Význam Íránu roste: Potřebuje ho USA, Evropa, Rusko i Čína

Význam Íránu roste: Potřebuje ho USA, Evropa, Rusko i Čína
Teherán / depositphotos.com (Zvětšit)

Oživení jaderné dohody oddálí výrobu íránské bomby a zároveň pomůže kolektivnímu Západu vypořádat se s přicházející energetickou krizí. Průlom v jednání ovšem posílí také Rusko, které plánuje Írán využít jako zadní vrátka k obcházení mezinárodních sankcí. Z posílené pozice Teheránu bude navíc profitovat i Čína, a to jak z hospodářského, tak z geopolitického hlediska.

Americký prezident Joe Biden nabízí podle amerického časopisu Foreign Policy Íránu několik nových ústupků. Vedle dlouhodobých hospodářských kontraktů k nim patří povolení ponechat si ve srovnání s původní dohodou (JCPOA) větší množství jaderného materiálu. Teherán tak bude moci snadněji obnovit svůj jaderný program, pokud budoucí americký prezident od ujednání odstoupí. Současný návrh dohody je proto o něco slabší než JCPOA z roku 2015.

V souvislosti s íránskou jadernou výzvou musíme mít na paměti, že je velký rozdíl mezi mírovým jaderným programem (provozování reaktorů pro energetické nebo výzkumné účely) a výrobou jaderného paliva (program obohacování uranu). Jakmile se země stane schopnou vyrábět jaderné palivo, dokáže vyrábět i termonukleární nálože pro zbraně. Politika USA v oblasti nešíření jaderných zbraní se proto snaží zabránit šíření kapacit pro výrobu jaderného paliva, a to i mezi spojeneckými zeměmi. Pokud Írán skutečně usiluje pouze o mírové využití, může dovážet palivo pro své jaderné elektrárny například z Francie nebo z Ruska.

O uzavření dohody usiluje zejména EU, která čelí energetické krizi. Miliony barelů íránské ropy denně, tzn. jednotky procent dodatečné nabídky v celosvětovém měřítku, nepochybně pomohou s cenovými šoky spojenými s válkou na Ukrajině a západními sankcemi. Jak uvádí Foreign Policy, energetická krize evropských spojenců může být jeden z hlavních důvodů, proč Bílý dům stále pokračuje v jednáních.

Ani Rusko nevyjde z uzavření nové dohody s prázdnou. Moskva plánuje využít Írán jako zadní vrátka k obcházení mezinárodních sankcí, tvrdí s odkazem na západní diplomaty americký časopis Politico. Jeho přitažlivost spočívá v alternativní distribuční cestě pro prodej sankcionované ruské ropy, hlavního kremelského zdroje tvrdé měny. Teherán bude dovážet ruskou ropu na své kaspické pobřeží a poté bude prodávat ekvivalentní množství ropy jménem Ruska v íránských tankerech. Írán může ruskou ropu rafinovat k uspokojení své vlastní domácí potřeby a íránskou ropu vyvážet díky jadernému paktu a osvobození od sankcí.

Na znamení důležitosti nyní přikládané Teheránu ruský prezident Vladimir Putin v červenci navštívil Írán jako první zemi mimo bývalý Sovětský svaz od vypuknutí ukrajinsko-ruské války. Jako gesto dobré vůle využily Teherán a Moskva této příležitosti k oznámení memoranda o porozumění o společných projektech v hodnotě 40 miliard amerických dolarů, zaměřených především na rozvoj zásob plynu v Perském zálivu a výrobu zkapalněného zemního plynu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Írán musí obcházet sankce a blíží se ke kritickému bodu

Íránská ropa se navzdory americkým hospodářským sankcím dostává ke svým zákazníkům. Promyšlený ...

PREMIUM Írán jako globální velmoc a vůdce muslimského světa

Občasné zprávy o akcích, které podnikají Spojené státy a Izrael proti íránským zájmům na Blízkém ...

PREMIUM Ruské nákupy v Íránu dokazují chybějící schopnosti

Podle odtajněných amerických zpravodajských informací navštívili Írán v posledních týdnech dvakrát ...

PREMIUM Írán vyvíjí nové zbraně navzdory zničujícím sankcím

Více než 40 let od islámské revoluce Írán čelí hospodářským sankcím ze strany USA a dalších ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.