Vývoj střely vzduch-země JAGM zdárně pokračuje

-
12. 11. 2012
-
0 komentářů
-
Michal Polák
Lockheed Martin získal další kontrakt na vývoj a testování střely JAGM a zdá se tak, že jí nepotká stejný osud jako jejího neúspěšného předchůdce AGM-169. Ve výzbroji má střela JAGM nahradit rovnou tři typy protizemních střel. Plánované zařazení do výzbroje je pak plánované na rok 2016.
Joint Air-to-Ground Missile
JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) je řízená střela vzduch-země vyvíjená k náhradě stávajících typů protizemních střel. Ve výzbroji amerického letectva i armády by měla nahradit AGM-114 Hellfire, AGM-65 Maverick a BGM-71 TOW. Zároveň zastoupí neúspěšnou střelu AGM-169 Joint Common Missile, jejíž vývoj byl zrušen po závažném překročení finančního rozpočtu.
Hlavní výhodou nové střela JAGM, kromě použití nejmodernějších technologií, je nahrazení všech výše uvedených střel. Zeefektivní a slevní se tím například logistika a výcvik.
Dostřel JAGM má dosahovat 16 kilometrů u helikoptér a až 28 kilometrů u rychlejších bojových letounů (střela při odpálení využije velkou rychlost letounu). Samotná střela pak může být naváděna obrazově (infračerveně), laserem nebo radarově.
Vedle implementace do bitevních vrtulníků a bojových letounů se počítá s použitím na bezpilotních prostředcích. Ty mohou sloužit jednak pro zjišťování a navádění střely na cíl, jednak ji mohou v případě potřeby odpalovat.
Video: JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) / YouTube
Náhrada za AGM-114, AGM-65 a BGM-71
Protizemní střela JAGM je vyvíjená jako náhrada rovnou ke třem současně používaným typům na bojových letounech i bitevních vrtulnících.
Za prvé má nahradit střelu vzduch-země AGM-114 Hellfire, která je určená proti tankům, obrněným i jiným vozidlům. V současné době jí používají všechny rozšířené typy bitevních vrtulníků v americké armádě i u námořnictva jako například AH-1W SuperCobra, AH-1Z Viper, AH-64 Apache, AH-6 Little Bird.
Sve dny má také sečteny střela AGM-65 Maverick určená všeobecně k blízké letecké podpoře a taktickým úderům na vybrané cíle. Vedle tanků a obrněné techniky proto může být použita i proti stanovištím protiletadlové obrany krátkého doletu, menším plavidlům a vybraným objektům. Krom některých bitevních vrtulníků může střelu používat většina bojových letounů amerického letectva i námořnictva.
Foto: Řízená taktická střela AGM-65 Maverick před bitevním letounem A-10 Thunderbolt II / U. S. Air Force, STAFF SGT DONALD S. MCMICHAEL
A nakonec trochu překvapivě JAGM nahrazuje také protitankovou řízenou střelu BGM-71 TOW. V této souvislosti je proto vhodné zmínit, že tato střela byla používaná například na bitevním vrtulníku AH-1 Cobra a nikoliv jen jako střela odpalovaná z pozemního stanoviště nebo vozidla.
Pokračování vývoje a další ověřování navedení na cíl
Lockheed Martin přitom nedávno získal kontrakt v hodnotě 64 milionů dolarů na další pokračování vývoje a zkoušek JAGM. Pozornost má být věnována zejména naváděcímu systému a ověření přesného zásahu cíle. Prvotní testy odpalování a zásahů nepohyblivých cílů má již střela za sebou.
Foto: Zásah cvičného cíle střelou JAGM / Raytheon
Americké letectvo a armáda plánují nakoupit tisíce střel JAGM. Prozatím jsou integrovány na bitevní vrtulníky AH-64E Apache, OH-58 Kiowa a bezpilotní letoun MQ-1C Gray Eagle UAS. Do budoucna se počítá se stíhacími letouny F/A-18E/F Super Hornet, F-35 Lightning II, námořním bitevním vrtulníkem AH-1Z Viper a taktéž námořním vrtulníkem MH-60R/S Sea Hawk.
Související články
F-35A poprvé vypustil řízenou střelu vzduch-vzduch AIM-120
Pokrok v testování zbraňových systémů oznámil minulý týden na svých webových stránkách přímo výrobce ...
-
03.11.2012
-
11 komentářů
-
Michal Polák
F-15 Silent Eagle: Příležitost mezi generacemi
V nedávné době jsme se často věnovali zcela novým nebo chystaným stíhacím letounům 5. generace. ...
-
05.11.2012
-
8 komentářů
-
Michal Polák
Elektromagnetický protiletadlový a protiraketový systém
S rostoucími znalostmi z vývoje a testování elektromagnetických zbraní se objevují další a další ...
-
06.11.2012
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Indie vybrala jako útočné vrtulníky AH-64D Apache
Novým útočným vrtulníkem Indie se má stát definitivně americký typ AH-64D Apache Longbow, poraženým ...
-
06.11.2012
-
0 komentářů
-
Michal Polák