Výstava FUTURE FORCES přivede do Prahy armádní špičky z celého světa

Future Soldier; ilustrační foto
Future Soldier; ilustrační foto / TrackingPoint

Konkrétní plány investic do modernizace výbavy vojáků a armádní techniky představí ve dnech 15. – 17. října Ministerstvo obrany ČR na výstavě FUTURE FORCES Exhibition & Conference, jež se uskuteční na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Na výstavě, jež je největším letošním setkáním expertů z NATO a dalších bezpečnostních mezinárodních agentur (US Program Executive Office Soldier, NATO Army Armament Group, NATO Support Agency, NATO Industry Advisory Group , European Defence Agency, Europol ad.) bude vystavovat více než 130 vystavovatelů, kteří zastupují téměř 200 značek.

Doprovodného programu výstavy se zúčastní přes 580 oficiálních delegátů a čestných hostů ze 48 zemí. Celkově pak organizátoři očekávají přes 7 000 návštěvníků z vládního sektoru, armády a složek integrovaného záchranného systému, národních a mezinárodních organizací, výzkumu a průmyslu.

Výstavu budou provázet čtyři mezinárodní workshopy zaměřené na vybavení „Vojáka budoucnosti (Future Soldier)", CBRN, kapacitní logistiku a bezpilotní prostředky. Na ty jsou navázány panelové diskuse a živé demonstrace vojenské techniky.

Souběžně s výstavou bude také přímo na výstavišti probíhat třídenní mezinárodní konference na téma kybernetické bezpečnosti Future Crises. Zaměří se jak na otázky legislativní, tak otázky technické a bude se věnovat kybernetické obraně i ochranně kritické informační infrastruktury.

Součástí konference budou i dynamické ukázky možných hrozeb vedení, detekce a analýzy kybernetických útoků, které budou simulovat optimální postup při boji s phishingovými a vyděračskými emaily, DDos útoky a vedle toho představí prevenci proti rizikům spojeným s využíváním nezabezpečených WiFi sítí a řadu dalších ukázek.

FUTURE FORCES Exhibition & Conference je také největší letošní domácí přehlídkou nabídky českých firem se zaměřením na zbrojní průmysl a universit, jež se podobně zaměřeným výzkumem zabývají. Výstavy se tak účastí nejen zástupci firem sdružených v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu a Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva, ale například také Vojenský výzkumný ústav nebo Univerzita obrany.

ČVUT představí úspěchy univerzitního výzkumu v oblasti robotiky, autonomních bezpilotní systémů a kybernetické obrany, na kterých univerzita úzce spolupracuje mimo jiné s americkými obrannými agenturami. Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci, jež se zaměřuje na nové materiály, pokročilé textilní technologie a použití nanotechnologií, se podílí přímo na programu workshopů zaměřených na CBRN a vybavení „Vojáka budoucnosti".

Výstavu slavnostně zahájí ve středu 15. října ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel. Výstava FF14 a její doprovodný program je velkou příležitostí k představení cílů rozvoje Armády ČR mezinárodnímu odbornému publiku.

„Naši účast předpokládáme v obdobném rozsahu jako při předcházejících ročnících.Zásadní změnou však bude nový motiv, kdy klademe hlavní důraz na propojení vědy a výzkumu s vojenskou praxí. Na výstavě proto spíše než vojenskou techniku budeme prezentovat naše vize a cíle, ale také postupy, jakými jich chceme dosáhnout. FF14 nám nepochybně napoví, jakým směrem se ubírat i v návaznosti na přidělené finanční zdroje. Takováto přímá konfrontace je nejefektivnějším způsobem k dosažení progresu," uvádí k účasti rezortu ředitel odboru rozvoje pozemních sil sekce rozvoje a plánování schopností MO ČR, plukovník Aleš Vodehnal.

Účast na výstavě je pro návštěvníky z řady odborné veřejnosti a médií zdarma po registraci do 10.10. na webových stránkách www.natoexhibition.org.

Vstup pro zaměstnance Ministerstva obrany ČR a příslušníky Armády ČR a jejích složek je pro předložení služebního průkazu zdarma.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová pancéřovka Carl-Gustaf M4

Švédská firma Saab představila nejnovější generaci víceúčelové bezzákluzové protitankové zbraně ...

Vědci vymysleli jadernou baterii, která vydrží 29 let

Vědci z univerzity v Missouri představili nejnovější generaci jaderných baterií. Tzv. betavoltaický ...

Vrtulníková stíhačka S-97 Raider poprvé naživo

Americká firma Sikorsky Aircraft představila veřejnosti technologický demonstrátor lehkého ...

Vztah k armádě

Redakce Armádních novin mně požádala, abych jednak ze svého osobního hlediska, jednak z analytického ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!