na plochu, nikdo zde není. Čekal bych nějaké oficiality, ale pletu se. Jen stopky, důvěra a naši dva instruktoři. Tartanem pokrytý okruh má na sobě několika centimetrovou vrstvu sněhu. Okolní teplota se pohybuje kolem nuly, možná mírně pod ní. Holt leden je leden a není se tak čemu divit. Nejsou to zrovna ideální podmínky pro běhání, ale na druhou stranu, co je v životě vojáka ideální. Zřejmě nic. První částí testů je běh na 12 minut. Za tuto dobu musí rekrut uběhnout minimálně 2600 metrů.

Když se ozval povel, vyrážím. Celkem často chodím běhat, ale i tak tuším, že budu muset trochu zabrat. Ono to přeci jenom není jen tak. Pomalu obkružujeme stadion, jedno, druhé, třetí i čtvrté kolo držím stálé tempo. V šestém už zrychluji a v sedmém dobíhám naplno. Výsledek: 2640 metrů. O fous, ale dal, doběhl jsem čtvrtý.

Následoval přesun do posilovny, kde nás čekaly další dvě disciplíny. Nejdříve lehy-sedy s děsivým limitem čtyřiceti dvou za minutu. Lehám si na žíněnku a zkouším se soustředit. „Takže hlavu ke kolenům a dole až na zem, jinak nepočítám,“ vysvětluje mi Kečup. Přikývnu a čekám na pokyn. Když zazní, jenom jedu. Snažím se, co to jde. Soptím a ztrácím pojem o tom, kolik jsem toho dal. Hvizd a konec. „Kalát, 54,“ říká Kečup zapisovateli.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Nevěřím, to není možné, nejlepší výsledek dne. Ostatní to zrovna moc nezvládají. Perlí ale naše dvě ženy, zvládly běh i lehy-sedy v limitu. U kluků už to taková sláva není a to nás čekají ještě kliky. Ty se staly asi největším kamenem úrazu. Už vlastní provedení je pro většinu z nás novinkou a počítání některých instruktorů mi přijde dost nefér. Tak se stává, že za třicetivteřinový limit Šedivák dal jen tři. Já zvládl dvacet, ale do limitu mi chyběly další dva. Tohle byla pohroma. 

Zbytek výuky se již odehrává v tradiční směsici povelů, pořadovky, první pomoci v boji, střelecké přípravě a tak dále. Vše se slévá a míchá dohromady. Mozek vypadá stejně jako můj poznámkový sešit, spousty informací nasázených vedle sebe, bez ladu a skladu i známky nějakého systému. Dnes jsme poprvé dostali „osobní studijní volno“, což znamenalo nehnout se z pokoje až do 23:00 v noci. Aspoň chvíle času na „uklizení“ šedé kůry mozkové.  

      

Na to prostě nemáte!

 „Tak to si raději zavoláme na pomoc balon plný Šmoulů,“ reagoval na náš dotaz ohledně bojového nasazení Aktivní zálohy Doktor (úterý), jeden ze dvou nových instruktorů. Tenhle chlap nám dává zabrat, především morálně a psychicky. Zálohy tady moc v oblibě nemají, jsme pro profesionální vojáky póvl a sebranka. Tak to je a většina z nás s tím tak nějak byla smířena. Podobný názor má třeba i Playboy.

Jenže on to vidí jinak než Doktor a řekl to už první den: „Aktivní zálohu rád nemám, ale vás si vážím. Jste tu dobrovolně, jako vlastenci.“ A podle toho se k nám vždy chová. Sice jsme byli nýmandi, ale on se z nás pokoušel udělat vojáky, určitě ne profesionály, ale použitelné vojáky. Doktor námi pohrdá, pro něj jsme „hovna byli a vždy budeme“ na tom se podle něj nedalo nic změnit. Demotivující a deprimující.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Po obědě, přišel Velitel a přinesl výsledků testů: „Osm set metrů za šest týdnů nenaženete, stejně jako ze tří kliků dvacet dva nepůjde udělat.“ Další „motivační proslov“ jednoho z našich instruktorů, který vzal velkou část motivace z té, která nám ještě zbývala. Jako by nestačilo, že jsme nevyspalí, unavení a zničení. Jako by nestačily ty tuny učení v krátkém čase, prakticky bez možnosti odpočinku.

Další kolečko výuky, která se mění v šedou šmouhu polovnímaných informací a tváří, které se kolem míhají. Uvědomuji se jen velmi malou část výkladu, zvláště pak po večeři. K tomu všemu „osobní studijní volno““ až do půl dvanácté. Prostě den, kdy se posere vše, co jde a to ještě není konec.       

Učíme se na pokoji, když pár minut před půl dvanáctou zaklepá a vejde Kečup. „Takže všichni ven,“ křikne do prostoru a vypadá naštvaný. Nevíme proč, když přišel, tak jsme šprtali a to už jenom z toho důvodu, že to bylo potřeba - je toho opravdu moc. Vybíháme ven na mráz, kde nás Kečup zkouší. Naštěstí umíme a tak vše trvá jen pár minut. Dozvíme se také, kvůli čemu nás vyhnal ven. Neseděli jsme totiž za stolem na židlích, ale „váleli“ se při učení na postelích.

Tak tohle už je absurdní. Sedíme na pokoji, učíme se, nevycházíme ven a děláme vše, co nám bylo řečeno a pak tohle. O tom, že máme sedět na židli za stolem, nikdo ni neřekl. „Jak mám plnit rozkazy, které neznám, anebo o nich nevím,“ ptám se sám sebe. Jelikož nás na postelích bylo hodně, Kečupovi to zřejmě došlo a i z tohoto důvodu venkovní „cvičení“ trvalo jen pár minut.    

Pokračování opět za týden.

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • stryx
  14:23 26.02.2013

  Tento příspěvek byl vymazán, protože porušoval zásady dobrého vychování a slušné diskuze. Admin

  Tento příspěvek byl vymazán, protože porušoval zásady dobrého vychování a slušné diskuze. Admin

 • Michal Voska
  13:17 26.02.2013

  ...totez co Velitele si dovolim poprosit i "Kecupa"

  ...totez co Velitele si dovolim poprosit i "Kecupa"

 • Michal Voska
  13:14 26.02.2013

  Velitel - mohu poprosit o kontakt na Vas, ci muzete mne kontaktovat na voska@armadninoviny.cz ? Dekuji moc, rad bych dal celemu "pribehu" i druhou stranu mince. Dekuji Michal ...Zobrazit celý příspěvek

  Velitel - mohu poprosit o kontakt na Vas, ci muzete mne kontaktovat na voska@armadninoviny.cz ? Dekuji moc, rad bych dal celemu "pribehu" i druhou stranu mince.

  Dekuji

  Michal Voska
  Zástupce šéfredaktoraSkrýt celý příspěvek

 • Velitel
  13:10 26.02.2013

  pro "t": Pane, evidentně nemáte tušení, oč se jedná, tudíž je váš příspěvek naprosto mimo mísu. Do započatého výcviku nelze vstoupit později. A ačkoliv má všechno své meze, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  pro "t": Pane, evidentně nemáte tušení, oč se jedná, tudíž je váš příspěvek naprosto mimo mísu. Do započatého výcviku nelze vstoupit později. A ačkoliv má všechno své meze, tak dovedu docela dobře pochopit, že v některých vypjatých situacích může jedinec reagovat přecitlivěle a to, co by normálně považoval za mírnou nadsázku, najednou vnímá jako takřka urážku. Jelikož jsem několik výcviků ve Vyškově zažil také a nejen tam, tam tuším, co se asi tak mohlo skutečně dít. A jsem na 100% přesvědčen, že nešlo o nic jiného než o stále velmi mírný test psychické odolnosti. Na druhou stranu si určitě sám pamatujete, že v armádě se nikdy nešlo pro vulgarismus daleko a to platí i dnes. Prostě nic pro slečinky z klášterní školy. Pokud jde o šikanu, s tím se ve výcviku nesetkáte. Naštěstí. Nevím jak u útvarů, ale ve výcviku to nemá logiku a instruktorům by šikana v ničem nepomohla.Skrýt celý příspěvek

 • t
  11:27 26.02.2013

  Milá slečno Pawlino, není to náhodou tak, že jste nastoupila na tento kurz když p.Kalát končil a tudíž jste toto nemohla zažít?? Jinak jsou taky dána práva vojáků na zachování ...Zobrazit celý příspěvek

  Milá slečno Pawlino, není to náhodou tak, že jste nastoupila na tento kurz když p.Kalát končil a tudíž jste toto nemohla zažít?? Jinak jsou taky dána práva vojáků na zachování jejich lidské důstojnosti , osobní cti,dobré pověsti a ochrany jména.Jinak když mě bude někdo,třeba instruktor , místo vojíne nazývat nějak jinak anebo urážet a zesměšňovat tak to standártní chování není a zaslouží si pořádnou porci odměn.Kdysi dávno vdobách poviných záklaďáků k tomu byla vydaná příručka s nazvem Šikaně stop.Ono kdyby měl s jedním druružstvem absolvovat jeden instruktor jak byli u ZVS VD tak by ho ty nácviky pozdě do noci taky přešly, protože ráno by padal na hubu sám.Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  10:23 26.02.2013

  Pro Dana Lípu: Bohužel jsem si teprve zpětně přečetl starší příspěvky a jsem docela zklamán, že jste sem napsal. Nemáte se totiž proč obhajovat. Jen skuteční pitomci odkojení ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Dana Lípu: Bohužel jsem si teprve zpětně přečetl starší příspěvky a jsem docela zklamán, že jste sem napsal. Nemáte se totiž proč obhajovat. Jen skuteční pitomci odkojení americkými filmy o vojenském výcviku si mohou myslet, že je vaší jedinou metou lidi ponížit, zdeptat a zničit bez ohledu na výsledek. Ti ostatní vědí, že je to nedílná součást testů. Na druhou stranu je ale dobré ponechat alespoň stín pochybnosti, zda tomu tak opravdu není.
  No a že autor tomu něco přidal? Nic tragického. Beletrie je plná barvitých popisů, které se ovšem šedé skutečnosti ani zdaleka nepodobají.Skrýt celý příspěvek

 • Petr P.
  10:11 26.02.2013

  Zdravím, chtěl bych se jen zeptat, jak je to s tou výstrojí? nějak se mi nezdá, že by se A.Z. fasovali ty taktické vesty a ty nové maskáče. Na výcvik jdu v říjnu, tak bych se ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  chtěl bych se jen zeptat, jak je to s tou výstrojí? nějak se mi nezdá, že by se A.Z. fasovali ty taktické vesty a ty nové maskáče. Na výcvik jdu v říjnu, tak bych se chtěl jen informovat.
  díky :)Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  09:52 26.02.2013

  Ještě přidám svůj názor slečně Pawlíně: Ačkoliv autor nezvládl výcvik, rozhodně není vhodné ho zatracovat jako někoho, kdo by neměl mít právo zpracovat to touto velmi beletrickou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě přidám svůj názor slečně Pawlíně: Ačkoliv autor nezvládl výcvik, rozhodně není vhodné ho zatracovat jako někoho, kdo by neměl mít právo zpracovat to touto velmi beletrickou formou. Je ro čtivé a i v tomto zdánlivě reportážním podání má autor určitě právo na určitou autorskou licenci, která nemusí vždy být v naprostém souladu s fakty. Na druhou stranu, pokud se na to budete cítit, určitě by bylo zajímavé přečíst si i popis totožných situací z pohledu vás, jako úspěšné frekventatky.Skrýt celý příspěvek

 • Tom
  08:56 26.02.2013

  Když někam lezu dobrovolně tak musím počítat i stou horší variantou. Ono se někdy instruktorům nezle divit s tou oblibou AZ, vidět ty fotky náš bývalí velitel tak to okomentuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Když někam lezu dobrovolně tak musím počítat i stou horší variantou. Ono se někdy instruktorům nezle divit s tou oblibou AZ, vidět ty fotky náš bývalí velitel tak to okomentuje slovy: co je to bandu vymrd:-)ch trempů? Spíš mi Tvůj článek připomíná jako by to tu psal "Kyslík" a ne někdo kdo má o tuhle práci zájem. Ať se na mě nikdo nezlobí ale když si psal něco o začátku a třech klikách tak jsem si říkal ten chlap chce být v záloze snad u kuchařů. Tady je třeba zabrat ještě před tím než jsem jdeš, tady z Vás Ramby neudělají a už vůbec ne v tak krátké době. Kolikrát sis byl třeba předtím zaběhat apod.?
  Ale rozhodně si vážím že do toho jako civilové jdete a věz, že výsledek přes veškeré útrapy a demotivující "prkotiny" je daleko cennější než procházka růžovým sadem, protože o tom je výcvik a to je to překonávání hranic. Buď v klidu, za ty roky v armádě jsem si na Vyškovské ""instruktory"" udělal svůj názor taky.
  Přeji mnoho zdarů, ať se daří a hlavně "zatni zuby a makej Kyslík". Zdravým z AčkaSkrýt celý příspěvek

 • Vočko
  23:33 25.02.2013

  pawlína: Prvním odpadlíkem jsem se tu tak trochu oháněl já. V minulém článku bylo psáno "Náš velký kolega to nakonec večer vzdal a odjel domů." O zdravotních komplikacích nic, ...Zobrazit celý příspěvek

  pawlína:
  Prvním odpadlíkem jsem se tu tak trochu oháněl já. V minulém článku bylo psáno "Náš velký kolega to nakonec večer vzdal a odjel domů." O zdravotních komplikacích nic, nevím, jak jinak si vyložit slovo "vzdal" než jako že se na to prostě vykašlal. Všem dotčeným se omlouvám ;)Skrýt celý příspěvek

 • Left
  23:15 25.02.2013

  Já jsem tušil, že se tu nesetkám zrovna ze souhlasem a podporou :) Vočko: Částečně souhlasím. "Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem tušil, že se tu nesetkám zrovna ze souhlasem a podporou :)

  Vočko: Částečně souhlasím.
  "Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti pro armádu až na nějaké pokračovacím cvičení?" Budete se divit, ale tak nějak jsem to myslel. Vynechal bych veškeré urážky a fyzické tresty atd. Kdyby ale instruktoři pozorovali na nějakém zájemci o službu v AZ během dne, že nepodával úplně dostatečné výkony, tak by si s ním prostě měli na pár minut večer sednout (třeba k pivku:) a probrat to s ním - narovinu. Požádat ho/ji, aby jim vysvětlil/a, co stojí za slabšími výkony a jestli se na pokračování výcviku vůbec cítí. Buď by uznal, že na to nemá anebo by slíbil, že do toho již bude dávat opravdu vše, kdyby to další dny výcviku nesplnil, tak by se mu oznámilo, že ať chce nebo ne, končí. Komunikace nadevše.

  D. Lípa: Když si to tak čtu, tak to působí docela komicky, ale možná tak nějak by mi to vyhovovalo :D. (To nemyslím zcela vážně, ale nějaký kompromis mezi tím, co píšete a tím, co je realita, by nemusel být od věci)

  Ontos: Myslí-li to instruktoři vážně, tak jediné, co to naznačuje, že to jsou blbci.

  Pawlína: "Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil" - Nic takového jsem nikdy ani nezmínil.
  "Myslím si, že tohle to všechno "psaní" nepřísluší někomu, kdo tam byl týden i s cestou." - Naštěstí žijeme v demokratickém státě, takže má každý právo na svůj názor a na jeho prezentaci.Skrýt celý příspěvek

 • Velitel
  23:04 25.02.2013

  Je to docela zvláštní, jaké mají lidé hlavně díky filmům podivné představy o armádě. A přitom je to tak jednoduché. I když jde hlavně o dobrovolníky i oni musejí chovat naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to docela zvláštní, jaké mají lidé hlavně díky filmům podivné představy o armádě. A přitom je to tak jednoduché. I když jde hlavně o dobrovolníky i oni musejí chovat naprosto stejně jako kdyby byli povoláni. Jde totiž o to být připravem plnit rozkazy. Všechny. A velitelé zase musejí vědět, že o jejich rozkaz bude splněn bez odkladu a přesně. Všichni doufáme, že to nezažijeme, ale i tak se musíme chovat jako že by mohla nastat situace, kdy na splnění konkrétního a to i život ohrožujícího rozkazu jedinci může zachránit život celé jednotce. No a ten, kdo není schopen zvládnout účelový tlak a různé typy deprivací, ten není prostě vhodným adeptem.Skrýt celý příspěvek

 • berry
  22:01 25.02.2013

  jste banda sebemrskačů P.S. nenávidím AZ

  jste banda sebemrskačů P.S. nenávidím AZ

 • berry
  21:56 25.02.2013

  to si děláš prdel ty ...................

  to si děláš prdel ty ...................

 • Tomáš
  21:46 25.02.2013

  Jste to tady popsali jako by to byl příjmač k brnce. A kdyby tohle absolvovali všichni kluci tak tady nemám plno šampónů a slečinek, lidi by se zase naučily uznávat autority a jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Jste to tady popsali jako by to byl příjmač k brnce. A kdyby tohle absolvovali všichni kluci tak tady nemám plno šampónů a slečinek, lidi by se zase naučily uznávat autority a jak se k nim chovat. A k tomu "absurdnímu" chování, není nic lepšího než když vás instruktor pochválí, protože víte že jste si to sakra zasloužil a když to poděláte tak je jasný, že vám dá záděr, tak se to nejrychleji naučíte. U tohohle povolání musíte prostě umět zatnout zuby a dát tomu všechno. A lidi o nás stejně budou psát že jsme žoldáci, zvěř co vypadla z lesa, nic neděláme a že jsme za to placení z jejich daní.Skrýt celý příspěvek

 • pawlína
  21:26 25.02.2013

  pane Left, nevím, kde jste byl na tom, že by někdo z intrutorů někoho ponižoval, nebo si na někom z nás vyléval zlost?? Byla jsem v tomto kurzu od jeho začátku až do konce a s ...Zobrazit celý příspěvek

  pane Left, nevím, kde jste byl na tom, že by někdo z intrutorů někoho ponižoval, nebo si na někom z nás vyléval zlost?? Byla jsem v tomto kurzu od jeho začátku až do konce a s ničím takovým jsem se tam nesetkala. Přístup všech našich instruktorů byl profesionální, urážky tu vážně nejsou na místě. A jestli na nás některý křičel víc nebo míň?? Vždyť je to k smíchu. Uvědomte si, že tam všichni šli zcela dobrovolně a nikdo je tam nedržel. Každej normální člověk musel počítat s tím, že se tam s ním nikdo mazlit nebude, a když jsou schopny celý kurz zvládnout i ženy (a to nikdo nemá žádné úlevy ani privilegia a měří se tam stejným metrem), tak to takové "peklo" zase nebude. Oháníte se tady tím, že od nás jeden kluk odešel už první den, ale už nevíte ten důvod proč, to ani sám autor článku nezmínil... Ti, co nás během kurzu postupně opustili, odešli ze zdravotních důvodů, kvůli škole a zaměstnání. Jen jeden jedinej odešel kvůli tomu, že to tam nedával jak po fyzické stránce, tak po té psychické - a hádejte kdo? Sám autor článků... Myslím si, že tohle to všechno "psaní" nepřísluší někomu, kdo tam byl týden i s cestou. Já osobně bych se tam vrátila bez mrknutí oka a stejně tak by to udělal i zbytek naší bandy. Ale kdo sám nezkusil - neví. Myslím si, že na těch místech sedí správní lidé a odvádějí skvělou práci. A pokud se někdo někomu líbil míň nebo víc - víte, i instruktoři jsou jenom lidé.....Skrýt celý příspěvek

 • Martin
  21:20 25.02.2013

  Je to tak jak píše Vočko a pan Lípa. Kurz jsem nedavno absolvoval a velice rád na něj vzpomínám. Všichni instruktoři jsou profesionálové na svém místě a vážím si jejich výcviku i ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to tak jak píše Vočko a pan Lípa. Kurz jsem nedavno absolvoval a velice rád na něj vzpomínám. Všichni instruktoři jsou profesionálové na svém místě a vážím si jejich výcviku i přístupu. Kurz ve Vyškově mi dal hodně hlavně díky nim. A jestli má někdo výhrady k přístupu, proboha, voják musí být i psychicky odolnej a to podle mě rekruti co jdou k profikum maj o dost těžší. A ten kdo na to psychicky nemá, ať se raději kouká na vojenský filmy protože si neumim představit co by ti psychicky slabí udělali se zbraní v ruce v nějaký stresový situaci. Armáda hold není letní tábor, stejně tak kurz AZ, ale zvládnout se dá.
  Na závěr bych chtěl ještě poděkovat pánům instruktorům za výcvik.Skrýt celý příspěvek

 • Ontos
  21:13 25.02.2013

  pro Churchill - Protože když ti někdo neustále nadává do hoven, tak pozná jestli se přesto dokážeš přenést, nebo jestli na to nemáš. Nic víc v tom neni.

  pro Churchill - Protože když ti někdo neustále nadává do hoven, tak pozná jestli se přesto dokážeš přenést, nebo jestli na to nemáš. Nic víc v tom neni.

 • liberal shark
  21:09 25.02.2013

  Nestačím se divit. Jak chcete být vojákem bez minimální psychické odolnosti ? Jak chcete vydržet boj, únavu, počasí, nedostatek, zranění a smrt lidí kolem, když vás rozhodí trocha ...Zobrazit celý příspěvek

  Nestačím se divit. Jak chcete být vojákem bez minimální psychické odolnosti ? Jak chcete vydržet boj, únavu, počasí, nedostatek, zranění a smrt lidí kolem, když vás rozhodí trocha buzerace a pár nadávek ?Skrýt celý příspěvek

 • Churchill
  21:02 25.02.2013

  To je sice krásný, ale pořád se nikdo neráčil ozřejmit, k čemu je dobré nadávaní do hoven. Chápu a naprosto beru tvrdost testů a celkovou náročnost, ale jak jim pomůže ...Zobrazit celý příspěvek

  To je sice krásný, ale pořád se nikdo neráčil ozřejmit, k čemu je dobré nadávaní do hoven. Chápu a naprosto beru tvrdost testů a celkovou náročnost, ale jak jim pomůže nadávání?
  Až tam budou chodit z důvodu toho, že je to super zašívárna za luxusní prachy, pak bych to možná chápal.
  Chtěl bych vidět, jak velké procento těch profíků - nehoven - by tam šlo jako záložáci. Je snadný profík na full-timeSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4