Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. UVZ je také tvůrcem nového ruského tanku T-14 Armata. UVZ se však utápí v hlubokých ekonomických problémech, což ohrožuje sériovou výrobu tanků T-14.

Proč se starat o ekonomickou situaci ruské firmy UVZ? Finanční zdraví UVZ nám napoví, zda firma splní svůj plán vyrábět přes 100 tanků T-14 Armata ročně. Jinak řečeno se dozvíme, kdy se nový ruský tank stane zbraňovým systémem se skutečnou bojovou hodnotou.

Ale popořádku. Státem vlastněná firma UVZ vyrábí celou řadu produktů - železniční vozidla (vlaky, trmavaje, vagony), stavební a zemědělské stroje, hutní produkty, nástroje a samozřejmě vojenskou techniku. UVZ je mimo jiné největším světovým výrobcem hlavních bojových tanků. V roce 2015 ve firmě pracovalo přes 30 000 lidí.

O situaci v UVZ na začátku roku informoval The New York Times ve svém článku Labor Unrest Stirs in Russia as an Economic Chill Sets In. Podle newyorského deníku tisíce pracovníků chodí již rok (k únoru tohoto roku) do továrny, aniž by měli cokoliv na práci.

Během nedostatku práce byl plat pracovníků v divizi výroby železničních vozidel a automobilů snížen na ⅔ - asi na 260 dolarů. Naopak pracovníci v oblasti výroby tanků získávají peníze v plné výši. Podle ruské agentury RBK je nyní asi 3000 zaměstnanců civilní výroby na nucené dovolené.

Problémem UVZ není ale jen nedostatek zakázek, ale také obří dluhy. Na začátku srpna agentura RBK informovala o ochotě ruské banky Gazprombank refinancovat dluh UVZ, který dosahuje výše 200 miliard rublů (72 miliard Kč). Ruská vláda také přislíbila poskytnout státní záruky ve výši 15 miliard rublů.

Největšími věřiteli UVZ jsou ruské banky Alfa-Bank, Sberbank, Gazprombank a Svyaz-Bank. V červenci dokonce Alfa-Bank podala na UVZ návrh na konkurz kvůli dluhu ve výši 9 miliard rublů. Do sporu se vložilo ruské ministerstvo průmyslu a obchodu, podle které obě strany dosáhly “určité shody”. Prohlášení zástupců Alfa-Bank je však mnohem opatrnější.

Podle agentury RBK závod UVZ v roce 2015 vykázal rekordní ztrátu 16,4 miliardy rublů (6 miliard Kč) - třikrát více, než v předešlém roce. Podle UVZ 58 % jejich příjmů pochází z vojenského prodeje, 15 % z civilního prodeje a zbytek z další obchodní činnosti (služby, nákup/prodej, přeprava zboží, atd.

Hlavní budova firmy Uralvagonzavod. / Public Domain

Podle Alekseje Žariče, náměstka generálního ředitele UVZ, Kreml kvůli špatné ekonomické situaci snížil zálohy za objednávky vojenské techniky, takže se společnost musela obrátit na banky. Kvůli rozběhu výroby tanků T-14 bylo třeba dovést strojní zařízení ze zahraničí - zařízení ale díky pádu rublu stojí dvakrát více, než před krizí.

Dodejme, že v Rusku je objem výroby CNC (počítačem řízených) obráběcích strojů na nízké úrovni a většina moderních průmyslových strojů (CNC soustruhy, frézy, svářečky) jsou zahraničního původu.

“Indikátory jako jsou tyto (pro UVZ - pozn. red.) nebyly pozorovány od roku 1990. V důsledku hospodářské krize výrazně spadla poptávka po železničních vozidlech,” uvádí se v oficiálním prohlášení ruského ministerstva průmyslu a obchodu k situaci v UVZ.

Jak situace ovlivní dodávky T-14 Aramata? UVZ prozatím dodala ruské armádě 20 tanků T-14 na testování.

Generální ředitel UVZ Oleg Sijenko v červenci uvedl, že UVZ dodá v letech 2017 a 2018 ruské armádě 100 tanků. Podle schváleného programu státních zbrojních zakázek pro roky 2011 až 2020 přitom mělo být do roku 2020 dodáno 2300 tanků Armata.

Mezitím Sijonko podle RBK požádal Kreml o další záruky ve výši 60 miliard rublů, aby mohla UVZ splácet úvěry bankám v letech 2017 a 2018. Část peněz bude využita k nákupu vybavení produkční linky tanků Armata.

Zdroj: RBKRussian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Prvních 100 tanků T-14 Armata do roku 2018

Firma Uralvagonzavod podle vlastních slov již zahájila sériovou výrobu nového ruského tanku T-14 ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Saudové kupují tanky Abrams za 1,15 miliard dolarů

Saudská Arábie od firmy General Dynamics Land Systems nakoupí 153 tanků M1A2S Abrams (“S” jako ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • APACHE / HAVOK
  20:06 20.10.2016

  Hele mi tady resime Tank Armatu a ne nejake ukrajince...co ta armata...rozjedou seriovku to me zajima a vime neco konkretniho o sistemu afganit

 • JirkaM
  14:44 03.09.2016

  Tak já taky přidám pár Ukrajinců do vzorku, dohromady už trochu reprezentativní bude :-)

  Slečna z Kyjeva, mladý muž z Oděsy. Oba jsou chytří, vzdělaní, pracovití a velmi slušní lidé (až na ty názory ;-) pracující v IT pro mezinárodní firmy a neznají se.

  Slečna z Kyjeva měla v době majdanu slavnostní náladu, když jsem se jí snažil vysvětlit, že začíná občanská válka a že přijdou o Krym, myslela že jsem blázen.

  Na to proč je většina východu Ukrajiny proti Majdanu (na tom jsme se schodli) měla odpověď, že tam žijí dělníci, horníci atd. a že všichni nejsou úplně chytří.

  Její odpověď na otázku, jestli jim USA pomohou, byla "Gruzii také pomohli a jak se tam mají lidé dobře." a když jsem jí vysvětlil, že se tam zase tak dobře nemají, namítla, že je to kvůli Ruské invazi. Jenže, pak se neochotně rozpoměla, že v Osetii mají nějaké rodinné známé a že ti Gruzínce opravdu nemusí. (Nakonec USA skutečně Ukrajině pomohli přesně tak jako Gruzii.)

  Když pak postupně začínala občanská válka, byla patrioticky stále pro vládu. Ale zároveň si byla naprosto jistá, že se na Ukrajinu nikdy nevrátí.

  Mladý muž z Oděsy měl názory podobné, ale neprobírali jsme to tak podrobně.

  Shrnutí:
  Mnoho lidí skutečně Porošenka podporuje a není to jen nacistický odpad. Podporují konflikt (Krym a Donbas jsou přece jejich), ale omezují se na bezpečné kibicování z povzdálí. Na Ukrajině rozhodně žít nebudou a jejich děti už nejspíš nebudou Ukrajinci.

 • Slavoslav
  17:26 19.08.2016

  ono s tymi zvaermi na zaklade "poznam par ukrajincov" je to take osemetne.

  Nikdy tam nemate nejaku reprezentativny vzorku. Keby napr volby v SR dopadli podla mojho okolia tak SMER, SNS i Kotleba maju spolu jednociferny vysledok. A realita? ta je uplne ina.

  A tu plati co som napisal. I ked ukrajinci urcite niesu nejako nadsenim bez seba z aktualnej vlady a napriek dvom rokom reforiem, klesajucej zivotnej urovni atd maju proruske strany spolu cca 16% co je menej ako tvrdy nacionalisti. Jasne prozapadne strany maju okolo 50% tolko len k opatovnemu brataniu sa s Rusmi ako tu raziel naznacoval.

  Rusko o Ukrajinu nenavratne prislo a cim viac na nu budu Rusi tlacit tym ochotnejsie pojde smerom na zapad. Co myslite ako by to dopadlo keby teraz USA poziadalo o povolenie postavit zakladne? B udu ich tam vytat s nadsenim pretoze by mali zaruku ze Rusi si extra dobre rozmyslia riskovat priame napadnutie americkych jednotiek.

  A k tomu majdanu a podpore zo zapadu. ANo urcite tam bola kedze zapad standardne podporuje prodemokraticke hnutia no ak sa vratite k zaciatkom majdanu tak tam protestovali vedno mlady ukrajnici ako z vychodu tak iz zapadu proti ekonomickemu smerovaniu krajiny ktora isla do haja kym Janukovicov syncek nieze privatizoval, ale obrazne s pistolou pri hlave skupoval za smiesne peniaze aj sukromne vybudovane firmy.

  A ako som napisal, keby Rusi netlacili na zotrvanie Janukovica, ale zatlacili nanho este pred prvymi mrtvymi najneskor do 4 rokov tam bude proruska vlada nazad. Ukrajina uz prozapadnu vladu mala a tiez to trvalo len jedno volebne obdobie.

 • Stanyk
  16:17 19.08.2016

  Mezi pár mých klientů patří také ukrajinci... naivně jsem si myslel, že jejich názor na danou situaci bude silně prozápadní. Ale oni byli tak znechucení vývojem jejich politiky, že obecný postoj, který jsem u nich zaznamel, byl "jsem rád že jsem pryč". Většina z nich se tam vrátit nechce. Popravdě, kdo by z té naší krásné země :))) chtěl na frontu, že? Když tu pracuí a žijí již několik let. A i proto jejich názor beru s nadhledem. Asi jako názor emigrantů, kteří žijí v Z. Evropě nebo USA, mají hypotéky, děti, jiné závazky, ale pochopitelně též názor na to, jak by to místní měli dělat.

  Samozřejmě jsou tací, kteří investují do svých nemovitostí na Ukrajině peníze vydělané zde.. to nepopírám.

  Taková perlička. Pamatuji si vyjádření ex. české a ex. porno herečky Dolly Buster, když se ji před prvními volbami do Evropského parlamentu zpovídala nějaká TV a na dotaz, co si myslí o KSČM se upřímně rozesmála, že tu máme komunisty. Na jednu stranu mě to také rozesmálo, že pro ni symbol úpadku několika desetiletí Česko-Slovenska stále existuje a má popularitu, na druhou stranu na tom bylo znát nepochopení místní situace a místních problémů.

  Proto beru názor Ukrajinců s nadhledem a měřítko pro mě je, jestli se hodlají vrátit a kvůli tomu v současnosti investují své prostředky zpět na Ukrajinu. Jinak je to tlachání jako na této diskuzi :D, tj. bez jako u piva :)

 • Luky
  16:03 19.08.2016

  Já si nevyberu, kterýho Ukrajince na stavbě potkám, neovlivním jestli je to pravičák, levičák, komunista, vegan, katolík, pravoslavný, trekkies, hippies...některý potkávám opakovaně, jiný už nikdy nevidím...mám ale možnost pravidelně mluvit (po dobu několika let) také s některými jejich šéfy a těm projde rukama hrozně moc kluků, co sem jezdí na práci. Spousta z nich se snaží zůstat, jiní jezdí za ženou a dětmi, takže Ukrajincema zůstanou. Kdo dělá ve stavebnictví, potkává pořád Ukrajince, Moldavce, Rumuny a Armény....

  Co se týče tý Oděsy, o tom začal sám...to byste museli vidět, jak byl bledej a roztřesenej, když o tom mluvil - úplně vlhký oči. Byl jsem s nima den po té události, on si Skypoval s matkou a sestrou (nejsou Rusové).

 • Blake
  15:53 19.08.2016

  raziel, nepises "v podstate to samy", precitaj si to vsetko znova, zamysli sa nad tym a az potom sa ohanaj invektivami. Ze s Lukym suhlasim neznamena, ze si myslim, ze jeho vzorka je reprezentativna a zatial co prvej casti prispevku nemam dovod oponovat, kedze som to uz raz urobil, ten suhlas bol hlavne na druhu cast.

  Co si tvrdil a na co som ja reagoval bolo, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu. Ja tvrdim, ze to nevies, nic viac.

  A uprimne, o tom, kto je tu dlhsie az na par vynimiek nemam ponatia, neviem ako ty, ale mam lepsie veci na praci, nez sledovat, aky nick sa ako casto a ako dlho objavuje a je mi to celkom jedno. Projekcie si prosim nechaj pre seba.

 • Vrata
  15:49 19.08.2016

  Panove, jestli ty jednotne nazory skupim Ukrajincu nebou dany tim, ze mame tendenci se stykat s lidmi podobnych nazoru a stranit se lidi snazory opacnymi.
  Pokud tady u nas byla v minulosti rodina presvedceneho komunisty, tak se stykala s lidmi podobne svet vidicimi pripadne primo s okupanty. Jine rodiny a jejich okruh zase nadaval na Rusaky.

  Ja osobne znam jen jednoho Ukrajince, a ten Rusy nenavidi.

  Luky: neverim tomu, ze znate 25 Ukrajincu tak, jako vy neverite pruzkumum, ktere vam nerikaji to,co chcete slyset.

 • raziel87
  15:20 19.08.2016

  a můj....a jsme zase na začátku. Přesto myslím, že je dobře, že jsou lidi, kteří sbírají informace z různých zdrojů

 • Luky
  15:17 19.08.2016

  ...no jo RiMre, jestli my nejsme prohnaní manipulátoři, kteří rádi ovlivňují svoje okolí (mě se chtějí zalíbit, protože je jako architekt kontroluju v práci :)... a nemá si brát ten ještěří řidič tvoji dceru? (tchánovi se zkraje taky dycky nadbíhá :).

  Ale vážněji, nevymyslel jsem si to a když se s někým bavím, tak doopravdy poslouchám. Jinak já chtěl spíš upozornit na tu deziluzi. Je dobře že za vládou stojí...pak už by to asi bylo úplně v háji.

  O jakých konkrétních špinavostech na Krymu mluvil? Nebo tím myslel Donbas?

 • RiMr71
  14:54 19.08.2016

  ...no vidíš Luky a já znám taky partu úkáček modelářů co tu makají a ti ne že by oslavovali svoji současnou vládu (pro ně je to jedna svoloč), ale dle jejich vyjádření za ní stojí, protože proti Rusku se spojit musí, pro ně je Rusko minulost a cituji "prolhané bolševické zlo".
  Součástí té skupiny je i Ukrajinec ale ve skutečnosti Rus přímo z Krymu (tady maká v Tescu s ještěrkou), který z tama těsně po obsazení zdrhnul natrvalo a stydí se za to že je Rus, zat yšpinavosti, co tam (pouze jeho slova) dělali.
  O čem ten můj vzorek svědčí? Vůbec o ničem. Stejně jako ten tvůj...

 • raziel87
  14:38 19.08.2016

  Blaku, ty si dobrá vlez do zadnice :) píšu v podstatě to samý, jen se tu díkybohu angažuji velmi, velmi zřídka a pro tebe jsem nový. Luky je tu starý veterán - tak to koukám z jeho úst přijímáš bez jediné připomínky.

 • Blake
  14:08 19.08.2016

  Luky, suhlas so vsetkym, ja som sa snazil hlavne vyvratit to razielove vehementne tvrdenie, ze Ukrajinci nestoja o demokraciu.

  Nebudem tvrdit, ze stoja o Porosenkovu demokraciu, tak ako u nas uz snad nikto nestoji o Meciarovu demokraciu. Bohuzial, pri takychto prechodoch na volnejsi rezim obvykle zistis az prilis neskoro, ze si k moci pripustil namiesto zastupcu ludu zivel. To sa prejavi az ked je pri moci.

 • Luky
  13:59 19.08.2016

  Do neobjektivního vzorku přidávám dalších cca 25 Ukrajinců se kterými se pracovně potkávám a kteří tam mají své vlastní rozvětvené příbuzenstvo.
  Když to tam vypuklo, říkal jsem jim, ať se moc neradují, že USA nejsou Ježíšek a Nulandová není zoubková víla. Tenkrát byli tak půl napůl...někteří dost prozápadní (mají už naše občanství) po Oděse řekli, že už nechtějí mít s Ukrajinou nic společnýho (rodiny jsou z Oděsy a vědí, jak to bylo). Většina Ukrajinců, se kterými mám možnost mluvit jsou ze západních částí země a o iluze už přišli všichni.

  Tohle "buď anebo" uvažování mi ale přijde hrozně pitomý, tak to vůbec nemělo být postaveno. Nenechám si vnutit myšlenku, že to muselo proběhnout takovým radikálním řezem, od toho je politika, aby se jednalo. A tady byla před Majdanem spousta prostoru k jednání....arogantní Amíci u válu ale žijí se syndromem "my jsme ti nejlepší", "my se nemusíme ptát a nám nikdo nebude říkat, kdy můžeme bombardovat (např. Balkán)" atd. atd. A tady našli samozřejmě dostatek radikálů, kteří jim dělali prodlouženou ruku. Do budoucna se mají hodně co učit.

 • Slavoslav
  13:04 19.08.2016

  Elementárna logika by ti mohla niečo napovedat o výpovednej hodnoten prieskumu na vzorke 10 ľudí pochádzajúcich pravdepodobne z tých istych kruhov.

  Ak zo pokladáš za lepsi zdroj ako stabilne dosahovane výsledky z prieskumných agentur vykonane na relevantnej vzorke obyvateľstva OK. Len som zvedavý čo budeš tvrdiť ked volby nedopadnu ako čakáš.

  Odhad. Zmanipulovane výsledky?

 • raziel87
  12:53 19.08.2016

  čím ho mám doložit? :-D odkazem na článek na internetu, jako to děláte vy? a vy máte jistotu, že ten článek je objektivní? nemáte.....himl hergot.... Tak věřím lidem, co tam žili.....spíš než Evě Čurinový z TV Nova, která mi líbeznym hláskem oznamuje, že zlý Rus okupuje cizí území a přes Suwalki se poženou co nevidět tanková vojska na Evropu

 • Slavoslav
  12:38 19.08.2016

  Raziel

  Vlastný názor je v pohode. To že ho nedokážeš nicim dolozit a skusas to roznymi manipulativnymi spôsobmi ako "osobne poznám" a podpbne na tom nic nezmení.

  A ak chceš vedieť názor ukrajincov na svojich slovanských bratov pri ktorých sa tebe otvara nozik v vrecku pozri si nejaké prieskumy.

  Napr posledné prieskumy ohľadom politických stran ukazuju podporu pre proruske strany cca 16% prozapadne okolo 50 a zvyšok tvrdý nacionalisti ktorý maju viac ako prorus. Ich postoj k slovanskému bratovi ti je iste znamy

 • raziel87
  12:37 19.08.2016

  2 Blake

  Vycházím z historie - žádný národ nepřijímá s vděkem návrh na radikální změnu ve vedení země. Ten puč byl uměle vyvolanej - tvrdí těch cca 10 Ukrajinců, kteří tu dlouhodobě žijí a nepřerušili kontakt s domovinou. Vím, je to hrozně málo, ale názor byl jednotný - dokáži se s tím názorem ztotožnit. O mnoho více, než že chce celá Ukrajina do EU - stát který je prolezlej od nepaměti Rusy

 • Blake
  12:31 19.08.2016

  raziel
  >Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)
  to narozdiel od teba netvrdim. Kolko tych Ukrajincov poznas? Dvoch? Piatich? Dvadsiatich? Kolko ich je v CR? Prezentujes svoje wishful predpoklady ako argumenty, to jednoducho nefunguje.
  > Ukrajinský lid si nenechá pískat od Bruselu, nebuď naivní - spíš půjdou na ruku slovanskému bratru
  jasne, jazykova skupina znamena viac, nez vidina slobodnejsieho zivota a europskych penazi.. Zase tvoj predpoklad.

 • raziel87
  12:25 19.08.2016

  2 Blake

  to pochopitelně nemám. Pouze od těch z kterými jsem o tom mluvil - zvláštní, že se jejich názory shodují. Ale ty znáš tamní situaci určitě o hodně lépe :)

  2 Sláva Bourák - já nerozporuji, že si rusové vpádem na Ukrajinu přitížili, ano přitížili....ale určitě o hodně míň, než kdyby zůstali neteční. Ukrajinský lid si nenechá pískat od Bruselu, nebuď naivní - spíš půjdou na ruku slovanskému bratru, ať už tam jsou jakékoli křivdy z historie. Jám vim, to je v prdeli, když má někdo jiný názor než ty. Já Vám svůj názor řekl, vy mě ty své taky...tak chlapi klidný víkend a nekoukejte na lidi skrz prsty jen proto, že mají někdy jiný názor než většina společnosti. Stádo běhá jak pasáček práská bičem. A někteří tu fakt jedete stylem "v 19:30 jsem si pustil televizi a ......"

 • Blake
  11:49 19.08.2016

  Na Ukrajine nikto nechce demokraciu? Skutocne?
  "téměř všichni mluví"? Raziel ma informacie or takmer vsetkych Ukrajincov v CR?

 • Slavoslav
  11:29 19.08.2016

  Raziel

  Síce je zaujímavé ako sa nás snažíš presvedčiť, ale nikomu normalnemu sa vo vrecku nebude otvárať noz len preto že pocuje cudzí jazyk a už toboz nie v turisticky zaujímavom meste.

  Apropo, stale argumentuješ tým že vznikla situácia je lepšia ako keby tudko malo na hraniciach svojho nepriateľa a ignoruješ fakt že svojim zásahom si jedného takého vytvorila a svojim konanim ho priam zenie do naručia USA

 • raziel87
  10:42 19.08.2016

  ok - beru zpět, chápal jsem to jinak.

  Tebe praštil do očí můj výrok o navrácení/sebrání Krymu. Já se na to koukám v rovině, že to byla úlitba jedince - Chruščova. Po staletí žijí vedle sebe, mají velmi podobný styl uvažování - jako společnost. Jsem přesvědčen, že se jednalo o menší zlo. Pokud by došlo k rozmístění západních armád přímo u hranic, selským rozumem mi z toho vychází, že by se "medvěd" cítil v ohrožení - a zvířata zahnaná do kouta dělají hrozné věci.

  Všichni víme, že současná geopolitická situace možná nevydrží moc dlouho - společnost je našponovaná občanskými nepokoji napříč státy po celém světě. Tohle přilévání oleje do ohně je podle mě velmi nebezpečné a moc nechápu, proč konkrétně v tomhle případě sympatizujete se "západní propagandou - jak nám to media servírují". ČR je plná ukrajinců, kteří tu žijí 25 let - proč téměř všichni mluví o Poroshenkovi jako o největším bláznovi, který rozvrací vcelku funkční přátelský pakt mezi oběma zeměmi - který tam navíc je od nepaměti.

 • Rošťák
  10:27 19.08.2016

  raziel87: Je to myšleno tak, že většinou píši POUZE v diskuzích k tématu, kde něco vím, tj, BVP / MBT , taktika mech. jednotek a pod. Občas u letectva a PVO, ale na to tady jsou jiní borci a u námořnictva ani psát nechci, protože to je mimo "můj šálek kávy" a tady ten první post opravdu jen o tom, že měl ironizovat větu *> vzali si z5 to co bylo jejich před 50 lety, jinak se do podobně "ideologických diskuzí " nepouštím . Takže asi tak všechno, jinak nikdy nikomu neupírám právo na názor, pokud je prezentován slušně a jedná se o diskuzi.

 • raziel87
  10:06 19.08.2016

  2 Rošťák

  napsal, cituji: "proto se většinou zapojuji jen do diskuzí, ke kterým mam co říct a ne jen prázdně plkat :)" .

  Z tvých slov usuzuji, že to bereš v rovině "já Rošťák mám co říct, ale ty mladej, ty si úplně mimo"

 • Rošťák
  09:57 19.08.2016

  Konkretizovat dotaz, co mam k čemu říct?

 • raziel87
  09:39 19.08.2016

  :-D já, kterej se ošívám, když slyšim na ulici ruštinu a otvírá se mi v noci kudla v kapse, když piju někde na baru na Starym městě a slyšim a vidim ty tupohlavy s nízkym čelem, tak jsem vlastně rusofil....fakt dobrý :-))

  A co k tomu můžeš Rošťáku říct ty? to co sis přečetl v novinách, jako všichni ostatní.

  A pak nastupuje stejně osobní přesvědčení, které má každý jiné. Nevěřím multikulty světu, "pravdě a lásce" a už vůbec né šíření demokracie do států, které o to nestojí a mají od nepaměti jiné rodové tradice a zvyky - což je například v této diskuzi Ukrajina

 • StandaBlabol
  09:28 19.08.2016

  to raziel87

  A pokud jde o rovnováhu mezi velmocemi, tak tu v budoucnu bude zajišťovat Čína se svou obrovskou populací, relativně silnou ekonomikou a rychle rostoucí armádou. Rusko má jen polovinu obyvatel ve srovnání s bývalým SSSR. Na roli globální velmoci nemá ani lidské ani ekonomické zdroje.

  Bohužel to opět bude rovnována mezi velmocemi, z nichž jedna je liberální demokracie (i když zdaleka ne dokonalá) a druhá komunistická diktatura.

  Situace v Rusku mi připomíná Německo po 1.sv. válce. Frustrace z porážky a následný ekonomický kolaps umožnily vzestup člověka, který Němcům tvrdil, že jsou ten nejlepší národ, mají právo na postavení velmoci a ostatní jim křivdí a ubližují. Získal obrovskou popularitu a moc a následně začal s agresí vůči slabším zemím v okolí - Rakousko, Československo, Polsko. Jak to dopadlo, všichni víme.

 • StandaBlabol
  09:19 19.08.2016

  to raziel87

  Říkáš, že nejsi rusofil, ale naprosto nekriticky přebíráš kremelskou propagandu.Puč na Ukrajině byl organizovaný západem, Rusko bylo k anexi Krymu vlastně donuceno okolnostmi, Rusko nikdy nikdo neporazil, atd., atd. Předpokládám, že baštíš i tu pohádku o připravované americké základně na Krymu?

  Před anexí Krymu mělo NATO ve východní Evropě naprosto zanedbatelné síly, většina států NATO dávala na obranu minimální částky - méně než dohodnutá 2% HDP, Rusko bylo zváno na i alianční cvičení. Rusku bylo prostě bráno jako partner a nic mu ze strany NATO nehrozilo.

  On tu někdo volal Vivat Strýček Sam? To by nikdo neudělal, všichnidobře víme, že Američani bijou černochy.

 • Slavoslav
  09:10 19.08.2016

  Ako vravím na oko neutrálny, ale keď ti niekto vecne vyvrátil tvoj blebt o neporazitelnosti Ruska podráždená reakcia. Tu neoklameš nikoho.

  Btw. Čo bude branit zapadu vybudovať základne na ukrajine teraz? Len by to usa navrhli a ukrajina po tom skoci ako po udenom + domáce obyvateľstvo bude tých tvojich sablickarov zahrnat kvetmi. Takže ked sa pozrieš na svet realisticky tak výsledná situácia je win pre západ prehra pre rusko.

 • Rošťák
  09:08 19.08.2016

  razaiel87: to že musí být rovnováha to je pravda a každy při těhlech co by, kdyby dojde ke svým závěrům a třeba ani jeden nemusí být ten pravý (nebo levý ), proto se většinou zapojuji jen do diskuzí, ke kterým mam co říct a ne jen prázdně plkat :)

 • StandaBlabol
  09:00 19.08.2016

  to raziel87

 • raziel87
  08:40 19.08.2016

  2 Svatoslav - prdlajs, jen sis z mejch slov vzal co se ti hodilo. Hned v následujících slovech píšu, že zároveň nechápu lidi, co zbožně vzhlíží k matičce Rusy....ale dobrý, jsem rusofil, protože s Váma nevřískám vivat Uncle Sam.

  2 Rošťák
  a já si zas myslím, že by se toho NATO v čele s USA okamžitě chytlo a začali by tam těma šavličkama mávat, stavět protiraketový deštníky a radary. Ty si myslíš opak, neberu ti to.

  Domnívám se, že ve světě musí být rovnováha sil mezi mocnostmi. Jakmile by se miska vah převážila na jednu, nebo druhou stranu, bylo by to v prdeli. A to víš ty i všichni ostatní tady...jen Vás baví to věčný "Co by, kdyby"

 • Rošťák
  07:51 19.08.2016

  raziel87: Joo, jsem rošťák, a dokonce jsem hrdej na to že mi kolegové tuhle přezdívku dali :D
  Napíšu jen pár bodů:
  Add 1) podle mě by tam k navyšování armádních ukr. jednotek nedošlo a dle mého by tam určitě nebyli umístěné alianční či US jednotky. K tomu mě vede jeniné -> evropské země NATo měli co dělat se svýma závazkama jinde a všechny plány před 2004 hovořily o dalším osekáváním a i US měnilo strategii na posílení přítomnosti v pacifiku, bo v evropě se moc nepočítalo s konfliktem.
  Add 2) Podpora prozápadního převratu - podle mě vždy se snažily "demokratické" státy podpořit revoluce v nedemokratických státech
  Add 3) Ano na anexi Krymu se opravdu koukám povrchně, ale mě vychází jiné závěry a k annexi došlo z těchto důvodů -> Celková slabost Ukr. ozbrojených sil po "převratu" (né že by předtím byla jiná), Ostatní země dost vyčkávali jak to tam vlastně dopadne s vládou a hlavně to rusku vyřešilo problém s hlavní základnou černomořské floty -> ušetření financí za pronájem, a dostatek času na dokončení záložní základny a provedl se test nové strategie a zjistily kam až můžou zajít.

 • Slavoslav
  07:29 19.08.2016

  Raziel

  Píšeš blbosti. Za prvé rusofil si, stačí pozrieť na tvoju podráždenú reakciu na neporaziteľnosť Ruska.

  Za druhé ukrajina už svojho času prozápadnú vladu mala. Žiadne zbrojenie ani rozbroje s ruskom neboli. Ako z ekonomických dôvodov ako aj z dôvodu skladby obyvateľstva.
  I teraz keby Janukovica nepodporovali silou mocou ale ponukli alternatívu tak najneskôr do 4 rokov je tam proruska hľadá.

  Práveže vojenskou intervenciou ziskali na svojich hraniciach stat ktorý na nich bude vždy hladiet podozrievavo. Zbrojiť a orientovať sa cim viac na zapad a usa. A vďaka ubudnutiu prorusky naladeneho obyvateľstva to bude stat síce mensi, ale trvale voliaci protirusky naladenych politikov.

  Fakt veľké víťazstvo ruskej politiky :D

 • raziel87
  07:19 19.08.2016

  ty si ale Rošťák :-D no hele, když to bereš takhle povrchně tak ok, na to nemám co říct. Na Krym mám úplně jiný názor - patřím do části společnosti, která si dokáže živě připustit myšlenku, že ty občanské nepokoje byly přiživovány ze západu - můžeš mě označit za retardovaného konspirátora.

  Rusko byla velmoc, už není, ale to neznamená, že na to ruské hlavy nezapomněly, bude to v nich nadále. A já si prostě myslím, že lepší zklidnění situace u jejich hranic (zabráním Krymu) než prozápadní vláda, kterou by měli přímo vedle. Pokud by ten převrat totiž klapnul (a to víš jako voják sám), tak by okamžitě začlo docházet k navyšování armádních stavů na území Ukrajiny.....a kam by to pokračovalo? inu, začlo by to eskalovat. Rus by se cítil v přímém ohrožení a jinak než válkou by to dopadnout nemohlo. Ta tvoje příměra s ČSSR je lichá - ber to v širším kontextu. Nejsem rusofil - ba naopak, pocházím z rodiny, kde mi od dětství tloukli do hlavy, že z východu nikdy nepřišlo nic dobrého

 • Rošťák
  06:53 19.08.2016

  :D Jsem opravdu "štastnej" jak se každá debata zvrhne :D Ale jen taková věcná . když si rusové mohou vzít co bylo jejich před 50 lety , tak mi si můžeme vzít taky třeba podkarpatskou rus, když nám jí v 45 vzali no ne? A pokud tam budeme mít dost jednotek tak určitě bude i "referendum" naprosto dokonalé, třeba s výsledkem 98% pro připojení :D A pak podpoříme Východní slováky s jejich bojem o autonomii a zlepšení životních podmínek (i když se mají stejně jako zbytek ) a s jejich pomocí obnovíme československo :D :D :D
  PROSÍM TOTO JE MYŠLENO POUZE JAKO IRONICKÉ PŘIROVNÁNÍ K ANEXI KRYMU !!!!

 • Todomatch
  01:35 19.08.2016

  Pokud jste dnes koukali na zprávy, tak tam byla zmínka o Kovosvitu, co zde o něm psal Superme jako o příkladné firmě orientující se na Rusko. Tak krachuje :-) Má obstavené účty a propouští lidi. V nedávném rozhovoru se ředitel Komárek ohrazoval proti tvrzení, že Ruská strana dluží firmě už miliardu, označil to za holý nesmysl. Lidé z firmy ale upozornili na to, že Kovosvit neplatí dodavatelům a propouští kmenové odborníky. Ve firmě panuje tísnivá atmosféra a důvod je jediný - orientace na nespolehlivé Rusko láme firmě vaz.

  Otázka (možná pro BIS) je, zda to nebyl z ruské strany záměr. V době sankcí, kdy zoufale potřebují západní stroje, aby na nich mohli vyrábět své pověstné zbraně pro všechny lumpy světa získali firmu na jejich výrobu zdarma a to včetně know-how. Jak? Inu firma Kovosvit za svých 500 milionů postavila přímo v Rusku ve městě Azov u Černého moře fabriku. Tu už odtud nikdo neodveze. Rusové si tak mohou moderní stroje vyrábět sami, ať už to s českým Kovosvitem dopadne jakkoliv.

  Jenom pár informací, které jsou jistě náhodné. Firmu Kovosvit vlastni konsorcium se sídlem na Maltě (před tím je vlastnily indické a německé firmy). Ve vedení akciovky jsou jen tři lidé Komárek starší, Komárek mladší (syn) a nějaká paní Táborová. Asi je nepodstatné, že její křestní jméno je Larisa a je z Petrohradu. Obchod s Ruskem je super - oni mají zdarma fabriku a my zdarma dluh.

 • Slavoslav
  20:44 18.08.2016

  semtam

  pisal si o neutralite (btw nieje moj problem, ze pouzivas slova v inom kontexte ako maju vyznamn pripadne slova ktorych vyznam nepoznas a nemienim zistovat ktory je toto pripad) vo vztahu s napr Ruskom a spominal si aj pobaltie.

  Tak som len spomenul, ze pobaltie sa uz raz na neutralitu vo vztahu s Ruskom spoliehalo a dopadlo to niekoko desatroci trvajucou okupaciou a nedoziernymi skodami na narode ako takom. A ako si spravne spomenul teraz idu staty poblatia strategiou takou, aby sa Rusom pripadna dobyvacna vojna nevyplatila. Lenze pre tak male staty a cesko ci slovensko nieje vynimka je mozne tu strategiu praktizovat len prostrednictvom spojenectva s inymi. Co si vlastne napisal sam stym, ze ekonomika im to nedovoli.

  A v nasom priestore je vhodnym a najlepsim spojencom len NATO. A ci NATO tieto staty lanari? ja ti neviem skor by som povedal ze sa same tlacia do NATO bud na zaklade historickych skusenosti s Ruskom a ci na zaklade poslednych skusenosti neutralnej Ukrajiny ktorej uzemnu celistvost sa prave Rusko zaviazalo garantovat. A ano vratane Krymu ktory duma uznala ako cast ukrajiny koncom 90tych rokov.

 • rastignac
  18:22 18.08.2016

  Ved to bolo jasne ze tam nieco nehra ked za tri roky kapacitu vyroby z 12 tankov rocne nevedeli zvysit na 100. aj keby v novom roku zaviedli pasovu vyrobu tak ten pocet nestihnu.

 • StandaBlabol
  18:05 18.08.2016

  raziel87
  "Rusko nikdy nikdo neporazil"
  Kromě porážek, které zmínil Logik ještě v nedávné budoucnosti 1. čečenská válka a Afghánistán. Rusové toho prohráli dost, ostatně stejně jako všechny ostatní státy. Nikdo není neporazitelný, tohle není o nenávisti k Rusku.

  A ten absurdní argument, že tyhle nepočítáš, protože "nešlo o krk, nebyl to existenční boj". Tak k tomu jen to, že ŽÁDNÝ existující stát neprohrál existenční válku. Protože státy, které takové války prohrály, už jaksi neexistují - Řimská říše, Perská, Aztékové, atd.

 • SeaWolf
  17:29 18.08.2016

  jarpe
  Někdy si nejsem jist jestli si fandové Ruska ( ex vůdčí země SSSR ) nedělají z lidí blázny.

  Události kdy fandové Ruska tvrdí, že Rusko je nástupcem SSSR:
  1. Vítěství ve Velké vlastenecké válce ( druhá světová válka přeci nebyla )
  2. Počet obětí na straně SSSR 22mil ( koho zajímá, že díky diletantství velení RA? ) děkovat tedy musíme Rusku za jeho oběť v dobách SSSR
  3. Krym ( proč to rozvádět )
  4. Rusko bylo vždy ochráncem slovanů tedy od roku 1993? Nebo kdy před rokem 1917 ? :-)
  5. ..............atd.

  Události kdy fandové Ruska poukazují, že Rusko přeci není nástupcem SSSR:
  1. Stalinův teror
  2. Okupace Pobaltí 1939
  3. Rusko / Finská válka 1939 a následná okupace Finského území
  4. Invaze do Československa 1968
  5. Invaze do Afganistanu 1979
  6...................atd.

  Co si takhle přestat vybírat která událost se vám hodí do krámu a která ne.

 • RiMr71
  15:38 18.08.2016

  ...zajímavý... Máme být rusákům vděční za osvobození, ale s osumašedesátým nemají nic společného, to byl přece sojuz... Aspoň ty rudé vlajky s pěticípou hvězdou a hymnu že změnili...
  Evidentně, když si to někteří jedinci omílají pořád dokola, tak tomu i uvěří :)

 • logik
  15:09 18.08.2016

  jarpe: SSSR byla organizace vytvořená ruskem za účelem ovládání okolních států, do které byly ostatní státy násilím připojeny. Je tedy za akce SSSR zodpovědné - obzvlášť pokud se cítí být nástupnickým státem a pokračovatelem SSSR, což se evidentně cítí.

  Vaše tvrzení je podobně hloupá výmluva, jako tvrdit, že Německo nezpůsobilo druhou světovou, protože tu přeci rozpoutalo nikoli německo, ale Třetí říše: státní útvar na území Německa, Rakouska, Sudet a části dnešního Polska a Ruska...
  A to se německo narozdíl od Ruska od třetí říše dosti výrazně "distancuje" a činy třetí říše odsuzuje.

 • jarpe
  14:28 18.08.2016

  Logik: Neplácejte nesmysly. Pod Ruskem jsme nikdy nebyly. Měl byste se naučit rozlišovat Sovětský svaz a Rusko.

 • logik
  14:06 18.08.2016

  1) I totální vyhlazení Ruska by jaksi nebylo zničení slovanské kultury. Rusko je pouze jeden z mnoha slovanských států.

  2) Totální zničení ruské kultury jste si možná myslel, ale o ničem takovém jste nepsal ani Vy, ani nikdo jiný zde. Jestli máte pocit, že ostatní tu nějak stojí o vyhlazení Ruska z mapy, tak máte paranoiu.

  3) Bavili jsme se o alternativě, kdyby si Rusko (použiji Vaše slova) "jen chtělo vzít to, co už mu jednou patřilo" - např. Finsko, Pobaltí, Polsko, ČR - a jaká by měla být politika těchto států, aby se o to Rusko pokud možno nepokusilo, a v horším případě, aby kdyby pokusilo, tak aby neuspělo.

 • raziel87
  13:43 18.08.2016

  2 logik

  ty argumenty myslíš vážně nebo ze srandy? :) já psal o konfliktech, kdy šlo Rusku o krk, kdy se jednalo o udržení nebo zničení slovanské kultury a ty mi tu začneš argumentovat Rusko - Japonskou válkou? prosím pěkně, osvěž mi paměť, ono se tehdy jednalo o existenční problém? nikoliv :)

  Tvoje další úvaha z učebnice malého stratéga je takové to klasické hospodské klišé - mám na to jiný názor. Doufám, že se to nikdy nestane, ale ruské matky 1 000 000 synů opláčou.....francouzské, americké a německé ne - ne pokud by šlo o agresivní vpád západní kultury na území Ruska - naopak tomu moc nevěřím.

  Ten Krym máš odkud? z Blesku? vzali si po 50 letech to, co jim stejně už od 18 století patřilo. To že se na Ukrajině ruská armáda angažovala je troufám si tvrdit dobře. Raději to, než ohrožený medvěd zahnaný do brlohu....západní oficíři začaly šavličkama máchat až příliš blízko brlohu, nemají tam co dělat - a z ukrajinců "západní demokraty" stejně nikdy neudělají.....jako z arabů. Každý ať je na svém písečku

 • Stanyk
  13:30 18.08.2016

  Jen doufám, že se našemu prezidentovi Zemanovi nepodaří prosadit referendum o vystoupení z NATO/EU. Taková otázka je příliš citlivá a debata na seriózní úrovni by měla trvat více než jedno volební období a to včetně reálných plánů na dobu poté. I nejstarší demokracie světa (VB) si dokázala nadělat ukvapeným referendem do gatí. Na rozdíl od nich by pro nás mělo vystoupení z NATO mnohem horší dopad.

  A jen bych upozornil, že naše země již Ruskem (SSSR) okupována byla. A Rusko v současnosti navazuje na tradici SSSR (=Maďarsko, ČS, Afgánistán,...), viz. Moldavie, Gruzie, Ukrajina..

  Proč by neměl Putin ve střední Evropě své ohebné vazaly, ihned u hranic nejsilnějšího soupeře z evropských států NATO, tj. Německa. Pěkně by posunul hranici potenciálních konfliktů od svých hranic. Jako to již udělalo SSSR v případě anexe východní části Polska, jako to již udělalo Rusko s Ukrajinou.

  Tlacháním na diskuzích bychom ty ruské paradivize z ČR nevyhnali. Ostatně jen tak protistátně tlachat v Rusku asi také není bez následků možné.

 • logik
  13:20 18.08.2016

  raziel87: To, že někdo proti Evropě válku nepovede tu už bylo. Byly o tom přesvědčení všichni. A přesto byla druhá světová. Takže na to bych nespoléhal.
  Rozumná politika se nespoléhá na to, že druhé státy se budou chovat rozumně. Protože ony se tak často nechovají.

  Jinak se pleteš v tom, že Rusko nikdy nikdo neporazil, v první světové bylo Rusko defakto donuceno uzavřít mír z pozice poraženého, dál bylo poraženo např. v Rusko-Japonské válce, v Krymské válce atd....

  A že rusko útočnou válku nepovede? Co jiného bylo obsazení Krymu než útočná válka - byť malého rozsahu? Rusko (doufejme) nepovede útočnou válku, pokud neuvidí příležitost. Úkolem našich politiků a armády je, tu příležitost nevytvářet (a to nejen vůči Rusku, jen Rusko je v našem okolí teď nejagresivnější stát).

 • logik
  13:14 18.08.2016

  semtam: pokud vycházíte z tohoto článku:
  http://www.natoaktual.cz/finsk...
  tak mám dojem, že jste si přečetl pouze "bulvarizovaný nadpis". Chce se to o věci dozvědět více, např. si alespoň přečíst ten článek - kde zjistíte, že nadpis je "vymyšlenej", že jde o výrok prezidenta - pak je vhodné si zjistit, do kterého názorového tábora patří citovaný prezident, a také to, že prezident tam má max. stejnou sílu, jako např. náš prezident (takže reálně to nebude on, kdo o věci bude rozhodovat), zjistit si názory finské vlády, která o věci naopak rozhodovat bude atd.... atd....

  Ohledně neutrality - historie učí, že nestačí abych já dobře vycházel se sousedem, ale také soused musí vycházet dobře se mnou - a to neovlivním. A že nezřídka existují státy, které dobře vycházejí se sousedem jen do té doby, dokud je ten soused poslouchá....
  Přesně takto se chová teď Rusko.

  seawolf: +1 za názor ohledně referendu. Dodal bych, že dosti často je to způsob, jak prosadit svůj názor, když si myslím, že je většinový. A - jak ukázal Cameron s brexitem - dosti nebezpečný a hloupý způsob.
  (PS: tím nezavrhuju referendum jako takové, jen způsob, jak se dnes používá).

  cyril: Ano, a zámek na dveřích nechrání proti požáru. Proto je zbytečné si takový zámek na dveře dávat. Asi tak zní Váše argumentace ohledně NATO.

  Pokud máte pocit, že na něco neodpovídám, tak prosím zopakujte otázku, protože jsem ji nějak nezaznamenal.

 • raziel87
  13:13 18.08.2016

  To je zase laciná překřikovaná Modrokabátníků s Červenokabatníkama :-D

  Pánové, někteří Rusko evidentně milujete, někteří k smrti nenávidíte, ale jeden fakt je neodiskutovatelenej - Rusko nikdy nikdo neporazil. Je to příliš rozsáhlé území, příliš mnoho obyvatel a hlavně mentalita, která nedovolí být poražen.

  Ty cimty o neschopnosti Ruska může psát jen 15 letý dítě ovlivněný akčńákama z 80. let - nebo čtyřicátník, kterej na těch Béčkách z osmdesátek zamrzl.

  Ruskej medvěd zná svoje možnosti, on útočnou válku nepovede, né proti Evropě. Globální jaderná válka doufejme nehrozí a konvenčně na to nemá ani USA, jak budou ty milionový kontingenty zásobovat v hloubce nepřátelského území? nijak....vykrváceli by tam jak Napoleon s Hitlerem. Já ty vaše vášnivý diskuze občas nechápu....a ne, neni to offtopic, když tu čtu těch 120 předchozích příspěvků plný nenávisti nebo naopak nepochopitelného vzhlížení k "matičce Rusy". Buďte rádi, že jsme generace, které ty hrůzy nepoznaly - Některejm nacpat bazuku do kaďáku málo

Stránka 1 z 4