Vydařená investice Ázerbájdžánu do rozvoje speciálních sil

Vydařená investice Ázerbájdžánu do rozvoje speciálních sil
Speciální síly Ázerbájdžánu / Foto: Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu (Zvětšit)

Po získání nezávislosti a po zkušenostech z první války o Náhorní Karabach Ázerbájdžán úspěšně pracoval na vybudování efektivních speciálních sil. Příjmy z prodeje ropy a velmi blízké vztahy s Tureckem Baku usnadnily přístup k západním vojenským technologiím a výcvikovým postupům. Speciální síly Ázerbájdžánu prokázaly svou kvalitu během druhé války o Náhorní Karabach. Otevřené zdroje naznačují také jejich nasazení na území Sýrie.

Organizační struktura a počty ázerbájdžánských speciálních sil podléhají utajení. Jen málo informací máme k dispozici o speciálních jednotkách v rámci bezpečnostních služeb a vojsk ministerstva vnitra. Veřejně přístupné informace uvádí pouze jména speciálního útvaru Qartal v soustavě služby vládní bezpečnosti, obdobě české BIS, a Yarasa v soustavě služby vnější rozvědky, obdobě českého Vojenského zpravodajství.

O něco více údajů je k dispozici o speciální jednotce ázerbájdžánského námořnictva označované číslovkou 641. Víme, že vedle přístavu bývalého sovětského kaspického loďstva na mysu Zığ využívá i potápěčský výcvikový areál na ostrově Daş Zirə. Podobně jako u tureckého námořnictva se dělí na útvary podmořského útoku a podmořské obrany. Po založení v roce 2001 a společném cvičení s americkou speciální jednotkou Navy SEAL v roce 2004, se Baku rozhodlo najmout k jejímu výcviku americkou společnost Blackwater. Jednu část výcviku v minulosti představoval kurz ve výcvikovém areálu lotyšského námořnictva v Liepāje. K výzbroji 641. jednotky patří sovětské a ruské podvodní pistole SPP-1 a SPP-1M, podvodní útočné pušky APS a miniponorky Triton-1M a Triton-2.

Otevřené zdroje nabízí nejvíce informací o speciálních jednotkách pozemních sil. Podle dostupných informací Ázerbájdžán po vzoru Turecka vydělil speciální síly ze soustavy ozbrojených sil a podřídil je jako samostatný druh vojska přímo generálnímu štábu. Ze začátku k nim pravděpodobně patřila jedna brigáda, neoficiálně označovaná podle místa trvalé dislokace jako Yaşma. Ruskojazyčné zdroje ji označují číslovkou 052. Fotografie z roku 2015 a 2020 dokládají existenci přinejmenším dalších dvou brigád a jedné další jednotky. V současnosti velí pozemním speciálním silám Ázerbájdžánu generálporučík Hikmət Mirzəyev.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Náhorní Karabach: Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander

Podle londýnského zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE) Ázerbájdžán během podzimní války na ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.