Vývoj robotických protéz pokračuje mílovými kroky

Robotická protéza
Foto: Cílem je propojit živé tkáně a elektroniku / DARPA

Nástražné výbušné systémy IED si vybírají daň nejen ve formě zmařených životů, ale také značného množství zmrzačených civilistů a vojáků. A právě těm se snaží vyjít vstříc vědci a konstruktéři. Výsledkem jejich úsilí je obrovský rozmach robotických protéz, jež nahrazují lidské končetiny. Věda pokročila již tak daleko, že se protézy mohou chovat díky propojení nervů s „dráty“ jako vlastní, přirozené končetiny. Avšak i navzdory veškeré technologické vyspělosti bude cesta k dokonalé umělé končetině ještě dosti dlouhá.

Během období 2000 až 2011 podstoupilo 6144 amputací celkem 5694 amerických vojáků, tzn. že někteří dvě, ba dokonce i tři. Amputace nohou nebo rukou byly provedeny ve 2023 případech. Dvacet devět amerických vojáků přišlo o obě ruce, 360 vojáků o obě nohy, 227 vojákům byla odebrána dolní a horní končetina.

Aby v budoucnu mohli dostat plnohodnotnou robotickou náhradu za odebrané končetiny, spustila americká agentura DARPA řadu programů s cílem zlepšit stabilitu a citlivost nervového spojení.

Největší problém současných robotických protéz spočívá v tom, že se rozhraní mezi nervy a elektronikou po čase rozpadá. Proto není zatím možné „zabudovat“ protézu přímo do těla či končetiny, protože vědci zatím nedocílili časově neomezeného spojení mezi živou tkání a elektronikou.

Video: Zřejmě nejpokročilejší protéza na světě / YouTube

DARPA se v rámci programu RN-IT (Reliable Neural-Interface Technology) snaží najít příčinu toho, proč přestanou umělé protézy časem fungovat, a zaměřuje se na optimalizaci propojení nervů (mozku) a elektronických systémů protéz. A nejen to! DARPA si stanovila za cíl i vytvoření zpětné smyslové vazby, zprostředkovat „hmatové vjemy“. Díky tomu ucítí člověk s protézou i předmět, jehož se dotkne.

Jak by to mohlo fungovat v praxi, ukazuje veterán seržant Glen Lehman, který byl zraněn v Iráku. Ruku mu lékaři amputovali nad loktem. Pomocí technologie cílené svalové zpětné inervace TMR (Targeted Muscle Re-innervation) vědci stabilně propojili nervová zakončení v zachovalých svalech s robotickou protézou. A tak si prozatím nejpokročilejší robotickou protézu můžete prohlédnout na připojeném videu.

Současné robotické protézy mají jednu nevýhodu: nemají smyslovou zpětnou vazbu. Protéza seržanta Lehmana je ovšem vybavena plochým nervo-elektrickým rozhraním (FINE), jež umožnilo pacientovi získat cit v některých prstech náhradní ruky.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka v Iráku způsobila revoluci ve válečné medicíně

Jako každý válečný konflikt i ten v Iráku přinesl velký pokrok ve válečné medicíně. Irácká válka ...

Speciální škrtidlo břicha zachrání lidské životy na bojišti

Jedním z hlavních důvodů smrti na bojišti je masivní ztráta krve při střelném zranění či výbuchu. ...

Počty IED v Afghánistánu opět rekordní

V minulém roce byl ustaven smutný rekord v počtu IED v Afghánistánu. V roce 2011 bylo odpáleno nebo ...

Veteránský příspěvek pro veterány - poprvé v ČR

Nadační fond REGI Base I. připravil ambiciózní projekt, Investiční životní pojištění REGI LIFE, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Radek
  09:00 05.06.2013

  to je zase jednou pěkná diskuze.pacifisti atd ať jdou brečet na úplně jinej web.článek byl o pokroku ve vývoji protéz a z toho budo mít profit nejen raněný veteráni..

  to je zase jednou pěkná diskuze.pacifisti atd ať jdou brečet na úplně jinej web.článek byl o pokroku ve vývoji protéz a z toho budo mít profit nejen raněný veteráni..

 • Dan
  21:47 04.06.2013

  Přihlouplí pacifisti nevšimli na jakých jste stránkách proč sem vůbec lezete..... Ty řeči typu vojáci si za to můžou sami, dobře jim tak a podobně. Uvědomte si, že největší pokrok ...Zobrazit celý příspěvek

  Přihlouplí pacifisti nevšimli na jakých jste stránkách proč sem vůbec lezete..... Ty řeči typu vojáci si za to můžou sami, dobře jim tak a podobně. Uvědomte si, že největší pokrok v medicíně jsou za války. Navíc myslíte si snad, že využití bude pouze pro vojáky?! A když už jsme u toho voják je až ten poslední kdo si vybírá bitvu. To dělají politici, které volíte Vy!!!!Skrýt celý příspěvek

 • Shal
  20:57 04.06.2013

  To: Kolemjdouci

  A kdo by nechtěl prodat, když za ni dostane dobře zaplaceno. Ropy je na světě dost.

  To: Kolemjdouci

  A kdo by nechtěl prodat, když za ni dostane dobře zaplaceno. Ropy je na světě dost.

 • Nalim
  14:40 04.06.2013

  Nic naplat, válčení technologii svědčí.
  Allahu akbar

  Nic naplat, válčení technologii svědčí.
  Allahu akbar

 • Kolemjdouci
  14:20 04.06.2013

  waggon: samozrejme je levnejsi ji kupovat. Ale pouze v pripade, ze jsou dodavatele ochotni prodat. USA si proste nechteji zopakovat ropnou krizi..

  waggon: samozrejme je levnejsi ji kupovat. Ale pouze v pripade, ze jsou dodavatele ochotni prodat. USA si proste nechteji zopakovat ropnou krizi..

 • waggon
  14:06 04.06.2013

  a jeje zase ten nesmysl, ze USA bojuju kvuli rope. Opravdu me zarazi, ze ti kdo takove nesmysly siri zapomínají na jedno, pokud by chteli ropu, daleko levnejsi je ji kupovat (i ...Zobrazit celý příspěvek

  a jeje zase ten nesmysl, ze USA bojuju kvuli rope. Opravdu me zarazi, ze ti kdo takove nesmysly siri zapomínají na jedno, pokud by chteli ropu, daleko levnejsi je ji kupovat (i přes ruzne sankce).

  Jinak velmi pekny clanek!Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  13:05 04.06.2013

  Bencroft: Britská a francúzska neaktivita pri Hitlerovom rozťahovaní po európe je niečo trochu odlišné od ťaženia za ropou, nemyslíš? Samozrejme, tvrdiť, že vojak si môže za ...Zobrazit celý příspěvek

  Bencroft:
  Britská a francúzska neaktivita pri Hitlerovom rozťahovaní po európe je niečo trochu odlišné od ťaženia za ropou, nemyslíš?

  Samozrejme, tvrdiť, že vojak si môže za zranenie sám je patetické, na druhú stranu, kto ide do vojny dobrovoľne, ide s tým, že je ochotný to zranenie riskovať, takže v istom ohľade, to je len a len pravda.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:39 04.06.2013

  Povedeny clanek, i kdyz nepredstavuje ctenari nic, co by slibovalo zasadnejsi zmenu. Obcan: Silni, chytri a drzi vzkvetaji a vnucuji svou vuli ostatnim a slabi, pomalejsi a ...Zobrazit celý příspěvek

  Povedeny clanek, i kdyz nepredstavuje ctenari nic, co by slibovalo zasadnejsi zmenu.

  Obcan:
  Silni, chytri a drzi vzkvetaji a vnucuji svou vuli ostatnim a slabi, pomalejsi a utlocitni chradnou a musi poslouchat. V tom se nelisi mezinarodni diplomacie od pretlacovani na piskovisti ve skolce. Koukat ma ty ( obzvlast ZRANENE) vojaky, jakoze si za to muzou sami je sice prijemne alibisticke, ale i propastne neznale a naivni. Vojaci casto nepochazeji z vyzsich vrstev spolecnosti. Hodnekrat to jsou chudi kluci, co takhle vydelavaji, nebo skutecni patrioti, kteri moralku konfliktu proste NERESI, protoze narozdil od nekterych "obcanu" svou zemi (tj. rodinu, kamarady, mesto, umeni, kulturu, holky na ulicich, narodni jidlo - proste VSECHNO z ceho se ta zeme sklada) skutecne miluji a jsou ochotni pro ni nejen zabijet, ale i zemrit.

  Neni vetsi lasky, nez postavit sve smrtelne telo mezi ty jez milujes a peklo valky. Plati to ale i obracene, pri valce utocne. Tedy za predpokladu, ze tam vojak vyrazil z presvedceni, a ne z donuceni.Skrýt celý příspěvek

 • Bencroft
  10:00 04.06.2013

  Občane, takže podlá Vás zájmy daného státu leží jen a pouze na jeho hranici? To co se děje za jeho, hranici se ho absolutně netýká a nemá "právo" do toho mluvit, ovlivňovat to, ...Zobrazit celý příspěvek

  Občane, takže podlá Vás zájmy daného státu leží jen a pouze na jeho hranici? To co se děje za jeho, hranici se ho absolutně netýká a nemá "právo" do toho mluvit, ovlivňovat to, řešit to? No jsem rád, že nestojíte v čele žádného státu, protože takový stát by hodně rychle přestal existovat.
  Myslím, že vám chybí základní znalostí toho, jak funguje svět a držíte se opravdu naivistického a infaltilního vidění světa.
  Díky názorum jako je tenhle, se mohl Hitler roztáhnout po Evropě.Skrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  07:17 04.06.2013

  obcan:
  Řekl bych, že končetiny se dají ztratit i jinak než v boji.

  obcan:
  Řekl bych, že končetiny se dají ztratit i jinak než v boji.

 • obcan
  23:03 03.06.2013

  Hmm, co tak neist okupovat ine staty a nestratit koncatiny kvoly zaujmom inych. Jedna vec je obrana vlasti ked vas napadnu a druha je ist bojavat na opacny koniec sveta a hlupo ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, co tak neist okupovat ine staty a nestratit koncatiny kvoly zaujmom inych. Jedna vec je obrana vlasti ked vas napadnu a druha je ist bojavat na opacny koniec sveta a hlupo verit ze tym chranim svoju vlastSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...