Výroba a testování ukrajinských raketových systémů Neptun

Výroba a testování ukrajinských raketových systémů Neptun
Vozidla raketového oddílu Neptun na kyjevské vojenské přehlídce v roce 2021 / Státní koncern Ukroboronprom (Zvětšit)

V prosinci minulého roku ukrajinské ministerstvo obrany poskytlo konstrukčnímu a výrobnímu podniku Luč finanční prostředky na stavbu druhého sériového protilodního raketového oddílu R-360 Neptun na kolové platformě Tatra. Současně první sériový oddíl Neptun prochází provozními testy u ukrajinského námořnictva.

Jeden oddíl Neptun má 19 vozidel – šest odpalovacích vozidel USPU-360, stejný počet transportně-nabíjecích vozidel TZM-360 8×8 a transportních vozidel TM-360 6×6, plus jedno velitelské stanoviště RKP-360. Každé odpalovací vozidlo nese čtyři střely Neptun s dostřelem 300 kilometrů. Hlavní senzor oddílu tvoří radiolokátor Mineral-U na podvozku Tatra.

První veřejně známé testy střely R-360 proběhly v lednu 2018. Střela má startovací a letový motor. Startovací na tuhá paliva je převzat z protiletadlové střely S-125. Letový proudový motor MS-400 vyrábí Motor Sič.

Jeden oddíl Neptun nese 72 řízených střel – 24 střel (6×4) je připraveno pro střelbu a zbytek je na transportních vozidlech. Zatímco TM-360 je prostý přepravník střel, větší TZM-360 přepravuje a překládá střely na USPU-360.


Transportní vozidlo TM-360; větší foto / Státní koncern Ukroboronprom

Vůbec první vzorek protilodního komplexu Neptun využívá ukrajinský podvozek KrAZ-7634NE (USPU-360) a podvozek KrAZ-6322 (RKP-360, TM-360, TZM-360).

Oleg Korostelov, hlavní inženýr konstrukční kanceláře Luč, o prvním oddíle Neptun na podvozku KrAZ mluví jako o prototypovém vzorku. A z dostupných fotografií lze usuzovat, že tento vzorek má pouze šest vozidel, z toho jedno velitelské a jedno odpalovací. Jde tedy o zmenšený oddíl komplexu Neptun sloužící k testování a výcviku.

Nedávno ukrajinské námořnictvo s tímto prototypovým oddílem provedlo výcvik posádek, včetně nácviku odpalu střel v reálných podmínkách a v součinnosti s jinými jednotkami námořnictva.


Prototypový vzorek raketového oddílu Neptun; větší foto / President.gov.ua, CC BY 4.0

Kyjev chce celkově pořídit tři až pět sériových oddílů Neptun na tatrováckých podvozcích. První sériový oddíl Neptun v současné době prochází provozními testy. Ukrajinské námořnictvo hodlá systém rozmístit u Černého nebo Azovského moře již v dubnu letošního roku.

O integraci komplexů Neptun na české podvozky je zodpovědná společnost UkrInnMaš, která v loňském roce provedla obdobné integrační práce se dvěma mobilními radarovými komplexy Mineral-U.

V prosinci minulého roku byl u firmy Luč objednán druhý sériový oddíl Neptun na tatrováckých podvozcích Kolik přesně jeden raketový oddíl Neptun stojí, není známo. Ukrajinské ministerstvo obrany ale vydalo na nákup systémů Neptun v roce 2021 26 milionů dolarů. Výše investic v dalších letech není známa.


Test rozvinutí vozidla USPU-360 do střelecké polohy.

Ukrajinský vojenský portál Defense Express v posledních dnech zveřejnil krátká videa ze zmíněných provozních zkoušek prvního sériového oddílu Neptun.

Ověřovány jsou zejména schopnosti podvozku a hydraulických rozvodů. Na prvním krátkém videu bylo odpalovací vozidlo USPU-360, na platformě Tatra T 815 8×8, uvedeno do střelecké polohy. Zajímavá je maskovací síť zakrývající odpalovací kontejnery, a tedy i poslání vozidla. Klíčová ochrana před průzkumnými drony.

Druhé video ukazuje jízdní testy muničního vozidla TZM-360 na zasněženém polygonu. Podle ukrajinských médií ve všech případech podvozek obstál na výbornou.


Testy transportně-nabíjecího vozidla TZM-360

Úkoly systému Neptun:

V současné době se skloňuje zejména riziko ruské pozemní vojenské invaze na Ukrajinu. Pokud se ale černý scénář naplní, ruská černomořská flotila jistě nezůstane stranou. Podle ukrajinského portálu Defense Express s největší pravděpodobností Kreml zahájí vyloďovací operace do přístavů Mykolaiv a „Velká Oděsa“. Rusové tak vyřeší dva úkoly najednou – odříznou Ukrajinu od Černého moře a zablokují lodní dopravu do ukrajinských černomořských přístavů.

Právě Neptun má tvořit hlavní obranu obou přístavů (a vůbec celého ukrajinského pobřeží). Rozmístění prvního oddílu Neptun se tak očekává v okolí Oděsy, aby chránil oba výše jmenované přístavy před velkými vyloďovacími plavidly Černomořské flotily. Ukrajinské lodě třídy Gruza-M (sedm plavidel) a americké třídy Island (čtyři plavidla) mají za úkol ničit menší plavidla. Takový je aspoň ukrajinský plán. Jiné možnosti ukrajinské námořnictvo příliš nenabízí.

V této věci stojí za pozornost nedávno schválená velká britská půjčka ve výši 2,3 miliardy dolarů na rozvoj ukrajinského námořnictva. Půjčka má roční úročení 2,6 %, splatnost deset let a 50 % financí je třeba utratit za britské vybavení. Peníze budou zřejmě využity (mimo jiné) na stavbu ukrajinsko-britské fregaty, dvou minolovek, osmi raketových člunů nebo nákupu lodních raketových systémů (možná dokonce lodní verze Neptun).

Zdroj: Defense Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč ukrajinský Neptun a Vilcha uvedly Krym do pohotovosti

V minulém týdnu byly ve čtvrtek a v pátek provedeny ostré střelby s novými raketami Vilcha-M a ...

Ukrajinský raketový oddíl RK-360MT Neptun na podvozcích Tatra

Oleg Korostelov, hlavní inženýr ukrajinské konstrukční kanceláře Luč, se v pořadu Security ...

Ukrajinský raketový systém Neptun na podvozku Tatra

Ukrajinská média zveřejnila první fotografie ukrajinského pobřežního raketového systému RK-360MT ...

První vozidla Tatra pro ukrajinské raketomety Burevij

Ukrajinský Opravárenský závod Šepetivka získal první tatrovky T815-7 8×8 pro raketomety Burevij ráže ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jarin
  14:50 07.02.2022

  Články pana Grohmanna jsou vždy velmi fundované. Patří mu proto za ně opravdu velké díky.

  Články pana Grohmanna jsou vždy velmi fundované. Patří mu proto za ně opravdu velké díky.

 • juhelak
  08:46 01.02.2022

  Zdravim odkazal by mě nekdo na nejaké články či jiné publikace kde by byly informace o aktuálním stavu ukrajinské armády a jejic vybaveni a pripadne srovnání se stavem oproti roku ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravim
  odkazal by mě nekdo na nejaké články či jiné publikace kde by byly informace o aktuálním stavu ukrajinské armády a jejic vybaveni a pripadne srovnání se stavem oproti roku 2014? Docela by me zajimalo jak moc se to zmenilo..hlavne co se týče odbornosti a schopností velících struktur (příjde mi ze to byl hlavní kamen urazu na co v minulosti dojeli..neschopnost velitelů). případne jestli ted maji skrze taktiku a planovanání nejake poradce případne se školili v zahraničí.
  díky.Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   10:32 01.02.2022

   Ohľadom odbornosti a profesionality veliacich štruktúr sa veľa asi nájsť nedá. Ale čo sa týka štruktúry celých ozbrojených síl, tak toto video je (podľa mňa) perfektne spracované: ...Zobrazit celý příspěvek

   Ohľadom odbornosti a profesionality veliacich štruktúr sa veľa asi nájsť nedá. Ale čo sa týka štruktúry celých ozbrojených síl, tak toto video je (podľa mňa) perfektne spracované: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   10:40 01.02.2022

   Slovo zmenilo nie je na mieste nakoľko správny pojem by bol, že UA armáda bolo v podstate novovybudovaná nakoľko do 2014 bola len na papieri (prelezená trojpísmenkovými ...Zobrazit celý příspěvek

   Slovo zmenilo nie je na mieste nakoľko správny pojem by bol, že UA armáda bolo v podstate novovybudovaná nakoľko do 2014 bola len na papieri (prelezená trojpísmenkovými príslušníkmi cudzej mocnosti), pričom UA pri okupácii Krymu a rozbrblaní Donbasu zistila, že reálne má bojaschopných cca 6 000 príslušníkov armády (ozbrojených zložiek).

   Takže po rokoch 2014/2015 vznikla na UA reálne tretia najväčšia armáda v európe (po RF a Turecku), ktorá má reálne bojové skúsenosti.

   Dnes otýzka skôr stojí ako sa zmenila UA armáda za cca posledných 14 dní. Posilnila významne...
   zdroj: https://www.armadninoviny.cz/d...

   Včera dorazilo do Kyjeva 5. lietadlo z 84 tonami vojenského materiálu
   zdroj: https://twitter.com/oleksiirez...

   Pred chvíľou dorazilo do Kyjeva 6. lietadlo z 84 tonami vojenského materiálu
   zdroj: https://twitter.com/oleksiirez...

   Dnes UA prezident podpísal dekrét o zvýšení UA armády o 100 000 a zvýšenie platov
   zdroj: https://www-pravda-com-ua.tran... Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   12:19 01.02.2022

   No Ukrajinská armáda je dnes jednou z najvýkonneších na svete - v mnohých oblastiach je totálne svetová špička. Príkladom je REB. Ktorá armáda sveta musela roky tešiť ...Zobrazit celý příspěvek

   No Ukrajinská armáda je dnes jednou z najvýkonneších na svete - v mnohých oblastiach je totálne svetová špička. Príkladom je REB. Ktorá armáda sveta musela roky tešiť elektronickému rušeniu ?

   Čo viem tak západné armády sa chodia učiť od Ukrajincov ...

   Samozrejme materiálne stále zaostáva i za Ruskou, ale napr. v protitankových kompletoch je na tom už dnes určite lepšie. Tak isto sa tankové vojská dostávajú na ruskú úroveň, nakoľko značná časť ukrajinských tankov sa modernizuje, hlavne systémy riadenia paľby.

   Zásadným problémom je letectvo a PVO. Letectvo je síce na veľkosť Ukrajiny relatívne veľké, ale jednoducho už beznádejne zastaralé napriek určitým modernizáciám. Riešením je len výmena všetkých bojových strojov za nové západné stíhačky. A tak isto raketová PVO je síce tiež čiastočne modernizovaná a repasovaná, ale určite sa nedá porovnávať s ruskou.

   Na mori samozrejme je slabá, ale to nerozhoduje, práve Neptun dokáže dosť eliminovať ruskú hrouzbu už len svojou existenciou.

   Stručne ... voda nič ... vzduch je slabý... ale na zemi sú dnes už Ukrajinci hlavne pre svoje obrovské bojové skúsenosti ťažkým protivníkom dnes už pre každú armádu.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    12:25 01.02.2022

    Uff, tak to je hodně konstruktivistický pohled. :) Sleduji polskou diskuzi, kteří mají nejlepší vhled a jejich závěr je. Ukrajinská armáda je na tom mnohem líp než v roce 2014, ...Zobrazit celý příspěvek

    Uff, tak to je hodně konstruktivistický pohled. :) Sleduji polskou diskuzi, kteří mají nejlepší vhled a jejich závěr je. Ukrajinská armáda je na tom mnohem líp než v roce 2014, mnohem líp technicky a organizačně. Ale jaké jsou její skutečné schopnosti a morálka bojovat, nikdo přesně neví a Ukrajinci to tají.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    08:13 02.02.2022

    Pro Dusan1 Nie wiem na jakiej podstawie ten pogląd... Trochę Javelinów i NLAW nie czyni ukraińskiej obrony przeciwpancernej wyjątkowo silną... Który z ukraińskich czołgów może być ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Dusan1
    Nie wiem na jakiej podstawie ten pogląd...
    Trochę Javelinów i NLAW nie czyni ukraińskiej obrony przeciwpancernej wyjątkowo silną...

    Który z ukraińskich czołgów może być "porównywalny" z T-72B3?
    Bo na pewno nie T-64BW mod 2017
    Temat T-72AMT - to akt rozpaczy ukraińskiej zbrojeniówki i wojska... ("Nowy" celownik 1K13 to poziom z połowy lat 80tych! )

    Ukraińskie czołgi to poziom polskiego PT-91 Twardy czy T-72M4Cz...

    Zadam pytanie - dlaczego Ukraińcom nie udało się masowo zmodernziować BMP-2 poprzez wymianę ATGM Konkurs na coś skuteczniejszego - choćby ukraińskie ATGM (Corsar Strugna) + termowizja no i multispektralne maskowanie...Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  21:45 31.01.2022

  Otázka je skôr iná, ako ochrániť v prípade útoku tieto kľúčové závody Luč, Iskra, tankové (btr) a opravárenské závody, atď. ?

  Otázka je skôr iná, ako ochrániť v prípade útoku tieto kľúčové závody Luč, Iskra, tankové (btr) a opravárenské závody, atď. ?

  • Miroslav
   22:07 31.01.2022

   Pochybujem, že budú kľúčovým cieľom, ak teda vôbec. Skôr naopak. Rusko sa bude snažiť ich získať neporušené ako kompenzáciu za drahú vojenskú akciu

   Pochybujem, že budú kľúčovým cieľom, ak teda vôbec. Skôr naopak. Rusko sa bude snažiť ich získať neporušené ako kompenzáciu za drahú vojenskú akciu

  • BobDylan
   23:03 31.01.2022

   Vzhľadom na technologickú úroveň ukrajinskej PVO, si myslím, že akákoľvek obrana sa obmedzí na túto rokmi overenú stratégiu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

   Vzhľadom na technologickú úroveň ukrajinskej PVO, si myslím, že akákoľvek obrana sa obmedzí na túto rokmi overenú stratégiu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

  • Jura99
   07:47 01.02.2022

   útok by zřejmě trval řádově týdny, za takovou dobu žádný podnik nevyprodukuje nic podstatného, možná zanedbatelné množství náhradních dílů. V případné válce budou rozhodovat ...Zobrazit celý příspěvek

   útok by zřejmě trval řádově týdny, za takovou dobu žádný podnik nevyprodukuje nic podstatného, možná zanedbatelné množství náhradních dílů. V případné válce budou rozhodovat zbraně, které budou k dispozici v době ruského útoku.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    07:52 01.02.2022

    Možno aj Ukrajina má ukryté vysoko sofistikované tajné zbrane presne ako Rusko proti USA :-)

    PS: Radšej dávam smajlíka aby som zase nebol za vola kvôli nepochopenej irónii

    Možno aj Ukrajina má ukryté vysoko sofistikované tajné zbrane presne ako Rusko proti USA :-)

    PS: Radšej dávam smajlíka aby som zase nebol za vola kvôli nepochopenej irónii

   • Clanek
    11:46 01.02.2022

    Ja bych dulezitost tech fabrik nepodcenoval. Polovina uspechu takove IDF stoji na tom jak rychle dokazi vyrazene tanky opravit a znovu nasadit. Neco se opravi rovnou na miste ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja bych dulezitost tech fabrik nepodcenoval. Polovina uspechu takove IDF stoji na tom jak rychle dokazi vyrazene tanky opravit a znovu nasadit. Neco se opravi rovnou na miste znehybneni, neco po odtazeni za bojovou linii a neco az v soucinnosti s fabrikama. Pravda, izrael to ma geograficky o dost bliz, ale i tak bych dulezitost fabrik a opravaren nepodcenoval, ani v konfliktech v radu tydnu. Pokud tohle funguje jak dobre naolejovany stroj, maje fakticky k dispozici nasobky stavu techniky.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  18:16 31.01.2022

  Jednoznačně správná cesta. Pro nás potěšující, že na Tatrách. Na Falklandách pouhých několik Exocetů dokázalo zatopit dominujícímu Královskému námořnictvu. Schopnost Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednoznačně správná cesta. Pro nás potěšující, že na Tatrách. Na Falklandách pouhých několik Exocetů dokázalo zatopit dominujícímu Královskému námořnictvu. Schopnost Ukrajiny stavět celé oddíly může prakticky znamenat, že se Rusové mohou do budoucna rozloučit s Černým a Azovským mořem jako s případnými cestami k vylodění. Na dostřel ukrajinské pevnině jsou prakticky jakmile vyplují ze Sevastopolu. Teď už jen popřát, aby se Neptuny povedlo úspěšně integrovat i na plánované fregaty třídy Ada a Ukrajina tak byla v protilodní výzbroji zcela soběstačná.

  Hlavní bude nenechat si ty oddíly zničit. Ke každému by bylo ideální nakoupit i klamné atrapy. Třeba i nafukovací, Ruská armáda je sama využívá, i v ČR je jedna firma vyrábí. A hlavně dodržovat elementární kázeň, ale doufám že s válečnými zkušenostmi už na toto Ukrajinci hledí a nestane se, že by si obsluhující vojáci fotili selfíčka a dávali na net a sami tak ze sebe dělali terč.Skrýt celý příspěvek

 • bubamara
  13:57 31.01.2022

  Vzhledem ke slabosti ukrajinského námořnictva investice do Neptunů dává jasný smysl. Skoro si až říkám, že i kvůli nim Rusové mají důvod spěchat. Naopak mi přijde spíš komická ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem ke slabosti ukrajinského námořnictva investice do Neptunů dává jasný smysl. Skoro si až říkám, že i kvůli nim Rusové mají důvod spěchat.

  Naopak mi přijde spíš komická představa, že by při případné invazi hráli jakoukoliv větší roli ukrajinské dělové čluny a obstarožní kutry třídy Island.Skrýt celý příspěvek

 • MeV6
  13:15 31.01.2022

  Pardon, ale "pochodový" motor? To vážně?

  Pardon, ale "pochodový" motor? To vážně?

  • liberal shark
   13:37 31.01.2022

   Asi je to Mrakoplašovo Zavazadlo :-)))

   Asi je to Mrakoplašovo Zavazadlo :-)))

 • Jura99
  12:52 31.01.2022

  Protilodní rakety jsou pro Ukrajinu nutnost, ale do námořnictva bych moc neinvestoval, maximálně brát "levné" hlídkové čluny. Chce to kvalitní průzkum a pokud se severoasijské ...Zobrazit celý příspěvek

  Protilodní rakety jsou pro Ukrajinu nutnost, ale do námořnictva bych moc neinvestoval, maximálně brát "levné" hlídkové čluny. Chce to kvalitní průzkum a pokud se severoasijské výsadkové loďstvo objeví v ukrajinských vodách, tak je zkrátka nasytit Neptunama. Ta zkouška Tatry v terénu hochy rozveselila a zdá se, že je překvapilo, že Tatra ten kopec dala, ale takto na videu se to nezdá nějak nesjízdné i pro jiné náklaďáky.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   13:45 31.01.2022

   Přesně tak. Aplikoval bych "Jeune école". Raketové čluny, rakety, miny, USV a podobnou drobnou havěť.

   Přesně tak. Aplikoval bych "Jeune école". Raketové čluny, rakety, miny, USV a podobnou drobnou havěť.

 • Miroslav
  12:48 31.01.2022

  Vzhľadom na stav ruského hladinového loďstva by bolo potopenie hoci aj jedinej fregaty (nehovoriac o krížniku alebo výsadkovej lodi) pre Rusko ťažká strata. Myslím, že Ukrajinci ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhľadom na stav ruského hladinového loďstva by bolo potopenie hoci aj jedinej fregaty (nehovoriac o krížniku alebo výsadkovej lodi) pre Rusko ťažká strata. Myslím, že Ukrajinci veľmi dobre vedia prečo systém Neptun vyvinuli a na akú hrozbu sa majú do budúcna pripraviť.

  Otázka na našich poľských priateľov... Je pravda, že v Poľsku už dostávajú niektorí majitelia SUV listy od úradov, že v prípade potreby im budú odoberané autá? Konkrétne boli spomínané vozy ako Duster alebo KIA Sportage.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   12:59 31.01.2022

   Je to kravina, tady jsou podminky a lhuty na jak dlouho mohou auto odebrat.

   https://www.wyborkierowcow.pl/...

   Je to kravina, tady jsou podminky a lhuty na jak dlouho mohou auto odebrat.

   https://www.wyborkierowcow.pl/...

  • Lukas
   15:15 31.01.2022

   Odpowiedź jest trochę bardziej skomplikowana... To zależy co masz na myśli mówiąc "odebrać"? Czy mówimy o sytuacji tu i teraz, czy o "rezerwacji" auta na wypadek "mobilizacji" I ...Zobrazit celý příspěvek

   Odpowiedź jest trochę bardziej skomplikowana...

   To zależy co masz na myśli mówiąc "odebrać"?
   Czy mówimy o sytuacji tu i teraz, czy o "rezerwacji" auta na wypadek "mobilizacji"
   I inne...

   Wszystko to jest regulowane przepisami "o świadczeniach rzeczownych na potrzeby Sił Zbrojnych"
   To stare prawo - nic się tutaj od wielu lat nie zmieniło...Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:51 31.01.2022

    Myslím tým, že či úrady naozaj posielajú listy majiteľom vytipovaných značiek resp. či sa táto správa zakladá na pravde. Znamenalo by to totiž, že poľská vláda sa seriózne ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím tým, že či úrady naozaj posielajú listy majiteľom vytipovaných značiek resp. či sa táto správa zakladá na pravde. Znamenalo by to totiž, že poľská vláda sa seriózne pripravuje na prípadnú mobilizáciuSkrýt celý příspěvek

    • Lukas
     21:30 31.01.2022

     Ja nie dostałem... XD Ale faktem jest że od rządów PiS (2016) w WKU (wojskowa komenda uzupełnień - taka administracja wojskowa ) zaczęli "pracować" Ja otrzymałem przydział ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja nie dostałem... XD
     Ale faktem jest że od rządów PiS (2016) w WKU (wojskowa komenda uzupełnień - taka administracja wojskowa ) zaczęli "pracować"
     Ja otrzymałem przydział mobilizacyjny (wiele lat go nie miałem)
     Poczta Polska miał "ćwiczenia" z ewentualnego masowego wysyłania "wezwań" do rezerwistów...
     To i zapewne ktoś sobie przypomniał o "świadczeniach rzeczowych"

     Ciekawe kiedy sobie przypomną o świadczeniach pracy - przy tylu firmach budowlanych to na czas W można kilka brygad drogowo-mostowych sformować...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:11 31.01.2022

      Ďakujem za odpoveď. Údajne sa to stalo na východe krajiny. Mimochodom, koľko u vás teraz stojí nafta po tom zlacnení?

      Ďakujem za odpoveď. Údajne sa to stalo na východe krajiny. Mimochodom, koľko u vás teraz stojí nafta po tom zlacnení?

     • Lukas
      20:52 01.02.2022

      Pro Miroslav
      U mnie (jestem na Kaszubach) na Orlenie benzyna 85 jest po 5,15
      Przed obniżką akcyzy (czyli wczoraj) była po 5.94

      Pro Miroslav
      U mnie (jestem na Kaszubach) na Orlenie benzyna 85 jest po 5,15
      Przed obniżką akcyzy (czyli wczoraj) była po 5.94

     • Miroslav
      21:06 01.02.2022

      Všade píšu koľko stojí benzín, ale nikde koľko stojí diesel (nafta) po zlacnení. Ja to mám do Poľska pár kilometrov, preto sa pýtam.

      Všade píšu koľko stojí benzín, ale nikde koľko stojí diesel (nafta) po zlacnení. Ja to mám do Poľska pár kilometrov, preto sa pýtam.

     • Lukas
      20:59 02.02.2022

      Olej napędowy - 5,23 - ale dziś już drożej na Orlenie - bo i benzyna na nie 5:15 a 5,24 :)

      Olej napędowy - 5,23 - ale dziś już drożej na Orlenie - bo i benzyna na nie 5:15 a 5,24 :)

Načítám diskuzi...