Armáda ČR: Význam rezervistů roste

Aktivní záloha
Člen Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu (AZ 72. mpr). / Archív autora

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i přímo v České republice. Důvodů pro vznik rezervních jednotek je několik, státy dnes potřebují v důsledku zhoršené bezpečnostní situace navýšit počty vojáků a schopnosti svých armád, nemohou si ale dovolit investovat pouze do vojáků z povolání a tak vytváří rezervní jednotky, které jsou v činnosti jen část roku a zbytek roku je armáda neplatí.

Díky tomu jsou rezervní jednotky mnohem levnější a tím pádem přijatelnější alternativou navyšování počtu armády než pouze vojáky z povolání. Příkladem dobře zvládnutého propojení pravidelné armády a rezervních jednotek je Britská Territorial Army (TA).

V České republice se jedná o Aktivní zálohu Armády České republiky . Jsou to občané České republiky, kteří dobrovolně přijali brannou povinnost, pravidelně se účastní vojenských výcviků a jsou připravení na nasazení v krizových situacích. Jde tedy vlastně o vojáky i civilisty zároveň.

Vojáci v Aktivní záloze stráví v prvním roce 6 týdnů na základním výcviku ve Vojenské akademii Vyškov, a v dalších letech 28 dní v roce na vojenském cvičení, po zbytek roku se věnují svému civilnímu zaměstnání/podnikání.

Druhy jednotek Aktivních záloh

V Aktivní záloze AČR máme dva druhy jednotek, jedná se o jednotky působící pod Krajským vojenským velitelstvím (KVV) a jednotky přidružené k profesionálním útvarům armády. Úkolem jednotek KVV, tzv. Krajských rot, je hlavně ochrana objektů důležitých pro obranu státu (ODOS), posilování policie v případě potřeby a pomoc při následcích živelných katastrof.

Úkolem jednotek Aktivních záloh, které jsou součástí pravidelných útvarů armády, je doplňování útvaru a vykonávání činností, které má útvar v popisu práce. Většinou se jedná o mechanizované, průzkumné, výsadkové, či speciální jednotky.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu

Mezi jednotky Aktivních záloh patří mechanizovaná četa (od léta 2016 mechanizovaná rota), která je součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. Tato četa zde vznikla v roce 2007 a již od jejího vzniku je jejím velitelem por. Mgr. Ivo Heinz.

Četa od počátku byla organickou součástí mechanizovaného praporu a její příslušníci se cvičili v činnostech, které vykonávají profesionální příslušníci praporu. Četa stejně, jako celý 72. mechanizovaný prapor používá BVP-2, neboli Bojové vozidlo pěchoty 2.

Během roku 2011 došlo k důležitému posunu v rámci čety. Čtyři vojáci, zařazení v četě AZ 72.mpr na relevantních organických funkcích, získali na odborném kurzu VeV-VA Vyškov kvalifikační osvědčení střelců operátorů (SO), opravňující k samostatné střelbě z BVP-2.

V roce 2012 četa Aktivních záloh u 72.mpr. nabyla jako dosud jediná jednotka AZ plného personálního obsazení , které udržuje na maximálních stavech doposud.

Příslušníci mechanizované čety každý rok vyčerpají plnou dotaci možných výcvikových dní a náplní jejich výcviku jsou například níže uvedené činnosti.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Střelecká příprava

Příslušníci čety střílí z útočných pušek, pistolí, kulometů, pancéřovek a lafetovaných zbraní. Používají nově zavedené armádní zbraně CZ 805 BREN a CZ 75 SP-01 Phantom. Výcvik probíhá dle aktuálních postupů a poznatků pod vedením střeleckých instruktorů, kteří mají zkušenosti ze zahraničních misí.

Hod ostrým granátem

Většina příslušníků opakovaně absolvovala teoretické školení, praktický nácvik i samotné házení ostrého obranného granátu RG-F1 i granátu URG-86.

Činnost s obrněným vozidlem pěchoty BVP-2

Četa má vyškolené vlastní řidiče i střelce – operátory, v ovládání BVP-2 je tudíž plně samostatná. Střeleb z lafetovaných zbraní se účastní společně s profesionálními vojáky AČR. Úkoly plní s BVP jak samostatně, tak v sestavách větších jednotek až o velikosti roty.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Taktická příprava

Totožně jako vojáci z povolání nacvičují reakce na množství situací, v nichž se může prapor ocitnout: přesuny, předbojové a bojové sestavy, bojové drily, C-IED, KPM, průzkum, obrana, útok a mnoho dalšího. Výcvik probíhá pod dohledem zkušených instruktorů praporu.

Tělesná příprava

Kromě aktivní fyzické zátěže během celého výcviku absolvují příslušníci čety zaměstnání zaměřená přímo na zvyšování fyzické kondice. Vojáci v Aktivní záloze jsou pravidelně přezkušování dle standardních tabulek fyzické zdatnosti vojáků z povolání.

Zdravotní příprava

Četa je pravidelně seznamována s nejnovějšími trendy poskytování předlékařské pomoci v bojových podmínkách kvalifikovanými lidmi se zkušenostmi ze zahraničních misí.

Příslušníci čety mají možnost se zdokonalovat v poskytování první pomoci nejen během běžného výcviku, ale také vysláním na zdravotnické kurzy. Zdravotní příprava poskytuje příslušníkům lepší znalosti a schopnosti pomáhat i ve svém civilním životě.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Topografická příprava

Plánovací proces před vydáváním bojového rozkazu, orientace v terénu, navigace – to všechno probíhá za použití souřadnicového systému dle standardu NATO. Znalosti jsou často prověřovány různými tématickými cvičeními zaměřenými na topografii a orientaci v terénu.

Spojovací příprava

Četa pracuje se spojovacími prostředky jednotlivce RF-13, resp. RF-1301, a radiostanicí R-123, integrovanou v BVP-2.

Ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN)

Příslušníci čety znají prostředky individuální ochrany OM-10M, OM-90 a JP-75. Absolvovali zaměstnání zaměřené na práci s odmořovací soupravou BVP-2.

Vojenské lezení a plavání

Na lezeckém trenažéru „Jakub“ cvičí bezpečnostní návyky, jištění, slaňování, překonávání roklin, dále lezení po umělé stěně a výstup na simulátoru patrové budovy. Řidiči BVP prochází přezkušováním z vojenského plavání.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Aeromobilní příprava

Několikrát měli příslušníci příležitost nacvičovat navádění vrtulníku Mil Mi-171Š na přistání, dále zajištění přistávací plochy, korektní sesedání a nasedání, opouštění vrtulníku z pozice ve „visu“ několik m nad zemí a plnění úkolu tématického výcviku za použití vrtulníku, jako dopravního prostředku.

Prováděním všech těchto činností se snaží příslušníci Aktivních záloh 72. mpr. Přáslavice zajistit si dostatečnou úroveň znalostí a schopností, aby mohli v případě potřeby okamžitě posílit své profesionální kolegy.

Jak již bylo zmíněno na samém začátku, díky změnám a plánovanému rozvoji Aktivních záloh, se bude tato četa rozšiřovat na rotu a bude tedy určitě hledat nové lidi do svých řad.

Popřemýšlejte nad tím, zda nechcete dělat něco navíc, pokud už někde nesloužíte.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ústecká jednotka Aktivní zálohy pomáhá na výjimečném cvičení

Desítky příslušníků Aktivní zálohy se během povodní zapojily dobrovolnicky, vláda však poprvé ...

Výcvik aktivní zálohy a vojáků 102. průzkumného praporu

Ve dnech 15.10. – 24.10. 2014 proběhlo společné vojenské cvičení Aktivní zálohy (AZ) a vojáků 102. ...

Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr

Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kazd
  21:04 08.03.2016

  http://zpravy.aktualne.cz/doma... proč já se tady vlastně vyjadřuji, když stačí ...Zobrazit celý příspěvek

  http://zpravy.aktualne.cz/doma...

  proč já se tady vlastně vyjadřuji, když stačí dát prostor ostatním :-)
  =====
  "Tank T-72 M4CZ je už dost pokročilý a sofistikovaný stroj nabitý elektronikou a počítači. Jak jste ho vy, už postarší "tatíci", zvládli?"

  Ty tatíky neberu ve zlém. Ale ano - už nejsme mladíci...
  =====
  Poslední tank zařazen před 11 lety....

  =====
  Jen aby bylo jasno, co profese tankisty také obnáší. Ukazují to například záběry na zasažené a hořící tanky v bojích na Ukrajině.

  Jasně, ale stroje, na nichž cvičíme my - tedy T-72 M4CZ -, už tak snadno protitankový granát nepropálí. Mají výtečnou ochranu. A pokud byl už na té Ukrajině tank s aktivním pancířem, tak vydržel až osm zásahů, než byl vyřazen. Teprve devátý granát prorazil dovnitř.
  =====
  a tady se diskutuje na dlouhé stránky, přitom ten devátý je kritickýSkrýt celý příspěvek

 • honzase
  14:49 29.02.2016

  To Juhelak: Hezky napsáno, jen si člověk občas zanadává nahlas:), ano ty specializace jsou přesně o logice AZ a atraktivitě, bohužel zmínka o nich padla, až teď od IvoHeinz ...Zobrazit celý příspěvek

  To Juhelak: Hezky napsáno, jen si člověk občas zanadává nahlas:), ano ty specializace jsou přesně o logice AZ a atraktivitě, bohužel zmínka o nich padla, až teď od IvoHeinz –díky
  To Rase: ano k tomu to nejspíš směřuje, přeci jenom místní firma se jednodušeji korumpuje pod pozlátkem podpory místních podniků. Přičemž soukr. sektor se řídí jasnými pravidly – kvalita, cena a termín. 1x uniforma se dvěma maskovacími vzory by byl ideál vůči ceně nebo jeden maskovací vzor pro les a poušť - Multicam. To z gruntu by bylo skvělé, ale bohužel to nastane, až tak v desetiletce ))) Prostě ať si voják nemusí nakupovat sám a jde taky o jednotnost.
  To JohnSullivan: to je hezké, ale co nabízíte uvádíte, až teď v letáku na fb, takže palec nahoru !!
  To Eiffelos: Bohužel jste si z mého příspěvku vybral jen to jakoby povrchní, ale beru to jako problém psaného textu. Zmínka o baretech a uniformách byla jen příkladem, toho jak armáda postupuje při všem - složitě a zkostnatěle. Kdybych chtěl dělat modelku, zajdu si na molo. Nebo chcete říct, že ostatní armády jsou plné modelek? Asi ne, jen obměňují materiál, dle současných zkušeností a vše je to hlavně mířeno na pohodlí vojáka v poli. Jelikož jsem sloužil jako VZS, tak jsem byl hrdý na to být 1 rok vojákem. A k ústroji, bavilo mě že díky jednotnému vybavení se smazávala odlišnost vojáků, všichni jsme si byli navenek rovni. K těm uniformám, je jedno jak co maskuje, jde o to že se nechávají nově šít uniformy s 20 let starým střihem a během toho se vymýšlí nový maskovací vzor made in CZ s reálným použitím za 10 let. Prostě armádě utíká neustále vlak a přitom nehospodárně vyhazuje finance.
  Sniper - ano chápu, chtít být sniper, působí navenek směšně, a byla to reálné přání (ten můj kamarád právě splňuje všechny osobnostní kritéria), vlastně ho chápu, proč ne – AČR může být ráda za tuto atraktivní složku z hlediska PR. Jestli v AČR není možné být sniper cca po 4 letech, přijde mi to opět jako zkostnatělý přístup. Chápu to elitářství v tomto směru, ale armáda si opět ubírá své atraktivity pro nové jedince. Můj spolužák na VŠ byl sniper instruktor (nemyslím tím design marksman) v USMC (3rd Battalion, 5th Marines) a teď je mu 28, přičemž byl jako sniper již několikrát nasazen v AFG.
  To Deutschmann: skvělá zpráva !!Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  08:46 25.02.2016

  Aktuálně se čeká cca 2-3 měsíce na lékařské prohlídky v Praze.
  Takže je asi zájem o službu v AČR.

  Aktuálně se čeká cca 2-3 měsíce na lékařské prohlídky v Praze.
  Takže je asi zájem o službu v AČR.

 • IvoHeinz
  16:34 19.02.2016

  Eiffelos: Dodatek k tomu, že se útvary nesnaží získat vybavení pro své AZ. Hlavní manažer Majetkového úřadu AČR zakázal, aby útvary AČR vydávaly výstroj svým AZ, veškerou osobní ...Zobrazit celý příspěvek

  Eiffelos: Dodatek k tomu, že se útvary nesnaží získat vybavení pro své AZ. Hlavní manažer Majetkového úřadu AČR zakázal, aby útvary AČR vydávaly výstroj svým AZ, veškerou osobní výstroj musí pro AZ ( ať jsou odkukoli ) zajisti KVV, které jim vede smlouvu. Některá KVV ale na tyhle lidi kašlou i několik let a není síla, která by s nimi pohnula.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  06:46 17.02.2016

  Nevím jestli je správné posuzovat armádu podle toho , že nesí škaredý odstín baretu a nebo nemá nejnovější digi vzor, když 95 maskuje stejně dobře a plně stačí. Pokud chcete chodit ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli je správné posuzovat armádu podle toho , že nesí škaredý odstín baretu a nebo nemá nejnovější digi vzor, když 95 maskuje stejně dobře a plně stačí. Pokud chcete chodit jako manekýni tak to do Armády nechoďte :) Na AZ se kritizuje spousta věci, ale spousta z toho jsou polopravdy a často neschopnost samotných útvaru. Pro AZ u KVV lze dneska nafasovat celkem slušné vybavení, co stačí na naše minimální akce , ale spousta útvarů o tom neví a dostatečně se nesnaží je získat. Já si z vlastního vl. dokoupil jen čelovku, jinej potah na kevlarku a to je vše a vystačím si s tím. To že někdo pro zvýšení komfortu chce to a to, to už je jeho věc. Naopak je podle mne dost nešvar, že mezi AZ jdou vidět docela často takové slátaniny vybavení, že už pomalu nejde poznat jestli to je voják patřící k AČR a myslím, že by velitele takovou nekázeň neměli tolerovat. Když se tu někdo ptal, že by chtěl dělat snipera u AZ , no to je taková funkce , která je elitní a asi do AZ vůbec nepatří, pokud nebere jako snipera i staršího střelce, ale ti u AZ asi taky moc nejsou. Co vím tak na snipera musí mít člověk odslouženo a nastříleno dost let , musí mít spoustu spec. vlastností, nebýt moc vysoký a mluví se o tom , že by měl mít nad 35 let ale je to elita v prof. armádě.Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:13 15.02.2016

  Kazd: Když odhlédnu od prvních třech řádků, které jsou naprosto nepodstatné tak se dostaneme k tomu zásadnímu. Předně pochybuji, že by vám někdo z AZ chtěl velet, ale možná by k ...Zobrazit celý příspěvek

  Kazd:
  Když odhlédnu od prvních třech řádků, které jsou naprosto nepodstatné tak se dostaneme k tomu zásadnímu. Předně pochybuji, že by vám někdo z AZ chtěl velet, ale možná by k tomu dostal rozkaz a musel by. Pak by vám velel nikoliv proto, že je v AZ, ale proto že má řádově více zkušeností než vy - je k tomu úkolu tedy lépe připraven. Ostatně, velitel není žádný bůh - i on musí plnit rozkyzy těch nad sebou a to bez ohledu na to, co si o nich myslí (o těch nad sebou i o těch rozkazech). A nebude to dělat proto, že by byl tupě přesvědčen o správnosti každého rozkazu který dostane, ale proto, že už zjistl, že nedokonalý rozkaz je méně nebezpečný než bezvládí.

  Myslím, že mě to DushanH neshrnul.

  Pokud bych měl předložit vlastní pohled na bojovou hodnotu techniky, myslím že je velice zjednodušující říci, že co je staré je k ničemu. Dnes s favoritem těžko vyhraju rally, ale pořád je plně vyhovující pro cestu na nákup. Stejně tak s T 72 M těžko uspěji proti T 90, ale mohu slušně efektivně bojovat proti soudobým IFV. A stejně tak s BVP 2 budu solidně vháji ať už potkám cokoliv modernějšího než T 55, nebo soudobé IFV ale mohu svést dobrý boj proti motorizované pěchotě. A pokud jednotku na BVP 2 podpořím T 72 M, bude toto uskupení schopné svést dobrý boj se soudobími IFV.

  Jedna věc je tedy srovnávání hrubé síly stejné kategorie techniky a druhá věc je taktika nasazení této techniky. Obvykle se totiž snažíme nasazovat nasazovat adekvátní sílu proti zjištěnému protivníkovi. Obecně se tedy dá říci, že obrněná brigáda na BVP 2 a T 72 M, má nižší bojovou hodnotu než obrněná brigáda na Pumách a Leopard 2A6, ale vyšší než motorizovaná brigáda na OT.

  Ohledně závěrečných dvou řádků - používat cokoliv prošného s sebou nese rizika, ty jsou za války vnímány jako akceptovatelnější dokud je solidně pravděpodobné, že bude zařízení fungovat po dobu předpokládané životnosti v boji - a to je maximálně pár dní. Ale pokud už něco uložím do skladu, musím mít jistotu, že mám lidi kteří to v případě vytažení ze skladu budou umět obsluhovat, pokud tuto jistotu nemám, je ukládání na sklad zbytečné...Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  19:24 15.02.2016

  kazd: To, co označujete za zásadní chybu AZ, je vaše soukromá fikce. Každá činnost přitahuje lidi, kteří ji chtějí dělat. V případě potřeby ( zde v případě ohrožení státu či ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd: To, co označujete za zásadní chybu AZ, je vaše soukromá fikce. Každá činnost přitahuje lidi, kteří ji chtějí dělat. V případě potřeby ( zde v případě ohrožení státu či válečného stavu ) by těm, kteří by byli povolaní, veleli ( tedy určovali, co mají dělat ) lidé, kteří by byli připraveni ( aspoň částečně ) lépe než ti, kterým by bylo veleno. Obávám se, že začít v takovém případě posuzovat úroveň vzdělání by bylo poněkud silně kontraproduktivní. Pokud by to byli příslušníci do té doby AZ ( protože pak už by to bylo jedno a všichni by byli příslušníky ozbrojených sil stejnou měrou, byť nestejně vycvičení ), pak by to tak bylo, určitě by si nikdo nemohl vybírat velitele. ( Podobné pokusy v historii byly a čím více bylo vedení boje sofistikovanější, tím byly méně úspěšné ). Veleli by proto, že by byli připravení, ne proto, že by měli nějaké označení. Ostatně, jsem přesvědčen, že u hasiče, který vám bude v případě požáru vašeho domu dávat pokyny, co dělat, určitě nebudete chtít posuzovat jeho vzdělání, úroveň IQ a znalosti částicové fyziky.
  Co se týče dotazů, které jste zmiňoval, pokusím se k nim vyjádřit místo Matta, který teď nemá čas:
  1. Tanky T-72, které nejsou modernizované a jsou uložené, nejsou stroje, které by snesly srovnání s moderními tanky a mimo území ČR se s nimi nepočítá.
  2. V případě potřeby jsou použitelné na území ČR, nicméně použití je minimální vzhledem k jejich výkonům.
  3. K výcviku AZ je lze použít, nicméně není mi jasné proč. Tanková rota AZ cvičí na T-72MCZ, které jsou svými výkony mnohem výš, navíc mají jiné systémy řízení palby a ochrany.
  4. Pokud vím, s jejich použitím pro AZ se nepočítá, jejich údržba je věcí jiných lidí.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  18:44 15.02.2016

  Mattauch: krásně jste ukázal zásadní chybu AZ. Už jsem na to upozorňoval - riziko, že takový druh jednotek přitahuje určitý druh jedinců. Lidé co mě vzděláním a znalostmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch:
  krásně jste ukázal zásadní chybu AZ.
  Už jsem na to upozorňoval - riziko, že takový druh jednotek přitahuje určitý druh jedinců.
  Lidé co mě vzděláním a znalostmi nesahají po kotníky tak jako já zase nesahám jiným by mě chtěli v případě nějaké události určovat co mám dělat a velet? Jen proto, že jsou v AZ?
  Shrnul vám to Dusanh. Místo plácání byste měl odpovědět na jeho otázky.
  Prostě buď znalosti máte nebo se zde shazujete příspěvky jaké jste předvedl.
  Nebudu vám vysvětlovat, že použít T72 ze skladu po pěti letech je triviální na rozdíl od použití vrtulníku co se 5 let nepohnul, PTŘS, střely do KUBu s prošlou životností atd.Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  13:45 15.02.2016

  V případě, že Vás jednotka uvedená v tomto článku zaujala, prosím sledujte nás na www.facebook.com/AZ72mpr... v případě zájmu o vstup do našich řad prosím pište emaily na ...Zobrazit celý příspěvek

  V případě, že Vás jednotka uvedená v tomto článku zaujala, prosím sledujte nás na www.facebook.com/AZ72mpr... v případě zájmu o vstup do našich řad prosím pište emaily na AZ72.mpr@email.cz . DěkujemeSkrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  21:45 13.02.2016

  juhelak: pokud budu mluvit za naši rotu, tak jsou tam tyto specializace: zdravotníci, řidiči pásové i kolové techniky, střelci, kulometníci, pancéřovníci, miřiči, nabíječi, ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: pokud budu mluvit za naši rotu, tak jsou tam tyto specializace:
  zdravotníci, řidiči pásové i kolové techniky, střelci, kulometníci, pancéřovníci, miřiči, nabíječi, ženisté, pyrotechnici, střelci-operátoři, spojaři různých úrovní, průzkumníci, kuchaři, mechanici, lékaři, velitelé rojů, družstev i čet.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:09 13.02.2016

  hpnzase: Jo, ten maskáč taky moc nechápu. Nevim co v tom kdo pořád hledá za problém. Digitální vzory, nebo multicamy dneska zavádí kde kdo, a něco jako estonský digiální vzor ...Zobrazit celý příspěvek

  hpnzase:
  Jo, ten maskáč taky moc nechápu. Nevim co v tom kdo pořád hledá za problém. Digitální vzory, nebo multicamy dneska zavádí kde kdo, a něco jako estonský digiální vzor (ESTDCU) nebo kanadský CADPAD, případně slovinský multicam SloCam. Je toho hromada, jen u nás je vz.95 posvátný a hledáme v tom vědu (možná probíhá vyrovnaný souboj o to, kdo si namastí kapsy). I Izraelci pomalu zavádějí oboustraný maskáč (se vzorem) pro speciální jednotky:
  http://www.janes.com/article/3...
  Doufám, že se pak, krom uniforem (snad i vychytaný střih), nakoupí i moderní vybavení a doplňky, různé spacáky atd. pro vojáky i záložáky. Zkrátka vzít to z gruntu. Chápu, že zatím nechtějí kupovat věci ve vzoru 95, když chtějí vzor vyměnit (ale kdy že - za dvacet let ?).
  ps. oči si nech opravit. Je to superSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:50 13.02.2016

  honzase : co ti na to rict. proste je to nynejsi stav se kterym vetsina z nas nemuze nic udelat, takze nema cenu narikat ale prispusobit se a bejt nejlepsi moznej za dannych ...Zobrazit celý příspěvek

  honzase : co ti na to rict. proste je to nynejsi stav se kterym vetsina z nas nemuze nic udelat, takze nema cenu narikat ale prispusobit se a bejt nejlepsi moznej za dannych podminek. :)

  Jeste by me tu zajimalo jak to je u záložáku na urovni roty..jestli krome strelcu a spojaru jeste vic specifikaci. Nevím vubec jak je to u profíku..jestli treba na urovni roty maji jeste ptřs, prenosne minomety nebo třeba pusky na delší vzdálenost..nebo je to ciste jen strelci ridici. :)Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  14:35 13.02.2016

  Vlastně si musím postěžovat, promiňte prosím. To jak jsou zálohy prezentovány vůči veřejnosti, tak se nedivím proč je taková špatná naplněnost. Armáda má po letech blouznění novej ...Zobrazit celý příspěvek

  Vlastně si musím postěžovat, promiňte prosím. To jak jsou zálohy prezentovány vůči veřejnosti, tak se nedivím proč je taková špatná naplněnost. Armáda má po letech blouznění novej zákon s plánem 5k vojáků AZ. Opravdu můžeme tleskat? Proč není víc ambicióznější, třeba chtít 20k? Rusko si pár km od nás dělá co chce a u nás budeme mít 5k záložáků do několika let? Měly by se povinně zavést povinné odvody s výcvikem na 3 měsíce. Ve chvíli konfliktu nám armáda s 20k a 5k AZ bude stačit tak na půl roku. VZP nebo někteří zde diskutující mají obavu a ptají se proč AZ? To je jako by se někdo ptal proč je 1+1 dva. Samozřejmě to je důsledek jak vypadá armáda sama. VZP mají málo výcviku, tak proto jsou žárlivý vůči AZ. Ano v naší zemi můžeme stavět na tradici několika stovek hrdinů, ale jinak náš národ byl vždy připosranej, vidím to ke vztahu k imigrantům, to jakého máme prezidenta a v armádě samotné. AČR má 20k vojáků, možná 1/4 bojovovníků a má úřady na všechno, vz 95 je 20 let starej, ale čeká se na vývoj nového, proč? Proč se nekoupí nějaký vzor či unifromy, který je již zaveden ve světě - multicam. Případně se můžou vyrábět u nás. Proč má naše malá armáda lentilky? Jako VZS bigoš jsem brčálovou barvu nenáviděl. Už dávno se to mělo zrušit a nechat pro tankány černej (ne pro VP) a červenej pro výsadkáře, zbytek čepice, příp. tmavě zelnej baret. Vesty to samé. Je rok 2016 a po všech těch Pandurech, Casech, se opět provede tunel, šolich s CZ a nakoupí se drahé vesty, WTF? V rámci “hrozby” imigrantské vlny (morální dno) se udělá rychlo nákup, vojáci jsou sice rádi, ale je to přeci viditelný podvod a pokračuje se v nákupu drahejch šmejdů. Breny - proč se zase něco vyvíjelo?, ano chtěl bych být hrdej na náš průmysl, ale náš průmysl z většiny uměl fungovat v umělém odbytu v soc. státech. Proč se sakra nekoupí M4 za polovic. Co a proč jsou vojskové zkoušky? Opravdu jsou nutné? Proč se nepřejde na nějaké NATO standardy? A nenakupuje se v rámci nich? Rychleji a levněji!! Nebudeme muset nic testovat a bude všechno hned. Vojáci jsou samozřejmě rádi, pač místo ničeho mají něco. Děsí mě představa, že si nejen kvůli vysokým zdravotním požadavkům k AZ musím opravit oči za 19k CZK, ale ještě si budu muset kupovat použitelné drahé vybavení? Proč máme takové vysoké zdravotní standardy v AČR? To naše armáda je něčím vyjímečná? Proč je možné vidět na fotkách v misích obrejlené vojáky či amer. výsadkáře? A u nás to není možné, proč? Přes tyto “zlehčené zdrav. testy” vám ty lidi prostě stejně chodit nebudou, opravdu je to v boji nutné? Nemyslím si to. Proč AČR nedělá reklamu náborům, proč nechodí do škol a neverbují? Proč nás musejí lákat řadový vojáci srdcaři? Proč ti srdcaři na fb musejí dělat marketing AZ útvarům? Proč nejsou někde jasné informace o všem, jak probíhá nábor co je a co není nutné umět při vstupu atp. Proč se jakoby kladou nároky na vojáka a zároveň nekladou, protože je vidno o nedostatku lidí. V armádě bych očekával jasná pravidla hry, transparentně zveřejněná s termíny a kontakty. A zároveň nikde nenajdu co mi útvar může nabídnout, jaké výhody, oproti ostatním?!! Charakter/určení, tradice, vyjímečnost, adrenalin, typy výcviku, co se všechno mohu naučit za armádní peníze? To je přeci důležité, takhle se ty lidi hlásit jinak nebudou. Ptám se lidí v mém okolí “nechceš jít se mnou do AZ?” a víte co mi jeden řekl? “já bych chtěl dělat snajpra :) a to v AZ nemůžu” (podotýkám má ultra fyzičku) a já na to “proč bys nemohl, určitě by to nějak šlo zařídit,” přičemž to nikdo neví jistě, nelze to nikde zjistit, takže on na to kašle. A odpověď zajdi si do KVV. Pokuď člověk nebude navnazen doma u kompu nebo v hospodě :), tak nikam se ptát na KVV nepůjde. Prostě a jasně popsat co a jak. Dále název aktivní zálohy by se měl již dávno změnit dle účelu zálohy útvarů a teritoriální obrana, ptže to je jinak zavádějící a civilisti nemají páru. K té vyjímečnosti je zřejmá u jediné jedn. 601, kde je drsný výběr, ale jasný a transparentní předem uváděn. A podobně to předpokládám i u 43., kde mimo jiné pan Zelinka je konečně “voják nové AČR”, který by měl být vzorem spolu s jeho jednotkou jak má armada fungovat vůči veřejnosi. A mimochodem myslím si, že tato jednotka posbírá ostatním útvarům dost uchazečů. Nechal jsem se unést, omlouvám se. Berte moje názory prosím jako laické názory civilisty s kladným vztahem k armádě.Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  01:18 13.02.2016

  Skvělá vyčerpávající odpověď objasňující pro mě velkej tajem :D Mě je tedy 34, ale schopnost respektu a učenlivosti mám, takže ok. A radši bych běhal s kulometem, než pracoval v ...Zobrazit celý příspěvek

  Skvělá vyčerpávající odpověď objasňující pro mě velkej tajem :D Mě je tedy 34, ale schopnost respektu a učenlivosti mám, takže ok. A radši bych běhal s kulometem, než pracoval v mašině. Byl jsem u pyro ženistů, ale jak jsem psal výcvik nula (poslední ročníky ZVS), samozřejmě drillu sme měli dostatek.Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  00:52 13.02.2016

  Honzase: Když to vezmu čistě dle mého vnímání jako velitele družstva. Optimální voják který ke mě přijde je dvacetiletý, čerstvě po kurzu základní přípravy. Z KZP je zvyklej ...Zobrazit celý příspěvek

  Honzase:
  Když to vezmu čistě dle mého vnímání jako velitele družstva.

  Optimální voják který ke mě přijde je dvacetiletý, čerstvě po kurzu základní přípravy. Z KZP je zvyklej poslochat, ke mě má přirozený respekt a nic moc neumí, takže si ho můžeme vycvičit jak potřebujeme. Je to snadná práce... Nadruhou stranu než začne solidně pracovat na své funkci tak to trvá dva až tři roky. Za mě je to ideál na základní funkce v roji.

  Na obsluhu BVP bych klidně bral lidi starší, po ZVS kteří třeba s tou technikou mají zkušenost z vojny, nebo jsou v civilu řidiči těžké techniky, nebo pracují ve strojírenství - takže si často dokáží lépe představit jak daný stroj funguje.

  Takže v zásadě není nutné mít nějaké zvláštní vojenské zkušenosti aby moh voják nastoupit k jednotce u útvaru, hlavní je ochota podřídit se celku a ochota učit se. Radši budu mít přizpůsobivého začátečníka, než nepřizpůsobivého mazáka.

  Pokud už za sebou někdo má vojenskou službu je také možné zohlednit na jaké funkci dříve sloužil. Spojař? Logista? minomeťák? ženista? technik? pro všechny tyhle lidi máme místa...

  Také je jasné, že na střelce - operátora BVP budou o něco nižší nároky ohledně pěšárny než na příslušníka roje, stejně tak na spojaře a naopak u příslušnka průzkumné skupiny bude víc akcentována znalost taktiky lehké pěchoty než spolupráce s BVP...

  Vybíráme tedy dle toho co nám adept může nabídnout, ale nejpodstatnější je aby nabídl chuť na sobě pracovat. Pokud nenabídne tu, nemá smysl se jím zaobírat. Když ji nbídne a je na základě nějaké komunikace shledán začlenitelným tak už se pak spíš hledá na které místo se bude hodit - tak aby se maximalizoval jeho přínos jednotce a zároveň to mělo přínos i pro něj samotného (někdo má prostě lepší pocit z běhání s kulometem, jiný z navazování spojení pomocí RDST...).Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  00:18 13.02.2016

  Díky, ale jak jsem psal, moje vojenské zkušenosti jsou cca nula. Mohu tedy nastoupit k VÚ nebo je lepší nejprve k KVV? No co bych chtěl dělat? Vše co jsem nezažil na vojně, takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky, ale jak jsem psal, moje vojenské zkušenosti jsou cca nula. Mohu tedy nastoupit k VÚ nebo je lepší nejprve k KVV? No co bych chtěl dělat? Vše co jsem nezažil na vojně, takže co nejvíc vojenskýho řemesla, drillu a adrenalinu. Mohu nabídnout dobrou fyzičku a velkou vůli. AZ u VÚ vybírá tedy podle toho co může adept nabídnout nebo vám jde o kusy, který si vychováte? Můžete tedy prosím rozepsat jak to funguje?Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  23:53 12.02.2016

  honzase: Pokud máte za sebou absolvovanou VZS, tak na kurz základní přípravy do vyškova nemusíte. Nastoupit k útvaru je teoreticky možné - záleží co můžete nabídnout za schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  honzase:
  Pokud máte za sebou absolvovanou VZS, tak na kurz základní přípravy do vyškova nemusíte. Nastoupit k útvaru je teoreticky možné - záleží co můžete nabídnout za schopnosti a zkušenosti a na tom co chcete v AZ dělat. Pokud máte nějaké konkrétnější otázky neváhejte nás kontaktovat na mail:

  AZ72.mpr@email.cz

  nebo na facebooku:

  https://www.facebook.com/searc...

  S tím co budeme vědět, Vám rádi poradíme. :)Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  22:51 12.02.2016

  Zdravím, díky za článek a za diskuzi. Nechápu jak MO draftuje nováčky viz kariera.army, info o AZ nikde, proč nejsou přednášky na VŠ? Najít kloudnou info o AZ je velký problém, ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, díky za článek a za diskuzi. Nechápu jak MO draftuje nováčky viz kariera.army, info o AZ nikde, proč nejsou přednášky na VŠ? Najít kloudnou info o AZ je velký problém, dost by verbování pomohla aktuální jedna diskuze, třeba tu (za článkem to vždy zapadne. Už pár let se zajímám o AZ, ale vždy byl pro mne zásadní problém zaměstnavatel. Dal jsem výpověď, takže mohu jít do AZ, bohužel musím ještě našetřit na operaci (4 dio), Můj dotaz, byl jsem VZS, ale na vojně byl výcvik minimální a to málo jsem zapomněl. Musím do Vyškova (na jak dlouho) nebo ne a doženu to u KVV, příp. mohu s min. zkušenostmi nastoupit u VÚ?Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  15:05 12.02.2016

  Zkusme se na to podívat jinak. - budeme v rámci nějaké doktríny uvažovat nasazení těchto úloženek mimo území ČR? ano/ ne (osobně si myslím, že odpověď je ne) - má smysl v nějakém ...Zobrazit celý příspěvek

  Zkusme se na to podívat jinak.
  - budeme v rámci nějaké doktríny uvažovat nasazení těchto úloženek mimo území ČR? ano/ ne (osobně si myslím, že odpověď je ne)
  - má smysl v nějakém boji na území ČR použít tank T-72? Ano/ ne/ ano za podmínky (NAPŘÍKLAD modernizace něco jako "low level M4CZ" nebo jiné definované podmínky)
  - mohou jej obsluhovat AZ? (zde odpověď nepochybně ano)
  - zahrneme využívání T-72 nezadržitelně chátrajících v Rančířově či jinde do výcviku AZ? ano/ ne
  - mohly by AZ občasným "protočením" a "projetím" uložených tanků zlepšit technický stav uložených tanků (pravidelné promazání, zpomalení degradace dílů, kontrola, seřízení apod.)? ano/ ne

  atd.

  Protože papírově se s těmi tanky stále počítá, tak by mě zajímalo, jaká je představa jejich uvedení do provozu...Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  14:29 12.02.2016

  Kazd: Je vidět, že jste vskutku odborník. Chápu dobře, že v případě aktivace uložených tanků plánujete jejich převoz na podvalnících do obranného postavení bez možnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Kazd:
  Je vidět, že jste vskutku odborník.

  Chápu dobře, že v případě aktivace uložených tanků plánujete jejich převoz na podvalnících do obranného postavení bez možnosti jakéhokoliv manévru?

  Jen tak mimochodem, bez spuštěného (a tedy nutně funkčního) moturu v tom tanku nefunguje vpodstatě vůbec nic. Baterie to neutáhnou.

  Musím říct, že jestli máte ve všem tak hluboký přehled jako o tancích, jsem rád že o ničem kolem armády nerozhodujete... :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4