Vypukne v roce 2030 americko-čínská válka o zdroje?

Japonsko USA stíhačky
Foto: Americké a japonské stíhačky v čele s bombardérem B-52 Stratofortress / U.S. Air Force

Omlouváme se za poněkud bulvární nadpis. To jsme se jen pokusili pohrát si s výsledky studie washingtonského think tanku Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. Podle studie se mají během 15 až 20 let naplno srazit mocenské zájmy sílící Číny na jedné straně a dosavadního vojenského hegemona v oblasti, Spojených států a Japonska, na straně druhé. Autoři ve studii upozorňují především na riziko, že Čína může vyjít z tohoto střetu jako vítěz.

Tichý oceán: Kdopak půjde z kola ven?

Podle studie China’s Military and the U.S.-Japan Alliance in 2030: A Strategic Net Assessment však není pravděpodobný rozsáhlý válečný konflikt, spíše se očekává vzájemná "prezentace svalů" Číny a Japonska při strkanicích o sporná území a ostrovy. Pokud Čína tuto "válku" vyhraje, bude to patrně díky své rostoucí vojenské síle – a kvůli americko-japonskému vojenskému úpadku. Spojené státy a Japonsko nebudou rozhodně riskovat střet s tak mocným protivníkem, a proto raději ve výsledku opustí své pozice.

Druhou možností je opačný extrém: Čína se nedokáže vypořádat s problémy demografickými (stárnutím populace) i rozsáhlými ekologickými (nedostatkem pitné vody, záplavami, suchem) a se klesajícím exportem svého zboží. Pak nezvládne financovat rozvoj armády, tudíž bude muset slevit ze svých mocenských nároků.

Podle autorů studie je současný status quo každopádně neudržitelný. V Tichém oceánu nerušeně operují svazky amerických plavidel v čele s letadlovými loděmi, bombardéry a pluky americké Námořní pěchoty. Na druhou stranu Čína neustále posiluje armádu a demonstruje své odhodlání změnit stávající vojenskou mapu Tichého oceánu. Zkrátka "někdo musí z kola ven". Čas nám ukáže, kdo to bude.

Čínská stíhačka

Foto: Čínská stíhačka na vojenském cvičení / China Defense Blog



New Word Order

Jak tedy vypadá scénář, který tolik děsí Spojené státy i Japonsko? Ekonomický růst Číny pokračuje desetiprocentním tempem vpřed navzdory stárnutí populace a hrozivým ekologickým problémům. Tento ekonomický růst umožňuje financovat náročné zbrojní programy  – stíhačky 5. generace, letadlové lodě nebo strategické řízené střely.

Na druhé straně Pacifiku se naopak ekonomika Spojených států potýká s nesmírnými potížemi. Růst pouhých 1,5 % vede k sílícím tlakům na snižování investic do obrany. Americké ministerstvo obrany bude muset během deseti let ušetřit mnohem více než oněch Obamou schválených 500 miliard dolarů.

Na americké straně se nedaří překonat technické problémy klíčového zbrojního programu F-35 Lightning II, který nadále polyká miliardy dolarů. Stejně tak bere za své ambiciózní program nového levného stealth bombardéru. Americké námořnictvo zeštíhluje a finančně se vyčerpává vývojem výkonných sonarů schopných odhalit nejnovější čínské ponorky.

Letadlová loď USS Nimitz

Foto: Svazek amerických válečných lodí v čele s letadlovou lodí USS Nimitz brázdí vody Tichého oceánu. / U.S. Navy



Americká armáda musí proto ustoupit ze svých pozic v Tichém oceánu, čímž ponechá Japonsko napospas Číně. Japonsko se nepustí do vyčerpávajících závodů ve zbrojení s Čínou, přijme nové mocenské uspořádání v Tichém oceánu a vzdá se nároků na sporná území.

Podle Carnegieho nadace je takový scénář "málo pravděpodobný, ale nikoli nereálný".  Pokud se však podobný scénář naplní, stane se novým hegemonem v asijsko-pacifické oblasti Čína. "Netřeba dodávat, že by tento scénář představoval obrovský potenciál pro závažné krize," dočteme se ve zprávě.

Tichý oceán podle Strýčka Sama

Další úvaha se zabývá posílením americko-japonské vojenské spolupráce v oblasti. Amerika a Japonsko si nadále udrží náskok v moderních vojenských technologiích a nesníží počty svých vojenských jednotek v oblasti. Jestliže navíc dojde k ekonomickému zpomalení Číny, bude náskok obou zemí mnohem výraznější.

Start stíhačky

Foto: Start stíhačky Super Hornet z letadlové lodi USS John C. Stennis v Jihočínském moři / U.S. Navy



Takovýto scénář ovšem předpokládá udržení stávajících amerických vojenských výdajů na úrovni 4 % HDP, což ale závisí na oživení ekonomiky Spojených států. Nezbytné je také: bezproblémové dokončení programu stíhačky F-35 Lightning II, vývoj nového stealth bombardéru, zachování rozvoje amerického námořnictva, především udržení nebo zvýšení počtu atomových ponorek Virginia i letadlových lodí, dokončení programu nového stealth torpédoborce DDG-100 Zumwalt.

Situace by pak zároveň vyžadovala, aby měla Čína problémy s financováním armády a nových vojenských systémů, aby se jí nedařilo zavádění nových zbraní a musela omezit svá rozsáhlá vojenská cvičení.

Jde tedy o vývoj krajně nepravděpodobný. "Je dost pravděpodobné, že budou Spojeným státům a Japonsku chybět finanční prostředky, technologické kapacity a silná politická vůle, potřebné k ambiciózním vojenským reakcím (na čínský růst – pozn. redakce), zejména v příštích 15 až 20 let," varuje studie.

Zdroj: Carnegieho nadace pro mezinárodní mír

Nahlásit chybu v článku


Související články

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále ...

Čína dál vyhrocuje vztahy s Japonskem a demonstruje vojenskou sílu

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou kvůli sporu o ostrůvky Senosku (v Číně nazývané Tiao-jü) nadále ...

Nová vojenská doktrína americké armády

Americká armáda přijala novou vojenskou doktrínu. Dokument vznikl na americkém Velitelství pro ...

Čínská hrozba nutí Japonsko zvyšovat vojenské výdaje

Roli největší vojenské síly ve východní a jihovýchodní Asii pomalu přebírá Čína od Japonska. Země ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Josef
    13:26 07.05.2013

    No a pak tu máme ještě jednu možnost, která v článku uvedena není. USA, Japonsko i Čína budou spolupracovat, zahájí společné zbrojní programy, vytvoří společnou vesmírnou agenturu ...Zobrazit celý příspěvek

    No a pak tu máme ještě jednu možnost, která v článku uvedena není. USA, Japonsko i Čína budou spolupracovat, zahájí společné zbrojní programy, vytvoří společnou vesmírnou agenturu na základech NASA a čínské agentury s podporou Japonského průmyslu. Stanou se dohromady hegemonem ve vesmíru a začnou využívat zdroje na Měsíci a asteroidovém pásu. Ostatní země na Zemi utřou.Skrýt celý příspěvek

  • waggon
    13:21 07.05.2013

    Co se tyce agrese. Jako by se tu zapominalo o okupaci Tibetu, vztahy se sousedy, potlacovani jakékoliv domaci opozice (co jsem mel moznost mluvit s cinany, tak je u nich silne ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se tyce agrese. Jako by se tu zapominalo o okupaci Tibetu, vztahy se sousedy, potlacovani jakékoliv domaci opozice (co jsem mel moznost mluvit s cinany, tak je u nich silne zakořeněna autocenzura ohledne politiky).

    silne Rusko??? To v zadne pripade. Opravdu se nedokážeme poucit z historie? My potrebujeme aby byla hlavne silna EU (coz ale nemuze byt za soucasne socialisticke vlády) a naši Severoameričtí spojenci!Skrýt celý příspěvek

  • Muerte
    13:15 07.05.2013

    Asi byste si měli přečíst Diamantový věk. Je to i o Číně, i o 3D tisku, tedy jeho sci-fi verzi, i o válce.

    http://www.talpress.cz/na-trhu...

    Asi byste si měli přečíst Diamantový věk. Je to i o Číně, i o 3D tisku, tedy jeho sci-fi verzi, i o válce.

    http://www.talpress.cz/na-trhu...

  • Standa
    12:40 07.05.2013

    Já jen, jestli tady někdo četl bílou knihu z Číny, tak ta mluví o zabezpečení svých hranic. Obecně je Čína historicky na pomezí mezi Konfucionismem a Maoismem. Konf.hovoří o ...Zobrazit celý příspěvek

    Já jen, jestli tady někdo četl bílou knihu z Číny, tak ta mluví o zabezpečení svých hranic. Obecně je Čína historicky na pomezí mezi Konfucionismem a Maoismem. Konf.hovoří o mírovém vypořádání se s problémy, násilí odsuzuje a velká část populace i takhle myslí. Ale je tu ještě trauma a ponížení z druhé světové války a z opiových válek. Čína se spíš nechce dostat opět do područí jiného národa, jak tomu bylo v minulém století. Do roku 2030 ani nebude mít technologie a sílu se utkat s USA.......samozřejmě vše, tak jako i článek,,,je spekulace a nikdo nedokáže předvídat situaci dopředu.Skrýt celý příspěvek

  • Jarda
    12:28 07.05.2013

    A_F Je tu řeč o perspektivě 30 let. Pokud se Čína stane hospodářským hegemonem, jak tvrdí ekonomové, jistě to bude chtít zúročit i na poli mocenském. Ale ten vývoj nikdo nemůže ...Zobrazit celý příspěvek

    A_F
    Je tu řeč o perspektivě 30 let. Pokud se Čína stane hospodářským hegemonem, jak tvrdí ekonomové, jistě to bude chtít zúročit i na poli mocenském. Ale ten vývoj nikdo nemůže předvídat s jistotou.
    3D print - také mne to napadlo. Ale jeho rozvinutí bude mít negativní dopad i na spoustu našich výrobců a drobných řemeslníků. Jak se bude řešit ochrna autorských práv, chráněných průmyslových vzorů a pod. Možná je to časovaná bomba.Skrýt celý příspěvek

  • A_F
    11:25 07.05.2013

    Proč by proboha měla Čína jít do střetu zrovna ses vym nejlepšim zákazníkem? Proč by proboha US šli do střetu se svym největšim davatelem? Pochopil bych Čína vs Indie, protože ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč by proboha měla Čína jít do střetu zrovna ses vym nejlepšim zákazníkem? Proč by proboha US šli do střetu se svym největšim davatelem?
    Pochopil bych Čína vs Indie, protože pitná voda a protože přímá konkurence, pokud jde o vojenskou dominanci v regionu, ale USA?
    Dokázala by Čína vyhnat jednu letadlovou loď? No možná. Dokázala by vyhnat dvě letadlový lodě? Nemyslim si, ale i kdyby, co těch dalších 10? A potom sankce, embarga, blokády a sbohem ekonomiko, sbohem zbrojení, sbohem zářivá budoucnosti. Oni nejsou hloupí, naopak.
    Podobná bota by pro ně byla uříznutí větve pod vlastníma nohama. Spíš jsem zvědavej, jestli se podaří přechod z tradičních metod výroby na 3D print a co to udělá s konkurenceschopností relativně zaostalejšího průmyslu Číny.Skrýt celý příspěvek

  • Jarda
    10:56 07.05.2013

    Válka vypukne tak jako tak. Celá historie lidstva je provázena válkami, střídanými kratšími či delšími obdobími klidu. Je naivní si myslet, že právě u naší generace to skončilo. ...Zobrazit celý příspěvek

    Válka vypukne tak jako tak. Celá historie lidstva je provázena válkami, střídanými kratšími či delšími obdobími klidu. Je naivní si myslet, že právě u naší generace to skončilo. Tomu už nevěří ani komunisté se svým světovým mírem. Malthusova teorie platí. Proto jsou mi k smíchu dnešní 20-30letí, kteří si zakládají další důchodový pilíř a už se těší, jak se za 40 let budou válet na Floridě.Skrýt celý příspěvek

  • wladis
    10:48 07.05.2013

    staci sa pozriet koho napadla Cina a koho napadli USA za poslednych 50 rokov, kazdy vieme ze kto je vacsi agresor ( pardon - vyvozca demokracie, humanitarny bombarder, etc .. ). a ...Zobrazit celý příspěvek

    staci sa pozriet koho napadla Cina a koho napadli USA za poslednych 50 rokov, kazdy vieme ze kto je vacsi agresor ( pardon - vyvozca demokracie, humanitarny bombarder, etc .. ). a dalsia vec, ak bude nadalej ekonomicka situacia pokracovat tak ako teraz, tak komu by viac prospela vojna ? jasne ze USA.

    Nechcem trvdit ze komancom v Cine nemoze prepat ked budu mat ,,velke svaly,, ale najlepsia situaci bude ked budu silne USA, silne Rusko a aj Cina. Aby sa drzali v sachu a netrufali si jeden na druheho.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2