Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. UVZ je také tvůrcem nového ruského tanku T-14 Armata. UVZ se však utápí v hlubokých ekonomických problémech, což ohrožuje sériovou výrobu tanků T-14.

Proč se starat o ekonomickou situaci ruské firmy UVZ? Finanční zdraví UVZ nám napoví, zda firma splní svůj plán vyrábět přes 100 tanků T-14 Armata ročně. Jinak řečeno se dozvíme, kdy se nový ruský tank stane zbraňovým systémem se skutečnou bojovou hodnotou.

Ale popořádku. Státem vlastněná firma UVZ vyrábí celou řadu produktů - železniční vozidla (vlaky, trmavaje, vagony), stavební a zemědělské stroje, hutní produkty, nástroje a samozřejmě vojenskou techniku. UVZ je mimo jiné největším světovým výrobcem hlavních bojových tanků. V roce 2015 ve firmě pracovalo přes 30 000 lidí.

O situaci v UVZ na začátku roku informoval The New York Times ve svém článku Labor Unrest Stirs in Russia as an Economic Chill Sets In. Podle newyorského deníku tisíce pracovníků chodí již rok (k únoru tohoto roku) do továrny, aniž by měli cokoliv na práci.

Během nedostatku práce byl plat pracovníků v divizi výroby železničních vozidel a automobilů snížen na ⅔ - asi na 260 dolarů. Naopak pracovníci v oblasti výroby tanků získávají peníze v plné výši. Podle ruské agentury RBK je nyní asi 3000 zaměstnanců civilní výroby na nucené dovolené.

Problémem UVZ není ale jen nedostatek zakázek, ale také obří dluhy. Na začátku srpna agentura RBK informovala o ochotě ruské banky Gazprombank refinancovat dluh UVZ, který dosahuje výše 200 miliard rublů (72 miliard Kč). Ruská vláda také přislíbila poskytnout státní záruky ve výši 15 miliard rublů.

Největšími věřiteli UVZ jsou ruské banky Alfa-Bank, Sberbank, Gazprombank a Svyaz-Bank. V červenci dokonce Alfa-Bank podala na UVZ návrh na konkurz kvůli dluhu ve výši 9 miliard rublů. Do sporu se vložilo ruské ministerstvo průmyslu a obchodu, podle které obě strany dosáhly “určité shody”. Prohlášení zástupců Alfa-Bank je však mnohem opatrnější.

Podle agentury RBK závod UVZ v roce 2015 vykázal rekordní ztrátu 16,4 miliardy rublů (6 miliard Kč) - třikrát více, než v předešlém roce. Podle UVZ 58 % jejich příjmů pochází z vojenského prodeje, 15 % z civilního prodeje a zbytek z další obchodní činnosti (služby, nákup/prodej, přeprava zboží, atd.

Hlavní budova firmy Uralvagonzavod. / Public Domain

Podle Alekseje Žariče, náměstka generálního ředitele UVZ, Kreml kvůli špatné ekonomické situaci snížil zálohy za objednávky vojenské techniky, takže se společnost musela obrátit na banky. Kvůli rozběhu výroby tanků T-14 bylo třeba dovést strojní zařízení ze zahraničí - zařízení ale díky pádu rublu stojí dvakrát více, než před krizí.

Dodejme, že v Rusku je objem výroby CNC (počítačem řízených) obráběcích strojů na nízké úrovni a většina moderních průmyslových strojů (CNC soustruhy, frézy, svářečky) jsou zahraničního původu.

“Indikátory jako jsou tyto (pro UVZ - pozn. red.) nebyly pozorovány od roku 1990. V důsledku hospodářské krize výrazně spadla poptávka po železničních vozidlech,” uvádí se v oficiálním prohlášení ruského ministerstva průmyslu a obchodu k situaci v UVZ.

Jak situace ovlivní dodávky T-14 Aramata? UVZ prozatím dodala ruské armádě 20 tanků T-14 na testování.

Generální ředitel UVZ Oleg Sijenko v červenci uvedl, že UVZ dodá v letech 2017 a 2018 ruské armádě 100 tanků. Podle schváleného programu státních zbrojních zakázek pro roky 2011 až 2020 přitom mělo být do roku 2020 dodáno 2300 tanků Armata.

Mezitím Sijonko podle RBK požádal Kreml o další záruky ve výši 60 miliard rublů, aby mohla UVZ splácet úvěry bankám v letech 2017 a 2018. Část peněz bude využita k nákupu vybavení produkční linky tanků Armata.

Zdroj: RBKRussian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Prvních 100 tanků T-14 Armata do roku 2018

Firma Uralvagonzavod podle vlastních slov již zahájila sériovou výrobu nového ruského tanku T-14 ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Saudové kupují tanky Abrams za 1,15 miliard dolarů

Saudská Arábie od firmy General Dynamics Land Systems nakoupí 153 tanků M1A2S Abrams (“S” jako ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • APACHE / HAVOK
  20:06 20.10.2016

  Hele mi tady resime Tank Armatu a ne nejake ukrajince...co ta armata...rozjedou seriovku to me zajima a vime neco konkretniho o sistemu afganit

  Hele mi tady resime Tank Armatu a ne nejake ukrajince...co ta armata...rozjedou seriovku to me zajima a vime neco konkretniho o sistemu afganit

 • JirkaM
  14:44 03.09.2016

  Tak já taky přidám pár Ukrajinců do vzorku, dohromady už trochu reprezentativní bude :-) Slečna z Kyjeva, mladý muž z Oděsy. Oba jsou chytří, vzdělaní, pracovití a velmi slušní ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak já taky přidám pár Ukrajinců do vzorku, dohromady už trochu reprezentativní bude :-)

  Slečna z Kyjeva, mladý muž z Oděsy. Oba jsou chytří, vzdělaní, pracovití a velmi slušní lidé (až na ty názory ;-) pracující v IT pro mezinárodní firmy a neznají se.

  Slečna z Kyjeva měla v době majdanu slavnostní náladu, když jsem se jí snažil vysvětlit, že začíná občanská válka a že přijdou o Krym, myslela že jsem blázen.

  Na to proč je většina východu Ukrajiny proti Majdanu (na tom jsme se schodli) měla odpověď, že tam žijí dělníci, horníci atd. a že všichni nejsou úplně chytří.

  Její odpověď na otázku, jestli jim USA pomohou, byla "Gruzii také pomohli a jak se tam mají lidé dobře." a když jsem jí vysvětlil, že se tam zase tak dobře nemají, namítla, že je to kvůli Ruské invazi. Jenže, pak se neochotně rozpoměla, že v Osetii mají nějaké rodinné známé a že ti Gruzínce opravdu nemusí. (Nakonec USA skutečně Ukrajině pomohli přesně tak jako Gruzii.)

  Když pak postupně začínala občanská válka, byla patrioticky stále pro vládu. Ale zároveň si byla naprosto jistá, že se na Ukrajinu nikdy nevrátí.

  Mladý muž z Oděsy měl názory podobné, ale neprobírali jsme to tak podrobně.

  Shrnutí:
  Mnoho lidí skutečně Porošenka podporuje a není to jen nacistický odpad. Podporují konflikt (Krym a Donbas jsou přece jejich), ale omezují se na bezpečné kibicování z povzdálí. Na Ukrajině rozhodně žít nebudou a jejich děti už nejspíš nebudou Ukrajinci.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:26 19.08.2016

  ono s tymi zvaermi na zaklade "poznam par ukrajincov" je to take osemetne. Nikdy tam nemate nejaku reprezentativny vzorku. Keby napr volby v SR dopadli podla mojho okolia tak ...Zobrazit celý příspěvek

  ono s tymi zvaermi na zaklade "poznam par ukrajincov" je to take osemetne.

  Nikdy tam nemate nejaku reprezentativny vzorku. Keby napr volby v SR dopadli podla mojho okolia tak SMER, SNS i Kotleba maju spolu jednociferny vysledok. A realita? ta je uplne ina.

  A tu plati co som napisal. I ked ukrajinci urcite niesu nejako nadsenim bez seba z aktualnej vlady a napriek dvom rokom reforiem, klesajucej zivotnej urovni atd maju proruske strany spolu cca 16% co je menej ako tvrdy nacionalisti. Jasne prozapadne strany maju okolo 50% tolko len k opatovnemu brataniu sa s Rusmi ako tu raziel naznacoval.

  Rusko o Ukrajinu nenavratne prislo a cim viac na nu budu Rusi tlacit tym ochotnejsie pojde smerom na zapad. Co myslite ako by to dopadlo keby teraz USA poziadalo o povolenie postavit zakladne? B udu ich tam vytat s nadsenim pretoze by mali zaruku ze Rusi si extra dobre rozmyslia riskovat priame napadnutie americkych jednotiek.

  A k tomu majdanu a podpore zo zapadu. ANo urcite tam bola kedze zapad standardne podporuje prodemokraticke hnutia no ak sa vratite k zaciatkom majdanu tak tam protestovali vedno mlady ukrajnici ako z vychodu tak iz zapadu proti ekonomickemu smerovaniu krajiny ktora isla do haja kym Janukovicov syncek nieze privatizoval, ale obrazne s pistolou pri hlave skupoval za smiesne peniaze aj sukromne vybudovane firmy.

  A ako som napisal, keby Rusi netlacili na zotrvanie Janukovica, ale zatlacili nanho este pred prvymi mrtvymi najneskor do 4 rokov tam bude proruska vlada nazad. Ukrajina uz prozapadnu vladu mala a tiez to trvalo len jedno volebne obdobie.Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  16:17 19.08.2016

  Mezi pár mých klientů patří také ukrajinci... naivně jsem si myslel, že jejich názor na danou situaci bude silně prozápadní. Ale oni byli tak znechucení vývojem jejich politiky, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Mezi pár mých klientů patří také ukrajinci... naivně jsem si myslel, že jejich názor na danou situaci bude silně prozápadní. Ale oni byli tak znechucení vývojem jejich politiky, že obecný postoj, který jsem u nich zaznamel, byl "jsem rád že jsem pryč". Většina z nich se tam vrátit nechce. Popravdě, kdo by z té naší krásné země :))) chtěl na frontu, že? Když tu pracuí a žijí již několik let. A i proto jejich názor beru s nadhledem. Asi jako názor emigrantů, kteří žijí v Z. Evropě nebo USA, mají hypotéky, děti, jiné závazky, ale pochopitelně též názor na to, jak by to místní měli dělat.

  Samozřejmě jsou tací, kteří investují do svých nemovitostí na Ukrajině peníze vydělané zde.. to nepopírám.

  Taková perlička. Pamatuji si vyjádření ex. české a ex. porno herečky Dolly Buster, když se ji před prvními volbami do Evropského parlamentu zpovídala nějaká TV a na dotaz, co si myslí o KSČM se upřímně rozesmála, že tu máme komunisty. Na jednu stranu mě to také rozesmálo, že pro ni symbol úpadku několika desetiletí Česko-Slovenska stále existuje a má popularitu, na druhou stranu na tom bylo znát nepochopení místní situace a místních problémů.

  Proto beru názor Ukrajinců s nadhledem a měřítko pro mě je, jestli se hodlají vrátit a kvůli tomu v současnosti investují své prostředky zpět na Ukrajinu. Jinak je to tlachání jako na této diskuzi :D, tj. bez jako u piva :)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:03 19.08.2016

  Já si nevyberu, kterýho Ukrajince na stavbě potkám, neovlivním jestli je to pravičák, levičák, komunista, vegan, katolík, pravoslavný, trekkies, hippies...některý potkávám ...Zobrazit celý příspěvek

  Já si nevyberu, kterýho Ukrajince na stavbě potkám, neovlivním jestli je to pravičák, levičák, komunista, vegan, katolík, pravoslavný, trekkies, hippies...některý potkávám opakovaně, jiný už nikdy nevidím...mám ale možnost pravidelně mluvit (po dobu několika let) také s některými jejich šéfy a těm projde rukama hrozně moc kluků, co sem jezdí na práci. Spousta z nich se snaží zůstat, jiní jezdí za ženou a dětmi, takže Ukrajincema zůstanou. Kdo dělá ve stavebnictví, potkává pořád Ukrajince, Moldavce, Rumuny a Armény....

  Co se týče tý Oděsy, o tom začal sám...to byste museli vidět, jak byl bledej a roztřesenej, když o tom mluvil - úplně vlhký oči. Byl jsem s nima den po té události, on si Skypoval s matkou a sestrou (nejsou Rusové).Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  15:53 19.08.2016

  raziel, nepises "v podstate to samy", precitaj si to vsetko znova, zamysli sa nad tym a az potom sa ohanaj invektivami. Ze s Lukym suhlasim neznamena, ze si myslim, ze jeho vzorka ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel, nepises "v podstate to samy", precitaj si to vsetko znova, zamysli sa nad tym a az potom sa ohanaj invektivami. Ze s Lukym suhlasim neznamena, ze si myslim, ze jeho vzorka je reprezentativna a zatial co prvej casti prispevku nemam dovod oponovat, kedze som to uz raz urobil, ten suhlas bol hlavne na druhu cast.

  Co si tvrdil a na co som ja reagoval bolo, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu. Ja tvrdim, ze to nevies, nic viac.

  A uprimne, o tom, kto je tu dlhsie az na par vynimiek nemam ponatia, neviem ako ty, ale mam lepsie veci na praci, nez sledovat, aky nick sa ako casto a ako dlho objavuje a je mi to celkom jedno. Projekcie si prosim nechaj pre seba.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:49 19.08.2016

  Panove, jestli ty jednotne nazory skupim Ukrajincu nebou dany tim, ze mame tendenci se stykat s lidmi podobnych nazoru a stranit se lidi snazory opacnymi. Pokud tady u nas byla v ...Zobrazit celý příspěvek

  Panove, jestli ty jednotne nazory skupim Ukrajincu nebou dany tim, ze mame tendenci se stykat s lidmi podobnych nazoru a stranit se lidi snazory opacnymi.
  Pokud tady u nas byla v minulosti rodina presvedceneho komunisty, tak se stykala s lidmi podobne svet vidicimi pripadne primo s okupanty. Jine rodiny a jejich okruh zase nadaval na Rusaky.

  Ja osobne znam jen jednoho Ukrajince, a ten Rusy nenavidi.

  Luky: neverim tomu, ze znate 25 Ukrajincu tak, jako vy neverite pruzkumum, ktere vam nerikaji to,co chcete slyset.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:20 19.08.2016

  a můj....a jsme zase na začátku. Přesto myslím, že je dobře, že jsou lidi, kteří sbírají informace z různých zdrojů

  a můj....a jsme zase na začátku. Přesto myslím, že je dobře, že jsou lidi, kteří sbírají informace z různých zdrojů

 • Luky
  15:17 19.08.2016

  ...no jo RiMre, jestli my nejsme prohnaní manipulátoři, kteří rádi ovlivňují svoje okolí (mě se chtějí zalíbit, protože je jako architekt kontroluju v práci :)... a nemá si brát ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no jo RiMre, jestli my nejsme prohnaní manipulátoři, kteří rádi ovlivňují svoje okolí (mě se chtějí zalíbit, protože je jako architekt kontroluju v práci :)... a nemá si brát ten ještěří řidič tvoji dceru? (tchánovi se zkraje taky dycky nadbíhá :).

  Ale vážněji, nevymyslel jsem si to a když se s někým bavím, tak doopravdy poslouchám. Jinak já chtěl spíš upozornit na tu deziluzi. Je dobře že za vládou stojí...pak už by to asi bylo úplně v háji.

  O jakých konkrétních špinavostech na Krymu mluvil? Nebo tím myslel Donbas?Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:54 19.08.2016

  ...no vidíš Luky a já znám taky partu úkáček modelářů co tu makají a ti ne že by oslavovali svoji současnou vládu (pro ně je to jedna svoloč), ale dle jejich vyjádření za ní stojí, ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no vidíš Luky a já znám taky partu úkáček modelářů co tu makají a ti ne že by oslavovali svoji současnou vládu (pro ně je to jedna svoloč), ale dle jejich vyjádření za ní stojí, protože proti Rusku se spojit musí, pro ně je Rusko minulost a cituji "prolhané bolševické zlo".
  Součástí té skupiny je i Ukrajinec ale ve skutečnosti Rus přímo z Krymu (tady maká v Tescu s ještěrkou), který z tama těsně po obsazení zdrhnul natrvalo a stydí se za to že je Rus, zat yšpinavosti, co tam (pouze jeho slova) dělali.
  O čem ten můj vzorek svědčí? Vůbec o ničem. Stejně jako ten tvůj...Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:38 19.08.2016

  Blaku, ty si dobrá vlez do zadnice :) píšu v podstatě to samý, jen se tu díkybohu angažuji velmi, velmi zřídka a pro tebe jsem nový. Luky je tu starý veterán - tak to koukám z jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Blaku, ty si dobrá vlez do zadnice :) píšu v podstatě to samý, jen se tu díkybohu angažuji velmi, velmi zřídka a pro tebe jsem nový. Luky je tu starý veterán - tak to koukám z jeho úst přijímáš bez jediné připomínky.Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  14:08 19.08.2016

  Luky, suhlas so vsetkym, ja som sa snazil hlavne vyvratit to razielove vehementne tvrdenie, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu. Nebudem tvrdit, ze stoja o Porosenkovu demokraciu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky, suhlas so vsetkym, ja som sa snazil hlavne vyvratit to razielove vehementne tvrdenie, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu.

  Nebudem tvrdit, ze stoja o Porosenkovu demokraciu, tak ako u nas uz snad nikto nestoji o Meciarovu demokraciu. Bohuzial, pri takychto prechodoch na volnejsi rezim obvykle zistis az prilis neskoro, ze si k moci pripustil namiesto zastupcu ludu zivel. To sa prejavi az ked je pri moci.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:59 19.08.2016

  Do neobjektivního vzorku přidávám dalších cca 25 Ukrajinců se kterými se pracovně potkávám a kteří tam mají své vlastní rozvětvené příbuzenstvo. Když to tam vypuklo, říkal jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Do neobjektivního vzorku přidávám dalších cca 25 Ukrajinců se kterými se pracovně potkávám a kteří tam mají své vlastní rozvětvené příbuzenstvo.
  Když to tam vypuklo, říkal jsem jim, ať se moc neradují, že USA nejsou Ježíšek a Nulandová není zoubková víla. Tenkrát byli tak půl napůl...někteří dost prozápadní (mají už naše občanství) po Oděse řekli, že už nechtějí mít s Ukrajinou nic společnýho (rodiny jsou z Oděsy a vědí, jak to bylo). Většina Ukrajinců, se kterými mám možnost mluvit jsou ze západních částí země a o iluze už přišli všichni.

  Tohle "buď anebo" uvažování mi ale přijde hrozně pitomý, tak to vůbec nemělo být postaveno. Nenechám si vnutit myšlenku, že to muselo proběhnout takovým radikálním řezem, od toho je politika, aby se jednalo. A tady byla před Majdanem spousta prostoru k jednání....arogantní Amíci u válu ale žijí se syndromem "my jsme ti nejlepší", "my se nemusíme ptát a nám nikdo nebude říkat, kdy můžeme bombardovat (např. Balkán)" atd. atd. A tady našli samozřejmě dostatek radikálů, kteří jim dělali prodlouženou ruku. Do budoucna se mají hodně co učit.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:04 19.08.2016

  Elementárna logika by ti mohla niečo napovedat o výpovednej hodnoten prieskumu na vzorke 10 ľudí pochádzajúcich pravdepodobne z tých istych kruhov. Ak zo pokladáš za lepsi zdroj ...Zobrazit celý příspěvek

  Elementárna logika by ti mohla niečo napovedat o výpovednej hodnoten prieskumu na vzorke 10 ľudí pochádzajúcich pravdepodobne z tých istych kruhov.

  Ak zo pokladáš za lepsi zdroj ako stabilne dosahovane výsledky z prieskumných agentur vykonane na relevantnej vzorke obyvateľstva OK. Len som zvedavý čo budeš tvrdiť ked volby nedopadnu ako čakáš.

  Odhad. Zmanipulovane výsledky?Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:53 19.08.2016

  čím ho mám doložit? :-D odkazem na článek na internetu, jako to děláte vy? a vy máte jistotu, že ten článek je objektivní? nemáte.....himl hergot.... Tak věřím lidem, co tam ...Zobrazit celý příspěvek

  čím ho mám doložit? :-D odkazem na článek na internetu, jako to děláte vy? a vy máte jistotu, že ten článek je objektivní? nemáte.....himl hergot.... Tak věřím lidem, co tam žili.....spíš než Evě Čurinový z TV Nova, která mi líbeznym hláskem oznamuje, že zlý Rus okupuje cizí území a přes Suwalki se poženou co nevidět tanková vojska na EvropuSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:38 19.08.2016

  Raziel Vlastný názor je v pohode. To že ho nedokážeš nicim dolozit a skusas to roznymi manipulativnymi spôsobmi ako "osobne poznám" a podpbne na tom nic nezmení. A ak chceš ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel

  Vlastný názor je v pohode. To že ho nedokážeš nicim dolozit a skusas to roznymi manipulativnymi spôsobmi ako "osobne poznám" a podpbne na tom nic nezmení.

  A ak chceš vedieť názor ukrajincov na svojich slovanských bratov pri ktorých sa tebe otvara nozik v vrecku pozri si nejaké prieskumy.

  Napr posledné prieskumy ohľadom politických stran ukazuju podporu pre proruske strany cca 16% prozapadne okolo 50 a zvyšok tvrdý nacionalisti ktorý maju viac ako prorus. Ich postoj k slovanskému bratovi ti je iste znamySkrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:37 19.08.2016

  2 Blake Vycházím z historie - žádný národ nepřijímá s vděkem návrh na radikální změnu ve vedení země. Ten puč byl uměle vyvolanej - tvrdí těch cca 10 Ukrajinců, kteří tu ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Blake

  Vycházím z historie - žádný národ nepřijímá s vděkem návrh na radikální změnu ve vedení země. Ten puč byl uměle vyvolanej - tvrdí těch cca 10 Ukrajinců, kteří tu dlouhodobě žijí a nepřerušili kontakt s domovinou. Vím, je to hrozně málo, ale názor byl jednotný - dokáži se s tím názorem ztotožnit. O mnoho více, než že chce celá Ukrajina do EU - stát který je prolezlej od nepaměti RusySkrýt celý příspěvek

 • Blake
  12:31 19.08.2016

  raziel >Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :) to narozdiel od teba netvrdim. Kolko tych Ukrajincov poznas? Dvoch? Piatich? Dvadsiatich? Kolko ich je v CR? Prezentujes ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel
  >Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)
  to narozdiel od teba netvrdim. Kolko tych Ukrajincov poznas? Dvoch? Piatich? Dvadsiatich? Kolko ich je v CR? Prezentujes svoje wishful predpoklady ako argumenty, to jednoducho nefunguje.
  > Ukrajinský lid si nenechá pískat od Bruselu, nebuď naivní - spíš půjdou na ruku slovanskému bratru
  jasne, jazykova skupina znamena viac, nez vidina slobodnejsieho zivota a europskych penazi.. Zase tvoj predpoklad.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:25 19.08.2016

  2 Blake to pochopitelně nemám. Pouze od těch z kterými jsem o tom mluvil - zvláštní, že se jejich názory shodují. Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :) 2 Sláva ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Blake

  to pochopitelně nemám. Pouze od těch z kterými jsem o tom mluvil - zvláštní, že se jejich názory shodují. Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)

  2 Sláva Bourák - já nerozporuji, že si rusové vpádem na Ukrajinu přitížili, ano přitížili....ale určitě o hodně míň, než kdyby zůstali neteční. Ukrajinský lid si nenechá pískat od Bruselu, nebuď naivní - spíš půjdou na ruku slovanskému bratru, ať už tam jsou jakékoli křivdy z historie. Jám vim, to je v prdeli, když má někdo jiný názor než ty. Já Vám svůj názor řekl, vy mě ty své taky...tak chlapi klidný víkend a nekoukejte na lidi skrz prsty jen proto, že mají někdy jiný názor než většina společnosti. Stádo běhá jak pasáček práská bičem. A někteří tu fakt jedete stylem "v 19:30 jsem si pustil televizi a ......"Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  11:49 19.08.2016

  Na Ukrajine nikto nechce demokraciu? Skutocne?
  "téměř všichni mluví"? Raziel ma informacie or takmer vsetkych Ukrajincov v CR?

  Na Ukrajine nikto nechce demokraciu? Skutocne?
  "téměř všichni mluví"? Raziel ma informacie or takmer vsetkych Ukrajincov v CR?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 9