Vyhořelá ruská ponorka Lošarik půjde opravit

Vyhořelá ruská ponorka Lošarik půjde opravit
Jaderná ponorka Lošarik / archiv (Zvětšit)

Okolo požáru na ruské jaderné ponorce z minulého týdne zůstává ještě mnoho nezodpovězených otázek. Téměř jistě vypukl na tajemném speciálním plavidle Lošarik. Co měla ponorka před neštěstím, při kterém zemřelo čtrnáct mužů, na práci, se nedozvíme.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua není ponorka po požáru na odpis. „Předběžné hodnocení ukazuje, že oprava je možná,“ prohlásil Šojgu během pátečního setkání s Vladimirem Putinem. Ještě zajímavější je, že dodal: „Není jen možná, ale je i potřebná.“ 

Požár nepoškodil atomový reaktor plavidla. Zatím se neví, jak dlouho budou opravy trvat. „Konstruktéři ponorky a zástupci průmyslu se snaží odhadnout množství práce a času,“ prohlásil Šojgu. Nejhorší nehodu v ruském ponorkovém loďstvu od roku 2008 obestírá i po týdnu závoj tajemství. Rusové dosud nepotvrdili totožnost vyhořelého plavidla.

Většina zdrojů se však shoduje, že požár vypukl na ponorce Lošarik. Je to velmi zvláštní plavidlo, určené ke speciálním operacím. Požár nejspíš způsobil elektrický zkrat v bateriovém úseku ponorky. Oběti se udusily jedovatým dýmem. K nehodě došlo 1. července poblíž ústí zátoky Ura. Web The Barents Observer vydal článek, podle nějž ochromenou ponorku zpozorovali místní rybáři.

Jejich jména server neuvádí, protože lovili bez povolení. Rybáři pluli přibližně východním kurzem podél pobřeží poloostrova Kola směrem k ostrůvku Kildin. „Asi v půl desáté večer se kousek od nás vynořila ponorka,“ popsal jeden ze svědků. „V životě jsem nic takového neviděl. Na palubě vzrušeně pobíhali lidé.“ 


Existují pouze nekvalitní fotky ponorky Lošarik

Stateční námořníci

Rybáři se schovali do blízké zátočiny. Odtud pozorovali, jak pro ponorku připluly dva remorkéry a odvlekly ji. Nevšimli si kouře ani plamenů. Bezpečnostní analytik Michael Kofman, specializovaný na Rusko, píše na svém blogu, že svědectví je třeba brát s rezervou. Podle Barents Observeru to ze začátku vypadalo, že ponorka v nouzi byla Podmoskovje. Je to člun třídy Delta IV přestavěný k plnění speciálních úkolů. Mimo jiné působí jako mateřská loď pro miniponorky a drony. Novější zprávy ale tvrdí, že rybáři viděli ponorku Lošarik.

Tomu lépe odpovídá i počet lidí na palubě. U Lošariku se většinou uvádí přibližně pětadvacet mužů. Ponorka Podmoskovje ovšem slouží jako nosič Lošariku, takže by nebylo divu, kdyby se pohybovala poblíž. Na palubě Lošariku byl podle Barents Observeru civilista, jehož se podařilo evakuovat. Hodně zdrojů hovoří o hrdinství námořníků.

Podle ruských médií námořníci uzavřeli přepážky, aby zabránili ohni v šíření, a obětovali se kvůli záchraně lodi. „Svými životy zachránili své soudruhy,“ citoval server Bloomberg kapitána Sergeje Pavlova z ruského námořnictva. „Zachránili loď a zabránili katastrofě globálního měřítka.“

Zní to jako narážka na příběh ponorky K-19, na níž se po nehodě reaktoru obětovalo dvaadvacet námořníků, aby zabránili větší katastrofě. V době psaní tohoto textu však nebyly jiné zprávy, že během požáru hrozila vážná jaderná nehoda. Požáry elektroinstalace nejsou na ruských ponorkách ani hladinových lodích neobvyklé a často končí špatně. Posádky ponorek pro tyto případy u sebe neustále nosí plynové masky. 


Lošarik

Tajemné velitelství GUGI

Po zveřejnění seznamu obětí zaujalo hodně komentátorů, kolik na něm bylo vysokých šarží. Sedm z nich byli kapitáni prvního stupně. Držitelé této hodnosti mohou velet velké válečné lodi, například křižníku. Je to nejnižší šarže, která ještě nemá právo na vlastní vlajku. Dva z vysokých důstojníků, kteří na ponorce zemřeli, dostali dokonce v minulosti vyznamenání Hrdina Ruské federace. Lošarik provozuje tajemné Hlavní ředitelství hlubokomořského výzkumu (GUGI). Je to malá, vysoce specializovaná a elitní větev ruských ozbrojených sil, kde je vysokých důstojníků spousta. 

GUGI je navzdory svému mírumilovnému názvu spíše vojenská instituce. Zodpovídá se přímo tajné službě GRU. Má na starosti operace s miniponorkami a drony. Přítomnost civilisty naznačuje, že plavba mohl být test, případně slavností demonstrace nějaké nové technologie.

Civilista by mohl být nějaký specialista nebo zástupce vlády. Hloubka v místě neštěstí se pohybuje okolo tří stovek metrů. To je daleko méně než dostup Lošariku. Jeho hodnota není známa. Potvrzených je dva a půl až tři kilometry. Spekuluje se dokonce až o šesti, ale to je nejspíš přehnané. Pro srovnání: americké útočné ponorky třídy Virginia se mohou potápět do hloubky okolo 240 metrů.


Lošarik

Život v kouli

Lošarik má dvojitý trup jehož vnitřní část má podobu několika tunely propojených koulí o průměru asi šest metrů. Jsou vyrobené z titanové slitiny. Námořní analytik H.I. Sutton, který se specializuje na různá podivná plavidla, píše na svém webu, že kulových úseků Lošariku je sedm. Dokládá to satelitními snímky. Často se ale dočtete i o šesti úsecích. Ať je skutečný počet úseků jakýkoliv, život v Lošariku je určitě velmi nepohodlný i na ponorkové poměry.

Koule je výhodný tvar z hlediska odolnosti vůči tlaku. K životu se však příliš nehodí. Sutton odhaduje vnitřní prostor v ponorce asi na tisíc krychlových metrů (k objemu samotných koulí je potřeba připočítat ještě spojovací tunely).

Jeden úsek přitom zabírá atomový reaktor, další je pro motory, takže na posádku zbývá pět koulí. Velkou část jejich objemu určitě zabírají různé přístroje a ovládací prvky ponorky. O Lošariku se často píše jako o miniponorce. Není to ale úplně vhodné.

Klepeta a ližiny

Délka podivné ponorky se pohybuje okolo šedesáti až sedmdesáti metrů (přesné číslo není známo). Zhruba to odpovídá německé ponorce typu VII z druhé světové války. Sami Rusové říkají Lošariku atomová hlubokomořská stanice (атомная глубоководная станция, atomnaja glubokovodnaja stancija). Má velice neobvyklé vybavení. Nejzajímavější jsou klepeta ve spodní části trupu. Slouží k manipulaci s různými předměty na dně, včetně často zmiňovaného stříhání podmořských kabelů za účelem sabotáže. Kromě klepet je Lošarik vybaven i zatahovacími ližinami, jejichž pomocí může na dno bezpečně dosednout.


Lošarik

Rušno pod pólem

V roce 2012 použili Rusové Lošarik k odběru vzorků horniny ze dna Severního ledového oceánu. Ponorka pracovala v hloubce mezi dvěma a půl a třemi kilometry dvacet dnů. To je mnohokrát déle než běžné batyskafy.

Nebyla to čistě vědecká výprava. Rusové se snaží prokázat, že dvojice velkých podmořských pohoří – Lomonosovův a Mendělejevův hřbet – jsou prodloužením Euroasijského kontinentu. Kdyby to tak bylo, moli by Rusové označit velkou část dna Severního ledového oceánu za součást svého šelfu.

Získali by tak právo na přírodní zdroje, které na dně oceánu leží. Rusko se snaží prokázat spojení hřbetů s kontinentem už od roku 2001. Zatím se mu to daří. Plán je součástí Ruské Arktické expanze. Lošarik v ní zřejmě hraje klíčovou úlohu. „Je to velmi užitečná ponorka,“ řekl webu The Daily Beast americký ponorkový expert Norman Polmar. Kromě průzkumu dna by Lošarik mohl Rusům pomoci i s americkým systémem SOSUS (Sound Surveillance System). Je to soustava podmořských mikrofonů, která je Rusům trnem v oku.

Lošarik se skvěle hodí k hledání amerických senzorů a k jejich případnému odstraňování. Rusko také plánuje vlastní verzi SOSUS. Podle Suttona se bude se jmenovat Harmony a má sledovat – jak jinak – oblast Severního ledového oceánu. Jednotlivé uzly systému budou napájet malé jaderné reaktory.

Přepravovat na místo určení je bude ponorka Belgorod. Toto prodloužené plavidlo třídy Oscar II spustili Rusové na vodu letos na jaře. Lošarik, nebo jiná miniponorka, bude pokládat uzly systému na dno.


Zátoka Olénja na poloostrově Kola

Hnízdo miniponorek

Ve všech těchto plánech se angažuje GUGI. Tajemná služba přitom disponuje množstvím specializovaných plavidel. 

Většina jich sídlí v zátoce Olénja na poloostrově Kola. Toto přístaviště leží trochu stranou od velké základny v Severomorsku, kde tiše rezaví u mola raketový křižník Kirov ze sovětských časů. Michael Kofman píše, že GUGI má v současnosti jednu až tři menší ponorky třídy Uniform. Velikostí přibližně odpovídají Lošariku. Jejich trup také z titanové slitiny a pohání je jaderný reaktor. Dostup by se mohl pohybovat okolo jednoho kilometru.

Zhruba do stejné hloubky může operovat i trojice ještě menších ponorek. Jeden člun patří do třídy X-Ray, další dva do mírně modifikované třídy Paltus. Údaje o jejich rozměrech se liší. Můžete narazit na délku od třiceti do čtyřiceti metrů. Na Google Maps jsou u jednoho z mol v zátoce Olénja vidět dva kryté doky, kde menší ponorky, včetně Lošariku sídlí.

Kousek na západ od nich je dlouhé molo, u kterého jsou uvázány dvě velké ponorky. Kratší z nich by mohla BS-136 Orenburg. Před přestavbou na podporu speciálních operací to byla balistická ponorka třídy Delta III. Rusové už ji nepoužívají a počítá se s jejím vyřazením. Delší ponorka by mohla být už zmíněná Podmoskovje.

Za zmínku stojí ještě špionážní loď Jantar, uvázaná u dalšího mola směrem na západ. Jantar může sama sloužit jako mateřská loď pro miniponorky. Několikrát už byla zpozorována v různých částech světa poblíž míst, kudy vedou podmořské kabely. V roce 2015 se pohybovala okolo americké námořní základny Guantánamo na Kubě. Podle Barents Observeru měli Rusové v zátoce Olénja dokonce i klece pro cvičené běluhy. Na posledních snímcích z Google Maps však nejsou vidět.


Zdroje: Barent Observer, 1 ,2, RBTH, The Moscow Times, RMA, NI, The Drive, 1, AT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko zavádí do výzbroje atomové ponorky čtvrté generace

Moskva intensivně buduje flotilu moderních atomových ponorek čtvrté generace. Svědčí o tom ...

Britové získali druhou útočnou ponorku třídy Astute

Nejen Rusové zavádějí do výzbroje nové jaderné ponorky, také Britské královské námořnictvo (Royal ...

Nejslavnější ponorka Alvin se do důchodu nechystá

Ponorka Alvin vyplula poprvé v roce 1964 a proslavila se zejména první lidskou misí k vraku Titanku ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Larry
  14:27 10.07.2019

  Těch 14 mužů jsou hrdinové, kteří možná zachránili svět před další Fukušimou nebo Černobylem. Z osobní zkušenosti jak jsem je za léta praxe nabyl, tvrdím, že rozvědné služby NATO ...Zobrazit celý příspěvek

  Těch 14 mužů jsou hrdinové, kteří možná zachránili svět před další Fukušimou nebo Černobylem. Z osobní zkušenosti jak jsem je za léta praxe nabyl, tvrdím, že rozvědné služby NATO intenzivně zjišťovali, zda unikla radiace a snažili se zjistit příčinu havárie.
  Lošarik byl zjevně během let modernizován a jeho TTD a schopnosti jsou předmětem utajení. To je pravda. Posádka pečlivě vybrána. Ono specialisté ruského námořnictva nikdy nebyli žádní "buršové" ale pečlivě vybíraní chlapi, základní vojenská služba u námořnictva v dobách SSSR trvala 4 roky.
  Rusové jsou patrioti, vlastenci a mají národní hrdost, to co my jsme ztratili v letech 1990-1993 a v dalších letech bylo pečlivě zašlapáno. V Rusku to je díky výchově, úrovni školství od mládí. Oni by svoji vlast za Jidášových 30 stříbrných neprodali.
  Oni se uskromní.... A pamatujete Klausovo "utahování opasků" počátkem 90tých let?? To byl v Čechách řev....
  V Rusku služba v armádě je náročná, ale prestižní záležitost. Vojáci vědí, že nezbohatnou a slouží.
  Zkuste v AČR snížit platy a lidi se rozutečou do civilní sféry, každý druhý zadlužený (i úvěr či hypotéka jsou dluhy) což je bezpečnostní riziko.
  Osobně znám několik bývalých vojáků, kteří soužili v 70/80 letech v Sýrii, Lybii, Angole..... jako specialisté. To byli patrioti.
  My, včetně zemí západní Evropy jsme materiálně a konzumně založené společnosti.
  Jednou z mých dobrých zákazníků je firma z Krkonoš. V ní dodnes si přivydělávají penzisté. Jeden mě vyprávěl, jak jeho mistr pracoval po válce na výrobě elektronek fi. Lorenz. (mám ve sbírce věnovanou jim "zlatou" RV12P2000)
  Když přišli Rusové v květnu 45, nechali svým specialistům vysvětlit technologické detaily. Nezajímala je nějaká obskurní elektronka, ale technologie zatavení drátu do skla tak, aby došlo k dlouhodobému udržení vakua, viz vývod elektronky. Veškeré zařízení zdokumentovali, rozebrali a německé techniky "vytěžili"
  Rusové dnes kupují po světě nikoliv výrobky, ale stroje a technologie. Výrobky si vyrobí sami. Správná filozofie.
  Viděl jsem v jedné firmě CNC Heidenhainu i z Kovosvitu. K obojímu měli vlastní vyvinutý SW, žádné poruštěné GUI.
  Tahle firma mě ale překvapila.
  https://eesdr.com/en/...
  A dostavil se "faktor radosti" :-)))
  Tam to nevypadá, že by se "podělali" z embarga a sankcí.
  Pracovník, se kterým jsem jednal mě vysvětlil, že v RF platí výnos, radiokomunikační zařízení lze dovézt ze zahraničí až v momentě kdy takové zařízení není schopena domácí firma vyrobit. Jisté vyjímky prý existují pro bezpečnostní složky.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   15:18 10.07.2019

   JJ... západ je konzumní a krátkozraký, kdežto rusko je země hodných vzdělaných srdcařů... to se pozná třeba podle toho, do čeho investují jejich boháči. Ti ruští oligarchové ze ...Zobrazit celý příspěvek

   JJ... západ je konzumní a krátkozraký, kdežto rusko je země hodných vzdělaných srdcařů... to se pozná třeba podle toho, do čeho investují jejich boháči. Ti ruští oligarchové ze svých majetků (které získali často na poli moderních technologií) financují výzkum vesmíru, odsolování vody, boj proti rakovině a podobně, kdežti ti konzumáci zápaďáci (kteří zbohatli zhusta tupým prodejem ropy a držením huby s Bílým domem) skupují ruské fotbalové kluby, trumfují se v nákladnosti luxusních jachet vyrobených v Rusku, jezdí v co nejdražších ruských jachtách a všichni se sáčkují na ty nejlepší moskevské adresy. Těch západních boháčů je plné Rusko! Jojo, taktoje!
   A s těmi ostatními tvými zemanovsko/grebeníčkovými špeky (pochopitelně okořeněnými zmínkou ve stylu "my nesmíme ani naznačovat" a vzpomínkou pamětníka) to bude to samý...
   Ale... dobrý, má to styl! :)Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    16:39 10.07.2019

    Mimochodem, v RF mě dali slušně vydělat. Co jsme si domluvili, to jsem splnil já i druhá strana. Svoje peníze jsem z nich nemusel tahat jako z části českých firem. Nepátrám co na ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem, v RF mě dali slušně vydělat. Co jsme si domluvili, to jsem splnil já i druhá strana. Svoje peníze jsem z nich nemusel tahat jako z části českých firem. Nepátrám co na těch strojích vyrábějí a pro koho. ... Se svými penězi a´t si dělá každý co chce, jeho věc. Jako si ruští oligarchové kupují fotbalovou Chelsea, tak čeští olgarchové si kupují Spartu :-)) ze svých poctivě "self made money" peněz a ještě u toho lžou.... kdo je horší??
    Rusko nebo Německo, tyhle státy vždy dokázali vyvinout špičkové technologie. Vždy za tím stál diktátor.
    Příslovečná německá kvalita a důslednost existuje dodnes.
    Pokud chodíte do Kolbenky, je mě Vás líto, ale každý strůjcem svého štěstí.....tak si ještě ulevte...jako na jiných diskuzních boardech, kde rozumíte úplně všemu, asi vás firma málo vytěžuje.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     14:54 11.07.2019

     ". kdo je horší?? " No, vzhledem k tomu, že čeští oligarchové nepodporují stát, který doma pošlapává demokratické principy, a útočí na své sousedy, tak je myslím vcelku evidentní, ...Zobrazit celý příspěvek

     ". kdo je horší?? "
     No, vzhledem k tomu, že čeští oligarchové nepodporují stát, který doma pošlapává demokratické principy, a útočí na své sousedy, tak je myslím vcelku evidentní, kdo je horší.

     Byznys je špinavej po celém světě, to jsi nepochopil, že zrovna todle nikdo Rusku nevyčítá?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   16:30 10.07.2019

   možná zachránili svět před novou Fukušimou, možná ne. Pravdu se s velkou pravděpodobností nedozvíš a pro pozůstalé je lepší si myslet, že nezemřeli kvůli tomu, že je museli ...Zobrazit celý příspěvek

   možná zachránili svět před novou Fukušimou, možná ne. Pravdu se s velkou pravděpodobností nedozvíš a pro pozůstalé je lepší si myslet, že nezemřeli kvůli tomu, že je museli obětovat, aby zachránili celou ponorku.
   Doby , kdy si profíci vydělali v armádě víc, jak v civilu jsou dávno pryč. Dneska je to plus mínus stejné.
   Rusové jsou skromní.. hmm, to vidím na svých známých z Moskvy.. skromnost sama
   Rusové jsou na tom technologicky tak dobře, že Západ jim utíká, a Čína je dotahuje, respektive pozvolna míjí.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    09:37 11.07.2019

    Čína je nemíjí... Rusové (MTS) dali vydělat i Huawei když se od nich svět obrací zády. je to malý kruh. Všiml jste si kauza Huawei jde do ztracena..... Co na to "čučkaři z NÚKIB?? ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína je nemíjí... Rusové (MTS) dali vydělat i Huawei když se od nich svět obrací zády.
    je to malý kruh. Všiml jste si kauza Huawei jde do ztracena..... Co na to "čučkaři z NÚKIB?? Vyspělému světu se nechce pracovat, je líný tak výrobu a technologie přesunuli do dříve rozvojové zaostalé Číny. A vrátilo se to jako bumerang. Čína technologie - přístup k nim poskytuje i Rusku.
    Že jsou platy v armádě srovnatelné s civilní sférou je stejné všude v civilizovaných zemích. Jenom v té civilní sféře musíte umět mnohem více a vyvinout více úsilí než v armádě.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     10:53 11.07.2019

     jistěže je míjí.. elektronika, průmysl. To ČLR dotahuje, je blbost si nalhávat opak.

     jistěže je míjí.. elektronika, průmysl. To ČLR dotahuje, je blbost si nalhávat opak.

  • dusan
   17:26 10.07.2019

   Mnoho Rusov sa vojne vyhýba ... len sa o tom toľko nepíše .... Predsa len nie všetci chcú ísť na "cvičenie" na Ukrajine, kde ja riziko "úrazu" dosť veľké ... okrem "detailu", že ...Zobrazit celý příspěvek

   Mnoho Rusov sa vojne vyhýba ... len sa o tom toľko nepíše ....

   Predsa len nie všetci chcú ísť na "cvičenie" na Ukrajine, kde ja riziko "úrazu" dosť veľké ... okrem "detailu", že povestná ruská vojenčina dá zabrať i v domácich kasárňach ....

   A čo sa týka "úrovni školstva" ... tam je postavená propaganda nad realitu a tak II.svetovú vojnu začali Poliaci, Rusi "zachránili" ČSSR pred "fašistami" ...Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    09:42 11.07.2019

    Hmm, tak zkušenost při návštěvě jedné firmy, kde pracují pro jednoho z dodavatelů Ukrajinci. Mladí chlapi. Jeden se mě svěřil jak chodí vojáci po koupalištích a odvádějí kluky do ...Zobrazit celý příspěvek

    Hmm, tak zkušenost při návštěvě jedné firmy, kde pracují pro jednoho z dodavatelů Ukrajinci. Mladí chlapi. Jeden se mě svěřil jak chodí vojáci po koupalištích a odvádějí kluky do armády. On prý dostal povolávací rozkaz a domů se jen tak nevrátí. Podporuje rodiče a posílá jim peníze.
    Ano Rusové zachránili Českoslovenko před fašismem. Nebo mě budete přesvědčovat že Prahu osvobodil Patton??Skrýt celý příspěvek

    • achi67
     10:11 11.07.2019

     Čistě pro zajímavost, můžete uvést datum, kdy do Prahy dorazila Rudá armáda?

     Čistě pro zajímavost, můžete uvést datum, kdy do Prahy dorazila Rudá armáda?

    • Jan Padesátýpátý
     11:15 11.07.2019

     To, že Prahu neosvobodil Patton, přestože mohl být v Praze už 7. května, to snad ani nepřipomínej. Pro Stalina bylo politicky výhodnější nechat Prahu vykrvácet, a Eisenhowerova ...Zobrazit celý příspěvek

     To, že Prahu neosvobodil Patton, přestože mohl být v Praze už 7. května, to snad ani nepřipomínej. Pro Stalina bylo politicky výhodnější nechat Prahu vykrvácet, a Eisenhowerova hloupost.
     Naštěstí Prahu zachránili Vlasovci.

     Mimochodem, většinu českého území osvobodily 1., 2. a 4. ukrajinský front, zbytek americká 3. armáda.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      16:54 11.07.2019

      Kudy povede demarkační čára bylo rozhodnuto na Jaltě a byli u toho dva demokraté a jeden diktátor.... Jeden z těch dvou demokratů doma ihned po válce prohrál volby.. Ukrajinský ...Zobrazit celý příspěvek

      Kudy povede demarkační čára bylo rozhodnuto na Jaltě a byli u toho dva demokraté a jeden diktátor.... Jeden z těch dvou demokratů doma ihned po válce prohrál volby..
      Ukrajinský front (jedno které číslo) nemá s národností nic společného. Rudá armáda pojmenovávala fronty podle území vzniku, takže v Ukrajinském frontu sloužili občané různých národností ze všech Sovětských svazových republik. To jen pro upřesnění, aby Váš příspěvek nevyzněl, že naši zemi osvobodila Ukrajinská armáda spolu s armádou USA....Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      20:50 11.07.2019

      @stronger.p: Demarkační čára byla už jednou po vzájemné dohodě posunuta, mohla být tedy posunuta znovu. Nebo mohli Američani osvobodit Prahu a pak se hned stáhnout. Citace z ...Zobrazit celý příspěvek

      @stronger.p:

      Demarkační čára byla už jednou po vzájemné dohodě posunuta, mohla být tedy posunuta znovu. Nebo mohli Američani osvobodit Prahu a pak se hned stáhnout.

      Citace z wikipedie:
      "Demarkační čára se týkala i území tehdejšího Československa. Původně měla kopírovat přibližně česko-bavorskou hranici,[1] ale vzhledem k tomu, že Spojenci dorazili k této linii výrazně dříve než Sověti, byl dohodnut nový průběh této čáry na linii měst Karlovy Vary – Plzeň – České Budějovice.
      Tato linie zůstala platná a dodržená i přesto, že Spojenci museli na této linii čekat někdy 2–3 dny, než se setkali s Rudou armádou."

      ohledně ukrajinského frontu jsem reagoval na tento text:
      "Rusi "zachránili" ČSSR pred "fašistami" ..."

      :) zajímavé je, že tenhle text Vám nevadil, ale zmínka o ukrajinském frontu už ano.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:04 11.07.2019

      stronger: Ano, byla dohodnuta emarkační čára. To bylo z pozice západu (především Roosvelta, který Stalinovi věřil) ústupek, protože nechtěli další pokračování konfliktu. A? Mění ...Zobrazit celý příspěvek

      stronger:
      Ano, byla dohodnuta emarkační čára. To bylo z pozice západu (především Roosvelta, který Stalinovi věřil) ústupek, protože nechtěli další pokračování konfliktu. A?

      Mění to něco na tom, že Rusům ve skutečnosti nešlo o osvobození ČR, ale o jeho ovládnutí (což se mu i povedlo). Proč bychom jim tedy měli být nějak extra vděční?
      Mám být vděčný zloději, který z mého domu vyžene jiného zloděje, jen proto, že mě chce okrást sám? Jistě, třeba mi i tím i nějaký majetek zachrání, ale furt je to zloděj....

      A mění to něco na tom, že jen pro Ruské mocenské plány v Praze chcípali lidi, protože jim spojenci nemohli jít na pomoc? Nebýt Vlasovců, tak to mohli bejt docela jatka....Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      23:28 11.07.2019

      No zeptejte se Rusů, jak generál Vlasov lavíroval s kým se mu zrovna hodilo. S Rusy proti Němcům, potom s Němci proti Rusům a ve finále, když viděl "špatnou volbu" snažil se ...Zobrazit celý příspěvek

      No zeptejte se Rusů, jak generál Vlasov lavíroval s kým se mu zrovna hodilo. S Rusy proti Němcům, potom s Němci proti Rusům a ve finále, když viděl "špatnou volbu" snažil se zachránit v Praze v bojích s Němci.
      Šibaly typu Buňačenko, Vlasov a spol Rusové postavili ke zdi.
      Praha byla v podstatě už bez Němců. To že sem přijeli Rusové bylo věcí dohody.
      Vítězným velmocem bylo naprosto jedno, kolik padne lidí ve střední Evropě.
      Byli a dosud jsme jenom hříčkou geopolitických zájmů Západu a Východu.
      Úsměvný byl zejména Havel, kderý se s novou garniturou v r. 90 opatrně zeptal na Benešovi dekrety nejen ve Washingtonu a Moskvě. Bylo jemu a jeho kumpánům vysvětleno ze všech stran, že na výsledcích poválečného uspořádání Evropy trvají.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:09 12.07.2019

      Larry: "Ano Rusové zachránili Českoslovenko před fašismem. Nebo mě budete přesvědčovat že Prahu osvobodil Patton??" "To že sem přijeli Rusové bylo věcí dohody." Zajímavý posun ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry: "Ano Rusové zachránili Českoslovenko před fašismem. Nebo mě budete přesvědčovat že Prahu osvobodil Patton??"

      "To že sem přijeli Rusové bylo věcí dohody."

      Zajímavý posun ve vnímání světa, a to jen za 13h.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:45 12.07.2019

      Larry: Ano, Vlasov byl mezi dvěma zločinně totalitními státy, tak holt měl těžký výběr, ke komu se přidat. Po zkušenostech se Sověty z dvacátých a třicátých let se mu vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry: Ano, Vlasov byl mezi dvěma zločinně totalitními státy, tak holt měl těžký výběr, ke komu se přidat. Po zkušenostech se Sověty z dvacátých a třicátých let se mu vůbec nedivím, že se přidal k Hitlerovi: o Stalinových zločinech toho věděl Vlasov daleko více, než o těch Hitlerových.

      Mění to ale něco na tom, že zatímco Stalin odmítl ČSR pomoci (dovolit západním spojencům zasáhnout), tak Vlasov nám pomohl? A tedy že Tvé tvrzení, že nás osvobodila Ruská armáda, je hodně ohnutá historie?

      Že naopak Ruská armáda byla ta, která osvobození ČSR bránila, protože chtěla ČSR ovládnout?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:46 10.07.2019

   "Pracovník, se kterým jsem jednal mě vysvětlil, že v RF platí výnos, radiokomunikační zařízení lze dovézt ze zahraničí až v momentě kdy takové zařízení není schopena domácí firma ...Zobrazit celý příspěvek

   "Pracovník, se kterým jsem jednal mě vysvětlil, že v RF platí výnos, radiokomunikační zařízení lze dovézt ze zahraničí až v momentě kdy takové zařízení není schopena domácí firma vyrobit. Jisté vyjímky prý existují pro bezpečnostní složky."

   Už vidím jak takové nařízení platí u nás. Hned bychom byli zaprodanci západu, posluhovači USA.
   Jinak co mi to jen připomíná?

   Ta firma mě překvapuje taky, hlavně že nefrčí na nejlepším procesoru na světě. Ale použíá jen zastaralý "intel".Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    10:07 11.07.2019

    Aha, firma zveřejnila liniové diagramy zapojení?? A Intel, vy jste asi nepochopil že to jsou periferie k PC které používají hlavně FPGA a DSP procesory, A/D převodníky. ...Zobrazit celý příspěvek

    Aha, firma zveřejnila liniové diagramy zapojení?? A Intel, vy jste asi nepochopil že to jsou periferie k PC které používají hlavně FPGA a DSP procesory, A/D převodníky. Nepotřebujete 32bitů, stačí 16. uděláte slušné parametry i s levnými součástkami, protože konkurence nespí. Je to o ceně versus parametr. Výpočetní výkon dělá připojený PC. A typ připojení. S USB moc velkou parádu neuděláte. Používají LAN ( do USB si připojujete klávesnici, flash disc.....)
    Jedinou výjimkou je vestavěný PC v modelu MB1 a nevidím co je na tom špatného?? Četl jste jen titulek. Máte lepší PC na stole?? Tohle je v podstatě jednoúčelový stroj. Není důvod platit za výkon, který se nevyužije.
    V labu na stole u výrobce měli filozofií podobné zažízení od US firmy Flex 6700. Přizpůsobené výrobcem pro trh, původně vyvinuté pro US army. Měření není jednoduché, záleží na SW, který vše může podělat. Tyhle měření probíhají trochu jinak.....
    Předvedli měření a mohl jsem si vyzkoušet i v reálném provozu.
    Rusové nabízejí podporu i pro Linux a Mac.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:22 11.07.2019

     "Máte lepší PC na stole?? "

     Ne, pc nemám. Mám jen cca o 10% slabší 4 roky starý notebook.

     "Máte lepší PC na stole?? "

     Ne, pc nemám. Mám jen cca o 10% slabší 4 roky starý notebook.

     • Larry
      23:38 11.07.2019

      Zbavte se ještě OS Windows, přejděte na Linuxové distro a budete koukat co ten Váš 4 roky starý notebook vše zvládá. Rozhodně více než psaní comments na AN, nebo soc sítě. Tahle ...Zobrazit celý příspěvek

      Zbavte se ještě OS Windows, přejděte na Linuxové distro a budete koukat co ten Váš 4 roky starý notebook vše zvládá. Rozhodně více než psaní comments na AN, nebo soc sítě.
      Tahle firma na rozdíl od jiných konkurenčních ví, jak má vypadat VF konektor s definovanou impedancí pro HF/VHF a UHF zařízení. Vědí, že jsou věci, na kterých se nešetří.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:10 12.07.2019

      Pokud si myslíš, že sem si to kupoval na prohlížení internetu...

      Ano, dnes to tak používám. Ale napřed si odsloužil svoje.

      Pokud si myslíš, že sem si to kupoval na prohlížení internetu...

      Ano, dnes to tak používám. Ale napřed si odsloužil svoje.

  • Jan Padesátýpátý
   02:20 11.07.2019

   "Rusové jsou patrioti, vlastenci a mají národní hrdost, to co my jsme ztratili v letech 1990-1993 a v dalších letech bylo pečlivě zašlapáno. V Rusku to je díky výchově, úrovni ...Zobrazit celý příspěvek

   "Rusové jsou patrioti, vlastenci a mají národní hrdost, to co my jsme ztratili v letech 1990-1993 a v dalších letech bylo pečlivě zašlapáno. V Rusku to je díky výchově, úrovni školství od mládí. Oni by svoji vlast za Jidášových 30 stříbrných neprodali. "

   Já jsem šťastný, že nám (a ostatním zemím světa) ta ruská hrdost a partiotismus chybí.
   Představa, jak anektujeme polské Slezko, jak pošleme k Linci Buk aby tam sestřelil civilní letadlo, nebo jak vyhrožujeme okolním státům našimi raketami, ve mně žádné nadšení nevyvolává.

   Nevím na základě čeho tvrdíš, že těch 14 mužů byli hrdinové. O způsobu jejich smrti nic nevíš.
   Jenom dáváš najevo svou prokremelskou zaslepenost a neschopnost objektivního myšlení.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    10:15 11.07.2019

    Protože nám hrdost a patriotismus chybí, byli jsme vždy pod něčí nadvládou. Kolaborace a udávání je Českému národu vlastní od nepaměti. Stačí se podívat na státy a nemusí to být ...Zobrazit celý příspěvek

    Protože nám hrdost a patriotismus chybí, byli jsme vždy pod něčí nadvládou. Kolaborace a udávání je Českému národu vlastní od nepaměti.
    Stačí se podívat na státy a nemusí to být jenom Rusko, podívejte do Srbska nebo na druhou stranu do dosud středověkého Afghanistánu. Oni si diktovat nic nenechají a kdo je kdy ovládal?? Každý svébytný národ si brání své zájmy a existenci.
    Protože tam mají svoji hrdost.... Kolaboranta v Afghánu rovnou zastřelí ( kolik takto dopadlo překladatelů a spolupracovníků- včetně jejich rodin za spolupráci se Sovětskou armádou nebo v současnými misemi NATO?? Statistiky se nevedou)Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:26 11.07.2019

     "Českému národu vlastní od nepaměti" Takže jen držíte národní tradici? Je dobře, že tu máme tolik lidí myslících na blaho národa. Jednou by mohli myslet i na blaho národa ...Zobrazit celý příspěvek

     "Českému národu vlastní od nepaměti"

     Takže jen držíte národní tradici?
     Je dobře, že tu máme tolik lidí myslících na blaho národa. Jednou by mohli myslet i na blaho národa vlastního.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      23:58 11.07.2019

      Na rozdíl od vás jsem pro blaho národa sloužil 26 let. Na Slovensku v r.93 z nařízení MO. Dodnes mne stát dluží peníze. Platila mne Slovenská strana nekolkovanými bezcennými ...Zobrazit celý příspěvek

      Na rozdíl od vás jsem pro blaho národa sloužil 26 let. Na Slovensku v r.93 z nařízení MO. Dodnes mne stát dluží peníze. Platila mne Slovenská strana nekolkovanými bezcennými penězi. Na Slovensku v knajpě bylo napsáno "Čechům a psům nenaléváme" a když jsem konečně hodlal vycestovat do zahraničí, tedy opustit posádku "do rodných Čech" tak mě poslali "Čehůn hybaj pešo" Odmítli prodat jízdenku. To mě bylo vyčteno na "bezpečnostním pohovoru" na NBÚ od socky, která neměla snad ani maturitu a nedokázala pochopit že existuje něco jako rozkaz, neustále křečovitě cosi meldovala o službě v cizí armádě a trestním stíhání. Nicméně tahle služba byla z rozhodnutí MO kam jsem byl poslán protože jsem byl mladý a svobodný rotmistr.......nebyl jsem jediný. Domů jsem se dostal až na podzim 93 po pěti žádostech služebním postupem o odvelení do ČR.
      No v Jugošce už bylo lépe. Tam jsem tak myslel na blaho národa, že jsme se ocitli při tom rozjímání v minovém poli, při návratu na základnu jsme potkali na cestě Holanďana, který si šel zaběhat. Uhnul se nám a šlápl mimo cestu. Zbyli jen spálené kecky. To jen pro dokreslení situace.
      No léta jdou a je potřeba jít dělat něco normálního a jelikož jsem na ubytovně nechlastal, ale bastlil, učil se, tak jsem si to vyhodnotil. Snížení hodnosti jako odměnu za službu a splnění personálních požadavků mě přesvědčili...
      Jediné co z toho mám je měsíční apanáž, kdy mě stát vrací co mě dluží včetně služebního bytu, který jsem nikdy nedostal. (moji kolegové většinou dostali a vzápětí odešli do civilní sféry)
      A co jste pro blaho národa udělal Vy??Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      00:04 12.07.2019

      Víte co je moje výhoda, nezávislosti??? Ano musím proto něco udělat, ale....můžu si říkat co chci a bavit se s kým chci :-)))

      Víte co je moje výhoda, nezávislosti??? Ano musím proto něco udělat, ale....můžu si říkat co chci a bavit se s kým chci :-)))

     • Jan Padesátýpátý
      00:40 12.07.2019

      @Larry "Víte co je moje výhoda, nezávislosti??? Ano musím proto něco udělat, ale....můžu si říkat co chci a bavit se s kým chci :-)))" Je legrační, když jedním dechem ...Zobrazit celý příspěvek

      @Larry

      "Víte co je moje výhoda, nezávislosti??? Ano musím proto něco udělat, ale....můžu si říkat co chci a bavit se s kým chci :-)))"

      Je legrační, když jedním dechem lamentujete, jak Češi rádi kolaborují s nepřítelem, a současně se projevujete jako proruský kolaborant.

      Ale užívejte si to. V tom "hrdém" Rusku byste to měl se svobodou projevu trochu složitější.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      08:41 12.07.2019

      Jiří 55 A co jste konkretního udělal Vy pro stát??? Když jsme u toho.... Tlachání o armádě a zbraních napříč internetem nepovažuji za službu státu. Mimochodem jsem pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jiří 55
      A co jste konkretního udělal Vy pro stát??? Když jsme u toho....
      Tlachání o armádě a zbraních napříč internetem nepovažuji za službu státu.
      Mimochodem jsem pravděpodobně hraničící s jistotou mnohem mladší nežli Vy. Takže já komunistům na rodíl od ročníů 55 - vaší generace a spol. nemusím být fakt vděčný. A raději se Vás už ani neptám, co jste dělal do r.89.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      18:25 12.07.2019

      @Larry "Mimochodem jsem pravděpodobně hraničící s jistotou mnohem mladší nežli Vy. Takže já komunistům na rodíl od ročníů 55 - vaší generace a spol. nemusím být fakt vděčný. A ...Zobrazit celý příspěvek

      @Larry

      "Mimochodem jsem pravděpodobně hraničící s jistotou mnohem mladší nežli Vy. Takže já komunistům na rodíl od ročníů 55 - vaší generace a spol. nemusím být fakt vděčný. A raději se Vás už ani neptám, co jste dělal do r.89."

      Jednak nechápu, jaký význam pro naši debatu má, co jsem dělal před rokem 89

      (a nemám potřebu si s vámi poměřovat pindíky, kdo z nás dvou toho udělal víc pro stát
      protože já tu diskuzi zřejmě neberu tak osobně jako Vy
      ale to, že Vy jste ji začal brát osobně, je možná dobře: možná jste se zastyděl, když o Vás ostatní začali psát jako o proruském kolaborantovi)

      a jednak předvádíte, jak unáhlené jsou vaše dedukce
      55 v nicku nijak nesouvisí s mým datem narození ani s věkem
      (před rokem 89 jsem se narodil, chodil do školky, a později i do školy, ale to bylo všechno)Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     10:41 11.07.2019

     jedna věc jsou Afghánci nebo Poláci, kteří na rozdíl od Čechů mají tak nějak v genech vzepřít se cizí invazi, i když jsou evidentně slabší druhá věc jsou Rusové, kteří mají tak ...Zobrazit celý příspěvek

     jedna věc jsou Afghánci nebo Poláci, kteří na rozdíl od Čechů mají tak nějak v genech vzepřít se cizí invazi, i když jsou evidentně slabší
     druhá věc jsou Rusové, kteří mají tak nějak v genech podnikat invaze na území slabších sousedů

     jedna věc je polská hrdost za obranu své země,
     druhá věc hrdost Rusů jako dobyvatelůSkrýt celý příspěvek

     • Larry
      08:42 12.07.2019

      Na rozdíl od vás jsem pro blaho národa sloužil 26 let. Na Slovensku v r.93 z nařízení MO. Dodnes mne stát dluží peníze. Platila mne Slovenská strana nekolkovanými bezcennými ...Zobrazit celý příspěvek

      Na rozdíl od vás jsem pro blaho národa sloužil 26 let. Na Slovensku v r.93 z nařízení MO. Dodnes mne stát dluží peníze. Platila mne Slovenská strana nekolkovanými bezcennými penězi. Na Slovensku v knajpě bylo napsáno "Čechům a psům nenaléváme" a když jsem konečně hodlal vycestovat do zahraničí, tedy opustit posádku "do rodných Čech" tak mě poslali "Čehůn hybaj pešo" Odmítli prodat jízdenku. To mě bylo vyčteno na "bezpečnostním pohovoru" na NBÚ od socky, která neměla snad ani maturitu a nedokázala pochopit že existuje něco jako rozkaz, neustále křečovitě cosi meldovala o službě v cizí armádě a trestním stíhání. Nicméně tahle služba byla z rozhodnutí MO kam jsem byl poslán protože jsem byl mladý a svobodný rotmistr.......nebyl jsem jediný. Domů jsem se dostal až na podzim 93 po pěti žádostech služebním postupem o odvelení do ČR.
      No v Jugošce už bylo lépe. Tam jsem tak myslel na blaho národa, že jsme se ocitli při tom rozjímání v minovém poli, při návratu na základnu jsme potkali na cestě Holanďana, který si šel zaběhat. Uhnul se nám a šlápl mimo cestu. Zbyli jen spálené kecky. To jen pro dokreslení situace.
      No léta jdou a je potřeba jít dělat něco normálního a jelikož jsem na ubytovně nechlastal, ale bastlil, učil se, tak jsem si to vyhodnotil. Snížení hodnosti jako odměnu za službu a splnění personálních požadavků mě přesvědčili...
      Jediné co z toho mám je měsíční apanáž, kdy mě stát vrací co mě dluží včetně služebního bytu, který jsem nikdy nedostal. (moji kolegové většinou dostali a vzápětí odešli do civilní sféry)
      A co jste pro blaho národa udělal Vy??Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      11:40 12.07.2019

      @Larry "A co jste pro blaho národa udělal Vy??" :) no když to tak tady sleduju, tak bych řekl, že už to, že nejsem proruský kolaborant a nešířím jejich lži a demagogii, je ...Zobrazit celý příspěvek

      @Larry

      "A co jste pro blaho národa udělal Vy??"

      :) no když to tak tady sleduju, tak bych řekl, že už to,
      že nejsem proruský kolaborant a nešířím jejich lži a demagogii, je docela záslužnéSkrýt celý příspěvek

     • Larry
      01:56 13.07.2019

      Skutečně si s vámi nemusím poměřovat pindíka. Z toho už jsem vyrostl. Za tu námahu a ztracený čas mě vaše maličkost nestojí. Znám mnohem lepší způsob jak užít čas, promarněný ...Zobrazit celý příspěvek

      Skutečně si s vámi nemusím poměřovat pindíka. Z toho už jsem vyrostl.
      Za tu námahu a ztracený čas mě vaše maličkost nestojí. Znám mnohem lepší způsob jak užít čas, promarněný tlacháním s Vámi o ničem.
      Nikdy nevíte s kým mluvíte "who is who" a třeba by jste se divil.....
      Na rozdíl od Vás jsem státu sloužil reálně. Pro Vás možná jen vlhký sen.
      Takových je tady plné forum, čest vyjímkám alias Tesil. Stejně jako na MO, (neplést s GŠ) jsou zde lidé, kteří o armádě jen slyšeli nebo cosi četli. Bez vojenského vzdělání a praktických zkušeností v oboru.Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   11:20 17.07.2019

   Ahoj Larry... Ani ten tvůj blábol celý nečtu... Těch 5minut ztraceného života by mi nikdo už nevrátil... Proto budu reagovat v tvém přízpěvku v tomto fóru jen na ty hrdiny... ...Zobrazit celý příspěvek

   Ahoj Larry...

   Ani ten tvůj blábol celý nečtu... Těch 5minut ztraceného života by mi nikdo už nevrátil... Proto budu reagovat v tvém přízpěvku v tomto fóru jen na ty hrdiny... Protože s tím s tebou souhlasím...
   Ti námořníci z té ponorky jsou dle mého opravdu opravdoví hrdinové, kteří udělali co mohli, aby zachránili sebe, plavidlo, ale taky třeba svět před katastrofou mnohem většího rozměru, než samotnou ztrátu ponorky... Za to mají můj obdiv a přiznejme si to, většina lidí by se v takové situaci zhroutila a smířila se svým osudem...

   Problém je v tom, že zřejmě nezachraňovali svět kvůli tomu, že by se otevřelo peklo kdesi na dně Barentsova moře a oni ho ucpali největším špuntem do vany, který dovedou vyrobit asi právě jen v rusku... Ale pravděpodobně proto, že tahle ponorka, bude v podobném stavu jako velká část ruských plavidel... Takže je taky možné, že sice zachraňovali svět před tou výše zmíněnou katastrofou mnohem většího rozměru, ale do puntíku zaviněnou jejich domácím šlendriánem, stavem a kostrukcí jejich plavidel i přístupu obecně (např z historie K-19)... Tímto mým názorem ovšem nechci nijak pošpinit posádku, která určitě zasluhoje uznání a určitě udělala co mohla, aby následky havárie byly co nejmeší...Skrýt celý příspěvek

 • Dunnk
  12:02 10.07.2019

  Není už hloupé stále dokola opakovat informace o Ruské převaze ve zpracování titanu. Když realita je už úplně někde jinde. Firma https://www.sciaky.com/about-u... z ...Zobrazit celý příspěvek

  Není už hloupé stále dokola opakovat informace o Ruské převaze ve zpracování titanu. Když realita je už úplně někde jinde.

  Firma https://www.sciaky.com/about-u... z Chicaga
  Svařování elektrony rok 1957.

  Od roku 2014 už nabízejí 3d tisk z titanu a podobných, kde svařují kovový drát pomocí elektronů do jakéhokoliv tvaru.
  https://www.sciaky.com/additiv... V článku porovnávají rozdíl s technologií zapékání titanového prášku pomocí laseru. Pomocí které se dnes vyrábí už jakékoliv blbosti.
  https://youtu.be/U1wEO-pHizQ...

  Dokonce i v "zaostalé" ČR je to už běžné.
  http://metal3d.cz/index_en.htm... Skrýt celý příspěvek

  • technik
   15:58 10.07.2019

   Dunnk chápeš že zpracování titánů pro jaderné ponorky o velikosti 4 patrového domů a tvé případy je rozdíl? Člověk napíše že západní metalurgove obdivuji zpracování titánů na ...Zobrazit celý příspěvek

   Dunnk
   chápeš že zpracování titánů pro jaderné ponorky o velikosti 4 patrového domů a tvé případy je rozdíl? Člověk napíše že západní metalurgove obdivuji zpracování titánů na ruských ponorkách a všichni se můžete pokakat a dáváte sem různý druhý zpracování o kterých se člověk vůbec nebaví. Prostě jeden o voze druhý o koze jen proto aby se vyblinkal na fórum.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    17:30 10.07.2019

    V prípade titánu ide skôr o to, koľko ho kto mal k dispozícii ... Rusi ho mali dosť tak ho používali kde sa dalo, pre Amíkov to jednoducho bol nedostatkový materiál a preto ho ...Zobrazit celý příspěvek

    V prípade titánu ide skôr o to, koľko ho kto mal k dispozícii ...

    Rusi ho mali dosť tak ho používali kde sa dalo, pre Amíkov to jednoducho bol nedostatkový materiál a preto ho používali len naozaj tam kde sa inak nedalo ....

    Preto skrátka ani neriešili ponorky z titánu, lebo by to bolo z ich pohľadu úplný nezmysel...Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
   21:02 10.07.2019

   Dunk, s tím 3D tiskem z titanu u nás nemáte tak úplně pravdu... Sice ho "všichni" nabízejí, protože ta tiskárna to umí, ale pokud poptáte, tak to nejde, neb nemají titanový prášek ...Zobrazit celý příspěvek

   Dunk, s tím 3D tiskem z titanu u nás nemáte tak úplně pravdu... Sice ho "všichni" nabízejí, protože ta tiskárna to umí, ale pokud poptáte, tak to nejde, neb nemají titanový prášek a nebo to nikdy z titanu netiskli a bojí se nezdaru a to jsem neuspěl ani v Německu u výrobce materiálu pro 3D tisk, který ten tisk z titanu též nabízel. Naplnění vany práškem stojí majlant a aby se to vůbec vyplatilo tisknout, je třeba tu vanu "naplnit" výrobky. Uspěl jsem s poptávkou tisku součástky velikosti cca 80 x 50 x 50 mm, kde jsem měl kompletně hotové a odladěné stlko, u jedné "laboratoře" u nás a nabídková cena byla 120.000,- bez DPH... Nakonec jsem skončil u tradiční výroby obráběním z masivu za značně nižší částku...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    22:12 10.07.2019

    Ano, to je ten malí detail proč je 3D tisk jen hračka. Nikoliv, funkční technologie.
    Rozemletí kovu, je drahé a nemáte ho jak zlevnit.

    Ano, to je ten malí detail proč je 3D tisk jen hračka. Nikoliv, funkční technologie.
    Rozemletí kovu, je drahé a nemáte ho jak zlevnit.

  • danny
   11:09 11.07.2019

   Dunnk: Asi úplně blbí v tomto oboru nebudou. Argument s nižší cenou pracovní síly a náklady na dovoz suroviny do USA v tomto případě není moc relevantní, to bych bral u železných ...Zobrazit celý příspěvek

   Dunnk: Asi úplně blbí v tomto oboru nebudou. Argument s nižší cenou pracovní síly a náklady na dovoz suroviny do USA v tomto případě není moc relevantní, to bych bral u železných ingotů.
   https://www.reuters.com/articl...
   https://www.rt.com/business/43... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:26 11.07.2019

    Výroba titanu z rudy je energeticky nákladná věc. Proto bylo levnější ho kupovat, než dělat doma.

    Výroba titanu z rudy je energeticky nákladná věc. Proto bylo levnější ho kupovat, než dělat doma.

 • Míša
  09:40 10.07.2019

  Nejblbější je prohlášení o téměř zachráněné planetě, přitom je nutno si uvědomit, že tento šrot, který ovládají pro carské rusko je právě tím ohrožením. Mám tak čímdál větší strach ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejblbější je prohlášení o téměř zachráněné planetě, přitom je nutno si uvědomit, že tento šrot, který ovládají pro carské rusko je právě tím ohrožením. Mám tak čímdál větší strach z jejich zbraně odplaty(záměrný analog), až jim zase něco selže.Skrýt celý příspěvek

 • technik
  20:43 09.07.2019

  To je strašná prdel tohle fórum. Člověk zde napíše fakt, který lze dohledat v jakýkoliv knihách o ponorkách ale pořád se zde najdou zdejší chytrolini kteří by to postavili líp jak ...Zobrazit celý příspěvek

  To je strašná prdel tohle fórum. Člověk zde napíše fakt, který lze dohledat v jakýkoliv knihách o ponorkách ale pořád se zde najdou zdejší chytrolini kteří by to postavili líp jak rusové. Už jednou vemte ten fakt na vědomí že rus je a bude dál technologicky než ČR a dalších 90 % světa. Jsou věci který prostě umí a mezi ně patří opracování titanových profilů pro ponorky, v tomhle jsou světová špička. Stejně jako v raketových technologiích a podobně. Tak kousnete pilulku hořkosti a neklikejte mínusy jak malý děti.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:59 09.07.2019

   To, čo celý čas píšete, platí hlavne pre Sovietov. Dnešní Rusi sa musia technologickým postupom práce s titánom po desaťročiach znova priúčať. Citujem z miestneho článku o ...Zobrazit celý příspěvek

   To, čo celý čas píšete, platí hlavne pre Sovietov. Dnešní Rusi sa musia technologickým postupom práce s titánom po desaťročiach znova priúčať. Citujem z miestneho článku o roll-oute Tu-160M2: https://www.armadninoviny.cz/r...

   "KAPO si například bude muset znovu osvojit technologii svařování svazkem elektronů – jediný způsob svařování titanových částí letadla. Výzvou bude především kvalita spojů. Náměstek ministra obrany Jurij Borisov přímo uvedl, že komise bude kontrolovat všechny svary, ale také dodal, že schopnost svařování svazkem elektronů byla podnikem KAPO po 30 letech skutečně obnovena."Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    07:27 10.07.2019

    To je ale normálne. U nás zvárali titan v Považských strojárňach. Sú to tam ešte schopný urobiť? Na Slovensku sa vyrobili desiatky tisíc korieb pre tanky, OT a BVP. Viete aké ...Zobrazit celý příspěvek

    To je ale normálne. U nás zvárali titan v Považských strojárňach. Sú to tam ešte schopný urobiť? Na Slovensku sa vyrobili desiatky tisíc korieb pre tanky, OT a BVP. Viete aké obrovské problémy boli so zváraním korby Aligátora? A tak by sa dalo pokračovať. Nie sú špecialisti, technológie sa zlikvidovali alebo rozkradli.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:06 10.07.2019

     Normální je to v SR, jejíž průmysl nestaví na zbrojní ani letecké výrobě (můžeme se bavit o tom, jestli je to dobře nebo ne, ale je to tak). Jestli je to normální u Ruska, jejíž ...Zobrazit celý příspěvek

     Normální je to v SR, jejíž průmysl nestaví na zbrojní ani letecké výrobě (můžeme se bavit o tom, jestli je to dobře nebo ne, ale je to tak). Jestli je to normální u Ruska, jejíž průmysl na zbrojní a letecké výrobě staví.....Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:38 09.07.2019

   K čemu by ta schopnost opracovávat titanové profily pro ponorky byla? Ono USA, UK, FRA, GER, atd. vypisují výběrová řízení na dodavatele titanových trupů pro ponorky? V ...Zobrazit celý příspěvek

   K čemu by ta schopnost opracovávat titanové profily pro ponorky byla?
   Ono USA, UK, FRA, GER, atd. vypisují výběrová řízení na dodavatele titanových trupů pro ponorky?

   V raketových techonologiích je to jako přes kopírák. Kde by asi měl ve střední Evropě být ten váš "kosmodrom" pro rakety "madein CR".
   Pokud si to nepamatujete což mně u vás překvapuje, vy by jste to pamatovat měl. V jisté době, se všechny byť jen trochu pokrokové myšlenky v CSR potlačovali na úkor velkého bratra(ať už přímo na rozkaz, případně z vidinou budoucího pochválení).

   Takže, že tu něco není není náhodou. Ale má to přímého viníka.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    05:06 10.07.2019

    Kdo tady mluví o výběrových řízeních ? Kdyby všechny státy co jste jmenoval nebyly posrany z US tak by ty zbraně od rusů nakopovali, stejně jako Turecko PVO. Co se týká pokrokových ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdo tady mluví o výběrových řízeních ? Kdyby všechny státy co jste jmenoval nebyly posrany z US tak by ty zbraně od rusů nakopovali, stejně jako Turecko PVO. Co se týká pokrokových myšlenek ano pár jich bylo ale nic čím bych se chlubil mimo biochemii. Ale nechápu proč se vracíte do minulosti, jsme 30 let Svobodný stát tak jmenuje naše technologické pokroky, opět bezvýznamné až na biochemii kam patříme ke světové špičce ale na poli konstrukcí se pořád ohanime starým podvozkem z Tatry, krachujícím Zetorem, aero sotva prodá letadlo. Jo a teď jsme vlastně vypustili družici pomoci české rakety že. A reaktor v Dukovanech si postavíme taky samy.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:03 10.07.2019

     Protože vývoj není něco co vznikne lusknutím prstu.... Ale chápu, že si myslíš že to tak je. I kdyby se něco vyvinulo, postavila se továrna, tak CR odebere 5ks, továrna vyrobí za ...Zobrazit celý příspěvek

     Protože vývoj není něco co vznikne lusknutím prstu.... Ale chápu, že si myslíš že to tak je.
     I kdyby se něco vyvinulo, postavila se továrna, tak CR odebere 5ks, továrna vyrobí za den 10ks, aby se stala ekonomickou.

     Turecko odebralo z Ruska jen PVO, a to ještě v "pár" kusech. Nic víc, vše ostatní si koupilo licenčně, případně nechalo dovyvinout od J.Korea..
     Ono svět opravdu není černobílí, a USA nejsou satan.Skrýt celý příspěvek

    • achi67
     09:06 10.07.2019

     Je to spíše o nevědomosti než o tom, že by se u nás nenacházely technologie... Třeba jedna ze dvou firem na světě, a ještě k tomu ta větší, která umí vyrobit speciální trubky, ...Zobrazit celý příspěvek

     Je to spíše o nevědomosti než o tom, že by se u nás nenacházely technologie... Třeba jedna ze dvou firem na světě, a ještě k tomu ta větší, která umí vyrobit speciální trubky, které se používají pro krakování ropy z vysokých hloubek, je právě u nás v ČR. Nebo například výroba ultralightů ( a tím nemyslím rogala a pod.), tak rozhodně v Evropě patříme k největším, podle počtu výrobců i počtu vyrobených letadel. Kdybychom byli tak tupí v technologiích, proč by se zde stavělo Evropské centrum pro výzkum velmi výkonných laserů? Asi by se dalo pokračovat dále a dále...Skrýt celý příspěvek

     • technik
      11:36 10.07.2019

      A co z toho má strategický význam pro ČR? Patříme také mezi největší výrobce osobních vozidel a co? Eli je u nás postaveno jen proto že to nikde jinde 3.5 milionů euro nepostavis ...Zobrazit celý příspěvek

      A co z toho má strategický význam pro ČR? Patříme také mezi největší výrobce osobních vozidel a co? Eli je u nás postaveno jen proto že to nikde jinde 3.5 milionů euro nepostavis což nepopírám že nemáme odborniky a kapacity na lasery ale ty má každý stát.Skrýt celý příspěvek

     • achi67
      12:12 10.07.2019

      Co je to "strategický význam"? Když vezmu třeba ten zmíněný automotive, Bosch staví v ČR vývojové centrum za dvě miliardy a určitě to není proto, že to tady postaví levně... Žádné ...Zobrazit celý příspěvek

      Co je to "strategický význam"? Když vezmu třeba ten zmíněný automotive, Bosch staví v ČR vývojové centrum za dvě miliardy a určitě to není proto, že to tady postaví levně... Žádné technologie nefungují tak, že vezmu mašinu, tady ji postavím, lidé opakují co mají napsáno v pracovní instrukcí a ono to funguje, ať je to kdekoliv... To je bláznivý sen mnoha manažerů, ale realita je úplně jiná.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:36 10.07.2019

     Třeba příkladem zlého USA je zastavení prodeje "Mistralu z Ruska do Francie"?
     To je ten příklad toho nákupu pokročilé techniky z Ruska..

     Třeba příkladem zlého USA je zastavení prodeje "Mistralu z Ruska do Francie"?
     To je ten příklad toho nákupu pokročilé techniky z Ruska..

    • Pepin Nešpor
     11:47 10.07.2019

     Znecim souhlasím, ale on by ten vývoj byl a na více frontách unas. Ale bohužel nás velmi zdržovaly a vydrancovali právě ti sovětští bratři a né jenom nás ale téměř veškeré ...Zobrazit celý příspěvek

     Znecim souhlasím, ale on by ten vývoj byl a na více frontách unas. Ale bohužel nás velmi zdržovaly a vydrancovali právě ti sovětští bratři a né jenom nás ale téměř veškeré postsovětské země a právě díky těm byl sovětský svaz na čem byl!!!Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   09:28 10.07.2019

   Ale prosímtě TECHNIKU, kde na ty nápady chodíš... To že nějaká firma v rusku umí zrovna svařovat titan neznamená, že jsou technologicky dál než 90% světa... I rozbité hodiny ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale prosímtě TECHNIKU, kde na ty nápady chodíš... To že nějaká firma v rusku umí zrovna svařovat titan neznamená, že jsou technologicky dál než 90% světa... I rozbité hodiny ukazují 2x za den správný čas... Nebo ty snad nakupuješ ruské počítače, ruské auta, ruské motorky... nebo máš snad ruský telefón? O tom pochybuju... Ani ruský mixér doma nemáš... Pokud teda jsi opravdu Čech a nejsi nějaký rus co se nás tu snaží ovlivňovat... že soudruhu... Jsi akorát zaražený v někomu prdeli tak hluboko, že si tam s GiviCZ podáváte ruce... Pravdou je že 9O% jejich techniky jsou v současnosti plechovky a šroty, co chtějí jen v rozvojových zemích... Neumí podle mého názoru vyrobit ani pořádný flir, ani pořádný stealth, neumí vyrobit dokonce ani pořádný MODERNÍ letecký motor i když se o to teď snaží... Ruské námořnictvo se dělí na dvě kategorie... na rezavějící šrot a lodě plavby schopné, ovšm pokud je palivo a díly... a jednu čestnou vyjímku, kterou je kuzněcov... což je šrot schopný plavby... ovšem jen jestli je dost paliva i pro Oceánský remorkér, který ho dosmyčí zpátky do přístavu... A k té raketové výzbroji... Na YT si najdi odpal rakety z válečné lodi když dělali ramena při "NAVY PARADE" na ukradeném Krymu... Rozprskla se jim hned jak ji vystřelili... To by se asi světové špičce v raketové technice stát nemělo...Skrýt celý příspěvek

   • technik
    11:42 10.07.2019

    Ty si ale Mimoň. Ty srovnávat mobilni telefony s ponorkami které se dokáží potopit 2000 metrů pod hladinu? Chápeš že to není jen o zpracování titánů? Možná ale nekupuji ruské ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty si ale Mimoň. Ty srovnávat mobilni telefony s ponorkami které se dokáží potopit 2000 metrů pod hladinu? Chápeš že to není jen o zpracování titánů? Možná ale nekupuji ruské telefony a elektroniku ale ani české. To není o tom jestli jsem Čech nebo ne, ale o tom že dokážu uznat v čem mají úspěch. 90 procent šroty? Nemá cenu se dal bavit na tohle téma.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:13 10.07.2019

     Opravdu nekupuješ v CR vyrobené telefony?
     CR patří stejně jako u Aut ve vývozce telefonů :)

     Opravdu nekupuješ v CR vyrobené telefony?
     CR patří stejně jako u Aut ve vývozce telefonů :)

    • Englbert
     21:18 10.07.2019

     Ono jde take o to kolik ten vyvoj stal, jak dlouho trval a jaky z toho byl uzitek. Vyvoj ruskych technologii stoji ohromny balik ( to jinde vetsinou take), trva neskutecne dlouho a ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono jde take o to kolik ten vyvoj stal, jak dlouho trval a jaky z toho byl uzitek. Vyvoj ruskych technologii stoji ohromny balik ( to jinde vetsinou take), trva neskutecne dlouho a vetsinou se toho podle teto technologie moc nevyrobi a ani neproda.Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    12:01 10.07.2019

    Nevím, jestli místo těchto velmi originálních postřehů o mixérech a mobilních telefonech (které jsme tu ještě nikdy neslyšeli) by nestačilo přiznat, že specializované ruské ponorky ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím, jestli místo těchto velmi originálních postřehů o mixérech a mobilních telefonech (které jsme tu ještě nikdy neslyšeli) by nestačilo přiznat, že specializované ruské ponorky běžně operují v desetinásobných operačních hloubkách než ty ostatní - takže se Rusáci museli jistě poprat se spoustou problémů.
    Takový batyskaf je sice super věc, ale furt je to podmořská vzducholoď s pidigondolou, oproti tomu je ruská ponorka stíhačka s výdrží.
    A ty nový mobily jsou hrozně debilní. To jsou nefunkční věci na telefonování, jen to dokazuje, jak debilní je podlehnout trendu přidávat další debility.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     12:23 10.07.2019

     Luky - jistě, Rusové byly v mnoha oborech na špici. Jenže a) Dost často byly to defakto izolované oblasti, zpravidla z nějakého důvodu svázané s vojenskou výrobou: některé ...Zobrazit celý příspěvek

     Luky - jistě, Rusové byly v mnoha oborech na špici. Jenže
     a) Dost často byly to defakto izolované oblasti, zpravidla z nějakého důvodu svázané s vojenskou výrobou: některé aspekty ponorkové techniky, raketová technika. V celých oblastech technologií ale hodně zaostávaly, ať už to byly oblasti kolem polovodičů, nanotechnologií, ale i třeba materiálové inženýrství.

     b) Další věc je, že byly . Po 90 se i ty oblasti, které předtím stát dotoval pro vojenské použití, dosti zastavily, v určitých ohledech i šly zpět (nebyly zakázky, takže se know-how ztratilo). Lošarik je dítě osmdesátých let. Dnes mají evidentně problém ho udržet v bezproblémovém provozu.

     "A ty nový mobily jsou hrozně debilní. "
     To si klidně můžeš myslet. Mění to něco na tom, že je pohání elektronika, kterou prostě Rusko neumí vyrobit, a která má mnoho praktických uplatnění i ve vojenské sféře? Že když umíš vyrobit energeticky nenáročné čipy, tak můžeš např. udělat podstatně lepší naváděcí hlavici raket?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:33 10.07.2019

      Oni už v 80.letech měli problém se zaváděním svých úspěchů i v technice kde "byli na před". Př. Sojuzi jsou produktem 60.let, co přišlo po nich N-1, Buran, nic co by překročilo ...Zobrazit celý příspěvek

      Oni už v 80.letech měli problém se zaváděním svých úspěchů i v technice kde "byli na před".
      Př. Sojuzi jsou produktem 60.let, co přišlo po nich N-1, Buran, nic co by překročilo prototyp.Skrýt celý příspěvek

    • achi67
     12:26 10.07.2019

     No vzhledem k tomu, že čtrnáct vysokých důstojníků obětovalo své životy, aby zabránilo globální katastrofě na té zmíněné podvodní stíhačce s technologií o 90% lepší než zbytek ...Zobrazit celý příspěvek

     No vzhledem k tomu, že čtrnáct vysokých důstojníků obětovalo své životy, aby zabránilo globální katastrofě na té zmíněné podvodní stíhačce s technologií o 90% lepší než zbytek světa, 5ak si říkám, že díkybohu se ty mobilní telefony vyrábějí jinde...Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:38 10.07.2019

   Ano, titanové ponorky Rusko umělo. To tu nikdo nevyvrací. Co neumělo byla titanová letadla. Tam prostě za západem zaostávalo. I v ponorkové technice měli Rusové s titnem problém, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, titanové ponorky Rusko umělo. To tu nikdo nevyvrací. Co neumělo byla titanová letadla. Tam prostě za západem zaostávalo.

   I v ponorkové technice měli Rusové s titnem problém, první alfy museli pro rychlou únavu materiálu předčasně vyřadit, ale naučili se na tom zpracovávat materiál ve velkém v dostatečné pevnosti. "Letecký titan", který musí navíc zvládat teploty a řádově více namáhacích cyklů, než u ponorek, a navíc tam není vhodné kvůli váze řešit pevnost naddimenzováním, zvládali podstatně hůře.

   Jestli je něco legrační, tak za
   a) Neschopnost pochopit, co druzí tvrdí, to, že Rusko dělalo kvalitní ponorky tu nikdo nezpochybňoval
   b) Vaše neschopnost přiznat, že ač Rusko mělo některé vědní a průmyslové obory na špičce, ani náhodou to nebylo všude

   PS: To, že zaměňuješ Rusko a SSSR - kdy Rusko ztrátou "nuceného odbytu" u svých satelitů a rozpadem jeho hospodářství nemalé množství technologií ztratilo, nebo alepsoň následujících
   dvacet let nerozvíjelo, čímž opustilo špičku oboru, již napsali jiní....Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    22:38 10.07.2019

    Ono sice "umělo", ale taky přestalo dělat :)
    Opět, technologie co měli. Ale v praxi nic moc.

    Ono sice "umělo", ale taky přestalo dělat :)
    Opět, technologie co měli. Ale v praxi nic moc.

 • PetrTechnik
  20:38 09.07.2019

  Pro Rusko je typická jedna věc a to je neschopnost uvažovat v souvislostech. Týká se to profesí na nižší úrovni, proto také střední management tvoří dost často Ukrajinci. Rus mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rusko je typická jedna věc a to je neschopnost uvažovat v souvislostech. Týká se to profesí na nižší úrovni, proto také střední management tvoří dost často Ukrajinci. Rus mi klidně podle plánu přitáhne k přípojnému rozvaděči kabel 4x25mm měď, ale vnitřní klemy udělá 4mm hliníkem. Co se dříve nebo později stane je nasnadě. On to neudělá ze zlé vůle, ale proto ,že zrovna tu 4 hlínu měl po ruce. Tohle se tam děje všude a je to zdroj naprosté většiny jejich průserů. Klidně mohl nějaký ruský Voloďa na té ponorce provést něco podobného.Skrýt celý příspěvek

  • triplane
   23:04 09.07.2019

   Vidim ze mas zkusenost, ale to clovek co tam nebyl nikdy nepochopi. Ja tam tri roky delal, taky v energetice, a byl to ocistec. Sehnat kvalifikovaneho spolehliveho zamestnance (mel ...Zobrazit celý příspěvek

   Vidim ze mas zkusenost, ale to clovek co tam nebyl nikdy nepochopi. Ja tam tri roky delal, taky v energetice, a byl to ocistec. Sehnat kvalifikovaneho spolehliveho zamestnance (mel jsem to na starosti) bylo temer nemozne, za cele tri roky jsem tam potkal tak tri-ctyri co bych si vzal do Evropy. Zbytek hruza. Nikde jinde co jsem zatim byl nebylo treba tak dukladne kontrolovat praci lidi.
   Ale jak pises, oni to nedelaji proto ze by chteli skodit. Jim to proste prijde normalni a skoro nechapou proc si nasranej. Neverim ze v armade je to jinak, uz kvuli nizkym mzdam.
   Prekvapive chlast nebyl temer vubec problem, to mi to skoro prislo horsi v Cesku.Skrýt celý příspěvek

   • Falko
    19:24 11.07.2019

    triplane chodím tam nepravidelne už cca osem rokov zauúčať ľudí a toto si mi napísal z duše...najhoršie je ,že musíš kontrolovať absolútne primitivnosti,ktoré následne spravia ...Zobrazit celý příspěvek

    triplane chodím tam nepravidelne už cca osem rokov zauúčať ľudí a toto si mi napísal z duše...najhoršie je ,že musíš kontrolovať absolútne primitivnosti,ktoré následne spravia chybu za tisíce eur(10tisice rublov).....a čo šikovnejší a rozhladenejsijší človek to je iná národnosť z čias premiestnovania ľudí v ZSSR.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:28 09.07.2019

  za 200let Rusko odtajní archív, kde bude napsáno, že ruské námořnictvo bojovalo s Repilkátory (SG-1) nebo se jim vymklo z pod kontroly jejich torpédo posledního soudu ...

  za 200let Rusko odtajní archív, kde bude napsáno, že ruské námořnictvo bojovalo s Repilkátory (SG-1) nebo se jim vymklo z pod kontroly jejich torpédo posledního soudu ...

  • Luky
   21:14 09.07.2019

   Benjamin Fullford, kanadský novinář, zabývající se globálními tématy (každý ho nezkousne:), ve svém nejnovějším příspěvku (který je na můj vkus až příliš optimistický), ...Zobrazit celý příspěvek

   Benjamin Fullford, kanadský novinář, zabývající se globálními tématy (každý ho nezkousne:), ve svém nejnovějším příspěvku (který je na můj vkus až příliš optimistický), uvádí:
   “Trump declared America’s independence from the Deep State on July 4, as Russian President Vladimir Putin meets the Pope and Boris Johnson becomes Prime Minister of the UK in a no-deal Brexit, giving white hats control over the three obelisks of global power,” was how Pentagon sources summed up the situation....

   "What is not being reported is that the submarine was attacked in revenge for the sinking of an Israeli submarine in the Persian Gulf, according to Russian and U.S. military sources. Early reports, since deleted, on the Mossad-linked Debka site tried to blame the sinking of the Russian sub on the Americans, in yet another obvious Israeli attempt to start World War III."

   https://benjaminfulford.net/...

   Čili velmi volně a stručně přeloženo píše o tom, že: Bíle klobouky (to jsou ti hodní, např. Trumpova manželka) v podstatě vyhráli válku s "deep state", ačkoli v poslední křeči se ti zlí ještě pokoušeli vyvolat celosvětový konflikt potopením Lošariku (na to opět Putin reagoval zdrženlivě, s grácií a noblesou šachového velmistra).
   Kéž by to byla pravda a další neokoni v USA dostali ortézu ( příp. injekci ).Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    21:22 09.07.2019

    wow.. zlatí Replikanti

    wow.. zlatí Replikanti

    • Luky
     21:35 09.07.2019

     Kdybys snad měl placenej přístup, napišt mi prosím jakou "instantní karmu" za to ti chazarští konspirátoři schytali ....prosím.

     Kdybys snad měl placenej přístup, napišt mi prosím jakou "instantní karmu" za to ti chazarští konspirátoři schytali ....prosím.

   • Jirosi
    22:42 09.07.2019

    Mám jedinou otázku: Co člověk musí zadat do "google", aby mu vypadl takový odkaz?

    Počítám, že to nebude náhoda. Ale spíše někým "náhodou" doporučený link.

    Mám jedinou otázku: Co člověk musí zadat do "google", aby mu vypadl takový odkaz?

    Počítám, že to nebude náhoda. Ale spíše někým "náhodou" doporučený link.

    • Luky
     22:48 09.07.2019

     Mě na Fullforda onehdá navedl logik. Čas od času si tam chodím zvednout náladu.

     Mě na Fullforda onehdá navedl logik. Čas od času si tam chodím zvednout náladu.

     • logik
      13:08 10.07.2019

      Zajímavý, mě nikdy takový bláboly z googlu nevypadly.
      Je vidět, jak google personalisuje výsledky vyhledávání.... :-)

      Zajímavý, mě nikdy takový bláboly z googlu nevypadly.
      Je vidět, jak google personalisuje výsledky vyhledávání.... :-)

     • Luky
      15:59 10.07.2019

      To bylo trošku jinak. O něčem jsme debatovali a ty jsi mi asi třikrát napsal něco o iluminátech. Tak jsem si říkal, že asi víš něco co nevím a zadal si je do googlu. A protože si ...Zobrazit celý příspěvek

      To bylo trošku jinak. O něčem jsme debatovali a ty jsi mi asi třikrát napsal něco o iluminátech. Tak jsem si říkal, že asi víš něco co nevím a zadal si je do googlu. A protože si nutně nevybírám první odkaz, klikl jsem na blog tohoto investigativního novináře, který hovoří sedmi jazyky a byl i šéfem Pacificko-Asijské pobočky Forbesu.

      Tak mě je jasný, že tobě to asi většinou hodí odkaz na články Fendrycha a Taberyho... :)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:45 10.07.2019

      Jako obvykle jsi úplně vedle, Taberyho jsem nečetl ani nepamatuju.

      A psaní pro Forbes je fakt kvalifikace.... Uff....

      Jako obvykle jsi úplně vedle, Taberyho jsem nečetl ani nepamatuju.

      A psaní pro Forbes je fakt kvalifikace.... Uff....

   • triplane
    23:07 09.07.2019

    Tak to je vazne slusny material, dik za link :D

    Tak to je vazne slusny material, dik za link :D

   • truther
    23:34 09.07.2019

    Jinde se psalo, že šlo o torpédovou přestřelku s Americkou ponorkou, která byla podle některých zdrojů ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinde se psalo, že šlo o torpédovou přestřelku s Americkou ponorkou, která byla podle některých zdrojů potopená.

    https://www.debka.com/mivzak/u...

    https://halturnerradioshow.com...

    Každopádně Penceovo letadlo se opravdu otočilo v půlce cesty a vrátilo do Washingtonu.Skrýt celý příspěvek

   • truther
    23:38 09.07.2019

    Tak nic. On cituje stejný zdroj.

    Tak nic. On cituje stejný zdroj.

   • truther
    23:55 09.07.2019

    Jinak, CIA provozuje vlastní ponorky. Klidně to mohla být jejich akce.

    Jinak, CIA provozuje vlastní ponorky. Klidně to mohla být jejich akce.

    • skelet
     07:55 10.07.2019

     díky za zdroje, teď je to jasné.. odehrála se tam velká bitva s Anubisem a spojená planetární vojska pod velením generálporučíka O'Neilla po velkých ztrátách na životech slavně ...Zobrazit celý příspěvek

     díky za zdroje, teď je to jasné.. odehrála se tam velká bitva s Anubisem a spojená planetární vojska pod velením generálporučíka O'Neilla po velkých ztrátách na životech slavně zvítězila.
     RIP Teal'cSkrýt celý příspěvek

     • truther
      11:19 10.07.2019

      Ty zdroje jsou asi opravdu izraelské disinfo. S tou informací přišel jako první Izraelský zdroj. Nikdo jiný ji nepotvrdil.

      Ty zdroje jsou asi opravdu izraelské disinfo. S tou informací přišel jako první Izraelský zdroj. Nikdo jiný ji nepotvrdil.

     • Riiiederner
      19:29 11.07.2019

      Skelet už dost nebo po tobě pude cia, mosad ,přeživší egypští faraoni a replikátoři protoźe tvoje verze je rozhodně uvěřitelnější zástěrka než kterejkoliv přispěvek od toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet už dost nebo po tobě pude cia, mosad ,přeživší egypští faraoni a replikátoři protoźe tvoje verze je rozhodně uvěřitelnější zástěrka než kterejkoliv přispěvek od toho pisatele z pc dobřany/bohnice trutherSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:12 09.07.2019

  Vzhľadom na to, že vraj posádka pomaly "zachránila svet" je zrejmé, že sa stal ťažký prúser, kde hral hlavnú úlohu povestný ruský "bordel" ... t.j. porušovanie predpisov na ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhľadom na to, že vraj posádka pomaly "zachránila svet" je zrejmé, že sa stal ťažký prúser, kde hral hlavnú úlohu povestný ruský "bordel" ... t.j. porušovanie predpisov na všetkých úrovniach ....

  Všetky jadrové reaktory sú vždy riešené tak aby sa odstavil veľmi jednoducho a maximálny "prúser" i v tom najhoršom prípade by mohol byť únik rádioaktívnych produktov pri deštrukcii ponorky. Trebe však dodať, že pri žiadnej katastrofe jadrovej ponorky sa nestalo ani to, napriek tomu, že už ich pár bolo roztrhaných implóziou.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:13 09.07.2019

  Mrtvých chlapů je mi líto....prostě Rusko... Hrdinové se musí obětovat, aby nesli následky toho jejich bordelu, který je pak opěvuje jako hrdiny... začarovaný kruh... myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Mrtvých chlapů je mi líto....prostě Rusko... Hrdinové se musí obětovat, aby nesli následky toho jejich bordelu, který je pak opěvuje jako hrdiny... začarovaný kruh... myslím, že by byli raději živí námořníci, než mrtví námořníci hrdinové. Jak to zpíval Kryl?
  "Co tady čumíte? Zkoušíte vzdechnout, copak si myslíte, že jsem chtěl zdechnout?"¨

  Snad se časem neukáže, že to byli stejní "hrdinové" jako ti co flákli s tím Suchoj Superjetem...

  Pro tuhle zemi je vlastní obyvatelstvo jen levné palivo...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:55 09.07.2019

  Koukám, že se tady ani nepíše, jak je ona ponorka stará. Projekt 210 neboli AS-12, přezdívané Lošarik (v kódu NATO NORSUB-5) se stavěl od roku 1988, ale kvůli chronickým problémům ...Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že se tady ani nepíše, jak je ona ponorka stará. Projekt 210 neboli AS-12, přezdívané Lošarik (v kódu NATO NORSUB-5) se stavěl od roku 1988, ale kvůli chronickým problémům s financováním byl spuštěn na vodu byl až v roce 2003.Skrýt celý příspěvek

 • technik
  12:47 09.07.2019

  Některé ruské technologie berou dech i když jsou několik let staré. Nad umem zpracování titánů Rusku závidí nejeden západní metalurg.

  Některé ruské technologie berou dech i když jsou několik let staré. Nad umem zpracování titánů Rusku závidí nejeden západní metalurg.

  • triplane
   13:29 09.07.2019

   Nevim co je na tom pravdy, ale u jednoho clanku k SR71 jsem cetl ze SSSR-Rusko umi z titanu dobre velke vyrobky, ale presne obrabeni mensich dilu ma lepe zvladnuty zapad. Mozna je ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevim co je na tom pravdy, ale u jednoho clanku k SR71 jsem cetl ze SSSR-Rusko umi z titanu dobre velke vyrobky, ale presne obrabeni mensich dilu ma lepe zvladnuty zapad. Mozna je to blbost, netusim.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:53 09.07.2019

   Vzhledem k tomu, že v době, kdy Rusko ještě dělalo stíhačky z hliníku a oceli (např. Mig 25), na západě už dávno létala titanová letadla (F-4), tak se obávám, že je to více mýtus, ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k tomu, že v době, kdy Rusko ještě dělalo stíhačky z hliníku a oceli (např. Mig 25), na západě už dávno létala titanová letadla (F-4), tak se obávám, že je to více mýtus, než realita....Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    14:14 09.07.2019

    Blbosť. Neviem odkedy je Fantom titanovým lietadlom, pokiaľ viem novátorský bol vďaka použitiu berýliových zliatin. Mig-25 bol novátorským práve použitím ocele a zvárania v ...Zobrazit celý příspěvek

    Blbosť. Neviem odkedy je Fantom titanovým lietadlom, pokiaľ viem novátorský bol vďaka použitiu berýliových zliatin. Mig-25 bol novátorským práve použitím ocele a zvárania v konštrukcii. A samozrejme tam kde to bolo primerané používal aj titan. V technológii výroby a spracovania titanu boli sovieti o niekolko krokov pred ostatnými preto aj američania používali titanové zliatiny pokútne dovezené zo Sojuzu.
    Celkovo rusi používali v konštrukcii kvalitnejšie materiály, trebárs Al zliatiny. Neboli totiž tak tlačený cenou surovín.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     14:37 09.07.2019

     gagnut: 1) Phantom byl letadlo výjimečné v mnoha směrech. Mj. právě tím, že používalo na nemalou část konstrukce titan. Viz ...Zobrazit celý příspěvek

     gagnut:
     1) Phantom byl letadlo výjimečné v mnoha směrech. Mj. právě tím, že používalo na nemalou část konstrukce titan. Viz např.
     https://www.366fighterassociat...

     2) Mig-25 měl titanu v konstrukci jen 9%, což je na takto rychlé letadlo hrozně málo. V důsledku toho bylo také těžké a mělo (což byl pro interceptor dosti problém) hodně špatný dolet. Také proto západní rozvědky Mig-25 tak přeceňovaly - očekávali, že bude titanový a tak očekávané vlastnosti odvozovali od toho. Až teprve Bělenkův "úlet" :-) je vyvedl z omylu.

     To, že by si takové letadlo zasloužilo podstatně více titanu, je vidět i na tom, že upgrade Mig-25 - Mig-31, podíl titanu zdvojnásobil (což dále umožnilo ztrojnásobit podíl hliníku a tím se zbavit skoro poloviny těžkých ocelových konstrukcí).

     3) Zaměňuješ zpracování titanové rudy a obrábění titanu. Rusové byly napřed v zpracování titanové rudy. Ale neuměli dobře a přesně (za rozumné náklady) titan přesně obrábět - ono vůbec se do v Ruska dodnes dovážely přesné obráběcí stroje i na klasickou ocel, natož na titan.

     V podstatě to dobře vystihl kolega, který tu napsal, že Rusové uměli dobře z titanu "velké věci" - základní zpracování kovu z rudy měli opravdu na dobré úrovni a tak mohli používat titan "ve velkém". Pro použití v přesném průmyslu, jako např. letectví, jim ale potřebné technologie scházely, proto sovětská letadla zpravidla mají podstatně menší podíl titanu, než jejich západní protějšky.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      15:26 09.07.2019

      1. To že používa "nemalou čast konstrukce" z neho nerobí titanové lietadlo. 2. "Jen" 9% pri váhe 20t je cca 2 tony titanu. Je to málo? "Pro tak rychlé letadlo". Materiál sa ...Zobrazit celý příspěvek

      1. To že používa "nemalou čast konstrukce" z neho nerobí titanové lietadlo.
      2. "Jen" 9% pri váhe 20t je cca 2 tony titanu. Je to málo?
      "Pro tak rychlé letadlo". Materiál sa nevyberá podľa rýchlosti lietadla ale podla konštrukčnej potreby. Najdoležitejšou vlastnosťou titanu v letectve je stabilná pevnosť pri vyšších teplotách. Prečo by mali používať titan tam kde stačí ocel respektíve kde sa dajú využiť jej výhody t.j. vysoká pevnosť a zvaritelnosť?
      Mig-25 bol stvorený podľa požiadaviek na masovo vyrábaný stroj schopný rýchlo reagovať na ohrozenie v bodovej obrane. Preto mal parametre aké mal a používal žíznivé motory povodne vyvynuté pre trojmachový prieskumný dron. Mig-31 bol konštruovaný podľa požiadaviek na dialkový stíhač. Preto používal motory vyvinuté z motorov dopravného lietadla a iné materiály.
      A navzdory vačšiemu percentuálnemu objemu titanu a hlavne AL zliatin bol ťažší...Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:24 09.07.2019

      logik: ceny titanu v době vývoje MiG-25 byly obrovské a na světě ho bylo tak hodně, že USA ho potají nakupovalo v SSSR. MiG-25 byla naprojektována jako masovka a ocel byla ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: ceny titanu v době vývoje MiG-25 byly obrovské a na světě ho bylo tak hodně, že USA ho potají nakupovalo v SSSR. MiG-25 byla naprojektována jako masovka a ocel byla levnější, než titan. Spotřebu nikdo neřešil.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:24 09.07.2019

      gagnut: 1. Jaksi člověk se nevyjadřuje strojově přesně. Když pominu specialitky jako SR-71, který je opravdu z velké většiny titanové, tak každý stíhač je titanový jen z části. F-4 ...Zobrazit celý příspěvek

      gagnut:
      1. Jaksi člověk se nevyjadřuje strojově přesně. Když pominu specialitky jako SR-71, který je opravdu z velké většiny titanové, tak každý stíhač je titanový jen z části. F-4 má titanu procentuelně více (byť, jak jsem si teď našel čísla, zas o tolik ne), ač je to o deset let starší éro. Defakto současník Mig-25 (zavedena 70, ale reálně se k útvarům dostávala až 72-3), F-14, je např. z titanu z celé 1/4.

      2. Ano, je to málo. Jak např. ukazuje to, že Mig-25 nemůže letět maximálkou déle než 5 minut bez rizika strukturálního poškození.
      Nebo jak ukazuje Mig-31, kde navýšili množství titanu na dvojnásobek.

      2a. "A navzdory vačšiemu percentuálnemu objemu titanu a hlavne AL zliatin bol ťažší..."
      A víš o těch letadlech vůbec něco, nebo jen porovnáváš wiki čísla? Co je divného na tom, že je Mig-31 těžší? Když unese o dvě tuny více paliva v nádržích, o 4t více celkově, navíc má dvoumístný kokpit, o půlku silnější motory, posílenou strukturální integritu, aby vydržel lowlevel supersonický let, o tunu těžší radar,
      a na svoji dobu avioniku s hodně pokročilými schopnostmi, ovšem postavenou na elektronkách (jen ta musela vážit další stovky kil).
      Dokážeš si představit, kolik by vážila konstrukce Mig-25, kdyby to měl všechno unést?

      2b. "Najdoležitejšou vlastnosťou titanu v letectve je stabilná pevnosť pri vyšších teplotách. "
      To je částečně pravda. Oproti hliníkovým slitinám. Oproti oceli má odolnost také vyšší, ale ne o tolik, ale zas je při stejné pevnosti podstatně lehčí.
      Problém Migu-25 je, že tam, kde by na západě použili titan (protože hliník by se roztekl), oni použili ocel. Proto bylo letadlo jednak těžké (tedy mělo malou combat range), jednak i kvůli oceli mělo problém s přehříváním (limitoval použití maximálky).

      "Mig-25 bol stvorený podľa požiadaviek na masovo vyrábaný stroj schopný rýchlo reagovať na ohrozenie v bodovej obrane. Preto mal parametre aké mal a používal žíznivé motory "
      S odpuštěním, blbý vejmluvy, jak omluvit nedokonalost konstrukce. Mig-25 měl a byl klasickej interceptor/průzkumné letadlo. Jak ukazuje i to, že jako jeho první prototyp bylo postavená právě průzkumná verze. Doufám, že nebudeš tvrdit, že průzkumný éro nepotřebuje dolet.
      "bodovost" nasazení byla až teprv vynucená vlastnostma a limitama konstrukce, nikoli chtěná vlastnost - a použití žíznivých motorů mělo jediné vysvětlení - lepší v tu doby neměly.
      Mig-31 pak by navrhován jako přímá náhrada Mig-25 (viz např.
      http://www.aircraftinformation...
      právě proto, že vlastnosti 25 v mnoha ohledech nevyhovovaly. Především v low level interception byl hodně obtížně použitelný a právě LL průniky byla v tu dobu očekávaná taktika (trénovaly je i B-52)

      Skelet:
      ". MiG-25 byla naprojektována jako masovka a ocel byla levnější, než titan. Spotřebu nikdo neřešil."
      To není pravda. Mig-25 bylo elitní letadlo pro špičkové piloty, nikoli masovka. Přečti si např. už zmiňovanou Bělenkovu knížku. Masovka byl např. Mig-23, kterýho bylo za podobnou dobu produkce vyrobeno 5x, co Mig-25, a to ještě 1/3 vyrobených 25 byly průzkumné verze. A to i přesto, že v pozdějších letech hrál Mig-25 roli "levnějšího bráchy" Migu-31.
      Mig-25 byl všechno jen ne masovka postavená na levnou cenu, to jsou jen výmluvy - ano Titan byl drahý, ale vzhledem k tomu, jaký význam měl Mig-31 v Sovětském letectvu, a vzhledem k tomu, že se Sověti nerozpakovali v tu samou dobu stavět z titanu celé ponorky (které nemají hmotnost v řádu desítek, ale tisíců tun), tak cena nebyla ani náhodou důvodem, proč Mig-25 nebyl z titanu.

      Na těch cca 1000 migů 25, co bylo kdy postaveno, by patrně stačil titan, kterej byl použitej na těch pár Alf (ponorek). Jejichž osud mimochodem právě ukazuje, proč použili titan na 25tce jen v malém množství - první alfy šli poměrně rychle do kopru, protože materiál nevydržel. Na letadle je přitom vystaven podstatně horším podmínkám (teplo, prudší změny tlaku), než na ponorce.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:18 10.07.2019

      bullshit

      bullshit

     • logik
      15:02 10.07.2019

      Skelet, díky, za podnětný argument. Nicméně chápu - ono těžko vymyslíš lepší, když použití titanu na ponorky a tedy fakt, že Rusové titanem nijak nešetřili, je dobře ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet, díky, za podnětný argument.

      Nicméně chápu - ono těžko vymyslíš lepší, když použití titanu na ponorky a tedy fakt, že Rusové titanem nijak nešetřili, je dobře zdokumentovaný fakt.

      A malé počty vyrobených Mig-25 oproti jiným letadlům, či osobní svědectví Bělenka o roli Mig-25 v sovětském letectvu se také těžko vyvrací, že....Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      15:42 10.07.2019

      Ale iste logiku, 1200 vyrobených kusov to je vlastne kusovka. Sr-71 sa vyrobilo cca 30...

      Ale iste logiku, 1200 vyrobených kusov to je vlastne kusovka. Sr-71 sa vyrobilo cca 30...

     • skelet
      16:10 10.07.2019

      logik jak jinak označit příspěvek, ve kterém se dozvím, že přes tisíc letounů není masovka (ona i Mirage III je pak malá série, že?). Zcela opomíjí fakt, že na těch 9,5% titanu se ...Zobrazit celý příspěvek

      logik jak jinak označit příspěvek, ve kterém se dozvím, že přes tisíc letounů není masovka (ona i Mirage III je pak malá série, že?). Zcela opomíjí fakt, že na těch 9,5% titanu se Phantom II škrábal v průběhu let, a ne hned od začátku (logické, když na A-12 a SR-71 Amíci titan nakupovali ve stejnou dobu přes překupníky ze SSSR a evidovali skoro každou titanovou šponu). Opomíjí jak bylo nastavené sovětské hospodářství (ne, to fakt nebylo nijak pružné, a když to fungovalo, tak se do toho nevrtalo). A tak by se dalo pokračovat.
      Tvé skoky v čase už nejsou k pláči, ale k smíchu. Vážně si nechceš změnit konečně nick? U tebe je to spíše sarkasmus..Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:44 10.07.2019

      "ve kterém se dozvím, že přes tisíc letounů není masovka" A 6000 Mig-23 je co superhyperhustomasovka? Chceš tvrdit, že když Bělenko trvdí, že to bylo špičkové letadlo pro elitní ...Zobrazit celý příspěvek

      "ve kterém se dozvím, že přes tisíc letounů není masovka"
      A 6000 Mig-23 je co superhyperhustomasovka? Chceš tvrdit, že když Bělenko trvdí, že to bylo špičkové letadlo pro elitní piloty, že lže?
      Které ze soudobých aspoň trochu úspěšných modelů byl vyráběn v menších počtech?

      " (ona i Mirage III je pak malá série, že?). Zcela opomíjí fakt, že na těch 9,5% titanu se Phantom II škrábal v průběhu let, "
      Ano? Máš pro to nějaký zdroj? Protože přinejmenším některé části Phantomu byly od začátku designu titanové a naopak se jejich designu přizpůsoboval zbytek letadla. Takže tady si IMHO prostě vymýšlíš.

      "Opomíjí jak bylo nastavené sovětské hospodářství (ne, to fakt nebylo nijak pružné, a když to fungovalo, tak se do toho nevrtalo). "
      Jak prosím souvisí nepružnost hospodářství a tedy to, že do toho "nevrtali" s tím, z čeho navrhují nové letadlo? Jako 9% titanu bylo Ok, ale 15% už ne? To tvrdíš na základě čeho? Máš to tvrzení, že jim bylo zatrženo větší použití titanu, něčím podložené? Anebo to je jen nepodložená domněnka?

      A jaktože to nepružné hospodářství, které nemohlo na Mig-25 dát titan, najednou během v podstatě pár let bez problémů poskytlo titan na Mig-31? Přestože Mig-31 byl vyvinut podstatně rychleji, než samotný Mig-25?

      Obávám se, že si tady čistě vymýšlíš, Tebou podané informace jsi nejenže ničím nepodložil, ale navíc jsou v evidentním sporu s realitou.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:35 10.07.2019

      víš co logik... máš recht. Amíci sice pašovali titan koncem padesátých let do USA, ale do F-4B jej cpali ve velkém. Tisícová série letadel je kusovka. Máš recht. Sovětské ...Zobrazit celý příspěvek

      víš co logik... máš recht.
      Amíci sice pašovali titan koncem padesátých let do USA, ale do F-4B jej cpali ve velkém.
      Tisícová série letadel je kusovka. Máš recht.
      Sovětské hospodářství pružně reagovalo na nové technologie a nově dostupné materiály
      a tak dále a tak dále..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:59 10.07.2019

      ale ať nejsem zlý.. dám ti nápovědu. Vlez si na google, a tam najdeš odtajněný dokument z 14. prosince 1972, kde se mimojiné píše kolik měly první F-4. A jelikož si jistě umíš ...Zobrazit celý příspěvek

      ale ať nejsem zlý.. dám ti nápovědu. Vlez si na google, a tam najdeš odtajněný dokument z 14. prosince 1972, kde se mimojiné píše kolik měly první F-4. A jelikož si jistě umíš převést libry na kila, tak zjistíš, že zde udávaná hodnota má k 10% váhy draku F-4 poměrně daleko.
      Tož příjemné hledání přeji :)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:01 11.07.2019

      skelet: Podložit své tvrzení odkazem, když s někým nesouhlasím, patří k úplným základům slušného chování a korektní diskuse. Až se začneš v diskusi chovat slušně, budu v ní rád ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet:
      Podložit své tvrzení odkazem, když s někým nesouhlasím, patří k úplným základům slušného chování a korektní diskuse. Až se začneš v diskusi chovat slušně, budu v ní rád pokračovat.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:19 11.07.2019

      Na základě předchozích diskuzí s tebou vím, že něco takového je jen házení perel sviním. Nápovědu jsem ti dal, a pokud se chceš dovzdělat, tak si to najdi. (ale jelikož se ti to ...Zobrazit celý příspěvek

      Na základě předchozích diskuzí s tebou vím, že něco takového je jen házení perel sviním. Nápovědu jsem ti dal, a pokud se chceš dovzdělat, tak si to najdi.
      (ale jelikož se ti to nehodí do tvé pokroucené logiky, tak vím, že se na to vykašleš)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:14 11.07.2019

      Takže místo slušné diskuse jen dál urážíš. Ok.
      Vizitku tak děláš sobě, ne mně.

      Takže místo slušné diskuse jen dál urážíš. Ok.
      Vizitku tak děláš sobě, ne mně.

     • logik
      15:17 11.07.2019

      PS: A jestli odhaduješ, že se na to "vykašlu", tak máš pravdu. Protože diskutovat s člověkem, kterému evidentně nejde o to "společně najít pravdu" a nedělá všechno pro to, aby se ...Zobrazit celý příspěvek

      PS: A jestli odhaduješ, že se na to "vykašlu", tak máš pravdu. Protože diskutovat s člověkem, kterému evidentně nejde o to "společně najít pravdu" a nedělá všechno pro to, aby se ta pravda našla, ale jehož cílem je evidentně z druhého dělat blba, nemá smysl. Na to si najdi jiného partnera.

      Teda vykašlu - já si to třeba i najdu, protože to téma mě zajímá, ale diskutovat s takovým člověkem dál nebudu....Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:23 11.07.2019

      logiku tobě o společnou pravdu nikdy nešlo. Vždy ti jde jen o to toho druhého ukřičet, znechutit. Což se ti povedlo. Jsem ochoten k diskuzi, pokud druhý slušně diskutuje. Jestli ...Zobrazit celý příspěvek

      logiku tobě o společnou pravdu nikdy nešlo. Vždy ti jde jen o to toho druhého ukřičet, znechutit. Což se ti povedlo.
      Jsem ochoten k diskuzi, pokud druhý slušně diskutuje.
      Jestli si tady někdo myslí, že jsem hulvát je mi celkem jedno. Tím spíše u lidí, kterých si nepříliš vážím ;)

      a nediskutuj, uděláš mi radost :)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:17 11.07.2019

      Skelet: "Jsem ochoten k diskuzi, pokud druhý slušně diskutuje. " Aha. A prosím co konkrétně v mém postu, na kterou jsi reagoval velmi slušně bullshit, je neslušné? Tobě vadí, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet:
      "Jsem ochoten k diskuzi, pokud druhý slušně diskutuje. "
      Aha. A prosím co konkrétně v mém postu, na kterou jsi reagoval velmi slušně bullshit, je neslušné?

      Tobě vadí, že je delší? Můžu za to, že že jste napsali v předchozím příspěvku tolik polopravd či nepravd? Nebo co Ti vlastně vadí? Chceš tvrdit, že argumentuji nekorektně? Čím konkrétně?

      Co je špatné např. na argumentu, že když sověti stavěli celé ponorky o výtlaku tisíců tun z titanu, tak to pro ně evidentně nebyl tak drahý materiál - což vyvrací Tvé tvrzení, že Mig-25 je ocelový z důvodu ceny titanu?

      Fakt mě zajímá, co považuješ v mé argumentaci za tak nekorektního, že začneš sprostě reagovat, místo toho, co bys slušně odpověděl? Není to spíš tak, že tě "sere", že nevíš, jak bys to vyvrátil?Skrýt celý příspěvek

    • triplane
     17:22 09.07.2019

     Neni to spis tak ze na SR kupovali surovy titan a ty slitiny si delali sami? Pokud by Rus nemusel koukat na cenu, jak tvrdis, pouziva slitiny titanu daleko casteji. Ale ona to ...Zobrazit celý příspěvek

     Neni to spis tak ze na SR kupovali surovy titan a ty slitiny si delali sami?
     Pokud by Rus nemusel koukat na cenu, jak tvrdis, pouziva slitiny titanu daleko casteji. Ale ona to neni takova sranda ani pro ne.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      17:54 09.07.2019

      Prečo by mal používať titan daleko časteji? Titan nemá len dobré vlastnosti. Je drahý, ťažko obrobitelný a zvaritelný a s niektorými látkami nebezpečne reaguje. Myslíte, že keď ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo by mal používať titan daleko časteji? Titan nemá len dobré vlastnosti. Je drahý, ťažko obrobitelný a zvaritelný a s niektorými látkami nebezpečne reaguje. Myslíte, že keď dokážu vyrobiť titanový plech na protipožiarnu prepážku, tak by ho mali problém použiť na poťah lietadla? Ale načo? A čo sa týka kvality zliatin, proste mali dostupnejšie legujúce materiály. Skúste sa spýtať niekoho, kto má skúsenosť trebárs na výskyt korózie na ruských a západných lietadlách.Skrýt celý příspěvek

     • triplane
      21:17 09.07.2019

      Vzdyt pisu ze i pro Rusa je to draha sranda. Proto ho nepouzivaji casteji, podle me je to hlavni duvod. A to nejen v Rusku. Ale nejsem odbornik, takze se nehadam. Jen jsem psal ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzdyt pisu ze i pro Rusa je to draha sranda. Proto ho nepouzivaji casteji, podle me je to hlavni duvod. A to nejen v Rusku.
      Ale nejsem odbornik, takze se nehadam.
      Jen jsem psal ze jsem cetl ze Rus umi titan hrubě (na ponorky to evidentne staci), zapad s nim zase umi lepe jemnou praci. Nic vic.
      Podle toho co pise dole PetrTechnik je to pravda.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      21:34 09.07.2019

      Co znamena jemne a hrubo? Akoze americania pouzivaju tensie plechy alebo profily? Materialy sa pouzivaju kvoli vlastnostiam ktore maju. Titan pre stavbu ponoriek rusi pouzivaju ...Zobrazit celý příspěvek

      Co znamena jemne a hrubo? Akoze americania pouzivaju tensie plechy alebo profily? Materialy sa pouzivaju kvoli vlastnostiam ktore maju. Titan pre stavbu ponoriek rusi pouzivaju kvoli odolnosti morskej vode ale najma pretoze je nemagneticky, t.j. neviditelny pre detektory magnetickych anomalii. Alebo si tiez myslite, ze postavili ponorku z titanu ako dokaz technologickej prevahy nad zapadom?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:27 09.07.2019

      "ale najma pretoze je nemagneticky" Podstatně důležitější než toto jsou materiálové vlastnosti titanu: je oproti oceli lehký a pevný. Takže umožňuje postavit ponorku s podstatně ...Zobrazit celý příspěvek

      "ale najma pretoze je nemagneticky"
      Podstatně důležitější než toto jsou materiálové vlastnosti titanu: je oproti oceli lehký a pevný. Takže umožňuje postavit ponorku s podstatně menším výtlakem, menším odporem vody atd... atd....Skrýt celý příspěvek

     • triplane
      23:59 09.07.2019

      No podle me se ponorky z titanove slitiny stavi hlavne proto aby mohly plout hloubeji. Jinak z titanu byva asi spis vnitrni trup, vnejsi je z oceli a to by trochu tu udajnou ...Zobrazit celý příspěvek

      No podle me se ponorky z titanove slitiny stavi hlavne proto aby mohly plout hloubeji. Jinak z titanu byva asi spis vnitrni trup, vnejsi je z oceli a to by trochu tu udajnou magnetickou vyhodu kazilo ne?
      Hrube myslim velke odlite dily napriklad do ponorek. Coz je samozrejme taky technologicky narocne. Jemnou praci myslim male a slozite soucastky do letadel atd.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      07:05 10.07.2019

      Na slohove cvičenia priatela logika nemienim reagovať, ale pre vás. Vy si neuvedomujete, že titanové zliatiny nie sú pevnejšie ako ocel. Napríklad najbežnejšia zliatina Ti grade 5 ...Zobrazit celý příspěvek

      Na slohove cvičenia priatela logika nemienim reagovať, ale pre vás. Vy si neuvedomujete, že titanové zliatiny nie sú pevnejšie ako ocel. Napríklad najbežnejšia zliatina Ti grade 5 má pevnosť v ťahu cca 1000MPa chrom-nikel-molybdenová ocel 16341 cca 1600MPa. Takže teoreticky keď to velmi zjednoduším napríklad diel z vysokopevnostnej ocele može mať 1,6 násobne menší prierez ako z Ti a 4x menší prierez ako z Al zliatiny s pevnosťou 400MPa pri zachovaní pevnosti a hmotnosti. Detektory magnetických anomálií reagujú na množstvo magnetického materiálu, nie na tvar.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      08:09 10.07.2019

      Triplane A ešte otázka. Čo si predstavujete pod malou a složitou součástí letadla? Trebárs Boccia vyrába z Ti zliatiny hodinky. gangut Otázka pre vás. Čo má vačší výtlak, guľa s ...Zobrazit celý příspěvek

      Triplane
      A ešte otázka. Čo si predstavujete pod malou a složitou součástí letadla? Trebárs Boccia vyrába z Ti zliatiny hodinky.

      gangut
      Otázka pre vás. Čo má vačší výtlak, guľa s priemerom 1m z ocele s hustotou 7,5 alebo guĽa s priemerom 1m s Ti s hustotou 4,5?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:54 10.07.2019

      1) Ta ocel nemá vámi udávanou pevnost. Má maximálně 1400MPa, ale jen do tloušťky 16mm... https://www.bolzano.cz/assets/... Ale i ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Ta ocel nemá vámi udávanou pevnost. Má maximálně 1400MPa, ale jen do tloušťky 16mm...
      https://www.bolzano.cz/assets/...

      Ale i kdybyste uvažoval 1400MPa, tak Ocel má pevnost větší o 40%, ale váží o 70% více. To když si dáte do tabulky pro výpočet pevnosti:
      Pro ocel o průměru 10mm je ekvivalent Titan o průměru 11,83mm. Ale ten váží o 23% méně. Pří vámi udaných pevnostech o 10%.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:02 10.07.2019

      A když budeš srovnávat srovnatelné, tj. stejně jako ocel není čisté železo, tak u titanu budeš uvažovat i slitiny, tak se s pevností dostaneš k pevnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      A když budeš srovnávat srovnatelné, tj. stejně jako ocel není čisté železo, tak u titanu budeš uvažovat i slitiny, tak se s pevností dostaneš k pevnosti ocele
      https://www.totalmateria.com/p...

      A v jiných parametrech dokonce titan běžné ocele překonává, např.:
      http://asm.matweb.com/search/S...
      http://asm.matweb.com/search/S...

      Jestli fakt chceš tady popírat, že se titan v letectví používá kvůli váze - tak fakt další debata nemá smysl. Měl jsem za to, že todle má bejt odbornej web.....Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:14 10.07.2019

      Bolo by teda prijatelné pre tento čisto teoretický a veľmi zjednodušený príklad použiť zaručenú hodnotu Ti grade 5 850 MPa a oceľ na podvozky AISI 300M 1900MPa?

      Bolo by teda prijatelné pre tento čisto teoretický a veľmi zjednodušený príklad použiť zaručenú hodnotu Ti grade 5 850 MPa a oceľ na podvozky AISI 300M 1900MPa?

     • Jirosi
      17:42 10.07.2019

      Srovnatelná ocel by musela mít parametry mezi 1700-1750MPa. Ale uvědomte si,že ocel takových parametrů bude už mít dosti nízké jiné vlastnosti. Vyhnání jednoho parametru, vždy ...Zobrazit celý příspěvek

      Srovnatelná ocel by musela mít parametry mezi 1700-1750MPa.
      Ale uvědomte si,že ocel takových parametrů bude už mít dosti nízké jiné vlastnosti. Vyhnání jednoho parametru, vždy utrpí jiné.

      A cena takových ocelí může dalece přesahovat cenu toho Titanu.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:58 11.07.2019

      Gagnut: srovnáváš specializovaně upravené a vyžíhané oceli, kde je jeden parametr vyhnán na maximum, se základní neupraveným titanem, což je nesmysl. Speciálně upravený titan může ...Zobrazit celý příspěvek

      Gagnut:
      srovnáváš specializovaně upravené a vyžíhané oceli, kde je jeden parametr vyhnán na maximum, se základní neupraveným titanem, což je nesmysl. Speciálně upravený titan může mít pevnost v tahu i třeba 1400MPa
      https://www.alloywire.com/prod...
      - a zas Ti to váhově nevyjde ani náhodou.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:15 09.07.2019

    Asi ta nutnost používat titan ve větší míře nebyla tak velká, když Migy 21 vydržely ve službě tak jako většina Phantomů. Možná mi tu vyjmenujete tisíce výhod použití titanu, ale na ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi ta nutnost používat titan ve větší míře nebyla tak velká, když Migy 21 vydržely ve službě tak jako většina Phantomů. Možná mi tu vyjmenujete tisíce výhod použití titanu, ale na letové obálce tehdejších letadel to moc nezměnilo..Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:22 09.07.2019

     Kolikrát si viděl operovat Mig-21 z letadlové lodi?

     Kolikrát si viděl operovat Mig-21 z letadlové lodi?

     • gangut
      20:44 09.07.2019

      Asi tak. Priatel logik si mysli,ze pouzitie tak draheho materialu je dokazom technologickej prevahy americanov. Pritom je to len dosledok potreby pouzit na exponovane casti ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi tak. Priatel logik si mysli,ze pouzitie tak draheho materialu je dokazom technologickej prevahy americanov. Pritom je to len dosledok potreby pouzit na exponovane casti material odolny morskej vode.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     20:43 09.07.2019

     Souhlasím, ale i jednadvacítky měly titanové části. Nejvíce myslím Bis (nepřekvapivě).

     Souhlasím, ale i jednadvacítky měly titanové části. Nejvíce myslím Bis (nepřekvapivě).

    • Jirosi
     22:24 09.07.2019

     Američané upřednostnili nosnost a dolet.
     Rusové zase počet letadel pro "pár" střel.

     Američané upřednostnili nosnost a dolet.
     Rusové zase počet letadel pro "pár" střel.

    • logik
     00:15 10.07.2019

     Flanker: PRvní migy měli max 7G, Phantom měl 8.5G. Navíc byl rychlejší a měl pevnější konstrukci - umožňoval přistání na letadlovce a měl podstatně větší poměr empty ...Zobrazit celý příspěvek

     Flanker: PRvní migy měli max 7G, Phantom měl 8.5G. Navíc byl rychlejší a měl pevnější konstrukci - umožňoval přistání na letadlovce a měl podstatně větší poměr empty weight/MTOW.

     gangut: "Pritom je to len dosledok potreby pouzit na exponovane casti material odolny morskej vode."
     Teda co nevymyslíš za kravinu, abys nemusel přiznat omyl. Titan je na F-4 použit jen na některých částech, to jako chceš tvrdit, že ty ostatní reznou????

     Luky: Titan je co vím použit jen na moderních verzích 21ky. Ale s jistotou to tvrdit nechci.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      07:22 10.07.2019

      A tie parametre mal vďaka použitiu titanu? :-D Zliatiny titanu sa používajú tam, kde je to vhodné. Na tepelne namáhané časti motorov a draku, protipožiarne prepážky, motorové ...Zobrazit celý příspěvek

      A tie parametre mal vďaka použitiu titanu? :-D
      Zliatiny titanu sa používajú tam, kde je to vhodné. Na tepelne namáhané časti motorov a draku, protipožiarne prepážky, motorové závesy, pylony atď. Konštruktéry námorného lietadla F-4 použili titan aj na miestach, kde by inak pravdepodobne pmuseli použiť vysokopevnostnú oceľ.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:30 10.07.2019

      " protipožiarne prepážky,"
      Na letadle????

      "Na tepelne namáhané časti motorov a draku,"
      A proto měl Phantom vnitřní části centroplánu z Titanu. Jseš mimo....

      " protipožiarne prepážky,"
      Na letadle????

      "Na tepelne namáhané časti motorov a draku,"
      A proto měl Phantom vnitřní části centroplánu z Titanu. Jseš mimo....

     • gangut
      13:06 10.07.2019

      Ano protipožiarne prepážky. Šokujúce, že. Na každom lietadle je motorový úsek oddelený od draku potipožiarnou prepážkou aby v prípade požiaru oheň neposobil na štruktúru draku. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano protipožiarne prepážky. Šokujúce, že.
      Na každom lietadle je motorový úsek oddelený od draku potipožiarnou prepážkou aby v prípade požiaru oheň neposobil na štruktúru draku. Napríklad na vrtulníkoch Mi-8/17 je celý strop kabíny pod motormi vyrobený z Ti plechu a medzi motormi je vynímatelná prepážka, na stíhačkách je vnútorný poťah trupu okolo horúcich častí motoru tiež vytvorený z Ti alebo CRES. Tu ju máte na obyčajnej cessne http://www.flight-mechanic.com...
      Asi vám robí problém chápanie písaného textu. Použili titan ne exponovaných častiach NÁMORNÉHO lietadla, kde by inak museli použiť vysokopevnostnú oceľ. Logicky použili na kritické časti lietadla štartujúceho z námornej lode oveľa drahší materiál odolný posobeniu morskej vody.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      19:59 10.07.2019

      S tou protipožární přepážkou jsem ulít, to máš pravdu. Zbytek jsou bláboly. "Použili titan ne exponovaných častiach NÁMORNÉHO lietadla" Meleš nesmysly. Důkazem je např. to, že ...Zobrazit celý příspěvek

      S tou protipožární přepážkou jsem ulít, to máš pravdu. Zbytek jsou bláboly.

      "Použili titan ne exponovaných častiach NÁMORNÉHO lietadla"
      Meleš nesmysly. Důkazem je např. to, že F-15 má více titanu než jemu soudobá F-14, ač Tomcat je námořní a F-15 ne. Viz např.
      https://apps.dtic.mil/dtic/tr/...
      Naopak taková čistě námořní F/A-18 má titanu poměrně málo. A taková F-22 je podle podílu titanu podle Tebe evidentně námořní éro....
      Prostě mezi tím, zdali je éro námořní, a obsahem titanu, není žádná korelace, což jasně ukazuje, že korozivní odolnost titanu není tím důvodem, proč se na letadlech používá.
      Koneckonců - proč by Rusové přešli u Mig-31 z oceli na titan? Oni ho chtěli dát na Kuzněcova??

      Co se týče ocele, tak ta se pak dnes používa v letadlech minimálně - u Su-27 už přešli na velký podíl titanu i Rusové.
      I když se třeba postavíš na hlavu, tak prostě titan na moderních letadlech je na mnoha místech, zatímco ocel se skoro nepoužívá. Prostě váhově prostě vyjde blbě.

      "Logicky použili na kritické časti lietadla štartujúceho z námornej lode oveľa drahší materiál odolný posobeniu morskej vody."
      Jak by Ti mohlo dojít už dřív, kdybys neomýlal svoji mantru furt dokola - Phantom má z titanu i prvky vnitřní konstrukce, kde se jaksi odolnost vůči mořské vodě uplatní leda tak poté, co se chudák Phantom rozplácne o hladinu.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   20:51 09.07.2019

   No , Rusáci umí tlakové odlévání z titanu a to velmi přesně. Umí také svařovat silné titanové desky a to je hodně složité a nebezpečné. Umí také válcované plechy z titanu. Co se ...Zobrazit celý příspěvek

   No , Rusáci umí tlakové odlévání z titanu a to velmi přesně. Umí také svařovat silné titanové desky a to je hodně složité a nebezpečné. Umí také válcované plechy z titanu. Co se týká obrábění titanu , tak na to hlavně nemají prachy, protože mašina co tohle umí stojí balík a nedá se koupit jinde než v USA, nástroje k ní dělají Izraelci s USA.Myslím tím stroje a nástroje co umí povrch bez vylamovaní. Jsou okolo toho tajnosti a určitě po tom pasou jak Rusové , tak Šikmovočka (Číňani), ti možná nejvíc, protože výchozí materiál si koupí v Rusků, byť za krvavé prachy ,ale Rus je potřebuje. :-)Skrýt celý příspěvek

   • triplane
    21:18 09.07.2019

    Co je na tom svarovani tak nebezpecneho? Jen se ptam, jsem laik a nikde na netu jsem to nenasel.

    Co je na tom svarovani tak nebezpecneho? Jen se ptam, jsem laik a nikde na netu jsem to nenasel.

    • gangut
     21:48 09.07.2019

     Zvarovanie je narocne na dodrzanie presnej technologie kvoli tvorbe trhlin. Nebezpecne kvoli tomu, pri vyssej teplote reaguje s roznymi chemickymi latkami a moze sa vznietit. To je ...Zobrazit celý příspěvek

     Zvarovanie je narocne na dodrzanie presnej technologie kvoli tvorbe trhlin. Nebezpecne kvoli tomu, pri vyssej teplote reaguje s roznymi chemickymi latkami a moze sa vznietit. To je nebezpecne aj pri obrabani. Titanovy prach moze explodovat. Pamatam si pripad, ked sa chemickou reakciou v umyvarke vznietili plechy zdemontovane z Su-22.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     20:40 10.07.2019

     Jak zde popsal gangut, silně chemické reakce. Titan se musí svářet v ochranné atmosféře (argon) , myslím,že se musí použít wolframová elektroda , ten wolfram musí mít čistotu >93% ...Zobrazit celý příspěvek

     Jak zde popsal gangut, silně chemické reakce. Titan se musí svářet v ochranné atmosféře (argon) , myslím,že se musí použít wolframová elektroda , ten wolfram musí mít čistotu >93% (je na to přesná norma). Kdysi mi jeden ruský ponorkář vyprávěl, že když se svařují vnitřní sekce titanového trupu ponorky, tak svářeč pracuje v dýchacím přístroji, protože je celá sekce naplněná argonem, jestli je to pravda nevím. Co jsem kdy o ponorkách s titanovým trupem četl,tak při jejich stavbě zemře nejvíc lidí a dlouho trvá stavba. USA dělají ponorky jen z oceli , mají na to nějakou speciální. Co zase vyžaduje specifické metalurgické postupy. Nejsem metalurg, tak se omlouvám za případné nepřesnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:15 09.07.2019

  V roce 2012 se ponorka Lošarik podílela na průzkumu, jehož cílem bylo potvrdit ruské nároky na rozšíření hranic svého arktického kontinentálního šelfu. Podle tehdejších oficiálních ...Zobrazit celý příspěvek

  V roce 2012 se ponorka Lošarik podílela na průzkumu, jehož cílem bylo potvrdit ruské nároky na rozšíření hranic svého arktického kontinentálního šelfu. Podle tehdejších oficiálních prohlášení sesbírala vzorky z hloubky 2 500 metrů. Vraťme se ale k aktuální nehodě. Lidé na palubě podle ministra obrany byli "jedineční vojenští specialisté – vysoce kvalifikovaní profesionálové, kteří prováděli důležitý výzkum týkající se zemské hydrosféry". Ministr také naznačil, že v plavidle byl civilista, zřejmě expert, který se díky námořníkům zachránil. "Námořníci se v kritické situaci zachovali hrdinsky. Z části zachvácené ohněm nejprve evakuovali civilního činitele průmyslu, uzavřeli za ním poklop, aby zabránili rozšíření požáru, a sami pak do konce bojovali za přežití lodě," řekl Šojgu. Prezident Putin již dříve v televizním vyjádření uvedl, že sedm z obětí mělo hodnost kapitána a dva zemřelí byli nositeli nejvyššího ruského vyznamenání, titulu Hrdina Ruska. Dnes ministerstvo obrany zveřejnilo seznam obětí. Jsou mezi nimi dva kapitáni, Denis Dolonskij a Nikolaj Filin. Oba získali nejvyšší vyznamenání za misi z roku 2012, která se zabývala měřením mořského dna Arktidy. Podle vojenského experta Viktora Murachovského k nehodě došlo, když se plavidlo pohybovalo v hloubce 300 metrů. Mezi oběťmi jsou podle něj i dva synové ruských admirálů.

  Takhle má vypadat řez:
  http://www.hisutton.com/images... Skrýt celý příspěvek

 • Profesor
  11:59 09.07.2019

  Pan John by měl vědět, že u ponorek se nehovoří o dostupu. Opět špatně přeloženo!

  Pan John by měl vědět, že u ponorek se nehovoří o dostupu. Opět špatně přeloženo!

 • satai
  11:51 09.07.2019

  Oprava neoprava... Podle hodností mrtvých to nebyli zrovna branci a i určení a zařazení napovídá, že zprovoznění poškozeného HW může být jedna věc, ale dát do kopy další plně ...Zobrazit celý příspěvek

  Oprava neoprava...

  Podle hodností mrtvých to nebyli zrovna branci a i určení a zařazení napovídá, že zprovoznění poškozeného HW může být jedna věc, ale dát do kopy další plně kvalifikovanou posádku může být o dost těžší...Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   12:11 09.07.2019

   A boli to členovia posádky?

   A boli to členovia posádky?

   • satai
    16:00 09.07.2019

    Kuchař, topič, politruci a nástěnkář.

    Kuchař, topič, politruci a nástěnkář.

    • gangut
     16:25 09.07.2019

     Aké neotřelé a vtipné! Všetko to boli vysoký dostojníci, vačšina kapitáni 1-rangu, nad nimi sú už len admirálske hodnosti a na palube bol aj civil. Takže je možné, že to bola ...Zobrazit celý příspěvek

     Aké neotřelé a vtipné!
     Všetko to boli vysoký dostojníci, vačšina kapitáni 1-rangu, nad nimi sú už len admirálske hodnosti a na palube bol aj civil. Takže je možné, že to bola nejaká predvádzačka alebo test.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      18:36 09.07.2019

      To už jsem psal na začátku threadu... Na blbou otázku jsem jen dal standardizovanou odpověď.

      To už jsem psal na začátku threadu... Na blbou otázku jsem jen dal standardizovanou odpověď.

     • gangut
      18:49 09.07.2019

      Odpoveď hodná autora. Čo je blbé na otázke, či mŕtvi boli členmi posádky alebo to bola nejaká komisia?

      Odpoveď hodná autora. Čo je blbé na otázke, či mŕtvi boli členmi posádky alebo to bola nejaká komisia?

     • logik
      13:12 10.07.2019

      "či mŕtvi boli členmi posádky alebo to bola nejaká komisia?"
      Vzhledem k tomu, že běžně hasí požár posádka a ne komise......

      "či mŕtvi boli členmi posádky alebo to bola nejaká komisia?"
      Vzhledem k tomu, že běžně hasí požár posádka a ne komise......

 • Rase
  09:39 09.07.2019

  Jak si vysvětlit ten termín: "katastrofa globálního měřítka"? Přeci jen i v případě většího průšvihu, by nešlo o první ruskou ponorku, která by se potopila. Tak v čem by tady ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak si vysvětlit ten termín: "katastrofa globálního měřítka"?
  Přeci jen i v případě většího průšvihu, by nešlo o první ruskou ponorku, která by se potopila. Tak v čem by tady mělo jít o jiný případ.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   10:03 09.07.2019

   Podle mně je to klasická ruská nabubřelost a patos. Reaktor na takové ponorce má s bídou pár desítek megawat, palivo je v tlakové nádobě a reaktorová sekce v oddělené titanové ...Zobrazit celý příspěvek

   Podle mně je to klasická ruská nabubřelost a patos. Reaktor na takové ponorce má s bídou pár desítek megawat, palivo je v tlakové nádobě a reaktorová sekce v oddělené titanové kouli. Předpokládám, že se dokáže uchladit přirozenou cirkulací. Žádnou velkou havárii (ve smyslu stupnice INES) si neumím představit.Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    12:09 09.07.2019

    A ja si myslím, že klasická nabubřelost je hovno vedieť a predpokladať...

    A ja si myslím, že klasická nabubřelost je hovno vedieť a predpokladať...

    • liberal shark
     12:17 09.07.2019

     Navrhuji adminovi zablokovat uživatele gangut za hrubé porušení pravidel fóra.

     Navrhuji adminovi zablokovat uživatele gangut za hrubé porušení pravidel fóra.

  • Packal
   10:55 09.07.2019

   Možná tím mysleli ztrátu plavidla jako takového. To by bylo pro rusy nepříjemné a z jejich pohledu i "katastrofa globálního měřítka"...

   Možná tím mysleli ztrátu plavidla jako takového. To by bylo pro rusy nepříjemné a z jejich pohledu i "katastrofa globálního měřítka"...

  • triplane
   11:10 09.07.2019

   Cim vetsi hrdiny z tech chudaku kluku udelaji tim mene budou rodiny prskat. V Rusku to tak funguje. A vzhledem k tomu jak smesne odskodne tam vojaci dostavaji musi z nich udelat ...Zobrazit celý příspěvek

   Cim vetsi hrdiny z tech chudaku kluku udelaji tim mene budou rodiny prskat. V Rusku to tak funguje. A vzhledem k tomu jak smesne odskodne tam vojaci dostavaji musi z nich udelat minimalne zachrance vesmiru.
   Je tu samozrejme i druha moznost ze Rus testoval neco co mohl byt opravdu pruser, ale tomu moc neverim.Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    11:35 09.07.2019

    Zajímá mě, jak by jste se zachoval vy, určitě by jste byl ten první co by hned utíkal pryč, takové ubohé kecy si nechte pro sebe. Znevažovat jejich oběť jen protože jsou z RF...

    Zajímá mě, jak by jste se zachoval vy, určitě by jste byl ten první co by hned utíkal pryč, takové ubohé kecy si nechte pro sebe. Znevažovat jejich oběť jen protože jsou z RF...

    • Miroslav
     11:40 09.07.2019

     Ale chceš utekať v ponorke? Tam je len jedna možnosť... Bojovať o život tak, že sa snažíš vyriešiť problém. Niekedy to výjde, niekedy nie

     Ale chceš utekať v ponorke? Tam je len jedna možnosť... Bojovať o život tak, že sa snažíš vyriešiť problém. Niekedy to výjde, niekedy nie

    • liberal shark
     12:19 09.07.2019

     On je snad někdo znevažuje? Jiná věc je, že Rusko má opravdu velkou spotřebu hrdinů. Čím to asi bude?

     On je snad někdo znevažuje? Jiná věc je, že Rusko má opravdu velkou spotřebu hrdinů. Čím to asi bude?

    • triplane
     12:41 09.07.2019

     Nikoho neznevazuju chytraku, tech kluku je mi lito. Jen pisu ze ted z nich musi armada udelat co nejvetsi hrdiny aby musela co nejmene platit. To je proste fakt. To ze nemeli na ...Zobrazit celý příspěvek

     Nikoho neznevazuju chytraku, tech kluku je mi lito.
     Jen pisu ze ted z nich musi armada udelat co nejvetsi hrdiny aby musela co nejmene platit. To je proste fakt. To ze nemeli na vyber je taky fakt. Bylo jich 14, urcite ne vsichni zavirali ty dvere, jestli to nakonec nedelal nejaka automatika.
     Ale hrdinove to u me jsou uz jen tim ze vlezli do Ruske ponorky.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    13:16 09.07.2019

    Slabinou tejto tézy je, že viacero obetí má prominentných rodičov, dokonca i admirálov - a zrovna tí majú páky ako zistiť, čo sa presne stalo.

    Slabinou tejto tézy je, že viacero obetí má prominentných rodičov, dokonca i admirálov - a zrovna tí majú páky ako zistiť, čo sa presne stalo.

    • triplane
     13:25 09.07.2019

     Jiste, tech par sarzi si to asi zjisti. Ale ven se to tezko dostane a zbytek tech beznych rodin dostane par desitek tisic rublu s tim ze syn zemrel jako hrdina. Cim vetsi tim lepe ...Zobrazit celý příspěvek

     Jiste, tech par sarzi si to asi zjisti. Ale ven se to tezko dostane a zbytek tech beznych rodin dostane par desitek tisic rublu s tim ze syn zemrel jako hrdina. Cim vetsi tim lepe se jim s tim bude zit, proto ta velkohuba vyjadreni. Tim to bude uzavrene.
     Vlastne je to tak asi dobre. Je dost pravdepodobne ze ti kluci nicemu velkemu nezabranili a proste se tam jen upekli nebo udusili, nemeli zadnou sanci. Takze je urcite lepsi zit s tim ze tvuj kluk je hrdina nez ze jen pouha obet.
     Jen jsem tu chtel napsat ze nejspis zadna katastrofa nehrozila, krom ztraty ponorky.Skrýt celý příspěvek

     • Nikdo
      19:40 09.07.2019

      každej ,kdo tam umřel byl šarže

      každej ,kdo tam umřel byl šarže

     • triplane
      21:20 09.07.2019

      Ale na kazdy mel tatu admirala ktery si to muze zjistit. Tak jsem to myslel.

      Ale na kazdy mel tatu admirala ktery si to muze zjistit. Tak jsem to myslel.

   • Jirosi
    19:53 09.07.2019

    "Sedm z nich byli kapitáni prvního stupně. Držitelé této hodnosti mohou velet velké válečné lodi, například křižníku."

    Podle tebe v Rusku v těchto hodnostech slouží "kluci" ?

    "Sedm z nich byli kapitáni prvního stupně. Držitelé této hodnosti mohou velet velké válečné lodi, například křižníku."

    Podle tebe v Rusku v těchto hodnostech slouží "kluci" ?

    • liberal shark
     20:24 09.07.2019

     Myslím, že to byla normální posádka této ponorky a ty vysoké hodnosti měli proto, aby je GRU mohla slušně zaplatit.

     Myslím, že to byla normální posádka této ponorky a ty vysoké hodnosti měli proto, aby je GRU mohla slušně zaplatit.

     • gangut
      20:49 09.07.2019

      A sucastou normalnej posadky su civili?

      A sucastou normalnej posadky su civili?

    • triplane
     21:24 09.07.2019

     Tak přes padesat asi nikdo na ponorku moc neleze (nevim, mozna se pletu) a do padestaky jsme prece vsichni kluci ne?

     Tak přes padesat asi nikdo na ponorku moc neleze (nevim, mozna se pletu) a do padestaky jsme prece vsichni kluci ne?

     • Jirosi
      22:31 09.07.2019

      Kluci jsou vojáci základní služby co nedostali na výběr kde a zda chtějí sloužit. Ti ostatní jsou profesionální vojáci. Případně u vyšších hodností, plně zodpovědní za stav v ...Zobrazit celý příspěvek

      Kluci jsou vojáci základní služby co nedostali na výběr kde a zda chtějí sloužit.

      Ti ostatní jsou profesionální vojáci. Případně u vyšších hodností, plně zodpovědní za stav v jakém to plavidlo vyrazilo na moře.
      Kdo jiný by měl odpovídat za posádku a loď, než "kapitán".Skrýt celý příspěvek

     • triplane
      00:08 10.07.2019

      Jo, ale kdyz se na lodi sejde vic kapitanu tak lodi veli stejne jen jeden ne? takze ti ostatni asi moc odpovednost nenesou a byli jen soucasti posadky, i kdyz vysoke sarze. O ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, ale kdyz se na lodi sejde vic kapitanu tak lodi veli stejne jen jeden ne? takze ti ostatni asi moc odpovednost nenesou a byli jen soucasti posadky, i kdyz vysoke sarze. O celkovem stavu lodi nemusel nikdo z nich vedet vse, jen o casti za kterou zodpovidal. Nehlede na to jestli se nejak posrala elektrika tak to se ani predem najit nemusi.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:15 10.07.2019

      Za loď jako za celek nese zodpovědnost kapitán. Za jednotlivé úseky pak vedoucí úseků. Takže 50% zemřelích byli i zodpovědní za dění na lodi... Zbytek vzhledem k velikosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Za loď jako za celek nese zodpovědnost kapitán.
      Za jednotlivé úseky pak vedoucí úseků.

      Takže 50% zemřelích byli i zodpovědní za dění na lodi...
      Zbytek vzhledem k velikosti ponorky, byla obsluha daného úseku. Takže opět jestli tam bylo v nepořádku, tak si za to mohli sami!

      Ale jistě tam byl někdo kdo za to nemohl, ale na to se na plavidle kde jeden spoléhá na druhého nehraje..Skrýt celý příspěvek

     • triplane
      11:01 10.07.2019

      Je mi jasny ze nekdo na te lodi za to ruci, ale kdyz v doku pozemni personal pri udrzbe neco posere a nejak to zbastli neni v silach nikoho na lodi to pri prebirani v tak slozitem ...Zobrazit celý příspěvek

      Je mi jasny ze nekdo na te lodi za to ruci, ale kdyz v doku pozemni personal pri udrzbe neco posere a nejak to zbastli neni v silach nikoho na lodi to pri prebirani v tak slozitem stroji zjistit.
      Vzdyt v Rusku prosel kontrolou i deravej Soyuz, a to tam pouzivaji mnohem prisnejsi standardy NASA minimalne kdyz leti American.

      V Rusku se mi stavalo pravidelne ze kdyz neco mistni monter podelal snazil se to zamaskovat aby nemel pruser. Pritom by se mu nic nestalo, ale kolikrat byl pruser jen diky tomu ze to nerekl. A potom to stalo hodne.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:32 10.07.2019

      "V Rusku.." Při výrobě raket dělník zapojil kabely obráceně do zásuvek, kam se podle návrhu nedali strčit... Potom to další 3 lidé zkontrolovali jako "OK". Až po startu zjistili, ...Zobrazit celý příspěvek

      "V Rusku.."
      Při výrobě raket dělník zapojil kabely obráceně do zásuvek, kam se podle návrhu nedali strčit... Potom to další 3 lidé zkontrolovali jako "OK".

      Až po startu zjistili, že to opět "ok" nebylo...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:35 10.07.2019

      Ale to jsou chyby systému, za který odpovídají vedoucí pracovníci. Bohužel, v raketové, letecké, a ponorkové službě i svými životy. Případně životy posádky.

      Ale to jsou chyby systému, za který odpovídají vedoucí pracovníci. Bohužel, v raketové, letecké, a ponorkové službě i svými životy. Případně životy posádky.

     • triplane
      12:53 10.07.2019

      Jo, tech lidi je skoda. A je jedno jestli to byli kluci nebo chlapi.
      Rekl bych ze jejich ztrata bude Rusa mrzet nejvic, ne po lidske strance, ale po personalni.

      Jo, tech lidi je skoda. A je jedno jestli to byli kluci nebo chlapi.
      Rekl bych ze jejich ztrata bude Rusa mrzet nejvic, ne po lidske strance, ale po personalni.

     • Jirosi
      13:18 10.07.2019

      Tob´ě je líto lidí co vlastním šlendriánem zabíjejí svoje kamarády....
      Případně těch co během své služby, tolerují tyhle nedostatky?

      Tob´ě je líto lidí co vlastním šlendriánem zabíjejí svoje kamarády....
      Případně těch co během své služby, tolerují tyhle nedostatky?

 • liberal shark
  09:00 09.07.2019

  Lošarik je postavička z ruských animovaných filmů pro děti - koníček z barevných dřevěných kuliček.
  Účel této ponorky je evidentní - čidla SOSUS, podmořské kabely, miny.

  Lošarik je postavička z ruských animovaných filmů pro děti - koníček z barevných dřevěných kuliček.
  Účel této ponorky je evidentní - čidla SOSUS, podmořské kabely, miny.

  • Jura99
   13:16 09.07.2019

   Ta ponorka je také soustava kuliček (tlakových trupů ve tvaru koule) pospojovaných průlezy. Díky tomu odolává vysokém tlaku a sestoupí do velkých hloubek.

   Ta ponorka je také soustava kuliček (tlakových trupů ve tvaru koule) pospojovaných průlezy. Díky tomu odolává vysokém tlaku a sestoupí do velkých hloubek.

   • RiMr71
    16:07 09.07.2019

    twoe "kuliček" :D

    twoe "kuliček" :D

  • Jirosi
   19:55 09.07.2019

   To by si měli pohnout, protože než ji opraví, tak bude na vyřazení.

   To by si měli pohnout, protože než ji opraví, tak bude na vyřazení.

 • Nikdo
  08:50 09.07.2019

  Podobnou havárii jsem očekával od pádu F-35 , ale třeba je to jen náhoda ...

  Podobnou havárii jsem očekával od pádu F-35 , ale třeba je to jen náhoda ...

  • Miroslav
   11:19 09.07.2019

   Nedokážem si dosť dobre predstaviť ako ide sabotovať jadrovú ponorku zvnútra. Jeden taký prípad sa už síce stal ale tam to vyriešil Steven Segal čoby kuchár ozbrojený príborovým ...Zobrazit celý příspěvek

   Nedokážem si dosť dobre predstaviť ako ide sabotovať jadrovú ponorku zvnútra. Jeden taký prípad sa už síce stal ale tam to vyriešil Steven Segal čoby kuchár ozbrojený príborovým nožíkomSkrýt celý příspěvek

   • Nikdo
    11:30 09.07.2019

    podle některých článků ( https://www.idnes.cz/zpravy/za... ) jsem jen předpokládal vyšší aktivitu ...Zobrazit celý příspěvek

    podle některých článků ( https://www.idnes.cz/zpravy/za... ) jsem jen předpokládal vyšší aktivitu podobných zařízení jako Lošarik a navíc vzal v potaz jistou rizikovost těhle operací a ne moc dobrý stav ruských lodí.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     11:36 09.07.2019

     Tie lode musia fungovať ak ich chcú udržať pri živote. Ani lietadlo nemôže sedieť na zemi príliš dlho a musí v istom časovom intervale nalietať X hodín. Boh vie v akom stave sú tie ...Zobrazit celý příspěvek

     Tie lode musia fungovať ak ich chcú udržať pri živote. Ani lietadlo nemôže sedieť na zemi príliš dlho a musí v istom časovom intervale nalietať X hodín. Boh vie v akom stave sú tie plavidlá keď mnohé reaktivujú po rokoch spania v dokoch počas 90-tych rokov keď nebolo peňazí na nič.Skrýt celý příspěvek

     • Nikdo
      19:03 09.07.2019

      myslím že zrovna Lošarik je důkazem toho , že fungovat nemusí

      myslím že zrovna Lošarik je důkazem toho , že fungovat nemusí

   • palo satko
    13:01 09.07.2019

    Na sabotaže zvnutra, sice nie ponoriek, ale lietadiel, ma patent česky utvar na ochranu ustavnych činitelov. :)

    Na sabotaže zvnutra, sice nie ponoriek, ale lietadiel, ma patent česky utvar na ochranu ustavnych činitelov. :)

  • PavolR
   11:40 09.07.2019

   Tak áno, udusiť sa v ponorke vybavenej protichemickými kompletmi ... tiež si hovorím, či ten požiar nevypukol omnoho skôr a úplne inde, a oni ich tam nechali trčať vo vnútri, kým ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak áno, udusiť sa v ponorke vybavenej protichemickými kompletmi ... tiež si hovorím, či ten požiar nevypukol omnoho skôr a úplne inde, a oni ich tam nechali trčať vo vnútri, kým neboli dopravený do vôd, kde sa už mohli vynoriť bez hrozby vyzradenia pôvodnej misie. Ale zrovna súvislosť s F-35 ma nenapadla.

   Vie niekto približne ako dlho možno byť v tých protichemických kompletoch v zamorenom prostredí? Lebo, že by tam také nemali nepredpokladám (Rusko/neRusko).Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    12:14 09.07.2019

    Neviete či sa udusili, alebo to bola "humánna lož".Ono je prijatelnejšie povedať, že sa udusili ako že sa upiekli zaživa.

    Neviete či sa udusili, alebo to bola "humánna lož".Ono je prijatelnejšie povedať, že sa udusili ako že sa upiekli zaživa.

    • Miroslav
     12:22 09.07.2019

     Veľký oheň rýchlo strávi kyslík, malý oheň by ich zase asi nespálil. Skôr sa prikláňam k názoru, že sa udusili keď oheň spálil kyslík v sekcii kde boli zaseknutí ale kto vie ako to ...Zobrazit celý příspěvek

     Veľký oheň rýchlo strávi kyslík, malý oheň by ich zase asi nespálil. Skôr sa prikláňam k názoru, že sa udusili keď oheň spálil kyslík v sekcii kde boli zaseknutí ale kto vie ako to bolo naozaj...Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:43 09.07.2019

      Myslím, že posádky ponoriek sú štandardne vybavené prenosnými kyslíkovými dýchačmi. Niečo ako https://www.essexindustries.co... Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že posádky ponoriek sú štandardne vybavené prenosnými kyslíkovými dýchačmi. Niečo ako https://www.essexindustries.co... Na druhej strane pravdepodobne to nebola štandardná posádka, keďže tam bolo veľa vysokých dostojníkov a civil. Keďže ale podrobnosti nevieme, tak sú to len dohady.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...