Snadno se řekne, obtížněji udělá: Výroba střel pro systémy protivzdušné obrany Patriot

Snadno se řekne, obtížněji udělá: Výroba střel pro systémy protivzdušné obrany Patriot
Odpal střel PAC-3 MSE z komplexu Patriot / U.S. Army (Zvětšit)

Vzhledem k intenzivnímu využívání protiletadlových a protiraketových systémů Patriot na Ukrajině a Středním východě firmy Raytheon a Lockheed Martin čelí tlaku na rychlejší výrobu střel země-vzduch Patriot. To je také zřejmě hlavní překážkou prodeje / dodávek systémů Patriot do dalších zemí, vč. Ukrajiny – radary, velící centra a odpalovací vozidla dostanete. Ale nač vám budou, když nemáte střely?

„Je nezbytné, abychom měli moderní systémy protivzdušné obrany! Řečeno jazykem frontové linie: Zde jsou střípky důsledků příchodu [pum] KAB od mých bratrů z 3. brigády a 7. brigády. Systém protivzdušné obrany Patriot dokáže úspěšně bojovat s letadly [Su-34] nesoucími tyto [přesně naváděné] pumy [KAB]!“ napsal na Telegramu ukrajinský poručík „Alex“. Současně přiložil video s následky exploze pumy KAB.

Obecně má Ukrajina velký problém se slabou nebo prakticky neexistující protivzdušnou obranou (PVO) v oblasti frontové linie – chybí kinetické prostředky i výkonné systémy elektronického boje. Ruské průzkumné drony prakticky beztrestně létají nad Charkovem a dalšími oblastmi. Beztrestné operace ruských dronů vedly k objevení a zničení několika systémů HIMARS a odpalovacích vozidel Patriot (byly v transportní poloze) pomocí ruských takticko-operačních střel Iskander. Rusové drží Iskandery v neustálé bojové pohotovosti, aby v případě „zavolání“ udeřily na hodnotné cíle.

Při posledním a velmi medializovaném úderu Iskander zničil dvě ukrajinská odpalovací vozidla M901 Patriot ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od frontové linie. Vozidla objevil ruský dron SuperCam. Podle serveru Censor.net bylo při útoku zabito devět ukrajinských vojáků.

Ztráta zabolela. V prvé řadě kvůli smrti vycvičených a motivovaných vojáků. Ale také, jak uvádí známý ukrajinský novinář a aktivista Jurij Butusov, který je neustále v kontaktu s vojáky v první linii, protože Patriot je „strategicky důležitou a nejúčinnější zbraní pro boj s ruskými letouny.“ Navíc Patriot jako jediný umí sestřelovat ruské balistické nebo kvazi-balistické rakety Iskandery a Kinžal.

Kižnál sice fascinuje novináře svou rychlostí Mach 10. Avšak v konečné fázi letu, kdy Kinžál letí setrvačností, jeho rychlost klesá na dvoj- až trojnásobek rychlosti zvuku, jako u střely Iskander. Důvod? Prostě fyzika. A právě v této konečné fázi letu jsou rakety Iskander / Kinžál nejzranitelnější.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot

Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a ...

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot jako symbol americké důvěry ve vítězství Ukrajiny

V rámci nejnovějšího balíčku americké pomoci Ukrajina získá jednu baterii protileteckého a ...

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot zvedají štít nad východní Evropou

Na polském letišti v Radomi poprvé proběhlo testování budované polské integrované protiraketové a ...

PREMIUM NATO kupuje 1000 střel PAC-2 GEM-T pro protiraketové systémy Patriot

Agentura NATO pro podporu a pořizování NSPA (NATO Support and Procurement Agency) podepsala se ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.