Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT získali 1,5 milionu dolarů od americké agentury DARPA na další vývoj autonomních robotů

-
16. 12. 2020
-
8 komentářů
-
Tisková zpráva
Subvence týmu ve výši 1,5 milionu dolarů (v přepočtu 32,6 milionu korun) umožní dále investovat do výzkumníků i přístrojového vybavení. Vědci a studenti, kteří v loňském srpnovém a letošním únorovém kole robotické soutěže DARPA Subterranean Challenge pokaždé zvítězili v kategorii nesponzorovaných týmů a celkově obsadili 3. místo, si díky tomu pořídí tři roboty SPOT od společnosti Boston Dynamics a letku nových dronů se senzory přímo přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách. Práce a výsledky týmu robotiků z Fakulty elektrotechnické ČVUT stejně jako účast v soutěži zviditelňuje Českou republiku jako zemi se špičkovým robotickým výzkumem.
Tým akademiků z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vystupující pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB (Czech Technical University - Center for Robotics and Autonomous Systems - Northern Robotics Laboratory) získal 1,5 milionu dolarů v rámci výzkumu financovaného agenturou Ministerstva obrany Spojených států pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA - Defense Advanced Research Projects Agency).
V rámci této podpory bude moci tým investovat do nákupu moderního robotického hardwaru, aby byl plně kompetitivní z hlediska technologického vybavení. Další částky půjdou do podpory studentů podílejících se na výzkumu a umožní také financovat cestu na finálové kolo soutěže DARPA Subterranean Challenge, které má proběhnou na podzim příštího roku.
„Máme v úmyslu z této subvence také uhradit náklady spojené s cestováním na testovací kolo, které je naplánováno v USA na duben. Jeho uspořádání je ovšem z pohledu současné situace nejisté, v takovém případě bychom se snažili zorganizovat testování v České republice za podmínek, které by co nejlépe odpovídaly náročným podmínkám finále,“ říká doc. Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, který je současně vedoucím týmu CTU-CRAS-NORLAB.
Roboti CTU-CRAS / CTU-CRAS
Významnou částku také tým CTU-CRAS-NORLAB vynaloží na nákup čtyřnohých robotů SPOT od společnosti Boston Dynamics. „Tyto roboty, které jsou dosud nejlépe disponovány pro skutečně autonomní chování a navíc jsou velmi spolehlivé, byly teprve nedávno uvolněny k volnému prodeji. Setkali jsme se s nimi v druhém soutěžním kole, kde je nasadil tým Costar (mj. JPL NASA, MIT) a kde se ukázaly v dobrém světle. Doufáme, že k nám dorazí včas, abychom je stačili zaintegrovat a mohli s nimi absolvovat finálovou soutěž,“ doplňuje doc. Tomáš Svoboda. Vedle toho bude robotický tým například investovat do letky nových dronů se senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách soutěže DARPA a nových LIDARů, které pásovým robotům umožní nejmodernější 3D vidění.
„Máme v plánu významně posílit autonomní chování robotů, což souvisí s přesností jejich lokalizace a navigace. K tomu potřebujeme se dále posunout ve vývoji senzorické výbavy robotů, a to jak u kráčejících robotů, tak u našich současných kolových a pásových robotů. Podpora výzkumu od DARPA nám umožní řešit nejen výzkumné, ale také technologické výzvy související s nasazením robotů ve finálovém kole,“ zmiňuje další plány prof. Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky Centra umělé inteligence.
SPOT od Boston Dynamics
Prestižní soutěž DARPA Subterranean Challenge organizovaná americkou agenturou DARPA má za cíl testovat systémy autonomních robotů, které spolu s velmi omezenou lidskou asistencí vzájemně spolupracují a dovedou prozkoumávat místa, kam by se člověk z bezpečnostních a jiných důvodů nemohl dostat. První kolo se odehrálo v srpnu 2019 v podzemních dolech v Pittsburghu, druhé v podzemí industriálního komplexu nedostavěné jaderné elektrárny u města Olympia ve státě Washington. Ve všech kolech soutěže DARPA Subterranean Challenge jsou věrně simulovány náročné podmínky způsobené přírodní katastrofou nebo průmyslovou havárií, což iniciuje rozvoj pokročilých technologií, které jsou zde testovány.
Z práce a výsledků robotiků na Fakultě elektrotechnické ČVUT bude těžit nejen DARPA a ministerstvo obrany USA, ale vědecká excelence týmu může přinášet prospěch i lokálním partnerům z oblasti státní a veřejné správy či průmyslu. „Věříme, že máme co nabídnout i Armádě České republiky či například Integrovanému záchrannému systému ČR s ohledem na to, že už spolupracujeme s hasičskými sbory z jiných zemí,“ shrnuje doc. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu CTU-CRAS-NORLAB z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Související články
Roboti ve válce: Hrozba nebo naděje pro Evropu?
Za jakých podmínek a s jakým přínosem lze uvažovat o zařazení robotizovaných zbraňových systémů do ...
-
23.09.2019
-
92 komentářů
-
Milan Vašíček, Jan Grohmann
Konec nesení nákladu na zádech: Americkou pěchotu podpoří roboti MUTT
Společnost GDLS (General Dynamics Land Systems) dodá americké armádě (US Army) 624 logistických ...
-
05.11.2019
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Type-X: Robotické bojové vozidlo z Estonska
Estonská společnost Milrem Robotics na podzim letošního roku začne testovat prototyp nového bojového ...
-
28.05.2020
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
UGV-Pz: Český průzkumný robot pro Armádu ČR
V polovině června Vojenský technický ústav (VTÚ), jakožto systémový integrátor, předal Armádě ČR dva ...
-
16.07.2020
-
38 komentářů
-
Jan Grohmann
Velký úspěch v takové konkurenci. Je vidět že máme i přes omezené lidské a finanční zdroje pořád co nabídnout. Bohužel se obávám že se to neposune někam dál a tento potenciál se ...Zobrazit celý příspěvek
Velký úspěch v takové konkurenci.
Je vidět že máme i přes omezené lidské a finanční zdroje pořád co nabídnout.
Bohužel se obávám že se to neposune někam dál a tento potenciál se ne úplně využije u nás v ČR, ale spousta těch študáků se po absolvování studia rozuteče po světě.Skrýt celý příspěvekS tou přesností a lokalizaci pro roboty by mě zajimalo jestli ty přístroje fungují a pouzivaji přimo americké GPS nebo třeba i jine např Galileo, ale to je zas civilní zalezitost. ...Zobrazit celý příspěvek
S tou přesností a lokalizaci pro roboty by mě zajimalo jestli ty přístroje fungují a pouzivaji přimo americké GPS nebo třeba i jine např Galileo, ale to je zas civilní zalezitost. Ani nevim jestli v ˇACR je vyuzivano nebo se jede na GPS.
Kazdopadně je to asi smluvně zarizene ze cokoli vyvynou a vylepsi tak bude majetkem DARPYSkrýt celý příspěvekTak zrovna v tomhle případě se asi budou muset spoléhat na něco jiného něž satelitní signál (inerciální navigace?). Obě soutěže se uskutečnily v podzemí.
Tak zrovna v tomhle případě se asi budou muset spoléhat na něco jiného něž satelitní signál (inerciální navigace?). Obě soutěže se uskutečnily v podzemí.
Tak tahle skupinka by se EU nelíbila. Žádné zastoupení žen, žádné zastoupení příslušníků jiné rasy a hlavně podle všeho ani jeden není muslim! Ne diskriminaci na katedře ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tahle skupinka by se EU nelíbila. Žádné zastoupení žen, žádné zastoupení příslušníků jiné rasy a hlavně podle všeho ani jeden není muslim!
Ne diskriminaci na katedře kybernetiky a katedře počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT!
Buďme Evropané!Skrýt celý příspěvekAspoň do něčeho je třeba kopnout, že?
Aspoň do něčeho je třeba kopnout, že?
Načítám diskuzi...