Vývoj ruského protivzdušného systému S-500 Prometej finišuje

Zatím nejlepší vyobrazení odpalovacího vozidla kompletu S-500. / Almaz-Antej

Podle velitele ruských vzdušných a kosmických sil (VKS) Viktora Bondareva ruská armáda v nejbližší budoucnosti získá komplety protivzdušné obrany (PVO) S-500 Prometej. Hlavní předností S-500 je schopnost postřelovat mezikontinentální balistické rakety ICBM (InterContinental Ballistic Missiles) a hypersonické aerodynamické cíle.

„Ročně dostáváme pět kompletů protiletadlových raketových systémů S-400 a nové radary — tempo nám vyhovuje, probíhá další vývoj, s průmyslem nestojíme na místě, urychleným tempem se vyvíjí nejnovější systém S-500, a v nejbližší době přijde do výzbroje vojsk protivzdušné obrany," komentoval současný stav vývoje S-500 Bondarev.

Brzké zavedení systému S-500 potvrzuje i náměstek vrchního velitele VKS generálporučík Viktor Gumennyj:”Jednotky protivzdušné obrany masově přecházejí na pokročilé raketové systémy země-vzduch Pantsir-S1 (krátký a střední dosah - pozn. red.) a S-400, které jsou známe v Rusku i zahraničí. Očekáváme, že brzy do služby vstoupí raketové systémy země-vzduch S-350 Vitjaz a S-500 a také řada sofistikovaných radarů.”

S-350 Vitjaz je vyvíjený systém středního dosahu (max. 120 km). S-350 Vitjaz je určen pro teritoriální obranu, zatímco výkonově podobný Buk-M3 (dosah 75 km) je určen k přímé ochraně pozemních sil na frontě.

Komplety S-400/S-500 se budou vyrábět v závodech v Nižnij Novgorodu a Kirovu. Závody byly slavnostně otevřeny v minulém roce a jejich výstavba stála 65 miliard rublů (28,7 miliard Kč). V Kirovu se budou vyrábět střely země-vzduch, v Nižnij Novgorodu pozemní části S-400/S-500. Po plném rozběhnutí sériové výroby v Nižnij Novgorodu najde práci 3500 lidí a v továrně u města Kirov 380 lidí.

Vývoj S-500 podle deníku Svobodnaja Pressa  začal v roce 2004 a k prvnímu odpalu střel země-vzduch došlo v roce 2009. Cílem vývojářů bylo vytvořit systém schopny ničit ICBM středního doletu (do 3500 km) a hypersonické (> Mach 5) aerodynamické cíle.

Pro boj s ICBM S-500 získá dvě nové střely 77N6-N a 77N6-N1. V boji s aerodynamickými cíli S-500 využije především střely kompletu S-400.

Přesné parametry S-500 jsou utajovány a zveřejněné schopnosti jsou pouze neoficiální. „Úlohou nového systému je ničení balistických a křídlatých raket nepřítele a boj s jeho letectvem. To je logické. Nicméně řadu takticko-technických dat a bojových schopností S-500 neznáme. Hodnotit můžeme pouze to, co lze zjistit z otevřených zdrojů a co uniklo do médií," říká Sergej Denisencev, vojenský expert ruského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST).

Podle neoficiálních údajů dokáže S-500 pomocí střel 77N6-N a 77N6-N1 ničit balistické cíle na vzdálenost až 600 km a ve výšce až 200 km. Obě střely ničí cíl přímým zásahem.

Maximální dosah S-500 proti aerodynamickým cílům je 400 km. Na tuto vzdálenost S-500 dokáže postřelovat velké, výrazné a cenné cíle - bombardéry, letadla včasného varování a řízení (AWACS) či radioelektronického boje. Zóna zaručeného zásahu (no-escape zone), ve kterém letoun nemůže střele manévrem uniknout, bude o několik desítek kilometrů menší (záleží na výšce letu).

Za pozornost stojí, že brzké dokončení vývoje kompletu S-500 Gumennyj oznámil již na začátku roku 2016. „Očekáváme, že první systémy protivzdušné obrany S-500 dostaneme velmi brzy,” uvedl v dubnu 2016 pro Russia Today Gumennyj. Podlé tehdejšího článku měl být první komplet S-500 dodán do konce roku 2016 a do roku 2020 celkově pět kompletů S-500.

První S-500 budou včleněny do protiraketové soustavy A-135, která chrání Moskvu před útoky ICBM. Dlužno však dodat, že při masovém jaderném útoku na Moskvu poletí desítky ICBM se stovkami jaderných hlavic. Komplet A-135 proto nezvládne nic víc, než oddálit zničení Moskvy o pár minut.

Podobně jako americké systémy protiraketové obrany THAAD nebo SM-3 je tak S-500 určen především jako ochrana před “darebáckými” státy.

Zdroj: Army Recogniton; Russia TodaySvobodnajaPressa 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Státní zkoušky ruského bitevního vrtulníku Mi-28NM

V letošním roce započnou státní zkoušky ruského bitevního vrtulníku Mi-28NM, vylepšené verze Mi-28N ...

Rusko pokračuje v přezbrojování na tanky T-72B3

Ruská armáda pokračuje v přijímání modernizovaných tanků T-72B3. Ruské jednotky v oblasti Rostov u ...

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

Rusko buduje mobilní strategickou protivzdušnou obranu

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany vytváří vysoce mobilní jednotky strategické ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  18:16 20.04.2017

  Polemik, Kozlus: To byla narážka na to zda není lepší podobná investice do letectva. To už v několika válkách dokázalo odrazit letectvo nepřítele. Tedy dokázalo i ubránit ten most ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polemik, Kozlus: To byla narážka na to zda není lepší podobná investice do letectva. To už v několika válkách dokázalo odrazit letectvo nepřítele. Tedy dokázalo i ubránit ten most na rozdíl od PVO systémů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:15 19.04.2017

  Ikdyby ta raketa stala stejne jako F-35, tak je to fuk, protoze nejde ani tak o cenu te rakety, ale o cenu toho, co ta PVO brani. A ne jen financni cenu. Most nemusi stat zase tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ikdyby ta raketa stala stejne jako F-35, tak je to fuk, protoze nejde ani tak o cenu te rakety, ale o cenu toho, co ta PVO brani. A ne jen financni cenu. Most nemusi stat zase tak moc, ale po znicenym moste se moje jednotky nepresunou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  12:55 19.04.2017

  Jirosi: v ziadnej, pretoze taka valka tu po WWII este nebola kde by proti sebe stali 2 moderne a navzajom vyrovnane armady. Irak a Lybia neboli moderne ani vyrovnane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: v ziadnej, pretoze taka valka tu po WWII este nebola kde by proti sebe stali 2 moderne a navzajom vyrovnane armady. Irak a Lybia neboli moderne ani vyrovnane USA.

  Drahsie tie PVO strely ako era nebudu, pretoze jednak era novsich generacii su cim dalej radove drahsie a drahsie (detto stealth) a jednak ta PVO nebude urcite po malom ere palit tu najvacsiu a najdrahsiu anti-ICBM strelu s dosahom do stratosfery ale mensiu a lacnejsiu na to urcenu (S-400/S-500/S-xxx disponuju viacerymi typmi striel) ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  12:39 19.04.2017

  Petr M: ja tomu rozumiem :-)
  Ja som len reagoval na konstatovanie autora v clanku, ktorym "zlahcil" vyznam tej ruskej PVO. Ochranit pred masivnym utokom ICBM nedokaze ziadna PVO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: ja tomu rozumiem :-)
  Ja som len reagoval na konstatovanie autora v clanku, ktorym "zlahcil" vyznam tej ruskej PVO. Ochranit pred masivnym utokom ICBM nedokaze ziadna PVO na svete (nielen ruska, takze nema cenu toto hodnotit), ale dokaze ziskat aspon nejaky cas na odvetne opatrenia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Centaur
  11:25 18.04.2017

  Jestli jim to půjde stejně dobře a rychle jako třeba s PAK Fa, T-14 či dalšími ruskými zázračnými zbraněmi, které deklasují vše co má západ k dispozici, tak se naši vnuci mohou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli jim to půjde stejně dobře a rychle jako třeba s PAK Fa, T-14 či dalšími ruskými zázračnými zbraněmi, které deklasují vše co má západ k dispozici, tak se naši vnuci mohou těšit za zajímavé exponáty muzejního typu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:03 16.04.2017

  Mně by spíše zajímalo ve kterých válkách dokázala kvalitní PVO skutečně zastavit nepřítele ?

  Až kluci vyvinout systém S-X000, nebudou ty střely nakonec dražší než letadla i z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně by spíše zajímalo ve kterých válkách dokázala kvalitní PVO skutečně zastavit nepřítele ?

  Až kluci vyvinout systém S-X000, nebudou ty střely nakonec dražší než letadla i z výcvikem pilota ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  16:48 16.04.2017

  Polemik: Moskvu poletí desítky ICBM se stovkami jaderných hlavic.
  Pro tvoji informaci Americké střely Minuteman III mají pouze jednou dvě nebo 3 hlavice, tak ty počty jsou trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polemik: Moskvu poletí desítky ICBM se stovkami jaderných hlavic.
  Pro tvoji informaci Americké střely Minuteman III mají pouze jednou dvě nebo 3 hlavice, tak ty počty jsou trochu mimo a navíc na jedno Město??? Doba letu icmb z USA do Ruska je aspoň 20 minut, takže by byl dostatek času zareagovat a odpálit vlastní rakety, i z ponorek, dát povel bombardérům.
  I kdyby byla nečekaným prvním úderem zničena Moskva i Ruské velení, které by nestačilo zareagovat, systém odpálí všechny střely automaticky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  15:35 16.04.2017

  pan Grohmann, ziadny protiraket.dazdnik na svete nedokaze uchranit mesto/stat pri masivnom jadrovom utoku - ziaden na svete, ani zapadny nie. Takze nema cenu sa o tom bavit. Jedina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pan Grohmann, ziadny protiraket.dazdnik na svete nedokaze uchranit mesto/stat pri masivnom jadrovom utoku - ziaden na svete, ani zapadny nie. Takze nema cenu sa o tom bavit. Jedina vec o com sa da bavit je kolko casu dokaze protiraket. dazdnik ziskat pred znicenim seba sameho a objektu/mesta/statu ktory chrani k tomu aby sa stihla uskutocnit odveta. To vsak nijak neznizuje kvality A-135, S-400 ci S-500, detto ked S-400/500 maju aj ine vyuzitie nez len postrelovanie ICBM.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:52 15.04.2017

  To je neuveriteľné, ako sa Rusku aj v čase tvrdých sankcií a nízkych cien ropy darí dokončovať rozbehnuté projekty a financovať nové. Tým najnovším je vývoj stealth bombardéra PAK ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je neuveriteľné, ako sa Rusku aj v čase tvrdých sankcií a nízkych cien ropy darí dokončovať rozbehnuté projekty a financovať nové. Tým najnovším je vývoj stealth bombardéra PAK DA, ktorý sa dostáva do ďalšej fázy. Dňa 13. apríla bola podpísaná zmluva na vyhotovenie testovacích prototypov, pričom prvý let je naplánovaný na rok 2025.
  Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  21:50 14.04.2017

  "Dlužno však dodat, že při masovém jaderném útoku na Moskvu poletí desítky ICBM se stovkami jaderných hlavic. Komplet A-135 proto nezvládne nic víc, než oddálit zničení Moskvy o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Dlužno však dodat, že při masovém jaderném útoku na Moskvu poletí desítky ICBM se stovkami jaderných hlavic. Komplet A-135 proto nezvládne nic víc, než oddálit zničení Moskvy o pár minut."
   
  pan Grohmann, za tych par minut navyse ale Rusi stihnu odpalit desiatky svojich ICBM so stovkami jadrovych hlavic na agresora, co sposobi aj jeho znicenie. Sice o par minut neskor, ale zarucene. A ten to dobre vie. V pripadnom nuklearnom konflikte NEBUDE ziadny vitaz, ale LEN porazeni.
   
  To, zda Rusové dokáží provést jadernou odvetu, nemá absolutně nic společného s tím, jestli bude Moskva srovnána se zemí nebo ne. Admin 
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirka_Zlín
  21:13 14.04.2017

  I když každá obrana jde překonat, zjevně se jedná o systémy, jenž dokážou útočníkovi "zkazit odpoledne".
  Vycházím z toho jak usilovně se "západ" snažil, snažil, a bude snažit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I když každá obrana jde překonat, zjevně se jedná o systémy, jenž dokážou útočníkovi "zkazit odpoledne".
  Vycházím z toho jak usilovně se "západ" snažil, snažil, a bude snažit zdržet či zastavit dodávky i méně dokonalých kompletů do zemí jako například Írán apod.
  Ono i v době "obtížně" zjistitelných letadel je dosud většina letectva na radarech velmi dobře vidět a pasivní radary také existují....
  Například i ojedinělý sestřel, nedejbože se ztátou či zajmutím posádky, je u našich současných spojenců vnímán hodně negativně a i to ovlivňuje jejich rozhodnutí o uskutečnění vojenských operací.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:00 13.04.2017

  raziel87: ale S-25 je(byla) úzkoprofilová záležitost pro protiraketovou obranu Moskvy. Spousta bunkrů, spousta betonu, stacionární radary. A k tomu hlavice o jaderné "voltáži" z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: ale S-25 je(byla) úzkoprofilová záležitost pro protiraketovou obranu Moskvy. Spousta bunkrů, spousta betonu, stacionární radary. A k tomu hlavice o jaderné "voltáži" z které by dneska válečným jestřábům padaly poslední vlasy :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:29 13.04.2017

  Ty údaje ale nejsou na jednu stranu nic světoborného. Domnívám se, že skutečné charakteristiky budou o něco vyšší. Pokud mě paměť neklame, tak už systém S-25 Berkut měl schopnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty údaje ale nejsou na jednu stranu nic světoborného. Domnívám se, že skutečné charakteristiky budou o něco vyšší. Pokud mě paměť neklame, tak už systém S-25 Berkut měl schopnost postřelování balistických cílů až do rychlosti 4 800m/s - na konci 70. let. Výškový dosah byl ale nedostatečný - cca 35 -38 000m.

  Balistické rakety s doletem do 2 500km by měla být schopna sestřelit i letitá S - 300VM/Antej 2500.

  Podle těch informací mi to nějak smrdí, buď jsou rusy blbí a zase vyvíjejí souběžně
  několik systémů PVOS s velmi podobnými charakteristikami, nebo ten systém dosáhne výš - na hračky z DARPY, X-37 atd

  2 RiMr
  +1 pobavil ))
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:46 13.04.2017

  KOLT:
  Jeden system pouzivajici vice raket je urcite fajn, ale kapacita odpalovacich vozidel je omezena, ikdyz se do tubusu pro dalekonosnou raketu nacpou 4 kratkodosahove. Taky je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  Jeden system pouzivajici vice raket je urcite fajn, ale kapacita odpalovacich vozidel je omezena, ikdyz se do tubusu pro dalekonosnou raketu nacpou 4 kratkodosahove. Taky je vyhodnejsi rozmistit po krajine vice prostredku, at muzou radarovat/strilet na stridacku a presouvat se, nez kdyz ztratou jednoho radaru a dvou odpalovacich vozidel prijdu o znacnou cast kapacity. Navadeci linky pro rizeni raket taky nejsou nafukovaci. Rusove maji tu PVO/PVOS hodne odstupnovanou a vzhledem k rozloze braneneho uzemi, mi prijde zbytecne ubrat kapacitu nejvykonejsiho systemu, aby strilel na nejakych 20-50 km. Musel by se navysit pocet tech nejvykonejsich systemu (aby bylo dost odpalovacich vozidel na pokryti vsech vzdalenosti) a nevim, jestli by to bylo levnejsi, nez kdyz fungujou s nejakym dalsim, ale slabsim a jen strednedosahovym systemem.


  Navic, pokud ten novy Buk M3 opravdu zvladne 75km dalkove a ma se na nej vlezt 6 raket na odpalovaci a 12! na prepravne/odpalovaci vozidlo, tak je to velka palebna sila, kterou bych velmi rad zaclenil na stredne vzdalene cile. Jo, posadit to na kolovej podvozek a priradit k PVOS, ne jen k PVO by bylo fajn.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:33 13.04.2017

  Takeda - pokud je to, jak si to (možná mylně) představuji, tak by to mohlo slušně (i v ekonomickém smyslu) fungovat při obraně citlivých území Ruska. Ale ta prostřední vrstva (tj. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda - pokud je to, jak si to (možná mylně) představuji, tak by to mohlo slušně (i v ekonomickém smyslu) fungovat při obraně citlivých území Ruska. Ale ta prostřední vrstva (tj. relativně levná a relativně dlouhoruká) mi chybí jednak v operacích typu Syrie (jo, protiassadovské síly letectvo nemají, ale A2/D2 si tam Rusko dělá buď částečně děravé, anebo drahé) nebo u námořních sil.
  Z mého pohledu otázka zní:

  -je Buk M3 opravdu na úrovni doby i proti špičkovému nepříteli (u mě mírná skepse)?
  -není ta S-350 právě tento "chybějící článek" a o generaci až dvě modernější nástupce Buku (který modernizovaný nepochybně bude na řadu bojišť ještě dlouho stačit)? navíc pokud se nemýlím, S-350 má velmi slušné schopnosti proti raketám, což se o Buku moc tvrdit nedá.
  -nebo Pancir M převezme roli relativně dlouhé a levné ruky (udávané parametry naznačují, že by na to měl)?
  -a co na to Jan Tleskač?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:27 13.04.2017

  Napadá mě, podobně jako u článku o mobilní PVO, jestli S-350/400/500 nebudou schopné střílet i rakety s podobnými parametry, včetně ceny, jako střílí právě Buk. Pak by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napadá mě, podobně jako u článku o mobilní PVO, jestli S-350/400/500 nebudou schopné střílet i rakety s podobnými parametry, včetně ceny, jako střílí právě Buk. Pak by bylo prakticky zbytečné k nim přidávat ještě jeden systém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  13:16 13.04.2017

  RiMr71: že by usilovná příprava na Velikonoce?

  fenri: Jo, ekonomika používání těhle vyspělých protileteckých systémů by mne taky zajímala... Nebo to Rusové prostě vidí jinak a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: že by usilovná příprava na Velikonoce?

  fenri: Jo, ekonomika používání těhle vyspělých protileteckých systémů by mne taky zajímala... Nebo to Rusové prostě vidí jinak a neřeší, kolik stojí jeden sestřel čehokoli?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:52 13.04.2017

  ...to jsou nějaké skvrny na SLunci, nebo z jakého důvodu to tady vypadá jak kdyby byli všichni na šrot?

  ...to jsou nějaké skvrny na SLunci, nebo z jakého důvodu to tady vypadá jak kdyby byli všichni na šrot?

 • fenri
  11:50 13.04.2017

  Parametry jo, jen mi moc nesedí svojí věkovitostí k ostatním. Ale možná M3 nemá s původním BUKem už mnoho společného.

  Parametry jo, jen mi moc nesedí svojí věkovitostí k ostatním. Ale možná M3 nemá s původním BUKem už mnoho společného.

 • KóĎA
  11:30 13.04.2017

  fenri: Buk 3M?

  fenri: Buk 3M?

 • fenri
  11:23 13.04.2017

  KóĎA: já měl právě dojem (zdůrazňuji" dojem), že 300 je nahrazováno 400/500 a 350 tvoří mezeru mezi nimi a Pancirem. Ale je fakt, že min. 300 má řadu hodně odlišných verzí.
  Pořád ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: já měl právě dojem (zdůrazňuji" dojem), že 300 je nahrazováno 400/500 a 350 tvoří mezeru mezi nimi a Pancirem. Ale je fakt, že min. 300 má řadu hodně odlišných verzí.
  Pořád mi v tom chybí nějaká relativně levná, mobilní a relativně autonomní vrstva mezi Pancirem a S-xxx. Přecijenom střely do S400/500 asi stojí ranec. Ale pokud ty nové Pancire mají mít (+/-) dvojnásobný dostřel, pak to dává smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  11:14 13.04.2017

  fenri: já bych to rozdělil na protivzdušnou obranu objektovou (státu) - S400/500 s vlastní ochranou v podobě Pancířů a vojskovou protivzdušnou obranou S-350 (nahradí S-300V), dále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: já bych to rozdělil na protivzdušnou obranu objektovou (státu) - S400/500 s vlastní ochranou v podobě Pancířů a vojskovou protivzdušnou obranou S-350 (nahradí S-300V), dále Buky a na nejnižší úrovni Tory, Tungusky, ?Pancíře?)
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  10:59 13.04.2017

  Fenri stebou se nebudu obtezovat jeto jen slovickareni jsi jen hnup koncim debatu s tebou!
  Luky mrkni na odkazy THAAD ER kez byto schvalili bylo by to velmi zajimave. Rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri stebou se nebudu obtezovat jeto jen slovickareni jsi jen hnup koncim debatu s tebou!
  Luky mrkni na odkazy THAAD ER kez byto schvalili bylo by to velmi zajimave. Rakety dostanou mnohem vetsi prumer pro zasobu paliva kdy dolelet ci dostrel by mohl byt zvysen k 800az1000km .
  Jinak Luky omlouvam se zato psani nemam tak dokonaly telefon, notebook a pc nevedu. Diky za pochopeni
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:59 13.04.2017

  Tu mezeru by mohl vyplnit systém 9K317 BUK.Ten se sice používá pro PVO vojsk,ale myslím že PV prostředky i letectvo spolu budou na určité úrovni stejně spolupracovat,ať už patří k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu mezeru by mohl vyplnit systém 9K317 BUK.Ten se sice používá pro PVO vojsk,ale myslím že PV prostředky i letectvo spolu budou na určité úrovni stejně spolupracovat,ať už patří k PVOS nebo PVOV.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:50 13.04.2017

  Ze začátku textu článku mi vyplývá, že PVO má být tvrořena triádou S400/500 (s různou škálou střel), S-350 a S1 Pancir. Je to tak? Přijde mi docela velká mezera (hlavně v ceně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze začátku textu článku mi vyplývá, že PVO má být tvrořena triádou S400/500 (s různou škálou střel), S-350 a S1 Pancir. Je to tak? Přijde mi docela velká mezera (hlavně v ceně raket) mezi Pancirem a vyššími systémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:49 13.04.2017

  Pepine, pověz nám "co se bude dit jestli to schvali pohlavari za velkou louzi!"

  Pepine, pověz nám "co se bude dit jestli to schvali pohlavari za velkou louzi!"

 • fenri
  10:47 13.04.2017

  Pepine, ne neskončil:
  -Ztrojený vykřičník je znakem psychické lability a emoční nezralosti. Dtto dvojitý otazník.
  -Sito je nástroj na prosévání, ty patrně myslíš si to
  -Za davej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepine, ne neskončil:
  -Ztrojený vykřičník je znakem psychické lability a emoční nezralosti. Dtto dvojitý otazník.
  -Sito je nástroj na prosévání, ty patrně myslíš si to
  -Za davej si bacha má být čárka, lépe rozdělit do dvou vět.
  -Můj otec i matka jsou, na rozdíl od tebe, schopni dát dohromady větu bez hrubky a nepíší do fór o věcech, o kterých ani netuší, jak se píší.
  -Jde vidět? Ne, česky je správně JE vidět.
  -V čem spočívá chabost mých znalostí, oproti tvým, když jsem pouze opravil tvojí neschopnost pojmenovat zbraň bez chyb? Konkrétně?
  Poslední věta nedává sémantický ani syntaktický smysl a je zjevně produktem mozku těžce postiženého progresivní paralýzou. Ba, chybí zde i logika.
  Když dovolíš, bacha si dávat nebudu. Pologramotný obecní prosťáček strachu mi nenahání ni v nejmenším :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  10:28 13.04.2017

  Kruan: z kremlobotu jste zapomnel na Siggiho. Ten kdyz neco napise, tak je to jen emocionalni vyblitek.

  K tematu jako obvykle nemam nic jednoduse z duvodu, ze jako obvykle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan: z kremlobotu jste zapomnel na Siggiho. Ten kdyz neco napise, tak je to jen emocionalni vyblitek.

  K tematu jako obvykle nemam nic jednoduse z duvodu, ze jako obvykle nezname fakticke moznosti diskutovanych technologii a je to vetsinou plana diskuse (ano obecne je zde par vyjimek, napada mne Shania, Starlight, ...).
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  10:11 13.04.2017

  Fenri!!! Uz si skoncil?? Az budes chtit nekoho ponizovat tak sito rekneme na ferovku!! Davej si bacha takhle si mluv o svem fotrovi ci matce! Jde videt ze sve znalosti mas opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri!!! Uz si skoncil?? Az budes chtit nekoho ponizovat tak sito rekneme na ferovku!! Davej si bacha takhle si mluv o svem fotrovi ci matce! Jde videt ze sve znalosti mas opravdu chabe, kdyz nevis co se bude dit jestli to schvali pohlavari za velkou louzi!
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:57 13.04.2017
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  To je zase debata.
  Pepine, s vašimi znalostmi je tak nějak jedno, čemu byste dal přednost. Pište raději o paličkování, ale prosím, ne česky ani anglicky.
  Iron Dome je systém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je zase debata.
  Pepine, s vašimi znalostmi je tak nějak jedno, čemu byste dal přednost. Pište raději o paličkování, ale prosím, ne česky ani anglicky.
  Iron Dome je systém naprosto jiné kategorie než S-400/500. Je to Iron Dome, čili Železná kupole, nikoliv Iron Doom, čili Železná zkáza.
  Arrow má dvě R.
  Systém se píše s tvrdým Y.
  A až budou v p*deli ryby, nebudou muset být v rybníce...Každopádně reálně parametry S-500 natož budoucího THAAD ER nikdo nezná, takže tvrzení od exota, co ani netuší, jak ty systémy jmenují, k čemu jsou a nedá do kupy větu v češtině, o výrazné superioritě jednoho systému je velmi úsměvné.

  Doufám, že můj text nevyvolá více než 10 tradičně kvalifikovaných příspěvků geroje z Ábíčka.

  Marthy - ano, podle většiny pramenů (otázka, zda od sebe neopisují) byl turecký Phantom sestřelen Pantsirem.
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  08:56 13.04.2017

  S-500 bude špičkový jako všechny ruské systémy hlavně na papíře - statistiky praví, že k sestřelení jednoho letounu západní konstrukce bylo zapotřebí cca 100 PLŘS sovetsko/ruského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S-500 bude špičkový jako všechny ruské systémy hlavně na papíře - statistiky praví, že k sestřelení jednoho letounu západní konstrukce bylo zapotřebí cca 100 PLŘS sovetsko/ruského původu..
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  07:52 13.04.2017
  Oblíbený příspěvek

  Kruan-myslím že ne,ten letoun byl sestřelen systémem Pancir S-1.
  Pokud se nepletu Sýrie vůbec systém S-300 nemá,sice se plánovalo že ho koupí ale na nátlak Izraele a SSA nebyl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan-myslím že ne,ten letoun byl sestřelen systémem Pancir S-1.
  Pokud se nepletu Sýrie vůbec systém S-300 nemá,sice se plánovalo že ho koupí ale na nátlak Izraele a SSA nebyl dodán.Kdesy jsem četl že systémy S-300 původně určené pro Sýrii byly nakonec dodány Iránu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:38 13.04.2017

  Radek novak:
  Politickej nedostupnosti ruských systémov sa môžete iba tešiť. Rovnako tak tomu, že ste S-300 prezieravo prenechali Slovensku. Mimo údržby je totiž takmer na všetko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radek novak:
  Politickej nedostupnosti ruských systémov sa môžete iba tešiť. Rovnako tak tomu, že ste S-300 prezieravo prenechali Slovensku. Mimo údržby je totiž takmer na všetko potrebné povolenie Rusov. Povolenie na ostré streľby v rámci cvičenia sme dostali prvýkrát až po viac ako 20 rokoch od zavedenia systému v OSSR.
  Iste, silnejším hráčom ako Turecko alebo Čína by si také zmluvné podmienky dať nedovolili, ale pre nás by bol ruský systém vždy zbraňou proti nám samotným.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  06:37 13.04.2017

  Kruan - nic moc nasazeni zadna slava. Dal bych jednoznacne prednost americko-izraelskym arow ci iron doom daviduv prak velmi propracovanejsi sistem z nej vysledky jedna strela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan - nic moc nasazeni zadna slava. Dal bych jednoznacne prednost americko-izraelskym arow ci iron doom daviduv prak velmi propracovanejsi sistem z nej vysledky jedna strela jeden cil. A az udelaji v USA THAAD ER tak svymi parametry velmi prekona S-500.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  00:36 13.04.2017

  armataratata: ano, s S-300 v roce 2012 armáda al-Asada sestřelila turecký RF-4E.

  armataratata: ano, s S-300 v roce 2012 armáda al-Asada sestřelila turecký RF-4E.

 • armataratata
  23:52 12.04.2017

  Mají vlastně systémy S-300 nebo S-400 vůbec na kontě nějaký ověřený sestřel? Byly někdy reálně a úspěšně použity?

  Mají vlastně systémy S-300 nebo S-400 vůbec na kontě nějaký ověřený sestřel? Byly někdy reálně a úspěšně použity?

 • len-on17
  23:37 12.04.2017

  Dlužno však dodat, že při masovém jaderném útoku na Moskvu poletí desítky ICBM se stovkami jaderných hlavic.
  ZKUS NEDODÁVAT KOKOTINY!

  Dlužno však dodat, že při masovém jaderném útoku na Moskvu poletí desítky ICBM se stovkami jaderných hlavic.
  ZKUS NEDODÁVAT KOKOTINY!

 • Kruan
  23:20 12.04.2017

  Нитуп

  С етим я соглзсен

  Посмотрим што вам скажет Кремлъ цереэ несколько лет

  Нитуп

  С етим я соглзсен

  Посмотрим што вам скажет Кремлъ цереэ несколько лет

 • logik
  23:04 12.04.2017

  Radek novak:
  ač se Ti to nemusí líbit, tak o ruských systémech víš ... Já také. Je možné, že jsou opravdu nejlepší a je možné, že si rusové "trochu vymýšlí". Jaké jsou skutečné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radek novak:
  ač se Ti to nemusí líbit, tak o ruských systémech víš ... Já také. Je možné, že jsou opravdu nejlepší a je možné, že si rusové "trochu vymýšlí". Jaké jsou skutečné schopnosti S400 ví jen uživatel křišťálové koule.

  Pravděpodobně je to technika na špici své kategorie... ale jestli ostatní převyšuje, nebo jestli je třeba ve skutečnost horší v identifikaci a zachycování reálných hrozeb, to bez té křišťálové koule nikdo neví. Teda kromě Rusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nitup
  22:46 12.04.2017

  По моему вероятно С-500 будет самой мощной системой ПВО в мире, но главной проблемой для нас очень медленная скорость производства таких систем. Надеюсь, что новые заводы помогут ...
  Zobrazit celý příspěvek

  По моему вероятно С-500 будет самой мощной системой ПВО в мире, но главной проблемой для нас очень медленная скорость производства таких систем. Надеюсь, что новые заводы помогут её немножко повысить.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  22:40 12.04.2017

  Radek novak: hele...opět nic nového, jen pár chlubivých keců:

  "Až S-400 dostane nové hypersonické rakety, ve světe nemá konkurenci. "

  "Zaleží za výrobní kapacitě té nové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radek novak: hele...opět nic nového, jen pár chlubivých keců:

  "Až S-400 dostane nové hypersonické rakety, ve světe nemá konkurenci. "

  "Zaleží za výrobní kapacitě té nové továrny"

  a na závěr perla:

  "Škoda, že pro nás jsou ruské pvo systémy z politického hlediska nedostupné,"

  Tak drahý novaku, až budete mít, co nabídnout, přijďte a ukažte to. Březové metličky nebereme. Do té doby si svého čumprdlíka schovej za zip.


  Stejně je zvláštní, že největší úspěchy jste měli v době Chruščova a dnes na něj plivete síru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radek novak
  22:02 12.04.2017

  Ač se to někomu nemusí líbit, Ruské systémy protiletadlové, protiraketové obrany jsou špičkové, Až S-400 dostane nové hypersonické rakety, ve světe nemá konkurenci. Na S-500 Rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ač se to někomu nemusí líbit, Ruské systémy protiletadlové, protiraketové obrany jsou špičkové, Až S-400 dostane nové hypersonické rakety, ve světe nemá konkurenci. Na S-500 Rusové spěchat moc nemusí, když budou mít upgradovaný S-400 se střelami 77N6-N a 77N6-N1. Zaleží za výrobní kapacitě té nové továrny a kolik ty nové střely budou stát.
  Škoda, že pro nás jsou ruské pvo systémy z politického hlediska nedostupné, snad se aspoň podaří získat systém středního dosahu z Izraele např. Spyder-MR.
  Očekávám mínusy, protože můj příspěvek není protiruský:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:24 12.04.2017

  KOLT: Klid, nepamatuju si tady "kremlobota", kterej by se choval jako tenhle cestinar.

  KOLT: Klid, nepamatuju si tady "kremlobota", kterej by se choval jako tenhle cestinar.

 • Kruan
  21:04 12.04.2017

  KOLT: sorry, ale to by nešlo. Nemám rád extremisty a také ty, kteří pryzní můj mateřský jazyk...

  KOLT: sorry, ale to by nešlo. Nemám rád extremisty a také ty, kteří pryzní můj mateřský jazyk...

 • KOLT
  21:01 12.04.2017

  Kruane, nemohl byste přestat prudit? Tohle je úroveň některých místních kremlobotů...

  Kruane, nemohl byste přestat prudit? Tohle je úroveň některých místních kremlobotů...

 • Kruan
  20:49 12.04.2017

  jasně Kozlus...sice nevím přesně, na co tvůj příspěvek reaguje, ale možná jsi tím prokázal, že tě naučili tak nějak číst, ale na to psaní už zjevně nedošlo. Zkus to v azbuce, možná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jasně Kozlus...sice nevím přesně, na co tvůj příspěvek reaguje, ale možná jsi tím prokázal, že tě naučili tak nějak číst, ale na to psaní už zjevně nedošlo. Zkus to v azbuce, možná ti to půjde lépe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:25 12.04.2017

  Tady je zase yntelygentu..

  Tady je zase yntelygentu..

 • Petr M
  20:13 12.04.2017

  Zavádění s-500 bude pozvolné, ale stávající s-400 vyzbrojené střelami 77N6-N a 77N6-N1 budou relativně brzy.

  Zavádění s-500 bude pozvolné, ale stávající s-400 vyzbrojené střelami 77N6-N a 77N6-N1 budou relativně brzy.

 • PavolR
  19:40 12.04.2017

  ruleta:
  S-1000 už bude zostreľovať goauldské materské lode z orbitu ako vrabce. ;-)

  ruleta:
  S-1000 už bude zostreľovať goauldské materské lode z orbitu ako vrabce. ;-)

 • Kruan
  19:11 12.04.2017

  Celkem sranda, sledovat tyto vlhké sny třetího Říma. Před cca. 60-ti lety jim chybělo málo k tomu, aby rozdojili kozla. Předloni už skoro, ale opravdu za pár dní nahrazoval zlatý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celkem sranda, sledovat tyto vlhké sny třetího Říma. Před cca. 60-ti lety jim chybělo málo k tomu, aby rozdojili kozla. Předloni už skoro, ale opravdu za pár dní nahrazoval zlatý rublík dolar a už skoro vznikal nový státní útvar Novorusko.

  Loňský rok byl ve znamení velkého přítele Číny, které se prodá všechno ze Sibiře za gigantický ranec a opět to tak nějak nevyšlo, ostatně jako kdykoli jindy.

  A teď tu máme S-500.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  18:53 12.04.2017

  Uz se tesim jestli schvali modernizaci THAAD na THAAD ER. to by zastinil i tuto masinu.
  A vubec nez dojde k zavedeni vicero jednotek s S-500 tak to v rekach nejaka voda protece. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uz se tesim jestli schvali modernizaci THAAD na THAAD ER. to by zastinil i tuto masinu.
  A vubec nez dojde k zavedeni vicero jednotek s S-500 tak to v rekach nejaka voda protece. A jestli jestli objednaji zas par kusu tak jeto k nicemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  18:48 12.04.2017

  Nejak mi to evokuje, ze S1000 bude sestrelovat vse od cmelaka az po mezikontinentalni balisticke rakety. Takovy per partes postup.

  Nejak mi to evokuje, ze S1000 bude sestrelovat vse od cmelaka az po mezikontinentalni balisticke rakety. Takovy per partes postup.

 • RiMr71
  17:45 12.04.2017

  Ale jo, tohle má hlavu a patu a parametry, na rozdíl od jaderných vlaků a podobných **** velmi účelně a rozumně investované krví mužiků kropené rublíky.

  Ale jo, tohle má hlavu a patu a parametry, na rozdíl od jaderných vlaků a podobných **** velmi účelně a rozumně investované krví mužiků kropené rublíky.

 • alexa123
  16:48 12.04.2017

  ... systém schopny ničit ICBM středního doletu (do 3500 km.

  Ak to zoberiem doslova, tak je určený hlavne proti Francúzskym ICBM odpaľovaným z Francúzska. Keď to dosť preženiem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... systém schopny ničit ICBM středního doletu (do 3500 km.

  Ak to zoberiem doslova, tak je určený hlavne proti Francúzskym ICBM odpaľovaným z Francúzska. Keď to dosť preženiem tak Američanov sa to s ich ICBM netýka.
  Skrýt celý příspěvek