Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. UVZ je také tvůrcem nového ruského tanku T-14 Armata. UVZ se však utápí v hlubokých ekonomických problémech, což ohrožuje sériovou výrobu tanků T-14.

Proč se starat o ekonomickou situaci ruské firmy UVZ? Finanční zdraví UVZ nám napoví, zda firma splní svůj plán vyrábět přes 100 tanků T-14 Armata ročně. Jinak řečeno se dozvíme, kdy se nový ruský tank stane zbraňovým systémem se skutečnou bojovou hodnotou.

Ale popořádku. Státem vlastněná firma UVZ vyrábí celou řadu produktů - železniční vozidla (vlaky, trmavaje, vagony), stavební a zemědělské stroje, hutní produkty, nástroje a samozřejmě vojenskou techniku. UVZ je mimo jiné největším světovým výrobcem hlavních bojových tanků. V roce 2015 ve firmě pracovalo přes 30 000 lidí.

O situaci v UVZ na začátku roku informoval The New York Times ve svém článku Labor Unrest Stirs in Russia as an Economic Chill Sets In. Podle newyorského deníku tisíce pracovníků chodí již rok (k únoru tohoto roku) do továrny, aniž by měli cokoliv na práci.

Během nedostatku práce byl plat pracovníků v divizi výroby železničních vozidel a automobilů snížen na ⅔ - asi na 260 dolarů. Naopak pracovníci v oblasti výroby tanků získávají peníze v plné výši. Podle ruské agentury RBK je nyní asi 3000 zaměstnanců civilní výroby na nucené dovolené.

Problémem UVZ není ale jen nedostatek zakázek, ale také obří dluhy. Na začátku srpna agentura RBK informovala o ochotě ruské banky Gazprombank refinancovat dluh UVZ, který dosahuje výše 200 miliard rublů (72 miliard Kč). Ruská vláda také přislíbila poskytnout státní záruky ve výši 15 miliard rublů.

Největšími věřiteli UVZ jsou ruské banky Alfa-Bank, Sberbank, Gazprombank a Svyaz-Bank. V červenci dokonce Alfa-Bank podala na UVZ návrh na konkurz kvůli dluhu ve výši 9 miliard rublů. Do sporu se vložilo ruské ministerstvo průmyslu a obchodu, podle které obě strany dosáhly “určité shody”. Prohlášení zástupců Alfa-Bank je však mnohem opatrnější.

Podle agentury RBK závod UVZ v roce 2015 vykázal rekordní ztrátu 16,4 miliardy rublů (6 miliard Kč) - třikrát více, než v předešlém roce. Podle UVZ 58 % jejich příjmů pochází z vojenského prodeje, 15 % z civilního prodeje a zbytek z další obchodní činnosti (služby, nákup/prodej, přeprava zboží, atd.

Hlavní budova firmy Uralvagonzavod. / Public Domain

Podle Alekseje Žariče, náměstka generálního ředitele UVZ, Kreml kvůli špatné ekonomické situaci snížil zálohy za objednávky vojenské techniky, takže se společnost musela obrátit na banky. Kvůli rozběhu výroby tanků T-14 bylo třeba dovést strojní zařízení ze zahraničí - zařízení ale díky pádu rublu stojí dvakrát více, než před krizí.

Dodejme, že v Rusku je objem výroby CNC (počítačem řízených) obráběcích strojů na nízké úrovni a většina moderních průmyslových strojů (CNC soustruhy, frézy, svářečky) jsou zahraničního původu.

“Indikátory jako jsou tyto (pro UVZ - pozn. red.) nebyly pozorovány od roku 1990. V důsledku hospodářské krize výrazně spadla poptávka po železničních vozidlech,” uvádí se v oficiálním prohlášení ruského ministerstva průmyslu a obchodu k situaci v UVZ.

Jak situace ovlivní dodávky T-14 Aramata? UVZ prozatím dodala ruské armádě 20 tanků T-14 na testování.

Generální ředitel UVZ Oleg Sijenko v červenci uvedl, že UVZ dodá v letech 2017 a 2018 ruské armádě 100 tanků. Podle schváleného programu státních zbrojních zakázek pro roky 2011 až 2020 přitom mělo být do roku 2020 dodáno 2300 tanků Armata.

Mezitím Sijonko podle RBK požádal Kreml o další záruky ve výši 60 miliard rublů, aby mohla UVZ splácet úvěry bankám v letech 2017 a 2018. Část peněz bude využita k nákupu vybavení produkční linky tanků Armata.

Zdroj: RBKRussian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Prvních 100 tanků T-14 Armata do roku 2018

Firma Uralvagonzavod podle vlastních slov již zahájila sériovou výrobu nového ruského tanku T-14 ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Saudové kupují tanky Abrams za 1,15 miliard dolarů

Saudská Arábie od firmy General Dynamics Land Systems nakoupí 153 tanků M1A2S Abrams (“S” jako ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • APACHE / HAVOK
  20:06 20.10.2016

  Hele mi tady resime Tank Armatu a ne nejake ukrajince...co ta armata...rozjedou seriovku to me zajima a vime neco konkretniho o sistemu afganit

  Hele mi tady resime Tank Armatu a ne nejake ukrajince...co ta armata...rozjedou seriovku to me zajima a vime neco konkretniho o sistemu afganit

 • JirkaM
  14:44 03.09.2016

  Tak já taky přidám pár Ukrajinců do vzorku, dohromady už trochu reprezentativní bude :-)

  Slečna z Kyjeva, mladý muž z Oděsy. Oba jsou chytří, vzdělaní, pracovití a velmi slušní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak já taky přidám pár Ukrajinců do vzorku, dohromady už trochu reprezentativní bude :-)

  Slečna z Kyjeva, mladý muž z Oděsy. Oba jsou chytří, vzdělaní, pracovití a velmi slušní lidé (až na ty názory ;-) pracující v IT pro mezinárodní firmy a neznají se.

  Slečna z Kyjeva měla v době majdanu slavnostní náladu, když jsem se jí snažil vysvětlit, že začíná občanská válka a že přijdou o Krym, myslela že jsem blázen.

  Na to proč je většina východu Ukrajiny proti Majdanu (na tom jsme se schodli) měla odpověď, že tam žijí dělníci, horníci atd. a že všichni nejsou úplně chytří.

  Její odpověď na otázku, jestli jim USA pomohou, byla "Gruzii také pomohli a jak se tam mají lidé dobře." a když jsem jí vysvětlil, že se tam zase tak dobře nemají, namítla, že je to kvůli Ruské invazi. Jenže, pak se neochotně rozpoměla, že v Osetii mají nějaké rodinné známé a že ti Gruzínce opravdu nemusí. (Nakonec USA skutečně Ukrajině pomohli přesně tak jako Gruzii.)

  Když pak postupně začínala občanská válka, byla patrioticky stále pro vládu. Ale zároveň si byla naprosto jistá, že se na Ukrajinu nikdy nevrátí.

  Mladý muž z Oděsy měl názory podobné, ale neprobírali jsme to tak podrobně.

  Shrnutí:
  Mnoho lidí skutečně Porošenka podporuje a není to jen nacistický odpad. Podporují konflikt (Krym a Donbas jsou přece jejich), ale omezují se na bezpečné kibicování z povzdálí. Na Ukrajině rozhodně žít nebudou a jejich děti už nejspíš nebudou Ukrajinci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:26 19.08.2016

  ono s tymi zvaermi na zaklade "poznam par ukrajincov" je to take osemetne.

  Nikdy tam nemate nejaku reprezentativny vzorku. Keby napr volby v SR dopadli podla mojho okolia tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ono s tymi zvaermi na zaklade "poznam par ukrajincov" je to take osemetne.

  Nikdy tam nemate nejaku reprezentativny vzorku. Keby napr volby v SR dopadli podla mojho okolia tak SMER, SNS i Kotleba maju spolu jednociferny vysledok. A realita? ta je uplne ina.

  A tu plati co som napisal. I ked ukrajinci urcite niesu nejako nadsenim bez seba z aktualnej vlady a napriek dvom rokom reforiem, klesajucej zivotnej urovni atd maju proruske strany spolu cca 16% co je menej ako tvrdy nacionalisti. Jasne prozapadne strany maju okolo 50% tolko len k opatovnemu brataniu sa s Rusmi ako tu raziel naznacoval.

  Rusko o Ukrajinu nenavratne prislo a cim viac na nu budu Rusi tlacit tym ochotnejsie pojde smerom na zapad. Co myslite ako by to dopadlo keby teraz USA poziadalo o povolenie postavit zakladne? B udu ich tam vytat s nadsenim pretoze by mali zaruku ze Rusi si extra dobre rozmyslia riskovat priame napadnutie americkych jednotiek.

  A k tomu majdanu a podpore zo zapadu. ANo urcite tam bola kedze zapad standardne podporuje prodemokraticke hnutia no ak sa vratite k zaciatkom majdanu tak tam protestovali vedno mlady ukrajnici ako z vychodu tak iz zapadu proti ekonomickemu smerovaniu krajiny ktora isla do haja kym Janukovicov syncek nieze privatizoval, ale obrazne s pistolou pri hlave skupoval za smiesne peniaze aj sukromne vybudovane firmy.

  A ako som napisal, keby Rusi netlacili na zotrvanie Janukovica, ale zatlacili nanho este pred prvymi mrtvymi najneskor do 4 rokov tam bude proruska vlada nazad. Ukrajina uz prozapadnu vladu mala a tiez to trvalo len jedno volebne obdobie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  16:17 19.08.2016

  Mezi pár mých klientů patří také ukrajinci... naivně jsem si myslel, že jejich názor na danou situaci bude silně prozápadní. Ale oni byli tak znechucení vývojem jejich politiky, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mezi pár mých klientů patří také ukrajinci... naivně jsem si myslel, že jejich názor na danou situaci bude silně prozápadní. Ale oni byli tak znechucení vývojem jejich politiky, že obecný postoj, který jsem u nich zaznamel, byl "jsem rád že jsem pryč". Většina z nich se tam vrátit nechce. Popravdě, kdo by z té naší krásné země :))) chtěl na frontu, že? Když tu pracuí a žijí již několik let. A i proto jejich názor beru s nadhledem. Asi jako názor emigrantů, kteří žijí v Z. Evropě nebo USA, mají hypotéky, děti, jiné závazky, ale pochopitelně též názor na to, jak by to místní měli dělat.

  Samozřejmě jsou tací, kteří investují do svých nemovitostí na Ukrajině peníze vydělané zde.. to nepopírám.

  Taková perlička. Pamatuji si vyjádření ex. české a ex. porno herečky Dolly Buster, když se ji před prvními volbami do Evropského parlamentu zpovídala nějaká TV a na dotaz, co si myslí o KSČM se upřímně rozesmála, že tu máme komunisty. Na jednu stranu mě to také rozesmálo, že pro ni symbol úpadku několika desetiletí Česko-Slovenska stále existuje a má popularitu, na druhou stranu na tom bylo znát nepochopení místní situace a místních problémů.

  Proto beru názor Ukrajinců s nadhledem a měřítko pro mě je, jestli se hodlají vrátit a kvůli tomu v současnosti investují své prostředky zpět na Ukrajinu. Jinak je to tlachání jako na této diskuzi :D, tj. bez jako u piva :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:03 19.08.2016

  Já si nevyberu, kterýho Ukrajince na stavbě potkám, neovlivním jestli je to pravičák, levičák, komunista, vegan, katolík, pravoslavný, trekkies, hippies...některý potkávám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si nevyberu, kterýho Ukrajince na stavbě potkám, neovlivním jestli je to pravičák, levičák, komunista, vegan, katolík, pravoslavný, trekkies, hippies...některý potkávám opakovaně, jiný už nikdy nevidím...mám ale možnost pravidelně mluvit (po dobu několika let) také s některými jejich šéfy a těm projde rukama hrozně moc kluků, co sem jezdí na práci. Spousta z nich se snaží zůstat, jiní jezdí za ženou a dětmi, takže Ukrajincema zůstanou. Kdo dělá ve stavebnictví, potkává pořád Ukrajince, Moldavce, Rumuny a Armény....

  Co se týče tý Oděsy, o tom začal sám...to byste museli vidět, jak byl bledej a roztřesenej, když o tom mluvil - úplně vlhký oči. Byl jsem s nima den po té události, on si Skypoval s matkou a sestrou (nejsou Rusové).
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  15:53 19.08.2016

  raziel, nepises "v podstate to samy", precitaj si to vsetko znova, zamysli sa nad tym a az potom sa ohanaj invektivami. Ze s Lukym suhlasim neznamena, ze si myslim, ze jeho vzorka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel, nepises "v podstate to samy", precitaj si to vsetko znova, zamysli sa nad tym a az potom sa ohanaj invektivami. Ze s Lukym suhlasim neznamena, ze si myslim, ze jeho vzorka je reprezentativna a zatial co prvej casti prispevku nemam dovod oponovat, kedze som to uz raz urobil, ten suhlas bol hlavne na druhu cast.

  Co si tvrdil a na co som ja reagoval bolo, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu. Ja tvrdim, ze to nevies, nic viac.

  A uprimne, o tom, kto je tu dlhsie az na par vynimiek nemam ponatia, neviem ako ty, ale mam lepsie veci na praci, nez sledovat, aky nick sa ako casto a ako dlho objavuje a je mi to celkom jedno. Projekcie si prosim nechaj pre seba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:49 19.08.2016

  Panove, jestli ty jednotne nazory skupim Ukrajincu nebou dany tim, ze mame tendenci se stykat s lidmi podobnych nazoru a stranit se lidi snazory opacnymi.
  Pokud tady u nas byla v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panove, jestli ty jednotne nazory skupim Ukrajincu nebou dany tim, ze mame tendenci se stykat s lidmi podobnych nazoru a stranit se lidi snazory opacnymi.
  Pokud tady u nas byla v minulosti rodina presvedceneho komunisty, tak se stykala s lidmi podobne svet vidicimi pripadne primo s okupanty. Jine rodiny a jejich okruh zase nadaval na Rusaky.

  Ja osobne znam jen jednoho Ukrajince, a ten Rusy nenavidi.

  Luky: neverim tomu, ze znate 25 Ukrajincu tak, jako vy neverite pruzkumum, ktere vam nerikaji to,co chcete slyset.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:20 19.08.2016

  a můj....a jsme zase na začátku. Přesto myslím, že je dobře, že jsou lidi, kteří sbírají informace z různých zdrojů

  a můj....a jsme zase na začátku. Přesto myslím, že je dobře, že jsou lidi, kteří sbírají informace z různých zdrojů

 • Luky
  15:17 19.08.2016

  ...no jo RiMre, jestli my nejsme prohnaní manipulátoři, kteří rádi ovlivňují svoje okolí (mě se chtějí zalíbit, protože je jako architekt kontroluju v práci :)... a nemá si brát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...no jo RiMre, jestli my nejsme prohnaní manipulátoři, kteří rádi ovlivňují svoje okolí (mě se chtějí zalíbit, protože je jako architekt kontroluju v práci :)... a nemá si brát ten ještěří řidič tvoji dceru? (tchánovi se zkraje taky dycky nadbíhá :).

  Ale vážněji, nevymyslel jsem si to a když se s někým bavím, tak doopravdy poslouchám. Jinak já chtěl spíš upozornit na tu deziluzi. Je dobře že za vládou stojí...pak už by to asi bylo úplně v háji.

  O jakých konkrétních špinavostech na Krymu mluvil? Nebo tím myslel Donbas?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:54 19.08.2016

  ...no vidíš Luky a já znám taky partu úkáček modelářů co tu makají a ti ne že by oslavovali svoji současnou vládu (pro ně je to jedna svoloč), ale dle jejich vyjádření za ní stojí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...no vidíš Luky a já znám taky partu úkáček modelářů co tu makají a ti ne že by oslavovali svoji současnou vládu (pro ně je to jedna svoloč), ale dle jejich vyjádření za ní stojí, protože proti Rusku se spojit musí, pro ně je Rusko minulost a cituji "prolhané bolševické zlo".
  Součástí té skupiny je i Ukrajinec ale ve skutečnosti Rus přímo z Krymu (tady maká v Tescu s ještěrkou), který z tama těsně po obsazení zdrhnul natrvalo a stydí se za to že je Rus, zat yšpinavosti, co tam (pouze jeho slova) dělali.
  O čem ten můj vzorek svědčí? Vůbec o ničem. Stejně jako ten tvůj...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:38 19.08.2016

  Blaku, ty si dobrá vlez do zadnice :) píšu v podstatě to samý, jen se tu díkybohu angažuji velmi, velmi zřídka a pro tebe jsem nový. Luky je tu starý veterán - tak to koukám z jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blaku, ty si dobrá vlez do zadnice :) píšu v podstatě to samý, jen se tu díkybohu angažuji velmi, velmi zřídka a pro tebe jsem nový. Luky je tu starý veterán - tak to koukám z jeho úst přijímáš bez jediné připomínky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  14:08 19.08.2016

  Luky, suhlas so vsetkym, ja som sa snazil hlavne vyvratit to razielove vehementne tvrdenie, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu.

  Nebudem tvrdit, ze stoja o Porosenkovu demokraciu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, suhlas so vsetkym, ja som sa snazil hlavne vyvratit to razielove vehementne tvrdenie, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu.

  Nebudem tvrdit, ze stoja o Porosenkovu demokraciu, tak ako u nas uz snad nikto nestoji o Meciarovu demokraciu. Bohuzial, pri takychto prechodoch na volnejsi rezim obvykle zistis az prilis neskoro, ze si k moci pripustil namiesto zastupcu ludu zivel. To sa prejavi az ked je pri moci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:59 19.08.2016

  Do neobjektivního vzorku přidávám dalších cca 25 Ukrajinců se kterými se pracovně potkávám a kteří tam mají své vlastní rozvětvené příbuzenstvo.
  Když to tam vypuklo, říkal jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do neobjektivního vzorku přidávám dalších cca 25 Ukrajinců se kterými se pracovně potkávám a kteří tam mají své vlastní rozvětvené příbuzenstvo.
  Když to tam vypuklo, říkal jsem jim, ať se moc neradují, že USA nejsou Ježíšek a Nulandová není zoubková víla. Tenkrát byli tak půl napůl...někteří dost prozápadní (mají už naše občanství) po Oděse řekli, že už nechtějí mít s Ukrajinou nic společnýho (rodiny jsou z Oděsy a vědí, jak to bylo). Většina Ukrajinců, se kterými mám možnost mluvit jsou ze západních částí země a o iluze už přišli všichni.

  Tohle "buď anebo" uvažování mi ale přijde hrozně pitomý, tak to vůbec nemělo být postaveno. Nenechám si vnutit myšlenku, že to muselo proběhnout takovým radikálním řezem, od toho je politika, aby se jednalo. A tady byla před Majdanem spousta prostoru k jednání....arogantní Amíci u válu ale žijí se syndromem "my jsme ti nejlepší", "my se nemusíme ptát a nám nikdo nebude říkat, kdy můžeme bombardovat (např. Balkán)" atd. atd. A tady našli samozřejmě dostatek radikálů, kteří jim dělali prodlouženou ruku. Do budoucna se mají hodně co učit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:04 19.08.2016

  Elementárna logika by ti mohla niečo napovedat o výpovednej hodnoten prieskumu na vzorke 10 ľudí pochádzajúcich pravdepodobne z tých istych kruhov.

  Ak zo pokladáš za lepsi zdroj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Elementárna logika by ti mohla niečo napovedat o výpovednej hodnoten prieskumu na vzorke 10 ľudí pochádzajúcich pravdepodobne z tých istych kruhov.

  Ak zo pokladáš za lepsi zdroj ako stabilne dosahovane výsledky z prieskumných agentur vykonane na relevantnej vzorke obyvateľstva OK. Len som zvedavý čo budeš tvrdiť ked volby nedopadnu ako čakáš.

  Odhad. Zmanipulovane výsledky?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:53 19.08.2016

  čím ho mám doložit? :-D odkazem na článek na internetu, jako to děláte vy? a vy máte jistotu, že ten článek je objektivní? nemáte.....himl hergot.... Tak věřím lidem, co tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  čím ho mám doložit? :-D odkazem na článek na internetu, jako to děláte vy? a vy máte jistotu, že ten článek je objektivní? nemáte.....himl hergot.... Tak věřím lidem, co tam žili.....spíš než Evě Čurinový z TV Nova, která mi líbeznym hláskem oznamuje, že zlý Rus okupuje cizí území a přes Suwalki se poženou co nevidět tanková vojska na Evropu
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:38 19.08.2016

  Raziel

  Vlastný názor je v pohode. To že ho nedokážeš nicim dolozit a skusas to roznymi manipulativnymi spôsobmi ako "osobne poznám" a podpbne na tom nic nezmení.

  A ak chceš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel

  Vlastný názor je v pohode. To že ho nedokážeš nicim dolozit a skusas to roznymi manipulativnymi spôsobmi ako "osobne poznám" a podpbne na tom nic nezmení.

  A ak chceš vedieť názor ukrajincov na svojich slovanských bratov pri ktorých sa tebe otvara nozik v vrecku pozri si nejaké prieskumy.

  Napr posledné prieskumy ohľadom politických stran ukazuju podporu pre proruske strany cca 16% prozapadne okolo 50 a zvyšok tvrdý nacionalisti ktorý maju viac ako prorus. Ich postoj k slovanskému bratovi ti je iste znamy
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:37 19.08.2016

  2 Blake

  Vycházím z historie - žádný národ nepřijímá s vděkem návrh na radikální změnu ve vedení země. Ten puč byl uměle vyvolanej - tvrdí těch cca 10 Ukrajinců, kteří tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Blake

  Vycházím z historie - žádný národ nepřijímá s vděkem návrh na radikální změnu ve vedení země. Ten puč byl uměle vyvolanej - tvrdí těch cca 10 Ukrajinců, kteří tu dlouhodobě žijí a nepřerušili kontakt s domovinou. Vím, je to hrozně málo, ale názor byl jednotný - dokáži se s tím názorem ztotožnit. O mnoho více, než že chce celá Ukrajina do EU - stát který je prolezlej od nepaměti Rusy
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  12:31 19.08.2016

  raziel
  >Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)
  to narozdiel od teba netvrdim. Kolko tych Ukrajincov poznas? Dvoch? Piatich? Dvadsiatich? Kolko ich je v CR? Prezentujes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel
  >Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)
  to narozdiel od teba netvrdim. Kolko tych Ukrajincov poznas? Dvoch? Piatich? Dvadsiatich? Kolko ich je v CR? Prezentujes svoje wishful predpoklady ako argumenty, to jednoducho nefunguje.
  > Ukrajinský lid si nenechá pískat od Bruselu, nebuď naivní - spíš půjdou na ruku slovanskému bratru
  jasne, jazykova skupina znamena viac, nez vidina slobodnejsieho zivota a europskych penazi.. Zase tvoj predpoklad.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:25 19.08.2016

  2 Blake

  to pochopitelně nemám. Pouze od těch z kterými jsem o tom mluvil - zvláštní, že se jejich názory shodují. Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)

  2 Sláva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Blake

  to pochopitelně nemám. Pouze od těch z kterými jsem o tom mluvil - zvláštní, že se jejich názory shodují. Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)

  2 Sláva Bourák - já nerozporuji, že si rusové vpádem na Ukrajinu přitížili, ano přitížili....ale určitě o hodně míň, než kdyby zůstali neteční. Ukrajinský lid si nenechá pískat od Bruselu, nebuď naivní - spíš půjdou na ruku slovanskému bratru, ať už tam jsou jakékoli křivdy z historie. Jám vim, to je v prdeli, když má někdo jiný názor než ty. Já Vám svůj názor řekl, vy mě ty své taky...tak chlapi klidný víkend a nekoukejte na lidi skrz prsty jen proto, že mají někdy jiný názor než většina společnosti. Stádo běhá jak pasáček práská bičem. A někteří tu fakt jedete stylem "v 19:30 jsem si pustil televizi a ......"
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  11:49 19.08.2016

  Na Ukrajine nikto nechce demokraciu? Skutocne?
  "téměř všichni mluví"? Raziel ma informacie or takmer vsetkych Ukrajincov v CR?

  Na Ukrajine nikto nechce demokraciu? Skutocne?
  "téměř všichni mluví"? Raziel ma informacie or takmer vsetkych Ukrajincov v CR?

 • Slavoslav
  11:29 19.08.2016

  Raziel

  Síce je zaujímavé ako sa nás snažíš presvedčiť, ale nikomu normalnemu sa vo vrecku nebude otvárať noz len preto že pocuje cudzí jazyk a už toboz nie v turisticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel

  Síce je zaujímavé ako sa nás snažíš presvedčiť, ale nikomu normalnemu sa vo vrecku nebude otvárať noz len preto že pocuje cudzí jazyk a už toboz nie v turisticky zaujímavom meste.

  Apropo, stale argumentuješ tým že vznikla situácia je lepšia ako keby tudko malo na hraniciach svojho nepriateľa a ignoruješ fakt že svojim zásahom si jedného takého vytvorila a svojim konanim ho priam zenie do naručia USA
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:42 19.08.2016

  ok - beru zpět, chápal jsem to jinak.

  Tebe praštil do očí můj výrok o navrácení/sebrání Krymu. Já se na to koukám v rovině, že to byla úlitba jedince - Chruščova. Po staletí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ok - beru zpět, chápal jsem to jinak.

  Tebe praštil do očí můj výrok o navrácení/sebrání Krymu. Já se na to koukám v rovině, že to byla úlitba jedince - Chruščova. Po staletí žijí vedle sebe, mají velmi podobný styl uvažování - jako společnost. Jsem přesvědčen, že se jednalo o menší zlo. Pokud by došlo k rozmístění západních armád přímo u hranic, selským rozumem mi z toho vychází, že by se "medvěd" cítil v ohrožení - a zvířata zahnaná do kouta dělají hrozné věci.

  Všichni víme, že současná geopolitická situace možná nevydrží moc dlouho - společnost je našponovaná občanskými nepokoji napříč státy po celém světě. Tohle přilévání oleje do ohně je podle mě velmi nebezpečné a moc nechápu, proč konkrétně v tomhle případě sympatizujete se "západní propagandou - jak nám to media servírují". ČR je plná ukrajinců, kteří tu žijí 25 let - proč téměř všichni mluví o Poroshenkovi jako o největším bláznovi, který rozvrací vcelku funkční přátelský pakt mezi oběma zeměmi - který tam navíc je od nepaměti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  10:27 19.08.2016

  raziel87: Je to myšleno tak, že většinou píši POUZE v diskuzích k tématu, kde něco vím, tj, BVP / MBT , taktika mech. jednotek a pod. Občas u letectva a PVO, ale na to tady jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Je to myšleno tak, že většinou píši POUZE v diskuzích k tématu, kde něco vím, tj, BVP / MBT , taktika mech. jednotek a pod. Občas u letectva a PVO, ale na to tady jsou jiní borci a u námořnictva ani psát nechci, protože to je mimo "můj šálek kávy" a tady ten první post opravdu jen o tom, že měl ironizovat větu *> vzali si z5 to co bylo jejich před 50 lety, jinak se do podobně "ideologických diskuzí " nepouštím . Takže asi tak všechno, jinak nikdy nikomu neupírám právo na názor, pokud je prezentován slušně a jedná se o diskuzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:06 19.08.2016

  2 Rošťák

  napsal, cituji: "proto se většinou zapojuji jen do diskuzí, ke kterým mam co říct a ne jen prázdně plkat :)" .

  Z tvých slov usuzuji, že to bereš v rovině "já Rošťák ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Rošťák

  napsal, cituji: "proto se většinou zapojuji jen do diskuzí, ke kterým mam co říct a ne jen prázdně plkat :)" .

  Z tvých slov usuzuji, že to bereš v rovině "já Rošťák mám co říct, ale ty mladej, ty si úplně mimo"
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  09:57 19.08.2016

  Konkretizovat dotaz, co mam k čemu říct?

  Konkretizovat dotaz, co mam k čemu říct?

 • raziel87
  09:39 19.08.2016

  :-D já, kterej se ošívám, když slyšim na ulici ruštinu a otvírá se mi v noci kudla v kapse, když piju někde na baru na Starym městě a slyšim a vidim ty tupohlavy s nízkym čelem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :-D já, kterej se ošívám, když slyšim na ulici ruštinu a otvírá se mi v noci kudla v kapse, když piju někde na baru na Starym městě a slyšim a vidim ty tupohlavy s nízkym čelem, tak jsem vlastně rusofil....fakt dobrý :-))

  A co k tomu můžeš Rošťáku říct ty? to co sis přečetl v novinách, jako všichni ostatní.

  A pak nastupuje stejně osobní přesvědčení, které má každý jiné. Nevěřím multikulty světu, "pravdě a lásce" a už vůbec né šíření demokracie do států, které o to nestojí a mají od nepaměti jiné rodové tradice a zvyky - což je například v této diskuzi Ukrajina
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:28 19.08.2016

  to raziel87

  A pokud jde o rovnováhu mezi velmocemi, tak tu v budoucnu bude zajišťovat Čína se svou obrovskou populací, relativně silnou ekonomikou a rychle rostoucí armádou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to raziel87

  A pokud jde o rovnováhu mezi velmocemi, tak tu v budoucnu bude zajišťovat Čína se svou obrovskou populací, relativně silnou ekonomikou a rychle rostoucí armádou. Rusko má jen polovinu obyvatel ve srovnání s bývalým SSSR. Na roli globální velmoci nemá ani lidské ani ekonomické zdroje.

  Bohužel to opět bude rovnována mezi velmocemi, z nichž jedna je liberální demokracie (i když zdaleka ne dokonalá) a druhá komunistická diktatura.

  Situace v Rusku mi připomíná Německo po 1.sv. válce. Frustrace z porážky a následný ekonomický kolaps umožnily vzestup člověka, který Němcům tvrdil, že jsou ten nejlepší národ, mají právo na postavení velmoci a ostatní jim křivdí a ubližují. Získal obrovskou popularitu a moc a následně začal s agresí vůči slabším zemím v okolí - Rakousko, Československo, Polsko. Jak to dopadlo, všichni víme.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:19 19.08.2016

  to raziel87

  Říkáš, že nejsi rusofil, ale naprosto nekriticky přebíráš kremelskou propagandu.Puč na Ukrajině byl organizovaný západem, Rusko bylo k anexi Krymu vlastně donuceno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to raziel87

  Říkáš, že nejsi rusofil, ale naprosto nekriticky přebíráš kremelskou propagandu.Puč na Ukrajině byl organizovaný západem, Rusko bylo k anexi Krymu vlastně donuceno okolnostmi, Rusko nikdy nikdo neporazil, atd., atd. Předpokládám, že baštíš i tu pohádku o připravované americké základně na Krymu?

  Před anexí Krymu mělo NATO ve východní Evropě naprosto zanedbatelné síly, většina států NATO dávala na obranu minimální částky - méně než dohodnutá 2% HDP, Rusko bylo zváno na i alianční cvičení. Rusku bylo prostě bráno jako partner a nic mu ze strany NATO nehrozilo.

  On tu někdo volal Vivat Strýček Sam? To by nikdo neudělal, všichnidobře víme, že Američani bijou černochy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:10 19.08.2016

  Ako vravím na oko neutrálny, ale keď ti niekto vecne vyvrátil tvoj blebt o neporazitelnosti Ruska podráždená reakcia. Tu neoklameš nikoho.

  Btw. Čo bude branit zapadu vybudovať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako vravím na oko neutrálny, ale keď ti niekto vecne vyvrátil tvoj blebt o neporazitelnosti Ruska podráždená reakcia. Tu neoklameš nikoho.

  Btw. Čo bude branit zapadu vybudovať základne na ukrajine teraz? Len by to usa navrhli a ukrajina po tom skoci ako po udenom + domáce obyvateľstvo bude tých tvojich sablickarov zahrnat kvetmi. Takže ked sa pozrieš na svet realisticky tak výsledná situácia je win pre západ prehra pre rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  09:08 19.08.2016

  razaiel87: to že musí být rovnováha to je pravda a každy při těhlech co by, kdyby dojde ke svým závěrům a třeba ani jeden nemusí být ten pravý (nebo levý ), proto se většinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  razaiel87: to že musí být rovnováha to je pravda a každy při těhlech co by, kdyby dojde ke svým závěrům a třeba ani jeden nemusí být ten pravý (nebo levý ), proto se většinou zapojuji jen do diskuzí, ke kterým mam co říct a ne jen prázdně plkat :)
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:00 19.08.2016

  to raziel87

  to raziel87

 • raziel87
  08:40 19.08.2016

  2 Svatoslav - prdlajs, jen sis z mejch slov vzal co se ti hodilo. Hned v následujících slovech píšu, že zároveň nechápu lidi, co zbožně vzhlíží k matičce Rusy....ale dobrý, jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Svatoslav - prdlajs, jen sis z mejch slov vzal co se ti hodilo. Hned v následujících slovech píšu, že zároveň nechápu lidi, co zbožně vzhlíží k matičce Rusy....ale dobrý, jsem rusofil, protože s Váma nevřískám vivat Uncle Sam.

  2 Rošťák
  a já si zas myslím, že by se toho NATO v čele s USA okamžitě chytlo a začali by tam těma šavličkama mávat, stavět protiraketový deštníky a radary. Ty si myslíš opak, neberu ti to.

  Domnívám se, že ve světě musí být rovnováha sil mezi mocnostmi. Jakmile by se miska vah převážila na jednu, nebo druhou stranu, bylo by to v prdeli. A to víš ty i všichni ostatní tady...jen Vás baví to věčný "Co by, kdyby"
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  07:51 19.08.2016

  raziel87: Joo, jsem rošťák, a dokonce jsem hrdej na to že mi kolegové tuhle přezdívku dali :D
  Napíšu jen pár bodů:
  Add 1) podle mě by tam k navyšování armádních ukr. jednotek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Joo, jsem rošťák, a dokonce jsem hrdej na to že mi kolegové tuhle přezdívku dali :D
  Napíšu jen pár bodů:
  Add 1) podle mě by tam k navyšování armádních ukr. jednotek nedošlo a dle mého by tam určitě nebyli umístěné alianční či US jednotky. K tomu mě vede jeniné -> evropské země NATo měli co dělat se svýma závazkama jinde a všechny plány před 2004 hovořily o dalším osekáváním a i US měnilo strategii na posílení přítomnosti v pacifiku, bo v evropě se moc nepočítalo s konfliktem.
  Add 2) Podpora prozápadního převratu - podle mě vždy se snažily "demokratické" státy podpořit revoluce v nedemokratických státech
  Add 3) Ano na anexi Krymu se opravdu koukám povrchně, ale mě vychází jiné závěry a k annexi došlo z těchto důvodů -> Celková slabost Ukr. ozbrojených sil po "převratu" (né že by předtím byla jiná), Ostatní země dost vyčkávali jak to tam vlastně dopadne s vládou a hlavně to rusku vyřešilo problém s hlavní základnou černomořské floty -> ušetření financí za pronájem, a dostatek času na dokončení záložní základny a provedl se test nové strategie a zjistily kam až můžou zajít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:29 19.08.2016

  Raziel

  Píšeš blbosti. Za prvé rusofil si, stačí pozrieť na tvoju podráždenú reakciu na neporaziteľnosť Ruska.

  Za druhé ukrajina už svojho času prozápadnú vladu mala. Žiadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel

  Píšeš blbosti. Za prvé rusofil si, stačí pozrieť na tvoju podráždenú reakciu na neporaziteľnosť Ruska.

  Za druhé ukrajina už svojho času prozápadnú vladu mala. Žiadne zbrojenie ani rozbroje s ruskom neboli. Ako z ekonomických dôvodov ako aj z dôvodu skladby obyvateľstva.
  I teraz keby Janukovica nepodporovali silou mocou ale ponukli alternatívu tak najneskôr do 4 rokov je tam proruska hľadá.

  Práveže vojenskou intervenciou ziskali na svojich hraniciach stat ktorý na nich bude vždy hladiet podozrievavo. Zbrojiť a orientovať sa cim viac na zapad a usa. A vďaka ubudnutiu prorusky naladeneho obyvateľstva to bude stat síce mensi, ale trvale voliaci protirusky naladenych politikov.

  Fakt veľké víťazstvo ruskej politiky :D
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:19 19.08.2016

  ty si ale Rošťák :-D no hele, když to bereš takhle povrchně tak ok, na to nemám co říct. Na Krym mám úplně jiný názor - patřím do části společnosti, která si dokáže živě připustit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ty si ale Rošťák :-D no hele, když to bereš takhle povrchně tak ok, na to nemám co říct. Na Krym mám úplně jiný názor - patřím do části společnosti, která si dokáže živě připustit myšlenku, že ty občanské nepokoje byly přiživovány ze západu - můžeš mě označit za retardovaného konspirátora.

  Rusko byla velmoc, už není, ale to neznamená, že na to ruské hlavy nezapomněly, bude to v nich nadále. A já si prostě myslím, že lepší zklidnění situace u jejich hranic (zabráním Krymu) než prozápadní vláda, kterou by měli přímo vedle. Pokud by ten převrat totiž klapnul (a to víš jako voják sám), tak by okamžitě začlo docházet k navyšování armádních stavů na území Ukrajiny.....a kam by to pokračovalo? inu, začlo by to eskalovat. Rus by se cítil v přímém ohrožení a jinak než válkou by to dopadnout nemohlo. Ta tvoje příměra s ČSSR je lichá - ber to v širším kontextu. Nejsem rusofil - ba naopak, pocházím z rodiny, kde mi od dětství tloukli do hlavy, že z východu nikdy nepřišlo nic dobrého
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  06:53 19.08.2016

  :D Jsem opravdu "štastnej" jak se každá debata zvrhne :D Ale jen taková věcná . když si rusové mohou vzít co bylo jejich před 50 lety , tak mi si můžeme vzít taky třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :D Jsem opravdu "štastnej" jak se každá debata zvrhne :D Ale jen taková věcná . když si rusové mohou vzít co bylo jejich před 50 lety , tak mi si můžeme vzít taky třeba podkarpatskou rus, když nám jí v 45 vzali no ne? A pokud tam budeme mít dost jednotek tak určitě bude i "referendum" naprosto dokonalé, třeba s výsledkem 98% pro připojení :D A pak podpoříme Východní slováky s jejich bojem o autonomii a zlepšení životních podmínek (i když se mají stejně jako zbytek ) a s jejich pomocí obnovíme československo :D :D :D
  PROSÍM TOTO JE MYŠLENO POUZE JAKO IRONICKÉ PŘIROVNÁNÍ K ANEXI KRYMU !!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  01:35 19.08.2016

  Pokud jste dnes koukali na zprávy, tak tam byla zmínka o Kovosvitu, co zde o něm psal Superme jako o příkladné firmě orientující se na Rusko. Tak krachuje :-) Má obstavené účty a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jste dnes koukali na zprávy, tak tam byla zmínka o Kovosvitu, co zde o něm psal Superme jako o příkladné firmě orientující se na Rusko. Tak krachuje :-) Má obstavené účty a propouští lidi. V nedávném rozhovoru se ředitel Komárek ohrazoval proti tvrzení, že Ruská strana dluží firmě už miliardu, označil to za holý nesmysl. Lidé z firmy ale upozornili na to, že Kovosvit neplatí dodavatelům a propouští kmenové odborníky. Ve firmě panuje tísnivá atmosféra a důvod je jediný - orientace na nespolehlivé Rusko láme firmě vaz.

  Otázka (možná pro BIS) je, zda to nebyl z ruské strany záměr. V době sankcí, kdy zoufale potřebují západní stroje, aby na nich mohli vyrábět své pověstné zbraně pro všechny lumpy světa získali firmu na jejich výrobu zdarma a to včetně know-how. Jak? Inu firma Kovosvit za svých 500 milionů postavila přímo v Rusku ve městě Azov u Černého moře fabriku. Tu už odtud nikdo neodveze. Rusové si tak mohou moderní stroje vyrábět sami, ať už to s českým Kovosvitem dopadne jakkoliv.

  Jenom pár informací, které jsou jistě náhodné. Firmu Kovosvit vlastni konsorcium se sídlem na Maltě (před tím je vlastnily indické a německé firmy). Ve vedení akciovky jsou jen tři lidé Komárek starší, Komárek mladší (syn) a nějaká paní Táborová. Asi je nepodstatné, že její křestní jméno je Larisa a je z Petrohradu. Obchod s Ruskem je super - oni mají zdarma fabriku a my zdarma dluh.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:44 18.08.2016

  semtam

  pisal si o neutralite (btw nieje moj problem, ze pouzivas slova v inom kontexte ako maju vyznamn pripadne slova ktorych vyznam nepoznas a nemienim zistovat ktory je toto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  pisal si o neutralite (btw nieje moj problem, ze pouzivas slova v inom kontexte ako maju vyznamn pripadne slova ktorych vyznam nepoznas a nemienim zistovat ktory je toto pripad) vo vztahu s napr Ruskom a spominal si aj pobaltie.

  Tak som len spomenul, ze pobaltie sa uz raz na neutralitu vo vztahu s Ruskom spoliehalo a dopadlo to niekoko desatroci trvajucou okupaciou a nedoziernymi skodami na narode ako takom. A ako si spravne spomenul teraz idu staty poblatia strategiou takou, aby sa Rusom pripadna dobyvacna vojna nevyplatila. Lenze pre tak male staty a cesko ci slovensko nieje vynimka je mozne tu strategiu praktizovat len prostrednictvom spojenectva s inymi. Co si vlastne napisal sam stym, ze ekonomika im to nedovoli.

  A v nasom priestore je vhodnym a najlepsim spojencom len NATO. A ci NATO tieto staty lanari? ja ti neviem skor by som povedal ze sa same tlacia do NATO bud na zaklade historickych skusenosti s Ruskom a ci na zaklade poslednych skusenosti neutralnej Ukrajiny ktorej uzemnu celistvost sa prave Rusko zaviazalo garantovat. A ano vratane Krymu ktory duma uznala ako cast ukrajiny koncom 90tych rokov.
  Skrýt celý příspěvek

 • rastignac
  18:22 18.08.2016

  Ved to bolo jasne ze tam nieco nehra ked za tri roky kapacitu vyroby z 12 tankov rocne nevedeli zvysit na 100. aj keby v novom roku zaviedli pasovu vyrobu tak ten pocet nestihnu.

  Ved to bolo jasne ze tam nieco nehra ked za tri roky kapacitu vyroby z 12 tankov rocne nevedeli zvysit na 100. aj keby v novom roku zaviedli pasovu vyrobu tak ten pocet nestihnu.

 • StandaBlabol
  18:05 18.08.2016

  raziel87
  "Rusko nikdy nikdo neporazil"
  Kromě porážek, které zmínil Logik ještě v nedávné budoucnosti 1. čečenská válka a Afghánistán. Rusové toho prohráli dost, ostatně stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87
  "Rusko nikdy nikdo neporazil"
  Kromě porážek, které zmínil Logik ještě v nedávné budoucnosti 1. čečenská válka a Afghánistán. Rusové toho prohráli dost, ostatně stejně jako všechny ostatní státy. Nikdo není neporazitelný, tohle není o nenávisti k Rusku.

  A ten absurdní argument, že tyhle nepočítáš, protože "nešlo o krk, nebyl to existenční boj". Tak k tomu jen to, že ŽÁDNÝ existující stát neprohrál existenční válku. Protože státy, které takové války prohrály, už jaksi neexistují - Řimská říše, Perská, Aztékové, atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  17:29 18.08.2016

  jarpe
  Někdy si nejsem jist jestli si fandové Ruska ( ex vůdčí země SSSR ) nedělají z lidí blázny.

  Události kdy fandové Ruska tvrdí, že Rusko je nástupcem SSSR:
  1. Vítěství ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jarpe
  Někdy si nejsem jist jestli si fandové Ruska ( ex vůdčí země SSSR ) nedělají z lidí blázny.

  Události kdy fandové Ruska tvrdí, že Rusko je nástupcem SSSR:
  1. Vítěství ve Velké vlastenecké válce ( druhá světová válka přeci nebyla )
  2. Počet obětí na straně SSSR 22mil ( koho zajímá, že díky diletantství velení RA? ) děkovat tedy musíme Rusku za jeho oběť v dobách SSSR
  3. Krym ( proč to rozvádět )
  4. Rusko bylo vždy ochráncem slovanů tedy od roku 1993? Nebo kdy před rokem 1917 ? :-)
  5. ..............atd.

  Události kdy fandové Ruska poukazují, že Rusko přeci není nástupcem SSSR:
  1. Stalinův teror
  2. Okupace Pobaltí 1939
  3. Rusko / Finská válka 1939 a následná okupace Finského území
  4. Invaze do Československa 1968
  5. Invaze do Afganistanu 1979
  6...................atd.

  Co si takhle přestat vybírat která událost se vám hodí do krámu a která ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:38 18.08.2016

  ...zajímavý... Máme být rusákům vděční za osvobození, ale s osumašedesátým nemají nic společného, to byl přece sojuz... Aspoň ty rudé vlajky s pěticípou hvězdou a hymnu že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...zajímavý... Máme být rusákům vděční za osvobození, ale s osumašedesátým nemají nic společného, to byl přece sojuz... Aspoň ty rudé vlajky s pěticípou hvězdou a hymnu že změnili...
  Evidentně, když si to někteří jedinci omílají pořád dokola, tak tomu i uvěří :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:09 18.08.2016

  jarpe: SSSR byla organizace vytvořená ruskem za účelem ovládání okolních států, do které byly ostatní státy násilím připojeny. Je tedy za akce SSSR zodpovědné - obzvlášť pokud se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: SSSR byla organizace vytvořená ruskem za účelem ovládání okolních států, do které byly ostatní státy násilím připojeny. Je tedy za akce SSSR zodpovědné - obzvlášť pokud se cítí být nástupnickým státem a pokračovatelem SSSR, což se evidentně cítí.

  Vaše tvrzení je podobně hloupá výmluva, jako tvrdit, že Německo nezpůsobilo druhou světovou, protože tu přeci rozpoutalo nikoli německo, ale Třetí říše: státní útvar na území Německa, Rakouska, Sudet a části dnešního Polska a Ruska...
  A to se německo narozdíl od Ruska od třetí říše dosti výrazně "distancuje" a činy třetí říše odsuzuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  14:28 18.08.2016

  Logik: Neplácejte nesmysly. Pod Ruskem jsme nikdy nebyly. Měl byste se naučit rozlišovat Sovětský svaz a Rusko.

  Logik: Neplácejte nesmysly. Pod Ruskem jsme nikdy nebyly. Měl byste se naučit rozlišovat Sovětský svaz a Rusko.

 • logik
  14:06 18.08.2016

  1) I totální vyhlazení Ruska by jaksi nebylo zničení slovanské kultury. Rusko je pouze jeden z mnoha slovanských států.

  2) Totální zničení ruské kultury jste si možná myslel, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) I totální vyhlazení Ruska by jaksi nebylo zničení slovanské kultury. Rusko je pouze jeden z mnoha slovanských států.

  2) Totální zničení ruské kultury jste si možná myslel, ale o ničem takovém jste nepsal ani Vy, ani nikdo jiný zde. Jestli máte pocit, že ostatní tu nějak stojí o vyhlazení Ruska z mapy, tak máte paranoiu.

  3) Bavili jsme se o alternativě, kdyby si Rusko (použiji Vaše slova) "jen chtělo vzít to, co už mu jednou patřilo" - např. Finsko, Pobaltí, Polsko, ČR - a jaká by měla být politika těchto států, aby se o to Rusko pokud možno nepokusilo, a v horším případě, aby kdyby pokusilo, tak aby neuspělo.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:43 18.08.2016

  2 logik

  ty argumenty myslíš vážně nebo ze srandy? :) já psal o konfliktech, kdy šlo Rusku o krk, kdy se jednalo o udržení nebo zničení slovanské kultury a ty mi tu začneš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 logik

  ty argumenty myslíš vážně nebo ze srandy? :) já psal o konfliktech, kdy šlo Rusku o krk, kdy se jednalo o udržení nebo zničení slovanské kultury a ty mi tu začneš argumentovat Rusko - Japonskou válkou? prosím pěkně, osvěž mi paměť, ono se tehdy jednalo o existenční problém? nikoliv :)

  Tvoje další úvaha z učebnice malého stratéga je takové to klasické hospodské klišé - mám na to jiný názor. Doufám, že se to nikdy nestane, ale ruské matky 1 000 000 synů opláčou.....francouzské, americké a německé ne - ne pokud by šlo o agresivní vpád západní kultury na území Ruska - naopak tomu moc nevěřím.

  Ten Krym máš odkud? z Blesku? vzali si po 50 letech to, co jim stejně už od 18 století patřilo. To že se na Ukrajině ruská armáda angažovala je troufám si tvrdit dobře. Raději to, než ohrožený medvěd zahnaný do brlohu....západní oficíři začaly šavličkama máchat až příliš blízko brlohu, nemají tam co dělat - a z ukrajinců "západní demokraty" stejně nikdy neudělají.....jako z arabů. Každý ať je na svém písečku
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  13:30 18.08.2016

  Jen doufám, že se našemu prezidentovi Zemanovi nepodaří prosadit referendum o vystoupení z NATO/EU. Taková otázka je příliš citlivá a debata na seriózní úrovni by měla trvat více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen doufám, že se našemu prezidentovi Zemanovi nepodaří prosadit referendum o vystoupení z NATO/EU. Taková otázka je příliš citlivá a debata na seriózní úrovni by měla trvat více než jedno volební období a to včetně reálných plánů na dobu poté. I nejstarší demokracie světa (VB) si dokázala nadělat ukvapeným referendem do gatí. Na rozdíl od nich by pro nás mělo vystoupení z NATO mnohem horší dopad.

  A jen bych upozornil, že naše země již Ruskem (SSSR) okupována byla. A Rusko v současnosti navazuje na tradici SSSR (=Maďarsko, ČS, Afgánistán,...), viz. Moldavie, Gruzie, Ukrajina..

  Proč by neměl Putin ve střední Evropě své ohebné vazaly, ihned u hranic nejsilnějšího soupeře z evropských států NATO, tj. Německa. Pěkně by posunul hranici potenciálních konfliktů od svých hranic. Jako to již udělalo SSSR v případě anexe východní části Polska, jako to již udělalo Rusko s Ukrajinou.

  Tlacháním na diskuzích bychom ty ruské paradivize z ČR nevyhnali. Ostatně jen tak protistátně tlachat v Rusku asi také není bez následků možné.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:20 18.08.2016

  raziel87: To, že někdo proti Evropě válku nepovede tu už bylo. Byly o tom přesvědčení všichni. A přesto byla druhá světová. Takže na to bych nespoléhal.
  Rozumná politika se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: To, že někdo proti Evropě válku nepovede tu už bylo. Byly o tom přesvědčení všichni. A přesto byla druhá světová. Takže na to bych nespoléhal.
  Rozumná politika se nespoléhá na to, že druhé státy se budou chovat rozumně. Protože ony se tak často nechovají.

  Jinak se pleteš v tom, že Rusko nikdy nikdo neporazil, v první světové bylo Rusko defakto donuceno uzavřít mír z pozice poraženého, dál bylo poraženo např. v Rusko-Japonské válce, v Krymské válce atd....

  A že rusko útočnou válku nepovede? Co jiného bylo obsazení Krymu než útočná válka - byť malého rozsahu? Rusko (doufejme) nepovede útočnou válku, pokud neuvidí příležitost. Úkolem našich politiků a armády je, tu příležitost nevytvářet (a to nejen vůči Rusku, jen Rusko je v našem okolí teď nejagresivnější stát).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:14 18.08.2016

  semtam: pokud vycházíte z tohoto článku:
  http://www.natoaktual.cz/finsk...
  tak mám dojem, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: pokud vycházíte z tohoto článku:
  http://www.natoaktual.cz/finsk...
  tak mám dojem, že jste si přečetl pouze "bulvarizovaný nadpis". Chce se to o věci dozvědět více, např. si alespoň přečíst ten článek - kde zjistíte, že nadpis je "vymyšlenej", že jde o výrok prezidenta - pak je vhodné si zjistit, do kterého názorového tábora patří citovaný prezident, a také to, že prezident tam má max. stejnou sílu, jako např. náš prezident (takže reálně to nebude on, kdo o věci bude rozhodovat), zjistit si názory finské vlády, která o věci naopak rozhodovat bude atd.... atd....

  Ohledně neutrality - historie učí, že nestačí abych já dobře vycházel se sousedem, ale také soused musí vycházet dobře se mnou - a to neovlivním. A že nezřídka existují státy, které dobře vycházejí se sousedem jen do té doby, dokud je ten soused poslouchá....
  Přesně takto se chová teď Rusko.

  seawolf: +1 za názor ohledně referendu. Dodal bych, že dosti často je to způsob, jak prosadit svůj názor, když si myslím, že je většinový. A - jak ukázal Cameron s brexitem - dosti nebezpečný a hloupý způsob.
  (PS: tím nezavrhuju referendum jako takové, jen způsob, jak se dnes používá).

  cyril: Ano, a zámek na dveřích nechrání proti požáru. Proto je zbytečné si takový zámek na dveře dávat. Asi tak zní Váše argumentace ohledně NATO.

  Pokud máte pocit, že na něco neodpovídám, tak prosím zopakujte otázku, protože jsem ji nějak nezaznamenal.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:13 18.08.2016

  To je zase laciná překřikovaná Modrokabátníků s Červenokabatníkama :-D

  Pánové, někteří Rusko evidentně milujete, někteří k smrti nenávidíte, ale jeden fakt je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je zase laciná překřikovaná Modrokabátníků s Červenokabatníkama :-D

  Pánové, někteří Rusko evidentně milujete, někteří k smrti nenávidíte, ale jeden fakt je neodiskutovatelenej - Rusko nikdy nikdo neporazil. Je to příliš rozsáhlé území, příliš mnoho obyvatel a hlavně mentalita, která nedovolí být poražen.

  Ty cimty o neschopnosti Ruska může psát jen 15 letý dítě ovlivněný akčńákama z 80. let - nebo čtyřicátník, kterej na těch Béčkách z osmdesátek zamrzl.

  Ruskej medvěd zná svoje možnosti, on útočnou válku nepovede, né proti Evropě. Globální jaderná válka doufejme nehrozí a konvenčně na to nemá ani USA, jak budou ty milionový kontingenty zásobovat v hloubce nepřátelského území? nijak....vykrváceli by tam jak Napoleon s Hitlerem. Já ty vaše vášnivý diskuze občas nechápu....a ne, neni to offtopic, když tu čtu těch 120 předchozích příspěvků plný nenávisti nebo naopak nepochopitelného vzhlížení k "matičce Rusy". Buďte rádi, že jsme generace, které ty hrůzy nepoznaly - Některejm nacpat bazuku do kaďáku málo
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  12:20 18.08.2016

  semtam
  Sice odkazuješ na zdroje natoaktual.cz, ale zdělení z tohoto webu vykládáš po svém. Případně vykládáš závěry strategie NATO které na webu vůbec nejsou.

  Můj názor: Finsko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  Sice odkazuješ na zdroje natoaktual.cz, ale zdělení z tohoto webu vykládáš po svém. Případně vykládáš závěry strategie NATO které na webu vůbec nejsou.

  Můj názor: Finsko od IIWW zaujmulo čistě pragmatický postoj a nezbylo mu než hrát na obě strany železné opony. V jeho postavení se není čemu divit. Tato politika měla své opodstatnění ( to se nám líbit může a nemusí ) a do roku 2014 byla respektována všemi účastníky. Anexí Krymu a rozdmýchání konfliktu na Ukrajině, ale Rusko změnilo pravidla hry tím, že otevřeně ignorovalo podepsané dohody se sousedním státem a tak se Finsko ( stejně jako jiné sousední státy ) samozřejmě začalo obávat budoucnosti. Anexí Krymu ukázalo Rusko, že jakákoli podepsaná dohoda je jen cár počmáraného papíru pokud se rozhodně tuto skutečnost ignorovat.

  Osobně si myslím že Finsko zatím pouze hraje s výhružkou vstupu do NATO a další kroky budou záviset na chování Ruska v nejbližších měsících a letech.

  Referendum obecně chápu jako alibi pro zvolené politiky kteří se zříkají zodpovědnosti za svá rozhodnutí ( aktuálně dost neoblíbený názor ).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:17 18.08.2016

  Stanyk

  Označit NATO za elitní klub je až moc nadnesené. Mnoho členů má pro NATO jako celek spíše zápornou hodnotu. Státy, které se nemohou dostat do NATO moc není a zpravidla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanyk

  Označit NATO za elitní klub je až moc nadnesené. Mnoho členů má pro NATO jako celek spíše zápornou hodnotu. Státy, které se nemohou dostat do NATO moc není a zpravidla jim tomu brání nevyřešené problémy. Viz. tragikomicky problém Makedonie.

  Aby nedošlo k mýlce, já NATO uznávám a samotná jeho podstata se mi velmi líbí. Ale je pravdou, že 2 státy z NATO jsou bohužel gaunerské. A to je velké morální mínus NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  12:08 18.08.2016

  Stanyk: nepovažujete tvrzení, že nato a eu jsou garantem české nezávislosti tak trochu za oxymoron? :)

  Stanyk: nepovažujete tvrzení, že nato a eu jsou garantem české nezávislosti tak trochu za oxymoron? :)

 • semtam
  11:53 18.08.2016

  Logik

  Mám silný pocit, že než diskutovat se tu chcete neustále o něčem přít. Informaci o finském referendu jsem získal na www.natoaltual.cz... Pokud budete na tomto servru, tak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Mám silný pocit, že než diskutovat se tu chcete neustále o něčem přít. Informaci o finském referendu jsem získal na www.natoaltual.cz... Pokud budete na tomto servru, tak se i mužete osvěžit znalost našeho vstupu do NATO.

  Doufám, že nepovažujete natoaktual.cz za proruský či bulvární web.

  Neutralita v případě Finska znamená dobře vycházet s oběmi strany.

  Slavoslav

  Doporučuji dobře číst text. O Estonsku jsem psal v kontextu strategie "větší škoda než zisk" a psal jsem o malých státech. Ovšem je pravdou, že neutrální státy tuto strategii také využívaj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  11:37 18.08.2016

  Semtam: viz. NATO.. NATO je elitni klub, do ktereho neni zas tak jednoduche se dostat. je spoustu statu, ktere o to usiluji a nejsou tam. a spoustu clenu usilovala o prijeti do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: viz. NATO.. NATO je elitni klub, do ktereho neni zas tak jednoduche se dostat. je spoustu statu, ktere o to usiluji a nejsou tam. a spoustu clenu usilovala o prijeti do NATO, vcetne nas. tak jakepak vstupte nebo podridte se.

  Muzu se zeptat, jake mas zamestnani? Docela by me zajimalo, za cloveka povazuje jednoho ze dvou garantu ceske nezavislosti (NATO(+USA) a EU) za temer gaunersky spolek.

  A zaverem, jeste obecne. Smysl uvazovani nekterych diskutujicich, ze bez NATO a EU si dokazeme zajistit nezavislost, pripominam dejiny: Nacisticke Nemecko a Sovetsky svaz. Jakmile prostor NATO a EU opustime, bez dalsiho se tam vsune Rusko s jejich potrebou, jak tu trefne poznamenal Supreme, angazovat se v zajmu vlivu Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  09:53 18.08.2016

  Vrata: jaké se mnou můžete mít problémy, když sme se spolu ještě nebavili ? :D

  Vrata: jaké se mnou můžete mít problémy, když sme se spolu ještě nebavili ? :D

 • Vrata
  09:48 18.08.2016

  K invazi do CSSR v roce 1968: pripominam, ze na jeji uskutecneni stacil Breznevovi jeden jediny dopis od pouhych 5-ti komunistu z Ceskoslovenska (Alois Indra, Drahomir Kolder, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K invazi do CSSR v roce 1968: pripominam, ze na jeji uskutecneni stacil Breznevovi jeden jediny dopis od pouhych 5-ti komunistu z Ceskoslovenska (Alois Indra, Drahomir Kolder, Oldrich Svestka, Antonin Kapek, Vasil Bilak). Vetsina naroda (odhaduji 90%) si prala pokracovani tzv. "obrodneho procesu". Nazory a chteni cizich narodu jsou ovsem Rusakum nekde u zadele uz stovky let (rovnou omluva Adminovi za terminy). Rus vzdycky vi, co je pro druhe nejlepsi a ma-li dost kozaku, tanku nebo dovolenkaru, tak to take zaridi pod jakkoliv slabou zaminkou.

  Klasickou lzi je oblibene ale casto primo nevyrcene tvrzeni, ze okupace v roce 1968 je vice-mene stejnym dilem vsech zemi Varsavske smlouvy. My, co jsme zazili bolsevika a nebyli ve strane vime, ze vedeni spratelenych satelitu poslouchalo Moskvu prakticky na slovo. Kdyz ne, tak to s nimi dopadlo jako s CSSR v 68-mem.. Takze kdyz Moskva zavelela k invazi, nikdo neremcal a poslechl.

  cyril: podobne problemy jako mate s logikem mam pro zmenu ja s vami - jakekoliv vysvetlovani je jako hazeni hrachu na stenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  08:57 18.08.2016

  logik: Musím přiznat, že diskutovat s Vámi chce určitou dávku sebezapření. Píšete o demagogii a překrucování reality, přičemž píšete o něčem, na co se nikdo neptal, a na to, na co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Musím přiznat, že diskutovat s Vámi chce určitou dávku sebezapření. Píšete o demagogii a překrucování reality, přičemž píšete o něčem, na co se nikdo neptal, a na to, na co jsem se ptal, jste dosud neodpověděl. Proč sem pletete vuml a sputnik vážně nechápu, evidentně jste stále nepochopil, o co mi šlo, tak já Vám to napíšu jako malému dítěti, to, že někdo vstoupí do NATO, není automaticky zárukou toho, že se níže uvedené věci (viz Gerasimov) nestanou, už to chápete ? Nehledejte neustále za každým rohem Putinova agenta :)
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  07:31 18.08.2016

  superme:
  "Stejně jako je fakt, že Ukrajina je země hraničící s Ruskem a tudíž tam logicky má Rusko nějaké zájmy vlivu (logicky). Rusové jednoduše museli nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  superme:
  "Stejně jako je fakt, že Ukrajina je země hraničící s Ruskem a tudíž tam logicky má Rusko nějaké zájmy vlivu (logicky). Rusové jednoduše museli nějak zareagovat."

  Rusové opakovaně reagují na - pro ně - nepříznivý politický vývoj v zemích, kde mají zájmy (Ukrajina, Československo 1968, Maďarsko 1956) vojenskou agresí. To potom vážně nechápu, že země východní Evropy hledají ochranu v NATO. Prostě stačí dělat, co Rusko chce a byly by v naprostém bezpečí, že ano?

  A pro všechna ta povstání, revoluce, nebo klidně říkejte puče jsou v zásadě dvě vysvětlení. Jedno je to, že lidé porovnávají svou situaci s životem v západní Evropě a přirozeně chtějí větší míru svobod, prosperity a méně korupce. Jednoduše se chtějí mít lépe. A to druhé je, že za všechno může CIA (spolu s Židy, fašisty a Banderou).

  Větou, že musíte "nějak reagovat" na vývoj v okolních zemích, ospravedlníte úplně cokoliv. Hitler musel "nějak reagovat" na vývoj v Sudetech i na přepadení vysílačky v Gliwicích. Husajn musel "nějak reagovat" na to, že mu Kuvajt odmítl odpustit dluhy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:44 18.08.2016

  Semtam

  Je zaujímavé že ako príklad tej tvojej neutrality dávaš starý pobaltia. Je ti jasne z histórie že práve tieto už raz neutrálne boli? Dokonca mali zo svojim budúcim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam

  Je zaujímavé že ako príklad tej tvojej neutrality dávaš starý pobaltia. Je ti jasne z histórie že práve tieto už raz neutrálne boli? Dokonca mali zo svojim budúcim okupantom zmluvu o neutoceni
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:35 18.08.2016

  cyril: ano, požádalo o to pár zrádců z KSČ, nikoli my. Oficiální představitelé státu
  (tedy Ti, kdo mají právo za nás mluvit) SSSR o nic nepožádali. A už vůbec o to nepožádal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cyril: ano, požádalo o to pár zrádců z KSČ, nikoli my. Oficiální představitelé státu
  (tedy Ti, kdo mají právo za nás mluvit) SSSR o nic nepožádali. A už vůbec o to nepožádal parlament, který jediný měl pravomoc o to požádat.

  Tak prosím nepřekrucuj realitu demagogickými formulacemi z VUMLU.

  Ohledně Turecka - holt se musíš vyjadřovat jasněji. Nestuduji Sputnik každý den a nevím, jaká tam zrovna letí konspirační teorie ohledně Turecka... Turecku pomohl vstup do NATO v době, kdy bylo ohrožené rozpínavým SSSR - stejně jako pomáhá dnešním státům v sousedství ruska (např. pobaltí). Pro boj s islamismem pronikajícím do vedení země není NATO určeno a tak nevím, jak by mělo Turecku pomoci, jestli myslíš současnou situaci kolem Erdogana.

  semtam: Jasně, zas ta stará ohraná písnička o statisícech demonstrantů přivežených do Tripolisu a Damašku vznášedly CIA....
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  23:50 17.08.2016

  logik: hned první věta na wikipedii - Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa (Vstup spojeneckých vojsk, Operace Dunaj) byl vojenský vpád vojsk pěti komunistických zemí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: hned první věta na wikipedii - Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa (Vstup spojeneckých vojsk, Operace Dunaj) byl vojenský vpád vojsk pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem (SSSR) na žádost konzervativního křídla Komunistické strany Československa, ale myslím, že jste se vyhnul odpovědi na mou otázku.

  Ohledně vstupu Turecka do NATO jsem to myslel v kontextu prohlášení Gerasimova a následného komentáře J.Vraja kde píše - a proto chtějí evropské země vstoupit do NATO, čtěte pozorněji :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:40 17.08.2016

  superme:
  1) krym je součástí ukrajiny (autonomní republika nemá právo se sama osamostatnit) a u toho obsazení ruskou armádou už nepopírá ani rusko
  2) na území ukrajiny bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  superme:
  1) krym je součástí ukrajiny (autonomní republika nemá právo se sama osamostatnit) a u toho obsazení ruskou armádou už nepopírá ani rusko
  2) na území ukrajiny bylo zajato již X ruských vojáků, viz např.
  http://zpravy.idnes.cz/dorzi-b...

  ale navrhuju, abychom v tomto tématu nepokračovali...

  semtam:
  A my jsme v 90 požádali o vstup do nato? Kdy a jak?
  Kroky pro vstup Finsko udělalo - uzavřelo s NATO novou dohodu (ještě hlubší spolupráce, než původní partnerství pro mír, kterým jsme v procesu vstupu do NATO prošli i my) a začalo analyzovat možnosti samotného vstupu. Čím se to tak liší od našeho vstupu do NATO? My jsme také o něm začali vyjednávat v 90. - přičemž na začátku vyjednávání nebylo jasné, jestli to skončí jen bližší spoluprácí, nebo samotným vstupem do NATO - a do NATO jsme vstoupili až v 99.

  A to, že by se muselo vyhlásit referendum, to máte ze sputniku, že (tam o tom je "krásný" článek)? Realita je taková, že referendum o otázkách národní bezpečnosti se zpravidla nedělá (my jsme také hlasovali o EU, nikoli o NATO). To jen finští odpůrci NATO se tuto otázku snaží "zbulvarizovat"...

  Ale i kdyby zůstalo jen u té již uzavřené dohody, tak ta znamená naprosto jasnou bezpečnostní orientaci Finska na západ.

  cyril: my jsme na své území sovětská vojska nezvali, zopakujte si dějepis. Sovětská vojska nás jaksi v 68 obsadili proti naší vůli a už neodešla. A jak NATO pomohlo turecku? Např. jim pomohli vybudovat moderní letectvo...
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  22:51 17.08.2016

  J.Vraja: bohužel celkem trefné popsání současné situace. A jak ten vstup do NATO tedy pomohl Turecku? :)

  J.Vraja: bohužel celkem trefné popsání současné situace. A jak ten vstup do NATO tedy pomohl Turecku? :)

 • semtam
  22:20 17.08.2016

  J.Vraja

  Jak NATO zabrání takovému scénáři, když se nejedná o konvenční boj, ale válku zevnitř? Prosperující státy jako Libye, Sýrie, Irák a potažmo Jemen byli přímo i hybridně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja

  Jak NATO zabrání takovému scénáři, když se nejedná o konvenční boj, ale válku zevnitř? Prosperující státy jako Libye, Sýrie, Irák a potažmo Jemen byli přímo i hybridně napadeny NATO či jeho partnery.

  Tudíž, pokud nechcete aby vás NATO napadlo, podřiďte se mu a nebo do NATO vstupte :D

  Rozumím tomu dobře.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  22:12 17.08.2016

  Stando,načelník generálního štábu Ruska V.Gerasimov-je autorem konceptu hybridních válek a tento člověk prohlásil cituji:"Dokonale prosperující stát se může během několika měsíců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stando,načelník generálního štábu Ruska V.Gerasimov-je autorem konceptu hybridních válek a tento člověk prohlásil cituji:"Dokonale prosperující stát se může během několika měsíců či dokonce dnů proměnit v arénu divokých ozbrojených konfliktů,stát se obětí zahraniční intervence,ponořit se do chaosu,humanitární katastrofy a občanské války".To znamená že při hybridní válce již nebude muset být otevřeně nasazená těžká vojenská technika a zásadní roli bude hrát propaganda-doufám,že Vám to něco připomíná.
  To je důvod proč většina zemí Evropy chce být členy NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:11 17.08.2016
 • semtam
  22:11 17.08.2016

  KOLT

  Zde graf cen ropy od roku 1860 do 2011

  SSSR se začal sypat, když ropa byla top v 80 letech. Důvody byli převážně jalová politika.

  KOLT

  Zde graf cen ropy od roku 1860 do 2011

  SSSR se začal sypat, když ropa byla top v 80 letech. Důvody byli převážně jalová politika.

 • semtam
  22:06 17.08.2016

  logik

  Proto jsem tvrdil , že jsme ve shodě. Vy jste se začal točit na tom, že stagnace pádu je přirozená věc a že Rusko to vlastně nijak neovlivňuje. Beru toto téma za ukončené. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Proto jsem tvrdil , že jsme ve shodě. Vy jste se začal točit na tom, že stagnace pádu je přirozená věc a že Rusko to vlastně nijak neovlivňuje. Beru toto téma za ukončené. je absolutně o ničem.

  Finsko ale nepožádalo o vstup do NATO a ani nepodniklo žádné kroky pro vstup. Tak nějaká časová osa je úplně mimo. Samozřejmě, že aliance láká a premiér si dělá analýzy a pro vstup to nevypadá dost kladně. A třešnička na dortu je, že by se vyhlásilo referendum a jak je známo finská společnost je proti NATO.

  Finsko samozřejmě může probírat průběžně různé cesty svého směřování, zatím to vypadá, že členství chtějí zamést pod koberec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:58 17.08.2016

  logik- Jak říkám, čas ukáže, zda to Rusko (respektive UVZ) zvládne nebo ne. V tom se asi shodneme oba.

  Ovšem tvrzení, že Rusko napadlo Ukrajinu? Nechci zde zacházet do nějakých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik- Jak říkám, čas ukáže, zda to Rusko (respektive UVZ) zvládne nebo ne. V tom se asi shodneme oba.

  Ovšem tvrzení, že Rusko napadlo Ukrajinu? Nechci zde zacházet do nějakých diskuzí na toto téma, ovšem tenhle výrok je silně demagogický. Pro toto tvrzení nejsou žádné věrohodné důkazy. To je fakt. Stejně jako je fakt, že Ukrajina je země hraničící s Ruskem a tudíž tam logicky má Rusko nějaké zájmy vlivu (logicky). Rusové jednoduše museli nějak zareagovat (a ten kdo to celé rozjel to moc dobře věděl) - a zareagovali tím způsobem, že podpořili druhou stranu, která s pučem nesouhlasila. Ale o tom, proč ta válka vznikla by se člověk musel rozepsat více.

  Jenom k tomu Finsku. Jak si hezky napsal,tak o vstupu uvažuje finská vláda - politici. Lid je proti. Pokud by tedy Finsko do NATO vstoupilo (čemuž nevěřím), pak by politici jednali proti vůli národa. To si nedovolí. NATO by mělo řešit úplně jiné věci - třeba jak spolehlivý jsou ve skutečnosti naši spojenci uvnitř NATO?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:56 17.08.2016

  pro semtam: Cena ropy v devadesátých letech byla nejnižší od dob ropné krize. Výrazně to přispělo ke krachu SSSR (mimo jiné, Afghánistán a dementní řízení ekonomiky tomu také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro semtam: Cena ropy v devadesátých letech byla nejnižší od dob ropné krize. Výrazně to přispělo ke krachu SSSR (mimo jiné, Afghánistán a dementní řízení ekonomiky tomu také pomohly). Není proto divu, že Rusko v 90. letech krachovalo, protože krom nízkých cen ropy mělo spoustu dalších problémů, které by ani samy o sobě nebyly jednoduché. A není proto ani divné, že se Rusko po roce 2000 začalo zvedat – drahá ropa, mnohé problémy související s koncem SSSR si sedly... Čímž netvrdím, že tomu Putin nepomohl. Minimálně zpracoval oligarchy tak, že už u toho žraní aspoň tolik nechrochtali, což je samo o sobě slušná prácička. Ale závislost Ruska na ceně ropy je natolik zjevná, včetně kauzality, že není o čem pochybovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:45 17.08.2016

  semtam:
  Nikdy jsem netvrdil, že se Rusko nesnaží snížit svoji závislost na ropě, to co jsem tvrdil bylo, že z ekonomických dat RF zatím nelze nijak usuzovat, zdali ta opatření ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Nikdy jsem netvrdil, že se Rusko nesnaží snížit svoji závislost na ropě, to co jsem tvrdil bylo, že z ekonomických dat RF zatím nelze nijak usuzovat, zdali ta opatření měla podstatný vliv na výkonnost ruské ekonomiky.
  Takže polemizujete s něčím, co netvrdím.

  --

  ad finsko, tak jste tvrdil:
  "Kdyby Finsko tuto potřebu vnímalo, tak vstoupí do NATO jako my spolu s dalšími...."
  To jste psal ovšem v reakci na mé tvrzení:
  "a pak až cca do ruského útoku na Ukrajinu se to tvářilo, že není proč. "
  které jste nijak nevyvrátil. Pro Finsko se bezpečnostní situace začala zhoršovat až před pár lety, předtím nemělo důvod hledat zajištění bezpečnosti (Jelcinovo rusko nebyla hrozba). Takže pokud něco usuzujete z nečlenství Finska v NATO, tak po něm implicitně chcete, aby během pár let do NATO vstoupilo.

  Proto z toho, že Finsko dosud není v NATO prostě nelze usuzovat, že tu potřebu reálně necítí, jak jste tvrdil. A naopak z toho, že teď prohlubuje vazby na NATO a i přes nesouhlas domácí veřejnosti o tom vážně uvažuje, naopak ukazuje na to, že tu potřebu cítí.
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  21:39 17.08.2016

  stroup: jo stroupe, kéž bych vymyslel lepší způsob :) Spíš si myslím, že to není ani tak o systému jako o lidech, vynechme stranou ideologie jako komunismus demokracie atd, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stroup: jo stroupe, kéž bych vymyslel lepší způsob :) Spíš si myslím, že to není ani tak o systému jako o lidech, vynechme stranou ideologie jako komunismus demokracie atd, protože kdyby lidi nebyli hovada a nehleděli pouze na svá koryta, tak by se v konečném důsledku žilo všem líp :) Možná dřívější králoství měla něco do sebe :) tam je ale potom riziko, že pokud se tím osvíceným panovníkem stane nějaký despota, tak sme všichni v háji :) ale v opačném případě, pokud by to byl slušný inteligentní člověk, tak by to třeba mohlo fungovat, i když by se samozřejmě nikdy nezavděčil všem.

  Standa: obyčejný občan jsem já, vy nebo lidé na této diskuzi. V době vstupu do Nata byla většina proti, nějak to nesleduju, ale je možné, že díky mediální masáži a neustále omílaným hrozbám je ta podpora větší než dříve, každopádně co se týče EU, nedělám si iluze, že pokud se něco nezmění, ta podpora půjde dolů čím dál víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:31 17.08.2016

  logik

  Zjednodušeně, říkám, že Rusko dělá kroky aby snížilo svoji závislost na ropě. Je to logické a jestli se jim to povede uvidíme cca za 10 let. Vy tvrdíte, že o nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Zjednodušeně, říkám, že Rusko dělá kroky aby snížilo svoji závislost na ropě. Je to logické a jestli se jim to povede uvidíme cca za 10 let. Vy tvrdíte, že o nic takovéhose nepokouší. Důvod?

  K Finsku jsem se myslím vyjádřil dostatečně a i odkaz co jste mi postnul se s mým tvrzením prakticky shoduje. Tak si můj příspěvek i článek přečtěte. V čem máte zas problém? Kde chci 3 roky pro vstup Finska do NATO?

  Todomatch

  V dobách SSSR 500 doláčů za barel. Ne dělám si srandu, dlouhodobě to nebylo vyšší než v 90. letech.
  Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  21:31 17.08.2016

  Cyrile to by mě fakt zajímala vaše představa svobodných voleb.. :D

  Cyrile to by mě fakt zajímala vaše představa svobodných voleb.. :D

 • cyril
  21:27 17.08.2016

  stroup: ty svobodné volby jak říkáte jsou na můj vkus trochu přeceňované.. ano, můžu se svobodně rozhodnout, jestli si na hrad posadím Miloša nebo Karla,(to je výběr co?) můžu se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stroup: ty svobodné volby jak říkáte jsou na můj vkus trochu přeceňované.. ano, můžu se svobodně rozhodnout, jestli si na hrad posadím Miloša nebo Karla,(to je výběr co?) můžu se rozhodnout dát hlas straně, která půjde nakonec do koalice s další stranou, se kterou nesouhlasím a volební program tak jde do háje... no, prostě si myslím, že to není uplně ideální.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:26 17.08.2016

  cyril:
  No, skoro v ničem s Vámi nesouhlasím, ale to se stává. Zajímala by mě Vaše definice obyčejného občana. Protože v průzkumech veřejného mínění se většina lidí vyslovuje jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cyril:
  No, skoro v ničem s Vámi nesouhlasím, ale to se stává. Zajímala by mě Vaše definice obyčejného občana. Protože v průzkumech veřejného mínění se většina lidí vyslovuje jak pro účast v NATO, tak v EU.

  Napsal jste:
  "Kdyby se totiž vláda měla řídit podle názoru občanů, tak už nejspíš nejsme ani v nato ani v eu."
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:26 17.08.2016

  cyril:
  No, skoro v ničem s Vámi nesouhlasím, ale to se stává. Zajímala by mě Vaše definice obyčejného občana. Protože v průzkumech veřejného mínění se většina lidí vyslovuje jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cyril:
  No, skoro v ničem s Vámi nesouhlasím, ale to se stává. Zajímala by mě Vaše definice obyčejného občana. Protože v průzkumech veřejného mínění se většina lidí vyslovuje jak pro účast v NATO, tak v EU.

  Napsal jste:
  "Kdyby se totiž vláda měla řídit podle názoru občanů, tak už nejspíš nejsme ani v nato ani v eu."
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  21:23 17.08.2016

  logik: Pokusím se vám odpovědět hádankou. Proč "my" sme zvali sovětská vojska na svá území, jen tak z plezíru? Proč sme byli členy Varšavské smlouvy, i když věčina naší společnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Pokusím se vám odpovědět hádankou. Proč "my" sme zvali sovětská vojska na svá území, jen tak z plezíru? Proč sme byli členy Varšavské smlouvy, i když věčina naší společnosti byla nejspíše proti a řezala si tak pod sebou větev? Proč sme neustále byli strašeni kapitalismem a podobnýma kecama? Můžete si na to odpovědět sám, můj názor je takový, že je to zřejmě proto, páč jsou politici grázlové a slušní lidé se tam nedostanou, a když dostanou, tak začnou velice brzo zpívat písničku těch ostatních. Ale možná jsou ty důvody někde jinde, co myslíte vy ?
  Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  21:20 17.08.2016

  cyril: berte to jako nadsázku, ale.... Máme zde svobodné volby a zatím v žádných nedostala strana která by požadovala vystoupení z NATO či z EU nějaké výrazné procento hlasů.. a k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cyril: berte to jako nadsázku, ale.... Máme zde svobodné volby a zatím v žádných nedostala strana která by požadovala vystoupení z NATO či z EU nějaké výrazné procento hlasů.. a k volbám chodí občané. Prosím tedy, přestaňte opakovat mantru o "názorech obyčejného občana", každé volby ukazují jaký ten názor je... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:18 17.08.2016

  cyril: ano, je to jednoduché říci. Protože ty státy kolem ruska se prostě bojí? Nebo si myslíš, že např. pobaltí zve cizí vojáky na své území jen tak z plezíru?
  Že finská vláda se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cyril: ano, je to jednoduché říci. Protože ty státy kolem ruska se prostě bojí? Nebo si myslíš, že např. pobaltí zve cizí vojáky na své území jen tak z plezíru?
  Že finská vláda se vážně zaobírá alternativou vstupu do NATO, ač je finská veřejnost proti a tedy si tak politicky pod sebou "řežou větev"?

  Můžeme se bavit, zdali je ten strach oprávněný, nebo ne, ale evidentně tu je.
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  21:04 17.08.2016

  Berte to Stando jako nadsázku :) Ale k Vašemu příspěvku, ono je jednoduché říct, že státy vstupují do nato kvůli obavám z Ruska, já osobně nemám strach z toho, že kdybychom nebyli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Berte to Stando jako nadsázku :) Ale k Vašemu příspěvku, ono je jednoduché říct, že státy vstupují do nato kvůli obavám z Ruska, já osobně nemám strach z toho, že kdybychom nebyli v nato, tak mi bude parkovat na zahradě sovětský, tedy ruský tank. I přesto neustále slyším od vrcholových politiků, jak je ta hrozba reálná a musíme se bránit. Rozdíl je, že já s tím nic nenadělám, v tom parlamentu sedí on, ne já. (asi si říkáte naštěstí). Politik se musí řídit určitým názorem, a ten názor se bohužel neslučuje s názorem obyčejného občana, jsou na něho vyvíjeny určité tlaky, aby se rozhodoval tak či onak, a v dnešní době se určité názory prostě nenosí. Kdyby se totiž vláda měla řídit podle názoru občanů, tak už nejspíš nejsme ani v nato ani v eu. Takže... vážně nemám obavy z toho, že by na nás či pobalstké státy útočilo Rusko jenom tak z rozmaru, protože tam nemají nic lepšího na práci. Jsem přesvědčen o tom, že kdybychom se totiž neustále nesr... pardon nemontovali do jejich záležitostí, nebudou mít problém i oni s náma. I ten konflikt na Ukrajině měl své důvody, které nejsou tak jednoznačné, jak tady někteří tvrdí, a určitě to nezačalo útokem Ruska na Ukrajinu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:53 17.08.2016

  cyril:

  A proč by to Kanada nebo Mexiko dělaly? Východoevropské státy vstupují do NATO kvůli obavám z Ruska. Kanada a Mexiko se bojí USA a proto začnou vojensky spolupracovat s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cyril:

  A proč by to Kanada nebo Mexiko dělaly? Východoevropské státy vstupují do NATO kvůli obavám z Ruska. Kanada a Mexiko se bojí USA a proto začnou vojensky spolupracovat s Ruskem? Fakt?
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  20:41 17.08.2016

  No každopádně je jediné štěstí, že Rusko je natolik politicky a ekonomicky slabé, aby nemohlo prosazovat svůj vliv na druhém konci světa, protože to by se takhle mohli domluvit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No každopádně je jediné štěstí, že Rusko je natolik politicky a ekonomicky slabé, aby nemohlo prosazovat svůj vliv na druhém konci světa, protože to by se takhle mohli domluvit třeba s Kanadou a Mexikem na nějakém obraném paktu, postavit si tam pár základen, které budou zaměřeny proti Iránské raketě, kterou dokončí nejpozději zítra, a nedej bože, kdyby se to USA nelíbilo, to by totiž museli přibrat ještě Panamu, protože ta americká rétorika by zněla tak nějak agresivně :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:25 17.08.2016

  I CNC strojů budou mít v Rusku dost pokud rozmrzne permafrost a objeví jejich ložisko. Je jedno kdo tam vládne, o kvalitě jejich života rozhoduje velikost vrtáku a průměr potrubí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I CNC strojů budou mít v Rusku dost pokud rozmrzne permafrost a objeví jejich ložisko. Je jedno kdo tam vládne, o kvalitě jejich života rozhoduje velikost vrtáku a průměr potrubí.

  Sleduj ty neuvěřitelné náhody:

  Dříve 120 i 140 USD/barel ... a jako náhodou moudrý Putin postavil Rusko na nohy
  Dnes 50 USD/barel ... a jako náhodou se Rusko i s Putinem sune ke dnu
  Ještě mnohem dříve 20 USD/barel ... a jako náhodou Jelcin rozvrátil Rusko
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:38 17.08.2016

  semtam:
  ad první odstavec: nechápu ani to, s kterým mým výrokem polemizuješ, ani čím teb svůj nesouhlas dokládáš, zkus to prosím napsat nějak jasněji

  ad druhý odstavec:
  To, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  ad první odstavec: nechápu ani to, s kterým mým výrokem polemizuješ, ani čím teb svůj nesouhlas dokládáš, zkus to prosím napsat nějak jasněji

  ad druhý odstavec:
  To, že Finsko prohloubilo spolupráci s NATO jsem již doložil. Po ruském napadení ukrajiny podepsalo Finsko s NATO smlouvu, jejíž obsahem je daleko těsnější spolupráce, než dříve. Takže ne, že je lákáno, ale dělá konkrétní kroky, které prohlubují vazbu mezi ním a NATO. Tvoje vyjádření, že je to loby a ne potřeba se zakládá na čem?

  To, proč to není ze dne na den je proto, že tomu není příliš nakloněná finská veřejnost, která se obává ruské reakce. Navíc - jak dlouho vstupovala do NATO ČR, že to chceš po Finsku během dvou tří let??
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:19 17.08.2016

  logik

  Vývoz Ruska

  http://www.businessinfo.cz/cs/...

  Myslím roční úhrn ani ne kvartál. Samozřejmě, pokud poroste cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Vývoz Ruska

  http://www.businessinfo.cz/cs/...

  Myslím roční úhrn ani ne kvartál. Samozřejmě, pokud poroste cena ropy poroste i příjem. Jenže o pár dolarů dražší ropa nenahradí pokles o 60 dolarů. V odkazu najdete zvyšování ostatních komodit. Samozřejmě nerostné suroviny nadále dominují, na změnu poměru je to stále krátká doba.

  Samozřejmě, že je Finsko do NATO lákáno, jenže je to lobby než bezpečnostní potřeba. Kdyby Finsko tuto potřebu vnímalo, tak vstoupí do NATO jako my spolu s dalšími postkomunistickými státy. Nyní je strašeno pomocí Ukrajiny. Myslím, že pádné důvody jsem napsal níže. Tudíž finské členství v NATO nemá s bezpečností co dělat, ale má co do činění hlavně s politikou.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:07 17.08.2016

  semtam:
  - recese začala slábnout ažv prvním kvartálu 2016, tedy přesně v době, kdy se ropa začala odlepovat ode ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  - recese začala slábnout ažv prvním kvartálu 2016, tedy přesně v době, kdy se ropa začala odlepovat ode dna
  http://www.kurzy.cz/komodity/r...
  potvrzují to i analytici patria
  https://www.patria.cz/zpravoda...

  - Finsko nejdříve do NATO nemohlo (bylo defakto ovládané SSSR) a pak až cca do ruského útoku na Ukrajinu se to tvářilo, že není proč. Od té doby vazby Finska na NATO rostou a o vstupu dosti vážně uvažují:
  http://www.rozhlas.cz/plus/sve...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:56 17.08.2016

  tom75

  Saudi bez ropy? Myslím, že by jsme potkávali na ulicích dobrovolníky s heslem humanitární sbírka pro Saúdskou Arábii.

  tom75

  Saudi bez ropy? Myslím, že by jsme potkávali na ulicích dobrovolníky s heslem humanitární sbírka pro Saúdskou Arábii.

 • semtam
  18:54 17.08.2016

  logik

  Jasně, ale také píšu, že propad se zpomalil a stagnoval. A vzhledem k tomu, že ropa hlavní exportní artikl šla nadále dolu. Tak by měl jít i příjem dolu. Což se nestalo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Jasně, ale také píšu, že propad se zpomalil a stagnoval. A vzhledem k tomu, že ropa hlavní exportní artikl šla nadále dolu. Tak by měl jít i příjem dolu. Což se nestalo, tudíž tam vidím snahu s ekonomikou něco dělat a je to myslím pochopitelné.

  Kdyby tomu tak bylo s neutralitou jak píšete. Tak Finsko je v NATO již pečené vařené. Máte pravdu, že u malého státu je to zárukou , že malý konflikt může v době napadení přerůst ve velký. O tom žádná. Jenže, kdybych byl třeba Fin, tak členství v NATO nechci. Má země má přátelské vztahy se státy NATO a není tajemstvím, že hlavní hráč v NATO tj. USA se snaží Rusko poškodit, kde se dá. Tudíž v případné válce bychom dostali od USA a NATO podporu, ať jsme členy či nikoli. Kdybychom ale byli v NATO, tak nás vojenský konflikt navíc s vidinou jaderných hříbků straší u jakéhokoliv vojenského konfliktu mezi některým státem NATO a Ruskem. Tudíž finské členství v NATO by poškodilo Rusko a ve válečném konfliktu i kdyby jsme s ním neměli co do činění i nás (Finsko). Jediný profit by získalo USA, pro Finsko je to spíš ke škodě než k užitku.

  Členství ČR v NATO naštěstí se nemusí natolik závažně zkoumat vzhledem k naší poloze.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  18:48 17.08.2016

  Jednou to na rusko muselo ptijit ze nejde spolehat jenom na ropu a plyn.Clovek se snazi az kdyz musi
  Co myslite co by byli saudi bez ropy?

  Jednou to na rusko muselo ptijit ze nejde spolehat jenom na ropu a plyn.Clovek se snazi az kdyz musi
  Co myslite co by byli saudi bez ropy?

 • logik
  18:31 17.08.2016

  semtam:

  - ale já nepsal o tom, co zapříčinilo propad ekonomiky Ruska. Já jsem jen vyvracel zde prezentovaný mylný názor, že to, že se snižuje míra recese ruské ekonomiky musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:

  - ale já nepsal o tom, co zapříčinilo propad ekonomiky Ruska. Já jsem jen vyvracel zde prezentovaný mylný názor, že to, že se snižuje míra recese ruské ekonomiky musí být důsledkem akcí na podporu ruské ekonomiky. Nic takového z vývoje recese v Rusku neplyne.

  - sankce evidentně alespoň částečně funkční byly, protože Kovosvit je teď v ekonomických problémech. I když je pravda, že za to může asi i horší platební morálka ruských firem, nejen snížení odbytu kvůli sankcím.

  - malé země mohou být vtaženy do velkého konfliktu vždy. NATO je zárukou toho, že se zemí nebude chtít soused vyvolat regionální konflikt (který by ten soused vyhrál), protože by byl zatažen do velkého konfliktu (který by prohrál) - a tuto roli sebelépe zvládnutá neutralita nenahradí, leda by ta země měla pro útočníka větší cenu nedobytá (švýcarsko za druhé světové)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:23 17.08.2016

  logik

  CNC stroje není doména jen Evropy. Japonsko, Korea a další patří též mezi špičku. České firmy vyrábějící CNC stroje exportují hlavně do Ruska (50% prodeje) tudíž si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  CNC stroje není doména jen Evropy. Japonsko, Korea a další patří též mezi špičku. České firmy vyrábějící CNC stroje exportují hlavně do Ruska (50% prodeje) tudíž si nenechají tento trh zničit politickým rozhodnutím. Třeba sankce na potraviny se obešli nákupem přes Bělorusko, apod.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:19 17.08.2016

  logik

  To, že se v Rusku propadla ekonomika, tak za to může trh s ropou. Rusko si to nevymyslelo. Snad nevěříte tomu, že Rusku je jeho ekonomika u zadku. Samozřejmě, že s tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  To, že se v Rusku propadla ekonomika, tak za to může trh s ropou. Rusko si to nevymyslelo. Snad nevěříte tomu, že Rusku je jeho ekonomika u zadku. Samozřejmě, že s tím něco musej dělat.
  Vzhledem k tomu jaký podíl na příjmech měla ropa a její cena nadále klesala by přirozeně klesal i příjem Ruska, jenže není tomu tak a proto tvrdím to co tvrdím. A podíl vývozu ropy se oproti ostatním komoditám prokazatelně zmenšil.

  A ohledně bezpečnosti, vidím, že se celkem shodujem. Třeba zase Estonsko bude mít obrannou strategii ve smyslu jaký jsem psal. Tudíž ztráty případného agresora převýší zisky. Členství v NATO je jen jakási další pojistka, která podle situace může posloužit, ale třeba i nikoli. Vše záleží na okolnostech.
  Finsko s členstvím v NATO nespěchá a vůbec není jisté zda se tak i stane. Finsko by nadále udržovalo armádu na současném stavu. NATO by bylo zase jakousi pojistkou. Jenže NATO není uskupení malých zemí proti velkým hrozbám. Kdyby vypuknul konflikt mezi některým státem NATO x Rusko a Finsko by bylo součástí NATO, tak by Finsko mohlo být do konfliktu vtaženo i když by s touto válkou nechtělo mít nic společného. Je v tom více proměnných. Toto riziko samozřejmě existuje i u Estonska.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:18 17.08.2016

  Do "kozmu" lítaj i číňani - a přesto to neuměj.

  A čínani dělaj CNC 10 let, rusové ty špičkové ... jeden? Tak to musí bejt znát...

  Do "kozmu" lítaj i číňani - a přesto to neuměj.

  A čínani dělaj CNC 10 let, rusové ty špičkové ... jeden? Tak to musí bejt znát...

 • tom75
  18:13 17.08.2016

  Logik
  Kdyz litaj do kozmu tak asi neco umej
  Wansdorf dela stroje uz 70 let cinani 10 let tak to musi bejt znat

  Logik
  Kdyz litaj do kozmu tak asi neco umej
  Wansdorf dela stroje uz 70 let cinani 10 let tak to musi bejt znat

 • tom75
  18:13 17.08.2016

  Logik
  Kdyz litaj do kozmu tak asi neco umej
  Wansdorf dela stroje uz 70 let cinani 10 let tak to musi bejt znat

  Logik
  Kdyz litaj do kozmu tak asi neco umej
  Wansdorf dela stroje uz 70 let cinani 10 let tak to musi bejt znat

 • logik
  17:55 17.08.2016

  tom75: právě - a proč je nedělají na špičkové úrovni? Evidentně to i pro již relativně zavedené výrobce není nic jednoduchého. Proto si myslím, že ač rusové zcela jistě budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tom75: právě - a proč je nedělají na špičkové úrovni? Evidentně to i pro již relativně zavedené výrobce není nic jednoduchého. Proto si myslím, že ač rusové zcela jistě budou nahrazovat CNC domácí výrobou, tak na špičkovou kvalitu se také nedostanou ze dne na den.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  17:43 17.08.2016

  Logikk
  Cinani uz dela cnc stroje nemaj kvalitu ceskych no za pulku ceny a prodavaj se i tady

  Logikk
  Cinani uz dela cnc stroje nemaj kvalitu ceskych no za pulku ceny a prodavaj se i tady

 • logik
  17:19 17.08.2016

  semtam: psal jsi
  "A snížení propadu ekonomiky Ruska reflektuje, že Rusko se svou ekonomikou něco dělá. " což prostě není pravda - ze snížení recese nic takového neplyne, ta může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: psal jsi
  "A snížení propadu ekonomiky Ruska reflektuje, že Rusko se svou ekonomikou něco dělá. " což prostě není pravda - ze snížení recese nic takového neplyne, ta může mít přirozené příčiny. Pokud to už netvrdíš, ok.

  Ohledně Estonska, estonsko spoléhá na vlastní OS VE SPOJENÍ S NATO. Takže prostě naprosto nelze použít jako vzor státu, který zahraniční vazby nahrazuje vlastní armádou (jak to dělají ty "neutrální" státy, které jsou opravdu neutrální, ne jen neutrální na papíře).
  To, že bychom si měli z něj vzít vzor v tom, že nestačí "jen kamarádíčkové na západě", v tom souhlas.

  superme: V problému je hlavně civilní část, ale jaksi je to jedna firma, která rozhodně nebude mít provozy zcela odděleny, jednak má určitě společný managment (a jak bude kvalitní managment, který vede takovou firmu?). Takže problémy v jedné půlce jsou problémy v celku. byť na vojenskou výrobu dopadají méně.

  Ohledně CNC - samozřejmě, díky sankcím musí nahrazovat. Otázka je: jsou jejich domácí CNCčka srovnatelně kvalitní a za konkurenceschopnou cenu? Kdyby to bylo takto jednoduché, tak vyrábí CNC kdekdo - např. Ti číňani. To, že náš Kovosvit má ekonomické problémy, ač je v tom oboru ve špičce, ukazuje, že to není jednoduchý trh.

  Souhlasím s tím, že UVZ je zralej na rozdělení a bankrot/restrukturalizaci civilní části. To, že se tomu tak neděje může mít různé důvody:
  - příliš velká provázanost civilní a vojenské výroby
  - snaha o udržení zaměstnanosti
  - neschopnost vedení a ruské vlády (která nad UVZ drží ochranou ruku)
  - ?
  kterej z těch důvodů je ten správnej se asi můžem jen dohadovat
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  17:16 17.08.2016

  Faktom je (presne ako píše Superme), že UVZ stiahli do záporných čísel dcérske spoločnosti, ktoré vyrábajú napr. vagóny pre civilný sektor. Ruská ekonomika, poznačená sankciami a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Faktom je (presne ako píše Superme), že UVZ stiahli do záporných čísel dcérske spoločnosti, ktoré vyrábajú napr. vagóny pre civilný sektor. Ruská ekonomika, poznačená sankciami a nachádzajúca sa v recesii, má takýto dopad určite aj na mnoho iných firiem, nie len UVZ. Rozdiel je len v tom, že iné spoločnosti, ktoré nemajú pre Rusko strategický význam, na rozdiel od UVZ skrachujú.
  Je celkom zábavné sledovať, ako väčšina diskutujúcich nekriticky prijíma osobný názor autora, že tento krátkodobý prepad ohrozí výrobu T-14. Je to o to komickejšie, že v zdrojovom článku je v závere uvedené, že prognózy na rok 2016 vyzerajú priaznivo. UVZ totiž podpísal objednávky na 12 tisíc vagónov a potenciálne objednávky presahujú 5 miliárd $. To bude mať nepochybne výrazný dopad na zlepšenie finančnej situácie spoločnosti. Jedinou otázkou zostáva, prečo bola táto informácia pre autora tak nepodstatná, že ju v článku neuvádza. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:24 17.08.2016

  logik

  A proto jsem psal, že zda se jim propad podaří zastavit uvidíme časem. Jsme opět ve shodě :D

  logik

  A proto jsem psal, že zda se jim propad podaří zastavit uvidíme časem. Jsme opět ve shodě :D

 • semtam
  15:22 17.08.2016

  logik

  Estonsko nejenže spoléhá na NATO, ale převážně i na vlastní OS. Estonsko má velmi málo obyvatel a přesto si zachovává povinnou vojenskou službu. Vyzbrojilo svoji armádu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Estonsko nejenže spoléhá na NATO, ale převážně i na vlastní OS. Estonsko má velmi málo obyvatel a přesto si zachovává povinnou vojenskou službu. Vyzbrojilo svoji armádu moderními PTŘS, nakoupilo z přebytků Nizozemska a Finska transportéry XA-180 a 188 plus moderní CV9035. Ekonomická síla neumožňuje zřídit nadzvukové letectvo a to by museli ještě k to mu navíc postavit na zelené louce. S PVO nakopupili Mistrali a v plánu je pořízení cca 50 tanků. Z toho všeho je patrné, že svoji bezpečnost nenechávaj jen v rukách aliance.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  15:17 17.08.2016

  logik - 1,2) V UZV má problémy pouze civilní část firmy - tedy ta část, kde se vyrábí mimoarmádní výrobky. U armádního sektoru dostávají zaměstnanci stálé peníze bez nějakých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik - 1,2) V UZV má problémy pouze civilní část firmy - tedy ta část, kde se vyrábí mimoarmádní výrobky. U armádního sektoru dostávají zaměstnanci stálé peníze bez nějakých zpoždění nebo snížení platu. To znamená, že já osobně bych tu firmu rozdělil na část civilní a část vojenskou, přičemž problémy má ta část civilní, ne vojenská. Proč by potom měl být problém s výrobou T-14?

  3,4) Ano, je to byznys. A proto bych neviděl zrovna v tomhle problém. Mimochodem. Našel jsem článek (je v ruštině, tak snad jsem to z googlu dobře pochopil), kde se píše o tom, že Rusové vzali už koupené CNC od různých světových výrobců a začali podle nich stavět i své stroje (asi poradil Číňan :D), které by přesně odpovídali zahraničním strojům a údajně se díky tomu snížil dovoz na 50%. A pokud jsou zprávy v článku správné a donedávna byla většina CNC dovážena, tak by to byl velký posun a teoreticky by mohlo být Rusko nezávislé na dovozu a časem třeba i samo CNC vyvážet ven.
  http://sdelanounas.ru/blogs/80...

  Zde je takový novější přehled a novinky v oblasti ruských CNC.
  http://sdelanounas.ru/blogs/?s...

  Ovšem až čas ukáže, jak tomu doopravdy je. Vlastně bychom se to měli dozvědět během přístích 2 let, zda Rusové dokáží dodat těch 100 prvních tanků.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:15 17.08.2016

  PS: Tedy že z klesání ruské recese nejde nijak odvodit to, zdali byly ruské akce k potlačení recese úspěšné nebo ne.

  PS: Tedy že z klesání ruské recese nejde nijak odvodit to, zdali byly ruské akce k potlačení recese úspěšné nebo ne.

 • logik
  15:13 17.08.2016

  semtam: Prosím - opravu, přečtěte si ten odstavec ještě jednou a zamyslete se nad ním. Právě, že i kdyby Rusko vůbec nic nedělalo, tak ve spoustě ekonomických scénářů se recese ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Prosím - opravu, přečtěte si ten odstavec ještě jednou a zamyslete se nad ním. Právě, že i kdyby Rusko vůbec nic nedělalo, tak ve spoustě ekonomických scénářů se recese postupně zastaví - až se výkon ekonomiky se střetne s reálnou schopností ekonomiky.
  (pokud ta recese nevyvolá další propady hospodářství, což může a nemusí - a obzvlášť u ekonomiky ruska, kde majorita spoléhá na vývoz surovin a státem živený zbrojní průmysl, daleko spíše nevyvolá než vyvolá)

  Takže samotný fakt zpomalení recese fakt nedokazuje, vůbec, ale vůbec nic, i když se třeba postavíš na hlavu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:12 17.08.2016

  RiMr71

  Vy přece slaboduchý nejste. Může vás hřát na srdci, že tu opravdu ruští trollové "důkaz" máte. Tak co řešit. Ještě chybí chytání špionů na hranicích.

  RiMr71

  Vy přece slaboduchý nejste. Může vás hřát na srdci, že tu opravdu ruští trollové "důkaz" máte. Tak co řešit. Ještě chybí chytání špionů na hranicích.

 • logik
  15:08 17.08.2016

  semtam: Estonsko spoléhá na obranu od NATO. Dokonce nemá ani vlastní letectvo. Fakt nechápu, jak zrovna příklad Estonska má nějak "obhájit" praktickou realizovatelnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Estonsko spoléhá na obranu od NATO. Dokonce nemá ani vlastní letectvo. Fakt nechápu, jak zrovna příklad Estonska má nějak "obhájit" praktickou realizovatelnost neutrality.

  " že minimálně na první pohled by ztráty agresora převyšovali případné zisky"
  1) Existují státy, které si svoje agrese rozmýšlejí více, než jen na první pohled
  2) Existují státy, pro které je moc takovou hodnotou, že ony ztráty budou pro něj vždy menší než zisk nového území.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:08 17.08.2016

  logik

  Odpověděl jsem vám na tuto větu:
  "To, že ruská ekonomika zpomaluje recesi pak nechápu, co má dokazovat."

  Následně si vlastně odpovídáte sám. A já jen konstatuji, že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Odpověděl jsem vám na tuto větu:
  "To, že ruská ekonomika zpomaluje recesi pak nechápu, co má dokazovat."

  Následně si vlastně odpovídáte sám. A já jen konstatuji, že se snaží propad zastavit.
  Tudíž jsme ve shodě a já jen vysvětluji, že Rusko se snaží zpomalit recesi.

  Luky

  Jo, s těmi zaměstnanci UVZ by to asi sedělo, beztak tam dělaj ho*no :D
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:03 17.08.2016

  Jůůůů - desítky plusů nebo mínusů, byla nanesena trollnaja atáka v reálném čase, paráda! To jsem tady ještě neviděl :)

  A to že to ve skutečnosti udělali nepřátelé té velké země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jůůůů - desítky plusů nebo mínusů, byla nanesena trollnaja atáka v reálném čase, paráda! To jsem tady ještě neviděl :)

  A to že to ve skutečnosti udělali nepřátelé té velké země aby obalamutili slaboduché - ještě lepší!!! Tleskám Cirkusu Mockba! :)

  Samozřejmě, když to vezmeme s chadnou hlavou, ať už rusáci nevyrábí CNC v potřebných počtech/kvalitě/množství z jakýchkoliv důvodů (a že některé zde uvedené jsou skutečně masózní), pro naše podniky které to tam valí hlava nehlava jedině dobře... My zas takové hromady zelených papírků, kterými je dle některých diskutujících vystlané celé Rusko nemáme, takže, každý kšeft a práce pro naše lidi dobrá!
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:01 17.08.2016

  Jura99

  Nikde jsem nepsal, jak by měla neutralita vypadat či zda je v současnosti výhodná. To je docela složitá otázka. Bezpečnost státu negarantuje jen vojenská síla jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Nikde jsem nepsal, jak by měla neutralita vypadat či zda je v současnosti výhodná. To je docela složitá otázka. Bezpečnost státu negarantuje jen vojenská síla jako taková. Záleží na politice toho daného státu a členství v různých aliancích je jen část této politiky. Někdy může být i nevýhodné. Záleží na okolnostech.

  Co se malých států týče, tak dle mého názoru by každý malý stát dbající o svou bezpečnost měl vypracovanou strategii a to takovou, že minimálně na první pohled by ztráty agresora převyšovali případné zisky. Můžem se podívat třeba na Estonsko. Stát s něco málo nad 1 mil. obyv, ekonomicky slabší než ČR a v bezpečnostní otázce je daleko progresivnější než my.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:01 17.08.2016

  semtam:
  "Neutralita spočívá v tom, že země si dokáže prosadit výhodnější postavení oproti zemím v různých paktech" - A čím jako? O co má ta "neutrální" země silnější pozici? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  "Neutralita spočívá v tom, že země si dokáže prosadit výhodnější postavení oproti zemím v různých paktech" - A čím jako? O co má ta "neutrální" země silnější pozici? Obzvlášť neutrální země velikosti ČR?

  "A snížení propadu ekonomiky Ruska reflektuje, že Rusko se svou ekonomikou něco dělá. " -

  Prosím, znovu si přečti poslední odstavec mého předchozího postu:

  "nové podmínky pro ruskou ekonomiku znamenají jinou reálnou úroveň dlouhodobě udržitelné výkonu této ekonomiky - takže k této úrovni ta ekonomika konverguje: čili nejdříve klesala rychleji, pak pomaleji. To ještě vůbec nemusí znamenat, že se něco změnilo oproti době, kdy klesala rychle."

  Proč opakuješ vyvrácené, místo toho, co by si reagoval na argumenty?
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  14:56 17.08.2016

  semtam:
  Zkuste si něco o neutralitě přečíst. Bohatě stačí wiki. Týká se příslušnosti k vojenským blokům a vůbec nesouvisí s tím, jestli v zemi podle Vás vládnou oligarchové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Zkuste si něco o neutralitě přečíst. Bohatě stačí wiki. Týká se příslušnosti k vojenským blokům a vůbec nesouvisí s tím, jestli v zemi podle Vás vládnou oligarchové (Ukrajina) nebo si vyjednala výjimky v rámci EU (U.K.).
  Neutralita je k ničemu, pokud ji silnější státy nerespektují. O tom se v poslední době mohly přesvědčit Ukrajina s Gruzií a v době 2. sv. války třeba Belgie i Norsko. Putinovo Rusko dalo jasně najevo, že ani neutralitu ani mezinárodní dohody (Budapešťské memorandum z roku 1994, kde se zavázalo garantovat ukrajinskou suverenitu a územní celistvost) nerespektuje. V takovém případě je výhodnější být členem silného vojenského uskupení.
  Jo a než se na mě vrhnou všichni Putinovi trolové tady na webu, tak Rusko určitě není jediná země, která kdy porušila mezinárodní dohodu. A kromě toho, Američani jsou mnohem horší, bijou černochy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:48 17.08.2016

  semtam: Vy jste další naivka. Pochopte, že pro malý stát je jedinou zárukou existence buď totální sebemilitarizace (viz. Izrael) nebo účast v obranném paktu. Neutralita je skoro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Vy jste další naivka. Pochopte, že pro malý stát je jedinou zárukou existence buď totální sebemilitarizace (viz. Izrael) nebo účast v obranném paktu. Neutralita je skoro prázdný pojem, spíš deklaruje, že neutrální stát nikoho neuvažuje napadnout, ale v žádném případě nezaručí, že nebude napaden sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:42 17.08.2016

  Jura99

  Neutralitu či svazek nelze jednoduše paušalizovat. My jsme v 38 měli zase smlouvy a byli k ničemu.

  Pokud má být ČR neutrální či částečně neutrální, tak si musíme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Neutralitu či svazek nelze jednoduše paušalizovat. My jsme v 38 měli zase smlouvy a byli k ničemu.

  Pokud má být ČR neutrální či částečně neutrální, tak si musíme položit otázku, do jaké míry je to pro nás výhodné či nevýhodné a ne se na to dívat z pohledu jaké cizí zemi by se to líbilo či nelíbilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:37 17.08.2016

  logik

  Ukrajina určitě nebyla neutrální. Na Ukrajině vládla a vládne oligarchie.

  Neutralita spočívá v tom, že země si dokáže prosadit výhodnější postavení oproti zemím v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Ukrajina určitě nebyla neutrální. Na Ukrajině vládla a vládne oligarchie.

  Neutralita spočívá v tom, že země si dokáže prosadit výhodnější postavení oproti zemím v různých paktech. Třeba VB by se dala označit jako neutrální země i když stále je v EU. VB si prosadila mnoho práv v rámci EU tak, že některá unijní rozhodnutí se jí netýkají. Podmínkou neutrality je, že tato neutralita přináší pro danou zemi výhody. Teoreticky každý stát by pokud nemá globální či regionální ambice by mohl být neutrální. Jenže toto klade velké požadavky na vládu. Ve vládě musí být lidé, kteří skutečně kopou za svoji zemi a ne jaké vidíme u nás, ale i v jiných zemí.

  A snížení propadu ekonomiky Ruska reflektuje, že Rusko se svou ekonomikou něco dělá. Je samozřejmé, že nemohou být nadále závislí na nerostných surovinách. Do jaké míry se jim to povede se uvidí až časem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:35 17.08.2016

  Tonotime: Z vašich příspěvků bolí oči. A že jste zastáncem neutrality? Haha. To je naivita školního dítěte, myslet si, že vyhlásím neutralitu a všichni agresoři se mi obloukem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime: Z vašich příspěvků bolí oči. A že jste zastáncem neutrality? Haha. To je naivita školního dítěte, myslet si, že vyhlásím neutralitu a všichni agresoři se mi obloukem vyhnou. Pokud moje území stojí v cestě nebo má nějaký význam např. můj průmysl, tak si každý agresor s mojí neutralitou vytře zadek (viz. např. neutralita Holandska v roce 1940).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:32 17.08.2016

  Tonotine: tu U-2 sestřelili skoro po 4letech, co se jim ty U-2 promenádovali po obloze. Přičemž se už před Powersovým letem CIA domnívala, že SSSR s vysokou pravděpodobností ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotine: tu U-2 sestřelili skoro po 4letech, co se jim ty U-2 promenádovali po obloze. Přičemž se už před Powersovým letem CIA domnívala, že SSSR s vysokou pravděpodobností vlastní rakety, které jsou schopny U-2 ohrozit. Riskli to, nevyšlo to.
  Ale v šoku z toho byla veřejnost, nikoliv ti odpovědní..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:28 17.08.2016

  +1 Superme (na 58 :)
  možná přišla hlasovat část noční směny Uralvagonzavodu...AN jsou světové elektronické periodikum a internety neznají hranic....

  +1 Superme (na 58 :)
  možná přišla hlasovat část noční směny Uralvagonzavodu...AN jsou světové elektronické periodikum a internety neznají hranic....

 • logik
  14:22 17.08.2016

  Tonotime: až budeme mít bankovní systém na úrovni a velikosti Švýcarska, můžeme uvažovat o neutralitě švýcarského typu.
  Finsko pak vůbec neutrální nebylo, jeho zahraniční politika ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime: až budeme mít bankovní systém na úrovni a velikosti Švýcarska, můžeme uvažovat o neutralitě švýcarského typu.
  Finsko pak vůbec neutrální nebylo, jeho zahraniční politika byla defakto řízená SSSR. V současné době tam pak sílí spolupráce s NATO a vážně se uvažuje o vstupu do NATO.
  Naopak Rakousko sice nebylo v NATO - protože to byl ústupek SSSR (který ovládal část Rakouska) - bezpečnostně se však (např. prostřednictvím EU) na západ váže, byť ne vojenskými smlouvami.

  Pokud bych měl jmenovat evropský stát, který byl dejmetomu deset let opravdu neutrální - tak to byla Ukrajina. A jak skončila. A takovou neutralitu fakt nechci. Neutralita totiž ve skutečnosti neznamená, že na mě nikdo nebude útočit, ale že když na mne někdo zaútočí, tak se budu bránit sám....

  To, že ruská ekonomika zpomaluje recesi pak nechápu, co má dokazovat. Prostě nové podmínky pro ruskou ekonomiku znamenají jinou reálnou úroveň dlouhodobě udržitelné výkonu této ekonomiky - takže k této úrovni ta ekonomika konverguje: čili nejdříve klesala rychleji, pak pomaleji. To ještě vůbec nemusí znamenat, že se něco změnilo oproti době, kdy klesala rychle.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:07 17.08.2016

  S tím hacknutím to docela smrdí. Pokud by tu někdo chtěl podvádět s body u příspěvků, tak dát jich tam rovnou 60 je totální blbost. Za to účinnější je označit toto bodování, že za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tím hacknutím to docela smrdí. Pokud by tu někdo chtěl podvádět s body u příspěvků, tak dát jich tam rovnou 60 je totální blbost. Za to účinnější je označit toto bodování, že za to může proruský troll. Můj názor je spíš ten, že to udělal někdo, aby "dokázal", že tu jsou proruští trollové. Slabomyslné jedince to určitě přesvědčí... :)

  Jan Grohmann

  Co je prosím proruský příspěvek. Chápu takto označit bezobsažné plky, ale zrovna příspěvek co napsal Superme není proruský, týká se článku a je věcný. To, že mu nějakej jantar tam dal 57 bodů z něho vlastně udělal na první pohled lháře a vaše tvrzení, že takto hacker bodoval proruské příspěvky je pomyslná třešínka na dortu. Superme nepíše žádné žvásty a svá tvrzení dokládá i zdroji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  13:39 17.08.2016

  O tie boty by se vsadil.

  Niečo ma tam zarazilo. Čo som naposledy klikol o ekonomike Ruska zdá sa že zastavujú svoj prepad. Čo zapričínuje zastavenie prepadu ekonomiky Ruska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O tie boty by se vsadil.

  Niečo ma tam zarazilo. Čo som naposledy klikol o ekonomike Ruska zdá sa že zastavujú svoj prepad. Čo zapričínuje zastavenie prepadu ekonomiky Ruska skutočne?
  Svetové ceny ropy su stále pod rentabilitu výroby Ruska.
  Že by to bolo rast poľnohospodárstva, keď Putin a spol hodili embargo na EU?
  Nuž pokračujme ďalej.
  Je nad slnko jasne, že Rusi musia prezbrojiť. Ťažko rátaju že sa na tankoch vrátia do EU. Pobaltie je už v NATO. ČR, SR, Maďarsko tiež a Poľsko zbrojí cez príliš. Kde sa na tých nových tankoch dohrnu? Hadam nie do Číny. Natoľko nie su panutí Ruské elity, generalita, či Putinovci. Veľký počet nových tankov môže slúžiť iba ako odstrašenie. Ale to hadám počká, tie môžu aj predávať do zahraničia.
  Za druhe je tu nejaký objem výroby surovín napríklad ocele. Aj Čína hlasí zámer utlmovať výrobu ocele. Na veľký počet nových tankov teda výrobné kvantum nejde.
  Uralvagonzavod (UVZ) sa zdá neplánuju ani vyrábať veľký počet vagónov.
  Kde teda idu suroviny na ich výrobu?
  Tie straty sa mi tiež veľmi nezdajú. Putin a spol by asi ťažko pripustili kolaps takých strategických závodov.
  Signálov je viacej.
  K tomu u-2. Veď aj USA nokoniec prekvapilo, že im to U-2 zostrelili zdá sa mi na 1. mája. Dlho zatĺkali. Až ich Chruščov prekvapil, so zajatým letcom. Odvolal návštevu prezidenta USA. Začala vrcholiť studená vojna. Vypukla Karibská kríza. Dnes sa ukazuje, že USA nedostatočne odhadli počet a schopnosť raketovej techniky na Kube.
  Asi aj vtedy mali Rusi dobru kamufláž.

  Logik ja som zástancom neutrality Švajčiarského, Rakuského, Švedského, Finského typu a nemusím vôbe žrať Rusku propagandu. Ako športovec som snažil nikdy nepodceňovať súperov. Ak som bol niekedy namyslený našlo sa dostatok súperov, ktorý ma s toho sna rýchlo zobudili výpraskom.
  Skrýt celý příspěvek

 • rintintin
  13:13 17.08.2016

  No, holt nie je to iste spravit na kolene par kusov na testy a machrovanie ako rozbehnut masovu vyrobu. Po sokujucej sprave ze seriova vyroba T-50 sa odklada (a ak su pravdive info ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, holt nie je to iste spravit na kolene par kusov na testy a machrovanie ako rozbehnut masovu vyrobu. Po sokujucej sprave ze seriova vyroba T-50 sa odklada (a ak su pravdive info o problemoch s pevnostou draku, tak mozno na dlho) nemenej sokujuca sprava, ze aj vyroba Armaty sa oddaluje. Mozno (ale len mozno) sa dozvieme aj to ze nic z PAK DA nic nebude a atomove "kriznikoborce" triedy Potemkin caka podobny osud (alebo postavia 1-2). Ale tych bombastickych reci . . . 250 PAK FA + 2500 Armata + rieka z mlieka . . .
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  12:41 17.08.2016

  Tonotime: Polovina těch tvých překvapení se odehrála v době, kdy jediným prostředkem komunikace na větší vzdálenosti bylo rádio, popřípadě telefon a telegraf. V tehdejší době to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime: Polovina těch tvých překvapení se odehrála v době, kdy jediným prostředkem komunikace na větší vzdálenosti bylo rádio, popřípadě telefon a telegraf. V tehdejší době to utajit nebyl až tak velký problém. Navíc spojenci o vývoji jaderných zbraní a raketových motorů v SSSR dobře věděli, nebyli padlí na hlavu - jediné, v čem se spletli, bylo, jak dlouho to Sovětům trvat.
  Co se týče vývoje ponorek - pro Sověty snad americký vývoj překvapením nebyl nebo co?
  Ohledně špionských překvapení - Sověti taky koukali na první přelety U-2 s otevřenou pusou. B-)
  Ano, na tomto webu je spousta článků o vývoji robotických bojových prostředků - z velké části se jedná o přerostlá autíčka na dálkové ovládání, která mají minimální schopnost autonomie.
  Vyrobit před 70 lety několik desítek tisíc T-34 v továrnách za Uralem je něco jiného, než v boudě za Uralem postavit Armatu. Američané to samé zvládali před 70 lety v centru Detroitu.
  A ano, GLONASS zavedli čtvrt století po GPS - opravdu to nikdo nečekal.
  K tomu bodu na Ukrajině se raději nebudu podrobněji vyjadřovat - západní novináři zmapovali pomalu každý ruský tank na Ukrajině, dokonce se i ví, kde v který den byl a z jaké jednotky v Rusku pochází (mnohdy i kdo ho řídil) a ty mi chceš tvrdit, že Američani a Evropa nic neví?

  Takže se s tebou vsadím klidně i o noví boty, že v továrně za Uralem fakt neběží pásová výroba 400 Armat ročně
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  12:41 17.08.2016

  logik: k bodu 11, že jo, ta ruská propaganda, to jsou fakt amatéři, ještě že tady na západě máme tak objektivní a nezaujaté zpravodajství .. :) něco pro odlehčení...

  Zde je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: k bodu 11, že jo, ta ruská propaganda, to jsou fakt amatéři, ještě že tady na západě máme tak objektivní a nezaujaté zpravodajství .. :) něco pro odlehčení...

  Zde je dokument Britské Sky News, kde se snažili najít Ruské žoldáky bojující na Ukrajině a v Sýrii, a když je nenašli, tak si je vyrobili sami a najali si Ruského herce za honorář 100 000 Rublů.
  Dokument pak vydávali na západě jako důkaz účasti Ruských vojáků na Ukrajině a v Sýrii.
  Roli ruského „žoldáka Dmitrije“ v dokumentárním filmu Sky News o válce v Sýrii, který měl být podle záměru britské televize usvědčujícím, si zahrál Alexandr Agapov, herec z Moskvy, který za to dostal honorář 100 tisíc rublů, oznámila televizní stanice NTV s odvoláním na herce samotného
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:35 17.08.2016

  1. a? historie šedesát let stará
  2. dto
  3. myslíš tu dnešní modernizaci? Koho to překvapilo? To jako si myslíš, že se o tom, že ty ponorky modernizujou, nevědělo? Tebe by asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. a? historie šedesát let stará
  2. dto
  3. myslíš tu dnešní modernizaci? Koho to překvapilo? To jako si myslíš, že se o tom, že ty ponorky modernizujou, nevědělo? Tebe by asi překvapilo, i kdyby si rusové upekli housku.
  7. ovšem žádný článek o tom, že by bylo vyvinuto vozidlo na vyšší úrovni, než "tank ovládaný rc vysílačem". Robotické vozidlo má být alespoň omezeně soběstačné a nic takového neukázali.
  10. a? na to Ti stačí koupit pár mikroprocesorů (ne, Glonas nejede na elbrusu) a umět vypouštět družice, což je technologie opět stará tak padesát let. A být ochotnej do toho nalýt patřičný prachy, což v době kdy stála ropa 100$/barel nebyl problém.
  11. zaprve, fotek kolon vozidel bylo dost, zadruhé, ono se v noci fotí špatně, víš? To vyžaduje velkou a sofistikovanou špijonážní operaci, přeject v noci tankem dvacet kilometrů.
  atd....

  moc tu ruskou propagandu žereš... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  12:17 17.08.2016

  Arassuil o kolik si ochotný vsadit se?...

  ...Jak dlouho ti trvalo, než jsi něco takového vymyslel? :-O....
  Na weboch si nespočet pogoogluj nespočet článkov
  1. Bolo prekvapenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arassuil o kolik si ochotný vsadit se?...

  ...Jak dlouho ti trvalo, než jsi něco takového vymyslel? :-O....
  Na weboch si nespočet pogoogluj nespočet článkov
  1. Bolo prekvapenie vývoj jadrových zbraní ZSSR
  2. Bolo veľké prekvapenia raketové úspechy Ruska
  3. Boli veľké prekvapenie vývoj ponoriek Ruska a ich modernizácia
  4. Bolo nepočet špionážnych prekvapení Ruska
  5. Zlanarenie Pákistanu do Šanghasjkého spolku je potvrdené
  6. Je veľa znakov, že sa lanári Turecko alebo narobí ešte nejeden problém
  7. Aj na tomto webu je viacero článkov o vývojí robotických bojových vozdilách v Rusku.
  8. V druhej svetovej poriadne prekvapili počtom vyrobených tankov a presunom celej výroby za Ural. Takže s niečím takým maju viacero skúsenosti.
  9. Veď vyvinuli nové rakety Angara, či kozmodrom Vostočnyj
  10. Vybudovali vesmírnu navigáciu GLONASS
  11. Západ, USA stále neprišli na to ako vyzbrojuju napríklad obrenou technikou povstalcov na Ukrajine. Dávno by to vykričali a dokladali snímkami. Kamufláž stále maju na vysokej úrovni.


  Uviedol som dostatok faktov, že je také niečo v Ruských schopnostiach?
  Klamem je niečo na daných faktov neprávne, alebo sa nedá googliť?
  Naozaj mi dlho trvalo na tvoju odpoveď zareagovať? (Arassuil Čas: 11:22)
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  11:43 17.08.2016

  já myslím, že v tom má prsty určitě Putin ! https://www.novinky.cz/ekonomi...

  já myslím, že v tom má prsty určitě Putin ! https://www.novinky.cz/ekonomi...

 • stroup
  11:33 17.08.2016

  Jura 99: ehm.. víte jak na tom je Kovosvit? nic moc.. Asi se mu to obchodování s Ruskem moc nepovedlo..

  Jura 99: ehm.. víte jak na tom je Kovosvit? nic moc.. Asi se mu to obchodování s Ruskem moc nepovedlo..

 • Arassuil
  11:22 17.08.2016

  Tonotime: Klidně se s tebou vsadím i o to, že někde ne Sibiři mají Rusové hangáry plné létajících letadlovek. Jak dlouho ti trvalo, než jsi něco takového vymyslel? :-O

  Tonotime: Klidně se s tebou vsadím i o to, že někde ne Sibiři mají Rusové hangáry plné létajících letadlovek. Jak dlouho ti trvalo, než jsi něco takového vymyslel? :-O

 • Jura99
  11:19 17.08.2016

  lorgarius: s tím cizím kapitálem v českých výrobcích CNC se trochu pleteš. Kovosvit MAS patří Komárkovi a TOS Kuřim též někomu z Česka. Přitom například Kovosvit je mezi světovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius: s tím cizím kapitálem v českých výrobcích CNC se trochu pleteš. Kovosvit MAS patří Komárkovi a TOS Kuřim též někomu z Česka. Přitom například Kovosvit je mezi světovou špičkou, asi tak top 5.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  11:13 17.08.2016

  Čo ak informácie o Uralvagonzavod (UVZ) predstavujú jednú veľkú Ruskú kamufláž?
  Radšej by som spozornel či Západu nie su podsúvané riadené dezinformácie aby spel k daným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo ak informácie o Uralvagonzavod (UVZ) predstavujú jednú veľkú Ruskú kamufláž?
  Radšej by som spozornel či Západu nie su podsúvané riadené dezinformácie aby spel k daným záverom.
  1. Putin bol vysoký dôstojník KGB. Pozná rôzne spravodajské hry.
  2. Veľa analitikov na Západe odhaduje stav Ruskej armády a výrobcov podľa tankov.
  Veď ich tanky a výroba sú tak známe z druhej svetovej vojny a studenej vojny.
  Sem tam ale Rusi šokovali Západ, napríklad výrobou jadrových zbrani (pomohla im tam určite aj špionáž, nemeckí vedci a ich vývoj). Vesmírnymi úspechmi až to riadne vystrašilo Západ. V USA založili vtedy DARPU aby zabránila dalším technologickým prekvapeniam Ruska.
  3.Rusi znova ich šokovali s vývojom ponoriek. Namyslení a statickí odhadujúci amíci zaregistrovali s prekvapením modernizáciu Ruských ponoriek až niekedy za Gorbačova, keď si s USA, Britmi zahrali hru na mačku a myš.
  Rusi zo svojej špionáže vedeli už dlhšie o podmorských kablov USA ako aj o tom že USA, Briti mají snímky stopy motorov ich ponoriek.
  Nedali najavo že o tom vedia, hrali svoje hry. Naraz spustili klamlivé torpédo presne napadobňujúce motory ich ponoriek. A svorka ponoriek USA sa hnala za klamlivými torpedámi. S hrôzov naraz spravodajci hlásili americkému prezidentovi zdá sa mi Reganovi, že nevedia kam sa stratila časť strategických ponoriek Ruska. Vystopovali ich asi po týždni. Rusi dokázali teda, že stále sa môžu nečakane priblížiť nebezpečne do blízkosti USA so svojímy ponorkami a ani to nemusia zaregistrovať. Gorbačov sa tak dostal k lepším vyjednávacím podmienkám.
  4. Tak isto Putin a spol po skončení studenej vojny s hrôzov zistili, že USA, Západ docela dobre vedeli o ich raketových základňach podľa počtu plotov, ktorými ich oplocovali. Ak niektorí analitik zo satelitných snímkach spozoroval trojity plot okolo nejakých objektov, uzemia, okamžite odhadoval, že su tam jadrové zbrane, rakety.
  5. Určite Putin a spol vedia aj o veľkej vesmírnej kamufláži USA. Vypustili do vesmíru armádnu raketu (dokonca asi na lacnejších ruských raketových motorov RD ) a nafingovali haváriu. Po opačnej strane obežnej dráhy Zeme sa ale rozvinul Stealth satelit a veselo monitoroval Rusko.

  Takže možno Putin a spol veľkohier znali, pustili do sveta nejaké správy o problémov
  Uralvagonzavod (UVZ) a podobne. Väčšina Západných tajných, geostrategov, analitikov a politov dôjdu k záverom v akom zlom ekonomickom stave sú vyrobcovia tankov nových typov Armaty.
  Naraz ich zase šokujú napríklad s veľkým počtom nových armadných techník, technologii v celkom inom smere.
  Uralvagonzavod (UVZ) môžu byť fingovane v problemoch. Tajne presúvaju dajme tomu material na pancierovanie niekde tajnej dcérskej firme na Síbíri v tajge a podobne. Napríklad na výrobu robotických tankov.
  Niektoré prototypy Ruských robotických tankov sú uverejnene aj tu na Armadních novinách a zdali sa veľmi životaschopné. Určite nevyžadujú také kvantum v tonach na pancierovanie.
  5. V mediach som čítal napríklad, že Putin oficiálne priznal, že najväčšou Ruskou chybou bolo, že podcenili vývoj drónov. Putin a spol máju teda sebareflexiu.
  Putina určite riadne napálilo, ako ho dobehli cez ropnú hru USA a Saudou.
  Dokonca aj jeho spojenci Asadovci v Sýri, či povstalci, ISIl, v Lýbii a podobne museli tiež pašovať ropu hlboko pod svetové ceny ropy aby utiahli chod svojích armád, čo tiež tlačilo svetové ceny ropy na dol. Devastovalo rusku menu, ekonomiku, ambiciózne plány Ruska na prezbrojenie.
  Do toho ešte taktickí uvoľníli embarga na Irán (k Rusku je tiež bližšie) aby aj ten zaplavil trh čo najviac ropou.
  Putin a spol na prevrát na prevrat na Ukrajine odpovedali zlanárením byvalého veľkého spojenca jadrového islámského Pákistanu do Šanghajského obranného spolku. V hre je stále zatiahnutie Turecka do Rusko Čínskych zoskupení. Putin a spol to nevzdali ani po zostrelení Ruskej stíhačky. Ruské tajné služby varovali Erdoganovcov pred prevratom. Zdá sa že to bol Putina a spol najväčší tromf v poslednej dobe je Turecko. Pomaly smeruje do Rusko, Čínských zoskupení, a keby aj nie riadne narobí problémy EU, USA v NATO. Naznačujú to veľké čistky v Turecku, kde to chcú asu Erdoganovci všetko dôkladne vyčistít skôr od agentov CIA a Západu, ako od Gulenovcov.

  Takže za problémami Uralvagonzavod (UVZ) vetrím skôr jednu veľkú riadenú kamufláž bývalého dôstojníka KGB a dalšie veľké Ruské prekvapenie.

  Je ochotný niekto sa vsadiť so mnou o ruskej kamufláži so mnou?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  11:09 17.08.2016

  Rase souhlasím a jen dodám že Titus vůbec není špatný. Bavil jsem se z vojáky co na ně povídají a zároveň jsme Titus prolizaly i ležel pod ním a můžu jen chválit.

  Rase souhlasím a jen dodám že Titus vůbec není špatný. Bavil jsem se z vojáky co na ně povídají a zároveň jsme Titus prolizaly i ležel pod ním a můžu jen chválit.

 • stirling
  09:41 17.08.2016

  Budme radi ze zatim jen klikaj a nejezdi na osvobozovat od fasistu dovolenkari.
  Z některých postů mám pocit, že je vlastně výhoda ten dluh i to, že musí cnc dovážet a nebo je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Budme radi ze zatim jen klikaj a nejezdi na osvobozovat od fasistu dovolenkari.
  Z některých postů mám pocit, že je vlastně výhoda ten dluh i to, že musí cnc dovážet a nebo je to vše vymyšlené (tak si prorusové hodně protiřečí).:D
  Na titus jsem zvědav určitě tu bude brzo samostatný článek tak velká zakázka si bude žádat pozornost, tajně jsem doufal, že tou levnější platformou bude OTTatra, ale tímhle se asi uzavírá kruh a Strnad bude vyrábět jen pandury a tituse. Ostatně nezruší se tím objednávka na ty nové pandury?
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:31 17.08.2016

  Že by v článku bylo zrnko pravdy, když to stojí někomu za hacknutí? Vlastně může být redakce AN ráda, když jí rusofilní chátra tak zvyšuje klikanost.

  Že by v článku bylo zrnko pravdy, když to stojí někomu za hacknutí? Vlastně může být redakce AN ráda, když jí rusofilní chátra tak zvyšuje klikanost.

 • Rase
  09:25 17.08.2016

  Jura99:
  mají to být jak spojovací, velitelská vozidla, tak i minometná a nejspíš i OT. Budou sloužit u všech brigád (původně měly být jen u pásové), doplní se s nimi počty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  mají to být jak spojovací, velitelská vozidla, tak i minometná a nejspíš i OT. Budou sloužit u všech brigád (původně měly být jen u pásové), doplní se s nimi počty techniky u Pandurové brigády a nějaké stroje asi půjdou do nové brigády, která má být mobilnější než ta na Pandurech (tedy bude mít Iveca, patrně Dinga a teď už asi i ty Titusy).
  Zkrátka takové levná platforma někde mezi Pandurem a nákladní Tatrovkou. Vzhledem k tomu, že obdobná vozidla hodlají masivně zavést Francouzi (Griffon) tak to není špatný nápad. Navíc Titus je údajně mnohem levnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  09:05 17.08.2016

  pri oných CNC strojoch prehliadate, ze v nasom regione uz tazko najdete firmu ktora by bola cisto ceska/slovenska. Myslim ze niekedy v roku 2013 bolo 15% kapitalu vstupujúceho do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pri oných CNC strojoch prehliadate, ze v nasom regione uz tazko najdete firmu ktora by bola cisto ceska/slovenska. Myslim ze niekedy v roku 2013 bolo 15% kapitalu vstupujúceho do ceskeho strojarenstva "ruského", takze si niekto zabezpecil podiel vo firme aj dopyt. co ma ale zarazilo viac pokial sa dobre pamatam 40% kapitalu nebolo mozne urcit odial prisiel kedze siel cez rozne danove raje. na slovensku to moze byt dost podobne.

  plany imparialistu zhati nasi hackeri boubelati?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:03 17.08.2016

  Jj, taky mě děsně baví argumenty použité v této diskusi ve prospěch Ruska. Kdyby byly použity ve prospěch kterékoliv Západních zemí, ti samí lidé bspustili neuvěřitelný kravál :-))
  Zobrazit celý příspěvek

  Jj, taky mě děsně baví argumenty použité v této diskusi ve prospěch Ruska. Kdyby byly použity ve prospěch kterékoliv Západních zemí, ti samí lidé bspustili neuvěřitelný kravál :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:40 17.08.2016

  Na E15 píšou, že AČR nakoupí "stovky" Titusů (asi 300ks). To by mě zajímalo, v jakém provedení a k čemu budou sloužit, případně co budou suplovat tam, kde by měl být jiný stroj.

  Na E15 píšou, že AČR nakoupí "stovky" Titusů (asi 300ks). To by mě zajímalo, v jakém provedení a k čemu budou sloužit, případně co budou suplovat tam, kde by měl být jiný stroj.

 • Jura99
  08:37 17.08.2016

  Ani mě to nepřekvapuje. Když Rusák či Rusofil neumí argumentovat, prostě kritika umlčí nebo podvodem přehlasuje.

  Ani mě to nepřekvapuje. Když Rusák či Rusofil neumí argumentovat, prostě kritika umlčí nebo podvodem přehlasuje.

 • Slavoslav
  08:26 17.08.2016
  Oblíbený příspěvek

  Milujem tieto vysvetlenia rusofilov ako je rusko sebestacne, ako si všetko dokaze vyrobit same a v dostatočných množstvách len sa mu nechce, nepotrebuje to.

  Pripadne ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milujem tieto vysvetlenia rusofilov ako je rusko sebestacne, ako si všetko dokaze vyrobit same a v dostatočných množstvách len sa mu nechce, nepotrebuje to.

  Pripadne ten geniálny argument s trhovým správaním a výhodnejším nákupom zo zahraničia tak že prakticky čokoľvek sofistikovanejšie je z dovozu a rusi bez toho nic nevyrobia pripadne bez západných technologii môžu zatvoriť polovicu ťažobných poli. Ale možno je v rusku životná úroveň, nulova nezamestnanost, platy atd niekolkonasobne vysia ako na zapade ked sa im "neoplatí" vyrábať ani produkty s takou vysokou pridanou hodnotou. Pretože zvycajne je toto argument reálny pri potravinách ci tričkách nie pri cnc masinach
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  07:45 17.08.2016

  Registrace registrací? No pak už chápu úroveň článků na tomto webu. A co hack od protiruských profilů? Ty se sice nezaregistrovali v tak krátkém časovém období, ale je to úplně to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Registrace registrací? No pak už chápu úroveň článků na tomto webu. A co hack od protiruských profilů? Ty se sice nezaregistrovali v tak krátkém časovém období, ale je to úplně to samé. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  07:32 17.08.2016

  Diskuze Armádních novin byly nyní hacknutá, když po půlnoci byla během 2 hodin provedena registrace několika desítek falešných registrací. Ty jsou očividně používány ke kládnemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diskuze Armádních novin byly nyní hacknutá, když po půlnoci byla během 2 hodin provedena registrace několika desítek falešných registrací. Ty jsou očividně používány ke kládnemu hlasování proruských diskuzních příspěvků. Pracujeme na nápravě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  06:03 17.08.2016

  Jak se budu furt opakovat zapomeňte na větší výroby byť T-14 či letounu 5generace od suchoje t-50! Prostě nedávají to a jak jeto všude bez západní vyspělé technologie to nepůjde a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak se budu furt opakovat zapomeňte na větší výroby byť T-14 či letounu 5generace od suchoje t-50! Prostě nedávají to a jak jeto všude bez západní vyspělé technologie to nepůjde a polovina z toho nebude pravda!! Jak technické data tak situace tam jako taková. Tak už to chodí. A co se týče optimismu ohledně zbrojnich programu v Rusku to se nebudeme bavit už snad každý blbec ví jak na tom byly jsou a budou pokavad se tak konečně někomu nerosviti v hlavě.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  02:06 17.08.2016
  • (60)

  PS: Koukám, web už našli ruští trolové a vesele plusují. Těším se na mínusy :-)

  PS: Koukám, web už našli ruští trolové a vesele plusují. Těším se na mínusy :-)

 • logik
  02:05 17.08.2016

  superme: nikdo nepochybuje o tom, že rusové nenechají UVZ krachnout, že si rusové CNC neseženou jinak nebo nevyrobí sami. Pointa je úplně jinde.

  1) Podnik v takových provozních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  superme: nikdo nepochybuje o tom, že rusové nenechají UVZ krachnout, že si rusové CNC neseženou jinak nebo nevyrobí sami. Pointa je úplně jinde.

  1) Podnik v takových provozních problémech, jako je UVZ, prostě není schopen vyrábět efektivně. To by nebyl v takových provozních problémech... Takže je pravděpodobné, že nestihne vyrobit plánované množství tanků.

  2) Neefektivita výroby nepovede ke krachu, ale podnik, ve kterém dostávají zaměstnanci mzdy se zpožděním, nikdy nevyrábí kvalitně. Ke kvalitě jsou třeba spokojení zaměstnanci.

  3) CNC stroje jde samozřejmě sehnat - koneckonců je to byznys. A toho, že rusové nemají dostatek kvalitních CNCček vlastní výroby a dostupnost CNC od tradičních výrobců si jsou výrobci, kteří se nějak na ruský trh dostanou, dobře vědomi. A podle toho také stanoví cenu..

  4) Vyrobit "z ničeho" kvalitní CNC stroj nejde ze dne na den. Pokud tedy se rusové pokouší špičkové stroje nahrazovat domácí produkcí, pak s největší pravděpodobností ty stroje zaostávají v nějakých parametrech (např. přesnosti, počtu os a tedy možnosti výroby složitý obrobek atd....) - díky tomu je výroba méně kvalitní, nebo vyžaduje více kroků a tedy je dražší. (To, že nejsou schopni vyrobit špičkové CNC v dostatečném množství je pak vidět v jednoduché věci: ruská strojní výroba je levná. Kdyby to rusové uměli, tak jejich CNC jsou levné a válcují na trhu konkurenci.)

  Samozřejmě, nic z toho není věc, která by musela vést k zániku UVZ. Dostatečné injekce od státu ho vždy udrží nad vodou. Ale jsou to skutečnosti, které staví otazníky nad možnostmi UVZ vyrábět tanky rychle a kvalitně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  01:00 17.08.2016
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  To je opět úžasná diskuze.

  Samozřejmě, že ruští výrobci moderních CNC strojů jsou, stačí si to dát do googlu. Viz. např. zde: http://stanki-katalog.ru/st_21...
  Ovšem nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je opět úžasná diskuze.

  Samozřejmě, že ruští výrobci moderních CNC strojů jsou, stačí si to dát do googlu. Viz. např. zde: http://stanki-katalog.ru/st_21...
  Ovšem nejsou tam všichni výrobci. Alespoň já jsem jich poté našel na googlu více.

  A proč ty stroje hodně kupují zrovna u nás? Doporučuji si přečíst např. tento rozhovor:
  http://budejovice.idnes.cz/rus...

  Cituji: "Naší výhodou je i to, že s Rusy umíme jako Slované lépe komunikovat než naše západní konkurence, a navíc tam má Kovosvit historicky skvělé jméno." nebo "Už tak máme proti konkurenci obrovský náskok. Když totiž v dobách zlých někomu nabídnete spolupráci, tak v dobách dobrých se vám to vrátí. A Rusové si pamatují, kdo se k nim nepostavil zády."

  Je to jednoduše byznys. A letošní ekonomické forum v Petrohradě to přeci jen potvrdilo.

  Rusové Uralvagonzavod nenechají krachnout. Byla by to pro ně sebevražda... navíc minimálně armádní zakázky budou dostačující.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  22:40 16.08.2016

  stetula, Jakub2: Jen doplním, že proto se tanky nestaví po desetitisících ročně jako auta - pokud se nepletu, tak plná sériová výroba Armaty má po roce 2020 dosáhnout snad 150 kusů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula, Jakub2: Jen doplním, že proto se tanky nestaví po desetitisících ročně jako auta - pokud se nepletu, tak plná sériová výroba Armaty má po roce 2020 dosáhnout snad 150 kusů ročně...

  A k tomu nákupu UVZ - to se jim to podniká, když všechno v podstatě zaplatí ruský daňový poplatník.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  22:24 16.08.2016

  Stetule: Ano, i tanky lze vyrábět na robotické lince, jen nesmíte zapomenout, že tank má 50 tun a auto 1 tunu. Můžete postavit superlinku s vysoce výkonnými roboty, které ten tank ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stetule: Ano, i tanky lze vyrábět na robotické lince, jen nesmíte zapomenout, že tank má 50 tun a auto 1 tunu. Můžete postavit superlinku s vysoce výkonnými roboty, které ten tank postaví relativně samy - je to jen otázka ceny. Aby se ale vrátily investiční náklady na postavení takové linky, tak musíte udělat značně velkou sérii tanků nebo ty tanky prodávat za astronomickou cenu za 1 kus.

  Reálně se ale postaví fabrika na tanky, kde výroba spíše připomíná manufakturu.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  22:17 16.08.2016

  narazil jsem na zajímavý článek z dneška
  Skupina ALTA dodá v příštích dvou letech české obráběcí stroje a pece za zhruba miliardu korun ruské firmě URALVAGONZAVOD (ČTK)

  tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  narazil jsem na zajímavý článek z dneška
  Skupina ALTA dodá v příštích dvou letech české obráběcí stroje a pece za zhruba miliardu korun ruské firmě URALVAGONZAVOD (ČTK)

  tak asi na tom nebude UVZ tak špatně
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  22:16 16.08.2016

  já se zeptám z jiného soudku, vojenské stroje ( tanky , atd, ) se vyrábí většinou ,, ručně ,,

  ale dá se vyrábět pomocí robotů ? něco jako výrobní pásy v automobilce ?
  samo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  já se zeptám z jiného soudku, vojenské stroje ( tanky , atd, ) se vyrábí většinou ,, ručně ,,

  ale dá se vyrábět pomocí robotů ? něco jako výrobní pásy v automobilce ?
  samo pokud by to někdo zainvestoval

  nebo je to nesmysl
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  22:15 16.08.2016

  UVZ totálně propadl s výrobou železničních vagonů, dnes celý ruský trh ovládají ukrajinské firmy, které mají levnější výrobu. A nebylo by to Rusko, aby se tam věci řešily ruskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UVZ totálně propadl s výrobou železničních vagonů, dnes celý ruský trh ovládají ukrajinské firmy, které mají levnější výrobu. A nebylo by to Rusko, aby se tam věci řešily ruskou cestou... věřitelské bance je zakázáno poslat UVZ do insolvence, UVZ řeší situaci ve vagonce tak, že tam lidi chodí už rok čučet do zdi za 50% platu a ruský stát opakovaně lije do firmy dotace (UVZ je prohlášen jako strategický podnik, který Kreml nenechá padnout), aby se pokryla provozní ztráta a ktomu aby se vůbec rozjela výroba T-14.

  Pád OKD do insolvence je proti tomu dětskou pohádkou...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  21:33 16.08.2016

  v rusku je trhova ekonomika....a ked niekto chce ziskat cnc stroje tak sa vzdy najde predajca z azie,.... a to ze je to spatne naplanovana a zorganizovana vyroba je druha vec.

  v rusku je trhova ekonomika....a ked niekto chce ziskat cnc stroje tak sa vzdy najde predajca z azie,.... a to ze je to spatne naplanovana a zorganizovana vyroba je druha vec.

 • Stanyk
  21:30 16.08.2016

  http://www.vedomosti.ru/newsli...

  dejte si to do google translate.. tedy pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.vedomosti.ru/newsli...

  dejte si to do google translate.. tedy pokud neverite, ze v usa tak moc bijou cernochy, ze i google prekladac podkopava uzemni celistvost ruska propagandistickymi lzivymi toky o ekonomickych problemech ruska
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  21:23 16.08.2016

  Tak jsem si přečetl tento článek, vím, že byl převzat z Russian Defense Policy, a tak jsem se na něj podíval. Tento článek tam je, ale nemá autora. Není také možné zjistit kdo tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem si přečetl tento článek, vím, že byl převzat z Russian Defense Policy, a tak jsem se na něj podíval. Tento článek tam je, ale nemá autora. Není také možné zjistit kdo tyto stránky vede. Jsou-li Ruské nebo jsou vydávány v jiné zemi... Potom si položte otázku, jak je obsah daného článku,... asi věrohodný.... čím Vás zaměstnávají, aby jste se zamysleli... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  21:14 16.08.2016

  Sorge-227: Určitě dokáží, ale dokáži to v dostatečně velkém množství, kvalitě a za krátký časový úsek? UVZ není jediná firma v Rusku, co potřebuje k výrobě CNC... Navíc ty CNC ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227: Určitě dokáží, ale dokáži to v dostatečně velkém množství, kvalitě a za krátký časový úsek? UVZ není jediná firma v Rusku, co potřebuje k výrobě CNC... Navíc ty CNC potřebuje teď, ne za 2-3 roky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  21:11 16.08.2016
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  take kraviny tu pisu, ze rusove nedokazu spravit moderny CNC stroj....musim sa smat

  take kraviny tu pisu, ze rusove nedokazu spravit moderny CNC stroj....musim sa smat

 • RiMr71
  20:44 16.08.2016
  • (32)

  To pks- no a neměli by tedy za ty zeleno papírky jak jich mají ten nadbytek postavit nové silnice, nemocnice, továrny na CNC a hlavně školy, ať má ty jejich cnc stroje kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To pks- no a neměli by tedy za ty zeleno papírky jak jich mají ten nadbytek postavit nové silnice, nemocnice, továrny na CNC a hlavně školy, ať má ty jejich cnc stroje kdo projektovat?
  A ne je kupovat od dekadentního západu nebo takového trpaslíka jako je ČR?
  Ta konstrukce "nevyrábíme cnc stroje (jde o výrobní prostředek ne konečný produkt!) protože si je můžeme koupit" je taková... šejkovskydálněvýchodni...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:38 16.08.2016

  pks_

  alebo je pravda trivialnejsia a rusko nedokaze CNC vyrobit bud v dostatocnej kvalite, alebo v dostatocnom mnozstve. Tipujem na kombinaciu.

  Pretoze ak by ta proexportna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_

  alebo je pravda trivialnejsia a rusko nedokaze CNC vyrobit bud v dostatocnej kvalite, alebo v dostatocnom mnozstve. Tipujem na kombinaciu.

  Pretoze ak by ta proexportna ekonomika nemala naozaj co dovazat tak moze skusit napr ucinne lieky v dostatocnom mnozstve a urcite by sa toho co by bezny rus uvital naslo viac.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  20:37 16.08.2016

  "Nechapem o com sa tu bavite"

  ...no a to chápu zase já :)

  "Nechapem o com sa tu bavite"

  ...no a to chápu zase já :)

 • Sorge-227
  20:35 16.08.2016

  Nechapem o com sa tu bavite. To uz sa mozeme bavit o traktorach. Ktoory je najlepsi v sucasnosti. Ktory ma najlepsiu priechodnost terenom, brodivost, kolko vriec zemiakov uvezie. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechapem o com sa tu bavite. To uz sa mozeme bavit o traktorach. Ktoory je najlepsi v sucasnosti. Ktory ma najlepsiu priechodnost terenom, brodivost, kolko vriec zemiakov uvezie. Ved cely ten clanok je o nicom. Ved zapadniari radujte sa....rusko ekomonicky polozila vyroba noveho traktora. Bola to dobra myslienky. Robotizovany traktor orie, znie, seje sam a traktorita si hraje s joistykem a pani traktorovou.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  19:52 16.08.2016

  RiMr71: Došlo k výraznému propadu rublu = skoková změna situace

  Situace před propadem rublu bránila domácí výrobě CNC strojů zejména lacinými dovozy (=zahraniční konkurence ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Došlo k výraznému propadu rublu = skoková změna situace

  Situace před propadem rublu bránila domácí výrobě CNC strojů zejména lacinými dovozy (=zahraniční konkurence tlačí ceny dolů). Export ropy a zemního plynu způsoboval, že rubl byl příliš silný na to, aby se domácí výroba vyplácela. Také panovaly v Rusku investiční nálady: "Pokud chci do něčeho vrazit peníze, tak jedině do ropy nebo plynu."

  Po pádu rublu(a ropy) je situace opačná: dovoz ze zahraničí je drahý, navíc jsou sankce. Vyplatilo by se koupit CNC domácí výroby, ale těch stejně není dostatek. Může se navýšit domácí výroba, ale to není za týden - spíše to může trvat roky a navíc musí mít tato investice návratnost, tj. musí existovat velká pravděpodobnost, že se nová továrna zaplatí dříve, než se propadne do ztráty rostoucím rublem.

  Proč ty CNC stroje před pádem dováželi?
  1. Ekonomicky to dávalo smysl - vyplatilo se to.
  2. Rusko má exportní ekonomiku - aktivní obchodní bilanci (=více vyváží, než dováží). Za takové situace je potřeba něco dovézt. A pokud si mám vybrat mezi banány, kiwi a CNC stroji - tak bych dovezl zrovna ty CNC stroje. Pokud by se Rusko rozhodlo nic nedovážet, tak nemá ani smysl něco vyvážet - protože výsledkem tohoto úsilí by byla jen hromada zelených papírků.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:52 16.08.2016

  Děkuji za vysvětlení. Vlastně jste toho trojitého Rittberga zvládnul docela elegantně :)

  Děkuji za vysvětlení. Vlastně jste toho trojitého Rittberga zvládnul docela elegantně :)

 • gaunt4
  18:45 16.08.2016

  RiMr71: Pokud kupují stroje od světového výrobce, který je vyrábí ve velkých sériích, tak to ve výsledku vyjde levněji, než kdyby je vyráběli pro sebe v malém. To ale neznamená, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Pokud kupují stroje od světového výrobce, který je vyrábí ve velkých sériích, tak to ve výsledku vyjde levněji, než kdyby je vyráběli pro sebe v malém. To ale neznamená, že by to v případě potřeby nedokázali.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:28 16.08.2016

  "Rusové nemají důvod v době míru nepoužívat stroje z dovozu."

  ...no ale proč si je nevyrobí sami a neudrží si peníze uvnitř své ekonomiky? Proč je bolestně nakupuje brutálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Rusové nemají důvod v době míru nepoužívat stroje z dovozu."

  ...no ale proč si je nevyrobí sami a neudrží si peníze uvnitř své ekonomiky? Proč je bolestně nakupuje brutálně zadlužený podnik za dvakrát vyšší ceny než dřív vlivem bezvýznamných a vlastně Rusku prospěšných sankcí? Proč si nekoupí ruské levnější, uvnitř ruské ekonomiky, za stabilní ceny jako před sankcemi?
  Proč nekupují a nepoužívají ruské CNC?
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:14 16.08.2016

  to Stirling: krade se tam i onde. Myšlenka byla v tom, že pokud vyplácí pracovníky, zůstavají jim peníze v Rusku. To je velký rozdíl třeba od OKD, kde vše zmizelo v Švýcarsku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Stirling: krade se tam i onde. Myšlenka byla v tom, že pokud vyplácí pracovníky, zůstavají jim peníze v Rusku. To je velký rozdíl třeba od OKD, kde vše zmizelo v Švýcarsku a pracovníky teď bude platit skrze jakousi půjčku stát. A pokud se mluví o multiplikačním efektu, tak ten u OKD nenastal.

  Jinak u financování zbrojní výroby jsou dva přístupy - je státní, a pak je často prodělečná a sanována státem, a nebo stát kupuje nesmyslně draho od soukromých podniků a v té nesmyslné ceně podnik rozpouští všechny náklady a lepí k ní zisk pro akcionáře.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:33 16.08.2016

  Poznámka k financím. Kde se bere ta jistota, že finance má UVZ a nejen UVZ pouze v rublech. Je logické, že příjmy a výdaje počítají rublech, ale že by měli všechny své finance ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poznámka k financím. Kde se bere ta jistota, že finance má UVZ a nejen UVZ pouze v rublech. Je logické, že příjmy a výdaje počítají rublech, ale že by měli všechny své finance pouze v rublech mi příde nepravděpodobné.

  Firmy vyrábějící specifičtější zboží, jaké nemá pravidelný odbyt, se potýkají se stejnými problémy jako UVZ. V civilním sektoru a obzvláště vojenském nejde o nic výjimečného.
  Pro příklad, firma která má víc jak třeba 50% celoročního zisku před vánoci. Má top výrobu v měsících září, říjen a listopad. Zbylých 9 měsíců je výroba snížena několikanásobně. A jak známe z české kotliny, firmy tuto situaci řeší agenturními pracovníky. Kmenový zaměstnanci při poklesu výroby jsou řešeni dovolenou (nařízenou tj. plánovanou firmou). Či i v některých případech snížením mzdy. Velká firma s sezónním či nepravidelným odbytem svého zboží se musí uchýlit v době nízké poptávky k různým řešením a třeba propustit či jinak "omezit" své zaměstnance a naopak v době růstu poptávky musí mít vytvořenou školící strategii pro nové zaměstnance (pokud se nejedná o jednotvárnou činnost), aby dokázala objemem výroby pokrýt potřeby zákazníka.
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  16:50 16.08.2016

  Gaunt: no jak tam píšou přímo a jasně, je to problém, protože padlý rubl stroje udělal velmi drahé...

  Gaunt: no jak tam píšou přímo a jasně, je to problém, protože padlý rubl stroje udělal velmi drahé...

 • stetula
  16:48 16.08.2016

  jelikož jsem pracoval ve firmě která vyrábí CNC stroje tak vím jak velký trh strojů v Rusku v roce 2014 se prodalo cca 80 000 CNC strojů ( počítáno všechny né jenom soustruhy )z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jelikož jsem pracoval ve firmě která vyrábí CNC stroje tak vím jak velký trh strojů v Rusku v roce 2014 se prodalo cca 80 000 CNC strojů ( počítáno všechny né jenom soustruhy )z toho Ruská produkce je cca 30 000 a zbytek je dovoz .

  tak by mě zajímalo kde se vzal ten blábol že Rusové vyrábějí třetinu toho co ČR ???

  jinak v Rusku mají české firmy filiálky které vyrábějí stroje u nich z důvodu obejití sankcí a cla

  problémy UVZ jsou kvůli ukrajině protože tam směřovala 1/2 civilní produkce
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt4
  16:36 16.08.2016

  Rase: Ta informace o CNC strojích je bezvýznamná. Rusové nemají důvod v době míru nepoužívat stroje z dovozu.

  Rase: Ta informace o CNC strojích je bezvýznamná. Rusové nemají důvod v době míru nepoužívat stroje z dovozu.

 • stirling
  16:28 16.08.2016
  Oblíbený příspěvek

  Argonaut.CZ: To jako měla být poznámka o tom, že v rusku se narozdíl od ČR nekrade? Nebo jako, že je výhoda, že to ukradnou doma a nepřevedou mimo rusko? Tak to mě rozesmálo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ: To jako měla být poznámka o tom, že v rusku se narozdíl od ČR nekrade? Nebo jako, že je výhoda, že to ukradnou doma a nepřevedou mimo rusko? Tak to mě rozesmálo.
  Privatizace takhle prodělečného podniku = ohromné propuštění a tím pádem útlum nejen závodu, ale i všech v okolí.
  Jinak to spíše ukazuje jak moc rusko "vydělává" zbrojní průmysl. Je jasné, že stát to padnout nenechá a nějakou formou zalátá, ale zase bude muset vzít něco ze školství, zdravotnictví atd... a myslím, že i rusové se za chvilku začnou ptát jestli opravdu se musí tolik obávat těch krvelačných států v eu kteří si nechaj srát na hlavu i od turků...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:10 16.08.2016

  Ono to vypada dramaticky, ale spatruji tam jednu vyhodu. Na rozdil treba od OKD, kde se privatizovaly zisky, ale ztraty hradi stat, tak mohou mit mensi obavu z toho, ze penize ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono to vypada dramaticky, ale spatruji tam jednu vyhodu. Na rozdil treba od OKD, kde se privatizovaly zisky, ale ztraty hradi stat, tak mohou mit mensi obavu z toho, ze penize zmizi v zahranici. Tipl bych si na rozdeleni firmy a privatizaci nevojenske produkce. Mozna ne hned, ale behem par let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:09 16.08.2016

  Pokud by se Rusům nepodařilo z ekonomických důvodů zavést rodinu vozidel Armata do výzbroje, tak by je jejich pozemní síly opíraly především o BMP-3, ne zrovna moderní BMP-2. Z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se Rusům nepodařilo z ekonomických důvodů zavést rodinu vozidel Armata do výzbroje, tak by je jejich pozemní síly opíraly především o BMP-3, ne zrovna moderní BMP-2. Z tanků především T-72B3 a měnší množství moderních T-90 a T-80 (zhruba na srovnatelné úrovni, pokud lze věřit ruským tvrzením). Ostatní transportéry a uložené tanky mají spornou bojovou hodnotu. Aby to nedopadlo tak, že bude Armata (rodina vozidel) nabízena dřív na export (udává se 2020), než bude zavedena ve větších počtech v RF.
  Docela mě překvapila ona zmínka o objemu produkce CNC strojů
  Skrýt celý příspěvek