Výcvik Aktivní zálohy: tři dny na zahřátí

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy / Jiří Kalát

První týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově, ještě nebyl tak plný křiku, nadávek a trestů, i když instruktoři již ukazovali, co se stane, když nebudeme plnit svoje povinnosti. Ono je to vlastně prosté: kliky, sklapovačky a běh, to vyléčí každou nekázeň.

(V textu bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

Ústrojní kázeň je základ

Všechno si to odneste na internát a oblečte se,“ říká Playboy, jeden z instruktorů. Materiál, výstroj a oblečení, je toho opravdu hodně. Troje kanady, boty na běhání, dvě kompletní uniformy, dva kabáty, čepice, rukavice, a další zimní i jiné vybavení. Zkrátka a dobře naprosto nacpaný „jezevec“, čtyři krabice bot a ještě ohromná igelitka plná oblečení. Tak 15 až 20 kilogramů vybavení a výstroje.

Máme patnáct minut na to, na sebe nandat ty správné věci, v tom správném pořadí a na nic nezapomenout. Vpadávám na pokoj obsypaný jako vánoční stromeček a všechno ze mě letí dolů. Pak jedu postupně: tričko, kalhoty, první pásek, svetr, kanady, blůza, druhý pásek s čutorou a čepice. K tomu všemu zapnout všechny kapsy i knoflíky. Vrchní pásek musí být nad kapsami, nikoliv na nich, nebo pod nimi. Snažím se vše kontrolovat, když pádím po schodech ze třetího patra. Dobíhám ven a kontrolujeme se ještě s ostatními. Tak už to bude každý den, každý nástup, čas se už i během dne snižuje.

Pamatujte si, že jednotka je od slova jednotný, tedy všichni budete vypadat stejně,“ obchází kolem nás Playboy. Toto přirovnání nám v plné míře dochází už za pár minut, a to když nám mrznou ruce. Nedomluvili jsme se, holt nebyl čas a tak jen pár z nás má rukavice. Podle pravidla: „nemají je všichni, nemá je nikdo“ tedy pochodujeme zmrzlým areálem školy.

Aktivní záloha Foto: Každý voják dostal své osobní zbraně / Jiří Kalát

„Levá, levá, levá,“ to slyšíme stále do kola, učíme se pochodovat, držet krok. Něco, co by se mohlo zdát jako velice jednoduchá záležitost, se tak bohužel nejeví. Snažíme se, ale nejsme úplně úspěšní. Někteří z nás stále nepochopili jednoduchou poučku (kecající voják ještě není unavený), kterou nám vysvětlil Kečup, druhý z našich instruktorů, a neustále kafrají. Dvacet kliků a dvacet sklapovaček je příhodným trestem.

Večerní hodiny na učebně vede Playboy a mají motivační charakter, snaží se nám vysvětlit základní pravidla, co dělat, co nedělat a hlavně, jak to tu přežít. Spát jdeme kolem půlnoci.         

Bez drog a kecání

Co ty ruce v kapsách,“ ozve se z temnoty hlas instruktora. Zamrazí. Dva nezapnuté knoflíky nám tak vysluhují dvacet kliků. Je šest hodin ráno a my akorát nastupujeme. Dobrý začátek na to, že jsme ještě ani nestačili dojít na snídani. Ta se skládá z vajíček a čerstvého pečiva. Chvíli po jídle již opět míříme na ubikace. Pakárna, máme se převléci do sportovního. Čas: osm minut.

Letíme jak blázni po schodech, na pokoji shazujeme kusy uniforem a snažíme se stejně rychle oblékat si tenisky, triko, podvlékací triko a nezapomenout další z propriet, které musíme mít u sebe. Ještě zapnout kapsy a doufat, že všichni máme všechno stejné. Sice jsme nafasovali, ale nikdo neví, co toho druhého napadne a venku je opravdu zima. Je to spěch, ale stíháme.

Jdeme na zdravotní prohlídku, tentokráte nás čeká i test na drogy a jiné zakázané látky. Stojíme v řadách před pánským záchodem, musíme „vytlačit“ vzorek, ale nejde to moc rychle. Playboy ukáže na dveře a dá jen rozkaz „vpřed“. Šedivec pokrčí rameny a jde. Kroutíme očima, jelikož nejde na dámský záchod (to jsou dveře ještě více napravo), ale do manipulační místnosti. „Hm, tak tady to jde také,“ pronese s kelímkem v ruce o pár minut později. Playboy, když uvidí, odkud vylezl, se musí otočit, aby nebylo vidět, jak se směje. Ostatní už jdou na záchod dámský.

Po skončení míříme k vystrojovacímu skladu, kde nás mají čekat „vyslanci“ našich lokálních KVV (Krajské vojenské velitelství). Je něco kolem nuly a sportovní oděv zrovna moc nehřeje. Stojíme venku v pohovu a každý se pokouší nemyslet na zimu kolem. Zatím přijeli jenom dva, čekáme tedy na ostatní.

Aktivní záloha Foto: Výcvik první pomoci v boji / Jiří Kalát

Instruktor nám na zahřátí dopřává první várku kliků, za ranní chybu v oblékání. Je vážně zima a tak se učíme provedení prvních rozkazů, vpravo i vlevo v bok. Začátky jsou těžké a i zde nevypadáme jako vojáci, ale jako banda „modrých šmoulů“ točících se dokola v jakémsi nepostřehnutelném rytmu. „VIP“ z KVV nakonec přijeli jen dva z devíti a tak se po několika minutách vracíme na ubikace, opět se dnes převlékáme.

První hodiny v učebnách trávíme základy zdravení, tedy jak, koho, kdy a proč pozdravit či nepozdravit, jak u toho stát, jak se tvářit, koho zdravit první, atd. Nejdříve se to nezdá, ale na konci dne je z toho celkem pěkné divadlo. Playboy hrozí „skokem z okna,“ jelikož nic takového ještě neviděl, ale neustále se směje a opravuje chyby vojínů. Během té doby si vysvětlujeme i základy složení zbraní, základy taktiky či první pomoci.

Nevím, co vyvolalo večerní Playboyovu dobrou náladu, odpoledne byla dosti rozdílná. Mluvení, kecání, vyrušování. To je asi největší prozatímní nešvar naší čety. Vždy se najde někdo, kdo vyrušuje, má hloupé připomínky a na otázky typu: „Je někomu zima?“ odpovídají: „Ano, mně.“ Nakonec instruktorům došla trpělivost a my si šli zaběhat. V nových kanadách to nebyl zrovna med, i když pro člověka zvyklého se hýbat, to nebylo ani žádné peklo.

Pro pár rekrutů však bohužel ano. Lucka začala pomalu odpadávat, až skoro neběžela, jen se tak potácela. Rychlonožka vzal její batoh a já ji táhl za rukáv po celou dobu „trestu“. Chtěla to vzdát, ale nakonec doběhla. Podobně na tom byl i Obr, asi nejvyšší člověk v četě. Nedával běh a my jeho - tlačit ho nebyla žádná sranda. Bylo to jen několik stovek metrů, ale všichni se zapotili. Náš velký kolega to nakonec večer vzdal a odjel domů.  První odpadlík, další budou následovat.    

Tresty či odměny (jak se tady tresty nazývají) mají různé formy. „Mohl jsem Vám to donést vytištěné, ale napište si to, ten komfort si musíte nejdříve zasloužit,“ řekl Kečup během večerní výuky a narážel na naše celodenní hlučné chování. Tímto měl v deset večer skončit náš šestnáctihodinový program. Bohužel. Jelikož Stoupa neznala na odpolední přednášce pořádně hodnosti, které nám zadali se naučit, tak jsme do rána museli odevzdat domácí úkol, patnáctkrát opsaný seznam hodností. O hodinu spánku méně.

Kvéry a požáry

Drsné ráno. Prudká hádka mezi dvěma vojíny. Křik a lehká fyzická výměna. Nic vážného, nic co by se nedalo vyřešit bez příchodu šarží. Vokurka si opět bezdůvodně rozkřičel na Zdenála a byla z toho skoro rvačka. Naštěstí tomu ostatní zbránili. Všichni pomalu tušíme, že tenhle chlap je prostě „magor“, možná to slovo není korektní, ale naprosto vyjadřuje naše smýšlení o něm. Už je to potřetí, co někoho napadl, je neurvalý, hrubý a hloupý, k tomu všemu dostal velení čety a několik dalších funkcí navrch, takže mu narostl hřebínek. Začal nám vykat, holky usazovat slovy: „Drž hubu, ty krávo“ a jeho oblíbeným: „Chováš se jako primitiv.“

Sborka a rozborka Foto: Sborka a rozborka kulometu vz. 59 / Jiří Kalát

I takovému člověku dali do rukou zbraň, stejně jako nám všem. Samopal vzor 58 jsme vyfasovali v pátek ráno po snídani. Musím se přiznat, že pro mě je to poprvé v životě, co držím v ruce zbraň. Pro ostatní to bylo naprosto přirozené. Sborka a rozborka, sborka a rozborka, atd. Tak nějak by se daly popsat další dvě hodiny „střeleckého“ výcviku. Postupně se nám snažil instruktor vysvětlovat složení a rozložení samopalu. Bohužel slovo „postupně“ se stalo osudné některým z vojínů, kteří samopal očividně neměli v ruce poprvé a instruktorův proces předbíhali. Stálo je to dvacet kliků.

Chvíli na to se ocitáme se samopaly na ramenou na „buzer place“, kde nás čeká nám neznámý instruktor a netváří se nijak přívětivě. Jela se „pořadovka“, tedy opakované povely pozor, pohov, čelem vzad a tak dále. „To jdete ven v takovýhle špinavých botách,“ zněla jedna z instruktorových otázek. Naštěstí z toho nevyvodil žádné důsledky. Je pravdou, že kanady si každý vyčistil ráno, jenže v tom celodenním marastu je skoro všichni měli zastříkané. Tedy pořád dokola, vpravo, vlevo, salutovat, pozor, pohov, atd.

V pátek se končí o hodně dříve. Po „pořadovce“ nás čekala ještě protipožární ochrana. Je půl druhé, poslední rozkaz „rozchod“ a začal víkend.

Tři náročné dny, málo spánku, hodně učení a přiměřená porce nadávek a křiku. Uvidíme, jaký bude týden číslo dvě.         

Pokračování opět za týden.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Aktivní zálohy obětí chaosu v Armádě České republiky

Asi málokdo postřehl dění kolem aktivních záloh naší armády uplynulých tří týdnů, pokud mu unikl ...

Koncepce Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky - část. 1

Aktivní záloha (AZ) funguje v rámci Armády České republiky již deset let. Je však obecně známo, že ...

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo

Armádní výcvik Aktivní zálohy (AZ) Armády České republiky je pro mnohé lidi velkou neznámou. Budeme ...

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo II

V komentářích pod první reportáží zabývající se výcvikem Aktivní zálohy Armády ČR se vyskytlo ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Matt
  23:53 24.02.2013

  Rošťák: já bych k těm táboráčkům něco podotkl... po tomhle cviku. :) Jinak ve vyšpointu je fakt asi vše stejně, jen chodí dřív spát a končí až v pátek... a maj toho jen 6 ...Zobrazit celý příspěvek

  Rošťák:
  já bych k těm táboráčkům něco podotkl... po tomhle cviku. :)
  Jinak ve vyšpointu je fakt asi vše stejně, jen chodí dřív spát a končí až v pátek... a maj toho jen 6 týdnů... :) Ale když to vezmu kolem a kolem, zařadil se nám ten nový přírustek, krom Vyšpointu nepoznamenaný, dobře. :)

  Jinak ke krajským rotám. Povětšinou jsou tam skvělí lidé, strávil jsem na krajské rotě tři a půl roku, než jsem byl přeložen k bojovce a stále se rád s chlapama sejdu. Pokud v rámci výcviku dojde k rozdělání ohně, je to povětšinou v rámci plánované činnosti (třeba při výcviku v přežití) nebo proto, že plánovači nechali vojákům spoustu času večer a ti se ho rozhodli využít jinak než čuměním do stropu (to je zas dle mého především chyba plánovačů). Pravdou je, že u krajské roty bylo vždy dost času který jsem osobně považoval za nevyužitý, nadruhou stranu... teď u bojovky bych byl semtam za nějaký nevyužitý čas i rád. :DSkrýt celý příspěvek

 • Martin
  22:39 24.02.2013

  třeba skype xbart01

  třeba skype xbart01

 • Rostak
  21:51 24.02.2013

  Ahoj, zajímavé, moc se to nezměnilo od roku 2008, až na tu návštěvu z KVV. A jinak pro Toma, nevim, ale na krajské rotě jsem nezažil táboráčky a špekáčky, natož ted u ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj, zajímavé, moc se to nezměnilo od roku 2008, až na tu návštěvu z KVV.
  A jinak pro Toma, nevim, ale na krajské rotě jsem nezažil táboráčky a špekáčky, natož ted u bojovky.
  Nevím jaké v tom máš zkušenosti, ale některých se to může dotknout.
  S pozdravem
  RostakSkrýt celý příspěvek

 • maca
  11:53 24.02.2013

  Ahoj nechej tady kontakt na sebe, ozvu se.

  Ahoj nechej tady kontakt na sebe, ozvu se.

 • martin
  05:11 24.02.2013

  ahk tak tj chtel bych o necem pokecat,máš třeba skype nebo něco na kontakt?jinak děkuju

  ahk tak tj chtel bych o necem pokecat,máš třeba skype nebo něco na kontakt?jinak děkuju

 • maca
  18:59 23.02.2013

  Né, já jsem ta šmoulinka co na posledním fotu dělá rozborku UK59.(Šmoula-vyšpoinťácký název pro přísušníka AZ)

  Né, já jsem ta šmoulinka co na posledním fotu dělá rozborku UK59.(Šmoula-vyšpoinťácký název pro přísušníka AZ)

 • martin
  18:34 23.02.2013

  Ok,díky,a ty jsi autor těchto článků?

  Ok,díky,a ty jsi autor těchto článků?

 • maca
  18:07 23.02.2013

  Tak pokud jsi kluk tak limit na test je 2600, kolem 2400 je minimum a to za 12 minut. Upozorňuju tě, ale že je to to minimum co ve Vyšpointu zaběhnout musíš. Vyškov je celý o ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud jsi kluk tak limit na test je 2600, kolem 2400 je minimum a to za 12 minut. Upozorňuju tě, ale že je to to minimum co ve Vyšpointu zaběhnout musíš. Vyškov je celý o běhání, běhá se pořád a všude,to všude myslím opravdu vážně:) následuje sed-leh, opět všude a vpřímém závěsu jsou kliky:) Takže cvič a běhej a pokud můžu radit, čas vůbec neřeš:)Skrýt celý příspěvek

 • martin
  16:39 23.02.2013

  Ahojte,nevíte někdo jak je to tam třeba s během?kolik se má např. na čas uběhnout atd?

  Ahojte,nevíte někdo jak je to tam třeba s během?kolik se má např. na čas uběhnout atd?

 • maca
  23:45 21.02.2013

  To private- Ano taháš obyčejné řemení,ale pokud se jednotka nedohodne jedná se i o obyčejné věci, jako rukavice, svetry, šátky, atd. a respektive záleží i na tom jestli ti to ...Zobrazit celý příspěvek

  To private- Ano taháš obyčejné řemení,ale pokud se jednotka nedohodne jedná se i o obyčejné věci, jako rukavice, svetry, šátky, atd. a respektive záleží i na tom jestli ti to vůbec dovolí ten daný instruktor. Ano v prvním roce by to mělo být 6 týdnů Vyšpoint a 2 týdny tvoje rota. Další roky je to rozvrhlé tak, že toho moc nenacvičíš a už vůbec né v kuse....Skrýt celý příspěvek

 • Vočko
  18:53 21.02.2013

  Ve Vyškově budeš nosti to, co ti ve Vyškově dají. Na rotě je to potom na dobré vůli velitele. Většinou není problém s vybavením ve vzoru 95. Standartní výbava je snad ještě opasek ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve Vyškově budeš nosti to, co ti ve Vyškově dají. Na rotě je to potom na dobré vůli velitele. Většinou není problém s vybavením ve vzoru 95. Standartní výbava je snad ještě opasek s čutorou, bajonetem a koženou sumkou na 4 zásobníky. Koukni schválně na fotky z cvičení rot a uvidíš, co za vybavení je zhruba dovoleno používat.
  Cvičení jsou ze zákona MAX. 3 týdny. Kvůli nedostatku peněz je to ale většinou zhruba týden jeden a i kdyby to byly ty tři, tak to bude rozvrhnuté v průběhu roku zhruba po týdnech. V prvním roce je to až 8 týdnů - 6 týdnů vyškov + třeba týden, pokud má tvoje rota vlastní cvičení až třeba na podzim.Skrýt celý příspěvek

 • Private
  14:36 21.02.2013

  to maca: Takže když se v jednotce lidi nedohodnou, tak se tahá obyčejné řemení? Vím, že k bojovému nasazení u AZ nikdo nedojde, ale stejně bych se cítil líp v RICASu nebo aspoň v ...Zobrazit celý příspěvek

  to maca: Takže když se v jednotce lidi nedohodnou, tak se tahá obyčejné řemení? Vím, že k bojovému nasazení u AZ nikdo nedojde, ale stejně bych se cítil líp v RICASu nebo aspoň v NPP s pláty.
  to maca a Jirka: A k těm 4 respektive 6 týdnům, první rok je to těch 6 týdnů v kuse a zbylé roky 4, které se ale v kuse odkroutit nemusí?
  to Jirka: To že by to bylo až od příštího roku by mi nevadilo, letos jsem stejně jenom na střední a na tu se stipendium neuplatňuje.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  13:33 21.02.2013

  pro Relux: Ano, autor článku p. Kalát KZP nedokončil.

  pro Relux: Ano, autor článku p. Kalát KZP nedokončil.

 • Jirka
  23:43 20.02.2013

  Pro Privata :-) , ano v prvním roce musíš podstoupit 5 nebo 6 týdnů ve Vyškově a v kuse!!! ano navýšení i stipendium se řešilo, ale pokud to nastane tak až od příštího roku. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Privata :-) , ano v prvním roce musíš podstoupit 5 nebo 6 týdnů ve Vyškově a v kuse!!! ano navýšení i stipendium se řešilo, ale pokud to nastane tak až od příštího roku. Pokud mi neunikla žádná novinkaSkrýt celý příspěvek

 • maca
  23:36 20.02.2013

  Jo a není to 4 týdny, ale 6 týdnů a to od 6 rána tak do 22 až 1 v noci.....

  Jo a není to 4 týdny, ale 6 týdnů a to od 6 rána tak do 22 až 1 v noci.....

 • maca
  23:34 20.02.2013

  Pokud tu výstroj mají všichni a pokud s tím souhlasí instruktor pak ano, můžeš ji mít. Ale můžu tě ujistit, že až na pár vyjímek budeš stejně nosit a používat to co zbytek ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud tu výstroj mají všichni a pokud s tím souhlasí instruktor pak ano, můžeš ji mít. Ale můžu tě ujistit, že až na pár vyjímek budeš stejně nosit a používat to co zbytek čety.....Velitele čety určuje podle svého uvážení instruktor.....Skrýt celý příspěvek

 • Relux
  19:15 20.02.2013

  Tak jak to s autorem članku vlastně je ? Prošel nebo ne ? Já jsem z článku nevyčetl že by vypadl ! A ještě bych měl dotaz na autora nebo někoho povaleného. podle čeho se na začátku ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak to s autorem članku vlastně je ? Prošel nebo ne ? Já jsem z článku nevyčetl že by vypadl ! A ještě bych měl dotaz na autora nebo někoho povaleného. podle čeho se na začátku určuje kdo bude velitelem té čety ? vždyt po dni se to přece nedá rozdělovat a pak to právě dostane nějaký pitomec.Skrýt celý příspěvek

 • Private
  17:28 20.02.2013

  Chtěl poprosit o radu od někoho kdo je o AZ trochu více informovaný. Jak je to s časovým rozvržením, jestli se musí ty 4 týdny ročně odkroutit v kuse nebo je možná nějaká ...Zobrazit celý příspěvek

  Chtěl poprosit o radu od někoho kdo je o AZ trochu více informovaný. Jak je to s časovým rozvržením, jestli se musí ty 4 týdny ročně odkroutit v kuse nebo je možná nějaká kombinace? V článku se píše, že je zde nutná jednota, takže nákup a používání vlastní výstroje nepřichází v úvahu (například RICAS od Warrioru, který nosí spousta Chrudimáků)? Jak je to se stipendiem? Vím, že se dřív když se řešilo navýšení "platu" záložáků, tak se mluvilo i o stipendiu 20000kč pro studenty.
  Děkuji za případné odpovědi.Skrýt celý příspěvek

 • Daniel Lípa
  10:40 20.02.2013

  Jeje......to je zajímavé čtení,asi se nad sebou budu muset zamyslet......

  Jeje......to je zajímavé čtení,asi se nad sebou budu muset zamyslet......

 • maca
  23:35 19.02.2013

  Autora z kasáren Dědice znám,je to spolehlivej parťák a jako jeden zmála pochopil o čem jednotka a disciplína je. Vyšpointem jsem prošla. Je to těžký, ale kdyby nebylo mého ...Zobrazit celý příspěvek

  Autora z kasáren Dědice znám,je to spolehlivej parťák a jako jeden zmála pochopil o čem jednotka a disciplína je. Vyšpointem jsem prošla. Je to těžký, ale kdyby nebylo mého zranění, řekla bych, že je to to, co člověk, který vojákem chce být, hledá. S tím, že by tímto výcvikem měli projít všechny AZ souhlasím, protože tam lidé jdou opravdu nepřipravení a pak jsou v šoku. Kolikrát jim ani na KVV nedají nejmenší informace o tom co je čeká. Jinak co se instruktorů týká, řekla bych že jsou to lidé na svém místě a ví co dělají. A co se AZ týká tak ve Vyšpointu je to vážně ten opravdový kousek armády a pak je to už na každém znás. Těším se brzy zpět. Jo a ještě mojmovy- jsem moc ráda, že jsi to dal. Držím ti palce ať ti to v budoucnu u ačr vyjde.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3