Výcvik Aktivní zálohy: tři dny na zahřátí

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy / Jiří Kalát

První týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově, ještě nebyl tak plný křiku, nadávek a trestů, i když instruktoři již ukazovali, co se stane, když nebudeme plnit svoje povinnosti. Ono je to vlastně prosté: kliky, sklapovačky a běh, to vyléčí každou nekázeň.

(V textu bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

Ústrojní kázeň je základ

Všechno si to odneste na internát a oblečte se,“ říká Playboy, jeden z instruktorů. Materiál, výstroj a oblečení, je toho opravdu hodně. Troje kanady, boty na běhání, dvě kompletní uniformy, dva kabáty, čepice, rukavice, a další zimní i jiné vybavení. Zkrátka a dobře naprosto nacpaný „jezevec“, čtyři krabice bot a ještě ohromná igelitka plná oblečení. Tak 15 až 20 kilogramů vybavení a výstroje.

Máme patnáct minut na to, na sebe nandat ty správné věci, v tom správném pořadí a na nic nezapomenout. Vpadávám na pokoj obsypaný jako vánoční stromeček a všechno ze mě letí dolů. Pak jedu postupně: tričko, kalhoty, první pásek, svetr, kanady, blůza, druhý pásek s čutorou a čepice. K tomu všemu zapnout všechny kapsy i knoflíky. Vrchní pásek musí být nad kapsami, nikoliv na nich, nebo pod nimi. Snažím se vše kontrolovat, když pádím po schodech ze třetího patra. Dobíhám ven a kontrolujeme se ještě s ostatními. Tak už to bude každý den, každý nástup, čas se už i během dne snižuje.

Pamatujte si, že jednotka je od slova jednotný, tedy všichni budete vypadat stejně,“ obchází kolem nás Playboy. Toto přirovnání nám v plné míře dochází už za pár minut, a to když nám mrznou ruce. Nedomluvili jsme se, holt nebyl čas a tak jen pár z nás má rukavice. Podle pravidla: „nemají je všichni, nemá je nikdo“ tedy pochodujeme zmrzlým areálem školy.

Aktivní záloha Foto: Každý voják dostal své osobní zbraně / Jiří Kalát

„Levá, levá, levá,“ to slyšíme stále do kola, učíme se pochodovat, držet krok. Něco, co by se mohlo zdát jako velice jednoduchá záležitost, se tak bohužel nejeví. Snažíme se, ale nejsme úplně úspěšní. Někteří z nás stále nepochopili jednoduchou poučku (kecající voják ještě není unavený), kterou nám vysvětlil Kečup, druhý z našich instruktorů, a neustále kafrají. Dvacet kliků a dvacet sklapovaček je příhodným trestem.

Večerní hodiny na učebně vede Playboy a mají motivační charakter, snaží se nám vysvětlit základní pravidla, co dělat, co nedělat a hlavně, jak to tu přežít. Spát jdeme kolem půlnoci.         

Bez drog a kecání

Co ty ruce v kapsách,“ ozve se z temnoty hlas instruktora. Zamrazí. Dva nezapnuté knoflíky nám tak vysluhují dvacet kliků. Je šest hodin ráno a my akorát nastupujeme. Dobrý začátek na to, že jsme ještě ani nestačili dojít na snídani. Ta se skládá z vajíček a čerstvého pečiva. Chvíli po jídle již opět míříme na ubikace. Pakárna, máme se převléci do sportovního. Čas: osm minut.

Letíme jak blázni po schodech, na pokoji shazujeme kusy uniforem a snažíme se stejně rychle oblékat si tenisky, triko, podvlékací triko a nezapomenout další z propriet, které musíme mít u sebe. Ještě zapnout kapsy a doufat, že všichni máme všechno stejné. Sice jsme nafasovali, ale nikdo neví, co toho druhého napadne a venku je opravdu zima. Je to spěch, ale stíháme.

Jdeme na zdravotní prohlídku, tentokráte nás čeká i test na drogy a jiné zakázané látky. Stojíme v řadách před pánským záchodem, musíme „vytlačit“ vzorek, ale nejde to moc rychle. Playboy ukáže na dveře a dá jen rozkaz „vpřed“. Šedivec pokrčí rameny a jde. Kroutíme očima, jelikož nejde na dámský záchod (to jsou dveře ještě více napravo), ale do manipulační místnosti. „Hm, tak tady to jde také,“ pronese s kelímkem v ruce o pár minut později. Playboy, když uvidí, odkud vylezl, se musí otočit, aby nebylo vidět, jak se směje. Ostatní už jdou na záchod dámský.

Po skončení míříme k vystrojovacímu skladu, kde nás mají čekat „vyslanci“ našich lokálních KVV (Krajské vojenské velitelství). Je něco kolem nuly a sportovní oděv zrovna moc nehřeje. Stojíme venku v pohovu a každý se pokouší nemyslet na zimu kolem. Zatím přijeli jenom dva, čekáme tedy na ostatní.

Aktivní záloha Foto: Výcvik první pomoci v boji / Jiří Kalát

Instruktor nám na zahřátí dopřává první várku kliků, za ranní chybu v oblékání. Je vážně zima a tak se učíme provedení prvních rozkazů, vpravo i vlevo v bok. Začátky jsou těžké a i zde nevypadáme jako vojáci, ale jako banda „modrých šmoulů“ točících se dokola v jakémsi nepostřehnutelném rytmu. „VIP“ z KVV nakonec přijeli jen dva z devíti a tak se po několika minutách vracíme na ubikace, opět se dnes převlékáme.

První hodiny v učebnách trávíme základy zdravení, tedy jak, koho, kdy a proč pozdravit či nepozdravit, jak u toho stát, jak se tvářit, koho zdravit první, atd. Nejdříve se to nezdá, ale na konci dne je z toho celkem pěkné divadlo. Playboy hrozí „skokem z okna,“ jelikož nic takového ještě neviděl, ale neustále se směje a opravuje chyby vojínů. Během té doby si vysvětlujeme i základy složení zbraní, základy taktiky či první pomoci.

Nevím, co vyvolalo večerní Playboyovu dobrou náladu, odpoledne byla dosti rozdílná. Mluvení, kecání, vyrušování. To je asi největší prozatímní nešvar naší čety. Vždy se najde někdo, kdo vyrušuje, má hloupé připomínky a na otázky typu: „Je někomu zima?“ odpovídají: „Ano, mně.“ Nakonec instruktorům došla trpělivost a my si šli zaběhat. V nových kanadách to nebyl zrovna med, i když pro člověka zvyklého se hýbat, to nebylo ani žádné peklo.

Pro pár rekrutů však bohužel ano. Lucka začala pomalu odpadávat, až skoro neběžela, jen se tak potácela. Rychlonožka vzal její batoh a já ji táhl za rukáv po celou dobu „trestu“. Chtěla to vzdát, ale nakonec doběhla. Podobně na tom byl i Obr, asi nejvyšší člověk v četě. Nedával běh a my jeho - tlačit ho nebyla žádná sranda. Bylo to jen několik stovek metrů, ale všichni se zapotili. Náš velký kolega to nakonec večer vzdal a odjel domů.  První odpadlík, další budou následovat.    

Tresty či odměny (jak se tady tresty nazývají) mají různé formy. „Mohl jsem Vám to donést vytištěné, ale napište si to, ten komfort si musíte nejdříve zasloužit,“ řekl Kečup během večerní výuky a narážel na naše celodenní hlučné chování. Tímto měl v deset večer skončit náš šestnáctihodinový program. Bohužel. Jelikož Stoupa neznala na odpolední přednášce pořádně hodnosti, které nám zadali se naučit, tak jsme do rána museli odevzdat domácí úkol, patnáctkrát opsaný seznam hodností. O hodinu spánku méně.

Kvéry a požáry

Drsné ráno. Prudká hádka mezi dvěma vojíny. Křik a lehká fyzická výměna. Nic vážného, nic co by se nedalo vyřešit bez příchodu šarží. Vokurka si opět bezdůvodně rozkřičel na Zdenála a byla z toho skoro rvačka. Naštěstí tomu ostatní zbránili. Všichni pomalu tušíme, že tenhle chlap je prostě „magor“, možná to slovo není korektní, ale naprosto vyjadřuje naše smýšlení o něm. Už je to potřetí, co někoho napadl, je neurvalý, hrubý a hloupý, k tomu všemu dostal velení čety a několik dalších funkcí navrch, takže mu narostl hřebínek. Začal nám vykat, holky usazovat slovy: „Drž hubu, ty krávo“ a jeho oblíbeným: „Chováš se jako primitiv.“

Sborka a rozborka Foto: Sborka a rozborka kulometu vz. 59 / Jiří Kalát

I takovému člověku dali do rukou zbraň, stejně jako nám všem. Samopal vzor 58 jsme vyfasovali v pátek ráno po snídani. Musím se přiznat, že pro mě je to poprvé v životě, co držím v ruce zbraň. Pro ostatní to bylo naprosto přirozené. Sborka a rozborka, sborka a rozborka, atd. Tak nějak by se daly popsat další dvě hodiny „střeleckého“ výcviku. Postupně se nám snažil instruktor vysvětlovat složení a rozložení samopalu. Bohužel slovo „postupně“ se stalo osudné některým z vojínů, kteří samopal očividně neměli v ruce poprvé a instruktorův proces předbíhali. Stálo je to dvacet kliků.

Chvíli na to se ocitáme se samopaly na ramenou na „buzer place“, kde nás čeká nám neznámý instruktor a netváří se nijak přívětivě. Jela se „pořadovka“, tedy opakované povely pozor, pohov, čelem vzad a tak dále. „To jdete ven v takovýhle špinavých botách,“ zněla jedna z instruktorových otázek. Naštěstí z toho nevyvodil žádné důsledky. Je pravdou, že kanady si každý vyčistil ráno, jenže v tom celodenním marastu je skoro všichni měli zastříkané. Tedy pořád dokola, vpravo, vlevo, salutovat, pozor, pohov, atd.

V pátek se končí o hodně dříve. Po „pořadovce“ nás čekala ještě protipožární ochrana. Je půl druhé, poslední rozkaz „rozchod“ a začal víkend.

Tři náročné dny, málo spánku, hodně učení a přiměřená porce nadávek a křiku. Uvidíme, jaký bude týden číslo dvě.         

Pokračování opět za týden.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Aktivní zálohy obětí chaosu v Armádě České republiky

Asi málokdo postřehl dění kolem aktivních záloh naší armády uplynulých tří týdnů, pokud mu unikl ...

Koncepce Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky - část. 1

Aktivní záloha (AZ) funguje v rámci Armády České republiky již deset let. Je však obecně známo, že ...

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo

Armádní výcvik Aktivní zálohy (AZ) Armády České republiky je pro mnohé lidi velkou neznámou. Budeme ...

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo II

V komentářích pod první reportáží zabývající se výcvikem Aktivní zálohy Armády ČR se vyskytlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukáš
  18:33 19.02.2013

  Zdravím. moc pěkný článek :-) máte tu výhodu , že tam jdete jako AZ a ne jako profesionál :-) , kterej má ten záhul ještě větší :-) Vím o čem je řeč "Vyšpoint" jsem si už jednou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím.
  moc pěkný článek :-) máte tu výhodu , že tam jdete jako AZ a ne jako profesionál :-) , kterej má ten záhul ještě větší :-) Vím o čem je řeč "Vyšpoint" jsem si už jednou užil a dost :-D víckrát bych to nechtěl :-) Kdo tam byl pochopí ale uznám , že se na to vzpomíná dobře :-) Když tam člověk narazí na dobrej kolektiv , kterej drží při sobě dá se to zvládnout :-)Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  18:28 19.02.2013

  Jinak něco o autorovi - http://kalat.blog.respekt.ihne...

  Jinak něco o autorovi - http://kalat.blog.respekt.ihne...

 • Tom
  15:59 19.02.2013

  Jak to tady tak pročítám,tak někteří borci se v komentářích brání a autora napadají, aniž by vůbec napsal něco proti něčemu.Pouhé konstatování faktu a suběktivního pohledu, ale na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak to tady tak pročítám,tak někteří borci se v komentářích brání a autora napadají, aniž by vůbec napsal něco proti něčemu.Pouhé konstatování faktu a suběktivního pohledu, ale na to má snad každý právo,nebo že by jste pánové při výcviku něco podělali?To se asi dočtem příště.
  Myslím, že je dobře, že o výcvikáči k AZ někdo něco napíše ,ono moc lidí neví,co je ve" Vyšpointu" čeká,jelikož na většině KVV jim o průběhu samotného výcviku, nic moc neřeknou.Vytisknout jim ten článek na propagační brožůru, ať maj taky nějakou představu. Většina pak např. fyzické testy bere jako maximum a né nutné minimum, co má vzládnout a to jenom v případě, že jim o nich pří náboru ku AZ někdo řekne. Jenom výcvik nebo zdokonolavací kurzy by měly být ve Vyšpointu každý rok pro všechny AZ, alespoň by to bylo pořádné cvičení pod vedením profesionálů, aby pod slovy AZ nebyly jenom táborák a špekáčky, ale hlavně armáda.Skrýt celý příspěvek

 • stryx
  15:06 19.02.2013

  stryx: ja bych chtel videt tebe borecku :) takovy internetovy hrdinove... dokad se schovavaj za firewallem vid :)

  stryx: ja bych chtel videt tebe borecku :) takovy internetovy hrdinove... dokad se schovavaj za firewallem vid :)

 • Jiří Kalát
  14:36 19.02.2013

  Jen bych rád jednu věc, urážet je milé, máte k tomu prostor, málokdo najde odvahu se podepsat jménem, klasické chování hrdinů. Možná by bylo vhodné si o autorovi něco zjistit, než ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych rád jednu věc, urážet je milé, máte k tomu prostor, málokdo najde odvahu se podepsat jménem, klasické chování hrdinů. Možná by bylo vhodné si o autorovi něco zjistit, než se začne někdo "vyb..vat" v komentářích pod textem. To jen tak mimochodem.Skrýt celý příspěvek

 • stryx
  12:03 19.02.2013

  to apophis dark a Kurts: rozumím tomu co jste napsali správně tak, že Kalát je hovádko, které se snažísvýmižtexty prezentovat jako drsňák, a přitom se na takové nevinné věci, jako ...Zobrazit celý příspěvek

  to apophis dark a Kurts: rozumím tomu co jste napsali správně tak, že Kalát je hovádko, které se snažísvýmižtexty prezentovat jako drsňák, a přitom se na takové nevinné věci, jako bylo cvičení ve Vyškově, posral už po týdnu :-)))???? Teda jeli tomu opravdu tak, takbych chtěl tohoto BOREČKA vidět, kdyby musel nastoupit na povinou vojenskou základní službu za socialismu.
  Ale jistě nás tady bude mistrovat svými články oválečnýchkonfliktech ve světě. Řekl bych, že se ze strany tohoto VOJENSKÉHO ODBORNÍKA mámeopravdu na co těšit :-(((((((Skrýt celý příspěvek

 • Kurts
  10:50 19.02.2013

  Lidi, co to tu píšte....armáda je armáda... jednotlivec nic neznamená.... Tenhle článek co do kvality nic moc. Nevím, proč to píše člověk, který se vzdal....není to pak podle mne ...Zobrazit celý příspěvek

  Lidi, co to tu píšte....armáda je armáda... jednotlivec nic neznamená....
  Tenhle článek co do kvality nic moc. Nevím, proč to píše člověk, který se vzdal....není to pak podle mne objektivní. Je jasní, že v prvním týdnu příjmače Vás budou formovat hlavně jako osobnost. To znamená, že přestanete myslet jako civilové !
  Tresty čí spíš odměny v klikování jsou běžné...
  Nechápu, jak tihle lidi, mohli projít psych. vyšetřením, když se pak ukázalo, že vlastně nejsou osobnostně vyzrálý a hlavně motivovaní...Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:18 19.02.2013

  Když to tady čtu, tak jsem rád, že autor článku KZP raději vzdal a nenastoupil k naší jednotce. Pro něho je tak určitě lepší.

  Když to tady čtu, tak jsem rád, že autor článku KZP raději vzdal a nenastoupil k naší jednotce. Pro něho je tak určitě lepší.

 • Sajtn
  02:25 19.02.2013

  to Left: "intelektuální činnost asi není vítána" to si myslel vážně? :-) To očekáváš, že v armádě budeš malovat obrázky, střílet do rytmu nebo si povídat jak by svět mohl být ...Zobrazit celý příspěvek

  to Left: "intelektuální činnost asi není vítána" to si myslel vážně? :-) To očekáváš, že v armádě budeš malovat obrázky, střílet do rytmu nebo si povídat jak by svět mohl být krásnější?Skrýt celý příspěvek

 • standa
  22:27 18.02.2013

  No já myslím, že o vykendu se nikdy nic neděje.....díky bohu.

  No já myslím, že o vykendu se nikdy nic neděje.....díky bohu.

 • huma999
  22:22 18.02.2013

  A o vykendu se děje co ?

  A o vykendu se děje co ?

 • apophis dark
  22:21 18.02.2013

  Left: co čekáte od armády ....všude na Světě to tak funguje, jak v USA, tak GB,tak RU apod. Armáda funguje jako celek, ne jako jednotlivec ..... !!!!!! Doba rytířských turnajů je ...Zobrazit celý příspěvek

  Left: co čekáte od armády ....všude na Světě to tak funguje, jak v USA, tak GB,tak RU apod. Armáda funguje jako celek, ne jako jednotlivec ..... !!!!!! Doba rytířských turnajů je jaksi xxx let za námi.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  21:28 18.02.2013

  Nic se nezměnilo...a já myslel, že jsme konečně o kus dál. Nejsme. I co se týře, byť některých, členů. (Nemyslím tím autora) To Jirka: "voják se musí naučit první poslouchat ...Zobrazit celý příspěvek

  Nic se nezměnilo...a já myslel, že jsme konečně o kus dál. Nejsme. I co se týře, byť některých, členů. (Nemyslím tím autora)

  To Jirka: "voják se musí naučit první poslouchat protože on tam je od toho aby dělal a ne přemýšlel."
  Tak to teda není nic pro mě...intelektuální činnost asi není vítána.

  "apophis dark" - zářný příklad mé první tezeSkrýt celý příspěvek

 • apophis dark
  18:15 18.02.2013

  Hmm je až z podivem, že tento článek napsal někdo, kdo nevydržel v KZP ani jeden týden a to co píše je dost přikrášlené k horšímu, aby měl článek "koule" .

  Hmm je až z podivem, že tento článek napsal někdo, kdo nevydržel v KZP ani jeden týden a to co píše je dost přikrášlené k horšímu, aby měl článek "koule" .

 • liberal shark
  17:38 18.02.2013

  Chlapci chlapci. Voják nesmí mluvit ve tvaru a musí být vždy řádně ustrojen. U mně by jste ryli hubou v zemi jak německé myši :-)).

  Chlapci chlapci. Voják nesmí mluvit ve tvaru a musí být vždy řádně ustrojen. U mně by jste ryli hubou v zemi jak německé myši :-)).

 • Jirka
  17:34 18.02.2013

  Co se týče buzerace žádná tam není :) Nebo aspon já jsem nezažil, to že nás odměnovaly trestama jsme si mohly sami, řeknou co máš udělat a minimálně půlka čety to udelá jinak takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče buzerace žádná tam není :) Nebo aspon já jsem nezažil, to že nás odměnovaly trestama jsme si mohly sami, řeknou co máš udělat a minimálně půlka čety to udelá jinak takže následuje odměna, voják se musí naučit první poslouchat protože on tam je od toho aby dělal a ne přemýšlel.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Kužílek
  14:11 18.02.2013

  Odměny byli vždy Ale vždy se to v něco dobrého obrátilo. Např. když na našem KZP jsme v podstatě od úterý do čtvrtka naspali 2 hodiny, kdy už šarže co nás měli v čtvrtek na spec ...Zobrazit celý příspěvek

  Odměny byli vždy

  Ale vždy se to v něco dobrého obrátilo. Např. když na našem KZP jsme v podstatě od úterý do čtvrtka naspali 2 hodiny, kdy už šarže co nás měli v čtvrtek na spec hodiny (požáry, učto), si chodily stěžovat že všichni bez vyjímky spíme s otevřenýma očima i v stoje. tak ale výsledek bylo to že lidi přestali kecat a jinak se civilně projevovat. takže nakonec jsem si musel přiznat že v něčem pravdu měli.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  13:16 18.02.2013

  No tfujtajxl, já už bych tam teda nevlezl. Nejhorší je, když má moc dementní guma. V Radošově, když jsem tam přijel a guma začala mluvit, tak jsem se začal smát, jsem si myslel, že ...Zobrazit celý příspěvek

  No tfujtajxl, já už bych tam teda nevlezl. Nejhorší je, když má moc dementní guma. V Radošově, když jsem tam přijel a guma začala mluvit, tak jsem se začal smát, jsem si myslel, že si ze sebe dělá srandu, ale ne, on takhle dementní byl.....no bylo jich tam víc dementních. Tam to byla nádhera.Skrýt celý příspěvek

 • Mojma
  13:15 18.02.2013

  Zdarec. Celkem v klidu článek, ale mohls mi dát jinou přezdívku než rychlonožka (nahoře čistím kvéry).. K těm fyzickým trestům, byly naprosto v pořádku a po nich nám už zima ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdarec. Celkem v klidu článek, ale mohls mi dát jinou přezdívku než rychlonožka (nahoře čistím kvéry).. K těm fyzickým trestům, byly naprosto v pořádku a po nich nám už zima nebyla, udělali jsme něco pro fyzičku a drželi jsme hubu, takže splnily účel. Jak řekl jeden nejmenovaný instruktor: Voják spí, zabíjí, nebo klikuje.
  Když jsi v armádě, tak musíš znát hodnosti jako když bičem mrská a po tom opisování už nikdy nezapomenu jak jdou po sobě. Buzeraci musíš čekat když jdeš na vojnu, navíc tohle buzerace fakt zdaleka nebyla. Zkrátka profesionální přístup instruktorů a veškeryho personálu..
  - Mojmec, jeden z šesti šťastlivců s certifikátem.Skrýt celý příspěvek

 • radmik
  12:47 18.02.2013

  palo: každému dle jeho zásluh. navíc, neznalost hodností, mluvení ve tvaru, neustrojenost a pod. nejsou buzerace. pokud si to myslíš, čteš špatné noviny ;-)

  palo: každému dle jeho zásluh. navíc, neznalost hodností, mluvení ve tvaru, neustrojenost a pod. nejsou buzerace. pokud si to myslíš, čteš špatné noviny ;-)

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3