Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo

Aktivní záloha
Foto: Vzhůru do výcviku! / Jiří Kalát

Armádní výcvik Aktivní zálohy (AZ) Armády České republiky je pro mnohé lidi velkou neznámou. Budeme na stránkách Armádních novin v následujících týdnech přinášet soubor reportáží, které by mohly tento proces představit a vysvětlit základní principy přípravy vojáků. V lednu roku 2013 nastoupilo do Vojenské akademie ve Vyškově 17 mužů i žen k základnímu výcviku.    

Aktivní záloha AČR - podepsáno!

Co to proboha je a do čeho ses to zase namočil?“ ptal se mě kamarád, když jsem se před ním zmínil o svém „upsání se“ Aktivní záloze AČR. Přišlo mu to divné, zvláštní a dost potrhlé. Nepocházím z armádní rodiny, ani mezi mými přáteli není mnoho vojáků či militaristů, ke zbraním mám vztah více méně vlažný a možná i proto, že jsem válku viděl na vlastní oči a uznávám ji jako poslední možné řešení. Avšak v takovém případě, je nutné být na tuto možnost dobře připravený.

Ročník narození 1984. Většina nás považovala za „šťastlivce“, ale našli se i jiní, kteří mluvili opačně. Skončila povinná vojenská docházka, poslední vojáci odešli pár týdnů před tím, než já dokončil střední školu. Sice odveden, ale službu jsem již nenastoupil. Když se nás během odvodu jeden z vojáků ptal, jestli do služby chceme, zvedli ruku jen dva branci. Já a můj kamarád ze školy.

Všichni na mě i kolegu koukali jako na největší exoty, provokatéry a blázny. Nejdříve tak zareagoval i voják a poslal nás k psychologovi. Ten se pozeptal na pár věcí a my ho přesvědčili, že bychom opravdu rádi na vojnu. Uvěřil, ale nešlo to. Do profesionálního vojska se nám nechtělo, jen jsme měli potřebu naučit se, jak chránit svoji vlast.

Po skoro deseti letech jsem se doslechl o Aktivní záloze AČR, lidech, kteří přestože mají svoje civilní zaměstnání, neváhají věnovat svůj čas, prostředky i spousty námahy k tomu, aby mohli sloužit své vlasti a chránit svoji zem.

Vyhledal jsem kontaktní místo, krajské vojenské velitelství v Jihlavě - 191. pěší rota, vydal se tam, podepsal dokumenty a bylo hotovo. K mému překvapení velice rychle a bezproblémově. Pak stačilo už jenom dojet do vojenské nemocnice na zdravotní prohlídku a poté již jen lednový šestitýdenní výcvik ve Vyškově.

Historie i současnost Aktivní zálohy   

Aktivní záloha v nynější podobě vznikly k 1. lednu roku 2004. Tomu rozhodnutí však předcházel již od roku 1999 výcvik záloh na tzv. dobrovolných vojenských cvičeních. S tímto je spojeno jméno armádního generála Jiřího Šedivého. Tradice Aktivní zálohy však spadá až do období vzniku Československa, tedy počátku první poloviny dvacátého století.

Záložníci se na fungování armády České republiky podíleli i za dob komunismu. V těch dobách byla, ale tato služba povinná, kdyžto nyní je založena na dobrovolné bázi. Muži i ženy mezi 18 a 60 lety se tak mohou dobrovolně hlásit ke službě. Není to pro ně vždy jednoduché, jelikož ne všichni zaměstnavatelé jsou této činnosti nakloněni a nechtějí (přestože ze zákona musí) pouštět své zaměstnance na neplacené volno kvůli cvičení.

Ušlý zisk platí záložníkům armáda. Ctí svoji zemi a jsou ochotni pro ni něco obětovat, tento druh vlasteneckého myšlení je v dnešní době těžko k nalezení. Nejdříve je čeká šesti týdenní výcvik ve Vojenské akademii ve Vyškově a poté každý rok cvičení, maximálně však na dobu tří týdnů. Podepisují tříletý kontrakt s AČR, ve kterém se zavazují nastoupit služby v případě nutnosti. To může být například hrozba vojenského konfliktu, vysoké nebezpečí teroristického útoku, ale také přírodní katastrofy jakými jsou povodně nebo sněhové kalamity. Tedy podepsal jsem a nelituji toho.          

 

Šok číslo jedna

O pár měsíců později, nevyspalý po celonočním přesunu na trase Praha – Vyškov, procházím bránou Vojenského akademie ještě v polo mdlém stavu a ve zpomaleném tempu. „Máte jen pár minut, hoďte si to na pokoje a potom rovnou do kinosálu,“ informuje mě stráž na bráně. Dobíhám skoro na poslední chvíli, usedám a čekám a pak ještě čekám. I o tom je armáda, o umění čekat.

Po vyplnění několik formulářů, se dávala snídaně. Byla skvělá, to je věc jedna. Co vlastně byla, to je věc druhá. Ještě téhož večera se i na facebookových stránkách AZ rozjela debata o této „šunkové klobáse“, což podle správce FB stránek AZ je „něco mezi klobásou a párkem. Takový širší párek, ale maso namletý tak, že v tom člověk nekousne do špeku.“

No a pak to začalo, ale o tom více za týden.  

Nahlásit chybu v článku


Související články

Aktivní zálohy obětí chaosu v Armádě České republiky

Asi málokdo postřehl dění kolem aktivních záloh naší armády uplynulých tří týdnů, pokud mu unikl ...

Koncepce Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky - část. 1

Aktivní záloha (AZ) funguje v rámci Armády České republiky již deset let. Je však obecně známo, že ...

Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 2

Minulý týden jsme si představili historii i současný stav české Aktivní zálohy. Nyní se podíváme ...

Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 3

Předminulý týden jsme si představili nejdůležitější změny a body v chystané koncepci Aktivní zálohy. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Mattauch
    18:39 24.02.2014

    Co vím tak bilirubin je problém, znám lidi co kvůli němu opakovali zdravotní. ale jaká je přesná norma to opravdu nevím... zkuste to a uvidíte... ;)

    Co vím tak bilirubin je problém, znám lidi co kvůli němu opakovali zdravotní. ale jaká je přesná norma to opravdu nevím... zkuste to a uvidíte... ;)

  • Tomáš Král
    14:13 24.02.2014

    Myslíte že je šance dostat se k AZ se zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi? Slyšel jsem, že u profesionálů je to stopka, tak jestli máte někdo zkušenosti, vlastní nebo od kolegů, z ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslíte že je šance dostat se k AZ se zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi? Slyšel jsem, že u profesionálů je to stopka, tak jestli máte někdo zkušenosti, vlastní nebo od kolegů, z náboru k AZ. Díky!Skrýt celý příspěvek

  • Gadis
    19:44 07.02.2013

    Taky se těším na pokračovaní protože mě čeká 6 týdenní cvičení v dubnu :-)

    Taky se těším na pokračovaní protože mě čeká 6 týdenní cvičení v dubnu :-)

  • asdf
    11:03 07.02.2013

    jo souradnice se delaj.. na ty ridice se delaj jeste takovy nesmysli se znackama na zapamatovani...

    jo souradnice se delaj.. na ty ridice se delaj jeste takovy nesmysli se znackama na zapamatovani...

  • Diana
    10:13 07.02.2013

    asdf:

    Tak mám takovej pocit, že jsme se asi špatně pochopili... :-) Ale je to jedno, každopádně ti přeju hodně štěstí u záloh ;-)

    asdf:

    Tak mám takovej pocit, že jsme se asi špatně pochopili... :-) Ale je to jedno, každopádně ti přeju hodně štěstí u záloh ;-)

  • Mattauch
    08:18 07.02.2013

    Pavel: Myslíš tu tabulku, u které ti do sluchátek pouští souřdnice a ty musíš dle toho ťukat na správná políčka v tabulce? Pokud ano, tak tam v roce 2008 byl a co vím od ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavel:
    Myslíš tu tabulku, u které ti do sluchátek pouští souřdnice a ty musíš dle toho ťukat na správná políčka v tabulce? Pokud ano, tak tam v roce 2008 byl a co vím od čerstvějších kolegů, je tam stále.

    Celkově by ty psychotesty měli být stejné, rozdíl je jen v tom, že k profi se dělají ještě rozšiřující baterie dle konkrétní pozice - řidiči něco na prostorové vnímání, atd... tyhle rozšiřující už AZ nedělají, ale základní testová baterie by měla být stejná.

    Jinak v Praze to, alespoň v tom roce 2008, bylo tak, že psychotesty se dělaly ve stejný den jako zdrávky - vlastně to bylo jedním z vyšetření absolvovaných v rámci testů zdravotní způsobilosti. Nebo jsem to tak alespoň vnímal a i tomu odpovídaly papíry, do kterých jsme dostávali razítka po každém vyšetření.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel
    02:15 07.02.2013

    Ano vim, fyzický máte ve Vyškově ;) Jen teda dotaz k psychotestům - je v nich test na reakci pod tlakem? (taková ta tabulka se souřadnicema) Zajímá mě jestli jsou ty testy ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano vim, fyzický máte ve Vyškově ;)

    Jen teda dotaz k psychotestům - je v nich test na reakci pod tlakem? (taková ta tabulka se souřadnicema)

    Zajímá mě jestli jsou ty testy stejný jako pro nás co jsme šli k profesionálům ;)Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    17:18 06.02.2013

    Fyticky se nedelaj.. delaj se vstupni fazovky a vystupni... vstupni se nemusi udelat... psycho je Diano: u nas byl rozdil jak v pristupu tak v treninku a nasi instruktori pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Fyticky se nedelaj.. delaj se vstupni fazovky a vystupni... vstupni se nemusi udelat... psycho je

    Diano: u nas byl rozdil jak v pristupu tak v treninku a nasi instruktori pro nas delali maximum a snazili se znas neco udelat.

    Kazdej mel svou 58+ jednotna ustroj... navic jsme narozdil od profiku vyfasovali 2x novy 95 se suchacema.

    mluvim od podzimu 2012 jak to meli jiny a maji to jiny nevim... byt od roku 2012 by to melo byt stejny jak pisu ja...

    dalsi veci zalezi na konkretnich instruktorechSkrýt celý příspěvek

  • Pavel
    10:38 06.02.2013

    asdf :

    Vim že v Praze, byl jsem loni na příjmači ;)

    Jen mě zarazilo že se psalo pouze o zdravotních, jelikož psycho jsou jiná skupina stejně jako fyzický ;)

    asdf :

    Vim že v Praze, byl jsem loni na příjmači ;)

    Jen mě zarazilo že se psalo pouze o zdravotních, jelikož psycho jsou jiná skupina stejně jako fyzický ;)

  • Sullivan
    09:29 06.02.2013

    Koho zajímá pohled do Aktivní zálohy u bojových útvarů, tak zde je možnost: 72. mpr https://www.facebook.com/AZ72m... nebo http://www.az72mpr.estranky.cz... nebo naši kolegové ...Zobrazit celý příspěvek

    Koho zajímá pohled do Aktivní zálohy u bojových útvarů, tak zde je možnost:

    72. mpr https://www.facebook.com/AZ72m... nebo http://www.az72mpr.estranky.cz...

    nebo naši kolegové od 41.mpr https://www.facebook.com/az41m... Skrýt celý příspěvek

  • Martin
    06:58 06.02.2013

    Myslím že to tu zajímá docela dost lidí, tak by bylo fajn kdyby v příštím díle autor věnoval pár řádků i těm zaměstnavatelům jak se na to tváří a čím se jeho kolegové z výcviku ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím že to tu zajímá docela dost lidí, tak by bylo fajn kdyby v příštím díle autor věnoval pár řádků i těm zaměstnavatelům jak se na to tváří a čím se jeho kolegové z výcviku vlastně v civilu živí. Jestli projdou změny, tak sice zaměstnavatel bude dostávat příspěvek za každý den kdy nebudete v práci, ale u mne třeba se obávám že to nebude nic platné... Pořád raději zaměstnaji stálýho standartního zaměstnance, kterej nepojede na 12 tejdnů někam na výcvik.Skrýt celý příspěvek

  • Diana
    21:13 05.02.2013

    asdf: Rozdíly nebyly v tréninku, ale v přístupu - třeba co se týče osmapadesátky, tak jsem neměla nárok na svou - byla jsem záložák, takže jsem vždycky dostala "k zapůjčení" po ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf: Rozdíly nebyly v tréninku, ale v přístupu - třeba co se týče osmapadesátky, tak jsem neměla nárok na svou - byla jsem záložák, takže jsem vždycky dostala "k zapůjčení" po někom, kdo tam zrovna nebyl (byl třeba nemocný). Prostě tam bylo příliš cítit, že "nejsme tak důležití"... Ale i tak to bylo fajn :-)Skrýt celý příspěvek

  • Rošták
    18:46 05.02.2013

    Zdravim,
    Taky mě to zajímá, byl jsem na léto 2008 a jeli jsme s profíkama v četách a nikdo nedělal žádné rozdíly, tak jsem zvědav, jaký to tam ted je ....

    Zdravim,
    Taky mě to zajímá, byl jsem na léto 2008 a jeli jsme s profíkama v četách a nikdo nedělal žádné rozdíly, tak jsem zvědav, jaký to tam ted je ....

  • Martin
    16:05 05.02.2013

    Mám již podepsáno ale musel sem odložit termín zdravotní prohlídky - zaměstnavatel, ale po tom co se o tom teď víc mluví a pokud vše projde tak bude i zaměstnavatel dostávat ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám již podepsáno ale musel sem odložit termín zdravotní prohlídky - zaměstnavatel, ale po tom co se o tom teď víc mluví a pokud vše projde tak bude i zaměstnavatel dostávat příspěvek tak si myslím že bude víc lidí moct bezestrachu o práci.Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    11:40 05.02.2013

    Pavel Dela se kompletni zdravotni kolecko pro vsechny pozice co zastituje armada... takze jak profici tak zalozaci tak obe skoly... VSICHNI DELAJ PSYCHOTESTY Ano zdravotni je ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavel

    Dela se kompletni zdravotni kolecko pro vsechny pozice co zastituje armada... takze jak profici tak zalozaci tak obe skoly... VSICHNI DELAJ PSYCHOTESTY

    Ano zdravotni je v praze... nicmene jsou mista kde se daji udelat psychotesty... myslim Budejovice a dalsi nevim

    Diana: Nam vycvik 2012 podzim davali do tela vic nez recrutum k profikum... tim velice dekuji lidem co nas neco chteli naucit... rtm L. ,rtm B. , nrtm C.Skrýt celý příspěvek

  • Diana
    23:05 04.02.2013

    Je fakt, že bych taky uvítala více podrobností, i když ne ze zvědavosti, ale spíš kvůli "srovnání". Byla jsem ve Vyškově před víc, jak pěti lety, a zajímalo by mě, jestli se to ...Zobrazit celý příspěvek

    Je fakt, že bych taky uvítala více podrobností, i když ne ze zvědavosti, ale spíš kvůli "srovnání". Byla jsem ve Vyškově před víc, jak pěti lety, a zajímalo by mě, jestli se to nějak za tu dobu změnilo. Ať už jde o zdravotní testy, výcvik anebo jenom o přístup - nám tam tenkrát dávali hodně najevo, že jsme "jenom záložáci".
    Ale jinak je článek pěkný a poutavý... Těším se na další ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Pavel
    22:49 04.02.2013

    Jelo se jen na zdravotní do Prahy? Psychotesty pro AZ odpadli?

    Jelo se jen na zdravotní do Prahy? Psychotesty pro AZ odpadli?

  • Zdenek
    22:20 04.02.2013

    No mě čeká nástup na výcvik 2.dubna, tak se těšim.

    No mě čeká nástup na výcvik 2.dubna, tak se těšim.

  • Vojta
    18:36 04.02.2013

    zajímavý článek, ale mohl by být rozepsán trochu podrobněji, zajímalo by mě co vše se podepisuje na KVV a jaké přesně jsou ty prohlídky v nemocnici a co všechno za věci by měl ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavý článek, ale mohl by být rozepsán trochu podrobněji, zajímalo by mě co vše se podepisuje na KVV a jaké přesně jsou ty prohlídky v nemocnici a co všechno za věci by měl člověk mít sebou do VyškovaSkrýt celý příspěvek

  • asdf
    14:10 04.02.2013

    tak vyhodit vas zamestnavatel nemuze... u nas to nekteri delali tak ze mlceli az dostali povolavak tak jim ho ukazali a at si delaj co chtej... vec druha je ze vas muze vyhodit ...Zobrazit celý příspěvek

    tak vyhodit vas zamestnavatel nemuze... u nas to nekteri delali tak ze mlceli az dostali povolavak tak jim ho ukazali a at si delaj co chtej...

    vec druha je ze vas muze vyhodit za neco jinyho drive ci pozdeji :D

    Jinak v tute dobe at zalozaci nedoufaji ze je nekam povolaji krome cviceni... mozna jestli projdou ty zmeny...

    dalsi veci jsou ze zalohy jsou v nynejsim systemu na dve veci... jelikoz stejne ani jednou se nepovolali pri zivelnych katastrofach a lide ze zaloh si stejne brali dovolenou a sli to delat dobrovolne bez razitka armady... takze nemeli na nic narok ani nic nedostaly... a pak se jim doma a jinde smejou ze si hrajou jenom na vojacky z nasich penez a jsou knicemu... potom tuty lidi prosi o zachranu a pomoc... ale to uz je jine temaSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2