Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu

Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu
Odpal střely AMRAAM z NASAMS / Raytheon (Zvětšit)

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný prodej 60 výkonných střel země-vzduch AIM-120C-7/C-8 AMRAAM­-ER (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile - Extended Range) do Maďarska. Budapešť střely začlení do kupovaného raketového systému protivzdušné obrany (PVO) NASAMS 2 (National Advanced Surface to Air Missile System 2).

O zájmu Maďarska nakoupit komplety NASAMS 2 se mluví od začátku roku 2019. Neoficiálně se celkové akviziční náklady odhadují na jednu miliardu dolarů.

Stejně jako o jiných maďarských zbrojních projektech, i v tomto případě existuje jen velmi málo konkrétních (natož aktuálních) informací. Navíc nákup americko-norského systému NASAMS 2 je politicky velmi citlivý, a to kvůli neustálým diplomatickým přenicím mezi Maďarskem a skandinávskými státy (viz dále).

Ale popořadě. V srpnu 2019 agentura DSCA povolila potenciální prodej až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM do Maďarska. Součástí prodeje je také provozní zabezpečení, náhradní díly, přepravní kontejnery nebo cvičné střely. Maximální výše kontraktu je 500 milionů dolarů. Podle všeho jsou střely určeny zejména pro komplety NASAMS 2.

A konečně 8. května schválila americká DSCA prodej až 60 střel AMRAAM­-ER do Maďarska za 230 milionů dolarů. Opět včetně celého provozně-výcvikového ekosystému. V tomto případě DSCA výslovně uvádí, že střely jsou určeny pro NASAMS. „Prodej podporuje maďarský nákup systému protiraketové obrany NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System) a poskytne celou škálu ochrany před hrozícími nepřátelskými řízenými střelami, bezpilotními vzdušnými prostředky a stroji s rotujícími i pevnými křídly,“ uvádí DSCA.

Jak jsme uvedli výše, zda k nákupu AMRAAMů a/nebo AMRAAM-ERů již došlo nebo dojde, nejsou žádné informace.

Firma Raytheon vyvinula AMRAAM-ER v roce 2015 přímo pro komplet NASAMS. AMRAAM-ER využívá tělo námořní střely RIM-162 ESSM (Evolved SeaSparrow Missile) a naváděcí sekci původního AMRAAMu. Komplet NASAMS s touto střelou ničí cíle na vzdálenost až 40 km.

Sériová výroba střel AMRAAM-ER se rozběhla v roce 2019 a prvním zákazníkem se stal Katar. Maďarsko je podle všeho teprve druhým zákazníkem.

NASAMS 2 je statický nebo mobilní systém PVO, kombinující americký radiolokátor AN/MPQ-64 Sentinel a střely AMRAAM / AMRAAM-ER. Dálkový dosah původních AMRAAMů je 25 km, maximální výškový 14 až 15 km. Původně byl NASAMS vyvinut pro norskou a americkou armádu, ale nyní slouží také v Nizozemsku, Španělsku, Chile, Finsku, Ománu, Litvě, Indonésii a Kataru. Nákup zvažuje také Austrálie a Indie.

Otázkou ale je, zda Maďarsko norské systémy NASAMS vůbec dostane. Současné rozepře mezi Maďarskem a severskými zeměmi totiž zašly tak daleko, že dodávka NASAMSů do „autoritářského“ Maďarska může pro Norsko znamenat ztrátu tváře. Norsko ostatně již Maďarsku pohrozilo nedodáním NASAMSů

Například Německo podobný „morální“ problém nemá. Z Německa se sice ozývají hlasy, které Maďarsko označují za nedemokratickou a autoritářskou zemi, ale přesto Německo Maďarsku dodává zbraňové systémy za miliardy dolarů. Navíc probíhá velmi úzká spolupráce mezi maďarskou a německou armádou.

Je ale pravdou, že záleží, ve které části Německa se nalézáte. Bavorsko se svou silnou zbrojní výrobou a s historickými promaďarskými vazbami má pro Budapešť více pochopení než oblast bývalých Prus a oblasti kolem Hamburku. Ostatně oblast Bavorska, Maďarska, Česka, Slovenska a Rakouska tvoří kulturně kompaktnější oblast, než například spolkové země Bavorsko a Šlesvicko-Holštýnsko. 

K nejnovějšímu maďarsko-severskému vyostření došlo před pár dny, kdy si maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó předvolal velvyslance pěti severoevropských zemí.

Rozbuškou byl dopis ministrů zahraničí Islandu, Dánska, Norska, Švédska a Finska generální tajemnicí Rady Evropy Mariji Pejčinovičové Buričové. Ministři zahraničních zemí v dopise zpochybnili „právní stát“ v Maďarsku, a to v souvislosti se způsobem, jakým Maďarsko řešilo problemy s pandemií koronaviru.  

„Maďaři jsou více než tisíc let starým národem, který se neprosí o ostudné a pokrytecké opatrovnictví. Ani dánští, ani islandští, ani finští, ani norští, ani švédští ministři zahraničí nevědí lépe než Maďaři, co je pro Maďary dobré. Mohou to s klidem nechat na nás, Maďaři se sami rozhodnou, co chtějí a co ne. A oni si pak mohou klidně hledět svého,“ napsal před dvěma dny na svém FaceBookovém profilu Szijjártó.

Severským zemím se zřejmě nelíbí velká popularita vládnoucí strany Fidesz-KDNP, která podle posledních průzkumů má více než 40 %. Podle maďarských novin Magyar Nemzet, největších novin v Maďarsku, je to způsobeno tím, že 70 % Maďarů podporuje postup své vlády v době koronavirové krize.

„Podle průzkumu provedeného ve čtvrtek a v pátek minulý týden je 72 procent Maďarů spokojeno a pouze 23 procent je nespokojeno s vládním postupem proti koronaviru. Ale i 41 procent nespokojených respondentů vůči vládě se domnívá, že opatření vlády proti viru jsou vhodná,“ uvedl Magyar Nemzet.

Celý problém mezi Maďarskem a severskými zeměmi ale začal už před lety, kdy Maďarsko obvinilo severské země, že skrze financování neziskových organizací zasahují do politického boje v Maďarsku.

Každopádně ČR musí velmi pečlivě sledovat boj Maďarska se severskými státy. Zejména je důležité pochopit, jak moc severské země projektují politický aktivismus do exportu zbraňových systémů. 

Ostatně ČR plánuje nákup bojových vozidel pěchoty za 50 miliard Kč a jedním z uchazečů je švédský CV90. ČR rovněž zvažuje, zda pokračovat s pronájmem švédských Gripenů.

Zdroj: DSCA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  10:38 19.11.2020

  Tak, a je to oficiálne - NASAMSy budú dodané v 2023: https://www.portfolio.hu/globa... Zobrazit celý příspěvek

  Tak, a je to oficiálne - NASAMSy budú dodané v 2023:
  https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:56 14.05.2020

  Sedí slovák, maďar a černoch v porodnici. Vyjde z porodního sálu sestřička a na vozíčku má 3 mimina a říká: „Pánové, my máme takovej problém, nám se ty mimina trochu zamíchaly. ...Zobrazit celý příspěvek

  Sedí slovák, maďar a černoch v porodnici.
  Vyjde z porodního sálu sestřička a na vozíčku má 3 mimina a říká: „Pánové, my máme takovej problém, nám se ty mimina trochu zamíchaly. Tak si to nějak přeberte."
  Slovák zafuní, chytne to černý mimino a říká: „Madara neriskujem!"

  Ale k věci, osobně jsem k hodnocení Maďarů a jejich pohnutek opatrný. Párkrát jsem přes ně jel do Chorvatska a rčení "ty so woe maďar!" hned získalo jasnější obrysy! :)
  Parkování uprostřed průtahu obce na hlavní silnici metr od krajnice, netlumení světel, 70kmh značka na cestě tak pro traktor... třeba jsem se mýlil, ale celé to na mě působilo tak, že tihle hoši to mají celé nějak jinak...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:15 15.05.2020

   asi jak v čem. Veřejný prostor mají upravený, uklizený. Dálnice staví svižně a promyšleně. Zimní údržba na dálnici perfektní. Celkově veřejná správa vypadá, že ví co má dělat. ...Zobrazit celý příspěvek

   asi jak v čem. Veřejný prostor mají upravený, uklizený. Dálnice staví svižně a promyšleně. Zimní údržba na dálnici perfektní. Celkově veřejná správa vypadá, že ví co má dělat. Maďarští celníci korektní, rychlí, slušní (na vstupu/výstupu z Schengenu). Restaurace a kvalita služeb jedna z nejlepších v širokém regionu. Je to stát a národ s dlouhou tradicí a bohatou historií.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:12 15.05.2020

    Akorát jako národ zjevně tíhnou k autoritářským režimům a jednomu vůdci.

    Akorát jako národ zjevně tíhnou k autoritářským režimům a jednomu vůdci.

    • PavolR
     09:02 16.05.2020

     To by som rozhodne netvrdil. Za Uhorska nemali na výber, lebo volebným právom disponovalo iba pár percent obyvateľstva. Nemali na výber ani keď dohodovými mocnosťami podporovaný ...Zobrazit celý příspěvek

     To by som rozhodne netvrdil. Za Uhorska nemali na výber, lebo volebným právom disponovalo iba pár percent obyvateľstva. Nemali na výber ani keď dohodovými mocnosťami podporovaný Horthy vtiahol v čele vojska do Budapešti, ktorú iba krátko pred tým opustili rumunskí okupanti. Nemali na výber, keď komunisti v 1947 pod záštitou sovietskych tankov zaviedli stalinistický režim (mimochodom, ešte slobodné voľby v 1945 vyhrali s takmer 60% Maľoroľníci). Pomocou tých istých tankov si udržali moc aj v 1956. V roku 2010 proste chceli zmenu vlády nevidiac na to inú možnosť, stavili na "mačku vo vreci" - Orbán išiel do volieb bez akéhokoľvek programu, on osobne, ani jeho strana sa nezúčastňovala volebných diskusií - nikoho by v najdivokejšom sne nenapadlo, čo sa po jeho zvolení stane (a mnohí z jeho voličov si to nechcú pripustiť dodnes). Kým sa spamätali, už bol zavedený systém, ktorý keby mal k dispozícii toho času Mečiar, mohol byť pri moci možno ešte aj dnes ...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:40 16.05.2020

      Tak komunistickou republiku rad jim nikdo nevynutil. Ani toho Horthyho jim vyloženě nikdo nevnutil. Komunismus neřeším tam na výběr moc nebylo, ale řekl bych že až nezdravé ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak komunistickou republiku rad jim nikdo nevynutil. Ani toho Horthyho jim vyloženě nikdo nevnutil. Komunismus neřeším tam na výběr moc nebylo, ale řekl bych že až nezdravé semknutí kolem Orbána ukazuje jaká forma vlády většině Maďarů imponuje.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:46 16.05.2020

      Republika rád vznikla po politickom puči, v rámci ktorého bol zosadený prezident Károlyi a za situácie, kedy bola spoločnosť pobúrená stanovením ďalšej demarkačnej línie. Bola ...Zobrazit celý příspěvek

      Republika rád vznikla po politickom puči, v rámci ktorého bol zosadený prezident Károlyi a za situácie, kedy bola spoločnosť pobúrená stanovením ďalšej demarkačnej línie. Bola väčšinou trpená, dokiaľ deklarovala obranu územia, no veľmi rýchlo začala strácať podporu a objavili sa vzbury - bolo to chaotické obdobie, kedy sa ľudia iba dozvedali zo správ, čo sa deje v Budapešti, no vplyv na to nemali, preto som MRR nerátal.

      Maďari už Orbána raz odstavili od moci v roku 2002 a v 2006 sa opäť zmobilizovali, keď mu prieskumy veštili víťazstvo. Preto keď sa mu na pokrízovej vlne odporu podarilo dostať opäť k moci, vytvoril systém, ktorý je postavaný nie na vôli, ale nevôli obyvateľstva, drží väčšinu rozdrobenú a jemu umožňuje vládnuť skrze podpory menšiny. Popri udržiavaní vzájomných animozít v rámci opozície je jeho hlavným nástrojom zastrašovanie obzvlášť štáte závislých skupín obyvateľstva (dôchodcovia, št, zamestnanci, vidiecka chudoba), že po výmene vlády by prišli aj o to málo, čo majú. No a samozrejme klasická pesnička o zaplavení krajiny migrantmi. To je najväčšou silou, no aktuálne aj najväčšou slabinou režimu.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:16 14.05.2020

  V Maďarsku zaviedli skrátený vojenský výcvik v súvislosti so zapojením armády do snáh vlády o znižovanie nezamestnanosti spôsobenej koronakrízou. Základný výcvik bude zúžený na ...Zobrazit celý příspěvek

  V Maďarsku zaviedli skrátený vojenský výcvik v súvislosti so zapojením armády do snáh vlády o znižovanie nezamestnanosti spôsobenej koronakrízou. Základný výcvik bude zúžený na najelementárnejšie základy doplnené o spôsobilosti pre potreby nasadenia na boj proti epidémii. Zvyšný výcvik má byť doplnený neskôr. Zároveň hlásia trojnásobné zvýšenie záujmu o prácu v armáde oproti predošlému mesiacu: https://szegedma.hu/2020/05/so... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:19 14.05.2020

   Zajímalo by mě jak chtějí použít nějaké odvedence v "boji" proti epidemii?

   Zajímalo by mě jak chtějí použít nějaké odvedence v "boji" proti epidemii?

   • PavolR
    12:43 14.05.2020

    Na začiatku tohoto propagandistického článku s nadpisom "Bez vlastibrany by sme nedokázali zdolať vírus" ( ...Zobrazit celý příspěvek

    Na začiatku tohoto propagandistického článku s nadpisom "Bez vlastibrany by sme nedokázali zdolať vírus" ( https://magyarnemzet.hu/belfol... ), je rozpísané, čo všetko maďarská armáda robila počas koronakrízy.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:13 14.05.2020

     V článku píšou že nasadili témněř 2000 vojáků, AČR uvádí že nasadila 3680 vojáků. Přesto nechce (zatím) brát každého nezaměstnaného z ulice. Buď tedy chtějí udělat z armády ...Zobrazit celý příspěvek

     V článku píšou že nasadili témněř 2000 vojáků, AČR uvádí že nasadila 3680 vojáků. Přesto nechce (zatím) brát každého nezaměstnaného z ulice. Buď tedy chtějí udělat z armády zaopatřovací ústav nebo mají velké problémy s "normálním" náborem.
     Jeden by řekl že pro "boj" s koronavirem budou nejdůležitější vojenští zdravotníci případně chemici. To jsou ovšem specializované profese které náborem z ulice nejspíš neposílí.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:56 14.05.2020

      S normálnym náborom majú problémy dlhodobo. Na dôvažok v rokoch 2017-2018 viackrát výrazne, ba až zbesilo navyšovali tabuľkové počty, takže poslednému uzneseniu o navýšení boli ...Zobrazit celý příspěvek

      S normálnym náborom majú problémy dlhodobo. Na dôvažok v rokoch 2017-2018 viackrát výrazne, ba až zbesilo navyšovali tabuľkové počty, takže poslednému uzneseniu o navýšení boli nútení na čas pozastaviť platnosť: https://jogalappal.hu/a-kovetk... a ešte aj tak im chýba asi sedem tisíc vojakov.

      Už pred štyrmi rokmi skúšali verbovať nezamestnaných, no keď to prasklo, museli sa horúčkovito vyhovárať a prestali s tým - doteraz: https://nepszava.hu/1101397_ez... ; http://nol.hu/belfold/eddig-cs... ; https://hvg.hu/itthon/20160726... ;Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:04 20.05.2020

      Nové informácie: Pre nezamestnaných bola zavedená nová kategória "dobrovoľný záložník" (popri existujúcich kategóriách "vojak z povolania" a "zmluvný vojak") , záujemcovia by mali ...Zobrazit celý příspěvek

      Nové informácie:
      Pre nezamestnaných bola zavedená nová kategória "dobrovoľný záložník" (popri existujúcich kategóriách "vojak z povolania" a "zmluvný vojak") , záujemcovia by mali absolvovať polročný výcvik, hrubá mzda by činila 161 000 forintov a aktuálne počítajú s asi 3000 záujemcami: https://index.hu/belfold/2020/... Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:32 13.05.2020

  Ta naše BVP i přes krizi možná nakonec budou :)
  https://www.idnes.cz/zpravy/na...

  Ta naše BVP i přes krizi možná nakonec budou :)
  https://www.idnes.cz/zpravy/na...

  • Clanek
   16:18 13.05.2020

   Babis je kam preference, tam plast. Ted je za hrdinu co zvladnul coronu, a zatim mu za to nedorazil ucet. Ten dorazi behem podzimu, az bude jasne ze schodek rozpoctu nebude daleko ...Zobrazit celý příspěvek

   Babis je kam preference, tam plast. Ted je za hrdinu co zvladnul coronu, a zatim mu za to nedorazil ucet. Ten dorazi behem podzimu, az bude jasne ze schodek rozpoctu nebude daleko od pul bilionu, a mozna jej i preleze. V tom case, v case kdy bude jasne ze se mu povedlo zaseknout sekeru 2x hloubs nez jeho volici tolik nenavideny Kalousek, se bude rozhodovat a pripadne podepisovat. V tom case mu to (nutno dodat ze vy!@cane) taky opozice nezapomene omlatit o hlavu, myslim to zbrojeni. Az cca v tom case se teprve ukaze jak moc to co dnes vypustil myslel vazne.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    16:46 13.05.2020

    Populista to on je, ale zrovna výdaje na nákup zbraní průměrná masa považuje za vyhozené peníze, takže by paradoxně víc bodů získal, kdyby z armády udělal pomocnou sílu v ...Zobrazit celý příspěvek

    Populista to on je, ale zrovna výdaje na nákup zbraní průměrná masa považuje za vyhozené peníze, takže by paradoxně víc bodů získal, kdyby z armády udělal pomocnou sílu v nemocnicích.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     18:26 13.05.2020

     A o tom prave pisu, ze to ted hrozi. Doted ho armada nechavala v klidu, bylo jak na rozhazovani, uplatky volicum i na armadu. V blizke dobe ale zdroje povazlive vyschnou a co z ...Zobrazit celý příspěvek

     A o tom prave pisu, ze to ted hrozi. Doted ho armada nechavala v klidu, bylo jak na rozhazovani, uplatky volicum i na armadu. V blizke dobe ale zdroje povazlive vyschnou a co z toho populista Babis skrtne jako prvni? ;)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:19 13.05.2020

      Populisticky už je jednou zrušil!
      BVP vs Babiš 1:0.

      Populisticky už je jednou zrušil!
      BVP vs Babiš 1:0.

   • PavolR
    16:59 13.05.2020

    Dovtedy sa môžu uskutočniť napr. predčasné voľby, kde si pekne nechá vyplatiť dividendy za koronakrízu a ďalšie štyri roky ho nebude musieť zaujímať, čo mu kto omláti o hlavu. ;-)

    Dovtedy sa môžu uskutočniť napr. predčasné voľby, kde si pekne nechá vyplatiť dividendy za koronakrízu a ďalšie štyri roky ho nebude musieť zaujímať, čo mu kto omláti o hlavu. ;-)

   • Scotty
    17:08 13.05.2020

    Clanek Babšovým voličům je ve většině úplně jedno kolik bude schode rozpočtu. Zajímalo by mě jaká opozice mu to bude omlacovat o hlavu? Možná tak SPD a KSČM. Pravicové strany, ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek
    Babšovým voličům je ve většině úplně jedno kolik bude schode rozpočtu. Zajímalo by mě jaká opozice mu to bude omlacovat o hlavu? Možná tak SPD a KSČM. Pravicové strany, alespoň verbálně, investice do armády podporují a Pirátum je to zdá se jedno.
    Babiš má nového poradce pro otázky bezpečnosti státu, je to nějaký podplukovník od 601.skss. Možná odtud jde ta náhlá Babišova změna názorů na armádní akvizice.Skrýt celý příspěvek

   • KóĎA
    17:41 13.05.2020

    Hlavně raketově rostou ceny potravin, což bude pro tradičního voliče Babiše dost velký průser...

    Hlavně raketově rostou ceny potravin, což bude pro tradičního voliče Babiše dost velký průser...

   • flanker.jirka
    18:37 13.05.2020

    možná se jen dozvěděl, že motory mohou jezdit na řepkový olej :-D

    možná se jen dozvěděl, že motory mohou jezdit na řepkový olej :-D

  • PavolR
   09:42 14.05.2020

   Vzhľadom na to, že otáčať začal po konzultácii so Zemanom, by ma na vašom mieste znepokojovalo, či teraz nenakúpi čínske ZDB-04 s tým, že je to lacnejšie a vie to plávať. ;-)

   Vzhľadom na to, že otáčať začal po konzultácii so Zemanom, by ma na vašom mieste znepokojovalo, či teraz nenakúpi čínske ZDB-04 s tým, že je to lacnejšie a vie to plávať. ;-)

 • palo satko
  12:22 13.05.2020

  Predpokladam, že naše F-16 maju tie spravne odpovedače a americke (madarske) rakety nebudu triafat americke (slovenske) lietadla.

  Predpokladam, že naše F-16 maju tie spravne odpovedače a americke (madarske) rakety nebudu triafat americke (slovenske) lietadla.

  • skelet
   14:31 13.05.2020

   to by se ti líbilo.. útočit na Maďarsko bez ztrát.

   to by se ti líbilo.. útočit na Maďarsko bez ztrát.

  • Jura99
   15:29 13.05.2020

   Ty střely mají dosah 40km, takže byste si pro sestřel museli doletět do Maďarska. Plánujete na Maďarsko zaútočit ? :-D.

   Ty střely mají dosah 40km, takže byste si pro sestřel museli doletět do Maďarska. Plánujete na Maďarsko zaútočit ? :-D.

 • Kichot
  09:56 13.05.2020

  Kdo chce s vlky být musí s nimi výt... Tak jako rybář má dodržovat pravidla ČRS tak Maďarsko pokud chce být členem nějakého spolku musí dodržovat pravidla. Ať EU, Nato, nebo v ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdo chce s vlky být musí s nimi výt... Tak jako rybář má dodržovat pravidla ČRS tak Maďarsko pokud chce být členem nějakého spolku musí dodržovat pravidla. Ať EU, Nato, nebo v minulosti RVHP a Varšavské smlouvy. Na rozdíl od posledně jmenovaných může pokud se mu to nelíbí, odstoupit. Dá se předpokládat, že Merkelová na rozdíl od Chruščova do Maďarska tanky nepošle. Ale je férové říct, že za dobu svého členství čerpalo zdroje a tudíž je určitě ostatní členové budou chtít zpátky. Třeba v případě ČR to byl za deset let+- bilion korun v čistém. Takže u Maďarů se dá předpokládat podobná částka. Tedy by měli vrátit 100 mld Kč ročně během 10let... Myslím , že stejná úvaha se týká i České republikySkrýt celý příspěvek

  • cejkis
   10:31 13.05.2020

   Na danění české práce v Německu jste zapomněl.

   Na danění české práce v Německu jste zapomněl.

   • Scotty
    11:04 13.05.2020

    A terazky mi povedztě, cejkis, čo vy si predstavujetě pod takým slovom danění české práce v Německu?

    A terazky mi povedztě, cejkis, čo vy si predstavujetě pod takým slovom danění české práce v Německu?

    • cejkis
     20:30 16.05.2020

     Myslíte si, že česká pobočka německé firmy prodává mateřskému závodu výrobek s odpovídající marží? Všechny transakce jsou dělané tak, aby v ČR zbylo 10%. Vše nad rámec končí v ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslíte si, že česká pobočka německé firmy prodává mateřskému závodu výrobek s odpovídající marží? Všechny transakce jsou dělané tak, aby v ČR zbylo 10%. Vše nad rámec končí v Německu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:57 16.05.2020

      To ovšem není danění práce. Pokud tu odvedou všechny daně za zaměstnance tak je to z hlediska zákona v pořádku.

      To ovšem není danění práce. Pokud tu odvedou všechny daně za zaměstnance tak je to z hlediska zákona v pořádku.

     • cejkis
      09:01 17.05.2020

      Z pohledu německých zákonů bylo v pořádku i vyhladit Židy. Z pohledu zákona bylo v pořádku zlikvidovat nařízením EU komise kapacitu cukrovarů. Zákony se mění každým dnem a tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Z pohledu německých zákonů bylo v pořádku i vyhladit Židy. Z pohledu zákona bylo v pořádku zlikvidovat nařízením EU komise kapacitu cukrovarů.

      Zákony se mění každým dnem a tak obhajovat jakékoliv prasečiny německé unie tím, že zrovna teď je to podle zákona je opravdu skvělý argument.Skrýt celý příspěvek

   • satai
    11:44 13.05.2020

    Taky zapomněl na vílu Zubničku a hejkala.

    Taky zapomněl na vílu Zubničku a hejkala.

    • cejkis
     20:26 16.05.2020

     Neblábol

     Neblábol

  • Jirosi
   23:13 13.05.2020

   To je tak složité se podívat jak probíhá Breexit, místo těchto fantazií?

   To je tak složité se podívat jak probíhá Breexit, místo těchto fantazií?

  • Larry
   07:38 16.05.2020

   A zase vedle: "Ať EU, Nato, nebo v minulosti RVHP a Varšavské smlouvy. Na rozdíl od posledně jmenovaných může pokud se mu to nelíbí, odstoupit". ++++++++++++++ Varšavskou smlouvu ...Zobrazit celý příspěvek

   A zase vedle:
   "Ať EU, Nato, nebo v minulosti RVHP a Varšavské smlouvy. Na rozdíl od posledně jmenovaných může pokud se mu to nelíbí, odstoupit".
   ++++++++++++++
   Varšavskou smlouvu spoluzakládala i Albánie ale od r.1962 se účastnila činnosti v organizaci jen pasivně a v r. 1968 členství ve VS vypověděla. Vypovědět členství ve VS bylo možné!Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:51 16.05.2020

    Upřímně strategicky naprosto bezvýznamná Albánie byla v naprosto jiné situaci než například Československo nebo Polsko. My jsme zažili vpád ostatních členů VS a to o odchodu nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Upřímně strategicky naprosto bezvýznamná Albánie byla v naprosto jiné situaci než například Československo nebo Polsko. My jsme zažili vpád ostatních členů VS a to o odchodu nikdo ani neuvažoval a později od invaze do Polska taky moc nechybělo. Stačilo že měla Moskva pochybnosti o oddanosti některých našich politiků.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    19:50 16.05.2020

    Do Albánska nebolo kadiaľ podniknúť inváziu, keď susedila iba s Titovou Juhosláviou a s Gréckom. To sa potom ľahko machrovalo. :-D

    Do Albánska nebolo kadiaľ podniknúť inváziu, keď susedila iba s Titovou Juhosláviou a s Gréckom. To sa potom ľahko machrovalo. :-D

 • Radovan
  09:35 13.05.2020

  Nejsem odborník na současnou politickou situaci v Maďarsku abych mohl Orbána jednoznačně posoudit. Ale i jen podle mého skromného informování z Čech - být maďarským voličem, tak by ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem odborník na současnou politickou situaci v Maďarsku abych mohl Orbána jednoznačně posoudit. Ale i jen podle mého skromného informování z Čech - být maďarským voličem, tak by mi velmi silně vadilo několik věcí:
  - stát utrácí miliardy dolarů za zbraně. OK je to potřeba a souhlasím s tím. Proč ale k tomu nejsou skoro žádné podrobnější informace ?? Buď už na voliče tak kašlou, že jim nestojí za to cokoliv zveřejnit a nebo by se rychle ukázalo, jak moc je to nevýhodné
  - v Maďarsku proběhla předvolební kampaň, kde byl na plakátech Fideszu ztělesněním všeho zla Brusel a Juncker. OK taky názor. Proč pak ale nechce z EU vystoupit a dál jen natahuje ruku pro dotace ?? Navíc je Fidesz ve stejné frakci EP jako Juncker, v žádné euroskeptické části a Orbán se v Bruselu vždy na všechny jen zubí jako by nic. Z toho se zvedá žaludek
  - v rodné Orbánovi obci se investuje za stamiliony, jeho kámoši v posledních letech zázračně bohatnou.. ??Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:15 13.05.2020

   Orbán by iste rád vystúpil z EU, lebo okrem toho, že ho brzdí vnútropoliticky, nie je v rámci nej možné realizovať jeho vízie o prebudovaní stredoeurópskeho priestoru. Čo mu v tom ...Zobrazit celý příspěvek

   Orbán by iste rád vystúpil z EU, lebo okrem toho, že ho brzdí vnútropoliticky, nie je v rámci nej možné realizovať jeho vízie o prebudovaní stredoeurópskeho priestoru. Čo mu v tom popri EU-fondoch najviac bráni, je fakt, že čím viac bojuje s Bruselom za "suverenitu", tým viac rastie medzi Maďarmi podpora EU. Výsledkom jeho desaťročného "ľúteho" boja proti Bruselu je, že podpora EU v Maďarsku dosahuje rekordné čísla a až 84% Maďarov sa považuje za euroobčanov. Väčšina obyvateľstva dokonca podporuje zavedenie Eura: https://ec.europa.eu/hungary/n... Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    17:30 13.05.2020

    To PavolR - Opravdu si myslíte, že na těchto stránkách získáte pravdivé a nezkreslené data, zvlášť týkající se pozitivního vnímání EU? :)))

    To PavolR - Opravdu si myslíte, že na těchto stránkách získáte pravdivé a nezkreslené data, zvlášť týkající se pozitivního vnímání EU? :)))

    • PavolR
     18:26 13.05.2020

     Vzhľadom na to, že ide o dlhodobý trend, ktorý potvrdilo aj mnoho maďarských prieskumov za posledné roky, a láme si nad tým hlavu nejeden analytik, nevidím dôvod spochybňovať to. ...Zobrazit celý příspěvek

     Vzhľadom na to, že ide o dlhodobý trend, ktorý potvrdilo aj mnoho maďarských prieskumov za posledné roky, a láme si nad tým hlavu nejeden analytik, nevidím dôvod spochybňovať to. Dokonca i v rámci skupiny voličov FIDESZu sa objavujú dosť zaujímavé čísla v otázkach EU, Eura, ba ešte aj európskej prokuratúry, hoci posledne dve menované tam už nadpolovičnú väčšinu nemajú.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:54 13.05.2020

     Konkrétne EU Prokuratúra: 41% voličov FIDESZu vstup do nej podporuje a iba 37% je proti, napriek tomu, že z toho Orbán urobil veľkú "suverenistickú" tému. V rámci celej spoločnosti ...Zobrazit celý příspěvek

     Konkrétne EU Prokuratúra: 41% voličov FIDESZu vstup do nej podporuje a iba 37% je proti, napriek tomu, že z toho Orbán urobil veľkú "suverenistickú" tému. V rámci celej spoločnosti je podpora 58%: https://www.portfolio.hu/unios... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  06:24 13.05.2020

  Střely ESSM nám kdysi nabízeli k modernizaci systému SA-6. Zdalipak by k tomu účelu šlo použít AMRAAM-ER ? A co se Skandinávie týče, Norsko a Švédsko patří k tradičním zdrojům ...Zobrazit celý příspěvek

  Střely ESSM nám kdysi nabízeli k modernizaci systému SA-6. Zdalipak by k tomu účelu šlo použít AMRAAM-ER ? A co se Skandinávie týče, Norsko a Švédsko patří k tradičním zdrojům evropského fašismu a podobných ultralevicových tendencí. Sami žádnou svobodu, demokracii ani právní stát nemají. Jejich názory lze pouze ignorovat.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:09 13.05.2020

   Máločo ma dokáže viac pobaviť v týchto gerilových sporoch o to, kde je aká úroveň demokracie a miera právneho štátu, ako keď sa to celé zaklincuje argumentom typu "nie u nás, ale u ...Zobrazit celý příspěvek

   Máločo ma dokáže viac pobaviť v týchto gerilových sporoch o to, kde je aká úroveň demokracie a miera právneho štátu, ako keď sa to celé zaklincuje argumentom typu "nie u nás, ale u vás je diktatúra". :-DSkrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:29 13.05.2020

    V mém příspěvku vidíte něco takového ? A kde přesně ?

    V mém příspěvku vidíte něco takového ? A kde přesně ?

    • PavolR
     10:18 13.05.2020

     Iste, keď napíšete "žádnou svobodu, demokracii ani právní stát nemají", je to presne argumentácia toho typu. :-D

     Iste, keď napíšete "žádnou svobodu, demokracii ani právní stát nemají", je to presne argumentácia toho typu. :-D

  • PavolR
   08:20 13.05.2020

   ... a k tomu epochálne odhalenie, že v Španielskej občianskej vojne vlastne bojovali jedni ľavičiari proti druhým ľavičiarom... :-p

   ... a k tomu epochálne odhalenie, že v Španielskej občianskej vojne vlastne bojovali jedni ľavičiari proti druhým ľavičiarom... :-p

   • liberal shark
    09:28 13.05.2020

    Dokažte, že Franco byl fašista jako Mussolini. Rád si počkám :-).

    Dokažte, že Franco byl fašista jako Mussolini. Rád si počkám :-).

    • PavolR
     10:33 13.05.2020

     To nemusím dokazovať, na podloženie svojho tvrdenia stačí ak poukážem, že jednou hlavných opôr jeho režimu bola od samého začiatku aj fašistická strana Falanga, ktorej stúpenci ...Zobrazit celý příspěvek

     To nemusím dokazovať, na podloženie svojho tvrdenia stačí ak poukážem, že jednou hlavných opôr jeho režimu bola od samého začiatku aj fašistická strana Falanga, ktorej stúpenci aktívne bojovali na jeho strane proti republikánom.Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  03:26 13.05.2020

  ale to je problém celé střední Evropy, ten západní a skandinávský politický aktivismus. Je zajímavé že někteří to nechtí chápat a hýkají blahem když se podobný karabáč používá na ...Zobrazit celý příspěvek

  ale to je problém celé střední Evropy, ten západní a skandinávský politický aktivismus. Je zajímavé že někteří to nechtí chápat a hýkají blahem když se podobný karabáč používá na ty co leží východněji, přitom stačí málo a sveze se to i na ČR, byť se mnozí už mají pomalu za "zápaďáky" tak ti ze starého jádra to vnímají rozhodně jinak.
  Ten rozklad vojsk zemí ČR,SR, HU není náhoda - na mladou politickou reprezentaci tvořil hned od počátku tlak tzv. neziskovek a dalších politických aktivistů, mnohdy placených z cizích státních pokladen. Ani u nás to nebylo jinak, rozpuštění a zničení armády rozhodně nebylo z Havlovo hlavy. Dnes jsme vpodstatě otevřený prostor, podobně jako donedávna Maďarsko. Orbán je vlastenec a má větší manévrovací možnosti než náš premiér. Maďarského vůdce se bojí hlavně kvůli tomu že je ochoten i schopen bránit svoji vlast. Podobně Polsko, ale tam se skutečný vůdce drží v pozadí aby nebyl tak na ráně. Rozdíl mezi nimi je v přístupu ale oba jsou pronárodní a nechtí žádné experimenty se svoji domovinou.
  Za mě potom, po těch kauzách se skandinávci (nejen u nás ale i u sousedů) bych se navazování bližších vojenských vztahů a dodávek rozhodně vyvaroval. Ideálně navázat spolupráci v okolí, jenže tady bohužel každý soused hrabe jen na svoji hromádku a víceméně i už Slováci se příliš emancipují. Řešení by mohlo být elegantní - vsadit na asijskou kartu, jmenovitě se Soulem. S jejich průmyslníky máme dobré vztahy a navíc je to vzdálený stát který s námi má dost společného. Navíc je jim cizí nějaké mentorování protože sami s tím mají nepříjemnou zkušenost - byla by to spolupráce rovného s rovným, žádné přezírání. A hlavně spěchat, ČR už propásla váháním spoustu času kdy jsme byli žádanější než okolí i Polsko, jenže to vytrvale rostlo až všechny významnější firmy své filiálky zrušily nebo přesunuli právě do Polska. Takže se může lehce stát že nám tu nadějnou spolupráci mohou opět vyfouknout agilní severní sousedé...Skrýt celý příspěvek

 • vixl
  02:10 13.05.2020

  katalánští politici musí utéct do exilu, ve francii se vyjímečný stav změnil v trvalý stav, ve francii policie mlátí demonstranty, ve švédsku dostávají důchodci pokuty když si na ...Zobrazit celý příspěvek

  katalánští politici musí utéct do exilu, ve francii se vyjímečný stav změnil v trvalý stav, ve francii policie mlátí demonstranty, ve švédsku dostávají důchodci pokuty když si na socsítích postěžují, že s těmi migranty není všechno OK, v anglii policie vyslýchá lidi za tvíty, v anglii jdou k soudu lidé kteří fláknou kus hovězího na mešitu, v německu jsou beztrestné militantní bojůvky útočící na opoziční politiky

  ALE NEJHORŠÍ JE ORBÁN a MAĎARSKO

  vážení občané svaté euánie, kteří platíte markou(eurem), vyližte si prdeleSkrýt celý příspěvek

  • vixl
   02:12 13.05.2020

   sorry pro rejpaly
   "kus vepřového na mešitu"

   sorry pro rejpaly
   "kus vepřového na mešitu"

 • semtam
  18:25 12.05.2020

  dusan a PavolR Pánové chápu, že Orbán zrovna vám leží v žaludku a také vašemu výkladu demokracie. Ovšem by jste se měli více soustředit na vaší politickou reprezentaci, než ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan a PavolR

  Pánové chápu, že Orbán zrovna vám leží v žaludku a také vašemu výkladu demokracie.

  Ovšem by jste se měli více soustředit na vaší politickou reprezentaci, než to, jak to funguje u sousedů, když na vás jakkoliv neútočí.

  Orbán je politicky úplně jiný level, než třeba váš slavný premiér.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:33 12.05.2020

   O nás sa nebojte, už sme dali dole Mečiara, podarilo sa nám hádam už natrvalo odstrániť Fica, ktorý mal v určitom okamihu na dosah podobnú koncentráciu moci ako Orbán. Možno sa ...Zobrazit celý příspěvek

   O nás sa nebojte, už sme dali dole Mečiara, podarilo sa nám hádam už natrvalo odstrániť Fica, ktorý mal v určitom okamihu na dosah podobnú koncentráciu moci ako Orbán. Možno sa neraz plným právom okúňať nad situáciou na Slovensku, ale niečo v našej krajine nakoniec vždy zafunguje, takže osobne nemám obavy.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:52 12.05.2020

   semtam
   Opravdu sem musíte cpát irelevantní odkazy na Bratříčka, Kulturblog a podobné tragédy?

   semtam
   Opravdu sem musíte cpát irelevantní odkazy na Bratříčka, Kulturblog a podobné tragédy?

  • Rase
   20:54 12.05.2020

   S tím co máme my, bysme raději měli být ticho a šoupat nohama někde v koutě.

   S tím co máme my, bysme raději měli být ticho a šoupat nohama někde v koutě.

  • hurvo
   21:22 12.05.2020

   Tak verim tomu ze to nie je nahoda ze zastupca ruska dava ako argument nacisticke video. Ta mlada fraulein by chcela byt leni riefenstahl, ale zatial je to nazi scum. Suhlas s ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak verim tomu ze to nie je nahoda ze zastupca ruska dava ako argument nacisticke video. Ta mlada fraulein by chcela byt leni riefenstahl, ale zatial je to nazi scum.

   Suhlas s Pavlom, este by som povedal ze v politike je cesko cca 10 rokov za slovenskom. Cize ste teraz v takej riti ako sme my boli v 2012 ked fico vladol sam a znasilnoval republiku vladou jednej strany.
   Akurat sa mi zda ze cast vasej reprezentacie sa bezcharakterne podklada volodovi a mackovi Pu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:46 13.05.2020

    Číně a Rusku nadržuje hrad a "hoši z hradu", bohužel. Vláda o velký skok méně až skoro vůbec, např. ministr zahraničí Petříček, sleduju jeho názory delší dobu, mám ho za ...Zobrazit celý příspěvek

    Číně a Rusku nadržuje hrad a "hoši z hradu", bohužel. Vláda o velký skok méně až skoro vůbec, např. ministr zahraničí Petříček, sleduju jeho názory delší dobu, mám ho za charakterního člověka (nejsem volič jeho strany). Prosím nesrovnávej ČR se SR pokud jde o "znásilnění republiky". U vás je geneticky zakódována korupce, rodinkárstvo a podobné radosti, bez ohledu na to, kdo zrovna vládne. Za to nemohou vlády, ale zakořeněný zvyk. Taková chobotnice prolezlá justicí a celou společností se na západ od vás jen tak nevidí.Skrýt celý příspěvek

    • hurvo
     09:22 13.05.2020

     Vsak pockaj par rokov ked ANO dosiahne fazu rozkladu ako Smer, to co vyplava bude rovnake , uz teraz ma babis od EU na papieri a so stemplom ze kradol eurofondy. Co je u koho ...Zobrazit celý příspěvek

     Vsak pockaj par rokov ked ANO dosiahne fazu rozkladu ako Smer, to co vyplava bude rovnake , uz teraz ma babis od EU na papieri a so stemplom ze kradol eurofondy.
     Co je u koho geneticky zakodovano je na debatu, ked je niekto arogantny namysleny kreten je otazka ci je to vrodene alebo ziskane.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:52 13.05.2020

      nejsem volič žádné vládní strany, ale pokud za ta léta na Babiše našli jen čapí hnízdo a střet zájmů v zemědělských dotacích, tak je to žalostně málo. Čapí hnízdo je v mých očích ...Zobrazit celý příspěvek

      nejsem volič žádné vládní strany, ale pokud za ta léta na Babiše našli jen čapí hnízdo a střet zájmů v zemědělských dotacích, tak je to žalostně málo. Čapí hnízdo je v mých očích přizpůsobení parametrů projektu tak, aby vyhověl nároku na dotaci. To dělá 99% žadatelů o dotaci.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:09 13.05.2020

      Jura99
      Doporučuji zhlédnou tuhle reportáž. Je z roku 2002, kdyby měl někdo pocit že je to kampaň a účelovka.
      https://www.youtube.com/watch?...

      Jura99
      Doporučuji zhlédnou tuhle reportáž. Je z roku 2002, kdyby měl někdo pocit že je to kampaň a účelovka.
      https://www.youtube.com/watch?...

    • HEKTOR
     09:36 13.05.2020

     Jura99 - "U vás je geneticky zakódována korupce, rodinkárstvo a podobné radosti, bez ohledu na to, kdo zrovna vládne." pobavili ste ma,zase...asi ste zabudli koľko rokov sme ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - "U vás je geneticky zakódována korupce, rodinkárstvo a podobné radosti, bez ohledu na to, kdo zrovna vládne."
     pobavili ste ma,zase...asi ste zabudli koľko rokov sme boli jeden štát...je to opäť jeden z vašich príkladov,keď si asi neuvedomujete že v čr je to +/- do bodky rovnaké...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   23:19 12.05.2020

   No to je ale dosť gól do vlastnej bránky : ) Matovič je síce také "svojský" ..... a emocionálny .... ale určite nie je (aspoň zatiaľ) orbánovský typ politika čo likviduje ...Zobrazit celý příspěvek

   No to je ale dosť gól do vlastnej bránky : )

   Matovič je síce také "svojský" ..... a emocionálny .... ale určite nie je (aspoň zatiaľ) orbánovský typ politika čo likviduje opozíciu a novinárov cez svoju väčšinu v parlamente.

   V tom príspevku nie je nič ... totálne nič ....

   Mimochodom náš premiér zvládol (i s určitým prispením svojho predchodcu) k excelentnému riešeniu koronakrízy .... kde sa síce nejaké nedostatky samozrejme vyskytli.... ale ak to porovnám s okolitými krajinami .... tak tu sa nám blíži len Rakúsko.

   Ale ináč sú všetci ostatní zdraví ? : )
   Fico
   https://www.youtube.com/watch?...
   Pelegrini
   https://www.youtube.com/watch?...
   Babiš
   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   09:42 13.05.2020

   semtam - kto je ten "náš" slávny premier .??? matovič,alebo babiš.????? ak ste mysleli matoviča,tak nemôžete hodnotiť niekoho,kto vládne cca druhý mesiac... a máte pravdu,orbán je ...Zobrazit celý příspěvek

   semtam - kto je ten "náš" slávny premier .??? matovič,alebo babiš.?????
   ak ste mysleli matoviča,tak nemôžete hodnotiť niekoho,kto vládne cca druhý mesiac...
   a máte pravdu,orbán je úplne iný level...takýchto "levelov" sme už dvoch mali...ďakujem už nie...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:17 12.05.2020

  Nákupy Maďarska sú v prvom rade o politike. Obrán - malý to diktátrko, už musel nejako "kompenzovať" kritiku zo západu a tak zvolil pragmatické riešenie. Masívne nákupy zbraní zo ...Zobrazit celý příspěvek

  Nákupy Maďarska sú v prvom rade o politike. Obrán - malý to diktátrko, už musel nejako "kompenzovať" kritiku zo západu a tak zvolil pragmatické riešenie. Masívne nákupy zbraní zo západu. Spojil tak užitočné s príjemným. Prezbrojenie Maďarsko potrebuje a je jasné, že tým otupí kritiku mnohých politikov .... ťažko je kritizovať niekoho, kto dáva nemeckým voličom pracovné miesta ...

  Isto kritika neutíchne .... ale určite sa utlmí a to Orbávnovi úplne stačí.

  Často mu pomáha i to, že sem tam sa niektorí europoslanci "rozbehnú" s tou kritikou až za hranu a potom vyzerajú nepatrične skôr oni ako "zlý" Orbán.

  Orbán to zatieľ vie lavírovať tak aby i doma boli spokojní i v Bruseli, ale je to jazda na tenkom ľade a funguje pokým dokáže dať ľuďom chlieb a hry. Ak však padne ekonomika (a tá už padá) tak si s hladným žalúdkom mnohí "spomenú" na demokraciu ...Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   03:41 13.05.2020

   proč diktátor? Všimněte si kolik fake zpráv se o něm šíří a ta média pak nějak opomenou se omluvit nebo udat věc na pravou míru, jako třeba s tím že rozpustil parlament... A takto ...Zobrazit celý příspěvek

   proč diktátor? Všimněte si kolik fake zpráv se o něm šíří a ta média pak nějak opomenou se omluvit nebo udat věc na pravou míru, jako třeba s tím že rozpustil parlament... A takto se to veze - negativní notně přifouknuté zprávy zůstávají v éteru, ale pravdivé či korekce smyšleností chybí, takže efekt to má na budování podvědomí občanů jako "diktátora". Přitom vyhrává volby svoji přesvědčivostí a činy - ikdyž se tolik moc snaží opozice ve spolupráci s cizinci využít každičký kousíček špíny co jde.
   Navíc jak v Maďarsku tak Polsku se situace zklidnila a občané to vítají rozhodně víc než neustálé pětiletky kdy jedni druhým okamžitě po volbách bořili "bábovičky".
   Orbán na to šel chytře, s nejdůležitějším státem EU uzavřel velmi výhodné partnerství a jak píšete Němci s ním už nebudou mít problém. Proto předpokládám nakonec podobný tah od Babiše v tendru na BVP - Puma je moc drahá, ale druhý kandidát Lynx už je mnohem realističtější na pragmatickou úlitbu našemu západnímu sousedovi.
   Bohužel vy Slováci jste si to v posledních volbách těžce pohnojili - ta nedávná demonstrativní přísaha Matoviče i vaší paní prezidentové ( .-) ) věrnosti bruselskému neoliberalismu byla na zvracení - se slzičkou se zbloudilá ovečka navrátila pod svého pastýře a kála se hříchů Fica...Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    08:53 13.05.2020

    Keby ste skočili v čase o takých 35-40 rokov dozadu, zistili by ste, že podobne pristupovali tie isté médiá ku komunistickým režimom. Bol by to snáď dôkaz, že za Železnou oponou ...Zobrazit celý příspěvek

    Keby ste skočili v čase o takých 35-40 rokov dozadu, zistili by ste, že podobne pristupovali tie isté médiá ku komunistickým režimom. Bol by to snáď dôkaz, že za Železnou oponou (kde bola situácia kľudná ;-p ) nebola diktatúra? Pozrite si, čo vypisujú Orbánové médiá. Urobil sa proste za celý ten čas takmer dokonalí kruh a zasa sme konfrontovaný s tým, že okolo nás zúri studená vojna, že znova je to o konfrontácii demokratického sveta proti nedemokratickým režimom a tento rok bude dokonca znova spustené maďarské vysielanie rádia Slobodná Európa.

    Môžete nám iba tíško závidieť, že sme neostali na stane porazených a ani vám neodporúčam experimentovať, vzhľadom na historické skúsenosti.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    10:58 15.05.2020

    Tá "presvedčivosť a činy" sú málo .... Orbán kontroluje všetky dôležité média a štedro ich odmeňuje za servilnosť. Kto sleduje len hlavné média musí volič Orbána .... lebo nič ...Zobrazit celý příspěvek

    Tá "presvedčivosť a činy" sú málo ....

    Orbán kontroluje všetky dôležité média a štedro ich odmeňuje za servilnosť. Kto sleduje len hlavné média musí volič Orbána .... lebo nič iné ako chváľu nepočuje. To je to isté ako v Rusku. Obán má pod kontrolou i všetky súdy a má tam lojálnych ľudí, žiadna nazávislosť neexistuje - zasa ako v Rusku.

    Ak i náhodu Orbán prehrá voľby (mimochodom i tam upravil volebné pravidlá aby mu maximálne vyhovovali), tak bude spoľahlivo blokovať vládu cez všetky úrady a súdy, kde má zazichrovane svojich ľudí pre ktorých nie je problém "dokázať", že nová vláda nedokáže urobiť nič ....

    Je paradoxom, že jedným z kľúčom jeho v celku neschopných vlád je masívny príliv eurofondov, ktoré síce idú hlavne jeho ľuďom, ale samozrejme veľmi pomáhajú maďarskej ekonomike. Inak povedané, Orbán stále "hryzie" ruku ktorá ho kŕmi ....

    Len aby nebol prekvapený ak tá ruka prestane dávať ....Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     11:31 15.05.2020

     Keby mu prieskumy ukázali, že by mohol voľby prehrať (lebo volebný systém, ako vo svojom záujme nastavil, dokáže byť aj dvojsečný), tak proste žiadne voľby nebudú. Podľa ...Zobrazit celý příspěvek

     Keby mu prieskumy ukázali, že by mohol voľby prehrať (lebo volebný systém, ako vo svojom záujme nastavil, dokáže byť aj dvojsečný), tak proste žiadne voľby nebudú. Podľa zmocňovacieho zákona, ktorý si nechal pod zámienkou koronakrízy schváliť, sa totiž počas jeho platnosti nemôžu konať žiadne voľby. Parlament (v ktorom má beztak 2/3 väčšinu) môže jeho poverenie vládnuť pomocou dekrétov vziať naspäť až keď pominie stav ohrozenia a o pominutí stavu ohrozenia rozhoduje podľa Základného zákona vláda - čiže Orbán.
     Tak ako Mubarak v Egypte udržiaval výnimočný stav, kým nebol zvrhnutý, aj Orbán môže ľubovoľne dlho udržiavať stav ohrozenia, keď bude hroziť, že hospodárske dopady krízy umocňujú protivládne nálady (normálne by mali byť voľby v 2022, kedy by ešte dopady krízy mohli pretrvávať). Je už na takéto konanie precedens, keď od roku 2015 svojvoľne, v rozpore so zákonnými podmienkami udržujú stav migračnej núdze.

     Mimochodom, súdy ešte Orbán nemá úplne pod kontrolou, najťažším orieškom by po zmene režimu bola generálna prokuratúra, kde má legislatívne zabetonovaného vlastného človeka, ale aj to by sa nejako dalo vyriešiť.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:09 12.05.2020

  Autor článku sa snaží situáciu obrátiť proti severskej zbrojnej konkurencii ním preferovaných subjektov (proti čomu osobne nemám nič), avšak je vcelku ľahko - v štyroch bodoch - ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor článku sa snaží situáciu obrátiť proti severskej zbrojnej konkurencii ním preferovaných subjektov (proti čomu osobne nemám nič), avšak je vcelku ľahko - v štyroch bodoch - dokázateľné, že dnešné Maďarsko nie je ani demokratickým, ani právnym štátom, čiže Severania majú pravdu.

  Orbán sa odvrátil od demokracie keď ho Maďari v roku 2002 zbavili moci. Prehlásil: "Vlasť nemôže byť v opozícii". Už krátko po tom, ako sa k nej v roku 2010 znova dostal k moci prehlásil, že pokiaľ by sa ukázalo, že je demokratické zriadenie v rozpore so záujmami národa (rozumejme jeho záujmami), nahradí ju iným zriadením. V tom čase s tým už aj začal a minulé leto v Rumunsku už otvorene prehlásil, že liberálnu demokraciu zlikvidoval a nahradil ju "kresťanskou demokraciou". V skutočnosti ale urobil to isté, čo komunisti, keď nahradili buržoáznu demokraciu "ľudovou demokraciou". Dokonca i jeho vysvetlenie, prečo k tomu muselo dôjsť je v podstate vykradnutím komunistických zdôvodnení so zámenou zhruba len dvoch slov. A teraz v štyroch bodoch dokážem, že Orbán v podstate modernizovanej a pokrstenej podobe obnovil komunistické zriadenie:

  1.- Politické zázemie: Demokratický systém je založený na zmene moci, vďaka tomu princípu sa v dlhodobom horizonte praktizuje "vláda ľudu" a nie iba vláda jedinej vyhranenej skupiny. Komunistické ľudovodemokratické zriadenie bolo naproti tomu viazané iba na jedinú stranu a akonáhle tá príde o moc, systém padne. Podobne je i Orbánova "kresťanská demokracia" viazaná iba na jedinú štátostranu, lebo žiadna iná politická sila ju neuznáva - režim by padol spolu s ňou. Aby tomu režim zabránil a pritom sa stále mohol konaním volieb tváriť "demokraticky" využíva
  2.- Iliberalizmus: Orbán aj sám hrdo označuje svoj režim ako iliberálny. Za ľudovodemokratického zriadenia spočíval iliberalizmus v zakotvení vedúcej úlohy komunistickej strany v ústave. Toto si Orbán dovoliť nemôže, pretože za ním nestoja tisíce sovietskych tankov a je závislý na eurofondoch. Namiesto toho vytvoril skrze zmeny volebného zákona a zneužívania prostriedkov a ním ovládnutých inštitúcií štátu "Systém centrálnej moci" - asymetrický politický systém automaticky drasticky zvýhodňujúci najsilnejšiu stranu a zabraňujúci opozícii dosiahnuť akékoľvek významnejšie výsledky. Keď sa pri októbrových podarilo systém do veľkej miery prelstiť postavením spoločných kandidátov, provládni politológovia zhodne dospely k názoru, že sa to podarilo iba pre to, že SCM nefungoval - a tým zároveň i priznali, že sa Orbán drží pri moci nedemokratickými nástrojmi.
  3.- Politický manicheizmus: To, či je niektorý politik demokrat alebo nie nezávisí od toho, či sa odvoláva na učenie Krista, Marxa alebo čojaviemkoho. Záleží od toho, či je ochotný akceptovať legitimitu svojich politických oponentov. V ľudovodemokratickom zriadení bol legitímna iba politická línia štátostrany, potierali sa ešte aj odchylky v rámci strany samotnej a padali označenia ako sabotéri, škodcovia, vlastizradcovia, cudzí agenti. Režim sa takto snežil legitimovať svoju autokraciu, iba on buduje svetlejšie zajtrajšky, iba on ochráni ľudí pred všetkými tými záškodníkmi a rôznymi "hrozbami". Orbánov režim používa na kompletnú opozíciu úplne rovnakú rétoriku a seba vykresľuje ako jediného legitímneho zástupcu ľudu. namiesto formulácie triedny nepriateľ sa používa odnárodnenec (v kuloároch alternatívne "žid"). A netýka sa to iba politických oponentov, celé početné skupiny obyvateľstva sa dostávajú do pozície zarytých nepriateľov národa. Komunisti mali strach z o.i. kresťanských spoločenstiev a pápeža - u Orbána sú to primárne mimovládky a Soros.
  4.- Masová nezákonnosť: Podobne ako komunisti, aj Orbán sa v rámci svojich možností uchyľuje k prostriedkom masovej nezákonnosti na upevňovanie svojej moci, šírenie hystérie voči vytipovaným skupinám alebo proste na obohatenie sa. Nie náhodou bolo jedným z jeho prvých krokov po opätovnom nástupe k moci ťaženie proti sudcom, z čoho musel pod tlakom EU ustúpiť. Je toho ale celý rad, mnohé z toho bolo aj medializované a pretriasané v EP.

  Na záver ako perlička posledné vyjadrenie bývalého maďarského EU-poslanca za Orbánov FIDESZ Györgya Schöpflina: "V Maďarsku sa vyvinulo štátom centralizované hospodárstvo, ktoré je protiklade s myšlienkami voľného trhu v Bruseli. A potom vidíme takých sprostredkovateľov ako vyššie uvedený Lőrinc Mészáros, ktorý pôsobí smerom k Bruselu ako súkromný podnikateľ, ale ktorý v skutočnosti vykonáva hospodársku politiku štátu, aj keď nie je priamym „zamestnancom“ štátu."
  (celý rozhovor: https://444.hu/2020/05/10/scho... )Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   18:28 12.05.2020

   Krásná analýza, chtěl jsem dodat ještě, že článek se opírá o data maďarského tisku: no, toho tisku, který Orbán přímo ovládá. Ještě bych připoměl, že Orbán nedávno sebral peníze ...Zobrazit celý příspěvek

   Krásná analýza, chtěl jsem dodat ještě, že článek se opírá o data maďarského tisku: no, toho tisku, který Orbán přímo ovládá. Ještě bych připoměl, že Orbán nedávno sebral peníze politickým stranám ve spojitosti s koronou, což znamená, že pokud chce někdo založit nějaké opoziční hnutí, musí to udělat z vlastní kapsy, zatímco fidesz má financí stále dostatek... Je to téměř nekonečné.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    18:40 12.05.2020

    Čo tam politické strany, ale obral o financie miestne samosprávy. Radšej ich nechá skrachovať (vrátane tých, v čele ktorých stoja nominanti FIDESU), len aby nikto okrem neho nemal ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo tam politické strany, ale obral o financie miestne samosprávy. Radšej ich nechá skrachovať (vrátane tých, v čele ktorých stoja nominanti FIDESU), len aby nikto okrem neho nemal žiadne možnosti a prostriedky na boj proti koronakríze (hoci aj na lokálnej úrovni). Aj cirkus okolo splnomocňujúceho zákona (ktorý vôbec nepotreboval) bola iba o tom, aby sa mohol prezentovať ako jediný záchranca Maďarov.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   20:13 12.05.2020

   PavolR To muselo dát práce a přitom taková blbost. Nebudu zde rozebírat vaše dlouhosáhlé levičácké slinty na adresu Maďarska. Jen poukážu na tu křivou péči o demokracii v režii ...Zobrazit celý příspěvek

   PavolR

   To muselo dát práce a přitom taková blbost.
   Nebudu zde rozebírat vaše dlouhosáhlé levičácké slinty na adresu Maďarska.
   Jen poukážu na tu křivou péči o demokracii v režii Norska.
   Systém NASAMS vlastní či objednali Katar, Omán, Chile, ukázkové demokracie radost pohledět....Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:27 12.05.2020

    Blafujete, v skutočnosti to ani neviete nijako vyvrátiť, lebo je to proste tak. :-) Čo sa vymenovania zákazníkov systému týka, nie Nóri sú tí, kto si kladie podmienky, oni by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Blafujete, v skutočnosti to ani neviete nijako vyvrátiť, lebo je to proste tak. :-)

    Čo sa vymenovania zákazníkov systému týka, nie Nóri sú tí, kto si kladie podmienky, oni by to predali Orbánovi hneď zajtra, demokracia sem, demokracia tam, keďže peniaze nesmrdia. V tomto príbehu je Maďarsko tou stranou, ktorá kladie pre Nórsko neprijateľné podmienky, konkrétne zmeny v systéme prerozdeľovania Nórskych fondov v Maďarsku. S politickým konfliktom ohľadne demokracie a právneho štátu, ktorý autor článku (účelovo) rozmazáva to nemá nič spoločné. Tak napr. so Švédskom je Maďarsko v ešte ostrejšom politickom konflikte (a tam teda padli fakt drsné vyjadrenia) a na predaj Gustavov či mobilných hangárov pre Gripeny to nemalo vôbec žiaden vplyv - lebo to je pre nich proste obchod, nič viac.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     22:29 12.05.2020

     PavolR Zase mlžíte Maďarsko neklade v souvislosti s nákupem NASAMS Norsku podmínky s norskými fondy, tyto tahanice s fondy jsou tuším už od roku 2014. Podle vás jsou nepřijatelné ...Zobrazit celý příspěvek

     PavolR

     Zase mlžíte
     Maďarsko neklade v souvislosti s nákupem NASAMS Norsku podmínky s norskými fondy, tyto tahanice s fondy jsou tuším už od roku 2014.
     Podle vás jsou nepřijatelné podmínky ty, když druhý stát nechce, aby vaše neziskovka dělala v jeho zemi politiku??? Jako vážně?

     Jak jsem již napsal, opět tu o demokracii nejde a severské státy již dávno nejsou ukázkou demokracie a prosperity, za to bohužel mohou jejich rudé vlády.
     Norsko bezproblémů vyvezlo NASAMS do Katartu, Ománu a Chile, jen s Maďarskem mají problémek, protože jejich "filantrop" má s Orbánem problém.

     To je celé a nemusíte si vymýšlet slohy bejkáren.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:56 13.05.2020

      semtam: Dostávate sa do protirečenia, keď na jednej strane priznáte, že sa Orbán dlhodobo pokúša získať nad prerozdeľovaním fondu podporu a zároveň sa snažíte poprieť, že by sa ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: Dostávate sa do protirečenia, keď na jednej strane priznáte, že sa Orbán dlhodobo pokúša získať nad prerozdeľovaním fondu podporu a zároveň sa snažíte poprieť, že by sa snažil zneužiť nákup NASAMS na dosiahnutie tohoto cieľa. On to totiž skutočne robí: https://www.direkt36.hu/en/en-...

      Obviňujete severské štáty z nedostatku demokracie, no zároveň vy sám odopierate občanom Maďarska (lebo členovia tých mimovládok sú Maďari so všetkými právami, ktoré k tomu prináležia) realizovať svoje ústavné práva a možnosť financovať svoje legálne a legitímne aktivity z transparentných a legálnych zdrojov. Máte teda dosť boľševické predstavy na niekoho, kto kritizuje "červenosť" severských vlád. Naopak, pokiaľ priznávate, že Maďarsko nechce, aby sa jeho občania vo vlastnej krajine mali možnosť politicky angažovať, nemôže sa pohoršovať nad tým, keď je maďarský režim označovaný za nedemokratický.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    14:02 15.05.2020

    Čile ja ako problém ? : )

    Čile ja ako problém ? : )

 • flanker.jirka
  17:40 12.05.2020

  Pokud bude Maďarsko chtít, tak se najde někdo jiný, kdo s politikou nebude mít velké problémy. Izrael prodává zbraňové systémy i do mnohem kontroverznějších lokalit po světě. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bude Maďarsko chtít, tak se najde někdo jiný, kdo s politikou nebude mít velké problémy. Izrael prodává zbraňové systémy i do mnohem kontroverznějších lokalit po světě. A mají co nabídnout, i s lepšími parametry v poměru cena/výkon než je NASAMS.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   18:07 12.05.2020

   Problém v Izraeli je skôr na "druhej strane" ... t.j. značne nestabilná vnútorná politika, kde je možné skoro všetko lebo tam nemajú limit na vstup do palament a mimo väčšinových ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém v Izraeli je skôr na "druhej strane" ... t.j. značne nestabilná vnútorná politika, kde je možné skoro všetko lebo tam nemajú limit na vstup do palament a mimo väčšinových "normánych" strán sa tam dostávajú i vyslovení poloblázni. Dlho boli skôr okrajovou záležitosťou, ale v posledných rokoch sa dostávali do vlády a silno ovplyvňovali vládnu politiku, dnes už strany nevedia ani stabilnú vládu ....Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:59 12.05.2020

   Podľa mňa je v Izraelských systémoch dosť amerických komponentov na to, aby obchod Američania stopli a začali tlačiť na nákup Patriotu. Osobne tipujem ako potenciálny maďarský ...Zobrazit celý příspěvek

   Podľa mňa je v Izraelských systémoch dosť amerických komponentov na to, aby obchod Američania stopli a začali tlačiť na nákup Patriotu.
   Osobne tipujem ako potenciálny maďarský plán B turecký systém HISAR-O - objavili sa špekulácie, že sa oň maďarská strana zaujímala (píše sa o tom napr. na konci tohoto článku: https://jogalappal.hu/a-kocka-... ).Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:31 12.05.2020

    Zkuste se podívat kde všude dnes najdete systémy Spyder, Barak různých verzí. ...ve vietnamu spyder porazil ve výběru ruský pantsir.

    Zkuste se podívat kde všude dnes najdete systémy Spyder, Barak různých verzí. ...ve vietnamu spyder porazil ve výběru ruský pantsir.

    • PavolR
     21:06 12.05.2020

     A majú aj izraelské raketomety, lenže USA nemajú dôvod blokovať čokoľvek zrovna Vietnamu, ktorý je dnes už skôr ich potenciálnym spojencom proti Číne. V prípade Maďarska som ale ...Zobrazit celý příspěvek

     A majú aj izraelské raketomety, lenže USA nemajú dôvod blokovať čokoľvek zrovna Vietnamu, ktorý je dnes už skôr ich potenciálnym spojencom proti Číne. V prípade Maďarska som ale narážal skôr na pomstychtivosť za neuskutočnený obchod - hoci masívne nákupy od Raytheonu by to mohli hasiť. Ono už aj keď toho času Orbán odskočil od F-16 pre prevalenie sa korupčných väzieb a kúpil Gripeny, bolo z toho zle nedobre ...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     21:13 12.05.2020

     Turecké systémy majú pre Orbánov režim jednu zaujímavú pridanú hodnotu - na základe zmluvy, podpísanej minulý rok, by všetky detaily o obchode podliehali aj z tureckej strany ...Zobrazit celý příspěvek

     Turecké systémy majú pre Orbánov režim jednu zaujímavú pridanú hodnotu - na základe zmluvy, podpísanej minulý rok, by všetky detaily o obchode podliehali aj z tureckej strany utajeniu: https://www.nordicmonitor.com/... Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:03 12.05.2020

  Chlapi, so svojimi politologickými názormi choďte viete kam.

  Chlapi, so svojimi politologickými názormi choďte viete kam.

  • semtam
   17:11 12.05.2020

   Řekni to Norsku, četl jsi článek?

   Řekni to Norsku, četl jsi článek?

   • alexa123
    17:47 12.05.2020

    ... četl jsi článek? Samozrejme že som článok čítal. Takže "kde udelal soudruh ze Slovenska chybu?" Pretože ja som nepochopil tvoj príspevok. Väčšina diskusných príspevkov predsa ...Zobrazit celý příspěvek

    ... četl jsi článek?

    Samozrejme že som článok čítal. Takže "kde udelal soudruh ze Slovenska chybu?" Pretože ja som nepochopil tvoj príspevok. Väčšina diskusných príspevkov predsa nerieši odbornú stránku, ale politiku Maďarska.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:03 12.05.2020

  "Severským zemím se zřejmě nelíbí velká popularita vládnoucí strany Fidesz-KDNP, která podle posledních průzkumů má více než 40 %" Severské státy mají recht, víc jak polovina ...Zobrazit celý příspěvek

  "Severským zemím se zřejmě nelíbí velká popularita vládnoucí strany Fidesz-KDNP, která podle posledních průzkumů má více než 40 %"

  Severské státy mají recht, víc jak polovina Maďarských voličů Fidesz nevolí.
  Hmm, jen jsem se vžil do kůže části české opozice a musím uznat, cítím se jako manipulátor...:)

  Hlavně Norsko a Švédsko jsou známé tím, že u nich dlouhodobě uzavírají vládní koalice rudo-zelené strany (zelené jen naoko, klidně mohou být i rudější, než se na první pohled zdá).

  Rudé strany (spíše marxisticko-liberální směr) mají v posledních letech především v západní Evropě a také v Severní Americe žně. Je to dáno tím, že tyto regiony nemají za sebou komunistickou minulost a proto marxisticko-liberální strany mají větší manévrovací prostor, než v našich končinách.

  Nevole Norska vůči Maďarsku je také dána vazbami mezi norskou politickou scénou a Georgem Sorosem, který musí současnou vládu Viktora Orbána doslova nenávidět. Jeho vlastní učeň se mu vzepřel a dokonce jeho institut (Sorose) nechal ze země vyhodit.

  Osobně nejsem moc velkým zastáncem nákupů zbraní od velmocí, protože s nákupem zbraní si nekupujeme jakousi benevolenci od té dané země, ale pokud se jedná o sofistikované zbraně, tak se stáváme závislí na jejich vrtocích.

  Norsko se může zdát jako země poměrně v rámci velmocí bezvýznamná, ale pokud v zemi vládnou struktury napojené na jednoho z nejvlivnějších lidí na světě (Soros), tak můžou rozehrát podobné divadlo, jako dělají mnohem větší a silnější státy.

  Osobně jsem spíše zastáncem aby se výzbroj kupovala od neutrálních (skutečně, ne domněle) států, či od států, jež nemají třeba i z geopolitického pohledu u nás své zájmy, jako je třeba Jižní Korea.

  Pokud se ovšem podíváme na oslovené firmy třeba v rámci výběru nového BVP, tak ani jediná firma "nenabízí politickou neutralitu" a třeba ani korejské firmy, jež by měli co nabídnout nebyli ani osloveny.
  Z toho lze jednoduše dovodit, že není v prioritách MOČR to, aby ČR brala ohled na možné politické tlaky a spíše se zdá, že naopak jim téměř slouží.

  P.S: Kdo si myslí, že G. Soros je bezvýznamný strejda a jeho osobou straší jen nějaké fake news, tak ať si laskavě o něm informace dohledá. Pokud někdo má potíže s internety, zde je krátké životopisné videjko o jeho osobě.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:36 12.05.2020

   Jistě nám dokážete také napsat jaké politické zájmy u nás má GDELS, Rheinmetall nebo BAE. Případně jaké bezpečnostní riziko představují tyto společnosti. Poku to budeme brát podle ...Zobrazit celý příspěvek

   Jistě nám dokážete také napsat jaké politické zájmy u nás má GDELS, Rheinmetall nebo BAE. Případně jaké bezpečnostní riziko představují tyto společnosti. Poku to budeme brát podle státu tak se nám tu sešlo Španělsko, Německo a Švédsko.
   Nevím o tom jaký problém by mohl nastat s vládou Španělska.
   Pokud by nás chtělo ovlivňovat Německo mají na to tisíc a jednu možnost v ekonomické oblasti. Nákup jejich zbraní na tom už změní jen málo.
   Od Švédska si dlouhodobě pronajímáme Gripeny. Za celou dobu jsem nezaznamenal že by toho jakkoli zneužili. Ostatně Maďarsku je pronajímají také.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    17:07 12.05.2020

    Scotty Je to prosté, výzbroj se nekupuje jen na základě TTD, ale v ruku v ruce s TTD jdou politické zájmy, které klidně TTD výzbroje strčí do kapsy. Proto, pokud je firma třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    Je to prosté, výzbroj se nekupuje jen na základě TTD, ale v ruku v ruce s TTD jdou politické zájmy, které klidně TTD výzbroje strčí do kapsy.
    Proto, pokud je firma třeba bolivijská a bude své zbraně někam prodávat, tak zváží, jestli kupující vyhovuje jejím zájmům a naopak stát, který nakupuje si vybírá výrobce ze zemí, které považuje za země spřátelené.
    Proto s německými firmami jdou v ruku v ruce zájmy Německa a se švédskou firmou (odnož BAE) zase zájmy Švédska.
    GDELS není španělský, vozidlo ASCOD je ryze nadnárodní projekt a firma GDELS je evropská pobočka americké firmy General Dynamics, jak lze jednoduše zjistit hned z názvu.

    Samozřejmě, co firma, co země, tak její požadavky či tlaky na naši vnitřní politiku se různí. Proto také píšu, že jsou mi více sympatičtější země, které nejsou velmocemi a to z prostého důvodu, že jejich tlaky a zájmy v naší zemi jsou minimální a někdy i nulové.

    Hlavně ČR je v současné době v pozici, že naší největší starostí je plnit přání našich pánů ve správném pořadí, aby jsme náhodou někoho nenaštvali.
    Proto se zamýšlet nad tím, který z výrobců je a bude k nám nejvíce neutrální se může jevit jako něco nadbytečného. Že ano Scotty.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:30 12.05.2020

     GDELS je jak už název napovídá evropská firma sídlící ve Španělsku. To že je tahle firma součástí General Dynamics je v případě ASCODu irelevantní. To je zcela evropské BVP. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

     GDELS je jak už název napovídá evropská firma sídlící ve Španělsku. To že je tahle firma součástí General Dynamics je v případě ASCODu irelevantní. To je zcela evropské BVP.
     Ovšem hlavně jsem se ptal jaká konkrétní rizika přináší nákup od zmíněných společností.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      17:59 12.05.2020

      Scotty "GDELS je jak už název napovídá evropská firma sídlící ve Španělsku" General Dynamics European Land Systems, jojo hned z názvu je to španělská firma :D :D To, že sídlo ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      "GDELS je jak už název napovídá evropská firma sídlící ve Španělsku"
      General Dynamics European Land Systems, jojo hned z názvu je to španělská firma :D :D
      To, že sídlo firmy je ve Španělsku, neznamená, že je to španělská firma. GDELS, jak jsem již napsal, je evropská pobočka americké firmy General Dynamics, tato firma skoupila několik evropských výrobců zbraní.

      https://www.gdels.com/about.ph...

      Rizika u těchto společností, lépe řečeno zemí je v tom, že pokud budeme v budoucnu (omlouvám se křišťálovou kouli nevlastním) nevyhovovat naší politikou, apod. jejím představám, tak nám mohou dělat komplikace třeba v servisu námi nakoupené techniky, apod. V horším případě nás úplně od servisní sítě odříznout.
      Viz. problémy Maďarska v případě systémů PVO NASAMS.

      V opačném gardu třeba Jižní Korea či Srbsko nebo také Bělorusko u nich nehrozí, že pokud bude naše politika jakákoliv, tak na nás nebudou vyvíjet tlak, samozřejmě jediná podmínka a to platí pro každého, je ta, že vůči nim se nebudeme chovat nepřátelsky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:47 12.05.2020

      Je Škoda Auto česká nebo německá firma? Tak Maďarsku ještě nikdo NASAMS neprodal. Navíc takové problémy nám může dělat úplně jakákoli vláda, i ta jihokorejská. Pokud například ...Zobrazit celý příspěvek

      Je Škoda Auto česká nebo německá firma?
      Tak Maďarsku ještě nikdo NASAMS neprodal. Navíc takové problémy nám může dělat úplně jakákoli vláda, i ta jihokorejská. Pokud například nedostane zakázku na dostavbu jaderných elektráren. Ty další země jsou sna špatný vtip. Srbsko - výrazně proruská země která má k NATO velice negativní vztah. Tedy pravděpodobnost toho že budeme dělat něco co se vládě v Bělehrad nebude líbit je vysoká. Zbrojní nákupy by se měli realizovat především od našich spojenců, to Srbsko nikdy nebude. Krom toho nabízí něco jiného něž modernizaci starého BVP? Obávám se že ne.
      U Běloruska platí v podstatě to samé. Její vztah k NATO není tak vyostřený, ale je ekonomicky totálně závislá na Rusku. V případě zhoršení vztahu NATO-Rusko je celkem jasné na kterou stranu se postaví (nebo budou postaveni). Tedy na podporu výrobce můžeme zapomenout. Stejně jako Srbsko nemá stejně co nabídnout.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:00 12.05.2020

      Scotty Možná by jste si měl aktualizovat ideologickou příručku, protože Srbsko a Bělorusko již není vnímáno tak jak popisujete. Pointu, proč jsou státy, které nemají u nás své ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Možná by jste si měl aktualizovat ideologickou příručku, protože Srbsko a Bělorusko již není vnímáno tak jak popisujete.

      Pointu, proč jsou státy, které nemají u nás své politické zájmy jako dodavatelé pro nás lepší, než ti, které je tu mají jste doufám pochopil.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:27 12.05.2020

      Co se změnilo na negativním postoji Srbska k NATO a ekonomické závislosti Běloruska na Rusku? To pojede dřív čert na bruslích do práce než že Srbsko vstoupí do NATO a stane se ...Zobrazit celý příspěvek

      Co se změnilo na negativním postoji Srbska k NATO a ekonomické závislosti Běloruska na Rusku? To pojede dřív čert na bruslích do práce než že Srbsko vstoupí do NATO a stane se naším spojencem.
      Navíc ani jedna z těchto zemí nám opravdu nemá co nabídnout.
      Dost dobře nemůžu pochopit proč by mělo být například Bělorusko lepší nebo bezpečnější dodavatel než například Německo.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:48 12.05.2020

      Scotty Ty nedokážeš pochopit ani vlastnictví firem, nedokážeš pochopit, když někdo mluví o zemích u kterých nehrozí to, že by měli požadavky na náš politický systém. Uniká ti ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Ty nedokážeš pochopit ani vlastnictví firem, nedokážeš pochopit, když někdo mluví o zemích u kterých nehrozí to, že by měli požadavky na náš politický systém. Uniká ti diskuze, kdy se bavíme ryze o našich BVP, kde přímo zmiňuji Koreu.
      Jak ty chceš něco pochopit???
      I když ti to znovu vysvětlím, tak to stejně nepochopíš, tak se s tím smiř, že na některé věci nemáš a neobtěžuj otázkami, na které již bylo odpovězeno.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:07 12.05.2020

      Srbsko ani Bělorusko možná nebudou mít požadavky na náš politický systém , ale co ten kýbl ostatních problémů co jsem vyjmenoval? Co se vlastnictví firem týče. Je Škoda Auto česká ...Zobrazit celý příspěvek

      Srbsko ani Bělorusko možná nebudou mít požadavky na náš politický systém , ale co ten kýbl ostatních problémů co jsem vyjmenoval?
      Co se vlastnictví firem týče. Je Škoda Auto česká nebo německá firma?Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:53 12.05.2020

      Srbsko je historicky jeden z našich nejbližších spojenců. Stydím se za to, že jsme byli součástí NATO při bombardování srbského obyvatelstva. Každý rok vzpomínáme na tehdy 3 letou ...Zobrazit celý příspěvek

      Srbsko je historicky jeden z našich nejbližších spojenců. Stydím se za to, že jsme byli součástí NATO při bombardování srbského obyvatelstva.
      Každý rok vzpomínáme na tehdy 3 letou Milici Rakić při výročí této vylhané války. Srbsko je nám ve skutečnosti blíže než kdejaká západní země.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:05 12.05.2020

      Semtam Brusel změnil taktiku a místo tradičních nálepky diktátor u kohokoliv s jiným názorem se snaží podbízením odtáhnout Bělorusko od Ruska. Na Ukrajině zpackali úplně všechno a ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam

      Brusel změnil taktiku a místo tradičních nálepky diktátor u kohokoliv s jiným názorem se snaží podbízením odtáhnout Bělorusko od Ruska. Na Ukrajině zpackali úplně všechno a tak tohle snad nepodělají tolik.
      Ovšem podporovat nákupy zbraní ze země typu Bělorusko jen proto, že někdo nemá ambice? To je trochu málo. Nehledě na to, že odstřihnout dodávky dílů lze vynutit či zobchodovat za jiný ústupek.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      23:12 12.05.2020

      cejkis Bělorusko jsem napsal jen jako jednu z mnoha zemí, od kterých nám nehrozí to, že by si kladli na nás nějaké politické zájmy. Napsal jsem ho jen proto, že jsem si vzpomněl, ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis

      Bělorusko jsem napsal jen jako jednu z mnoha zemí, od kterých nám nehrozí to, že by si kladli na nás nějaké politické zájmy. Napsal jsem ho jen proto, že jsem si vzpomněl, že nabízí běloruskou verzi PVO BUK.
      Což by mohla být alternativa k NASAMSu, pokud by Maďarsko shledalo riziko u dodavatelů, kteří do nákupů vkládají ve velké míře politiku.
      Mám dojem, že nákup NASAMSu, měl mít hlavně zamýšlen jako určitá kompenzace za to, že norským politickým neziskovkám Maďarsko sebralo peníze a zakázalo jejich činnost v zemi, možná...

      Samozřejmě, mohlo mě napadnout, že jakmile zmíním Bělorusko a vlastně i Srbsko, tak soudruhům se zapne majáček a jdou "napravovat vzniklé škody".

      Politický tlak a vliv je jeden z mnoha faktorů při výběru techniky.
      Budu se opakovat, v případě ČR jsme spíše těmito tlaky ovládáni, než aby jsme je korigovali na rozumnou úroveň.Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      23:19 12.05.2020

      @cejkis Co to tady zase plácáš! Srbsko prakticky nikdy nebylo náš spojenec. Jedinou relativně delší výjimkou bylo krátké meziválečné období, ale to našim spojencem bylo ...Zobrazit celý příspěvek

      @cejkis

      Co to tady zase plácáš!

      Srbsko prakticky nikdy nebylo náš spojenec. Jedinou relativně delší výjimkou bylo krátké meziválečné období, ale to našim spojencem bylo Jugoslávské království. Opak byl pravdou po celá staletí. Navzájem jsme si prováděli samé nepěkné věci. Jen za první světové války na srbské frontě padly při bojích se srbskou armádou desítky tisíc vojáků z českých zemí a pochopitelně tomu bylo i naopak. Vzhledem k obrovskému rozsahu masakrů srbského civilního obyvatelstva na dobitém území spáchaného našimi armádami je důvodné podezření, že se na tom mohli nějakým způsobem podílet i vojáci z našich zemí.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      00:08 13.05.2020

      Starlight si nastuduje Malou dohodu z roku 1920, dále postoj z roku 1938 a 1968.

      Starlight si nastuduje Malou dohodu z roku 1920, dále postoj z roku 1938 a 1968.

     • Trener
      06:36 13.05.2020

      To Cejkis: viz. r. 1938, nebyla už Jugoška ve vlivu Německa? Takže potencionální spojenec jen Rumunsko, ale jen proti Maďarsku. Ale veřejným míněním bylo obyvatelstvo za nás.

      To Cejkis: viz. r. 1938, nebyla už Jugoška ve vlivu Německa? Takže potencionální spojenec jen Rumunsko, ale jen proti Maďarsku. Ale veřejným míněním bylo obyvatelstvo za nás.

     • Scotty
      07:25 13.05.2020

      cejkis Starlight meziválečné období jasně zmiňuje. Ovšem to je pro dnešní situaci naprosto bezvýznamné. Dnešní Srbsko si za partnery vybralo Rusko a my jsem členy NATO. To náš ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis
      Starlight meziválečné období jasně zmiňuje. Ovšem to je pro dnešní situaci naprosto bezvýznamné. Dnešní Srbsko si za partnery vybralo Rusko a my jsem členy NATO. To náš vztah, minimálně ve vojenských záležitostech, jasně definovalo.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:51 13.05.2020

      cejkis: Srbové jsou takoví malí Rusové. Stejně jako s Rusama se s nimi dobře chlastá a teoretizuje o vzájemnosti a slovanské pospolitosti. Když dojde na skutky, tak teče krev ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis: Srbové jsou takoví malí Rusové. Stejně jako s Rusama se s nimi dobře chlastá a teoretizuje o vzájemnosti a slovanské pospolitosti. Když dojde na skutky, tak teče krev potokem. Naše mentalita je jiná, geneticky jsme Germáni, jazykem Slovani a podle toho to vypadá, oscilujeme mezi oběma a úplně si nerozumíme s žádným.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:57 13.05.2020

      cejkis čechy a morava neměly nikdy dost prostoru a svobodné vůle k nějakému spojenectví, snad právě pouze v dobách první republiky. Po 2. sv. válce jsme byli ve vleku SSSR, tak že ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis
      čechy a morava neměly nikdy dost prostoru a svobodné vůle k nějakému spojenectví, snad právě pouze v dobách první republiky. Po 2. sv. válce jsme byli ve vleku SSSR, tak že nějaké sympatie s Jugoslávií.
      Po 89. roce jsme ve vleků wallstreetu a poslušně poklonkujeme všemu, co se jim urodí v hlavách. USA vsadily na kartu muslimáčů, tak se není čemu divit, že se můžeme dočíst například o tomhle: https://www.armyweb.cz/clanek/...

      Starlight
      asi by bylo dobré zmínit na čí straně vojáci z českých zemí stály v první světové válce, nějaké Rakousko Uhersko a proč vlastně došlo k válce? Ale i na srbské straně bojovali čeští legionáři.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:30 13.05.2020

      flanker.jirka
      Tak prvotní impuls k rozpoutání války vzešel od srbských teroristů (akorát jim tak tehdy nikdo neříkal).

      flanker.jirka
      Tak prvotní impuls k rozpoutání války vzešel od srbských teroristů (akorát jim tak tehdy nikdo neříkal).

     • Trener
      14:12 16.05.2020

      Scotty, prý se na to rozpoutání války taky pěkně těšily vojenské kruhy v RU a Německu. A RU bylo pak dlouho ve vleku Německa.

      Scotty, prý se na to rozpoutání války taky pěkně těšily vojenské kruhy v RU a Německu. A RU bylo pak dlouho ve vleku Německa.

   • cejkis
    17:22 12.05.2020

    Scotty To je o geopolitické orientaci. Buď jste více Berlín a nebo více Washington a nebo aplikujete politikou dvou nohou, každou v jedném z uvedených měst. Německo vždy atakovalo ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    To je o geopolitické orientaci. Buď jste více Berlín a nebo více Washington a nebo aplikujete politikou dvou nohou, každou v jedném z uvedených měst.
    Německo vždy atakovalo střední Evropu stejně jako Rusko. Je jen otázka formy. Nyní je to v ekonomické oblasti, před necelým stoletím nás chtěli vystěhovat na Sibiř. Pokud vám vyhovuje stav, kdy Češi pracují zejména pro německé společnosti a přidaná hodnota ´jejich práce je vyváděna do Německa, podporujte probruselkské strany. Brusel je synonymem pro Berlín. Evropská unie je ve skutečnosti německá unie. Pokud vidíte svou orientaci spíše v Londýně a Washingtonu ve snaze najít podporu proti německo-ruským kleštím, budete si i podle toho vybírat zbraně.
    Pokud tedy pominu podporu ekonomiky země původu dostanu se i k hrozbám. Důvodem obavy je zastavení dodávek náhradních dílů v případě krize. V případě, že nebudete stát na stejné straně jako země původu. Přesně proto Francie už v Izraeli nikdy nic neprodá.

    ČR aplikuje politiku dvou nohou. Pramení to ze slabých vlád. Pokud nějaká země ať už Maďarsko či Polsko má silnou a demokraticky zvolenou vládu, tak lze pohnout s geopolitickou orientací a jazýček na miskách vah více posunout k jednomu z uvedených měst. Polsko se vymezuje proti Berlínu a Rusku a nakupuje americké zbraně. Maďarsko má s německem zvláštní vztah jehož synonemem by mohlo být slovo výpalné.

    ČR by měla nakupovat dle mého soudu v následující hiearchii.
    1) ČR
    2) Střední Evropa
    3) Neutrální země typu Švédsko, US, Izrael
    Pokud se ČR chce vymanit z podřízenosti Němců, bod 4 již není.

    PS: GDELS je americký kapitál nikoliv Španělský. BAE je Británie.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:16 12.05.2020

     Evidentně nemáte rád Německo. OK. Ovšem nedozvěděl jsem se jaké riziko přináší nákup vozidla Lynx. 1. Žádné vozidlo není k dispozici. 2.Žádné vozidlo není k dispozici. 3. CV90, ...Zobrazit celý příspěvek

     Evidentně nemáte rád Německo. OK. Ovšem nedozvěděl jsem se jaké riziko přináší nákup vozidla Lynx.
     1. Žádné vozidlo není k dispozici.
     2.Žádné vozidlo není k dispozici.
     3. CV90, nejstarší a nejméně perspektivní vozidlo v tendru.
     Minimálně ekonomické závislost na Německu je realita která se prakticky nedá změnit.
     Co se týče GDELS-General Dynamics a ASCOD. Jsou Škodovky německá nebo česká auta? Podobné je to s CV90 výrobce BAE Systems Hägglunds AB, Švédsko.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:42 12.05.2020

      Do bodu 3 spadá i GDELS, společnost vlastněná americkým kapitálem. Škoda je vlastněna německým kapitálem. Je to sice původem česká značka, ale nyní jsou to německá auta. Z mého ...Zobrazit celý příspěvek

      Do bodu 3 spadá i GDELS, společnost vlastněná americkým kapitálem. Škoda je vlastněna německým kapitálem. Je to sice původem česká značka, ale nyní jsou to německá auta.

      Z mého pohledu je nejlepší varianta Ascod vyráběný v Kopřivnici s výkonnějším 800kW motorem.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:56 12.05.2020

      Ještě pro ilustraci. K zastavení záměru přestěhovat českou a rumunskou ambasádu do Jeruzaléma stačil jeden telefonát Merkelové. Pokud by došlo na krizi, může po neúspěšném ...Zobrazit celý příspěvek

      Ještě pro ilustraci. K zastavení záměru přestěhovat českou a rumunskou ambasádu do Jeruzaléma stačil jeden telefonát Merkelové. Pokud by došlo na krizi, může po neúspěšném telefonátu Merkelové následovat sankce. Zastavení podpory náhradních dílů je první položka na seznamu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:57 12.05.2020

      ASCOD nemá s americkou General Dynamics mnoho společného. Po technické stránce je to zcela evropský výrobek. Stejně jako auta vyrobená v Mladé Boleslavy firmou která má sídlo v ČR, ...Zobrazit celý příspěvek

      ASCOD nemá s americkou General Dynamics mnoho společného. Po technické stránce je to zcela evropský výrobek. Stejně jako auta vyrobená v Mladé Boleslavy firmou která má sídlo v ČR, jsou nepochybně český výrobek. To že jsou součástí koncernu VW na tom nic nemění.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:06 12.05.2020

      PS: nemám rád závislost na Německu.

      PS: nemám rád závislost na Německu.

     • cejkis
      22:09 12.05.2020

      Scotty Chápu postoj o Škodě a Ascod. Ovšem majitel je ten, který rozhoduje. Když se rozhodne, že se Škoda odstěhuje do Německa a GDELS přesune výrobu do US, nic s tím lidé v ČR ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Chápu postoj o Škodě a Ascod. Ovšem majitel je ten, který rozhoduje. Když se rozhodne, že se Škoda odstěhuje do Německa a GDELS přesune výrobu do US, nic s tím lidé v ČR ani ve Španělsku neudělají.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:29 13.05.2020

      cejkis
      Je pravděpodobné že Škoda přesune do Německa? Ne. Je pravděpodobné že zanikne evropská GDELS? Ne.

      cejkis
      Je pravděpodobné že Škoda přesune do Německa? Ne. Je pravděpodobné že zanikne evropská GDELS? Ne.

     • cejkis
      20:36 16.05.2020

      Přesunutí výroby Superbu do Německa je v plánu. A pokud na tom budou Němci špatně, budou přesouvat další. Jste fakt naivní.

      Přesunutí výroby Superbu do Německa je v plánu. A pokud na tom budou Němci špatně, budou přesouvat další. Jste fakt naivní.

     • Jirosi
      21:37 16.05.2020

      Přesun výroby Superbu, se měl konat na základě nedostatku výrobních kapacit na území CR.

      Přesun výroby Superbu, se měl konat na základě nedostatku výrobních kapacit na území CR.

     • Scotty
      23:55 16.05.2020

      cejkis Byl plánování přesun do Turecka za levnější pracovní silou. To vzhledem k situaci v Sýrii padlo a uvažuje se o přesunu výroby do bratislavského závodu VW. To že by se ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis
      Byl plánování přesun do Turecka za levnější pracovní silou. To vzhledem k situaci v Sýrii padlo a uvažuje se o přesunu výroby do bratislavského závodu VW. To že by se přesunovala výroba do Německa opravdu v plánu nebylo. Pokud na tom bude VW Group špatně tak půjdou za levnější pracovní silou a tu v Německu opravdu nenajdou.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:41 12.05.2020

     Až na to, že problém CR nejsou náhradní díly. I kdyby jich bylo dost, bez spojenců se neubráníme. Proč se snažit navazovat vtahy se státy co už od začátku deklarují, že nepomohou?

     Až na to, že problém CR nejsou náhradní díly. I kdyby jich bylo dost, bez spojenců se neubráníme. Proč se snažit navazovat vtahy se státy co už od začátku deklarují, že nepomohou?

     • cejkis
      21:45 12.05.2020

      Nikdo nepomůže jen pro modré oči. Spojenci pomohou jen když je to v jejich zájmu. Pokud se bude opakovat podzim 1938, opět nám nikdo nepomůže. Potřebujeme geopolitickou ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikdo nepomůže jen pro modré oči. Spojenci pomohou jen když je to v jejich zájmu. Pokud se bude opakovat podzim 1938, opět nám nikdo nepomůže.

      Potřebujeme geopolitickou orientaci, kde mám nikdo nezastaví dodávky v případě krize. Více nečekejte.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:35 12.05.2020

      Zatím co ty neutrální pomocí nešetřily místo toho, aby zůstali neutrální... :D Geopolitickou orientaci nepotřebujeme, tedy tu novou co se snažíte vnutit. CR už ji má dávnou ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Zatím co ty neutrální pomocí nešetřily místo toho, aby zůstali neutrální... :D

      Geopolitickou orientaci nepotřebujeme, tedy tu novou co se snažíte vnutit.
      CR už ji má dávnou ve svém členství v NATO/EU, kam jsme od revoluce směřovali.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   17:02 12.05.2020

   "marxisticko-liberální"

   Geniální.

   "marxisticko-liberální"

   Geniální.

   • cejkis
    17:04 12.05.2020

    neblábol

    neblábol

  • dusan
   18:11 12.05.2020

   Soros určite nie je "bezvýznamný strýko" .... ale zas určite nehýbe svetom tak ako opisujú naivné konšpiračné davy ľudí niekde na Facebooku. Zas na druhej strane .... práve to ...Zobrazit celý příspěvek

   Soros určite nie je "bezvýznamný strýko" .... ale zas určite nehýbe svetom tak ako opisujú naivné konšpiračné davy ľudí niekde na Facebooku.

   Zas na druhej strane .... práve to stádo blbcov na nete urobilo zo Sorosa absolútnu legendu a mal by im vďačný : ) ..... kto dnes nepozná Sorosa ?Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    20:37 12.05.2020

    Myslíte těch 60 mil Britů, které koncem 90-tých let obral o úspory, když položil briskou ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslíte těch 60 mil Britů, které koncem 90-tých let obral o úspory, když položil briskou libru?
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...

    .. tak si žijte v nevědomosti o bezvýzanamém strýčkovi, Dušane!Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     23:32 12.05.2020

     To niekto nechápe princíp špekulácie ... Soros a ostatní špekulanti sú takí "supi" čo hľadajú príležitosť a tá libra bola jednou z nich. Za normálnej situácie nemajú žiadni ...Zobrazit celý příspěvek

     To niekto nechápe princíp špekulácie ...

     Soros a ostatní špekulanti sú takí "supi" čo hľadajú príležitosť a tá libra bola jednou z nich. Za normálnej situácie nemajú žiadni špekulanti šancu "položiť libru".

     Ale ak centrálna banka drží niekde umelý kurz, tak tu je šanca pre špekulantov. Oni len "dorazia" nejakú "zdochlinu" ....

     Je to ich šikovnosť, že vedia "udrieť". Ale samozrejme sami o sebe nedokážu ohroziť žiadnu veľkú menu. A ideálna šanca pre nich je tá, keď centrálna banka umelo drží nejakú menu.

     Mimochodom týkalo sa to pred rokmi i ČNB, ktoré držala kurz a špekulanti išli proti tomu ... nie je to nič výnimočné, tam kde regulátor (čo je každá centrálna banka) nejako deformuje trh, tak nastupujú špekulanti a chcú na tom zarobiť.

     Je možné, že tak skončí i Euro .... že sa zosype po útoku špekulantov. Ale nebude to vina "strašného" Sorosa a spol. ale ECB, ktorá svojou politikou "záchrany" umožnila vytvoriť takému Taliansku či Španielsku biliardové dlhy a tým ohrozuje v prípade rozvratu týchto štátov celú eurozónu ....

     A samozrejme ... väčšina špekulantov prerobí, len tí najlepší dobre zarábajú .....ale i tí (ako je i Soros) sa neraz popálili ....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:51 12.05.2020

      Čím menší objem peněz tím jednoduší manipulace.
      Dolar > Euro > Libra > CZk...

      Čím menší objem peněz tím jednoduší manipulace.
      Dolar > Euro > Libra > CZk...

     • otecko
      20:16 13.05.2020

      A co etika, a morálka, to žádnou cenu nemá, že? Já chci jen zdůraznit, že Soros není žádný dobroser se svým OSF ale hajzl, který se neštítí de fakto okrást obyčejné Brity a ...Zobrazit celý příspěvek

      A co etika, a morálka, to žádnou cenu nemá, že? Já chci jen zdůraznit, že Soros není žádný dobroser se svým OSF ale hajzl, který se neštítí de fakto okrást obyčejné Brity a další. Zatímco vy ho kvůli tomu obdivujete, ti druzí jim pohrdají! Svůj ke svému, tak si ho obdivujte, no!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:59 13.05.2020

      On pouze donutil centrální banku ukončit fixní kurz měny. Tím běžné občany UK neokradl, max ty co spekulovali na jiný pohyb. Nebo podle vás běžní občané UK spekulují na pohyb ...Zobrazit celý příspěvek

      On pouze donutil centrální banku ukončit fixní kurz měny. Tím běžné občany UK neokradl, max ty co spekulovali na jiný pohyb. Nebo podle vás běžní občané UK spekulují na pohyb Libry?

      Pokud nevíte co je fixní kurz, tak to dělal CNB za 1 euro = 27 Kc.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:45 12.05.2020

     Ekonomie dělá spoustě lidí problémy.

     Ekonomie dělá spoustě lidí problémy.

     • otecko
      20:13 13.05.2020

      A někomu jako vám a Dušanovi slovo morálka!

      A někomu jako vám a Dušanovi slovo morálka!

     • Jirosi
      22:48 13.05.2020

      Když nechápete co se stalo, jak můžete tvrdit, že to bylo nemorální? "Podle Pavla Kohouta ze společnosti Partners Velká Británie v konečném důsledku zvítězila. Po uvolnění kurzu ...Zobrazit celý příspěvek

      Když nechápete co se stalo, jak můžete tvrdit, že to bylo nemorální?

      "Podle Pavla Kohouta ze společnosti Partners Velká Británie v konečném důsledku zvítězila. Po uvolnění kurzu trh oživil a podařilo se zmírnit inflaci, která se ke konci roku pohybovala na 3,5 procenta.

      "Kdyby Británie zůstala v ERM a poté přijala euro, byla by dnes v podobném stavu jako Irsko. To znamená po bankovní krizi nepředstavitelných rozměrů a s totálně rozvrácenou ekonomikou," pokračuje ekonom s tím, že euro by zemi zničilo.

      "Britové by měli postavit Sorosovi pomník na Whitehallu, nebo alespoň udělit Řád britského impéria," komentuje Kohout pro Aktuálně.cz."

      https://zpravy.aktualne.cz/fin... Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  15:55 12.05.2020

  Ad1) Maďarsko se vymezuje proti migraci, proti sorosově agendě a proti unijnímu programu propagace LGBT. To z něj nedělá autoritářský režimu. Notabene pokud Orbán vyhrál ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad1) Maďarsko se vymezuje proti migraci, proti sorosově agendě a proti unijnímu programu propagace LGBT. To z něj nedělá autoritářský režimu. Notabene pokud Orbán vyhrál několikrát v demokratických volbách.

  Ad2) Nákupy ze země, která krade děti jsou za čárou mé tolerance.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   16:01 12.05.2020

   1) Gerrymandering až na půdu...
   2) neblábol

   1) Gerrymandering až na půdu...
   2) neblábol

 • satai
  15:52 12.05.2020

  Takže Maďarsko začne kvůli vnitropolitickým bodům jebat do Norska, ale "je důležité pochopit, jak moc severské země projektují politický aktivismus do exportu zbraňových systémů."

  Takže Maďarsko začne kvůli vnitropolitickým bodům jebat do Norska, ale "je důležité pochopit, jak moc severské země projektují politický aktivismus do exportu zbraňových systémů."

 • xstandis
  15:38 12.05.2020

  Prozatím může AČR maďarské armádě jen závidět...

  Prozatím může AČR maďarské armádě jen závidět...

  • Scotty
   15:51 12.05.2020

   Může jím závidět tanky a dělostřelectvo. Ostatní vybavení je rovno našemu nebo horší.

   Může jím závidět tanky a dělostřelectvo. Ostatní vybavení je rovno našemu nebo horší.

   • kazd
    23:20 12.05.2020

    Standardni blábol, ani se nemusím dívat kdo to psal. Madársko a pobaltské státy jsou na úrovni akvizic kam se jen zdaleka díváme.

    Standardni blábol, ani se nemusím dívat kdo to psal. Madársko a pobaltské státy jsou na úrovni akvizic kam se jen zdaleka díváme.

    • Scotty
     07:32 13.05.2020

     Aha. S tím Maďarskem nás můžete poučit.

     Aha. S tím Maďarskem nás můžete poučit.

Načítám diskuzi...