Vývoj ruského tanku T-14 Armata stále pokračuje

Vývoj ruského tanku T-14 Armata stále pokračuje
T-14 Armata v Moskvě / Wikimedia (Zvětšit)

Projekt tanku T-14 Armata je fascinující ukázkou toho, jak se ruská propaganda dokáže „utrhnout z řetězu“. Na jedné straně kremelské propagandistické noviny Sputnik News naznačují, že tank Armata dokáže bojovat na Marsu (!), na druhé straně vývoj tanku T-14 Armata není stále ukončen. V každém případě významnější roli T-14 Armata v ruském tankovém vojsku zastane nejdříve po roce 2030.

Ruské tankové vojsko technologicky zaostává

Ruská armáda má na první pohled impozantní počet tanků, zhruba 3000 v aktivní službě a další více než 10 000 (některé údaje mluví až o 20 000 tancích) v rezervě. Samozřejmě je nejasné, kolik tanků v aktivní službě je skutečně nasaditelných a v jakém technickém stavu jsou uložené tanky v rezervě.

Velikost a sílu ruského tankového vojska pochopitelně podporují mainstreamová ruská média, která především nejnovější ruský tank T-14 Armata označují za naprosto přelomový produkt, který nemá ve světě obdoby. Stejně tak je vytvářen všeobecný obraz o naprosté početní a technické dominanci ruských tankových vojsk.

Na druhou stranu, jak jsme ukázali v článku „Tajemství ruského „super“ kanónu 2A82-1M pro tank T-90M a T-14 Armata“, realita je poněkud chmurnější.

Vypovídající je počet tanků schopných výzbroji a ochranou konkurovat západním protivníkům:

 • Počet ruských tanků schopných prostřelit (pomocí podkaliberní munice) nejsilnější části čelního pancíře západních tanků ‒ 0
 • Počet ruských tanků s čelním pancířem schopným odolat moderní západní tankové munici ‒ 0

Ruský nejrozšířenější tank T-72B3/B3M (cca 1400 ks) s kanónem rodiny 2A46M jednoduše nedokáže probít nejsilnější části čelního pancíře západních tanků, protože nemůže používat potřebně výkonou munici (bavíme se o dominující podkaliberní průbojné munici APFSDS). Změna nastane až s příchodem modernizovaných tanků T-90M, i když zde je také riziko polovičního výsledku. Svařovaná věž T-90M získá moderní kompozitní pancíř Relikt, který s největší pravděpodobností zastaví moderní západní podkaliberní munici. Stejně tak T-90M zřejmě získá aktivní systémy ochrany (Arena nebo Afganit), který je použitelný zejména proti protitankovým řízeným střelám.

S výzbroji je to horší. Zatím není jisté, zda T-90M získá nejnovější kanón 2A82-1M a příslušnou moderní munici Vakuum. Armádní noviny byly po vydání výše uvedeného článku upozorněny, že T-90M získá pouze starší kanóny 2A46M. Stejnou informaci uvádějí i ruská média nebo propagační materiály. Pokud tedy T-90M získá jen starší kanón 2A46M, ruská armáda nebude mít jediný tank schopný probít nejsilnější částí čelního pancíře moderních západních tanků.

První tanky T-90M získá ještě letos 90. tanková divize (Čeljabinská oblast) v Centrálním vojenském okruhu. Ještě letos tak zřejmě zjistíme, jak je to s výzbroji u T-90M. V každém případě všechny oficiální komentáře ohledně T-90M se týkají moderní balistické ochrany a senzorů, naopak výzbroj se nijak nekomentuje, ač rozdíl v bojové hodnotě T-90M při použití kanónu 2A46M nebo 2A82-1M je propastný.

Na druhou stranu není třeba dodávat, že moderními západními tanky, jako jsou M1A2 Abrams nebo Leopard 2, nedisponují všechny alianční země, notabe Pobaltské země.

T-90M jako skvělý vývozní artikl

Na druhou stranu T-90M bude nepochybně díky skvělému poměru výkon-cena velmi úspěšným vývozním artiklem. Ostatně Indie si již objednala 464 tanků T-90MS (exportní verze) za 1,93 miliardy dolarů. Rozhodnutí bylo učiněno počátkem dubna a schváleno indickým premiérem Narendrou Modim. Nyní musí indické ministerstvo obrany a Rosoboronexport podepsat kupní smlouvu.

Indie podle blogu BMPD v letech 2001, 2006 a 2007 objednala 1657 tanků T-90S, z toho 248 byly vyrobeno přímo v ruské společnosti Uralvagonzavod (UVZ), 409 bylo sestaveno z dovezených dílů ve společnosti Heavy Vehicles Factory (HVF) v indickém městě Avadi a zbývajících 1000 tanků T-90S je v Indii vyráběno na základě ruské licence s termínem dodání do roku 2020.

Tempo výroby tanků v HVF je však velmi nízké a zřejmě nebudou splněny dohodnuté termíny. Stejně tak údajně existují problémy s kvalitou výroby. Zřejmě právě z toho důvodu Indie objednala T-90MS přímo z Ruska (buď hotové tanky nebo díly), což mimochodem udrží v provozu výrobní linku na tanky T-90 ve firmě UVZ. Ruská firma tak získá čas (a ochrání pracovní místa) do doby, než se ruská armáda rozhodne nakoupit větší počet tanků T-14 Armata a firma UVZ bude moci dokončit technologický přechod od výroby tanků na platformě T-72 (tedy i T-90) na platformu Armata.

V každém případě T-90MS je to nejlepší, co lze mimo západní tankovou techniku na zbrojním trhu pořídit. Exportní T-90MS svou nízkou cenou, jednoduchostí a spolehlivostí bude nepochybně zajímavým produktem pro státy, které si nemohou (ať už z finančních nebo politických důvodů) dovolit západní tanky.


T-90MS při testech

Armata v nedohlednu

Zpět k ruskému tankovém vojsku. Zvrat v technické nerovnosti ruských a západních tanků měl přinést tank T-14 Armata, resp. platforma Armata. Podle původních plánů (minimálně těch mediálních do února 2017) ruská armáda měla do roku 2020 obdržet 2300 tanků T-14 Armata, které se měly stát jediným typem aktivních tanků v ruské armádě. Od podzimu 2017 se mluvilo o dodání 100 tanků T-14 do roku 2020, což také nebude splněno.

Předností T-14 je zejména nový kanon 2A82-1M schopný střílet podkaliberní munici Vakuum a silná balistická ochrana, včetně aktivních systémů ochrany.

Problém je, že podle nejnovějších zpráv a oficiálních komentářů T-14 Armata stále podstupuje tovární zkoušky! „Pro pozemní síly byl vytvořen tank T-14 na platformě Armata, který nyní dokončuje tovární testy. Bojové vozidlo v roce 2019 začne se státními zkouškami ve výzkumných ústavech Ministerstva obrany Ruské federace,“ uvedlo před několika dny tiskové oddělení ruského ministerstva obrany.

O konci továrních zkoušek přitom ruští vedoucí představitelé mluvili již v roce 2015. Jinak řečeno, všechny doteď vyrobené tanky T-14 Armata jsou prototypy, které nesplňují požadavky ruské armády a nemohou být tedy nasazeny v aktivní službě. Stejně tak tedy všechny Armaty, které se ukázaly na přehlídce na Rudém náměstí, včetně těch, které se ukážou letos 9. května, neprošly státním zkouškami a jde tedy o prototypy.

Během armádní výstavy Armija 2018 přitom ruské ministerstvo obrany objednalo 132 tanků T-14 (zřejmě dva prapory, 82 tanků) a bojových vozidel pěchoty T-15. „Pokud jde o perspektivní platformu Armata, chci zdůraznit, že již dnes máme pevnou smlouvu na dodávku 132 kusů vozidel T-14 a T-15. Prvních devět vozů bude dodáno vojákům již v roce 2018 a podle současné smlouvy ministerstvo obrany obdrží všechna objednaná vozidla do roku 2022,“ uvedl tehdy na výstavě Aleksej Krivoručko, náměstek ministra obrany Ruské federace.

Podle prohlášení Jurije Borisova z února 2018 státní zkoušky vozidel Armata měly začít v roce 2018 a skončit do konce roku 2019. Pokud přijmeme tento časový plán, tak pokud začnou státní zkoušky letos, potrvají až do konce roku 2020 a tehdy poté (reálně v roce 2021) může být T-14 Armata skutečně oficiálně přijat ruskou armádou do výzbroje.

Nezapomeňme však, že podle dalších ruských odborníků, výcvik na moderních tancích (zvládnutí techniky i taktiky), jako je T-14 Armata, trvá až dva roky. Takže pokud použijeme západní vojenskou terminologii, první jednotky ruské armády s tanky T-14 dosáhnou plných operačních schopností nejdříve v roce 2023.

Realita zavádění T-14 do výzbroje ale může být ještě pomalejší, Igor Korotčenko, šéfredaktor vojenského magazínu Nacionalnaja oborona, uvádí: „Naše tanky jsou stále rozhodujícím faktorem při provádění bojové činnosti v pozemních silách, takže obnovená tanková flotila (příchod nového T-90M, modernizace tanků T-72 na úroveň T-72B3, vstup tanku Armata do služby) bude základem našich obrněných formací pro dalších 30 let.“

Ruský expert na obrněnou techniku Alexej Chlopotov (je často citován i webem Sputnik News), který píše známý blog Gur Khan attacks!, k tanku T-14 a k nekonečným továrním zkouškám píše: „A co se stane, když v roce 2019 potkají státní zkoušky T-14 problémy??? Konec konců, v řadě důležitých parametrů [T-14] neodpovídá technickému zadání! Napasuje se technické zadání na hotový tank??? Celkem vzato Soudruzi, je to velmi smutné! Miliardy byly utraceny za falešný tank s velmi pochybnou kvalitou.“


Představení tanku T-14, jak jinak, než s poznámkou z National Interest

Propaganda jako nedílná součást hry

V této věci musíme připomenout i další fascinující fenomén, a to nepsanou spolupráci ruských médií s americkým webem National Interest. Tento americký military web je prakticky každý týden (či v intervalu několika dní) citován (téměř výhradně jako jediný americký vojenský web) v nejrůznějších ruských médiích, včetně Sputnik News. Důvod je jednoduchý, National Interest zřejmě cíleně vydává pochvalné články o ruské technice, protože si je vědom toho, že ruská média na články budou odkazovat jako na názor „Amerického média“ nebo „Respektovaného amerického vojenského webu“. Sdílení přivádí samozřejmě více čtenářů k National Interest.

„Nejnovější ruský tank T-14 na základě univerzální pásové platformy ‚Armata‘, která má revoluční design, je v mnoha ohledech lepší než hlavní tanky NATO. To je závěr, k němuž došel autor Mark Episkopos amerického analytického časopisu National Interest v článku ‚Nový ruský tank Armata‘: nejlepší na světě,“ stojí například v pár dní starém článku ruské tiskové agentury RIA Novosti.

Co se týče poznámky o Marsu, šlo o testování ruské propagandy, jak bude reagovat cílové publikum (zda „to zkousne“). Reakce cílového publika (nejen západního) se profesionálně vyhodnotí a následně se nadpisy a články přizpůsobí.

Zdroj: IHS Janes, RIA Novosti, Gur Khan attacks!, TopWar

 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

NÁZOR: Tank T-14 Armata jako nástroj propagandy

Nový ruský tank T-14 Armata není zajímavý jen svými technickými parametry ale především tím, jak je ...

Ruská armáda tanky Armata nechce. Zde jsou důvody:

Na ruských serverech stále rezonuje silné rozčarování nad rozhodnutím vicepremiéra pro ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • palo satko
  16:16 01.05.2019

  Polozme si otazku: Kde v smere od Berlina na Moskvu koncia mosty s nosnostou 60 ton a viac? Niekde na Odre a Nise. Doklial nebudu take mosty na bielorusko-ruskej hranici, nemusia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polozme si otazku: Kde v smere od Berlina na Moskvu koncia mosty s nosnostou 60 ton a viac? Niekde na Odre a Nise. Doklial nebudu take mosty na bielorusko-ruskej hranici, nemusia sa Rusi bat Abramsov a Leopardov.
  A mozu sa Nemci bat Teciek? Nemusia, pokial zostanu v Nemecku. Nemci su realisti a bez Nemcov ziadna vojna nebude. Hans nema najmensiu chut bojovat s Ivanom.
  Takze Rusi mozu vyvyjat Armatu aj 50 rokov.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:55 01.05.2019
   Oblíbený příspěvek

   Že vás to baví...

   Německo dokázalo přesouvat 65t monstra do Ruska už v roce 1943.
   Ale chápu, že historie je pavěda...

   Že vás to baví...

   Německo dokázalo přesouvat 65t monstra do Ruska už v roce 1943.
   Ale chápu, že historie je pavěda...

   • palo satko
    20:02 01.05.2019

    Az cez vojnu a ked dostavali nakladacku. No a nepomohli im. Aj to je dejepis.

    Az cez vojnu a ked dostavali nakladacku. No a nepomohli im. Aj to je dejepis.

    • Slavoslav
     06:57 02.05.2019

     co nic nemeni na tom, ze dristas a 65t tanky sa dokazali do Ruska dostat a manevrovat tam uz peknych par desatroci dozadu

     co nic nemeni na tom, ze dristas a 65t tanky sa dokazali do Ruska dostat a manevrovat tam uz peknych par desatroci dozadu

     • palo satko
      19:44 02.05.2019

      To bola vojna a nie sutaz kto dovezie ku Kursku tazsi pre vitazstvo zbytocny crep.

      To bola vojna a nie sutaz kto dovezie ku Kursku tazsi pre vitazstvo zbytocny crep.

     • Slavoslav
      20:55 02.05.2019

      palko

      skusim pomaly tak citaj pozorne. Uz pred vyse 70 timi rokmi dokazali po rusku presuvat 65 tonove tanky. Paci nepaci tresol si blbost a nezmyselne na nej trvas

      palko

      skusim pomaly tak citaj pozorne. Uz pred vyse 70 timi rokmi dokazali po rusku presuvat 65 tonove tanky. Paci nepaci tresol si blbost a nezmyselne na nej trvas

  • flanker.jirka
   20:17 01.05.2019

   Abramsy už byly i na Baltu, nějak vám to nefunguje.

   Abramsy už byly i na Baltu, nějak vám to nefunguje.

  • GlobeElement
   12:23 02.05.2019

   Hm, a jak tedy po těch mostech s nízkou nosností jezdí vlaky? Lokomotiva řady 781 má hmotnost 116 tun. Nákladní vagóny mají nosnost 80 tun každý.

   Hm, a jak tedy po těch mostech s nízkou nosností jezdí vlaky? Lokomotiva řady 781 má hmotnost 116 tun. Nákladní vagóny mají nosnost 80 tun každý.

 • zdeno
  09:22 01.05.2019

  Zdravím všechny, propaganda a to státní ale hlavně firemní v této oblasti působí z obou stran velmi silně (viz propagační videa cílů naplněných hořlavinami pro efekt pro politiky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím všechny, propaganda a to státní ale hlavně firemní v této oblasti působí z obou stran velmi silně (viz propagační videa cílů naplněných hořlavinami pro efekt pro politiky a nic neříkající o skutečnosti). Rusové jsou mistry jak získat z minima maximum - jejich tankový vývoj je velmi dobrý jenže naráží na ekonomické možnosti - takže vznikají vždy kompromisy - jejich technika se vyrovná západní jen za určitých podmínek -teď jde o to jestli je uživatel umí využít. Dovoluji si nesouhlasit s autorem ohledně schopností zbraní tanků -moderní silně pancéřované věže skutečně neprobije ruský kanon ale neprobijí je ani západní kanony - takže tu jsou v nevýhodě ruské konstrukce, které tak silně pancéřované nejsou, s korbami a boky je to už na stejno -(kdysi se zkoušela munice T72 na standartním terči NATO - průbojnost nezjištěna prolétla zkrz a pokračovala dál , tuhle munici ale v současnosti nemáme, neměl ji ani Husajn (USA si to předem ověřily) užívaly ji jen SSSR a ve velmi omezeném množství státy VS ) tím chci říct že kanon T72 se správnou municí je i dnes do 2km velmi nebezpečný i pro moderní tanky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:15 01.05.2019

   "kdysi se zkoušela munice T72 na standartním terči NATO - průbojnost nezjištěna prolétla zkrz a pokračovala dál "

   A) Terč byl ke zkoušení přesností. Pak se bavíš o bíle desce, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "kdysi se zkoušela munice T72 na standartním terči NATO - průbojnost nezjištěna prolétla zkrz a pokračovala dál "

   A) Terč byl ke zkoušení přesností. Pak se bavíš o bíle desce, plátnu... Kdo by to čekal, že sabot proletí a bude pokračovat dal
   B) Bavíš se o zkoušce penetrace, a pak existuje maximální hodnota toho terč. Tedy znal by si údaj penetrace 1500+, nebo něco podobného.
   To, že by ta munice měla ještě větší penetraci je jiná otázka.
   Skrýt celý příspěvek

   • zdeno
    12:20 02.05.2019

    Omlouvám se, nemyslel jsem terč ale cíl - to je objekt o odolnosti asi T55 nebo M60 .

    Omlouvám se, nemyslel jsem terč ale cíl - to je objekt o odolnosti asi T55 nebo M60 .

   • Jirosi
    09:16 04.05.2019

    Takovým cílem, ale proletí sabot jako nic.

    Takovým cílem, ale proletí sabot jako nic.

 • SeaWolf
  14:20 30.04.2019

  Nedávno na mě vyskočilo tohle video s polemikou ohledně věže T-14 Armata.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Nedávno na mě vyskočilo tohle video s polemikou ohledně věže T-14 Armata.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Sanyo
  11:47 30.04.2019
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Západní a východní tanky (moderní) už proti sobě stály, že se tak dobře ví kdo koho probije a kdo ne? V závěru si utahujete (oprávněně) z ruské propagandy, na druhé straně ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Západní a východní tanky (moderní) už proti sobě stály, že se tak dobře ví kdo koho probije a kdo ne? V závěru si utahujete (oprávněně) z ruské propagandy, na druhé straně ale děláte totéž.
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   13:37 30.04.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Přesně tak, autor vůbec nebere v potaz tajný ruský plazmový štít a gravitační clonu!

   Přesně tak, autor vůbec nebere v potaz tajný ruský plazmový štít a gravitační clonu!

   • GlobeElement
    12:27 02.05.2019
    Oblíbený příspěvek

    A romulandské maskovací zařízení.

    A romulandské maskovací zařízení.

 • Polemik
  11:18 30.04.2019
  • (18)

  Tak smiešne úbohý rusofóbny PANFLET som už dávno nikde nečítal, gratulujem, autor získava hlavnú cenu - zlatú malinu !!! :-)

  Zrejme Grohmann zase raz ráno vstával ľavou nohou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak smiešne úbohý rusofóbny PANFLET som už dávno nikde nečítal, gratulujem, autor získava hlavnú cenu - zlatú malinu !!! :-)

  Zrejme Grohmann zase raz ráno vstával ľavou nohou a po čase sa v kúpeľni pozrel do zrkadla ... a vtedy to prišlo !! To uvedomenie si pre neho zrejme veľmi frustrujúcej reality - a síce, že sa na 99% podobá na V. I. Lenina !! Ktovie, možno už v detstve sa mu rovesníci za to v škole posmievali a možno ho aj šikanovali. Niet teda divu, že z duše nenávidí všetko ruské. Grohmann je vskutku žiarivým príkladom zarytého rusofóba. Smiešne len, ako sa to snaží zakrývať a tvári sa ako objektívny resp. nezávislý autor. Celý tento web je smiešny spolitizovaný rusofóbny panflet, z ktorého si už ľudia na nete robia posmech :-D Na pobavenie k rannej káve dobré... a to je tak všetko ;-)´
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   12:12 30.04.2019
   • (9)
   Oblíbený příspěvek

   Nikdo tě zde nenutí chodit - na Sputniku tě uvítají raději

   Nikdo tě zde nenutí chodit - na Sputniku tě uvítají raději

   • Polemik
    12:39 30.04.2019
    • (11)

    to je všetko na čo sa zmôžeš ako reakcia na to čo som napísal ?? Hmm, veľmi úbohé... :-/

    PS: na Sputnik nechodím, existujú aj nepolitické a vyváženejšie fóra ako Sputnik alebo AN ...
    Zobrazit celý příspěvek

    to je všetko na čo sa zmôžeš ako reakcia na to čo som napísal ?? Hmm, veľmi úbohé... :-/

    PS: na Sputnik nechodím, existujú aj nepolitické a vyváženejšie fóra ako Sputnik alebo AN ;-)
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     12:57 30.04.2019
     Oblíbený příspěvek

     nebud svina podel sa o ne :)

     ci budes drzat bobrika mlcania ako k udajom uverejnenym v clanku? lebo okrem urazok si sa v reakcii nezmohol na nic ine. Ale tak na druhej strane ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nebud svina podel sa o ne :)

     ci budes drzat bobrika mlcania ako k udajom uverejnenym v clanku? lebo okrem urazok si sa v reakcii nezmohol na nic ine. Ale tak na druhej strane pravda boli a rusofila naserie tak si aspon zanadava na autora

     PS: AN sa neprofilovali ako nestranne, ale jasne od zaciatku deklarovali stranu z aktoru kopu. Len na rozdiel od tvojich "hodnovernych" zdrojov nepotrebuju klamat
     Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     13:47 30.04.2019

     Nevím, proč bych se měl víc zastávat autora článku / provozovatele AN. Očividně tě tento web a jeho vedení vytáčí, tak můžeš využít práva na svobodný odchod jinam. Já na spoustu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nevím, proč bych se měl víc zastávat autora článku / provozovatele AN. Očividně tě tento web a jeho vedení vytáčí, tak můžeš využít práva na svobodný odchod jinam. Já na spoustu webů taky nechodím (Sputnik, Parlamentní listy a podobně) ale ani by mě nenapadlo tam plivat na tamní autory.
     Skrýt celý příspěvek

     • astor
      09:00 01.05.2019

      Ano, diskuse se vytrácí... Nahrazuje se překřikováním a snahou nepohodlného debatéra dehonestovat a vyloučit z diskuse.

      Ano, diskuse se vytrácí... Nahrazuje se překřikováním a snahou nepohodlného debatéra dehonestovat a vyloučit z diskuse.

     • Jirosi
      19:56 01.05.2019

      Astor: Kde v příspěvku vidíš diskuzi, případně snahu o ni vyvracením faktů...

      Astor: Kde v příspěvku vidíš diskuzi, případně snahu o ni vyvracením faktů...

     • astor
      20:49 01.05.2019

      Nevidím diskusi, ale to řvaní slyším.

      Nevidím diskusi, ale to řvaní slyším.

     • Slavoslav
      21:26 01.05.2019

      astor

      zaujimave, ze to tu citam zrovna od teba. Bol by si taky laskavy a dal mi dokaz na 2-3 tvoje prispevku ktore obsahovali enjake argumenty a boli k veci?

      lebo zvacsa su tu od ...
      Zobrazit celý příspěvek

      astor

      zaujimave, ze to tu citam zrovna od teba. Bol by si taky laskavy a dal mi dokaz na 2-3 tvoje prispevku ktore obsahovali enjake argumenty a boli k veci?

      lebo zvacsa su tu od teba len ideove zvasty a omacka
      Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   13:11 30.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Aneb když dojdou (nebo třeba nikdy nebyly) argumenty, nastupují osobní invektivy a urážky...

   Aneb když dojdou (nebo třeba nikdy nebyly) argumenty, nastupují osobní invektivy a urážky...

  • flanker.jirka
   13:23 30.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Polemiku, zkuste napsat sám něco jiného, pan Grohman uvádí dole pod článkem zdroje ze kterých čerpal.
   Když už kritika, tak se opřete alespoň do konkrétních vět v článku uvedených, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Polemiku, zkuste napsat sám něco jiného, pan Grohman uvádí dole pod článkem zdroje ze kterých čerpal.
   Když už kritika, tak se opřete alespoň do konkrétních vět v článku uvedených, napsat o rozsáhlém článku, dobře odzrojovaném s odkazy na další články, vše pouze v jedné větě, to je výkon!
   Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   13:38 30.04.2019

   ...nahoď čísla a zdroje, jinak víš co...

   ...nahoď čísla a zdroje, jinak víš co...

  • Lukash
   13:55 30.04.2019

   to vieš nieje panflet ako PAMFLET....

   to vieš nieje panflet ako PAMFLET....

  • stepan
   21:32 30.04.2019

   Jen si pockej, za par let tu treba NATO nebude, Rusove budou treba opet kamaradicci a Grohmann bude zpivat jinak ;-). Vzpominam si na ty zarputile "komunisty" u nas na vesnici ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jen si pockej, za par let tu treba NATO nebude, Rusove budou treba opet kamaradicci a Grohmann bude zpivat jinak ;-). Vzpominam si na ty zarputile "komunisty" u nas na vesnici (jednalo se o obycejne lidi, zadne cleny vysoke politiky...), co pred 89 rokem nezdravili jinak nez "soudruhu" a "se SSSR na vecne casy". Po prevratu otocili a zrazu "Amerika je nas spojenec" a "kapitalismus az do morku kosti". Typicti cynikove, takovych se najde vsude kolem, i tady na foru je jich hafo... I takovy byvaly predseda vyboru NATO je jednim z nich :-).
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:59 01.05.2019

    Máš vůbec povolení vyzrazovat záměry nepřítele?

    Máš vůbec povolení vyzrazovat záměry nepřítele?

 • Olivav
  10:15 30.04.2019

  Tady je hezké video, které Vám všem plně orientovaným v problematice možná otevře oči

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tady je hezké video, které Vám všem plně orientovaným v problematice možná otevře oči

  https://www.youtube.com/watch?...

 • pazuzu
  07:42 30.04.2019
  • (10)

  Zapadní tanky celkem propadly proti PTŘS v Iráku, Jemenu i Syrii. Tohle je trapný článek, nevím co takovou propagandou autor sleduje. Snad obyčejná choromyslnost.

  Zapadní tanky celkem propadly proti PTŘS v Iráku, Jemenu i Syrii. Tohle je trapný článek, nevím co takovou propagandou autor sleduje. Snad obyčejná choromyslnost.

  • Jan Grohmann
   08:40 30.04.2019
   • (7)
   Oblíbený příspěvek

   Trapný? No tak povídejte, co je na článku mylného? Vaše poznámka o PTŘS v Iráku je naprosto mimo. Nikde jsem nepsal, že západní tanky jsou nezničitelné.
   Chápu, že jste nasr... , ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Trapný? No tak povídejte, co je na článku mylného? Vaše poznámka o PTŘS v Iráku je naprosto mimo. Nikde jsem nepsal, že západní tanky jsou nezničitelné.
   Chápu, že jste nasr... , když čtete něco, co se vám nelíbí. Mám to taky tak. Zkuste spíše článek nečíst a rychle z webu odejít, než obhajovat něco, co očividně nechápete.
   Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   08:48 30.04.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   Saddam Husain roky budoval obrovský tankový zbor lebo veril, že práve v Iraku sa uskutoční obrovská tanková bitka ktorá potvrdí jeho dominanciu. Obrázky stoviek zničených tankov ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Saddam Husain roky budoval obrovský tankový zbor lebo veril, že práve v Iraku sa uskutoční obrovská tanková bitka ktorá potvrdí jeho dominanciu. Obrázky stoviek zničených tankov T-72 sú dostupné. Stačí len dohľadať. Pokiaľ viem, tak v Iraku neprišli američania o jedinú tankovú posádku.
   Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    12:00 30.04.2019
    Oblíbený příspěvek

    americania neprisli o nikoho, lebo ich tanky posobili v prostredi totalnej vzdusnej nadvlady, absolutnej informacnej a operacnej prevahy. Iracke velenie bolo vybombardovane, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    americania neprisli o nikoho, lebo ich tanky posobili v prostredi totalnej vzdusnej nadvlady, absolutnej informacnej a operacnej prevahy. Iracke velenie bolo vybombardovane, rozvratene, operacne povedomie nulove, prehladove prostriedky eliminovane, iracania v tankoch strielali v podstate na to co videli cez mieridla. Americke tanky boli moderna generacia na rozdiel od starych irackych tankov, preto nemali v situacii vseobecnej paniky a dezorganizacie najmensiu sancu. Bolo by zvlastne, ak by americania o niekoho vobec prisli. Jedine ak friendly fire.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:05 30.04.2019

     Proto se tomu říká válka....

     Proto se tomu říká válka....

    • Miroslav
     12:18 30.04.2019
     Oblíbený příspěvek

     Myslím, že Jirosi to popísal úplne presne a veľmi stručne. Nehľadiac na to, že iracké T-72 boli menej výkonné exportné verzie a vycvičenosť posádok bola tiež asi nie na práve ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že Jirosi to popísal úplne presne a veľmi stručne. Nehľadiac na to, že iracké T-72 boli menej výkonné exportné verzie a vycvičenosť posádok bola tiež asi nie na práve optimálnej úrovni tak ,,Matka všetkých bitiek" ako ju Saddam nazýval sa prakticky ani neuskutočnila. Aj v prípadoch, že stál Abrams proti T-72 tak iračania ťahali za kratší koniec. Buď ani nestihli vystreliť, trafiť nepriateľa a keď sa im to už aj podarilo, tak neboli schopní prebiť pancier Abramsu
     Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      17:10 30.04.2019

      To je síce pravda, ale ani originál ruské posádky by nedopadli omnoho lepšie.

      Problém irackých tankistov bol hlavne v ich zúfalom systéme riadenia paľby, kde na tom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je síce pravda, ale ani originál ruské posádky by nedopadli omnoho lepšie.

      Problém irackých tankistov bol hlavne v ich zúfalom systéme riadenia paľby, kde na tom sovietske/ruské tanky neboli veľmi lepšie a to už potom nezachráni žiadny výcvik .....
      Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   08:50 30.04.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   A ty ruské snad ztráty neměly? Na webu je spousta videí, jak T-72 hoří po zásahu PTŘS. Žádný tank neunese pancíř, který by jej spolehlivě chránit ze všech směrů. Článek neřeší ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A ty ruské snad ztráty neměly? Na webu je spousta videí, jak T-72 hoří po zásahu PTŘS. Žádný tank neunese pancíř, který by jej spolehlivě chránit ze všech směrů. Článek neřeší odolnost proti PTŘS použitým v gerilovém boji, ale střet tanku proti tanku. A tam ty ruské ztrácejí.
   Skrýt celý příspěvek

 • korbendalas
  06:00 30.04.2019

  V článku se neuswtále mluví o nepřekonatelnosti pancíře západních tanků ale když se kouknu na ztráty Iráckých abramsů nebo saudskýách ve verzi S vycházející ze SEP2(3) kdy na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku se neuswtále mluví o nepřekonatelnosti pancíře západních tanků ale když se kouknu na ztráty Iráckých abramsů nebo saudskýách ve verzi S vycházející ze SEP2(3) kdy na některých videích je vidět i zásah do věže poměrně starou vezrí ruských ATGM a tank je vyřazen? nebo ztráty Leopardů v sýrii u tureckých jedotek tak to neni zase tak slavný se západníma tankama, sice maj super dokonalej pancíř na čele věže ale pravděpodobbnost čelního zásahu když se podívam n desítky videí je stejně mizivá všichni to dostávají z boku nebo zezadu, je sice video dky to dostane abrams čelně v ulici v iráku ale to je spíš rarita a stejně vyhořel takže nevidim duvod proč stavět kanon na prustřel cce 2-4 m čtverečních přední plochy pancíře , radši postavim tank typu T-90 co je rychlej v terenu a vymanevruje těžky bezmála 70 tunový západní tanky, mimochodem právě hmotnost západních tanků je jejichvelká slabina, na doupově M1A2 při cvičení zapadli každou chvíli stačilo trochu mokřejší podloží a šli na lano, pokud tedy někdo uvažuje o nějakým konfliktu s ruskem měl by si uvědomit že bude muset jezdit v terenu kde neni dostatčná unostnost na tyhle váhy takže sice velkej z čela neprustřelnej ale co je mu to platný když ho objede i T-72 a pustí mu to z boku?
  P.S. jen připomínka , naše T-72 CZM4 jsou chválený že maj dobrej kanon a novu munici co zvyšuje jeho kvality a chce mi tu autor říct že novej ruskej kanon a jejich nová munice bude horší? nemyslim si, moc by mě zajímalo kolik střeleckých zkoušek u zminovaných modelů v článku viděl a měl k nim podklady že muže tohle tvrdit.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   06:41 30.04.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   Boje ve městě jsou až konečnou fází války. Těm předchází manévrové boje v terénu. Pokud v těch nezvítězíš, nemáš šanci ani v těch městech.

   Boje ve městě jsou až konečnou fází války. Těm předchází manévrové boje v terénu. Pokud v těch nezvítězíš, nemáš šanci ani v těch městech.

  • Scotty
   07:24 30.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   T-72 CZM4 určitě kvůli kanónu chválená není. Je to v podstatě původní kanón z T72M s malou úpravou, naopak povodní stabilizace která v M4 zůstala je terčem kritiky téhle ...
   Zobrazit celý příspěvek

   T-72 CZM4 určitě kvůli kanónu chválená není. Je to v podstatě původní kanón z T72M s malou úpravou, naopak povodní stabilizace která v M4 zůstala je terčem kritiky téhle modrnizace.
   Co se týče pohyblivosti a snadnosti zapadení tanků máte taky zajímavé představy. Například Leopard 2 je jeden z nejrychlejších tanků současnosti, je třeba rychlejší než T90.
   Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   08:42 30.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   "radši postavim tank typu T-90 co je rychlej v terenu a vymanevruje těžky bezmála 70 tunový západní tanky"

   Lehčí neznamená rychlejší, Abramsy a Leopardy mají dostatečně výkonné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "radši postavim tank typu T-90 co je rychlej v terenu a vymanevruje těžky bezmála 70 tunový západní tanky"

   Lehčí neznamená rychlejší, Abramsy a Leopardy mají dostatečně výkonné motory. Ostatně jak tahle teorie o vymanévrování funguje v praxi bylo vidět v první válce v Iráku. T-72 vs. Abrams. Iráčani dosáhli pár zásahů, ale nic neprošlo pancířem Abramsu. Nebo Sherman/T-34 vs. Tiger. Na každý Tiger připadlo několik zničených středních tanků, protože zepředu ho prostě neprobily.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    08:51 30.04.2019

    To si mu jen nalil vodu na mlýn!
    Dnešní Rusko si, ale taktiku ztrát nemůže dovolit. Nedisponuje převahou jakou měli na bojišti Shermany+T-34. Oba tyto tanky byli vyrobeny v 10 000 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To si mu jen nalil vodu na mlýn!
    Dnešní Rusko si, ale taktiku ztrát nemůže dovolit. Nedisponuje převahou jakou měli na bojišti Shermany+T-34. Oba tyto tanky byli vyrobeny v 10 000 sériích.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   08:44 30.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Kde je v článku napsáno, že západní pancíř je nepřekonatelný? Píšu o "nejsilnějších částech čelního pancíře" a bavím se o podkaliberních nábojích.

   Kde je v článku napsáno, že západní pancíř je nepřekonatelný? Píšu o "nejsilnějších částech čelního pancíře" a bavím se o podkaliberních nábojích.

  • RiMr71
   14:40 30.04.2019

   ...a zdrojem pro tvá tvrzení je zpravodajská agentura "Jedna paní povídala" nebo "Chlapiřikali"?

   ...a zdrojem pro tvá tvrzení je zpravodajská agentura "Jedna paní povídala" nebo "Chlapiřikali"?

 • vasekcer
  22:56 29.04.2019

  Nač tedy se má zvyšovat rozpočet na zbrojení, když je Rusko tak slabé a má tak béčkovou techniku, mám dojem, že když nato vydává na zbrojení 20x tolik co Rusko, mělo by to stačit, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nač tedy se má zvyšovat rozpočet na zbrojení, když je Rusko tak slabé a má tak béčkovou techniku, mám dojem, že když nato vydává na zbrojení 20x tolik co Rusko, mělo by to stačit, ne?
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   00:52 30.04.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   V konvečnom konflikte by sa samozrejme ekonomická prevaha západu nakoniec prejavila. Aj keď Rusko by zrejme malo na to, aby v prípade útoku dokázali preniknúť hlboko do Európy, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V konvečnom konflikte by sa samozrejme ekonomická prevaha západu nakoniec prejavila. Aj keď Rusko by zrejme malo na to, aby v prípade útoku dokázali preniknúť hlboko do Európy, dlhodobo by taký stav neudržali.

   Okrem toho, aj keby NATO malo absolútnu prevahu tak to neznamená, že musí útočiť. Poviem to asi takto. Ja som vcelku veľký chlap, vysoký, 105 kilo. Roky som strávil dvíhaním železa vo fitness. Ale to neznamená, že musím napadnúť 70 kilového maňasa len preto, že by som ho pravdepodobne nasekal ako žito. Okrem toho, nikto mi nezaručí, že sa nebude brániť tak, že mi pri troche šťastia napríklad zlomí nos.

   Takže sa pýtam, prečo by NATO napriek prevahe (vojenskej aj ekonomickej) malo útočiť na Rusko. Aký význam by to malo?
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    11:47 30.04.2019
    Oblíbený příspěvek

    Lebo všetci chcu predsa utočiť na rusko! Pre jeho nerastné suroviny a zdevastovanú prírodu. Ako inak by sa udržali pri moci autokrati a ich oligarchovia ako týmto spôsobom, že bude ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Lebo všetci chcu predsa utočiť na rusko! Pre jeho nerastné suroviny a zdevastovanú prírodu. Ako inak by sa udržali pri moci autokrati a ich oligarchovia ako týmto spôsobom, že bude vytvárať dojem vonkajšieho ohrozenia a domáce publikum nebude hlúpo riešiť nepodstatné veci ako biedu, ekologiu, školstvo a zdravotníctvo ked im hrozí že ich napadne hnusný skazený západ...
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:22 30.04.2019

    Protože bankéři musejí z něčeho žít. A budou je při životě držet různé relativně nesmyslné hrátky, které ve výsledku mají za cíl točit peníze a donutit jednu nebo druhou stranu si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Protože bankéři musejí z něčeho žít. A budou je při životě držet různé relativně nesmyslné hrátky, které ve výsledku mají za cíl točit peníze a donutit jednu nebo druhou stranu si u nich půjčovat na úrok peníze. A obezliček v podobě náboženství, politickém uspořádání se najde vždy dost. Kdo chce psa být tak si tu hůl opravdu najde.
    V současnosti mají politici boha v podobě ekonomického růstu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:38 30.04.2019

     V sociálních programech a školství se také dají utratit nekonečné peníze!

     V sociálních programech a školství se také dají utratit nekonečné peníze!

   • semtam
    12:30 30.04.2019

    Miroslav

    V první řadě konvenční konflikt mezi jadernými mocnostmi by dřív či později vedl k použití těchto zbraní a po tom nikdo netouží. To je i ten důvod, co drží mocnosti po ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav

    V první řadě konvenční konflikt mezi jadernými mocnostmi by dřív či později vedl k použití těchto zbraní a po tom nikdo netouží. To je i ten důvod, co drží mocnosti po dlouhá desetiletí od těla.
    Za další, válka není jen o ekonomice (mírové). Záleží také na tom, jak je stát připraven na válečné dění ať surovinově či již počítá s válečnou ekonomikou, apod.

    Důležitým faktorem je také to, jak na válku (konvenční) budou reagovat státy kolem a dokonce (ne-li hlavně) společnost, která se nachází vně státu.
    Velké státní útvary což Rusko a potažmo EU jsou, mají také mnoho menšin. V rámci Evropy je tu dost velká možnost, pokud by chtěla EU okupovat Rusko, tak potřebuje poměrně početnou armádu, daleko větší než jsou profesionální celky jednotlivých zemí. Do Ruska by kromě lidské síly byla zapotřebí logicky i technika a zbraně jak pro bojové operace, tak pro udržení území.
    Teď se zamysleme, co by se dělo v týlu EU. Takto válkou oslabená EU by byla velkou šancí pro další migraci a migranti již stávající by mohli zavádět své pořádky a podporu by zajisté získali od zemí jako Turecko, Saúdská Arábie, apod.
    Vítězem v hypotetické válce mezi Ruskem a EU by mohl bát někdo jiný a je dost možné, že válka by znamenala zánik obou "zemí" jak je známe. Či by mohla rozpoutat občanské války napříč Evropou.
    I když NATO (EU+USA) se na papíře může jevit jako celek s ohromnou silou, tak pro vedení velkého konfliktu je hodně zranitelný ve své vlastní společnosti a je to dáno roztříštěností.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:41 30.04.2019

     Válka by spíše vypadal jako válka ve Vietnamu, kdyby prostě čistě z politických důvodů existovali jistá omezeni. Stejně jako u Krymu by došlo k výpadu a poté by se situace ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Válka by spíše vypadal jako válka ve Vietnamu, kdyby prostě čistě z politických důvodů existovali jistá omezeni. Stejně jako u Krymu by došlo k výpadu a poté by se situace stabilizovala.
     Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    13:10 30.04.2019

    dlhodoby geopoliticky a strategicky. ak neovladnes najvacsiu kontinentalnu masu planety, ako mozes byt svetovy lider? Hovoril o tom Mackinder, Kristol, Kagan, Kissinger, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    dlhodoby geopoliticky a strategicky. ak neovladnes najvacsiu kontinentalnu masu planety, ako mozes byt svetovy lider? Hovoril o tom Mackinder, Kristol, Kagan, Kissinger, Brzezinsky, Fukuyama, ...ktokolvek, kto v svetovej geopolitike cokolvek znamena. Ak bude mat Rusko a Cina moznost dalej sa rozvijat politicky nezavisle od zapadu, bude stupat napatie na zapade, lebo staty, ktore nie su pod vplyvom zapadu budu mat na vyber spojenectvo s kym chcu. Rusko a Cina im nebudu diktovat preformatovanie a podriadenie politickych podmienok ako zapad. Cinska infrastrukturna banka poskytuje v Afrike peniaze na projekty bez ohladu na ostatne politicke otazky tych krajin. Zapad vsak ziada politicke prisposobenie sa zapadnym podmienkam, krajiny musia prijat rozne kulturne, spolocenske, mocenske pravidla urcovane zapadom, cim sa defacto stavaju politickymi vazalmi zapadu a makkymi aj tvrdymi prostriedkami su donucovani spravat sa podla politickych potrieb zapadu. Cina ani Rusko nic take neziadaju. Zapad si takym sposobom rozsiruje mocensky vplyv s priamym ovladanim vsetkych zloziek tych statov a tym padom zapad disponuje kapacitami tych statov a vie ich riadit a pouzivat na svoje potreby a velakrat aj v neprospech tych krajin. Zabezpeci sa politicka stabilita cez vsemoznu podporu prozapadnych politickych elit a postupna politicka eliminacia oponentov - princip bananovej republiky. Elity su tvrdo prozapadne, verejnost je silne polarizovana, krajina plne podlieha poziadavkam zapadu a plni jeho politicku volu. NIekde to ide cez mimovladky a ovladnutie medii, niekde je potrebna farebna revolucia majdanskeho typu, inde je treba vojensky prevrat (ako bol neuspesny pokus v Turecku a teraz vo Venezuele).

    Vsetky staty vsak musia postupne prijat riadenie a poriadok urcovany zapadom - to je posolstvo vsetkych geopolitickych principov na zapade - lebo zapad je vraj dobro a ostatni su zlo, lebo zapad je vraj povolany zjednavat spravodlivost - co je samo o sebe princip predurcenej vyvolenosti, cize vyssia moc zapadu garantuje vodcovstvo a ostatni mate smolu a podriadte sa - princip armageddonskej klerikalnej teokracie, samozrejme obhajovanej idealistickymi frazami.

    Ak sa na svete nepodriadia vsetky staty tomuto vplyvu, budu na svete zony ineho vplyvu (RUsko, Cina), ktore budu mat svoj vlastny politicky system aj so svojimi pravidlami zitia odlisnymi od zapadu. Ak niekomu nevyhovuje pretlacanie vselijakych neoloberalnych prav a zela si zachovanie konzervativnych principov, vzdy bude pozerat na ine systemy, kde take prava zachovane su a kde neoliberalizmus nepotlaca konzervativne principy. Velka cast hociktorej verejnosti byva konzervativna - je to nasledok temperamentovych, kulturnych, nabozenskych, osobnych, hodnotovych vychodisk. Takito ludia vzdy budu vnimat presadzovanie neoliberalizmu na ukor seba ako poskodzovanie svojich prav a budu vyhliadat systemy, ktore su nastavene inak a budu ziadat a pretlacat take smervanie pre seba. Ak by zapad mal naozaj pod vplyvom cely svet ako sa snazi pocas 500 rokov kolonialnej globalizacie, ziadny iny system ukazujuci ine principi zitia by neexistoval a nedaval by tym ludom nadej, ze ich prava mozu byt zachovane. Prijali by pod tlakom skutocnost, ze nie je ina moznost a nenarusali by konzistentnost zapadnej politiky a moci ziadostami o iny modus operandi. Pokial vsak Cina bude nadalej ekonomicky a technologicky napredovat (co rozhodne bude, lebo tomu prisposobili najvacsie infrastrukturne projekty v historii, su politicky jednotni, dokazu investovat obrovske prostriedky do oblasti, na ktore rozhodnuta vlada ukaze, ze su potrebne...) pokial tieto staty nebudu upadat ekonomicky a budu schopne vytvarat iny vychodiskovy princip pre ludi, ktori ho priridzene ziadaju, budu vzdy posobit ako rozrusujuci model a prakticky budu sposobovat, ze politicke plany zapadu budu vazne narusovane v ideologickej rovine. Zapad sa jednoducho mnohym bude javit (a uz aj javi - vidno to na vyvoji vnutornych spolocenskych rozporov v EU, ale aj v USA). TO nie je len vysledok ruskej vsemocnej propagandy, ale je to vysledok hlavne velkej casti populacie zapadu, ktora vzhladom na svoj sposob zivota vyhladava taky druh osobnych prav a sposobu zivota, kde im bezbrehy liberalizmus neukrajuje ich vlastnu kulturnu identitu v spolocnosti ako celku. Iny sposob zivota bude vzdy drazdit, bude burcovat, bude davat nadej, zze veci mozu byt inak. Nehrozi, ze by taki ludia chceli ist zit do krajin, ktore nebohatli 500 rokov na kolonializme, lebo materialne zabezpecenie je tam jednoznacne horsie. Hrozi vsak cosi horsie - konzervativne ladeni ludia budu ziadat navrat svojich prav a budu odmietat ustupovat neoliberalnemu sposobu zivota. Pokial im nebude umoznene presadit si tie svoje prava a bude na nich vyvijany natlak zo vsetkych stran, budu tlaky v spolocnostiach zapadu rast a bude coraz castejsie dochadzat k takym situaciam ako Lisabonska zmluva, zlte vesty, Grecko, Katalansko, Erdogan, Brexit, Trump, delegitimizacia Bruselu... tlak bude rast a vyvoj bude coraz horkejsi. Popri tom vsetkom vsak bude rast vyznam technologii ako umela inteligencia, automatizacia vyroby, ktore totalne zmenia sucasny svet a ak nebude mat zapad oporu vo svojich obcanoch, moze lahko prist velka kriza, ktoru uz vcelku neustoji, lebo to je prilis velky medzinarodny projekt ovladnut vsetko a vsetkych a ideologicky rozvrat jednoducho neustoji.

    Preto potrebuje zapad ovladnut vsetko, aby neboli nasvete priklady ineho principu, aby nevznikala nadej na ine uplatnenie prav, ako presadzuje mocenske centrum, aby ludia prestali dufat, ze maju nadej na zmenu a podriadili sa tomu, co im urcuju elity.

    Preto zapadu musi politicky ovladnut jednu z dvoch mocnosti Rusko a Cina, lebo ak ovladnu jednu, ta druha bude stat proti politickemu a mocenskemu natlaku xzapadu ovladajuceho celu planetu. To bude pre tu mocnost znamenat uz len cakanie na skory koniec, lebo v totalnej globalnej izolacii nema sancu prezit nikto.

    Ide o to koho ovladnut ako prveho. Cina je prilis velka, ak ak by sa cokolvek zvrhlo, vazna kriza za ucasti 1.5 miliardy ludi je prilis velke a nepredvidatelne riziko. PReto logicky treba ako prve ovladnut Rusko. Doterajsie sanckie velmi nepomohli. Ublizili, ale politicky nezmenili v Rusku nic a tym padom ziadny ciel nebol dosiahnuty. Jadrovy arzenal a aj druha najsilnejsia armada sveta tomu ucinne brania rusku politicku suverenitu. Preto sa podla mojho odhadu caka na moment, ked Putin bude bud velmi stary a neschopny fungovat, alebo zomrie a pride novy podobny prezident. Dovtedy treba vyvinut co najvacsi natlak na Rusko, aby spolocnost bola pod tlakom a ochotna prijat prevrat. Preto sa postupne stahuju vojska, lode NATO k ruskym hraniciam, preto sa snazia o Venezuelu, aby mohli pomocou ovladnutia toho trhu nechat spadnut ceny ropy a pustit co najviac zilou ruskemu rozpoctu, aby sa stihli prejavit negativne nasledky toho na upadku obcianskej vybavenosti a urovni zivota rusov a aby nespokojnost rastla. TO su procesy, ktore nejaky ten rok trvaju, preto akocakaju na vymenu prezidenta v Rusku, musia konnat co najrychlejsie. Lenze zapad aj ked sa potrebuje plne sustredit na tieto ciele (lebo ktovie ci uz nie je aj neskoro), stale sa potyka s problemami a nestabilitami ako Trump, Brexit, protesty vo Francuzsku, neschopnost presadit sa v Syrii, ktovie ako dopadne plan Venezuela... Zapad ma toho nalozeneho az prilis a ze by dokazal pri tom vsetkom zaznamenat 100 percentny uspech a jeho superi na 100 percent prepadli sa mi velmi nezda.

    Je to posledna sanca, lebo pokial sa to nepodari, bude Rusko aj Cina rozsirovat svoj vplyv v Azii, Afrike, pokial mozno aj v juznej Amerike a zapad tym padom caka uz len ustup z pozicii. V takej situacii nebudu ludia ochotni znasat liberalne nariadenia elit, ak si ich sami nepraju, lebo budu zapadne elity vnimat ako bezmocne a budu citit moznost sa im postavit na odpor.

    Dobre si to preber, nepisem ti to ako propagandu, ale ako co najuprimnejsie vyjadrenie toho ako som pocas svojho zivota a z mnohych prevazne zapadnych zdrojov pochopil situaciu vo svete ja. Ak mas lepsie znalosti politickych realii zapadu a sveta, kludne sa vyjadri, budem dokonca rad ak mi dokazes zmenit moj nazor, lebo zit v takom svete ako ho vidim ja nie je nic prijemneho a rad by som zil v oblazujucej predstave, ze nas svet je v zaklade v poriadku, ze my sme ti dobri a ze nas caka dobra buducnost a hlavne nase deti. Len to tak bohuzial nevyzera, ani pri pohlade na minulost, ani pri pohlade na objektivne odborne zdroje ukazujuce na buduci vyvoj. Ak to chces zamietnut ako kremlobotsku propagandu mozes, ale je skoda nevyuzit taku dobru prilezitost na diskusiu a moznost uviest na pravu mieru moje pripadne omyly, aby aj ostatni podobne zmyslajuci ako ja mohli zbadat, ze ziju v omyle a primknut sa bez zbytocnych vyhrad k moci, ktora to ziada.
    Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     14:47 30.04.2019

     Ne.

     Ne.

    • satai
     15:21 30.04.2019

     To muselo dat prace... a pritom takova blbost.

     To muselo dat prace... a pritom takova blbost.

    • Jirosi
     16:54 30.04.2019

     "Dobre si to preber, nepisem ti to ako propagandu, ale ako co najuprimnejsie vyjadrenie toho ako som pocas svojho zivota a z mnohych prevazne zapadnych zdrojov pochopil situaciu vo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Dobre si to preber, nepisem ti to ako propagandu, ale ako co najuprimnejsie vyjadrenie toho ako som pocas svojho zivota a z mnohych prevazne zapadnych zdrojov pochopil situaciu vo svete ja"

     Už jen k tomu krize ve Venezuele je díky tomu, že "prezident" nesplnil ústavní povinosti. Byl si tak jistý svojí mocí...
     Čína už má dávno zaháčkované Africké státy půjčkami a teď si tam bude dělat co chce. Podobný tlak vyvíjí i ve střední Asii. Ale tam už naráží na silný odpor.

     Celkem by mně zajímalo, proč lidé oslavující totalitu ji chtějí zavést u sebe doma. Proč si nejedou užít její plody do těch států kde je.

     Robotizace, nástup Ai nejvíce ohrožuje právě tu výrobu kterou západ přenesl do Číny a žádá si velké náklady na lidskou práci. Robotické továrny budou stát v USA+EU. Čína bude řešit čím zaměstnat svoje masy. Jen protože neumíš Čínsky a nemůžeš si přečíst kritiku Čínské vlády. Protože ten člověk sedí nebo byl popraven, neznamená že tam není ještě větší pnutí než v EU.
     Kde si každé jelito může napsat co chce a nikoho to nezajímá.
     Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:51 29.04.2019
  • (10)

  Rusko si bude vyrábět tanky jaké bude chtít a jestli tady kvůli tomu někomu praskne žilka, Putin se s tím asi nějak vyrovná.

  Jednou nám tu cpou jak musíme utrácet 2% DPH, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko si bude vyrábět tanky jaké bude chtít a jestli tady kvůli tomu někomu praskne žilka, Putin se s tím asi nějak vyrovná.

  Jednou nám tu cpou jak musíme utrácet 2% DPH, protože jinak nás, jako že ceklou Evrpou i s USA a Ukrajinou, Rusové převálcujou, ale zároveň jsou všechny Ruské zbraně nepoužitelný předražený šrot a taky zároveň Rusové pod diktaturou Putina vymírají.

  Stejně je zajímavé, jak Sověty tři čtvtiny světa milovaly, lidé na západě pomalu stáli fronty na to aby mohli zradit vlast a vyzradit nějaké tajemství a jen co Rusové ideály komunismu zradili, je z nich najednou podřadná rasa zkorumpovaných pololidí.

  K té Armatě. Není kam spěchat. Bez velitele ve věži to chce ještě zapracovat na kamerách, monitorech, umělé inteligenci (ta co ji Rusové vyvíjí pro Uber je možná dobrý začátek). Skvělé je, že začali a pochybuju, že je třeba uvědomělí Poláci předběhnou.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   22:04 29.04.2019

   "Stejně je zajímavé, jak Sověty tři čtvtiny světa milovaly, lidé na západě pomalu stáli fronty na to aby mohli zradit vlast a vyzradit nějaké tajemství"

   WTF?

   "Stejně je zajímavé, jak Sověty tři čtvtiny světa milovaly, lidé na západě pomalu stáli fronty na to aby mohli zradit vlast a vyzradit nějaké tajemství"

   WTF?

   • JirkaM
    22:47 29.04.2019

    Ukradené plány na atomovou bombu, hromada levičáků z Cambridge v čele s Philbym, informace o Concorde atd. atd. Teď tihle snaživí progresivci bojují za 40 různých pohlaví a co ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ukradené plány na atomovou bombu, hromada levičáků z Cambridge v čele s Philbym, informace o Concorde atd. atd. Teď tihle snaživí progresivci bojují za 40 různých pohlaví a co největší množství imigrantů. Když se chce zrazovat vlast (kvůli lepším zítřkům a solidaritě samozřejmě), způsob se vždycky najde.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     04:41 30.04.2019

     U Concordu se jednalo o officiální spolupráci. A zbytek jsou ty nepatrné rozdíly, proč je každé to letadla úplně jiné!

     U atomové bomby prostě věřily jako spousta lidí ještě dnes ...
     Zobrazit celý příspěvek

     U Concordu se jednalo o officiální spolupráci. A zbytek jsou ty nepatrné rozdíly, proč je každé to letadla úplně jiné!

     U atomové bomby prostě věřily jako spousta lidí ještě dnes věří. Nikoliv v mirumilovnost SSSR(Ruska), ale v krvežiznivost USA!
     Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      20:27 01.05.2019

      Pokud vím, tak to s Concorde se dá shrnout do tří bodů.

      1. Británie s Franií udělali spoustu práce na výzkumech a analýzách, jejichž výsledky levičáci (takže také multikulti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud vím, tak to s Concorde se dá shrnout do tří bodů.

      1. Británie s Franií udělali spoustu práce na výzkumech a analýzách, jejichž výsledky levičáci (takže také multikulti feministé a uctívači solidarity, něco jako voliči TOP09) s chutí předali Sovětům.
      2. SSSR vyvinul letadlo, které kromě koncepce není v ničem kopií Concorde a měli ho dříve než byl Concorde vůbec hotový.
      3. SSSR zjistil, že jejich motory jsou neekonomické a pustili se do oficiální spolupráce.

      V krvežíznivost USA věřím také, ale ti lidé co informace o atomové bombě pro Sověty ukradli byli komunisté, takže jejich motivace byla jasná.
      Skrýt celý příspěvek

    • satai
     10:40 30.04.2019

     To skutečně není žádná fronta... Notabene i tenhle zdroj s Časem vyschnul a po roce 68 bys už skutečně těžko hledal užitečné idioty v dostatečném počtu. Proto pak byly zdroje ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To skutečně není žádná fronta... Notabene i tenhle zdroj s Časem vyschnul a po roce 68 bys už skutečně těžko hledal užitečné idioty v dostatečném počtu. Proto pak byly zdroje vydírané nebo makali za $$$ (kdo ví proč ne za ruble? :-D )

     O těch 3/4 světa nemluvě. Svaz měl nějaký čas slušné PR (s vrcholem asi po WW2 a u Gagarina), ale nevydrželo to. Z celkem očividných důvodů.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:31 30.04.2019

      Tady a po webu je stále slušná mašinérie pracující pro Rusko.
      To, že Rusko není SSSR a oni jsou jen vymáchání ve "lži o lži" podruhé vůbec netrápí.

      Tady a po webu je stále slušná mašinérie pracující pro Rusko.
      To, že Rusko není SSSR a oni jsou jen vymáchání ve "lži o lži" podruhé vůbec netrápí.

     • RiMr71
      14:49 30.04.2019

      "po roce 68 bys už skutečně těžko hledal užitečné idioty v dostatečném počtu"
      ...ehm ehm...

      "po roce 68 bys už skutečně těžko hledal užitečné idioty v dostatečném počtu"
      ...ehm ehm...

     • JirkaM
      20:14 01.05.2019

      Taky mi připadá, že východoevropští komunisté v 60tých letech kominternu hanebně zradili a přišli tak o její bezvýhradnou podporu. Začali zanedbávat vraždění křesťanů a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Taky mi připadá, že východoevropští komunisté v 60tých letech kominternu hanebně zradili a přišli tak o její bezvýhradnou podporu. Začali zanedbávat vraždění křesťanů a konzervativců a místo toho se snažili zvyšovat životní úroveň, což se jim navzdory hloupému rovnostářskému systému překvapivě trochu i dařilo.

      Levičáci se pak soustředili na EU což je moc dobře pro Rusy a špatně pro nás. Když už musíme být s nějkým v jednom gulagu, je fajn že tam jsme s Francouzi a Němci, ale lepší by bylo s nimi obchodovat bez zlých levičáků z Bruselu.
      Skrýt celý příspěvek

 • Zvonik
  21:50 29.04.2019

  To jsou všechno takový kecy, jako kdyby všichni diskutující ,,odborníci na tanky" byli ve válce jako tankisté! Až k tomu totiž dojde, bude se vám všem tak svírat zadek, že půlkama ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jsou všechno takový kecy, jako kdyby všichni diskutující ,,odborníci na tanky" byli ve válce jako tankisté! Až k tomu totiž dojde, bude se vám všem tak svírat zadek, že půlkama procvaknete sedačku toho vozidla, ve kterém pojedete na ruského nepřítele a nebudete mít ani čas se vyprázdnit!
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:40 29.04.2019

  Ono to ani s tou T-90 pro Ruskou armádu nebude moc žhavé a ani z ní nejspíš nikdy nebude hlavní tank armády RF. Přeci jen mají akorát modernizované staré kousky a nových kusů je / ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono to ani s tou T-90 pro Ruskou armádu nebude moc žhavé a ani z ní nejspíš nikdy nebude hlavní tank armády RF. Přeci jen mají akorát modernizované staré kousky a nových kusů je / bude (dle smluv) jen velmi málo. Ještě víc to vynikne při srovnání, kolik T-90MS exportují do zahraničí (!)
  Samotná T-14 je velmi specifický kus, kdy se sice vyrobila pěkná série a další mašiny přikoupí, ale je možné, že zůstane u nekonečného upravování (jako u Su-57) nebo jen malé série (T-80). Osobně si myslím, že koncept je dobrý, ale některé technologie zkrátka nedokáží vyrobit sami (některá elektronika a systémy) a jejich dovoz moc zvyšuje výslednou cenu. RF zkrátka nemá průmyslovou základnu a prostředky na zbrojení jako SSSR, které dokázalo držet tempo (i předhánět) s NATO.

  obávám se, že armáda RF se bude moct spolehnout akorát na T-72B3M, jakožto hlavní bojový tank. Zatím mi nepřijde, že by se T-14 kdy zavedl ve větším počtu než T-80BV nebo T-90AM
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   07:10 30.04.2019

   ono ta T-90 pre RF ani nema velky zmysel. Bojova hodnota T72b3M a T90M bude velmi blizka. Maju rovnaky motor, rovnaky nabijaci automat a upraveny karusel, rovnaky podvozok a kanon ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ono ta T-90 pre RF ani nema velky zmysel. Bojova hodnota T72b3M a T90M bude velmi blizka. Maju rovnaky motor, rovnaky nabijaci automat a upraveny karusel, rovnaky podvozok a kanon a oba dostavaju najmodernejsiu ERA a elektornicke systemy. T90 ma akurat zvaranu vez (kde ten prinos pre RF zjavne nie je zasadny a a j prve T90tky ju mali a keby sa dalej vyrabali aj by ich mali) a navareny batoh na chrbte (nepristupny zvnutra) na dodatocnu municiu co zjavne nevyvazi cenu za novovyrobu voci prestavbe podobne T72 ky

   T14 by podla mna uprednostnili do buducna ale ohladom bezosadkovej veze som tu uz svoj nazor pisal a to bude hlavny problem na 90%
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    09:40 30.04.2019

    Presne tak jak pises. On bude problem asi i v tom, ze postavit tank s bezosadkovou vezi je vetsi problem (ohledne elektroniky) nez BVP s bezos. vezi. Preci jen musi ustat vetsi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Presne tak jak pises. On bude problem asi i v tom, ze postavit tank s bezosadkovou vezi je vetsi problem (ohledne elektroniky) nez BVP s bezos. vezi. Preci jen musi ustat vetsi namahani a udrzet spolehlivost bude asi problem. Osobne si myslim, ze je program i hodne podfinancovany - novy tank / platforma, neni prioritou armady. Pozemni sily obecne se akorat udrzuji
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     09:49 30.04.2019

     ja nevidim problem v elektronike samotnej a podla mna ju maju zvladnutu, ale situacnom povedomi ktore je u bezosadkovych vezi podstatne mensie. Kym u BVP/OT je to akceptovatelne u ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ja nevidim problem v elektronike samotnej a podla mna ju maju zvladnutu, ale situacnom povedomi ktore je u bezosadkovych vezi podstatne mensie. Kym u BVP/OT je to akceptovatelne u tanku to zasadne znizi bojovu hodnotu.

     Problem bude software ktory ma toto kompenzovat a poskytovat posadke situacne povedomie a filtrovat hrozby. Nieco ako AI pre F35 len pre tanky a to bude setsakra tvrdsi oriesok.

     To je podla mna aj dovod preco ich vyrabaju tak vela i ked este nie je prijata do vzybroje. Mechanicky su OK a novy software nahraju spatne. Teda za podmienok, ze ho zvladnu dostat do pouzitelnej podoby.
     Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  21:22 29.04.2019

  Keby som sa volal Vladimír Vladimirovič tak poviem, že najbližších 10 rokov sa budú vyrábať len T-90 ktoré budú nahrádzať všetky ostatné typy tankov v Ruskej armáde. Tie podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keby som sa volal Vladimír Vladimirovič tak poviem, že najbližších 10 rokov sa budú vyrábať len T-90 ktoré budú nahrádzať všetky ostatné typy tankov v Ruskej armáde. Tie podľa stavu do skladu, na cvičiská, na súčiastky alebo do šrotu. A potom o 10 rokov keď už budeme mať v aktívnej službe len 1 typ tanku (T-90) mi prineste ukázať Armatu a uvidíme či prišiel správny čas na masovú výrobu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:52 29.04.2019
  • (8)

  Zdá sa, že Armata je gól do vlastnej bránky : )

  Armata, resp. skôr jej mýtus, rozpútal vývoj novej tankovej techniky na západe a do 10 rokov môžeme očakávať zavádzanie novej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že Armata je gól do vlastnej bránky : )

  Armata, resp. skôr jej mýtus, rozpútal vývoj novej tankovej techniky na západe a do 10 rokov môžeme očakávať zavádzanie novej generácie tankov v "zločineckých" štátoch NATO, pokým "vyspelé" Rusko stále "fičí" na koncepčne zastaralých tankoch, ktoré nemajú v dlhodobom horizonte perspektívu a ešte pekných pár rokov sa nič nezmení.

  Modernizované tanky už nebudú na novú generáciu stíhať, čo pre západ nebude problém, lebo vymeniť pár sto kusov moderných tankov nie je problém .....ale Rusi nemajú šancu vymeniť svoju techniku už len z ekonomických dôvodov, otázka je či budú schopní Armatu dotiahnuť do použiteľého stavu.

  Treba pripomenúť, že rovnako rýchlo ruskej armáde zastarávajú BMP-čka a v osemkolesových OT-čkách je to úplná katastrofa .....
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   19:11 29.04.2019
   • (7)

   dusan

   Už několik let zde šíříš hoax, že do 10 let se budou zavádět nové evropské tanky. Dle slov výrobců KMW a Nexter bude nový evropský tank na trhu k dispozici v roce ...
   Zobrazit celý příspěvek

   dusan

   Už několik let zde šíříš hoax, že do 10 let se budou zavádět nové evropské tanky. Dle slov výrobců KMW a Nexter bude nový evropský tank na trhu k dispozici v roce 2035.

   https://www.armadninoviny.cz/5...

   Tento rok se dokonce může odložit, jak to již bývá zvykem u vojenské techniky.

   Příště méně propagandy a více rozumu a hned z vás bude lepší člověk.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:20 29.04.2019

    "3. 5. 2018"

    "3. 5. 2018"

   • dusan
    19:32 29.04.2019

    "do 10 rokov" ... rok 2035 je 6 rokov ....ak pôjde všetko podľa plánu ....

    Odporúčam lepšie čítať .... a hneď z vás bude lepší človek : )

    "do 10 rokov" ... rok 2035 je 6 rokov ....ak pôjde všetko podľa plánu ....

    Odporúčam lepšie čítať .... a hneď z vás bude lepší človek : )

    • semtam
     19:43 29.04.2019

     dusan

     :DDDD ty seš fakt kus.

     2035 mínus 2019 rovná se 16. Asi máš rok 2029.

     Ono to už neumí ani počítat. Omlouvám se, že jsem po vás chtěl více rozumu, když neumíte ani matiku ...
     Zobrazit celý příspěvek

     dusan

     :DDDD ty seš fakt kus.

     2035 mínus 2019 rovná se 16. Asi máš rok 2029.

     Ono to už neumí ani počítat. Omlouvám se, že jsem po vás chtěl více rozumu, když neumíte ani matiku a dokonce máte problém se orientovat v čase.
     Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      21:06 29.04.2019

      Sorry .... toto mi fakt nevyšlo : ( ... beriem späť.

      Ale predpokladám, že na závere, že Armatu v masovej bežnej službe predbehnú západné stroje sa nezmení nič ..... ani ten rok ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sorry .... toto mi fakt nevyšlo : ( ... beriem späť.

      Ale predpokladám, že na závere, že Armatu v masovej bežnej službe predbehnú západné stroje sa nezmení nič ..... ani ten rok 2035 ....
      Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  18:45 29.04.2019
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Každý výrobce jako liška chválí svůj ocas. U zbraňových systémů obzvláště. Stačí zhlédnout prezentační materiály, ať "východní", tak "západní", aby odborník si všiml, jak slabá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každý výrobce jako liška chválí svůj ocas. U zbraňových systémů obzvláště. Stačí zhlédnout prezentační materiály, ať "východní", tak "západní", aby odborník si všiml, jak slabá místa jsou důmyslně zakrývána či obcházena důmyslnými střihy.

  Co se týče T-14. Je třeba si všimnou dvou věcí.

  1. Věž je pro ráži 125 mm předimenzovaná. Ta je koncipována pro kanón ráže 152 mm 2A83, jak bylo uvažováno. To podtrhuje i navržená automatika nabíjení. Konec konců tomu odpovídá i samotná platforma.

  2. Bezosádková věž. Zda zavést či nezavést bezosádkovou věž nestačí vyrobit jen několik kusů prototypů pro vývojové podnikové testování. Zbraňový systém je možné zavést do výzbroje až po intenzivním vojskovém ověření. Co jsou řadoví vojáci schopni provést s technikou je mnohdy až k neuvěření. A u zavedení bezosádkové věže tím spíše, protože především výrazně ovlivní způsob pozorování a vnímání bojiště a tím i vedení bojové činnosti.

  Užití bezosádkové věže u tanků bude muset být ověřeno především simulovanými bojovými střetnutími, ne mezi jednotlivými tanky, ale celými bojovými uskupeními v plném taktickém osazení v reálných bojových podmínkách, minimálně na úrovni praporu. To je určitě ten důvod, proč ještě není uzavřen vývoj T-14. Převedení bezosádkové věže zpět na osádkovou, pokud se ukáže, že neskýtá to, co se od ní očekává, nebude jistě složitou záležitostí.

  Čím je zbraňový systém složitější, tím proces jeho zavádění do výzbroje je zdlouhavější a náročnější, zejména z hlediska objektivního vyhodnocování a posuzování získaných poznatků a jejich implementace do konstrukce a funkčních vazeb, mnohdy i do celého konceptu řešení.
  Ze zkušeností mohu říci, že zavedení do výzbroje se tak dočká maximálně 1/3 zbraňových systémů, o nichž se na začátku tvrdilo, že jsou "převratným či bezkonkurenčním přínosem". Zejména pro špatný odhad vývojových nákladů a poměru cena/výkon. Dále pro podcenění úskalí logistické podpory, nejen vojskové, ale výrobně-technologické základny. To platí jak pro "východ", tak pro "západ", nikdo se tomu nevyhne.

  Takže vést spekulativní řeči o procesu vývoje T-14 může vést jenom ten, kdo vůbec sám na vlastní kůži neprošel celý proces od navržení koncepce zbraňového systému až po jeho regulérní zavedení do výzbroje.
  Skrýt celý příspěvek

  • siggi
   19:31 29.04.2019

   Jeden z mála relevantních názorů, který je dobré si přečíst....propagandisté "z druhého břehu" však stále svoji melou a serou to stejné - inu dobroseři. :):)

   Jeden z mála relevantních názorů, který je dobré si přečíst....propagandisté "z druhého břehu" však stále svoji melou a serou to stejné - inu dobroseři. :):)

   • RiMr71
    14:53 30.04.2019

    ...nemusíš Siggi skutečně každým příspěvkem a nějakou vulgaritou v něm dokazovat, že jsi primitiv, už jsme s tím obeznámeni.
    I ten pomatený Givi má, na rozdíl od tebe, nějakou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...nemusíš Siggi skutečně každým příspěvkem a nějakou vulgaritou v něm dokazovat, že jsi primitiv, už jsme s tím obeznámeni.
    I ten pomatený Givi má, na rozdíl od tebe, nějakou úroveň projevu.
    Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:58 29.04.2019

   /Převedení bezosádkové věže zpět na osádkovou, pokud se ukáže, že neskýtá to, co se od ní očekává, nebude jistě složitou záležitostí./
   Pokud se od začátku s takovou možností ...
   Zobrazit celý příspěvek

   /Převedení bezosádkové věže zpět na osádkovou, pokud se ukáže, že neskýtá to, co se od ní očekává, nebude jistě složitou záležitostí./
   Pokud se od začátku s takovou možností počítalo tak to jistě bude proveditelné. Ovšem pokud ne bude to znamenat překonstruování prakticky celého vnitřku tanku.
   Věž na mě rozhodně nepůsobí nijak předimenzovaně. Opravdu by mě zajímalo jestli je skutečně možné zastavět kanón ráže 152mm do stávající věže bez zásadních úprav.
   Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   20:16 29.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Tak on si do Armaty každej kopne především proto, že Putin se chvástal jak jich bude do pár let několik tisíc. No, když bylo jasné, že ne, tak se začaly šířit osvědčené fámy o tom, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak on si do Armaty každej kopne především proto, že Putin se chvástal jak jich bude do pár let několik tisíc. No, když bylo jasné, že ne, tak se začaly šířit osvědčené fámy o tom, jak je linka rozjetá a do konce roků jich zmákne několik stovek. No a konečně, poslední peckou je nakupovaní T-90 a modernizace T-72. To by mě zajímalo, co budou po roce 2020 jako nahrazovat tou Armatou, když teď kupují to nejmodernější, co mají - T90.
   Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:48 29.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   nepřijde mi, že by byla aktuální věž určená pro osazení kanónem ráže 152 mm. Mluvilo se o osazení této zbraně na "Armatu", ale to neznamená, že by šla rovnou na tuto věž. Obávám ...
   Zobrazit celý příspěvek

   nepřijde mi, že by byla aktuální věž určená pro osazení kanónem ráže 152 mm. Mluvilo se o osazení této zbraně na "Armatu", ale to neznamená, že by šla rovnou na tuto věž. Obávám se, že vzhledem k velikosti munice a i její váze (tedy silnější systém nabíjení) by musela být věž hodně překonstruovaná. Ostatně ani současná verze není finální a mluvilo se o tom, že bude nejspíš ještě upravena (otázkou jak moc do hloubky).
   ps. pokud se z původní věže nechá jen přední maska a některé komponenty, tak asi má smysl debatovat o tom, zda jde o věž původní, nebo novou .)
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:58 29.04.2019

  Technická otázka. Badám, že sa spravidla predpokladá, že z tých 132 objednaných stojov tvoria väčšinu T-14 a hneď sa to preratúva na tankové prápory, lenže čo ak proste objednali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technická otázka. Badám, že sa spravidla predpokladá, že z tých 132 objednaných stojov tvoria väčšinu T-14 a hneď sa to preratúva na tankové prápory, lenže čo ak proste objednali vozidlá na vyzbojenie jednej motostreleckej brigády? T-14 bude potom iba 41 ks (v podstate sa prevezmú už vyrobené prototypy) a zvyšok T-15.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:25 29.04.2019

  Ruský nejrozšířenější tank T-72B3/B3M (cca 1400 ks) s kanónem rodiny 2A46M jednoduše nedokáže probít nejsilnější části čelního pancíře západních tanků, bla,bla....

  Toho si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruský nejrozšířenější tank T-72B3/B3M (cca 1400 ks) s kanónem rodiny 2A46M jednoduše nedokáže probít nejsilnější části čelního pancíře západních tanků, bla,bla....

  Toho si Rusové jsou jistě vědomi,takže případnému střetu,čistě teoreticky,přizpůsobí taktiku.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   17:40 29.04.2019

   Jich mnoho...

   Jich mnoho...

 • dante1
  17:25 29.04.2019
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  Rusům určitě není co závidět,jejich armáda provozuje opravdu masu z převážné části dnes už zastaralé techniky, kterou navíc často ani nejde modernizovat tak aby se kvalitativně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusům určitě není co závidět,jejich armáda provozuje opravdu masu z převážné části dnes už zastaralé techniky, kterou navíc často ani nejde modernizovat tak aby se kvalitativně rovnala té západní .Nová technika je navíc zatím v nedohlednu a financí nazbyt taky nemají.Objektivně je ale třeba říct že i armády některých členů NATO a to i těch západních mají do ideálního stavu hodně daleko.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:43 29.04.2019
  Oblíbený příspěvek

  Některá vyjádření v článku bude nutná brát s rezervou, co znamená, že soudobě zavedená munice v Rusku nepropálí čelní pancíře západních tanků? Dobře k dané problematice přispěl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Některá vyjádření v článku bude nutná brát s rezervou, co znamená, že soudobě zavedená munice v Rusku nepropálí čelní pancíře západních tanků? Dobře k dané problematice přispěl pan Vašíček, kde udává hodnoty pro munici Sviněc a Vaakum, ale vždy vztaženo k vzdálenosti střelby 2000 m. Jak to bude vypadat při menších vzdálenostech?
  https://www.armadninoviny.cz/t...
  ...ostatně reakcí na boje v Iráku a Jemenu je posilování pancířů tanků Abrams, tak že je možné, že až tak "neprůstřlené" nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   16:55 29.04.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   Vakuum do 2A46 nepouzijes takze zatial zostava papierovou hrozbou kym nebude armata v relevantnych poctoch vo vyzbroji

   Vakuum do 2A46 nepouzijes takze zatial zostava papierovou hrozbou kym nebude armata v relevantnych poctoch vo vyzbroji

   • flanker.jirka
    22:47 29.04.2019

    Ano to je v článku pana Vašíčka psáno, ale zajímalo by mne zda i slabší Svinec nedokáže čelní pancíře probít vůbec nebo jen na vzdálenost 2000 metrů a dále. Jak to bude vypadat v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano to je v článku pana Vašíčka psáno, ale zajímalo by mne zda i slabší Svinec nedokáže čelní pancíře probít vůbec nebo jen na vzdálenost 2000 metrů a dále. Jak to bude vypadat v případě dálky střelby v členitém terénu nebo zastavěných oblastech například do 1200 metrů? Asi tam nebudou stejně hodnoty, jako pro 2000 metrů.
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     06:48 30.04.2019

     tazko povedat. Pri sabotoch ta rychlost neklesa nejak radikalne takze nasobky priebojnosti by som neocakaval. Ono sa tu bavime o dvoch odhadovanych veciach. Odhadovana priebojnost ...
     Zobrazit celý příspěvek

     tazko povedat. Pri sabotoch ta rychlost neklesa nejak radikalne takze nasobky priebojnosti by som neocakaval. Ono sa tu bavime o dvoch odhadovanych veciach. Odhadovana priebojnost a odhadovana odolnost pricom oboje je utajovane. Ale je dost mozne, ze veza Abramsu dokaze v dost vela pripadoch celne odolat ruskym strelam
     Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:02 29.04.2019
  • (7)

  T-90M v současné době a verzi jak ho známe kanonem 2A82-1M nebude disponovat. Bude mít nadále kanon 2A46M. Lze to doložit poměrně jednoduše a to tím, že koš za věží je identický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  T-90M v současné době a verzi jak ho známe kanonem 2A82-1M nebude disponovat. Bude mít nadále kanon 2A46M. Lze to doložit poměrně jednoduše a to tím, že koš za věží je identický jako u verze T-90MS.
  Koš který by disponoval střely Vakum (+2A82M1) byl jedním z návrhů pro modernizaci/vylepšování T-90. Očividně dostala přednost méně sofistikovanější a tím pádem levnější verze (MS).

  Ruská propaganda a T-14. Nyní se již stalo zvykem, že za propagandou vidíme vše a máme potřebu rozhlašovat, že to a to je propaganda i když se jednat o propagandu nemusí. A hlavně pokud se objeví kritika na něco "západního" a s Ruskem to nemusí mít ani souvislost, tak je snad již pokaždé tato kritika ráda označena (primitivními jedinci) za proruskou propagandu.
  (Samozřejmě tím nechci říci, že ruská propaganda neexistuje.)

  Na druhé straně v Rusku existuje celá řada více či méně odborných skupin, které tvrdě kritizují kroky ruské armády ohledně výzbroje, apod. a nikdo je nenapadá za to, že jsou prozápadní či podobně. Je to dáno trochu jinou kulturou, protože v Rusku je cit pro obranu země více zakořeněn než v ČR či SK a proto je obrana země brána mnohem vážněji. Stačí se podívat na diskuze AN, kde to často vypadá jak u hádek služebnictva o tom, který pán je lepší, bez ohledu na zájmy či potřeby své vlastní země...

  Armádní noviny se sice prezentují jako konzervativní, ovšem v poslední době je zde vidět silně levicové názory. Viz. hrátky s Marsem či odliv "genetické výbavy" za dob ČSSR.
  Jan Grohmann na tyto názory nejspíš chodí na nějakých politických seancích, kdy se těmito záhadnými názory snaží tmelit politické názory.
  Jen na zamyšlení pro Jana Grohmanna, únik "elit" a nejen jich je největší v současné době od vzniku ČSR. Je to dáno jednoduše tím, že hranice jsou otevřeny a v zahraničí si zpravidla tito lidé vydělají 3x více než doma. Za komoušů odliv "elit" byl omezen z důvodů uzavřených hranic.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:22 29.04.2019

   ""Je to dáno trochu jinou kulturou, protože v Rusku je cit pro obranu země více zakořeněn než v ČR či SK a proto je obrana země brána mnohem vážněji."

   Tohle nemá nic společného z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ""Je to dáno trochu jinou kulturou, protože v Rusku je cit pro obranu země více zakořeněn než v ČR či SK a proto je obrana země brána mnohem vážněji."

   Tohle nemá nic společného z kulturou. Ale čistě z nastavením školství, zpravodajstvý, atd. Dalším podstatným faktem je, že Rusko nebylo okupováno. Ono bylo okupantem, stále touží být.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    16:42 29.04.2019

    Kultura je nadřazena zpravodajství a školství. Dokonce kultura školství, zpravodajství, apod. utváří ne naopak.
    Rusko samozřejmě bylo okupováno, ovšem zažilo poněkud jinou okupaci ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kultura je nadřazena zpravodajství a školství. Dokonce kultura školství, zpravodajství, apod. utváří ne naopak.
    Rusko samozřejmě bylo okupováno, ovšem zažilo poněkud jinou okupaci než ČSR, protože okupantovi kladlo odpor i v době, kdy to vypadalo, že Rusku zvoní umíráček. ČSR se vzdala, půlka země kolaborovala, druhá půlka se podřídila a až tehdy, kdy teklo Němcům do bod, jsme se zmohli na odpor viz. SNP či Pražské povstání.

    P.S: Je myslím jasné, že tu šíříš klam a propagandu. Kdo tě platí :)
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    16:56 29.04.2019

    Semtam: Nikoliv. A právě si přesně ukázal, jaká by byla reakce kdyby se podobný systém výchovy za zájmy CR děl i u nás.
    Formát totalitárního vládnutí není v Rusku(či jinde), ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: Nikoliv. A právě si přesně ukázal, jaká by byla reakce kdyby se podobný systém výchovy za zájmy CR děl i u nás.
    Formát totalitárního vládnutí není v Rusku(či jinde), protože si ho lid přeje. Ale čistě protože, to vládnoucí třídě vyhovuje. Kterému vládci by to nevyhovovalo.
    Bohužel zájmy CR jsou ve střední Evropě a Evropě jako celku.
    Nikoliv v Rusku, USA, Číně a jejich honoraci.
    EU je prostředek, jakým i malé státy mohou snadno ovlivnit směřování Evropy dle svých požadavků. Jenže, to by České politika nesměla ze svých míst v EU dělat odkladiště politiků..
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     17:07 29.04.2019

     Jirosi

     Takže podle tebe, když v Rusku se kritizuje armáda a tato kritika není označena jako "prozápadní" či "proamerická" či "prokomunistická" propaganda, tak je to znak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi

     Takže podle tebe, když v Rusku se kritizuje armáda a tato kritika není označena jako "prozápadní" či "proamerická" či "prokomunistická" propaganda, tak je to znak totality.

     A naopak pokud se kritizuje něco u nás, tak je to často označeno jako "proruská" propaganda a je to teda znakem svobodné společnosti, lépe řečeno cituji: EU je prostředek, jakým i malé státy mohou snadno ovlivnit směřování Evropy dle svých požadavků.

     Nedělám si prdel, ty mi vážně takto reaguješ...! Tady je něco hodně špatně.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:41 29.04.2019

     Opět špatně, ale nevadí.
     Kritika sice je, ale karavana jede dál. Politické vedení sedí na svých místech už 19.let... Za tu samou dobu se tu vystřídalo 12. vlád z 10. premiéry. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Opět špatně, ale nevadí.
     Kritika sice je, ale karavana jede dál. Politické vedení sedí na svých místech už 19.let... Za tu samou dobu se tu vystřídalo 12. vlád z 10. premiéry. Tady byla totalitní vláda 40. let..

     U nás se často nekritizuje, ale jen "kopíruje" protistátní propaganda. Za účelem zvýhodňování cizích států, jednotlivců.
     Velice agresivně se vedou kampaně, přímo účelově proti zájmu většiny populace, atd.
     U nás za takové kampaně nikoho nevězní. I když tvrdit, že máme neomylnou justici si netroufám.
     Skrýt celý příspěvek

   • siggi
    17:47 29.04.2019
    • (15)

    ...Dalším podstatným faktem je, že Rusko nebylo okupováno. Ono bylo okupantem, stále touží být.....tak na vyřčení tohoto jeden MUSÍ mít IQ na hranici idiocie, potažmo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...Dalším podstatným faktem je, že Rusko nebylo okupováno. Ono bylo okupantem, stále touží být.....tak na vyřčení tohoto jeden MUSÍ mít IQ na hranici idiocie, potažmo debility...:):)
    Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:39 29.04.2019

   semtam: pěkně shrnuto. Bohužel...

   semtam: pěkně shrnuto. Bohužel...

 • Zajda
  15:24 29.04.2019
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Projekt tanku T-14 Armata je fascinující ukázkou toho, jak se ruská propaganda dokáže „utrhnout z řetězu“. Na jedné straně kremelské propagandistické noviny Sputnik News naznačují, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Projekt tanku T-14 Armata je fascinující ukázkou toho, jak se ruská propaganda dokáže „utrhnout z řetězu“. Na jedné straně kremelské propagandistické noviny Sputnik News naznačují, že tank Armata dokáže bojovat na Marsu (!), na druhé straně vývoj tanku T-14 Armata není stále ukončen.
  Redaktore ,měl by jste uvážit ,že nepíšete blbcům.
  Každá nová zbraň,hlavně tanky jsou stále ve vývoji,jsou i tak konstruované ,aby se mohli přizpůsobovat novým požadavkům.
  Ale z vašeho článku je cítit zaujetí a nějaká radost že se jim asi nedaří nebo co.Je to jen vaše přání.Tak by ale novinář psát neměl.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:39 29.04.2019

   Každá nová zbraň má termín zavedení do výzbroje. Stejně tak má i termín ukončení vývoje, ale ten většinou souvisí z vývojem nové zbraně. O tom, ale nepadlo v článku ani slovo. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Každá nová zbraň má termín zavedení do výzbroje. Stejně tak má i termín ukončení vývoje, ale ten většinou souvisí z vývojem nové zbraně. O tom, ale nepadlo v článku ani slovo. Autor pouze naznačil, že T-14 stále nedošla ani do stádia ukončení vývoje základní verze. Která by měla šanci obstát v armádních testech.
   Většina státu do armádních testů připouští více druhů techniky, Teprve potom si vybírá zvolené řešení. Ale v Rusku zvolily vítěze od stolu, a teď se jim prostě nedaří projekt dotáhnout do konce.
   Skrýt celý příspěvek

   • siggi
    16:00 29.04.2019
    • (14)

    ….to psaly Bakaloviny? Anebo jsi to vyčetl z prasečích kostí? :):)

    ….to psaly Bakaloviny? Anebo jsi to vyčetl z prasečích kostí? :):)

 • Tango23
  15:21 29.04.2019
  Oblíbený příspěvek

  Myslim, ze pro potencionalni zajemce hledajicich "low-cost" pomer vykon/cena bude velkym konkurentem T-90 i ukrainsky Oplot-M vyuzivajici (mimo jine) i velmi pozitivne hodnocenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze pro potencionalni zajemce hledajicich "low-cost" pomer vykon/cena bude velkym konkurentem T-90 i ukrainsky Oplot-M vyuzivajici (mimo jine) i velmi pozitivne hodnocenou aktivni ochranu vlastni konstrukce Zaslon. Tank vychazi z osvedcenne konstrukce T-84 (coz ma samozrejme i sva omezeni), ale neni pochyb o tom, ze Ukraina bude aktivne vyvyjet a vylepsovat jeho soucasti, jak ke sve vlastni potrebe, tak i k "nutnosti" exportnich uspechu. Prave zejmena omezeni vyrobnich kapacit, kvuli potrebam vlastni armady, muze byt nedostatkem k pokryvani potencionalnich objemu na export.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:30 29.04.2019

   Máte nějaký zdroj na pozitivní hodnocení AO Zaslon? Podle toho co jej testovali Turci a Poláci se vyskytuje více slabin v nedostatečné efektivitě ničení kumulativních hlavic RPG, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Máte nějaký zdroj na pozitivní hodnocení AO Zaslon? Podle toho co jej testovali Turci a Poláci se vyskytuje více slabin v nedostatečné efektivitě ničení kumulativních hlavic RPG, prakticky nulová efektivita proti rychleji letící kanonové munici, velké hrozby pro okolní pěšáky a vlastní senzory na tanku, včetně nechtěné aktivace dynamické ochrany vlastního tanku. Zdrojem je L Visingr ATM 3/2019.
   Skrýt celý příspěvek

   • Tango23
    16:57 29.04.2019
    Oblíbený příspěvek

    https://www.israeldefense.co.i...

    Turci se rozhodli pro toto reseni licencne pod jmenem Pulat. Na YT si muzete vyhledat i testy Israelske armady.

    https://www.israeldefense.co.i...

    Turci se rozhodli pro toto reseni licencne pod jmenem Pulat. Na YT si muzete vyhledat i testy Israelske armady.

    • flanker.jirka
     22:51 29.04.2019

     Izrael testoval Zaslon?

     Izrael testoval Zaslon?

 • Zajda
  15:17 29.04.2019

  Projekt tanku T-14 Armata je fascinující ukázkou toho, jak se ruská propaganda dokáže „utrhnout z řetězu“. Na jedné straně kremelské propagandistické noviny Sputnik News naznačují, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Projekt tanku T-14 Armata je fascinující ukázkou toho, jak se ruská propaganda dokáže „utrhnout z řetězu“. Na jedné straně kremelské propagandistické noviny Sputnik News naznačují, že tank Armata dokáže bojovat na Marsu (!), na druhé straně vývoj tanku T-14 Armata není stále ukončen.
  Redaktore,je třeba myslet na to ,že nepíšete hlupákům.
  Každá nová zbraň je ve vývoji stále,ale to by jste měl vědět,to vy ale nechcete ,jen jste použil co ostatní novináři nízkého intelektu.Špinit a oblbovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  15:01 29.04.2019
  • (16)

  Asi by si měl autor článku utřít americké sperma od úst a psát trochu vyváženě.

  Rusko nemá peníze, je na popud USA mezinárodně izolováno atd. podobně jako po staletí v historii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi by si měl autor článku utřít americké sperma od úst a psát trochu vyváženě.

  Rusko nemá peníze, je na popud USA mezinárodně izolováno atd. podobně jako po staletí v historii již mnohokrát - a pořád tu je.

  Koukněme se na naše tankové vojsko - ostuda a škoda mluvit. Za takovou T-90 bychom byli rádi jak malí kluci.

  A operovat počty tanků u západních spojenců........., kdo na západě chce reálně válčit s Rusem? Ani USA ne, i když to je zvláštní kategorie co válčí po celém světě.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:11 29.04.2019

   On ten rozdíl T-72 vs T-90 zase takový není.

   On je problém v tom, že Rusku chce sem. Tam chce jen pár "uchýláků".

   On ten rozdíl T-72 vs T-90 zase takový není.

   On je problém v tom, že Rusku chce sem. Tam chce jen pár "uchýláků".

   • Zajda
    15:25 29.04.2019
    • (14)

    Ty jsi osel.

    Ty jsi osel.

   • flanker.jirka
    16:20 29.04.2019

    Chce sem Rusko ekonomicky nebo vojensky?
    Rozdíl v těch tancích je tak velký, podle toho jaké verze T 72 a jaké verze T 90 budete porovnávat. To že na první pohled vypadají stejně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Chce sem Rusko ekonomicky nebo vojensky?
    Rozdíl v těch tancích je tak velký, podle toho jaké verze T 72 a jaké verze T 90 budete porovnávat. To že na první pohled vypadají stejně může klamat, rozdílnost v systémech řízení palby, základním panceřování a typu přídavného pancíře může dělat dost. T 90 v posledních verzích má svařované a ne odlévané věže, což žádná T 72 neměla. V pancéřování je pak rozdíl i mezi T 72M v AČR a T 72 B v Rusku.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:28 29.04.2019

     Porovnává naši T-72(M1, M4CZ) z T-90. Verzi neuvedl, ale počítám dřívější než MS/S.

     Ono chtít a moc jsou dvě věci. Na to se zeptej Ukrajinců.

     Porovnává naši T-72(M1, M4CZ) z T-90. Verzi neuvedl, ale počítám dřívější než MS/S.

     Ono chtít a moc jsou dvě věci. Na to se zeptej Ukrajinců.

    • Slavoslav
     16:43 29.04.2019

     zvarane veze maju len preto, ze kym doslo k objednavke zo strany armady bola zrusena posledna linka na vyrobu tych odlievanych a znovuobnovenie by stalo prilis vela. Povodne chceli ...
     Zobrazit celý příspěvek

     zvarane veze maju len preto, ze kym doslo k objednavke zo strany armady bola zrusena posledna linka na vyrobu tych odlievanych a znovuobnovenie by stalo prilis vela. Povodne chceli Rusi aj pri T90 (povodne znacenie T72BU) odlievane veze
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:57 29.04.2019

      Linku na odlévané věže posledních verzi T 72 mají stále. Při použití svařované věže si můžete lépe hrát s vrstvami skladajicimi celkovou ochranu.

      Linku na odlévané věže posledních verzi T 72 mají stále. Při použití svařované věže si můžete lépe hrát s vrstvami skladajicimi celkovou ochranu.

     • Slavoslav
      06:50 30.04.2019

      zaujimave. Vedel by si mi dat k tomu nejaky zdroj kedze poslednych minimalne 20 rokov nepotrebovali vyrobit ani jednu vez. Aj tie T-90 mali odlievane veze pokial boli dostupne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      zaujimave. Vedel by si mi dat k tomu nejaky zdroj kedze poslednych minimalne 20 rokov nepotrebovali vyrobit ani jednu vez. Aj tie T-90 mali odlievane veze pokial boli dostupne skladove zasoby a az po ich minuti presli pri Indoch na zvarane. Rusko potom nasledne objednalo povodnu specifikaciu a zvaranu vez akceptovalo len rpeto, ze neboli odlievane dostupne. Teda podla toho co ja viem.

      O vyhodach zvaranych vezi viem. Len podla mojich vedomosti ich Rusko uprednostnilo napriek tomu len ako druhu moznost.
      Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:27 29.04.2019
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Lemkin: i nesouhlas s autorovým přístupem lze vyjádřit kultivovaně. Tvůj úvod je dost přes čáru.

   Lemkin: i nesouhlas s autorovým přístupem lze vyjádřit kultivovaně. Tvůj úvod je dost přes čáru.

  • tomtom
   16:47 29.04.2019

   Je mi tě fakt líto, asi nejsi v reálném životě moc použitelný člověk.

   Je mi tě fakt líto, asi nejsi v reálném životě moc použitelný člověk.

 • siggi
  14:59 29.04.2019
  • (15)

  Tak nějak mám po přečtení článku silný pocit, že se jedná o flustraci autora "z těch proradných ruských dezinformací"....:):)….jako kdyby NEJVĚTŠÍ světový dezinformátor - USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak mám po přečtení článku silný pocit, že se jedná o flustraci autora "z těch proradných ruských dezinformací"....:):)….jako kdyby NEJVĚTŠÍ světový dezinformátor - USA činily jinak...koneckonců, zdejší Česká televize je oberdezinformátor….:):) Je potřeba si zvyknout, že každý dezinformace někdy použije, natož vládnoucí elity. Komouši pravdu taky ohýbali dle svého stejně, jak to dělal Vendelín Bomnbardér a jeho sekta Dobroserů dodnes....tak to je. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:14 29.04.2019

  Já nevím. Mě hlavně přijde jako zvláštní libůstka všech těch bojovníků proti ruské propagandě a dezniformacím, to nonstop skenování neobskurnějších webů a hledání těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nevím. Mě hlavně přijde jako zvláštní libůstka všech těch bojovníků proti ruské propagandě a dezniformacím, to nonstop skenování neobskurnějších webů a hledání těch nejsměšnějších "proruských" nesmyslů, jako Armata na Marsu.
  No a pak začnou takovou otřesnou nepravdu zapáleně vyvracet.
  Nevím, co je zábavnější, jestli ta původní myšlenka, nebo to, že se s ní má někdo potřebu poprat.

  Má to stejnej efekt, jako u zapálených bojovníků proti Soukupovi. Při 5% sledovanosti by po něm ani pes neštěkl. Ale díky rozvášněné reakci sluníček, která to po každém vystoupení pořádně rozmáznou v celoplošných médiích, případně na něj ČT podá žalobu, má nakonec zásah aspoň 30%...
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:07 29.04.2019
   • (6)
   Oblíbený příspěvek

   Jestli to náhodou není tím, že ty nejobskurnější weby jsou z Ruska financovány....

   Jestli to náhodou není tím, že ty nejobskurnější weby jsou z Ruska financovány....

   • danny
    16:20 29.04.2019

    Budeš se divit, ale po světě jich najdeš hromady. Jen nejsou tak dobře promovány bojovníky proti dezinformacím. Teď mě jen tak namátkou napadá www.cibulka.net... a jeho kurzy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Budeš se divit, ale po světě jich najdeš hromady. Jen nejsou tak dobře promovány bojovníky proti dezinformacím. Teď mě jen tak namátkou napadá www.cibulka.net... a jeho kurzy odhalování agentů KGB siderickým kyvadýlkem.
    Připadá mi to, jako kupovat si každý den Blesk, Extra, Paparazzi nebo jak se ty klenoty českého bulváru jmenují a hořekovat nad úrovní české žurnalistiky a rochnit se v tom, jak někdo může vydávat takové sračky.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:10 29.04.2019

     Pan Cibulka je prostě nemocný člověk. Každý kdo má alespoň něco v hlavě to vidí.
     Na druhou stranu to co píšou dezinfo weby bere mnoho lidí jako vyřčenou absolutní pravdu a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pan Cibulka je prostě nemocný člověk. Každý kdo má alespoň něco v hlavě to vidí.
     Na druhou stranu to co píšou dezinfo weby bere mnoho lidí jako vyřčenou absolutní pravdu a informace z nich bere smrtelně vážně. Ačkoli drtivá většina těchto informací jsou dobře zabalené nesmysly.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:47 29.04.2019

      Je škoda, že lidé takto nedokáží hltat i skuteční informace.

      Je škoda, že lidé takto nedokáží hltat i skuteční informace.

  • satai
   15:39 29.04.2019

   Tohle bylo na Sputniku. To je oficialni rusky kanal.

   Tohle bylo na Sputniku. To je oficialni rusky kanal.

 • flanker.jirka
  13:09 29.04.2019

  Klidně se může stát, že na podvozku Armaty vznikne pouze tank s věží T 90 a ostatní bojová vozidla, jako T 15. A původní nový MBT půjde do muzea. Hodně bude záležet, za kolik se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klidně se může stát, že na podvozku Armaty vznikne pouze tank s věží T 90 a ostatní bojová vozidla, jako T 15. A původní nový MBT půjde do muzea. Hodně bude záležet, za kolik se bude prodávat ropa a plyn.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:07 29.04.2019

  uz som to tu viac krat pisal a budem sa opakovat. Armata moze byt fakt revolucny tank. Len to by sa Rusom musel podarit prielom v AI ktora by sama na zaklade dat zo senzorov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  uz som to tu viac krat pisal a budem sa opakovat. Armata moze byt fakt revolucny tank. Len to by sa Rusom musel podarit prielom v AI ktora by sama na zaklade dat zo senzorov dokazala odhalit a spravne identifikovat hrozby v jej okoli.

  A povedal by som, ze Rusi sa pustili do bezosadkovej koncepcie dufajuc, ze sa im toto podari dokoncit subezne s vyvojom mechanickej casti pricom narazila kosa na kamen. Bezosadkova veza za sucasneho stavu techniky tento tank vyrazne degraduje z hladiska bojovej hodnoty.
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   14:48 29.04.2019

   Slavoslav: mě ani tak nevadí AI, ke které jsem zatím poměrně skeptický. A vlastně ani bezosádková věž. Jako největší slabinu Armaty vidím úplnou absenci optického kanálu.

   Slavoslav: mě ani tak nevadí AI, ke které jsem zatím poměrně skeptický. A vlastně ani bezosádková věž. Jako největší slabinu Armaty vidím úplnou absenci optického kanálu.

   • Slavoslav
    14:57 29.04.2019

    mne aj ten opticky kanal pride ako obmedzujuci voci prehladu posadky pri osadkovej vezi.

    Kym ta AI (skepticky som tiez) nebude na urovni, ze dokaze plnohodnotne nahradit situacne ...
    Zobrazit celý příspěvek

    mne aj ten opticky kanal pride ako obmedzujuci voci prehladu posadky pri osadkovej vezi.

    Kym ta AI (skepticky som tiez) nebude na urovni, ze dokaze plnohodnotne nahradit situacne povedomie posadky v osadkovej vezi bude tento koncept vzdy zaostavat za konvencnym tankom. Pri BVP, OT atd sa to da akceptovat, ale pri tanku tazko
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:17 29.04.2019

    Danny: Ale když dáš zpět osádku do věže, vlastně zrušíš celý přínos konceptu "T-14".

    Danny: Ale když dáš zpět osádku do věže, vlastně zrušíš celý přínos konceptu "T-14".

    • danny
     16:23 29.04.2019

     Jirosi: já určitě nechci dávat posádku do věže. Jen říkám, že mi tam chybí možnost získat situační povědomí v případě, že příjdeš o kamery, displeje. Že to jede celé na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi: já určitě nechci dávat posádku do věže. Jen říkám, že mi tam chybí možnost získat situační povědomí v případě, že příjdeš o kamery, displeje. Že to jede celé na elektronice.
     Prostě i když mám doma pěknou televizi, občas se rád nadechnu čerstvého vzduchu a podívám z okna a užiju si denního světla.
     Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      16:46 29.04.2019

      danny

      pripadna porucha mi pride ako ten najmensi problem. Tam vies vzdy urobit 2-3 nasobne istenie zaloznym systemom. Len proste vyhladat ciel na pomerne malom monitore s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      danny

      pripadna porucha mi pride ako ten najmensi problem. Tam vies vzdy urobit 2-3 nasobne istenie zaloznym systemom. Len proste vyhladat ciel na pomerne malom monitore s obmedzenym rozlisenim nedajboze za jazdy bude problem. To rozlisenie ludskeho oka nenahradis
      Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:33 29.04.2019

     Danny: Chápu jak to myslíš, ale ono se to moc jinak vyřešit nedá. Pokud chceš vyrobit tank a ne statické postavení děla.

     Existuje určitě spousta technických řešení co by to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Danny: Chápu jak to myslíš, ale ono se to moc jinak vyřešit nedá. Pokud chceš vyrobit tank a ne statické postavení děla.

     Existuje určitě spousta technických řešení co by to vyřešila. Ale ty máš omezený rozpočet, a musíš si vybrat mezi jednotlivými schopnostmi zbraně, aby si se na konci vešel.
     Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  13:02 29.04.2019

  vyjadreniu ako Armata na Marse je zbytocne sa venovat, lebo je to styl medialny gyc dneska notoricky znameho napr. u Daily Mirror a spol., alebo TV Narkoza/TV Hnoj - tie tiez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vyjadreniu ako Armata na Marse je zbytocne sa venovat, lebo je to styl medialny gyc dneska notoricky znameho napr. u Daily Mirror a spol., alebo TV Narkoza/TV Hnoj - tie tiez kazdodenne pouzivaju slovne obraty a styl bulvaru, z ktoreho sa cloveku bez postihnutia nutne obracia zaludok. Medialna realita dneska zamerana na ratingy a sledovanost to generuje vsade po svete, dokonca cim rozvinutejsi trh - tym viac, lebo konkurencia je ostrejsia a kazda aj sebaodpuzdujucejsia zona prejavu sa vyuziva na vybojovanie vyhod.

  Ze ruskych tankov schopnych prestrelit celny plat veze abramsu je 0 je mozne, ale ruske tanky dokazu vsetky strielat riadene strely a pri utoku kumulativneho tandemu zhora je abramsu celny plat na nic. Teda pocet ruskych tankov, ktore mozu zapadne tanky znicit nie je nakoniec 0, ale dafacto vsetky, realne mnoho.

  Dohadovat sa dopredu s pritajenou radostou, ze asi ziadne T-90 nebudu mat novy kanon je wishful thinking zamerane na pozdvihnutie nalad prozapadnej verejnosti a zveladovanie makkej sily politickych zdrojov. Ako to dopadne spozname az ked tie tanky budu realne dodane. Dovtedy je to osozne len z horeuvedeneho dovodu (co nie je vobec politicky nevyznamne, ale z podstaty je to nieco ine ako objektivne hodnotenie moznosti bojovych systemov - vojensky zamerany web ma mnohorake vyuzitie. Preferencia blogovych zdrojov ak su v sulade s posolstvom vojenskeho webu) oproti oficialnym spravam to naznacuje).

  Rusko zatial robi skusky podla mojho nazoru preto, lebo zapojenie v Syrii a dalsi vyvoj ukazali potrebu implementovat nove zistenia pri systemoch armaty a preto sa po zmenach na novej verzii musia urobit nove skusky. To ale neznamena, ze skusky na povodnej verzii neboli ukoncene. To su dve rozdielne skutocnosti. F-35 nemusi robit skusky, ked mu implementuju novy system, alebo opravia existujuci, co nefunguje celkom optimalne? Aj abrams je neustale vo vyvoji a vznikaju stale dalsie verzie, ktore tiez musia prechadzat skuskami. Pri armate sa ale chceme hrat na nechapavych, len preco potom vycitat propagandu inym, ze?


  Ked sa rusi rozhodnu, ze maju tank ako celok zhruba hotovy abudu mat postavene vyrobne linky, mozu ich postavit aj tisice, lebo s cenou podobnou ako T-90 ich mozu postavit za jeden rocny obranny rozpocet 17000 kusov. Ked budu chciet 2000 kusov a rozlozia to na 5 rokov, spotrebuje im to kazdy rok 0,03 percenta rozpoctu. Viac daju na tonery tlaciarni.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   13:12 29.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   ako dlho bude ta riadena strela letiet k Abramsu na 2km? a celkovo nie je T90 drahy nosic ATGM? predsa len pri tanku sa preferuje ina hlavna zbran a opravnene. Ono tie rakety pri ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ako dlho bude ta riadena strela letiet k Abramsu na 2km? a celkovo nie je T90 drahy nosic ATGM? predsa len pri tanku sa preferuje ina hlavna zbran a opravnene. Ono tie rakety pri rusoch bola vzdy len z nudze cnost

   co sa tyka T90M a noveho kanona. To nie je wishwfull thinking. Na jeho zabudovanie by bolo treba T90 vyrazne prekopat a v 2017 predstavovana a schavelna verzia (ako aj vsetky dalsie oficialne dokumenty) potrvdzuju 2A46. T90 s 2A82 neexistuje jedina fotka ktora by to potrvdzovala ani ziaden relevanty zdroj
   Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    19:36 29.04.2019

    atgm je schopnosy, ktora znamena, ze abrams sa nemoze spolahnut na celny pancier a je to dalsi asset v taktike operativneho vedenia boja, ktory narusa planovanie protivnika, vnasa ...
    Zobrazit celý příspěvek

    atgm je schopnosy, ktora znamena, ze abrams sa nemoze spolahnut na celny pancier a je to dalsi asset v taktike operativneho vedenia boja, ktory narusa planovanie protivnika, vnasa neistoty do jeho rozhodovacieho procesu, cim moze predlzovat v kritickom momente reakcny cas a sposobovat zvysenim tlaku chyby taky je hlavny princip. Realne cisla o schopnosti nicit tanky ako abrams nie su zname a budu velmi zavisiet od nasadenia a povahy stretu. Slabina to vsak urcite nie je - mat schopnost, ktora moze rozhodit protivnika pod tlakom. Ak by aj nejakou nahodou bola, staci ju proste nepouzit :-)
    Ak tu schopnost ale nemas a vsetko si vsadil na celny pancier v podmienkach vzdyusnej nadvlady, kazdy zvrat moze dopadnut skaredo a v konflikte s podobnym superom takych zvratov isto zopar nastane.
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     20:32 29.04.2019

     paneboze toto je strasny blabol, ze vaham ci na autora vobec rozumne reagovat

     nie ATGM odpalovane z tankovej hlavne nie je gamechanger ani vnasac tlaku. To je vyzbroj ekvivalenta ...
     Zobrazit celý příspěvek

     paneboze toto je strasny blabol, ze vaham ci na autora vobec rozumne reagovat

     nie ATGM odpalovane z tankovej hlavne nie je gamechanger ani vnasac tlaku. To je vyzbroj ekvivalenta stvrkolke polaris z vyzbroje namornej pechoty. A najnovsia verzia abramsu bude mat aktivnu ochranu odskusanu v boji.

     Takze ak si posadka T-cka povie "aha tam je abrams osolme ho raketou"bude to pravdepodobne to posledne o co sa pokusi

     ATGM odpalovana z hlavne ako ju maju rusi je z nudze cnost lebo nevedeli trafit na vacsie vzdialenosti
     Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:45 29.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   "cenou podobnou ako T-90"

   Tomu věříš jen ty, skutečnost bude podobná jako u Su-57.
   Západní technologická úroveň = západní cena.

   "cenou podobnou ako T-90"

   Tomu věříš jen ty, skutečnost bude podobná jako u Su-57.
   Západní technologická úroveň = západní cena.

   • Cpt. Morgan
    17:34 29.04.2019

    neviem preco by mala byt cena rovnaka ako na zapade, lebo cena prace od inzinierov az po robotnikov je snad sestinova. cenu su 57 nevies, lebo seriove stroje nie su a aj pri f 35 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    neviem preco by mala byt cena rovnaka ako na zapade, lebo cena prace od inzinierov az po robotnikov je snad sestinova. cenu su 57 nevies, lebo seriove stroje nie su a aj pri f 35 bola cena prvoseriovych uplne ina ako pri neskorsich vyssich poctoch. celkovu cenu tvori cena prace ludi + cena materialov. vsetko co si rus nezabezpecuje zo zahranicia stoji nasobne menej ako na zapade, ci uz praca ludi, alebo materialov, co je defacto tiez iba cena prace ludi.

    Armata je unifikovana platforma s velkym podielom rovnakych dielov a to sa prejavi velkym poklesom ceny pri nabehu seriovej vyroby. Neviem o tom, ze by nejaky zapadny tank bol sucastou unifikovanej platformy.

    Ked si teda ekvivalentny tank ako na zapade predstavime vyrabany s ruskou cenou za pracu, vyjde nam ovela nizsia cena - asi ako rozdiel medzi povodnymi verziami abrams a t 80 - cize asi polovica az tretina. Ak do toho zaratame pokles ceny vdaka unifikovanej platforme, bude dalsi pokles ceny. Naopak zvysenie ceny sposobuju novsie technologie ako maju zapadne tanky, cim sa stale dostaneme na zhruba polovicu ceny ako ma zapad a to je cca cena sucasnych t 90.

    Pri takej cene dokazu za 1 percento obrany postavit 200 kusov rocne. Ak by aj bola cena rovnaka ako na zapade, postavia tych 200 ks za 2 percenta rocneho defense budgetu.
    To je tak vela, ze ak budu armaty naozaj potrebovat, aj tak si ich nebudu moct dovolit? Cena ruskej vyroby vsak nema ziadny dovod byt tak vysoka ako na zapade. preto obstaranie 400 ks rocne za 2 percenta financii na obranu su realne v pohode mozne - ak postavia vyrobne linky. tie sa ale postavia az ked bude vyvoj armaty v zaklade ukonceny. to nastane, ked sa po syrii a uvodnych skuskach menia nevyhovujuce riesenia.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:11 29.04.2019

     Mně přesvědčovat nemusíš. Mně se stačí podívat jak to vypadá ve skutečností.
     Rusko se sice technologicky snaží držet krok se západem, ale nové zbraně zavádí v marginálních ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mně přesvědčovat nemusíš. Mně se stačí podívat jak to vypadá ve skutečností.
     Rusko se sice technologicky snaží držet krok se západem, ale nové zbraně zavádí v marginálních počtech. Skutečnou sílu Armád Ruské federace stále tvoří stáré, v lepším případě modernizované kusy sovětské techniky. Na úkor investic do nákupu nových.
     Skrýt celý příspěvek

     • Cpt. Morgan
      19:54 29.04.2019

      to ani nechcem, uvadzam nazor podla mna relevantny k tomu, co si vyjadril.
      Technologie ruska su na urovni, ktora dokaze dostatocne pokryt najpodstatnejsie potrebne schopnosti. Ak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to ani nechcem, uvadzam nazor podla mna relevantny k tomu, co si vyjadril.
      Technologie ruska su na urovni, ktora dokaze dostatocne pokryt najpodstatnejsie potrebne schopnosti. Ak by rusi planovali invazie v zahranici, budu nutne potrebovat co najlepsie tanky/lodstvo/letectvo v co najvyssich poctoch. Kedze ich ale neprodukuju, asi su ich vojenske ciele ine. Absolutne najviac financii davaju na jadrovu triadu, z coho vyplyva, ze ako najvyssi vojensky ciel vnimaju obranu pred nahlym napadnutim nepriatelom a pred znicenim ruska ako jednotneho statu aj s jeho instituciami. Vlastnu schopnost projekcie moci povazuju za ovela menej dolezitu (co si myslim, ze nie je dlhodobo spravne). Pri takom vyhodnoteni rizik a cielov by si ani ty nerozdelil financie inak.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:53 29.04.2019

      V tomhle je celkem jedno co si myslíš.
      Realita je však jiná. Jakmile mohou okamžitě zahájí invazi... A tu triádu nemají proti náhlému úderu, ale aby je z toho co "schvátí" nikdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V tomhle je celkem jedno co si myslíš.
      Realita je však jiná. Jakmile mohou okamžitě zahájí invazi... A tu triádu nemají proti náhlému úderu, ale aby je z toho co "schvátí" nikdo nemohl vystrkat.
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:00 29.04.2019

  Hlavne nezabúdajme na osud T-95: http://www.military.cz/russia/... T-14 ešte tiež nie je "za vodou".

  Hlavne nezabúdajme na osud T-95: http://www.military.cz/russia/... T-14 ešte tiež nie je "za vodou".

 • JaHoDa
  12:54 29.04.2019

  Z mého pohledu je celá situace ohledně zavádění nových ruských bojových systémů zcela v pořádku. V Evropě a US se to trochu přifoukne a hned se najdou prostředky ke splnění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z mého pohledu je celá situace ohledně zavádění nových ruských bojových systémů zcela v pořádku. V Evropě a US se to trochu přifoukne a hned se najdou prostředky ke splnění rozpočtových a modernizačních cílů, na které do teď každý dlabal, protože by to politicky neprošlo.
  No a reálně každý rozumně uvažující člověk v rozvědce(a i jinde) ví, jak na tom Rusko reálně je a že se jedná především o hru pro ruské voliče (o vnějším nepříteli a nepřemožitelnosti ruské armády).
  Čili za mě ok, na příších pár desítek let vcelku dobře zaděláno, nakonec stejně vyhrává byznys a v tomhle si s Ruskem nějak vzájemně vyhovíme...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:45 29.04.2019
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  Nemam rad kdyz se tu predevsim diskusne vytahuji ruzne Ruske (papirove)Wunderwaffen, ale pokud takove komentare jsou "moc doleva", tak tenhle clanek na me pusobi zase "prehane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemam rad kdyz se tu predevsim diskusne vytahuji ruzne Ruske (papirove)Wunderwaffen, ale pokud takove komentare jsou "moc doleva", tak tenhle clanek na me pusobi zase "prehane doprava".
  Jiste, Rusove na tom nejsou nijak ruzove, bajky o nadrazenosti jejich tanku nad cimkoliv zapadnim jak technologicky tak pocetne, jsou vazne jen bajky, ale zametme si i pred vlastnim prahem. V byvalem vychodnim bloku neni v skutecne nejmodernejsi inkarnaci jediny, slovy jediny, zapadni tank. A ani zapad samotny toho mezi tanky moc nepredvadi. Kdyz uz si dal autor tu praci nekolikra zopakovat ze "Počet ruských tanků schopných prostřelit (pomocí podkaliberní munice) nejsilnější části čelního pancíře západních tanků" je roven nule, tak by taky mohl zminit kolik tech zapadnich tanku je k dispozici, a ktere z nich skutecne maji onu nejmodernejsi zapadni podkaliberni munici k dispozici, alespon papirove. Pisu papirove, protoze az se zacneme nebavime o poctech, kde jak nas nase evropska letecka kampan nad Lybii nazorne predvedla = nase evropske sklady nejmodernejsi munice jsou spis poloprazdne nez-li poloplne, tak ani nechci vedet jakou zasobu one hi-tech munice zapadni evropske staty vubec drzi. Aby nakonec Rus nemel vic pojizdnych tecek nez kontinentalni NATO kusu munice schopnych ty tecka zastavit.

  Zkratka mi forma tohoto clanku prijde nestastna, nevyvazena, funguje spis jako prilevani oleje do ohne s umyslem vyprovokovat plamennou diskusi a clickbait. Alespon tak to na me fouklo. AN to umi i lip.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   13:03 29.04.2019

   problem pre Rusov je, ze na prestrelenie T-cka (72, 90) tu najmodernejsiu zapadnu municiu nepotrebujes

   problem pre Rusov je, ze na prestrelenie T-cka (72, 90) tu najmodernejsiu zapadnu municiu nepotrebujes

   • Hary
    02:51 02.05.2019

    T 90 nezničí ani novější protitankové rakety USA.

    T 90 nezničí ani novější protitankové rakety USA.

    • Slavoslav
     06:59 02.05.2019

     ? a na to si prisiel ako?

     Lebo vies, ze to co je v Syrii a spol (TOW) je tak 30 rokov stare?

     ? a na to si prisiel ako?

     Lebo vies, ze to co je v Syrii a spol (TOW) je tak 30 rokov stare?

  • Jirosi
   13:15 29.04.2019

   "V byvalem vychodnim bloku neni v skutecne nejmodernejsi inkarnaci jediny, slovy jediny, zapadni tank. A ani zapad samotny toho mezi tanky moc nepredvadi. "

   V Polsku jezdí L2, a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "V byvalem vychodnim bloku neni v skutecne nejmodernejsi inkarnaci jediny, slovy jediny, zapadni tank. A ani zapad samotny toho mezi tanky moc nepredvadi. "

   V Polsku jezdí L2, a nově budou jezdit i v Madarsku.
   Díváte se na to ze špatné strany, v bývalém východním bloku sem krom Jugoslávie, neválčilo. A to my přijde podstatnější.
   Zato Rusko musí stále udržovat svou moc silou zbraní.
   Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    13:21 29.04.2019

    L2 v Polsku i Madarsku beru,a le v Madarsku jeste nejezdi (a kdo vi kdy a zda vubec bude), a v Polsku taky nejde o nejmodernejsi inkarnaci, kterou jako jedinou bych si dovolil ...
    Zobrazit celý příspěvek

    L2 v Polsku i Madarsku beru,a le v Madarsku jeste nejezdi (a kdo vi kdy a zda vubec bude), a v Polsku taky nejde o nejmodernejsi inkarnaci, kterou jako jedinou bych si dovolil zminit v clanku kritizujicim to, ze Rusove nic moderniho/schopneho nemaji. Takze za me vychodni blok NATO porad 0 (s vyhledem ze se to treba v pristich 5 letech zmeni, ale na to si jeste pockam).
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     13:47 29.04.2019

     polske Leo mozu strielat najmodernejsiu DM63 i ked ak sa nemylim maju kratsi kanon no na Tcka by to malo v pohode stacit

     polske Leo mozu strielat najmodernejsiu DM63 i ked ak sa nemylim maju kratsi kanon no na Tcka by to malo v pohode stacit

  • darkstyle
   13:24 29.04.2019

   Kludne ti odpoviem len tak z brucha..

   Samotna usa, ktore do zapadu patri ma cca 2000 tankov s takymto pancierom, a dalsiu tisicovku so starsim pancierom idu prerabat na este ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kludne ti odpoviem len tak z brucha..

   Samotna usa, ktore do zapadu patri ma cca 2000 tankov s takymto pancierom, a dalsiu tisicovku so starsim pancierom idu prerabat na este lepsiu verziu..
   Ratam aj tu, lebo do 2023-25 by to mali mat zmaknute a to je fakt za chvilu..

   Francuzy 400 leclercov
   Teraz vycet leopardov A6 a vyssie..
   Canada 20,
   Dansko - 57
   Nemci- 250-328
   Greci- 170
   Polsko - v kratkom case 142
   Portugalsko-37
   Spanielsko-219
   Uk -227 chalengerov..

   Tak ako u ruskych tankoch nevieme kolko z nich je operacne sposobilych.. ale su vo vyzbroji..
   Dalsich cca 1000 leopardov starsich verzii je mozne vylepsit na verziu A6 nakladnym repasom.. take polsko to robi..
   Kolko maju nabojov fakt neviem, ale maju vyrobu nabojov zvladnutu a odskusanu.. predpokladam, ze pri vynalozeni maximalneho usilia a penazi radovo do mesiacov mozu mat plne sklady..

   A vo vychodnom bloku maju moderne tanky poliaci, minuly rok malo prist prvych 18 tankov.. nechce sa mi hladat, ci sa tak skutocne stalo.. prototypy su uz hotove..
   Skrýt celý příspěvek

  • Hary
   02:50 02.05.2019

   Článek je opravdu propaganda jako většina článků o ruských tancích. Obecně se opomíjí jiné zaměření tanků západních a Ruských. Západní tanky jsou těžké ,silně pancéřované a v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Článek je opravdu propaganda jako většina článků o ruských tancích. Obecně se opomíjí jiné zaměření tanků západních a Ruských. Západní tanky jsou těžké ,silně pancéřované a v menších počtech. Ruské tanky jsou střední se slabším pancéřováním ale ve větších počtech. Rusové hendikep slabšího pancíře nahrazují počtem a schopností střílet z hlavní řízené rakety s dostřelem až 5 km(novější verze). Tyto řízené rakety bez problémů propalují čelní pancíře západních tanků a tvoří většinu střeliva Ruských tanků. Podkaliberní střelivo používají jako doplněk. Samozřejmě to není tak jednoduché. Ruský tank s přídavným reakt. pancířem odolá podkaliberní munici , tak i západní tank s přídavnou municí odolá Ruské raketě. V této rošádě by rozhodovali jen okolnosti použití jako letecká, pěchotní či elektronická podpora a počty.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:30 29.04.2019

  USA zatím na Mars dominují z "Curiosity". Výsadek byť jediného tanku T-14 by určitě změnil současný poměr sil na Marsu ve prospěch Ruska.

  Ale vážkou otázkou zůstává, pokud by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA zatím na Mars dominují z "Curiosity". Výsadek byť jediného tanku T-14 by určitě změnil současný poměr sil na Marsu ve prospěch Ruska.

  Ale vážkou otázkou zůstává, pokud by vypukla válka na Marsu. Můžeme se obávat jejího přenesení i za Zemi?

  Ve světle objednaných tanků FR, mi těch 30-60x L2(doplní si dle svých preferencí) našich nepřijde jako špatná investice.
  Skrýt celý příspěvek

 • m.shook
  12:29 29.04.2019

  "V každém případě T-90MS je to nejlepší, co lze mimo západní tankovou techniku na zbrojním trhu pořídit"

  to bych se hádal ..... T-90MS má oproti Typ 10 nebo K2 Black Panther ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "V každém případě T-90MS je to nejlepší, co lze mimo západní tankovou techniku na zbrojním trhu pořídit"

  to bych se hádal ..... T-90MS má oproti Typ 10 nebo K2 Black Panther pramalou šanci na úspěch. To i ten Altay by ho roznesl na pásech :D
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:36 29.04.2019

   JJ, asijská produkce (Japonsko, Jižní Korea, Singapur) se soustavně ignoruje :-(.

   JJ, asijská produkce (Japonsko, Jižní Korea, Singapur) se soustavně ignoruje :-(.

  • Clanek
   12:49 29.04.2019

   Tak zase K2 je v podstate korejci sestaveny evropsky tank. Takze poznamka o "zapadni tankove technice" tady neni uplne mimo.
   Type 10 je dobra poznamka, pokud jde skutecne o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak zase K2 je v podstate korejci sestaveny evropsky tank. Takze poznamka o "zapadni tankove technice" tady neni uplne mimo.
   Type 10 je dobra poznamka, pokud jde skutecne o plnohodnotny MBT s pancerovanim srovnatelnym s konkurenci (o tom se tu uz nekolikrat vedlo par zajimavych diskusi).
   Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:59 29.04.2019
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Tank pro boj na Marsu dává pojmu vzdušně-kosmické síly zcela nový rozměr.

  Tank pro boj na Marsu dává pojmu vzdušně-kosmické síly zcela nový rozměr.

  • Roland
   12:42 29.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   a jak Musk machroval s jednou vystřelenou Teslou !!! Už to normálně vidím v barvách - buran vynese celou tankovou četu najednou, urychlí ji směrem mars. Tam se armaty jednoduše ...
   Zobrazit celý příspěvek

   a jak Musk machroval s jednou vystřelenou Teslou !!! Už to normálně vidím v barvách - buran vynese celou tankovou četu najednou, urychlí ji směrem mars. Tam se armaty jednoduše díky materilálu použitému na podlahu aerodynamicky zbrzdí o atmosféru a zbytkovou energii při dopadu posádka jednoduše vytlumí do kolen. Neuvěřitelné.
   Skrýt celý příspěvek