Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji osobu, a nebyl jsem ten týden jediný, vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ, pohroužení se do pozice vyděděnce a odpadlíka? O tom více v tomto textu.

(V reportáži bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

Den, kdy testy promluvily

Každý z nás věděl, že ho čekají zkoušky. Přestože některá KVV informovala své brance o tom, že k jejich výsledkům nebude přihlížet, naši instruktoři nás nabádali k tomu, abychom na to příliš nespoléhali. Bez projití testů nedostaneme osvědčení, a tím pádem by nám nemělo být dovoleno sloužit u Aktivní zálohy.

Dnes (pondělí) jsou jakési „předtesty“, tedy slouží k zjištění, jestli máme na splnění daných limitů, anebo nikoliv. Z toho pak budeme moc vyvodit patřičné důsledky, či upravit svůj tréninkový program. Dobrou motivací byl i fakt, že pokud dnešní přezkoušení splníme, nemusíme si dělat starosti s tím konečným. V některých případech (například při úrazu či nemoci), by nám totiž byly započteny dnešní výsledky.

Když přicházíme na plochu, nikdo zde není. Čekal bych nějaké oficiality, ale pletu se. Jen stopky, důvěra a naši dva instruktoři. Tartanem pokrytý okruh má na sobě několika centimetrovou vrstvu sněhu. Okolní teplota se pohybuje kolem nuly, možná mírně pod ní. Holt leden je leden a není se tak čemu divit. Nejsou to zrovna ideální podmínky pro běhání, ale na druhou stranu, co je v životě vojáka ideální. Zřejmě nic. První částí testů je běh na 12 minut. Za tuto dobu musí rekrut uběhnout minimálně 2600 metrů.

Když se ozval povel, vyrážím. Celkem často chodím běhat, ale i tak tuším, že budu muset trochu zabrat. Ono to přeci jenom není jen tak. Pomalu obkružujeme stadion, jedno, druhé, třetí i čtvrté kolo držím stálé tempo. V šestém už zrychluji a v sedmém dobíhám naplno. Výsledek: 2640 metrů. O fous, ale dal, doběhl jsem čtvrtý.

Následoval přesun do posilovny, kde nás čekaly další dvě disciplíny. Nejdříve lehy-sedy s děsivým limitem čtyřiceti dvou za minutu. Lehám si na žíněnku a zkouším se soustředit. „Takže hlavu ke kolenům a dole až na zem, jinak nepočítám,“ vysvětluje mi Kečup. Přikývnu a čekám na pokyn. Když zazní, jenom jedu. Snažím se, co to jde. Soptím a ztrácím pojem o tom, kolik jsem toho dal. Hvizd a konec. „Kalát, 54,“ říká Kečup zapisovateli.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Nevěřím, to není možné, nejlepší výsledek dne. Ostatní to zrovna moc nezvládají. Perlí ale naše dvě ženy, zvládly běh i lehy-sedy v limitu. U kluků už to taková sláva není a to nás čekají ještě kliky. Ty se staly asi největším kamenem úrazu. Už vlastní provedení je pro většinu z nás novinkou a počítání některých instruktorů mi přijde dost nefér. Tak se stává, že za třicetivteřinový limit Šedivák dal jen tři. Já zvládl dvacet, ale do limitu mi chyběly další dva. Tohle byla pohroma. 

Zbytek výuky se již odehrává v tradiční směsici povelů, pořadovky, první pomoci v boji, střelecké přípravě a tak dále. Vše se slévá a míchá dohromady. Mozek vypadá stejně jako můj poznámkový sešit, spousty informací nasázených vedle sebe, bez ladu a skladu i známky nějakého systému. Dnes jsme poprvé dostali „osobní studijní volno“, což znamenalo nehnout se z pokoje až do 23:00 v noci. Aspoň chvíle času na „uklizení“ šedé kůry mozkové.  

      

Na to prostě nemáte!

 „Tak to si raději zavoláme na pomoc balon plný Šmoulů,“ reagoval na náš dotaz ohledně bojového nasazení Aktivní zálohy Doktor (úterý), jeden ze dvou nových instruktorů. Tenhle chlap nám dává zabrat, především morálně a psychicky. Zálohy tady moc v oblibě nemají, jsme pro profesionální vojáky póvl a sebranka. Tak to je a většina z nás s tím tak nějak byla smířena. Podobný názor má třeba i Playboy.

Jenže on to vidí jinak než Doktor a řekl to už první den: „Aktivní zálohu rád nemám, ale vás si vážím. Jste tu dobrovolně, jako vlastenci.“ A podle toho se k nám vždy chová. Sice jsme byli nýmandi, ale on se z nás pokoušel udělat vojáky, určitě ne profesionály, ale použitelné vojáky. Doktor námi pohrdá, pro něj jsme „hovna byli a vždy budeme“ na tom se podle něj nedalo nic změnit. Demotivující a deprimující.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Po obědě, přišel Velitel a přinesl výsledků testů: „Osm set metrů za šest týdnů nenaženete, stejně jako ze tří kliků dvacet dva nepůjde udělat.“ Další „motivační proslov“ jednoho z našich instruktorů, který vzal velkou část motivace z té, která nám ještě zbývala. Jako by nestačilo, že jsme nevyspalí, unavení a zničení. Jako by nestačily ty tuny učení v krátkém čase, prakticky bez možnosti odpočinku.

Další kolečko výuky, která se mění v šedou šmouhu polovnímaných informací a tváří, které se kolem míhají. Uvědomuji se jen velmi malou část výkladu, zvláště pak po večeři. K tomu všemu „osobní studijní volno““ až do půl dvanácté. Prostě den, kdy se posere vše, co jde a to ještě není konec.       

Učíme se na pokoji, když pár minut před půl dvanáctou zaklepá a vejde Kečup. „Takže všichni ven,“ křikne do prostoru a vypadá naštvaný. Nevíme proč, když přišel, tak jsme šprtali a to už jenom z toho důvodu, že to bylo potřeba - je toho opravdu moc. Vybíháme ven na mráz, kde nás Kečup zkouší. Naštěstí umíme a tak vše trvá jen pár minut. Dozvíme se také, kvůli čemu nás vyhnal ven. Neseděli jsme totiž za stolem na židlích, ale „váleli“ se při učení na postelích.

Tak tohle už je absurdní. Sedíme na pokoji, učíme se, nevycházíme ven a děláme vše, co nám bylo řečeno a pak tohle. O tom, že máme sedět na židli za stolem, nikdo ni neřekl. „Jak mám plnit rozkazy, které neznám, anebo o nich nevím,“ ptám se sám sebe. Jelikož nás na postelích bylo hodně, Kečupovi to zřejmě došlo a i z tohoto důvodu venkovní „cvičení“ trvalo jen pár minut.    

Pokračování opět za týden.

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Privratsky
  20:58 25.02.2013

  Nemuzu si pomoct, ale musim souhlasit s panem Instruktorem... Byt clen armady, znamena v prvni rade disciplinu a dale projevit ostatni schopnosti. Nechodi se tam proto, aby se o ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemuzu si pomoct, ale musim souhlasit s panem Instruktorem... Byt clen armady, znamena v prvni rade disciplinu a dale projevit ostatni schopnosti. Nechodi se tam proto, aby se o vas 6 tydnu starala armada a vy jste se o vikendech jako borci producirovali v maskacich po Vyskove. Proste psychicky a fyzicky pres na cloveka, schopnost zachovat si chladnou hlavu a v takovych podminkach pracovat, to se naucite tak, ze ve stresujicim prostredi budete ty ukony vykonavat a ne ze si reknete, kluciii, hlavne klid a bude to dobry a priste si ty rukavice vemte vsichni atd... Me je opravdu moc lito, ze me podobna zkusenost pri KZP nepotkala... Je jedine dobre, ze se pristup takto meni, jen tak dal!Skrýt celý příspěvek

 • Cyberpunx
  20:46 25.02.2013

  Pánové a dámy, letos odcházím po 16 letech z činné služby v AČR. Řeknu vám jen toto - pokud chcete do mateřské školky, tak se do ni vraťte. Pokud chcete do armády - tak to ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové a dámy,

  letos odcházím po 16 letech z činné služby v AČR. Řeknu vám jen toto - pokud chcete do mateřské školky, tak se do ni vraťte. Pokud chcete do armády - tak to dokažte. Toto vyprávění zneuznalého vojína mi připomíná brebentění "zákaďáků" nad pivem při první vycházce o tom, jakou měli v "příjmači" hroznou "pakárnu". Pokud to dobrovolně chcete dělat, tak se vzchopte a makejte no a pokud ne, tak si hrajte airsoft, protože tam na vás žádný instruktor křičet nebude...Skrýt celý příspěvek

 • Lípa Daniel
  20:28 25.02.2013

  pane Left nevíte vůbec co píšete,ale to je jedno. Rád bych byl divákem na kurzu ,který povedete,až např. xkrát budete říkat : Prosím vás zapněte si kapsu,prosím vás můžete zítra ...Zobrazit celý příspěvek

  pane Left nevíte vůbec co píšete,ale to je jedno. Rád bych byl divákem na kurzu ,který povedete,až např. xkrát budete říkat : Prosím vás zapněte si kapsu,prosím vás můžete zítra přijít na nástup s čistýma botama,ted se prosím vás budete muset plazit ,já vím je sníh a je mokro a zima,ale prosím vás dejte tomu maximum a nějak to půjde.........To by byl asi dle vás dokonalý instruktor. Dál to nebudu popisovat.
  A ano,od všech co dokončili jsem slyšel z převážné většiny kladné ohlasy na celý kurzSkrýt celý příspěvek

 • tom
  20:17 25.02.2013

  To je mega uplakanej článek...tak tam nelez, když máš strach ze 42 sedlehu / min...

  To je mega uplakanej článek...tak tam nelez, když máš strach ze 42 sedlehu / min...

 • Vočko
  19:47 25.02.2013

  Left: Prostě nemůžu souhlasit. Zrno od plev je třeba oddělit už na začátku. Pokud podle Vás jsou ochotni dát to služby maximum, proč to maximum nepředvedou už při výcviku? V ...Zobrazit celý příspěvek

  Left:
  Prostě nemůžu souhlasit. Zrno od plev je třeba oddělit už na začátku. Pokud podle Vás jsou ochotni dát to služby maximum, proč to maximum nepředvedou už při výcviku? V jednom z minulých článků autor psal, že jeden záložák odstoupil už první den. Má snad být výcvik raději měkčí a podobné lidi přesvědčovat o jejich nevhodnosti pro armádu až na nějaké pokračovacím cvičení?
  Co se týče ponižování, někdo to může myslet vážně, ostatní to ale myslím používají jako zkoušku. Pan Lípa níže psal, že těch 11 co dokončili budou pro armádu přínosem. To mi nepřipadá jako od člověka, co si honí ego na nováčcích nádávkami. Je myslím běžná praxe, že počáteční nápor je opravdu jen na oddělení slabých a následně se přístup instruktorů mění a někteří se opravdu hodně snaží něco z nováčků udělat, protože už se nemusí babrat s těmi, co na to prostě nejsou. Konec konců, neslyšel jsem od žádného člověka, co by výcvik dokončil, nějaké zlé soudy. I když jim buzerace příjemná nebyla, týdny strávené ve Vyškově berou jako dobrou zkušenost a rádi na něj vzpomínají.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  19:17 25.02.2013

  Pane Kaláte, vážím si Vás a děkuji za článek. To je jak za minulého režimu :( Dělat z lidí objekty, na které si jen velitelé vylévají nervy, vynahrazují nějaké mindráky, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Kaláte, vážím si Vás a děkuji za článek.

  To je jak za minulého režimu :(
  Dělat z lidí objekty, na které si jen velitelé vylévají nervy, vynahrazují nějaké mindráky, ponižují je a nebo si dokonce myslí, že tím jim v něčem pomůžou, je blbost. Nějaké peskování kvůli špatně zapnutému pásku je opravdu moc. Nefunguje to! Samozřejmě ale chápu, že laxní přístup je také špatný.
  Musíme si totiž uvědomit jednu věc. Lidé, kteří do AZ chtějí vstoupit, tam nejdou kvůli nějakým benfitům či finanční motivaci. Tito lidí jsou ochotni dát do toho maximum i bez nějakých nadávek a ponižování. (mluvím o většině, vyjímky samozřejmě existují vždy a všude). Nejdůležitější je komunikace a důvěra - mezi členy jednotky a velením - instrunktory v tomto případě. Právě instruktor by vždy měl být shopen vysvětlil smysl nějakého úkolu a jednat s "podřízenými" jako sobě rovnými - nemám na mysli karierně rovnými, ale morálně rovnými - jako člověk s člověkem. Když toto bude splněno a intruktor/velitel bude mít nějakou míru přírozené autority, tak vše bude fungovat.
  Toto vše je již, hlavně v poslední době, mnohokrát prokázané! Nikdo nemůže popřít, že by se snad někdo flákal. Někdo ale může namítat, že nezvládnutý stres, který může být v nějaké bojové akci příčinou katastrofy, by byl větším rizikem. S tím bych také nesouhlasil, protože kurz základní přípravy by měl být v první fázi teorie následovaná zkoušením si teoretických znalostí v "polopraxi" - každý jednotlivec, aby věděl, co a jak řešit, co a jak ovládat - ne jenom věděl, ale i to sám osobně uměl. Další částí - ne již KZP - by měla být cvičení, která by se simulovala reálné situace a celá jednotka by si vše jako celek vyzkoušela již v "plnopraxi" - do toho by se dal zakomponovat prvek stresu efektivněji.

  Dle mého názoru je potřeba změnit celou mentalitu a hlavně organizaci výcviku.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  19:13 25.02.2013

  Autor: Pepa | Přidán: 25.02.2013 13:06 http://armadninovinky.blogspot... https://www.facebook.com/Zbran... Kopírovači Armádních novin, ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor: Pepa | Přidán: 25.02.2013 13:06
  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, Militaryboxu a možná dalších serverů.


  Pepo, děkujeme za upozornění. Bohužel, často se stává, že náš obsah někdo kopíruje. Za jakékoliv upozornění jsme vděčni, jelikož i když net procházíme, ne vše odhalíme.

  Pěkný den a děkujemeSkrýt celý příspěvek

 • Josef
  19:08 25.02.2013

  "To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem." S tímhle ...Zobrazit celý příspěvek

  "To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem."

  S tímhle bych naprosto souhlasil. Situace je ovšem taková, že pro limity stanovené u aktivních záloh žádné vlohy pro fyzické výkony nepotřebujete. Tohle by měl být schopen splnit každý počítačový génius bez větší přípravy.Skrýt celý příspěvek

 • Banán
  18:32 25.02.2013

  No, články o výcviku AZ jsou zajímavé, ale... Jelikož jsem si takovým kurzem zdárně (a relativně nedávno) prošel - dovolil bych si srovnání. Kurz jsem měl na podzim a počasí taky ...Zobrazit celý příspěvek

  No, články o výcviku AZ jsou zajímavé, ale... Jelikož jsem si takovým kurzem zdárně (a relativně nedávno) prošel - dovolil bych si srovnání. Kurz jsem měl na podzim a počasí taky nic extra nebylo, ale uznávám, teď je to horší. A i když některé věci jsme taky neměli lehké, rozhodně to nemůžu označit za peklo a klidně bych se mohl podepsat za to, co napsal jeden z instruktorů podemnou (neznám ho). Také jsme měli tohle fyz. přezkoušení a cviky nám instruktoři nejdříve předvedli a pak se jelo. A je to opravdu lokty-kolena a ne hlava-kolena, to si autor článku trochu přibarvil. Jinak limity nejsou nic extrémního a dají se splnit s přehledem. Ale musí se chtít, kdo na to kašle, ať se nediví. Jako aby někdo uběhl 1800m za 12 minut, co to proboha je (uvedeno v článku)? To cvičení za to, že se učili na pokojích v maskáčích mi ,pravda, přijde bezdůvodné - ale instuktruktor je jednou instruktorem a má na to pravomoce. To samé s těmi "hovny". Dobře, není to zrovna lichotivé, ale s tím přece museli počítat, že nejedou na prázdniny. Možná to byla nepochopená pobídka k vyšším výkonům a když by instruktor viděl snahu, třeba by taky pak změnil názor... Ale to už jsou domněnky. Takže závěrem, jak to vidím já: určité změny ve výcviku jsou (hlavně delší pracovní doba - což je dvousečná zbraň - oni si toho víc "vyžrali", ale my s kratším výcvikem se museli stejné věci naučit za kratší dobu, dál nová výstroj - to jsme rozhodně neměli), většina ale zůstala (klikové tresty, teorie na učebnách, sjednocenost ústroje, fyz. přezkoušení atd.). Takže si myslím, že KZP splnilo přesně to, co mělo - dokončili jen ti, co se kousli a řekli si, že chtějí dokončit. Jde to.Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  18:04 25.02.2013

  Taky mě čeká KZP do AZ, ale jdu až v říjnu takže mám nějaký čas abych na sobě ještě zapracoval. Zázrak byl, že jsem s plochýma nohama a špatným zrakem prošel ve vojenské nemocnici. ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky mě čeká KZP do AZ, ale jdu až v říjnu takže mám nějaký čas abych na sobě ještě zapracoval. Zázrak byl, že jsem s plochýma nohama a špatným zrakem prošel ve vojenské nemocnici. Ale tak počítám s tím, že KZP neudělám a jsem s tím smířený, takže můžu jenom sám sebe překvapit.Skrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  17:25 25.02.2013

  To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem.

  To pak ale na druhou stranu můžou v AZ chybět lidé, kteří sice nemaj vlohy pro fyzické výkony, ale vynikají zase v jiné oblasti, která by mohla být pro AZ přínosem.

 • Radek B.
  16:32 25.02.2013

  Hezký článek, není to tak dlou, co jsem si tímto prošel taky. Ano i základní výcvik může být pro někoho tvrdý a dokonce i člověk, který sportuje si může sáhnout na dno. Cílem ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký článek, není to tak dlou, co jsem si tímto prošel taky. Ano i základní výcvik může být pro někoho tvrdý a dokonce i člověk, který sportuje si může sáhnout na dno. Cílem základního výcviku je dle mého názoru hlavně proveřit fungování lidí ve stresových situací. Nedostatek spánku, času na učení, fizická zátěž, záděr za úplný maličkosti, který si instruktor vždycky najde, to všechno má prověřit člověka, zda je schopný vydržet v takto vypjatých situacích. Kdyby byl nějaký konflikt, tak by to nebylo lehčí.... právě naopak.

  jinak...Pan Kozelsky zjevně nemá přehled o dnešním konceptu armády a o dění ve světě vůbec. Jinak by možná lecos pochopil. Jestli si titož myslí, že dříve byla armáda k něčemu motivovaná, tak se velice plete. Musíte dobře vědět, že páteř naší armády tvořili vojáci základní služby a řekněte mi kolik z nich na vojnu chtělo, opravdu si myslíte že měli oproti dnešní armádě větší motivaci? A co myslíte bývalý Sovětský svaz? Myslíte,že to byly nějací spojenci? Pokud se o to trošku budete zajímat zjistíte, že v případě války jsme sloužili pouze něco jako první obranná linie před západem, kterou by sověti bez mrknutí oka obětovali. Ano, dnešní armáda neni tak početná, ale vojáci, kteří v ní slouží tam jsou dobrovolně, to už samo o sobě přece o něčem vypovídá. Většina z nich by vám také do očí řekla, že kdyby šla pracovat jinam, tak si vydělají zhruba stejně jako v armádě... někdy i víc... takže o penězích to asi taky zrovna nebude....

  Omlouvám se za dlouhý komentář a za všechny chyby v něm.

  Přeji celé redakci mnoho dalších zajímavých článků.Skrýt celý příspěvek

 • Lípa Daniel
  16:05 25.02.2013

  Zdraví vás kečup :) Předně nadpis Peklo začíná....jaké peklo ptám se autora,když zažil na výcviku v terénu v zimních nebahých podmínkách pouhých pár hodin,myslím tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdraví vás kečup :)
  Předně nadpis Peklo začíná....jaké peklo ptám se autora,když zažil na výcviku v terénu v zimních nebahých podmínkách pouhých pár hodin,myslím tak 2-3hodiny,poté kurz na vlastní žádost ukončil,s tvrzením že vojenský život není pro něj.....Pokud si opravdu myslíte,že toto bylo peklo,to co jste vy zažil za dva týdny,tak se nedivím vašim zkreslujícím článkům ohledně kurzu pro AZ.
  Další u čeho bych se rád zastavil a co jsem nepochopil je slovo oficiality a prázdná plocha při tělesném přezkoušení.....Asi měla dojet kapela a hrát vám...nebo nevím. Jinak provádění jednotlivých cviků jsou všem cvičícím vždy předvedeny a popsány,tudíž když je neprovede cvičící jak má nemohou mu být započítány,takhle je to všude. Leh sedy se mimochodem provádí jinak než píše autor článku,nemusíte se dotýkat hlavou kolen ale pouze lokty ......Takže jsem já kečup neřekl hlavu ke kolenům jinak nepočítám,ale pouze prsty rukou spojené za hlavou a lokty na stehna/kolena jinak nepočítám. No děsivý limit 42leh sedů za minutu není dle mě děsivý,ve svém věku 33let jich dám bez přípravy 50 i výše....pokud budu 6týdnů trenovat tak i 60 za minutu-účastníci kurzu mohou trénovat těch 6týdnů a zlepšovat se ve svém volnu.
  No a v poslední řadě mi nepřijde při samostudiu na pokoji vhodné,aby voják v oděvu vz.95 (pracovní oděv vojáka) ležel na posteli.....proto následovalo co následovalo.
  Vím že můj názor vyvolá řadu negativních ohlasů,ale s tím počítám a rád vám všem odpovím,ale já se za anonym neskrývám......totéž očekávám od inteligentního člověka.
  Jsem rád za tu skupinu co kurz dokončila,zdravé jádro a všech 11 bude určitě přínosem pro AZ,ale jsem rád že plevel se oddělil již na počátku....:)
  Prosím uvědomte si někteří co píšete a tvrdíte,jedni brečíte nad tvrdým kurzem pro AZ a druhá část by chtěla tvrdší a namáhavější výcvik.....uvědomte si ,že musíme pracovat se všemi jako kolektivem a ne s jedinci ( každý nastoupí do kurzu jinak vybaven,at už fyzicky či psychicky) a my z něj prostě za pár týdnů musíme vytvořit prospěšného vojáka pro AZ......Skrýt celý příspěvek

 • Keldeo
  13:52 25.02.2013

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se přihlásil k aktivním zálohám. Už od prvního cvičení můžu zodpovědně říct, že přestože se na AZ dívají profesionálové většinou s despektem, byl jsem doslova omráčen kvalitami našich záložáků. Jistě, prostě toho neumí a nikdy nebudou umět tolik jako někdo kdo má maskáče jako montérky a cvičí taktiku a fyzičku každý den, ale jinak jsou velice dobří střelci například. Navíc - každý je v zálohách dobrovolně, ať už ho k tomu vede vlastenectví nebo třeba motivace naučit se a procvičovat si něco nového (nebo taky obyčejná nostalgie - poměrně častý případ).
  Mnohem větším problémem než to, že záložáci nedotahují ve svých výkonech zelené barety nebo sas je podle mě právě přístup takových instruktorů, kteří jim denně budou omílat že jsou záložácká "hovna" které nic neumí a nikdy umět nebudou. Na to, aby hlídali muničák, když se vyostří bezpečnostní situace tak jsou připraveni adekvátně, a v případě povodní, nebo jiných živelných katastrof mnohdy dokonce i lépe. Pokud můžu zmínit naši rotu aktivních záloh, instruktoři zdravovědy které jsme měli přidělené na cvičení byli překvapení tím, kolik toho umíme - možná proto, že máme v jednotce dva profesionální záchranáře. A to je to - záložáci jsou lidé různých profesí a odborností, které v armádě nenajdeme, jsou to polocivilisté, kteří mají zájem překračující datum příští výplaty.
  Než se někdo začne na záložáky dívat skrz prsty, měl by především začít nejdříve u sebe. Jistě, určitě je spousta hloupých, líných a neschopných záložáků, ale proto by neměl nikdo odsuzovat všechny ostatní, protože se mezi nimi najde i spousta skvělých a připravených kluků. Tak jako není každý záložák ideální voják, ani v profi armádě není každý mistr světa. Například ti znamenití instruktoři z vyškova, zvláště na kzp - na každého schopného a zodpovědného učitele připadá minimálně jeden lempl, který by na bojovém útvaru nevydržel ani pět minut.Skrýt celý příspěvek

 • Keldeo
  13:52 25.02.2013

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za pěkný článek, který mi připomněl můj vlastní kurz základní přípravy. KZP jsem dělal ještě pro vstup k profesionálům, a teprve po té co jsem od útvaru odešel jsem se přihlásil k aktivním zálohám. Už od prvního cvičení můžu zodpovědně říct, že přestože se na AZ dívají profesionálové většinou s despektem, byl jsem doslova omráčen kvalitami našich záložáků. Jistě, prostě toho neumí a nikdy nebudou umět tolik jako někdo kdo má maskáče jako montérky a cvičí taktiku a fyzičku každý den, ale jinak jsou velice dobří střelci například. Navíc - každý je v zálohách dobrovolně, ať už ho k tomu vede vlastenectví nebo třeba motivace naučit se a procvičovat si něco nového (nebo taky obyčejná nostalgie - poměrně častý případ).
  Mnohem větším problémem než to, že záložáci nedotahují ve svých výkonech zelené barety nebo sas je podle mě právě přístup takových instruktorů, kteří jim denně budou omílat že jsou záložácká "hovna" které nic neumí a nikdy umět nebudou. Na to, aby hlídali muničák, když se vyostří bezpečnostní situace tak jsou připraveni adekvátně, a v případě povodní, nebo jiných živelných katastrof mnohdy dokonce i lépe. Pokud můžu zmínit naši rotu aktivních záloh, instruktoři zdravovědy které jsme měli přidělené na cvičení byli překvapení tím, kolik toho umíme - možná proto, že máme v jednotce dva profesionální záchranáře. A to je to - záložáci jsou lidé různých profesí a odborností, které v armádě nenajdeme, jsou to polocivilisté, kteří mají zájem překračující datum příští výplaty.
  Než se někdo začne na záložáky dívat skrz prsty, měl by především začít nejdříve u sebe. Jistě, určitě je spousta hloupých, líných a neschopných záložáků, ale proto by neměl nikdo odsuzovat všechny ostatní, protože se mezi nimi najde i spousta skvělých a připravených kluků. Tak jako není každý záložák ideální voják, ani v profi armádě není každý mistr světa. Například ti znamenití instruktoři z vyškova, zvláště na kzp - na každého schopného a zodpovědného učitele připadá minimálně jeden lempl, který by na bojovém útvaru nevydržel ani pět minut.Skrýt celý příspěvek

 • Saša
  13:29 25.02.2013

  Ve Vyškově je spousta instruktorů kteří berou AZ jako hovna o tom jsem se osobně přesvědčil na podzim 2010.Ovšem vše má svůj důvod!Pokud si stanovíte cíl uspět tak vás tyto ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve Vyškově je spousta instruktorů kteří berou AZ jako hovna o tom jsem se osobně přesvědčil na podzim 2010.Ovšem vše má svůj důvod!Pokud si stanovíte cíl uspět tak vás tyto nemístné pindy chlapíků ve směšných kšiltovkách musí jen utvrdit ve vaší snaze.Jsou zde i instruktoři kteří berou vše laxně jen aby od vás měli pokoj a mohli jet domů.Ti sou pro vás více nebezpeční!Armáda není o tom jak běháš a střílíš.Především o psychice a spolupráci.Jste vlastenci a chcete bránit vlast?! Potom k AZ vstupte ale nečekejte že si vás tam budou hýčkat jako národní klenot.Tím se stanete až činy.Vzdát se a jít domů je nejjednodušší ale ta ostuda ve vás bude napořád! VLASTI ZDAR!

  S pozdravem voj.Jaroslav Alexandr Dvořák 191.company VysočinaSkrýt celý příspěvek

 • Jan Privratsky
  13:21 25.02.2013

  Tak jak koukam, je to vycvik od vycviku strasne jine, studuji medicinu a na AZ jsem se prihlasil s tim, ze si splnim sen o priprave vojenskeho typu a doufal jsem, ze to bude mit ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak koukam, je to vycvik od vycviku strasne jine, studuji medicinu a na AZ jsem se prihlasil s tim, ze si splnim sen o priprave vojenskeho typu a doufal jsem, ze to bude mit uroven... Nase letni priprava byla jednim slovem zoufala, ze skoly mam o uceni asi jinou predstavu nez vetsina lidi, ale teorie bylo minimum, zakony, zdravotni priprava, povely, teorie strelby atd... nijak tezke, ale po fyzicke strance to bylo 2/3 casu na ucebnach, nic se nedelo. Teorii zbrani jsem se behem tydne dockal jen sa58, kde jsme teoreticky probirali tuto zbran skoro 14hodin a nedostali jsme se ani k rozborce, o kulometu se zminovat ani nebudu, jedina zajimavost byla rozebrani brenu(to uz jsem tam nebyl). Fyzicke testy, tedy beh a cviceni, i pres to, ze kvuli skole jsem temer vsech sportu nechal, mi prislo jako vysmech, kdy skutecne drtiva vetsina nebyla schopna projit vsechny tri discipliny(a to si ani nedovoluji srovnavat s narocnosti, kterou mela hokejova priprava, kterou jsem diky opusteni vycviku AZ stihl doma) Popravde moje predstava byla asi takova, jak se zde popisuje-psychicky a fyzicky drill, stres, neustaly dohled, mozna bych vycvik taky nedokoncil, ale vsichni, co maj tuto zkusenost, at jsou za to radi, protoze aspon dostali zabrat a jdou od armady s tim, ze je to zaber a ne jako ja, ktery opustil vycvik s tim, ze ze 7 tydnu prazdnin nehodla dat 6 tydnu takove lemplarne, kde, jak my kamaradi po skonceni popsali, byl jen jednodenni nepretrzity vycvik a dal v podstate nic...Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  13:06 25.02.2013

  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, Militaryboxu a možná dalších serverů.

  http://armadninovinky.blogspot...
  https://www.facebook.com/Zbran...

  Kopírovači Armádních novin, Militaryboxu a možná dalších serverů.

 • Vasek
  13:04 25.02.2013

  Vážený Jirko, na fyzické testy jste se měli připravit ve svém vlastním zájmu. O tom,že Vás instruktoři mají za hovna,tak to s Vámi nemyslí ve zlém,ale naopak v dobrém,aby Vás k ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený Jirko,
  na fyzické testy jste se měli připravit ve svém vlastním zájmu. O tom,že Vás instruktoři mají za hovna,tak to s Vámi nemyslí ve zlém,ale naopak v dobrém,aby Vás k něčemu vyhecovali a měli jste kvalitní výkony. Sám sem absolvoval výcvik AZ ve Vyškově a musím říct,že jsme měli velice dobré instruktory, kteří se z nás snažili vychovat dobré vojáky. Zamyslete se nad sebou proč jste odpadl. Na vojně nesmíte dát najevo, že na to nemáte. Podle mého názoru, kdo dá do všeho maximální úsilí i když na to nemá, tak se mu všichni snaží pomoc.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel Mitáš
  12:39 25.02.2013

  Osobně jsem sloužil u průzkumných jednotek a dobře si pamatuji, když po 10 Km dopoledním běhu a následném dvouhodinovém drilu před přísahou ještě s vojáky základní služby ( vše v ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně jsem sloužil u průzkumných jednotek a dobře si pamatuji, když po 10 Km dopoledním běhu a následném dvouhodinovém drilu před přísahou ještě s vojáky základní služby ( vše v poměrně silné chumelenici ), přišel člověk ze štábu z tepla kanceláře jen tak v košili a všechny zbuzeroval, že jsou blbci a tak hrozný pochod ještě nezažil a nařídil výcvik opakovat v sobotu. Onoho důstojníka jsem znal a vím, že nebyl schopen doběhnout ani do hospody 200 m od kasáren, kde trávil prakticky veškerý volný čas. Časem jsem zjistil, že takový důstojník není jeden, ale je jich víc, vlastně víc než dost a ty co to chtějí brát vážně, berou nejen nevážně, ale určují vám výši platu, osobní, odměny atd. Tito lidé s heslem kdo nic nedělá, nic nezkazí mě odradili od dalšího působení v armádě.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4