Výuka v režii logistů. Školáci z Pardubicka si díky projektu POKOS vyzkoušeli základní vojenské dovednosti.

-
24. 10. 2023
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
O tom, jak důležitá je v rámci armády úloha logistů, se mohly přesvědčit děti ze základních škol v Heřmanově Městci a Přelouči nedaleko Pardubic. Zástupci z Odboru komunikace Ministerstva obrany ve spolupráci s příslušníky Krajského vojenského velitelství Pardubice a s vojáky ze 14. pluku logistické podpory žákům ukázali, jak přežít v přírodě, jak poskytnout první pomoc nebo v čem spočívá práce logistiků.
Nabitý program tvořily přednášky, které přecházely v názorné ukázky, kdy si studenti své nově nabité znalosti mohly vyzkoušet v praxi. Za odměnu na ně pak čekala vystavená vojenská technika.
„Chceme zvýšit povědomí o tom, že obrana státu je záležitostí všech občanů České republiky, nejen ozbrojených sil a profesionálních vojáků,“ vyzdvihla podstatu projektu Daniela Hölzelová z Odboru komunikace Ministerstva obrany. „Děti se na našich akcích například dozvídají, jak armáda našim občanům pomáhá nebo proč vstupujeme do mezinárodních organizací a jaká práva a povinnosti z toho pro naši republiku vyplývají,“ dodala Hölzelová.
Pravidlo tří
Stovky zvídavých žáků se dozvěděly spoustu zajímavých a hlavně užitečných informací o přežití v přírodě. Například jak se zorientovat v neznámém prostředí a najít sever bez použití kompasu. „Když budete umět použít mapu, kompas či buzolu, tak se nemůžete nikdy ztratit,“ zdůraznil poručík Pavel Vařeka ze 14. pluku logistické podpory. Děti už také vědí, jak si vybrat vhodné zázemí pro přístřešek, jak rozdělat oheň pomocí křesadla nebo dokonce chemickou reakcí. I znalost tzv. pravidla tří může leckomu zachránit život. „Pravidlo tří je užitečnou pomůckou, říká, že člověk vydrží 3 minuty bez vzduchu, 3 dny bez vody a 3 týdny bez jídla. Takže kdybyste se ztratili někde v lese, tak voda a teplo je to první, co si musíte nějakým způsobem zajistit,“ dodal poručík Vařeka.
Zdravověda aneb jak poskytnout první pomoc
Každý civilista má povinnost poskytnout první pomoc a pokusit se o záchranu lidského života. „Děti samozřejmě ještě nemají zdravotnické vzdělání, tak jejich pomoc začíná tím, že zavolají sanitku a poté na zraněného mluví a zůstávají s ním na místě,“ upřesnil rotný David Hušek. „Teoretické zkušenosti mám díky skautu, kam jsem chodila, ale zatím jsem ještě nikdy nikomu první pomoc dávat nemusela. Dneska jsem si vyzkoušela kamarádovi zaškrtit ruku. Asi bych panikařila, kdyby se někomu něco stalo doopravdy, ale myslím si, že už bych po dnešku byla schopná člověku pomoct,“ myslí si Soňa z 9.A ze základní školy v Heřmanově Městci. Během programu si děti mohly také vyzkoušet plynové masky nebo se dozvěděly, jaké prostředky použít pro improvizovanou ochranu dýchacích cest a povrchu těla.
Hledání min
Jedním ze stanovišť, které si pro děti připravili vojáci z Krajského vojenského velitelství Pardubice, bylo překonávání improvizovaného minového pole. „Úkolem je navigovat jeden druhého pomocí mapy a dalekohledu. Následně musí projít minovým polem celá třída z jedné strany na druhou,“ vysvětlil praporčík Radek Ptáčník. Mimo to byla pro žáky připravena také vojenská výstroj, kterou si mohli zájemci vyzkoušet.
Související články
Projekt POKOS navštívil děti v Jižních Čechách
Pracovníci odboru komunikace MO završili pro tento školní rok prezentování projektu POKOS na ...
-
05.05.2023
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
Projekt POKOS podpořil Den otevřených dveří u 74. mechanizovaného praporu
Vojenská technika, výcvik služebních psů, boj zblízka, základy přežití i vědomostní soutěže. ...
-
13.06.2023
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
Vojáci předávali dětem v rámci projektu POKOS své zkušenosti
Dalšími zastávkami pracovníků odboru komunikace MO k projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) ...
-
21.09.2023
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
V jednotě je síla. Projekt POKOS pokračuje na Olomoucku.
Ve dnech 11. a 12. října zavítali zástupci Odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem ...
-
16.10.2023
-
31 komentářů
-
Tisková zpráva
Načítám diskuzi...