Dron Improved Avenger pro průzkum bojiště

Improved Avenger
Avenger s průzkumným čidlem (na břiše) MS-177; větší foto / GA-ASI 

General Atomics Aeronautical Systems Inc. (GA-ASI) na podzim letošního roku chystá první let vylepšeného bezpilotního proudového letadla Improved Avenger. Vylepšený stroj ponese na své palubě nové elektro-optické čidlo MS-177 pro průzkum bojiště.

GA-ASI již řadu let rozšiřuje schopnosti unikátního bezpilotního proudového letadla Avenger (dříve Predator C). Dron se vyznačuje částečnou aplikací technologie stealth a schopností nést náklad (1600 kg) ve vnitřním nákladovém prostoru. Kromě toho na šest závěsných bodů pod křídla lze umístit výzbroj a další vybavení až do hmotnosti 2900 kg.

První let prototypu Avenger se uskutečnil v roce 2009 a v současné době GA-ASI provozuje čtyři testovací letadla.

Avenger konstrukčně navazuje na drony MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper s tím rozdílem, že využívá proudový motor Pratt & Whitney Canada PW545B.

Díky proudovému motoru je maximální rychlost Avengeru 740 km/h, oproti 482 km/h u turbovrtulových MQ-1 nebo MQ-9.

Do současnosti GA-ASI neprodala bezpilotní letadlo Avenger jedinému zákazníkovi. Firma ale pokračuje ve vývoji (částečně i za peníze Pentagonu) a doufá, že pokročilejší verze Avengerů nahradí v příštím desetiletí drony MQ-1 a MQ-9.

GA-ASI nabízí rovněž Sea Avenger (námořní verze Avenger) pro program MQ-XX CBARS (Carrier-Based Aerial Refueling System) amerického námořnictva. Program CBARS si klade za cíl zavést do výzbroje námořní bezpilotní letecký tanker.

Improved Avenger se od původní verze vyznačuje o 3 metry větším rozpětím křídel (23 m) a především o pět hodin delší výdrži ve vzduchu (20 hodin). Podle GA-ASI je Improved Avenger schopen nést celou plejádu senzorů pro zpravodajské, průzkumné a sledovací ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) operace a také pomocí raket a pum provádět útoky na pozemní cíle.

Hlavním senzorem Avengeru je kulové zaměřovací elektro-optické pouzdro Raytheon MSTS (Multi-Spectral Targeting System) umístěné pod nosem letounu. Senzor, který najdeme také u MQ-9 Reaper, pomocí denní/infračervené kamery a laserového značkovače slouží k základním ISR operacím a k navádění palubních zbraní.

Ilustrační snímek ze senzoru MS-177 (vzdálenost letadla od budovy je neznámá). Obrázek ale nevypovídá o skutečných možnostech senzoru; větší foto / Northrop Grumman

GA-ASI nyní v rámci vládního financování testuje na letounu Improved Avenger nový průzkumný senzor MS-177, který je umístěn v nákladovém prostoru letadla. Klíčovou součástí senzoru jsou širokospektrální kamery s velmi vysokým rozlišením.

MS-177 je mnohem pokročilejší než typově obdobný přístroj SYERS 2 z legendárních průzkumných strojů U-2 Dragon Lady. MS-177 najdeme například na výškovém průzkumném dronu RQ-4B Block 30 Global Hawk a lze ho umístit i na nový námořní průzkumný letoun Boeing P-8 Poseidon.

Avenger se senzorem MS-177 dokáže během jedné hodiny letu pokrýt plochu 37 000km². Bohužel další parametry senzoru, především rozlišení, jsou utajovány.

“Avenger a MS-177 poskytují přelomové schopnosti, které dramaticky změní oblast zpravodajství, průzkumu a sledování,” uvedla Linda Blue, výkonná ředitelka GA-ASI. “Avenger s MS-177 poskytuje strategické ISR schopnosti za zlomek ceny oproti jiným ISR platformám (RQ-4B - pozn. red.) a nabízí snímky ve velkém rozlišení z velkého odstupu, čímž výrazně rozšiřuje situační povědomí vojáků.”

Pentagon sice částečně financuje program Avenger, ale v současné době nejsou žádné plány nákupu letadel Avenger. Cílem Pentagonu je především udržet a rozvíjet potřebné know-how bezpilotních letadel pro pozdější využití. 

Zdroj: GA-ASI

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

VTOL-X Plane nahradí vrtulníky Apache a Black Hawk?

Ve Spojených státech běží velká debata o nástupcích bitevních vrtulníků AH-64 Apache a víceúčelových ...

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

Mwari: Bitevní letoun pro Afriku

Jihoafrická společnost Paramount nabízí zákazníkům v Africe i jinde zcela nový bitevní a průzkumný ...

CODE: Cesta ke zničení ruské a čínské protivzdušné obrany

Americká třetí kompenzační strategie (Third Offset Strategy) nabírá na obrátkách. Jedním z produktů ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Dundee
  00:05 22.06.2016

  Nadšenec:

  Budoucnost drony určitě mají, ale pro nahrazování pilotovaného letectva by ovšem potřebovaly větší míru autonomie.

 • Kozlus
  23:51 21.06.2016

  Zase neblazni. Utoky na kanon pomalu ale jiste konci, protoze dnes se i k tem "nejslabsim" nepratelum dostavaji MANPADy. Zda se, ze budoucnost CAS je v uderech presnou munici z peknyho odstupu.
  Co je lacinejsi je taky otazka. Na jedno UAV ma US armada pouzivat 200 vojaku. To je silenost a drahy jak sviň :) Furt to ale asi vyjde levneji. Jenze jen pokud nepocitame s protivnikem, kterej vi neco o ruseni. Pak potrebujes toho pilota primo v letadle. Proti silnemu protivnikovi je stejne potreba rozjet celou masinerii a tam uz ten rozdil asi nebude hrat roli a pujde o to, jestli budeme riskovat pilota, nebo budeme potrebovat primo tam nekde chlapa, kterej se muze okamzite rozhodnout.

 • Nadšenec
  23:39 21.06.2016

  Zaujímalo by ma, či by sa nebolo viac ekonomické prevozovať namiesto bojových vrtulníkov a lietadiel drony (pre podpichovačov operátor by videl to isté, čo osádka ale na vätšej obrazovke, takže by mohlo dojsť k útoku na civilistov aj tak). Predsa len, Avenger má vätšií payload ako napr. ALCA a to až 4.5 tony. Má vätší dolet-može krúžiť za frontou a v prípade núdze býť do pár desiatok sekúnd pripravený.

  Po dopísaní som si ako tak sám odpovedal, že by to bolo určite lacnejšie a myslím si, že by sa tak dali na 80% nahradiť bojové vrtuľníky a lietadlá určené výhradne na CAS. No čo už, niekedy zrobí Urzzz slobody(kanón) dosť práca. Takže lepšia otázka je či by to bolo naozaj reálne.

 • logik
  22:49 21.06.2016

  Jakub2: Původní citát tak nezní, todle je historka, která se poprve objevila v 17. století. Do té doby o ní není doložen jakýkoli doklad a tak jde s největší pravděpodobností o výmysl.

 • zimbio
  20:09 21.06.2016

  Mňa taky,až mám z toho nočníkové mory-však víš jakube dva,jako ty z elem streetu.Já bysom tu vyjadřovací volnost zrušil!Ale zase díky netu si napsal ten svůj první odstavec,také veci v hlave nemáš poruke,že!Chaaá

 • Jakub2
  14:10 21.06.2016

  2 Zimbio: Původní citát zní "Zabte je všechny, Bůh si je přebere." Arnaud Amaury, opat klášter z Citaux. a ospravedlňoval tím vraždu asi 20 000 lidí v Languedocu ve 13. století. Horší výzvu k masovým vraždám aby v historii pohledal.

  Někdy mne ta svoboda vyjadřování na internetu opravdu děsí.

 • zimbio
  13:50 21.06.2016

  Když nedokáží rozeznat důležité od nedůležitého,tak K ČEMU VLASTNĚ JSOU???
  Potom ať bombují všechno co se hýbe!Však to viete-POBIJTE ICH VŠETKÝCH,BOH SI ICH UŽ VYTRIEDI!Tak nějak,že?
  Aha,už viem k čemu sú!Aby si niekto napchal vrecká za astronomicky predražené lietajúce modely s kamerou!

 • jarpe
  13:16 21.06.2016

  madrabbit: Asi reagujete na špatného člověka.

 • madrabbit
  12:53 21.06.2016

  Fenri: pokud vezmeme tu nešťastnou svatbu, tak bych rád slyšel od Tebe toto:

  Jak odlišit Afghánce s Ak-47 od Afghánce s Ak-47 - na svatbě byli civilisté a stříleli do vzduchu, tálibánec je také civilista - nemá uniformu. Takže poraď, jak na to.

 • Pepin Nešpor
  11:01 21.06.2016

  Fenri, aby jses měl čemu divit :-D :-D :-D

 • niko
  10:18 21.06.2016

  Jeden moj kamarat mi rozpraval, ako cely den pozorovali miesto pred zakladnou, kde nebolo nic, len stado koz. Po ich odchode prave z tohoto miesta vyletelo niekolko rakiet na ich zakladnu. Po niekolkych takychto incidentoch nasledne vsetci na zakladni predpokladali, ze Talibanci boli skryti v stade koz a kozy sluzili ako preprava rakiet. Stado ich krylo, pokial instalovali rakety s primityvnym sposobom odpalenia (odparovanie vody). Asi to pre nas ludi s centra Europy znie bizardne, no pre nich to tam bolo uplne samozrejme.
  Takze zimbio, ono sa to s pred klavesnice pekne kritizuje, no ked mas nepriatela ako je tento nie je nic vynimocne, ze sa obcas chybicka vloudi aj ked mas prieskum hociako dobry.

 • Nikdo
  09:30 21.06.2016
  Oblíbený příspěvek

  zimbio: dron nic nerozeznává .... interpretace informací zůstává stále na lidech , ale chápu , když tam pošlou F16 nebo Su 25 tak oběti budou raději za takovouhle čestnou smrt a umřou radostněji.

 • zimbio
  09:21 21.06.2016

  NAPROSTO K VĚCI
  Doufejme,že už konečně rozeznají vesnickou svatbu od sabatu talíbánců!
  Nebo dítě pasoucí kozy od pickepu s kulomatem!
  Nebo skupinku debatujících novinářů před kavárnou od útočícího svazu islámské armády!
  Doteďka jim to jaksi nešlo!

 • fenri
  09:14 21.06.2016

  Ten ilustrační snímek mě pobavil. Nevíme, z jaké je vzdálenosti, nejsou to vlastně ani možnosti toho sensoru... Tak k čemu to Northrop pouští? :-)

 • Pepin Nešpor
  09:07 21.06.2016

  Hm tak to je mazec.