Vývoj ruského tanku Armata nabírá zpoždění

T-90 Den vítězství
Foto: T-90 cviční na oslavu Dne vítězství, ilustrační foto / DPA

Ruská armáda v minulém roce představila projekt zcela nového tanku Armata. Tento nový stroj má v budoucnu nahradit stroje T-72, T-80 a časem i nejmodernější T-90. Jak to u podobných projektů bývá, i vývoj tanku Armata nabírá zpoždění. Díky problémům se systémem řízení palby se celý vývoj protáhne o 6 měsíců.

Tank Armata, lépe řečeno platforma Armata, se má stát jediným typem hlavního bojového tanku (MBT) v Ruské armádě. Počítá se, že z dnešního počtu přibližně 20 000 tanků si ponechá ruská armáda pouze 2 300 nejmodernějších tanků Armata.

Platforma Armata se má však stát základem pro celou rodinu nových ruských obrněných vozidel. Na jeho základě tak vznikne například samohybné dělo, těžké bojové vozidlo pěchoty nebo těžké obrněné vozidlo pěchoty.  

Pro někoho může být překvapením, že se Rusové zbavují i „moderních“ tanků T-90. Podle ruského generála Nikolaje Markova je však koncepce T-90 zastaralá (jde vlastně o zásadně modernizovaný T-72). Navíc Markov tvrdí, že účinný dostřel je oproti srovnatelnému izraelskému tanku Merkava IV sotva poloviční.

Podle ruského deníku Izvestia však budou muset Rusové na svůj nový tank ještě počkat. Problém je se systémem řízení palby od holdingu Schwabe. Ruská armáda uvažuje, že na tomto klíčovém prvku tanku bude spolupracovat s běloruskou firmou Peleng. Ta již dodává systém palby do nejmodernějších ruských tanku T-90S.

Bělorusové potvrdili, že mají zájem spolupracovat s Ruskem na vývoji nového tanku Armata. Nicméně představitelé Schwabe, přičítají problémy se systémem palby svým dodavatelům optiky. Podstata samotného zaměřovacího systému má být v pořádku.

Koordinátor vývoje tanku, ruský tankový závod UralVagonZavod, ale předpokládá, že nový tank bude představen podle plánu již v záři na vojenské výstavě v uralském městě Nižnij Tagil. Pravděpodobně však pouze na statické ukázce, bez některých klíčových komponentů.

Zatím také platí slova ruského ministra obrany Yuri Borisova, který na rok 2014 plánuje podepsat s UralVagonZavod smlouvu na nákup prvních 16 kusů tanku Armata. Dodávky pak mají začít o rok později.

Oficiálně vývoj běží podle současného harmonogramu. V nedávné době ale viceprezident Dimitrij Rogozin varoval, že vývoj tanku Armata s největší pravděpodobností nabere dvouleté zpoždění.

Zdroj: World Review, Izvestia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko zavádí do výzbroje atomové ponorky čtvrté generace

Moskva intensivně buduje flotilu moderních atomových ponorek čtvrté generace. Svědčí o tom ...

Budoucnost ruských raketových vojsk

Rusko je vedle Spojených států amerických jediná země, která si nadále udržuje vysoké počty ...

Ruská armáda: přichází čas jestřábů

Z výroků, které zazněly během Společné schůze Akademie vojenských věd, která se v Moskvě konala tuto ...

Ruské stíhačky nad Japonskem opět rozvířily diskuzi o Kurilských ostrovech

Japonsko nemá dlouhodobé územní spory jen s Čínou, Jižní a Severní Koreou, ale také s Ruskem. Z toho ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ondřej Lacina
  12:48 17.03.2013

  Jsem velmi, velmi zvědavý, co nám tento nový ruský tank ukáže a přinese :) Jestli to nebude jenom kopie či změť dnešních nejmodernějších tanků jako Leopard 2A7 či Merkava Mk IV..

  Jsem velmi, velmi zvědavý, co nám tento nový ruský tank ukáže a přinese :) Jestli to nebude jenom kopie či změť dnešních nejmodernějších tanků jako Leopard 2A7 či Merkava Mk IV..

 • Jakub
  10:59 17.03.2013

  6 Mesiacov je problem ?
  A400 mala mat v 2012 uy 35 vyrobenych strojov takze.....

  6 Mesiacov je problem ?
  A400 mala mat v 2012 uy 35 vyrobenych strojov takze.....

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2