Spojené státy pracují na jaderných hlavicích nové generace

-
6. 11. 2018
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Spojené státy v následujících 25 letech vyvinou devět nových či modernizovaných jaderných hlavic. V souvislosti s tím vzrostly odhady nákladů na jejich rozvoj a údržbu, jak zveřejnil Národní úřad jaderné bezpečnosti NNSA (National Nuclear Security Administration). NNSA dohlíží mimo jiné na správu, vývoj a likvidaci jaderných hlavic.
Očekávaná finanční zátěž vzrostla mimo jiné v důsledku letošní Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Americký prezident v NPR požaduje významné posílení amerického jaderného arzenálu.
Roční rozpočet NNSA nyní dosahuje 10,5 miliardy dolarů s očekávaným růstem až na dvojnásobek v roce 2043 (viz graf výdajů níže).
Podle Trumpa musí americké jaderné prostředky být „moderní, robustní, pružné v použití, odolné, připravené a vhodně nastavené k odvrácení hrozeb 21. století a pro uklidnění našich spojenců.“ V říjnu letošního roku pak Trump oznámil, že chce „alespoň desetinásobné posílení amerického jaderného arzenálu.“
Nová NPR potvrzuje nutnost dále rozvíjet jaderné zbraně a pracovat na robustní jaderné triádě – na jaderných zbraních odpalovaných ze vzduchu, moře a země.
NNSA pracuje na vývoji a modernizaci několika jaderných hlavic: W76-1, W76-2, W78, W80-4, W88 Alteration 370 a B61-12.
V letošním roce NNSA dokončí program prodloužení životnosti jaderných hlavic W76-0 (100 kt) ponorkových balistických střel Trident II. Každá střela Trident II pojme až 14 hlavic W76-0.
Hlavice W76-0 s prodlouženou životností 60 let jsou označovány jako W76-1. První hlavice W76-1 americké námořnictvo (US Navy) převzalo v roce 2008. Hlavice W76-0 zavedené poprvé do výzbroje v roce 1978 mají životnost pouze 20 let.
Další variantou těchto hlavic mají být zcela nové jaderné hlavice W76-2 (pět až šest kt) s nízkou silou exploze (low-yield). Vývoj W76-2 zmiňuje NPR a výroba je plánována na roky 2024 až 2025. Přestože celková cena programu není známa, ve fiskálním roce 2019 NNSA na vývoj W76-2 vyčlenila prvních 65 milionů dolarů.
Samotný projekt však vyvolal značný odpor významných bezpečnostních expertů, kteří považují „low-yield“ jaderné zbraně za nebezpečné a zbytečné. Největší obavy plynou ze snížení psychologického prahu použití těchto zbraní, a to i k řešení konvenčního konfliktu.
Odhadovaný roční rozpočet NNSA až do roku 2043. Modrá až červená označují nejnovější dolní a horní odhady s ohledem na požadavky NPR; větší foto / NNSA
Americký Kongres v červnu 2018 obdržel dopis vyzývající k zastavení financování tohoto programu, za který se podepsal například bývalý ministr obrany William Perry, bývalý ministr zahraničí George Schultz či penzionovaný generál James Cartwright a další.
Zmíněné balistické střely Trident II ke konci příštího roku obdrží modernizovanou verzi termonukleární hlavice W88 Alteration 370 (W88 / Mk5) (475 kt). Trident II na cíl doručí až osm hlavic W88. Cena programu je odhadována na 2,6 miliardy dolarů.
Poměrně unikátním programem je vylepšení hlavic W80-1 na verzi W80-4 (pět až 150 kt) pro nové střely s plochou dráhou letu LRSO (Long-Range Stand Off Weapon). Vývoj W80-4 skončí v příštím roce a samotná modernizace proběhne do roku 2031. Cena programu se odhaduje na 7,6 až 11,7 miliardy dolarů.
Americké letectvo se do roku 2030 dočká náhrady hlavic W78 (335–350 kt) umístěné na mezikontinentálních balistických střelách ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) LGM-30G Minuteman III.
Nové hlavice budou vyvinuté pro nástupce Minuteman II, který vzniká v rámci programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent). První střely GBSD s novou jadernou hlavicí vstoupí do služby po roce 2030.
Cena programu GBSD, jako nosného pilíře americké jaderné triády, má stát 100 miliard dolarů. Pouze vývoj hlavic pro GBSD přijde na 9,9 až 15,1 miliardy dolarů.
NNSA v roce 2020 začne s výrobou nejnovějších taktických jaderných pum B61-12. Americké letectvo si plánuje ponechat ve výzbroji 400 až 500 jaderných pum B61-12.
Hlavním úkolem NNSA je správa a údržba jaderných hlavic.
B61-12 získá nový inerciální navigační systém, který pracuje nezávisle na navigačních satelitech. Přesnost vzrostla také díky instalaci nových směrových křidélek na ocase pumy. B61-12 rovněž (na rozdíl od svých předchůdců) postrádá padák, který zpomaluje pád pumy a umožňuje posádce nosného letounu dostat se do bezpečí.
Pumy B61-12 může použít celá škála letadel, od bombardérů B-2 a B-21, až po víceúčelové letouny F-15, F-16 nebo F-35. Odhadované náklady programu modernizace hlavic B61-12 se pohybují mezi 7,3 až 9,5 miliardy dolarů.
Vývoj, údržbu a likvidaci jaderných hlavic jsou ale jen jednou z části rozpočtových nároků NNSA pro udržování amerického jaderného potenciálu. Kromě výše uvedených programů je zapotřebí investice směřovat do chátrající „jaderné“ infrastruktury, navýšení produkce plutonia a celkového zabezpečení všech zařízení. NNSA na výstavbu nutné infrastruktury v následujících 25 letech potřebuje 61,1 až 90,7 miliardy dolarů.
Podle Rozpočtového úřadu amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) modernizace a provoz amerického jaderného arzenálu v příštích 30 letech (do roku 2046) přijde na 1,2 bilionu dolarů (veškeré výdaje související s americkým jaderným potenciálem).
Překážkou v modernizaci amerického jaderného potenciálu však není pouze rozpočtová kapitola ‒ dokončení výše uvedených programů závisí také na výsledcích nadcházejících voleb. Někteří přední demokraté se již nechali slyšet, že nesouhlasí s tak ambiciózní modernizaci jaderných sil a vyhrazené finance chtějí použít pro jiné vojenské programy.
Zdroje: DefenseNews, NNSA, AllThingsNuclear
Související články
Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní
Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...
-
17.01.2018
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší
Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety ...
-
23.03.2018
-
67 komentářů
-
Jan Grohmann
NÁZOR: Jaderné bomby na Yellowstone ‒ Rusko opět hrozí apokalyptickou jadernou válkou
Tak, jako mnohokrát v minulosti, kdy se Rusko dostává do pro něj nevýhodné mezinárodně-politické ...
-
24.10.2018
-
157 komentářů
-
Jan Grohmann
Ponorková válka je zpět: Americká SSN(X) získá více torpéd
Americké námořnictvo (US Navy) změnilo požadavky na schopnosti nové třídy jaderných útočných ponorek ...
-
26.10.2018
-
88 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
DuPo: Trošku zapomínáš, že 90% těch výroků je jen propaganda co je udrží v křesle. Jedny i druhé. Pořád je pro ně lepší vládnou půlce světa a užívat si luxusu někde u moře. Než ...Zobrazit celý příspěvek
DuPo: Trošku zapomínáš, že 90% těch výroků je jen propaganda co je udrží v křesle. Jedny i druhé. Pořád je pro ně lepší vládnou půlce světa a užívat si luxusu někde u moře. Než umírat v bunkru na nemoc z ozáření.Skrýt celý příspěvek
Mám z toho takový logický pocit: Čím dřív bude celosvětová jaderná válka, tím je větší naděje na přežití. A jelikož jsme už dávno překročili možnou hranici přežití, tak je potřeba ...Zobrazit celý příspěvek
Mám z toho takový logický pocit: Čím dřív bude celosvětová jaderná válka, tím je větší naděje na přežití. A jelikož jsme už dávno překročili možnou hranici přežití, tak je potřeba zničit všechny vynálezce a výrobce jaderných zbraní, ať jsou na jakékoli straně. TAK UŽ TO KONEČNĚ SPUSŤTE! ČEKÁM.Skrýt celý příspěvek
Czertik: Tento článok bol o americkom jadrovom programe a Trumpových veľkohubých kydoch, je však jasné, že magori na ruskej strane nie sú o nič lepší, preto som v reakcii napísal ...Zobrazit celý příspěvek
Czertik:
Tento článok bol o americkom jadrovom programe a Trumpových veľkohubých kydoch, je však jasné, že magori na ruskej strane nie sú o nič lepší, preto som v reakcii napísal "spolu s idiotmi na opačnej strane barikády", čo je myslím celkom jasné. BTW, riziko nevidím v úmyselnom konaní USA či RF, ale práve v tom, že čím týchto nebezpečných hračiek bude viac, tým je riziko fatálneho zlyhania vyššie. A pošahanci typu Kima sú samozrejme kapitola sama o sebe.Skrýt celý příspěvekdupo jenze to prohlaseni "desetinasobne posileni arzenalu" musis brat hlavne jako politicke a na delani clony. Trump skutecne neplanuje vyrobit 9x tolik novych hlavic nez co maji ...Zobrazit celý příspěvek
dupo
jenze to prohlaseni "desetinasobne posileni arzenalu" musis brat hlavne jako politicke a na delani clony. Trump skutecne neplanuje vyrobit 9x tolik novych hlavic nez co maji ted.
A proc te zrovna znepokokuji amicke jaderne hlavice, ze dopkazi znicit svet nekolikrat ?
Proc ne ty ruske, kterych je vic ?
Nebo ruzni posahanci jako kim co je chteji ziskat ?Skrýt celý příspěvekDuPo:
V historii během Studené války bylo mnohem hůř a k žádné válce nikdy nedošlo. Trump nijak velký šílenec není. Co víc, on nerozhoduje o tom, zda zmáčkne tlačítko...DuPo:
V historii během Studené války bylo mnohem hůř a k žádné válce nikdy nedošlo. Trump nijak velký šílenec není. Co víc, on nerozhoduje o tom, zda zmáčkne tlačítko...Zdá sa, že svet nezadržateľne smeruje k jadrovej katastrofe a momentálne nie je nikto, kto by chcel a vedel toto šialenstvo zastaviť. Murphy totiž funguje celkom spoľahlivo, takže ...Zobrazit celý příspěvek
Zdá sa, že svet nezadržateľne smeruje k jadrovej katastrofe a momentálne nie je nikto, kto by chcel a vedel toto šialenstvo zastaviť. Murphy totiž funguje celkom spoľahlivo, takže veľký megaprúser, hoci aj bez priameho úmyslu je niekedy v budúcnosti nevyhnutný, pričom ani v minulosti vo viacerých prípadoch už k tomu moc nechýbalo. Zdravému rozumu sa vymyká potreba "desaťnásobného posilnenia jadrového arzenálu", keď už ten súčasný je schopný spoľahlivo zničiť svet hádam aj niekoľko krát. Šialenci ako Trump nepatria do Bieleho domu ale do cvokárne spolu s idiotmi na opačnej strane barikády a tými, kto ich volia.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...