Výroba prvních tanků Leopard 2A4 pro maďarskou armádu

Výroba prvních tanků Leopard 2A4 pro maďarskou armádu
První maďarský Leopard 2A4 / honvedelem.hu (Zvětšit)

Společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) začala sestavovat první renovované maďarské tanky Leopard 2A4 ve svém mnichovském závodě. Maďarská armáda pro účely výcviku letos převezme 12 tanků Leopard 2A4. Následovat budou dodávky nejnovějších obrněnců Leopard 2A7HU.

Maďarsko na konci roku 2018 objednalo u německé KMW 44 nových tanků Leopard 2A7+ a 24 nových samohybných houfnic PzH 2000. Součástí objednávek je také 12 repasovaných výcvikových tanků Leopard 2A4, 13 logistických nákladních automobilů MAN HX 10×10 a TGS 8×8, střelivo, náhradní díly a vybavení.

Cena zakázky není známa. Podle informací IHS Janes Maďarsko za tanky a houfnice zaplatí 500 milionů euro, tedy 13 miliardy Kč podle současného kurzu. Reálnější se ale zdá odhad německého magazínu Europäische Sicherheit & Technik ve výši 1 miliardy euro.

Již letos maďarská armáda získá všechny tanky Leopard 2A4, které poslouží k výcviku maďarských tankistů a technického personálu. Maďarská armáda také za pomocí tanků Leopard 2A4 postaví a nastaví celý tankový provozní ekosystém.

V současné době maďarská armáda papírově provozuje pouze 34 původních sovětských tanků T-72M/T-72M1. Dalších 130 tanků T-72 se nalézá ve skladech.


Maďarská 25. Brigáda začala poodhalovat maskovací vzor nových tanků Leopard; větší foto / facebook.com/tataidandar/

Tanky Leopard zamíří k 11. Tankovému praporu 25. Střelecké brigády se sídlem ve městě Tata. 25. Brigáda dostane i samohybné houfnice PzH 2000. Touto akvizicí se 25. Brigáda stane jednou z nejlépe vybavených jednotek ve střední a východní Evropě. Půjde o výrazný posun proti dnešku, kdy brigáda sazí pouze na tanky T-72M1, tažené houfnice D20 ráže 152 mm a obrněné transportéry BTR-80. V budoucnu se navíc dají očekávat dodávky nových kolových a pásových bojových vozidel pěchoty a transportérů.

K prvnímu sestavení maďarského tanku Leopard 2A4 došlo 28. února ‒ šlo o proces, kdy byla věž se 120mm kanonem umístěná na podvozek (viz úvodní foto).

Podle posledních zpráv maďarská armáda získá nejnovější tanky Leopard 2A7HU od roku 2023. Maďarská armáda nově označuje své Leopardy zkratkou „HU“, což naznačuje technickou odlišnost od posledních modelů Leopard 2A7+. Technické rozdíly mezi Leopard 2A7HU a Leopard 2A7+ ale nejsou známy. Je ale možné, což bývá u takových projektů zcela běžným jevem, že zkrátka „HU“ je pouze marketingové označení.


Maďarská 25. Brigáda

Maďarsko v posledních letech v rámci projektu Zrínyi 2026 pracuje na masivní modernizaci svých ozbrojených sil. Maďarsku se v posledních letech podařilo dokončit některé zásadní nákupy. Kromě nákupu německých tanků Leopard a houfnic PzH 2000 je to zejména nákup 20 vrtulníků H145M a 16 středních vrtulníků Airbus H225M Caracal.

Dále Maďarsko dokončilo nákup a získání výrobní licence českých pušek CZ BREN 2 (včetně pistolí a samopalů). Dalším obchodem na spadnutí je nákup systémů protivzdušné obrany NASAMS 2. K podpisu ještě nedošlo, ale americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) v srpnu minulého roku povolila pro maďarský systémy NASAMS 2 vývoz až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM za 500 milionů dolarů.

Maďarsko se v roce 2019 dokonce stalo největším nákupčím německých zbraní. Budapešť minulý rok objednala německé zbraně za 1,77 miliardy euro. Druhý Egypt za německé zbraně zaplatil dvakrát méně.


Maďarští vojáci s CZ BREN 2; větší foto / honvedelem.hu

Na závěr si neodpustíme porovnání české a maďarské armády. Zdá se, že maďarská armáda má něco, co české zoufale chybí ‒ někoho, kdo se nebojí podepisovat armádní zakázky. Pokud se ptáme, proč česká armáda neuzavírá klíčové zbrojní zakázky rychleji, tak odpovědí nejsou chybějící peníze. Odpovědí je to, že nikdo nemá odvahu zbraně koupit.

Ostatně není divu, prakticky každá česká vojenská zakázka je médií prakticky okamžitě a automaticky označována jako zkorumpovaná, nebo aspoň nevýhodná.

Bohužel na mediální hon doplatil i bývalý náměstek pro vyzbrojování Filip Říha, který měl odvahu zakázky podepisovat. Vaz mu zlomila „malicherná“ chyba, při kterém jeden z úředníků špatně odhadl cenu zakázky za nákup pasivních radiolokátorů Vera NG.

Zatímco minulý rok byl z hlediska nákupu vojenského vybavení české armády úspěšný, je otázkou, kdo bude mít letos ochotu podepisovat klíčové zakázky, jako je nákup bojových vozidel pěchoty za 50 miliard Kč. Buďme si jisti, že odvážných nákupčích nejsou v České republice stovky, ani desítky, možná ani deset.

Zatímco u přímého nákupu amerických Viperů a Venomů nikdo moc „neremcal“, u otevřeného výběrového řízení na nákup nových BVP můžeme po podpisu očekávat nefalšované mediální šílenství.

Zdroj: Honvedelem

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Maďarsko získalo první dva víceúčelové vrtulníky H145M

Dne 18. listopadu první dva maďarské vrtulníky H145M odletěly z výrobního podniku firmy Airbus v ...

Modernizace maďarské armády v roce 2020

Maďarská armáda i v roce 2020 udrží rychlé modernizační tempo. Souhrn nejdůležitějších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  18:12 03.07.2020

  Prvé sú už pripravené na dodanie, s výsostnými znakmi aj kamuflážou: https://hvg.hu/itthon/20200703...

  Prvé sú už pripravené na dodanie, s výsostnými znakmi aj kamuflážou: https://hvg.hu/itthon/20200703...

 • Tecka
  09:04 17.03.2020

  Trochę nowych informacji o programie MGCS : ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochę nowych informacji o programie MGCS : https://esut.de/2020/03/meldun... Skrýt celý příspěvek

 • Jiří Vojáček
  13:21 15.03.2020

  Říha skončil právě kvůli svým stykům se soukromými firmami, stačí si zjistit, s kým chodil na nohejbal. Jinak mohly by Armádní noviny konečně poradit armádě, aby nakoupila BVP ...Zobrazit celý příspěvek

  Říha skončil právě kvůli svým stykům se soukromými firmami, stačí si zjistit, s kým chodil na nohejbal.

  Jinak mohly by Armádní noviny konečně poradit armádě, aby nakoupila BVP ASCOD? Beztak poslední rok fungujete jako korporátní médium Czechoslovak Group, aspoň si to odbydeme jednou provždy a nebudeme tady muset číst v každém druhém článku kritiku jejích konkurentů a bude jasno.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   13:44 15.03.2020

   Já myslel že skončil proto že Babiš chtěl něčí hlavu. Čemuž zdatně sekundoval uražený výbor pro obranu. (Což je také zajímavá skupina.) Za Říhou byla vidět odvedená práce, ať si ...Zobrazit celý příspěvek

   Já myslel že skončil proto že Babiš chtěl něčí hlavu. Čemuž zdatně sekundoval uražený výbor pro obranu. (Což je také zajímavá skupina.)
   Za Říhou byla vidět odvedená práce, ať si klidně chodí na nohejbal s kým uzná za vhodné.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:55 15.03.2020

   Pravdou je, že on a jeho předchůdce tam neměli vůbec začít.

   Pravdou je, že on a jeho předchůdce tam neměli vůbec začít.

 • SofF
  10:31 15.03.2020

  Tak Orbán už vládne dlouho a evidentně má šťastnou ruku na podřízené. To u nás zřejmě u úředníků asi platí představa že je v armádě pořád z čeho brát, viz ta poslední kauza s ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Orbán už vládne dlouho a evidentně má šťastnou ruku na podřízené. To u nás zřejmě u úředníků asi platí představa že je v armádě pořád z čeho brát, viz ta poslední kauza s Věrou. Můj soukromý názor na to je že když je "všimné" dostatečně velké tak se snese i ten skandál, navíc ta smlouva je velmi šikovně napsaná že bez velkých sankcí s tím nic moc dělat nejde.
  Tanky jsou to sice hezké, jenže je třeba brát i v potaz terén zde a terén v Panonii který je pro operace těžkých tanků ideální.
  Ten "ruský šrot" jak se s oblibou označuje T-72 má pořád potenciál jak ukázaly ruské modernizace které se osvědčily i v praxi. Významný bonus je že na české modernizaci budou pracovat čeští lidé a české firmy, tedy cenné zkušenosti v průmyslu které by mohli navázat třeba na spolupráci ať už s Němci nebo Korejci jako "rovnější" partner. Byla by ostuda když by české země se silnou průmyslovou tradicí nakupovali hotové výrobky jako mnohem zaostalejší země bez výrobních tradic.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:56 15.03.2020

   Z čeho vycházíte když tvrdíte že bylo ve hře nějaké "všimné"? Jinak to že speciální zbrojní zakázky obsahují velké penále za zrušení je naprosto běžné. Je zajímané že nákup Věry je ...Zobrazit celý příspěvek

   Z čeho vycházíte když tvrdíte že bylo ve hře nějaké "všimné"? Jinak to že speciální zbrojní zakázky obsahují velké penále za zrušení je naprosto běžné.
   Je zajímané že nákup Věry je pro vás určitě korupce. Ovšem modernizace T-72M4CZ, kde cena vzrostla proti předpokladu stejně jako u Věr, to vám nevadí.
   Jinak to že budeme dřív nebo později nakupovat tanky ze zahraničí je téměř jisté. Kvůli odběru v lepším případě 60 kusů tu nikdo výrobu rozjíždět nebude.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:52 15.03.2020

    Ono dost záleží zda chcete funkční vozidlo, nebo jen nasypat peníze do něčích kapes. Pak je tam modernizace ideální volbou. Přitom se to všechno nakoupí v zahraničí...

    Ono dost záleží zda chcete funkční vozidlo, nebo jen nasypat peníze do něčích kapes. Pak je tam modernizace ideální volbou. Přitom se to všechno nakoupí v zahraničí...

  • flanker.jirka
   12:19 15.03.2020

   SofF zjistěte si nejdříve to co pořizovalo NATO a co poptávala v případě systému VERA NG česká armáda. Už jen rozdíl v ceně vozidel je ve stamilionech, protože AČR požadovala ...Zobrazit celý příspěvek

   SofF
   zjistěte si nejdříve to co pořizovalo NATO a co poptávala v případě systému VERA NG česká armáda. Už jen rozdíl v ceně vozidel je ve stamilionech, protože AČR požadovala balistickou ochranu a kompletní military provedení.Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    12:42 15.03.2020

    jenže kolik těch vozidel je aby to byly stamiliony? To aby ty vozy vydržely i přímý zásah TJZ? Navíc, má to být domácí výroba a ne na kšeft pro cizince, už proto by cena měla být ...Zobrazit celý příspěvek

    jenže kolik těch vozidel je aby to byly stamiliony? To aby ty vozy vydržely i přímý zásah TJZ? Navíc, má to být domácí výroba a ne na kšeft pro cizince, už proto by cena měla být nižší.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:34 15.03.2020

     Těch Tater je deset. Ovšem zvýšení ceny není jen o vozidlech.

     Těch Tater je deset. Ovšem zvýšení ceny není jen o vozidlech.

  • flanker.jirka
   12:30 15.03.2020

   Modernizace T 72 smysl má, pokud bude provedena do větší hloubky, stroje, které AČR má jsou staré a opotřebované. Musel by se vyměnit i kanon. Ale v souvislosti s tím čím si teď ...Zobrazit celý příspěvek

   Modernizace T 72 smysl má, pokud bude provedena do větší hloubky, stroje, které AČR má jsou staré a opotřebované. Musel by se vyměnit i kanon. Ale v souvislosti s tím čím si teď prochází svět bude investice do nové techniky asi odsunuta.Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    12:43 15.03.2020

    ty záložní kterých mělo být kolem 150 by měli ale být hodně zánovní ne?

    ty záložní kterých mělo být kolem 150 by měli ale být hodně zánovní ne?

    • Scotty
     13:29 15.03.2020

     Pokud vím ve skladech bylo kolem stovky T-72M1. Z těch se ovšem už část reaktivovala takže reálně to může být cca. 60-70 tanků. Ovšem to je stále typ M1 který má horší pancéřování ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud vím ve skladech bylo kolem stovky T-72M1. Z těch se ovšem už část reaktivovala takže reálně to může být cca. 60-70 tanků. Ovšem to je stále typ M1 který má horší pancéřování než T-72B které modernizují Rusové. Celkově zprovoznit/lehce modernizovat současné T-72M4CZ je jediná racionální investice do naších současných tanků.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:16 15.03.2020

     Nebo můžeme použít ty 3% dílů jako u T-72M4CZ a zbytek koupit/vyrobit a mít zase prá let klid. Jen ta cena bude zase jako u toho L2.

     Nebo můžeme použít ty 3% dílů jako u T-72M4CZ a zbytek koupit/vyrobit a mít zase prá let klid. Jen ta cena bude zase jako u toho L2.

  • dusan
   14:29 15.03.2020

   Ruská modernizácie T-72B majú zmysel, lebo majú pre tanky zázemie, majú ich tisíce kusov na sklade. Ani Rusi však nemodernizujú staršie tanky - T-72A, ktoré sú ekvivalentom ...Zobrazit celý příspěvek

   Ruská modernizácie T-72B majú zmysel, lebo majú pre tanky zázemie, majú ich tisíce kusov na sklade. Ani Rusi však nemodernizujú staršie tanky - T-72A, ktoré sú ekvivalentom T-72M1.

   Pre naše krajiny je už T-72 anachronizmom. Ich modernizácia na použiteľnú úroveň by bola drahá a sú v NATO nekompatibilné a ani na skladoch ich zas toľko nemáme.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:03 15.03.2020

    ano, ale stále pro ně máme zázemí a tváříme se jak skvělé jsou :-)

    ano, ale stále pro ně máme zázemí a tváříme se jak skvělé jsou :-)

   • Arthur
    15:58 15.03.2020

    Naozaj tých 33ks tankov T-72M1 pre tankový prápor dokážeme zmodernizovať slovenským obranným a bezpečnostným priemyslom pre potreby do začlenenia ťažkej mechanizovanej brigády na ...Zobrazit celý příspěvek

    Naozaj tých 33ks tankov T-72M1 pre tankový prápor dokážeme zmodernizovať slovenským obranným a bezpečnostným priemyslom pre potreby do začlenenia ťažkej mechanizovanej brigády na obdobie 15 - 20 rokov tj do príchodu novej generácie MBT.

    Určite by to bolo hospodárne, efektívne účinné a účelné, pričom úradníci hodnoty za peniaze v súčinnosti s MO SR (OS SR) určia aká je cenová hranica takto modernizovaných tankov voči nákupu nových zahraničných tankov.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     17:21 15.03.2020

     Isto .... "nejako" určite áno .... Ale buď to bude "ekonomicky prijateľná modernizácia" ... ktorá nič nerieši (T-72M1 je už zastaralý vo všetkom), alebo to bude modernizácia ...Zobrazit celý příspěvek

     Isto .... "nejako" určite áno ....

     Ale buď to bude "ekonomicky prijateľná modernizácia" ... ktorá nič nerieši (T-72M1 je už zastaralý vo všetkom), alebo to bude modernizácia "hlbšia" ... čo je pri 33 ks tankoch úplný nezmysel.

     Pre ťažkú mechanizovanú brigádu potrebujeme skrátka nové tanky ... alebo rovno priznajme, že na to nemáme ..... je to poctivejšie, ako sa tváriť, že "budujme" ťažkú mechanizovanú brigádu z ničoho ....

     Pri všetkej úcte k útvaru hodnoty za peniaze, ktorý si vážim, jednoducho toto nie je otázka na nich. To si musí stanoviť armáda čo vlastne chce aby sme splnili všetko čo musíme + aby sme sa s tým mohli vojakov do reálnej vojny ....

     Keby som bol vojak, tak "seriem" na všetky "hodnoty" a chcem zbraň ktorá mi umožní splniť úlohu a prežiť a spojenci očakávajú, že to riešenie bude s nimi kompatibilné. Fakt ma nazaujíma čo si o tom myslia naši lobisti ..... tí sa môžu prihlásiť o slovo až keď budú s riešením spokojní vojaci a naši spojenci. Nejaká forma kooperácie sa dá vždy nájsť ... pre západné firmy to je už samozrejmosť a nejakú participáciu ponúkajú takmer vždy.

     Lebo opačný postup je cestou do pekla ......nakupuje sa to čo chcú lobisti a potom sa "medituje" čo s tým a ako to zaradíme do výzbroje tak aby sme si splnili svoje úlohy v NATO.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:19 15.03.2020

     Trochu pochybuji že dokáže slovenský obranný průmysl zmodernizovat motopřevodové ústrojí.

     Trochu pochybuji že dokáže slovenský obranný průmysl zmodernizovat motopřevodové ústrojí.

 • flanker.jirka
  14:54 14.03.2020

  Leopardy a PZH 2000 pro Maďarsko je super řešení, pokud budou mít i APS. Tak nic lepšího dnes asi není dostupného. Možná by stálo za zvážení mít v Leopardu nabíjecí automat, ...Zobrazit celý příspěvek

  Leopardy a PZH 2000 pro Maďarsko je super řešení, pokud budou mít i APS. Tak nic lepšího dnes asi není dostupného.

  Možná by stálo za zvážení mít v Leopardu nabíjecí automat, například podobný jako u Leclercu. Konstrukčně tam jistě bude prostor pro úpravu věže a i ekonomicky by to mohlo vyjít levněji než nabíječ navíc.
  Pouze finanční náklady na vojáka v hodnosti svobodníka budou někde na 50 000 hrubého měsíčně, což je 600 000 za rok, navíc po pár letech nebudete muset nabíjecímu automatu platit odchodné odbytné nebo výsluhu, automat nepotřebuje dovolenou atd.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   17:33 14.03.2020

   Pro Leopard je možné použít robotické nabíjecí rameno, stejně tak jako pro Abrams (nedávno bylo představené v USA). Zástupci Bundeswehru jej nechtějí kvůli pomalejší kadenci ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro Leopard je možné použít robotické nabíjecí rameno, stejně tak jako pro Abrams (nedávno bylo představené v USA). Zástupci Bundeswehru jej nechtějí kvůli pomalejší kadenci (počáteční), Američané se o něj patrně zajímají pro budoucí modernizace a nejspíš by se našlo i víc zájemců. Obecně jde o docela zajímavou věc přičemž není potřeba interiér nějak zvlášť upravovat. Rameno zkrátka dělá to samé co nabíječ. U Leopardu by se tak dala použít akorát munice ve věži (15 ks), ale reálně se ta v korbě stejně moc nevyužije, tak by to stačilo. Vlastně těch 15 kousků není málo, takový Cantauro 2 nese munice méně.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:55 14.03.2020

    u Leclercu jsem našel v automatu 22 a v korbě dalších 18 kusů.

    u Leclercu jsem našel v automatu 22 a v korbě dalších 18 kusů.

    • Rase
     19:05 14.03.2020

     Jasně, tak 22 kusů munice je samozřejmě lepší než 15, ale věž leopardu by se musela přeřezat, aby šlo použít automat z Leclercu. To by ale bylo moc drahé a složité. V podstatě to ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasně, tak 22 kusů munice je samozřejmě lepší než 15, ale věž leopardu by se musela přeřezat, aby šlo použít automat z Leclercu. To by ale bylo moc drahé a složité. V podstatě to dopadlo tak, že výrobci osadili na podvozek Leopardu rovnou celou věž Leclercu, čímž nedávno vznikl EMBT (viz obrázek). Osobně se mi výsledek hodně líbí - takový evropský K2 :-))

     https://img.ihned.cz/attachmen... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:07 15.03.2020

      To už je "jen" otázkou řezání železa a usazení. To co je na odkazu, mix Lelclercu a Leopardu je možná zajímavé řešení, ale osobně bych raději z toho francouze opravdu použil pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      To už je "jen" otázkou řezání železa a usazení. To co je na odkazu, mix Lelclercu a Leopardu je možná zajímavé řešení, ale osobně bych raději z toho francouze opravdu použil pouze automat nabíjení, kanon Leopardu je lepší.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:50 14.03.2020

    Ono pokud by uvnitř vyřešili to, aby posádka mohla dobýt z toho vnitřního zásobníku. Pak by to nevadilo. Ale jinak je to dost málo vzhledem k tomu, že se jedná o mix(APDSFS, HE, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono pokud by uvnitř vyřešili to, aby posádka mohla dobýt z toho vnitřního zásobníku.
    Pak by to nevadilo. Ale jinak je to dost málo vzhledem k tomu, že se jedná o mix(APDSFS, HE, atd).Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   22:41 14.03.2020

   flanker.jirka Leo+PzH není jediné dostupné řešení. Ještě tu existuje "duo" K2+K9, které podle mého čistě subjektivního pohledu je možná lepší či minimálně konkurenceschopné vůči ...Zobrazit celý příspěvek

   flanker.jirka

   Leo+PzH není jediné dostupné řešení. Ještě tu existuje "duo" K2+K9, které podle mého čistě subjektivního pohledu je možná lepší či minimálně konkurenceschopné vůči Leo+PzH. A je také dostupné. Jak víme houfnice K9 slaví úspěch nejenom v Evropě a nejspíš je jen otázkou času, kdy nějaká evropská země zavede tank K2 či tank vzniklý na jeho základech (polské ambice).Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  10:51 14.03.2020

  Už před koronavirem jsem byl ohledně podepsání 53 miliardového kontraktu na BVP skeptickej, to natahování a měnění zadání za pochodu tomu nasvědčovalo. Teď se odvažuju tvrdit, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Už před koronavirem jsem byl ohledně podepsání 53 miliardového kontraktu na BVP skeptickej, to natahování a měnění zadání za pochodu tomu nasvědčovalo. Teď se odvažuju tvrdit, že minimálně tento rok skoro jistě nebude smlouva podepsána, neboť budou chybět finance a bůh ví, jak dlouho se z toho bude ekonomika zvedat. Dvou procentům HDP do čtyř let už taky nevěřím.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   11:41 14.03.2020

   V současné situace nejenom že není nákup BVP reálný, ale není ani logický, když bude potřeba obrovských investic na udržení ekonomiky, aby se nedostala do recese.

   V současné situace nejenom že není nákup BVP reálný, ale není ani logický, když bude potřeba obrovských investic na udržení ekonomiky, aby se nedostala do recese.

   • Rase
    17:39 14.03.2020

    Nebude se těch 53 mld platit naráz, ale v několika splátkách. Pak to nebude taková finanční zátěž - vrtulníky taky prošly bez větších problémů. Reálně vláda vynakládá víc peněz na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nebude se těch 53 mld platit naráz, ale v několika splátkách. Pak to nebude taková finanční zátěž - vrtulníky taky prošly bez větších problémů. Reálně vláda vynakládá víc peněz na různé blbiny.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:55 14.03.2020

   Za prvé, žádné měnění zadání za pochodu se nedělo. Za druhé, závazné nabídky mají přijít na MO do konce dubna. Jak velký dopad na ekonomiku bude současná situace mít se teprve ...Zobrazit celý příspěvek

   Za prvé, žádné měnění zadání za pochodu se nedělo. Za druhé, závazné nabídky mají přijít na MO do konce dubna. Jak velký dopad na ekonomiku bude současná situace mít se teprve uvidí a jaký to bude mít vliv na rozpočet MO. Možná by naopak taková investice jako pořízení BVP pomohla mnoha firmám.Skrýt celý příspěvek

   • satai
    12:57 14.03.2020

    "Jak velký dopad na ekonomiku bude současná situace mít se teprve uvidí."

    Bude velký nebo obrovský :-/

    "Jak velký dopad na ekonomiku bude současná situace mít se teprve uvidí."

    Bude velký nebo obrovský :-/

    • Scotty
     13:31 14.03.2020

     No uvidíme.

     No uvidíme.

   • Jirosi
    14:18 14.03.2020

    Také mi přijde, že zrovna tohle je jedno z možných pro ekonomických opatření pro domácí podniky.

    Také mi přijde, že zrovna tohle je jedno z možných pro ekonomických opatření pro domácí podniky.

  • Arthur
   12:56 14.03.2020

   Domnievam sa, že aj u nás s poukazom na vyššie uvedené budú mnohé plány prehodnotené so všetkým čo k tomu patrí... Takže ešte budeme radi za tie modernizované BVP-M a BPsVI. ...Zobrazit celý příspěvek

   Domnievam sa, že aj u nás s poukazom na vyššie uvedené budú mnohé plány prehodnotené so všetkým čo k tomu patrí...

   Takže ešte budeme radi za tie modernizované BVP-M a BPsVI.
   Prípadne sa zmohneme na ľahšiu modernizáciu tankov T-72M1 slovenským obranným a bezpečnostným priemyslom pre potreby do začlenenia ťažkej mechanizovanej brigády (a kto vie možno po tomto všetko aj 2030 bude prehodnotený).Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    15:41 14.03.2020

    Arthur -bojím sa,že to by rovnalo vyhadzovaniu financií do odpadu...BVP-M,MODERNA atď,by nebolo dobré riešenie...a myslím že tu neplatí porekadlo - lepšie niečo ako nič...

    Arthur -bojím sa,že to by rovnalo vyhadzovaniu financií do odpadu...BVP-M,MODERNA atď,by nebolo dobré riešenie...a myslím že tu neplatí porekadlo - lepšie niečo ako nič...

 • Chacal
  19:43 13.03.2020

  Zcela nezaujatě, je Leopard asi nejlepší volbou jakékoliv evropské armády. Doufám, že až dojde u nás na lámání chleba. Tak nebudeme opět modernizovat ten ruský šrot. Jakkoliv byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Zcela nezaujatě, je Leopard asi nejlepší volbou jakékoliv evropské armády. Doufám, že až dojde u nás na lámání chleba. Tak nebudeme opět modernizovat ten ruský šrot. Jakkoliv byl T72 ve své době skvělým tankem.
  A k panu Říhovi ze sekce vyzbrojování. Není to poprvé kdy takovýto kopanec ve prospěch Hávovo Omnipolu MO provedlo. A podepsat dvojnásobně předražený kontrakt. By sedalo nazvat odvahou v případě zakázky na ponožky za půl milionu. V případě zakázky za miliardy šlo o sprostou drzost. Je všeobecně známo že Kalousek má na MO dodnes své lidi. Proto ta neustálá snaha nechat vydělat Omnipol , jehož majitel p. Háva je rodinným přítelem Kalouska. Krásným příkladem byly letouny CASA !! Na MO by bylo zapotřebí provést pořádnou čistku.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:15 13.03.2020

   Jasně, za všechno může Kalousek. Zajímavé že všichni křičí jak je zakázka na DPET předražená, ale nikdo nepřinesl žádný hmatatelný důkaz.

   Jasně, za všechno může Kalousek. Zajímavé že všichni křičí jak je zakázka na DPET předražená, ale nikdo nepřinesl žádný hmatatelný důkaz.

  • Rase
   23:43 13.03.2020

   myslím že současná vláda vládne (nebo se významně podílí na vládě) dostatečně dlouho, aby se už nemusela vymlouvat na své předchůdce. Rovněž ANO má dostatečnou politickou sílu, aby ...Zobrazit celý příspěvek

   myslím že současná vláda vládne (nebo se významně podílí na vládě) dostatečně dlouho, aby se už nemusela vymlouvat na své předchůdce. Rovněž ANO má dostatečnou politickou sílu, aby si dosadili koho chtějí kam chtějí - tedy ty věčné stížnosti jsou už dost trapné.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   10:55 14.03.2020

   "Jakkoliv byl T72 ve své době skvělým tankem" ...nějak s drze vytrčenou bradou to nerozporuju, jen mě zajímá, podle čeho soudíte, že byl T-72 úspěšný tank. Podle počtu vyrobených ...Zobrazit celý příspěvek

   "Jakkoliv byl T72 ve své době skvělým tankem"

   ...nějak s drze vytrčenou bradou to nerozporuju, jen mě zajímá, podle čeho soudíte, že byl T-72 úspěšný tank. Podle počtu vyrobených kusů?Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:33 14.03.2020

    Soudí to podle "ve své době". Výroba byla zahájena v roce 1971.

    Soudí to podle "ve své době". Výroba byla zahájena v roce 1971.

   • Rase
    17:43 14.03.2020

    taky mě to hned trklo do očí. Nepřijde mi, že by T-72 byl nějakým skvělým tankem - prostě průměrný tank určený pro hromadnou výrobu - což bylo fajn, ale moc bych ho nepřeceňoval. ...Zobrazit celý příspěvek

    taky mě to hned trklo do očí. Nepřijde mi, že by T-72 byl nějakým skvělým tankem - prostě průměrný tank určený pro hromadnou výrobu - což bylo fajn, ale moc bych ho nepřeceňoval. Na Západě byl na tom stejně třeba M-60 nebo Leopard 1. Taky byly oblíbené a rozšířené, ale.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:25 14.03.2020

     M-60 určitě, ale souputníkem T-72 je spíše M1 Abrams. Co k počtu kusů je to taky masovka.

     M-60 určitě, ale souputníkem T-72 je spíše M1 Abrams. Co k počtu kusů je to taky masovka.

  • RiMr71
   10:57 14.03.2020

   ...jo a ten Kalousek... to je takový nevyléčetilený koronavirus Bureš-Jugend...

   ...jo a ten Kalousek... to je takový nevyléčetilený koronavirus Bureš-Jugend...

  • flanker.jirka
   14:37 14.03.2020

   Chacal Zkuste se podívat na časopis ATM 3/2020. Je tam dostatečně fundovaně napsán článek o nových pasivních prostředcích pro AČR. ...když už rýpete do zbrojařů, nezapomeňte ani ...Zobrazit celý příspěvek

   Chacal
   Zkuste se podívat na časopis ATM 3/2020. Je tam dostatečně fundovaně napsán článek o nových pasivních prostředcích pro AČR.
   ...když už rýpete do zbrojařů, nezapomeňte ani na konkurenci v podobě CSG.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  17:49 13.03.2020

  no bude to zaujímavé svk vs hun... 100 ks Spike LR2 vs 44ks Leopard 2A4 ... :)

  no bude to zaujímavé svk vs hun... 100 ks Spike LR2 vs 44ks Leopard 2A4 ... :)

  • palo satko
   20:04 13.03.2020

   Prečo by sme strielali po Madarovi? Ved Madar je Slovak, ktory sa špatne naučil finsky. Saper Vodička už s nami nesluži, tak aky problem!

   Prečo by sme strielali po Madarovi? Ved Madar je Slovak, ktory sa špatne naučil finsky. Saper Vodička už s nami nesluži, tak aky problem!

   • Jura99
    20:41 13.03.2020

    HEKTOR, palo satko: jeden za 18, druhý bez 2 za 20.

    HEKTOR, palo satko: jeden za 18, druhý bez 2 za 20.

    • flanker.jirka
     14:38 14.03.2020

     to jako slovák a maďar? :-)

     to jako slovák a maďar? :-)

  • Rase
   23:46 13.03.2020

   2A4 budou mít jen málo (12) a jsou určené na výcvik. Chápu ale 44 Leopardů 2A7 už je mnohem horší cíl, tak se to nehodí .))

   2A4 budou mít jen málo (12) a jsou určené na výcvik. Chápu ale 44 Leopardů 2A7 už je mnohem horší cíl, tak se to nehodí .))

  • Jura99
   09:48 14.03.2020

   jestli budou mít L2A7HU instalovanou APS, třeba Trophy jako Němci, tak bych těch Spiků koupil o řád více.

   jestli budou mít L2A7HU instalovanou APS, třeba Trophy jako Němci, tak bych těch Spiků koupil o řád více.

   • palo satko
    11:33 14.03.2020

    Teoreticky. Musel by sa totalne rozsypat sučasny ekonomicky, politicky a vojensky system. T.j. Hranice, ploty, žiaden globalny obchod, vlastna mena. V samotnych štatoch silny ...Zobrazit celý příspěvek

    Teoreticky. Musel by sa totalne rozsypat sučasny ekonomicky, politicky a vojensky system. T.j. Hranice, ploty, žiaden globalny obchod, vlastna mena. V samotnych štatoch silny nacionalizmus a skoro diktatura. Potom by mohlo vzniknut niečo ako hladanie spojenectiev a ochrancov. Slovensko by nemalo problem najst spojencov. Iste Rumunsko a Srbsko, možno Ukrajina a pravdepodobne Rusko. Ale samozrejme toto je bohapusta špekulacia, podobne ako strielanie madarskych leopardov v zemskych branach Felvideku pomocou Spikov.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:17 14.03.2020

     Není vám pak bližší se rovnou nechat obsadit Maďarskem, než zase tahat vojáky RF(nové SSSR) do střední Evropy?

     Není vám pak bližší se rovnou nechat obsadit Maďarskem, než zase tahat vojáky RF(nové SSSR) do střední Evropy?

     • HEKTOR
      15:04 14.03.2020

      Jirosi - no keď sledujem spätne našu domácu politiku,tak asi niekedy by som bol radšej keby slovensko bolo zase "pod" českom / maďarskom...a mohol by som si zanadávať ako nás česi ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi - no keď sledujem spätne našu domácu politiku,tak asi niekedy by som bol radšej keby slovensko bolo zase "pod" českom / maďarskom...a mohol by som si zanadávať ako nás česi / maďari osierajú a keby sme si vládli sami bolo by to určite iné,lepšie...no a v realite si vládneme sami a osierame sa až tak,že to nemá obdobu...Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      13:40 15.03.2020

      @ Hektor

      Čo sa čuduješ? To je také slovenské.....

      Slovami Muftiho: "Cudzie nechceme, svoje si nedáme". :-D

      @ Hektor

      Čo sa čuduješ? To je také slovenské.....

      Slovami Muftiho: "Cudzie nechceme, svoje si nedáme". :-D

    • HEKTOR
     14:55 14.03.2020

     palo satko - bojím sa že rusko v slovníku slovo -spojenec- nemá...možno by sme boli "spojenci" prvých pár dní keď by prišli...a že by prišli rýchlo...potom by zrazu mali naši ...Zobrazit celý příspěvek

     palo satko - bojím sa že rusko v slovníku slovo -spojenec- nemá...možno by sme boli "spojenci" prvých pár dní keď by prišli...a že by prišli rýchlo...potom by zrazu mali naši prozápadní politici tajomné nehody a musela by sa vymeniť vláda za nejakú "chápavejšiu" aby tu mohli ostať...ale veď to už poznáte - 1968...Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      15:55 14.03.2020

      Kedisi sa vravelo, ze Ceskoslovensko neochrani ziadna armada, ale skor skvely diplomat. Myslim, ze to plati aj dnes pre Cesko a Slovensko. Ked predpokladam tradicne spojenectvo ...Zobrazit celý příspěvek

      Kedisi sa vravelo, ze Ceskoslovensko neochrani ziadna armada, ale skor skvely diplomat. Myslim, ze to plati aj dnes pre Cesko a Slovensko. Ked predpokladam tradicne spojenectvo Nemec + Madar, tak zostava len Rus.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      17:47 14.03.2020

      Já teda nevím, ale přijde mi že Orbán je pořád docela dost kamarád s Putinem. Navíc už z podstaty věci je Maďarsko zajímavější spojenec než Slovensko. Teda když už sme v té ...Zobrazit celý příspěvek

      Já teda nevím, ale přijde mi že Orbán je pořád docela dost kamarád s Putinem. Navíc už z podstaty věci je Maďarsko zajímavější spojenec než Slovensko. Teda když už sme v té teoretické rovině "her".Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:06 14.03.2020

      Rase: V prvom rade sa radno vyhýbať spojenectvám s diktatúrami, ktoré sa skôr či neskôr zosypú a do tejto kategórie patrí ako Rusko, tak aj Maďarsko palo satko: Neviem, nakoľko by ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase: V prvom rade sa radno vyhýbať spojenectvám s diktatúrami, ktoré sa skôr či neskôr zosypú a do tejto kategórie patrí ako Rusko, tak aj Maďarsko

      palo satko: Neviem, nakoľko by som DE-HU spojenectvo nazýval tradičným. Vo svojich moderných dejinách boli asi 150 rokov spojencami Osmanov, ďalších cca 150 rokov sa ťahali k Francúzom a aj s Nemcami nie sú spojenci dlhšie, než práve tých 150 rokov. Aktuálne sú hospodárskou kolóniou Nemecka, no snažia sa z toho vyvliecť a aj z ideologických dôvodov (Nemecko je demokratická krajina, zatiaľ čo Maďarsko už nie) si práve snažia vybudovať nový spojenecký systém.
      Iba jedna vec je istá - Maďari si zasa neomylne nájdu takého spojenca, ktorý nakoniec prehrá. :-) je to dané tým, že majú sklon uzatvárať spojenectva na základe iracionálnych cielov (tým súčasným je udržanie aktuálneho režimu).Skrýt celý příspěvek

     • satai
      09:54 15.03.2020

      "Rusko má pouze dva spolehlivé spojence - armádu a námořnictvo"

      Alexandr III

      "Rusko má pouze dva spolehlivé spojence - armádu a námořnictvo"

      Alexandr III

 • PavolR
  16:17 13.03.2020

  V článku sú údaje počte maďarských T-72 sú absolútne nesprávne a mylné! Maďarsko malo k roku 1990 zavedených 138 tankov T-72, neskôr získalo v rámci deblokácie dlhu od ...Zobrazit celý příspěvek

  V článku sú údaje počte maďarských T-72 sú absolútne nesprávne a mylné!

  Maďarsko malo k roku 1990 zavedených 138 tankov T-72, neskôr získalo v rámci deblokácie dlhu od Bieloruska ďalších 100 ks. Z tohoto počtu bolo v roku 2005 77 ks darovaných irackej armáde a v roku 2014 80 kusov predaných firme Excalibur ( https://index.hu/kulfold/2014/... )
  Aktuálne má Maďarsko tabuľkovo v aktívnej službe 37 tankov T-72 a zakonzervovaných na sklade 43 ks!

  --------------
  K tomu označeniu HU - je to iba špekulácia, ale nemôže za tým byť toto: "Hungary is buying Leopard 2 tanks from Germany, and Israel was lobbying to have them equipped with certain additional devices coming from an Israeli company, instead of a French one." (zdroj: https://www.direkt36.hu/en/az-... )Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:59 13.03.2020

  Maďarská armáda na rozdíl od české má kromě "statečných" politiků a úředníků také větší duchapřítomnost. Maďarská armáda prvořadě kupuje techniku která je již na konci životnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarská armáda na rozdíl od české má kromě "statečných" politiků a úředníků také větší duchapřítomnost.
  Maďarská armáda prvořadě kupuje techniku která je již na konci životnosti či strategickou techniku, která v maďarské armádě absentovala.
  Maďarsko nákupem MBT, samohybných houfnic, PVO, atd. je si vědomo priorit a důležitosti těchto zbraní. V rámci bitevních vrtulníků se rozhodlo prozatím tuto schopnost si ponechat (GO MI-24), ale nechtělo plýtvat svými prostředky na nákup nových strojů, když celá paleta důležitější výzbroje je potřeba obměnit.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:01 13.03.2020

   Maďaři koupili tanky a houfnice. Všechno ostatní je ve stádiu úvah a příprav, tedy stejně jako u nás. Maďarská armáda je spíš pod tlakem různých lobbistů z Orbánova okolí.

   Maďaři koupili tanky a houfnice. Všechno ostatní je ve stádiu úvah a příprav, tedy stejně jako u nás. Maďarská armáda je spíš pod tlakem různých lobbistů z Orbánova okolí.

   • semtam
    18:26 13.03.2020

    Scotty A také H225M, H145M, BREN, koupila firmu Hirtenberger Defence Systems (minomety). Tím Maďarsko ukázalo a hlavně přesvědčilo, že to s nákupy (modernizací) pro svoje ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    A také H225M, H145M, BREN, koupila firmu Hirtenberger Defence Systems (minomety). Tím Maďarsko ukázalo a hlavně přesvědčilo, že to s nákupy (modernizací) pro svoje ozbrojené síly myslí vážně a nezůstává jen u jednoho či pár nákupů.
    Můj příspěvek hlavně cílil na to, že kupují potřebné a pro armádu klíčové zbraně. Nikdy nevíte co se může stát s ekonomikou. Ekonomická krize v roce 2008 přišla také jak blesk z čistého nebe a nyní je tu již reálná hrozba, že hysterie spojená s šířením viru může ekonomiku oslabit. Poté mohou být odsunuty či zrušeny nákupy pro armádu.
    Ohledně lobby, tu máte u armádních zakázek všudypřítomnou ale nějak jsem si nevšiml, že by Maďarsko mělo s tímto problém při srovnání s ČR, ale nějak to zhodnotit je vždy subjektivní.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:02 13.03.2020

     U nás se nakoupili vrtulníky H-1, na BREN 2 je část armády přezbrojená a další objednávka se bude podepisovat v dubnu. Nejsem si vědom toho že by ministerstvo nekupovalo nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

     U nás se nakoupili vrtulníky H-1, na BREN 2 je část armády přezbrojená a další objednávka se bude podepisovat v dubnu. Nejsem si vědom toho že by ministerstvo nekupovalo nějakou nepotřebnou nebo armádou nepožadovanou výzbroj.
     Pokud přijde ekonomická recese zasáhne akviziční plány Maďarska stejně jako naše. Prioritou ministerstva by mělo být uzavření smlouvy na nové BVP. To bude řekl bych nejdůležitější kritérium pro posouzení úspěšnosti současného vedení MO.
     V moha oblastech je na tom maďarská armáda mnohem hůř než ta naše a to že teď začali konečně trochu investovat nepovažuji za nic hodného obdivu.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:31 13.03.2020

      A také jsme pořídili radary MADR. De-facto vám napíši stejnou odpověď jako stirlingovi. Armáda maďarská i česká je v krizovém období (o krizi mluvila dokonce i Bílá kniha tuším rok ...Zobrazit celý příspěvek

      A také jsme pořídili radary MADR.
      De-facto vám napíši stejnou odpověď jako stirlingovi. Armáda maďarská i česká je v krizovém období (o krizi mluvila dokonce i Bílá kniha tuším rok 2011 či 2012). Ta krize spočívá v tom, že v jednom časovém období je potřeba obměnit celou řadu klíčové výzbroje. Pokud něco selže je tu velké riziko, že některá výzbroj se nemusí nakoupit a ztratí se schopnosti.
      Proto v tomto období utrácet prostředky za výzbroj, která není strategicky významná může znamenat v budoucnu problém (vše záleží na ekonomice a ochotě obměnit výzbroj). Mluvím o akvizici tzv. víceúčelových vrtulníků, které po rozhodnutí o GO Sokolu se stalo nadbytečné.
      V době očekávání náhrady pomalu za všechny významné strategické zbraně, je nákup systému H1 rozhazování penězi, protože nebyl nutný. Nutná je PVO (odsunuta), BVP, děla, MBT. Viz. Maďarsko.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:34 13.03.2020

      Náhrada Mi-24 není žádná novinka, ale dlouhodobý požadavek armády. Ta tohle téma jsme tu měli už mnoho diskuzí a nehodlám tohle kolo znovu začínat. Já třeba považuji za mrhání ...Zobrazit celý příspěvek

      Náhrada Mi-24 není žádná novinka, ale dlouhodobý požadavek armády. Ta tohle téma jsme tu měli už mnoho diskuzí a nehodlám tohle kolo znovu začínat. Já třeba považuji za mrhání penězi maďarskou modernizaci (nebo spíš uvedení do provozu) jejich Mi-24. To že zakázku zdali do Ruska považuji jen za dovršení celé absurdity.
      U nás se nové MBT budou řešit až po roce 2025. Takže projekty co mají prioritu jsou BVP, děla ráže NATO a PVO. Kromě tech děl oboje čeká i Maďary. U PVO to vypadalo že jsou před podpisem systému NASAMS, ale zřejmě z toho nic nebude. To jen k údajné Maďarské rozhodnosti a tahu na branku.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      23:14 13.03.2020

      Scotty Ani já nechci vytvářet OT, má poznámka na víceúčelové vrtulníky byla hlavně mířena na srovnání druhu a typů nakupované výzbroje. Navíc dlouhodobý požadavek armády byl jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ani já nechci vytvářet OT, má poznámka na víceúčelové vrtulníky byla hlavně mířena na srovnání druhu a typů nakupované výzbroje. Navíc dlouhodobý požadavek armády byl jako náhrada za W-3A Sokol plus poněkud nešťastně se do toho zapletli MI-24, protože armáda nepočítala s bitevníky, jak se to poté utvářelo viz. příslušné diskuze.
      Pokud použijete logiku a selský rozum, tak nákup víceúčelových vrtulníků je nad rámec a zbytečně zatěžuje rozpočet ČR a odvádí peníze na smysluplnější věci, viz. odsun výběru PVO. To, že politikum dalo na papír, co armáda chce na věci nic nemění, papír snese všechno.

      Maďarsko v rámci pozemních sil a vrtulníkového letectva současných i plánovaných akvizic dělá správné kroky a to, že mění techniku na konci své životnosti a hlavně nakupuje techniku co dělá armádu armádou, tj. MBT, děla, plánují PVO, BVP, atd.
      Vrtulníkové letectvo omladily typy H225M a H145M. Plnotučný vrtulník střední třídy a typický představitel LUH, jdou krásně dohromady. Vzhledem k tomu, že spousta dalších nákupů je čeká, chcete-li je naplánováno a zároveň se rozhodli si ponechat schopnost bitevníků, je udržení MI-24 ve službě logickým krokem, který neodčerpává tolik finančních prostředků, kolik by odčerpalo pořízení nového typu. A opět zmíním, že bitevní vrtulníky jsou nejpostradatelnější ze všech hlavních druhů zbraní.

      Z toho důvodu vidím, že maďarské nákupy jsou prozíravější než u nás, kdy na to jdeme od druhého konce a tím pádem se vystavujeme riziku, že když něco selže, tak naše armáda bude asymetrická.Skrýt celý příspěvek

   • Chacal
    19:48 13.03.2020

    Kéž bychom i u nás měli takové lobbisty. Kteří by vyzbrojování AČR tlačili tím správným směrem. A nejen peníze směrem do kapes Hávy , který následně sponzoruje TOPku.

    Kéž bychom i u nás měli takové lobbisty. Kteří by vyzbrojování AČR tlačili tím správným směrem. A nejen peníze směrem do kapes Hávy , který následně sponzoruje TOPku.

    • Scotty
     22:02 13.03.2020

     Tak určitě, Metnar Kalouskův agent :). Vám se nezdá pořízení systému DPET jako krok správným směrem?

     Tak určitě, Metnar Kalouskův agent :). Vám se nezdá pořízení systému DPET jako krok správným směrem?

  • PavolR
   16:21 13.03.2020

   Maďarská armáda v prvom rade už nemá na nákupy žiaden dosah - minulý rok došlo k zmenám na viacerých postoch a budúce nákupy sa v podstate dostali pod kontrolu úradníkov z Úradu ...Zobrazit celý příspěvek

   Maďarská armáda v prvom rade už nemá na nákupy žiaden dosah - minulý rok došlo k zmenám na viacerých postoch a budúce nákupy sa v podstate dostali pod kontrolu úradníkov z Úradu predsedu vlády ...Skrýt celý příspěvek

  • stirling
   17:08 13.03.2020

   Obdiv k Maďarsku bych nechal v šuplíku. Nechtěl bych žít v zemi kdy vláda utratí tolik peněz a nemusí prakticky ani říct kolik to bylo přesně a na základě čeho rozhodla pro tohle. ...Zobrazit celý příspěvek

   Obdiv k Maďarsku bych nechal v šuplíku. Nechtěl bych žít v zemi kdy vláda utratí tolik peněz a nemusí prakticky ani říct kolik to bylo přesně a na základě čeho rozhodla pro tohle. Ano korupce je i u nás, ale vždy se musí říct kolik to stálo.
   S tím Říhou je mě to také líto jak je v článku uvedeno, konečně jsem měl pocit, že se něco reálně děje a podpisuje.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    18:46 13.03.2020

    stirling Obdiv nechávám v šuplíku. U nás se také nejelo úplně čistě, také nevíme, podle čeho armáda vybrala např. vrtulníky (ano vím, dle MMM, ale to spíše připomíná Jáchyme hoď ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling

    Obdiv nechávám v šuplíku. U nás se také nejelo úplně čistě, také nevíme, podle čeho armáda vybrala např. vrtulníky (ano vím, dle MMM, ale to spíše připomíná Jáchyme hoď to do stroje). Ale tak to už u armádních zakázek chodí po celém světě.
    Co chválím v případě Maďarska, je to, že když před ním stojí modernizace celé řady důležité (strategické) výzbroje, což je velmi nákladné. A jsou v podobné situaci jako my. Tak nakupují zprvu to, co je opravdu klíčové. My jsme poslali téměř 15 mld. Kč na náhradu MI-24 i když MI-24 nekončila životnost a ruku na srdce bitevní vrtulník není klíčová či strategicky významná zbraň. A celá řada mnohem důležitějších a nákladných nákupů nás čeká jako třeba BVP, PVO, děla, MBT, Gripen (?). Jak si bude stát česká ekonomika v novém desetiletí je otázka, doufám, že bude v pohodě.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:04 13.03.2020

  ...tak pro Maďary to není nová řeka, měli Tigry, teď mají Leopardy :)

  ...tak pro Maďary to není nová řeka, měli Tigry, teď mají Leopardy :)

  • Laci
   21:11 13.03.2020

   A my zas měli Panthery, tak už bysme konečně mohli mít ty Leopardy..

   A my zas měli Panthery, tak už bysme konečně mohli mít ty Leopardy..

   • RiMr71
    10:51 14.03.2020

    tak tak :)

    tak tak :)

 • fotr
  13:40 13.03.2020

  Vaz mu zlomila „malicherná“ chyba, při kterém jeden z úředníků špatně odhadl cenu zakázky za nákup pasivních radiolokátorů Vera NG. Tyhle plky ať si nechají pro hloupé. Máme ...Zobrazit celý příspěvek

  Vaz mu zlomila „malicherná“ chyba, při kterém jeden z úředníků špatně odhadl cenu zakázky za nákup pasivních radiolokátorů Vera NG.

  Tyhle plky ať si nechají pro hloupé. Máme snad věřit že s cenou zakázky za stamiliony a miliardy pracuje jen jediný člověk a že si tam nenechávají vypracovat odborné posudky nebo jejich oponentury?
  Pokud by se tak ale doopravdy dělo, tak to znamená že tam je něco hoodně špatně a že tam jsou lidé kteří by tam být neměli a je potřeba je vyměnit, ministrem obrany počínaje.
  Tvrzení že jeden úředník to špatně ODHADL je neuvěřitelné!Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:33 13.03.2020

   Pokud vím tak znalecký posudek pro ministerstvo skončil s výsledkem že cena je v čase a místě obvyklá. První odhad ceny systému byl dělaný v roce 2016, je jasné že že za čtyři roky ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud vím tak znalecký posudek pro ministerstvo skončil s výsledkem že cena je v čase a místě obvyklá.
   První odhad ceny systému byl dělaný v roce 2016, je jasné že že za čtyři roky může cena vzrůst. Píše se že ty čtyři roky došlo k mnoha vylepšením Věry NG, to jistě také zvedne cenu. Navíc ministerstvo musí nejprve odhadnout cenu a až poté začít jednat s výrobcem o reálné hodnotě zakázky.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    14:45 14.03.2020

    A čekal někdo jiný výsledek toho posudku, když si jej zadávalo samo MO? :-D To co zadáválo samotné MO vždy vyšlo, tak jak potřebovali.

    A čekal někdo jiný výsledek toho posudku, když si jej zadávalo samo MO? :-D To co zadáválo samotné MO vždy vyšlo, tak jak potřebovali.

    • Scotty
     15:29 14.03.2020

     Je zajímavé že chytráků kteří tvrdili že je to na 100% předražené se vyrojilo spousty. Proč tedy nikdo z nich nezveřejnil to z čeho vycházel? Nebo na to přišli pohledem z okna?

     Je zajímavé že chytráků kteří tvrdili že je to na 100% předražené se vyrojilo spousty. Proč tedy nikdo z nich nezveřejnil to z čeho vycházel? Nebo na to přišli pohledem z okna?

    • Scotty
     15:32 14.03.2020

     Aby bylo jasno neříkám že to předražené nemůže být, ovšem bez nějakých reálných důkazů jsou to jen řeči.

     Aby bylo jasno neříkám že to předražené nemůže být, ovšem bez nějakých reálných důkazů jsou to jen řeči.

  • Marcus
   17:03 13.03.2020

   On je rozdíl když se původně měly kupovat Very NG (jako NATO) na přívěsu od Agadosu nebo na čtyřnožce a když armáda po 4 letech vývoje požaduje systém, kde veškeré stanice jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   On je rozdíl když se původně měly kupovat Very NG (jako NATO) na přívěsu od Agadosu nebo na čtyřnožce a když armáda po 4 letech vývoje požaduje systém, kde veškeré stanice jsou skrytě umístěné v kontejnerech ISO 1C s novými německými stožáry. To je jeko nebe a dudy, logicky i cenově.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...