Vydařená investice Ázerbájdžánu do rozvoje speciálních sil

Vydařená investice Ázerbájdžánu do rozvoje speciálních sil
Speciální síly Ázerbájdžánu / Foto: Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu (Zvětšit)

Po získání nezávislosti a po zkušenostech z první války o Náhorní Karabach Ázerbájdžán úspěšně pracoval na vybudování efektivních speciálních sil. Příjmy z prodeje ropy a velmi blízké vztahy s Tureckem Baku usnadnily přístup k západním vojenským technologiím a výcvikovým postupům. Speciální síly Ázerbájdžánu prokázaly svou kvalitu během druhé války o Náhorní Karabach. Otevřené zdroje naznačují také jejich nasazení na území Sýrie.

Organizační struktura a počty ázerbájdžánských speciálních sil podléhají utajení. Jen málo informací máme k dispozici o speciálních jednotkách v rámci bezpečnostních služeb a vojsk ministerstva vnitra. Veřejně přístupné informace uvádí pouze jména speciálního útvaru Qartal v soustavě služby vládní bezpečnosti, obdobě české BIS, a Yarasa v soustavě služby vnější rozvědky, obdobě českého Vojenského zpravodajství.

O něco více údajů je k dispozici o speciální jednotce ázerbájdžánského námořnictva označované číslovkou 641. Víme, že vedle přístavu bývalého sovětského kaspického loďstva na mysu Zığ využívá i potápěčský výcvikový areál na ostrově Daş Zirə. Podobně jako u tureckého námořnictva se dělí na útvary podmořského útoku a podmořské obrany. Po založení v roce 2001 a společném cvičení s americkou speciální jednotkou Navy SEAL v roce 2004, se Baku rozhodlo najmout k jejímu výcviku americkou společnost Blackwater. Jednu část výcviku v minulosti představoval kurz ve výcvikovém areálu lotyšského námořnictva v Liepāje. K výzbroji 641. jednotky patří sovětské a ruské podvodní pistole SPP-1 a SPP-1M, podvodní útočné pušky APS a miniponorky Triton-1M a Triton-2.

Otevřené zdroje nabízí nejvíce informací o speciálních jednotkách pozemních sil. Podle dostupných informací Ázerbájdžán po vzoru Turecka vydělil speciální síly ze soustavy ozbrojených sil a podřídil je jako samostatný druh vojska přímo generálnímu štábu. Ze začátku k nim pravděpodobně patřila jedna brigáda, neoficiálně označovaná podle místa trvalé dislokace jako Yaşma. Ruskojazyčné zdroje ji označují číslovkou 052. Fotografie z roku 2015 a 2020 dokládají existenci přinejmenším dalších dvou brigád a jedné další jednotky. V současnosti velí pozemním speciálním silám Ázerbájdžánu generálporučík Hikmət Mirzəyev.

Při loňské vojenské přehlídce na počest vítězství ve druhé válce o Náhorní Karabach samostatně pochodovala brigáda speciálních sil začleněná do soustavy páté armády. Základny této armády se nachází na území Nachičevanu, vnitrozemské exklávě Ázerbájdžánu. Velitelem zmíněné brigády je již několik let plukovník Tehran Mənsimov.

Výcvik speciálních jednotek (2021)

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Náhorní Karabach: Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander

Podle londýnského zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE) Ázerbájdžán během podzimní války na ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.