Výsledky boje USA proti terorismu: rozdílný pohled prezidentských kandidátů

WTC
Foto: Důsledky teroristických útoků na Světové obchodní centrum

Americká prezidentská kampaň dospěla do svého finále. Od jednoznačné odpovědi na otázku, kdo bude stát v čele nejsilnější světové mocnosti v příštích letech, nás dělí jen několik desítek hodin. Hledání odpovědi na otázku, jak se USA během právě končícího prezidentského mandátu Baraka Obamy dařilo bojovat s mezinárodním terorismem je však složitější.

 

Srovnání pohledů obou prezidentských kandidátů na tuto oblast přinesl v minulých dnech například deník The New York Times (NYT) s tím, že jejich názor na dosavadní výsledky boje proti mezinárodnímu terorismu se zásadně liší.

Jak deník uvádí, Barak Obama během své předvolební kampaně opakovaně v souvislosti s bojem proti terorismu vyzdvihoval skutečnost, že se americkým speciálním jednotkám podařilo zlikvidovat většinu vůdců Al Káidy, včetně zakladatele této mezinárodní teroristické organizace Usámy bin Ládina. Podle Obamy proto tato teroristická organizace již nepředstavuje ani pro Spojené státy, ani pro jejich spojence, vážné nebezpečí.

Mnohem zdrženlivější pohled na úspěchy boje amerických bezpečnostních složek proti mezinárodnímu terorismu má podle NYT  Obamův protikandidát Mitt Romey. Podle jeho názoru v poslední době prohrává Západ válku s mezinárodním terorismem především v oblasti Arabského poloostrova a severní Africe.

Britský deník The Guardian soudí, že má současný americký prezident pravdu, když tvrdí, že z globálního hlediska již Al Káida nepředstavuje vážné nebezpečí. List však současně dává za pravdu i jeho republikánskému protikandidátovi Mittu Romeymu. Ten upozorňuje na skutečnost, že islamističtí teroristé v současné době představují hrozbu především pro regiony, v nichž mají své základny. 

Pentagon Foto: Následky nárazu do budovy Pentagonu / Wikipedia

Skutečnost, že se regionální skupiny islámských radikálů v současné době zaměřují spíše na prosazení své ideologie v rámci území, na nichž operují, než na útoky proti USA, případně některým západoevropským zemím, potvrdil deníku NYT Brian Fishman z Nové americké nadace, specializující se na problematiku mezinárodního terorismu.

 „Svým způsobem jsme se vrátili před 11. září 2001. Místní extremistické skupiny se soustředí na to, aby dosáhly vyhlášených cílů v zemích, kde operují, i když se někdy navenek hlásí ke globálním prohlášením Al Káidy,“ uvedl Fishman pro list The New York Times.

Fishman současně kritizoval Mitta Romeyho za to, že nerozlišuje mezi jednotlivými radikálními muslimskými skupinami. „Stále existuje tendence nevidět rozdíly mezi nimi. Ve skutečnosti je však takovýto přístup kontraproduktivní, protože smazává rozdíly mezi jednotlivými muslimskými skupinami. Právě využití těchto rozdílů by přitom mělo hrát významnou roli v boji proti teroristům,“ řekl NYT Fishman.

NYT také konstatuje, že činnost některých teroristických skupin, hlásících se navenek ideologicky k Al Káidě, například těch, které působí v Mali, má spíše kriminální charakter, neboť se zaměřuje především na únosy lidí kvůli výkupnému a pašování drog. Z ideologického hlediska největší nebezpečí pro Západ naopak podle tohoto deníku představují jemenští radikální islamisté.

Jak The New York Times dále uvádí, postavení Al Káidy mezi obyvateli muslimských regionů ve světě v posledních letech poškodila skutečnost, že během teroristických útoků, za něž tato teroristická organizace převzala odpovědnost, zahynulo velké množství muslimů.

Rozdílný pohled obou prezidentských kandidátů na otázku, jak velké nebezpečí představuje pro Spojené státy v současné době Al Káida ukázala i rozdílná reakce Baraka Obamy a Mitta Romeyho na útok muslimských ozbrojenců na americký konzulát v Benghází letos v září.

Upozornil na to například list Los Angeles Times. Ten uvedl, že zatímco Obamova administrativa se zpočátku snažila tuto událost vysvětlovat jako výsledek živelného rozhořčení místních obyvatel nad zveřejněním ukázek z kontroverzního filmu „Nevinnost muslimů“ na internetovém serveru YouTube, Mitt Romey od počátku zdůrazňoval, že nejde o náhodu, ale o předem naplánovaný teroristický útok.

Zdroj: NY Times , Guardian , LA Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bangladéšský soud uzavřel případ vzpoury z roku 2009

Bangladéšský vojenský soud o víkendu odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody přes 700 ...

Sebevražedný atentátník zabil v Afghánistánu 41 lidí

Čtyřicet jedna lidí zemřelo a 56 dalších bylo zraněno při sebevražedném útoku před mešitou v hlavním ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Egyptské bezpečnostní síly zasáhly proti radikálním islamistům

Egyptské bezpečnostní síly tuto středu zadržely 12 militantních islamistů, které podezřívají ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Alex
  00:25 11.11.2012

  A víte co je nejlepší? Řekněte mi co se stalo s těmi lidmi z letu 77 který naletěl do Pentagonu? Ty si vycucali z prstu? Nebuďte směšní :D Kdyby do Pentagonu narazila raketa tak mi ...Zobrazit celý příspěvek

  A víte co je nejlepší? Řekněte mi co se stalo s těmi lidmi z letu 77 který naletěl do Pentagonu? Ty si vycucali z prstu? Nebuďte směšní :D Kdyby do Pentagonu narazila raketa tak mi řekněte co se stalo s těmi cestujícími? Tohle si piště rodinám 64 lidem co byli na palubě toho letadla kteří nemohli ani pohřbít své pozůstalé....Skrýt celý příspěvek

 • RIght
  00:24 07.11.2012

  Dip: Musím nesouhlasit. Myslím si, že takhle rozřadit americké kandidáty na prezidenta je naprosto nesmyslné. Troufám si tvrdit, že kdybys viděl všechny 3 prezidenstké debaty, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dip: Musím nesouhlasit. Myslím si, že takhle rozřadit americké kandidáty na prezidenta je naprosto nesmyslné. Troufám si tvrdit, že kdybys viděl všechny 3 prezidenstké debaty, udělal by sis lepší přehled. Konkurence uvnitř demokratické a republikánské strany je natolik velká, že se tam nikdo, bez šance na vítězství nedostane, a pokud se chcete stát americkým prezidentem prakticky musíte být nominován jednou z těhle dvou stran, což předurčuje jednokolová volba, kterou bych určitě změnil, aby měli šanci i ostatní kandidáti. Jelikož by voliči věděli, že menší zlo by volili až ve druhém ne v prvním kole. Říkám menží zlo, protože pokud máš vyloženě velké problémy s mormony, tak ti vlastně zbyde jen jeden kandidát na prezidenta (kvůli chybějícímu druhému kolu), ale nakonec ať už zvítězí kdokoliv, oba kandidáti jsou dosti kredibilní na to, aby zvládly vést Ameriku.

  A ta chyba ve jménech Barack a Romney je dosti trapná...chtělo by to opravit

  P.S: samozřejmě všechny moje chyby v komentáři také :DSkrýt celý příspěvek

 • Left
  23:29 06.11.2012

  A my snad máme lepší prezidentské kandidáty? To fakt ne... Paradoxně nejrozumnější názory má Franc. Protože nemorálního karieristu, jezevce placeného z peněz Lukoilu, ženskou, ...Zobrazit celý příspěvek

  A my snad máme lepší prezidentské kandidáty? To fakt ne... Paradoxně nejrozumnější názory má Franc. Protože nemorálního karieristu, jezevce placeného z peněz Lukoilu, ženskou, která se cpe na každou funkci, šípkovou růženku, populistického tokiana, jiného člena KSČ, liberečka s nulovou podporou.... Je to děs :(Skrýt celý příspěvek

 • Blablasek
  22:03 06.11.2012

  A takhle to dopadne vždycky jing jang. Jedno je jisté pokud je tolik otázek a část lidí je znepokojená z jejich nezodpovězení pak to nahrává konspirační teorií. Navíc jaký ...Zobrazit celý příspěvek

  A takhle to dopadne vždycky jing jang. Jedno je jisté pokud je tolik otázek a část lidí je znepokojená z jejich nezodpovězení pak to nahrává konspirační teorií. Navíc jaký člověk placený z vládních peněz "expert" by řekl, že to udělala vláda ? To je jeho sebevražda nad tím nepřemýšlíte ? Pak vám "oficiální" verzi 1000x zopakují v médiích, tak že to většina společnosti příjme za pravdu. Jo ty stará přísloví mají něco do sebe "100x opakovaná lež se stává pravdou" a "Historii píší vítězové".Skrýt celý příspěvek

 • Dip
  21:36 06.11.2012

  Co se týká kandidátů,. tak američané už tak zoufalí výběr (pokud pomineme ostatní kandidáty) dlouho neměli. Bolševik z Afriky vs. Mormon.

  Co se týká kandidátů,. tak američané už tak zoufalí výběr (pokud pomineme ostatní kandidáty) dlouho neměli. Bolševik z Afriky vs. Mormon.

 • anonym
  21:26 06.11.2012

  na celou ameriku má svý nelichotivý názory ale ty tu rozvádět nebudu jen že kandidáti na prezidenta jsou Barack (nikoli Barak) Obama a Mitt Romney (ne Romey)

  na celou ameriku má svý nelichotivý názory ale ty tu rozvádět nebudu jen že kandidáti na prezidenta jsou Barack (nikoli Barak) Obama a Mitt Romney (ne Romey)

 • Dip
  21:24 06.11.2012

  Konspirátoři, antiamerikanisté, evropští sebemrskači jsou pátou kolonou těch jenž se 1400 let podle Mohamedovi doktríny snaží vyhladit židy, křesťany, hinduisty, budhisty, nyní ...Zobrazit celý příspěvek

  Konspirátoři, antiamerikanisté, evropští sebemrskači jsou pátou kolonou těch jenž se 1400 let podle Mohamedovi doktríny snaží vyhladit židy, křesťany, hinduisty, budhisty, nyní ateisty, nemluvě o těch který už téhle agresi podlehli. Je to holocaust namířený proti všem vedle kterého jsou Hitlerovi koncentrační tábory a Stalinovi gulagy pouhou nehezkou krátkou epizodou.

  Tito lidé se mohou poplácat po ramenou jací jsou borci. Jdou proti vlastním lidem, národům, podobně jako ti co se odpálí mezi dětmi svých příbuzných. Opravdu nevím co si o těchto lidech myslet, rozum mi to nebere.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:16 06.11.2012

  to Kolčak: dobry clanek ,a hlavne racionalne oduvodneny ,lidi co tady pisi do diskuze a broji proti USA to totis nevi ,to me zajimalo ,aby mi vysvetlili jejich duvody , zastavaji ...Zobrazit celý příspěvek

  to Kolčak: dobry clanek ,a hlavne racionalne oduvodneny ,lidi co tady pisi do diskuze a broji proti USA to totis nevi ,to me zajimalo ,aby mi vysvetlili jejich duvody , zastavaji tento nazor a ted ani nepriznaji ze to nevi kvuli hrdosti, nemaji ani jeden relavantni duvod jako zbytek mainstremoveho proudu antiamerikanistu. Pritom staci premyslet a mit na vec svuj nazor, ikdyby to byl treba nazor mensinovy.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  17:15 06.11.2012

  To Deadog: Ale je to marný, je to marný... :( Obdivuji vaši trpělivost. Tím ovšem nechci říci, že by jste v tom měli zkončit, ba nopak :)

  To Deadog: Ale je to marný, je to marný... :( Obdivuji vaši trpělivost. Tím ovšem nechci říci, že by jste v tom měli zkončit, ba nopak :)

 • Kolčak
  15:34 06.11.2012

  to Deadog: Snad by Vám dalo částečnou odpověď toto: http://www.reflex.cz/clanek/na...

  to Deadog: Snad by Vám dalo částečnou odpověď toto: http://www.reflex.cz/clanek/na...

 • asdf
  14:01 06.11.2012

  porad tady kecate o nakejch fotkach a videich blablabla ale jsme na webu o vojenstvi a nikdo nevi o IFF atd ? WTF.... je proste z hola nemozny aby tam dolit boeing navic 12min po ...Zobrazit celý příspěvek

  porad tady kecate o nakejch fotkach a videich blablabla ale jsme na webu o vojenstvi a nikdo nevi o IFF atd ? WTF.... je proste z hola nemozny aby tam dolit boeing navic 12min po vyhlaseni uzavreni leteckyho prostoru... a po 2 narazech letadel do WTC... jako on by tam nedolit ani v normalni dobe...Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  11:35 06.11.2012

  to stroup : to druhe video je absolutne usvedcujici dukaz to left: myslim ze naprosto chapete proti cemu s brachou bojujeme a o co se snazime :) Nikdy sem nepochyboval o tom ...Zobrazit celý příspěvek

  to stroup : to druhe video je absolutne usvedcujici dukaz
  to left: myslim ze naprosto chapete proti cemu s brachou bojujeme a o co se snazime :)

  Nikdy sem nepochyboval o tom ze by cela tahle teroristicka akce byla podvod, naopak daleko vic mi to dalo nahlednout na odpurce a do iracionalniho mysleni lidi hlasicich se k antiamerikanismu ,mezi ktere se tyto hloupe konspiracni teorie a jejich zastanci radi. Tak zarputile obhajovat dukazne vyvracene postoje .Tak hluboko zakorenena nenavist a presvedceni svych pravd . Proc tito lide nenavidi USA ? Proc zivi svym postojem propagandu proti USA ? Co udelaly USA lidem v Evrope ,v Cesku? Je to jen tim ,ze nadavat a vysmivat se USA je v mode?

  Vysvetlete mi jaky je duvod tohoto vaseho jednani ? Nenavidite Mc Donald ? nebo internet ?Chtel bych pochopit co je zakladnim elementem vasich postoju.Skrýt celý příspěvek

 • Anton
  10:17 06.11.2012

  asdf: Ano hezká fotka, ale pokud bych užil stejné argumenty jako "konspirátoři", tak bych se zeptal a to je všechno co z letadla zbylo? To tam určitě nastrčilo CIA, muselo by tam ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Ano hezká fotka, ale pokud bych užil stejné argumenty jako "konspirátoři", tak bych se zeptal a to je všechno co z letadla zbylo? To tam určitě nastrčilo CIA, muselo by tam přece zbýt celé letadlo nebo celý motor.
  Neboli u Pentagonu se našly také trosky letadla a kusy letounu o podobné velikosti, pokud vám zbytek z nejodolnější části zera stačí jako důkaz že to bylo zero, tak potom by jste neměl pochybovat o útocích na Pentagon, jelikož tam se toho našlo z letadla víc.
  Ondřej Lacina: Napsal jsem vám příklad manipulace, která v tom videu je (vložené fotografie z nesouvisejících havárií), takových manipulací je plné video, podle vaší reakce která mi podsouvá něco co jsem nenapsal, musím soudit že jste pravděpodobně v koncích. Bohužel tímto vaším příspěvkem jste ukázal že vlastní úvaha je vám cizí. Pokud pro vás argumenty, které vždy musí být vysloveny ve větě, lepší komunikace mezi lidmi zatím vymyšlena nebyla, nejsou nic, tak potom kde máte své "argumenty"? Všechny byly též vysloveny ve větách. Tedy už jste pochopil nesmyslnost své reakce?
  PS: U teorií jsem vám naopak radil aby jste na nějakou vaši "pochybnost" zkusil vytvořit celou teorii (chceteli "konspirační" teorii) a pak ji podrobil minimálně stejné kritice jako tu oficiální, pokud neobstojí tak asi nebude pravdivá. Prostě zapojte trošku zdravého rozumu, při Bitvě o Midway bylo také "mnoho podivností", ale protože neexistuje věrohodná jiná verse než ta "oficiální" tak to byly "jen náhody".Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  09:12 06.11.2012

  http://www.youtube.com/watch?v... http://www.youtube.com/watch?v... a již dříve přidané video "co udělá letadlo po nárazu do zdi ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.youtube.com/watch?v...
  http://www.youtube.com/watch?v...

  a již dříve přidané video "co udělá letadlo po nárazu do zdi "

  http://www.stream.cz/video/753...

  jde o videa, tedy důkazy zhruba stejné hodnoty jako ty vaše, podle mého jsou ale věrohodnější..Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  09:04 06.11.2012

  stroup: Řeknu to jednoduše: Nic (krom prázdných vět) nenasvědčuje tomu, že do Pentagonu narazilo takové letadlo, jaké tvrdí oficiální zpráva.

  stroup: Řeknu to jednoduše: Nic (krom prázdných vět) nenasvědčuje tomu, že do Pentagonu narazilo takové letadlo, jaké tvrdí oficiální zpráva.

 • Ondřej Lacina
  08:57 06.11.2012

  Anton: Jestli jsou pro vás autentické fotografie z nehody pouhými účelovými danými nesmysly, které mají zmanipulovat, tak vám bohužel asi vážně není pomoci. Vaše znalosti okolo ...Zobrazit celý příspěvek

  Anton: Jestli jsou pro vás autentické fotografie z nehody pouhými účelovými danými nesmysly, které mají zmanipulovat, tak vám bohužel asi vážně není pomoci.
  Vaše znalosti okolo těchto událostí jsou výtvorem holých vět ze světových médií bez důkazných materiálů. Jakmile se objeví nějaký důkaz, vyvracující oficiální prohlášení, ihned ho zavrhnete se slovy o konspiračních teoriích, manipulaci, nesmyslech a bůhví čím ještě.Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  08:53 06.11.2012

  Tak jsem shlédl to video které tu prezentuje Ondřej Lacina... ehm, to myslíte jako vážnou obhajobu teorie že do pentagonu nenarazilo letadlo??

  Tak jsem shlédl to video které tu prezentuje Ondřej Lacina... ehm, to myslíte jako vážnou obhajobu teorie že do pentagonu nenarazilo letadlo??

 • Jarda P.
  07:23 06.11.2012

  Já jsem zase slyšel, že v době nárazu do budovy pentagonu byla v těch místech nějaká schůze a to letadlo tam bylo nasměrované, protože se těch lidí chtěli zbavit. Teroristický útok ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem zase slyšel, že v době nárazu do budovy pentagonu byla v těch místech nějaká schůze a to letadlo tam bylo nasměrované, protože se těch lidí chtěli zbavit. Teroristický útok na budovu pentagonu je z hlediska teroristy nesmyslný, protože škody jsou ve výsledku minimální. Útokům na dvojčata byl záměrně ponechán volný průběch, protože se pak snáze svedl útok na pentagon na teroristy. Ale to je jen doměnka. Jak to bylo ve skutečnosti se nedozvíme. Můžeme jen věřit, že oficiální verze je pravdivá.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  03:33 06.11.2012

  takze let 77 8:51 Poslední radiokumunikace se zemí... 9:37 Náraz do Pentagonu coz mi dela...46min od ztraceni spojeni do narazu... a 35min od 2 narazu 9:25 vyhlaseno uzavreni ...Zobrazit celý příspěvek

  takze let 77 8:51 Poslední radiokumunikace se zemí... 9:37 Náraz do Pentagonu coz mi dela...46min od ztraceni spojeni do narazu... a 35min od 2 narazu

  9:25 vyhlaseno uzavreni leteckeho prostoru nad USA

  ztraceni spojeni doslo 5 min po tom co byl prvni naraz do WTC... takze letadlo si jen tak lita jinde.... co vydeli diky vysilaci minimalne na ŘLP... minimalne Andrews je musel mit na radaru celou dobu. Nad Pentagonem je stala bezletova zona,ktera ma automaticky prubeh diky notifikaci transponderu na letadle... system IFF.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  02:50 06.11.2012

  BTW části motorů se v troskách údajně našli, někde jsem viděl i fotky. Opravdu bych taky chtěl vědět, proč by to CIA, vláda USA nebo nevim kdo, dělali? V čem (by) jim to pomohlo? ...Zobrazit celý příspěvek

  BTW části motorů se v troskách údajně našli, někde jsem viděl i fotky.
  Opravdu bych taky chtěl vědět, proč by to CIA, vláda USA nebo nevim kdo, dělali? V čem (by) jim to pomohlo? Také mi řekněte, kam teda zmizel ten Boeing, který podle vás teda do Pentagonu nenarazil? Podle mě PVO nezareagovala, protože se ještě nesetkala se situaci, kdy by měla sestřelit takovéto civilní letadlo a tak nic nedělala.
  S váma to bude těžký :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3