Výcvik Aktivní zálohy: Zrno zůstalo

Aktivní záloha
Foto: Výcvik Aktivní zálohy, ilustrační foto / Flickr AČR

Čtvrtý týden. Jak jsem již uvedl, s pohostinstvím vyškovské akademie jsem se rozloučil. Nezbývá mi nic jiného, než abych předával zkušenosti svých kamarádů, kteří boj se "zeleným molochem" nevzdali, zaťali zuby a bojovali dál. A tak jsem jim položil pár otázek. Odpovědí se pro tentokrát zhostil Šedivec. 

Jaký byl Tvůj nejsilnější zážitek týdne?

Rozhodně první střelby. Ten pocit, když z té "své prdelky" vypálíš poprvé, je hodně silný. Pak taky střelba dávkami – krása. Ve středu se vystřílely zbylé zásoby cvičné munice na taktice. Představ si, jaké to je, když vysypeš naráz celý zásobník. Prostě nádhera.  

Co Tě během výcviku dokáže nejvíce potěšit?

Když přijdeme na barák dřív a máme čas se třeba umýt, v klidu si připravit věci na další den… a tak podobně. To je potom lahoda.

Jak vypadal tento týden výcvik?

Hlavní byly střelby, přesun venku ze střelnice do "kasina", první den spojený s topografií atd. Tenhle týden jsme byli tři dny venku – a vůbec celkově mi hrozně rychle utekl. Prostě dobrý to bylo. Vlastně pořád lepší a lepší.

Co jste nacvičovali?

Nacvičovali jsme střelby, přesuny podle azimutů a taktiku. Pak i přesun ve tvaru po komunikaci, přes křižovatky, a tak různě. Všechno šlo dobře, za ty tři dny venku nás pochválili prakticky všichni instruktoři. Doktor nás ve středu za odměnu nechal vyvézt do „kasina“ tatrou: "Byli jste všichni dobrý, zasloužíte si to."

A to ze začátku trochu strašil zrychleným přesunem (on tedy asi ani nebyl čas, ale potěšilo). V úterý nás pochválili zase Kečup s Playboyem. Kečup se k nám přímo obrátil se slovyl: "Chci vám poděkovat za přístup. Je vidět, že zůstalo zdravé jádro, takže si to udržte."

Co Ti připadalo zbytečné?

Zbytečné jsou hodiny, ve kterých se probírá látka, z níž nás nebudou při testech zkoušet. To bych byl radši venku, anebo samostudoval. Hlavně ostatním by to prospělo. Ale jinak nemůžu říct, že by mě tento týden vysloveně něco štvalo nebo nebavilo.

Co instruktoři?

Připadá mi, jako kdyby opravdu rezignovali…tedy na některé věci. Po tom povedeném úterku bohužel přišla nepříjemná tečka v podobě razie na pokojích, kde jsme samozřejmě měli docela bordel. Ne všichni, u spousty lidí to tak bylo.

Vypadalo to, jako by byli Playboy s Kečupem v ráži, seřvali totiž úplně všechny. Dokonce i Milionáře, i když měl vzorně uklizeno. I na mě si došlápli, a to jsem tam rozhodně neměl takový nepořádek. Prostě, jako kdyby si potřebovali něco najít a udělat dusno. Ale to je spíše výjimka.  

Jak to vypadalo se zdravotním stavem, už se to zlepšilo?

Řekl bych, že se to spíše ustálilo, než vysloveně zlepšilo. Všichni jsou nějak "nakřáplí", ale začne doba těžkého přecházení, jelikož nám "velitel" při jedné besedě oznámil, že úlevy nejsou fakticky povoleny. Podle nějaké normy je to buď výcvik, anebo přerušení ze zdravotních důvodů, takže hádám, že se spousta lidí spíše "hecne" a po tom všem si odnese docela šrámy na zdraví. Záleží prý jen na nás, jsme dospělí lidé. Stejně jsem tam cítil takový náznak, aby ti, kteří se necítí, radši vypadli a nekazili výcvik marodkami.

Stalo se něco vtipného tento týden?

To má na svědomí rozhodně Ježek. Když ji Myšák vyvolal, aby nakreslila střelu do samopalu, vytvořila tam něco, co tak ani zdaleka nevypadalo. Nakreslila tam "pinďoura jako svině". Samozřejmě omylem, vůbec jí to nedošlo. Chtěla nakreslit celý náboj a docvaklo jí to, až bylo dílo hotovo. Myšák měl problém udržet vážný obličej. My všichni jsme se pochopitelně výbuchu smíchu neubránili – ne, že bychom se vlastně o to nějak snažili.

Se kterými novými zbraněmi jste pracovali?

Viděli jsme podvěsný granátomet na BREN a pistoli CZ-75 SP01 Phantom. BREN jsme neviděli, jelikož jsou všechny vyškovské kusy na revizích.

Celý týden uběhl celkem na kvap. Jakmile se výcvik zlomil přes půlku, všechno ubíhalo najednou rychleji.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji osobu, a nebyl jsem ten týden jediný, vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ, pohroužení se do pozice ...

Výcvik Aktivní zálohy: pár odpovědí

Pod předešlými texty se objevilo mnoho otázek, dohadů i obvinění a proto tento týden malá vsuvka. Předně bych chtěl poděkovat instruktoru Kečupovi (i za to, že v diskuzích vystupuje pod svým pravým ...

Výcvik Aktivních záloh: Peklo začíná II

Druhý týden výcviku Aktivních záloh AČR ve Vyškově byl zároveň mým posledním. Proč? Co mne – a nebyl jsem toho týdne jediný – vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ a přesunutí se do pozice ...

Výcvik Aktivní zálohy: Proč jsem vlastně skončil?

Mám pocit, že bych měl vysvětlit pohnutky vedoucí k mému odchodu z výcviku Aktivní zálohy. Není to něco, co by mne těšilo, ani co bych doporučoval dalším adeptům. Na druhou stranu je tu i spousta ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • Shifty
  01:49 01.04.2013

  To, co má voják na fotce na sobě je tréninkový laserový systém. Na pušce je vidět senzorová hlavice, která se aktivuje výstřelem slepého náboje, takže to, co má na sobě, bych zrovna řešil minimálně.

 • Ken
  20:59 28.03.2013

  To Matt... jasně, chápu a rozumím. To je spíš narážka na to že někteří řeší blbiny typu prstu na spoušti nebo kdy a kde to bylo focené. A bylo to focené myslím u stejné jednotky kde sme oba začínaly. Pokud se pletu tak sw omlouvám, ale oba dva sme s tímhle "válečníkem" prodělali pár cvičení... :-)

 • Matt
  21:32 27.03.2013

  Ken:
  Příslušníci AZ používají spoustu materiálu který nikdy v životě nenafasovali... Stejně jako vojáci z povolání. Nebýt soukromých nákupů tak bychom asi nebyli moc funkční - rozhodně ne tak funkční, jak se od nás požaduje.

 • Jan Grohmann
  16:45 27.03.2013

  Jen dodám, že fotky, které nemají přímou spojitost s článkem, označujeme jako "ilustrační foto". Takové fotky mají jen "ilustrovat" článek.

 • soulless
  16:21 27.03.2013

  pánové, každý aspoň průměrné inteligence pozná, že fotka k článku uvedené opravdu nepochází z výcviku, který se odehrával v zimě .... Ale někteří jedinci si prostě musí honit ego na off topic banalitách

 • Ken
  08:09 27.03.2013

  Prst na spoušti.... sorry ale to už hledáte mouchy uplně všude. Nikdo z Vás neví jak, kdy a v jakých souvislostech fotka vznikla. Možná že ho vteřinu po fotce ze spouště sundal, možná že si vteřinu po fotce ""nahazoval zbraň"........... Možné je cokoliv a komentovat to je nesmyls. Všiml si třeba někdo co má na zádech? To je podle mně nepoměrně zajímavější, protože pokud vím tak tohle se pro AZ nikdy nikde nefasovalo.....Mimochodem toho kluka znám a vím že se zbraní, a nejen touhle zacházet umí víc než dobře.

 • asdf
  15:00 26.03.2013

  njn prstik na spousti... chlapec asi nebude strelec :D ale tak urcite to ma zajisteny jak se musi pred a po strelbe jak ho ucili... ale i tak bych ho okrik.... clovek nikdy nevi... a hlavne jestli to nema vstipeny jako reflex muze bejt pruser driv nebo pozdeji...

 • Tobias
  08:56 26.03.2013

  i když možná křivdím. Ty rukavice a kvalita fotky trochu zkresluje a asi to bude ok, když na to koukám nyní :)

 • Tobias
  08:54 26.03.2013

  Ty prsty na spouštích byly i u fotky jednoho z minulých článků.

 • Farmář
  08:32 26.03.2013

  Není to kurzant, už jen podle té našivky co má na rameni :) sice je to ostuda ale k "ledňákům" opravdu nepatří ;)

Stránka 1 z 2