Vysoká hra: Spojené státy zmrazily dodávky F-35 do Turecka

Vysoká hra: Spojené státy zmrazily dodávky F-35 do Turecka
První turecká F-35A Lightning II / USAF (Zvětšit)

Spojené státy zastavily dodávky materiálu nutného pro zajištění provozu tureckých bojových letadel F-35A Lightning II. Důvodem je turecký nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.

Turecko je sice členem NATO ale v poslední době se jeho chování, zejména prezidenta Recep Erdogana, nedá popsat jako zrovna dvakrát přátelské. Například po masakru v novozélandském Christchurch Erdogan Novozélanďanům a Australanům „slíbil”: „Vaši prarodiče sem přišli a vrátili se v rakvích. Bezpochyby vás pošleme domů jako vaše prarodiče.”

V posledních letech se také zásadně změnil vztah Turecka k Rusku. Od sestřelení ruského úderného letounu Su-24 v roce 2015 (ve stejném roce mimochodem Erdogan otevřel největší evropskou mešitu v Moskvě), přes ruské obviňování Turecka ze spolupráce s Islámským státem, až po Ruské sankce vůči Turecku, se z Ruska a Turecka stali bližší partneři, zatímco vztah mezi Tureckem a západními zeměmi je čím dál vlažnější.

Ostatně i český prezident Miloš Zeman nedávno připoměl spolupráci Turecka s Islámským státem, za což byl Turky kritizován. „Proč útočí [Turci] na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu,“ uvedl letos 19. března Zeman.

Mezi USA a Tureckem již řadu měsíců hoří spor o dodávkách ruských systémů PVO do Turecka. Rusko s Tureckem od roku 2016 vyjednává o dodávkách dvou baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů. Rusko navíc Turecku půjčí 55 % z této částky, v rublech.

Turecký ministr zahraničí před několika dny uvedl, že Turecko se již zavázalo nakoupit S-400 a nyní vyjednává termín dodávek (dodávky proběhnou zřejmě někdy v létě). Také prezident Erdogan jasně uvedl, že Turecko od nákupu S-400 neustoupí.

Spojené státy však dávají řadu měsíců najevo, že pokud Turci skutečně S-400 nakoupí, nemohou počítat s dodávkou letounů F-35A Lightning II. Největší obavy plynou z toho, že se ruští specialisté mohou na kompletech S-400 přímo cvičit v boji proti F-35A ‒ případně pomocí „zadních vrátek“ tajně stahovat data. Zajímavá bude určitě „interakce“ mezi radiolokátory S-400 a radiolokátorem a systémy elektronického boje F-35, případně schopnosti střeleckého radiolokátoru S-400 zaměřit stealth F-35 pro navedení zbraní země-vzduch.

Problem přitom není jen to, jak reálná tato hrozba je nebo není, ale už samotná existence této hrozby a také možnost, že ji Turci využijí k nátlaku na západní země.

Spojené státy proto poměrně očekávaně v pondělí zastavily dodávky vybavení do Turecka, které je spjaté s provozem tureckých F-35. „Spojené státy jasně uváděly, že turecký nákup S-400 je nepřijatelný,“ uvedl mluvčí Pentagonu Charles Summers Jr. „Dokud se nevzdají dodávky S-400, Spojené státy přeruší dodávky a aktivity spojené s dosažením operačních schopností tureckých F-35. Jestliže Turecko pořídí S-400, jejich další participace v programu F-35 je v ohrožení.

V červnu minulého roku přitom ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké vlády a letectva slavnostně převzali první dvě turecké F-35A Lightning II. Letouny ale zůstávají na americké základně Luke Air Force Base v Arizoně, kde se cvičí turečtí piloti a technický personál.

Letouny F-35A měly původně přeletět do Turecka v létě letošního roku, ale zdá se, že díky současnému vývoji letouny zůstanou ve Spojených státech.

Proti prodeji F-35A do Turecka je i nový velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti, který mimochodem nedávno navštívil Prahu: „Pokud přijmou a rozmístí S-400 v Turecku, prvním problém je, že [S-400] není slučitelný se systémy NATO a není slučitelný s našim integrovaným systémem protiraketové obrany. Další důvod je spojen s F-35. Představuje [S-400] problém pro všechna naše letadla, ale nejvíce pro F-35.“

Turecko poptává sto letounů F-35A, závazně objednalo 30 letadel a do programu F-35 již investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.

Podle Defense News se Spojené státy s Tureckem stále snaží najít společnou cestu, ale Pentagon se zároveň připravuje na odstřihnutí tureckého výrobního řetězce. Odstřižení tureckých výrobců však nepochybně způsobí tlak na nárůst ceny F-35A a zpozdí také dodávky letadel.

Yasin Aktay, poradce tureckého prezidenta Erdogana, uvedl, že se Turecko nemá omlouvat za nákup S-400. Podle Aktaye Turecko vždy jedná v rámci dohod se svými spojenci, ale USA pravidelně „vytvářejí problémy“.

Podle Aktaye navíc Spojené státy „spolupracují s teroristy“ (s Kurdy). „Turecko chtělo koupit americký systém protivzdušné obrany, ale Spojené státy nereagovaly pozitivně,“ uvedl Aktay. Dodejme, že v prosinci Washington povolil prodej baterií Patriot do Turecka za 3,5 miliardy dolarů, ale to už bylo jasné, že Turecko směřuje k S-400.

Nesmíme také zapomenout na možné sankce USA vůči Turecku podle sankčního zákona CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act). CAATSA umožňuje „trestat” společnosti nebo země, které obchodují s Ruskem ve vojenské oblasti.

Je zde navíc riziko dalšího zhoršení turecko-západních vztahů, protože v případě nedodání F-35 Turecko hrozí nákupem ruských letounů Su-35 nebo dokonce Su-57.

Zdroj: Novinky, Gazeta.ru, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecko je připraveno zahájit masovou výrobu tanků Altay

Podle deníku Hurriyet Daily News turecká společnost Otokar je připravena zahájit sériovou výrobu ...

Turecké chápání demokracie. Proč Erdoğan uspěl?

Američtí novináři se v průběhu nočního pokusu o převrat 15. - 16. července 2016 přiznávali, že ...

NÁZOR: Pomohol Putin zachrániť tureckého prezidenta Erdogana?

V noci z 15. na 16. júla sa v Turecku nečakane uskutočnil pokus o prevrat, ktorý zorganizovala ...

Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje

Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Superme
  16:39 07.04.2019

  Doufejme, že ztráta Istambulu, Ankary nebo Antalye a i dalších měst bude znamenak začátek konce Erdogana. Opozice navíc jasně uhájila Izmir (3. největší město), Adanu (5. největší ...Zobrazit celý příspěvek

  Doufejme, že ztráta Istambulu, Ankary nebo Antalye a i dalších měst bude znamenak začátek konce Erdogana. Opozice navíc jasně uhájila Izmir (3. největší město), Adanu (5. největší město) a jen těsně prohrála v Burse (4. největší město - o 2,5%).

  Tady je vidět ten obrovský rozdíl mezi velkými městy a zbytkem Turecka. Snad se CHP dostane v budoucnu znovu k moci.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:58 08.04.2019

   Skôr koniec začiatku (pokiaľ smiem parafrázovať velikána). Každopádne môže čakať, že bude ešte agresívnejší. Už počas kampane vykrikoval na adresu Austrálčanov a Novozélanďanov ...Zobrazit celý příspěvek

   Skôr koniec začiatku (pokiaľ smiem parafrázovať velikána). Každopádne môže čakať, že bude ešte agresívnejší. Už počas kampane vykrikoval na adresu Austrálčanov a Novozélanďanov niečo o druhom Gallipoli, atď.. Teraz sa zrejme chytí vĺn, ktoré pred izraelskými voľbami rozdúchava Bibi.Skrýt celý příspěvek

   • Superme
    17:21 09.04.2019

    To je otázka. Každopádně stále věřím, že by opozice mohla být dostatečně silná na to, aby Erdogana porazila. Možná ještě důležitější věc než smotná prohra Erdoganovců je radikální ...Zobrazit celý příspěvek

    To je otázka. Každopádně stále věřím, že by opozice mohla být dostatečně silná na to, aby Erdogana porazila. Možná ještě důležitější věc než smotná prohra Erdoganovců je radikální pád islamistů z MHP (což je jediní možný partner pro Erdogana). Ti ztratili více než 10% oproti minulým volbám a dostali o více než 4 miliony hlasů míň. Naopak dvě hlavní opoziční strany dohromady získali o 10,5% víc (pro IYI to byli první tyto volby).Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  23:32 03.04.2019

  Ve Státech si hlavně uvědomili že Turek nikdy nebude poslušná figurka. O tom to celé je. A bavit se s okolím jinak než prostřednictvím příkazových doporučení či rovnou ultimát už ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve Státech si hlavně uvědomili že Turek nikdy nebude poslušná figurka. O tom to celé je. A bavit se s okolím jinak než prostřednictvím příkazových doporučení či rovnou ultimát už jaksi ztratili. Naposledy když museli jít proti "vzbouřenci" ve vlastních řadách tak je to stálo spoustu úsilí ale "žabožrouty" nakonec podřídili. Erdogan je něco jako tehdejší de Gaulle, ale už dobře ví proti čemu stojí. Navíc nátura jeho národa mu umožňuje vytrvat, jinak by to bylo s populací menšího státu nebo toho co už byl v minulosti vícekrát podřízen. Podobné je to u Rusů a Číňanů, to jsou imperiální národy které Ameriku uznávají nejvýš jako sobě rovný národ, ale nikdy nadřazený. Turci sice byli poraženi ale ne okupováni a to je ještě víc posiluje. Jiné státy co měly impéria ale byly poražené a okupované tam jako kdyby národní mentalita byla pořád nalomená a tam patří i jinak hrdí Francouzi.

  Jinak hlavně nebrat tohle jako proturecký názor, jen bráno z nadhledu v souvislostech, Cařihrad měl být Turkům odebrán hned po jejich oslabení a nechán jako mezinárodní město když už by nemohl patřit k Řecku ani Rusku. Ale možná to je nakonec dobře, protože hitlerovci by se tam určitě zkusili dostat a ovládnout úžiny.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   12:27 04.04.2019

   Já nevím jestli to zdejší diskutující vědí tak jenom doplním, že v roce 1927 mělo Turecko 14 milionu obyvatel, kdy ještě v roce 1950 to bylo 21 milionu obyvatel dnes má Turecko 80 ...Zobrazit celý příspěvek

   Já nevím jestli to zdejší diskutující vědí tak jenom doplním, že v roce 1927 mělo Turecko 14 milionu obyvatel, kdy ještě v roce 1950 to bylo 21 milionu obyvatel dnes má Turecko 80 milionu obyvatel s výhledem, že okolo roku 2050 jich bude okolo 100 milionu + další miliony v Německu... myslím, že tohle také s ambicemi Turecka souvisí.....Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    14:51 04.04.2019

    To spíš rostoucí ekonomická a vojenská síla. Plus oslabení sousedů - Iráku, Sýrie.

    To spíš rostoucí ekonomická a vojenská síla. Plus oslabení sousedů - Iráku, Sýrie.

    • givicz
     16:03 04.04.2019

     GlobeElement já ti nevím .. Sýrie má ještě o dost větší porodnost jako Turecko... Jinak dnes je opět v Rusku premiér státu Izrael Benjamin Netanjahu (byl tam již na konci února ...Zobrazit celý příspěvek

     GlobeElement já ti nevím .. Sýrie má ještě o dost větší porodnost jako Turecko...

     Jinak dnes je opět v Rusku premiér státu Izrael Benjamin Netanjahu (byl tam již na konci února 2019 !!!!) ... Rusko při této příležitosti předalo ostatky mrtvého Izraelského vojáka (má se jednat o tankistu, seržanta Zacharia Baumela) , který v Sýrii nalezlo zemřel v roce 1982 .... v budově Ruského ministerstva obrany proběhla ceremonie předání těla ... Netanjahu na obřadu ještě jedno velké poděkování prezidentovi Ruska a ministerstvu obrany podle nás to ukazuje hluboké spojení národa Izraele a Ruska .. my nikdy nezapomeneme podíl Ruského národa v boji proti nacizmu ...

     В Москве состоялась церемония передачи Израилю останков сержанта Захарии Баумеля, обнаруженные российским спецназом в Сирии. Танкист пропал без вести почти 37 лет назад еще во время Первой Ливанской войны. Его останки были обнаружены российским спецназом в Сирии. ( V Moskvě se konal slavnostní předání ostatků seržanta Zachariáše Baumela Izraeli, který objevili ruské speciální jednotky v Sýrii. Tankista zmizel téměř před 37 lety během první libanonské války. Jeho pozůstatky byly objeveny ruskými speciálními silami v Sýrii.)

     https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   14:49 04.04.2019

   V USA si všimli, jak prudce Turecko otočilo ve vztahu k Izraeli, to zaprvé, jak neochotně spolupracovalo-nespolupracovalo v boji proti ISIS, to zadruhé a turecká snaha koupit S-400 ...Zobrazit celý příspěvek

   V USA si všimli, jak prudce Turecko otočilo ve vztahu k Izraeli, to zaprvé, jak neochotně spolupracovalo-nespolupracovalo v boji proti ISIS, to zadruhé a turecká snaha koupit S-400 (=ruští poradci v Turecku) to dovršila.

   Jinak musím říct, že mne proruští trolové neustále překvapují. Nechápu, proč by Konstantinopole, tedy někdejší hlavní město Byzantské (= Římské) říše měl patřit Rusku nebo Řecku. I když chápu, že Rusko by jej chtělo.
   Rusko chce všechno.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   16:36 05.04.2019

   No asi si je tiež dobré uvedomiť, že Erdogan nie je Turecko, i keď on to rád spája ... Jeho režim smerujúci k diktatúre má dosť veľkú slabinu a tou je chradnúca ekonomika. ...Zobrazit celý příspěvek

   No asi si je tiež dobré uvedomiť, že Erdogan nie je Turecko, i keď on to rád spája ...

   Jeho režim smerujúci k diktatúre má dosť veľkú slabinu a tou je chradnúca ekonomika. Dosadzovanie politicky servilných mopslíkov funguje v politike, v ekonomike nie, a už to Turci cítia a cíti to i Erdogan - jeho strana prehrava o metských voličov, ktorých sa ekonomické problémy už dosť začínajú týkať ....

   Erdogan nemôže vyskakovať veľmi vysoko, lebo síce mu je možno bližšie Rusko, ale ekonomicky závisí od západu ....Skrýt celý příspěvek

 • achi67
  16:12 03.04.2019

  Již od rozpadu Římské říše bylo slovo "byzantský" synonymem pro stálost, rovné jednání a věrné spojenectví... A jsou státy, které lze určitě označit za ideové nástupce Byzantské ...Zobrazit celý příspěvek

  Již od rozpadu Římské říše bylo slovo "byzantský" synonymem pro stálost, rovné jednání a věrné spojenectví... A jsou státy, které lze určitě označit za ideové nástupce Byzantské říše, ať geograficky či religiozně...Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   16:34 03.04.2019

   Některé takové se samy označují za "třetí Řím", tj. za nástupce byzantinské říše (jinak též "druhý Řím").

   Některé takové se samy označují za "třetí Řím", tj. za nástupce byzantinské říše (jinak též "druhý Řím").

  • logik
   21:10 03.04.2019

   Historie nás učí, že odvolávání na slavnou minulost má zpravidla kořeny v mizerné přítomnosti....

   Historie nás učí, že odvolávání na slavnou minulost má zpravidla kořeny v mizerné přítomnosti....

   • GlobeElement
    14:52 04.04.2019

    A směřuje k ještě horší budoucnosti.

    A směřuje k ještě horší budoucnosti.

 • givicz
  14:07 03.04.2019

  Vhledem k tomu, že Izrael již má F35 a údajně operuje v Sýrii tak sem dám ještě mapku která by měla zobrazovat dosah systému S400 v Sýrii.... je na ní vidět, že radar S400 zabírá ...Zobrazit celý příspěvek

  Vhledem k tomu, že Izrael již má F35 a údajně operuje v Sýrii tak sem dám ještě mapku která by měla zobrazovat dosah systému S400 v Sýrii.... je na ní vidět, že radar S400 zabírá půlku státu Izrael, třetinu Turecka, část Jordánska, kousek Iráku a dosahuje až za Kypr... myslím, že Rusové již data o F35 mají... :)

  http://cs540108.vk.me/v5401081... Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   15:34 03.04.2019

   ale trd maju.to ze maju papierovy dosah proti cielu velkosti bombarderu, neznamena ze maju rovnaky dosah proti Stealth lietadlu.. plus ten ich radar nie je ani nahodou LPI... ...Zobrazit celý příspěvek

   ale trd maju.to ze maju papierovy dosah proti cielu velkosti bombarderu, neznamena ze maju rovnaky dosah proti Stealth lietadlu.. plus ten ich radar nie je ani nahodou LPI... takze tie F35 vedia velmi dobre aky ma dosah a kolko toho vidi..Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    15:45 03.04.2019

    jj284b dovoluji si upozornit, že Rusové co se týče radarového pokrytí mají v Sýrii letadla typu AWACS letadlo A-50U... jestli si myslíš, že Rusové mají opravdu 0 dat o použití ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b dovoluji si upozornit, že Rusové co se týče radarového pokrytí mají v Sýrii letadla typu AWACS letadlo A-50U... jestli si myslíš, že Rusové mají opravdu 0 dat o použití Izraelských F35 OK je to tvůj názor...Skrýt celý příspěvek

    • logik
     16:03 03.04.2019

     A ty A-50 jsou ve vzduchu furt Jakej maj Rusové v Sýrii "přehled" jsme viděli vcelku jasně - jak šla dolů IL-20, kterou poslali přímo do palby Syrské PVO (podle ruské verze ...Zobrazit celý příspěvek

     A ty A-50 jsou ve vzduchu furt

     Jakej maj Rusové v Sýrii "přehled" jsme viděli vcelku jasně - jak šla dolů IL-20, kterou poslali přímo do palby Syrské PVO (podle ruské verze příběhu navíc mezi syrskou PVO a útočící stíhačky).Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:54 04.04.2019

      Logik: výjimečně musím zcela souhlasit:-)

      Logik: výjimečně musím zcela souhlasit:-)

     • givicz
      12:03 04.04.2019

      logik nevím jestli si to neuvědomuješ nebo nevíš nicméně v současné době je Ruské PVO pokrytí v Sýrii jako jedno z nejlepších na světě.... ono to není jenom S400 nebo modernizovaný ...Zobrazit celý příspěvek

      logik nevím jestli si to neuvědomuješ nebo nevíš nicméně v současné době je Ruské PVO pokrytí v Sýrii jako jedno z nejlepších na světě.... ono to není jenom S400 nebo modernizovaný Berijev A-50U ale nachází se tam celý komplex radiotechnického boje, který je vzájemně propojen .... ale jestli si myslíš, že stejně mají 0 dat o F35, které startují v sousední zemi, kde S400 má dosah až za Jeruzalém je to tvůj problém...

      Rusko se v Sýrii připravuje na radioelektronický boj
      https://www.eurasia24.cz/vojen... Skrýt celý příspěvek

     • daniel78
      21:28 04.04.2019

      to givicz a nejsou tam s tím radioelektronickým bojem náhodou jenom na dovolené horníci z východu Ukrajiny, kde je pořád ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      to givicz

      a nejsou tam s tím radioelektronickým bojem náhodou jenom na dovolené horníci z východu Ukrajiny, kde je pořád ještě zima?
      https://defence-blog.com/army/...
      https://defence-blog.com/army/...

      PS: Sorry za OT, ale nedalo se ... :-)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:27 05.04.2019

      givitz: "logik nevím jestli si to neuvědomuješ nebo nevíš nicméně v současné době je Ruské PVO pokrytí v Sýrii jako jedno z nejlepších na světě" A to říkáš, protože chodíš na tajné ...Zobrazit celý příspěvek

      givitz: "logik nevím jestli si to neuvědomuješ nebo nevíš nicméně v současné době je Ruské PVO pokrytí v Sýrii jako jedno z nejlepších na světě"
      A to říkáš, protože chodíš na tajné moskevské seance, kde Ti ukazují skutečné schopnosti Ruské PVO, nebo jen prostě věříš, že musí být nejlepší, protože to říkali na Russia Today?

      Realita je taková, že ač tam mají cokoli, tak prostě poslali svoje letadlo přímo do cesty nepřátelským raketám, a jejich "zázračné" prostředky PVO a REB - ač to bylo v době po náletech a tedy zcela jistě ve stavu nejvyšší pohotovosti - buďto ani nebyly schopny zachytit obstarožní rakety letící na jejich vlastní letadlo, nebo je sice byly schopné zachytit, ale nebyly je schopné zarušit.

      To je realita. A Ty mi tady vykládáš, jak špehují F-35, která má RCS o několik řádů menší a je sama schopna REB.

      ", kde S400 má dosah až za Jeruzalém je to tvůj problém..."
      Budeš ten s odpuštěním blábol opakovat dokolečka? Kolik lidí Ti už tady napsalo, že ten max. dosah platí zaprve pro dosah mimo radarový horizont, který vzhledem ke kopcům kolem Latakie je takový, že do většiny směrů už nevidí nic pod cca 5km
      už ve vzdálenosti 100km, a jednak že daná detekční vzdálenost platí pro cíle s RCS 1m^2, tedy že pro F-35 s podstatně menším RCS budou detekční vzdálenosti podstatně menší.
      Provádíš typickej "papírovej trolling" - házíš maximálníma číslama bez sebemenší snahy porozumnět tomu, co vlastně znamenají.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      02:19 05.04.2019

      logik znova opakuji to letadlo Rusové nikde proti raketám neposlali.... to letadlo po vykonání úkolu nad provincií Idlib šlo podle plánu na přistání..... Rusové po sestřelu Il20 ...Zobrazit celý příspěvek

      logik znova opakuji to letadlo Rusové nikde proti raketám neposlali.... to letadlo po vykonání úkolu nad provincií Idlib šlo podle plánu na přistání..... Rusové po sestřelu Il20 byli pěkně na Izraelce naštvaní, že nedodrželi dříve dohodnuté protokoly o předcházení incidentů nad Sýrií (přitom Rusko Izreaelcům vychází maximálně vstříc .. viz výše předání těla Izraelského tankisty ale i dříve, když zabezpečovala Ruská vojenská policie hranice Golan atp.)

      Jinak k tvému neustálému zpochybňování kvalit Ruského, Syrského PVO, které reaguje prakticky na nejlepší rakety na světě ... dne 24. 3. 2019 v garáži na koleně zbastlená raketa překonala Izraelskou PVO (železný kupol), kdy vyletěla z Gazy a dopadla na dům v okolí Tel Avivu který úplně zrušila a zranila 6 lidí.... pro zajímavost raketa letěla 100 km...

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      11:22 05.04.2019

      givicz takze vlastne tvrdis, ze Rusi napriek pritomnym stanovistiam svojej PVO a napriek tomu, ze zasiahnute lietadlo bolo urcene na REB (prieskum) nevedli o prebiehajúcom nalete ...Zobrazit celý příspěvek

      givicz

      takze vlastne tvrdis, ze Rusi napriek pritomnym stanovistiam svojej PVO a napriek tomu, ze zasiahnute lietadlo bolo urcene na REB (prieskum) nevedli o prebiehajúcom nalete a cinnosti Sýrskej PVO v danej oblasti? A ze ta prebiehala peknych par minut pred zostrelom.

      To by som na teba nepovedal takato krytika ruských schopnosti :)Skrýt celý příspěvek

     • korbendalas
      17:43 05.04.2019

      tak co se týče ruské REB (EW) tak pro západní státy bohužel jsou v tom fakt dobrý jeich schopnosti a možnosti v týhle oblasti převyšují schopnosti států NATO , a tohle nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

      tak co se týče ruské REB (EW) tak pro západní státy bohužel jsou v tom fakt dobrý jeich schopnosti a možnosti v týhle oblasti převyšují schopnosti států NATO , a tohle nejsou články z proruských webů nebo nějaký fakenews

      https://breakingdefense.com/20...

      https://www.timesofisrael.com/...

      https://www.ausa.org/articles/... Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     16:04 03.04.2019

     Kromě toho existuje něco jako radarový horizont. Navíc izraelský vzdušný prostor je dost odstíněn Golanskými výšinami. Takže dát sem mapku s teoretickým dosahem S-400 je ... ...Zobrazit celý příspěvek

     Kromě toho existuje něco jako radarový horizont. Navíc izraelský vzdušný prostor je dost odstíněn Golanskými výšinami. Takže dát sem mapku s teoretickým dosahem S-400 je ... legrační. Ano, mají A-50. Nikdo neví, na jakou vzdálenost jeho starý radar dokáže detekovat F-35. Nejspíš to moc daleko nebude. Kromě toho, Izrael určitě ví, kdy je A-50 ve vzduchu a kdy ne. A sběr dat o F-35 nikomu neusnadňují. Takže kolik toho Rusové/Syřani opravdu vědí je ve hvězdách. A rozhodně to nijak nesouvisí s magickým 400 km kolečkem kolem S-400.Skrýt celý příspěvek

     • balm
      16:22 03.04.2019

      To se celkem přesně "kam oči dalekohledem dohlédnou".

      To se celkem přesně "kam oči dalekohledem dohlédnou".

     • givicz
      16:22 03.04.2019

      logik ... sestřel IL-20 se tady rozebíral dopodrobna... byl sestřelen starým Syrským systémem, který nebyl zapojen do Ruského systému PVO, kdy k sestřelu došlo při návratu na ...Zobrazit celý příspěvek

      logik ... sestřel IL-20 se tady rozebíral dopodrobna... byl sestřelen starým Syrským systémem, který nebyl zapojen do Ruského systému PVO, kdy k sestřelu došlo při návratu na domovskou základnu jestli si dobře pamatuji v Latakii.... takže o tom jaký mají Rusové v Sýrii přehled má nulovou vypovídací hodnotu... což doufám uznáš i ty...

      StandaBlabol ano existuje radarový horizont proto se také používají letadla typu AWACS ... pokud je mi známo rusové v Sýrii používají/testují také modernizovanou verzi A-50U...

      Russian Sukhoi Su-57 & A-50U Aircraft To Khmeimim Airbase In Syria.
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      17:30 03.04.2019

      Givicz, "StandaBlabol ano existuje radarový horizont proto se také používají letadla typu AWACS ... pokud je mi známo rusové v Sýrii používají/testují také modernizovanou verzi ...Zobrazit celý příspěvek

      Givicz,

      "StandaBlabol ano existuje radarový horizont proto se také používají letadla typu AWACS ... pokud je mi známo rusové v Sýrii používají/testují také modernizovanou verzi A-50U...

      Russian Sukhoi Su-57 & A-50U Aircraft To Khmeimim Airbase In Syria."

      Tak zrovna Su-57 tam byl na otočku z marketingových důvodů. Takže kolik těch A-50U tam vlastně je a kolik toho nalétaly? A-50U má například nové toalety pro posádku, to s detekcí F-35 určitě hodně pomůže. Teď to trochu paroduji, ale nový radar Učko nemá, to má dostat až A-100. Takže o jeho schopnosti detekovat F-35 na větší vzdálenost dost pochybuju.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:26 03.04.2019

      "byl sestřelen starým Syrským systémem, který nebyl zapojen do Ruského systému PVO, kdy k sestřelu došlo při návratu na domovskou základnu jestli si dobře pamatuji v Latakii..." A ...Zobrazit celý příspěvek

      "byl sestřelen starým Syrským systémem, který nebyl zapojen do Ruského systému PVO, kdy k sestřelu došlo při návratu na domovskou základnu jestli si dobře pamatuji v Latakii..."
      A mění to něco na tom, že Ti samí Rusové, kteří podle tebe mají zmáknuté cele nebe nad Sýrií, poslali svoje letadlo na místo, kde se - podle pozic syrské PVO (kterou zcela jistě znaly) a pozic útočících letadel - dala střelba PVO s velkou pravděpodobností očekávat?

      Jinak A-50 ani náhodou není ve vzduchu furt a Izraelci dobře vědí, kdy. Takže ani nejmodernější záchod na A-50 :-) Rusům k detekci F-35 nepomůže....Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      12:07 04.04.2019

      logik to letadlo v době sestřelu šlo na přistání po vykonání mise nad územím teroristů v provincii Idlib.... pozice Syrského PVO zcela jistě znal Izrael a proto se jeho letadla ...Zobrazit celý příspěvek

      logik to letadlo v době sestřelu šlo na přistání po vykonání mise nad územím teroristů v provincii Idlib.... pozice Syrského PVO zcela jistě znal Izrael a proto se jeho letadla přikryla za přistávající IL20 ...Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      15:46 04.04.2019

      Jestli si dobře pamatuji tak modernizovaná verze Berijev A-50U má detekci cílů až 500 km..

      Jestli si dobře pamatuji tak modernizovaná verze Berijev A-50U má detekci cílů až 500 km..

     • logik
      16:54 04.04.2019

      "logik to letadlo v době sestřelu šlo na přistání po vykonání mise nad územím teroristů v provincii Idlib...." Vzhledem k tomu, že bylo sestřeleno desítky kilometrů jižně od ...Zobrazit celý příspěvek

      "logik to letadlo v době sestřelu šlo na přistání po vykonání mise nad územím teroristů v provincii Idlib...."
      Vzhledem k tomu, že bylo sestřeleno desítky kilometrů jižně od základny, zatímco Idlíb je od Ruské základny severně, tak je Tvoje tvrzení evidentně nepravdivé. Buďto neumí ruští piloti navigovat (což by byla v době GPS hodně velká ostuda), anebo tam byly explicitně posláni.
      Na přistání potřebuješ prostor řádově kilometrů, ne desítek kilometrů.

      " pozice Syrského PVO zcela jistě znal Izrael a proto se jeho letadla přikryla za přistávající IL20 ..."
      Jediný, kdo to tvrdí jsou Rusové. A jelikož svoji výpověď jednak několikrát měnili, a jednak podložili prokazatelně zfalšovanými radarovými snímky (uveřejnili dvě sady, na každé jsou přitom izraelská letadla ve stejný čas na podstatně jiné pozici), tak je evidentní, že je jejich tvrzení lživé.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:58 04.04.2019

      "Jestli si dobře pamatuji tak modernizovaná verze Berijev A-50U má detekci cílů až 500 km.." Si jak kolovrátek - kolikrát je třeba napsat, že A-50 tam ve vzduchu není furt ani ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jestli si dobře pamatuji tak modernizovaná verze Berijev A-50U má detekci cílů až 500 km.."

      Si jak kolovrátek - kolikrát je třeba napsat, že A-50 tam ve vzduchu není furt ani náhodou, takže když Izraelci nechtějí, tak F-35 do vzduchu nepošlou, když tam je A-50ka....

      Navíc opět 500km je proti nestealth éru velikosti bombardéru. Stealth je v L pásmu omezené (redukce RCS není tak velká jako v X-Band), ale pořád bude detekční vzdálenost i v tomto pásmu zlomek vzdálenosti, na kterou zdetekuješ bombardér.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:45 03.04.2019

    @jj284b již předloni jsem Vám tu psal ať moc nepíšete o LPI radarech a nejspíše se budu opakovat, i LPI radar není problém zjistit v prostoru, při porovnání si výkonových poměrů ...Zobrazit celý příspěvek

    @jj284b
    již předloni jsem Vám tu psal ať moc nepíšete o LPI radarech a nejspíše se budu opakovat, i LPI radar není problém zjistit v prostoru, při porovnání si výkonových poměrů zjistíte, že současně dostupné přijímače s tím nemají absolutně žádný problém a výkonová hustota 20 kW impulsního výkonu AN APG 81 v úzkém svazku je maličkost, stačí se podívat jaké malé výkony používají komunikační prostředky. (pro zjištění radaru stačí uvažovat pouze rovnici s druhou odmocninou)
    Dosah přijímačů možná bude menší proti radarům využívajícím z části LPI technologie, ale stále se pohybujeme ve stovkách kilometrů.Skrýt celý příspěvek

  • balm
   16:28 03.04.2019

   Ze špionážního dalekohledu s dlouhým objektivem. Kde jsem to už viděl, ve Farnborough/Paříži ... mužík fotil z půl kilometru, přitom stačilo dojít si pro prospekt a informace přímo ...Zobrazit celý příspěvek

   Ze špionážního dalekohledu s dlouhým objektivem. Kde jsem to už viděl, ve Farnborough/Paříži ... mužík fotil z půl kilometru, přitom stačilo dojít si pro prospekt a informace přímo k letounu, kde ochotně rozdávali všem. Jasně, bylo to těsně po zhroucení SSSR, ale přesto tam ten moula stál a svým obstarožním fotoaparátem fotil.

   Leda ve snu, nebo nějaké zvláště pokřivené paralelní realitě. Fyzikální zákony platí i pro S-400 - největší, nejlepší a nejvíc Ruský zázrak. Obavy panují díky možnosti cíleného testování a zkouškám obou systému včetně reverzních modifikací.Skrýt celý příspěvek

   • Jakub2
    16:36 03.04.2019

    Prospekt by mu doma v Moskvě nevzali...

    Prospekt by mu doma v Moskvě nevzali...

   • givicz
    16:43 03.04.2019

    balm já si zase pamatuji jak byla nedávno tiskovka ruského ministerstva obrany v Rusku na kterou byli také přizváni zástupci NATO a viděl jsem tam i české uniformy... celé to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    balm já si zase pamatuji jak byla nedávno tiskovka ruského ministerstva obrany v Rusku na kterou byli také přizváni zástupci NATO a viděl jsem tam i české uniformy... celé to bylo přenášeno online a záznam byl poté na youtube..... za břicho jsem se popadal, když jsem viděl jak si to tam ty paka v nažehlených uniformách natáčejí a fotí... fakt jsem smíchy nemohl... :)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:55 03.04.2019

   @givicz Ta vaše úvaha dosahu má dost podstatnou vadu, absolutně nerespektuje reliéf terénu a zakřivení Země, pak by jste totiž musel zjistit to, že S 400 někde na úrovni moře u ...Zobrazit celý příspěvek

   @givicz
   Ta vaše úvaha dosahu má dost podstatnou vadu, absolutně nerespektuje reliéf terénu a zakřivení Země, pak by jste totiž musel zjistit to, že S 400 někde na úrovni moře u pobřeží přes kopce hned na východě nic neuvidí. Stačí se podívat na google earth.Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  13:47 03.04.2019

  Ještě, že Turecko není členem Varšavské smlouvy, protože už by mu za takové chování, okupovaly Istambul spřátelené armády.... Tak přijde jen o ten stejně zaostalý vergl. Není to ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě, že Turecko není členem Varšavské smlouvy, protože už by mu za takové chování, okupovaly Istambul spřátelené armády.... Tak přijde jen o ten stejně zaostalý vergl. Není to ani pět let co sestřelili ruské Su24, byli největší arcilotr nejen zdejších rudoprdelníků a hle dneska ten stejný Erdogan už má místo v kremelském mauzoleu :-)Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   07:43 04.04.2019

   Ale to není nic nového, v roce 1938 byl Hitler pro Francii a Anglii partner k jednání se kterým stálo za to dělt kšeft - darovat ČSR a dobře s ním vyjít, o rok později už to ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale to není nic nového, v roce 1938 byl Hitler pro Francii a Anglii partner k jednání se kterým stálo za to dělt kšeft - darovat ČSR a dobře s ním vyjít, o rok později už to byl úhlavní arcinepřítel. To samé Sadám H. vůči USA. Za irácko iránské války "náš" a o pár let později vyvrhel. Nebo Norigiera v Panamě, ten byl CIA rovnou placen... jó, cesty spojenců a nepřátel jsou klikaté...
   Historie učí, že co platí dnes zítra platit nemusí.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    22:05 04.04.2019

    Zase překrucujeme historii? V 38 byl Hitler partner ve smyslu, že z obvaou před válkou mu nebránili ve zlu. Proč to nedáš do dobového kontextu, třeba to nesrovnáš se vztahem SSSR ...Zobrazit celý příspěvek

    Zase překrucujeme historii?
    V 38 byl Hitler partner ve smyslu, že z obvaou před válkou mu nebránili ve zlu.

    Proč to nedáš do dobového kontextu, třeba to nesrovnáš se vztahem SSSR a Hitlerovým Německem - kdy SSSR byl v tu dobu jednak nejdůležitější obchodní partner, jednak si spolu podepisovali dohody o rozdělení Evropy?
    Že by se Ti to nehodilo do krámu?

    Ano, i západní země někdy jednají pragmaticky a ne vždy správně. Ale "kremelské argumenty" zpravidla srovnávají krádež vajíček s vraždou. Jako např. teď ten Tvůj.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     22:37 04.04.2019

     logik co je nepravdivého na tvrzení, že nejdříve mělo s Hitlerem smlouvu Polsko, potom podepsala smlouvu s Hitlerem Francie a Británie, následně si rozdělil území ČSR Hitler s ...Zobrazit celý příspěvek

     logik co je nepravdivého na tvrzení, že nejdříve mělo s Hitlerem smlouvu Polsko, potom podepsala smlouvu s Hitlerem Francie a Británie, následně si rozdělil území ČSR Hitler s Polskem a až po-té (myslím za rok) uzavřelo smlouvu s Hitlerem SSSR... :)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:29 05.04.2019

      Co je na tom nepravdivého? To, že srovnáváš smlouvu o neútočení se smlouvou o tom, kdo ukradne kolik z třetí země. Tedy že úmyslně zamlčuješ podstatné "detaily", které dělají ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Co je na tom nepravdivého? To, že srovnáváš smlouvu o neútočení se smlouvou o tom, kdo ukradne kolik z třetí země.

      Tedy že úmyslně zamlčuješ podstatné "detaily", které dělají ty smlouvy nesrovnatelnými.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      14:20 05.04.2019

      logik tak před sovětsko-německou smlouvou o neútočení a přátelství z roku 1939 byla snad Mnichovská dohoda v roce 1938 díky, které si území Československa rozebralo Německo a ...Zobrazit celý příspěvek

      logik tak před sovětsko-německou smlouvou o neútočení a přátelství z roku 1939 byla snad Mnichovská dohoda v roce 1938 díky, které si území Československa rozebralo Německo a Polsko....

      Jinak :
      Čítajte viac: https://plus.sme.sk/c/22074164...

      Prečo sa slovenská armáda pridala k nemeckému útoku na Poľsko, ktorým sa začala druhá svetová vojna?

      Pri útoku na Poľsko využili Nemci územie Slovenska ako nástupný priestor, čo sa pred verejnosťou zdôvodňovalo ako ochrana hraníc pred údajným poľským útočníkom. Slovenská armáda mala iba viazať poľské sily v pohraničí, nakoniec však postupovala aj na poľské územie smerom k Nowemu Targu a Ochotnici. Propaganda to ospravedlňovala potrebou „oslobodiť ujarmených bratov v Poľsku“. Kto rozhodol o postupe, je otázne, nemecký nátlak však výskum nepotvrdil. Tretia divízia pod velením plukovníka Malára sa dokonca po ústupe Poliakov iniciatívne vydala smerom na Sanok, no Nemci jej postup zastavili.

      Slovensko sa stalo prvým spojencom Nemecka v druhej svetovej vojne, čo posilnilo jeho labilné postavenie v nacistickej sfére vplyvu. Ako odmenu získalo späť slovenské dediny, ktoré obsadilo Poľsko v rokoch 1920, 1924 a 1938.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:30 05.04.2019

      Tak hlavne 3R a PL si územie ČSR nerozdelilo ani nerozobralo, zmluva sa týkala odovzdania pohraničných oblastí, po Mníchove ešte takmer pol roka existovala 2. ČSR. Bolo to síce ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak hlavne 3R a PL si územie ČSR nerozdelilo ani nerozobralo, zmluva sa týkala odovzdania pohraničných oblastí, po Mníchove ešte takmer pol roka existovala 2. ČSR. Bolo to síce svinstvo, ale iba v tom zmysle, že sa obišlo Spoločenstvo národov a bolo hrozené vojnou. bez týchto dvoch aspektov by to bolo v zmysle vtedy platného medzinárodného práva úplne legálne (čo ako by nás to štvalo).
      Čiže išlo o akt úplne inej kategórie, než keď si dve krajiny proste nakreslia čiaru uprostred územia tretej s tým, že toho je tvoja a toto je moje - čo je realizovateľné iba jeho likvidáciou. Čo sa za žiadnych okolností nesmie.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      00:32 06.04.2019

      PavolR Polsko se svou geograficko-národnostní strukturou a prováděnou politikou stalo jedním z největších ohnisek napětí v Evropě, protože polský stát žil v nepřátelských ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Polsko se svou geograficko-národnostní strukturou a prováděnou politikou stalo jedním z největších ohnisek napětí v Evropě, protože polský stát žil v nepřátelských vztazích nejen se všemi svými sousedy, ale také se svými vlastními menšinami. S Litvou došlo v roce 1938 málem k válečnému konfliktu. Předválečné Polsko mělo ale i tradiční chronické spory se Sovětským svazem, na jihu s Československem a v neposlední řadě z historicky opodstatněných důvodů i se svým německým sousedem.
      Vyjednávalo s Francií o válce proti Německu,Takže se dostali to o co si koledovali.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:27 06.04.2019

      Tesil:
      Tak to bez diskusie, ale stále to nie je dôvod úplne vymazať niekoho z mapy. Ani morálny, ani legálny.

      Tesil:
      Tak to bez diskusie, ale stále to nie je dôvod úplne vymazať niekoho z mapy. Ani morálny, ani legálny.

 • palo satko
  08:43 03.04.2019

  Turecko sa zmenilo. Z choreho muža na Bospore na sebavedomy narod, ktory kašle na "europske hodnoty". Turci netužia mat premiera homosexuala a za manželky kopie holywoodskych ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko sa zmenilo. Z choreho muža na Bospore na sebavedomy narod, ktory kašle na "europske hodnoty". Turci netužia mat premiera homosexuala a za manželky kopie holywoodskych pobehlic. Nazorne je to vidiet na Turkoch žijucich v zapadnej Europe už v druhej alebo tretej generacii, ktori su viac Turci, než ich otcovia. Turci si vytvaraju v europskych mestach vlastny svet prava, spoločenskeho usporiadania a hodnôt a ucelene viacnenej samospravne komunity. Nejaka Merkelova je nemeckym Turkom komplet ukradnuta. Ved aj Turci v Europe volili vo vyššom precente Erdogana, než Turci v Turecku.
  Turci nebudu cedit krv v boji s Ruskom. Nič dobre im to neprinesie, lebo Rusko nema nič z toho čo vždy chceli. Už neexistuje ani Carske Rusko a ani Sovietsky zväz. Idea Panturanizmu už nenaraža na Rusov ale na male suvernne štaty na Kaukaze a Strednej Azii a tie su pod ochranou nielen Ruska, ale aj Činy a viac menej aj USA v pripade Gruzie.
  Erdogan nebude robit politicke ustupky USA, židom, alebo Nemecku, ktore mu nevyhovuju jeho radoby velmocenskej politike, lebo nemusi. So silnou podporou doma sa sprava a bude spravat maximalne sebecky a proturecky.
  Ono to nie len F-35, ale aj Syria, Turkstream, sužitie s Iranom, boj s Kurdami a likvidacia americkych a zapadnych think-tankovSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:09 03.04.2019

   Pokiaľ nebudú cediť krv v boji proti Rusom, tak iba pre to, že si prezieravo počkajú, až im bude Rusko (historický geopolitický nepriateľ) odpratané z cesty inými. Rusko je im ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokiaľ nebudú cediť krv v boji proti Rusom, tak iba pre to, že si prezieravo počkajú, až im bude Rusko (historický geopolitický nepriateľ) odpratané z cesty inými. Rusko je im prirodzeným súperom pri rozširovaní sféry vplyvu jednak postsovietskych stredoázijských štátoch ("ruská sféra vplyvu") ako aj Balkáne, poťažne v Maďarsku a samozrejme je zásadnou prekážkou tureckej politiky v Sýrii - Rakka nestačí, potrebovali by získať Aleppo.
   A to ešte netuším, aké sú turecké predstavy v čiernomorskej oblasti.Skrýt celý příspěvek

   • siggi
    10:46 03.04.2019

    ...tvoje vlhké sny, jinak geopolitika je velice "konvertibilní" - co platí dneska, nemusí platit za týden...víš to? :)

    ...tvoje vlhké sny, jinak geopolitika je velice "konvertibilní" - co platí dneska, nemusí platit za týden...víš to? :)

    • PavolR
     11:17 03.04.2019

     Čo sa však ostáva nemenné, je geografická poloha krajín a zahľadenosť nacionalistických bláznov do "slávnej" minulosti, ktorej sa chcú vyrovnať. ;-)

     Čo sa však ostáva nemenné, je geografická poloha krajín a zahľadenosť nacionalistických bláznov do "slávnej" minulosti, ktorej sa chcú vyrovnať. ;-)

     • GlobeElement
      12:29 03.04.2019

      Je to tak. Turecko s nostalgií vzpomíná na dobu, kdy dobývalo svět (viz seriál Velkolepé století) a příhraničí Sýrie je jen počátek turecké snahy obnovit alespoň kousek bývalého ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to tak. Turecko s nostalgií vzpomíná na dobu, kdy dobývalo svět (viz seriál Velkolepé století) a příhraničí Sýrie je jen počátek turecké snahy obnovit alespoň kousek bývalého lesku.Skrýt celý příspěvek

  • siggi
   10:44 03.04.2019

   Tak nějak to vypadá, jak jsi popsal....ale pozor, zdejší kolaboranti a vyznavači Velkého Satana se brzy ozvou a rozcupují tvůj názor na molekuly, někteří dokonce na atomy...:)

   Tak nějak to vypadá, jak jsi popsal....ale pozor, zdejší kolaboranti a vyznavači Velkého Satana se brzy ozvou a rozcupují tvůj názor na molekuly, někteří dokonce na atomy...:)

  • Aloha
   11:06 03.04.2019

   Když to jsou tak velcí turci, tak ať se sbalí a vypadnou zpátky do turecka.

   Když to jsou tak velcí turci, tak ať se sbalí a vypadnou zpátky do turecka.

  • darkstyle
   11:49 03.04.2019

   Zaujmave, v turecku prebehli komunalne volby.. Vsetky velke mesta a to dokonca aj v baste islamizmu Izmir vyhrala, proeuropskejsia opozicia.. a to najvatsim rozdielom.. Ankara a ...Zobrazit celý příspěvek

   Zaujmave, v turecku prebehli komunalne volby..

   Vsetky velke mesta a to dokonca aj v baste islamizmu Izmir vyhrala, proeuropskejsia opozicia.. a to najvatsim rozdielom..

   Ankara a Instanbul su uz opozicne..

   Turci volili vo vatsej miere Erdogana, lebo tam chodil na rozdiel od opozicie a hlavne inej nalade v tureckej spolocnosti, ta sa ako sa ukazalo v tychto tyzdnov otaca..

   Maju tam posledny minimalne rok krizu a ludom nestacia pekne recicky..
   Maju tam predrazene projekty megalomanskych rozmerov a s nimi spojenu korupciu..

   Ano 51% vsetkych starostov vyhrala vladna strana, lebo v dedinkach nemali proste postavenych kandidatov opozicia, tak ako v hlavnych mestach.. nieco podobne ako u nas smer, ktory mal najviac starostov, ale mesta mali inych.. ako to potom u nas nasledovalo, vuc prehra, prezident, o par mesiacov eurovolby.. a potom tie parlamentne..Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    14:18 03.04.2019

    V Bratislave vyhral Matuš Vallo, a väčšina obci ma nezavisleho ale predusne koaličneho starostu. Rovnako tak v Česku, kde prašsky primator je Pirat. Znamena to snad, že títo ...Zobrazit celý příspěvek

    V Bratislave vyhral Matuš Vallo, a väčšina obci ma nezavisleho ale predusne koaličneho starostu. Rovnako tak v Česku, kde prašsky primator je Pirat. Znamena to snad, že títo "vitazi" nakupuju tryskače a BVP? Nie. nakupuju max. tak tonery do tlačiarni. A vždy budu. Komunalne volby su uplne niekde inde.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     09:37 04.04.2019

     A pirat vyhral aj Brno, Ostravu a vsetky ostatne velke mesta? Vies jedna vyhra este neznamena nic, moze ist o silu osobnosti, ale vyhra vo vsetkych mestach, strata cca 30% ...Zobrazit celý příspěvek

     A pirat vyhral aj Brno, Ostravu a vsetky ostatne velke mesta?

     Vies jedna vyhra este neznamena nic, moze ist o silu osobnosti, ale vyhra vo vsetkych mestach, strata cca 30% primatorov, a aj ovela tesnejsie vitazstva provladnej strany ako v minulych volbach v Turecku by som zrovna uplne niekde inde nenazval..

     Je tu ukazka meniacej sa nalady na Slovensku, ktoru potvrdili uz 3je volby a prva lastovicka v turecku.
     Dnes tonery, zajtra samopaly..Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     12:14 04.04.2019

     A to ještě v největším Tureckém městě Istambulu co má 14 milionu obyvatel to vyšlo šul nul.... ale někteří již z toho vyvozují nějaké závěry ... :) Jen těsně ale skončily volby ...Zobrazit celý příspěvek

     A to ještě v největším Tureckém městě Istambulu co má 14 milionu obyvatel to vyšlo šul nul.... ale někteří již z toho vyvozují nějaké závěry ... :)

     Jen těsně ale skončily volby starosty Istanbulu, kde vyhrál kandidát CHP Ekrem Imamoglu se 48,79 procenta hlasů. Porazil expremiéra Binaliho Yildirima (AKP), jenž dostal 48,52 procenta hlasů, tedy jen asi o 25 000 hlasů méně.

     V Ankaře zvítězil kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mansur Yavaş, jemuž voliči dali 50,9 procenta hlasů a který tak porazil kandidáta AKP Mehmeta Özhasekiho (47,1 procenta).
     Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:50 04.04.2019

    darkstyle: pozor na jednu podstatnou a dost zavádějící nepřesnost v tvém příspěvku. Označovat tu opozici, která vyhrála za Proevropskou, je dost mimo. PKK nebo odkaz Fetulláha ...Zobrazit celý příspěvek

    darkstyle: pozor na jednu podstatnou a dost zavádějící nepřesnost v tvém příspěvku. Označovat tu opozici, která vyhrála za Proevropskou, je dost mimo. PKK nebo odkaz Fetulláha Güllena Evropu vůbec neřeší a CHP je hlavně sekulárně-nacionalistická strana. Přesto, že se k EU nestaví apriori odmítavě, integrace s EU je přímým ohrožením Kemalismu.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     11:00 04.04.2019

     proeopskejsia nemusi nutne znamenat taka co chce integrovat do EU. Ostatne mam dojem, ze z pristupovych rozhovorov ani v minulosti neboli europsky clenovia na vetvy

     proeopskejsia nemusi nutne znamenat taka co chce integrovat do EU. Ostatne mam dojem, ze z pristupovych rozhovorov ani v minulosti neboli europsky clenovia na vetvy

     • danny
      14:34 04.04.2019

      Slavoslav: já jen upozorňuji na to, že označovat někoho, pro koho Evropa prostě není téma, protože je to nacionalista, marxista nebo islamista za proevropského je prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav: já jen upozorňuji na to, že označovat někoho, pro koho Evropa prostě není téma, protože je to nacionalista, marxista nebo islamista za proevropského je prostě zavádějící. Když existují mnohem přesnější definice politického směřování. To je vše.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:40 03.04.2019

   Koukám, že s pokračujícím sbližováním Turecka a Ruska se z počínající totality, co podporuje islamisty a pašuje plyn od IS se najednou stal "sebevědomý národ"... "se bude spravat ...Zobrazit celý příspěvek

   Koukám, že s pokračujícím sbližováním Turecka a Ruska se z počínající totality, co podporuje islamisty a pašuje plyn od IS se najednou stal "sebevědomý národ"...

   "se bude spravat maximalne sebecky"
   Tos vystih přesně - jen Ti, stejně jako u jiných diktátorů, nedochází, že když se vůdce země chová sobecky, tak jde země do kopru. Diktátorovi jde o jeho zemi jen do té míry, aby si udržel moc.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    14:19 03.04.2019

    Politik, ktoremu nejde o moc, nie je politik ale hlupak. Vid. naposledy Mistrik. Škoda pol miliona eur.

    Politik, ktoremu nejde o moc, nie je politik ale hlupak. Vid. naposledy Mistrik. Škoda pol miliona eur.

    • logik
     16:07 03.04.2019

     Ano, vím, že si Rusové (a jejich podporovatelé) myslí, že správný člověk pro vedení státu je diktátor. A že takové věci jako práce na společném dobru a dodržování morálních ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, vím, že si Rusové (a jejich podporovatelé) myslí, že správný člověk pro vedení státu je diktátor. A že takové věci jako práce na společném dobru a dodržování morálních pravidel pokládají za slabost.

     Proto to taky v Rusku vypadá tak, jak to vypadá.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      17:15 03.04.2019

      logik takto to vypadá : Putin dnes otevřel v Rusku novou továrnu německého koncernu Daimler (Mercedes-Benz) do nové továrny přijel na vozidle ruské značky Aurus L700.. ...Zobrazit celý příspěvek

      logik takto to vypadá :
      Putin dnes otevřel v Rusku novou továrnu německého koncernu Daimler (Mercedes-Benz) do nové továrny přijel na vozidle ruské značky Aurus L700.. :)
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:33 03.04.2019

      Ale ano, samozřejmě - luxusní auta pro vyvolenou třídu tam odbyt najdou. Automobilky pro běžné lidi až tak ne. Protože běžní rusové se svým platem mají problém koupit i domácí ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale ano, samozřejmě - luxusní auta pro vyvolenou třídu tam odbyt najdou.

      Automobilky pro běžné lidi až tak ne. Protože běžní rusové se svým platem mají problém koupit i domácí Lady, které ač stojí pár šupů, tak pro svojí zastaralou techniku jsou na Evropském trhu v podstatě neprodejné.Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      21:34 03.04.2019

      Logik: ČR, Německo, Francie atd... práce na společném dobru vypadají takto:! Zakázky jak přímo od státu, tak od společností, kde má stát majoritní podíly jsou od začátku ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik: ČR, Německo, Francie
      atd... práce na společném dobru vypadají takto:!
      Zakázky jak přímo od státu, tak od společností, kde má stát majoritní podíly jsou od začátku zmanipulované a šité doslova na míru určitým zájmovým skupinám zastoupenými stavebními, strojařskými nebo zemědělskými společnostmi.
      Provázaný a k dokonalosti provedený systém, kdy všichni zainteresovaní nosí v danných skupinách do jednoho měšce dle předem daného klíče. Nemažeš, nemáš, nejedeš!
      Z vlasní zkušenosti! Politici se mění a zájmové skupiny zůstávají. Rusko? Větší bordel, nemají to tak vymakané, jinak žádný velký rozdíl. O dobro jde jen někomu a pro někoho. Morální pravidla? :-D Promiň ale nejsou. Silnější pes mr.á!!
      Omlouvám se za příspěvek mimo hlavní téma, ale musel jsem..Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:05 03.04.2019

      Samozřejmě, že se krade všude. Ale přecijenom je rozdíl, jestli se korupci snažíme zabránit (jakkoli to jde samozřejmě velmi obtížně), anebo lidem, kteří nás okrádají ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, že se krade všude.

      Ale přecijenom je rozdíl, jestli se korupci snažíme zabránit (jakkoli to jde samozřejmě velmi obtížně), anebo lidem, kteří nás okrádají ještě tleskáme a máme je "za bohy", jako např. tady Palo Satko adoruje Erdogana.

      A Rusko a my je rozdíl - a podstatný . Protože u nás se alespoň u moci postupně politické strany střídají a tak se alespoň na nějaké levárny přijde - a protože je aspoň nějaká kontrola, i politici aspoň nedělají levárny tak velké. V zemi jako Rusko, kde takováto kontrola není vůbec, se krade podstatně více.Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      07:00 04.04.2019

      Logik: Politické strany se mění a v rámci předvolebních bojůvek odhalí vždy nějaké “levárny” , to když někdo neposlouchá. Neodvádí dostatečně, řídící chce víc a opět ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik: Politické strany se mění a v rámci předvolebních bojůvek odhalí vždy nějaké “levárny” , to když někdo neposlouchá. Neodvádí dostatečně, řídící chce víc a opět neposlouchá.... nebo jede vlastní ligu mimo línii ( viz Rath). Jinak lobysté vázáni na politické strany spolupracují a sektory jsou přesně danné, takže v tomto ty politické strany jedou příslušnost, nepříslušnost, pravice nebo levice je jedno.
      Co není jedno je danný úsek, který skupina ovládá. No a nový lidé: zvolen, poučen.... teď záleží jestli to morálně dá nebo nedá. Nedá = odstaven, “popraven”. Dá to a pak první dva roky krade více než předchůdce, aby se jako osvědčil a zůstal!
      Opravdu, změny každé 4 roky vedou jen k tomu, že ten systém je perpetuum mobile!
      Stálice časem kradou míň, to je taky zkušenost...
      Když prohlédneš jako já, nemáš chuť jít ani volit.
      Jinak tohle je pěkný Ruský přístup. Možná propaganda, ale zavedl bych to,
      https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      09:56 04.04.2019

      diktatury, alebo system kde je dlhodobo pri moci jedna strana ktora si robi co chce bez akejkolvek realnej kontroly (pripad Ruska ci Madarska) vzdy dopadnu horsie ako system kde ...Zobrazit celý příspěvek

      diktatury, alebo system kde je dlhodobo pri moci jedna strana ktora si robi co chce bez akejkolvek realnej kontroly (pripad Ruska ci Madarska) vzdy dopadnu horsie ako system kde dochadza k pravidelnej obmene

      na poziciach sa tam betonuju neschopny ludia za zasluhy ktory tahaju k sebe rovnako neschopných ludi a potom nie je problem, ze kradnu, ale ze nie je z coho. Matematicky je to dokazane ked na to pride.

      a ze by stalice kradli menej by som netvrdil. Inak mna pobavili tie stomilionove zmeny majetkových pomerov napr Putinovho zata v slede svadba-rozvod ked musel vratit nevestine veno.Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      10:23 04.04.2019

      logik takto to vypadá : Putin dnes otevřel v Rusku novou továrnu německého koncernu Daimler (Mercedes-Benz) do nové továrny přijel na vozidle ruské značky Aurus L700.. :) --- :-))) ...Zobrazit celý příspěvek

      logik takto to vypadá :
      Putin dnes otevřel v Rusku novou továrnu německého koncernu Daimler (Mercedes-Benz) do nové továrny přijel na vozidle ruské značky Aurus L700.. :)
      ---
      :-))) Až se těch Aurusů vyrobí ročně desetina kusů co vyrobí za rok RR a Bentley, tak se bude dát mluvit o úspěšném projektu. A to se dá zajistit snad jen tak, že Putin nakáže všem rusákům co mají nad milión dolarů, že si ho musí koupit povinně.;-) Rusáci jen pořád vyvíjejí a experimentují, ale kolik se jim toho kdy podařilo dostat do stadia velkovýroby a prodeje.Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      10:24 04.04.2019

      Pardón to byl příspěvek pro givicz: Putin dnes otevřel v Rusku novou továrnu německého koncernu Daimler (Mercedes-Benz) do nové továrny přijel na vozidle ruské značky Aurus L700.. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pardón to byl příspěvek pro givicz:
      Putin dnes otevřel v Rusku novou továrnu německého koncernu Daimler (Mercedes-Benz) do nové továrny přijel na vozidle ruské značky Aurus L700.. :)
      ---
      :-))) Až se těch Aurusů vyrobí ročně desetina kusů co vyrobí za rok RR a Bentley, tak se bude dát mluvit o úspěšném projektu. A to se dá zajistit snad jen tak, že Putin nakáže všem rusákům co mají nad milión dolarů, že si ho musí koupit povinně.;-) Rusáci jen pořád vyvíjejí a experimentují, ale kolik se jim toho kdy podařilo dostat do stadia velkovýroby a prodeje.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      12:59 04.04.2019

      Vojna a mír jo to video je dobré je vidět, že jak jedni z nejbohatších oligarchů na zeměkouli mají z Putina strach... Englbert ... dovoluji si upozornit, že v současné době Aurus ...Zobrazit celý příspěvek

      Vojna a mír jo to video je dobré je vidět, že jak jedni z nejbohatších oligarchů na zeměkouli mají z Putina strach...

      Englbert ... dovoluji si upozornit, že v současné době Aurus vyrábějí takříkajíc na koleni v institutu NAMI (který řídil vývoj) ... daleko větší výroba se rozjede až ve fungl nově budované továrně s kapacitou 5000 vozů ročně... doplním, že značku Aurus (ruské zlato) budou používat i luxusní vrtulníky, letadla, lodě vyrobené v Rusku... :)Skrýt celý příspěvek

     • danny
      17:19 04.04.2019

      givicz: proniknout na dnešní vysoce specializovaný trh a konkurovat v efektivitě, kvalitě atd... zavedeným značkám fakt není prdel. Podívej se, jak se v tom plácá Tesla, čínské ...Zobrazit celý příspěvek

      givicz: proniknout na dnešní vysoce specializovaný trh a konkurovat v efektivitě, kvalitě atd... zavedeným značkám fakt není prdel. Podívej se, jak se v tom plácá Tesla, čínské značky, za kterými je i celkem solidní balík volných peněz. Takže Aurus je zatím hezký počin, ale až uvidím první tisícovky sériových kusů, budu hodnotit. Celkem jim držím palce, ale sázím na úspěch tak 1:5Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      19:56 04.04.2019

      danny já spíše nechápu jak dokázali v podstatě s čistým stolem vyvinout vozidlo takové kategorie v podstatě bez předešlých zkušeností a v takové čase (samozřejmě pomáhalo jim také ...Zobrazit celý příspěvek

      danny já spíše nechápu jak dokázali v podstatě s čistým stolem vyvinout vozidlo takové kategorie v podstatě bez předešlých zkušeností a v takové čase (samozřejmě pomáhalo jim také Porsche s motorem ale i tak).. jinak vše co dokáží vyrobit v podstatě ručně v NAMI je do roku 2020 vyprodáno .. proto budou stavět novou továrnu na až 5000 ks ročně v Tatarstánu...
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  08:06 03.04.2019

  A nemá náhodou F35 i Saudská Arábie, která taktéž poptává S400? Mi přijde, že když dva dělají totéž, není to totéž. Tak mi to tedy vysvětlete. Pokud to tak totiž bude a ...Zobrazit celý příspěvek

  A nemá náhodou F35 i Saudská Arábie, která taktéž poptává S400? Mi přijde, že když dva dělají totéž, není to totéž.
  Tak mi to tedy vysvětlete. Pokud to tak totiž bude a saudové S400 koupí, tak USA opět dělá politiku -zastrašování a vydírání toho, kdo se jim postaví, spojenec-nespojenec. Je vidět, že věřit jim je dost vachrlaté.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:20 03.04.2019

   Nie, žiadna arabská krajina ho nemá a mimo NATO pôjdu F-35 zatiaľ iba do Japonska, Kórei, Austrálie a Izraela.

   Nie, žiadna arabská krajina ho nemá a mimo NATO pôjdu F-35 zatiaľ iba do Japonska, Kórei, Austrálie a Izraela.

   • Clanek
    09:32 03.04.2019

    + Singapur. Nevim jestli uz maji podepsano, ale schyluje se k tomu.

    + Singapur. Nevim jestli uz maji podepsano, ale schyluje se k tomu.

 • Jura99
  07:36 03.04.2019

  Jinak řečeno 30-100ks F-35A bude volných, to je příležitost pro Polsko nebo ČR. Všechny státy, které úzce spolupracují s Ruskem mají cosi společného, autoritativní vládu drženou u ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak řečeno 30-100ks F-35A bude volných, to je příležitost pro Polsko nebo ČR. Všechny státy, které úzce spolupracují s Ruskem mají cosi společného, autoritativní vládu drženou u moci podvodem nebo strachem.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   08:09 03.04.2019

   Zvlast CR je ve stavu kdy se nemusi spolehat na to zda turek koupi nebo nekoupi. Pise se rok 2019, CR potrebuje nakupovat za 8 let, to bude jak volna kapacita tak privetiva cena ...Zobrazit celý příspěvek

   Zvlast CR je ve stavu kdy se nemusi spolehat na to zda turek koupi nebo nekoupi. Pise se rok 2019, CR potrebuje nakupovat za 8 let, to bude jak volna kapacita tak privetiva cena turecko-neturecko. Staci zacit jednat vcas (cti ne 8 mesicu pred koncem pronajmu gripenu). Polsku by to i kvuli vetsimu poptavanemu poctu, i kvuli potrebe mit je driv prislo turecke vystoupeni z programu vhod spis. Uvidime.Skrýt celý příspěvek

   • NeoXII
    09:03 03.04.2019

    Zase idete kupovať F-35? A min. obrany a vláda o tom vedia?:-))) Pokiaľ vieme, od rozdelenia ČSFR ste nekúpili jediný supersonik. A po 20 rokoch prenájmu Gripenov a zaplatení viac ...Zobrazit celý příspěvek

    Zase idete kupovať F-35? A min. obrany a vláda o tom vedia?:-))) Pokiaľ vieme, od rozdelenia ČSFR ste nekúpili jediný supersonik. A po 20 rokoch prenájmu Gripenov a zaplatení viac ako 40 mld korún ich vrátite a vrhnete sa rovno na stealthSkrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:42 03.04.2019

     F-35, Leopardy a ty vyřazované křižníky taky.
     A kdyby byla k mání ponorka, taky ji berem. Promyšlenost a systémovost investic do AČR je vzorem celému NATO.

     F-35, Leopardy a ty vyřazované křižníky taky.
     A kdyby byla k mání ponorka, taky ji berem. Promyšlenost a systémovost investic do AČR je vzorem celému NATO.

     • Riiiederner
      10:49 03.04.2019

      GlobeElement tak ono Lipno připadně jiné nádrže jsou v celku velké a kromě zaoceánské flotily tak máme vyřešené i pvo tak by jsme mněli vyřešené dvě veci v jednom nákupu to není ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement tak ono Lipno připadně jiné nádrže jsou v celku velké a kromě zaoceánské flotily tak máme vyřešené i pvo tak by jsme mněli vyřešené dvě veci v jednom nákupu to není špatný nápad.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:33 03.04.2019

      Jo, to je fakt. jeden křižník na Lipno, jeden na brněnskou přehradu, jeden do té díry po uhlí v Mostě a kromě PVO máme i ten protiraketový radar.

      Jo, to je fakt. jeden křižník na Lipno, jeden na brněnskou přehradu, jeden do té díry po uhlí v Mostě a kromě PVO máme i ten protiraketový radar.

     • Jakub2
      13:48 03.04.2019

      A co bude plovat po Labi a Vltavě?

      A co bude plovat po Labi a Vltavě?

     • danny
      10:26 04.04.2019

      Jakub2: Na Labe a Vltavu bychom mohli zkusit LCS-2 s přídavnými nafukovacími plováky. Přece jen poslední roky je to se splavností na štíru.

      Jakub2: Na Labe a Vltavu bychom mohli zkusit LCS-2 s přídavnými nafukovacími plováky. Přece jen poslední roky je to se splavností na štíru.

    • Clanek
     09:53 03.04.2019

     Zase z toho nedelejme kovbojku. Bavime se o 2 vecech, prvni je ekonomicka sila, a tam s klidem na dusi pri plneni zavazku vuci NATO ACR na F-35 finance bude mit, a ta druha vec je ...Zobrazit celý příspěvek

     Zase z toho nedelejme kovbojku. Bavime se o 2 vecech, prvni je ekonomicka sila, a tam s klidem na dusi pri plneni zavazku vuci NATO ACR na F-35 finance bude mit, a ta druha vec je vule. Ta schazela kdysi, schazi (realne, ne jen proklamacemi) dnes a je dost pravdepodobne ze schazet bude i v budoucnu. Na tom druhem se to klidne, jako uz ponekolikate, zaseknout muze. To ale nic nemeni na tom, ze F-35 je jedna z realnych moznosti kam by se ACR mohla, kdyby chtela, ubirat v budoucnu. Vse je to jen o vuli.

     Priklad se da vzit ze Slovenska. To bylo v mnohem na tom stejne jako CR. Dnes je z jistych duvodu vule utracet a tak i pri polovicni ekonomicke sile je schopno si poridit nejvykonejsi verzi F-16. Nebavme se ted o motivaci, ktera jiste nebyla prikladna, ale kdyby podobne prozreni a ochota prislo i v ekonomicky vice nez 2x tak silne CR, pak neni jediny fakticky duvod proc by se i CR nemohla uchazet o jednu letku F-35. Ve skutecnosti je to z ekonomickeho hlediska mensi overkill pro CR nez jsou F-16V pro SR.
     Ale znovu, chce to mit vuli, hlavne mit vuli...Skrýt celý příspěvek

     • NeoXII
      13:33 03.04.2019

      Dalo by sa súhlasiť, čo sa týka schopnosti ČR na kúpu letky F-35. O tom, či má význam tak drahý stealth stroj pre vás, to už je iná otázka. A ešte jeden údaj, ktorý asi pochová ...Zobrazit celý příspěvek

      Dalo by sa súhlasiť, čo sa týka schopnosti ČR na kúpu letky F-35. O tom, či má význam tak drahý stealth stroj pre vás, to už je iná otázka. A ešte jeden údaj, ktorý asi pochová nádeje na F-35. Porovnajme letové hodiny. Údaje sa líšia podľa zdroja, ale aspoň pre predstavu to stačí: (v dolároch)
      Gripen 4 700
      F-16 7 700
      Eurofighter 18 000
      F-15X 27 000
      F-35 >40 000
      Treba ešte niečo dodať?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:43 03.04.2019

      " či má význam tak drahý " Opravdu vyjde o tolik dráž, než jiná letadla "stealth stroj" Tak si máme radši koupit drahý nestealth stroj. To si pomůžeme. " Údaje sa líšia podľa ...Zobrazit celý příspěvek

      " či má význam tak drahý "
      Opravdu vyjde o tolik dráž, než jiná letadla

      "stealth stroj"
      Tak si máme radši koupit drahý nestealth stroj. To si pomůžeme.

      " Údaje sa líšia podľa zdroja, ale aspoň pre predstavu to stačí: (v dolároch)"
      Mnohokrát vyvrácená nesmyslná data. Porovnává to údaje z rúzných států, u F-35 navíc náklady z LRIP provozu, kde jsou náklady násobně větší, než u zavedených strojů....Skrýt celý příspěvek

     • Jakub2
      13:51 03.04.2019

      Souhlasím s NeoXII. Problémem není nákupní cena, ale provozní náklady. I bohatí Rakušáci mají problém s provozem Eurofighterů právě kvůli drastickým provozním nákladům. Nerad bych ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím s NeoXII. Problémem není nákupní cena, ale provozní náklady. I bohatí Rakušáci mají problém s provozem Eurofighterů právě kvůli drastickým provozním nákladům. Nerad bych se dožil situace, kdy AČR nakoupí F-35tky a potom jich bude 80 % stát po hangárech, protože ve Strakovce budou sedět rozdávači dávek a všehoslibů.Skrýt celý příspěvek

     • NeoXII
      14:01 03.04.2019

      to logik: O.K. jasné, všade píšu nezmysly, iba ty vieš. Cena Gripenu, či F-16 je naozaj niekde inde, ako F-35, rovnako ako cena letovej hodiny. Aj keby klesla na úroveň ...Zobrazit celý příspěvek

      to logik: O.K. jasné, všade píšu nezmysly, iba ty vieš. Cena Gripenu, či F-16 je naozaj niekde inde, ako F-35, rovnako ako cena letovej hodiny. Aj keby klesla na úroveň eurofighteru 18 000 za hodinu, bolo by to takmer 4x toľko, ako Gripen. A to som hodne prestrelil. A stealth vám bude načo? Na air policing, aby vás dopravný Airbus nezachytil na radare? Alebo sa chystáte s Poliakmi na útok na Rusko? Za desať rokov, pokiaľ by ste ich kupovali sa budú vyvíjať aj radary a v momente, keď uzrie svetlo sveta technika, ktorá nebude mať problém so "stealth", sa z F-35 stanú absolútne nepredajné luxusné hračky. To si potom môžete tie Gripeny pozlatiť a bude to mať rovnaký význam ako stealth F-35. Drahé zbytočnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      14:14 03.04.2019

      NeoXII - 1) Provozní náklady F-35 časem ještě o něco klesnou. Otázka je o kolik. Zatím ale nelze vynášet konečné soudy. 2) Za deset/patnáct let ...Zobrazit celý příspěvek

      NeoXII - 1) Provozní náklady F-35 časem ještě o něco klesnou. Otázka je o kolik.
      Zatím ale nelze vynášet konečné soudy.
      2) Za deset/patnáct let bude F-35 zřejmě jediný moderní a do
      budoucna perspektivní jednomotorák přicházející v úvahu pro země
      NATO. Ať už bude stealth funkční, nebo ne.
      3) V porovnání s Gripenem verze C/D je drahé všechno ; i Gripen E/F.

      4) Veškerá debata na tohle téma je čistě teoretická, protože veškeré
      dosavadní vlády ČR nedokázaly ani využít potenciál stávajících
      letadel, nebo jich alespoň nakoupit dostatečné množství a výhled
      do budoucna nevypadá o nic líp.Skrýt celý příspěvek

     • NeoXII
      14:28 03.04.2019

      Horny, v podstate s Tebou súhlasím, až na to, že ak prestane byť stealth funkčný, je po F-35. Kto to kúpi, keď jeho rolu zastane rádovo lacnejší stroj? Načo bude technika, ktorá ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny, v podstate s Tebou súhlasím, až na to, že ak prestane byť stealth funkčný, je po F-35. Kto to kúpi, keď jeho rolu zastane rádovo lacnejší stroj? Načo bude technika, ktorá prepravuje zbrane vo vnútri trupu lietadla namiesto vonkajších závesníkov? To budú zbytočné náklady. Skôr to vidím na renesanciu typov F-16, či F-15X atď, ako veliteľských strojov pre roje bezpilotných lietadiel. Tie urobia viac práce, lacnejšie a s menšími stratami pilotov, ako roje F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      14:50 03.04.2019

      Neo

      a ten stealth prestane byt funkcny lebo?

      Neo

      a ten stealth prestane byt funkcny lebo?

     • NeoXII
      14:58 03.04.2019

      Slavoslav. Stealth je fukčný dovtedy, dokedy nie je technológia na jeho prekonanie. V momente, keď pozemné, letecké a satelitné systémy dokážu v spolupráci odhaľovať aj stealth ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav. Stealth je fukčný dovtedy, dokedy nie je technológia na jeho prekonanie. V momente, keď pozemné, letecké a satelitné systémy dokážu v spolupráci odhaľovať aj stealth lietadlá, tak už stealth nebudú. Čo na tom nechápeš? A niekedy je aj v jednoduchosti krása. Ako tá srbská/ruská stará raketa, ktorá nevedela, že F-117 je neviditeľná a zostrelila ju. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:12 03.04.2019

      Neo presne ta odpoved co som cakal, wunderwaffe buducnosti to vyriesi. Len si nie som isty ci, alebo po aplikovani warpoveho pohonu. Kazdopadne ta mozem upokojit a aj buduci ...Zobrazit celý příspěvek

      Neo

      presne ta odpoved co som cakal, wunderwaffe buducnosti to vyriesi. Len si nie som isty ci, alebo po aplikovani warpoveho pohonu.
      Kazdopadne ta mozem upokojit a aj buduci kupujuci F35 mozu byt v klude. Ked take nieco bude tak F35 uz pojde do dochodkuSkrýt celý příspěvek

     • NeoXII
      15:35 03.04.2019

      O.K. Slavoslav. Zrejme vieš niečo, čo my, obyčajní smrteľníci nie :-))). To že o technológii nevieme, neznamená, že neexistuje. Aj Garry Powers si letel nad ZSSR v U-2 a pískal si ...Zobrazit celý příspěvek

      O.K. Slavoslav. Zrejme vieš niečo, čo my, obyčajní smrteľníci nie :-))). To že o technológii nevieme, neznamená, že neexistuje. Aj Garry Powers si letel nad ZSSR v U-2 a pískal si "Clementine", dokiaľ nezačul výbuch. Po pár hodinách bol vo všetkých TV, ako ho majú Rusi v zajatí, a už si nepískal. Odvtedy U-2 nad ZSSR nelietalo. Takže prezradili, že majú techniku na taký zostrel, ale až vtedy, keď to bolo nevyhnutné. A aj teraz to robia rovnako. Ani jedno americké lietadlo si dnes nedovolí sa o ich hranice obtrieť. Veď čo keby...Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      15:54 03.04.2019

      NeoXII predvadite absolutni nepochopeni o cem stealth je, to pojite s neznalosti toho co vsechno nove F-35 prinasi a nakonec to okorenite pletenim jablek s hruskama (viz letove ...Zobrazit celý příspěvek

      NeoXII
      predvadite absolutni nepochopeni o cem stealth je, to pojite s neznalosti toho co vsechno nove F-35 prinasi a nakonec to okorenite pletenim jablek s hruskama (viz letove hodiny, z jinych letectev, jinych statu, za jinych podminek atd.). To ani nema cenu nejak vice komentovat, tak se jen vratim k jedinemu vasemu zamysleni hned z uvodu, ktere skutecne smysl ma:"O tom, či má význam tak drahý stealth stroj pre vás, to už je iná otázka."
      Ano, to je dulezita otazka na kterou si bude muset ACR odpovedet. Klidne to muze dopadnout ze se rozhodne radeji pro dve letky gripenu C nez jednu F-35, nebo jakekoliv jine ero... F-35 ale bude jedna z moznosti jak pokracovat. Prirozene.Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      16:20 03.04.2019

      NeoXII: "Slavoslav. Stealth je fukčný dovtedy, dokedy nie je technológia na jeho prekonanie. V momente, keď pozemné, letecké a satelitné systémy dokážu v spolupráci odhaľovať aj ...Zobrazit celý příspěvek

      NeoXII:
      "Slavoslav. Stealth je fukčný dovtedy, dokedy nie je technológia na jeho prekonanie. V momente, keď pozemné, letecké a satelitné systémy dokážu v spolupráci odhaľovať aj stealth lietadlá, tak už stealth nebudú. Čo na tom nechápeš? A niekedy je aj v jednoduchosti krása. Ako tá srbská/ruská stará raketa, ktorá nevedela, že F-117 je neviditeľná a zostrelila ju. :-)"

      Ten zostrel F-117 vo vztahu k stealth ma vypovednu hodnotu presne nula. Za tych podmienok, za akych ju zostrelili by ju pri troche stastia zostrelila aj bateria Nemeckych FlaK-ov. Z coho ale tazko mozeme vydedukovat ze Flak je ucinna zbran proti stealth masinam. Stealth znamena v preklade kradmy. Stealth neznamena ani neviditelny, ani nezostrelitelny.

      Aj spickovy tank ti moze zrusit pesiak s jednym rucnym granatom, ak bude posadka dost hlupa na to, aby mu umoznila hodit ho do vnutra. To ale neznamena, ze pesiak vybaveny granatom znamena koniec pouzivania obrnenej techniky...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:37 03.04.2019

      "cena Gripenu, či F-16 je naozaj niekde inde, ako F-35, " Opravdu? Za kolik se teď prodaly F-16 na Slovensko? Opravdu je to o tolik méně, než za kolik se prodávají F-35? Zbytek ...Zobrazit celý příspěvek

      "cena Gripenu, či F-16 je naozaj niekde inde, ako F-35, "
      Opravdu? Za kolik se teď prodaly F-16 na Slovensko? Opravdu je to o tolik méně, než za kolik se prodávají F-35?

      Zbytek viz ostatní

      PS: A i kdyby jaké mají výsledky F-16 proti F-35 na red flazích?Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      07:49 04.04.2019

      Už to tady bylo, ale pro jstotu to připomenu, ty bláboly o F35 jsou tam jasně popsané stejně tak názory na rozvoj letectva AČR, článek napsali ti, co na rozdíl od místních ...Zobrazit celý příspěvek

      Už to tady bylo, ale pro jstotu to připomenu, ty bláboly o F35 jsou tam jasně popsané stejně tak názory na rozvoj letectva AČR, článek napsali ti, co na rozdíl od místních "expetů" věci rozumí.

      http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • segal7
      14:52 07.04.2019

      to Otečko - když už jsi schopný přečíst a postnout článek od "odborníků" tak by jsi mohl na tom webu přečíst třeba ikonu o nás....článek je to pěkný i s fotografiemi, ale od ...Zobrazit celý příspěvek

      to Otečko - když už jsi schopný přečíst a postnout článek od "odborníků" tak by jsi mohl na tom webu přečíst třeba ikonu o nás....článek je to pěkný i s fotografiemi, ale od fanouška Grippenu...řekni Shaniovi a on Ti podobný napíše o F - 35 :-) a možná ještě lepší...Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   09:35 03.04.2019

   nebude. Ak vypadne Turecky dodavatelsky retazec co pravdepodobne vypadne bude to ohrozenie aj pre aktualne dodavky z hladiska meskania

   nebude. Ak vypadne Turecky dodavatelsky retazec co pravdepodobne vypadne bude to ohrozenie aj pre aktualne dodavky z hladiska meskania

   • darkstyle
    11:55 03.04.2019

    Absolutne vobec.. Vatsina systemov f-35 sa vyraba minimalne na 3 miestach na nasej planete okrem klucovych.. Turecko nie je 1 grade partner pri vyrobe f-35 a preto, ziadne ...Zobrazit celý příspěvek

    Absolutne vobec..

    Vatsina systemov f-35 sa vyraba minimalne na 3 miestach na nasej planete okrem klucovych..

    Turecko nie je 1 grade partner pri vyrobe f-35 a preto, ziadne klucove nevyraba..

    Oni dali zatial do projektu 1.2mld.
    A ocakava sa, ze az v buducnosti by dostal ich priemysel vo forme objednavok nieco naspat (12 mld)


    Ono sa s tymto pocitalo uz vo faze zadavania joint programu.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     12:33 03.04.2019

     "Odstřižení tureckých výrobců však nepochybně způsobí tlak na nárůst ceny F-35A a zpozdí také dodávky letadel." nepochybujem, ze Turecko dostalo veci ktore nie su klucove a ...Zobrazit celý příspěvek

     "Odstřižení tureckých výrobců však nepochybně způsobí tlak na nárůst ceny F-35A a zpozdí také dodávky letadel."

     nepochybujem, ze Turecko dostalo veci ktore nie su klucove a neohrozia projekt, ale meskanie pravdepodobne bude. Jedna vec je nieco vyrabat na dvohc miestach a druha navysit vyrobu v tom prvom mieste, aby si vedel okamzite pokryt vypadok druhého produkcneho miestaSkrýt celý příspěvek

     • Snownomad
      13:28 03.04.2019

      turecko si v soucasnosti nemuze dovolit vypadnout ze retezce, je tam 20proc inflace, 10proc nezamestnanost, erdogan ztratil velke mesta, ztraci podporu, to si nedovoli stejne jako ...Zobrazit celý příspěvek

      turecko si v soucasnosti nemuze dovolit vypadnout ze retezce, je tam 20proc inflace, 10proc nezamestnanost, erdogan ztratil velke mesta, ztraci podporu, to si nedovoli
      stejne jako komunisti tak i islamisti vedou ekonomiky svych zemi do pekel,
      drivejsi rust za erdogana nebyl diky islamistum, to se jeste nevedelo co ma sultan za lubem, dnes vzdelani sekularni turci ze zeme utikaji,
      po tom "puci" kdy erdogan likvidoval spicky armady, policie, likvidoval cele redakce novinaru, se neni co divit
      fakticky erdogan nasadil smer pakistan, nastesti turci nemaji jaderne zbrane, ale nikdy nevis co zas sultan vymysli za picovinuSkrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:37 03.04.2019

      no ved ja ani nikde netvrdim, ze vypadnu dobrovolne, ale budu vypadnuty

      no ved ja ani nikde netvrdim, ze vypadnu dobrovolne, ale budu vypadnuty

    • Jakub2
     13:53 03.04.2019

     Turecké firmy mají dodávat drakové komponenty pro italskou fabriku na F-35.

     Turecké firmy mají dodávat drakové komponenty pro italskou fabriku na F-35.

     • danny
      10:13 04.04.2019

      Nevíš co konkrétně? Moc nepočítám, že by v draku F-35 byly komponenty, které bez potíží někdo naseká na ohýbačce plechu. Takže to s tím nahrazováním asi nebude úplně legrace.

      Nevíš co konkrétně? Moc nepočítám, že by v draku F-35 byly komponenty, které bez potíží někdo naseká na ohýbačce plechu. Takže to s tím nahrazováním asi nebude úplně legrace.

 • SKmartinTO
  01:14 03.04.2019

  Je to neskutočný hnus že krajina ktorá je členom NATO kolaboruje a zavádza spojencov nákupom systému postavenom na technológii starej 20 rokov . Reálne možnosti nasadenia S400 je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to neskutočný hnus že krajina ktorá je členom NATO kolaboruje a zavádza spojencov nákupom systému postavenom na technológii starej 20 rokov . Reálne možnosti nasadenia S400 je v porovnaní s možnosťami moderneho REB absolútne vylúčená. Aj naše S300 sú dobré na cvičné ciele ale v reálnom bojovom porovnaní ? Mal som tú česť vidieť našich vystrašených operátorov čo sa to do r..i deje, podobne sa asi cítili aj operatory v Sirii keď im nad hlavou tie F 35 leteli . Program S500 ktorý má tieto problémy riešiť má rozpočet porovnateľný s vývojom SAP ESETu a výsledok? Jasná provokácia základných hodnôt západnej civilizácieSkrýt celý příspěvek

  • siggi
   10:56 03.04.2019

   ….opravdu je "hnus" číst tyto věty s tolika pravopisnýma chybama, to je na reparát....:)….a kdeže jsi ogare "viděl" ty reakce "operatory v Sirii keď im nad hlavou F35 leteli"??? ...Zobrazit celý příspěvek

   ….opravdu je "hnus" číst tyto věty s tolika pravopisnýma chybama, to je na reparát....:)….a kdeže jsi ogare "viděl" ty reakce "operatory v Sirii keď im nad hlavou F35 leteli"??? Snad ne na TA3? :)Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    11:39 03.04.2019

    Izraelske F35 uz v Syrii podnikli niekolko utokov...

    Izraelske F35 uz v Syrii podnikli niekolko utokov...

    • otecko
     07:55 04.04.2019

     Jenže z území Libanonu nebo z moře, kde měla PVO zakázano na cizí území či přes něj střílet.....

     Jenže z území Libanonu nebo z moře, kde měla PVO zakázano na cizí území či přes něj střílet.....

     • StandaBlabol
      09:43 04.04.2019

      A na tohle jsi přišel jak? Ty znáš jejich ROE? Já jen, že jediný letoun, který Syřani v posledních letech Izraeli sestřelili, byla F-16. A tu sundali nad územím Izraele systémem ...Zobrazit celý příspěvek

      A na tohle jsi přišel jak? Ty znáš jejich ROE? Já jen, že jediný letoun, který Syřani v posledních letech Izraeli sestřelili, byla F-16. A tu sundali nad územím Izraele systémem dalekého dosahu S-200. A nad moře můžou určitě střílet taky, tam se jim podařil S-200 jiný velký úspěch - ruský Il-20:)Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    13:33 03.04.2019

    ...píše se "pravopisnými chybami"...

    ...píše se "pravopisnými chybami"...

 • givicz
  23:37 02.04.2019

  Turecká armáda se bude školit v Rusku, co na to NATO? http://www.prvnizpravy.cz/zpra... " Podle tureckých médií brzy do ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecká armáda se bude školit v Rusku, co na to NATO?
  http://www.prvnizpravy.cz/zpra...
  " Podle tureckých médií brzy do Ázerbajdžánu přijedou stovky tureckých vojáků, kde se budou nejprve cvičit s komplexem S-300, který Baku koupil v roce 2017 v Moskvě. Poté budou vojáci přemístěni do Ruska, kde do konce léta začnou ovládat S-400. A do Turecka by se měli vrátit v lednu příštího roku.

  Podle dohody mezi Moskvou a Ankarou by měl být S-400 dodán do Turecka v červenci a bude plně funkční v říjnu."Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:44 03.04.2019

   Co bychom na to řekli. Že to je nedlouho, co Rusko kritizovalo Turecko jako toho, kdo podporuje IS atd.... Ale pokud jde o to získat podporu, tak je najednou islamistický diktátor ...Zobrazit celý příspěvek

   Co bychom na to řekli. Že to je nedlouho, co Rusko kritizovalo Turecko jako toho, kdo podporuje IS atd.... Ale pokud jde o to získat podporu, tak je najednou islamistický diktátor užitečný...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:23 02.04.2019

  Mám informace, že vojáci z NATO tzn. z Turecka se poletí cvičit na S400 již ve velmi krátké době ... první S400 bude zřejmě dodán do Turecka v červenci... :) Američané mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám informace, že vojáci z NATO tzn. z Turecka se poletí cvičit na S400 již ve velmi krátké době ... první S400 bude zřejmě dodán do Turecka v červenci... :) Američané mají problém jelikož S400 dokáže sestřelovat americká letadlo což systém Patriot díky systému naši/vaši neumožňuje... co se týče možnosti, že by rusové mohli získat data o F35 tak jenom připomínám, že systémy S400 jsou již nějaký pátek v Sýrii okolo které také již nějaký čas operují Izraelské letouny F35 tudíž při znalosti dosahu systému S400 je více než jasné, že Rusové již nějaké data mají.... dále připomínám, že systémy S300 v armádách NATO bez problému fungují viz Slovensko nebo Řecko... :)

  Jinak, že by se nám otevíral další trh pro daleko výkonnější su 57E než je F35 ?????Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:36 02.04.2019

   Někdy by mně vážně zajímalo, kam na takové story chodíte :-D

   Někdy by mně vážně zajímalo, kam na takové story chodíte :-D

  • SKmartinTO
   00:50 03.04.2019

   Ha ha ha. Vtipné SU57 ? Výkonnejšie akurát tak na papiery a ten toho znesie .) Aj Irán postavil svoju F-313 Quaher a vraj je ešte výkonnejšia ako PAKFA .) Dokonca prekoná aj USS ...Zobrazit celý příspěvek

   Ha ha ha. Vtipné SU57 ? Výkonnejšie akurát tak na papiery a ten toho znesie .) Aj Irán postavil svoju F-313 Quaher a vraj je ešte výkonnejšia ako PAKFA .) Dokonca prekoná aj USS Enterprise .) Baviť sa na účet SU35 v kapotážy SU57 je skutočne vtipné.) Ešte dotiahnuť motory , stelth Tech , softvér a REB a Turecký ujo môže nakupovať do 2050 to určite stihnú .)Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    09:45 03.04.2019

    Enterprise je zastaralá, teď je moderní Discovery.

    Enterprise je zastaralá, teď je moderní Discovery.

    • Slavoslav
     09:55 03.04.2019

     nesledujes to poriadne. Discovery je omnoho starsi dizajn s pohonom tvorenym slepou vývojovou cestou :)

     nesledujes to poriadne. Discovery je omnoho starsi dizajn s pohonom tvorenym slepou vývojovou cestou :)

     • GlobeElement
      10:05 03.04.2019

      Pravda, budu to muset nechat povolanějším.

      Pravda, budu to muset nechat povolanějším.

  • Jura99
   07:37 03.04.2019

   Určitě už Rusové mají ze syrských S400 data o F-35A, ta data se vejdou na malý kus papíru, zkrátka "nic jsme nezachytili" :-)

   Určitě už Rusové mají ze syrských S400 data o F-35A, ta data se vejdou na malý kus papíru, zkrátka "nic jsme nezachytili" :-)

   • jj284b
    11:41 03.04.2019

    tak ono je vtip v tom, ze F35 ma ASQ-239 a tym padom dobre vie ci v okoli je nejaky radar a aky je jeho dosah, aku ma pravdepodobnost na zachytenie atd atd.. takze osadka F35 ...Zobrazit celý příspěvek

    tak ono je vtip v tom, ze F35 ma ASQ-239 a tym padom dobre vie ci v okoli je nejaky radar a aky je jeho dosah, aku ma pravdepodobnost na zachytenie atd atd.. takze osadka F35 nevleti slepo do zony kde by ho ruske systemy vedeli zachytit..Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   10:34 03.04.2019

   Já jako, že patriot neumožňuje sestřelit vlastní letadla? Američanům se to v Iráku povedlo minimálně dvakrát co si pamatuji.... Tornádo a f18

   Já jako, že patriot neumožňuje sestřelit vlastní letadla? Američanům se to v Iráku povedlo minimálně dvakrát co si pamatuji.... Tornádo a f18

   • Jakub2
    14:02 03.04.2019

    V případě Tornáda se jednalo o situaci, kdy Tornádo mělo vypnuté IFF + radarový odraz společně s trajektorií vyhodnotil starší (neupgradovaný) systém jako přilétající balistickou ...Zobrazit celý příspěvek

    V případě Tornáda se jednalo o situaci, kdy Tornádo mělo vypnuté IFF + radarový odraz společně s trajektorií vyhodnotil starší (neupgradovaný) systém jako přilétající balistickou raketu. Osádka palebné baterie seděla u systému, na který nebyla doškolena (pracovali se starším systémem, ale předtím cvičili na novějším systému, neměli možnost sdílet data s jinými bateriemi). Starší verze Patriotů navíc neumožňují fúzi dat ze systému IFF.

    S tou F-18 to bylo jinak - na vině byl falešný odraz (falešný cíl), který systém vyhodnotil zase jako balistickou raketu, posádka odpálila 2 Patriot, ty přiletěly do oblasti cíle, kde žádná raketa ale nebyla a následně autonomně zachytily a navedly se na F-18 letící poblíž, kterou sestřelily (pilot zemřel).Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   12:01 03.04.2019

   Patriot uz zostrelil, samozrejme omylom vlastne lietadla.. Ine, je nalietavat s lietadlami, tak aby s-400 mal dost casu na spracovanie dat a vediet odkial a jakou rychlostou sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Patriot uz zostrelil, samozrejme omylom vlastne lietadla..

   Ine, je nalietavat s lietadlami, tak aby s-400 mal dost casu na spracovanie dat a vediet odkial a jakou rychlostou sa bude priblizovat stihacka ak, by ich malo turecko obe.

   A uplne ine, byt napr. v libanone a odtial palit na syriu, alebo na ciel odtial f-16..
   S-400 nevie, kedy a kde sa uskutocny prepad.. a ako dlho ho bude mat na radare ak vobec..

   Nevidis obrovske rozdiely v tom co si napisal?Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   13:30 03.04.2019

   ...Givi tohle mi nedělej, poprskal jsem si rizotem celý monitor! A stačil k tomu jen ten úvod:
   "Mám informace, že..."

   ...Givi tohle mi nedělej, poprskal jsem si rizotem celý monitor! A stačil k tomu jen ten úvod:
   "Mám informace, že..."

   • Jakub2
    14:04 03.04.2019

    Má k ruce bandu trpaslíků, co mu je donášejí...

    Má k ruce bandu trpaslíků, co mu je donášejí...

  • Qakin
   12:41 04.04.2019

   No zda-li, hlavně potom, co tam začali montovat zpátečku ;-)

   No zda-li, hlavně potom, co tam začali montovat zpátečku ;-)

 • Rase
  22:57 02.04.2019

  Najednou tento člen NATO není jen loutkou USA jak sme se dozvěděli v předchozím článku? Státy NATO přeci nemají svobodné myšlení, jak razí názorový proud z Moskvy... jak to tedy ...Zobrazit celý příspěvek

  Najednou tento člen NATO není jen loutkou USA jak sme se dozvěděli v předchozím článku? Státy NATO přeci nemají svobodné myšlení, jak razí názorový proud z Moskvy... jak to tedy je?Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   23:20 02.04.2019

   Ještě si nepřečetli noty na Sputniku.

   Ještě si nepřečetli noty na Sputniku.

  • givicz
   23:33 02.04.2019

   Rase suverénní politiku můžeš dělat jenom vocať pocať.... jak nebudeš poslouchat uvalíme na tebe sankce, budeme podporovat opozici, nebo uděláme nějakou pěknou barevnou revoluci ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase suverénní politiku můžeš dělat jenom vocať pocať.... jak nebudeš poslouchat uvalíme na tebe sankce, budeme podporovat opozici, nebo uděláme nějakou pěknou barevnou revoluci však oni si občané uvědomí až půjde díky sankcím hospodářství do kytek koho mají volit ... :)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:51 02.04.2019

   čím to asi bude, že z cesty do EU sešlo a jede si jinou politiku? Nákup ruského PVO systému byl v Turecku na jednání dříve, mimo jiné tehdy byly v nabídce i čínské deriváty S 300 a ...Zobrazit celý příspěvek

   čím to asi bude, že z cesty do EU sešlo a jede si jinou politiku? Nákup ruského PVO systému byl v Turecku na jednání dříve, mimo jiné tehdy byly v nabídce i čínské deriváty S 300 a také Patrioty, no tak si vybrali :-)
   Však se podívejte jak ta svobodomyslnost dopadá https://www.euro.cz/byznys/ame...
   ... I Maďarsko si užilo své, když si na dostavbu elektrány Paks vybrali ruské firmy, jde o byznys

   ... v případě nord streamu jde o to, že USA budou ztrácet vliv na to tlačit dál rusko kam sami chtějí a přijdou o velké peníze za plyn, v případě F 35 je toto chování zcela pochopitelné, že bezpečnost má přednost, F 35 je citlivá technologie, z Incirliku už stáhli hodně citlivého materiálu pryč.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    08:12 03.04.2019

    Paks sa nemá dostavovať, ale stavať úplne nový Paks2 a nie, Maďarsko si neužilo svoje, lebo relatívne rýchlo nastúpili Rusmi platení nemeckí lobisti a cez nich došlo k dohodám o ...Zobrazit celý příspěvek

    Paks sa nemá dostavovať, ale stavať úplne nový Paks2 a nie, Maďarsko si neužilo svoje, lebo relatívne rýchlo nastúpili Rusmi platení nemeckí lobisti a cez nich došlo k dohodám o zákazkách aj pre nemecké firmy. Maďarsko v skutočne užije svoje až vtedy, keď to za viacnásobne vyššiu sumu dostavia a zistí, že zisk ani za mnoho desaťročí nepokryje náklady, by dokonca, že to budú musieť pravidelne odstavovať pre nedostatok vody v Dunaji, alebo jej privysokú teplotu v letných mesiacoch. Ani nehovoriac, že ide o zatiaľ neodskúšanú konštrukciu, ktorú ani samotní Rusi vo svojich obývaných oblastiach nechcú. :-)Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
     09:08 03.04.2019

     Rozviňte podrobnejšie vaše úvahy o neodskúšanej konštrukcii. Lebo pokiaľ ja viem,jedná sa o vylepšený VVER ,ktorý stojí v Dukovanoch a v Temelíne,u nás v Mochovciach a ...Zobrazit celý příspěvek

     Rozviňte podrobnejšie vaše úvahy o neodskúšanej konštrukcii. Lebo pokiaľ ja viem,jedná sa o vylepšený VVER ,ktorý stojí v Dukovanoch a v Temelíne,u nás v Mochovciach a Bohuniciach,a tiež celá kopa v Nemecku,na Ukrajine...Neodskúšaná konštrukcia je práve americká technológia, Ap1000 ponúkaný Westinghouseom v rámci dostavby Temelína je evolučné vylepšenie reaktora AP600....ktorý však nikde na svete nestojí. Nešírte bludy,v jádrovej energetike sú rusi 20 rokov pred USA.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:35 03.04.2019

      No veď práve pre to, že na rozvoji svojej nukleárnej technológia Rusi stále pracujú, ponúkajú aj nové, zatiaľ poriadne neodskúšané technológie, pričom sa niečo môže veľmi osvedčiť ...Zobrazit celý příspěvek

      No veď práve pre to, že na rozvoji svojej nukleárnej technológia Rusi stále pracujú, ponúkajú aj nové, zatiaľ poriadne neodskúšané technológie, pričom sa niečo môže veľmi osvedčiť a niečo ukázať ako slepá ulička a zrovna zavádzanie VVER-1200, ktorá je určená pre PAKS2 nebolo doteraz práve pezproblémové. Komplikácie mali pri novovoronežskom reaktore, spustenom začiatkom 2017 a tento rok vo februári mali nejakú "prevádzkovú udalosť" na úplne novom bloku tohoto typu atomovky Leningrad II, kde došlo k asi týždennej odstávke. Proste to zjavne má nejaké nevychytané muchy, ktoré sa postupne objavujú.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      13:53 03.04.2019

      Tohle by ČR mohlo ušetřit stovky mld. Kč... Rosatom otestoval žíhací technologii pro jaderné reaktory, která má prodloužit jejich životnost až o 30 ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle by ČR mohlo ušetřit stovky mld. Kč...

      Rosatom otestoval žíhací technologii pro jaderné reaktory, která má prodloužit jejich životnost až o 30 let
      https://oenergetice.cz/jaderne...
      Rosatom v pondělí oznámil, že prodloužil životnost prvního bloku své Jaderné elektrárny Balakovo v ruském regionu Saratov díky tepelnému žíhání tlakové nádoby reaktoru VVER 1000. Ruská státní jaderná společnost tvrdí, že jde o světově první průmyslové vyžíhání velkokapacitní reaktorové nádoby a použití této technologie dokáže prodloužit provozní životnost bloků VVER 1000, instalovaných po celém světě, až o 30 let.
      „Reaktorová nádoba čelí při dlouhodobém provozu neutronovému záření, které vede k degradaci kovových částí tlakové nádoby reaktoru, a tím limituje životnost celé jaderné elektrárny. Patentovaná technologie obnovy nádob reaktorů VVER 1000 žíháním může být přizpůsobena pro použití na vodou moderovaný reaktor jakéhokoliv designu a velikosti,“


      Jinak si dovoluji upozornit, že Rusko dodává do USA uran ve velkém množství, kdy pokrývá celou polovinu potřeby této suroviny v této zemi a jako jediné dodává do USA obohacený uran jelikož jejich centrifugy jsou velice efektivní....Skrýt celý příspěvek

     • danny
      17:19 03.04.2019

      PavolR: mohl bys nějak doložit ty problémy ve Voroněži a na JE Leningrad II? Docela sleduji Atominfo a pár dalších zdrojů, ale takové zprávy jsem nezaznamenal. Oba projekty jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: mohl bys nějak doložit ty problémy ve Voroněži a na JE Leningrad II? Docela sleduji Atominfo a pár dalších zdrojů, ale takové zprávy jsem nezaznamenal. Oba projekty jsou obvykle hodnoceny celkem pozitivně a nevidím ani žádné zásadní skluzy v harmonogramech. Ve Voroněži se v březnu zaváželo palivo do druhého bloku, tak mě tvoje informace celkem překvapují.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      20:06 03.04.2019

      Tak já zaznamenal, že dne 22. března 2019 v 10:01 hod. (Moskevský čas), že Novoroněžské АЭС-2 se udála jedna z klíčových událostí Ruské atomové energetiky .... událo se tam úspěšné ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak já zaznamenal, že dne 22. března 2019 v 10:01 hod. (Moskevský čas), že Novoroněžské АЭС-2 se udála jedna z klíčových událostí Ruské atomové energetiky .... událo se tam úspěšné spuštění nového reaktoru VVR 1200 na energobloku 2 ....
      Poprvé byl v reaktoru výkonové jednotky č. 2 NV AES-2 (č. 7 NV NPP) zaznamenán neutronový tok odpovídající minimálně regulované úrovni, který pracuje s výkonem dostatečným pro řízení štěpné reakce řetězce.

      Tedy srdce reaktoru VVER-1200 třetí v Rusku inovativní jednotky výroby energie
      pokolení „3+“. První podobná elektrárna č. 1 NVAES-2 (JE 6 NV) - byla uvedena do provozu v roce 2016 a druhá - na JE Leningrad-2 v roce 2017.

      http://www.rosenergoatom.ru/zh... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:41 04.04.2019

      danny: tu sa o tom píše - https://bellona.org/news/nucle...

      danny: tu sa o tom píše - https://bellona.org/news/nucle...

  • siggi
   11:03 03.04.2019

   ...od doby, kdy USA CHTĚLY svého spojence - člena svrhnout, rsp. zavraždit, se ta loutka nějak svému Loutkovodiči vzepřela.....a vo tom to je! :)

   ...od doby, kdy USA CHTĚLY svého spojence - člena svrhnout, rsp. zavraždit, se ta loutka nějak svému Loutkovodiči vzepřela.....a vo tom to je! :)

 • Rase
  22:55 02.04.2019

  Turci nikdy Su-57 nekoupí (což ani Čína), jelikož sami pracují na vlastním "národním stíhači nové generace" TAI TF-X, který bude nejlepší stíhačkou a kdo ví čím ještě, zkrátka ...Zobrazit celý příspěvek

  Turci nikdy Su-57 nekoupí (což ani Čína), jelikož sami pracují na vlastním "národním stíhači nové generace" TAI TF-X, který bude nejlepší stíhačkou a kdo ví čím ještě, zkrátka stejné řeči jako v případě ruského stroje. V Turecku rovněž pracují na "národním" tanku, railgunu, lodích a myslím že nebude dlouho trvat, než představí vlastní letadlovou loď - to ale platí i pro Írán, kde rovněž všechno svedou sami...Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   00:12 03.04.2019

   Rase jak jsou s tou TAI TF-X daleko ??? bude lepší/výkonnější jako su 57E nebo F35 ??? pokud ne je možné všechno... Aha tak jsem na to mrknul a zjistil, že ... " Dne 15. ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase jak jsou s tou TAI TF-X daleko ??? bude lepší/výkonnější jako su 57E nebo F35 ??? pokud ne je možné všechno...

   Aha tak jsem na to mrknul a zjistil, že ...
   " Dne 15. prosince 2010 se turecký výkonný výbor pro obranný průmysl (SSIK) rozhodl navrhnout, vyvinout a vyrobit národní stíhací letoun nové generace "Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   07:32 03.04.2019

   Pockat, zrovna s tou LL (TCG Anadolu) jsou asi nejdal, spustena na vodu by mela byt letos nebo pristi rok. Pravda, je to jen diky tomu ze obslehnou Juana Carlose prvniho, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Pockat, zrovna s tou LL (TCG Anadolu) jsou asi nejdal, spustena na vodu by mela byt letos nebo pristi rok. Pravda, je to jen diky tomu ze obslehnou Juana Carlose prvniho, ale stejne. ;)Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   09:20 03.04.2019

   RASE Srovnávat technologické možnosti Ruska jako jednoho s lídrů aerokosmických technologií s Tureckem, které se pyšní licenční výrobou F-16 a turbovrtulovým cvičným letadlem ...Zobrazit celý příspěvek

   RASE
   Srovnávat technologické možnosti Ruska jako jednoho s lídrů aerokosmických technologií s Tureckem, které se pyšní licenční výrobou F-16 a turbovrtulovým cvičným letadlem vlastní konstrukce je od tebe hodně mimo mísu a totální neobjektivita.
   Rusko je prokazatelně na špici vojenských technologií...někde je špička, někde zaostává jsou i oblasti kde má náskok přede všemi.
   Kritik jejich údajné neschopnosti od zdejších diskutérů ze země kde se za obrovský úspěch považuje integrace koupeného minometu na licenční KOT je trapnáSkrýt celý příspěvek

   • Rase
    09:40 03.04.2019

    Nikdo Rusko nepodcenuje, ale Turci si muzou v klidu prizvat na pomoc velke svetove vyrobce - pomaha/lo jim s vyvojem myslim BAE. Taky kupuji ruzne technologie atd. s tankem jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo Rusko nepodcenuje, ale Turci si muzou v klidu prizvat na pomoc velke svetove vyrobce - pomaha/lo jim s vyvojem myslim BAE. Taky kupuji ruzne technologie atd. s tankem jim pomohli Korejci. LL myslim vyrabeji v licenci. Zkratka nedelaji si vsechno sami, jak je tomu u Rusu, coz hodne veci usnadnuje. S exportem zbrani jdou taky hodne nahoru, tak se jim investice pomalu vraci. Rusove jsou uplne jinde, ale jak rikam, turci od rusu nemusi kupovat nic. I to PVO si chteji v budoucnu delat sami. Treba bude vychazet z S-400, kdo vi jak se dohodli s rusama.Skrýt celý příspěvek

 • copy
  21:17 02.04.2019

  Dá se to vzít i obráceně. Je možné si i vyzkoušet boj F 35 proti S 400 a zjistit jeho slabiny :-)

  Dá se to vzít i obráceně. Je možné si i vyzkoušet boj F 35 proti S 400 a zjistit jeho slabiny :-)

  • Sanyo
   22:19 02.04.2019

   Slabiny u obou stran budou ty, že se jedná o exportní verze. Dokud se proti sobě nepostaví F35 z USAF a S400 ruské armády, tak se toho nikdo moc nedozví.

   Slabiny u obou stran budou ty, že se jedná o exportní verze. Dokud se proti sobě nepostaví F35 z USAF a S400 ruské armády, tak se toho nikdo moc nedozví.

   • Clanek
    07:31 03.04.2019

    Tahle paranoja s exportni verzi toho nebo onoho, ze jsem se do dnes nedocetl v cem byla tolik jina "exportni" F-15 nebo F-16 treba

    Tahle paranoja s exportni verzi toho nebo onoho, ze jsem se do dnes nedocetl v cem byla tolik jina "exportni" F-15 nebo F-16 treba

  • jj284b
   22:43 02.04.2019

   hlavny problem su Rusky technicky poradcovia ktori budu tie systemy servisovat a skolit obsluhy este dlho po tom co ich tam dodaju... ti ludia budu mat pristup k datam...

   hlavny problem su Rusky technicky poradcovia ktori budu tie systemy servisovat a skolit obsluhy este dlho po tom co ich tam dodaju... ti ludia budu mat pristup k datam...

 • RiMr71
  17:50 02.04.2019

  ...jaká náhoda, že takový darebák jako Erdogan si čím dál víc nerozumí se "západem" a o to víc si rozumí s rusákama... vrána k vráně sedá. Putin si mne ruce, že má spáleniny. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jaká náhoda, že takový darebák jako Erdogan si čím dál víc nerozumí se "západem" a o to víc si rozumí s rusákama... vrána k vráně sedá. Putin si mne ruce, že má spáleniny.
  Ale tak ať si od Ruska ty Raptorné koupí, když RUsové zaberou, tak jim ze dva ze tři vyrobit mohou. Koneckonců, Vladimir Vladimirovič říkal, že jsou to nejlepčí letadla ale úplně ve všem a ten je přece odporník le úplně na všechno, tak jen houšť!Skrýt celý příspěvek

  • Danosť
   22:46 02.04.2019

   Takže ked si ešte nedávno Erdogan rozumel viacej s USA a západom ako Ruskom vtrdy nebol darebák? Kedže si Saudi veľmi rozumejú s USA tiež platí vrana k vrane sadá? Či to vždy platí ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže ked si ešte nedávno Erdogan rozumel viacej s USA a západom ako Ruskom vtrdy nebol darebák? Kedže si Saudi veľmi rozumejú s USA tiež platí vrana k vrane sadá? Či to vždy platí len na Rusko? Vždy ma pobavia tvoje nenávistné komentáre voči Rusku.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    22:48 02.04.2019

    Asi byl, ale ještě se to tak neprojevovalo. To si nezaznamenal, že turecko za poslední léta udělalo několik poměrně velkých kroků směrem od demokracie?

    Asi byl, ale ještě se to tak neprojevovalo. To si nezaznamenal, že turecko za poslední léta udělalo několik poměrně velkých kroků směrem od demokracie?

    • danny
     16:45 03.04.2019

     Projevovalo. Ty kroky od demokracie podniklo už zhruba před dvaceti a více lety. Mýtus o sekulární armádě se na Západě traduje už spoustu let, pouze od chvíle, kdy Sultán před ...Zobrazit celý příspěvek

     Projevovalo. Ty kroky od demokracie podniklo už zhruba před dvaceti a více lety. Mýtus o sekulární armádě se na Západě traduje už spoustu let, pouze od chvíle, kdy Sultán před nedávnem "prozřel" a začal hrát na obě strany už se o tom mluví.Skrýt celý příspěvek

    • Danosť
     15:50 04.04.2019

     Táraš ako vždy, veríš len v "mierumilovný,, západ a zlé Rusko, pravda je taká že oba celky podporujú svojich parchantov a je im jedno akú vedú politiku. Napr. Izrael okupuje ...Zobrazit celý příspěvek

     Táraš ako vždy, veríš len v "mierumilovný,, západ a zlé Rusko, pravda je taká že oba celky podporujú svojich parchantov a je im jedno akú vedú politiku. Napr. Izrael okupuje golany, bombarduje okolité štáty, sú kvôli tomu zavedené sankcie? Tak isto Saudská Arábia to čo sa tam deje nemá vo svete obdobu no to nebráni USA - západu s nimi obchodovať.. Príkladov je mnoho tak sa tu nehraj na dobrých a zlých.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   23:22 02.04.2019

   *nelepčejší samaljoty

   *nelepčejší samaljoty

  • Jakub2
   23:28 02.04.2019

   Turecká ekonomika jde poslední 2 roky do kelu, tak o to víc musí pan Erdogaň ukazovat velké svaly navenek. To je ta asijatská (i ruská) mentalita, která Zápaďáky tak bije do očí.

   Turecká ekonomika jde poslední 2 roky do kelu, tak o to víc musí pan Erdogaň ukazovat velké svaly navenek. To je ta asijatská (i ruská) mentalita, která Zápaďáky tak bije do očí.

 • palo satko
  17:50 02.04.2019

  Načo by "sultanovi" boli F-35, ked sa mu s Ruskom bojovat nechce? Ten pokus o atentat a nevydareny vojensky prevrat, nech už ho v USA vymyslel ktokolvek, nebol dobry napad.

  Načo by "sultanovi" boli F-35, ked sa mu s Ruskom bojovat nechce? Ten pokus o atentat a nevydareny vojensky prevrat, nech už ho v USA vymyslel ktokolvek, nebol dobry napad.

  • Zdenoušek
   10:51 03.04.2019

   Samotní Turci vědí dobře, že za tím stojí Erdogan.

   Samotní Turci vědí dobře, že za tím stojí Erdogan.

 • PavolR
  17:32 02.04.2019

  Vzhľadom na to, že Erdogan môže ešte stále "padnúť", by mu, kým je Turecko v NATO, Rusi (ale ani Číňania) nepredali svoje top letecké technológie, ak by len neboli pre niečo fakt ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhľadom na to, že Erdogan môže ešte stále "padnúť", by mu, kým je Turecko v NATO, Rusi (ale ani Číňania) nepredali svoje top letecké technológie, ak by len neboli pre niečo fakt zúfalí. Čiže tá hrozba na konci ... :-DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...