Výcvik aktivní zálohy a vojáků 102. průzkumného praporu

Příslušníci Aktivní zálohy. /  kpt. Bc. Václav POKLUDA

Ve dnech 15.10. – 24.10. 2014 proběhlo společné vojenské cvičení Aktivní zálohy (AZ) a vojáků 102. průzkumného praporu ve vojenském újezdu Libavá, které byl vyvrcholením přípravy AZ v roce 2014.

Námětem cvičení bylo zasazení průzkumných orgánů AZ (Modré republiky) k překrytí státní hranice s cílem pozorovat činnost vojsk sousedního státu (Červená Unie), které imitovali zkušení průzkumníci 102. průzkumného praporu.

Výcvik byl rozdělen do dvou fází. V první fázi proběhl výcvik pod vedením instruktorů 102. průzkumného praporu. Náplni výcviku byl střelecký nácvik s cílem zopakovat manipulaci s útočnou puškou (ÚP) BREN. Následovaly střelby ve dne a v noci, kdy si cvičící procvičili střelbu z ÚP BREN na různé vzdálenosti, procvičili si střelbu z různých střeleckých poloh, střelbu s taktickým a bojovým přebitím.

Příslušníci Aktivní zálohy. /  kpt. Bc. Václav POKLUDA

Následovala taktická příprava, která byla zaměřena na situace, které můžou příslušníky AZ potkat během plnění bojového úkolu. Následovala spojovací příprava, ve které se zopakovala formalizovaná hlášení, naladění a obsluha radiostanic RF-13. Důležitou součásti výcviku byla i zdravotní příprava, která byla zaměřena na poskytnutí první pomoci v poli.

Druhá fáze výcviku byla zaměřena na prověření získaných znalostí a zkušeností formou kontroly sladěnosti.  Velitelům průzkumných skupin byl vydán bojový rozkaz na základě zpracované rozehry. Jeden z úkolů pro průzkumné skupiny AZ bylo i obdržení doplňkového úkolu propátrání zájmového prostoru, ve kterém bylo vybudováno hlavní místo velení nepřítele (Červená Unie).

Taktická příprava /  kpt. Bc. Václav POKLUDA

Celou dobu byli příslušníci AZ pod dohledem rozhodčích, kteří bedlivě sledovali činnost průzkumné skupiny od fáze přípravy až po fázi vyhodnocení. Díky tomu mohla být činnost průzkumných skupin AZ hodnocena velmi podrobně a pečlivě.

Zasazené jednotky obou států byly řízený Skupinou řízení průzkumu, která přijímala a vyhodnocovala získané informace od všech zasazených průzkumných orgánů. 

Příslušník AZ při nacviku taktiky střelby. /  kpt. Bc. Václav POKLUDA

Příslušníci AZ si svým přístupem a nadšením k plnění úkolů vybudovali respekt u vojáků 102. průzkumného praporu a díky splněným úkolům potvrdili, že jsou jeho nedílnou součástí a připraveni kdykoliv uplatnit svoje zkušenosti a dovednosti.

V rámci vyhodnocení cvičení bylo provedeno jmenování do vyšší hodnosti u vybraných příslušníků AZ.

Zdroj: 102. průzkumný prapor
Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vznik Československa: Přísaha vojáka dnes a před 100 lety

Dnes, v den státního svátku, budou za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra ...

Průzkumný komplet LOV – Pz z produkce Vojenského technického ústavu

V řádu několika týdnů bude zařazeno do výzbroje 13. dělostřeleckého pluku Jince pět kusů lehkých ...

BRUS: Ostrá akce českého dronu v muničním skladu

Až do šestnáctého října letošního roku byl moderní bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) ...

Tak přísaháme!

Státní svátek 28. října 2014: Na Hradčanském náměstí v Praze se v poledne schyluje ke složení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...