Výroba poslední stíhačky F-22 Raptor jde do finále

F-22 Raptor
Foto: Lockheed Martin

V těchto dnech a nejbližších týdnech bude dokončena montáž poslední stíhačky F-22 Raptor pro americké letectvo (USAF) - jak informovala společnost Lockheed Martin.  Jedná se o poslední ze 187 strojů objednaných letectvem. USAF původně požadovalo až 750 stíhaček, ale rostoucí náklady a změna geopolitické situace po konci studené války, zredukovaly počty objednaných kusů na 25 % původní hodnoty. 

Před týdnem byla dokončena montáž střední části. V nejbližších týdnech bude připojen podvozek, křídla a také oba motory Pratt & Whitney F119. Zálet posledního stroje se plánuje na leden 2012. Samotné letectvo si stroj převezme v druhém čtvrtletí příštího roku.

Tím bude ukončena výroba jediné (operačně nasazené) stíhačky 5. generace na světě. Letuschopnou stíhačkou nejnovější generace je také ruský Sukhoi PAK FA . Cesta do výzbroje ruské nebo indické armády však bude pro ruský stroj ještě dlouhá.

Pár slov k samotném letounu F-22A Raptor. První požadavky na nový bojový letoun vyvstaly již v roce 1981. Americké letectvo ve svém zadání požadovalo letoun nové generace pro vybojování vzdušné nadvlády. Letoun měl být následovníkem za právě zaváděné F-15 Eagle.

V roce 1986 letectvo vybralo dva kandidáty, a to YF-22 od konsorcia Lockheed/Boeing/General Dynamics a YF-23 od společností Northrop/McDonnell Douglas. V roce 1991 bylo rozhodnuto, že vítězem se stane letoun YF-22.

Na konec uveďme jednu pikantní zprávu, která také obletěla českými médií. Celá flotila supermoderních stíhaček F-22 byla na začátku května uzemněna, kvůli podezření na problémy s kyslíkovým systémem letounu.  Podle vyjádření amerického letectva bude provoz brzy obnoven, avšak datum nebylo určeno.

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Kladivo na elektronické systémy nepřítele

Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power Microwave). Jedná se o nesmrtící zbraň, která má za úkol vyslat nad nepřátelským územím ...

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze F-35B určena pro Námořní pěchotu USA a anglické Královské námořnictvo, poprvé přistála a vzlétla na ...

Program bezpilotního letounu X-47B úspěšně pokračuje

Nejznámějším představitelem útočných bezpilotních letounu je americký Predátor. Jde o vrtulový stroj, který vzešel ve známost hlavně akcemi v Afghánistánu. Nyní ale v USA roste jeho větší a silnější ...

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k odstávce bylo dvanáct na sobě nezávislých případů, kdy piloti hlásili známky hypoxie (nedostatek ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře