Armáda ČR: Význam rezervistů roste

Aktivní záloha
Člen Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu (AZ 72. mpr). / Archív autora

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i přímo v České republice. Důvodů pro vznik rezervních jednotek je několik, státy dnes potřebují v důsledku zhoršené bezpečnostní situace navýšit počty vojáků a schopnosti svých armád, nemohou si ale dovolit investovat pouze do vojáků z povolání a tak vytváří rezervní jednotky, které jsou v činnosti jen část roku a zbytek roku je armáda neplatí.

Díky tomu jsou rezervní jednotky mnohem levnější a tím pádem přijatelnější alternativou navyšování počtu armády než pouze vojáky z povolání. Příkladem dobře zvládnutého propojení pravidelné armády a rezervních jednotek je Britská Territorial Army (TA).

V České republice se jedná o Aktivní zálohu Armády České republiky . Jsou to občané České republiky, kteří dobrovolně přijali brannou povinnost, pravidelně se účastní vojenských výcviků a jsou připravení na nasazení v krizových situacích. Jde tedy vlastně o vojáky i civilisty zároveň.

Vojáci v Aktivní záloze stráví v prvním roce 6 týdnů na základním výcviku ve Vojenské akademii Vyškov, a v dalších letech 28 dní v roce na vojenském cvičení, po zbytek roku se věnují svému civilnímu zaměstnání/podnikání.

Druhy jednotek Aktivních záloh

V Aktivní záloze AČR máme dva druhy jednotek, jedná se o jednotky působící pod Krajským vojenským velitelstvím (KVV) a jednotky přidružené k profesionálním útvarům armády. Úkolem jednotek KVV, tzv. Krajských rot, je hlavně ochrana objektů důležitých pro obranu státu (ODOS), posilování policie v případě potřeby a pomoc při následcích živelných katastrof.

Úkolem jednotek Aktivních záloh, které jsou součástí pravidelných útvarů armády, je doplňování útvaru a vykonávání činností, které má útvar v popisu práce. Většinou se jedná o mechanizované, průzkumné, výsadkové, či speciální jednotky.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu

Mezi jednotky Aktivních záloh patří mechanizovaná četa (od léta 2016 mechanizovaná rota), která je součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. Tato četa zde vznikla v roce 2007 a již od jejího vzniku je jejím velitelem por. Mgr. Ivo Heinz.

Četa od počátku byla organickou součástí mechanizovaného praporu a její příslušníci se cvičili v činnostech, které vykonávají profesionální příslušníci praporu. Četa stejně, jako celý 72. mechanizovaný prapor používá BVP-2, neboli Bojové vozidlo pěchoty 2.

Během roku 2011 došlo k důležitému posunu v rámci čety. Čtyři vojáci, zařazení v četě AZ 72.mpr na relevantních organických funkcích, získali na odborném kurzu VeV-VA Vyškov kvalifikační osvědčení střelců operátorů (SO), opravňující k samostatné střelbě z BVP-2.

V roce 2012 četa Aktivních záloh u 72.mpr. nabyla jako dosud jediná jednotka AZ plného personálního obsazení , které udržuje na maximálních stavech doposud.

Příslušníci mechanizované čety každý rok vyčerpají plnou dotaci možných výcvikových dní a náplní jejich výcviku jsou například níže uvedené činnosti.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Střelecká příprava

Příslušníci čety střílí z útočných pušek, pistolí, kulometů, pancéřovek a lafetovaných zbraní. Používají nově zavedené armádní zbraně CZ 805 BREN a CZ 75 SP-01 Phantom. Výcvik probíhá dle aktuálních postupů a poznatků pod vedením střeleckých instruktorů, kteří mají zkušenosti ze zahraničních misí.

Hod ostrým granátem

Většina příslušníků opakovaně absolvovala teoretické školení, praktický nácvik i samotné házení ostrého obranného granátu RG-F1 i granátu URG-86.

Činnost s obrněným vozidlem pěchoty BVP-2

Četa má vyškolené vlastní řidiče i střelce – operátory, v ovládání BVP-2 je tudíž plně samostatná. Střeleb z lafetovaných zbraní se účastní společně s profesionálními vojáky AČR. Úkoly plní s BVP jak samostatně, tak v sestavách větších jednotek až o velikosti roty.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Taktická příprava

Totožně jako vojáci z povolání nacvičují reakce na množství situací, v nichž se může prapor ocitnout: přesuny, předbojové a bojové sestavy, bojové drily, C-IED, KPM, průzkum, obrana, útok a mnoho dalšího. Výcvik probíhá pod dohledem zkušených instruktorů praporu.

Tělesná příprava

Kromě aktivní fyzické zátěže během celého výcviku absolvují příslušníci čety zaměstnání zaměřená přímo na zvyšování fyzické kondice. Vojáci v Aktivní záloze jsou pravidelně přezkušování dle standardních tabulek fyzické zdatnosti vojáků z povolání.

Zdravotní příprava

Četa je pravidelně seznamována s nejnovějšími trendy poskytování předlékařské pomoci v bojových podmínkách kvalifikovanými lidmi se zkušenostmi ze zahraničních misí.

Příslušníci čety mají možnost se zdokonalovat v poskytování první pomoci nejen během běžného výcviku, ale také vysláním na zdravotnické kurzy. Zdravotní příprava poskytuje příslušníkům lepší znalosti a schopnosti pomáhat i ve svém civilním životě.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Topografická příprava

Plánovací proces před vydáváním bojového rozkazu, orientace v terénu, navigace – to všechno probíhá za použití souřadnicového systému dle standardu NATO. Znalosti jsou často prověřovány různými tématickými cvičeními zaměřenými na topografii a orientaci v terénu.

Spojovací příprava

Četa pracuje se spojovacími prostředky jednotlivce RF-13, resp. RF-1301, a radiostanicí R-123, integrovanou v BVP-2.

Ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN)

Příslušníci čety znají prostředky individuální ochrany OM-10M, OM-90 a JP-75. Absolvovali zaměstnání zaměřené na práci s odmořovací soupravou BVP-2.

Vojenské lezení a plavání

Na lezeckém trenažéru „Jakub“ cvičí bezpečnostní návyky, jištění, slaňování, překonávání roklin, dále lezení po umělé stěně a výstup na simulátoru patrové budovy. Řidiči BVP prochází přezkušováním z vojenského plavání.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Aeromobilní příprava

Několikrát měli příslušníci příležitost nacvičovat navádění vrtulníku Mil Mi-171Š na přistání, dále zajištění přistávací plochy, korektní sesedání a nasedání, opouštění vrtulníku z pozice ve „visu“ několik m nad zemí a plnění úkolu tématického výcviku za použití vrtulníku, jako dopravního prostředku.

Prováděním všech těchto činností se snaží příslušníci Aktivních záloh 72. mpr. Přáslavice zajistit si dostatečnou úroveň znalostí a schopností, aby mohli v případě potřeby okamžitě posílit své profesionální kolegy.

Jak již bylo zmíněno na samém začátku, díky změnám a plánovanému rozvoji Aktivních záloh, se bude tato četa rozšiřovat na rotu a bude tedy určitě hledat nové lidi do svých řad.

Popřemýšlejte nad tím, zda nechcete dělat něco navíc, pokud už někde nesloužíte.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výcvik Aktivních záloh: Očima úspěšného absolventa

Tento týden zveřejňujeme ještě jeden bonusový rozhovor na téma Aktivní zálohy. Armádním novinám jej ...

Ústecká jednotka Aktivní zálohy pomáhá na výjimečném cvičení

Desítky příslušníků Aktivní zálohy se během povodní zapojily dobrovolnicky, vláda však poprvé ...

Výcvik aktivní zálohy a vojáků 102. průzkumného praporu

Ve dnech 15.10. – 24.10. 2014 proběhlo společné vojenské cvičení Aktivní zálohy (AZ) a vojáků 102. ...

Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr

Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kazd
  21:04 08.03.2016

  http://zpravy.aktualne.cz/doma...

  proč já se tady vlastně vyjadřuji, když stačí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://zpravy.aktualne.cz/doma...

  proč já se tady vlastně vyjadřuji, když stačí dát prostor ostatním :-)
  =====
  "Tank T-72 M4CZ je už dost pokročilý a sofistikovaný stroj nabitý elektronikou a počítači. Jak jste ho vy, už postarší "tatíci", zvládli?"

  Ty tatíky neberu ve zlém. Ale ano - už nejsme mladíci...
  =====
  Poslední tank zařazen před 11 lety....

  =====
  Jen aby bylo jasno, co profese tankisty také obnáší. Ukazují to například záběry na zasažené a hořící tanky v bojích na Ukrajině.

  Jasně, ale stroje, na nichž cvičíme my - tedy T-72 M4CZ -, už tak snadno protitankový granát nepropálí. Mají výtečnou ochranu. A pokud byl už na té Ukrajině tank s aktivním pancířem, tak vydržel až osm zásahů, než byl vyřazen. Teprve devátý granát prorazil dovnitř.
  =====
  a tady se diskutuje na dlouhé stránky, přitom ten devátý je kritický
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  14:49 29.02.2016

  To Juhelak: Hezky napsáno, jen si člověk občas zanadává nahlas:), ano ty specializace jsou přesně o logice AZ a atraktivitě, bohužel zmínka o nich padla, až teď od IvoHeinz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Juhelak: Hezky napsáno, jen si člověk občas zanadává nahlas:), ano ty specializace jsou přesně o logice AZ a atraktivitě, bohužel zmínka o nich padla, až teď od IvoHeinz –díky
  To Rase: ano k tomu to nejspíš směřuje, přeci jenom místní firma se jednodušeji korumpuje pod pozlátkem podpory místních podniků. Přičemž soukr. sektor se řídí jasnými pravidly – kvalita, cena a termín. 1x uniforma se dvěma maskovacími vzory by byl ideál vůči ceně nebo jeden maskovací vzor pro les a poušť - Multicam. To z gruntu by bylo skvělé, ale bohužel to nastane, až tak v desetiletce ))) Prostě ať si voják nemusí nakupovat sám a jde taky o jednotnost.
  To JohnSullivan: to je hezké, ale co nabízíte uvádíte, až teď v letáku na fb, takže palec nahoru !!
  To Eiffelos: Bohužel jste si z mého příspěvku vybral jen to jakoby povrchní, ale beru to jako problém psaného textu. Zmínka o baretech a uniformách byla jen příkladem, toho jak armáda postupuje při všem - složitě a zkostnatěle. Kdybych chtěl dělat modelku, zajdu si na molo. Nebo chcete říct, že ostatní armády jsou plné modelek? Asi ne, jen obměňují materiál, dle současných zkušeností a vše je to hlavně mířeno na pohodlí vojáka v poli. Jelikož jsem sloužil jako VZS, tak jsem byl hrdý na to být 1 rok vojákem. A k ústroji, bavilo mě že díky jednotnému vybavení se smazávala odlišnost vojáků, všichni jsme si byli navenek rovni. K těm uniformám, je jedno jak co maskuje, jde o to že se nechávají nově šít uniformy s 20 let starým střihem a během toho se vymýšlí nový maskovací vzor made in CZ s reálným použitím za 10 let. Prostě armádě utíká neustále vlak a přitom nehospodárně vyhazuje finance.
  Sniper - ano chápu, chtít být sniper, působí navenek směšně, a byla to reálné přání (ten můj kamarád právě splňuje všechny osobnostní kritéria), vlastně ho chápu, proč ne – AČR může být ráda za tuto atraktivní složku z hlediska PR. Jestli v AČR není možné být sniper cca po 4 letech, přijde mi to opět jako zkostnatělý přístup. Chápu to elitářství v tomto směru, ale armáda si opět ubírá své atraktivity pro nové jedince. Můj spolužák na VŠ byl sniper instruktor (nemyslím tím design marksman) v USMC (3rd Battalion, 5th Marines) a teď je mu 28, přičemž byl jako sniper již několikrát nasazen v AFG.
  To Deutschmann: skvělá zpráva !!
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  08:46 25.02.2016

  Aktuálně se čeká cca 2-3 měsíce na lékařské prohlídky v Praze.
  Takže je asi zájem o službu v AČR.

  Aktuálně se čeká cca 2-3 měsíce na lékařské prohlídky v Praze.
  Takže je asi zájem o službu v AČR.

 • IvoHeinz
  16:34 19.02.2016

  Eiffelos: Dodatek k tomu, že se útvary nesnaží získat vybavení pro své AZ. Hlavní manažer Majetkového úřadu AČR zakázal, aby útvary AČR vydávaly výstroj svým AZ, veškerou osobní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Eiffelos: Dodatek k tomu, že se útvary nesnaží získat vybavení pro své AZ. Hlavní manažer Majetkového úřadu AČR zakázal, aby útvary AČR vydávaly výstroj svým AZ, veškerou osobní výstroj musí pro AZ ( ať jsou odkukoli ) zajisti KVV, které jim vede smlouvu. Některá KVV ale na tyhle lidi kašlou i několik let a není síla, která by s nimi pohnula.
  Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  06:46 17.02.2016

  Nevím jestli je správné posuzovat armádu podle toho , že nesí škaredý odstín baretu a nebo nemá nejnovější digi vzor, když 95 maskuje stejně dobře a plně stačí. Pokud chcete chodit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli je správné posuzovat armádu podle toho , že nesí škaredý odstín baretu a nebo nemá nejnovější digi vzor, když 95 maskuje stejně dobře a plně stačí. Pokud chcete chodit jako manekýni tak to do Armády nechoďte :) Na AZ se kritizuje spousta věci, ale spousta z toho jsou polopravdy a často neschopnost samotných útvaru. Pro AZ u KVV lze dneska nafasovat celkem slušné vybavení, co stačí na naše minimální akce , ale spousta útvarů o tom neví a dostatečně se nesnaží je získat. Já si z vlastního vl. dokoupil jen čelovku, jinej potah na kevlarku a to je vše a vystačím si s tím. To že někdo pro zvýšení komfortu chce to a to, to už je jeho věc. Naopak je podle mne dost nešvar, že mezi AZ jdou vidět docela často takové slátaniny vybavení, že už pomalu nejde poznat jestli to je voják patřící k AČR a myslím, že by velitele takovou nekázeň neměli tolerovat. Když se tu někdo ptal, že by chtěl dělat snipera u AZ , no to je taková funkce , která je elitní a asi do AZ vůbec nepatří, pokud nebere jako snipera i staršího střelce, ale ti u AZ asi taky moc nejsou. Co vím tak na snipera musí mít člověk odslouženo a nastříleno dost let , musí mít spoustu spec. vlastností, nebýt moc vysoký a mluví se o tom , že by měl mít nad 35 let ale je to elita v prof. armádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:13 15.02.2016

  Kazd:
  Když odhlédnu od prvních třech řádků, které jsou naprosto nepodstatné tak se dostaneme k tomu zásadnímu. Předně pochybuji, že by vám někdo z AZ chtěl velet, ale možná by k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd:
  Když odhlédnu od prvních třech řádků, které jsou naprosto nepodstatné tak se dostaneme k tomu zásadnímu. Předně pochybuji, že by vám někdo z AZ chtěl velet, ale možná by k tomu dostal rozkaz a musel by. Pak by vám velel nikoliv proto, že je v AZ, ale proto že má řádově více zkušeností než vy - je k tomu úkolu tedy lépe připraven. Ostatně, velitel není žádný bůh - i on musí plnit rozkyzy těch nad sebou a to bez ohledu na to, co si o nich myslí (o těch nad sebou i o těch rozkazech). A nebude to dělat proto, že by byl tupě přesvědčen o správnosti každého rozkazu který dostane, ale proto, že už zjistl, že nedokonalý rozkaz je méně nebezpečný než bezvládí.

  Myslím, že mě to DushanH neshrnul.

  Pokud bych měl předložit vlastní pohled na bojovou hodnotu techniky, myslím že je velice zjednodušující říci, že co je staré je k ničemu. Dnes s favoritem těžko vyhraju rally, ale pořád je plně vyhovující pro cestu na nákup. Stejně tak s T 72 M těžko uspěji proti T 90, ale mohu slušně efektivně bojovat proti soudobým IFV. A stejně tak s BVP 2 budu solidně vháji ať už potkám cokoliv modernějšího než T 55, nebo soudobé IFV ale mohu svést dobrý boj proti motorizované pěchotě. A pokud jednotku na BVP 2 podpořím T 72 M, bude toto uskupení schopné svést dobrý boj se soudobími IFV.

  Jedna věc je tedy srovnávání hrubé síly stejné kategorie techniky a druhá věc je taktika nasazení této techniky. Obvykle se totiž snažíme nasazovat nasazovat adekvátní sílu proti zjištěnému protivníkovi. Obecně se tedy dá říci, že obrněná brigáda na BVP 2 a T 72 M, má nižší bojovou hodnotu než obrněná brigáda na Pumách a Leopard 2A6, ale vyšší než motorizovaná brigáda na OT.

  Ohledně závěrečných dvou řádků - používat cokoliv prošného s sebou nese rizika, ty jsou za války vnímány jako akceptovatelnější dokud je solidně pravděpodobné, že bude zařízení fungovat po dobu předpokládané životnosti v boji - a to je maximálně pár dní. Ale pokud už něco uložím do skladu, musím mít jistotu, že mám lidi kteří to v případě vytažení ze skladu budou umět obsluhovat, pokud tuto jistotu nemám, je ukládání na sklad zbytečné...
  Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  19:24 15.02.2016

  kazd: To, co označujete za zásadní chybu AZ, je vaše soukromá fikce. Každá činnost přitahuje lidi, kteří ji chtějí dělat. V případě potřeby ( zde v případě ohrožení státu či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: To, co označujete za zásadní chybu AZ, je vaše soukromá fikce. Každá činnost přitahuje lidi, kteří ji chtějí dělat. V případě potřeby ( zde v případě ohrožení státu či válečného stavu ) by těm, kteří by byli povolaní, veleli ( tedy určovali, co mají dělat ) lidé, kteří by byli připraveni ( aspoň částečně ) lépe než ti, kterým by bylo veleno. Obávám se, že začít v takovém případě posuzovat úroveň vzdělání by bylo poněkud silně kontraproduktivní. Pokud by to byli příslušníci do té doby AZ ( protože pak už by to bylo jedno a všichni by byli příslušníky ozbrojených sil stejnou měrou, byť nestejně vycvičení ), pak by to tak bylo, určitě by si nikdo nemohl vybírat velitele. ( Podobné pokusy v historii byly a čím více bylo vedení boje sofistikovanější, tím byly méně úspěšné ). Veleli by proto, že by byli připravení, ne proto, že by měli nějaké označení. Ostatně, jsem přesvědčen, že u hasiče, který vám bude v případě požáru vašeho domu dávat pokyny, co dělat, určitě nebudete chtít posuzovat jeho vzdělání, úroveň IQ a znalosti částicové fyziky.
  Co se týče dotazů, které jste zmiňoval, pokusím se k nim vyjádřit místo Matta, který teď nemá čas:
  1. Tanky T-72, které nejsou modernizované a jsou uložené, nejsou stroje, které by snesly srovnání s moderními tanky a mimo území ČR se s nimi nepočítá.
  2. V případě potřeby jsou použitelné na území ČR, nicméně použití je minimální vzhledem k jejich výkonům.
  3. K výcviku AZ je lze použít, nicméně není mi jasné proč. Tanková rota AZ cvičí na T-72MCZ, které jsou svými výkony mnohem výš, navíc mají jiné systémy řízení palby a ochrany.
  4. Pokud vím, s jejich použitím pro AZ se nepočítá, jejich údržba je věcí jiných lidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  18:44 15.02.2016

  Mattauch:
  krásně jste ukázal zásadní chybu AZ.
  Už jsem na to upozorňoval - riziko, že takový druh jednotek přitahuje určitý druh jedinců.
  Lidé co mě vzděláním a znalostmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch:
  krásně jste ukázal zásadní chybu AZ.
  Už jsem na to upozorňoval - riziko, že takový druh jednotek přitahuje určitý druh jedinců.
  Lidé co mě vzděláním a znalostmi nesahají po kotníky tak jako já zase nesahám jiným by mě chtěli v případě nějaké události určovat co mám dělat a velet? Jen proto, že jsou v AZ?
  Shrnul vám to Dusanh. Místo plácání byste měl odpovědět na jeho otázky.
  Prostě buď znalosti máte nebo se zde shazujete příspěvky jaké jste předvedl.
  Nebudu vám vysvětlovat, že použít T72 ze skladu po pěti letech je triviální na rozdíl od použití vrtulníku co se 5 let nepohnul, PTŘS, střely do KUBu s prošlou životností atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  13:45 15.02.2016

  V případě, že Vás jednotka uvedená v tomto článku zaujala, prosím sledujte nás na www.facebook.com/AZ72mpr... v případě zájmu o vstup do našich řad prosím pište emaily na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V případě, že Vás jednotka uvedená v tomto článku zaujala, prosím sledujte nás na www.facebook.com/AZ72mpr... v případě zájmu o vstup do našich řad prosím pište emaily na AZ72.mpr@email.cz . Děkujeme
  Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  21:45 13.02.2016

  juhelak: pokud budu mluvit za naši rotu, tak jsou tam tyto specializace:
  zdravotníci, řidiči pásové i kolové techniky, střelci, kulometníci, pancéřovníci, miřiči, nabíječi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: pokud budu mluvit za naši rotu, tak jsou tam tyto specializace:
  zdravotníci, řidiči pásové i kolové techniky, střelci, kulometníci, pancéřovníci, miřiči, nabíječi, ženisté, pyrotechnici, střelci-operátoři, spojaři různých úrovní, průzkumníci, kuchaři, mechanici, lékaři, velitelé rojů, družstev i čet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:09 13.02.2016

  hpnzase:
  Jo, ten maskáč taky moc nechápu. Nevim co v tom kdo pořád hledá za problém. Digitální vzory, nebo multicamy dneska zavádí kde kdo, a něco jako estonský digiální vzor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hpnzase:
  Jo, ten maskáč taky moc nechápu. Nevim co v tom kdo pořád hledá za problém. Digitální vzory, nebo multicamy dneska zavádí kde kdo, a něco jako estonský digiální vzor (ESTDCU) nebo kanadský CADPAD, případně slovinský multicam SloCam. Je toho hromada, jen u nás je vz.95 posvátný a hledáme v tom vědu (možná probíhá vyrovnaný souboj o to, kdo si namastí kapsy). I Izraelci pomalu zavádějí oboustraný maskáč (se vzorem) pro speciální jednotky:
  http://www.janes.com/article/3...
  Doufám, že se pak, krom uniforem (snad i vychytaný střih), nakoupí i moderní vybavení a doplňky, různé spacáky atd. pro vojáky i záložáky. Zkrátka vzít to z gruntu. Chápu, že zatím nechtějí kupovat věci ve vzoru 95, když chtějí vzor vyměnit (ale kdy že - za dvacet let ?).
  ps. oči si nech opravit. Je to super
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:50 13.02.2016

  honzase : co ti na to rict. proste je to nynejsi stav se kterym vetsina z nas nemuze nic udelat, takze nema cenu narikat ale prispusobit se a bejt nejlepsi moznej za dannych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  honzase : co ti na to rict. proste je to nynejsi stav se kterym vetsina z nas nemuze nic udelat, takze nema cenu narikat ale prispusobit se a bejt nejlepsi moznej za dannych podminek. :)

  Jeste by me tu zajimalo jak to je u záložáku na urovni roty..jestli krome strelcu a spojaru jeste vic specifikaci. Nevím vubec jak je to u profíku..jestli treba na urovni roty maji jeste ptřs, prenosne minomety nebo třeba pusky na delší vzdálenost..nebo je to ciste jen strelci ridici. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  14:35 13.02.2016

  Vlastně si musím postěžovat, promiňte prosím. To jak jsou zálohy prezentovány vůči veřejnosti, tak se nedivím proč je taková špatná naplněnost. Armáda má po letech blouznění novej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vlastně si musím postěžovat, promiňte prosím. To jak jsou zálohy prezentovány vůči veřejnosti, tak se nedivím proč je taková špatná naplněnost. Armáda má po letech blouznění novej zákon s plánem 5k vojáků AZ. Opravdu můžeme tleskat? Proč není víc ambicióznější, třeba chtít 20k? Rusko si pár km od nás dělá co chce a u nás budeme mít 5k záložáků do několika let? Měly by se povinně zavést povinné odvody s výcvikem na 3 měsíce. Ve chvíli konfliktu nám armáda s 20k a 5k AZ bude stačit tak na půl roku. VZP nebo někteří zde diskutující mají obavu a ptají se proč AZ? To je jako by se někdo ptal proč je 1+1 dva. Samozřejmě to je důsledek jak vypadá armáda sama. VZP mají málo výcviku, tak proto jsou žárlivý vůči AZ. Ano v naší zemi můžeme stavět na tradici několika stovek hrdinů, ale jinak náš národ byl vždy připosranej, vidím to ke vztahu k imigrantům, to jakého máme prezidenta a v armádě samotné. AČR má 20k vojáků, možná 1/4 bojovovníků a má úřady na všechno, vz 95 je 20 let starej, ale čeká se na vývoj nového, proč? Proč se nekoupí nějaký vzor či unifromy, který je již zaveden ve světě - multicam. Případně se můžou vyrábět u nás. Proč má naše malá armáda lentilky? Jako VZS bigoš jsem brčálovou barvu nenáviděl. Už dávno se to mělo zrušit a nechat pro tankány černej (ne pro VP) a červenej pro výsadkáře, zbytek čepice, příp. tmavě zelnej baret. Vesty to samé. Je rok 2016 a po všech těch Pandurech, Casech, se opět provede tunel, šolich s CZ a nakoupí se drahé vesty, WTF? V rámci “hrozby” imigrantské vlny (morální dno) se udělá rychlo nákup, vojáci jsou sice rádi, ale je to přeci viditelný podvod a pokračuje se v nákupu drahejch šmejdů. Breny - proč se zase něco vyvíjelo?, ano chtěl bych být hrdej na náš průmysl, ale náš průmysl z většiny uměl fungovat v umělém odbytu v soc. státech. Proč se sakra nekoupí M4 za polovic. Co a proč jsou vojskové zkoušky? Opravdu jsou nutné? Proč se nepřejde na nějaké NATO standardy? A nenakupuje se v rámci nich? Rychleji a levněji!! Nebudeme muset nic testovat a bude všechno hned. Vojáci jsou samozřejmě rádi, pač místo ničeho mají něco. Děsí mě představa, že si nejen kvůli vysokým zdravotním požadavkům k AZ musím opravit oči za 19k CZK, ale ještě si budu muset kupovat použitelné drahé vybavení? Proč máme takové vysoké zdravotní standardy v AČR? To naše armáda je něčím vyjímečná? Proč je možné vidět na fotkách v misích obrejlené vojáky či amer. výsadkáře? A u nás to není možné, proč? Přes tyto “zlehčené zdrav. testy” vám ty lidi prostě stejně chodit nebudou, opravdu je to v boji nutné? Nemyslím si to. Proč AČR nedělá reklamu náborům, proč nechodí do škol a neverbují? Proč nás musejí lákat řadový vojáci srdcaři? Proč ti srdcaři na fb musejí dělat marketing AZ útvarům? Proč nejsou někde jasné informace o všem, jak probíhá nábor co je a co není nutné umět při vstupu atp. Proč se jakoby kladou nároky na vojáka a zároveň nekladou, protože je vidno o nedostatku lidí. V armádě bych očekával jasná pravidla hry, transparentně zveřejněná s termíny a kontakty. A zároveň nikde nenajdu co mi útvar může nabídnout, jaké výhody, oproti ostatním?!! Charakter/určení, tradice, vyjímečnost, adrenalin, typy výcviku, co se všechno mohu naučit za armádní peníze? To je přeci důležité, takhle se ty lidi hlásit jinak nebudou. Ptám se lidí v mém okolí “nechceš jít se mnou do AZ?” a víte co mi jeden řekl? “já bych chtěl dělat snajpra :) a to v AZ nemůžu” (podotýkám má ultra fyzičku) a já na to “proč bys nemohl, určitě by to nějak šlo zařídit,” přičemž to nikdo neví jistě, nelze to nikde zjistit, takže on na to kašle. A odpověď zajdi si do KVV. Pokuď člověk nebude navnazen doma u kompu nebo v hospodě :), tak nikam se ptát na KVV nepůjde. Prostě a jasně popsat co a jak. Dále název aktivní zálohy by se měl již dávno změnit dle účelu zálohy útvarů a teritoriální obrana, ptže to je jinak zavádějící a civilisti nemají páru. K té vyjímečnosti je zřejmá u jediné jedn. 601, kde je drsný výběr, ale jasný a transparentní předem uváděn. A podobně to předpokládám i u 43., kde mimo jiné pan Zelinka je konečně “voják nové AČR”, který by měl být vzorem spolu s jeho jednotkou jak má armada fungovat vůči veřejnosi. A mimochodem myslím si, že tato jednotka posbírá ostatním útvarům dost uchazečů. Nechal jsem se unést, omlouvám se. Berte moje názory prosím jako laické názory civilisty s kladným vztahem k armádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  01:18 13.02.2016

  Skvělá vyčerpávající odpověď objasňující pro mě velkej tajem :D Mě je tedy 34, ale schopnost respektu a učenlivosti mám, takže ok. A radši bych běhal s kulometem, než pracoval v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skvělá vyčerpávající odpověď objasňující pro mě velkej tajem :D Mě je tedy 34, ale schopnost respektu a učenlivosti mám, takže ok. A radši bych běhal s kulometem, než pracoval v mašině. Byl jsem u pyro ženistů, ale jak jsem psal výcvik nula (poslední ročníky ZVS), samozřejmě drillu sme měli dostatek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  00:52 13.02.2016

  Honzase:
  Když to vezmu čistě dle mého vnímání jako velitele družstva.

  Optimální voják který ke mě přijde je dvacetiletý, čerstvě po kurzu základní přípravy. Z KZP je zvyklej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Honzase:
  Když to vezmu čistě dle mého vnímání jako velitele družstva.

  Optimální voják který ke mě přijde je dvacetiletý, čerstvě po kurzu základní přípravy. Z KZP je zvyklej poslochat, ke mě má přirozený respekt a nic moc neumí, takže si ho můžeme vycvičit jak potřebujeme. Je to snadná práce... Nadruhou stranu než začne solidně pracovat na své funkci tak to trvá dva až tři roky. Za mě je to ideál na základní funkce v roji.

  Na obsluhu BVP bych klidně bral lidi starší, po ZVS kteří třeba s tou technikou mají zkušenost z vojny, nebo jsou v civilu řidiči těžké techniky, nebo pracují ve strojírenství - takže si často dokáží lépe představit jak daný stroj funguje.

  Takže v zásadě není nutné mít nějaké zvláštní vojenské zkušenosti aby moh voják nastoupit k jednotce u útvaru, hlavní je ochota podřídit se celku a ochota učit se. Radši budu mít přizpůsobivého začátečníka, než nepřizpůsobivého mazáka.

  Pokud už za sebou někdo má vojenskou službu je také možné zohlednit na jaké funkci dříve sloužil. Spojař? Logista? minomeťák? ženista? technik? pro všechny tyhle lidi máme místa...

  Také je jasné, že na střelce - operátora BVP budou o něco nižší nároky ohledně pěšárny než na příslušníka roje, stejně tak na spojaře a naopak u příslušnka průzkumné skupiny bude víc akcentována znalost taktiky lehké pěchoty než spolupráce s BVP...

  Vybíráme tedy dle toho co nám adept může nabídnout, ale nejpodstatnější je aby nabídl chuť na sobě pracovat. Pokud nenabídne tu, nemá smysl se jím zaobírat. Když ji nbídne a je na základě nějaké komunikace shledán začlenitelným tak už se pak spíš hledá na které místo se bude hodit - tak aby se maximalizoval jeho přínos jednotce a zároveň to mělo přínos i pro něj samotného (někdo má prostě lepší pocit z běhání s kulometem, jiný z navazování spojení pomocí RDST...).
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  00:18 13.02.2016

  Díky, ale jak jsem psal, moje vojenské zkušenosti jsou cca nula. Mohu tedy nastoupit k VÚ nebo je lepší nejprve k KVV? No co bych chtěl dělat? Vše co jsem nezažil na vojně, takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky, ale jak jsem psal, moje vojenské zkušenosti jsou cca nula. Mohu tedy nastoupit k VÚ nebo je lepší nejprve k KVV? No co bych chtěl dělat? Vše co jsem nezažil na vojně, takže co nejvíc vojenskýho řemesla, drillu a adrenalinu. Mohu nabídnout dobrou fyzičku a velkou vůli. AZ u VÚ vybírá tedy podle toho co může adept nabídnout nebo vám jde o kusy, který si vychováte? Můžete tedy prosím rozepsat jak to funguje?
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  23:53 12.02.2016

  honzase:
  Pokud máte za sebou absolvovanou VZS, tak na kurz základní přípravy do vyškova nemusíte. Nastoupit k útvaru je teoreticky možné - záleží co můžete nabídnout za schopnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  honzase:
  Pokud máte za sebou absolvovanou VZS, tak na kurz základní přípravy do vyškova nemusíte. Nastoupit k útvaru je teoreticky možné - záleží co můžete nabídnout za schopnosti a zkušenosti a na tom co chcete v AZ dělat. Pokud máte nějaké konkrétnější otázky neváhejte nás kontaktovat na mail:

  AZ72.mpr@email.cz

  nebo na facebooku:

  https://www.facebook.com/searc...

  S tím co budeme vědět, Vám rádi poradíme. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  22:51 12.02.2016

  Zdravím, díky za článek a za diskuzi. Nechápu jak MO draftuje nováčky viz kariera.army, info o AZ nikde, proč nejsou přednášky na VŠ? Najít kloudnou info o AZ je velký problém, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, díky za článek a za diskuzi. Nechápu jak MO draftuje nováčky viz kariera.army, info o AZ nikde, proč nejsou přednášky na VŠ? Najít kloudnou info o AZ je velký problém, dost by verbování pomohla aktuální jedna diskuze, třeba tu (za článkem to vždy zapadne. Už pár let se zajímám o AZ, ale vždy byl pro mne zásadní problém zaměstnavatel. Dal jsem výpověď, takže mohu jít do AZ, bohužel musím ještě našetřit na operaci (4 dio), Můj dotaz, byl jsem VZS, ale na vojně byl výcvik minimální a to málo jsem zapomněl. Musím do Vyškova (na jak dlouho) nebo ne a doženu to u KVV, příp. mohu s min. zkušenostmi nastoupit u VÚ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  15:05 12.02.2016

  Zkusme se na to podívat jinak.
  - budeme v rámci nějaké doktríny uvažovat nasazení těchto úloženek mimo území ČR? ano/ ne (osobně si myslím, že odpověď je ne)
  - má smysl v nějakém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zkusme se na to podívat jinak.
  - budeme v rámci nějaké doktríny uvažovat nasazení těchto úloženek mimo území ČR? ano/ ne (osobně si myslím, že odpověď je ne)
  - má smysl v nějakém boji na území ČR použít tank T-72? Ano/ ne/ ano za podmínky (NAPŘÍKLAD modernizace něco jako "low level M4CZ" nebo jiné definované podmínky)
  - mohou jej obsluhovat AZ? (zde odpověď nepochybně ano)
  - zahrneme využívání T-72 nezadržitelně chátrajících v Rančířově či jinde do výcviku AZ? ano/ ne
  - mohly by AZ občasným "protočením" a "projetím" uložených tanků zlepšit technický stav uložených tanků (pravidelné promazání, zpomalení degradace dílů, kontrola, seřízení apod.)? ano/ ne

  atd.

  Protože papírově se s těmi tanky stále počítá, tak by mě zajímalo, jaká je představa jejich uvedení do provozu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  14:29 12.02.2016

  Kazd:
  Je vidět, že jste vskutku odborník.

  Chápu dobře, že v případě aktivace uložených tanků plánujete jejich převoz na podvalnících do obranného postavení bez možnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd:
  Je vidět, že jste vskutku odborník.

  Chápu dobře, že v případě aktivace uložených tanků plánujete jejich převoz na podvalnících do obranného postavení bez možnosti jakéhokoliv manévru?

  Jen tak mimochodem, bez spuštěného (a tedy nutně funkčního) moturu v tom tanku nefunguje vpodstatě vůbec nic. Baterie to neutáhnou.

  Musím říct, že jestli máte ve všem tak hluboký přehled jako o tancích, jsem rád že o ničem kolem armády nerozhodujete... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:29 12.02.2016

  Dusanh:

  tak samozřejmě je třeba přečíst na co jsem reagoval.
  básník chtěl říct:
  nemá smysl udržovat techniku s nulovou bojovou hodnotou, jejíž udržování ve stavu polyká peníze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusanh:

  tak samozřejmě je třeba přečíst na co jsem reagoval.
  básník chtěl říct:
  nemá smysl udržovat techniku s nulovou bojovou hodnotou, jejíž udržování ve stavu polyká peníze je zdůvodněno pouze zaměstnáním lidí (zajímavé že u krytu CO pod václavákem to lidi pochopí u starého křápu ne).
  Naopak určitá technika nepolyká takové peníze a i když je už teď reálně nepoužitelná pro svůj původní účel dát ji do skladu skoro nic nestojí.
  že ty nemodernizované T72 jsou pro původní účel nepoužitelné je mimo diskuzi.
  Stejně tak je mimo diskuzi, že je lze použít na řešení jiných úloh když už budou ve skladu, protože vystřelit se z nich dá.
  Toto jsem úmyslně napsal abych nebyl obvińován z toho, že vidím armádu jako pouze hi tech zbraně s životností 5 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  12:54 12.02.2016

  Aktivní zálohy jsou samozřejmě užitečné ale pořád se jedná o poloprofesionální složku. Vidím jako problém že stát nemá chuť využít nadšení velkého množství obyvatel k ochraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aktivní zálohy jsou samozřejmě užitečné ale pořád se jedná o poloprofesionální složku. Vidím jako problém že stát nemá chuť využít nadšení velkého množství obyvatel k ochraně nejenom státu ale hlavně sebe samotných. Logika "buď jsi profík co chrání slabé nebo jsi slaboch co musí čekat na ochránce" je hrozné plýtvání. Vřelejší přístup k uvědomělé veřejnosti by byl docela vhodný. Samozřejmě s vyloučení všech zjistitelných extrémistů.
  Chápu že profesionální vojáci i zálohy cítí zasloužený pocit určité výjimečnosti že prošli testy kterými většina neprojde ale i jim zřejmě někdy probleskne hlavou proč se mají tak dřít když 10 miliónů obyvatel na svou bezpečnost kašle.
  Nakonec, jde jenom o život.
  Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  00:05 12.02.2016

  Zminujete ze jake by to bylo kdyby az jela na vycvik nato,tak ja jedu v zari za az kvv na ample strike coz je cviceni nato a asi ng si mysli ze jsme schopni to zvladnout

  Zminujete ze jake by to bylo kdyby az jela na vycvik nato,tak ja jedu v zari za az kvv na ample strike coz je cviceni nato a asi ng si mysli ze jsme schopni to zvladnout

 • Rošťák
  17:49 11.02.2016

  Luky, pocit máte správný ;)

  Luky, pocit máte správný ;)

 • Luky
  17:36 11.02.2016

  možná by se žádná nová výroba dílů rozjíždět nemusela:
  http://www.excaliburarmy.com/n...

  tady ho taky mají a vypadá celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  možná by se žádná nová výroba dílů rozjíždět nemusela:
  http://www.excaliburarmy.com/n...

  tady ho taky mají a vypadá celkem fešácky:
  https://www.youtube.com/watch?...


  Ale je jasný, že už se těšíte na něco nového...navíc kdyby se to mělo repasovat, tak to chce i trošku modernizovat...a pak se dostaneme k Šakalovi nebo BMP-M2Excalibur...( oba ale BVP-1)

  ....a to mám pocit dost z vás drbalo, navíc jak psal Mattauch - muselo by se to zas reorganizovat...tak snad těch nových bude dost pro všechny od jednoho typu
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  16:43 11.02.2016

  Luky: Myslím že Mattauch to popsal celkem přesně, jde i o všechny pryžové prvky, které samovolně expirují a jejich životnost je od 5 do 10 let..... De facto by šlo použít stávající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Myslím že Mattauch to popsal celkem přesně, jde i o všechny pryžové prvky, které samovolně expirují a jejich životnost je od 5 do 10 let..... De facto by šlo použít stávající korby + tělesa věží, ale vše mechanické, elektrické a pryžové by se muselo nahradit, pochybuji že je tolik ND a rozjíždět kuli tomu novo výrobu by bylo enormně nákladné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  16:15 11.02.2016

  Ad BVP 2:
  To by opravdu chtělo minimálně komplet repas a výměnu rdst. Obávám se že už bude i potíž s náhradními díly... Je tedy otázkou, zda by byla repase vůbec možná. Po tom co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad BVP 2:
  To by opravdu chtělo minimálně komplet repas a výměnu rdst. Obávám se že už bude i potíž s náhradními díly... Je tedy otázkou, zda by byla repase vůbec možná. Po tom co budou profi útvary přezbrojeny, tak si dokáži představit, že se dá dohromady tak třetina BVP 2 (zbytek bude prostě na odpis a poslouží jako zdroj náhradních dílů). což by dejme tomu stačilo pro jeden prapor. Ale to by vyžadovalo další reorganizaci AZ - nemá smysl mít roty AZ u praporů byzbrojeny jinou technikou, než má mateřský prapor. Spíš se obávám, že nákup nových IFV se bude táhnout delší dobu a nahrazená BVP 2 budou tvořit zdroj dílů k udržení těch ještě nenahrazených v provozu až budou nahrazeny všechny tak už vlastně ani nebude co předávat někam jinam, protože těch pár zbylých funkčních kousků už půjde jen do muzea...
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  16:02 11.02.2016

  Souhlas s Rošťákem, za pár let už žádná BVP-2 nebudou...

  Souhlas s Rošťákem, za pár let už žádná BVP-2 nebudou...

 • Luky
  16:01 11.02.2016

  Co na BVP-2 bude po životnosti nepoužitelné?
  Předpokládám, že ta vozidla nejsou schnilá a děravá...spíš asi odejdou motory a systém ovládání věže?

  Je mi jasné, že armáda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co na BVP-2 bude po životnosti nepoužitelné?
  Předpokládám, že ta vozidla nejsou schnilá a děravá...spíš asi odejdou motory a systém ovládání věže?

  Je mi jasné, že armáda potřebuje nová IFV a je to i její prioritou do dalších let...takže je pravděpodobně i dostane.
  Např. Excalibur ale dělal repase BVP pro cizí státy a dát je dokupy pro AZ by snad nemuselo být tak drahé (v porovnání s novými IFV).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  15:44 11.02.2016

  juhelak: Pokud jde Vás dotaz namířen na RPG-7 tak ta je pořád ve výzbroji Ačr i profesionálních útvarů :)
  Co se týká BVP-2 tak se obávám že za pár let už budou úplně nepoužitelné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Pokud jde Vás dotaz namířen na RPG-7 tak ta je pořád ve výzbroji Ačr i profesionálních útvarů :)
  Co se týká BVP-2 tak se obávám že za pár let už budou úplně nepoužitelné (konec životnosti), což je jen můj osobní názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:31 11.02.2016

  bvp2 muzou byt za par let ciste technika zaloh. jinak s temi cviceními. Pokud máme ve skladech milionu kusu munice a starych pusek, proc to vsechno rvát kurdum a nevystřílet to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bvp2 muzou byt za par let ciste technika zaloh. jinak s temi cviceními. Pokud máme ve skladech milionu kusu munice a starych pusek, proc to vsechno rvát kurdum a nevystřílet to doma. Taky by me zajimalo jestli má AČR ve skladech i stare RPG, Není od veci se v rammci záloh naucit pouzivat i starou techniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  15:14 11.02.2016

  Kazd 11.2., 13:58hod.
  Význam má technika typu T72

  Kazd 11.2., 14:38hod
  Ty staré T jsou v reálném tankovém boji nepoužitelné už teď

  40 minut na otočku o 180° - není to málo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd 11.2., 13:58hod.
  Význam má technika typu T72

  Kazd 11.2., 14:38hod
  Ty staré T jsou v reálném tankovém boji nepoužitelné už teď

  40 minut na otočku o 180° - není to málo, Antone Pavloviči? ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:05 11.02.2016

  BVP-2 bych nezatracoval. Jen od těch strojů nemůžeme čekat to samé co od moderních IFV. Pro potřeby v druhé linii (pro přesunutí záloh) se hodí stejně jako naše T-72M4CZ. Touhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BVP-2 bych nezatracoval. Jen od těch strojů nemůžeme čekat to samé co od moderních IFV. Pro potřeby v druhé linii (pro přesunutí záloh) se hodí stejně jako naše T-72M4CZ. Touhle cestou jdou i Finové, kteří provozují CV-90 spolu s modernizovanými BMP-2, Leopardy 2 spolu s T-72. AČR by si zasloužila moderní techniku (kompatibilní s NATO), přeci jen díky malému počtu, by to neměl být takový problém, a letitou techniku uskladnit pro případ obrany našeho území
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  14:52 11.02.2016

  Kazd:

  Spíš jsem měl na mysli army reserve USA...

  Tak to bych prosil o specifikaci toho jak jiné úkoly má rzervní mechanizovaná rota VB a rezervní mechanizovaná rota AČR... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd:

  Spíš jsem měl na mysli army reserve USA...

  Tak to bych prosil o specifikaci toho jak jiné úkoly má rzervní mechanizovaná rota VB a rezervní mechanizovaná rota AČR...

  Doufám že AČR nebude bojovat sama, ale nevidím rozdíl mezi polským odvedencem po roce základní služby a příslušníkem AZ po třech letech služby. Pokud armády založené na všeobecné základní vojenské službě jsou interoperabilní s NATO, neexistuje důvod proč by neměli být interoperabilní AZ.

  Mezinárodních cvičení se účastní středislo záloh 601. skss (dle oficiálního hodnocení plnohodnotně) a od roku 2017 se budou mezinárodních cvičení účastnit všechny jednotky AZ.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  14:49 11.02.2016

  Rošťák, JohnSullivan: pánové, díky! Jsem moc rád, že se to lepší. Před lety jsem po informování se a hovoru s členem místních (Plzeňských) AZ rozhodl nepodepsat. Udělám další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rošťák, JohnSullivan: pánové, díky! Jsem moc rád, že se to lepší. Před lety jsem po informování se a hovoru s členem místních (Plzeňských) AZ rozhodl nepodepsat. Udělám další kolečko a znovu to vyhodnotím, ty změny k 1.7. si o to říkají.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:38 11.02.2016

  "Vsadím dvě bečky piva, že ty Téčka budou už po dvou letech potřebovat velkou opravu"

  vsázet se můžete, ale je to nesmysl.
  Ty staré T jsou v reálném tankovém boji nepoužitelné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Vsadím dvě bečky piva, že ty Téčka budou už po dvou letech potřebovat velkou opravu"

  vsázet se můžete, ale je to nesmysl.
  Ty staré T jsou v reálném tankovém boji nepoužitelné už teď a zajet do okopu a vystřelit dokáží po dvou letech stejně jako te´d. Na to není potřeba nic.
  Srovnávat národní gardu USA nebo armádu VB je nevhodné, protože mají naprosto jiné úkoly.
  AČR nikdy nebude bojovat sama, vždy jako součást uskupení v rámci spojenců. Můžete si o tom myslet co chcete ale historie je poučná a nezmění se.
  V takovém případě buď AZ umí to co profesionální jednotka pak je zbyečné mít profesionální jednotky, nebo neumí a pak nebudou schopny kooperovat v jedné jednotce se spojenci.
  Až uvidím jak AZ naklusala během týdne na cvičení NATO a obstála po boku profesionálních jednotek a současně někdo vyčíslí že to bylo extrémně levnější než profesionální jednotka, změním názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  14:14 11.02.2016

  Kazd:
  Armáda není velká speciální jednotka. Počet je stejně důležitým ukazatelem jako kvalita.

  K čemu bude těch 100 zakonzervovaných tanků na skladě, když nebudete mít nikoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd:
  Armáda není velká speciální jednotka. Počet je stejně důležitým ukazatelem jako kvalita.

  K čemu bude těch 100 zakonzervovaných tanků na skladě, když nebudete mít nikoho kdo je umí obsluhovat?

  Bojová technika za války končívá jako šrot a vojáci končívají jako potrava pro mrchožravou součást fauny, tak to prostě bylo, je a bude...

  To jaká má být armáda závysí na tom co má plnit, dokud bude mát armáda ty úkoly jež má nyní bude potřebovat zálohy - stejně jako každá armády s těmito úkoly.

  Mimochodem i armády USA a VB mají svou obdobu AZ a to i u bojových jednotek - ze stejného důvodu, jako je ten pro který je nyní tvoří AČR. Nikde od AZ neočekává to samé co od VZP, ale není to ani tak o kvalitě jako o šířce záběru a na velení už je to aby s tím pracovalo. Když s tím dokáže pracovat 601. skss, nevím proč by to neměly zvládnout ostatní útvary.

  Mimochodem jednotky AZ u bojových útvarů cvičí s technikou daných útvarů jsou tedy materiálně tak zaostalé jako celá armáda, ne víc...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  14:13 11.02.2016

  Kazd
  1) jediný, kdo tvrdí, že AZ=VZP jste vy
  2) jako člověk pracující celý profesní život ve strojírenství se zvysoka směju větě o T-72: "...protože je zaparkujete (prolejete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd
  1) jediný, kdo tvrdí, že AZ=VZP jste vy
  2) jako člověk pracující celý profesní život ve strojírenství se zvysoka směju větě o T-72: "...protože je zaparkujete (prolejete mazivem) a za x let jsou ve stejném stavu a stejně použitelné při nákladech nula nula nic..."
  Vsadím dvě bečky piva, že ty Téčka budou už po dvou letech potřebovat velkou opravu a po více jak 5 letech uložení rovnou generálku. Rozežraná a zpuchřelá těsnění, netěsnící příruby atd... A to mám na mysli jen motorpřevodové soustrojí. Nemluvím o výzbroji, protože tam nevím, co se může časem pokazit (nejsem tankán).
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:58 11.02.2016

  na tom se neshodneme
  já prostě tvrdím, že BVP, BUK, nemodernizované Mi17, sokoly a další technika udržovaná silou vůle nemá žádnou bojovou hodnotu, mít ji v portfoliu a cvičit na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na tom se neshodneme
  já prostě tvrdím, že BVP, BUK, nemodernizované Mi17, sokoly a další technika udržovaná silou vůle nemá žádnou bojovou hodnotu, mít ji v portfoliu a cvičit na ni AZ nemá žádný význam, jen spotřebovává zdroje.
  Zbavit se ji, získat tím úspory, urychleně přezbrojit - snížit /max. zachovat počet kusů a personálu.
  Význam má technika typu T72 (těch cca 100 nemodernizovaných ks ve skladech) protože je zaparkujete (prolejete mazivem) a za x let jsou ve stejném stavu a stejně použitelné při nákladech nula nula nic, ale to je typově jiný příklad.
  Nemám nic proti Vám a si odvádíte dobrou práci, ale naše BVP by na ukrajině skončily velmi rychle. Vojenská průmyslová základna ukrajiny je na míle rozsáhlejší a kvalitnější než ČR a její produkce skončila jako šrot.
  Já prostě vidím AČR jako špičkové porfesionály na špičkovou práci a AZ na podporu.
  Současný model tvrdí, že vezmem socialisticou armádu, kde voják po ZS chodil na cvičení, trošku ten koncept zmodernizujeme formou každoročního cvičení a budeme mít armádu na úrovni profesionálnich jednotek Ruska , USA, VB. To je podle mého omyl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  12:52 11.02.2016

  IvoHeinz: Dobrý den. Máte prosím nějaké bližší informace k AZ Vojenské Policie? Ideální o podmínkách přijetí a činnosti?

  IvoHeinz: Dobrý den. Máte prosím nějaké bližší informace k AZ Vojenské Policie? Ideální o podmínkách přijetí a činnosti?

 • IvoHeinz
  12:27 11.02.2016

  kazd: nebudu se vyjadřovat k hodnocení výcviku letectva. AZ nikdy nebyly myšleny jako další profesionální armáda. Problém s vaším uvažováním je ten, že neberete v úvahu možné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: nebudu se vyjadřovat k hodnocení výcviku letectva. AZ nikdy nebyly myšleny jako další profesionální armáda. Problém s vaším uvažováním je ten, že neberete v úvahu možné ztráty. Každá armáda má při nasazení ztráty a musí je nahradit. Samozřejmě natolik rychle, aby to vůbec mělo smysl. Pokud byste chtěl nahrazovat ztráty z civilu, pohybuje se doba náhrady minimálně v měsících, spíše v horizontu 1-2 let ( pokud tedy nechcete jen produkovat živé terče pro nepřítele). Pokud máte zálohu částečně vycvičenou, dobu zkrátíte. V případě nutnosti také ihned je nutné mít k dispozici více vojáků, které v míru v takovém počtu nepotřebujete mít v pohotovosti. Pak je nutné mít nějaké lidi, kteří jsou částečně vycvičeni a mohou hned plnit některé méně náročné úkoly. Armáda bez záloh je na jedno použití. Domníváte-li se, že střelba z BVP není využitelná v současném konfliktu, pak byste to měl jít vysvětlit třeba na Ukrajinu nebo do Sýrie, že dělají něco, co nemá smysl a že ta BVP, co používají, nejsou k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:17 11.02.2016

  K paušálnímu hodnocení - já prostě nevěřím rovnici profesionální voják (každý den na place pod drilem(má být)) = AZ ročně pár týdnů na cvičení. To co se u AZ neprojeví se u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K paušálnímu hodnocení - já prostě nevěřím rovnici profesionální voják (každý den na place pod drilem(má být)) = AZ ročně pár týdnů na cvičení. To co se u AZ neprojeví se u profesionála projeví.
  Proto si myslím, že AZ nemohou být na úrovni profesionálního vojáka a bojím se, že to MO na stejnou úrověń směřuje.
  Radši obětuji 5 členů AZ a zaplatím jednoho profíka a jeho skutečný výcvik.
  Dovolím si delší komentář.
  AČR chybí výcvik - skutečný výcvik. To že se za fin. prostředky naučí AZ střílet z BVP je pro obranu v 21 století k ničemu - klidně mě kamenujte.
  Konkrétní příklad:
  Kritizoval jsem zde účast našich 3 vrtulníků na největším cvičení NATO za 15 let co bylo ve Španělsku. Toto je podle mě přesně ta platforma na uplatnění maxima profesionální techniky a personálu, protože je to zkušenost v česku nezískatelná. Zajímalo mě co tak důlěžitého má na práci ta zbylá část, když jsou oficiálně členy V4 jednotky a nejedou na takové cvičení. A neberu, že armáda na to nemá peníze.
  Jak to dopadlo víme. Nikdo z AČR a MO oficiálně nedementoval zprávu , že vrtulník zničen, škoda 100 mln CZK, pilot uzemněn, šetří vojenská policie.
  Jediné čeho jsme se dočkali byl klasické prohlášení Stropnického, který netuší o čem mluví, že to by zkušený pilot co měl nalítáno x tisíc hodin.
  Ví ten ministr vůbec jak probíhá výcvik posádek a jak by správně měl probíhat?
  např. ve Kbelích odstartuje při západu slunce Mi17 , 700 m za ním letí sokol a lítají dvě hodiny malé, stále stejné kolečko na kraji Prahy nad hustě obydlenou, zastavěnou a osvětlenou krajinou (asi nejvíc v ČR). Do výkazu pilota se napíše 2 hodiny v noci. Nepochybně to splňuje všechny předpisy AČR. Jaký přínos to má pro schopnosti pilota? Nulový.
  Jak bude vypadat nasazení takového pilota až nastane black out, bude naprostá tma a on bude mít po ČR rozvážet specialisty? Naprosto stejně jako toho ve Španělsku. Prostě mu nebyl umožněn kvalitní výcvik, protože je třeba živit MO, civilní zaměstnance, zbytečnou obsluhu, státní podniky, výzkumné a technické ústavy. Napsat, že je to chyba pilota je blbost. Stajně jako nebyla chyba pilota pád AF u Brazílie - ten pilot vůbec v tom letadle neměl být. Je jasné, že občas něco spadne, britové nám tu taky nechali ohořený Lynx, ale o to víc se má cvičit cvičit cvičit.
  Naprosto stejná logika je AZ. Uděláme PR, zaměstnáme MO, vyčerpáme rozpočet atd.
  Správně měli jít peníze na profesionální jednotky - kdo chce ať vstoupí a náročný výcvik. Pak tu můžem mít AZ v podobě příslušníků, kteří budou umět střílet, komunikovat, organizovat se atd..
  Není potřeba navyšovat počty na 25, 27, 30 tisíc mužů jak tvrdí MO. Je třeba modernizovat techniku a mít perfektně vycvičené profesionální jednotky, které nebudou dělat strážní službu, lepit díry, vozi pacienty do nemocnic, převážet doktory po republice, udržovat vojenské letiště uprostřed průmylové zóny (Přerov) a podobné blbosti co můžou dělat AZ resp. civilní sektor.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  10:16 11.02.2016

  Míst v jednotkách AZ bude od července víc než dost ;-)

  Co se týče časové náročnosti nebo "dobrovolnosti" aj. námitky, které se někdy objevují v souvislosti s "jednoduše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míst v jednotkách AZ bude od července víc než dost ;-)

  Co se týče časové náročnosti nebo "dobrovolnosti" aj. námitky, které se někdy objevují v souvislosti s "jednoduše definovanými jednotkami":
  monopol na "násilí" má stát. A nelze připustit, aby se ho zmocnily nějaké, byť v dobrém(!) bojůvky. Samozřejmě i dění v armádě se může vymknout kontrole, ale to snad nebude případ ČR. Jakékoliv takové jednotky musí být ne jen pod kontrolou, ale v přímé podřízenosti armády. A v tom okamžiku už jsme u toho, že se to celé stává komplikovanější.

  Sám jsem zvědavý na koncept "dobrovolných cvičení". Úplně přesně nevím, co si pod tím mám představit, ale třeba to bude právě ten prvek, jak si nerozhodnuté zájemce přitáhnout a "dát jim čuchnout". Možná se pak někteří z nich rozhodnou pro službu v AZ (příp. rovnou pro dráhu VZP).
  Skrýt celý příspěvek

 • JerryBrno
  21:58 10.02.2016

  Jsem opravdu rád, že se najdou opravdu AKTIVNÍ záložáci, kteří se nejen problematice věnují a vyznají se v ní, ale ještě to dokážou srozumitelně vysvětlit a poradit. Kéž by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem opravdu rád, že se najdou opravdu AKTIVNÍ záložáci, kteří se nejen problematice věnují a vyznají se v ní, ale ještě to dokážou srozumitelně vysvětlit a poradit. Kéž by to obdobně bylo například na KVV... ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  18:50 10.02.2016

  Rase: Dvě základní úrovně jsou překombinované a složité? Co se týče naplnění - v současnosti je na 100% jen jediná - mechanizovaná četa AZ 72.mpr Přáslavice, všude jinde místo je. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Dvě základní úrovně jsou překombinované a složité? Co se týče naplnění - v současnosti je na 100% jen jediná - mechanizovaná četa AZ 72.mpr Přáslavice, všude jinde místo je. Od 1.7.2016 se i tahle rozšiřuje, takže místa budou všude. Pěší roty AZ jsou definované jako jednotky určené k obraně teritoria kraje, důležitých objektů na území kraje, podpoře Policie a záchranným operacím na území ČR - nemyslím, že by šlo budovat něco jednoduššího, respektive, nevím, k čemu by to bylo. Pěší roty mají od příštího roku cvičit o víkendech a občas i během delšího týdenního cvičení. Časová náročnost je daná tím, co je třeba zvládnout, v zahraničí se považuje za neredukovatelné minimum 48 hodin výcviku ročně - 48 hodin čistého výcviku po odečtení dopravy na místo, jídla, odpočinku, teoretické a velitelské přípravy. Když tohle přidáte, jste na cca 10-12 dnech. Ale to je jen naprostý základ bez výcviku v součinnosti byť jen družstva. Naučit se střílet a maskovat se v lese není ani ten základ. Pokud chcete jen něco zkusit , jděte na dobrovolný výcvik, který od příštího roku bude armáda pořádat. Nicméně nečekejte, že to bude dvakrát dva dny. To by nemělo žádný praktický význam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:21 10.02.2016

  IvoHeinz: mě teda složité věci nevadí, ale tohle je poněkud překombinované. V tomhle rozdělení se vyznají jen lidé, kteří tam slouží, ale pro propagování a navnadění lidí (o co se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IvoHeinz: mě teda složité věci nevadí, ale tohle je poněkud překombinované. V tomhle rozdělení se vyznají jen lidé, kteří tam slouží, ale pro propagování a navnadění lidí (o co se snaží), je to nepoužitelný koncept. Navíc jak psal Rošťák, nekteré jsou už naplněné a zájemce neberou.
  Nějaká jednoduše definovaná jednotka, fungující po víkendech, bez náhrad, združující lidi se zájmem o "domobranu", na krajské, nebo lokální úrovni, třeba s názvem "Ostrostřelci". By přilákala víc lidí, než složitý systém různých úrovní AZ.
  Ne že bych osobně nemohl jít do klasické AZ, ale většinu lidí odrazuje časová náročnost (při práci).
  Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  17:17 10.02.2016

  Jura99: Aktivní zálohy mají několik úrovní. Aktivní zálohy u bojových útvarů, které mají obecně vyšší nároky na fyzickou zdatnost a nasazení ( byť i tam slouží padesátníci a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Aktivní zálohy mají několik úrovní. Aktivní zálohy u bojových útvarů, které mají obecně vyšší nároky na fyzickou zdatnost a nasazení ( byť i tam slouží padesátníci a úspěšně ), pak pěší roty u KVV, kde vzhledem k jejich úkolům není nasazení tak velké a je tam spousta lidí, kteří jsou tzv. "v letech". Pak ještě AZ u Vojenské policie a u Posádkového velitelství Hl.m.Praha, které mají některé zvláštnosti. Analogie mezi tím, co si většina představuje pod pojmem Národní garda a pěšími rotami je velká.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:59 10.02.2016

  Rase: přesně. Mám pocit, že je chuť AZ pojmout jako klasické armádní jednotky se vším všudy, rozdílem budou nízké mzdové náklady, kvůli malému "úvazku". Nároky na kondici a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: přesně. Mám pocit, že je chuť AZ pojmout jako klasické armádní jednotky se vším všudy, rozdílem budou nízké mzdové náklady, kvůli malému "úvazku". Nároky na kondici a organizace zůstanou podobné jako u profesionálního vojska. Takže nějaká národní garda, kde by si mohli hrát na vojáky i pánové v letech, kteří ale ještě pár kilometrů ujdou a pušku v ruce udrží by se zamlouvala i mě.
  Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  16:42 10.02.2016

  juhelák: nejsou povoleny, tohle nikde nenajdete. Jsou tolerovány.

  juhelák: nejsou povoleny, tohle nikde nenajdete. Jsou tolerovány.

 • juhelak
  15:49 10.02.2016

  aha tak :) no nevadi. hlavní je že takovéhle investice do vlastní vybavy jsou povoleny.

  aha tak :) no nevadi. hlavní je že takovéhle investice do vlastní vybavy jsou povoleny.

 • Rošťák
  15:32 10.02.2016

  juhelák: TAk zmírnění zdravotních požadavků by mělo být pokud se nepletu právě po 1.7.2016 a jen aby nedošlo k omylu ty helmy jsou vlastní investicí příslušníků čety ;)

  juhelák: TAk zmírnění zdravotních požadavků by mělo být pokud se nepletu právě po 1.7.2016 a jen aby nedošlo k omylu ty helmy jsou vlastní investicí příslušníků čety ;)

 • juhelak
  15:28 10.02.2016

  díky obema za info. S tím rozhodováním asi počkám po tom co absolvuju testy ve Vojenské nemocnici..ono co sem se ptal tak nikdo moc nevi co zdravotne projde a co uz ne..navic se to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  díky obema za info. S tím rozhodováním asi počkám po tom co absolvuju testy ve Vojenské nemocnici..ono co sem se ptal tak nikdo moc nevi co zdravotne projde a co uz ne..navic se to právě má zmírnovat, ale opet nikdo neví od kdy :)
  Zdravotně se cítím dobre, alergie nemam, ekzemy taky ne, lehke vychyleni patere o kterým vlastne nevim..proste zdravotne se na to dá pripravit..na psychologicke testy ne..nevim co tam resi a jelikoz to nijak neovlivním tak si proste pockam az jak to dopadne abych se netesil zbytecne..

  Rošťák: vidíte tak to sem ani nevěděl že tyhle helmy už jsou i u záloh..to by usetrilo penize :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  15:15 10.02.2016

  juhelák: Jednotky u bojových útvarů existují již nyní, ale jsou beznadějně zaplněné :)
  od 1.7.2016 by měli být tyto útvary:
  1) Tanková rota AZ u 73.tp
  2) mechanizovaná rota AZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelák: Jednotky u bojových útvarů existují již nyní, ale jsou beznadějně zaplněné :)
  od 1.7.2016 by měli být tyto útvary:
  1) Tanková rota AZ u 73.tp
  2) mechanizovaná rota AZ u 72.mpr¨
  3) mechanizovaná rota AZ u 41. mpr
  4) průzkumná rota AZ u 102. pp
  5) výsadková rota u 43.vp
  6) Rota Z u 601.skss
  A plno další jednotek, bohužel ted nemám při ruce seznam. Některé útvary mají svoje přijímací řízení (rota Z útvary u 43 a 102 ). Někde stačí zkontaktovat jednotku a pokud je místo a projdete pohovorem tak se zažádá o přijetí. V případě, že by Vám tato odpověd nestačila, klidně se můžete obrátit na náš FB https://www.facebook.com/AZ72m... kde Vám bude určitě předáno více informací (nejed o naší jednotce), popřípadně budete nasměrován na člověka z daného útvaru. V případě dotazu na výstorj :) Budete se muset smířit s tím, že KZP budete muset odsloužit v tom co dostanete , či Vám povolí tam, zbytek služby u Vaší jednotky, bude záležet na tom, co jde tam. V tomto Vám doporučuji se pro nějaký útvar rozhodnout dřív a informace si obstarat. Třeba u nás na četě převládá helma typu MICH 2000 / ACH :)
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  15:14 10.02.2016

  Juhelak: Např. naše jednotka, která je organickou součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice hledá další příslušníky. Více na www.facebook.com/AZ72mpr...

  Juhelak: Např. naše jednotka, která je organickou součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice hledá další příslušníky. Více na www.facebook.com/AZ72mpr...

 • Rase
  15:02 10.02.2016

  Přijde mi, že armády chybí nějaká obdoba Národní Gardy (nebo obdobné polovojenské jednotky). Přeci jen AZ jsou součástí klasické armády, tomu odpovídají nároky a i v případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi, že armády chybí nějaká obdoba Národní Gardy (nebo obdobné polovojenské jednotky). Přeci jen AZ jsou součástí klasické armády, tomu odpovídají nároky a i v případě konfliktu by byli nasazeni spolu s kmenovou jednotkou. Tedy se jimi doplní početní stav (skoro ani ne ztráty).
  Oproti některým státům nám chybí "kanonfutr" - lehce vycvičená pěchota (co alespoň ví jak držet zbraň a má ve skříni maskáče), jakýsi předstupeň před odvedeneckým kanonfutrem (ke kterému bych patřil já :D)
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:59 10.02.2016

  Zdravím. já o vstupu uvazuju dobře rok a pul. nejdriv sem se na to necitil..pak mi zaměstnavatel naznačil že to nepujde..ted mi bude koncit smlouva a rozhodl jsem se ze ji nebudu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím. já o vstupu uvazuju dobře rok a pul. nejdriv sem se na to necitil..pak mi zaměstnavatel naznačil že to nepujde..ted mi bude koncit smlouva a rozhodl jsem se ze ji nebudu nejak extra prodluzovat..takze sem to již podepsal..trochu me zklamalo ze musim cekat 3 mesice na zdravotní a psychologické testy a pak teprve zkouset do jakeho terminu se vejdu..takze se to cele muze protahnout i na 3/4 roku..blahove sem si myslel ze v breznu skoncim v praci..a v dubnu uz na to vlítnu :)

  otazky k tématum: víte od kdy se zacnou zrizovat AZ u bojovych utvarů ( nejdu k zaloham abych delal ridice atd) a pripadne jak to bude fungovat...ze po splnení kurzů si jednotlive utvary prijdou vybrat mezi absolventy?

  otazka druha: vubec mi nevadi si nekteré vybaveni koupit za sve, kdyz mi neco erarniho nebude sedet ci vyhovovat.. jen by me asi nastvalo pokud si treba koupim vlastní helmu cirka za 8-10 tis nebo chranice kolen, tak ze by mi nekdo nepovolil to nosit a v ramci jednotnosti bych nafasoval 50 let starou helmu.. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  14:48 10.02.2016

  To kazd: Stírání rozdílu mezi vojáky z povolání a rezervisty v průběhu delšího konfliktu je historicky ověřený fakt. Nevyplývá z něj pro současný výcvik v podstatě nic. Každý nově ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To kazd: Stírání rozdílu mezi vojáky z povolání a rezervisty v průběhu delšího konfliktu je historicky ověřený fakt. Nevyplývá z něj pro současný výcvik v podstatě nic. Každý nově nastupující absolvuje 6 týdnů základního výcviku a ten není nijak papírový, je dost náročný na to, aby jím pokaždé několik ( už předem prověřených ) lidí neprošlo. Další výcvik je v délce do 21 ( od 1.7.2016 pak do 28 ) dnů a konkrétní počet záleží na útvaru nebo KVV, jsou takové, kde se počet dnů vyčerpá a takové, kde ne. Náplň také závisí na útvaru nebo KVV. Obecně AZ u bojových útvarů cvičí společně s profesionálními jednotkami, popřípadě přímo do těchto jednotek zařazené, cvičí se stejnou technikou jako profesionálové a se stejnými zbraněmi. Úroveň jejich výcviku tomu odpovídá. Za ostatní jednotky AZ nemluvím, nesloužím tam, jejich ochotu a schopnosti tím nijak nezpochybňuji. Z hlediska psychologického nemohu hodnotit každého adepta na službu, od toho jsou psychotesty při vstupu, nicméně by mě opravdu zajímalo, jak jste došel ke svému paušálnímu tvrzení, tedy abych byl konkrétní, zajímalo by mě na základě jakých údajů. Děkuji předem za odpověď
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  14:38 10.02.2016

  Kazd: Je jasné, že vojáci v Aktivní záloze nebudou nikdy 100% umět to, co by měli zvládat příslušníci pravidelné armády. Snahou je ale, aby se tomu co nejvíce přiblížili. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd: Je jasné, že vojáci v Aktivní záloze nebudou nikdy 100% umět to, co by měli zvládat příslušníci pravidelné armády. Snahou je ale, aby se tomu co nejvíce přiblížili.

  Myslím, že nemáte úplně jasno v pojmech, dnes je možnost projít jen Základním kurzem po dobu 6 týdnů ve Voj. akademii ve Vyškově a pak nic, to ale nejsou Aktivní zálohy. Aktivní zálohy projdou tímto základním kurzem a pak každý rok odcviční 28 dní u své jednotky (KVV, nebo u bojového útvaru). Dovolím si tvrdit, že po několika letech této služby nebude snadné pro úplného civilistu tohoto příslušníka AZ dohnat.

  Co se týká odstříleného počtu munice, tak se bohužel už i stalo, že jsme nějaký rok měli k dispozici více možností, než měli vojáci z povolání, takže to také nelze brát jako dogma.

  Se zapojením do případného konfliktu společně s našimi profesionálními kolegy z útvaru počítáme.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:22 10.02.2016

  1. v případě delšího konfliktu/ zhoršení situace se velmi rychle setře rozdíl mezi AZ a ne AZ (důkaz je každý aktuálně probíhající konflikt), Stejně se setře rozdíl mezi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. v případě delšího konfliktu/ zhoršení situace se velmi rychle setře rozdíl mezi AZ a ne AZ (důkaz je každý aktuálně probíhající konflikt), Stejně se setře rozdíl mezi profesionálním a neprofesionálním hasičem atd. Důsledek bude jen pocit AZ, že jsou víc. Papírově cvičení 6 týdnů je fajn, ale reálně je to něco jiného. Kolik z těch AZ někdy odpálilo PTŘS, jaká výcvik mají ti lidé co odpalují jednu za druhou v Sýrii , AFG, Iráku, Jemenu?
  2. Kvalitu AZ podpoří kvalitní technika. Dokud se tam bude dávat to vyřazené tak tlak na kvalitu personálu bude nízký. Až se někdo bude muset podepsat pod x miliónů bude to o něčem jiném.
  3. Pokud nenastane situace 1 ale rychlý konflikt, pak v případě velkých ztrát profesionálních jednotek k žádnému reálnému zapojení AZ nedojde.

  Výše uvedené platí pro ozbrojené konflikty typu Ukrajina, Jemen.
  Naopak hlídání vrbětic, ostraha objektů pokud se zvýší riziko ter. útoku atd..je o něčem jiném.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  14:03 10.02.2016

  premyslcz: Aha, tento článek je o průběhu KZP (kurz základní přípravy )u VA-VV Vyškov, kde neni tolerovaná "nadstandartní výstroj", problém s toaletním papírem bych nějak moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: Aha, tento článek je o průběhu KZP (kurz základní přípravy )u VA-VV Vyškov, kde neni tolerovaná "nadstandartní výstroj", problém s toaletním papírem bych nějak moc neřešil a popravdě je to poprvé co jsem o tom slyšel z tohoto článku, jinak stejně se jako voják naučíte že bez vlhčených ubrousků prostě sloužit nejde :D

  Kazd: Každý příšlušník AZ prochází stejným psychologickým vyšetřením jako VZP a velice podobným / stejným kurzem základní přípravy.
  Mpohu vědět z jakých podmětů vznikla Vaše extrémní skepse k bojovému nasazení?
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:51 10.02.2016

  Z hlediska psychologického profilu je zcela standardní, že podobné organizace (ve kterých je vidět uniforma, zbrań, síla rozkazu atd..) apriori přitahují ne zcela vyrovanané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z hlediska psychologického profilu je zcela standardní, že podobné organizace (ve kterých je vidět uniforma, zbrań, síla rozkazu atd..) apriori přitahují ne zcela vyrovanané jedince (kromě těch "normálních").

  Když jsem viděl při návštěvách některé jedince, kteří se přidali k subjektů co se starají o prvorepublikové opěvnění na severu a jihu, tak to byly opravdu diagnózy.

  Je tedy extrémně důležité nepodlehnout módnosti AZ z hledika kvality náboru.
  S ohledem na důraz ohledně technického vybavení si o nějakém přísném sítu na úrovni psychologie nedělám iluze.
  Proto jsem dlouhodobě extrémně skeptický k reálnému bojovému nasazení AZ v moderním konfliktu.
  Naopak v případě živelných katastrof, chránění hranic atd pod velením profesionálních jednotek a bez jakékoli osobní "moci" snad nějaké využití najdou.
  Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  13:50 10.02.2016

  To premyslcz: celkem mě pobavil ten odkaz na nedostatek toaletního papíru, promiňte, ale tohle opravdu nepovažuji za problém. Co se týče odmítání nestandartních součástek výstroje, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To premyslcz: celkem mě pobavil ten odkaz na nedostatek toaletního papíru, promiňte, ale tohle opravdu nepovažuji za problém. Co se týče odmítání nestandartních součástek výstroje, je třeba rozlišovat určité úrovně. Pokud se příslušníci AZ pohybují v ubytovacím prostoru, v kasárnách nebo někde, kde by měli reprezentovat armádu, pak je zcela namístě vyžadovat od nich plnou ustrojenost. V takovém případě jako velitel opravdu odmítám tolerovat cokoli, co není plném souladu s Výstrojním předpisem. Při výcviku v terénu je důležité, aby výstroj byla funkční, nevyvářela možnosti nějakého zranění, byla kompatibilní s dalšími součástmi výstroje, nedemaskovala. Jestli je nebo není přesně podle předpisu neřeším. Nesetkal jsem se s vojákem z povolání na bojovém útvaru, který by tohle považoval za problém a zakazoval nestandartní součástky ( pokud splňují výše uvedené). Tím netvrdím, že nikdo takový není.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  13:48 10.02.2016

  Ok díky.
  V té době kdy jsem se o AZ zajímal jsem narazil na tento blog. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok díky.
  V té době kdy jsem se o AZ zajímal jsem narazil na tento blog.
  http://postapo.cz/nutne-k-prez...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  13:41 10.02.2016

  premyslcz: Určitě se změnilo mnohé, rád bych Vás poprosil o ten článek s toaletním papírem a s tou výstrojí, toto mě opravdu zajímá (neberte jako nedůvěru, spíš mě zajímá odkud je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: Určitě se změnilo mnohé, rád bych Vás poprosil o ten článek s toaletním papírem a s tou výstrojí, toto mě opravdu zajímá (neberte jako nedůvěru, spíš mě zajímá odkud je tato informace).
  Jinak víc informací o četě AZ u 72.mpr (bod 1.7.mechanizované rotě ) najdete zdehttps://www.facebook.com/AZ72m...
  V přípúadě konkrétních dotazů Vám rádi odpovíme i zde :)
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  13:40 10.02.2016

  Premysl: Myslím, že na Vaši otázku jsme reagovali již níže.

  Premysl: Myslím, že na Vaši otázku jsme reagovali již níže.

 • premyslcz
  13:36 10.02.2016

  Předem se omlouvám pokud to není k věci.
  Moje základní vojenská služba byla o tom že jsem dostal jednu uniformu vzor 90, v době přestrojení 80 a 90 velikosti nějak nebyli. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Předem se omlouvám pokud to není k věci.
  Moje základní vojenská služba byla o tom že jsem dostal jednu uniformu vzor 90, v době přestrojení 80 a 90 velikosti nějak nebyli. Vycházkově boty se po 2 měsících rozlepily. Vystřelil jsem si 10 ostrých a hodil 1 ostrý granát, navíc nebyli dle slov peníze. Dnes když vidím kolik se toho vozí do Iráku a Jordánska a kolik se toho rozprodalo tak je mě smutno.
  V Boleticích jsem mrznul v pseudo spacáku a měl na sobě banán, švestky a uniformu abych neumrznul a přes stan vz. 60 pršelo.
  Nedávno jsem četl článek že v AZ je nedostatkový toaletní papír a velící důstojníci odmítají nestandardní výstroj.
  Protože jsem vlastenec a chtěl bych vstoupit do AZ a peníze neřeším. Změnilo se od té doby něco ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  13:29 10.02.2016

  Jura 99: To je upravený plecháč... přilba vz. 52 + úhlová bruska + řemení a výstelka z přilby MICH...

  Bylo by lží tvrdit že se v AZ nevyskytují zvláštní jedinci, ale osobně mám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99: To je upravený plecháč... přilba vz. 52 + úhlová bruska + řemení a výstelka z přilby MICH...

  Bylo by lží tvrdit že se v AZ nevyskytují zvláštní jedinci, ale osobně mám za těch 8 let v AZ pocit, že jich je méně a méně... Tohle je hodně o veliteli jednotky a nadřízeném stupni. U čety AZ u 72. mpr to v tomhle směru funguje dost dobře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  13:08 10.02.2016

  Sulli :D Musíme si to rozdělit, zbytečný odpovídat 2x na jeden dotaz :D

  Sulli :D Musíme si to rozdělit, zbytečný odpovídat 2x na jeden dotaz :D

 • Míša
  13:08 10.02.2016

  Vám níže, pak asi změna k lepšímu nastala a jsem upřímně rád, že je tomu tak. Pokud je to patriotismus(nepřehnaný) k vlastnímu obyvatelstvu a osobní zájem se k tomu propůjčit, je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vám níže, pak asi změna k lepšímu nastala a jsem upřímně rád, že je tomu tak. Pokud je to patriotismus(nepřehnaný) k vlastnímu obyvatelstvu a osobní zájem se k tomu propůjčit, je vše ok. Tak nějak jsem si to před více lety sám představoval, škoda, že tehdejší zkušenost nebyla nejlepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  13:07 10.02.2016

  4 Mattea: Snad Vám odpovím na vše:
  - Kvalita a množství fasovaného materiálu: bohužel nijak závratně nestoupla, ale toho je kámen úrazu u celé Ačr. Ale i s tím materiálem co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4 Mattea: Snad Vám odpovím na vše:
  - Kvalita a množství fasovaného materiálu: bohužel nijak závratně nestoupla, ale toho je kámen úrazu u celé Ačr. Ale i s tím materiálem co dostanete, se dá funguvat, ostatní je o komfortu.
  - Finanční ohodnocení: Dříve dostával voják v Az refundaci ušlé mzdy (myslím že 60% pokud nevyživoval dítě až k nějakým 90% při 2 dětěch - fakt netuším přesně ), poté služné (dle hodnosti za odcvičené dny ) a poté jednou za rok odměnu 6000 kč za uzavřenou smlouvu.
  Od 1.7.2016 se tato situace mění, voják v AZ bude placen dle tabulkového místa VZP (příklad - 5 denní cvičení, jsem na funkci četař - plat četaře VZP je bez vyrovnávacího základu a osobního třeba 20000 kč já bych měl dostat 4000 kč) dále bude dostávat jednou za rok odměnu 18000 kč (podmíněno odcvičit minimálně jedno cvičení) a k tomu zaměstnavatel bude za Vaší absenci dostávat v případě plánovaného cvičení 70% mzdy a v případě mimořádného cvičení 100% mzdy.
  - Zdravotní vyhláška (klasifikace) prošla úpravou (někde byli snížené požadavky apod)a bude platná od 1.7.2016. Bude platit pro AZ a i pro VZP a bude možno do armády na některé funkce i s klasifikací jinou než A. Ale podrobnosti nevím, vyhláška je v bezpečnostním režimu. Pokud by jste potřeboval více informací, pokusím se odpovědět :)
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  13:07 10.02.2016

  Mattea: Za poslední dobu se toho změnilo hodně, hlavně díky novelám branných zákonů.

  Kvalita vystrojení je bohužel stále nedostačující, ale je třeba se na to dívat z pohledu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattea: Za poslední dobu se toho změnilo hodně, hlavně díky novelám branných zákonů.

  Kvalita vystrojení je bohužel stále nedostačující, ale je třeba se na to dívat z pohledu, že není ani dost kvalitního vybavení pro profesionální vojáky. Kdo tedy chce sloužit, musí počítat s vlastní vstupní investicí.

  Plat se díky novele o hodně zlepšil. Od 1.7.2016 budou vojáci AZ na výcviku ohodnoceni dle tarifu vojáka z povolání na jejich funkci a hodnosti. Dále roční jednorázová odměna 6 000 Kč se zvyšuje na 18 000 Kč a studenti v prvním roce dostávají ještě 6 000 Kč navíc. Cestovné je a bylo vždy propláceno.

  Zdravotní podmínky zůstávají stejné, jako pro vojáky z povolání, ale i jim se nyní snižují. Pokud jste před lety neprošel, doporučuji zkusit to znovu.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  12:54 10.02.2016

  Nepochybuji o tom, že mnohé jednotky AZ jsou vysoce motivované; co mám na svém imaginárním seznamu záporů stran vstupu do AZ jsou(byli - zjišťoval jsem si podmínky cca před 2-3 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nepochybuji o tom, že mnohé jednotky AZ jsou vysoce motivované; co mám na svém imaginárním seznamu záporů stran vstupu do AZ jsou(byli - zjišťoval jsem si podmínky cca před 2-3 lety)
  :
  - kvalita fasovaného vybavení a vystrojení. I když to v tomto bodě šlo nahoru a snad se to brzy ustálí na nějaké rozumné míře, nemám nikoho "uvnitř", kdo by to potvrdil a já získal jistotu.

  - plat: pokud musím dojíždět na cvičení, kupovat si spoustu věcí ze svého (opět k ověření), tak byl plat zcela nedostatečný. To se také měnilo k lepšímu, ale stál bych o zhodnocení současnými příslušníky AZ (Rošťák, John Sullivan, nebo další :) )

  - zdravotní podmínky pro přijetí: chápu, že kondičku musí mít všichni a že jsou vlastně částečně placení za to, že si udržují kondici a některé vojenské schopnosti. Nechápu ale, že člověk může pohořet na stopovém množství nějakého sajrajtu v těle (mluvím o lidech, kteří nekouří, mají kondičku, dobře vidí, neberou a nikdy nebrali drogy a tahle kolonka jim stejně neumožní vstup). Změnilo se tohle, nebo mají AZ pořád stejné zdravotní nároky jako profíci?
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  12:34 10.02.2016

  Míša: Pro dokreslení našich činností asi dobře poslouží ukázka z připravovaného seriálu o Aktivních zálohách. https://youtu.be/BCmRagO-_7M?l...

  Míša: Pro dokreslení našich činností asi dobře poslouží ukázka z připravovaného seriálu o Aktivních zálohách. https://youtu.be/BCmRagO-_7M?l...

 • Rošťák
  12:34 10.02.2016

  4 Míša: Sloužil jsem u jedné krajské roty AZ, momentálně jsem u výše zmíněné čety AZ u 72.mpr (několikátým rokem) a můžu Vám říct že obě jednotky byli a AZ 72 jsou morálně na výši, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4 Míša: Sloužil jsem u jedné krajské roty AZ, momentálně jsem u výše zmíněné čety AZ u 72.mpr (několikátým rokem) a můžu Vám říct že obě jednotky byli a AZ 72 jsou morálně na výši, minimálně co se týká naší čety a věřte tomu že by příslušníci čety mezi sebou takového člověka nesnesla. Organizační bordel jsem nezahlédl nikde, rota u KVV cvičila dle nařízeného 3 letého výcvikového plánu. U AZ 72.mpr se cvičí to, co cvičí ostatní příslušníci praporu a necvičí se to nějak separátně, ale jako další (4) četa dané roty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  12:24 10.02.2016

  Honzíkovi: Nelze zde jmenovat, samozřejmě by to bylo popřeno a já bych byl obviněn z pomluvy. Samozřejmě chápu okolnosti, vždy se najdou černé ovce. Ale ten chaos a rozpaky nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Honzíkovi: Nelze zde jmenovat, samozřejmě by to bylo popřeno a já bych byl obviněn z pomluvy. Samozřejmě chápu okolnosti, vždy se najdou černé ovce. Ale ten chaos a rozpaky nad fungováním a pohledu na AZ mi tehdy přišlo jako služba v běžné ZS. Snad po více letech to vypadá jinak a byl bych tomu rád. Ač tu osobu jsem nedávno viděl v ilustračních záběrech ČT. Takže tu morálku mužstva vnímám dost jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  11:50 10.02.2016

  Míša: Nemohu mluvit za všechny jednotky Aktivních záloh, ale ta u 72.mpr je organizována a cvičena přímo praporem a jako bordel to rozhodně nevnímám. "Vychytávky" jsou u nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: Nemohu mluvit za všechny jednotky Aktivních záloh, ale ta u 72.mpr je organizována a cvičena přímo praporem a jako bordel to rozhodně nevnímám. "Vychytávky" jsou u nás hodnoceny velitelem jednotky a schválení/neschválení rozhodně nepodléhá "předposranosti". Co se týká morálních vlastností vojáků, tak se musím ohradit, jelikož jsme i naší činností mimo vojenská cvičení hodnoceni morálně na výši. Samozřejmě jednotek AZ je více a mohl jste se setkat s kdejakým jedincem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:39 10.02.2016

  Míša: nekritická rusofilie je v naší republice bohužel rozšířená nemoc, jako kdybychom neznali svoji historii.

  Míša: nekritická rusofilie je v naší republice bohužel rozšířená nemoc, jako kdybychom neznali svoji historii.

 • Jura99
  11:37 10.02.2016

  copak je to za helmu na poslední fotce, ta bez potahu ?
  Jinak nezamýšlel se někdo nad samotným názvem "Aktivní záloha" ? Přijde mi trochu krkolomný. Co tak "Národní garda" ? Už za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  copak je to za helmu na poslední fotce, ta bez potahu ?
  Jinak nezamýšlel se někdo nad samotným názvem "Aktivní záloha" ? Přijde mi trochu krkolomný. Co tak "Národní garda" ? Už za 1. republiky existovala, i když jako polovojenská organizace, která nekopírovala armádní strukturu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:33 10.02.2016

  Ne-že bych sám byl profíkem, ale zkušenost s AZ mám. Je to spíš organizovaný bordel, kde jakákoliv vychytávka(příslušenství z vlastních zdrojů) se z předposranosti potírá. Tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne-že bych sám byl profíkem, ale zkušenost s AZ mám. Je to spíš organizovaný bordel, kde jakákoliv vychytávka(příslušenství z vlastních zdrojů) se z předposranosti potírá. Tím nemyslím znaky ss a jiné 3,14viny, bohužel spousta lidí k tomuto pro mě nepochopitelně tíhla. Navíc další část zase obdivovala Ruské šílenosti, z toho usuzuji, že se jedná o jednotky s minimálními morálními vlastnostmi vojáků a tak je bojeschopnost pochybná.
  Skrýt celý příspěvek