Výcvik Aktivní zálohy: Proč jsem vlastně skončil?

Aktivní záloha
Foto: Z výcviku Aktivní zálohy / Archiv autora

Mám pocit, že bych měl vysvětlit pohnutky vedoucí k mému odchodu z výcviku Aktivní zálohy. Není to něco, co by mne těšilo, ani co bych doporučoval dalším adeptům. Na druhou stranu je tu i spousta lidí, jimž bych vůbec nedoporučoval do Aktivní zálohy vstupovat, a také pár lidí, kteří by se měli naučit k "záložkám" chovat.

 

Krajská vojenská velitelství (KVV). Myslím, že mnohým jedincům začínají první nesnáze již tady. Nevím, jak na tom byli ostatní, ale já jsem na krajském velitelství nedostal prakticky žádné informace. A když už nějaké byly, většinou se ukázaly jako mylné, anebo zastaralé, například že výcvik trvá od 7.00 do 17.00 apod. nemyslím si, že by vám na KVV úmyslně lhali, ale spíše komunikace mezi nimi a ostatními útvary není zřejmě na patřičné úrovni, a to nemluvím o řevnivosti a antipatiích panujících mezi různými skupinami v armádě.   

 

Vlastní motivace. Tohle je asi jediná věc, která každého záložáka drží ve výcviku. Žádný příslib budoucí práce s jistým výdělkem, žádná jistota, jenom další investice do výbavy a cvičení. Pocit vlastenectví, pocit toho, že člověk dělá něco pro svou zemi. Za to však i něco očekává. Nehovořím zde o materiálních záležitostech, nýbrž o respektu za odvedenou službu. A ten je ve Vyškově "nedostatkovým zbožím".

 

Vnímání zálohy ve společnosti. S tím hodně souvisejí úcta i respekt, které jsou ve společnosti Aktivní záloze, ale i armádě jako takové, prokazovány. České vnímání vojska je dosti negativní – vzhledem k mnoha korupčním aférám a pocitu jeho naprosté nefunkčnosti je to vcelku i pochopitelné. Záloha je pro mnohé jen "bandou trampů se samopaly" a jejich význam pro společnost se projevuje pouze při živelních katastrofách. Teprve tehdy je všichni vítají s otevřenou náručí.   

 

Vnímání zálohy v armádě. Bohužel vztah profesionálních vojáků k "záložkám" je podobný. Několikrát nám bylo na výcviku naznačeno i řečeno, jaká "hovna“ v záloze slouží a že by bylo jejich zrušení nejlepším řešením. Pochopitelně, neboť záložáci odčerpávají profesionálním vojákům peníze z armádního rozpočtu, proto taková závist.

Každý člověk činí určitá rozhodnutí, většinou však na základě získaných informací. Pokud jsou tyto zdroje špatné či nepřesné, jeho rozhodnutí tomu odpovídají. To se ovšem týká nejen kadetů, ale též instruktorů, anebo vojáků usazených na KVV.

Domníval jsem se, že lidem z armády mohu věřit, nějak jsem si říkal, že mě přece někam nepošlou, aniž mi k tomu nesdělí bližší informace. Mýlil jsem se, a proto to skončilo, jak to skončilo.

Pokud se tedy rozhodujete, zda vstoupíte do Aktivní zálohy, kontaktujte co nejvíce lidí, nespoléhejte na vyjádření několika málo jednotlivců, vše si řádně ověřujte. Klidně napište nebo zavolejte i do Vyškova, abyste si vše potvrdili. Za zeptání nic nedáte a do budoucna si třeba ušetříte zklamání a vyhnete se zbytečným problémům. Připravte se na pohrdání ze strany společnosti i většiny profesionálních vojáků, obrńte se trpělivostí a udržte si svou motivaci, neboť budete čelit útokům ze všech stran.

Reportáže z výcviku Armádní zálohy budou pokračovat opět za týden, tentokrát formou rozhovorů s kadety, kteří ve výcviku úspěšně pokračují.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výcvik Aktivní zálohy: tři dny na zahřátí

První týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově, ještě nebyl tak plný křiku, nadávek a trestů, i ...

Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji ...

Výcvik Aktivní zálohy: pár odpovědí

Pod předešlými texty se objevilo mnoho otázek, dohadů i obvinění a proto tento týden malá vsuvka. ...

Výcvik Aktivních záloh: Peklo začíná II

Druhý týden výcviku Aktivních záloh AČR ve Vyškově byl zároveň mým posledním. Proč? Co mne – a nebyl ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • paulino
  19:19 03.10.2014

  Přidám pár informací pro zájemce o AZ i pro další.. Aktivní záloha stojí a padá se zájmem samotného uchazeče o místo v ní. Hlavní motivace a touha tam patři tedy spočívá v ...Zobrazit celý příspěvek

  Přidám pár informací pro zájemce o AZ i pro další..

  Aktivní záloha stojí a padá se zájmem samotného uchazeče o místo v ní. Hlavní motivace a touha tam patři tedy spočívá v nějakém tom vlastenectví a snaze pomoci - třeba právě při těch povodních atp. Dalším důvodem může být zvědavost a zájem o armádu, když nechci být rovnou profíkem.

  Nic moc dalšího tam člověka nedokope - rozhodně ne nějakých 500,- za měsíc, což je lepší než drátem do oka, ale rozhodující faktor to jistě nebude. Ani respekt - jak by si ho záložky získaly? Kupodivu jediný projev respektu a nějaké úcty lze čekat (i přes neblahou zkušenost autora) od armády (instruktoři, velitelé), protože alespoň někteří z nich dokáží ocenit že to člověk dělá dobrovolně, prakticky zadarmo a ve svém "volném čase". Nikdo jiný to neocení, nikdo jiný to ani neví.

  Armáda nějakou spornou pověst má - o zakázkách máš pravdu, další věcí jsou zahraniční mise, role poskoka NATO atp. Jinou větší aktivitu armáda nemá a tyto aktivity jsou pro mnohé žoldáckými praktikami - tomu se nelze s ohledem na vznik, průběh i výsledek politiky NATO divit. Voják přísahá na obranu vlasti proti vnějšímu napadení a poté se podílí na okupaci, která už pravidelně končí občanskou válkou, statisíci mrtvými a ještě horším stavem a rizikem než na začátku. Nějakou velkou slávu tedy nelze, jako součást armády čekat.

  Co se přístupu týká - článek autora bych bral jen jako jednu špatnou zkušenost. Já vím o instruktorech, kteří si záložáků vcelku váží a přistupují k nim jako ke všem ostatním. jsou mezi nimi velmi zkušení vojáci po několika misích, zahraničních kurzech atp.Skrýt celý příspěvek

 • Urvutihlavu
  18:44 15.03.2014

  No, jako člen záloh už nějaký ten pátek musím nesouhlasit. Je pravda, že v armádě je občas trochu zmatek a nějaké ty informace nesedí. Uvědomte si, ale že jste vojáci a dospělí ...Zobrazit celý příspěvek

  No, jako člen záloh už nějaký ten pátek musím nesouhlasit. Je pravda, že v armádě je občas trochu zmatek a nějaké ty informace nesedí. Uvědomte si, ale že jste vojáci a dospělí lidé, nikdo vás tam za ručičku vodit nebude.

  co se týče té úcty a respektu ze strany společnosti a profi kluků, at jsou to již studenti/kantoři UNOBu, nebo residenti nějakého útvaru ani s jedním nesouhlasím. Zatím jse se setkal pouze jen s kladnými odezvami. Civilisté jako takový tomu spíš moc nerozumí, asi je to dost o tom, s jakými lidmi se setkáváte, pokud jsou to typy co hledají názory na politiku a fungování systému v časopisech jako je blesk a aha nebo rytmus života, tak nemá asi cenu jim něco vysvětlovat. Na druhou stranu jsou tu lidé a já jsem rád, že někteří z nich patří mezi mé přátele, kteří jsou schopni ocenit to co pro vlast děláte a radši si o tom něco sami zjistí než aby vynášeli nějaké soudy. U těch profíků, ty mají většinou, už rozsáhlejší znalosti systému aktivních záloh a zatím jsem se setkal jen s uznáním. Neboť všichni ví, že to děláte z vlastního zájmu a velké dávky motivace. Zase další věc, je, že já osobně už mám něco odslouženo, na základním výcviku první týden nelze očekávat žádné uznání, to je třeba si zasloužit.Skrýt celý příspěvek

 • Radek Gelnar
  23:12 27.03.2013

  Dobrý den, mám za sebou vojenskou základní službu v délce 1,5 roku a vřele bych doporučoval opět zavést povinnou vojenskou službu! Po přečtení pár zdejších článků,kde se všichni ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den,
  mám za sebou vojenskou základní službu v délce 1,5 roku a vřele bych doporučoval opět zavést povinnou vojenskou službu! Po přečtení pár zdejších článků,kde se všichni podivují,že se nemůžou rozvalovat po postelích s knížkama od rozkazu do večerky,uvolněná morálka,neustálé stěžování si na něco - to je hnus velebnosti! Opravdu jako děti na pionýrském táboře! Fyzická připravenost rekrutů je strašná! Plnou hubu lásky k vlasti a podobných keců svou bojovou připravenost nikdo nezvýší a docela se hrozím,že takový Švejk by měl v době války hlídat můj zadek haha! Připravuju se také k testům k AZ,ale chtěl bych k 601. skupině speciálních sil generála Moravce. Nezdají se mi jejich fyzické testy nějak hrozné,ale přes to se na ně připravuji a pracuji na své fyzičce. Na vojně už politrukům a ukecánkum odzvonilo a je třeba hledět na fyzickou způsobilost a psychickou a morální vyspělost jedince a na spoustu dalších věcí,které autorovi článků unikají! Řekl bych,že autor článku a jemu podobní by se měli vrátit ke kuličkovým pistolkam a hrát airsoft se sobě rovnýma a né se snažit vyrovnat vojákům,mužům z bojových jednotek a ještě po nich vyžadovat nějaký respekt za to,že si správně ustelou postel či umí ve tvaru přejít přes křižovatku!!!!!!Skrýt celý příspěvek

 • Slej
  12:13 26.03.2013

  Dobrý den, pane Kalát, musím říct, že se do diskuzí na internetu nezapojuji, ale tohle je příliš. Po objevení Vašich článků přišlo nadšení, ale po přečtení znechucení, ale zdroj ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den,
  pane Kalát, musím říct, že se do diskuzí na internetu nezapojuji, ale tohle je příliš. Po objevení Vašich článků přišlo nadšení, ale po přečtení znechucení, ale zdroj znechucení není v armádě, AZ nebo v instruktorech, ale ve Vás. Armáda není dětský tábor ani sportovní soustředění, ale organizace připravující se na něco velmi nepříjemného a to je válka. Tomu musí být uzpůsoben výcvik jak fyzický, tak psychický. To, že se jedná o aktivní zálohy nic nemění. Toto je již třetí článek, kde se snažíte omlouvat svou neschopnost výcvik dokončit a obvinit z toho kohokoliv jiného, což není fér a už vůbec ne chlapské. Z toho co jsem se z článků dočetl a validních komentářů pod článkem, to vypadá následovně, máte o sobě velmi vysoké mínění, které ovšem není založeno na skutečnosti. Viz. Váš výkon u kliků, kdy počítání nebylo fér a provedení bylo novinkou, na mě jako nezujatého pozorovatele působí jako výmluva. Neznám Vás osobně a nehci se Vás jakkoliv dotknout, ale takto působí Vaše články.Skrýt celý příspěvek

 • Poručíkovi Danovi
  01:04 26.03.2013

  Poručíku Dane! Na buzerák s váma a 100 trestných kliků! Co vy tady vyprávíte o zajetém standartu u jednotek? Nechte jednotky jednotkama a starejte se o účinnost jednotky svoji! AZ ...Zobrazit celý příspěvek

  Poručíku Dane! Na buzerák s váma a 100 trestných kliků! Co vy tady vyprávíte o zajetém standartu u jednotek? Nechte jednotky jednotkama a starejte se o účinnost jednotky svoji! AZ mají mít respekt, stejně tak, jako každý profesionál a to klidně u přijímače, už jen proto, že hodlá podstupovat výcvik ve Vyšpointu zcela dobrovolně a pro službu vlasti za směšné finanční ocenění. Poručíku Dane, degraduji Vás na vojína!!!Skrýt celý příspěvek

 • Jaromír Gadula
  09:16 24.03.2013

  Anti2t: diky za info za tyden tam jedu :-) jinak jede jeste nekdo do vyskova ted 2.4? nebo tenhle clanek nikdo novy necte? :-)

  Anti2t: diky za info za tyden tam jedu :-) jinak jede jeste nekdo do vyskova ted 2.4? nebo tenhle clanek nikdo novy necte? :-)

 • Anti2t
  19:43 22.03.2013

  Jaromír Gadula .........ubytování ve Vyškově je v ubytovnách (něco jako panelák )na pokojích přibližně 4osoby ..dva pokoje vedle sebe mají mezi sebou sociální zařízení (sprcháč a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaromír Gadula .........ubytování ve Vyškově je v ubytovnách (něco jako panelák )na pokojích přibližně 4osoby ..dva pokoje vedle sebe mají mezi sebou sociální zařízení (sprcháč a záchod)řekl bych že ubytování je velice dobré strava neni nejhorší chybělo my většinou ovoce, na výcvik doporučuji vzít si sebou fastum gel na svay a dobrý je i vinný cukřík na energii (já sem měl snad pořád chuť na sladký:-)) ) byl jsem na KZP přibližně v roce 2007 pak několik kurzů mezi tímSkrýt celý příspěvek

 • poručík Dan
  17:37 21.03.2013

  Jiří KALÁT: Zajímalo by mne, proč očekáváte respekt již na přijímači k AZ? Nemyslíte si, že to je věc, která má přijít až po dokončení kurzu základní přípravy? Co se týče názoru ...Zobrazit celý příspěvek

  Jiří KALÁT: Zajímalo by mne, proč očekáváte respekt již na přijímači k AZ? Nemyslíte si, že to je věc, která má přijít až po dokončení kurzu základní přípravy?

  Co se týče názoru obecně na AZ, dost to souvisí s tím, že někteří borci pověst AZ skutečně kazí, myslím si, že i příslušník AZ by měl dodržovat základní ústrojovou kázeň, což většinou není pravidlem a stejně tak i dodržovat ustanovení Zákl-1 (zde bych konkrétně vypíchnul zdravení), samozřejmě nepopírám, že zejména druhé jmenované dělá problémy i některým profesionálům, nicméně jsou jednotky, které mají "zajetý" standard.Skrýt celý příspěvek

 • Marty
  21:01 19.03.2013

  Tak tady je to surové zklamání a to pouze z AZ představ si že jseš profesionál a snažíš se odvádět práci nad rámec a ve vlastnim volnu investuješ do vzdělání kurzů a materiálů a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tady je to surové zklamání a to pouze z AZ představ si že jseš profesionál a snažíš se odvádět práci nad rámec a ve vlastnim volnu investuješ do vzdělání kurzů a materiálů a odezva je stejná. To je kamaráde opravdová armáda. Je pouze na bandě lidí s kterými pracuješ jak si to všichni utvoříte. Nemůžeš se spolehat na vysoké velení protož ty nemají ani šajn jak to chodí tam dole. A přesto tu praci miluju a budu dělat dál. Ostatní at si trhnou ...Skrýt celý příspěvek

 • Vladimír Golik
  13:50 19.03.2013

  to:Jaromír Gadula

  Ahoj, já jedu z Kopřivnice. Kdyžtak se ozvi na golik.vladimir@seznam.cz a můžeme se domluvit. Jede ještě někdo z Novojičínska nebo poblíž?

  to:Jaromír Gadula

  Ahoj, já jedu z Kopřivnice. Kdyžtak se ozvi na golik.vladimir@seznam.cz a můžeme se domluvit. Jede ještě někdo z Novojičínska nebo poblíž?

 • martin
  11:19 19.03.2013

  Původně nadějný začátek série článků o AZ se nějak začíná zvrhávat v psychologický samorozbor a hromadu blafů. Vraťte se k tématu, autore, a vypusťte už svoji osobu, nebo článek ...Zobrazit celý příspěvek

  Původně nadějný začátek série článků o AZ se nějak začíná zvrhávat v psychologický samorozbor a hromadu blafů.
  Vraťte se k tématu, autore, a vypusťte už svoji osobu, nebo článek přejmenujte na Epopej Jiřího Kaláta, osamělé utrpení v doupěti Aktivně Založených.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  10:09 19.03.2013

  Neverte vsemu, co se o minulem rezimu tvrdi. Vzhledem k realite atomoveho odstrasovani, sile predpokladaneho nepritele a faktu, ze bychom byli jedni z prvnich na rane, si dovedu ...Zobrazit celý příspěvek

  Neverte vsemu, co se o minulem rezimu tvrdi. Vzhledem k realite atomoveho odstrasovani, sile predpokladaneho nepritele a faktu, ze bychom byli jedni z prvnich na rane, si dovedu predstavit, proc videlo veleni vyhody v tvrdsim pristupu. Technickym Ko nemel vychod sanci, proto pritvrzoval v psychicke priprave. Zadne "absolutni zlo" jeste absolutni nebylo, proto ani komunismus/socialismus se neda brat jakoze bylo spatne vsechno.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  23:55 18.03.2013

  To Ultramarinus: Absolutní souhlas. To Kečup: Kdyby jste ten bod 1 nenapsal, tak bych si toho například já osobně ani nevšiml :D .... a na té fotce ani tak "zlý" nevypadáte. ...Zobrazit celý příspěvek

  To Ultramarinus: Absolutní souhlas.

  To Kečup: Kdyby jste ten bod 1 nenapsal, tak bych si toho například já osobně ani nevšiml :D
  .... a na té fotce ani tak "zlý" nevypadáte. Teď jsem si vlastně uvědomil, že jste taky jen lidi a možná bych si to rád i zkusil. A to myslím vážně.

  To Kolčak: Hlavní podstata byla tehdy ale vymývání mozků...Skrýt celý příspěvek

 • Kolčak
  19:07 18.03.2013

  To ondrej, Na vojně jsem byl (za bolševika). Zkušenost je to pro každého jiná.

  To ondrej, Na vojně jsem byl (za bolševika). Zkušenost je to pro každého jiná.

 • Jaromír Gadula
  18:20 18.03.2013

  Taky si myslim ze uz se to tu hodne opakuje... precetl jsem vsechny clanky i komentare a je to porad dokola :-) nastesti za chvili se uz sam osobne dozvim jake to tam bude :-) a ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky si myslim ze uz se to tu hodne opakuje... precetl jsem vsechny clanky i komentare a je to porad dokola :-) nastesti za chvili se uz sam osobne dozvim jake to tam bude :-) a taky se dozvim jestli tam nekdo dalsi prosel ze skupinky co byli se mnou na vojenskem vysetreni protoze na kvv mi to nechteli rict kdo jeste prosel :-( kamos neprosel ani dalsi clovek tak jsem zvedav jestli tam pujdu uplne do nezname bez kohokoliv znameho :-D jinak dotaz jak to tam je s ubytovanim? prislo mi ze den predem se muzu ubytovat po 19 hod.. je jedno jestli prijdu v 19 nebo 22 hod? :-) a jede nekdo z ostravska?Skrýt celý příspěvek

 • ondrej
  17:54 18.03.2013

  Článek ve mně vzbudil zvědavost, docela bych to chtěl zkusit... na vojně jsem nebyl, ale zajímala by mě vlastní psychická odolnost na všechno to řvaní, dril apod...

  Článek ve mně vzbudil zvědavost, docela bych to chtěl zkusit... na vojně jsem nebyl, ale zajímala by mě vlastní psychická odolnost na všechno to řvaní, dril apod...

 • hoodoo
  16:42 18.03.2013

  @palo: když to berete takhle (předpokládám z daní), tak se vlastně platím sám :D @Kečup: osobně si myslím, že by se nechalo na kurzu i přitvrdit (neznám peklo aktivních záloh, ...Zobrazit celý příspěvek

  @palo: když to berete takhle (předpokládám z daní), tak se vlastně platím sám :D

  @Kečup: osobně si myslím, že by se nechalo na kurzu i přitvrdit (neznám peklo aktivních záloh, ale to co chodí na bojový útvary z vyškova... :D ). a k vašemu bodu č. 1, fakt nerozumim tomu, proč tolerujete foťáky/kamery na výcviku :)Skrýt celý příspěvek

 • Anti2t
  15:36 18.03.2013

  tedy k bodům::Krajská vojenská velitelství (KVV) ............... Pokud chcete vstoupit do AZ optejte se na KVV po veliteli roty az (chtějte záložáka né ředitele KVV)toho ...Zobrazit celý příspěvek

  tedy k bodům::Krajská vojenská velitelství (KVV)
  ............... Pokud chcete vstoupit do AZ optejte se na KVV po veliteli roty az (chtějte záložáka né ředitele KVV)toho kontaktujte a poraďte se s ním kdo z roty byl nově na výcviku (ten vám rád řekne vše to nemějte strach)

  Vlastní motivace...............ta je důležitá buď to chcete dělat nebo né buď to máte jako koníčka a budete ho dělat s láskou nebo to nemá cenu dělat víc z toho kromě fajn pocitu a 500kč měsíčně mít nebudete !!!

  Vnímání zálohy ve společnosti.............dokud vás nepoznaj tak o vás budou mluvit jako o vyžírkách na to si zvyknete okamžitě jak vás poznají otočí ....viz při povodních nás do dnes zvou lidi v obci v létě na akce obce!Ale neni to jen o povodních akcí je hodně (alespoň u nás v Ústí a veřejnost nás vnímá velice dobře)!!!

  Vnímání zálohy v Armádě........tohle se týká hlavně Vyškova !!!Později jsem se nesetkal že by kdokoliv řek cokoliv špatného spíše naopak když nás poznají (týká se hlavně výcviku my se neulejváme)


  bral bych tento článek jako spíše informační a lépší by bylo kdybi ho psal někdo kdo vícvikem prošel a byl třebas u záloh alespoň 2-3rokySkrýt celý příspěvek

 • Standa
  15:30 18.03.2013

  A ještě jedna poznámka. Přesně takhle bych si představoval vojnu, výcvik na 3 měsíce a jen vojenský dril pod taktovkou instruktora, než si hrát na tryskomyši po dobu jednoho ...Zobrazit celý příspěvek

  A ještě jedna poznámka. Přesně takhle bych si představoval vojnu, výcvik na 3 měsíce a jen vojenský dril pod taktovkou instruktora, než si hrát na tryskomyši po dobu jednoho zbytečného roku. Já jsem si na vojně udělal i řidičák C a byl jsem schopný to vstřebat docela rychle. Za 3 měsíce musí i idiot zvládnout složitější zbraň.Skrýt celý příspěvek

 • Kečup
  15:16 18.03.2013

  Za 1. Nechápu proč je zde tato fotka, jasně jsem řekl, že pokud se na nějáké objevím, tak v žádném případě nechci, aby se taková fotka objevila někde na internetu. Za 2. Opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Za 1. Nechápu proč je zde tato fotka, jasně jsem řekl, že pokud se na nějáké objevím, tak v žádném případě nechci, aby se taková fotka objevila někde na internetu.
  Za 2. Opravdu jen kritika kurzu a instruktorů v každém článku, už mi to osobně celkem vadí, i když vím, že je vše dost přibarvené. Hlavně to o HOVNECH, nevím o nikom kdo by takhle s někým z kurzu mluvil a nikdo z kurzu, z těch 11 co dokončili mi to neřekl, byť na konci mohli úplně otevřeně a naopak v drtivé většině kurz nehanili, ale kurz se jim zamlouval ( klidně bych mohl přímo citovat těch 11 lidí ).
  Nebudu se omlouvat,nebo jiné instruktory, nejsme tu od toho,abychom kurzanty vodili za ruku a za vše je chválili, jsem přísný a tvrdý a nejen já,ale zároveň je snaha kurzanty něco naučit a myslím, že se naučili to co využijí a nadále budou zdokonalovat na jejich rotách u AZ.....
  Byť nejsem spisovatel,tak i přesto bych nejraději o vašem kurzu napsal článek, ale to není má práce.
  Pro budoucí členy AZ, nebojte se a nenechte se odradit od vašeho úmyslu stát se členy AZ přečtením pár článků. Nečekejte opalovačky a pohodu, ale makejte na sobě a vše si srovnejte v hlavě. Pokud to vážně chcete dělat, tak to zvládnete a budete přínosem.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2