Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji osobu, a nebyl jsem ten týden jediný, vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ, pohroužení se do pozice vyděděnce a odpadlíka? O tom více v tomto textu.

(V reportáži bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

Den, kdy testy promluvily

Každý z nás věděl, že ho čekají zkoušky. Přestože některá KVV informovala své brance o tom, že k jejich výsledkům nebude přihlížet, naši instruktoři nás nabádali k tomu, abychom na to příliš nespoléhali. Bez projití testů nedostaneme osvědčení, a tím pádem by nám nemělo být dovoleno sloužit u Aktivní zálohy.

Dnes (pondělí) jsou jakési „předtesty“, tedy slouží k zjištění, jestli máme na splnění daných limitů, anebo nikoliv. Z toho pak budeme moc vyvodit patřičné důsledky, či upravit svůj tréninkový program. Dobrou motivací byl i fakt, že pokud dnešní přezkoušení splníme, nemusíme si dělat starosti s tím konečným. V některých případech (například při úrazu či nemoci), by nám totiž byly započteny dnešní výsledky.

Když přicházíme na plochu, nikdo zde není. Čekal bych nějaké oficiality, ale pletu se. Jen stopky, důvěra a naši dva instruktoři. Tartanem pokrytý okruh má na sobě několika centimetrovou vrstvu sněhu. Okolní teplota se pohybuje kolem nuly, možná mírně pod ní. Holt leden je leden a není se tak čemu divit. Nejsou to zrovna ideální podmínky pro běhání, ale na druhou stranu, co je v životě vojáka ideální. Zřejmě nic. První částí testů je běh na 12 minut. Za tuto dobu musí rekrut uběhnout minimálně 2600 metrů.

Když se ozval povel, vyrážím. Celkem často chodím běhat, ale i tak tuším, že budu muset trochu zabrat. Ono to přeci jenom není jen tak. Pomalu obkružujeme stadion, jedno, druhé, třetí i čtvrté kolo držím stálé tempo. V šestém už zrychluji a v sedmém dobíhám naplno. Výsledek: 2640 metrů. O fous, ale dal, doběhl jsem čtvrtý.

Následoval přesun do posilovny, kde nás čekaly další dvě disciplíny. Nejdříve lehy-sedy s děsivým limitem čtyřiceti dvou za minutu. Lehám si na žíněnku a zkouším se soustředit. „Takže hlavu ke kolenům a dole až na zem, jinak nepočítám,“ vysvětluje mi Kečup. Přikývnu a čekám na pokyn. Když zazní, jenom jedu. Snažím se, co to jde. Soptím a ztrácím pojem o tom, kolik jsem toho dal. Hvizd a konec. „Kalát, 54,“ říká Kečup zapisovateli.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Nevěřím, to není možné, nejlepší výsledek dne. Ostatní to zrovna moc nezvládají. Perlí ale naše dvě ženy, zvládly běh i lehy-sedy v limitu. U kluků už to taková sláva není a to nás čekají ještě kliky. Ty se staly asi největším kamenem úrazu. Už vlastní provedení je pro většinu z nás novinkou a počítání některých instruktorů mi přijde dost nefér. Tak se stává, že za třicetivteřinový limit Šedivák dal jen tři. Já zvládl dvacet, ale do limitu mi chyběly další dva. Tohle byla pohroma. 

Zbytek výuky se již odehrává v tradiční směsici povelů, pořadovky, první pomoci v boji, střelecké přípravě a tak dále. Vše se slévá a míchá dohromady. Mozek vypadá stejně jako můj poznámkový sešit, spousty informací nasázených vedle sebe, bez ladu a skladu i známky nějakého systému. Dnes jsme poprvé dostali „osobní studijní volno“, což znamenalo nehnout se z pokoje až do 23:00 v noci. Aspoň chvíle času na „uklizení“ šedé kůry mozkové.  

      

Na to prostě nemáte!

 „Tak to si raději zavoláme na pomoc balon plný Šmoulů,“ reagoval na náš dotaz ohledně bojového nasazení Aktivní zálohy Doktor (úterý), jeden ze dvou nových instruktorů. Tenhle chlap nám dává zabrat, především morálně a psychicky. Zálohy tady moc v oblibě nemají, jsme pro profesionální vojáky póvl a sebranka. Tak to je a většina z nás s tím tak nějak byla smířena. Podobný názor má třeba i Playboy.

Jenže on to vidí jinak než Doktor a řekl to už první den: „Aktivní zálohu rád nemám, ale vás si vážím. Jste tu dobrovolně, jako vlastenci.“ A podle toho se k nám vždy chová. Sice jsme byli nýmandi, ale on se z nás pokoušel udělat vojáky, určitě ne profesionály, ale použitelné vojáky. Doktor námi pohrdá, pro něj jsme „hovna byli a vždy budeme“ na tom se podle něj nedalo nic změnit. Demotivující a deprimující.

Aktivní záloha Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

Po obědě, přišel Velitel a přinesl výsledků testů: „Osm set metrů za šest týdnů nenaženete, stejně jako ze tří kliků dvacet dva nepůjde udělat.“ Další „motivační proslov“ jednoho z našich instruktorů, který vzal velkou část motivace z té, která nám ještě zbývala. Jako by nestačilo, že jsme nevyspalí, unavení a zničení. Jako by nestačily ty tuny učení v krátkém čase, prakticky bez možnosti odpočinku.

Další kolečko výuky, která se mění v šedou šmouhu polovnímaných informací a tváří, které se kolem míhají. Uvědomuji se jen velmi malou část výkladu, zvláště pak po večeři. K tomu všemu „osobní studijní volno““ až do půl dvanácté. Prostě den, kdy se posere vše, co jde a to ještě není konec.       

Učíme se na pokoji, když pár minut před půl dvanáctou zaklepá a vejde Kečup. „Takže všichni ven,“ křikne do prostoru a vypadá naštvaný. Nevíme proč, když přišel, tak jsme šprtali a to už jenom z toho důvodu, že to bylo potřeba - je toho opravdu moc. Vybíháme ven na mráz, kde nás Kečup zkouší. Naštěstí umíme a tak vše trvá jen pár minut. Dozvíme se také, kvůli čemu nás vyhnal ven. Neseděli jsme totiž za stolem na židlích, ale „váleli“ se při učení na postelích.

Tak tohle už je absurdní. Sedíme na pokoji, učíme se, nevycházíme ven a děláme vše, co nám bylo řečeno a pak tohle. O tom, že máme sedět na židli za stolem, nikdo ni neřekl. „Jak mám plnit rozkazy, které neznám, anebo o nich nevím,“ ptám se sám sebe. Jelikož nás na postelích bylo hodně, Kečupovi to zřejmě došlo a i z tohoto důvodu venkovní „cvičení“ trvalo jen pár minut.    

Pokračování opět za týden.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • ADM
  12:30 25.02.2013

  Pane Kalát, pěkný článek. Omlouvám se za možnou neznalost - základní výcvik je pro všechny stejný, že? Tedy pro AZ i pro profesionální armádu. Lze se nějak připravit, a tím myslím ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Kalát, pěkný článek. Omlouvám se za možnou neznalost - základní výcvik je pro všechny stejný, že? Tedy pro AZ i pro profesionální armádu. Lze se nějak připravit, a tím myslím připravit kvalitně, tak aby byl člověk schopen překonat základní výcvik víceméně ''bez problémů''? Dávám to do uvozovek, protože počítám s tím, že když mě instruktor uvidí, že nejsem unaven, asi mi přidá, že?Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:02 25.02.2013

  Dobrý den pane Kozelsky. Bohužel se dopouštíte klasického neduhu většiny diskuzí - "nálepkování". Je mi jasné, že současný stav armády či státu ve Vás vyvolává silné negativní ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pane Kozelsky. Bohužel se dopouštíte klasického neduhu většiny diskuzí - "nálepkování". Je mi jasné, že současný stav armády či státu ve Vás vyvolává silné negativní emoce a své pocity potřebujete nějak pojmenovat. Bohužel, emoce nemají moc s realitou nic společného.
  Vaše pojmenováni "žoldnéři", "rozkradený stát" pramení právě z toho, že chcete své nepříjemné a negativní emoce nějak jednoduše pojmenovat, případně je ventilovat stylem "teď jsem jim to nandal".

  Víte, nadávat a kritizovat umí každý, ale jen málokdo umí na sebe vzít zodpovědnost a říct, jak to napravit.

  Nelíbí se Vám profesionální armáda? Popište bezpečnostní situaci v Evropě na dalších dvacet let, navrhněte koncept armády, navrhněte financování, navrhněte jak za jeden rok naučíte bránce ovládat komplikované vojenské systémy jako Pandur, atd. Uvidíme, zda přijdete na něco lepšího.Skrýt celý příspěvek

 • Freimann
  11:00 25.02.2013

  @stroup: Nemyslím, mé tvrzení máM ověřené na vlastní kůži a stejně by Vám povědělo mnoho mých kamarádů či jiných sloužících. Tvrzení, že na členy AZ by neměly být kladeny stejné ...Zobrazit celý příspěvek

  @stroup: Nemyslím, mé tvrzení máM ověřené na vlastní kůži a stejně by Vám povědělo mnoho mých kamarádů či jiných sloužících. Tvrzení, že na členy AZ by neměly být kladeny stejné nebo podobné nároky jako na členy profesionálního vojska, považuji též za nevhodné. Členové AZ mohou být vystaveni podobné či stejné situaci jako profesionálové a není tedy důvodu je na to nepřipravit - v extrému, kdy může jít o zdraví či život, pak nezkušený a panikařící člen AZ může nadělat nesmírné škody. Nejen sobě ale hlavně ostatním.

  @KozelskyP: Nerad se uchyluji k nadávkám ale tyhle cinty jsou opravdu znakem tristního hovada, absolutně nechápajícího a neznajícího téma. Čím blbější jsem, tím více mám názorů, že?Skrýt celý příspěvek

 • Věra Diblíková
  10:51 25.02.2013

  Tak nevím, ale v AZ několik let je moje líbezná drobná vnučka, kterou to moc baví. Přesto mám dojem, že tramping a vojna dnes mladým mužům zoufale chybí, virtuální realita je, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak nevím, ale v AZ několik let je moje líbezná drobná vnučka, kterou to moc baví. Přesto mám dojem, že tramping a vojna dnes mladým mužům zoufale chybí, virtuální realita je, bohužel, jiná než skutečná a svaly z posilovny vás na tvrdost života nepřipraví. Ono jde spíš o rozhodnutí se nepo..., než o svaly. Zkuste si představit, co úsilí stálo dřív obyčejné lidi na venkově trvale jen holé přežití, a to i lidi staré, ženy i děti. O vojácích ve válce nemluvě - ti nemohli zahodit kvér a jít domů ke kompu. Holt to chce nebejt měkkej.Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  10:21 25.02.2013

  KozelskyP: Bóže jak já tyhle "komentáře" (spíš ubohý slinty k zasmání či k pláči) miluju.. :) Takže pane generále (soudím podle Vaší dokonalé informovanosti o stavu AČR), moc se ...Zobrazit celý příspěvek

  KozelskyP: Bóže jak já tyhle "komentáře" (spíš ubohý slinty k zasmání či k pláči) miluju.. :)

  Takže pane generále (soudím podle Vaší dokonalé informovanosti o stavu AČR), moc se mi líbí, jak si myslíte že civilista se zbraní a naučenou rozborkou a sborkou dokáže ubránit zemi skoro stejně dobře, jako "zbytečný" profesionální voják. Je to vážně pobavující myšlenka.. Velice bych si přál, aby jste si někdy zažil bojovat jako nezkušený civilista se zbraní proti profesionální armádě ;) Vážně moc bych Vám to přál.


  Pár zbytečných informací, které asi stejně přes Vaši šedou kůru mozkovou neprojdou ;)

  "Žoldák / žoldnéř je bojovník, který se nechává za finanční odměnu (žold) najímat cizí armádou. Žoldnéři jsou do konfliktu zapojeni různou měrou a jsou motivováni k účasti v bojích především z touhy o vlastní obohacení a je jim přislíbena materiální kompenzace výrazně převyšující plat osob majících odpovídající hodnost a zaměření v armádě. (Doplňující Protokol 1 k 3. ženevské konvenci ze srpna 1949). Profesionální vojáci, kteří jsou příslušníky pravidelné armády jako dobrovolníci, nikoliv branci, a pobírají za svou službu plat, nejsou považováni za žoldnéře."Skrýt celý příspěvek

 • KozelskyP
  09:38 25.02.2013

  Armáda je totiž dnes pouze armádou nájemných žoldáků. Omlouvám se těm, kteří to dělají jako vlastenci. Těch však bude pouze zlomek v AČR. Aktivní zálohy byly do konce 90 let ...Zobrazit celý příspěvek

  Armáda je totiž dnes pouze armádou nájemných žoldáků. Omlouvám se těm, kteří to dělají jako vlastenci. Těch však bude pouze zlomek v AČR.
  Aktivní zálohy byly do konce 90 let povinné. Ano armáda byla v úrovni výcviku někde níže než dnešní profíci, ale nebyl problém svolat milion branců , dozbrojit je a vyslat do boje.
  Dnes, profíků je pár desítek tisíc, ti tak ubrání Cheb, nebo Plzeň. Zbytek republiky zatím nepřítel s přehledem zabere. Svolání, vyškolení a výcvik početně dostatečné a motivované armády, která by bránila ... . Co vlastně. Rozkradený stát. To je fak fata morgána.
  Jinak jako článek dobré a rozkrývající pozadí morálního úpadku doby tentokrát v AČR.Skrýt celý příspěvek

 • Viktor S.
  08:52 25.02.2013

  Skvělý článek! O účasti v AZ jsem uvažoval, ale teď mám jasno, že voják prostě nejsem.

  Skvělý článek! O účasti v AZ jsem uvažoval, ale teď mám jasno, že voják prostě nejsem.

 • stroup
  08:51 25.02.2013

  to Freimann: Když myslíte.. Podle mého sice jsou AZ jinou kategorií a neměly by na ně být kladeny takové požadavky jako na řadového vojáka, který je v armádě povětšinou stejně jen ...Zobrazit celý příspěvek

  to Freimann: Když myslíte.. Podle mého sice jsou AZ jinou kategorií a neměly by na ně být kladeny takové požadavky jako na řadového vojáka, který je v armádě povětšinou stejně jen pro peníze, v čemž zároveň vidím základní rozdíl mezi profesionálním vojákem a členem AZ.. A ano znám vojáky, neznám ovšem jediného kterého by drželo v armádě to co tam naopak žene členy AZSkrýt celý příspěvek

 • Lukáš Karlík
  08:48 25.02.2013

  Velice děkuji za článek, konec konců, každý si z toho musíme odnést to podstatné pro nás, proto lze vaše zážitky brát, jako ponaučení a nědělat chyby, kterých se mnozí, jak píšete, ...Zobrazit celý příspěvek

  Velice děkuji za článek, konec konců, každý si z toho musíme odnést to podstatné pro nás, proto lze vaše zážitky brát, jako ponaučení a nědělat chyby, kterých se mnozí, jak píšete, dopouštějí.

  Mám otázku ohledně výstroje, na fotografiích je evidentní, že jste nevyfasovali nějaké skladovky, co se tam válí x let. Docela mě zarazilo, že už ve výcviku vás vybavili taktickými vestami, chrániči kolen, dokonce i helmy máte, počítám, kevlarové. Docela se tomu divím, protože co se takhle bavím se námými z armády, tak si tyto věci museli pořídit sami, protože zkrátka armáda na to nemá. Jak to tedy je, to jste si každý tuto výstroj pořizoval sám? Ptám se na to právě proto, že mě překvapilo, že by voják AZ dostal takové vybavení, když mnohdy vidím fotky z různých cvičení AZ, tak bych neřekl, že se jim dostává takového komfortu...

  Ohledeně testů a zkoušek, pokuste se trochu konkretizovat náplň výuky, protože spousta věcí se dá dohledat i v civilu a jako příprava je lepší mít přehled, než potom na tu haldu učení koukat jak vyvoraná myš. Takže prosím, konkretizujte alespoň témata výuky.

  Jak jsem z Vašich článků pochopil, nastupovat do zimního výcviku není pro každého. Před tím, než jste začal psát tyto články, jsem dost dobře nechápal, proč mi konzultantka na KVV doporučuje nástup na letní výcvik. Nyní mám jistou představu, proč mě na to upozorňovala.

  V praxi jsem se již setkal s tím, že kritický přístup k armádě není zrovna vhodná taktika, protože člověk svým přístupem především demotivuje sám sebe a naopak motivuje velícího, aby mu ukázal, že kriticky přemýšlet se v armádě nevyplácí... Možná, že právě tohle je kámen úrazu mnohých rekrutů...Skrýt celý příspěvek

 • Freimann
  08:40 25.02.2013

  @stroup: Víceméně to zde již popsal Jan Struk. Konkrétně ten první odstavec. Je to vše zkouška, neměnná a stejná pro príslušníky ozbrojených sil, tedy i AZ. Pokud nedejbože ...Zobrazit celý příspěvek

  @stroup: Víceméně to zde již popsal Jan Struk. Konkrétně ten první odstavec. Je to vše zkouška, neměnná a stejná pro príslušníky ozbrojených sil, tedy i AZ.

  Pokud nedejbože později dojde k vyhrocené situaci, těch pár týdnů až měsíců stresu, buzerace a absurdit k uvztekání se prokáží jako velmi cenná zkušenost a zabrání daleko horším věcem, které se pod náporem mohou stát.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Struk
  08:30 25.02.2013

  Dost demotivující článek pro případné zájemce o službu ;) Je to o tom, že člověk musí přepnout mozek na zelenou, myslet jako voják a né jako civil. Nesmíte zapomenout, že tohle ...Zobrazit celý příspěvek

  Dost demotivující článek pro případné zájemce o službu ;)
  Je to o tom, že člověk musí přepnout mozek na zelenou, myslet jako voják a né jako civil.
  Nesmíte zapomenout, že tohle je příjmač, že tady se Váš budou pokoušet zlomit a zničit. Ale na konci pokud to zvládnete vylezete jako nový člověk.

  Ale je otázka, zda i takový "tvrdý" ( píšu záměrně uvozovky , jelikož je to jenom přeci KZP) výcvik mají absolvovat i AZ...jelikož přeci jenom jsou to vojáci- civilové. A nemají takovou motivaci jako profíci, kteří si řeknou, že to musí zvládnout, že za to budou také na konci dostavnou fin. ohodnoceni. Přeci jenom je tam AZ kvůli přesvědčení, a pokud poslouchá celý den, že AZ jsou na hov** tak mu to psychicky moc nepomůže...Skrýt celý příspěvek

 • Henry
  08:21 25.02.2013

  Chtěl bych se zeptat autora jak tedy vlastně meli podle instruktorů ty kliky vypadat když je někdo až takovýmhle způsobem nedával. A v jaké ústroji se tyto testy dělají ? Snad ne ...Zobrazit celý příspěvek

  Chtěl bych se zeptat autora jak tedy vlastně meli podle instruktorů ty kliky vypadat když je někdo až takovýmhle způsobem nedával. A v jaké ústroji se tyto testy dělají ? Snad ne ve vz.95 ne ?Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  08:13 25.02.2013

  to Freimann: jistě nám i popíšete v čem tyto kritizované činnosti jsou přínosné...neb obyčejný civil (tedy vlastně hovno), o tom nemá ani ponětí...

  to Freimann: jistě nám i popíšete v čem tyto kritizované činnosti jsou přínosné...neb obyčejný civil (tedy vlastně hovno), o tom nemá ani ponětí...

 • Freimann
  07:46 25.02.2013

  Jiří, nebylo by špatné se zamyslet nad tím, proč vlastně Vás má většina instruktorů za hovna. Jestli to není právě tím, že nesnesete právě ten armádní buzerák, absurditu a nápor - ...Zobrazit celý příspěvek

  Jiří, nebylo by špatné se zamyslet nad tím, proč vlastně Vás má většina instruktorů za hovna. Jestli to není právě tím, že nesnesete právě ten armádní buzerák, absurditu a nápor - což jste tímto textem dokázal. V civilním životě to z Vás nedělá nikoho horšího, ve službě však platí pravidla poněkud jiná.

  Ergo, jakkoliv se Vám mohli tehdy veškeré činnosti zdát absurdní (a do určité míry také absurdní byly, jsou a budou) tak mají svůj smysl.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4