Výroba poslední stíhačky F-22 Raptor jde do finále

F-22 Raptor
Foto: Lockheed Martin

V těchto dnech a nejbližších týdnech bude dokončena montáž poslední stíhačky F-22 Raptor pro americké letectvo (USAF) - jak informovala společnost Lockheed Martin.  Jedná se o poslední ze 187 strojů objednaných letectvem. USAF původně požadovalo až 750 stíhaček, ale rostoucí náklady a změna geopolitické situace po konci studené války, zredukovaly počty objednaných kusů na 25 % původní hodnoty. 

Před týdnem byla dokončena montáž střední části. V nejbližších týdnech bude připojen podvozek, křídla a také oba motory Pratt & Whitney F119. Zálet posledního stroje se plánuje na leden 2012. Samotné letectvo si stroj převezme v druhém čtvrtletí příštího roku.

Tím bude ukončena výroba jediné (operačně nasazené) stíhačky 5. generace na světě. Letuschopnou stíhačkou nejnovější generace je také ruský Sukhoi PAK FA . Cesta do výzbroje ruské nebo indické armády však bude pro ruský stroj ještě dlouhá.

Pár slov k samotném letounu F-22A Raptor. První požadavky na nový bojový letoun vyvstaly již v roce 1981. Americké letectvo ve svém zadání požadovalo letoun nové generace pro vybojování vzdušné nadvlády. Letoun měl být následovníkem za právě zaváděné F-15 Eagle.

V roce 1986 letectvo vybralo dva kandidáty, a to YF-22 od konsorcia Lockheed/Boeing/General Dynamics a YF-23 od společností Northrop/McDonnell Douglas. V roce 1991 bylo rozhodnuto, že vítězem se stane letoun YF-22.

Na konec uveďme jednu pikantní zprávu, která také obletěla českými médií. Celá flotila supermoderních stíhaček F-22 byla na začátku května uzemněna, kvůli podezření na problémy s kyslíkovým systémem letounu.  Podle vyjádření amerického letectva bude provoz brzy obnoven, avšak datum nebylo určeno.

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kladivo na elektronické systémy nepřítele

Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power ...

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

Program bezpilotního letounu X-47B úspěšně pokračuje

Nejznámějším představitelem útočných bezpilotních letounu je americký Predátor. Jde o vrtulový ...

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...